مطالب مرتبط:
سرکنگبین بارزانی!
شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟
ضرب الاجل 3 روزه بارزانی به بغداد
عربستان: امیدوارم بارزانی با خرد و تدبیر رفتار کند
مسعود بارزانی: همه پرسی تصمیم مردم کردستان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 شهریور 1396 ساعت 08:312017-09-21بين الملل

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!


به رسمیت شناختن همه پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسراییل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می کند، - آنچه در اقلیم کردستان ذیل عنوان همه پرسی استقلال در جریان است در واقع ادامه بحران آفرینی هایی است که طی حدود 20 سال گذشته در این منطقه با هدف خارج کردن تحولات آن از ریل طبیعی و انتقال به کژراهه هایی که منافع قدرت های خاص را تأمین می کند، صورت می گیرد به همین دلیل این ماجرا اگرچه یک پرده جدید به حساب می آید اما تکلیف ملت های منطقه و دولت های آن و بخصوص تکلیف جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت با آن کاملاً معلوم است.

تغییر عنوان از آشوب طلبی فرقه ای به بحران آفرینی قومی واقعیت را تغییر نمی دهد و از این رو همانگونه که ما در ماجرای داعش و النصره نه با فرقه ای از مسلمانان بلکه با نقشه ای از سوی دشمنان ملت های منطقه و مسلمانان مواجه بودیم در اینجا هم نه با قومی از اقوام منطقه بلکه با توطئه ای از سوی دشمنان شناخته شده مواجه هستیم و همانگونه که در صحنه قبلی عناوین ما را از واقعیت دور نکرد در اینجا نیز عنوان قوم کرد ما را فریب نمی دهد و نیز همانگونه که در صحنه های پیشین بر نقشه های دشمن غلبه کردیم در اینجا نیز قطعاً بر توطئه جدید دشمنان اسلام غلبه خواهیم کرد.

در خصوص این موضوع نکاتی وجود دارد: 1- کشور عراق پس از غلبه بر نقشه جامع دشمنان که فقط عنوان بیرونی آن داعش بود، نیازمند همکاری مشفقانه همه اجزاء آن است تا بتواند به جراحات فراوان آنچه در فاصله سال های 1393 تا 1396 متحمل شده است، مرهم باشد.

خسارات جنگ 40 ماهه اخیر در بیشتر استان های عراق بخصوص استان های سنی نشین نینوا، الانبار، کرکوک، دیالی و صلاح الدین و بخش های زیادی از استان بابل آنقدر زیاد و تأسف بار است که برگرداندن شرایط زندگی میلیون ها انسان به پیش از آغاز بحران بدون همراهی بخش های مختلف عراق امکان پذیر نمی باشد.

منطق سیاسی و انسانی حکم می کند که اگر یک گروه یا دسته یا قوم اگر اختلافی هم با حکومت مرکزی یا با دسته ها و اقوام دیگر دارد، حل و فصل آن را به زمانی دیگر موکول نماید.

براین اساس طرح مطالبات کردی که پرچم آن را یک حزب سیاسی- دموکرات- برداشته است در شرایطی که خود آغازگر جنگ ها و درگیری های پرشدت دیگری در این جغرافیاست، نمی تواند ساده تلقی شود و قومیت های دیگر و گروه های مختلف که در این شرایط چشم به راه همکاری برادران کرد خود هستند نمی توانند این فتنه انگیزی را نادیده بگیرند و به مقابله با آن نپردازند.

آنچه این روزها مسعود بارزانی دنبال می کند پیگیری مطالبات یک قوم نیست بلکه اقدام به آغاز یک درگیری پرشدت علیه همه اقوام از جمله خود قوم کرد است.

2- آنچه در این ماجرا روی می دهد، تحریک در یک موضوعی است که در ساده ترین تعبیر، درگیر کردن چهار کشور منطقه است با فرض اینکه تحریک قوم کرد به جدایی، بدعت گذاری یک حرکت جداگرایی در منطقه باشد.

در واقع آنچه در این صحنه گویا در حال روی دادن است یک فتنه منطقه ای شبیه فتنه گروه های تکفیری تروریستی است و بر این اساس می توان با قاطعیت گفت اگر این توطئه اجرایی شود یک درگیری منطقه ای طولانی مدت حداقل به اندازه طول فتنه داعش آغاز شده است.

3- برگزاری همه پرسی اقلیم بدون تردید جنگ در پی می آورد و این جنگ به یک منطقه خاص محدود نمی شود.

همه می دانند که اگر برگزاری همه پرسی به سه استان دهوک، سلیمانیه و اربیل محدود شود، کردهای عراق دچار یک بحران پردامنه دراز مدت می شوند و از این رو همه پرسی این سه استان بدون همه پرسی دو استان- کرکوک و دیالی- ارزشی ندارد و از این رو بارزانی نمی تواند در سه استان شمالی همه پرسی برگزار کند و از برگزاری آن در دو استان محل نزاع خودداری کند چه اینکه چنین اقدامی کردها را در مقابل بارزانی قرار می دهد و از سوی دیگر بحران کنونی اقتصادی اقلیم را به اندازه ای که به انفجار بیانجامد، افزایش می دهد.

از سوی دیگر جداسازی کرکوک و دیالی و مناطقی نظیر سنجار و تلعفر در استان نینوا برای دولت مرکزی از یک سو و عرب ها و ترکمان ها از سوی دیگر خط قرمز به حساب می آید و اینجاست که تلاقی دو خط قرمز سبب بروز جنگی پرشدت خواهد شد.

اما به این نکته باید توجه داشت که اگر براثر همه پرسی درگیری در مناطق متنازع علیه روی دهد این درگیری به این منطقه محدود نمی شود و دایره آن به سه استان سلیمانیه، اربیل و دهوک می رسد چرا که نیروهای دولتی و مردمی عراق ناچارند برای خاموش کردن فتنه کانون های باثبات فتنه گر را مورد هدف قرار داده و نیروهای حامی جدایی را کاملاً از قدرت ساقط نمایند.

4- برخلاف تصور مسعود بارزانی، همه پرسی اربیل تکلیف کرکوک و دیالی را تعیین نمی کند بلکه جنگ کرکوک وضع آینده اربیل، سلیمانیه و دهوک را تعیین خواهد کرد چرا که همانطور که اشاره شد، ارتش و نیروهای مردمی عراق نمی توانند دیالی و کرکوک را از نیروهای شبه نظامی بارزانی پاکسازی کنند اما به قلعه های آنان در اربیل و سلیمانیه کاری نداشته باشند.

5- قمار همه پرسی اقلیم نمی تواند با باخت عراق امروز و یا با باخت هم پیمانان عراقی پایان یابد چرا که عراقی که توانسته است بر داعشی که نزدیک بود در یک نصف روز بر کل کردستان عراق مسلط شود، پیروز گردد، به راحتی می تواند بر مدافعان جدایی از عراق پیروز شود.

هم پیمانان منطقه ای عراق نیز که نمی توانند به دلیل مخاطرات فراوان جداسازی اقلیم ساکت بمانند، می دانند که چگونه این توطئه را از سر راه بردارند بنابراین باید گفت بارزانی هم در محاسبه میزان قدرت عراق و هم درباره اندازه واکنش هم پیمانان منطقه ای عراق دچار خطا در محاسبه شده و اگر بازنگردد، مردم خویش را دچار بحران اساسی کرده است.

از سوی دیگر از آنجا که پیامد اقدام بارزانی به همه پرسی یا استقلال از دولت مرکزی با هزینه بسیار زیاد توأم خواهد شد و این دو عمل آن را به شکست خواهد کشانید، این موضوع می تواند آینده حزب دمکرات و احزاب هم پیمان آن را از بین ببرد همین الان این حزب از محبوبیت زیادی برخوردار نیست و به همین دلیل مسعود بارزانی طی 20 ماه گذشته اجازه فعالیت به پارلمانی که او در آن اکثریت قبلی را از دست داده است، نمی دهد.

شکست همه پرسی پس از هزینه زیاد، خاندان بارزانی و حزب دمکرات را با سؤالات بسیاری از سوی کردها مواجه می گرداند به همین دلیل نه فقط فؤاد معصوم رییس جمهور کرد عراق حساب خود را از جدایی طلبان جدا کرد بلکه بعضی از شخصیت های مهم حکومت اقلیم از جمله رییس پارلمان را نیز به واکنش واداشت.

6- به رسمیت شناختن همه پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسراییل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می کند، دارای اهمیت زیادی است.

همه می دانیم که موضع واقعی اسراییل، انگلیس و آمریکا یکی است اما همانطور که در بسیاری از پرونده های دیگر نظیر پرونده ممانعت اسراییل از تشکیل دو دولت در سرزمین فلسطین شاهد بوده ایم، انگلیس و آمریکا در گام های اول خود را مخالف نشان می دهند ولی درپشت صحنه همه مساعی خود را صرف تحقق آن می کنند و زمانی که محقق شد به طور علنی نیز با آن همراهی نموده و وانمود می کنند که موضوع یعنی جدایی کردستان از عراق را به عنوان امر واقع پذیرفته اند.

واقعیت این است که بعد از شکست طرح امنیتی آمریکا در مرزهای شرقی سوریه، هیچ چیز به اندازه جداسازی کردستان از عراق برای رژیم صهیونیستی و دولت عنود آمریکا مطلوب نیست در واقع اسراییل بعد از جدایی کردستان از عراق می تواند بگوید من با ایران به مرز مشترک رسیده ام و از هم اینک این منم که موازنه امنیت مرزها را به نفع خود و به ضرر ایران رقم می زنم.

با بررسی ابعاد و نتایج جدایی کردستان عراق که در واقع روشن شدن شعله های یک فتنه طولانی مدت در منطقه و جای پای محکمی برای کنترل دولت ها و نیروهای معارض آمریکا و اسراییل در منطقه به حساب می آید، می توانیم بگوییم آمریکا و انگلیس قطعا پشت این همه پرسی و مسائل پس از آن هستند.

مگر غیر از این است که همین دو روز پیش دونالد ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل با صراحت ایران را دولتی طغیانگر خطاب کرد و از تلاش آمریکا برای سرنگونی حکومت آن خبر داد؟ کدام روند به اندازه تحقق جدایی اقدام و درگیری های قومیتی می تواند کشوری با مختصات ایران را تهدید کند؟ پس می توانیم بگوییم توطئه جداسازی کردستان از عراق اولا یک توطئه بین المللی با محوریت آمریکا و ثانیا یک دسیسه منطقه ای با محوریت رژیم صهیونیستی است و پرواضح است که ایران نمی تواند اجازه دهد چنین فتنه ای شکل بگیرد.

کشوری مثل ایران که در طول این چهل سال هدف اصلی توطئه های پیچیده ای بوده که از سوی آمریکا و هم پیمانان آن طراحی و اجرا شده است، نمی تواند همه پرسی اقلیم را یک موضوع خارجی تلقی کند و منتظر بماند که چه خواهد شد.

ایران به طور طبیعی این همه پرسی را در نقطه مقابل امنیت و ثبات خویش می بیند و متناسب با درک چنین خطری نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a0z44j نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: بارزانی - منطقه - مسلمانان - استان - شرایط - بحران - رژیم صهیونیستی - مسعود بارزانی - جمهوری اسلامی - اقلیم کردستان - واقعیت - عراق - نقشه - سیاسی - اقوام - اسلام - انسان - صهیونیستی - هایی - داعش - جدید - فرقه - استقلال - مطالبات - اسراییل - کردستان - جمهوری - انتقال - اسلامی - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ دو جوان 17 ساله فلسطینی مظلومانه کشته شدند

وضعیت جوی منطقه سقوط هواپیما

سخنرانی وزیر امور خارجه در «اندیشکده والدای مسکو»

دلایل نمایش مضحک نتانیاهو علیه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ

رفتار نابخردانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی نشان دهنده ظرفیت بسیار پایین سیاسی است

دست رژیم صهیونیستی هرگز به منابع نفتی لبنان نخواهد رسید

عملیات خونین داعش در روسیه

ظریف: حضور آمریکا در سوریه، بسیار خطرناک است

روسیه از آمریکا خواست که در سوریه با آتش بازی نکند

الجبیر: دیگر از آلمان سلاح نمی خریم

آزادی 30 نفر از یک زندان طالبان در شرق افغانستان

محاصره تروریست های داعشی در عراق

درگیری میان الحشد الشعبی و عناصر مسلح در کرکوک

گسترش روابط دوجانبه ایران و هند

سقوط هواپیما مایه تاسف در ایران است

لکسوس کیفی ترین برند خودرویی آمریکا/ نسخه تولیدی UX در اروپا تولید نمی شود

نجَباء سیاست پیدا و پنهان آمریکا در حمایت از داعش را ناکام گذاشت

مشاور بشار اسد تأکید کرد سازمان ملل اشغالگری ترکیه را محکوم کند/هیچ اعتمادی به غرب نداریم

رویترز: شدت خواسته های آمریکا از اروپا به اندازه شروط ترامپ نیست

استعفای دبیرکل حزب مرکل

حجاب نخست وزیر انگلیس

همکاری امنیتی تل آویو و تشکیلات خودگردان، لکه ننگی در تاریخ است

نقض توافق منطقه کاهش تنش توسط تررویست ها در اطراف دمشق

روزنامه اردنی خبر داد احیای داعش در عراق این بار به سرکردگی «ابویحیی العراقی»

بازتاب سقوط «آسمان» در روزنامه ها

فرستاده ویژه سابق سازمان ملل: آنگ سان سوچی به جرم جنایت علیه مسلمانان روهینگیا باید محاکمه شود

ورق بازی زنان در مسجدالحرام! (+عکس)

ظریف: ایران هیچ پایگاه نظامی در سوریه ندارد

ترکیه: اعتماد خود به آمریکا را از دست داده ایم

آمادگی حزب الله لبنان برای مقابله با صهیونیستها

پیونگ یانگ: آمریکا پس از بازی‎های المپیک به کره شمالی حمله می کند

چرا مجردها منزوی می شوند؟

پیونگ یانگ: آمریکا پس از بازی‎های المپیک به کره شمالی حمله می کند

اسناد سری کاخ سفید استاندارد تازه ترامپ در خصوص برجام را افشا کرد

امروز ارتش سوریه وارد عفرین می شود

واکنش ایران به حمله تروریستی داعش در روسیه

ترامپ باز هم به «اپرا وینفری» حمله کرد

شلیک آزمایشی سامانه پدافند موشکی آرو3 در اراضی اشغالی

ایران و عربستان نیازمند یک «معماری امنیتی تازه»

تسلیت وزارت امور خارجه ترکیه به ملت ایران در پی سقوط هواپیما

ادامه تلاش های گسترده برای یافتن هواپیمای «ای.تی.آر»

حمله موشکی مقاومت به اسراییل

دی میستورا: ژنو تنها راه رسیدن به قانون اساسی جدید سوریه است

گفت وگو در مورد اجلاس آینده وزیران خارجه ایران، روسیه و ترکیه محور مذاکرات ظریف در مسکو

افتتاح کنفرانس والدای با حضور ظریف

هشدار کره‎شمالی به آمریکا

سرخط روزنامه های الجزایر/ دوشنبه 30 بهمن 1396

« کاهش مناطق تنش»؛ توافقی برای صلح یا تجزیه سوریه؟

نماینده پارلمان قرقیزستان در قزاقستان بازداشت شد

عراق باید عرصه همکاری کشورهای منطقه باشد نه عرصه رقابت و خصومت

ا­مکان یافتن محل سقوط هواپیما از طریق ماهواره

کشته شدن چهار نظامی مصری در سینا

عمر هواپیما در سقوط تاثیر دارد؟

ا­مکان یافتن محل دقیق سقوط هواپیما از طریق ماهواره وجود دارد

«جنبش بَست» تنها پناه مهاجرین لاتین تبار آمریکا

اردوغان به اردن می رود

لوگران سوار: مقاومت، تکبر آمریکا را در هم شکست

هلاکت نظامیان سعودی به دست نیروهای یمنی

داعش بر 75 درصد از اردوگاه الیرموک در جنوب دمشق سیطره یافت

بازداشت مقام های نزدیک به نتانیاهو/ فساد گسترده نخست وزیر اسراییل

باید با اشغالگری خاک سوریه مقابله شود

اسناد جدید دیپلماتیک از آمریکا: آیا موضع ضد برجامی ترامپ تغییر کرده است؟!

ظریف: حضور آمریکا در سوریه، بسیار خطرناک است/ ایران هیچ پایگاه نظامی در سوریه ندارد

منافع هندوایرانی کریدور ریلی شمال - جنوب -عیسی پاشاپور**

اربابان «نتانیاهو» هم به اقتدار نظامی ما اذعان دارند

لاوروف: آمریکا در سوریه با آتش بازی نکند

«احرارالشام» با یک گروهک تروریستی ادغام شد

سرکیس نعوم: روسیه خود را ابرقدرت می داند و شریکی در سوریه نمی خواهد

حمله تروریستی داعش به یک کلیسا در روسیه

ظریف: حضور آمریکا در سوریه، بسیار خطرناک است

ظریف: آمریکا ناقض برجام است

آمار شهروندان غیر نظامی کشته شده در عفرین

بارزانی در مونیخ: اوضاع عفرین به طرف های بسیاری مرتبط است

پیدا کردن محل دقیق سقوط هواپیما از طریق ماهواره

گزارش تصویری | دومین روز جست و جو برای یافتن هواپیمای ATR72 آسمان

عمر هواپیما در سقوط تاثیر دارد؟

جستجوگران لاشه هواپیما در ارتفاع 3 هزار متری/عکس

قیمت نفت به بالاترین رقم 2 هفته گذشته رسید

الجبیر: دیگر از آلمان سلاح نمی خریم

ارتش سوریه امروز وارد عفرین می شود

مرگبارترین سوانح هوایی ایران به روایت تصویر

ظریف: حضور آمریکا در سوریه، بسیار خطرناک است

گسترش روابط دفاعی و تجاری محور سفر وزیر خارجه پاکستان به مسکو

یافتن محل دقیق سقوط هواپیما از طریق ماهواره امکان پذیر است

عطوان: اسم ایران و قدرت روزافزون آن نتانیاهو را دیوانه می کند

ممنوعیت های جدید و کاهش چشمگیر سهمیه حجاج جمهوری آذربایجان

آمریکا در سوریه با آتش بازی نکند

شوی جدید عبری - غربی با محوریت یمن؛ عربستان کودک کشی می کند ایران را متهم می کنند!

تسلیت اردوغان به مناسبت جان باختن تعدادی از هم وطنان مان در سانحه هوایی

اردوغان سقوط هواپیمای تهران- یاسوج را تسلیت گفت

امدادرسانی با لندرور و پاترول، خودروهای دودیفرانسیل (آفرود) برای یافتن هواپیمای سقوط کرده تهران به یاسوج (عکس)

مهاجرت پنگوئن ها در آرژانتین

ادامه جستجو بر فراز "دنا"/سگ های زنده یاب به منطقه سقوط هواپیما رسیدند+فیلم و عکس

استعفای دبیرکل حزب مرکل

لاوروف: آمریکا در سوریه با آتش بازی می کند

رسانه های چین: روابط ایران و هند گسترش می یابد

حمله مجدد جنگنده های رژیم صهیونیستی به غزه

رسوایی جنسی در استرالیا؛ دوسوم مردم خواستار برکناری معاون نخست وزیر

انفجار در استان فراه افغانستان سه کشته بر جا گذاشت

ورق بازی زنان در مسجدالحرام! + تصاویر

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!