مطالب مرتبط:
جهانگیری: سخنان رییس جمهور آمریکا در حد سخنرانی یک رییس دولت نبود
ملت ایران تهدید نمی کند و تهدید را از جانب هیچکس نمی پذیرد/ ایران در مواجهه با نقض برجام عکس العمل قاطع خواهد داشت/ ادبیات کینه توزانه و زشت رییس جمهور آمریکا در شأن سازمان ملل نبود
ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم!/ اظهارات کینه توزانه و زشت رییس جمهور آمریکا در شان سازمان ملل نبود/ما همان ملتی هستیم که یهودیان را نجات دادیم/برجام ایجاد یک تعامل نو در مناسبات جدید جهانی است
ایران تهدید نمی کند و تهدید نمی پذیرد/ عکس العمل قاطع در مواجهه با نقض برجام/ ادبیات جاهلانه رییس جمهور آمریکا در شأن سازمان ملل نبود
ملت ایران تهدید نمی کند و تهدید نمی پذیرد/ ایران در مواجهه با نقض برجام عکس العمل قاطع خواهد داشت/ ادبیات جاهلانه و کینه توزانه رییس جمهور آمریکا در شأن سازمان ملل نبود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-20سياسي

مصطفی معین:رشد اصلاح طلبان بدلی، نگران کننده است/در 84هدفم این نبود که حتما باید رییس جمهور شوم!


پیام نفت: وقتی در ٣١ سالگی به ریاست دانشگاه شیراز رسید، همه دشواری‌ها برای ورود و ارتقایش در عالم سیاست، یکی پس از دیگری آسان شد.

خودش می‌گوید همواره تشنه امور علمی و آکادمیک بوده و هست؛ آن‌چنان که وقتی برای نمایندگی مجلس شیراز راهی ساختمان مجلس شد، تمام مسیر دانشگاه شیراز تا فرودگاه را گریه کرده است.

روز نو : وقتی در ٣١ سالگی به ریاست دانشگاه شیراز رسید، همه دشواری‌ها برای ورود و ارتقایش در عالم سیاست، یکی پس از دیگری آسان شد.

خودش می‌گوید همواره تشنه امور علمی و آکادمیک بوده و هست؛ آن‌چنان که وقتی برای نمایندگی مجلس شیراز راهی ساختمان مجلس شد، تمام مسیر دانشگاه شیراز تا فرودگاه را گریه کرده است.

مصطفی معین، چهره شناخته‌شده جریان اصلاحات است که نمایندگی در سه دوره مجلس و تجربه وزارت در دولت سازندگی و اصلاحات را در کارنامه دارد و کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٨٤، بزرگ‌ترین گام سیاسی او بوده است.

از معین درباره آینده اصلاحات و افق پیش‌روی اصلاح‌طلبان در انتخابات ١٤٠٠ پرسیدیم.

او دل‌نگران میراث‌داران جدید اصلاحات بود که سبب تقسیم‌بندی مهره‌های اصلاح‌طلب به اصلاح‌طلبان واقعی و بدلی شده‌اند.

گفت‌وگوی پیش‌رو، تحلیل معین از آینده سیاسی اصلاحات است و بازخوانی روزهای نمایندگی‌اش در خانه ملت و چگونگی پیوستنش به دولت‌های سازندگی واصلاحات.

این روزها مقایسه دو انتخابات نهمین و سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری نقل قریب‌به‌اتفاق محافل سیاسی است؛ سخن بر سر این است که ناتوانی در احقاق شعارهای مطرح‌شده از سوی دولتمردان و مجلس‌نشینان، اصلاحات را به تکرار عاقبت سال ٨٤ محکوم می‌کند؛ شما در انتخابات نهمین دوره ریاست‌جمهوری از کاندیداهایی بودید که مغلوب محمود احمدی‌نژاد شدید، ضامن تکرارنشدن این تجربه در بهار ١٤٠٠ چیست؟ پیروزنشدن ما در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم که در سال ٨٤ برگزار شد، یک باخت جبری نبود؛ دلایلی داشت که مهم‌ترین آنها تفرق آرای اصلاح‌طلبان، شرکت نکردن در انتخابات از سوی جنبش دانشجویی و.

بودند.

به نظرتان فضایی که در جامعه حاکم شده و زمزمه‌هایی که از دل‌زدگی پشتوانه اجتماعی اصلاح‌طلبان - اعتدالگرایان شنیده می‌شود، نویدبخش تکرار آزمون سال ٨٤ نیست؟ چنانچه ما از تجربه‌های به‌دست‌آمده پند نگیریم و ارزیابی دقیقی از شرایط نداشته باشیم، نتیجه انتخابات سال ٨٤ می‌تواند تکرار شود.

ما نیازمند نگاهی علمی و کارشناسانه هستیم تا قوت و ضعف‌هایمان را بشناسیم و درصدد کارآمدکردن برنامه‌هایمان باشیم.

اگر چنین نکنیم، نتیجه‌ای بدتر از نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند دامنگیر اصلاح‌طلبان شود.

شما از چهره‌های شاخص و محبوب اصلاح‌طلبان هستید که می‌توانید بر روند عملکرد اصلاحات تأثیر بگذارید؛ آیا تاکنون نسبت به شرایط پیش‌آمده پس از انتخابات به بزرگان اصلاحات تذکر داده‌اید و ابراز نگرانی کرده‌اید؟ به نظر من، یک‌سری عوامل در جامعه وجود دارد یا بهتر است بگویم به وجود آمده است که همه امور ازجمله سرنوشت اصلاح‌طلبان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ یکی، افول اخلاق در جامعه است که دیگر اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد و حتی برخی تا مرز معضلات عدیده اخلاقی در جامعه - ورای مرزبندی‌های سیاسی- پیش رفته‌اند؛ بنابراین در چنین شرایطی ممکن است معیارهای اصلاح‌طلبی که مدنظر است، فقط در حد حرف باقی بماند.

به‌عنوان مثال، آفتی به نام «رانت‌خواری» که امروز به جان جامعه افتاده، فراتر از مرزبندی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی است.

من چند ماه پیش مقاله‌ای را با عنوان «اصلاح‌طلبی و اصولگرایی اصیل یا بدلی»، در فضای مجازی منتشر کردم که تأکید کرده بودم در هر دو گرایش سیاسی، افراد اصیل و قلابی داریم؛ آنهایی که اصیل هستند، با هر گرایشی سیاسی، شایسته احترام هستند و وجودشان برای باروری جامعه ضرورت دارد و اگر بدلی باشند که دیگر فرقی نمی‌کند در کدام جریان دسته‌بندی شوند؛ آنها جمعی منفعت‌طلب هستند که با آرمان‌های سیاسی- اجتماعی و فرهنگی ملت بیگانه‌اند.

البته حضور این چهره‌های بدلی، بر عاقبت گروه‌های سیاسی تأثیرگذار است، به‌ویژه اینکه اگر این چهره‌های بدلی فضای غالب جریان‌ها را در دست بگیرند، می‌توانند مخرب باشند.

عامل دیگر این است که در کشور ما، شرایط مقبولی در موضوعات فرهنگی، اجتماعی و.

جاری نیست.

در چنین شرایطی، طبیعی است که رقابت سالمی در سطح جامعه شکل نگیرد.

مثلا انتخابات در شرایطی برگزار می‌شود که فرصت‌های انتخاباتی یکسان نیست .

فقط با فشار جامعه است که اصلاح‌طلبان می‌توانند تفوق پیدا کنند، اگر مردم سرخورده باشند و به صحنه نیایند، طبیعی است آینده روشنی را نیز نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

اصلاحات با دوم خرداد سال ٧٦ دارای هویت شد و نمایندگانش هم دولتمردانی بودند که از آن جمع خیلی دیگر فرصت حضور در عرصه اجرایی ندارند؛ حال سؤال این است که این نسل توانسته میراث‌داران اصیلی را به میدان سیاست معرفی کند که برای آینده به آنها امیدوار باشد؟ متأسفانه جامعه ما گسل‌های فرهنگی و اجتماعی و .

دارد و به ‌همین ‌دلیل، ما انباشت تجربه خوبی در سطح ملی نداریم.

با توجه به این نقیصه، متأسفانه نسل جدید اصلاح‌طلب هم نمی‌توانند میراث‌دار خوبی برای نسل قبلی باشند.

ما باید سعی کنیم نسل جدید اصیل را به گونه‌ای هدایت کنیم که بتوانند گسل‌های پیش‌آمده را پر کنند.

به افول اخلاق در جامعه اشاره کردید، صاحب‌نظران اصلاح‌طلب و پاکدستان این جریان اما در مصاحبه‌هایشان وقتی وارد واکاوی کارنامه چهره‌های صاحب منصب اصلاح‌طلب می‌شوند، می‌گویند فلانی مدیری پاکدست و قابل ستایش است؛ اگر پسرش کار دستش ندهد! با این مقدمه سؤال من این است؛ اصلاح‌طلبانی که به پاکدستی شهره‌اند و نتوانسته‌اند فرزندانی مانند خود تربیت کنند، چگونه باید به نسل جدید اصلاح‌طلبان اعتماد کنند که سکان امور اجرایی را به آنها واگذار کنند؟ این سؤال سختی است.

من شخصا سعی کرده‌ام تکلیف خودم را با وجدانم و وجدان عمومی جامعه مشخص کنم.

من در دولت اصلاحات وزیری بودم که هدفمند و با اصرار و پیگیری تمام اعلام استعفا کردم.

بعد هم بلافاصله بعد از خروج از دولت، با کمک همفکرانم انجمن ایرانی اخلاق را پایه‌گذاری کردیم.

سال‌های بعد مؤسسه رحمان در، مؤسسه رشد و توسعه و چند «ان‌جی‌او»ی دیگر را پایه‌گذاری کردیم.

از نظر من سیستم دولتی پاسخ‌گوی نیازهای جامعه جدید نیست و کارایی لازم را ندارد.

این در حالی بود که من هم می‌توانستم بی‌توجه به کاستی‌ها و شرایط غیرمنطقی مسئولیت، هم در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بمانم و هم به‌عنوان وزیر در دولت اصلاحات ادامه دهم و اگر در جهت آرمان‌هایم حرکتی نمی‌کنم، سوپاپ اطمینانی برای اصلاحات باشم و جایگاه مدیریتی‌ام هم در نظام حفظ شود.

اما من نخواستم نقش سوپاپ را بازی کنم چون این نقض پیمان به رأی و اعتماد مردم بود.

به ‌همین ‌دلیل آمدم و صادقانه اعتراضم را اعلام کردم و به عرصه عمومی آمدم و فعالیت کردم.

یعنی تربیت نسل جدید از سوی اصلاحات را امری شخصی و در حیطه امور خصوصی چهره‌های اصلاح‌طلب می‌دانید؟ من نمی‌خواهم این رویه را به‌عنوان یک الگو مطرح کنم اما سؤالم این است که شما چند نفر را سراغ دارید که وقتی از تعارض مسیر روبه‌رویشان با آنچه به مردم و نمایندگان مردم وعده داده بودند، آگاه شدند، آمدند و استعفا کردند و گفتند شرایط آن‌طور نیست که ما بتوانیم وعده‌ها را پیش ببریم؟ چه تعداد از دولتمردان و نمایندگان وجدانشان را میزان عملکردشان قرار داده‌اند؟ به نظر من نداشتن سرمایه اجتماعی یکی از مهم‌ترین ضعف‌هایی است که در کشور ما وجود دارد.

به بیان روشن‌تر در جامعه ما بی‌اعتمادی عمومی وجود دارد و همگی نسبت به هم بی‌اعتماد هستیم.

مردم با دولت، دولت با مردم، نخبگان با جامعه و جامعه با نخبگان! در همه این سطوح بی‌اعتمادی وجود دارد که تنها علاج آن به‌وجودآوردن انواع «ان‌جی‌او»ها اعم از علمی، فرهنگی، صنفی و اجتماعی یا سیاسی است.

به‌واسطه این حضور‌های اجتماعی و مشارکت‌هاست که می‌‌توانیم گسل‌های به‌وجودآمده در جامعه را پر و این اعتماد ازدست‌رفته را باز‌سازی و همه به آینده فکر کنیم.

از صحبت‌های شما این‌گونه برداشت می‌کنم که نبود نظارت بر مسئولان عاملی برای کج‌روی و خلف وعده اعضای فراکسیون امید و برخی از دولتمردان است؟ مواردی مثل خروجی فراکسیون امید و آرای فراکسیون امید به تمدید وزارت چهره‌هایی مانند رحمانی‌فضلی یا طومار ٢٠٧ نماینده که از مدیریت قالیباف – با وجود همه انتقادات موجود قدردانی می‌کنند - معلول سه عامل است: اولین عامل «افول اخلاق» در جامعه و در میان سیاسیون است.

وفای به عهد یک ارزش بالای اخلاقی است، اما متأسفانه شاهدیم که روزبه‌روز ارزش‌های اخلاقی در جامعه رو به افول است.

افراد در زمان کاندیداتوری‌شان وعده‌هایی می‌دهند و پس از ورودشان به دولت یا مجلس رویه دیگری پیش می‌گیرند.

دلیل دیگر این نقیصه به شرایط ناعادلانه موجود برمی‌گردد، مثلا مجلسی که در یک چرخه خاص شکل می‌گیرد، نمی‌توان خروجی بهتر از این را از آن انتظار داشت و بر پایه همان معیارهایی که انتخاب شده‌اند هم گام برمی‌دارند.

دلیل سوم برای رشد این نقیصه را هم می‌توان در عدم توسعه‌یافتگی سیاسی جامعه دانست.

یعنی سطح آگاهی و تحلیل مردم از کشور، منطقه و جهان آنچنان که باید رشد نداشته است.

شاید برخی حضور مردم پای صندوق‌های رأی را نشان از توسعه‌یافتگی سیاسی تفسیر کنند ولی به عقیده من حضور چشمگیر مردم در انتخابات، آری به آینده نیست بلکه یک نه بزرگ به گذشته بوده است و به خاطر ترس از بازگشت هشت سال سختی است که پیش از ریاست‌جمهوری روحانی تجربه شده بود.

مردم احساس خطر کردند که نکند یک «مهرورز ثانی» بیاید و نظم حداقلی ایجادشده در زندگی آنها را بر هم بریزد.

شما سابقه نمایندگی مجالس اول، سوم و پنجم را دارید و سال‌ها هم وزیر علوم بوده‌اید و حالا اما خارج از دایره مسئولیت‌هایی که داشته‌اید، عملکرد مجلس‌ها و دولتمردانی را که با رأی حامیان اصلاح‌طلب راهی پارلمان و پاستور شده‌اند، چگونه می‌بینید؟ متأسفانه با وجود اینکه بیش از 110 سال از دوران مشروطیت گذشته اما ما هنوز هم در یک دوره گذار به سمت دموکراسی به سر می‌بریم، هنوز آن‌طور که باید فرهنگ دموکراسی در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی بروز نکرده است و مردم ما هنوز نمی‌توانند در تجدید و اصلاح و اجرای میثاق ملی نقش‌آفرین باشند.

به‌ همین ‌دلیل هم هست که هنوز احزاب سیاسی شکل نگرفته‌اند که از دل آنها نمایندگانی بیرون بیایند که پیگیر مدنیت و دموکراسی باشند.

ما با آرمان ظهور دموکراسی کامل در کشور فاصله داریم و این نقص تا عضویت و گرایش مردم به فعالیت در احزاب سیاسی و تشکل‌های اجتماعی رفع نخواهد شد.

هرچند که احزاب استخوان‌داری نداریم، اما مردم در بزنگاه‌های سیاسی نشان داده‌اند که می‌خواهند نقش‌آفرین باشند، به‌همین‌دلیل هم خیلی غیرمنتظره می‌آیند و تأثیرگذار می‌شوند.

درمقابل اما ثمره حضورشان را لمس نمی‌کنند.

مثلا می‌بینند در انتخابات دولت و مجلس شرکت کرده‌اند اما خروجی تصمیم‌گیری‌های دولتمردان و مجلس آن چیزی نیست که مردم برایش به صحنه آمده‌اند، نتیجه این سیکل معیوب دلخوری مردم می‌شود، شما نگران ازدست‌دادن همین پشتوانه اجتماعی نیستید؟ حتما نگران هستم.

چون ثمره این دلسردی و دلخوری به رویکردی انفعالی‌تر با سرنوشت جامعه منجر خواهد شد که شرایط دشوار‌تری را برای ما به ارمغان می‌آورد.

مردمی که سرخورده شده‌اند، خسارت آن سرخوردگی به مردم و نخبگانشان بازمی‌گردد، مردم حقوق شهروندی‌شان را نقض شده می‌یابند و نخبگان نیز محدود یا تحقیر شده و تن به مهاجرت از کشورشان خواهند داد و در هرجای دنیا به‌جز کشور خود مفید و مؤثر خواهند بود.

نسخه درمان این دلسردی و دلخوری مردم چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید در مقدمه به این نکته اشاره کنم که بین میزان آگاهی و دانش فرد با احساس مسئولیت او در قبال جامعه ارتباط مستقیمی وجود دارد.

انسان اجتماعی خلق شده و نمی‌تواند منافع خودش را جدای از منافع جامعه بداند، این اصلی است که نخبگان را در جامعه سرآمد می‌کند و اگر نخبه‌ای به این اصل بی‌تفاوت باشد، اصلا نخبه نیست.

اصلاح‌طلبی باید از خود فرد کلید بخورد و به جامعه سرایت کند.

در این مسیر است که راهکار مقابله با سرخوردگی مردم از سوی نخبگان روشن می‌شود.

نخبگان باید به مردم آگاهی بدهند، مردم را در درون «ان‌جی‌او»ها متشکل کنند تا خرد جمعی شکل بگیرد و نوعی احساس مسئولیت جمعی و متقابل در سطح جامعه ایجاد شود.

این اصلی است که در همه کشورهای پیشرفته دنیا رخ داده؛ مثلا در کشوری مانند سوئد، هر سوئدی به صورت میانگین در سه «ان‌جی‌او» عضو فعال است.

این نشان می‌دهد کار گروهی و متشکل چقدر در این کشور رواج دارد که هر شهروند در سه «ان‌جی‌او» حضور دارد، این اصلا با تعداد «ان‌جی‌او»‌های فعال در کشور ما و تعداد اعضای آنها قابل مقایسه نیست.

در مطالعات میدانی در جهان، تأیید شده که ارتباط مستقیمی بین فعالیت و تعداد تشکل‌های اجتماعی فعال با ظهور دموکراسی وجود دارد.

همین نسبت بین تعداد نهادهای مدنی با شکل‌گیری سرمایه اجتماعی وجود دارد.

الان در عصر ارتباطات، اینترنت، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته‌ایم که پیش‌تر وجود نداشتند.

بنابراین فضای مجازی فرصت نوظهوری است که می‌توان در این مسیر از آن سود برد.

الان افراد در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانند اطلاعات و اخبار را با هم ردوبدل کنند و در موضوعات روز تبادل‌نظر داشته باشند.

خب این تحول در فناوری ارتباطات یک معجزه است، اما سؤال این است که چقدر از نخبگان ما از این فضای ایجادشده برای آرمان‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟ این نیست که بگوییم هزینه‌های سیاسی مانع شده‌اند؛ مگر سیاست چنددرصد مسائل جامعه است؟! بقیه مسائل؛ از مشکلات زیست‌محیطی گرفته تا فرهنگی و اجتماعی و.

همه اینها جزء حقوق شهروندی است که می‌شود از همان‌ها شروع کرد.

چرا مردم ما مشتاق عضویت در تشکل‌های جمعی نیستند؟ دلیل اول کمبود سطح آگاهی مردم نسبت به اهمیت موضوع است و دلیل دیگر هم اینکه مردم آن‌قدر درگیر مشکلات معیشتی و روزمره خود هستند که فرصتی برای پرداختن به این دست موضوعات را ندارند.

من به سؤال اولم برمی‌گردم، با همه این اوصاف شما چقدر امیدوارید که نتیجه انتخابات ١٤٠٠ مثل انتخابات ١٣٨٤ نشود؟ تاریخ می‌تواند تکرار شود، اما عدم تکرار آن سال‌ها بستگی به تلاش برای آگاه‌کردن جامعه دارد.

البته من فکر می‌کنم مردم تا رمقی دارند که به شرایط محیطی و آینده‌شان فکر کنند، باز هم در دقیقه ٩٠ به‌خاطر احساس خطر جلو می‌آیند، اما ممکن است که برخورد انفعالی آنها، تا ١٨٠ درجه نتیجه انتخابات را تغییر دهد و باز هم جذب شعار‌های پوپولیستی شوند.

شما سال‌ها وزیر علوم بودید، الان قریب به دو دهه از مدیریت شما بر آموزش عالی می‌گذرد، جنس دانشجویان دوران مدیریت شما با نسل جدید دانشجویان تغییر کرده است؟ بله و متأسفانه تغییر خوشایندی نیست.

انتظار این بود که دانشجو به‌عنوان گل سرسبد فرهیختگان جامعه در همه عرصه‌ها پیشتاز باشد، البته این امر تا سال‌های‌سال وجود داشت، اما مدتی است که پویایی و تحرک از دانشگاه و دانشجو دور شده است.

فضای دانشگاه تا سال 77 خیلی خوب و امیدوارکننده بود، بعدها وقایعی پیش آمد که هنوز آثارش را بروز می‌دهد.

البته من همچنان به آینده دانشگاه‌ها امیدوارم.

چه شد که وزیر علوم شدید؟ من یک دانشجوی شیفته کارهای علمی و پژوهشی بودم و استادنم به من توصیه می‌کردند برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرم که به دلیل ضرورت حمایت از خانواده در فقدان پدرم خیلی مشتاق نبودم و این پیشنهادها را رد کردم منتها وقتی به انقلاب رسیدیم شرایط تغییر کرد، من از فعالان سیاسی و مؤثر دانشگاه و شهر شیراز بودم ولی بین انقلاب و مبارزات انقلابی و کار علمی نمی‌توانستم تمایز و اولویت قائل شوم.

سال ٥٧ بود و امام در نوفل‌لوشاتو مستقر بودند و من از دانشگاه ساسکس انگلستان پذیرش گرفته بودم.

همه مقدمات برای سفرم مهیا بود و فقط مانده بود خرید بلیت که باز هم از رفتن پشیمان شدم و با خودم گفتم نمی‌شود در این شرایط سخت مبارزات مردمی کشورم را بگذارم و بروم! .

، همان‌جا بلیت و ویزایم را پاره کردم و به میان مردم و میدان مبارزه برگشتم.

این خاطره را برای فرزندانتان هم گفته‌اید؟ بله (می‌خندد)، می‌گویند چرا این کار را کردی، اما اگر به گذشته برگردم، بازهم این کار را انجام می‌دهم.

من آرمانم را بر منافع شخصی ترجیح داده بودم.

سرنوشت من همان‌جا تغییر کرد! بعد از انصراف از رفتن به پاریس باوجود اینکه می‌توانستم به سربازی نروم به سربازی رفتم و به انتخاب خودم به بوشهر رفتم تا خودسازی کنم (می‌خندد).

آن روزها سروصدای جنگ شنیده می‌شد و همان روز اعزام من، تهران بمباران شد.

در پایگاه هوایی بوشهر تجربه ‌ویژه‌ای داشتم اما دانشگاه شیراز پیگیر بود که مرا بازگرداند و من زیر بار نمی‌رفتم و می‌گفتم که اینجا به من نیاز دارند.

در نهایت برای بازگرداندن من تا سطح بنی‌صدر، رییس‌جمهور وقت، نامه‌نگاری شد و او به شرط حضور پزشک متخصص در آن پادگان به جای من با مأموریتم به دانشگاه موافقت کرد.

یک سال بعد هم در سال ٦٠ من رییس دانشگاه شیراز شدم.

وقتی در آن سن‌وسال رییس دانشگاه شیراز شدید با خودتان نگفتید چه خوب شد که از کشور نرفتم؟ هرگز.

تازه کمی هم دلخور بودم که چرا از کار علمی جدا شده‌ام! چرخه مسئولیت‌های اجرایی من از همان دانشگاه شیراز آغاز شد و در سال ٨٢ که هم از وزارت علوم و هم از عضویت حقیقی و حقوقی‌ام در شورای انقلاب فرهنگی پس از ٢٠ سال استعفا دادم، خاتمه یافت.

چه شد که نماینده مجلس شدید؟ آن ایام فضای ترور بود، آقای حائری‌شیرازی که آن ایام نماینده شیراز در مجلس بود به دنبال ترور آقای دستغیب امام‌جمعه شیراز، به امامت جمعه منصوب شد و یک کرسی شیراز در مجلس خالی شد.

سال ٦١ بود که دانشگاهیان پیگیر نمایندگی من شدند و من هم به دلیل اجماع صورت‌گرفته نامزدی را پذیرفتم و وارد مجلس شدم.

شاید باورتان نشود که من فاصله بین دانشگاه شیراز تا فرودگاه را که برای رفتن به تهران طی می‌کردم اشک می‌ریختم و با خود می‌گفتم دارم از آن فضای معنوی و کار علمی‌ام جدا می‌شوم و به سیاست می‌روم.

مگر در مجلس نمی‌توانستید تأثیرگذاری مطلوب‌تان را داشته باشید؟ مجلس یک جای خط خطی است و نمایندگی در مجلس کار شاقی است چراکه نماینده سوگند می‌خورد مدافع حقوق مردم و قانون اساسی باشد و این شرایط برای من دشوار و سنگین بود.

خلاصه من وارد مجلس دوره اول شدم، یادم می‌آید همان روز اولی که وارد صحن مجلس شدم، باوجود اینکه تا آن زمان با آقای هاشمی دیداری نداشتم و او هم مرا ندیده بود، ایشان مرا شناخت و گفت: «ما برای شما برنامه‌های دیگری داشتیم».

چه برنامه‌ای برای شما داشتند؟ منظورشان این بود که دانشگاه اصفهان دچار بحران شده بود و می‌خواستند مرا از دانشگاه شیراز به اصفهان منتقل کنند تا بتوانم امور را مدیریت کنم.

اما من بی‌اطلاع از این مسائل وارد مجلس شدم.

ورود به مجلس سبب آشنایی با آقای هاشمی و بعد عضویتم در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی شد.

.

وزارت فرهنگ و آموزش عالی چطور به شما پیشنهاد شد؟ سال 68 بود و یک‌سال از نمایندگی‌ام در مجلس سوم از تهران می‌گذشت که آقای هاشمی مرا خواستند و پیشنهاد وزارت را به من دادند، من هم گفتم به شرط اینکه دانشگاه آزاد تن به ضوابط آموزش عالی کشور دهد و شما این مشکل را حل کنید، می‌پذیرم.

ایشان هم بر آن تأکید کردند و من را سرلیست فهرست وزیران خود به مجلس سوم پیشنهاد کردند.

ایشان در دفاعی که به‌عنوان رییس‌جمهور از من کردند، گفتند: «ما از دکتر معین خواستیم به کابینه بیایند تا بتوانیم دانشمندان را جذب کنیم».

بعد از دولت سازندگی بازهم نماینده مجلس شدید؟ در سال ٧٦ که از اصفهان به نمایندگی مردم به مجلس آمدم، نمایندگی‌ام دو ماه بیشتر طول نکشید.

رییس‌جمهور اصلاحات خیلی اصرار داشتند که من وزارت علوم را قبول کنم.

مدت نمایندگی‌های من در مجالس شورای اسلامی خیلی طولانی نشد؛ در مجلس اول که میان‌دوره‌ای بود یک‌سال‌ونیم بودم و در مجلس سوم هم که به عضویت دولت هاشمی درآمدم، حدود ١٤ ماه حضور داشتم.

آشنایی‌تان با رییس‌جمهور اصلاحات از کجا شروع شد؟ از سال ٦٢ پس از اولین ترمیم ستاد انقلاب فرهنگی با ایشان آشنا شدم، او وزیر ارشاد بود و من عضو حقیقی و نماینده امام و بعدها رهبری در شورا بودم.

در این جلسات دیدار‌ها و مذاکراتی داشتیم که سبب نزدیکی ما به هم شده بود.

دلیل دعوت من از سوی رییس‌جمهور برای حضور در کابینه دولت اصلاحات مقبولیتم در نزد دانشجویان و دانشگاهیان بود که در همه نظرسنجی‌ها تأیید می‌شد و به‌واسطه آشنایی و نتایج نظرسنجی‌ها ایشان بر حضور من در کابینه اصرار داشتند.

شما آن ایام نماینده اصفهان بودید! بله و باید این را هم بگویم که رفتن از مجلس پنجم برای من خیلی دشوار بود و آنچه این دشواری را دو‌چندان می‌کرد، ناراحتی و دلخوری آقای طاهری، امام‌جمعه اصفهان بود.

چراکه من با اصرار و حمایت ایشان به مجلس پنجم راه یافته بودم.

آقای طاهری بدون اینکه به من خبر بدهد، به تهران آمده بود و در دیداری که به درخواستشان با ایشان داشتیم، از من خواستند در انتخابات مجلس از حوزه اصفهان کاندیدا شوم.

در پی طرح دلایل آقای طاهری من پذیرفتم و کاندیدا شدم.

باشکوه‌ترین انتخابات مجلس اصفهان در همان دوم خرداد ٧٦ برگزار شد و من با ٣٧٠‌ هزار رأی به اتفاق آقای مهندس خالقی و آقای تاج‌الدین وارد مجلس شدیم.

در پی این استقبال بی‌نظیر بود که من با خودم تعهد کردم تا پایان دوره در مجلس و خدمت‌گزار مردم اصفهان باشم.

اما دو ماه بعد موعد ارائه فهرست کابینه به مجلس رسید و به من پیشنهاد وزارت علوم را دادند، اما من نگران مردم اصفهان بودم و نمی‌دانستم باید جواب مردم و آقای طاهری را چه بدهم.

آقای طاهری هم در همان روز رأی اعتماد به مجلس آمده بودند و در راهروی پارلمان با ناراحتی تمام مخالفتشان را با این انتخاب اعلام می‌کردند و مدام در حال صحبت‌کردن با رییس جمهور، ناطق‌نوری و دیگر چهره‌های تأثیر‌گذار بودند.

آیت‌الله طاهری بالاخره راضی به رفتن شما از مجلس شدند؟ نه، همواره از این موضوع ناراضی و گلایه‌مند بودند، اما روابط ما به‌هم نخورد؛ ولی ته دلشان ناراحت بودند و حتی مردم اصفهان هم چه‌بسا راضی نبودند.

بزرگ‌ترین هدفتان در زمان وزارت علوم چه بود؟ توسعه علمی کشور، آرمان من در همه سال‌های مسئولیتم در وزارت علوم بود.

حتی وقتی هم که در سال ٨٤ کاندیدای ریاست‌جمهوری شدم، باوجود شعارهای دولت‌های قبلی که توسعه اقتصادی (دولت سازندگی) و توسعه سیاسی (دولت اصلاحات) را وعده داده بودند، من شعار «توسعه علمی ایران» را برگزیدم و در کنار شعارهایی چون «می‌سازمت وطن» و تشکیل «جبهه دموکراسی و حقوق‌بشر»، بر طرح آن اصرار داشتم.

برخورد دانشجویان با شما در جریان ١٨ تیر چگونه بود؟ عصر 18 تیر بنده و جمعی از معاونان، آقای موسوی‌لاری وزیر وقت کشور و معاونانش و دکتر فرهادی دسته‌جمعی برای سرکشی به کوی دانشگاه تهران رفتیم.

آنجا وزیر کشور وقت و قائم‌مقام وزیر اطلاعات قصد سخنرانی داشتند که به آنها اجازه سخنرانی داده نشد اما وقتی من پشت تریبون رفتم، دانشجویان سکوت کردند و وقتی از آنها خواستم شب را در جای دیگری سپری کنند، آنها مخالفت کردند و گفتند اینجا خانه ماست و ما جای دیگری نمی‌رویم.

من هم دیدم حق با آنهاست، گفتم پس من پیش شما می‌مانم، خودم هم شب را تا صبح در جمعشان ماندم.

پس از استعفا چه شد؟ اعتراض‌ها ادامه داشت، من استعفا کردم، اما از مسئولیت که فرار نکرده بودم، در جلسات هیئت دولت و وزرا شرکت می‌کردم و پیگیر حل بحران بودم.

روز بعد از استعفا اتفاق مهم و غیرقابل‌پیش‌بینی‌ای می‌توانست بیفتد.

یادم هست که قرار بود بعدازظهر ٢٠ تیرماه مسابقه استقلال و پرسپولیس در استادیوم آزادی برگزار شود.

در جلسه هیئت دولت به رییس جمهور گفتم من باید به کوی دانشگاه بروم و اگر جمعیت دانشجویان معترض به شرایط را کنترل نکنیم و ساعتی بعد با جمعیتی که به استادیوم رفته‌اند به هم برسند، ممکن است اتفاقات ناخوشایندی بروز کند.

او هم موافقت کرد و من به کوی دانشگاه رفتم و تا غروب در جمع دانشجویان ماندم و با آنها گرم صحبت کردم تا بیرون نروند.

ما ماجرا را کنترل کردیم و این دو جمع به هم نرسیدند.

واکنش‌ها به استعفا‌ی شما از وزارت علوم چه بود؟ بعد از آن اتفاق سفرای ما در کشورهای مختلف فرا خوانده شده بودند.

چند روز بعد وزیر وقت امور خارجه، آقای کمال خرازی، از من دعوت کرد تا در جمع سفرا سخنرانی داشته باشم.

در همان جمع سفرا گفتند بعد از استعفای شما ما نفس راحتی کشیدیم.

استعفای من در خارج از کشور تفسیر مثبتی داشت و در جمع دانشجویان هم سبب آرامش شد، اما جالب این است که گروه‌های محافظه‌کار مخالف اصلاحات، به‌ویژه گروه‌های سرخود، من را متهم به دامن‌زدن به حوادث ١٨ تیر می‌کردند تا این استعفا را تحریک‌کننده نشان دهند.

جنجال‌سازی گروه‌های سرخود برای شما یا خانواده‌تان اذیت‌کننده نبود؟ از دیدگاه آنها من متهمی بودم که هرکجا مرا می‌دیدند علیه‌ من شعار سر بدهند، حتی در انتخابات سال ٨٤ هم استعفای من را منفی تعبیر می‌کردند و می‌خواستند آن را فرار از مسئولیت نشان دهند.

این در حالی بود که حتی توده مردم مدافع من در ماجرای استعفایم بودند و تشکر می‌کردند.

به شما ماجرای ستاره‌دارکردن دانشجویان را هم نسبت دادند.

آیا از سوی دانشجویان اعتراضی در این زمینه داشته‌اید؟ این اتهام را «رییس دولت مهرورزی» متوجه من کرد، اما تاکنون در این زمینه هیچ دانشجویی به من اعتراض نکرده است.

دانشجویان خودشان به‌خوبی می‌دانند که این ادعا کذب محض است.

اولین پیشنهادها برای کاندیداتوری شما در انتخابات سال ٨٤ از سوی چه جمعی مطرح شد؟ در ابتدا حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی پیشقدم شدند و پیگیر بحث کاندیداتوری من بودند.

روزی که این پیشنهاد را دادند من در سفر ارومیه بودم که دکتر هادی خانیکی در تماسی تلفنی عنوان کرد که «مشارکت» درباره کاندیداتوری شما به اجماع رسیده‌اند و درخواست ملاقات فوری داشتند.

بعد از آن گروه‌های مختلفی برای اقناع من با من وارد صحبت شدند و چون من به خرد جمعی و اجماع معتقدم، پذیرفتم و کاندیدا شدم، هرچند که گزینه اول ما آقای مهندس موسوی بودند، خودم هم با ایشان صحبت کردم، اما ایشان قبول نکردند.

هدفم این نبود که حتما باید رییس‌جمهور شوم! هدفم طرح دیدگاه‌هایم بود.

من آن ایام برای طرح نظراتم یک دور تقریبا کامل به استان‌ها و دانشگاه‌های بزرگ سفر کردم.

در آن ایام، فضا برای طرح دیدگاه‌ها مهیاتر از سال‌های بعد بود.

من برای اولین‌بار تابلو به‌رسمیت‌شناختن حقوق اقوام و مذاهب و.

را بلند کردم.

همچنین در آن انتخابات، تشکیل جبهه دموکراسی و حقوق‌بشر را وعده دادم و اکنون خوشحالم که همه گفتنی‌ها را به صورت شفاف در آن ایام مطرح کردم.

این دست موضوعات را قبل از ردصلاحیتتان مطرح می‌کردید یا بعد از آن؟ هم قبل و هم بعد از ردصلاحیتم، چون به آنها باور داشتم، بنابراین با جدیت تمام مطرح می‌کردم.

بعد از تأیید صلاحیتم باز در بیانیه بازگشت به انتخابات اعلام کردم که تشکیل جبهه دموکراسی و حقوق‌بشر را با جدیت پیگیری می‌کنم.

نگاه خانواده‌تان به کاندیداتوری شما چگونه بود؟ آنها مخالف بودند؛ دو پسرم که مستقیم با من صحبت می‌کردند و از من می‌خواستند که کاندیدا نشوم.

حتی دخترم دست‌به‌قلم شده و در نامه‌ای از من خواست مانند پطروس فداکار عمل نکنم! اما من چون به مشورت و خرد جمعی باور دارم به‌خاطر اجماعی که بر سر من بود تصمیم به بازگشت گرفتم.

البته بعد از کاندیداتوری، در هفته‌های آخر خانواده در کنارم قرار گرفتند.

همه نظرسنجی‌ها حتی با وجود برخی مسائل حکایت از رفتن من و آقای هاشمی به دور دوم انتخابات داشتند، اما مسیر به سمت دیگری پیش رفت! دلیل مخالفت خانواده با کاندیداتوری شما چه بود؟ آنها به تجربه دریافته بودند در ساختار کشور ما نه‌تنها فرهنگ قدرشناسی وجود ندارد بلکه سرمایه‌سوزی، در انزوا قراردادن و فرسوده‌کردن نیروها و چهره‌های مقبول یک امر تجربه‌شده تاریخی است! این بود که معتقد بودند در همان کار معلمی دانشگاه یا طبابت و حداکثر فعالیت در نهادهای مدنی می‌توانم تأثیرگذارتر باشم و درعین‌حال وقت و فرصت بیشتری را هم در رابطه با خانواده‌ام داشته باشم.


کلید واژه ها: اصلاح - انتخابات - اصلاحات - نمایندگی - شیراز - دانشگاه - مجلس - سیاسی - ساختمان - فرودگاه - جنبش دانشجویی - جریان اصلاحات - دولت - آینده سیاسی - اصلاح طلبان - آینده - مصطفی - سالگی - رییس جمهور - دانشجویی - گریه - علمی - اجتماعی - کارنامه - برگزار - شرایط - وزارت - آزمون - جامعه - فضایی

آخرین اخبار سرویس:
تهیه کننده فیلم «بغض»: مردم نسبت به فعالیت رسانه ها آگاهی ندارند

جدول زمان بندی بودجه سال97/آیا بودجه تا نیمه آبان به مجلس می رسد؟

انتظار دانشگاهیان از دولت محقق نشد/خلاء وزیر علوم مصیبت بزرگی است/به زودی از پا می افتیم!

سرقت مجسمه ها؛ ناهنجاری مادی یا مساله فرهنگی؟

درسی که آیت الله مهدوی کنی به یک مشروب فروش داد/چه کسی آیت الله مهدوی را به ساواک لو داد؟

چرا اکثر قراردادها به نفع طرف خارجی تمام شده است؟

چرا اکثر قراردادها به نفع طرف خارجی تمام شده است؟

درسی که آیت الله مهدوی کنی به یک "مشروب فروش" داد/چه کسی آیت الله مهدوی را به ساواک لو داد؟

کوچکی نژاد: مردم اروپا و آمریکا باید از سپاه حمایت کنند

"اردکانی" و "غلامی" وزرای پیشنهادی "نیرو و علوم" افرادی کارآمد هستند

عضویت نماینده زرتشتی شورای یزد در گروی رفع ابهام از یک تبصره قانون شورا ها

نماز اول وقت مهمانداران زن در باند فرودگاه

دادگر: باید از این پس با مربیان خارجی منصفانه قرارداد ببندیم

نقش آیت الله مهدوی کنی در تربیت مدیران تراز انقلاب اسلامی

آمانو: بدون هیچ مشکلی به نظارت بر برجام ادامه می دهیم

تقویم تاریخ | جمعه 28 مهر 1396

نگار جواهریان به سوگ پدر نشست

دختر خاص دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری کیست+عکس

وقتی با یک اتفاق ساده، آقای دوربینی به آرزوی خود می رسد +عکس،ویدئو

خاتمی:اروپا و آمریکا سر و ته یک کرباس هستند

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

عکس/ آوازه ی شهید حججی به روسیه رسید

ایلام و مهران یکپارچه آماده اربعین اند/ همه تغییرات اخیر مرزمهران

ریشه بحران بولیوی - در جریان بحران ک روزنامه نگار رییس جمهوری بولیوی شد

خاموشی برج ایفل برای قربانیان سومالی

نمایشگاه ملی گردشگری پارس در شیراز برگزار می شود

قدرتمندی سپاه، آمریکا و ترامپ را به وحشت انداخته است

این افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند

پوستر | امام خمینی(س): خون دلی که پدر پیرتان از این دسته متحجر خورده است هرگز از فشارها و سختیهای دیگران نخورده است

تجاوز جنسی به بازیگر زن در 16 سالگی

تصویب اولین بودجه لبنان از سال 2005

پوستر | آیت الله هاشمی: اگر شیاطین بگذارند و اگر اهل فکر و دلسوزان امّت وارد میدان بشوند، می ‏شود امیدوار بود که به تدریج و مرحله به مرحله دنیای اسلام را جلو ببریم

مجموعه شعر درباره ظهور امام زمان (عج)

تشکیل کارگروه های علمی پژوهشی / ابتکارات جدید حوزه تهران در ارتباط با طلاب و اساتید

جامعه مجازی روابط عمومی برگزیده جشنواره ملی فضای مجازی و رسانه

شناسایی مناطق محروم هدف گروه های جهادی است

محمود صادقی: از توضیحات دکتر غلامی قانع شدم

نگار جواهریان عزادار شد

رییس روابط عمومی بانک مسکن معرفی شد

توقف میلان و پیروزی آرسنال در لیگ اروپا

آمانو: بدون هیچ مشکلی به نظارت بر برجام ادامه می دهیم

نقص فنی در پرواز تهران-اهواز هواپیمایی زاگرس

دانلود آهنگ جدید بهنام ستوری (اس آی) بنام بهش بگین

خدمت سپاه امیرالمومنین به زائران/ از راهسازی ، اسکان و ایجاد درمانگاه تا استقرار بالگرد و مقابله با بیوتروریسم

سرلشکر باقری پیام رهبر انقلاب را به بشار اسد تسلیم کرد

سند 2030 به دنبال سیطره تفکر سکولار بر جهان است/مکتب اهل بیت(ع) جهانشمول است و اسلام قدیمی نمی شود

ادعای مشاور امنیت ملی آمریکا علیه سپاه «دروغ» است

خدمت سپاه امیرالمومنین به زائران از راهسازی ، اسکان و ایجاد درمانگاه تا استقرار بالگرد و مقابله با بیوتروریسم

برگزاری مجلس یادبود حجت الاسلام حسینی بادکوبه ای در مسجد فخرالدوله

برخی برنامه های تلویزیون در نقطه مقابل افزایش جمعیت قرار دارند

تصاویر/ در حاشیه یادواره شهدای اطلاعات عملیات

دیدار معاون اول رییس جمهور با رییس جمهور آذربایجان در استانبول

مبارزه با تروریسم محور توافق معاونین وزاری خارجه ایران و روسیه

سند 2030 به دنبال سیطره تفکر سکولار بر جهان است/مکتب اهل بیت(ع) جهانشمول است و اسلام قدیمی نمی شود

خوراک اختاپوس

نقض فاحش آزادی در کِبِک

تصاویر/ بازدید نائب رییس دانشگاه شام از چاپخانه انتشارات اسوه

عکسی زیبا از حمید گودرزی در کودکی

دیدار ظریف با رییسی+عکس

عکس/سلفی علی زند وکیلی با مادربزرگش

عکس/ سلفی سه چهره محبوب سینما در آسانسور

عکس/ پژمان جمشیدی درکنار خواهرش

عکس/ نوید محمدزاده در جشن تولد باران کوثری

اعتراض به طرح ضربنی جمع آوری قلیان در تلویزیون

هرگاه در طول تاریخ انقلاب به مذاکره روی آوردیم سیلی خوردیم

آیت الله یزدی:متناسب با زمان خود باید به سلاح های دفاعی مجهز باشیم

دشمن در منطقه نفوذ کرده و موذیانه در حال اجرای برنامه هایش است

تصویری از مرز ایران و عراق و دو روستای "هانه گرمله"

عکس/ درخت بلوط در وسط خیابان

آمانو: هنوز تغییری در رفتار ایران در اجرای برجام ندیده ایم

تصاویر/ سومین اجلاس استانی نماز خراسان جنوبی

دولت مانع واگذاری صنایع سنگین خراسان شمالی به بخش خصوصی شود

اقدام شایسته یک مجموعه دولتی + عکس

آب نوردی برای دفاع از خلیج همیشه فارس در چابهار+ گزارش

آیت الله یزدی:متناسب با زمان خود باید به سلاح های دفاعی مجهز باشیم

دشمن در منطقه نفوذ کرده و موذیانه در حال اجرای برنامه هایش است

مقایسه سوار شدن حضرت زینب(س) بر محمل قبل و بعد از عاشورا

مبادلات تجاری ایران و ترکیه از طریق پول ملی دو کشور انجام خواهد شد

اجلاس رؤسای سازمان های هواپیمایی منطقه خاورمیانه در عمان برگزار می شود/ بررسی چالش های ایمنی هوانوردی

ولایتی: توطئه های آمریکا خنثی و نقش بر آب می شود

دعا و اجابت دعا در کلام علوی

برگزاری مصاحبه اعطای مجوز به مؤسسات مردمی ـ فرهنگی قرآن و عترت لرستان

گزارش تصویری «آبروی محله» در کوهدشت

بررسی تراکنش های بانکی صنوف تا قبل از 95 فاقد وجاهت قانونی است

فال روزانه جمعه 28 مهر 1396

نماهنگ/ رهبرانقلاب: وابستگی بیچارگی می آورد

خانواده ستایش:قصاص نمی خواستیم

عکس/ ترفندی بسیار جالب برای عکاسی

آماده سازی زیرساخت های اربعین در کرمانشاه و تعلل استان های معین

موزه دفاع مقدس دایره المعارف اسلام و انقلاب محسوب می شود

نوجوانان باید مهارت زندگی در عصر تاثیر پذیری فرهنگ از فناوری را یاد بگیرند

بزرگترین صادرات غیرنفتی ایران

اعتراض به خرابی سالنگ؛ میراث از یاد رفته شوروی

تبلیغ فرهنگ عاشورا مهم ترین عنصر اربعین است/در جبهه مقاومت باید به پیروزی معنوی متوسل شویم

دیدارهایی که پس از 30 سال دوباره زنده شد+تصاویر

تولیت مسجد مقدس جمکران گفت: راهپیمایی اربعین فرصتی برای تمهید ظهور امام زمان (عج) است.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مخالف تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و نهضت

فصل جدید مخالفت در اردوگاه اصلاحات

بررسی معضلات جدی خرمشهر

فال روزانه جمعه 28 مهر 1396

برگزاری هفته فرهنگی ایران در باکو در سال 2018

محسن هاشمی خیال ریاست جمهوری ندارد

روزنما: اعتراض دانشجویان به تفکیک جنسیتی

بیش از صد هزار مربی پیش دبستانی و نهضت مشمول طرح استخدامی

علنی شدن مشکل احزاب آلمان بر سر تشکیل دولت ائتلافی

مراسم برگزاری بزرگداشت روز جهانی عصای سفید با مشارکت بانک گردشگری

انتصاب مسول روابط عمومی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی

یادداشت ابوالفضل فاتح در حمایت از سید ضیاء هاشمی

طرح نمایندگان برای مقابله با تهدیدات اخیر آمریکا در مورد ایران

سپاه در دفاع از مردم وملت ایران مرز نمیشناسد

33 سال پیش در چنین روزی کاهش پرسنل دیپلماتیک آمریکا در بیروت

داریوش قربانی شهردار تازه کند پارس آباد شد

دمنوش هایی که به بدنتان گرما می بخشند

عارف: مبنای تصمیمات قوه قضاییه باید قانون باشد /استفاده از همه ابرازهای ارتباطی حق مردم است

/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان

اسناد پرونده تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

دانش ارتباطات یا علم پروپاگاندا!

تواضع و فروتنی از خصوصیات شاخص سردار «لک زایی» بود

گلستان در حوزه استاندارد سازی جایگاه های سی ان جی جزو سه استان برتر است

پیام تبریک اردوغان به مناسبت روز ملی جمهوری آذربایجان

جلسه هم اندیشی بزرگداشت روز مازندران

رفتار خصمانه امریکایی ها؛ نگرانی مشترک روسای پارلمان ها است

موافقت با کلیات طرح استخدام آموزشیاران نهضت و معلمان حق التدریس

همراهی اروپایی ها با آمریکا برای فشار بر ایران قابل قبول نیست/ انسجام ملی حول هدایت های رهبری امنیت کشور را حفظ می کند

دستورالعمل جدید تخفیف یا افزایش حق بیمه شخص ثالث

در دیدار جهانگیری با رییس جمهور آذربایجان چه گذشت؟

در جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان مطرح شد؛/ارائه گزارش کمیته ارزیابی/تاکید بر ادامه فعالیت جبهه ای/انتقاد دکتر عارف از برخورد با فعالان سیاسی اصلاح طلب

سهم 21درصدی تهران از کل تولید ناخالص داخلی ایران

واکنش رامبد جوان به درگذشت پدر نگار جواهریان + اینستاپست

تجلیل معاون رسانه ملی از خانواده شهید زرهرن

فعالیت 10 هزار طلبه خواهر در شبکه "کوثر بلاگ"

گزارش تصویری/ میهمان های سیتنا در آخرین روز نمایشگاه تلکام 2017

معرفی پردرآمدترین بازیگر زن تلویزیون

واکنش فرمانده قرارگاه پدافند هوایی به شایعه اختلاف سپاه و ارتش

موسوی لاری:/نتیجه کمیته ارزیابی هفته آینده مشخص می شود

همایش همکاری فن آوری ایران و گرجستان

گردهمایی خیریه «همبستگی اسلامی» در سائوپائولوی برزیل برگزار می شود

فیلم/ روایت «مورگان فریمن» از حادثه کربلا

ایران در حوزه علم و فناوری جزو 10 کشور برتر دنیاست

تصاویر/ نخستین کنفرانس بین المللی ظرفیت شناسی و تأثیرگذاری فضای مجازی در ارتقاء آموزش های دینی

بیانات رهبر انقلاب و راهبرد پسابرجامی ایران در برابر آمریکا و اروپا

اطلاعیه برای فرزندان مشمول خدمت سربازی ایثارگران و جانبازان

آمادگی وزارت ارتباطات برای حمایت همه جانبه از برنامه های خانواده درسا

حریق در بیمارستان خیریه سیدالشهدا + عکس

چگونگی دیدار شخصیتهای سیاسی با محصورین

تقویت ارتباطات ایران و عراق در ایام اربعین

انسجام ملی حول هدایت های رهبر انقلاب امنیت کشور را حفظ می کند/ برای فعال کردن دیپلماسی زیارت برنامه داریم

کالاهای ایرانی برای صادرات باید از کیفیت برخوردار باشد

عربستان سعودی خود را اسلامی می داند درحالی که با آمریکا تعامل دارد

همسر رامبد جوان عزادار شد + عکس

گزارش المانیتور از افزایش محبوبیت سپاه

لزوم ارتباط مستمر مرکز خدمات سرمایه گذاری استان با شهرستان ها

محمدرضا عارف:/یکی از اهداف شورای عالی تقویت احزاب و رسیدن به چند حزب فراگیر است/برای ارتقای سطح روابط اصلاح طلبان با رهبری تلاش می کنیم

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از ایران خودرو کرمانشاه

ایران طی چند صد سال گذشته هیچگاه به اقتدار امروز نبوده/خطوط دفاعی خود را صدها کیلومتر خارج ایران زده ایم

دوره آموزشی«آشنایی با قوانین و بخشنامه های تأمین اجتماعی» در سما لاهیجان برگزار شد

بیش از یک میلیون سوریایی به خانه هایشان برگشتند

عکس/ دیدار علی عسکری با سیدحسن نصرالله

مبارزه با تروریسم محور توافق معاونین وزاری خارجه ایران و روسیه

ارتقای کیفی ساخت و ساز در اصفهان در دستور کار است

اگر رسانه ها اراده کنند بسیاری از معادلات را تغییر می دهند/ نباید اشتراکات دینی همدیگر را نادیده بگیریم

سردار نقدی: تواضع و فروتنی از خصوصیات شاخص سردار «لک زایی» بود

خاتمی:اروپا و آمریکا سر و ته یک کرباس هستند

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

احیای مصوبات مسکوت مانده به خاطر اختلاف میان احمدی نژاد و قالیباف/ اعلام آمادگی مجلس برای کاهش آلودگی هوای پایتخت

اسد از حمایت های همه جانبه مقام معظم رهبری قدردانی کرد

دیدار معاون اول رییس جمهور با رییس جمهور آذربایجان

خبرهای خوش برای فرزندان مشمول خدمت سربازی ایثارگران و جانبازان

ورود اولین هواپیمای لوفت هانزا به فرودگاه امام

ترامپ سر کلاس جغرافیا!

تصاویر/ دیدار نائب رییس دانشگاه شام با آیت الله یزدی

هفت کتاب در سومین روز نمایشگاه کتاب گلستان رونمایی شد

لاریجانی: لغو عضویت عضوزرتشتی شورای یزد غیرقانونی است/ موضوع حل نشود به شورای حل اختلاف ارجاع می شود

جهانگیری وارد استانبول شد

هرگاه در طول تاریخ انقلاب به مذاکره روی آوردیم سیلی خوردیم

در جلسه هیات رییسه شورای عالی سیاست گذاری صورت گرفت؛/انتقاد دکتر عارف از ایجاد محدودیت های جدید نسبت به سید محمد خاتمی/خاتمی سرمایه ای ذی قیمت برای کشور است

پاسخ تند مدیرکل آژانس به اظهارات ترامپ

خط حزب الله 104 | قدرت ایران قابل مذاکره نیست

دیدار دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس با رییس جمهوری آذربایجان

اطلاع نگاشت | هفت توصیه درباره مسائل اخیر برجام و آمریکا

وقتی اختلاف سنی زیاد برای سلبریتی ها مفهومی ندارد

آمریکا عامل ناامنی در خلیج فارس است/ «دزدی دریایی» مهمترین چالش پیش روی کشورها

نشانه های خرابی دینام چیست؟ (1)

راکورس تی وی، مقاله جانبار ناردارانی را درباره روحانی مبارز زندانی در جمهوری آذربایجان منتشر کرد

خداحافظی کاتوزیان / تصویر نامه

چرا شورای امنیت ملی تصمیم به حصر گرفت؟ / آیا محدودیت جدید برای خاتمی اعمال شده؟

/برگزاری مراسم دهه دوم ماه محرم از سوی بنیاد امید ایرانیان

خانه خالی 7 هزار مدیر دولتی در یک روستای شمال!

جهانگیری: از همه ظرفیت ها برای توسعه روابط استفاده کنیم/ییلدریم: برای حل مسائل منطقه همکاری کنیم

/ نشست مشترک هیات رییسه شورای عالی با هیات رییسه فراکسیون امید و روسای شوراها و شهرداران کلانشهرها

11 میلیون ریال سرانه پرداختی اصفهانی ها به شهرداری

عکس/ تشییع پیکر شهدای مدافع حرم در اراک

هشتادونهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شد

تصاویر:پیرترین مدل در دنیای مد

بیانات در دیدار نخبگان جوان علمی

دیدار جهانگیری با رییس جمهور آذربایجان

گرانترین کیف پول دنیا با 382 قیراط الماس! +عکس

تغییر چهره برخی از هنرپیشه ها در گذر زمان/تصاویر

انتقاد از آنهایی که شعار نه غزه نه لبنان دادند

مهارت های تبلیغی به طلاب آموزش داده شود/ گلایه از کم توجهی به درس تفسیر قرآن و نهج البلاغه

مصطفی معین:رشد اصلاح طلبان بدلی، نگران کننده است/در 84هدفم این نبود که حتما باید رییس جمهور شوم!

مصطفی معین:رشد اصلاح طلبان بدلی، نگران کننده است/در 84هدفم این نبود که حتما باید رییس جمهور شوم!