مطالب مرتبط:
فال روزانه پنجشنبه 30 شهریور 1396
مجموعه خبری 20:45 1396/628
اجرای طرح دریابست برای نخستین بار در آب های استان هرمزگان از اول مهر سال 1396
بدون تعارف با اجرای حسین قبادی 1396/6/29
بدون تعارف 1396/6/29
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 23:222017-09-20سياسي

جزییات 4خبر امروز پنجشنبه 30شهریور 1396


- عباس عبدی می گوید احزاب اصلاح طلب دچار بحران استراتژی و هویت هستند.

وی ضمن یادداشتی در نشریه صدا، ضمن اشاره به تشکیل چند حزب و تشکیلات اصلاح طلب جدید در سال های اخیر(نظیر اتحاد ملت، ندای ایرانیان و.

) می نویسد: هر حزب باید حداقل از نظر یکی از دو وجه شکلی یا محتوایی تغییر کرده باشد تا به عنوان یک پدیده جدید شناسایی شود.

در غیر این صورت تغییر افراد و یا اسم به تنهایی نمی تواند آن پدیده را جدید کند.

از سوی دیگر هر پدیده جدیدی لزوما بر پدیده قدیم ارجحیت ندارد.

برای اثبات ارجحیت و برتری یا مفیدتر بودن خود باید دلیل بیاورد.

منطق تغییرات محتوایی و شکلی خود را باید توضیح دهد.

اگر از این زاویه نگاه کنیم احزاب جدید اصلاح طلب فاقد هرگونه نوآوری هستند.

آنان در اندیشه و تحلیل و راهبرد خود تغییر قابل توجهی را بیان نکرده اند و نگفته اند که احزاب پیش از آنان چگونه فکر می کرده اند و اکنون این گروه چگونه می اندیشند و چرا اندیشه و تحلیل آنان با توجه به شرایط بر قبلی ها ترجیح دارد.

همچنین ساختار تشکیلاتی و حتی عضوگیری آنان با پیشینیان نیز تفاوت قابل توجهی که مشاهده شود ندارد و از این دو جالب تر اینکه اکثریت افراد آنان نیز همان نیروهای قبلی هستند.

فقط اسم تشکیلات آنان فرق کرده است.

البته این تغییرات ایرادی ندارد و منطق موقعیت آن را توضیح می دهد و یک گام مثبت تلقی می شود ولی این پرسش بی پاسخ مانده که چرا فعالیت احزاب قبلی با بن بست مواجه شد تا مجبور شوند شبیه آن را در قالب جدیدی بازسازی کنند؟ اگر راهبرد قبلی ها درست بوده است و همان را ادامه خواهند داد، بنابراین دیر یا زود سرنوشت احزاب جدید هم مثل قبلی ها خواهد شد و اگر آن راهبرد اشکال داشته و به واسطه آن اشکال کار به اینجا رسیده است، پس آن اشکال چه بوده و اشکال مذکور را اکنون چگونه برطرف کرده اند؟متاسفانه دوستان و احزاب اصلاح طلب تاکنون به این پرسش ریشه ای نپرداخته اند که اگر راهبرد قبلی آنان ایراد نداشته است، پس چرا با این وضع مواجه شده اند؟ اگر این وضع را مطلوب و گریزناپذیر می دانند، تا کی می توانند به تکرار آن ادامه دهند؟ چگونه می توان یک راهبرد و حتی تاکتیک به نسبت ثابتی داشت که هم برای دوران 76 تا 84 کارآمد باشد و هم با دوران 88 و پس از آن کنار آید و هم با 92 به بعد همسو شود؟ چنین راهبردی یا آنقدر کلی است که نقش راهنمایی کننده ندارد و یا اگر این نقش را دارد، حتما برای برخی از این مقاطع پاسخ های نادرست خواهد داد.

نکته دیگری که در خصوص اصلاح طلبان نباید نادیده گرفت، اظهارنظر مواضع فردی آنان است.

البته به طور قطع نمی توان مانع از اظهارنظر کسی شد و نباید هم شد، ولی هنگامی که برخی افراد چسبندگی زیادی به هویت اصلاح طلبی دارند و اظهاراتی متفاوت از میانگین اصلاحات بیان می دارند، هزینه های آن اظهارات به کل اصلاح طلبان بار خواهد شد.

این مسئله متاثر از فقدان گفت وگو و نیز فقدان یک راهبرد قابل قبول نزد اصلاح طلبان است.

این حد از تنوع و پراکندگی هزینه هایی را بر اصلاح طلبان بار می کند که مانع از پیشبرد اهداف آنان می گردد.

با 3 برابر کردن هزینه های جاری، دولت نمی تواند خدمتگزار مردم باشدکاهش تصدی گری دولت و کاستن از هزینه های آن که در 4 سال 3 برابر شده، پیش شرط خدمت رسانی به مردم است.

محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله روزنامه رسالت نوشت: روحانی، دولتی را کارآمد می داند که در چارچوب اهداف کلان حرکت کند و کمترین هزینه را داشته باشد.

آیا امروز تصویری از عملکرد چهارساله دولت در مورد حرکت در چارچوب اهداف کلان نظام وجود دارد؟به زودی تفریغ بودجه سال 95 از سوی دیوان محاسبات در مجلس قرائت می شود.

تفریغ بودجه سال های 92، 93، 94 که در مجلس قرائت شد چنین تصویری را که خود او مبنای کارآمدی و خدمت رسانی می داند، نشان نمی دهد.

حرکت در چارچوب سیاست های کلی نظام که قرار بود توسط مجمع تشخیص مصلحت رصد شود همین وضعیت را دارد.

4 سال از برنامه پنج ساله پنجم توسعه در همین دولت یازدهم عملیاتی شد.

در آنجا هم چنین تصویری وجود ندارد.

اکنون زمان اجرای برنامه ششم است.

با آنکه ماه هاست این برنامه به تصویب رسیده است، دولت آن را به دستگاه ها ابلاغ نکرده و گاهی گوشه و کنار شنیده می شود رییس دولت گفته است برنامه ششم را قبول نداریم و به آن عمل نمی کنیم.

دومین پیش شرط خدمت رسانی، داشتن یک نظام اداری سالم و عاری از فساد است .

چهار سال که دولت پشت سر گذاشت اخباری که از فساد اداری در رسانه ها واتاب داده شد چنین تصویری را نشان نمی دهد.

حقوق های نجومی برای اولین بار در تاریخ دولت های گذشته باعث شرمندگی و آبروریزی شد و هنوز هم دولت از این پدیده فساد و اشرافی گری نتوانسته خود را خلاص کند.

سومین پیش شرط اساسی خدمت رسانی، رژیم لاغری و کاهش تصدی گری است.

هزینه های دولت طی چهار سال گذشته سه برابر شده و این در حالی است که هزینه عمرانی تغییر چندانی نکرده است .

حجم نقدینگی سه برابر شده است اما هیچ نشانی از هدایت این نقدینگی به سمت و سوی تولید وجود ندارد.

از همه مهم تر موضوع اجماع در مورد امر رفاه، توسعه و خدمت رسانی به مردم به بوته فراموشی سپرده شده است.

قرار بود تدبیر شود و راه حل های ملی و نیز عزم ملی برای مشکلات پیدا شود.

اما منتقدین دلسوز و دوستان مشفق دولت و رییس جمهور هربار مسئله ای را مطرح می کردند با عباراتی همچون بی سواد، بی دین، حسود، افراطی، بی شناسنامه، متوهم، بزدل، عقب مانده، عصر حجری، هوچی باز، نواخته شده و به جهنم حواله شدند.

راهبرد آمریکا، تشدید سخت گیری هاست نه لغو برجامراهبرد آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران، تشدید سخت گیری ها و تحریم هاست نه لغو توافق.

روزنامه الوب چاپ لندن نوشت: توافق مزبور مبتنی بر لغو تحریم های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا و سازمان ملل علیه ایران در ازای موافقت تهران با اعمال محدودیت های طولانی مدت در مورد برنامه های هسته ای اش بود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مورد توافق هسته ای طی دوران مبارزه انتخاباتی اش تهدید کرد که آن را پاره خواهد کرد اما امروزه به نظر می رسد نظریه پاره کردن توافق غیرقابل تحقق است، زیرا شرایط تغییر کرده و همچنان که مایکل سینگ مدیر اداری مرکز علمی خاور نزدیک واشنگتن می گوید، چه بخواهیم چه نخواهیم نمی توانیم به سادگی زمان را به عقب برانیم.

در مورد ایران به عنوان نقطه شروع باید سیاست واقع بینانه داشت.

حتی کشورهایی که در ابتدا مخالف توافق هسته ای بودند امروزه معتقدند که نمی توان آن را لغو کرد و این اقدامی است که ایران می تواند از آن استفاده کند و آن را به عنوان مظلومیت خود مطرح کند و به موقعیت خود که از سوی غرب مورد هدف واقع شده تقویت ببخشد.

ترامپ می تواند حداکثر استفاده را از توافق ببرد و تلاش های ایران را ناکام بگذارد.

اگر ایده عقب نشینی ترامپ از توافق هسته ای ایران اروپایی ها را می ترساند، این ایده به نوبه خود به منبعی برای استفاده از سوی ترامپ تبدیل شد.

تیلرسون گفت که دولت ترامپ در حال کامل کردن استراتژی تعامل با ایران است.

وی بار دیگر از لزوم مقابله با تهدید گسترده تر شکل گرفته از سوی ایران و بسنده نکردن به توانایی های هسته ای اش سخن به میان آورد.

پیش بینی می شود رویکرد واشنگتن مبنی بر در پیش گرفتن استراتژی جدید بر شدت فشارهای منطقه ای اعمال شده علیه ایران بیافزاید.

مایکل سینگ مدیر اداری مرکز علمی واشنگتن تأکید دارد که علیرغم جدی بودن طرح تیلرسون و صحیح بودن آن اما این طرح یک نکته مهم را فراموش کرده است و آن اینکه بدون وجود نزدیکی با ثبات به توافق هسته ای چه بسا سؤال های مطرح در مورد سرنوشت توافق هسته ای منجر به از هم گسیختگی گسترده تر دیپلماسی آمریکا نسبت به ایران و دیگر مسائل سرنوشت ساز خاورمیانه و کارشکنی در راه آنها شود.

تسهیلات اشتغالزا یا پول پاشی و افزایش معوقات بانکی؟!در حالی که روزنامه های سیاسی حامی دولت با تیترهای مثبت و تبلیغاتی به پیشواز طرح دولت درباره اشتغال رفته اند، روزنامه های اقتصادی این کار را پول پاشی خواندند.

روزنامه های سیاسی دولتی یا حامی دولت، دیروز با تیترهای مثبت به استقبال 2 طرح دولت رفتند و تیترهای نخست خود را به این موضوع اختصاص دادند از جمله؛ - ایران: 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغالزایی- آرمان: اولین قسط 2 طرح کارورزی واریز شد؛ 30 هزار میلیارد برای توسعه اشتغال - شرق: دولت 2 طرح اشتغال را با آماده باش بانک ها و صندوق توسعه آغاز کرد.

اما روزنامه اقتصادی دنیای اقتصاد درباره این طرح ها نوشت: آغاز اجرای دو طرح ایجاد اشتغال با حضور رؤسای سازمان برنامه، بانک مرکزی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلید خورد.

اعتباری که برای این دو طرح در نظر گرفته شده حدود 30 هزار میلیارد تومان است که بخش اعظمی از آن از محل منابع بانک ها و بخشی دیگر از منابع صندوق توسعه ملی تأمین می شود.

با توجه به تجربه های ناخوشایند قبلی، کارشناسان معتقدند در این دو طرح نیز اگر مکانیزم های نظارتی لازم تعریف نشود، ریسک تکرار پول پاشی در غالب طرح های ضربتی و زودبازده وجود دارد.

طرح اشتغال فراگیر و طرح اشتغال روستایی دو برنامه ای است که با حضور رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر کار وارد فاز اجرا شد.

در این بین بار اصلی بر دوش منابع بانکی است که باید برای این دو طرح، 25 هزار میلیارد تومان تسهیلات تخصیص دهند.

علاوه بر این دو طرح، تسهیلاتی نیز در قالب طرح حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت خواهد شد که رقم هدف گذاری شده برای آن در سال جاری، 30 هزار میلیاردتومان است.

نگاهی به آمار اعطای تسهیلات در سال 95، نشان می دهد که کل تسهیلات اعطایی شبکه بانکی به تمامی بخش های اقتصادی معادل 548 هزار میلیاردتومان بوده است.

به طور تقریبی می توان گفت حدود 10 درصد از کل تسهیلات اعطایی شبکه بانکی قرار است در سال جاری به سیبل اشتغال برخورد کند اما این سؤال پیش می آید که آیا تجربه های قبلی در زمینه پول پاشی، چراغ راه خواهد بود یا خیر؟ تجربه های پیشین گویای این است که اجرای طرح های حمایتی با پول پاشی بی قید و بند، نه تنها هدف طرح را تأمین نکرده بلکه در نهایت مشکلی نیز به سیستم بانکی کشور به نام مطالبات معوق بانکی اضافه کرده است.

روزنامه جهان صنعت نیز ضمن مبهم خواندن طرح های اخیر دولت می نویسد: با اینکه سال هاست حمایت از صادرات غیرنفتی در قالب وعده و وعید و در مناسبت هایی مانند روز ملی صادرات دنبال می شود اما به تازگی معاون اول رییس جمهور بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی که به پیشنهاد کارگروه برنامه ملی پیشبرد برون گرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است را به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد؛ بسته ای که به نظر می رسد بندهای جدیدی برای حمایت از صادرات غیرنفتی در آن قرار گرفته اما به طور کلی، ماهیت آن با بسته های قبلی تفاوتی ندارد چرا که هنوز نسیه است و هیچ تضمینی برای عملی شدن آن وجود ندارد.

متأسفانه هنوز زیرساخت های لازم برای افزایش صادرات فراهم نشده به طوری که حتی آمارهای تجارت خارجی 4 و 5 ماهه اول سال جاری از کاهش قابل توجه صادرات حکایت دارد.

از این رو به نظر می رسد دولت در اوایل آغاز به کار خود، صادرات غیر نفتی را در معرض توجه قرار داده تا از این پس حرفی برای گفتن داشته باشد.

ولی صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی معتقدند تا زمانی که دولت ساز و کارها و مقدمات مورد نیاز برای اجرایی شدن این بسته را فراهم نکند، نمی توان چندان به بهبود تجارت خارجی تا پایان سال امیدوار بود.

همچنین لازم است از تبعیض و رانت خواری در مورد اعطای تسهیلات مربوط به تولید و صادرات جلوگیری شود تا بتوان به شکوفایی اقتصادی در کشور امیدوار بود.

بسته حمایت از صادرات غیر نفتی از اختصاص 120 میلیارد تومان به عنوان مشوق های صادراتی خبر داده است.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - احزاب اصلاح طلب - جدید - اصلاح - پدیده - ندای ایرانیان - اندیشه - اصلاح طلبان - عباس عبدی - درست - ایرانیان - بازسازی - ساختار - نوآوری - اتحاد - تفاوت - بحران - شرایط - امروز - قدیم - صورت - هویت - جالب

آخرین اخبار سرویس:
تحویل سال نو در حرم شاهچراغ (ع)

مراسم تحویل سال نو با حضور رییس جمهور در کرمانشاه

فوری / استاد اخلاق به دلیل تشدید بیماری به ICU منتقل شد + جزییات

جهان در سال 1396: از پوپولیسم تا سونامی های مختلف

نوروز، نقطه پیوند فرهنگ کهن ایران و هند

رونمایی از 86 نماد نوروزی استقبال از بهار در مشهد

فیلم/ دکتر هرچی داریم از برکت امام زمان(عج) و شما داریم/ هر شب می گویم خدا پدرت را بیامرزد

فیلم/ آقای دکتر افشاگری کنید! مردم چشم براهند! خیلی ها خبر ندارند! کم نیارید! شما ظلم را دیدید! تکلیف دارید!

فیلم/ دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح(ع): دعا کنید امام زمان (عج) بیاید و همه چیز از اساس درست شود

فیلم/ مردم در امام زاده صالح(ع) خطاب به دکتر احمدی نژاد: شیر مادرت حلالت، ازت راضی هستیم

نوروز فرصتی برای شکرگزاری به درگاه خداوند است

فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

مراسم استقبال از بهار در روستای «چور و ننه» مریوان

مراسم تحویل سال 1397 در یزد

فیلم/ خوش و بش نوروزی مردم و دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح (ع)

رییس جمهور سال جدید را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تبریک گفت

نخستین جشنواره عکس « یزد شهر زیبای من» برگزار می شود

پیام تبریک آیت الله دری نجف آبادی به مناسبت سال نو + فیلم

وای به حال کسی که یکانش بر ده گانش غلبه کند

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

خیابان دوسطحی آیت الله واعظ طبسی در مشهد، افتتاح و بازگشایی شد

ترامپ به ولیعهد سعودی: دست به جیب شوید+ فیلم

پشتیبانی سرویس جاسوسی 80 کشور از داعش

طرح جدید استیضاح وزیر کشور با 11 محور و 30 امضاء/ ارجاع به کمیسیون شوراها + متن استیضاح

موسسات مالی و اعتباری نمونه ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

مراسم تحویل سال 1397در حرم مطهر امام خمینی (س)

موسیقی معروف تحویل سال را چه کسانی نواخته اند؟+موسیقی

شرایط بهره مندی خانواده بیمه شدگان از کمک های بیمه تأمین اجتماعی

نوروز رویش و جوانی را به همگان هدیه می کند

خوشرو: فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

پیام تبریک زیبای پادوانی

علت آنکه امام هادی(ع) زیارت نامه به این مفصلی را انشاء فرمودند چیست؟

مراسم سال تحویل در حرم مطهر رضوی

پیام اینستاگرامی ظریف در آستانه فرا رسیدن نوروز

اصولگرایان احساس خطر کردند/می توان گفتگوی ملی را در تلویزیون آغاز کرد

آرش فهیم 10 رویداد فرهنگی مهم در سال 96

7 روایت از رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون ویژگی های شهید چمران

نوروز رویش و جوانی را به همگان هدیه می کند

نقض رویه 40 سال تبریک نوروزی توسط روحانی

روحانی سال 1397 هجری شمسی را به رهبر انقلاب تبریک گفت

افشای رابطه ترامپ با مودل Playboy

پیام تبریک شخصیت های سیاسی به مناسبت آغاز سال 97

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ اظهارات جنجالی احمد نجفی درباره رییس جمهور سابق/ به احمدی نژاد گفتم در انتخابات شرکت نکند

33 سال پیش در چنین روزی چگونه نگرانی پیامبر را برطرف کنیم

آخرین توییت نوبخت در سال 96

سیدحسن خمینی: انسان حقیر، انتقادناپذیر است

مراسم تحویل سال نو - حرم مطهر رضوی

آستانه مبارک خواجه اباصلت هروی

رسیدن به احسن الحال اقتصادی، پرهیز از کالاهای خارجی است

ایران و پاکستان بر توسعه همکاری های فرهنگی تاکید کردند

دیدار رییس مجلس با خانواده شهید «حاج غفاری» در قم

ترتیل صفحه 332 قرآن کریم باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

رسیدن به احسن الحال اقتصادی، پرهیز از کالاهای خارجی است

پرهیز از کالاهای خارجی از تدابیر مورد نیاز جامعه است/ ساده زیستی راهکاری برای مبارزه با دشمن است

نمایشگاه بهشت بانو به دنبال نشان دادن گوشه ای از فرهنگ اهل بیت(ع) است

گزارش تصویری/ مراسم تشییع شهید حسن البحرانی از شهدای بحرین در بهشت معصومه قم

برنامه های محیط زیستی نوروز به استان ها ابلاغ شد

لزوم ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به ایتام

دیدار استاندار خوزستان با سالمندان و همچنین مرزبانان در آستانه سال نو

ایجاد اشتغال و رفع بیکاری از مطالبات اصلی مردم کرمانشاه است

مردم پاوه برای پیروزی انقلاب شهدای زیادی تقدیم کردند

نمایشگاه بزرگ ربیع الانام در مسجد جمکران آغاز به کار کرد

سیدحسن خمینی: انسان حقیر، انتقادناپذیر است

مردم از عملکرد پلیس رضایت دارند/ نیروی انتظامی در سال 96 عملکرد سنجیده ای داشت

برای تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری با ترکیه مصمم هستیم

ایجاد اشتغال و رفع بیکاری از مطالبات اصلی مردم کرمانشاه است

استاندار قزوین در پیامی فرا رسیدن نوروز را تبریک گفت

راهکار حل مشکلات توجه به آرمان های انسانی است

عکس/ هفت سین شهدایی

فیلم/ مراسم تحویل سال 97 در محل شهادت شهید باقری همراه خادمین یادمان

کمک های عظیم مردم اعتماد ملت ایران را به نام و نشان هلال احمر و خادمان اثبات کرد

دیدار استاندار خوزستان با سالمندان و همچنین مرزبانان در آستانه سال نو

ایجاد اشتغال و رفع بیکاری از مطالبات اصلی مردم کرمانشاه است

برای تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری با ترکیه مصمم هستیم

ایران و پاکستان بر توسعه همکاری های فرهنگی تاکید کردند

تحویل سال نو در گلزار شهدا بهشت صادق بوشهر

عید نوروز بشارت دهنده صلح و دوستی است

لحظه تحویل سال 97 ملی پوشان ایران در تونس

رویداد فرهنگی «تبریز 2018» نقطه ی تحولی برای استان است

آخرین توییت نوبخت در سال 96

شعار سال 97 به یکی از مهمترین ملزومات اقتصادمقاومتی گره خورد

رویکرد بنیادین در برنامه ریزی و مدیریت منابع آب باید تغییر کند

کمک های عظیم مردم اعتماد ملت ایران را به نام و نشان هلال احمر و خادمان اثبات کرد

صبر و بردباری امام هادی(ع) عامل جذب دشمنان به دین اسلام بود

روحانی طی سخنان نوروزی در کرمانشاه: اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

مرمت امامزاده شاه فرج الله و شاه حبیب الله در حاجی آباد فارس

روحانی سال نو را به رهبر انقلاب تبریک گفت

مراسم تحویل سال نو - آسایشگاه جانبازان شهید مطهری اصفهان

پیام نوروزی رهبرانقلاب و رییس جمهور به مناسبت آغاز سال1397

پیام تبریک شخصیت های سیاسی به مناسبت آغاز سال 97

رییس جمهور در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال1397

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1397

نمایشگاه بزرگ ربیع الانام در مسجد جمکران آغاز به کار کرد

مردم پاوه برای پیروزی انقلاب شهدای زیادی تقدیم کردند

اغاز سال 1397 در سیستان وبلوچستان و تجدید پیمان با شهدا

روایت حماسه عاشورایی رزمندگان سیدالشهدایی در فکه

تا زمانی که استانداران اختیارات لازم ندارند نمی توان به تحرک اقتصادی امیدوار بود

تحویل سال نو در حرم حضرت معصومه (س)

تحویل سال نو در حرم امام رضا (ع)

جزییات 4خبر امروز پنجشنبه 30شهریور 1396

جزییات 4خبر امروز پنجشنبه 30شهریور 1396