مطالب مرتبط:
عقب نشینی در قاموس جمهوری اسلامی معنی ندارد
واکنش سردار جزایری به اظهارات ترامپ؛ با این بلوف ها نمی توان از جمهوری اسلامی امتیاز گرفت
انتصاب دبیر شورای سیاست گذاری بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران
حزب ندای ایرانیان در پاسخ به اظهارات ضدایرانی ترامپ: ترامپ از تاریخ بی اطلاع است/کسی علیه جمهوری اسلامی سخن گفت که در آمریکا به سمبل نژادپرستی بدل شده است
عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای بهره وری سبز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-20سياسي

نفوذی که نظریه امنیتی جمهوری اسلامی را ارائه داد


عضو هیات امنای موسسه آینده روشن با اشاره به خاطراتی از زندگی خود، به زندگیِ یکی از فرماندهان نابغه جنگ پرداخت که برخی او را نفوذیِ در سپاه می دانستند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت)، اسماعیل احمدی مقدم از اعضای هیأت امنای مؤسسه آینده روشن قم با حضور در این مؤسسه در جمع مسئول و اعضای هیأت علمی آن سخنرانی کرد.

وی در ابتدای سخنان خود با بیان خاطراتی از زندگی خود به دو نقطه عطف در زندگی اش اشاره کرد و گفت: من در زندگی دو گردشگاه داشتم که تا همین الان برایم حیاتی بوده است؛ دو چرخش گاهی که همیشه از آن بهره بردم و مسیر زندگی مرا عوض کرد؛ یکی دوره ای که توفیق پیدا کردم و برای درس طلبگی به قم آمدم و دیگر ورود به پادگان ولیعصر بود که با شهید بروجردی آشنا شدم.

عضو هیات امنای موسسه آینده روشن با بیان اینکه حدود هفت ماهِ درسی در حوزه مشغول دروس حوزوی بودم، خاطرنشان کرد: همیشه در کنار فعالیت های درسی، استاد می گرفتم و درس ها را زودتر می خواندم.

در این مدت تقریبا مقدمات سطح را که امروز طلبه ها در سه سال می خوانند، گذراندم.

احمدی مقدم ادامه داد: انقلاب که پیروز شد حوزه ها تا عید تعطیل شد.

بعد از عید، حوزه دوباره راه افتاد، ولی حدود دو هفته بعد دوباره تعطیل شد.

در یکی از تعطیلات حوزه، تهران بودم و کمونیست ها و چپ ها را می دیدم که در خیابان ها با حزب اللهی ها بحث می کردند.

وی اظهار کرد: یکی از شاگردان مرحوم شهید محمدباقر صدر که آن روز هنوز شهید نشده بود، از نجف به قم آمده بود و مدیر یک مدرسه نوسازی در اول جاده قدیم اصفهان بود؛ قضیه را به ایشان گفتیم و ایشان گفت من حاضرم در مدت کوتاهی شما را به بحث مسلط کنم تا بتوانید با کمونیست ها بحث کنید.

احمدی مقدم افزود: توفیقی بود که با چند نفر از دوستان خدمت ایشان باشیم؛ خیلی آدم فاضلی بود و با این که سطحش این نبود، ولی وقت گذاشتند و بیش از یک ماه، چکیده ای از مباحث فلسفتنا و اقتصادنا که در بحثِ با کمونیست ها لازم بود مطرح می کردند، البته بحث ها خیلی چکیده و در حد فهم آن روزِ ما که یک جوان 17، 18 ساله بودیم مطرح می شد.

وی ادامه داد: از آن روز به بعد وقتی به تهران برگشتیم، هر جلسه ای که ما رفتیم صحنه کاملا برعکس شد؛ یعنی اگر قبلا کمونیست ها مسلط می شدند، این دفعه ما در بحث پیروز می شدیم.

عضو هیات امنای موسسه آینده روشن در ادامه خاطرات خود درباره نحوه ورودش به سپاه در سال 58، گفت: همان ایام که حوزه تعطیل شد سپاه ثبت نام می کرد، البته سپاه که نبود، دفتری بود.

آن موقع انقلاب درگیر جنگ های داخلی و بحران ها بود و حدود سه ماه، برای کمک نیرو اعزام می کردند، مثل حشدالشعبیه امروز در عراق، سپاه آن موقع چنین حالی داشت.

یک مجموعه غیرمتشکلِ مردمی داشت راه می افتاد و در حال تأسیس بود.

فکر هم می کردند یک چیز موقتی و برای دوران گذار است.

وی ادامه داد: حوزه علمیه سه ماهِ تابستان تعطیل بود، با خود گفتم در این سه ماه در سپاه ثبت نام می کنم و بعد از تعطیلات دوباره به قم می آیم.

دو هفته به پادگان سعدآباد رفتم که آن موقع اسمش شد پادگان امام علی و در آن جا دوره دیدیم و بعد به پادگان ولیعصر(عج) آمدیم.

احمدی مقدم به دومین نقطه عطف زندگی اش یعنی آشنایی با شهید بروجردی اشاره کرد و با بیان اینکه نخستین بار ایشان را در پادگان ولیعصر دیدم، خاطرنشان کرد: با اینکه ایشان آن موقع یک جوان 23 ساله بود، ولی خیلی از ایشان درس گرفتیم، واقعا ایشان بزرگتر از سنش و بزرگتر از تحصیلاتش بود.

وی با اشاره به آشنایی چهارساله اش با محمد بروجردی ابراز کرد: شهید بروجردی بسیار آدم باتقوایی بود.

ایشان در شرایط سخت یتیمی، زندان و.

بزرگ شده بود.

آن موقع هفت گروه مبارزاتی بودند که ایشان بنیان گذار گروه صف در تهران بود و در آن نقش محوری داشت.

عضو هیات امنای موسسه آینده روشن با بیان اینکه شهید بروجردی تحصیلات کلاسیکِ بالایی نداشت، اظهار کرد: ایشان در بازار تشک دوز بود و بعدازظهرها که وقت داشت درس می خواندند.

کم خوانده بود ولی به دلیل باطن آماده‎ ای که داشت، زیاد می دانست و عمیق بود.

وی با تأکید بر اینکه شهید بروجردی در تشخیص جریانات عمیق بود، گفت: اگر بزرگان، برای عبور از بحران های اجتماعی نظریات امنیتی می دهند ایشان به صورت فطری در سخنرانی هایش این نظریات را بیان می کرد که همین الان به عنوان نظریه های مقابله با بحران های اجتماعی در کل جهان ارزش کاربرد دارد.

احمدی مقدم درباره نقش محوری شهید بروجردی در بازگرداندن کنترل کردستان به دست نیروهای انقلابی، گفت: کردستانِ ما با استراتژی این شهید بزرگوار اداره شد که امروز چکیده آن با عنوان استراتژی امنیت پایدار مردمی مطرح است که در واقع می شود گفت نظریه امنیتی جمهوری اسلامی است؛ استراتژیی که در دفاع همه جانبه که حضرت امام(ره) مطرح کردند، شکل گرفت.

وی ادامه داد: شما امروز آن چیزی که در عراق و سوریه و جاهای دیگر برای آرام سازی می گذرد با آن چیزی که در کردستان گذشت مقایسه کنید، تا نقش شهید بروجردی را در مدیریت بحران کردستان درک کنید.

در این عرصه بن مایه نظریات جمهوری اسلامی از این شهید بزرگوار محمد بروجردی است که بسیار انسان با اخلاص بود.

عضو هیات امنای موسسه آینده روشن با بیان اینکه شهید بروجردی یکی از اعضای تیم مؤسس سپاه بود، اضافه کرد: بروجردی را برای فرماندهی سپاه معرفی کردند که خودش نپذیرفت تا اینکه ایشان مسؤولیت سپاه غرب کشور را پذیرفت.

وی افزود: زمانی شهید بروجردی فرماندهی سپاه غرب را پذیرفت که از غرب کشور، هیچ چیز باقی نمانده بود؛ یعنی از 12 کیلومتری کرمانشاه به آن طرف دیگر دست ضد انقلاب بود.

شهر پاوه یک شهرِ محاصره شده و راهش هم بسته بود، در آن شرایط با نبوغ و شاستگی نظامی ایشان، شهرها آزاد و راه های اصلی آزاد شد.

احمدی مقدم در ادامه به هجمه ها و تهمت هایی که در اوج نقش آفرینی شهید بروجردی در کردستان علیه ایشان می شد اشاره کرد و گفت: سال 60 امام(ره) فرمودند که دیگر سپاه شکل گرفته است و هر کس می خواهد این جا باشد، نباید در هیچ حزبی فعالیت کند.

می گفتند یا سپاه یا حزب؛ به طور طبیعی خیلی ها رفتند، از جمله همین آقایانی که امروز می گویند ما تا آن موقع در سپاه بودیم.

خیلی ها هم ماندند؛ مثل آقا محسن و آقای شمعخوانی و دیگران که از اعضای گروه منصورونِ خوزستان بودند.

هم چنین شهید بروجردی که از گروه صف بود.

وی افزود: وقتی آقای بروجردی در سپاه ماند، حمله به او را شروع کردند که این ها دروغ می گویند، نفاق دارند و نفوذی اند و در سپاه مانده اند و کار تشکیلاتی می کنند؛ امام گفته است سپاه را رها کنید، ولی این ها نرفتند .

عضو هیات امنای موسسه آینده روشن در ادامه گفت: من از مجموعه ای که در سپاه غرب کشور جایگزین ایشان شدند، شنیدم که گفتند ما ریشه فساد را قطع کردیم که منظورشان بروجردی بود و شاخ و برگ هایش مانده است که باید بچینیم که منظورشان ما بودیم.

خیلی تهمت هایی بدی زدند و خیلی رفتارشان تلخ بود.

وی ابراز کرد: البته دوستانی که جفا کردند متوجه اشتباهشان شدند و از جفای خودشان توبه کردند و خیلی هایشان هم شهید شدند.

احمدی مقدم با اشاره به بخش دیگری از خاطراتش، گفت: زمانی که فرمانده سپاه سردشت بودم، در یکی از عملیات ها شهید بروجردی با هلی کوپتر به سردشت می آمد که هلی کوپتر سقوط کرد.

در آن حادثه چندین جای بدن شهید بروجردی شکست.

وی ادامه داد: بعد از آزادسازی جاده پیرانشهر و جنگل های سردشت و بعد از گذشت حدود 6 ماه از آن حادثه، فرصتی شد تا برای عیادت شهید بروجردی به تهران بروم.

بروجردی در خانه مادر همسرش بستری بود، در یک خانه محقر گلیِ 60 متری و تمام دست و پا و کمر و گردنش کچ گرفته بود.

عضو هیات امنای موسسه آینده روشن گفت: بعد از احوالپرسی به شهید بروجردی گفتم پشت سر شما می گویند ریشه فساد را قطع کردیم، ایشان گفت: آقای مقدم! نگو.

من راضی نیستم به شنیدن این حرف ها.

یک مؤمنی یک اشتباهی می کند، این نقل قول را به من می گویید و من ناراحت می شوم؛ من هم یک چیزی می گویم این حرف به آن شخص می رسد و بین مؤمنین اختلاف می شود.

من اصلا راضی به شنیدن این حرف ها نیستم.

راضی نیستم در هیچ محفلی راجع به این ها بحث شود .

وی ادامه داد: به ایشان گفتم لااقل از خودتان دفاع کنید، گفت دفاع هم فایده ای ندارد.

اگر من را صادق بدانند می دانند که وقتی در سپاه ماندم یعنی در حزب نیستم، یعنی به فرمان امام عمل کردم؛ اگر من را دروغگو بدانند دفاع هم بکنم می گویند دروغ می گویی.

خدا باید بداند که می داند .

احمدی مقدم تصریح کرد: شهید بروجردی(ره) چنین انسانی بود؛ انسان خیلی عجیب و وارسته ای بود.

اگر عملیاتی گره می خورد و همه متحیر می شدند ایشان بعد از چند دقیقه خوابیدن، بلند می شد و می گفت من یافتم، در حالی که همه می گفتند نمی شود؛ اما با نظر او دشمن غافلگیر می شد.

از این موارد در زندگی ایشان کم نیست.

ایشان واقعا یک انسان بزرگی بود.

من هرچه فکر می کنم در عیار ایشان کم دیدم.


کلید واژه ها: زندگی - احمدی مقدم - آینده - عضو هیات - تعطیل - اسماعیل احمدی مقدم - سپاه - احمدی - موسسه - جمهوری اسلامی - شهید - شهید بروجردی - روابط عمومی - همیشه - تهران - بروجردی - سخنرانی - تعطیلات - ثبت نام - اصفهان - اسلامی - توفیقی - جمهوری - نوسازی - خیابان - امروز - درگیر - مدرسه - گزارش - بحران

آخرین اخبار سرویس:
زلزله رامسر را لرزاند

علی فقیه حبیبی حقوق کودک در اسلام و خشونت های سیاسی جهان اسلام

امیر قطر حادثه سقوط هواپیمای ایران را تسلیت گفت

الهام امینی، محمد بنی اسدی، مهرداد حاتمی، حسین وحیدی‎ ‎ بررسی عوامل موثر بر پیشرفت شرکت های دانش بنیان با استفاده از تحلیل سلسله مراتبی

آغاز عملیات تجسس برای یافتن هواپیما تا ساعاتی دیگر

چهل و هفتمین گردهمایی سالانه دانشجویان پاکستان با عنوان راهیان کربلا و عاشقان مهدی(عج)+ تصاویر

عکس/ خلبان هواپیمای حادثه دیده یاسوج

سالگرد حکم تاریخی امام (ره)) مسلمانان چگونه به فتوای امام لبیک گفتند؟

اتفاق عجیب؛ تلگرام خلبان هواپیمای ATR پس از سقوط چک شده است! + عکس

یادداشت/ غلامرضا صادقیان پایه جدید انقلاب نهاده شد

حسین نواده توپچی ، وحید بذار مسئولیت بین المللی بازیگران غیردولتی در فضای ماورای جو

جواد ایمانی شاملو ، مجتبی رفیعیان قدرت و بازتعریف نظریه برنامه ریزی شهری

روز پرکار وزیرخارجه درمونیخ، دیدار با مقامات بلند پایه جهان وسفر به مسکو

3 روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد

محمود صیدی، سید محمد موسوی ارزیابی انتقادات فخررازی بر تعریف زمان نزد ابن سینا

چند نفر از فعالان محیط زیست در هواپیمای سقوط کرده بودند؟

5 سال حبس برای نوجوان هتاک به پرچم ایران

ظریف: امیداورم شایسته محبت رهبری باشم

دکتر علی شیروانی، مجتبی افشارپور پاسخ به یک اشکال دیرین در نحوه مواجهه ملاصدرا با ادله سهروردی بر انکار وجود نفس پیش از بدن

گیتی محمدبیگی، علیرضا ابطحی، محمدعلی چلونگر مناسبات زیدیه و امامیه در دوره آل کیا

مردمسالاری و دیگر هیچ /هشت نکته اساسی سخنان ظریف در نشست مونیخ/چرا خطاکاران مؤسسات اعتباری آزادانه می چرخند؟ /سانحه هوایی و جعبه سیاه

آقایی: وکلا دشمن فساد هستند

خانواده ها فرزندان فاطمی تربیت کنند

مهدی ذوالفقاری، ابوذر عمرانی تأثیر ظهور داعش بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مشخص شدن مثلت جستجوی لاشه هواپیمای تهران- یاسوج

پیام تسلیت شورای شهر تهران در پی حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

ظریف امشب از مونیخ به مسکو می رود

پیام تسلیت حزب اتحاد ملت درپی جان باختن جمعی از هم وطنان در سانحه هوایی

قباد نادری بررسی ارتباط بین هویت اجتماعی، هویت دینی

فراخوان تکمیلی نمایشگاه عکس استانی" فریادهای خاموش " در خوزستان

پیام تسلیت اسکودا در پی حادثه سقوط هواپیمای مسافربری

سیدمحمد هاشمی: هماهنگی بین قضاوت و وکالت نادیده گرفته نشود

حزب جمهوری اسلامی تاسیس شد تا حادثه تلخ دوران گذشته تکرار نشود/ امیدوارم دیگر شاهد ریا، تزویر و ظاهرسازی نباشیم

ظریف وارد مسکو شد

حضور هنرمندان در جشن عروسی پسر فرج گلسفیدی

جای همسرم در معراج شهدا خالی بود/ «داریوش» برای حضور در جبهه بی قراری می کرد

این رشته ها به چه کار می آیند؟

محدوده محل سقوط هواپیمای تهران _ یاسوج/ عکس

«بابا» آمد

محمدرضا حسینی رقابت سیاسی و راهبرد جمهوری اسلامی ایران در ترسیم وضعیت مطلوب

حسین غفاری، بهناز پروین نسبت زیبایی و خیر در هستی شناسی افلاطون

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 بهمن

مریم سلیمی، محمد سلطانی فر، افسانه مظفری، یونس شکرخواه جایگاه دیتا ژورنالیسم در روزنامه نگاری امروز جهان؛ بررسی آرا و دیدگاه های روزنامه نگاران و متخصصان

ایرانگردی بهاره رهنما به همراه دخترش

از ویلچرنشین شدن تا بهترین تیرانداز باکمان سال 2017 جهان!

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 30 بهمن 96

رفتاری که روزیتان را زیاد و آسایش برایتان می آورد

دکتر سیدمجید میردامادی مسئله توحید ذاتی و ارتباط آن با کاشفیت وحدت مفهوم از وحدت مصداق

عکس/ پست اینستاگرامی جالب خلبان هواپیمای ATR

متن شعر بوی عیدی + ترانه های مشابه به همراه آکورد

جملاتی فقط فرزندان اول می شوند

ضرورت مشارکت مردم در تامین نظم و امنیت در دشتی

قاسم خدادادی، محمد هاشم رضایی، فائزه ناطقی بررسی مبانی فلسفی پست مدرنیسم با تأکید بر دیدگاه ماکس هورکهایمر و دلالت های ضمن تربیتی این دیدگاه در تعلیم ‏و تربیت

فرمانده سپاه سیدالشهداء تهران:مقاومت تنها راه مقابله با توطئه دشمنان است

حادثه هواپیمای تهران-یاسوج در شبکه های اجتماعی+عکس

تصاویر/ پیاده روی وزیر اطلاعات در بوشهر

این زن، «کامبیز دیرباز» را حیران کرد

مصطفی بختیاروند، اکرم آقامحمدی قرارداد حفظ محرمانگی: راهکاری مطمئن برای جلوگیری از افشای اطلاعات محرمانه دارندگان اموال فکری

حمله دبیر کل حزب موتلفه به روحانی بخاطر پیشنهاد رفراندوم: هیچ بن بستی در کشور نداریم

یکی از مسافران پرواز سقوط کرده تهران - یاسوج: من زنده ام !

فیلم/ مدیحه سرایی به مناسبت ایام فاطمیه

بازخوانی حکم تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی بازروایتی از یک گستاخی

دیدار مردم آذربایجان شرقی

رسانه های متعهد از تولیدات فرهنگی جذاب و پرمحتوا غافل نشوند

تصاویر/ تشییع پیکر پاک 24 شهید گمنام در شیراز

فرشته ندری ابیانه تحقیقی در ظهور عرفان شیعی در احوال و آثار بوعلی سینا با تأکید بر مضامین نمط العارفین

سرلشکر قاسم سلیمانی: برخی صحنه های به وقت شام صددرصد مطابق با واقعیت است/ از طرف همه مجاهدین از حاتمی کیا تشکر می کنم

دکتر عباس احمدی سعدی تحلیل معنا و مفهوم سلامت معنوی در روانشناسی و آموزه های فلسفی ملاصدرا

نخستین گفتگو با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای تهران-یاسوج

فرماندار خوسف: روند صدور مجوزها طولانی است

انجام تحقیقات لازم و برخورد با هرگونه مسامحه یا قصور مأمورین زندان در پرونده فوت سیدامامی

آخرین اخبار از سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج

داعش مسئولیت تیراندازی داغستان را به عهده گرفت

لیلا مرادی، سید محمد امیری، محبوبه خراسانی تحلیل محتوایی صحیفه سجادیه

فرماندار خوسف: روند صدور مجوزها طولانی است

حکمروایی شایسته

ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت دوم

هفتمین همایش ملی شهر هوشمند در یزد

گروه تروریستی جبهه آزادسازی سوریه تشکیل شد

نماز حضرت فاطمه (س)

22بهمن امسال در سراسر کشور متفاوت بود/ مردم گله مندند اما پای انقلاب و نظام ایستاده اند/ اقرار می کنیم که در زمینه «عدالت» عقب مانده ایم

مصطفی صفدری رنجبر، دکتر سید سروش قاضی نوری، غلامرضا توکلی‎ ‎ نوآوری در خدمات (مفاهیم، ویژگی ها، رویکردها، دیدگاه ها و سیاست ها‎)

هواپیمای تهران - یاسوج در سمیرم سقوط کرد/ جان باختن 66 مسافر و خدمه +عکس

قرارهای محیط زیستی در هفته چهارم بهمن ماه کمپین شهر بدون زباله در بهبهان کلید خورد

دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب

زنی که در زندان مرد شد! +عکس

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در بیت آیت الله محسن فقیهی

کتاب هایی که برای شناخت حضرت فاطمه (س) باید خواند

نگاه رهبر انقلاب در حمایت از تولید ملی چیست؛ دولت چگونه باید تولید ملی و کالای ایرانی را حمایت کند؟

احتمال استیضاح آخوندی پس از بررسی بودجه 97

رهبر معظم انقلاب: اشرافی گری آفت انقلاب است /از آسمان هم خون بارید /بازخوانی وعده های صادراتی

دفاع از حقیقت اسلام، دلیل اصلی شهادت حضرت زهرا(س)

رییس مجلس امت کویت سانحه سقوط هواپیمای مسافربری ایران را تسلیت گفت

نمونه های پیشرفت

عملیات جست وجوی هواپیما، صبح دوشنبه با مساعد شدن هوا از سر گرفته خواهد شد

برای رسیدن به تمدن اسلامی باید با یهودیت و مسیحیت گفتگو کرد

منشور روحانیت امام در حوزه های علمیه تدریس شود

چرا حرفه ای ترین گردشگران جهان به ایران سفر می کنند؟

نظام بودجه ریزی و چرایی ناکارآمدی آن در سطح شهرداری

خلأ یک رویکرد در مدیریت شهر و احیای آن

نفوذی که نظریه امنیتی جمهوری اسلامی را ارائه داد

نفوذی که نظریه امنیتی جمهوری اسلامی را ارائه داد