مطالب مرتبط:
بیانات رهبری در دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری
بیانات رهبری در دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان
عکس / دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری
دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر معظم انقلاب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 شهریور 1396 ساعت 18:222017-09-21سياسي

بیانات در دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری


بسم الله الرّحمن الرّحیم (1) و الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة الله فی الارضین.

خیلی خوش آمدید برادران عزیز و آقایان محترم.

یکی از جلسات مطلوب و شیرینِ ما در برهه های معیّن، دیدار با شما آقایان خبرگان است.

تأثیری که در محیطِ اجتماعیِ خودتان دارید، تأثیری که این جلسه ی باشرافت و باعزّت در مجموعه ی نظام دارد، همه نقاط مهمّی است، و امیدواریم که آنچه فکر کرده اید، آنچه اندیشیده اید و گفته اید و خواسته اید و برای آن اقدام کرده اید، ان شاءالله مشمول لطف الهی و مدد الهی بشود و ان شاءالله به نتیجه برسد.

از فرمایشات جناب آقای جنّتی و جناب آقای شاهرودی خیلی متشکّریم، بیانات مفیدی را بیان کردند و در جریان فضای این جلسه در ایّام اجلاس قرار گرفتیم؛ البتّه من قبلاً یک گزارشی هم در این زمینه دیده بودم.

مسائل مهمّی را آقایان بیان کردند که واقعاً قابل توجّه است.

از مرحوم آقای حاج شیخ علی اصغر معصومی (رحمة الله علیه) یاد کنیم؛ ایشان از دوستان قدیمی ما بود و چند دوره عضو مجلس خبرگان بودند.

این دوره ی اخیر [هم] خود ایشان نخواستند که وارد بشوند، مریض و ازکارافتاده [شده بودند]، و همین چند روز قبل به رحمت الهی رفتند،[2] و امیدواریم ان شاءالله مشمول رحمت و لطف الهی باشند.

مناسبت محرّم را آقایان ــ جناب آقای جنّتی و جناب آقای شاهرودی ــ اشاره فرمودند؛ بسیار مناسبت مهمّی است.

محرّم ماه امام حسین است، ماه حسینی است، ماه همه ی آن ارزشهایی است که در وجود سیّدالشّهدا (سلام الله علیه) متجلّی و متبلور است؛ ماه شهادت، ماه جهاد، ماه اخلاص، ماه وفا، ماه گذشت، ماه اهتمام به حفظ دین، دین خدا و ایستادگی در مقابل قدرتهای معارض دین.

وجود مبارک سیّدالشّهدا و قضایای عاشورا و محرّم و مانند اینها، مظهر این چیزها است.

و واقعاً این اعتقاد، درست است که اسلام را قیام سیّدالشّهدا حفظ کرده؛ همچنان که در طول زمان، در قرنهای متوالی، این حادثه روزبه روز زنده تر شده.

امروز این مراسم از صد سال پیش که تدیّن مردم به حسبِ ظاهر، معارضینی مثل معارضین امروز هم نداشت، خیلی گرم تر، گیراتر، پُرشورتر و گسترده تر دارد انجام میگیرد؛ همه ی اینها معنا دارد، همه ی اینها نشان دهنده ی یک حقایقی و یک جریانی است که به رهبری حسین بن علی (سلام الله علیه) دارد در دنیا پیش میرود؛ و ان شاءالله پیش خواهد رفت و کارگشا خواهد بود و گره های ملّتها را باز خواهد کرد.

من سه مطلب را میخواهم عرض کنم؛ یک مطلب راجع به این مجلس محترم [یعنی] مجلس خبرگان است؛ یک مطلب هم یک حرفِ تقریباً مکرّر گفته شده ی در مورد مسائل کشور است؛ یک مطلب هم در باب نگاهِ به اوضاع منطقه و جهان و نسبتش با ما و با جمهوری اسلامی.

در قضیّه ی اوّل، این مجلس حقیقتاً یک مجلس استثنایی و بی نظیری است از لحاظ ترکیب، از لحاظ وظایف، از لحاظ کارکرد در این سالهای گذشته تا امروز؛ و به نظر بنده میتوان به این مجلس امید بست برای یک کار مهمّ دیگر در کنار این کارهایی که تاکنون انجام داده است و میدهد، و آن عبارت است از نگاهِ کلان و راهبردی به انقلاب و مسیر انقلاب.

ما این را در دستگاه هایمان نداریم؛ دستگاهی برای این کار نداریم.

البتّه جزو وظایف رهبری است و تا حدّ ممکن ــ حالا با نقصهایی که وجود دارد در این حقیر ــ تلاش شده که این کار انجام بگیرد، لکن دستگاهی برای این کار نداریم.

قوای سه گانه مأمور اداره ی کشورند و کشور را باید اداره کنند؛ هرکدام در یک بخشی و به یک نحوی.

البتّه اداره ی انقلابی باید بکنند، شکّی نیست، امّا نگاهشان به طور طبیعی به همین راهی است که دارند میروند، به همین مسیری که دارند میروند؛ و نگاه کلان و راهبردی به مجموعه ی انقلاب در طول این 39 سال گذشته و در طول دَه ها سال آینده قاعدتاً نیست؛ یک مرکزی لازم است که این نگاه را داشته باشد.

حالا [این] یعنی چه؟ یک قدری بیشتر توضیح بدهم؛ یعنی در این مجموعه ی مجلس خبرگان میتوان یک هیئت اندیشه ورزی را تصوّر کرد ــ چون بحمدالله اشخاص صاحب اندیشه، صاحب فکر در این مجموعه ی هفتاد هشتاد نفری کم نیستند ــ که وظیفه ی این هیئت اندیشه ورز این باشد که یک نگاه کلانی بکند به مسیر انقلاب از اوّل تا امروز.

خب، این انقلاب یک اهدافی داشته است، یک حرکتی شروع شده است به سمت اهداف؛ نگاه کنند تا ببینیم که به این اهداف چقدر نزدیک شده ایم، به کدامش نزدیک شده ایم، در مورد کدام هدف توقّف داشته ایم، در مورد کدام هدف پس رفت داشته ایم ــ [چون] مواردی هم ممکن است این جوری باشد که فرض کنیم در اوایل انقلاب نسبت به این هدف، تحرّک و پیشرفتی وجود داشته، بعد نه اینکه توقّف، بلکه پس رفت حاصل شده ــ اینها را بشناسیم.

و اگر چنانچه درمواردی یک چنین چیزهایی را مشاهده کردیم، این مجلس مطالبات خودش را بر اساس آن تنظیم کند.

صحبت از مطالبات شد که در بیانات آقایان و نطقهای آقایان [در اجلاسیه] هم بوده، آقایان هم که حالا اینجا افاده فرمودند و اشاره کردند، بنده هم قبلاً عرض کرده ام که مجلس خبرگان بایستی مطالباتی داشته باشد از دستگاه های مختلف؛ این مطالبات میتواند بر اساس این مطالعه تنظیم بشود.

حالاما مثال بزنیم مواردی که وجود دارد.

فرض کنید یکی از عناوین مهمّ این انقلاب، انقلابِ «نه شرقی، نه غربی» بود؛ امروز شرق وجود ندارد، [ولی] غرب وجود دارد با کمال قوّت و قدرت.

«نه غربی» یعنی چه؟ یعنی ما مجذوب غرب نباشیم، تحت تأثیر غرب نباشیم، پذیرای فرهنگ غربی نباشیم، پالوده سازی[3] کنیم کشور را و فرهنگ را از آمیختگی با فرهنگ منحطّ غرب؛ در زمینه ی سیاسی تحت تأثیر غرب نباشیم، ملحق به غرب نباشیم، مطیع و مُنقاد[4] نسبت به غرب نباشیم.

  «نه غربی» یعنی این؛ [البتّه] معنای «نه شرقی» هم همین است، لکن امروز دیگر [بلوک] شرقی نیست.

غرب، کجا است؟ آمریکا است، اروپا است؛ [خب] دولتهای اروپایی یک فرهنگی دارند، یک سیاستی دارند، یک نقشه ی راه طولانی و کلانی دارند؛ و ما به عنوان جمهوری اسلامی وظیفه داریم خودمان را از اینکه بیفتیم در مسیر مورد خواست غرب نجات بدهیم؛ این یک وظیفه است.

آیا این وظیفه را تا حالا انجام داده ایم یا نه؟ چقدر انجام داده ایم؟ کجاها انجام داده ایم؟ اگر در مواردی انجام نگرفته است، مشکل کجا است؟ بر اساس شناخت آن مشکل، مطالبه برای این مجلس به وجود می آید.

این مطالبه ممکن است از این حقیر باشد، ممکن است از دولت باشد، ممکن است از قوّه ی  قضاییّه باشد، ممکن است از سپاه باشد، ممکن است از مجلس [باشد]؛ یک مطالبه ای بر این اساس به وجود می آید.

این یک مثال است.

یا مثلاً فرض بفرمایید در زمینه ی اقتصادی.

خب یکی از ارکان اقتدار کشور، اقتدار اقتصادی است و در اقتدار اقتصادی، یکی از عناصر تشکیل دهنده ی عمده عبارت است از قدرت پول ملّی؛ یعنی پول ملّی بایستی قدرت خرید داشته باشد و برای شهروندان، برای دارندگان آن پول، ثروت ایجاد بکند.

اگر چنانچه ما بر اساس سیاستهای اجرایی غلط، تصمیم گیری های نادرست، بی مبالاتی های گوناگون، به وضعی رسیدیم که پول ملّی همین طور روزبه روز تنزّل کرد و پایین رفت، این عقب رفت است، این پس رفت است.

باید این را مشخّص کنیم و بر اساس این، مطالبه تنظیم کنیم، مطالبه تعریف کنیم.

این مطالبه میتواند مثلاً از دولت باشد، میتواند از مجلس باشد؛ و هَلمّ جرّا.

[5] یا یکی از چیزهایی که از اوّل در انقلاب مطرح بوده است، مسئله ی عدالت است.

عدالت یعنی کم کردن فاصله ی بین فقیر و غنی در کشور و مبارزه ی با فقر در کشور و تقسیم درست ثروت در کشور.

این غیر از تفکّرات مارکسیستی است؛ این غیر از تساوی و برابری ای است که سوسیالیست ها یا کمونیست ها بیان میکنند؛ این نظر اسلام است؛ منابع اسلامی و مدارک اسلامی همه تأیید و تأکید میکند بر این معنا.

نه اینکه ما دست بگذاریم روی ثروتِ ثروتمندان و بخواهیم این ثروت را از اینها بگیریم؛ نه، بلکه بایستی کشور را جوری اداره بکنیم که فاصله ی بین فقیر و غنی کم بشود.

خب، این مسئله ی بسیار مهمّی است و امروز در دنیا هم مطرح است؛ این «ضریب جینی» که در دنیا مطرح است و امروز جزو معیارها و شاخصهای اقتصادی است، همین است؛ در واقع، به یک معنا فاصله ی بین فقیر و غنی است.

ما باید نگاه کنیم ببینیم در این زمینه ــ از نظر اسلام ــ چقدر پیش رفته ایم، چقدر حرکت کرده ایم؛ چرا این جور شده.

[6] محاسبه کنیم اینها را.

یا فرض بفرمایید حفظ و حراست از انگیزه های انقلابی.

شرط دوام حیات جمهوری اسلامی وجود انگیزه های انقلابی و وجود روحیه ی انقلابی است.

اگر روحیه ی انقلابی نباشد، جمهوری اسلامی نخواهد بود؛ بله، یک حکومتی سرِ کار خواهد بود، امّا آن حکومت، دیگر جمهوری اسلامی نیست.

این حرکت مردم، این خونهایی که دادند، این زحماتی که کشیدند برای احیاء اسلام، برای احیاء شریعت اسلامی، برای این بوده؛ اینها از بین خواهد رفت، لگدمال خواهد شد.

بنابراین، انگیزه ی انقلابی برای حفظ جمهوری اسلامی حتماً لازم است.

این انگیزه در چه وضعی است؛ آیا کم شده، آیا زیاد شده، آیا ادامه پیدا کرده، چه مقابله ها و مبارزه هایی با این انگیزه انجام میگیرد، راه مقابله ی با آنها چیست؛ و بر اساس آن، مطالبه تنظیم کنیم.

فرض بفرمایید بنده که در صحبتهای مختلف مدام میگویم که به بچّه های انقلابی و حزب اللهی کمک کنید، معنایش همین است؛ یعنی این یک مطالبه است بر اساس نگاه به حرکت انقلابی کشور.

البتّه در این زمینه خوشبختانه کشور عقب که نرفته هیچ، پیش هم رفته؛ این هم قابل اثبات و مسلّم [است].

یا فرض بفرمایید مسئله ی تدیّن مردم؛ خب ما میخواهیم مردم متدیّن بشوند.

این حرف گاهی تکرار شده که «ما مردم را نمیخواهیم بِزور به بهشت ببریم»؛ خب این به نظر ما یک تعبیر صحیحی نیست، تعبیر مغالطه آمیزی است.

هیچ کس بِزور کسی را به بهشت نمیخواهد ببرد امّا بایستی ما راه بهشت را به روی مردم باز کنیم، مردم را تشویق کنیم.

اصلاً پیغمبران برای این آمدند؛ آمدند که مردم را به بهشت ببرند، نگذارند مردم به جهنّم بروند؛ اصلاً تمام ارسال رسل و انزال کتب و این همه زحمت و مجاهدت برای این بوده که نگذارند مردم دچار جهنّم بشوند.

این وظیفه ی ما است، باید این کار را انجام بدهیم، مردم باید متدیّن بشوند؛ در این شکّی نیست.

البتّه از طریق درست و به شکل درست.

این هم که حالا کسی بگوید «در اسلام در این زمینه زور وجود ندارد» حرف درستی نیست؛ [پس] این حدود شرعیّه چیست؟ این «فَ ـاجلِدوا .

مِائَةَ جَلدَة»[7]یا «فَاجلِدوهُم ثَ مّْنینَ جَلدَة»[8]پس چیست؟ اینها همان زور است.

پس بنابراین اینها مطالعات راهبردی است؛ یعنی وقتی هیئت اندیشه ورز شما نشست و یک نگاهی کرد به مسیر انقلاب، به این مجموعه در طول این 39 سال، هر یک از این موارد ــ و ده مورد دیگر یا پانزده مورد مهمّ دیگر را که میشود شمرد ــ در نظر گرفت و دید که ما در این قسمت مثلاً پیشرفت داشتیم، خب این پیشرفت مایه ی تشویق است؛ یک کارهایی باید کرد که این پیشرفت را ادامه بدهیم و حفظ بشود، چون مسلّماً این پیشرفت معارضین و مخالفینی دارد؛ یا یک جاهایی متوقّف ماندیم، یک جاهایی عقب رفت داشتیم؛ ببینیم در مقابل اینها بایستی چه کار کرد.

این، مطالبه ایجاد میکند؛ یعنی مطالباتی که لازم است، خیلی فراتر از مطالبات جزیی و اجرایی است که مثلاً فلان استان یا فلان شهر چه مشکلی دارد.

آنها هم البتّه مشکلات است و نمیخواهیم آنها را نفی کنیم، منتها شأن مجلس خبرگان شأن رسیدگی به آن جور مسائل است.

این به نظر من یکی از کارهای اساسی و مهمّی است که این مجلس میتواند انجام بدهد.

آن مطلب دوّم که عرض کردم راجع به مسئله ی مشکلات کشور است، و حرف مکرّرگفته شده و بارهاگفته شده را میخواهیم باز یک بار دیگر بیان کنیم، خلاصه اش این است که میخواهیم بگوییم مسئولین کشور بدانند و آحاد مردم بدانند که حلّ مشکلات کشور جز به دست خود آحاد این کشور عملی نیست و شدنی نیست؛ چه مشکلات اقتصادی، چه مشکلات فرهنگی؛ همه نوع مشکلات را خود این ملّت هستند که [میتوانند حل کنند].

من یک جمله ای را نسبت به آن بحث قبلی عرض بکنم که نسبت به این قضیّه هم آن جمله صادق است و آن این است که وقتی شما در مورد یک عنوانی از این عناوینِ مهمّ اساسیِ انقلاب به یک نتیجه ای رسیدید، این را باید تبدیل بکنید به گفتمان؛[مثلاً] در نشریّه منتشر بکنید.

  شما جمعیّت زیادی هستید؛ عدّه ی کثیری از آقایان، ائمّه ی جمعه هستند یا شخصیّت های برجسته ی استانها هستند یا در مرکز هستند، دارای منبر هستند، میتوانند با مردم حرف بزنند و مخاطب قرار بدهند مردم را؛ تکرار بکنید، بگویید، تا گفتمان بشود.

گفتمان یعنی آن فکر رایج بین مردم، مطالبه ی عمومی مردم.

وقتی یک چیزی مطالبه ی عمومی شد و گفتمان شد، به طور طبیعی به عمل نزدیک خواهد شد.

این قضیّه هم همین طور [است]؛ این مسئله ی پرداختن به دستهای داخلی برای حلّ مشکلات کشور باید جزو واضحات و  بیّناتِ فکریِ مردم بشود.

باید این قدر این گفته بشود، استدلال بشود، تبیین بشود، تکرار بشود که به صورت یک گفتمانِ قطعی دربیاید.

ما جوانهای پُرانگیزه ای داریم، افراد متخصّصی داریم، تولیدکنندگان خوبی داریم، کارآفرینان خوبی داریم، کارگران خوب و کشاورزان خوبی داریم، معلّمان خوبی داریم، استادان خوبی داریم.

کارها به دست افرادی از این قبیل بایستی اصلاح بشود؛ اینها هستند که بایستی مشکلات کشور را برطرف بکنند؛ مشکل اقتصادی را هم اینها باید برطرف کنند و مشکلات گوناگون کاری را.

از بیگانه ها کاری برنمی آید.

من نمیگویم با دنیا قطع رابطه کنید، این اصلاً نظر بنده نیست.

از اوّلِ انقلاب، بنده جزو آن آدمهایی بودم که اصرار داشتم بر ارتباط ــ ارتباط با اطراف دنیا ــ الان هم همان عقیده را دارم، لکن بحثِ من این است که ما پای قدرتمند و طبیعیِ خودمان را با عصای بیگانه عوض نکنیم.

اینکه به جای اینکه روی پای خودمان بِایستیم و به پای خودمان تکیه کنیم، به عصای بیگانه تکیه کنیم، خطا است.

[البتّه مذاکره] در ارتباطات جهانی عیبی ندارد؛ اشکالی که من نسبت به مذاکرات هسته ای داشتم و دارم و مکرّر با خودِ مسئولین در جلسات خصوصی در خلوت و جلوت مطرح کردم، همین است: من میگویم اشکالی نداشت ما مذاکره کنیم، مذاکره اشکالی نداشت منتها در این مذاکره بایستی دقّت و مراقبت لازم انجام میگرفت تا این جور نباشد که طرفِ مقابل، هر غلطی خواست بکند، نقض برجام محسوب نشود [امّا] ما اگر یک مختصر تکانی بخوریم، نقض برجام محسوب بشود! این خطا است، این نباید اتّفاق می افتاد؛ این به خاطر عدم اتّکاء و اعتنای به قدرت داخلی به وجود می آید، [به خاطر] اتّکاء به طرف مقابل و عنصر خارجی، این حالت به وجود می آید.

این را عرض میکنیم که به بیگانه نباید چشم دوخت، با دنیا باید کار بکنیم، حرفی نداریم، کار کردن با دنیا قهراً الزاماتی دارد، آن الزامات را هم قبول میکنیم و به دوش میگیریم، منتها تکیه ی به خارج نمیکنیم؛ چون دشمنِ ما در بیرونِ محیطِ جامعه و کشورِ ما زیاد است، یک جبهه ی دشمن در مقابلِ ما است.

خب الحمدلله تا امروز ما به این جبهه ضربه زده ایم، [آن را] شکست داده ایم، عقب رانده ایم، بعد از این هم همین خواهد بود، لکن بدانیم که در مقابلِ ما یک نقطه ی دشمنی نیست، یک جبهه ی وسیع دشمنی است.

و امّا مسئله ی وضع جهان و منطقه که دنبالِ همین کلمه ی اخیری است که عرض کردم.

من باید به طور خلاصه عرض بکنم ما بحمدالله در مسائل جهانی در حال پیشرفتیم.

نه فقط عقب رفت نداریم بلکه توقّف هم نداریم، در حال پیشرفتیم.

جمهوری اسلامی ایران بعکس آنچه بعضی میخواهند وانمود کنند که «آبروی ما در دنیا رفت، ما در دنیا کوچک شدیم»، نخیر، جمهوری اسلامی به فضل الهی، به حول و قوّه ی الهی، به عزّت الهی، عزیز است، و تا امروز روز به روز عزیزتر شده و اقتدارش بیشتر شده؛ همین است که دشمنان را هم عصبانی میکند.

شما شنیدید نطق ابلهانه ی این رییس جمهور آمریکا[9] را در سازمان ملل ــ لابد مستقیم یا غیر مستقیم این حرفها را شنیده اید ــ از ادبیّات بسیار زشت و سخیفی استفاده کرد؛ ادبیّات گانگستری، ادبیّات کابویی و تهدیدهای بی معنی و غلط و تحلیل های صددرصد غلط تر؛ یک نطق پُر از خلاف، پُر از دروغ! شاید بیست دروغ واضح در این سخنرانی وجود داشت؛ یک صحبت آشفته، که نشان دهنده ی این است که هم عصبانی اند، هم درمانده اند، هم از لحاظ فکری دچار مشکل و عقب ماندگی هستند، دچار سبُک مغزی اند.

یعنی هر سه چیز را  این نطق نشان داد؛ هم عصبانیّت را نشان داد، هم درماندگی را نشان داد ــ که نمیدانند باید چه کار بکنند در مقابل این واقعیّت که وجود دارد ــ هم سبُک مغزی را نشان داد.

حرفهایی که زده شد، افتخارآمیز نبود برای یک ملّتی مثل ملّت آمریکا.

به نظر بنده نخبگان آمریکایی باید احساس شرم کنند ــ و میکنند ــ از داشتن یک چنین رییس جمهوری و گفتن یک چنین حرفهایی.

حالا من کاری ندارم به اینکه او چه گفته و چه جوری گفته؛ آنچه من میخواهم بگویم این است که چرا عصبانی اند.

بحث پیشرفت ما است دیگر؛ این مسئله ی عصبانیّت مسئله ی مهمّی است.

در این سخنرانی بیش از همه چیز ،آنچه واضح بود، عصبانیّت بود.

چرا عصبانی اند؟ عصبانیّت به خاطر این است که آمریکا یک نقشه ای برای این منطقه ی غرب آسیا که خودشان به آن میگویند خاورمیانه، داشته اند از پانزده شانزده سال قبل ــ شاید هم قبل [تر]؛ ممکن است نقشه مال قبل بوده، بُروز و ظهورش از حدود پانزده شانزده سال قبل است ــ که بر اساس آن یک مدّتی اسم «خاورمیانه ی جدید» را آوردند، یک مدّتی اسم «خاورمیانه ی بزرگ» را آوردند؛ یک نقشه ای برای اینجا داشتند.

محور اصلی این نقشه و قلب این نقشه عبارت بود از سوریه، لبنان، عراق؛ این سه کشور، سه محور و سه مرکزی بودند که این نقشه باید عمدتاً آنجاها پیاده بشود؛ چه جوری پیاده بشود؟ دولتهایی در این سه کشور بر سر کار بیایند که تسلیم مطلق و نوکر آمریکا باشند، هرچه آمریکا میخواهد اطاعت کنند و برای او عمل بکنند.

نتیجه چه خواهد شد؟ نتیجه این است که تمام این منطقه میشود پاانداز رژیم صهیونیستی و در این منطقه همان از نیل تا فراتی که آنها گفته بودند به یک شکلی تأمین خواهد شد، ولو نه به شکل سیاست ظاهری، به شکل سلطه و نفوذ و تسلّط معنوی و واقعی.

این را میخواستند انجام بدهند.

اینها میخواستند کاری بکنند که عراق، [این] کشور تاریخی باعظمت، با این همه افتخارات، تحت تسلّط صهیونیست ها و آمریکایی ها قرار بگیرد؛ سوریه مرکز به این مهمّی، کانون مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی، در واقع در اختیار رژیم صهیونیستی قراربگیرد؛ لبنان هم که تکلیفش معلوم است.

اینها این را میخواستند و این کار را میخواستند انجام بدهند.

حالا شما نگاه کنید به واقعیّت، ببینید واقعیّت با آنچه اینها میخواستند چقدر فاصله دارد! لبنان را نگاه کنید، نتوانستند هیچ غلطی بکنند؛ عراق را ملاحظه کنید، درست عکس آنچه آنها خواستند انجام گرفت؛ سوریه را ملاحظه کنید! البتّه در سوریه آمریکا و متّحدینش جنایتهای زیادی کردند، دست اینها تا مِرفَق[10] به خون مردم سوریه آلوده است؛ در این شکّی نیست؛ داعش را راه انداختند، همین تکفیری ها ــ جبهةالنّصرة و امثال اینها ــ را راه انداختند و مردم را به یک معنا قتل عام کردند، این کار را کردند لکن نتوانستند پیش ببرند.

امروز شما نگاه کنید مسئله ی داعش، موضوع داعش درواقع دارد به پایان میرسد، تکفیری ها به طور کامل منزوی هستند، وضعی که آنها میخواستند از بین برود تا به جای آن یک وضع دیگری به وجود بیاورند، استقرار بیشتری پیدا کرده، و درست نقطه ی مقابل آنچه آمریکا میخواسته تحقّق پیدا کرده.

وقتی آمریکایی ها نگاه میکنند، ایران را در این زمینه موثّر و مقصّر میدانند لذا عصبانی اند.

خب به قول مرحوم آقای بهشتی «عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر»! خب حالا عصبانی باشند.

مسئله این است، دعوا این است.

اشتباه نباید کرد که کسی خیال کند که حالا مثلاً فرض کنید یک قدرت چنین وچنان در مقابل ایران قرار گرفته؛ نخیر، آن عکس العملی که آنها دارند نشان میدهند، نشانه ی ضعف است، نشانه ی عقب ماندگی آنها است، و نشانه ی عصبانیّت ناشی از شکست خوردگی آنها است.

بینی شان به خاک مالیده شده؛ لذا عصبانی اند، این حرفها را میزنند، این نطقهای سخیف را میکنند و این کارها را انجام میدهند.

بنابراین آنچه من میخواهم عرض بکنم، این است که در امرِ کیفیّتِ حضورِ جمهوریِ اسلامی در دنیای امروز، بحمدالله جمهوری اسلامی موفّقیّت داشته، «وَلِله العِزَّةُ وَلِرَسولِه؛وَلِلمُؤمِنین»[11] الحمدلله جمهوری اسلامیِ مؤمن، مشمول این آیه ی شریفه شده و این عزّت را دارد؛ خدا را شکر میکنیم؛ این را باید نگه داریم.

با عقل، با تدبیر، با فکر درست، با نقشه ی درست، با اشتباه نکردن در نوع مراودات، نوع تصمیم گیری ها، نوع حرف زدن ها، باید این عزّت را حفظ کنیم و ان شاءالله بیشتر کنیم.

و این عزّت به خاطرِ مجاهدت به وجود آمده.

آنکه عرض کردم که انگیزه ی مجاهدت، امروز بهتر از گذشته است، یک نمونه اش همین است.

حالا شما شهید عزیز محسن حُججی[12] را ملاحظه کنید، خب این یک نمونه است، از قبیل محسن حُججی، ما جوان کم نداریم.

این نمونه را خدای متعال به دلایلی برجسته کرد و نشان داد تا در مقابل چشم همه قرار بگیرد و همه ببینند و تسلیم این حقیقت شریف و عزیز بشوند که این انگیزه ی انقلابی روزبه روز در جوانها به فضل الهی و به توفیق الهی دارد افزایش پیدا میکند.

کسانی نامه مینویسند به ما و التماس میکنند، واقعاً التماس میکنند که اجازه بدهید [برویم] ــ حالا آنها که دستشان میرسد که یک تلفنی اینجا بکنند و نامه ای بنویسند؛ و چند برابر آنها لابد  کسانی که این امکان را هم ندارند ــ التماس میکنند ما را بفرستید آنجا که مثلاً برویم مبارزه بکنیم با دشمن، مجاهدت کنیم با دشمن؛ این همان انگیزه های جوانهای ما است.

و این معجزه است، به خاطرِ عواملی که در مقابل این وجود دارد؛ یکی همین فضای مجازی که جناب آقای جنّتی فرمودند، که البتّه فرمایش ایشان و هشدار ایشان درست است، ما هم دنبال قضیّه به طور جدّی هستیم، لکن با وجود این فضای مجازی، با وجود این توطئه ها، با وجود این وسوسه ها، شما می بینید که این جور جوانهایی را و این جور انگیزه هایی را جمهوری اسلامی به خودش مشاهده میکند؛ این لطف الهی است.

امیدواریم خدای متعال این لطف را برای این کشور، برای این ملّت، مستمر و مستدام بدارد، و کسانی که این وضعیّت را برای کشور به وجود آوردند، امام بزرگوار را، شهدای عزیز را و مجاهدان راه حق را مشمول لطف و رحمت خودش کند.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته 1) در ابتدای این دیدار ــ که در پایان سوّمین اجلاسیّه ی پنجمین دوره ی مجلس خبرگان رهبری برگزار شد ــ آیت الله احمد جنّتی (رییس مجلس خبرگان رهبری) و آیت الله سیّدمحمود هاشمی شاهرودی (نایب رییس مجلس خبرگان رهبری) گزارشی ارائه کردند.

2) آیت الله علی اصغر معصومی (نماینده ی چهار دوره ی مجلس خبرگان رهبری و مسئول نهاد نمایندگی ولیّ فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی) در تاریخ 27/6/96 در مشهد مقدّس از دنیا رفت.

3) خالص سازی 4) فرمان بردار 5) به همین ترتیب، به همین نحو 6) [ناظر محترم! بررسی صوت؛ شاید کلمات دیگری باشد] [دقیقه ی 13:43] 7) سوره ی نور، بخشی از آیه ی 2؛ «.

صد تازیانه بزنید .

» 8) سوره ی نور، بخشی از آیه ی 4؛ «.

هشتاد تازیانه به آنان بزنید .

» 9) دونالد ترامپ 10) آرنج 11) سوره ی منافقون، بخشی از آیه ی 8؛ «.

عزّت از آنِ خدا و از آنِ پیامبر او و از آنِ مؤمنان است .

» 12) شهید محسن حُجَجی از نیروهای مدافع حرم بود که در مرداد ماه 1396 در منطقه ای مرزی بین سوریه و عراق توسّط نیروهای داعش به اسارت درآمد و پس از دو روز به دست آنها به شهادت رسید.


کلید واژه ها: مجلس خبرگان - اعضای مجلس خبرگان رهبری - مجلس خبرگان رهبری - اعضای مجلس خبرگان - مجلس - شاهرودی - خبرگان رهبری - امروز - رهبری - دیدار - امام حسین - علی اصغر - عاشورا - مبارک - حادثه - حسینی - اجلاس - مراسم - قدیمی - اسلام - نشان - زنده - مردم - درست - امام - نظام

آخرین اخبار سرویس:
حجت الاسلام مؤمنی: شهدای مدافع حرم به عالی ترین درجه عبودیت خدا رسیدند

پیام مخبر برای درگذشت دکتر ابوترابی

باران کوثری: از رایم به حسن روحانی پشیمان نیستم / ما را سیبل خالی کردن خشمشان از شکست در انتخابات کرده اند/ عکس

آیت الله هاشمی در فرماندهی جنگ و بررسی صلح و برجام همواره موثر بودند/ هنوز 50 درصد درآمدهای بودجه متکی به نفت است

وزیر خارجه انگلیس برای نجات جاسوسان خود به ایران آمد/ مردم اجازه خیانت جریان های خائن را نمی دهند

گزارش المانیتور درباره طرح کنگره آمریکا درباره ایران

وزیر کشور وارد مشهد شد

فیلم/ اقدامات گروه جهادی جامعه وعاظ و مبلغین انقلابی در مناطق زلزله زده کرمان

واکنش سخنگوی ناجا به بودجه این نیرو در 97

ورود مجلس به موضوع طولانی شدن مهار چاه 147

40هزار میلیارد تومان در بخش آی تی کشور سرمایه گذاری شده است

شرایط آزمون استخدامی نفت برای خوزستانی ها عادلانه نیست

مخالف ساخت بازار ماهی فروشان هستم

شاخ و شانه کشیدن مدیرعامل منطقه آزاد در برابر استاندار هرمزگان/ اختیارات استانداران کاهش یافته؟

وزیر کشور وارد مشهد شد

روایت آیت الله خاتمی از نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری

همکاری های سازمان بیمه سلامت ایران و کره جنوبی گسترش می یابد

سید احمد خاتمی در گفت وگوی تلویزیونی مطرح کرد: گزینه های رهبری آینده به صورت فوق العاده محرمانه بررسی می شود/ سلامتی، نشاط و انگیزه رهبر انقلاب بسیار بالاست/ از مناظره های انتخابات بسیار شرمنده شدم/ مقررات فضای مجازی «استخوان لای زخم» نباشد

وزیر کشور وارد مشهد شد

طرح مجلس نمایندگان آمریکا مانع فروش هواپیما به ایران نیست

اعضای شورای مرکزی جدید حزب اسلامی کار انتخاب شدند

مردم ترامپ را اینطوری ادب کردند! /عکس

نشست مدیران و معاونین تهذیب مدارس علمیه استان ایلام برگزار می شود

رونمایی از مستند مثل یک زن درباره زندگی فائزه هاشمی

2 معبربان خاطی به دلیل درگیری با یک دستفروش عزل شدند/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

معاون هماهنگ کننده سپاه استان سمنان: شکاف طبقاتی بین مردم و مسئولین باید از بین برود/ نباید تبارسالاری جایگزین شایسته سالاری شود

جزییات حرفهای عجیب احمدی نژاد با شمخانی/روایت مرعشی از آی کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران/جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت اللهی نیست

فرانسه مدرک آمریکا علیه ایران را امضا نکرد

پاسخ سیاسی باران کوثری به منتقدان/ عکس

افشاگری مشاور رییس جمهور از پروژه احمدی نژادی ها علیه دولت

محمد سوری، محمود سوری جعفر خُلدی صوفیِ ناشناخته مکتب بغداد

جمشید جلالی شیجانی مقدمه و تصحیح انتقادی معاش السّالکین سیّدمحمّد نوربخش

امشب انجام شد برگزاری مراسم وداع با شهید ایمانی در حرم حضرت معصومه(س)

عزل دو معبربان خاطی/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

ابداع «خط کرسی» با طراحی بیش از 10 سال +عکس

نماینده زاهدان: 80 % مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند

سخت گیری مجلس نمایندگان آمریکا بر فروش هواپیما به ایران

عملیات داعشی ها در سن پترزبورگ خنثی شد

بودجه 97 یک گام بزرگ برای حل بحران پاسخگویی است

حاجی بابایی:
 
 برای واقعی شدن بودجه باید تمام منابع و مصارفی که در کشور است در نظر گرفته شود

همسر غلامرضا صنعتگر: دروغ پردازان وجدان داشته باشید

ابداع «خط کرسی» با طراحی بیش از 10 سال +عکس

فیلم پیروزی بر خورشید هنر مسئولانه و متعهدانه را محقق کرد

عزل 2 معبربان خاطی/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

دستگیری فردی مسلح در فرودگاه آمستردام

کره شمالی، محور اصلی تماس تلفنی ترامپ و پوتین

ترامپ خواستار کمک روسیه بخاطر حل مسئله کوریای شمالی شد

دیدار رییس و اعضای هیئت علمی موسسه آینده روشن با حضرت آیت الله بوشهری

2 مامور خاطی شهرداری تهران عزل شدند

28 هزار دانش آموز عضو سازمان دانش آموزی استان سمنان شدند

نخستین هواپیمای برزیلی شرکت آتا در فرودگاه تبریز فرود آمد

2 مامور خاطی شهرداری تهران عزل شدند

همسر غلامرضا صنعتگر: برای دروغ پردازان طلب وجدان و بیداری دارم

اپل مشغول بررسی قابلیت «نجوا» برای دستیار سیری است

صدای گلایه های زلزله زدگان بیخ گوش وزیر

داعش باعث تعمیق نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه شد/ ترامپ یک شرور بدون نقاب و روسای قبلی آمریکا شرور با نقاب بودند

کاهش 60 درصدی بودجه قرآنی 97

اپل مشغول بررسی قابلیت «نجوا» برای دستیار سیری است

ترامپ شاخ دارد ولی عقل ندارد/ انزوا آمریکا در جهان رغم خورده است

عکس/ استتار مسلمان و ماهینی برای فرار از سرما

همایش نکوداشت مولانا؛ زیربنای صلح جهانی

بازی با حقایق و مستندات نمی تواند مباشرت امریکا در جنایات جنگی را بپوشاند

کمک 350 میلیارد تومانی خیرین سلامت در کشور

ردپای یک انجمن اصلاح طلب در پاک کردن نقش پرچم اسراییل

80 % مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند

ارتقای شاخص های جهانی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

افشاگری مشاور روحانی از پروژه احمدی نژادی ها

علل شیوع خودشیفتگی در فرزندان امروز

اتهام آمریکایی ها علیه ایران غیر قابل اثبات است

افشاگری مشاور روحانی از پروژه احمدی نژادی ها علیه دولت

امام جمعه لالی سهمیه اشتغال جوانان لالی در پروژه های پتروشیمی و آلومینیوم شد

فرمانده سرایا الخراسانی عراق: الشحد الشعبی یک نیروی نظامی باقی خواهد ماند

امام جمعه لالی سهمیه اشتغال جوانان لالی در پروژه های پتروشیمی و آلومینیوم شد

اقداماتی برای ابطال تصمیم ضدفلسطینی آمریکا در سازمان ملل/رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/24آذر

علی اکبر کریمی رییس دوره ای مجمع نمایندگان استان مرکزی شد

دو طرح برای استیضاح یک وزیر

پروژه احیای دریاچه ارومیه به کجا رسید؟

صدیقی: ترامپ گاوی است که شاخ دارد و عقل ندارد

تصاویر/ افتتاح کتابخانه تخصصی آیت الله مشکینی مصلای قم

رییس بازرسی شهرداری تهران خبر داد: عزل 2 معبربان خاطی

اهدای یک تخته قالی دستباف بانوان اردکانی به عتبات عالیات

چهل سال پس از انقلاب اسلامی در حسرت تشکیل دولت اسلامی

نماینده زاهدان: 80 % مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند

علی اکبر کریمی رییس دوره ای مجمع نمایندگان استان مرکزی شد

جزییات حرفهای عجیب احمدی نژاد با شمخانی/رولیت مرعشی از آی کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران/جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت اللهی نیست

پشتیبانان پویش فرمایشی پشیمانی باید در مورد کارهایشان به مردم پاسخگو باشند

گفتگوی 18:30/ لزوم ورود بخش خصوصی برای نوسازی بافت های فرسوده

لحظه شگفت انگیز پرتاب موشک از روی ناو + فیلم

نسخه نماینده مجلس برای بازار مسکن

رکس تیلرسون:به دنبال جنگ با پیونگ یانگ نیستیم

انعطاف در بستن ثبت سفارش خودرو

تصاویر/ وداع با پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

پشتیبانان پویش فرمایشی پشیمانی!

اختتامیه مسابقات دارالقرآن امام علی (ع)

برخورد قانونی با حاشیه سازان نمایشگاه پارس صورت می گیرد

تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «مهدی قره محمدی» در معراج شهدا

امام جمعه عسلویه: آلودگی هوای عسلویه جان مردم را به خطر انداخته

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در جبهه سرپل ذهاب

عزل 2 معبربان خاطی/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

افزایش 2 برابری بودجه درمان بیماری های صعب العلاج

بیانات در دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری

بیانات در دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری