مطالب مرتبط:
سرکنگبین بارزانی!
شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟
ضرب الاجل 3 روزه بارزانی به بغداد
عربستان: امیدوارم بارزانی با خرد و تدبیر رفتار کند
مسعود بارزانی: همه پرسی تصمیم مردم کردستان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 شهریور 1396 ساعت 08:312017-09-21بين الملل

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!


به رسمیت شناختن همه پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسراییل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می کند، - آنچه در اقلیم کردستان ذیل عنوان همه پرسی استقلال در جریان است در واقع ادامه بحران آفرینی هایی است که طی حدود 20 سال گذشته در این منطقه با هدف خارج کردن تحولات آن از ریل طبیعی و انتقال به کژراهه هایی که منافع قدرت های خاص را تأمین می کند، صورت می گیرد به همین دلیل این ماجرا اگرچه یک پرده جدید به حساب می آید اما تکلیف ملت های منطقه و دولت های آن و بخصوص تکلیف جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت با آن کاملاً معلوم است.

تغییر عنوان از آشوب طلبی فرقه ای به بحران آفرینی قومی واقعیت را تغییر نمی دهد و از این رو همانگونه که ما در ماجرای داعش و النصره نه با فرقه ای از مسلمانان بلکه با نقشه ای از سوی دشمنان ملت های منطقه و مسلمانان مواجه بودیم در اینجا هم نه با قومی از اقوام منطقه بلکه با توطئه ای از سوی دشمنان شناخته شده مواجه هستیم و همانگونه که در صحنه قبلی عناوین ما را از واقعیت دور نکرد در اینجا نیز عنوان قوم کرد ما را فریب نمی دهد و نیز همانگونه که در صحنه های پیشین بر نقشه های دشمن غلبه کردیم در اینجا نیز قطعاً بر توطئه جدید دشمنان اسلام غلبه خواهیم کرد.

در خصوص این موضوع نکاتی وجود دارد: 1- کشور عراق پس از غلبه بر نقشه جامع دشمنان که فقط عنوان بیرونی آن داعش بود، نیازمند همکاری مشفقانه همه اجزاء آن است تا بتواند به جراحات فراوان آنچه در فاصله سال های 1393 تا 1396 متحمل شده است، مرهم باشد.

خسارات جنگ 40 ماهه اخیر در بیشتر استان های عراق بخصوص استان های سنی نشین نینوا، الانبار، کرکوک، دیالی و صلاح الدین و بخش های زیادی از استان بابل آنقدر زیاد و تأسف بار است که برگرداندن شرایط زندگی میلیون ها انسان به پیش از آغاز بحران بدون همراهی بخش های مختلف عراق امکان پذیر نمی باشد.

منطق سیاسی و انسانی حکم می کند که اگر یک گروه یا دسته یا قوم اگر اختلافی هم با حکومت مرکزی یا با دسته ها و اقوام دیگر دارد، حل و فصل آن را به زمانی دیگر موکول نماید.

براین اساس طرح مطالبات کردی که پرچم آن را یک حزب سیاسی- دموکرات- برداشته است در شرایطی که خود آغازگر جنگ ها و درگیری های پرشدت دیگری در این جغرافیاست، نمی تواند ساده تلقی شود و قومیت های دیگر و گروه های مختلف که در این شرایط چشم به راه همکاری برادران کرد خود هستند نمی توانند این فتنه انگیزی را نادیده بگیرند و به مقابله با آن نپردازند.

آنچه این روزها مسعود بارزانی دنبال می کند پیگیری مطالبات یک قوم نیست بلکه اقدام به آغاز یک درگیری پرشدت علیه همه اقوام از جمله خود قوم کرد است.

2- آنچه در این ماجرا روی می دهد، تحریک در یک موضوعی است که در ساده ترین تعبیر، درگیر کردن چهار کشور منطقه است با فرض اینکه تحریک قوم کرد به جدایی، بدعت گذاری یک حرکت جداگرایی در منطقه باشد.

در واقع آنچه در این صحنه گویا در حال روی دادن است یک فتنه منطقه ای شبیه فتنه گروه های تکفیری تروریستی است و بر این اساس می توان با قاطعیت گفت اگر این توطئه اجرایی شود یک درگیری منطقه ای طولانی مدت حداقل به اندازه طول فتنه داعش آغاز شده است.

3- برگزاری همه پرسی اقلیم بدون تردید جنگ در پی می آورد و این جنگ به یک منطقه خاص محدود نمی شود.

همه می دانند که اگر برگزاری همه پرسی به سه استان دهوک، سلیمانیه و اربیل محدود شود، کردهای عراق دچار یک بحران پردامنه دراز مدت می شوند و از این رو همه پرسی این سه استان بدون همه پرسی دو استان- کرکوک و دیالی- ارزشی ندارد و از این رو بارزانی نمی تواند در سه استان شمالی همه پرسی برگزار کند و از برگزاری آن در دو استان محل نزاع خودداری کند چه اینکه چنین اقدامی کردها را در مقابل بارزانی قرار می دهد و از سوی دیگر بحران کنونی اقتصادی اقلیم را به اندازه ای که به انفجار بیانجامد، افزایش می دهد.

از سوی دیگر جداسازی کرکوک و دیالی و مناطقی نظیر سنجار و تلعفر در استان نینوا برای دولت مرکزی از یک سو و عرب ها و ترکمان ها از سوی دیگر خط قرمز به حساب می آید و اینجاست که تلاقی دو خط قرمز سبب بروز جنگی پرشدت خواهد شد.

اما به این نکته باید توجه داشت که اگر براثر همه پرسی درگیری در مناطق متنازع علیه روی دهد این درگیری به این منطقه محدود نمی شود و دایره آن به سه استان سلیمانیه، اربیل و دهوک می رسد چرا که نیروهای دولتی و مردمی عراق ناچارند برای خاموش کردن فتنه کانون های باثبات فتنه گر را مورد هدف قرار داده و نیروهای حامی جدایی را کاملاً از قدرت ساقط نمایند.

4- برخلاف تصور مسعود بارزانی، همه پرسی اربیل تکلیف کرکوک و دیالی را تعیین نمی کند بلکه جنگ کرکوک وضع آینده اربیل، سلیمانیه و دهوک را تعیین خواهد کرد چرا که همانطور که اشاره شد، ارتش و نیروهای مردمی عراق نمی توانند دیالی و کرکوک را از نیروهای شبه نظامی بارزانی پاکسازی کنند اما به قلعه های آنان در اربیل و سلیمانیه کاری نداشته باشند.

5- قمار همه پرسی اقلیم نمی تواند با باخت عراق امروز و یا با باخت هم پیمانان عراقی پایان یابد چرا که عراقی که توانسته است بر داعشی که نزدیک بود در یک نصف روز بر کل کردستان عراق مسلط شود، پیروز گردد، به راحتی می تواند بر مدافعان جدایی از عراق پیروز شود.

هم پیمانان منطقه ای عراق نیز که نمی توانند به دلیل مخاطرات فراوان جداسازی اقلیم ساکت بمانند، می دانند که چگونه این توطئه را از سر راه بردارند بنابراین باید گفت بارزانی هم در محاسبه میزان قدرت عراق و هم درباره اندازه واکنش هم پیمانان منطقه ای عراق دچار خطا در محاسبه شده و اگر بازنگردد، مردم خویش را دچار بحران اساسی کرده است.

از سوی دیگر از آنجا که پیامد اقدام بارزانی به همه پرسی یا استقلال از دولت مرکزی با هزینه بسیار زیاد توأم خواهد شد و این دو عمل آن را به شکست خواهد کشانید، این موضوع می تواند آینده حزب دمکرات و احزاب هم پیمان آن را از بین ببرد همین الان این حزب از محبوبیت زیادی برخوردار نیست و به همین دلیل مسعود بارزانی طی 20 ماه گذشته اجازه فعالیت به پارلمانی که او در آن اکثریت قبلی را از دست داده است، نمی دهد.

شکست همه پرسی پس از هزینه زیاد، خاندان بارزانی و حزب دمکرات را با سؤالات بسیاری از سوی کردها مواجه می گرداند به همین دلیل نه فقط فؤاد معصوم رییس جمهور کرد عراق حساب خود را از جدایی طلبان جدا کرد بلکه بعضی از شخصیت های مهم حکومت اقلیم از جمله رییس پارلمان را نیز به واکنش واداشت.

6- به رسمیت شناختن همه پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسراییل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می کند، دارای اهمیت زیادی است.

همه می دانیم که موضع واقعی اسراییل، انگلیس و آمریکا یکی است اما همانطور که در بسیاری از پرونده های دیگر نظیر پرونده ممانعت اسراییل از تشکیل دو دولت در سرزمین فلسطین شاهد بوده ایم، انگلیس و آمریکا در گام های اول خود را مخالف نشان می دهند ولی درپشت صحنه همه مساعی خود را صرف تحقق آن می کنند و زمانی که محقق شد به طور علنی نیز با آن همراهی نموده و وانمود می کنند که موضوع یعنی جدایی کردستان از عراق را به عنوان امر واقع پذیرفته اند.

واقعیت این است که بعد از شکست طرح امنیتی آمریکا در مرزهای شرقی سوریه، هیچ چیز به اندازه جداسازی کردستان از عراق برای رژیم صهیونیستی و دولت عنود آمریکا مطلوب نیست در واقع اسراییل بعد از جدایی کردستان از عراق می تواند بگوید من با ایران به مرز مشترک رسیده ام و از هم اینک این منم که موازنه امنیت مرزها را به نفع خود و به ضرر ایران رقم می زنم.

با بررسی ابعاد و نتایج جدایی کردستان عراق که در واقع روشن شدن شعله های یک فتنه طولانی مدت در منطقه و جای پای محکمی برای کنترل دولت ها و نیروهای معارض آمریکا و اسراییل در منطقه به حساب می آید، می توانیم بگوییم آمریکا و انگلیس قطعا پشت این همه پرسی و مسائل پس از آن هستند.

مگر غیر از این است که همین دو روز پیش دونالد ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل با صراحت ایران را دولتی طغیانگر خطاب کرد و از تلاش آمریکا برای سرنگونی حکومت آن خبر داد؟ کدام روند به اندازه تحقق جدایی اقدام و درگیری های قومیتی می تواند کشوری با مختصات ایران را تهدید کند؟ پس می توانیم بگوییم توطئه جداسازی کردستان از عراق اولا یک توطئه بین المللی با محوریت آمریکا و ثانیا یک دسیسه منطقه ای با محوریت رژیم صهیونیستی است و پرواضح است که ایران نمی تواند اجازه دهد چنین فتنه ای شکل بگیرد.

کشوری مثل ایران که در طول این چهل سال هدف اصلی توطئه های پیچیده ای بوده که از سوی آمریکا و هم پیمانان آن طراحی و اجرا شده است، نمی تواند همه پرسی اقلیم را یک موضوع خارجی تلقی کند و منتظر بماند که چه خواهد شد.

ایران به طور طبیعی این همه پرسی را در نقطه مقابل امنیت و ثبات خویش می بیند و متناسب با درک چنین خطری نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a0z44j نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: بارزانی - منطقه - مسلمانان - استان - شرایط - بحران - رژیم صهیونیستی - مسعود بارزانی - جمهوری اسلامی - اقلیم کردستان - واقعیت - عراق - نقشه - سیاسی - اقوام - اسلام - انسان - صهیونیستی - هایی - داعش - جدید - فرقه - استقلال - مطالبات - اسراییل - کردستان - جمهوری - انتقال - اسلامی - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
انفجار عامل انتحاری در غور افغانستان

تلاش نتانیاهو برای لابی جهت ممانعت از عقب نشینی کردستان عراق

انفجار انتحاری در مسجد امام زمان (عج) کابل 30 کشته برجای گذاشت

تکذیب ورود نیروهای الحشد الشعبی به کرکوک

حمایت قاطع نمایندگان 40 کشور جهان از برجام

نیروهای بارزانی از موشک های آلمانی، علیه نیروهای عراقی استفاده کرده اند

جان کری: ترامپ حقیقت را درباره برجام نمی گوید

اردوغان: تصویر یک تروریست را در رقه بالا بردند

حملات همزمان بوش و اوباما به ترامپ

همصدایی فرانسه با آمریکا درباره برنامه موشکی ایران

کشتی های جنگی روسیه در فیلیپین پهلو گرفتند

نیروهای بارزانی از موشک های آلمانی، علیه نیروهای عراقی استفاده کرده اند

بیسوادی ترامپ صدای همشهری جوان را هم درآورد! + عکس

توضیحات ایران درباره وضعیت رفت وآمد از مرزهای پرویزخان، باشماق و حاج عمران

الحشد الشعبی وارد شهر کرکوک نشده است

پایانی بر توهمات حوزه نفوذ رژیم صهیونیستی

"روس اتم" جایگزینی برای توافق هسته ای ایران با گروه شش وجود ندارد

ماکرون: با آمریکا بر سر حفظ برجام توافق کردیم

بازگشت اوباما به میدان سیاست + عکس

انفجار و تیراندازی در مسجد شیعیان در کابل

توضیحات ایران درباره وضعیت رفت وآمد از مرزهای پرویزخان، باشماق و حاج عمران

پنتاگون: اعزام نیروهای آمریکایی منطقه برای مقابله با تهدید ایران

لاوروف: مذاکرات مجدد در مورد برجام می تواند باعث نابودی آن شود

سفر محمدبن سلمان به اسراییل فاش شد

ورود هیات ارشد حماس به تهران

توضیحات ایران درباره وضعیت رفت وآمد از مرزهای پرویزخان، باشماق و حاج عمران

همراهی بی چون و چرای اروپایی ها با آمریکا

انفجار انتحاری در مسجد امام زمان(عج) کابل

یک کشته و هفت مجروح در حمله ای در لهستان

وزارت پیشمرگه در کردستان عراق رسما از دست دادن کنترل کامل خود بر شهر کرکوک را تأیید کرد

آلمان از تحویل زیردریایی به اسراییل پیش از تحقیقات درباره فساد نتانیاهو خودداری کرد

جمعه خونین در افغانستان

تجمع خبرنگاران مالت در اعتراض به قتل روزنامه نگار سرشناس

الحشد الشعبی وارد شهر کرکوک نشده است

روسیه: آمریکا به استفاده جبهه النصره از سلاح شیمیایی اذعان کرد

توضیحات ایران درباره وضعیت رفت وآمد از مرزهای پرویزخان، باشماق و حاج عمران

اعلام رسمی تسلط کُردهای سوریه بر شهر رقه

4 زن وارد کابینه امارات شدند

دخالت مجدد فرانسه در امور دفاعی ایران

کری: لغو برجام به منزله عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهد خود است

ترکیه کار بزرگی در مدیریت پناهجویان انجام می دهد

لزوم تبعیت جریان های سیاسی کُرد از نقشه راه طالبانی

نیروهای بارزانی با استفاده از موشک کاتیوشا روستایی در شمال کرکوک را هدف قرار دادند

سران اتحادیه اروپا در مورد لغو برجام به آمریکا هشدار دادند

الاعلام الحربی: نیروهای بارزانی از موشک های آلمانی، علیه نیروهای عراقی استفاده کرده اند

انتقاد مجدد ترامپ از وضعیت امنیتی انگلیس

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: ترامپ می خواهد ایران را پای میز مذاکره بکشاند

پوتین: همکاری با ایران در سوریه مثبت است

نفوذ و قدرت ایران در منطقه عامل عصبانیت آمریکا

حکم عامل ترور رییس جمهور سابق لبنان صادر شد

8 نفر زخمی درپی حمله با چاقو در لهستان

حمله تروریستی به مسجد امام زمان در غرب کابل/100 کشته و زخمی/داعش مسئولیت را به عهده گرفت

همزمان در کابل و غور مهاجمان انتحاری نمازگزاران را شهید کردند

چند درصد از خاک سوریه از دست داعش آزاد شده است؟

در این عکس ژاوی با چشم های حیرت زده و قاشق در دستش با قطری ها حرف می زند!

مسکو: واشنگتن به استفاده جبهه النصره از سلاح شیمیایی اذعان کرد

فرانسه: بایستی برای مقابله با برنامه موشکی ایران جدی باشیم

برگزاری نشست خلع سلاح هسته ای در مسکو با حضور عراقچی

حمایت اتحادیه اروپا از برجام

توافق دولت اسپانیا با اپوزیسیون کاتالونیا برای انتخابات منطقه ای

حمله انتحاری به مسجد شیعیان در کابل / دست کم 30 نفر کشته شدند

مسعود بارزانی: بغداد نخواهد توانست معاونانم را بازداشت کند

هشدار سازمان ملل درباره محرومیت کودکان یمنی از تحصیل

شهادت 55 نمازگزار در حملات خونین انتحاری کابل

اوباما بعد از ریاست جمهوری‎ + عکس

آمریکا در پی تشکیل واحدهای نظامی جدید برای اعزام به کشورهای عربی برای مقابله با ایران

هادی العامری: الحشد الشعبی وارد شهر کرکوک نشده است

الحدث: 80درصد رقه نابوده شده است

ماکرون: بازپس گیری رقه به معنای پایان جنگ علیه داعش نیست

تیلرسون: آمریکا در پی اختلال در روابط تجاری ایران و اروپا نیست

انتقاد اوباما و بوش از ترامپ

ائتلاف به رهبری امریکا آزادی کامل شهر رقه را تأیید کرد

یک عکس ساده اما زیبا

عکس:این نقاشی ون گوگ نیست،چشم صحرای بزرگ آفریقاست!

عکس:این زرافه در آرامش استخوان می جود!

عکس:پنهان کاری...

انتقاد پوتین از فریب کاری های آمریکا در توافق های دوجانبه با روسیه

عکس:دلربایی شیرهای دریایی/آمریکا

تاکید می، مرکل و ماکرون بر لزوم حفظ برجام

هادی العامری: الحشد الشعبی وارد شهر کرکوک نشده است

بایستی برای مقابله با برنامه موشکی ایران جدی باشیم

4 زن وارد کابینه امارات شدند

انتقاد سناتور «روبیو» از مواضع دوگانه دولت آمریکا در قبال ایران

تلاش نتانیاهو برای از دست نرفتن رویای بارزانی

استفاده از 21 روش برای سرکوب زندانیان بحرینی توسط آل خلیفه

دو حمله خونین انتحاری علیه نمازگزاران در افغانستان

حمله خونین انتحاری در غرب کابل با 55 شهید و زخمی

انفجار انتحاری در مسجد امام زمان(عج) شهر کابل

8 نفر درپی حمله با چاقو در لهستان زخمی شدند

حمایت قاطع نمایندگان 40 کشور جهان از برجام

کشف غارهای عظیم در کره ماه؛ سکونت گاه هایی طبیعی برای بشر؟

انفجار انتحاری در غرب کابل با 55 شهید و زخمی

طرح جدید صهیونیستها برای شهرک سازی در جولان اشغالی

نقشه نظامی جدید آمریکا جهت مقابله با ایران

حمله یک فرد مسلح به یک مرکز خرید در جنوب لهستان/ انتقال 8 نفر به بیمارستان

افشای سفر مخفیانه ولیعهد عربستان به اسراییل

عکسی زیبا از یک فانوس دریایی

عکس/ اقدام عجیب مسلمان در اینستاگرامش!

حمایت اتحادیه اروپا از برجام

ترامپ می خواهد ایران را پای میز مذاکره بکشاند

مفتی اعظم سوریه: قرار ما تمام فلسطین و جولان است

محکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی از سوی فرانسه و آلمان

30 شهید در انفجار انتحاری در مسجد شیعیان کابل

تقدیر سیدحسن نصرالله از نقش مهم رسانه های حامی مقاومت

رویترز: انفجار انتحاری در مسجد امام زمان (عج) کابل 30 نفر را به کام مرگ کشاند

انتقاد وزیر خارجه آمریکا از عربستان و همپیمانانش در بحران قطر

هادی العامری: الحشد الشعبی وارد شهر کرکوک نشده است

انتقاد مجدد ترامپ از وضعیت امنیتی انگلیس

توافق دولت اسپانیا با اپوزیسیون کاتالونیا برای انتخابات منطقه ای

یک مقام اسراییلی: اربیل جای پایی برای تل آویو است

تحرکات رسانه ای همزمان با حمایت اروپا از برجام

انفجار انتحاری در غرب کابل با بیش از 50 شهید و زخمی

وزیر دفاع فرانسه: کنار گذاشتن توافق هسته ای ایران اولین گام برای جنگ های آتی است

انفجار انتحاری در غرب کابل با 50 شهید و زخمی

وزیر دفاع فرانسه: بایستی برای مقابله با برنامه موشکی ایران جدی باشیم

آزادسازی 92 درصد از خاک سوریه از لوث داعش

4 زن در کابینه امارات

تیلرسون: ترامپ در تبادلات تجاری ایران و اروپا دخالت نمی کند

دیدار وزیر خارجه کویت با امیر قطر در دوحه

ماکرون: اتحادیه اروپا مخالف توسعه برنامه موشکی ایران است

ماکرون: اتحادیه اروپا به برجام متعهد است/ مخالف توسعه برنامه موشکی ایران هستیم

انفجار انتحاری در مسجد امام زمان(عج) غرب کابل

"کارشناسان روسی": ترامپ برای هیچ مسئله بین المللی راهکار ندارد

ماکرون: با آمریکا بر سر حفظ برجام توافق کردیم

لزوم تبعیت جریان های سیاسی کُرد از نقشه راه طالبانی/روابط با ایران برای ما حائز اهمیت است

اردوغان: آمریکا و اروپا در نبرد علیه پ.ک.ک صادق نیستند

باید برای مقابله با برنامه موشکی ایران جدی باشیم

وزیر خارجه آلمان: هدف ترامپ از بین بردن میراث اوباماست

احتمال تکرار حمله تروریستی 11 سپتامبر

حمله انتحاری به مسجد شیعیان در کابل

پوتین: همکاری ایران، روسیه و ترکیه نتایج مثبت و مهمی در سوریه داشته است

تاکید نخست وزیر انگلیس بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام

ویر دفاع فرانسه: برای مقابله با فعالیت های موشکی ایران باید جدیتر باشیم

خبر فوری:هشدار صریح و اتمی وزارت امور خارجه کره شمالی +عکس

تیلرسون گفت: آمریکا ارتباط تجاری اروپا و ایران را مختل نخواهد کرد

انفجار انتحاری در مسجد در غور

داعش با دختران زشت رو چه می کند؟

انتقاد تند رییس جمهور ترکیه از آمریکا

رویترز: انفجار انتحاری در مسجد امام زمان (عج) کابل 30 نفر را به کام مرگ کشاند

محتوای رایانه زن داعشی؛ از فیلم پورن تا واعظان مذهبی

یک فروند هواپیمای سبک با هفت سرنشین در نزدیکی پایتخت کنیا سقوط کرد

انفجار انتحاری با بیش از 70 قربانی در مسجد امام زمان(عج) غرب کابل

ماکرون: با آمریکا بر سر حفظ برجام توافق کردیم

محمد بن سلمان به تل آویو سفر کرده است

وزیر دفاع فرانسه: بایستی برای مقابله با برنامه موشکی ایران جدی باشیم

معاون وزیر خارجه روسیه: بازبینی برجام اقدامی غیر واقع گرایانه است

انفجار در مسجد شیعیان در کابل

سفر قریب الوقوع هیات حماس به تهران

خیمه شب بازی ترامپ علیه ایران با عروسک فلسطین

اعتراضات چندهزار نفری در پاریس بر سر اصلاحات قانون کار

آزاد سازی سربازان سوری در رقه توسط ائتلاف به رهبری آمریکا

ریابکوف: بازبینی برجام اقدامی غیر واقع گرایانه است

اختصاصی مشرق/ تیر مزدوران بارزانی و پ.ک.ک برای به آشوب کشیدن کرکوک به سنگ خورد/ تسلط کامل پلیس فدرال و نیروهای امنیتی بر «کرکوک، خانقین و جلولا» +عکس و فیلم

ولیعهد عربستان سپتامبر گذشته مخفیانه به اسراییل سفر کرد

رییس جمهوری فرانسه: اتحادیه اروپا به برجام متعهد می ماند

ارتش سوریه مقادیر زیادی سلاح اسراییلی در مواضع داعش در دیرالزور کشف کرد

عبدالله گنجی مطرح کرد دولت سه شرط برای آمدن فرانسوی ها بگذارد

اظهارات جهانگیری در اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی-8

9 وزیر زن در کابینه جدید امارات/ ایجاد وزارت هوش مصنوعی+عکس

فرود سه بالگرد روسی در فرودگاه نظامی منغ در حومه شمالی حلب

انفجار بمب در مسجدی در کابل

30 کشته بر اثر انفجار و درگیری در مسجد شیعیان کابل

عامل ترور بشیر الجمیل رییس جمهوری لبنان در سال 1982 به اعدام محکوم شد

یک دسته خرس روستایی را در روسیه اشغال کرند

انفجار انتحاری در مسجد امام زمان کابل

انفجار پایتخت افغانستان را لرزاند

آمریکا در امور تجاری اروپا با ایران مداخله نمی کند

اردوغان: تصویر یک تروریست را در رقه بالا بردند؛ آمریکا چه توضیحی دارد؟

ایران نیازی به تخطی از برجام ندارد/ اقدام ترامپ غیرمسئولانه بود

آیا زندگی روی کره ماه محقق شده است؟

مجری زن رقیب پوتین می شود + عکس

نیکی هیلی: روسیه اعلام جنگ کرده است

سکس بی ارزش نشانه آزادی نیست!

سلفی «شهره سلطانی» با «فاطمه گودرزی» در سریال «سوگند»

امضای تفاهمنامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

حمله مرگبار پهپادهای امریکایی به منطقه مرزی پاکستان و افغانستان

تصور ترامپ این بود که از ما اخاذی کند

شورای امنیت نمی تواند ایران را دوباره تحریم کند

تظاهرات مردمی علیه قانون کار در پاریس

تیلرسون: آمریکا در امور تجاری اروپا با ایران مداخله نمی کند

ایران مبتکر اتحاد جهانی علیه افراطی گری و حامی مذاکره بردـ برد است

لاوروف؛ شورای امنیت نمی تواند ایران را دوباره تحریم کند

مقامات رژیم صهیونیستی سفر ولیعد عربستان به فلسطین اشغالی را تایید کردند

در کرکوک؛ درگیری مسلحانه میان ارتش عراق و نیروهای بارزانی

در المیادین؛ غنایم ارزشمند به جا مانده از «داعش»

توطئه عربستان و آمریکا در رقه

در حمله پهپادهای امریکایی در مرز پاکستان و افغانستان 12 کشته و شش خانه ویران شدند

تصویر گرافیکی مرجانه گلچین (عکس)

2 داعشی در روسیه دستگیر شدند

پخت نان محلی در قاب تصویر

ماکرون: با آمریکا بر سر حفظ برجام توافق کردیم

غنایم ارزشمند به جا مانده از «داعش»

درگیری مسلحانه میان ارتش عراق و نیروهای بارزانی

اظهارات کره شمالی درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی

اردوغان: تصویر یک تروریست را در رقه بالا بردند؛ آمریکا چه توضیحی دارد؟

اظهارات کره شمالی درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی

شبه نظامیان بارزانی به طرف نیروهای عراقی در شمال کرکوک خمپاره شلیک کردند

جنگنده های سعودی 9 یمنی را شهید کردند

حمایت مرکل از کاهش کمک های اتحادیه اروپا به ترکیه

کره شمالی به استرالیا هشدار داد

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!

یادداشت/ سعدالله زارعی سرکنگبین بارزانی!