مطالب مرتبط:
سرکنگبین بارزانی!
شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟
ضرب الاجل 3 روزه بارزانی به بغداد
عربستان: امیدوارم بارزانی با خرد و تدبیر رفتار کند
مسعود بارزانی: همه پرسی تصمیم مردم کردستان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 شهریور 1396 ساعت 08:312017-09-21بين الملل

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!


به رسمیت شناختن همه پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسراییل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می کند، - آنچه در اقلیم کردستان ذیل عنوان همه پرسی استقلال در جریان است در واقع ادامه بحران آفرینی هایی است که طی حدود 20 سال گذشته در این منطقه با هدف خارج کردن تحولات آن از ریل طبیعی و انتقال به کژراهه هایی که منافع قدرت های خاص را تأمین می کند، صورت می گیرد به همین دلیل این ماجرا اگرچه یک پرده جدید به حساب می آید اما تکلیف ملت های منطقه و دولت های آن و بخصوص تکلیف جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت با آن کاملاً معلوم است.

تغییر عنوان از آشوب طلبی فرقه ای به بحران آفرینی قومی واقعیت را تغییر نمی دهد و از این رو همانگونه که ما در ماجرای داعش و النصره نه با فرقه ای از مسلمانان بلکه با نقشه ای از سوی دشمنان ملت های منطقه و مسلمانان مواجه بودیم در اینجا هم نه با قومی از اقوام منطقه بلکه با توطئه ای از سوی دشمنان شناخته شده مواجه هستیم و همانگونه که در صحنه قبلی عناوین ما را از واقعیت دور نکرد در اینجا نیز عنوان قوم کرد ما را فریب نمی دهد و نیز همانگونه که در صحنه های پیشین بر نقشه های دشمن غلبه کردیم در اینجا نیز قطعاً بر توطئه جدید دشمنان اسلام غلبه خواهیم کرد.

در خصوص این موضوع نکاتی وجود دارد: 1- کشور عراق پس از غلبه بر نقشه جامع دشمنان که فقط عنوان بیرونی آن داعش بود، نیازمند همکاری مشفقانه همه اجزاء آن است تا بتواند به جراحات فراوان آنچه در فاصله سال های 1393 تا 1396 متحمل شده است، مرهم باشد.

خسارات جنگ 40 ماهه اخیر در بیشتر استان های عراق بخصوص استان های سنی نشین نینوا، الانبار، کرکوک، دیالی و صلاح الدین و بخش های زیادی از استان بابل آنقدر زیاد و تأسف بار است که برگرداندن شرایط زندگی میلیون ها انسان به پیش از آغاز بحران بدون همراهی بخش های مختلف عراق امکان پذیر نمی باشد.

منطق سیاسی و انسانی حکم می کند که اگر یک گروه یا دسته یا قوم اگر اختلافی هم با حکومت مرکزی یا با دسته ها و اقوام دیگر دارد، حل و فصل آن را به زمانی دیگر موکول نماید.

براین اساس طرح مطالبات کردی که پرچم آن را یک حزب سیاسی- دموکرات- برداشته است در شرایطی که خود آغازگر جنگ ها و درگیری های پرشدت دیگری در این جغرافیاست، نمی تواند ساده تلقی شود و قومیت های دیگر و گروه های مختلف که در این شرایط چشم به راه همکاری برادران کرد خود هستند نمی توانند این فتنه انگیزی را نادیده بگیرند و به مقابله با آن نپردازند.

آنچه این روزها مسعود بارزانی دنبال می کند پیگیری مطالبات یک قوم نیست بلکه اقدام به آغاز یک درگیری پرشدت علیه همه اقوام از جمله خود قوم کرد است.

2- آنچه در این ماجرا روی می دهد، تحریک در یک موضوعی است که در ساده ترین تعبیر، درگیر کردن چهار کشور منطقه است با فرض اینکه تحریک قوم کرد به جدایی، بدعت گذاری یک حرکت جداگرایی در منطقه باشد.

در واقع آنچه در این صحنه گویا در حال روی دادن است یک فتنه منطقه ای شبیه فتنه گروه های تکفیری تروریستی است و بر این اساس می توان با قاطعیت گفت اگر این توطئه اجرایی شود یک درگیری منطقه ای طولانی مدت حداقل به اندازه طول فتنه داعش آغاز شده است.

3- برگزاری همه پرسی اقلیم بدون تردید جنگ در پی می آورد و این جنگ به یک منطقه خاص محدود نمی شود.

همه می دانند که اگر برگزاری همه پرسی به سه استان دهوک، سلیمانیه و اربیل محدود شود، کردهای عراق دچار یک بحران پردامنه دراز مدت می شوند و از این رو همه پرسی این سه استان بدون همه پرسی دو استان- کرکوک و دیالی- ارزشی ندارد و از این رو بارزانی نمی تواند در سه استان شمالی همه پرسی برگزار کند و از برگزاری آن در دو استان محل نزاع خودداری کند چه اینکه چنین اقدامی کردها را در مقابل بارزانی قرار می دهد و از سوی دیگر بحران کنونی اقتصادی اقلیم را به اندازه ای که به انفجار بیانجامد، افزایش می دهد.

از سوی دیگر جداسازی کرکوک و دیالی و مناطقی نظیر سنجار و تلعفر در استان نینوا برای دولت مرکزی از یک سو و عرب ها و ترکمان ها از سوی دیگر خط قرمز به حساب می آید و اینجاست که تلاقی دو خط قرمز سبب بروز جنگی پرشدت خواهد شد.

اما به این نکته باید توجه داشت که اگر براثر همه پرسی درگیری در مناطق متنازع علیه روی دهد این درگیری به این منطقه محدود نمی شود و دایره آن به سه استان سلیمانیه، اربیل و دهوک می رسد چرا که نیروهای دولتی و مردمی عراق ناچارند برای خاموش کردن فتنه کانون های باثبات فتنه گر را مورد هدف قرار داده و نیروهای حامی جدایی را کاملاً از قدرت ساقط نمایند.

4- برخلاف تصور مسعود بارزانی، همه پرسی اربیل تکلیف کرکوک و دیالی را تعیین نمی کند بلکه جنگ کرکوک وضع آینده اربیل، سلیمانیه و دهوک را تعیین خواهد کرد چرا که همانطور که اشاره شد، ارتش و نیروهای مردمی عراق نمی توانند دیالی و کرکوک را از نیروهای شبه نظامی بارزانی پاکسازی کنند اما به قلعه های آنان در اربیل و سلیمانیه کاری نداشته باشند.

5- قمار همه پرسی اقلیم نمی تواند با باخت عراق امروز و یا با باخت هم پیمانان عراقی پایان یابد چرا که عراقی که توانسته است بر داعشی که نزدیک بود در یک نصف روز بر کل کردستان عراق مسلط شود، پیروز گردد، به راحتی می تواند بر مدافعان جدایی از عراق پیروز شود.

هم پیمانان منطقه ای عراق نیز که نمی توانند به دلیل مخاطرات فراوان جداسازی اقلیم ساکت بمانند، می دانند که چگونه این توطئه را از سر راه بردارند بنابراین باید گفت بارزانی هم در محاسبه میزان قدرت عراق و هم درباره اندازه واکنش هم پیمانان منطقه ای عراق دچار خطا در محاسبه شده و اگر بازنگردد، مردم خویش را دچار بحران اساسی کرده است.

از سوی دیگر از آنجا که پیامد اقدام بارزانی به همه پرسی یا استقلال از دولت مرکزی با هزینه بسیار زیاد توأم خواهد شد و این دو عمل آن را به شکست خواهد کشانید، این موضوع می تواند آینده حزب دمکرات و احزاب هم پیمان آن را از بین ببرد همین الان این حزب از محبوبیت زیادی برخوردار نیست و به همین دلیل مسعود بارزانی طی 20 ماه گذشته اجازه فعالیت به پارلمانی که او در آن اکثریت قبلی را از دست داده است، نمی دهد.

شکست همه پرسی پس از هزینه زیاد، خاندان بارزانی و حزب دمکرات را با سؤالات بسیاری از سوی کردها مواجه می گرداند به همین دلیل نه فقط فؤاد معصوم رییس جمهور کرد عراق حساب خود را از جدایی طلبان جدا کرد بلکه بعضی از شخصیت های مهم حکومت اقلیم از جمله رییس پارلمان را نیز به واکنش واداشت.

6- به رسمیت شناختن همه پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسراییل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می کند، دارای اهمیت زیادی است.

همه می دانیم که موضع واقعی اسراییل، انگلیس و آمریکا یکی است اما همانطور که در بسیاری از پرونده های دیگر نظیر پرونده ممانعت اسراییل از تشکیل دو دولت در سرزمین فلسطین شاهد بوده ایم، انگلیس و آمریکا در گام های اول خود را مخالف نشان می دهند ولی درپشت صحنه همه مساعی خود را صرف تحقق آن می کنند و زمانی که محقق شد به طور علنی نیز با آن همراهی نموده و وانمود می کنند که موضوع یعنی جدایی کردستان از عراق را به عنوان امر واقع پذیرفته اند.

واقعیت این است که بعد از شکست طرح امنیتی آمریکا در مرزهای شرقی سوریه، هیچ چیز به اندازه جداسازی کردستان از عراق برای رژیم صهیونیستی و دولت عنود آمریکا مطلوب نیست در واقع اسراییل بعد از جدایی کردستان از عراق می تواند بگوید من با ایران به مرز مشترک رسیده ام و از هم اینک این منم که موازنه امنیت مرزها را به نفع خود و به ضرر ایران رقم می زنم.

با بررسی ابعاد و نتایج جدایی کردستان عراق که در واقع روشن شدن شعله های یک فتنه طولانی مدت در منطقه و جای پای محکمی برای کنترل دولت ها و نیروهای معارض آمریکا و اسراییل در منطقه به حساب می آید، می توانیم بگوییم آمریکا و انگلیس قطعا پشت این همه پرسی و مسائل پس از آن هستند.

مگر غیر از این است که همین دو روز پیش دونالد ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل با صراحت ایران را دولتی طغیانگر خطاب کرد و از تلاش آمریکا برای سرنگونی حکومت آن خبر داد؟ کدام روند به اندازه تحقق جدایی اقدام و درگیری های قومیتی می تواند کشوری با مختصات ایران را تهدید کند؟ پس می توانیم بگوییم توطئه جداسازی کردستان از عراق اولا یک توطئه بین المللی با محوریت آمریکا و ثانیا یک دسیسه منطقه ای با محوریت رژیم صهیونیستی است و پرواضح است که ایران نمی تواند اجازه دهد چنین فتنه ای شکل بگیرد.

کشوری مثل ایران که در طول این چهل سال هدف اصلی توطئه های پیچیده ای بوده که از سوی آمریکا و هم پیمانان آن طراحی و اجرا شده است، نمی تواند همه پرسی اقلیم را یک موضوع خارجی تلقی کند و منتظر بماند که چه خواهد شد.

ایران به طور طبیعی این همه پرسی را در نقطه مقابل امنیت و ثبات خویش می بیند و متناسب با درک چنین خطری نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a0z44j نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: بارزانی - منطقه - مسلمانان - استان - شرایط - بحران - رژیم صهیونیستی - مسعود بارزانی - جمهوری اسلامی - اقلیم کردستان - واقعیت - عراق - نقشه - سیاسی - اقوام - اسلام - انسان - صهیونیستی - هایی - داعش - جدید - فرقه - استقلال - مطالبات - اسراییل - کردستان - جمهوری - انتقال - اسلامی - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
واکنش 120 روحانی بحرینی به عادی سازی روابط با صهیونیست ها

پارلمان اردن در توافقنامه ها با رژیم صهیونیستی بازنگری می کند

لغو سفر هیات بحرینی به نوار غزه

سناتورهای آمریکایی خواهان استعفای ترامپ شدند

پاسخ جنجالی مجری گفتگوی ویژه خبری به سخنگوی دولت + فیلم

ایران برای حل مناقشه قره باغ تمام تلاش خود را می کند

نوه ملک فیصل: ترامپ با اعلام قدس به عنوان پایتخت اسراییل، «صلح» را ذبح کرده است

عکس/ ترامپ زیر پای فلسطینیان!

انفجار در متروی نیویورک

تنش لفظی میان آنکارا و تل آویو بالا گرفت

توافق نیروهای کرد سوریه و ارتش عراق برای ایجاد مرکز هماهنگی مشترک

جشن و شادی در هند به دنبال انتصاب گاندی+ تصاویر

عربستان سینماهای عمومی را بازگشایی می کند

راهپیمایی دفاع از قدس در حومه جنوبی بیروت آغاز شد

ترامپ سرانجام فردی را برای تصدی سفارت آمریکا در کره جنوبی تعیین کرد

سیاست واشنگتن انکار حق فلسطینی ها و فریب رهبران عرب است

اردن از اجرای حکم بازداشت عمر البشیر رییس جمهور سودان امنتناع کرد

موگرینی: معتقدیم که بیت المقدس باید پایتخت دو دولت باشد

درگیری بین اشغالگران و جوانان فلسطینی در نابلس و بیت لحم

اوباما ظاهر شدن هیتلر جدید را هشدار داد

نوجوان فلسطینی و صاحب عکس «یک نفر در برابر یک لشکر» امروز محاکمه می شود

رسانه های مصر به زبان روسی از پوتین استقبال کردند+عکس

تحویل سلاح شاخه نظامی جریان «صدر» به دولت عراق، بنا بر دستور «مقتدی»

جمع آوری شیرخشک های فرانسوی آلوده به سالمونلا

الجزایر: داعش در حال بازسازی خود در شمال آفریقاست

عکس/ وقتی ترامپ «خط خطی» می شود

عکس جدید از بن نایف، ولیعهد برکنار شده عربستان و مادرش + عکس

پوتین دستور خروج نیروهای روسی از سوریه را صادر کرد

جورابی که آبروی مفتی سعودی را بُرد +عکس

«پوتین» و «السیسی» توافقنامه ساخت نیروگاه هسته ای امضا کردند

میشل عون:اسراییل دیگر به لبنان حمله نمی کند

نظر مضحک نتانیاهو درباره ایران و داعش و خاورمیانه

دیدار پوتین با بشار اسد در سوریه | دستور خروج نیروهای روسی از سوریه صادر شد

تجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت علیه حامیان استکبار

تصمیم آمریکا در مورد قدس فاقد اعتبار است

حمله جنگنده های ترکیه به مناطق مرزش شمال اربیل

تاریخچه کلوین کلین؛ طراح آمریکایی از کجا شروع کرد؟

مفقود شدن بیش از 700 ماهیگیر هندی در طوفان اوکهی

استعفای دیپلمات آمریکایی در اعتراض به سیاست های ترامپ

پوتین به سوریه رفت/ خروج نیروهای روسی

خبرهای تایید نشده درباره انفجار در متروی نیویورک

رییس جمهوری لبنان: تصمیم ترامپ اشتباه بزرگی بود که باید از آن عدول کند

پوتین وارد قاهره شد

حمایت فرانسه از مواضع نتانیاهو در مقابل ایران

96 سال پیش مردم ایران چه تیپی داشتند؟ +تصاویر

حسادت؛ بلای رابطه زن و شوهرها

ناکامی اطلاعاتی آمریکا از نگاه مدیر پیشین سیا

شهید نابغه ای که به دستور صدام پیکرش به دو نیم تقسیم شد/تصاویر

دیدار سفیر هلند با رییس سازمان حفاظت محیط زیست

حریری: حضور عوامل مسلح در تظاهرات لبنان وجهه کشور را خدشه دار می کند

انتقال دانش کشتی سازی از کره به ایران

پنجمین روز تظاهرات علیه تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس

شاخه نظامی جریان «صدر» سلاح خود را تحویل داد

انتقاد رهبر یکی از احزاب اپوزیسیون از اردوغان

تجمع ضد آمریکایی و صهیونیستی دانشجویان شیعه و سنی دانشگاههای سیستان وبلوچستان

توافق مسکو و قاهره بر سر آغاز احداث نیروگاه هسته ای در مصر

تجمع ضد آمریکایی و صهیونیستی دانشجویان دانشگاههای سیستان وبلوچستان

رییس قوه قضاییه: آمار ورودی به زندان ها کاهش یافته/ ایران پشت مرز های رژیم صهیونیستی ایستاده است

سفر پوتین به سوریه

12 سال زندان برای جاسوس استونی در روسیه

رییس قوه قضاییه: آمار ورودی به زندان ها کاهش یافته است

پوتین وارد قاهره شد

اتحادیه عرب: داعش کاملا ریشه کن شده است

با تصمیم ترامپ در مورد قدس، آمریکا شریک خونریزی ها است

نهنگ آبی در الجزایر هم قربانی گرفت

سفیر روسیه در ایران: باید ضمن فراموش نکردن درسهای گذشته به آینده نگریست

دیدار خداحافظی با جواد ظریف

هشدار مقامات اطلاعاتی آلمان درباره جاسوسی سایبری چین

اعتراف رییس سابق سیا درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا

کرواسی؛ در اندیشه تکرار روزهای روشن

با تصمیم ترامپ در مورد قدس، آمریکا شریک خونریزی ها است

حریری: حضور عوامل مسلح در جریان تظاهرات لبنان وجهه کشور را خدشه دار می کند

ظریف: اروپا نباید اشتباهات گذشته اش را تکرار کند

اندیشکده استرالیایی:کنگره آمریکا موفقیتی در تحمیل تحریم های جدید علیه ایران کسب نمی کند

هیأت بحرینی مجبور به لغو سفرش به غزه شد

بیانیه انصارالله یمن در رد اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

تظاهرات ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی در افغانستان+ ویدئو

رییس اتحادیه جهانی علمای مقاومت: یأس در قبال اسراییل و مذهب گرایی دو آفت امت اسلامی است

زنان شاکی از آزار جنسی ترامپ خواستار تحقیقات شدند

حریری: حضور عوامل مسلح در جریان تظاهرات لبنان وجهه کشور را خدشه دار می کند

آغاز اجتماع جوانان مدافع حریم قدس شریف با حضور گسترده دانشگاهیان و مردم

اردوغان: با تصمیم ترامپ در مورد قدس، آمریکا شریک خونریزی هاست

حکام محور سازش عربی در تنگنا؛ مردم در انتظار رهبران جدید/ تحلیل

حزب کارگر بریتانیا 2 میلیون پوند رشوه دریافت کرد

اعتراف روزنامه سعودی به آتش زدن عکس سران سعودی در کنار عکس سران اسراییل و آمریکا

تصویر جدید شاهزاده محمد بن نائف و مادرش

ارتش عراق در آستانه حمله به گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان

افزایش شمار سلفی ها در آلمان

عامل هک گسترده اوبر شناسایی شد

اندونزیایی ها برای چهارمین روز پیاپی علیه اقدام ترامپ اعتراض کردند/ به آتش کشیدن پرچم آمریکا

عامل هک گسترده اوبر شناسایی شد

نگرانی هند از استقرار بیش از 1800 نیروی چینی در منطقه مرزی مورد مناقشه دو کشور

خداحافظی سفیر آفریقای جنوبی با ظریف

اجتماع جوانان مدافع قدس شریف در میدان فلسطین آغاز شد

اردوغان: با تصمیم ترامپ در مورد قدس، آمریکا شریک خونریزی ها است

جمع آوری شیرخشک های فرانسوی آلوده به سالمونلا

داعش چه اهدافی را در افغانستان دنبال می کند؟

سوریه و قدس، محور مذاکرات پوتین در مصر و ترکیه

تحلیلگر مسایل آمریکا: اسراییل سعی می کند ایران را تهدیدی برای صلح نشان دهد

بودجه 97 چه پیام‎هایی دارد+اینفوگرافی

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!