مطالب مرتبط:
رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت الاسلام معصومی را تسلیت گفتند
یک مسئول سازمان تبلیغات: افزایش ایام عزاداری خارج از تقویم نظام به اعتقادات مردم آسیب می زند
یک مسئول سازمان تبلیغات: افزایش ایام عزاداری خارج از تقویم نظام به اعتقادات مردم آسیب می زند
بازارهای هدف صادرات فارس، آسیب شناسی می شود
بازارهای هدف صادرات فارس، آسیب شناسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 23:522017-09-20سياسي

آسیب شناسی مجالس عزاداری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب


- "، مجالس سوگواری برای سالار شهیدان(ع) در کنار کارکردهای فراوانی که دارد، در طول زمان آمیخته با آسیب هایی شده که همین امر موجب کاسته شدن از تاثیرگذاری آن می شود.

در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی بزرگان تلاش زیادی کرده اند تا با روشنگری و آگاهی بخشی از این آسیب ها بکاهند و این مجالس را به سمت پیراستگی از انواع خرافات و اعمال وهن آلود سوق دهند.

در مطلب حاضر که در دو بخش تقدیم می شود، آسیب شناسی مجالس و آیین های عزاداری از دیدگاه رهبر انقلاب مورد بررسی قرار گرفته است که از نظرتان می گذرد.

فرهنگ عاشورا از دیر باز به دلیل ارزش واهمیت آن همیشه مورد توجه دوست ودشمن بوده است.

در طول تاریخ ظالمان و مستکبران همیشه به دلیل ماهیت ظلم ستیزی عاشورا با آن مخالف بوده اند.

ارزش معنوی و انسان ساز و اصلاح گر عاشورا موجب شده که آسیب های زیادی از دوست و دشمن به آن وارد شود.

عاشورا دارای بعد شکلی و بعد ماهیتی است.

این آسیب ها هم جنبه ماهیتی و محتوایی حادثه عاشورا و هم جنبه شکلی آن را مورد هجوم قرار داده است.

جنبه عاطفی و تراژدیک حادثه عاشورا به بعد ملکوتی ، عاشقانه و عقلانی آن غلبه پیدا کرده است.

در شرایط امروز دسیسه دشمنان هم برای تغییر مفاهیم و ماهیت ارزش های متعالی مثل عاشورا بیشتر شده است.

البته این دسیسه ها برای بد معرفی کردن چهره دین سابقه طولانی دارد.

در زمان اتحاد جماهیر شوروی در مناطق شیعه نشین دستور داده بودند مساجد تعطیل شده و مردم، نماز جماعت برگزار نکنند و عزاداری ممنوع بود ولی قمه زنی که یک امر خرافی بود و چهره نورانی مکتب شیعه را مخدوش می کرد ،آزاد بود.

دلیلش هم این بود که کمونیست ها آن عمل خرافی را بهترین راه دین گریزی می دانستند.

البته در کنار دسیسه های دشمنان افراد جاهل که مغزشان تعطیل است در ترویج و گسترش این خرافه ها وآسیب ها نقش زیادی داشته اند.

البته علمای دین به تناسب توان خود و زمینه های پذیرش، با این عوامل خرافات مبارزات مستمری داشته اند.

اما بعد از انقلاب اسلامی، هم دسیسه هابیشتر شده وهم مبارزات با این دسیسه ها و خرافات از طرف علما و مراجع معظم و بویژه رهبر معظم انقلاب به شکل جدی تری برای زدودن چهره مذهب شیعه از خرافات صورت پذیرفته است.

الف ـ آسیب های محتوایی مجالس عزاداری1- ترسیم ناقص و یک بعدی از سیمای معصومین: توجه بیش از حد و صرف به جنبه قداست و ملکوتی بودن معصومین و تاکید بر اینکه علم غیب ولایت تکوینی دارند و درمقابل، غفلت کردن از جنبه مادی و زمینی آنان و چشم پوشی از الگو بودن ایشان در زندگی در واقع طرح یک جانبه سیمای معصومین است و برعکس همین مطلب هم وجود دارد و در هر دو صورت تصویری ناقص و یک بعدی از شخصیت معصومین ارائه می شود.

امام حسین(ع) انسانی با اهداف الهی و با عملکردی تکلیف گرایانه بود.

لذا شخصیت کامل او امروز می تواند الگوی ما باشد.

اما متاسفانه در بعضی مراسمات عزاداری ترسیمی ناقص و سطحی و یک بعدی از ایشان انجام می پذیرد.

بطور مثال در برخی موارد حتی از بعد ملکوتی و مناقب معنوی امام حسین(ع) و یارانش چشم پوشی می شود و در عوض به توصیف چشم و ابروی آنها پرداخته می شود.

این یک نوع تصویرپردازی مبتذل ، سطحی و عوامانه منحرف از عاشورا است.

رهبرمعظم انقلاب در این خصوص می فرمایند: چیز دیگری که بنده در بعضی از خوانندگان جلسات مداحی اطلاع پیدا کردم، استفاده از مدح ها و تمجیدهای بی معناست که گاهی هم مضر است.

فرض کنید راجع به حضرت ابوالفضل (ع) صحبت می شود.

بنا کنند از چشم و ابروی آن بزرگوار تعریف کردن مثلا قربون چشمت بشم.

مگر چشم قشنگ در دنیا کم است؟ مگر ارزش ابوالفضل (ع) به چشمهایش بوده! اصلا شما مگر اباالفضل را دیده اید و می دانید چشمش چگونه بوده؟ اینها سطح معارف دینی ما را پایین می آورد.

معارف شیعه در اوج اعتلاست.

معارف شیعی، معارفی است که یک فیلسوف در غرب پرورش یافته با مفاهیم غربی و بزرگ شده آشنا با معارف فلسفی غرب مثل هانری کربن را می آورد دو زانو جلو علامه طباطبایی می نشاند، او را خاضع می کند و می شود مروج شیعه و معارف آن در اروپا.

معارف شیعه را باید در همه سطوح عرضه کرد.

از سطوح ذهن متوسط وعامی بگیرید تا سطوح بالاترین فیلسوف ها، با این معارف نباید شوخی کنیم (1)2 ـ غلوآمیز شدن عزاداری ها همراه با خرافاتخرافات بر سه اصل بی بنیادی، باطل بودن و خوش آمد مخاطب استوار است.

خرافات در ذات خود غلو آمیز می باشد.

در عزاداری های چند سال اخیر بعضی از مداحان نادان در مدح ائمه از تعابیری همچون حسین اللهی و زینب اللهی و لااله ا لا فاطمه استفاده کرده اند که این تعابیر تعابیری شرک آلود و منحرف و نوعی خرافه و غلو است.

قرآن کریم از غلو نهی می کند و امامان نیز شدیدترین برخورد را با غلات داشته و از آنان بیزاری جسته اند.

خرافه و غلو در عزاداری ها باعث خدشه به تصویر حقیقی امام معصوم و معرفی نادرست و تحریف شده شیعه که پیوسته دینمدار ومنطقی بوده است در نزد افکار عمومی جهانیان در بعد رسانه ای می شود.

علما و مراجع معظم با این شکل عزاداری ها مخالفت کرده و در فتواها و استفتائات از این تعابیر غلو آمیز و شرک آلود نهی فرموده اند.

رهبر معظم انقلاب در جواب استفتاتی در این زمینه می فرمایند: از این گونه حرکات و ترویج این افراد و اینگونه جلسات اجتناب شود (2)مسائل جدید3 ـ بیان مطالب ذلت بار و خارج از شأن معصومین (ع)در بعضی از مداحی ها و جلسات عزاداری مطالبی، دون شأن و مرتبه معصومین (ع) بیان می شود که شأن ائمه را پایین می آورد.

به طور مثال در هنگام مداحی حضرت زینب، آن بزرگ زن تاریخ که الگوی صبر و استقامت و تحمل مصائب بودند را مضطر می خوانند و امام زین العابدین را بیمار معرفی می کنند.

(زین العابدین بیمار) و یا از امام حسین در هنگام شهادت فرزندانش مثل علی اصغر و علی اکبر (ع) فردی حزن آلود و غم زده که شکسته و خورد شده است نام می برند.

امام حسین(ع) همه این مصائب را با نگاه ملکوتی و الهی تحمل فرمودند و هرگز خم به ابرو نیاوردند.

بعضی تعابیر در حادثه عاشورا تعابیری سطحی و ذلت آمیز و از ساحت مقدس اهل بیت (ع) دور است.

رهبرانقلاب که با تیزبینی مسائل عزاداری را بررسی می کنند، در این خصوص می فرمایند: نکته دیگری که بعضی از آقایان بحق اشاره کردند این است که از برخی تعابیر درباره ائمه (ع) نباید استفاده کرد.

اینها سبک است.

برای فاطمه الزهرا (س) آن موجود قدسی والا آن انسان برتر و آن معلم بشر.

از آن تعبیری که هر شاعری چه شاعر درست و حسابی گوی و چه شاعر هرزه گوی، برای محبوب و معشوق خودش ذکر می کند، نباید استفاده کرد باید از تعبیرات متناسبی استفاده کرد.

اعتقاد من این است که اگر شعرای عزیز لفظ و معنا را برای بیان معرفتی که امروز جامعه ما نیاز دارد تا از مکتب فاطمه زهرا (س) تعلیم بگیرد ، بکارگیرند و آن را مداح با صدای خوش و آهنگ مناسب با این کار عرضه کند، یکی از بهترین انواع تبلیغ و ترویج صورت گرفته است، یعنی همان دعبل و فرزدق و کمیت تاریخ در اینجا ظهور و تجلی پیدا کرده است.

ارزش، همان ارزش خواهد بود و می تواند اجرهای بزرگ الهی را به دنبال خود داشته باشد (3)4 ـ گسترش دروغ در روضه و مداحیمطلبی که درباره حادثه عاشورا در بعضی مجالس روضه و مداحی گفته می شود برخی دروغ بودنش آشکار و بعضی دروغ بودنش معلوم نیست.

مطالبی که دروغ بودنش آشکار است بایستی در روضه خوانی ها ومداحی ها نفی شود و با ارشاد و راهنمایی علما و روحانیون جلو این مطالب دروغ که آسیب های جدی به اعتقادات مردم وارد می کند، گرفته شود.

برای راست و دروغ بودن مطالب باید به منابع معتبر تاریخی مراجعه شود.

ممکن است یک مطلب در یک منبع دست دوم مورد تصدیق باشد ولی در منبع دست اول و معتبر دروغ بودن آن ثابت شود.

در منابع تاریخی کتاب های لهوف ابن طاووس و ارشاد مفید و نفس المهموم کتاب های معتبری هستند که رهبری هم در روضه خوانی های خود در نماز جمعه از همین کتب استفاده کرده اند و به استفاده از این منابع تاکید دارند: واقعه خوانی، تا حد ممکن باید متقن باشد.

مثلا در حد لهوف ابن طاووس و ارشاد مفید و امثال اینها (4)بنا بر این بازخوانی روضه های مداحان و انطباق آن با متون معتبر لازم و ضروری است.

باید مسئولین و نهادهای اسلامی با تدوین روضه های معتبر از کتب و منابع معتبر، آنها را در اختیار مداحان قرار دهند.

ضرورت ایجاد سازماندهی ، قاعده و ضابطه در ارتباط با منبر و مداحی و خطابه با توجه به سرعت تحولات در نظریات جدید علمی و استفاده از روش های نوین مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و ایشان معتقدند که مداحان باید آگاه باشند، باید بدانند چه می گویند.

برای که می گویند و در کجا می گویند و چگونه می گویند: مداح ها بدانند چه می خوانند و چه می گویند.

صدای خوش ، آهنگ قشنگ ،موقعیت ممتاز، تریبون خوب، اقبال فراوان، امروز هم که جوان ها بحمدالله جامعه و کشور ما را با صفای دل خودشان مصفا کرده اند.

این همه جوان در این کشور وجود دارد.

همه متوجه شماست.

شما چه می خواهید به مردم بدهید؟ اینکه من همیشه روی آنچه می خوانید و آنچنانکه می خوانید در جلسه مداح ها و با ا فراد گوناگون تاکید می کنم به خاطر این حساسیت ها است (5)5 ـ بیان سست معارف اسلامگاهی بعضی مداحان وخطبا برای عرصه معارف اسلامی متوسل به خواب و مکاشفه و همچنین بعضی ملاقات های دروغین می شوند.

این قبیل تبلیغ، مبانی اعتقادی سستی را بنا می نهد که به راحتی قابل زوال و نابودی است.

خواب و مکاشفه و حتی رویای صادقه برای بیننده و دیگران حجت شرعی نیست.

تنها خواب معصوم (ع) که شیطان در آن راهی ندارد حجت است که شرایط فعلی معصوم (ع) در میان ما نیست.

راهی برای اثبات و نفی خواب و مکاشفه وجود ندارد و می تواند به عنوان حربه ای در دست شیادان در جا انداختن دروغ و ایجاد تحریف در عرصه معارف اسلامی به ویژه فرهنگ عاشورا به کار رود.

با نقل خواب و رویا نمی توان کسی را هدایت کرد.

رهبر انقلاب بر سخن محکم و غیر مشتبه و سخن حکمت آمیز در مداحی ها تاکید دارند: روش ها خیلی مهم است.

در این آیه مبارکه ادع الی سبیل ربک بالحکمه روش را بیان فرموده است.

سخن حکمت آمیز یعنی سخن محکم ، سخن غیر مشتبه.

سخن غیر مرهون و غیر ضعیف ، حکمت همه اینها را دارد.

سخن حکیم است.

یعنی هم حکمت آمیز است و هم مستحکم است.

هم در مقابل متشابه است (6)ایشان تاکید دارند که مداحان حتماً از فرصتی که دارند برای ترویج معارف اسلامی استفاده کنند و آن معارف الهی را به زبان زیبای شعر و با صوت زیبا بیان کنند: نباید بگذارید منبر ده دقیقه ای یا بیست دقیقه ای شما از معارف خالی باشد.

امسال دیدم بعضی از برادران مداح در ماه محرم و در دهه فاطمیه بحمدالله این نکته را رعایت کرده بودند.

در منبر مداحی حتما در اول ، فصلی اختصاص بدهید به نصیحت با بیان معارف به زبان شعر.

اصلاً رسم مداحی از قدیم این طوری بوده، الان یک مقدار آن رسم ها کم شده، مداح در اول منبر یک قصیده، یک ده بیت شعر، کمتر ، بیشتر ، فقط در نصیحت و اخلاق با الفاظ زیبا خطاب به مردم بیان می کرد.

مردم هم می فهمیدند و اثر هم می گذارد.

من یک وقتی گفتم که گاهی شعر یک مداح از یک منبر یک ساعتی، اثرش بیشتر است.

البته همیشگی نیست، گاهی است.

اگر خوب انتخاب و اجرا شود اینطوری خواهد بود.

(7)6 ـ جدایی دین از سیاستدر برخی مجالس عزاداری گفته می شود که ما گریه و عزاداری می کنیم و کاری به سیاست نداریم.

اصلا اصل حادثه عاشورا به واسطه سیاست اتفاق افتاده است.

حادثه عاشورا علاوه بر جنبه ملکوتی والهی و عرفانی جنبه سیاسی هم دارد.

نمی توان امام حسین(ع) را از سیاست جدا کرد.

امام حسین برای احیاء امر به معروف و برای اصلاح امور امت جدش رسول الله قیام کرد و به شهادت رسید.

لذا فرهنگ عاشورا با سیاست پیوندی ناگسستنی دارد.

امروز نیز عزاداری امام حسین باید با هدف احیاء امر به معروف و شناخت عبرت های عاشورا و حفظ اصل نظام اسلامی صورت پذیرد.

دشمنان سعی دارند عزاداری باشد ولی محتوایی نداشته باشد.

ازدرون این مجالس عزاداری، ظلم ستیزی و شهادت طلبی و روشنگری نسبت به دشمنان بیرون نیاید.

حادثه عاشورا خود یک فتنه بزرگ بود، طوری که مسلمانان در میان غبار فتنه چون بصیرت نداشتند به جنگ فرزند رسول الله آمدند.

باید از حادثه عاشورا و حوادث قبل و بعد از آن الگو بگیریم و با شرایط فتنه آلود امروزی با بصیرت برخورد بکنیم.

رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که در مجالس عزاداری، مداحی و روضه خوانی و تبلیغ مسائل سیاسی با رعایت اعتدال مطرح شود.

یعنی نباید چنان به مسائل سیاسی بپردازیم که از رسالت دینی خود غفلت کرده و دل مخاطب را فراموش کنیم.

نه ما باید مسائل سیاسی را به کلی از حیطه حرف و گفت و تلاش و مجاهدت تبلیغی خودمان خارج کنیم، آنچنان که دشمنان روی آن ده ها سال سرمایه گذاری کردند.

ولی نهضت اسلامی آمد و این سرمایه گذاری را آتش زد و از بین برد و گفتار و اندیشه سیاسی را وارد متن فعالیت های دینی کرد و نه از این طرف باید بیفتیم که تصور کنیم همه منبر ، همه تبلیغ، همه مخاطبه با مردم و با مومنین یعنی اینکه بنشینیم مسائل آمریکا واسراییل و مسائل سیاسی را تحلیل کنیم.

نه خیر یک کار واجب تر اگر نباشد واجب دیگری وجود دارد و آن دل مخاطب شماست.

دل و جان و فکر او را بایستی آباد و سیراب کنیم (8)7 ـ اظهار مطالب موهناهل بیت (ع) بر خلاف پادشاهان ظالم، ذلت و خواری را برای پیروانشان نمی پسندند.

هرچند شیعه تواضع ، رابطه عاطفی و ابراز محبت به اهل بیت را افتخاری برای خود می داند و به آن مباهات می کند، ولی مداحی ها در مجالس نباید دستاویزی برای دشمنان و وهن شیعه باشد.

متاسفانه بعضی مداحان ناآگاه کلماتی را بکار می برند که ازمصادیق بارز وهن شیعه است.

به طور مثال کلماتی مانند کلب الحسین و کلب الرقیه و بستن قلاده سگ به گردن در حین عزاداری و عوعو کردن شود دور از شأن شیعه است و با صفات متعالی ائمه که شیعیان خود را بزرگ می داشتند ناسازگار است.

هر امری که موجب وهن انسان شود و او را از مقام شامخ انسانیت به زیر بکشد جایز نیست.

سیره نظری و عملی پیامبر و همه امامان عظیم حاکی از احترام وارزش فراوان به انسان ها و بندگان خدا در هر لباس و با هر رنگ و مذهب است.

چگونه می توان با تمسک به نام آنان انسان را تحقیر و ذلیل کرد و حال آنکه امام حسین(ع) شعارش هیهات منا الذله است.

با این شیوه عزاداری ،همه علما و مراجع و روحانیون متعهد مخالف هستند و رهبر معظم انقلاب در جواب سؤالی درخصوص همین موضوع می فرمایند: از این گونه حرکات و ترویج این افراد و اینگونه جلسات اجتناب شود (9)8 ـ بیان مطالب خلاف قانون الهیدر بعضی از مداحی ها و خطابه ها چنان وانمود می شود که چون ما شیعه هستیم و محب اهل بیت (ع)، پس گناهانمان دیگر بخشیده خواهد شد و شرکت در عزاداری امام حسین خود موجب بخشیده شدن گناهان می شود که این خود خلاف قانون الهی است.

در قانون الهی مسئولیت شیعه امام معصوم (ع) از سایر بندگان خیلی بیشتر است.

این همه ائمه ما زحمت کشیده اند و جان داده اند تا ما گناه نکنیم.

تنها محبت اهل بیت(ع) ضمانتی برای ما نیست که از آتش دوزخ نجات یابیم.

بر اساس قانون الهی ارتباط و دوستی ما با اهل بیت (ع) موجب بخشودگی ما نخواهد شد.

البته شفاعت امامان معصوم (ع) ممکن است شامل حال محب اهل بیت شود ولی آن هم شرایطی دارد.

شیعه باید در عملکرد دنیوی مطیع اوامر الهی بوده و از گناه پرهیز کند.

نمی توان به عنوان شرکت در عزاداری امام حسین(ع) از نماز اول وقت و یا حتی از اصل نماز صرف نظر کرد.

چون هدف امام حسین(ع) احیاء نماز بود.

امام حسین(ع) خود در اوج جنگ روز عاشورا وقتی ابوثمامه صیداوی بانگ نماز داد و ایشان را از وقت نماز مطلع گردانید در حق او دعا کرد و آماده نماز شد.

لذا رهبر انقلاب در جواب مداحی که در حضور ایشان همین موضوع نجات محب اهل بیت در شعری خوانده بود، فرمودند: شعری که الان برادرمان خواندند، مضمون درستی نیست که ما بگوییم چون شیعه و محب هستیم؛اگر گناه هم کردیم، خدای متعال ما را مجازات نمی کند.

نه اینطور نیست.

من اطاع ا.

فهو لنا ولی ولی آنها باید خدا را اطاعت کنند، چون خود این بزرگواران با اطاعت خدا به این مقام و رتبه رسیدند.

امتحان اینها قبل از وجود و آمدنشان به این دنیا صورت گرفته: امتحنک ا.

قبل ان یخلقک فوجدک لمن امتحنک صابره دستگاه خدا بی حساب وکتاب نیست.

در روایتی پیامبر اکرم (ص) به فاطمه زهرا (س) با این مقام و رتبه فرمود: یا فاطمه اننی لن اغنی عنک من ا.

شیئا یعنی پیش خدا نسبت با من و ارتباط با من به درد تو نمی خورد.

مگر در میان فرزندان پیغمبر و ائمه کسانی نبودند که با خدا رابطه ای نداشتند و نتوانستند از آن گوهر نورانی و با ارزش معنوی برخوردار شوند (10)9ـ تشدید اختلافات فرقه ای در بین مسلمانان در میان فرقه های مختلف مسلمانان از دیرباز اختلافاتی وجود داشته که همیشه دوستان نادان و دشمنان زیرک بر آن دامن زده اند.

اما این اختلافات درمقابل مشترکات اعتقادی مسلمین چیز قابل اتکایی نیست.

فرقه های مسلمانان می توانند با اتکاء به همین مشترکات از تفرقه پرهیز کنند.

دشمنان همیشه از اختلافات سود برده و به آن دامن زده اند.

لذا در عصر حاضر باید از هر کاری که وحدت مسلمین را مخدوش می کند، پرهیز شود.

از نگاه امنیتی نیز وحدت بین شیعه و سنی در داخل مرزهای کشور ضروری است که از کارهای تفرقه آمیز در عزاداری ها و روضه خوانی پرهیز شود.

رهبرمعظم انقلاب نیز به این نکته تاکید دارند و مردم و مداحان و خطبا را به هوشیاری و پرهیز از تفرقه دعوت می کنند: امروز دستهایی برای ایجاد شکاف بین فرقه های مسلمان وجود دارد، کسانی که این تلاش را می کنند، نه این طرف را قبول دارند نه آن طرف را ، هم با این طرف دشمنند، هم با آن طرف ، مراقب باشید با دست های خبیثی که در اصل از طرف همان مراکز استکباری و استعماری هدایت می شوند همکاری نکنید.

(11)ایشان با اشاره به راهبرد حضرت امام خمینی(ره) در ا تحاد مسلمین اعلام می کنند که مروجین اختلاف امت اسلام را از میان خود طرد کنید: یک عده چرا نمی فهمند؟ امام بزرگوار ما که منادی اتحاد بین مسلمین بود، از همه اینهایی که مدعی اند، ولایتش و اعتقادش و ارادتش و عشقش به ائمه بیشتر بود.

او بهتر می فهمید ولایت را یا فلان آدم عامی که حالا به اسم ولایت کارهای خلاف می کند؟ حرف های بی ربط می زند در مجالس عام و خاص؟ وحدت را حفظ کنید.

اگر دیدید در جامعه بین شما کسانی هستند که عکس این رفتار می کنند، آنها را طردشان کنید.

مخالفت خودتان را به آنها ابراز و اعلام کنید.

اینها ضرر می زنند ضربه می زنند،ضربه ای به اسلام می زنند، ضربه ای به تشیع می زنند، ضربه ای به جامعه اسلامی می زنند.

این از جمله مسائل بسیار مهم است .

(12)ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ1.

بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار مداحان و ذاکرین اهل بیت (ع)، 5/5/842.

کتاب مسائل جدید از دیدگاه علماء و مراجع تقلید، جلد 3، ص 37
کلید واژه ها: عاشورا - رهبر معظم انقلاب - عزاداری - مجالس عزاداری - انقلاب اسلامی - خرافات - رهبر - چهره - شیعه - اسلامی - بعد از انقلاب - رهبر انقلاب - حادثه - تاثیرگذاری - تعطیل - همیشه - بهترین راه - عاشقانه - قمه زنی - برگزار - بهترین - مستمری - طولانی - ممنوع - شوروی - اتحاد - زندگی - امروز - انواع - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
فعالیت تبلیغی علیه نظام جرم تلقی می شود

یک فروند بالگرد و 57 دستگاه آمبولانس درطرح نوروزی اورژانس قم فعال خواهد بود

واکنش های سیاسی به استعفای نجفی

فعالیت 56 سازمان مردم نهاد در موضوع حقوق شهروندی در کشور

امروز سومین جلسه تعیین دستمزد سال 97 کارگران

جای نماینده آموزش وپرورش در انجمن خیرین قرآنی خالی است

رویدادهایی که امروز خبری می شود

فعالیت ها و برنامه های پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع)تشریح شد

علت عدم دریافت اطلاعات پدر در سامانه ثبت نام کارت های هوشمند ملی

نمایندگان لغزان و مذبذب نتیجه استیضاح سه وزیر را مشخص کردند!

مصطفی قربانی شعار سال در ترازوی اقدام

روح اله باقری مجد، میرمحمد سیدعباس زاده ، محمد حسنی ، یداله مهرعلیزاده ، ابراهیم صالحی عمران دانشگاه در فرایند توسعه پایدار از اقتصاد مقاومتی

دستگاه های دولتی موظفند رفع مشکلات مردم را با اهتمام بیشتری دنبال کنند

متن بیانیه کمیسیون برجام

برنامه نوروزی رسانه ملی

پروژه قطعه دوم راه اصلی گچساران به چرام می تواند محرومیت زادیی موثر باشد

شی جین پینگ برای دومین بار رییس جمهور چین شد

آقایان و خانم های شورای شهر! واقعا اگر آیت ا... هاشمی زنده بود، به شما چه می گفت؟

چرا برخی مفاهیم انقلاب پس از 40 سال آنطور که باید در جامعه تاثیر خود را نگذاشته است؟

معلم متجاوز+عکس

دستگیری سینمایی باند سارقان طلافروشی کرج

تأیید صحت روانی سارق بانک های پایتخت

قتل عام خانوادگی در 210 دقیقه

گوترش: شورای امنیت به فاجعه انسانی در سوریه پایان دهد

اگر سفر نبود، چه می شد؟

پاسخ محسن هاشمی به ژست «انتخابات آزاد» تاج زاده

هیچ گفت و گوی سری با آل سعود وجود ندارد

وقت نداری شکایت نکن

اهمیت راهیان نور کمتر از دفاع مقدس نیست/ زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا از برکات راهیان نور است

اولویت اصلی کشور در سال آینده چیست؟

هدیه یک تخریب چی به دو بعثی

زنان مدافع حرم؛ ایستادند همچون سرو/آرزویم دیدار با رهبری است

مصائب انتخاباتی ترامپ سبب اخراج شاهد پرونده روسیه شد

توییت معنادار مشاور روحانی درباره جاسوسان

کتاب های منتشر شده روابط عمومی در سال 1396

رونمایی از معامله قرن به تعویق افتاد

70 درصد روستاها و مناطق اطراف غوطه شرقی پاکسازی شد

شی جین پینگ بار دیگر رییس جمهور چین شد

کدام مصلحت؟

برگزاری نوروز، فرصتی برای توسعه دیپلماسی عمومی ایران

چه بر سر شهرداری می آید؟

مشهود است که انتظارات مردم در مورد برجام برآورده نشد

رد افزایش 1000 میلیاردی بودجه پزشک خانواده

ابطال قسمتی از طرح جامع شهر تهران

رؤیاها و واقعیت ها

از لغو قانون 23 جوزا توسط مجلس تا کشف یک منطقه بزرگ نفتی در جنوب ایران

آشنایی با چگونگی شکایت از آرایی که غیابی صادر شده اند!

خبر خرم آبادی برای کنترل فضای مجازی

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 55) / طرح های خام بنن برای ترامپ

سید سعید حسینی زاده آرانی، ایوب سخایی؛ مسعود غفاری پژوهشی در باب رابطه بین دینداری و سبک زندگی ‏

متن بیانیه کمیسیون برجام/ سفیر ایران: بیانیه نشانگر قوت برجام است

امام جمعه موقت اهواز: بر اساس اعترافات، پروسه انتقال آب خوزستان یک برنامه انگلیسی است

تیتر وطن امروز برای محمد بن سلمان(عکس)

چه کسی دستور انتقال بازداشتی های 88 به کهریزک را داد؟

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛شنبه 26 اسفند ماه 96/تصاویر

علی دارابی راهبرد رسانه ملی در توسعه یا گسترش سرمایه اجتماعی

کاخ اردشیر بابکان، شاهکار معماری ساسانی

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

اوکراین برگزاری انتخابات روسیه را در این کشور ممنوع کرد

روح برجام از اقدامات آمریکایی ها آزرده است/ باید به دنبال بیشترین منفعت از برجام باشیم

حضور حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی در ایکنا خوزستان

پیام تسلیت فوت پدر (رسمی، صمیمی و ادبی)

اعظم قاسمی رابطه دین و اخلاق نزد معتزله

در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان

یک مجموعه ی عظیمی از جوان ها به وجود آمده اند که این ها به معنای واقعی کلمه مؤمن بالله و مؤمن به این راهند

3 ترس پیامبر(ص) برای امتش بعد از خود

ایمن سازی جاده های استان مرکزی برای ایام نوروز

استقبال بخش خصوصی از راه اندازی نیروگاه های بادی

بررسی اوضاع و احوال روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری/ سایه اقتدار تزار قرن بیست و یکم

نگاهی دیگر به جامع احادیث الشیعه - بخش دوم و پایانی نقش علم کلام در پذیرش یا ردّ احادیث

نادر رازقی، نازنین فرزام ‏ تحلیل کیفی سبک پوشش غربی جوانان

امیرعلی سیف الدین اصل ،فاطمه ثقفی،محمد مهدی ذوالفقارزاده ،مهدی حمیدی ،محمد عسکریان استخراج شاخص های کلیدی توسعه پژوهش با روش دلفی فازی ایشیکاوا برای بخش بهداشت و درمان

جاذبه های گردشگری گیلان متعدد و بی نظیر است

تصاویر | آغاز طرح شهر شب های روشن در رشت با حضور معاون رییس جمهور و استاندار گیلان

پشت پرده اعتراض کشاورزان در نمازجمعه اصفهان چیست؟

بهادر حیدره ,جلیل اصلانی اسلمز ,یداله خرم آبادی‎ ‎ مقایسه هوش هیجانی و ویژگی های شخصیتی رانندگان متخلف و عادی

واکاوی دیپلماسی نبوی با محوریت نامه های پیامبر اکرم(ص) - بخش دوم و پایانی اهداف سیستم دیپلماسی پیامبر(ص)

کمال کوهی، ‏ آرمان احمدی مطالعه جامعه شناختی ارتباط بین دینداری و سبک زندگی زیست محیطی

کریم رضادوست، علی حسین حسین زاده؛ ناهید شعبانی تأثیر دینداری بر سبک زندگی

یادداشت/ حامد حاجی حیدری سندرم دموکراسی سیاه نما

درخواست مجازات حبس برای 13 خبرنگار روزنامه جمهوریت ترکیه

علیرضا باقری ده آبادی ، علی اکبر فرهنگی، محمد سلطانی فر ، افسانه مظفری جایگاه ارتباطات آیینی به منظور ترویج گفتمان توسعه در ایران

سیدمصطفی شهر آیینی، ناهید نجف پور عالم عقل و ماورای عقل در اندیشه عین القضات

آیا انتخابات 2018 روسیه، مرد یخی را ذوب می کند

محسن نیازی میلاد نوروزی؛ اسماء عسگری کویری فرا تحلیلی بر مطالعات سبک زندگی در ایران با تأکید بر مطالعه زنان و جوانان

مجموعه پیام تسلیت درگذشت مادر (رسمی، صمیمانه و ادبی)

اوکراین برگزاری انتخابات روسیه را در این کشور ممنوع کرد

سخن امام صادق(ع) درباره اثر خوشحال کردن دیگران در صحنه های هراس سخت ترین روزها

سید شمس الدین صادقی هیدروپلیتیک و امنیت ملی

تغییر شبانه فرماندار دیلم زینده دولت نبود

لزوم راه اندازی کارخانه زباله سوز برای حل مشکلات زباله رودسر

2 شرط اسلام برای داشتن یک ازدواج سعادتمند

رحیمی جهان آبادی: فراکسیون ها در مجلس حرف آخر را نمی زنند

امام جمعه اهواز: پروسه انتقال آب خوزستان یک برنامه انگلیسی است

رمزگشایی احمدتوکلی از استعفای شهردار تهران

"به زودی فضای مجازی متحول می شود"

رفع حصر به کجا رسید؟

مهمترین وظیفه دانشجویان ایران در خارج مراقبت از هویت دینی و ملی است

جدیدترین مدل مانتو مجلسی

علی اصغر آدینه وند ، مهدی علیان حکمرانی خوب شهری در ایران: اولویت بندی مولفه ها و معرفه ها

آسیب شناسی مجالس عزاداری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

آسیب شناسی مجالس عزاداری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب