مطالب مرتبط:
تولید ارگانیک" تنها راهکار نجات زعفران ایران از وضعیت فعلی است
فراخوان اسلامی-اقتصادی ایران برای نجات مسلمانان روهینگیا
ظرفیت 60 میلیارد دلاری ایران در تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر
کشاورزی ایران در آستانه خودکفایی در تولید چغندرقند
وضعیت علوم سیاسی در ایران بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 00:022017-09-21اقتصادي

تولید ارگانیک" تنها راهکار نجات زعفران ایران از وضعیت فعلی است


راه نجات زعفران به عنوان میراث کشاورزی ایران این است که به سمت تولید محصول ارگانیک حرکت کنیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل اززیست آنلاین، زعفران اصلی ترین کالای صادراتی در خراسان رضوی است که معمولاً رتبه نخست صادرات این استان را به خود اختصاص می دهد و به همین علت تولید آن اهمیت بسیار بالایی دارد.

همچنین باید گفت با توجه به توسعه بازار ارگانیک یکی از موضوعات بسیار اساسی در این زمینه این است که بتوان تولید این محصول را به صورت اصولی افزایش داد چرا که هم اکنون از بیش از 300 تن تولید زعفران در ایران تنها 200 کیلوگرم آن به صورت ارگانیک تولید می شود.

جمعیت علوم زعفران ایران تولید ارگانیک و فرآوری زعفران را در دستور کار دارد و در همین راستا خبرنگار خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی گفت وگویی با سید محمدعلی موسوی فرد عضو انجمن علون زعفران ایران داشته که مشروح آن را در زیر می خوانید.

ما تشکل های زیادی در حوزه زعفران داریم که از جمله آنها شورای ملی زعفران و اتحادیه های مختلفی در این بخش است؛ کاری که جمعیت علوم زعفران ایران قرار است انجام دهد چیست؟ آیا برای پیشگیری از موازی کاری در این انجمن اقداماتی را در دستور کار دارید؟ موسوی فرد: انجمن علوم زعفران ایران ترکیبی از افراد دانشگاهی مانند اعضای هیئت علمی پژوهشگاه زعفران تربت حیدریه، دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، بخش های تجاری فروش زعفران اعم از شرکت های فرآوری و بسته بندی، کشاورزان فعال در این بخش و دانشجویان این حوزه است که این افراد ترکیب کاملی از تمام کسانی هستند که در حوزه زعفران حضور دارند.

در 15 سال گذشته سطح زیر کشت زعفران در کشور ما بیش از 2 برابر شده یعنی از حدود 40 هزار هکتار به بالای 105 هزار هکتار رسیده و این به معنی افزایش عرضه زعفران در بازار است و از طرف دیگر هنوز این محصول به همان شکل 20 سال پیش وارد بازار می شود و هیچ محصول جانبی از آن تولید نمی شود به عبارت دیگر شکل عرضه کنونی این محصول با نیاز بازار هماهنگ نیست و ما دارای محصول مازاد زعفران هستیم که این اتفاق در بازار جهانی هم افتاده و قیمت جهانی این محصول نیز کاهش داشته و از حدود کیلویی 3000 دلار به 1500 دلار رسیده است.

اگر روند کنونی حفظ شده و بر مبنای برنامه ریزی ها میزان تولید زعفران در کشور به بیش از 500 تُن برسد با توجه به مصرف داخلی که چیزی در حدود 70 تُن عنوان می شود ممکن است با کاهش قیمت شدید مواجه باشیم و این احتمال وجود دارد که افراد فعال دیگر میل کشت این محصول را نداشته باشند؛ برای اینکه اجازه رخ دادن این اتفاق را ندهیم باید به سمتی حرکت کنیم که بازار جهانی به آن تمایل دارد؛ به عبارت دیگر باید به سمت تولید زعفران ارگانیک گام برداریم که هم قیمت آن بیشتر بوده و هم خواهان آن در وضعیت کنونی بازار جهانی بیشتر است.

هم اکنون آمارها نشان از این دارد که از 105 هزار هکتار زمین زیر کشت زعفران در حدود 400 هکتار آن زیر کشت ارگانیک قرار دارد که حدود 2 درصد تمام اراضی زیر کشت این محصول را شامل می شود و این در حالی است که راه نجات زعفران به عنوان میراث کشاورزی ایران این است که به سمت تولید محصول ارگانیک حرکت کنیم و جمعیت علوم زعفران ایران این مهم را در دستور کار خود قرار داده است.

تسنیم: هم اکنون اقداماتی که برای توسعه تولید زعفران ارگانیک در دستور کار جمعیت علوم زعفران ایران وجود دارد چیست؟ موسوی فرد: هم اکنون از 330 تُن محصول تولیدی زعفران از اراضی زیر کشت این محصول در ایران تنها 200 کیلوگرم تولید ارگانیک دارد که کمتر از یک درصد تولید را شامل می شود برای اینکه به این سمت برویم در خراسان رضوی برخی از شرکت ها با اجماع کشاورزان و همکاری کشورهای اروپایی برای توسعه کشت وار عمل شده اند.

همچنین قصد داریم که که ارتباط کشاورزان را با شرکت های خارجی برقرار کنیم تا بازار آنها تأمین شود این موضوع سبب می شود که نوسان قیمتی تا این حدی که هم اکنون در بازار وجود داشته و اکثرا دلالان آن را مدیریت می کنند به وجود نیاید و این فرآیند رغبت کشاورزان به کشت ارگانیک را افزایش می دهد.

به طور معمول زمین های کشاورزی زیر کشت زعفران زیر 2 هکتار بوده و در سطح خانوادگی در مناطق مختلف اداره می شوند لذا با توجه به اینکه هزینه تولید ارگانیک قدری برای این دسته از کشاورزان بالا است هماهنگی سه جانبه ای بین یک شرکت کشت و صنعت سهامی عام، جمعیت علوم زعفران ایران و شرکت های گواهی کننده انجام داده ایم که به صورت بازرسی گروهی زمین های زعفران را گواهی دار کنیم؛ به عبارت دیگر 10 تا 20 کشاورز که زمین های آنها در مجاورت هم قرار دارد را به عنوان یک خانواده ارگانیک در نظر گرفته و شرکت کشت و صنعت برای تأمین بازار، جمعیت علوم زعفران برای مسائل آکادمیک و شرکت گواهی کننده نیز برای مسائل حقوقی در کنار آنها قرار می گیرند تا این افراد اقدامات مورد نیاز برای تولید زعفران ارگانیک را انجام دهند.

اتفاقی که رخ می دهد این است که کشاورزان نیاز هزینه کردن برای کشت ارگانیک ندارند اما بالا بودن قیمت زعفران ارگانیک می تواند هزینه های انجام شده توسط شرکت ها را مرتفع کند.

کشاورز در این مدل قرارداد بازار تثبیت شده ای می یابد و می تواند محصول خود را با قیمتی بالاتر به فروش برساند همچنین پیاده سازی الگوهای کشت ارگانیک نیز با همین مدل قابل انجام است.

شما میزان مصرف سرانه زعفران در ایران را زیر یک گرم عنوان کردید علت آن را چه می دانید؟ موسوی فرد: نبود آگاهی اساسی ترین علتی است که سبب به وجود آمدن این وضعیت می شود در نظر بگیرید چای سبز محصول بومی چین است و آنها در مورد این محصول به قدری تبلیغ کردند که هم اکنون در اکثر فروشگاه ها و خانواده های ایرانی در کنار چای سیاه، چای سبز هم وجود دارد؛ حال اینکه تعداد افرادی که می دانند زعفران ضد کلسترول بوده و برای تعداد زیادی از سرطان ها بسیار مفید است اندک است؛ این مسئله از آنجا ریشه می گیرد که هم در بخش دولتی و هم در بخش تشکل های خصوصی آنطور که باید در مورد خواص گیاه زعفران اطلاع رسانی نشده است.

همچنین باید گفت که برای افزایش میزان مصرف محصول جدیدی را هم از زعفران به سبد کالاهای مصرفی در اضافه نکرده ایم که بتواند جای خود را در سبد غذایی خانوارها باز کند کما اینکه در این مسیر نیز در وهله نخست آگاهی دارای اهمیت بسیار زیادی است تا مردم میل داشته باشند از محصولات مشتق شده از زعفران استفاده کنند.

اگر در روز 100 میلی گرم یا در ماه 3 گرم زعفران توسط هر فرد مصرف شود آثار بسیار مناسبی در سلامت عمومی بر جای می گذارد و قیمت آن هم در حدود 15 هزار تومان می شود اما ما شاهد هستیم به علت نبود آگاهی مبالغ بسیار بالاتری صرف خرید تنقلات بدون ارزش غذایی می شود اما این هزینه برای زعفران در نظر گرفته نمی شود.

این تعداد بالایی از تشکل ها که در حوزه زعفران فعال هستند چرا در حوزه اطلاع رسانی خواص زعفران ورود پیدا نمی کنند یا در زمینه افزایش آگاهی و آموزش گامی برداشته نمی شود؟ موسوی فرد: این تشکل ها با هم هم افزایی ندارند و تمام آنها با هم در حلقه های بسته کار می کنند به عبارت دیگر یک کار را آغاز کرده و تا جایی می رسانند و بعد آن را رها میکنند همچنین در بخش فرآوری و به وجود آوردن محصولات مختلف در کشورهای دیگر کارهای بسیار زیادی شده اما این کار در ایران انجام نمی شود حال اینکه این اقدامات اساسا مواردی نیست که ما در داخل کشور نتوانیم آنها را انجام دهیم.

واحدهای کنونی که هم اکنون در حوزه زعفران وجود دارند در واقع واحدهای فرآوری نیستند واحدهای بسته بندی هستند که زعفران کیلویی را از کشاورز خریداری می کنند و آنها را وزن کرده و در بسته بندی قرار می دهند که این موضوع با فرآوری بسیار تفاوت دارد.

فرآوری این است که یک محصول جدید را بتوانیم تولید کنیم که خواص آن کاملا با زعفران متفاوت باشد با در نظر گرفتن این تعریف تعداد زیادی از محصولاتی که به عنوان فرآورده های زعفران در بازار عرضه می شوند در واقع فرآورده نیستند بلکه ترکیب زعفران با آب یا شکر یا دیگر محصولات است؛ در صورتی که ما باید بتوانیم با انجام دادن عملیات شیمیایی روی زعفران آن به یک محصول کاملا متفاوت مانند کرم و یا صابون تبدیل کنیم.

تسنیم: برای رفع مشکلات کنونی شما چه راهکاری دارید؟ موسوی فرد: نخست اینکه باید بحث آگاهی دهی انجام شود و زعفران از آن حالت کالای تزیینی خارج شده و جزو اقلام مصرفی خانوار قرار گیرد به عبارت دیگر باید اقدامی انجام داد که مانند نمک، فلفل و سایر ادویه ها از زعفران نیز در سبد غذایی استفاده شود.

همچنین باید این موضوع را در نظر گرفت که پسند بازار در مورد محصولات فرآوری شده موضوعی بسیار مهم است در واقع ما ادعای این را داریم که برخی از محصولات را از فرآوری زعفران تولید کرده ایم اما باید دید که کدام یک از آنها را بازار مورد پسند قرار داده است و با طبع مردم هماهنگ شده است.

شاید نوع ورود ما به بازار از همه لحاظ مناسب نبوده و مطالعات مناسب در همه زمینه ها انجام نشده و باید گفت تا این اتفاق رخ ندهد زعفران همچنان با شکل و شمایل 50 سال پیش به صورت رشته وارد بازار شده و صادرات ما هم با رقبایی که در حال ظاهر شدن هستند دچار مشکل می شود.

تفاوت زعفران ارگانیک و غیرارگانیک در بازار و تولید در چیست؟ موسوی فرد: اصل تولید ارگانیک به این معنی است که ما باید به شیوه تولید نیاکان خود برگردیم و کار صنعتی انجام ندهیم، با توجه به همین موضوع در یک محصول ارگانیک به هیچ عنوان نباید باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی دیده شود و محصول باید کاملاً سالم و صد درصد خالص باشد حتی در مجاورت محصول ارگانیک نیز نباید محصولی کشت و نگهداری شود که در تولید آن از سموم شیمیایی و روش های رفع آفات صنعتی استفاده شده باشد.

در مورد بازار این محصولات نیز باید گفت که میزان تجارت آنها با شیب فزاینده ای رو به رشد بوده و ظرفیت توسعه تولید آن از ابعاد تجاری به ویژه در بازارهای بین المللی کاملاً وجود دارد و علاوه بر این قیمت زعفران ارگانیک بین 30 تا 40 درصد بالاتر از زعفران عادی است.

هم اکنون ما مهم ترین تولیدکننده زعفران هستیم اما کافی است که کشورهای دیگر تولیدات خود را بالا برده و وارد بازار کنند در آن زمان همانگونه که محموله های صادراتی دیگر محصولات ما به علت نداشتن کیفیت و عدم انطباق با استانداردهای بین المللی در حوزه باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی برگشت می خورد زعفران نیز از کشورهای اروپایی برگشت داده می شود.

البته شاید در زعفران ارگانیک افزایش عملکرد وجود نداشته باشد اما با انجام دادن اقدامات علمی می توان افزایش برداشت را به دست آورد؛ هم اکنون میانگین برداشت محصول در بین کشاورزان 3.

5 کیلو در هر هکتار است اما با استفاده از روش های علمی در حوزه های انتخاب زمین و آب، زمان آبدهی، نوع پیاز، سلامت گیاه و سایر مواردی از این دست می‎ توان میانگین تولید را از 3.

5 کیلو در هر هکتار به 8 کیلو در هر هکتار رساند.

در مورد افغانستان صحبت کردید وضعیت تولید در این کشور چگونه است؟ موسوی فرد: تولید افغانستان هم اکنون بسیار کم بوده و در وضعیت کنونی نمی تواند با ایران رقابت کند اما باید این را در نظر گرفت که این کشور کار کشت را به صورت اصولی و با استفاده از فناوری های نوین با سرمایه گذاری شرکت های خارجی آغاز کرده و اگر ما این کشور را جدی نگیریم حداقل در حوزه زعفران ارگانیک می تواند بازار را از تولیدکنندگان کشور ما بگیرد.

عملکرد بورس زعفران را چگونه ارزیابی می کنید؟ موسوی فرد: بورس زعفران عملاً در بازار تأثیری نداشت؛ در ابتدای آن اعلام شد که حدود 5 کیلو زعفران در روز در آن معامله می شود اما این میزان به هیچ عنوان در حجم تولید و معاملاتی که در بازار وجود دارد وقم بزرگی نیست.

طرح جامع زعفران به کجا رسید؟ آیا امید به اجرایی شدن آن دارید؟ موسوی فرد: طرح جامع زعفران اقدام مناسبی در زمان خود بود اما چند سالی است که متوقف شده و به همین علت ممکن است بخش های زیادی از آن هم اکنون قابلیت اجرا نداشته باشد و باید برای آنها به روز رسانی آنها انجام شود؛ اما اتفاق خوبی که رخ داده این است که در مجلس شورای اسلامی فراکسیون زعفران تشکیل شده که قرار است طرحی را برای خرید تضمینی زعفران تدوین کنند و این موضوع می تواند ثبات قیمت را به بازار بیاورد که این مسئله به روند رشد صادرات بسیار کمک می کند.


کلید واژه ها: زعفران - تولید - ارگانیک - ایران - بازار - خراسان رضوی - دانشگاه - کشاورزی - دانشگاه فردوسی - کشاورزی ایران - صادرات - افزایش - علوم - خراسان - برنامه ریزی - بازار جهانی - جمعیت - ترکیب - موسوی - جهانی - دانشجویان - هیئت علمی - کاهش - قیمت - صورت - نجات - کشاورزان - کشور - پژوهشگاه - دلار

آخرین اخبار سرویس:
ناوگان باری همدان پیرتر از میانگین کشوری است/ پرداخت تسهیلات دولتی برای نوسازی ناوگان

نقاشی بچه گانه دونالد ترامپ از برج خودش که سی هزار دلار فروش رفت

راه اندازی مرکز مانیتورینگ ابنیه تاریخی و موزه ها در زنجان

واکنش وزارت نفت به شبهه افکنی ها درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق دارایی

شاخص بورس رکورد زد

استاندار مرکزی: توسعه شهری نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاه های اجرایی است

انرژی های نو و چینش جدید قدرت های جهانی

تصاویر:5 خــوردنی طلاکاری شده!

تبلیغ جدید و متفاوت آئودی را ببینید+فیلم

16 تن خوراک دامی و 162 کیلوگرم داروی فاسد در اردستان کشف شد

تصاویر: بلگراد، پایتخت تماشایی صربستان

پیش بینی برداشت 11 هزار و 200 کیلوگرم سرگل زعفران

افت بهای سکه و ارز (+جدول)

افزایش 90 درصدی صادرات کالا از گمرک استان زنجان

استخدام بازاریاب بیمه / تبریز

تصاویر: همبرگری با طعم قوربــــاغه!

تسریع اجرای طرح ساماندهی امامزاده حسین

داروهای وارداتی گران نشده است

کشاورزانی که بهای گندم خود را کامل دریافت نکرده اند، حواله خرید بذر و کود شیمیایی دریافت می کنند

هزینه 12 میلیون تومانی زباله در اردبیل

تعریف شاغل از نظر مرکز آمار ایران

یکسان سازی قراردادهای خدمات فنی در صنعت نفت

روغن نباتی مجددا وارد بازار خارجی شد

دور دوم پیش فروش رنو ساندرو استپ وی از اول آبان شروع می شود

همکاری ال جی و کوالکام برای توسعه فناوری های ارتباطی اتومبیل های خودران

استخدام پیک موتوری برای کار در فست فود / تبریز

روبات نامه رسان در آلمان

ارزش مالی بیت کوین به 6000 دلار رسید

تخفیف 50 درصدی برای حمل ریلی کالا

احمدی نژاد در دادگاه حاضر نشد/رای غیابی صادر شد

حق بیمه زائران اربعین چقدر است؟

تاریخ سازی موتوری که دنیا را متحول کرد +تصویر

استاندار مازندران اعلام کرد اختصاص تسهیلات 130 میلیارد تومانی اشتغال برای کمیته امداد و بهزیستی مازندران

شاسی بلندها چگونه دسته بندی می شوند؟

دیدار مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت سایپا پرس با شهردار باقرشهر

شلوغ ترین فرودگاه های جهان + عکس

آخرین قیمت پرچمداران HTC در بازار

آلودگی4.6 تریلیون دلار به اقتصاد جهان ضرر می زند

توجه به تولید کنندگان لازمه قوام صادرات/ اهمیت صادرات محصولات غیرنفتی در تقویت بنیه اقتصادی کشور

پورشه 718 GTS مدل 2018 با قدرت بیشتر وارد بازار می شود

کسب 5 رتبه برتر صادر کنندگان ملی توسط آذربایجان شرقی

زنجان -برداشت سیب زمینی

ادامه اجرای طرح های مرمتی مسجد جامع اصفهان تا پایان سال96

اختلاس 45 میلیارد ریالی در یکی از شعب بانکی مازندران

پرتقال «نارس»و«براق» در سبد میوه های مردم/ سرطان می خوریم

ایمن سازی شریان های حیاتی تهران

استاندار گیلان: راهکار تعارض بین محیط زیست و سرمایه گذاری بیان شود

بهسازی اماکن ورزشی فرسوده کاشمر سالانه پنج میلیارد ریال نیاز دارد

رشد قیمت طلای سیاه در پی تمدید توافق کاهش تولید

ثبت 13 مورد شکایت رسمی علیه بدهکاران

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز خبر داد پرداخت تسهیلات ایجاد اشتغال جایگزین برای صاحبان قلیان سراهای استان البرز

بازار 15 هزار میلیارد تومانی گوشت قرمز

واگذاری 5 هزار واحد مسکن مهر درآذربایجان غربی +گزارش

سرپرست استانداری اردبیل: محدودیت های گمرک بیله سوار برطرف می شود

تولید زرشک و آب زرشک در روستای چهارباغ

رشد پست کالا در ایران هفت برابر متوسط جهانی

آیا تکلیف قانونی محقق می شود؟

تولید آخرین خودرو در استرالیا/ عکس

دولت باید طبق قانون جریمه تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان را بدهد

ساخت نیروگاه هسته ای توسط چین در کشورهای مسیر جاده ابریشم

خبر منوچهری از تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی

خبر «شاپرک» از رونق بازار

270 هزار میلیارد تسهیلات بانکی یک شبه غیب شد!

کشف و شناسایی ضمانتنامه واهی در بانک سپه

تقویم روز فناوری/ روزنامه ها در عصر اینترنت - تحولات 2004 تا 2008

لزوم استقلال بانک مرکزی از شبکه بانکی در 3 محور مهم

طراحی و آماده سازی اولین باشگاه پینت بال اختصاصی آموزش و پرورش کشور در مراغه

شنبه 29 مهر | جدیدترین قیمت ها از بازار طلا و ارز | دلار 4016 تومان شد

پرداخت وجه مشتریان تعاونی منحله وحدت براساس حروف الفبا

پرداخت 273 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک کارگشایی

اعتراض اسبی به وزارت جهاد کشاورزی!+عکس

آخرین قیمت پرچمداران HTC در بازار

عملکرد بهاره بانک ها در بورس+ جدول

رشد 33 درصدی عرضه محصولات فولادمبارکه به بازارهای داخلی

رییس خانه معدن آذربایجان شرقی: بیش از 10 درصد مردم آذربایجان شرقی معدنکار هستند/ استخراج سالانه 20 میلیون تن ذخایر معدنی از معادن استان

افزایش تولید مسکن و عرضه خانه های خالی راه کنترل اجاره بها

صادرات نفت عراق افزایش یافت

گردشگری و صنایع دستی، خلاق و خوش آتیه در حوزه صادرات

افزایش عرضه گوشت مرغ/ دستور برای جمع آوری فوری مرغ مازاد

بازدید مدیرعامل بانک ملت از نمایشگاه تله کام 2017

بازار مسکن بدون جهش قیمت تا پایان سال + نرخ خانه های کمتر از 200 میلیون تومان در تهران

رییس مرکز آمار ایران: سرشماری حذف می شود

پرداخت20هزار میلیارد ریال سود به سرمایه گذاران

کشف 40 هزار نخ سیگار قاچاق در دهلران

پیش بینی پدیده شرجی از اواسط هفته در خوزستان

افتخار آفرینی شرکت فولاد خوزستان

10 چالش ورود گردشگر به ایران

شاسی بلند لیفان سال آینده وارد بازار می شود

صندوق های بازنشستگی با افزایش غیر طبیعی تعداد بازنشستگان مواجه هستند/با افزایش سن بازنشستگی صندوق ها از بحران خارج می شوند

موتری که با کمی آب رنگ خود را تغییر میدهد + ویدیو

پرداخت بدهی کشاورزان و اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، مطالبه نمایندگان از نوبخت

کشف 112 راس دام قاچاق در ابرکوه

ثبات نفت با امیدواری به موفقیت توافق اوپک

آلودگی هوا دغدغه است؟

بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی

مدارس خراسان شمالی از نبود سیستم گرمایشی استاندارد رنج می برند

راهکار بانک پاسارگاد برای پرداخت های خرد

10 روش درآمدزایی برای مترو تهران

مسمومیت جان 37 تهرانی را گرفت

پیشرفت ایران در جذب سرمایه گذاران خارجی

«S6 کارمانیا» زیر پای مشتریان

عرضه های خرد توسعه صنعتی در نماد ایرالکو قانونی و فاقد مشکل اعلام شد

کاهش نرخ بیمه و هلال احمر برای زائران اربعین

استخدام همکار خانم آشنابه کامپیوتر در فروشگاه مواد غذایی

رشد 13.5 درصدی معاملات مسکن در تهران

برق مصرفی هوش مصنوعی، بلای جان خودروهای بدون راننده

پیش بینی 12 هزار اتوبوس برای حمل ونقل زائران اربعین حسینی

دولت پاکستان برنامه گسترده ای برای رونق بخش مسکن دارد

هزینه سفر به گرجستان در آبان ماه جاری +جدول

کارگران خدمات شهری بوکان به دلیل پرداخت نشدن حقوق اعتصاب کردند

پگاه صادر کننده ممتاز ملی شد

اولین اقدام قاطع معاون جدید زنگنه

حشرات خوراکی در منوی غذایی ایتالیایی ها جا خوش کردند

پرواز شاخص بورس تهران

انتشار جزییات جدید از لند روور دیفندر 2018!

بانک ها ملزم به ایجاد واحد رعایت قوانین شدند

حمایت از استارتاپ ها از مرحله ایده تا تجاری سازی

رشد 11 درصدی حجم معاملات در بورس کالا

دعوت به استخدام در بانک مرکزی

امکان پیوند شرکت های ایرانی با سرمایه گذاران بین المللی در نمایشگاه های ITU

تقویت 662 واحدی شاخص کل بورس/ تکیه بازار سهام به پالایشی ها و فولادی ها

تازه ترین لیست قیمت انواع کامیونت در بازار کشور

آگهی های استخدام استان تهران | شنبه 29 مهر 96

زیباترین خودروهای دهه 90 به روایت تصویر

از خرید این موادغذایی غیرمجاز اکیدا خودداری کنید+اسامی

رییس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب شد

آمریکا فرصت همکاری اقتصادی با ایران را از دست داد /به پول فروش جاری نفت دسترسی داریم

تخفیف 50درصدی راه آهن به بار صادراتی/ حمل 6 میلیون تن کالا

پرداخت مطالبات و اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، مطالبه نمایندگان از نوبخت

دفتر پالایشگاه ستاره تعطیل شد!

4 دلیل ریزش قیمت طلا / روند کاهش قیمت ادامه می یابد

روزانه 2500 تن نخاله، پسماند ساختمانی وعمرانی در تبریز تولید می شود

ضرورت مشارکت خیرین در ذخیره سازی خون بندناف عمومی

کیف پول کیپاد بانک پاسارگاد راه اندازی شد

ساماندهی و جمع آوری دستفروشان رشت

استخدام نیروی مجرب آشنا با کار برش و حکاکی دستگاه های لیزر در قم

رشد 5/33 درصدی عرضه محصولات فولادمبارکه به بازارهای داخلی

تخفیف 50درصدی راه آهن به بار صادراتی

سلایق مصرف محصولات نانوایی در بازار شرق اروپا

قزاقستان بازار خوبی برای محصولات ایران خودرو است

نهاوندیان بانک مرکزی را عامل معرفی دری اصفهانی به تیم هسته ای اعلام کرد

مزدا MX5، هدیه جالب خرید یک بازی رایانه ای

رژه اعتراضی اسب های ترکمن در برابر وزارت جهادکشاورزی + عکس

10 راه برای افزایش قدرت ذهنی و هوش هیجانی

توانمندی های مشترک گوشی های سری Mate 10 در مقابل سایر پرچمداران بازار

جلوگیری از ورود کالاهای نفتی مشابه ساخت داخل

مصائب خرید بلیت نجف از آژانس های مجاز!

هشتمین سقف شکنی جنب پل حافظ/ حمایت بی چون و چرا فولاد مبارکه

ایران از کدام کشورها شیشه بالابرخودرو می خرد؟

موترسایکل برقی پولیس دبی + ویدیو

خودروهایی که در کالیفرنیا خاکستر شدند

لزوم جراحی سیاست ارزی در کشور/بازار پر تلاطم دلار کی آرام می شود؟

تایید 40 پتنت برای ثبت بین المللی

استخدام کارمند پذیرش آقا در یک باشگاه ورزشی معتبر

سؤال نماینده مردم شاهین شهر از وزیر ارشاد آقای وزیر چرا سازمان حج و زیارت گران فروشی می کند؟

شماره 481 هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

قیمت ارز و سکه،شنبه 29 مهر

29 طرح رونق تولید در استان مرکزی تسهیلات دریافت کردند

روغن نباتی دوباره بازار خارجی پیدا کرد

جهانگیری: اصرار داریم در مبادلات تجاری به جای دلار از ارزهای ملی استفاده کنیم

تمرکز غول های نفتی روی پتروشیمی

استخدام 3 رده شغلی در شرکت معتبر بازرگانی و فنی مهندسی

نیسان موتور تولیدش را به تعلیق درآورد +عکس

صادرات محصولات جدید سایپا به شبکه جهانی همزمان با عرضه در بازار داخل

استخدام مدیر مالی باسابقه دریک واحد صنعتی در شهر صنعتی رشت

خرید بلیط هواپیما از وب سایت دور و نزدیک

بررسی شکاف جنسیتی دستمزد در جهان

حرکت آرام بازارهای فولاد

نیسان، تولیدش را به تعلیق درآورد

قیمت تضمینی جایگزین خرید تضمینی می شود/ مهلت دوماهه دولت برای پرداخت مطالبات گندم کاران/ سناریوی واردات بار مالی کمتری داشت

شماره 481 هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

چین پس از ممنوع کردن بیت کوین، پول مجازی خود را توسعه می دهد

بازنشستگان کرمانشاه تا 21 آبان فرصت ثبت نام برای وام قرض الحسنه دارند

اتوبوس های هیدروژنی در پایتخت نفتی اروپا

نقاط مشترک گوشی های سری HUAWEI Mate 10 با یکدیگر

جزییات تورم شهریور در گروه های مختلف کالایی

آیا خودروهای فرمان راست در حال انقراض اند؟

استخدام معمار مسلط به 3Dmax در یک شرکت معتبر در تهران

رشد 155 درصدی خدمات ارز بازرگانی بانک ملی ایران

پلیس فتا: کاسب های اینترنتی نقره داغ شدند

تصاویر: اجاره جت شخصی به شاخ های اینستاگرام

نیسان تولید خود را به تعلیق در آورد

استخدام مربی زبان،مربی پرورشی،سرایدار در استان فارس

نقطه مشترک رکود و تورم،کوچک تر شدن سفره مردم است

دلار 4018 تومان شد

برخی مدیران اجازه خصوصی سازی در صنعت خودرو را نمی دهند

قزاقستان بازار خوبی برای محصولات ایران خودرو است

چین در کشورهای در مسیر جاده ابریشم نیروگاه هسته ای می سازد

همکاری صندوق بیمه کشاورزی و معاونت ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

نیسان، تولیدش را به تعلیق در آورد

استخدام شرکت پخش آرتا گستر ربیع فارس  شیراز

لیست قیمت لپ تاپ های تبدیل پذیر در بازار

فردا؛ آخرین مهلت مردم برای واریز مانده اقساط سهام عدالت

نیسان ایکس تریل دیزلی چه مشخصاتی دارد؟

تست نگین های رنو پیش از خرید در خیابان های تهران/ کارناوال تلیسمان و کولئوس در شهرهای مختلف کشور

آمریکا به دنبال گرفتن سهم ایران از بازار نفت آسیا

تاکسی آنلاین و آنچه که مردم باید بدانند

پرداخت 273 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک کارگشایی

کاهش خروجی گندم عراق در فصل زراعی جاری

نگاه وزیر نفت به محیط زیست مثبت است

تولید ارگانیک" تنها راهکار نجات زعفران ایران از وضعیت فعلی است

تولید ارگانیک" تنها راهکار نجات زعفران ایران از وضعیت فعلی است