مطالب مرتبط:
اهدای عضو به پنج بیمار زندگی بخشید
نوزادان نارس چگونه به زندگی ادامه می دهند؟
از بی توجهی مسوولان کهگیلویه و بویراحمد به آثار دفاع مقدس تا زندگی سخت عشایری
کاهش 8ساله عمر مبتلایان به اسکیزوفرنی با سبک نادرست زندگی
اضطراب و افسردگی عامل کیفیت پایین زندگی زنان نابارور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 11:532017-09-20پزشكي

بی رحمانه های زندگی برای صعب العلاج ها


"21 روز بعد"؛ روایت پسر بچه ایست که برای نجات جان مادرش از شر سرطان باید هر 21 روز، یک میلیون تومان پول گیر بیاورد و آمپول مادرش را از داروخانه بخرد؛ - روایتی دراماتیک از غم های پسری که نمی خواهد مادرش را از دست بدهد و اندوهش به حدی است که تا چند دقیقه بعد از پایان فیلم، تماشاگر روی صندلی میخکوب می ماند.

اما باید پرسید آیا واقعا حکایت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج اینچنین است؟ سیستم حمایتی در بیمارستان های کشور برای کمک به این چنین بیمارانی چگونه عمل می کند؟به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا، اگر خانواری به حدی متحمل فشار مالی شود که هزینه و درآمدش بر هم بخورد، به ناچار از هزینه های آموزش، بهداشت و تفریح خود کاسته و آنها را به هزینه های خوراک و مسکن خود منتقل می کند.

در این صورت یا دریافت خدمت حذف می شود یا فرد به درمان های سطح پایین تر از نیازش و یا حتی خوددرمانی روی می آورد.

این موضوع اتفاقی است که طبق اعلام وزارت بهداشتی ها در سال های 91 و 92 در کشور رخ داد؛ سال هایی که تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و اختلافات تولیت سلامت با رییس دولت، قیمت دارو سرسام آور شد و درمان هم به چالش کشیده شد.

بر اساس آمار رسمی، میزان مراجعه افراد تحت پوشش بیمه به پزشک متخصص در سال 92 نسبت به 91، از 1.

01 به 0.

96 کاهش یافت.

همچنین در سال های 91 و 92 شاهد کاهش معنادار و 15 درصدی هزینه های سلامت نسبت به سال 90 به قیمت ثابت بوده ایم؛ روند کاهشی هزینه های سلامت زمانی آزاردهنده می شوند که بدانیم این کاهش در هزینه ها به معنی آن است که فقرا از خدمات سلامت بهره مند نمی شوند.

این شرایط در حالی بود که طرح تحول نظام سلامت با ندای تغییر در ساختار بهداشت و درمان در سال 93 آغاز شد و شعارهایش با دو کلیدواژه حفاظت مالی از مردم و ایجاد عدالت در دسترسی گره خورد و حالا که چهار سال از شروع این طرح می گذرد، شاهد کاهش فرانشیز سهم بیماران و در مقابل افزایش سهم پرداختی بیمه ها در راستای تحقق این شعارها بوده ایم؛ به طوریکه طبق گفته وزارت بهداشت اکنون میزان پرداخت از جیب مردم به میزان 33 درصد کاهش یافته است و هزینه های کمرشکن سلامت هم کم شده است.

با این تفاسیر باید پرسید مضامینی که در برخی فیلم هایمان درباره شرایط سخت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان به تصویر کشیده می شوند، چقدر با واقعیت و وضعیت واقعی بهداشت و درمان امروز مطابقت دارد، آیا با وجود تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و توسعه اقدامات مربوط به خیرین سلامت، هنوز هم بیماران برای برخورداری از دارو و درمان با مشکل مواجهند؟.

سوالی که معاون اجتماعی وزیر بهداشت به آن پاسخ داده و معتقد است که مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، آنها اذیت می شوند.

او می گوید: نباید واقعیت های جامعه را نقض کرد و بجای آن باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج را تامین کنیم.

دکتر سیدمحمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت در این باره به ایسنا، می گوید: متاسفانه برخی بیماری های صعب العلاج هستند که هنوز نتوانستیم هزینه های آنها را تامین کنیم و بیماران بعضا با مشکلاتی در این حوزه ها مواجهند.

نمی توانیم واقعیت جامعه را نقض کنیموی با بیان اینکه بالاخره نمی توانیم واقعیت های جامعه را نقض کنیم، می افزاید: به هر حال مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر هم نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، بی تردید آنها اذیت می شوند.

ایازی ادامه می دهد: البته خوشبختانه بخش عمده ای از هزینه های بیماری سرطان در حال حاضر پوشش داده و تامین می شود، اما در موارد خاص که پزشک داروهایی را تجویز می کند که تحت پوشش بیمه قرار ندارند، بیماران با مشکل مواجه می شوند، چراکه نمی توانند آن دسته از داروهایشان را که تحت پوشش بیمه نیست، تامین کنند.

وجود 350هزار بیمار سرطانی در کشورداروهایی که بیمارستان قادر به تامین شان نیستوی با بیان اینکه در مواردی که بیمارستان قادر به تامین داروی بیماران باشد، حتما آنها را تامین می کند، ادامه می دهد: این درحالیست که در برخی موارد هزینه های داروها به گونه ای است که بیمارستان قادر به تامین آن نیست.

از طرفی در کشور 64 موسسه خیریه در حوزه سرطان فعالیت و بخش عمده ای از نیاز این بیماران را تامین می کنند، اما باید توجه کرد که در ایران حدود 350 هزار بیمار سرطانی داریم و سالانه 90 هزار نفر جدید نیز به این بیماری مبتلا می شوند.

حال با توجه به مشکلات اعتباری که وجود دارد در برخی موارد قادر به تامین داروهای این بیماران نیستیم.

ایازی تاکید می کند: برای حل این مشکلات باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج تامین شود.

در حال حاضر میزان اعتباراتی که به وزارت بهداشت داده می شود، به گونه ای است که در برخی موارد قادر به تامین این هزینه ها نیستیم و به همین دلیل هم بیماران به زحمت می افتند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت پیشگیری از ابتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان، می گوید: البته در وهله اول باید کار پیشگیری را انجام دهیم.

به عنوان مثال غربالگری بانوان برای پیشگیری از سرطان پستان نقش پیشگیرانه بسیار موثری در ابتلا به این بیماری دارد.

بنابراین اگر مردم مقید به این کار باشند و برای انجام معاینات مراجعه کنند، هزینه های درمان اذیت شان نخواهد کرد؛ چراکه اگر زودتر متوجه بیماری شوند، هزینه های بعدی شان کاهش می یابد.

ایازی درباره چگونگی کمک واحدهای مددکاری بیمارستان ها به این بیماران نیز می گوید: باید توجه کرد که عمده هزینه های درمانی مردم را بیمه ها تامین می کنند.

حال مددکاری بیمارستان ها در مواردی وارد می شوند که فرد نمی تواند سهم فرانشیزش را پرداخت کند و لازم است بیمارستان به او کمک کند.

البته این اقدام هم بسیار نادر است؛ چرا که بیمارستان ها اعتبار زیادی ندارند و اگر خیری به بیمارستان کمک کند، آنها هم می توانند به بیماران کمک کنند.

قانونی که 32 سال مغفول مانددکتر محمد نصیری - مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز در همین باره در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برخی اقدامات معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برای توسعه کمک های خیرین در حوزه سلامت، می گوید: بند 10 قانون تشکیل وزارت بهداشت مصوب سال 1364، وظیفه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت را مشخص کرده است.

این درحالیست که اجرای این قانون 32 سال مورد غفلت قرار گرفت، اما در این دوره با تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت، عملی شد.

بر اساس این قانون باید مجموعه ای در داخل وزارت بهداشت ایجاد شود تا در راستای براندازی بوروکراسی اداری، موضوع کار خیرین، NGO ها و خیریه ها را سامان دهد.

وی با بیان اینکه ممکن است خیرین درمانی، بهداشتی، آموزشی یا پژوهشی باشند و در حوزه های مختلف به ما کمک کنند، می افزاید: بنابراین ما در معاونت اجتماعی به امر درمان بیمار ورود نمی کنیم، بلکه بیمار در اختیار معاونت درمان است و ما خیریه های سلامت را توسعه می دهیم.

به عنوان مثال یکی از اقدامات معاونت اجتماعی این بود که شبکه ملی موسسه های خیریه حوزه سرطان را ایجاد کرد تا ارائه خدمات خیریه ها به بیماران مبتلا به سرطان توسعه یابد و با هم افزایی، موانع چنین خیریه هایی برداشته شود.

خیریه ها به بیمارستان ها می آیندنصیری ادامه می دهد: در حال حاضر یکی از بزرگ ترین برنامه های ما ایجاد خیریه های بیمارستانی است.

بر این اساس ابلاغه ای را ارسال کردیم که طبق آن باید 580 خیریه در 580 بیمارستان دولتی موجود ایجاد شود.

یعنی هر بیمارستان باید یک خیریه در درون خودش داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از این خیریه ها در مسیر ثبت هستند و برخی از آنها هم تشکیل شده اند، می افزاید: ما با این کار می خواهیم هم افزایی و حضور مردم خیر را در بیمارستان هایمان افزایش دهیم، اما ما به صورت مستقیم بیماری را به خیّر معرفی نمی کنیم، بلکه ساختارسازی و شبکه سازی می کنیم تا بیمار بتواند در یک زیرساخت مناسب خدمت دریافت کند.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت همچنین می گوید: البته بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت و توسعه هایی که در زمینه خیریه های سلامت در حوزه های مختلف بویژه سرطان داده ایم، بخش اعظمی از هزینه های دارو و درمان را دولت پرداخت می کند و میزان پرداخت از جیب مردم به شدت کاهش یافته و در عین حال میزان مشارکت خیرین هم افزایش یافته است.

فعالیت 64 خیریه در حوزه سرطانکمک 1500 میلیاردی خیرین سلامت به بهداشت و درماننصیری ادامه می دهد: به عنوان مثال در حال حاضر 64 خیریه در حوزه سرطان در کشور فعالند.

البته معتقدیم که این اقدامات کافی نیست و کارها باید بیش از این توسعه یابد و لازمه آن گسترش تعاملات بین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و مردم است.

باید توجه کرد که ما هرگاه صادقانه نیازمان را به مردم گفته ایم و مسیر را برایشان باز گذاشته ایم، مردم وارد کار شده و مشارکت کردند.

ما در این یکسال شاهد این موضوع را به صورت ملموس دیده ایم.

وی با اشاره به میزان مشارکت خیرین در حوزه سلامت، می گوید: طبق آماری که داریم در سال گذشته خیرین 1500 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک مستقیم کردند.

حال در بسیاری از قسمت ها کمک های غیرمستقیمی مانند اداره بیمارستان های خیریه و .

هم از سوی خیرین انجام می شود، اما محاسبه نمی شوند و ما فقط کمک های مستقم را حساب می کنیم.

بر این اساس در حال حاضر 875 موسسه خیریه فعال در حوزه سلامت در کشور داریم و نزدیک به 40 بیمارستان خیریه، 360 درمانگاه خیریه نیز مشغول به کار هستند که بار زیادی از حجم کاری در حوزه سلامت را به دوش می کشند.

دو اولویت کاری خیرین سلامتوی دو اولویت کاری خیرین سلامت را در حوزه مساعدت به بیماران و انجام اقدامات عمرانی دانست و می افزاید: می توانم به جرات اعلام کنم که هیچ یک از دانشگاه های علوم پزشکی وجود ندارند که بخشی از اقدامات شان برعهده خیرین نباشد.

البته ما با ایجاد حلقه هایی در حوزه پژوهش، تحقیقات و توسعه علمی می توانیم از مشارکت خیرین استفاده کنیم و هرچند که این اقدامات زمان براست، اما مصداق هایی را در استان هایی مانند فارس، خراسان رضوی و.

داشته ایم که در حوزه های آموزشی و پژوهشی کمک کرده اند.

البته عمده اقدامات خیرین در حوزه های عمرانی و مساعدت به بیماران است.

نصیری با بیان اینکه 40 درصد کل املاک و ساختمان هایی که بیمارستان های تهران در آنجا مستقرند، بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند که وقفی بوده و توسط خیرین تامین شده است، می گوید: باید توجه کرد که از بین 875 موسسه خیریه، 470 موردش مرکز درمانی دارند که خودشان به طور رایگان به بیماران ارائه خدمت می دهند.

برخی از آنها هم مراکزی هستند که خودشان مرکز درمانی ندارند و کار اصلی شان کمک به تامین دارو و درمان بیماران است.

البته بیشتر هم در حوزه های تخصصی مثل سرطان، توان بخشی، تامین دارو و.

و.

چنین موسساتی را می بینیم.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به برخی چالش های این حوزه اشاره و اظهار می کند: در برخی قسمت ها با نقص قانون یا نقص در اجرای قانون مواجهیم.

مثلا در برخی موارد مباحث مالیاتی، بیمه ای و گمرکی به خوبی انجام نمی شود.

بیشترین مشکل ما عدم آموزش به مردم و موسسات و گاهی اعمال سلیقه در اجرای قانون است.

اما و اگرها درباره تخلفات موسسه های خیریهوی درباره برخی اظهارات مبنی بر سوءاستفاده از نام خیریه برای برخورداری از تسهیلات آن، می گوید: اولا باید توجه کرد که معاونت اجتماعی وزارت بهداشت مجوز خیریه نمی دهد که ناظر بر موسسات خیریه باشد، بلکه ما به مراکز درمانی مانند درمانگاه، مرکز جراحی محدود، بیمارستان و.

مجوز می دهیم.

نصیری با بیان اینکه بنابراین نظارتمان بر خیریه های درمانی از بعد درمانی و از این جهت است که آنها از ماهیت خیریه خارج نشوند، ادامه می دهد: بارها شنیده ام که می گویند برخی افراد برای ندادن مالیات یا پولشویی خیریه تاسیس می کنند، اما من بالغ بر 10 سال است که در این حوزه فعالیت می کنم وحداقل در حوزه درمان چنین چیزی را مشاهده نکردم.

متاسفانه بارها این صحبت ها اعلام می شود، اما مردم دارند در این خیریه ها به بیماران خدمت می کنند.

وی تاکید می کند: البته نمی گویم چنین تخلفاتی مطلقا وجود نداشته و وجود هم نخواهد داشت، اما عمومیت ندارد.

من خودم 10 سال است که در این حوزه کار می کنم و با چنین چیزی مواجه نشدم.

وی در پاسخ به اینکه مردم در صورت دیدن تخلفات در خیریه های حوزه سلامت، چه اقدامی باید انجام دهند، می گوید: اگر موضوع انجام قصور درمانی در خیریه ها است، باید به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع داده شود، اما اگر موضوع به ماهیت خیریه بازمی گردد، موضوع را به معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اطلاع دهند.

بازهم به جرات می گویم که بهترین مراکز درمانی کشور، مراکز خیریه هستند؛ چراکه این موسسات بار عظیمی از حوزه درمان را به دوش می کشند و باید توسعه یابند.


کلید واژه ها: سلامت - بهداشت - بیماران - هزینه - وزارت بهداشت - درمان - کاهش - طرح تحول نظام سلامت - وزارت - میزان - بیماری - دارو - سرطان - معاون - شرایط - سلامت نیوز - بیمارستان - قیمت دارو - درصد - داروخانه - دراماتیک - فیلم - بیمه - مالی - قیمت - مردم - کشور - تماشاگر - اجتماعی - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
عوامل موثر برساختار قامتی دانش آموزان

دو سلامتکده طب ایرانی در استان کرمان افتتاح شد

طراحی "شبکه ملی مراقبت سرطان" برای اولین بار در کشور

دبیر علمی کنگره روانپزشکان: 50 درصد زنان و مردان اختلال روانی دارند

آغاز تکمیل ظرفیت آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت از فردا

الگوی نادرست تغذیه عامل بروز 30 درصد بیماری هاست

قارچ های جادویی که با راه اندازی مجدد مغز، افسردگی شما را درمان خواهند کرد

دختر 16 ساله، دانشجوی رشته پزشکی شد

ارائه مشاوره تغذیه رایگان در ایستگاه های منتخب مترو تهران

5 مزیت نوشیدن آب کرفس

در امتداد بردگی

افسردگی در10.29درصد ایرانی ها نمایان است/زنان بیشتر اضطراب دارند

آیا شما هم از تنگی نفس رنج می برید؟

تمهیدات و هشدارهای اورژانس کشور در پی احتمال وزش بادهای شدید و طوفان

جداال با عفونت دندان با یک معجون جادویی

الگوی نادرست تغذیه عامل بروز 30 درصد بیماری هاست

مزایای خوردن شکلات برای سلامت

10 نکته جالب درباره مصرف فیبر

خدمات کلینیک دندانپزشکی سیار به 800 نفر در باغملک

یک برنامه غذایی افزایش وزن ساده برای آقایان

فواید کدوسبز برای سلامتی

علت قاعدگی نامنظم چیست؟

طراحی "شبکه ملی مراقبت سرطان" برای اولین بار در کشور

فواید شگفت انگیز عصاره فلفل دلمه ای سبز

افتتاح نخستین مرکز درمان و بازتوانی مادر و کودک

این مواد غذایی مانع جذب آهن می شوند

مزایای خوردن شکلات برای سلامت

کدام استان ها بیشترین مبتلایان پوکی استخوان را دارند؟

درباره خواص سیر بیشتر بدانید

بکارگیری بیش از 1300 کارشناس سلامت روان در طرح تحول سلامت

نکته بهداشتی: واکسن آنفلوانزا

آمادگی دولت برای تسویه یک هزار و 200 میلیارد تومان از بدهی بیمه ها به صنعت دارو/بدهی 15 هزار میلیاردی بیمه ها به بخش های درمانی

نگرانی داوطلبان آزمون دکتری وزارت بهداشت درباره تغییرات این آزمون + پاسخ وزارت بهداشت

این مواد غذایی از جذب آهن می شوند

باگت چند غله و خردل

10درصد شاغلان به خاطر افسردگی، مرخصی استعلاجی می گیرند

از بین بردن چربی شکم با 5 ادویه تند و تیز

بیشترین دانشجویان علوم پزشکی ایرانی، در کدام کشورها درس می خوانند؟

درمان اعتیاد به اجبار امکان پذیر نیست

اهدای اعضای بدن یک کودک مرگ مغزی به بیماران نیازمند

اهدای اعضای بدن یک کودک مرگ مغزی به بیماران نیازمند

اجرای نظام ارجاع داخلی در مراکز درمانی تامین اجتماعی قم

خلاصی از شر خارش و اگزما با استفاده از «گلاب»

پیاده روی بانوان شاغل در مرکز بهداشت غرب اهواز به مناسبت هفته سلامت بانوان ایرانی

آشنایی با 9 خاصیت چای زردچوبه برای سلامتی

هشت عادت غلطی که موجب کمردرد می شوند

ویزیت رایگان 73 روستایی شهرستان نیمروز توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر

درمان رایگان مادران معتاد در مرکز بازتوانی مادر و کودک

اهدای اعضای نوجوان دچار مرگ مغزی در رفسنجان

با این راهکارهای تغذیه ای شاد تر باشید

کنترل پانکراس مصنوعی با سیستمی جدید

تومور عجیب در صورت پسر 4 ساله مکزیکی +عکس

نوشابه انرژی زا، جمجمه مرد جوان را خورد (+عکس)

خلاصی از شر خارش و اگزما با استفاده از «گلاب»

ویزیت رایگان 73 روستایی شهرستان نیمروز توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر

قائم مقام ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت منصوب شد

دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت منصوب شد

اگر این نشانه ها را دارید، سالم هستید

ملکه رنجبر برای بار دوم جراحی شد

آمار بالای پرخاشگری در جامعه

اگر این نشانه ها را دارید، سالم هستید

آمار جنسی در محیط های کاری مبهم است

برگزاری اجلاس مشترک وزارت بهداشت ایران و عراق در مرز مهران

سن ابتلا به اختلالات روانی شدید 15 سال اعلام شد

MRI از مغز کودک خطر اولیه ام اس را تشخیص می دهد

هشت عادت غلطی که موجب کمردرد می شوند

از بین بردن چربی شکم با 5 ادویه تند و تیز

اضافه وزن و تغذیه نامناسب عاملی در ناباروری زنان

وزارت بهداشت: آمار دقیقی از آزار جنسی در محیط کار نداریم

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند

رشد 2 برابری سرانه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی

کنترل پانکراس مصنوعی با سیستمی جدید

اهدای عضو یک بیمار مرگ مغزی در یزد به سه بیمار جان دوباره بخشید

انتصاب قائم مقام و دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت

از بین بردن چربی شکم با 5 ادویه تند و تیز

نوشابه انرژی زا، جمجمه مرد جوان را خورد! +عکس

سردردهای پارازیتی

راه اندازی کلینیک طب فراگیر تا سه سال آینده

تشریح بازرسی های انجام شده در ماه محرم در رامشیر

شایعترین عاداتی که موجب کمردرد می شوند

شایعترین عاداتی که موجب کمردرد می شوند

نوشابه انرژی زا، جمجمه مرد جوان را خورد! +عکس

عواملی که باعث می شوند هرگر مادر نشوید!

چرا مردم به مشاور و روانپزشک مراجعه نمی کنند؟

دختر 16 ساله، دانشجوی رشته پزشکی!

نوشیدنی هایی که پوستتان را زیباتر می کنند

6 عادتی که باید کنار بگذارید

6 عامل باورنکردنی که باعث "سرطان" می شوند

کمتر از 25 درصد زنان باردار ورزش می کنند

بهره گیری از فرهنگ دینی بهترین روانشناس برای توانمند سازی است

با این برنامه اعتیادتان را به موبایل کم کنید

روش های درمانی کودکان درخودمانده

زنان بیشتر از مردان دچار اضطراب هستند

تنها 25 درصد زنان باردار ورزش می کنند

اختلال بیش فعالی مختص دوران کودکی نیست

اضافه وزن و تغذیه نامناسب از عوامل بروز ناباروری در زنان

طب اسلامی از دریچه علم و دین

6 عادت که سلامت تیرویید را به خطر می اندازد

چرا آرتروز زانو در بین ایرانی ها شایع تر است

دختر 16 ساله، دانشجوی رشته پزشکی!

تومور مغزی، ره آورد تلفن همراه برای کودکان!

افسردگی بیش از 10 درصد ایرانی ها مشخص است/زنان بیشتر اضطراب دارند

وحشتناک ترین موجودات پنهان شده در آب

معاون فنی و عملیات اورژانس کشور: مراقب این قاتل خاموش باشید/ با این علائم در چند قدمی مرگ قرار دارید!

1300 کارشناس بهداشت روان وارد نظام سلامت شدند

چرا مردم به مشاور و روانپزشک مراجعه نمی کنند؟

عوارض تاتو کردن ابرو و کاشت مژه!

20 دلیل سالم برای مصرف هرچه بیشتر ماهی!

هشدارهای اورژانس کشور درپی احتمال وقوع طوفان

این غذاها به صورت طبیعی قند خون را پایین می آورند

وحشتناک ترین موجودات پنهان شده در آب

خلاصی از شر خارش و اگزما با گلاب

این خوراکی ها بیماری آرتریت را تشدید می کند

بخشش زندگی دوباره به بیماران نیازمند پیوند

نشانه هایی که خبر از کم خونی می دهند!

پیشگیری از اختلالات روانی نیازمند آموزش است

خلاصی از شر خارش و اگزما با استفاده از «گلاب»

گیاهی که برای کاهش علائم قند خون موثر است

اعزام کاروان ورزشی کارمندان حراست دانشگاه به دومین جشنواره فرهنگی ورزشی کارکنان حراست وزرات بهداشت

تومور عجیب در صورت پسر 4 ساله مکزیکی

راه اندازی کلینیک طب فراگیر تا سه سال آینده

داستان دختر 16 ساله ای که دانشجوی رشته پزشکی شد

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مطرح کرد تدوین سند ارتقای سلامت روان/ غربالگری مشکلات روانشناختی در خانه های بهداشت

آمار 23 درصدی اختلالات روان در ایران/افسردگی 12 درصدی شاغلان در محیط های کاری

از بین بردن چربی شکم با 5 ادویه تند و تیز

دویدن بهترین ورزش برای بدن شما است؟

تمهیدات اورژانس کشور در پی احتمال طوفان و وزش باد

افسردگی در 10.29 درصد ایرانی ها نمایان است/زنان بیشتر اضطراب دارند

30 دقیقه پیاده روی تُند، نسخه ای رایگان برای سلامتی زنان

درمان سلول های سرطانی با داروی دیابت

قائم مقام و دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت منصوب شدند

زنان شاغل 10 درصد بیشتر از مردان شاغل افسردگی دارند

آمار جمعیت اختلالات روانپزشکی

مزه دار کردن ماهی به روش جنوبی ها

نقش حیاتی ورزش در پیشگیری از ناباروری زنان

ثبت نام یک میلیون نفر از یزدی ها در سامانه "سیب"

نسخه های طبیعی برای خداحافظی با خشکی پوست

آمار دقیقی از آزار جنسی در محیط کار نداریم

روبات ها به کمک سربازان مبتلا به اختلال استرسی پس ازتروما می آیند

رنگ موی شیمیایی احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد‎

چطور می توانیم شادتر زندگی کنیم؟

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند

این خوراکی ها بیماری آرتریت را تشدید می کند

میوه هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند

تمهیدات و هشدارهای اورژانس کشور در پی احتمال وزش بادهای شدید و طوفان

دبیر علمی کنگره روانپزشکان: 50 درصد زنان و مردان اختلال روانی دارند

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت: 67 درصد بیماران روانشناختی تصور می کنند بدون مراجعه به پزشک درمان می شوند/ 50 درصد افراد افسرده در جهان درمان نمی شوند

اسرار ژنتیکی بارداری اسب های نر دریایی

دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت منصوب شد

طرح مکمل آهن یاری و ویتامین دی در مدارس گناوه اجرایی شد

قائم مقام ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت منصوب شد

افشاگری خداداد عزیزی از کامی که فوتبالیستها از سیگار و قلیان می گیرند!+فیلم

7 عادت خطرناک که سلامت تیرویید را نشانه می گیرد

مهمترین علائمی که نشان از کم خونی است!

جشنواره دستاوردهای علمی در ورزش های پارالمپیکی

تومور عجیب در صورت پسر مکزیکی +عکس

پورعباسی دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت شد

بیماری هایی که زنان کم تحرک را درگیر می کند

اشتباهاتی که بر سلامت تیرویید تاثیر می گذارد

از فواید مصرف تخم مرغ بیشتر بدانیم

مزایای خوردن شکلات برای سلامت

از مصرف بیش ازحد روغن های جامد پرهیز کنید

روشی نوین در بهبود آرتروز زانو در ایران /خط اول درمان بیماریهای تاندونی چیست؟

از فواید مصرف تخم مرغ بیشتر بدانیم

اعضای بدن جوان 22 ساله قزوینی اهدا شد

مشاور وزیر بهداشت: افسردگی بیش از 10 درصد ایرانی ها نمایان است/ زنان بیش تر اضطراب دارند

توضیحات تامین اجتماعی ایلام در ارتباط با یک خبر

زنان شاغل 10 درصد بیشتر از مردان شاغل افسردگی دارند

میوه و سبزی هایی که بیشتر از پرتقال ویتامین C دارند

استخدام کارشناس فروش درشرکتی درحوزه تجهیزات پزشکی

مهم ترین علایم کم خونی

زنان بیشتر از مردان دچار اضطراب می شوند

اولین کارگاه ابزارها و روش های پژوهش در مطالعات مغز و روان برگزار می شود

20 دلیل عالی برای مصرف هرچه بیشتر ماهی

شیوع افسردگی و اضطراب در زنان بیش از مردان

10 حقیقت جالب درمورد فیبرها

آمار بالای پرخاشگری در جامعه

7 راه برای این که علاوه بر بیماری های قلبی عروقی از آلزایمر نیز جلوگیری کنیم

رنگ موی شیمیایی احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد‎

استانهایی که درخواست بیشتری برای اهدای جسد داشتند/ اهدای جسد در گرو رضایت نامه محضری

دختر 16 ساله، دانشجوی رشته پزشکی!

زنان ایرانی افسرده اند

این خوراکی ها بیماری آرتریت را تشدید می کند

MRI از مغز کودک خطر اولیه ام اس را تشخیص می دهد

7 عادت خطرناک که سلامت تیرویید را نشانه می گیرد

راست یا دروغ 6 باور چشمی!

وضعیت زنان ایرانی از «سلامت» تا «زایمان های زیر 18 سال»

قائم مقام و دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت منصوب شدند

چکار کنیم دردهای مفصلی کمتر به سراغ مان بیاید؟

سلامت روان پیش شرط توسعه همه جانبه

تجربه طعمی جدید با نان بومی آمریکای جنوبی

20 دلیل عالی برای مصرف هرچه بیشتر ماهی!

مراقب این قاتل خاموش باشید/با این علائم در چند قدمی مرگ قرار دارید!

این سبزی یک داروی همه کاره طبیعی است

چرا برخی معتادان تصمیم ترک مواد را نیمه رها می کنند؟

دختر 16 ساله ای که همه را شگفت زده کرد

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت: فعالیت فیزیکی مناسب، ضامن سلامت مادران باردار است

آغاز تکمیل ظرفیت آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت از فردا

طرز تهیه نان پیازچه

کرمان ، امروز میزبان شهید گمنام

بی رحمانه های زندگی برای صعب العلاج ها

بی رحمانه های زندگی برای صعب العلاج ها