مطالب مرتبط:
رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت الاسلام معصومی را تسلیت گفتند
یک مسئول سازمان تبلیغات: افزایش ایام عزاداری خارج از تقویم نظام به اعتقادات مردم آسیب می زند
یک مسئول سازمان تبلیغات: افزایش ایام عزاداری خارج از تقویم نظام به اعتقادات مردم آسیب می زند
بازارهای هدف صادرات فارس، آسیب شناسی می شود
بازارهای هدف صادرات فارس، آسیب شناسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 23:522017-09-20سياسي

آسیب شناسی مجالس عزاداری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب


- "، مجالس سوگواری برای سالار شهیدان(ع) در کنار کارکردهای فراوانی که دارد، در طول زمان آمیخته با آسیب هایی شده که همین امر موجب کاسته شدن از تاثیرگذاری آن می شود.

در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی بزرگان تلاش زیادی کرده اند تا با روشنگری و آگاهی بخشی از این آسیب ها بکاهند و این مجالس را به سمت پیراستگی از انواع خرافات و اعمال وهن آلود سوق دهند.

در مطلب حاضر که در دو بخش تقدیم می شود، آسیب شناسی مجالس و آیین های عزاداری از دیدگاه رهبر انقلاب مورد بررسی قرار گرفته است که از نظرتان می گذرد.

فرهنگ عاشورا از دیر باز به دلیل ارزش واهمیت آن همیشه مورد توجه دوست ودشمن بوده است.

در طول تاریخ ظالمان و مستکبران همیشه به دلیل ماهیت ظلم ستیزی عاشورا با آن مخالف بوده اند.

ارزش معنوی و انسان ساز و اصلاح گر عاشورا موجب شده که آسیب های زیادی از دوست و دشمن به آن وارد شود.

عاشورا دارای بعد شکلی و بعد ماهیتی است.

این آسیب ها هم جنبه ماهیتی و محتوایی حادثه عاشورا و هم جنبه شکلی آن را مورد هجوم قرار داده است.

جنبه عاطفی و تراژدیک حادثه عاشورا به بعد ملکوتی ، عاشقانه و عقلانی آن غلبه پیدا کرده است.

در شرایط امروز دسیسه دشمنان هم برای تغییر مفاهیم و ماهیت ارزش های متعالی مثل عاشورا بیشتر شده است.

البته این دسیسه ها برای بد معرفی کردن چهره دین سابقه طولانی دارد.

در زمان اتحاد جماهیر شوروی در مناطق شیعه نشین دستور داده بودند مساجد تعطیل شده و مردم، نماز جماعت برگزار نکنند و عزاداری ممنوع بود ولی قمه زنی که یک امر خرافی بود و چهره نورانی مکتب شیعه را مخدوش می کرد ،آزاد بود.

دلیلش هم این بود که کمونیست ها آن عمل خرافی را بهترین راه دین گریزی می دانستند.

البته در کنار دسیسه های دشمنان افراد جاهل که مغزشان تعطیل است در ترویج و گسترش این خرافه ها وآسیب ها نقش زیادی داشته اند.

البته علمای دین به تناسب توان خود و زمینه های پذیرش، با این عوامل خرافات مبارزات مستمری داشته اند.

اما بعد از انقلاب اسلامی، هم دسیسه هابیشتر شده وهم مبارزات با این دسیسه ها و خرافات از طرف علما و مراجع معظم و بویژه رهبر معظم انقلاب به شکل جدی تری برای زدودن چهره مذهب شیعه از خرافات صورت پذیرفته است.

الف ـ آسیب های محتوایی مجالس عزاداری1- ترسیم ناقص و یک بعدی از سیمای معصومین: توجه بیش از حد و صرف به جنبه قداست و ملکوتی بودن معصومین و تاکید بر اینکه علم غیب ولایت تکوینی دارند و درمقابل، غفلت کردن از جنبه مادی و زمینی آنان و چشم پوشی از الگو بودن ایشان در زندگی در واقع طرح یک جانبه سیمای معصومین است و برعکس همین مطلب هم وجود دارد و در هر دو صورت تصویری ناقص و یک بعدی از شخصیت معصومین ارائه می شود.

امام حسین(ع) انسانی با اهداف الهی و با عملکردی تکلیف گرایانه بود.

لذا شخصیت کامل او امروز می تواند الگوی ما باشد.

اما متاسفانه در بعضی مراسمات عزاداری ترسیمی ناقص و سطحی و یک بعدی از ایشان انجام می پذیرد.

بطور مثال در برخی موارد حتی از بعد ملکوتی و مناقب معنوی امام حسین(ع) و یارانش چشم پوشی می شود و در عوض به توصیف چشم و ابروی آنها پرداخته می شود.

این یک نوع تصویرپردازی مبتذل ، سطحی و عوامانه منحرف از عاشورا است.

رهبرمعظم انقلاب در این خصوص می فرمایند: چیز دیگری که بنده در بعضی از خوانندگان جلسات مداحی اطلاع پیدا کردم، استفاده از مدح ها و تمجیدهای بی معناست که گاهی هم مضر است.

فرض کنید راجع به حضرت ابوالفضل (ع) صحبت می شود.

بنا کنند از چشم و ابروی آن بزرگوار تعریف کردن مثلا قربون چشمت بشم.

مگر چشم قشنگ در دنیا کم است؟ مگر ارزش ابوالفضل (ع) به چشمهایش بوده! اصلا شما مگر اباالفضل را دیده اید و می دانید چشمش چگونه بوده؟ اینها سطح معارف دینی ما را پایین می آورد.

معارف شیعه در اوج اعتلاست.

معارف شیعی، معارفی است که یک فیلسوف در غرب پرورش یافته با مفاهیم غربی و بزرگ شده آشنا با معارف فلسفی غرب مثل هانری کربن را می آورد دو زانو جلو علامه طباطبایی می نشاند، او را خاضع می کند و می شود مروج شیعه و معارف آن در اروپا.

معارف شیعه را باید در همه سطوح عرضه کرد.

از سطوح ذهن متوسط وعامی بگیرید تا سطوح بالاترین فیلسوف ها، با این معارف نباید شوخی کنیم (1)2 ـ غلوآمیز شدن عزاداری ها همراه با خرافاتخرافات بر سه اصل بی بنیادی، باطل بودن و خوش آمد مخاطب استوار است.

خرافات در ذات خود غلو آمیز می باشد.

در عزاداری های چند سال اخیر بعضی از مداحان نادان در مدح ائمه از تعابیری همچون حسین اللهی و زینب اللهی و لااله ا لا فاطمه استفاده کرده اند که این تعابیر تعابیری شرک آلود و منحرف و نوعی خرافه و غلو است.

قرآن کریم از غلو نهی می کند و امامان نیز شدیدترین برخورد را با غلات داشته و از آنان بیزاری جسته اند.

خرافه و غلو در عزاداری ها باعث خدشه به تصویر حقیقی امام معصوم و معرفی نادرست و تحریف شده شیعه که پیوسته دینمدار ومنطقی بوده است در نزد افکار عمومی جهانیان در بعد رسانه ای می شود.

علما و مراجع معظم با این شکل عزاداری ها مخالفت کرده و در فتواها و استفتائات از این تعابیر غلو آمیز و شرک آلود نهی فرموده اند.

رهبر معظم انقلاب در جواب استفتاتی در این زمینه می فرمایند: از این گونه حرکات و ترویج این افراد و اینگونه جلسات اجتناب شود (2)مسائل جدید3 ـ بیان مطالب ذلت بار و خارج از شأن معصومین (ع)در بعضی از مداحی ها و جلسات عزاداری مطالبی، دون شأن و مرتبه معصومین (ع) بیان می شود که شأن ائمه را پایین می آورد.

به طور مثال در هنگام مداحی حضرت زینب، آن بزرگ زن تاریخ که الگوی صبر و استقامت و تحمل مصائب بودند را مضطر می خوانند و امام زین العابدین را بیمار معرفی می کنند.

(زین العابدین بیمار) و یا از امام حسین در هنگام شهادت فرزندانش مثل علی اصغر و علی اکبر (ع) فردی حزن آلود و غم زده که شکسته و خورد شده است نام می برند.

امام حسین(ع) همه این مصائب را با نگاه ملکوتی و الهی تحمل فرمودند و هرگز خم به ابرو نیاوردند.

بعضی تعابیر در حادثه عاشورا تعابیری سطحی و ذلت آمیز و از ساحت مقدس اهل بیت (ع) دور است.

رهبرانقلاب که با تیزبینی مسائل عزاداری را بررسی می کنند، در این خصوص می فرمایند: نکته دیگری که بعضی از آقایان بحق اشاره کردند این است که از برخی تعابیر درباره ائمه (ع) نباید استفاده کرد.

اینها سبک است.

برای فاطمه الزهرا (س) آن موجود قدسی والا آن انسان برتر و آن معلم بشر.

از آن تعبیری که هر شاعری چه شاعر درست و حسابی گوی و چه شاعر هرزه گوی، برای محبوب و معشوق خودش ذکر می کند، نباید استفاده کرد باید از تعبیرات متناسبی استفاده کرد.

اعتقاد من این است که اگر شعرای عزیز لفظ و معنا را برای بیان معرفتی که امروز جامعه ما نیاز دارد تا از مکتب فاطمه زهرا (س) تعلیم بگیرد ، بکارگیرند و آن را مداح با صدای خوش و آهنگ مناسب با این کار عرضه کند، یکی از بهترین انواع تبلیغ و ترویج صورت گرفته است، یعنی همان دعبل و فرزدق و کمیت تاریخ در اینجا ظهور و تجلی پیدا کرده است.

ارزش، همان ارزش خواهد بود و می تواند اجرهای بزرگ الهی را به دنبال خود داشته باشد (3)4 ـ گسترش دروغ در روضه و مداحیمطلبی که درباره حادثه عاشورا در بعضی مجالس روضه و مداحی گفته می شود برخی دروغ بودنش آشکار و بعضی دروغ بودنش معلوم نیست.

مطالبی که دروغ بودنش آشکار است بایستی در روضه خوانی ها ومداحی ها نفی شود و با ارشاد و راهنمایی علما و روحانیون جلو این مطالب دروغ که آسیب های جدی به اعتقادات مردم وارد می کند، گرفته شود.

برای راست و دروغ بودن مطالب باید به منابع معتبر تاریخی مراجعه شود.

ممکن است یک مطلب در یک منبع دست دوم مورد تصدیق باشد ولی در منبع دست اول و معتبر دروغ بودن آن ثابت شود.

در منابع تاریخی کتاب های لهوف ابن طاووس و ارشاد مفید و نفس المهموم کتاب های معتبری هستند که رهبری هم در روضه خوانی های خود در نماز جمعه از همین کتب استفاده کرده اند و به استفاده از این منابع تاکید دارند: واقعه خوانی، تا حد ممکن باید متقن باشد.

مثلا در حد لهوف ابن طاووس و ارشاد مفید و امثال اینها (4)بنا بر این بازخوانی روضه های مداحان و انطباق آن با متون معتبر لازم و ضروری است.

باید مسئولین و نهادهای اسلامی با تدوین روضه های معتبر از کتب و منابع معتبر، آنها را در اختیار مداحان قرار دهند.

ضرورت ایجاد سازماندهی ، قاعده و ضابطه در ارتباط با منبر و مداحی و خطابه با توجه به سرعت تحولات در نظریات جدید علمی و استفاده از روش های نوین مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و ایشان معتقدند که مداحان باید آگاه باشند، باید بدانند چه می گویند.

برای که می گویند و در کجا می گویند و چگونه می گویند: مداح ها بدانند چه می خوانند و چه می گویند.

صدای خوش ، آهنگ قشنگ ،موقعیت ممتاز، تریبون خوب، اقبال فراوان، امروز هم که جوان ها بحمدالله جامعه و کشور ما را با صفای دل خودشان مصفا کرده اند.

این همه جوان در این کشور وجود دارد.

همه متوجه شماست.

شما چه می خواهید به مردم بدهید؟ اینکه من همیشه روی آنچه می خوانید و آنچنانکه می خوانید در جلسه مداح ها و با ا فراد گوناگون تاکید می کنم به خاطر این حساسیت ها است (5)5 ـ بیان سست معارف اسلامگاهی بعضی مداحان وخطبا برای عرصه معارف اسلامی متوسل به خواب و مکاشفه و همچنین بعضی ملاقات های دروغین می شوند.

این قبیل تبلیغ، مبانی اعتقادی سستی را بنا می نهد که به راحتی قابل زوال و نابودی است.

خواب و مکاشفه و حتی رویای صادقه برای بیننده و دیگران حجت شرعی نیست.

تنها خواب معصوم (ع) که شیطان در آن راهی ندارد حجت است که شرایط فعلی معصوم (ع) در میان ما نیست.

راهی برای اثبات و نفی خواب و مکاشفه وجود ندارد و می تواند به عنوان حربه ای در دست شیادان در جا انداختن دروغ و ایجاد تحریف در عرصه معارف اسلامی به ویژه فرهنگ عاشورا به کار رود.

با نقل خواب و رویا نمی توان کسی را هدایت کرد.

رهبر انقلاب بر سخن محکم و غیر مشتبه و سخن حکمت آمیز در مداحی ها تاکید دارند: روش ها خیلی مهم است.

در این آیه مبارکه ادع الی سبیل ربک بالحکمه روش را بیان فرموده است.

سخن حکمت آمیز یعنی سخن محکم ، سخن غیر مشتبه.

سخن غیر مرهون و غیر ضعیف ، حکمت همه اینها را دارد.

سخن حکیم است.

یعنی هم حکمت آمیز است و هم مستحکم است.

هم در مقابل متشابه است (6)ایشان تاکید دارند که مداحان حتماً از فرصتی که دارند برای ترویج معارف اسلامی استفاده کنند و آن معارف الهی را به زبان زیبای شعر و با صوت زیبا بیان کنند: نباید بگذارید منبر ده دقیقه ای یا بیست دقیقه ای شما از معارف خالی باشد.

امسال دیدم بعضی از برادران مداح در ماه محرم و در دهه فاطمیه بحمدالله این نکته را رعایت کرده بودند.

در منبر مداحی حتما در اول ، فصلی اختصاص بدهید به نصیحت با بیان معارف به زبان شعر.

اصلاً رسم مداحی از قدیم این طوری بوده، الان یک مقدار آن رسم ها کم شده، مداح در اول منبر یک قصیده، یک ده بیت شعر، کمتر ، بیشتر ، فقط در نصیحت و اخلاق با الفاظ زیبا خطاب به مردم بیان می کرد.

مردم هم می فهمیدند و اثر هم می گذارد.

من یک وقتی گفتم که گاهی شعر یک مداح از یک منبر یک ساعتی، اثرش بیشتر است.

البته همیشگی نیست، گاهی است.

اگر خوب انتخاب و اجرا شود اینطوری خواهد بود.

(7)6 ـ جدایی دین از سیاستدر برخی مجالس عزاداری گفته می شود که ما گریه و عزاداری می کنیم و کاری به سیاست نداریم.

اصلا اصل حادثه عاشورا به واسطه سیاست اتفاق افتاده است.

حادثه عاشورا علاوه بر جنبه ملکوتی والهی و عرفانی جنبه سیاسی هم دارد.

نمی توان امام حسین(ع) را از سیاست جدا کرد.

امام حسین برای احیاء امر به معروف و برای اصلاح امور امت جدش رسول الله قیام کرد و به شهادت رسید.

لذا فرهنگ عاشورا با سیاست پیوندی ناگسستنی دارد.

امروز نیز عزاداری امام حسین باید با هدف احیاء امر به معروف و شناخت عبرت های عاشورا و حفظ اصل نظام اسلامی صورت پذیرد.

دشمنان سعی دارند عزاداری باشد ولی محتوایی نداشته باشد.

ازدرون این مجالس عزاداری، ظلم ستیزی و شهادت طلبی و روشنگری نسبت به دشمنان بیرون نیاید.

حادثه عاشورا خود یک فتنه بزرگ بود، طوری که مسلمانان در میان غبار فتنه چون بصیرت نداشتند به جنگ فرزند رسول الله آمدند.

باید از حادثه عاشورا و حوادث قبل و بعد از آن الگو بگیریم و با شرایط فتنه آلود امروزی با بصیرت برخورد بکنیم.

رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که در مجالس عزاداری، مداحی و روضه خوانی و تبلیغ مسائل سیاسی با رعایت اعتدال مطرح شود.

یعنی نباید چنان به مسائل سیاسی بپردازیم که از رسالت دینی خود غفلت کرده و دل مخاطب را فراموش کنیم.

نه ما باید مسائل سیاسی را به کلی از حیطه حرف و گفت و تلاش و مجاهدت تبلیغی خودمان خارج کنیم، آنچنان که دشمنان روی آن ده ها سال سرمایه گذاری کردند.

ولی نهضت اسلامی آمد و این سرمایه گذاری را آتش زد و از بین برد و گفتار و اندیشه سیاسی را وارد متن فعالیت های دینی کرد و نه از این طرف باید بیفتیم که تصور کنیم همه منبر ، همه تبلیغ، همه مخاطبه با مردم و با مومنین یعنی اینکه بنشینیم مسائل آمریکا واسراییل و مسائل سیاسی را تحلیل کنیم.

نه خیر یک کار واجب تر اگر نباشد واجب دیگری وجود دارد و آن دل مخاطب شماست.

دل و جان و فکر او را بایستی آباد و سیراب کنیم (8)7 ـ اظهار مطالب موهناهل بیت (ع) بر خلاف پادشاهان ظالم، ذلت و خواری را برای پیروانشان نمی پسندند.

هرچند شیعه تواضع ، رابطه عاطفی و ابراز محبت به اهل بیت را افتخاری برای خود می داند و به آن مباهات می کند، ولی مداحی ها در مجالس نباید دستاویزی برای دشمنان و وهن شیعه باشد.

متاسفانه بعضی مداحان ناآگاه کلماتی را بکار می برند که ازمصادیق بارز وهن شیعه است.

به طور مثال کلماتی مانند کلب الحسین و کلب الرقیه و بستن قلاده سگ به گردن در حین عزاداری و عوعو کردن شود دور از شأن شیعه است و با صفات متعالی ائمه که شیعیان خود را بزرگ می داشتند ناسازگار است.

هر امری که موجب وهن انسان شود و او را از مقام شامخ انسانیت به زیر بکشد جایز نیست.

سیره نظری و عملی پیامبر و همه امامان عظیم حاکی از احترام وارزش فراوان به انسان ها و بندگان خدا در هر لباس و با هر رنگ و مذهب است.

چگونه می توان با تمسک به نام آنان انسان را تحقیر و ذلیل کرد و حال آنکه امام حسین(ع) شعارش هیهات منا الذله است.

با این شیوه عزاداری ،همه علما و مراجع و روحانیون متعهد مخالف هستند و رهبر معظم انقلاب در جواب سؤالی درخصوص همین موضوع می فرمایند: از این گونه حرکات و ترویج این افراد و اینگونه جلسات اجتناب شود (9)8 ـ بیان مطالب خلاف قانون الهیدر بعضی از مداحی ها و خطابه ها چنان وانمود می شود که چون ما شیعه هستیم و محب اهل بیت (ع)، پس گناهانمان دیگر بخشیده خواهد شد و شرکت در عزاداری امام حسین خود موجب بخشیده شدن گناهان می شود که این خود خلاف قانون الهی است.

در قانون الهی مسئولیت شیعه امام معصوم (ع) از سایر بندگان خیلی بیشتر است.

این همه ائمه ما زحمت کشیده اند و جان داده اند تا ما گناه نکنیم.

تنها محبت اهل بیت(ع) ضمانتی برای ما نیست که از آتش دوزخ نجات یابیم.

بر اساس قانون الهی ارتباط و دوستی ما با اهل بیت (ع) موجب بخشودگی ما نخواهد شد.

البته شفاعت امامان معصوم (ع) ممکن است شامل حال محب اهل بیت شود ولی آن هم شرایطی دارد.

شیعه باید در عملکرد دنیوی مطیع اوامر الهی بوده و از گناه پرهیز کند.

نمی توان به عنوان شرکت در عزاداری امام حسین(ع) از نماز اول وقت و یا حتی از اصل نماز صرف نظر کرد.

چون هدف امام حسین(ع) احیاء نماز بود.

امام حسین(ع) خود در اوج جنگ روز عاشورا وقتی ابوثمامه صیداوی بانگ نماز داد و ایشان را از وقت نماز مطلع گردانید در حق او دعا کرد و آماده نماز شد.

لذا رهبر انقلاب در جواب مداحی که در حضور ایشان همین موضوع نجات محب اهل بیت در شعری خوانده بود، فرمودند: شعری که الان برادرمان خواندند، مضمون درستی نیست که ما بگوییم چون شیعه و محب هستیم؛اگر گناه هم کردیم، خدای متعال ما را مجازات نمی کند.

نه اینطور نیست.

من اطاع ا.

فهو لنا ولی ولی آنها باید خدا را اطاعت کنند، چون خود این بزرگواران با اطاعت خدا به این مقام و رتبه رسیدند.

امتحان اینها قبل از وجود و آمدنشان به این دنیا صورت گرفته: امتحنک ا.

قبل ان یخلقک فوجدک لمن امتحنک صابره دستگاه خدا بی حساب وکتاب نیست.

در روایتی پیامبر اکرم (ص) به فاطمه زهرا (س) با این مقام و رتبه فرمود: یا فاطمه اننی لن اغنی عنک من ا.

شیئا یعنی پیش خدا نسبت با من و ارتباط با من به درد تو نمی خورد.

مگر در میان فرزندان پیغمبر و ائمه کسانی نبودند که با خدا رابطه ای نداشتند و نتوانستند از آن گوهر نورانی و با ارزش معنوی برخوردار شوند (10)9ـ تشدید اختلافات فرقه ای در بین مسلمانان در میان فرقه های مختلف مسلمانان از دیرباز اختلافاتی وجود داشته که همیشه دوستان نادان و دشمنان زیرک بر آن دامن زده اند.

اما این اختلافات درمقابل مشترکات اعتقادی مسلمین چیز قابل اتکایی نیست.

فرقه های مسلمانان می توانند با اتکاء به همین مشترکات از تفرقه پرهیز کنند.

دشمنان همیشه از اختلافات سود برده و به آن دامن زده اند.

لذا در عصر حاضر باید از هر کاری که وحدت مسلمین را مخدوش می کند، پرهیز شود.

از نگاه امنیتی نیز وحدت بین شیعه و سنی در داخل مرزهای کشور ضروری است که از کارهای تفرقه آمیز در عزاداری ها و روضه خوانی پرهیز شود.

رهبرمعظم انقلاب نیز به این نکته تاکید دارند و مردم و مداحان و خطبا را به هوشیاری و پرهیز از تفرقه دعوت می کنند: امروز دستهایی برای ایجاد شکاف بین فرقه های مسلمان وجود دارد، کسانی که این تلاش را می کنند، نه این طرف را قبول دارند نه آن طرف را ، هم با این طرف دشمنند، هم با آن طرف ، مراقب باشید با دست های خبیثی که در اصل از طرف همان مراکز استکباری و استعماری هدایت می شوند همکاری نکنید.

(11)ایشان با اشاره به راهبرد حضرت امام خمینی(ره) در ا تحاد مسلمین اعلام می کنند که مروجین اختلاف امت اسلام را از میان خود طرد کنید: یک عده چرا نمی فهمند؟ امام بزرگوار ما که منادی اتحاد بین مسلمین بود، از همه اینهایی که مدعی اند، ولایتش و اعتقادش و ارادتش و عشقش به ائمه بیشتر بود.

او بهتر می فهمید ولایت را یا فلان آدم عامی که حالا به اسم ولایت کارهای خلاف می کند؟ حرف های بی ربط می زند در مجالس عام و خاص؟ وحدت را حفظ کنید.

اگر دیدید در جامعه بین شما کسانی هستند که عکس این رفتار می کنند، آنها را طردشان کنید.

مخالفت خودتان را به آنها ابراز و اعلام کنید.

اینها ضرر می زنند ضربه می زنند،ضربه ای به اسلام می زنند، ضربه ای به تشیع می زنند، ضربه ای به جامعه اسلامی می زنند.

این از جمله مسائل بسیار مهم است .

(12)ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ1.

بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار مداحان و ذاکرین اهل بیت (ع)، 5/5/842.

کتاب مسائل جدید از دیدگاه علماء و مراجع تقلید، جلد 3، ص 37
کلید واژه ها: عاشورا - رهبر معظم انقلاب - عزاداری - مجالس عزاداری - انقلاب اسلامی - خرافات - رهبر - چهره - شیعه - اسلامی - بعد از انقلاب - رهبر انقلاب - حادثه - تاثیرگذاری - تعطیل - همیشه - بهترین راه - عاشقانه - قمه زنی - برگزار - بهترین - مستمری - طولانی - ممنوع - شوروی - اتحاد - زندگی - امروز - انواع - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
اگر خلیج فارس زبان می داشت

ناکامی در زمینه سازی برای درگیری نظامی با ایران

مراقبت بهداشت روان در 675 هزار و 314 پرونده الکترونیک سلامت استان مرکزی

برگزاری دوره های آموزشی برای صاحبان وسایل نقلیه توقیفی

دستگاه های چینی به مراکز معاینه فنی خودروها رسید

کاریکاتور/ احمدی نژاد به دادگاه بقایی می رود؟

متلک جدید به سعید جلیلی، علی پروین و عارف!

تقصیر آقای قرائتی نیست؛ تقصیر ماست!

ممنوعیت تملک اراضی جمهوری آذربایجان توسط اتباع خارجی

بودجه ریزی به گونه‎ای باشد تا روند اجرای پروژه‎ها کند نشود

راه اندازی ایستگاه تحقیقاتی شتر در سیستان و بلوچستان توسط جهاد دانشگاهی

وزیر پیشنهادی نیرو تا شنبه به مجلس معرفی می شود

آمریکا نقض توافق کرده است

دخیل بستن به ضریح ائمه (ع) چه حکمی دارد؟

استخدام مونتاژکار ماهر MDF آقا در البرز

استخدام تعدادی تریکودوز ماهر خانم در اصفهان

استخدام آژانس معین در سیرجان

استخدام واحد اقامتی صبا

استخدان کارگر ساده آقا جهت یک مطبخ در البرز

استخدام فروشنده آقا جهت فروشگاه مواد غذایی در سیرجان

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار سپیدز بصورت تمام وقت در تهران

استخدام رویه کوب ماهر مبل در اصفهان

بیانیه ائمه جمعه استان یزد در واکنش به سخنان نسنجیده رییس جمهور آمریکا

استخدام سالن کار و نیروی آشپزخانه جهت کار در قم

کلیه استخدامی های همدان - 25 مهر 96

افول غیرت دینی و کوتاهی خواص، زمینه ساز قیام عاشورا شد

اولویت مقابله با گرد و غبار در 3 استان بحرانی

توضیحاتی درباره نقش "دری اصفهانی" در مذاکرات هسته ای/بر اساس اعلام وزارت اطلاعات، پرونده او جاسوسی نیست

یادواره شهدای گمنام در یزد برگزار می شود

استخدام منشی در یک شرکت معتبر محدوده سهروردی شمالی

کشف سفال های پیشاتاریخی در دشت ذهاب

دفاع از برجام در کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل

پنهان کاری علت مرگ پلنگ باشت پس از گذشت یک ماه + تصاویر

مصباحی مقدم:روحانی گلایه نداشت که چرا کاندیدایش نکردیم

آغاز کشت چغندرقند در شرکت قند شوش پس از 15 سال

راه اندازی شهرک های صنعتی در شهرستان کارون

کافر هیچ وقت متعهد به سخنان و تعهدات خود نیست

گزینه های احتمالی وزارتخانه های نیرو و علوم

اولین سالگرد شهادت شهید رشیدپور در اهواز برگزار می شود

آخرین اطلاعیه ضمن خدمت فرهنگیان

24 ساعته شدن گمرک نیازمند صادر شدن دستورالعمل از مقامات بالادست است

آزادسازی حریم و بستر رودخانه سردآبرود چالوس

بازدید اعضای کمیسیون اصل90 مجلس از منطقه ویژه اقتصادی و پروژه مسکن مهر آستارا

مراسم گرامیداشت واقعه 24 مهرماه در مسجد جامع کرمان برگزار شد

هیچ کشوری از اظهارات ترامپ تمجید نکرد

لاریجانی: آمریکا در موضوع هسته ای ایران پارا فراتر گذاشته است/ اسراییل و عربستان ترامپ را تحریک می کنند

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در پاسخ به مواضع سخیف رییس جمهور آمریکا

حضور «حمید بقایی» در دادگاه کارکنان دولت

حضور «حمید بقایی» به همراه «علی اکبر جوانفکر» در دادگاه

زوج گمنام البرزی، 36 زندانی بدهکار را آزاد کردند/ ندرمان این است که تعداد آزادشدگان به 72نفر برسد

دیدار هیات های انرژی هسته ای ایران و روسیه

شهردار منطقه 2 منصوب شد

افتتاح نمایشگاه کاریکاتور «خلیج همیشه فارس»

ملکی: کاهش فاصله زمانی نشست سران قوا باعث افزایش همگرایی ها می شود

اقدامات ما علیه ایران محدود به سپاه نخواهد بود/دیگر نهادهای ایران را نیز هدف قرار می دهیم

دیوارکشی بی اجازه جلوی تاریخ مشروطه

اعطای گواهی نامه دوره تجوید مقدماتی از سوی مؤسسه اسراء

رحمانی فضلی وارد بوشهر شد

باید به پروژه نماد به عنوان یک تکلیف اعتقادی و انسانی نگریسته شود

وکیل بقایی: دیروز غیرعلنی بود دادگاه بقایی را به ما اعلام کردند

دیدار هیأت های انرژی هسته ای ایران و روسیه

6 بار اعدام برای قاتل اعضای یک خانواده

«دعا» و «گریه»؛ دو سلاح مبارزه امام سجاد(ع) با حکومت اموی

از امیرانتظام تا دری اصفهانی؛ از بازرگان تا روحانی

فرار مسئولان محیط زیست کهگیلویه و بویر احمد از اعلام علت مرگ پلنگ باشت +لاشه پلنگ

"ما رایت الاجمیلا" حضرت زینب (س) برگرفته از "احدی الحسنیین" قرآن است

فرار مسئولان محیط زیست کهگیلویه و بویر احمد از اعلام علت مرگ پلنگ باشت (+لاشه پلنگ)

مواضع رییس جمهور ایران در مقابل سخنان ترامپ قابل تقدیر است

تکریم 3430 خانواده شاهد و ایثارگر قم در قالب طرح سپاس انجام شد

اعلام حالت فوق العاده در ایالت فلوریدای آمریکا

فراخوان ثبت نام دوره تربیت مربی پیش دبستانی قرآن در اسلامشهر

نمازی که ثواب ختم قرآن را دارد

آغاز به کار همایش ملی «مبانی تحکیم خانواده» در خرم آباد

آموزش تربیت فرزند صبور

قاریان ایرانی با زبان قرآن آشنا نیستند/ ترتیل های خلیجی چرا که نه!

پژوهشکده علمی شهید وزوایی افتتاح شد

استخدام منشی جهت دفتر کابینت در سیرجان

استخدام مدرس زبان انگلیسی با سابقه آموزشی در تهران

استخدام فوق دیپلم الکترونیک خانم در البرز

استخدام راننده لیفتراک در محدوده چناران مشهد

استخدام کافی شاپ مولودی در سیرجان

چگونه معلمان حق التدریس را بدون آزمون استخدام کنیم؟

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت فروشگاه بدلیجات در تهران

استخدام فوق دیپلم الکترونیک و نیروی خانم در کرمانشاه

ایران طی چند صد سال گذشته هیچگاه به اقتدار امروز نبوده/خطوط دفاعی خود را صدها کیلومتر خارج ایران زده ایم

بانک جامع تشخیص هویت ایجاد شود

عبدخدایی: نواب صفوی شرایط زمان را نمی شناخت

جزییات محاکمه 5متجاوز به زن شوهردار به عنوان مفسد فی الارض در مشهد

دومین سالگرد شهید فاطمی اطهر در اهواز برگزار می شود

هزینه پیاده روی اربعین برای زائران چقدر تمام می شود؟

رضایت 74 درصدی شهروندان سرمایه اجتماعی پلیس

ریزش اشتغال با مرگ زودرس بنگاه های اقتصادی

زمان تغییر در سیاست های شهر

دادگاه حمید بقایی غیرعلنی برگزار می شود

سرمقاله های روزنامه های 25 مهر

دو گزینه اقتصادی در برابر دولت دوازدهم/ برای اصلاحات اقتصادی چه باید کرد؟

لاریجانی در بدو ورود به فرودگاه تهران: اظهارات ترامپ مورد تمجید هیچ یک از اعضای اتحادیه بین المجالس قرار نگرفت/ اذعان کشورها به اجرای برجام از سوی ایران طبق تعهدات

گسترش روابط اقتصادی شهرهای مرزی آستارای ایران و آذربایجان

محاکمه 5 متجاوز به زن شوهردار

اعماق اقیانوس

لاریجانی در دیدار با رییس پارلمان گینه بیسائو: درخواست شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی/ توسعه همکاری دو کشور در زمینه معدن، گاز و شیلات

تصاویر/ همایش زعیم ذوفنون

لاریجانی در دیدار با رییس پارلمان کره جنوبی: آمریکا نقض توافق کرده است/ بحران نظامی و هسته ای که اخیرا آمریکا آن را اظهار می کند به مسائل دامن می زند

دستگیری باند قاچاق دختران در تهران!

تصاویر/ مراسم خطبه خوانی امام سجاد (ع) در حرم مطهر حضرت معصومه (س)

نزدیک به 10 هزار فرد روشندل و معلول چشمی در استان خوزستان وجود دارد

لاریجانی: سرویس های اطلاعاتی پشت صحنه کشمکش های اقوام و ادیان هستند/ اظهار نارضایتی شرکت کنندگان اجلاس سن پترزبورگ از حرف های نسنجیده ترامپ

آسمانی شدن سنگرساز بی سنگر در خط مقدم

لاریجانی در دیدار با رییس پارلمان پاکستان: ایران با پاکستان مودت و دوستی دیرینه دارند/ لزوم همکاری مشترک برای مبارزه با تروریست

پنهان کاری علت مرگ پلنگ باشت پس از گذشت یک ماه

سپاه به عنوان مدافع ملت ایران فریب تهدیدهای دشمن را نمی خورد

لاریجانی: تروریسم مختص یک منطقه نیست

راه دشوار «مرکل» پس از انتخابات نیدرزاکسن

انتشار شماره شصت و سوم نشریه فرهنگستان علوم

فهرست پروازهای 25مهر فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

زرگر: مهندسی و تحریم انتخابات پارلمانی توسط بارزانی/ احتمال خیزش داعش در دیالی/ تعدیل خودمختاری اقلیم از سوی بغداد

باید برای تهدیدهای احتمالی ترامپ آماده باشیم/ نگران بودجه 96 هستیم

استخدام دفتردار و راننده جهت آژانسی در سیرحان

استخدام منشیِ نیمه وقت آشنا به امور ساختمانی در خراسان رضوی

استخدام صندوقدار خانم جهت رستورانی در سیرجان

استخدام چند نفر برشکار جهت تولیدی لباس نوزادی در البرز

استخدام بازرس جوش جهت یک شرکت مهندسی در کرمانشاه

متلک جدید به سعید جلیلی، پروین و عارف!

استخدام مهندس باغبانی یا باغبان در اشتهاردِ البرز

100 سال حبس برای متهمان باند بزرگ قاچاق دختران ایرانی

دستگیری یک مقام قضایی

مصباحی مقدم: بازگشت روحانی به «جامعه روحانیت»

دست بازیگران توانمند را باز بگذاریم

حریم بصری بناهای تاریخی در خانه ملت باید در شورای فنی بررسی شود

حدیث روز/ امام صادق(ع) به کسی که شعری در رثای امام حسین(ع) خواند چه فرمود؟

استخدام ظرفشوی در محدوده پیروزی مشهد

استخدام سرایدار_نگهبان / نجف آباد

انتقاد نمایندگان از روش انتخاب وزیر علوم و نیرو

200 نفر از نیروهای شرکت حفاری شمال تعدیل شدند

نهاوندیان: برجام قابل مذاکره مجدد نیست/ترامپ فرصت آغاز یک ابتکار سازنده در قبال ایران از دست داد

چرا همه نگران محرومیت نماینده زرتشتی ها از شورای شهرند

بررسی میدانی پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران با حضور ارزیابان یونسکو

سالگرد شهید "عراقی" در کوت سید نعیم برگزار می شود

پیش بینی چهره کودک پیش از تولد با یک استارت اپ ! ؟ +عکس

اکیپ های پزشکی سپاه به مناطق محروم ایذه اعزام شدند

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های 25 مهر 96

حدیث روز/ امام صادق(ع) به کسی که شعری در رثای امام حسین(ع) خواند چه فرمود؟

اطلاعیه جدید برای فرهنگیان

افتتاح نمایشگاه کاریکاتور «خلیج همیشه فارس»

جز هنر در غرفه صاحبدلان محصول نیست/ همت و عزت نفسی که به تجلی هنر می رسد

تنها نهاد فرهنگی هستیم که با کلیدواژه دفاع مقدس کار می کند/ ارائه الگویی جدید از زن مسلمان در سایر کشورها

دانشگاه پیام نور در بیش از 60 کشور دانشجو دارد

رازهای نهفته چاه دژ شاپوری فاش شد

در دیدار جامعه روحانیت مبارز با رییس جمهور چه گذشت؟+تصاویر

گردهمایی ائمه جمعه 5 استان کشور در خرم آباد

استخدام فرزند نماینده مجلس با امضای طلایی

سلفی رییس دانشگاه علامه طباطبایی با شهید حججی / تصویر

نود درجه

اکبرجوجه در پاتایا! + عکس

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران: اطلاعی از دلیل دستگیری اعضای اتاق بازرگانی تهران ندارم

ترامپ بزرگترین آفت برای جهان امروز است/ لزوم وحدت ملت ایران در برابراستکبار

آزادسازی حریم و بستر رودخانه سردآبرود چالوس

ارومیه در عطش آب

لزوم بازنگری در مدیریت هزینه های طرح تحول سلامت

خوشگذرانی تبسم هاشمی با تیپی متفاوت! + عکس

دعوت به همکاری مشاور تلفنی نیمه وقت یا تمام وقت بصورت دورکار

تیپ متفاوت بهاره رهنما در کنار محسن افشانی! + عکس

اتکاء بیمه سلامت به بودجه عمومی باید کم شود

استخدام کارگر جهت بسته بندی در خراسان رضوی

آشنایی با تاریخچه و اهداف عرفان حلقه (کیهانی)/ (بخش پایانی)

استخدام پیک موتوری آقا جهت یک فست فود در البرز

کلیه استخدامی های تهران - 25 مهر 96

تخریب روحانی و ظریف دیکته مستمر مخالفان دولت است/ بر اساس اعلام وزارت اطلاعات، پرونده دری اصفهانی جاسوسی نیست

اولویت مقابله با گرد و غبار در 3 استان بحرانی

بازاریاب حرفه ای با %25 پورسانت +طراح فتوشاپ / کاشان

استخدام کارمند آقا مسلط به وُرد و اکسل در تهران

حوزه علمیه مهران آماده میزبانی از زائران اربعین

دیدار جبهه پایداری با مصباح یزدی/ اطلاعی از ترکیب هیات مشورتی جمنا ندارم

استخدام فروشنده آقا جهت عطر فروشی در خراسان رضوی

هیچ گونه مذاکره ثانویه درباره برجام نداریم/ بقیه اعضای 5+1 باید آمریکا را ملزم به اجرای تعهدات کنند

استخدام در زمینه چاپ / ارومیه

تصویر کمتردیده شده از جنگنده اف 5 ایرانی

تصفیه حدود 98درصد از سپرده موسسات مالی

در خواست عجیب نماینده اصلاح طلب از کنگره آمریکا

اهتمام دولت به استمرار رابطه صمیمانه و استفاده از همکاری روحانیت/ با روش های علمی و تعاملی در پی رفع دغدغه های فرهنگی هستیم

ائمه جماعات، امین و پناهگاه مردم باشند

فیلم/ گرامیداشت سالروز فتح «میمک»

پیام فضلی نژاد: فلسفه اعتدال سِقط شد

"ما رایت الاجمیلا" حضرت زینب (س) برگرفته از "احدی الحسنیین" قرآن است

رهبر انقلاب: تا نقطه ضعف هست؛ دشمنی هم هست! + فیلم

شرایط میدان مبارزه و لوازم جانبی یک مبارز

تقویت همبستگی ملی؛ نتیجه لفاظی های ترامپ

سناریوهای احتمالی پس از امضای توافقنامه آشتی ملی 2017

شاهپور هادیزاده شهردار آبدانان شد

کاندیداتوری 72 نفر در انتخابات شورای هیئت های مذهبی قم

مواضع کره جنوبی در خصوص مسائل فیمابین دو کره منطقی است/ ضرورت همکاری های اقتصادی بین دو کشور

ویدئو / چرا پشه برخی افراد را بیشتر نیش می زند؟

حفظ آرمانهای شهدا نیازمند تلاش جهادی مسئولان

هر ایرانی یک کرسی اندیشه ورزی است

اجتماع بزرگ دانشجویان و طلاب در اعتراض به سخنان ترامپ

پوشش راه های فارس با بیش از هزار راهدار در راهداری زمستانی

«شوشتری» سرداری که امام«ره» شفیعش شد

ارتقاء جایگاه شهر زنجان نیازمند تلاش شبانه روزی مسؤلان است

استخدام کارمند اداری آقا مسلط به نرم افزار هلو در تهران

استخدام کارگر خانم بصورت دائم در خراسان رضوی

آسیب شناسی مجالس عزاداری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

آسیب شناسی مجالس عزاداری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب