مطالب مرتبط:
عربستان: به شجاعت بارزانی برای قبول میانجیگری های بین المللی چشم دوخته ایم
شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟
مسعود بارزانی: همه پرسی تصمیم مردم کردستان است
بارزانی: جایگزینی بهتر از همه پرسی نیافتیم
درخواست ریاض از بارزانی برای عدم اجرای همه پرسی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 شهریور 1396 ساعت 07:012017-09-21بين الملل

شیخ محمد الصهیود فریاد تجزیه طلبی بارزانی؛ از همه پرسی غیرقانونی تا انزوای بین المللی


مخالفت دولت بغداد و متحدان آن با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان به این دلیل است که چنین اقدامی در واقع، دروازه ای برای تجزیه خاک عراق خواهد بود و زمینه مناسب برای به خطر افتادن تمامیت ارضی این کشور را فراهم خواهد آورد.

- فریاد تجزیه طلبی بارزانی؛ از همه پرسی غیرقانونی تا انزوای بین المللی مخالفت دولت بغداد و متحدان آن با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان به این دلیل است که چنین اقدامی در واقع، دروازه ای برای تجزیه خاک عراق خواهد بود و زمینه مناسب برای به خطر افتادن تمامیت ارضی این کشور را فراهم خواهد آورد.

مسأله برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد مدتی است که وارد مراحل حساس و سرنوشت سازی شده است.

مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق اعلام کرده که تحت هیچ شرایطی حاضر به تعلیق و یا لغو کامل برگزاری همه پرسی نیست.

وی گفتگو درباره استقلال کُردها را به عنوان تنها طرح جایگزین برای برگزاری همه پرسی معرفی کرده است؛ حال آنکه طرح ارائه شده فرق چندانی با همه پرسی نداشته و تنها زمان استقلال کُردها را با تأخیر مواجه خواهد ساخت.

این درحالی است که دولت بغداد به ریاست حیدر العبادی نیز حاضر به پذیرش طرح همه پرسی نبوده و قویا معتقد است که این اقدام با تمامی مفاد و بندهای قانون اساسی در تعارض است.

مخالفت العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با اقدام اقلیم کردستان به حدی رسید که وی تهدید کرد در صورت ظهور و بروز هرج و مرج در کشور، دولت بغداد آماده بکارگیری گزینه نظامی برای پایان دادن به نا آرامی ها است.

مخالفت دولت بغداد و متحدان آن با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان به این دلیل است که چنین اقدامی در واقع، دروازه ای برای تجزیه خاک عراق خواهد بود و زمینه مناسب برای به خطر افتادن تمامیت ارضی این کشور را فراهم خواهد آورد.

از سوی دیگر، در شرایطی که نیروهای عراقی اعم از ارتش و حشد الشعبی به شدت بر عملیات های پاکسازی مناطق مختلف عراق از لوث تروریست های تکفیری داعش متمرکز شده اند، طرح مسأله همه پرسی استقلال توسط اقلیم کردستان، این کشور را به صحنه منازعات سیاسی میان موافقان و مخالفان جدایی کُردها از دولت مرکزی، تبدیل کرده است.

با این وجود، تاکنون خللی در روند عملیات ضد تروریستی نیروهای عراقی ایجاد نشده و تروریست های داعش علیرغم فضای سیاسی تنش آلود عراق، آخرین نفس های خود را در این کشور می کشند.

تعارض آشکار برگزاری همه پرسی با قوانین داخلی و بین المللی مسأله برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد، نه تنها با قوانین داخلی کشور و قانون اساسی، بلکه با قوانین بین المللی نیز در تضاد آشکار است.

به موجب قانون اساسی، کُردها و هیچیک از قومیت های دیگر از حقی تحت عنوان جدایی از دولت مرکزی برخوردار نیستند.

علاوه براین، قانون اساسی در بخش های مختلف بر لزوم حمایت و حراست از تمامیت ارضی کشور تأکید دارد.

ازآنجایی که برگزاری همه پرسی استقلال کُردها، خطری تهدید کننده برای تمامیت ارضی کشور است، بنابراین می توان نتیجه گرفت که در تعارض آشکار با قانون اساسی است.

از سوی دیگر، زمانی که از مسئولان اقلیم کردستان در خصوص چرایی تصمیم شان برای برگزاری همه پرسی سؤال می شود، اینگونه پاسخ می دهند که کُردها حق تعیین سرنوشت خود را دارند.

اگر این استدلال صحیح باشد، بنابراین تمامی قومیت های دیگر نیز حق تعیین سرنوشت خود را دارند و می توانند ساز تجزیه طلبی و جدایی کوک کنند تا کشورهای مختلف، هریک تکه تکه شده و به دولت های کوچک تقسیم شوند.

طبق آنچه که در قوانین بین المللی آمده است، تنها آن دسته از افرادی که زیر یوغ استعمار زندگی می کنند، برای رهایی از بند استعمارگران می توانند به تعیین سرنوشت خود بپردازند.

اکنون که تمامی عراقی ها زیر سایه یک دولت واحد زندگی می کنند، سخن گفتن از حق تعیین سرنوشت چه معنایی می تواند در قوانین بین المللی داشته باشد؟ تلاش بارزانی برای تثبیت جایگاه خود در قدرت متأسفانه مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق سیاست پدران خود در این اقلیم را دنبال می کند و حاضر نیست به درخواست های منطقی برای انتخاب راه درست گوش فرا دهد.

این بدان معناست که بارزانی در مسیری که برگزیده تنها به فکر حفظ قدرت است.

از لحاظ قانونی، زمان ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان مدتهاست که به پایان رسیده است و اکنون او به صورت غیرقانونی این پست را تصاحب کرده است.

بنابراین، وی برای باقی ماندن در قدرت به یک برگ برنده بزرگ در نزد کُردها احتیاج دارد و این برگ برنده را در اعطای استقلال به کُردها می بیند تا بدین ترتیب، جایگاه کنونی خود را از دست ندهد.

اتخاذ مواضع بین المللی قاطعانه پس از مطرح شدن مسأله همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، شاهد اتخاذ مواضع قاطعانه از سوی طرف های منطقه ای و بین المللی بودیم.

جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو بازیگر مهم منطقه ای، مخالفت قاطعانه خود با این طرح را اعلام کردند.

طی روزهای اخیر مقامات ترکیه و ایران حتی مواضع تندتری در مقایسه با گذشته علیه اقلیم کردستان اتخاذ کردند.

از سوی دیگر، در عرصه بین المللی نیز ایالات متحده آمریکا مخالفت خود با جدایی کردها از دولت مرکزی را اعلام کرد.

درهمین حال، اتحادیه اروپا هم موضع خود در این زمینه را شفاف اعلام کرده است.

تمامی شواهد و قرائن حاکی از آن است که صف طولانی از مخالفان منطقه ای و بین المللی در برابر طرح همه پرسی جدایی کُردها، ایجاد شده است.

گفتگو بهترین راهکار حل و فصل اختلافات بهترین راهکار برای پایان دادن به اختلافات فیمابین دولت مرکزی بغداد و اربیل، انجام گفتگوها و رایزنی های سیاسی میان دو طرف است.

برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، برخلاف آنچه که مقامات این اقلیم می اندیشند، نه تنها هیچ مشکلی از کُردها حل نمی کند، بلکه آنها را با گرفتاری های جدیدتری نیز مواجه می سازد.

در واقع، باید گفت که کُردهای عراق در صورت برگزاری همه پرسی، تاوان اقدامات مقامات اقلیم کردستان و تصمیمات آنها را خواهند پرداخت.

همانگونه که پیشتر اشاره شد، برگزاری همه پرسی دارای مخالفان بسیاری در عرصه های منطقه ای و بین المللی است.

به همین دلیل، در صورت عدم توجه به این مخالفت ها، اقلیم کردستان باید خود را برای یک انزوای طولانی مدت آماده کند.

ادامه مسیر کنونی هیچ نفعی برای اقلیم کردستان ندارد و مشکلات آینده آنها را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

پارلمان عراق عقب نمی نشیند در این میان، لازم است به نقش نمایندگان پارلمان عراق در دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور اشاره کنم.

پارلمان عراق تحت هیچ شرایطی اجازه فراهم شدن بستر مناسب جهت تجزیه خاک این کشور را نداده و نخواهد داد.

پارلمان اخیرا طرح هایی را مصوب کرده است تا دست دولت در حراست از تمامیت ارضی کشور بازتر باشد.

به عنوان نمونه، نمایندگان پارلمان به دولت این اختیار را داده اند تا به هر وسیله ای که صلاح می داند در مقابل برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، ایستادگی کند و مانع آن شود.

نمایندگان پارلمان عراق چندی پیش با برکناری استاندار کرکوک نشان دادند که در این خصوص با هیچکس شوخی ندارند و نمی خواهند که تنها به عنوان یک تماشاچی، بیننده نقض آشکار قانون اساسی در کشور باشند.

اتخاذ هرگزینه ای محتمل است امروز، جلوگیری از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد یک اولویت برای ساختار سیاسی کشور محسوب می شود.

ازهمین روی، همانطور که گفتم، نمایندگان پارلمان، اتخاذ هر گزینه ای برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی را به حیدر العبادی سپرده اند.

العبادی برای مقابله با این طرح تجزیه طلبانه هیچ محدودیتی در اتخاذ گزینه های پیش روی خود ندارد.

کسانی که نسبت به لحن العبادی در اعلام احتمال بکارگیری گزینه نظامی برای مواجهه با هرج ومرج ها انتقاد دارند، حتما باید توجه داشته باشند که نمایندگان پارلمان عراق اتخاذ هرگزینه ای در این زمینه را به فرمانده کل نیروهای مسلح واگذار کرده اند.

شیخ محمد الصهیود : نماینده پارلمان عراق انتهای متن/ http://fna.

ir/a0yxxi نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: اقلیم کردستان - کردستان - استقلال - عراق - بغداد - بین المللی - دولت - کشور - کردستان عراق - رییس اقلیم کردستان عراق - بارزانی - تروریست - دروازه - قانون - العبادی - مسعود بارزانی - نیروهای مسلح - حیدر العبادی - قانون اساسی - سیاسی - مرکزی - داعش - مخالفان - پاکسازی - قوانین - تکفیری - تعلیق - مناطق - گفتگو - جدایی

آخرین اخبار سرویس:
فیسبوک | رسوایی نقض حریم خصوصی 50 میلیون کاربر | سکوت زاکربرگ

افراد مسلح به یک مقر رسانه ای در کابل حمله کردند

واکنش اتحادیه اروپا به رسوایی فیس بوک

روسیه: درباره حمله به سوریه به آمریکا هشدار دادیم/ بهبود اوضاع، دشمنان اسد را به خشم آورد

بن سلمان در آمریکا در جست وجوی بمب اتمی است

معاون لاوروف:آمریکا طرح حمله به سوریه را کنار بگذارد

گزارش نیویورک تایمز از نگرانی رییس کنگره جهانی یهودیان درباره آینده رژیم صهیونیستی

جزییات تحرکات گسترده امارات در آمریکا

عربستان به آتش رقابت هسته ای دامن می زند

نماینده ایران: اساس نوروز عشق به مردم است

مسکو: به واشنگتن هشدار دادیم که حمله به سوریه غیرقابل قبول است

پست عیدانه وینفرد شفر برای مردم ایران + عکس

آخرین دست و پا زدن های تروریست های تکفیری

اردوغان: امسال ساخت اولین نیروگاه هسته ‏ای را در ترکیه آغاز می ‏کنیم

اسلام شناس برجسته روس نقش محور مقاومت در مبارزه با تروریسم را ستود

حضور دوباره نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان در دادگاہ

کشته شدن دهها خبرنگار در یمن، از زمان آغاز حملات عربستان

روسیه: از سه مورد بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه جلوگیری شد

تلاش برتری جویانه برای حذف رقبا تنش زا و ناممکن است/ امنیت شبکه ای روشی برای جلوگیری از افزایش خصومت ها و ائتلاف های مقطعی ناکارآمد است/ در غرب آسیا با کمبود گفت وگو مواجهیم

مشخصات فنی و طیف پیشرانه های کیا K900 جدید

خوش آمدگویی نوید محمدزاده به مسعود شجاعی + عکس

تشکیل کمیته آمریکایی-سعودی-اماراتی علیه ایران

تیراندازی در دبیرستانی در آمریکا

مسکو: به واشنگتن هشدار دادیم که حمله به سوریه غیرقابل قبول است

سلب مشروعیت از عباس قوت گرفت

حادثه تیراندازی جدید در یک دبیرستان در ایالت مریلند آمریکا

معاون اول رییس جمهوری وارد کرمان شد

مصاحبه شبکه آمریکایی با ولیعهد سعودی؛ جنایت در حق مطبوعات

روسیه: درباره حمله به سوریه به آمریکا هشدار دادیم

موگرینی:اروپا به حمایت از آنروا ادامه می دهد

عواقب خروج آمریکا از برجام

تصرف عفرین، تداوم توسعه طلبی اردوغان و سیاست اشتباه کردهای سوریه

ظریف: در غرب آسیا با کمبود گفت و گو مواجهیم

درخواست مردمی برای دستگیری ولیعهد سعودی+ تصاویر

وزیر دادگستری نروژ استعفا کرد

پهپاد جاسوسی عربستان در غرب یمن منهدم شد

تیراندازی خونبار در دبیرستان «مریلند» آمریکا

حادثه تیراندازی جدید در یک دبیرستان در ایالت مریلند آمریکا

وقتی که ظاهر و باطن فرق می کند!

روش جالب جیم کری برای نبرد با دولت ترامپ +عکس

پاسخ کرملین به تبریک نگفتن ترامپ به پوتین

جمهوری چک روند استرداد صالح مسلم را متوقف کرد

نخست وزیر صربستان به استعفا تهدید کرد

ترکیه ورودی های شهر عفرین را به روی ساکنانش بست

ترکیه عملیات نظامی خود در مرزهای عراق را با مشارکت بغداد آغاز کرد

مقتدی صدر پایان حبس خانگی آیت الله عیسی قاسم را خواستار شد

دانشمند روس که مسکو را دردسر انداخت

حشد شعبی: دولت عراق با قدرت پاسخ اردوغان را بدهد

اجساد 39 شهروند ربوده شده هندی در عراق پیدا شد

مسکو: به واشنگتن هشدار دادیم که حمله به سوریه غیرقابل قبول است

ظریف در مقاله ای در العربی الجدید نوشت ناکارآمدی روش های قدیمی ائتلاف سازی در خلیج فارس/تروریسم و افراط گرایی تهدیدی برای منطقه و جهان

مسکو از آمریکا خواست دست از طرح های حمله به سوریه بردارد

آنکارا: از واشنگتن نخواستیم از منبج خارج شود بلکه خواستیم کردها را خارج کند

مقتدی صدر آزادی شیخ عیسی قاسم را خواستار شد

روسیه: مانع 3 حمله شیمیایی در سوریه شدیم

تاکید مقتدی صدر بر پایان حبس خانگی شیخ عیسی قاسم

تیراندازی در یک مدرسه در مریلند آمریکا قربانی گرفت

روسیه از اظهارات ضدسوری کمیسر حقوق بشر سازمان ملل انتقاد کرد

تصاویر منتخب خبرگزاری دانشجو در سال 1396

هاآرتص فاش کرد:مشارکت اسراییل و امارات درمانور مشترک در یونان

تهدید اردوغان به حمله نظامی به شمال عراق

پست جدید رامبد جوان در اینستاگرام/ عکس

قدردانی طالبان از فراخوان اسماعیل خان جهت گفتگو با بزرگان جهادی

تیراندازی در دبیرستان «مریلند» آمریکا

انهدام پهپاد جاسوسی عربستان

تیراندازی در دبیرستان «مریلند» آمریکا

آلمان بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرد

محکومیت آمریکا از سوی مسوولان لبنانی

اردوغان: امسال ساخت نخستین نیروگاه اتمی ترکیه را آغاز می کنیم

ضرورت آمادگی نیروهای امدادی و خدمات رسان آذربایجان شرقی

شهادت صد خبرنگار از زمان آغاز حملات سعودی

ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان

نوروز در پاکستان

"ادارت دولتی هرات" از دادن اطلاعات به خبرنگاران امتناع می کنند

ادارت دولتی هرات از دادن اطلاعات به خبرنگاران امتناع می کنند

استقبال طالبان از فراخوان مذاکره با سران جهادی افغانستان

اردوغان: عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه ادامه دارد

پوتین با 76.6 درصد آرا رییس جمهور روسیه شد

رغبت کاربران توییتری برای انتشار اخبار کذب بیشتر است

عقده گشایی دونالد ترامپ، این بار به بهانه نوروز

سپردن امنیت فرودگاه های عربستان به صهیونیست ها

الجبیر: توافق هسته ای با ایران، معیوب است

قدرت های نظامی برتر خاورمیانه از نگاه فوربس / جایگاه عربستان پایین تر از ایران

انهدام پهپاد جاسوسی عربستان

سخنگوی وزارت خارجه :
 
 دختر بن لادن را دستگیر و تحویل سفارت عربستان در تهران دادیم / مقامات سعودی گفتند سایر اعضای خانواده بن لادن را از همان مرزی که از آن به صورت غیرقانونی وارد ایران شده بودند، اخراج کنید که کردیم

تصویری جدید از فریبا نادری به همراه مریم سلطانی (عکس)

افزایش چشمگیر حملات به نهادهای وابسته به ترکیه در آلمان

ادعای بن سلمان درباره حضور رهبران القاعده در ایران دروغی بزرگ است

ونزوئلا تحریم های جدید آمریکا را "جنایت علیه بشریت" خواند

کوربین: انگلیس باید با پوتین تعامل داشته باشد

بازگشت بیش از یک میلیون و 300 هزار آواره سوری به کشورشان

وزیر خارجه ترکیه: اجازه سرقت یا رفتارهای غیر انسانی را در عفرین نمی‎دهیم

تیراندازی در دبیرستان مریلند

23 دیپلمات اخراج شده روسیه با خانواده های خود لندن را ترک کردند

«نیکلاس سارکوزی» رییس جمهور اسبق فرانسه بازداشت شد

دیپلمات های اخراج شده روس سفارت روسیه را به مقصد مسکو ترک کردند

پاسخ کرملین به تبریک نگفتن ترامپ به پوتین

پوتین: هیچ شواهدی در خصوص اتهامات بریتانیا به روسیه وجود ندارد

هلگا اشمید برای برجام نشان افتخار گرفت

اتفاق عجیب در شهرداری تبریز!

شیخ محمد الصهیود فریاد تجزیه طلبی بارزانی؛ از همه پرسی غیرقانونی تا انزوای بین المللی

شیخ محمد الصهیود فریاد تجزیه طلبی بارزانی؛ از همه پرسی غیرقانونی تا انزوای بین المللی