مطالب مرتبط:
اهدای عضو به پنج بیمار زندگی بخشید
نوزادان نارس چگونه به زندگی ادامه می دهند؟
از بی توجهی مسوولان کهگیلویه و بویراحمد به آثار دفاع مقدس تا زندگی سخت عشایری
کاهش 8ساله عمر مبتلایان به اسکیزوفرنی با سبک نادرست زندگی
اضطراب و افسردگی عامل کیفیت پایین زندگی زنان نابارور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 11:532017-09-20پزشكي

بی رحمانه های زندگی برای صعب العلاج ها


"21 روز بعد"؛ روایت پسر بچه ایست که برای نجات جان مادرش از شر سرطان باید هر 21 روز، یک میلیون تومان پول گیر بیاورد و آمپول مادرش را از داروخانه بخرد؛ - روایتی دراماتیک از غم های پسری که نمی خواهد مادرش را از دست بدهد و اندوهش به حدی است که تا چند دقیقه بعد از پایان فیلم، تماشاگر روی صندلی میخکوب می ماند.

اما باید پرسید آیا واقعا حکایت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج اینچنین است؟ سیستم حمایتی در بیمارستان های کشور برای کمک به این چنین بیمارانی چگونه عمل می کند؟به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا، اگر خانواری به حدی متحمل فشار مالی شود که هزینه و درآمدش بر هم بخورد، به ناچار از هزینه های آموزش، بهداشت و تفریح خود کاسته و آنها را به هزینه های خوراک و مسکن خود منتقل می کند.

در این صورت یا دریافت خدمت حذف می شود یا فرد به درمان های سطح پایین تر از نیازش و یا حتی خوددرمانی روی می آورد.

این موضوع اتفاقی است که طبق اعلام وزارت بهداشتی ها در سال های 91 و 92 در کشور رخ داد؛ سال هایی که تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و اختلافات تولیت سلامت با رییس دولت، قیمت دارو سرسام آور شد و درمان هم به چالش کشیده شد.

بر اساس آمار رسمی، میزان مراجعه افراد تحت پوشش بیمه به پزشک متخصص در سال 92 نسبت به 91، از 1.

01 به 0.

96 کاهش یافت.

همچنین در سال های 91 و 92 شاهد کاهش معنادار و 15 درصدی هزینه های سلامت نسبت به سال 90 به قیمت ثابت بوده ایم؛ روند کاهشی هزینه های سلامت زمانی آزاردهنده می شوند که بدانیم این کاهش در هزینه ها به معنی آن است که فقرا از خدمات سلامت بهره مند نمی شوند.

این شرایط در حالی بود که طرح تحول نظام سلامت با ندای تغییر در ساختار بهداشت و درمان در سال 93 آغاز شد و شعارهایش با دو کلیدواژه حفاظت مالی از مردم و ایجاد عدالت در دسترسی گره خورد و حالا که چهار سال از شروع این طرح می گذرد، شاهد کاهش فرانشیز سهم بیماران و در مقابل افزایش سهم پرداختی بیمه ها در راستای تحقق این شعارها بوده ایم؛ به طوریکه طبق گفته وزارت بهداشت اکنون میزان پرداخت از جیب مردم به میزان 33 درصد کاهش یافته است و هزینه های کمرشکن سلامت هم کم شده است.

با این تفاسیر باید پرسید مضامینی که در برخی فیلم هایمان درباره شرایط سخت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان به تصویر کشیده می شوند، چقدر با واقعیت و وضعیت واقعی بهداشت و درمان امروز مطابقت دارد، آیا با وجود تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و توسعه اقدامات مربوط به خیرین سلامت، هنوز هم بیماران برای برخورداری از دارو و درمان با مشکل مواجهند؟.

سوالی که معاون اجتماعی وزیر بهداشت به آن پاسخ داده و معتقد است که مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، آنها اذیت می شوند.

او می گوید: نباید واقعیت های جامعه را نقض کرد و بجای آن باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج را تامین کنیم.

دکتر سیدمحمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت در این باره به ایسنا، می گوید: متاسفانه برخی بیماری های صعب العلاج هستند که هنوز نتوانستیم هزینه های آنها را تامین کنیم و بیماران بعضا با مشکلاتی در این حوزه ها مواجهند.

نمی توانیم واقعیت جامعه را نقض کنیموی با بیان اینکه بالاخره نمی توانیم واقعیت های جامعه را نقض کنیم، می افزاید: به هر حال مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر هم نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، بی تردید آنها اذیت می شوند.

ایازی ادامه می دهد: البته خوشبختانه بخش عمده ای از هزینه های بیماری سرطان در حال حاضر پوشش داده و تامین می شود، اما در موارد خاص که پزشک داروهایی را تجویز می کند که تحت پوشش بیمه قرار ندارند، بیماران با مشکل مواجه می شوند، چراکه نمی توانند آن دسته از داروهایشان را که تحت پوشش بیمه نیست، تامین کنند.

وجود 350هزار بیمار سرطانی در کشورداروهایی که بیمارستان قادر به تامین شان نیستوی با بیان اینکه در مواردی که بیمارستان قادر به تامین داروی بیماران باشد، حتما آنها را تامین می کند، ادامه می دهد: این درحالیست که در برخی موارد هزینه های داروها به گونه ای است که بیمارستان قادر به تامین آن نیست.

از طرفی در کشور 64 موسسه خیریه در حوزه سرطان فعالیت و بخش عمده ای از نیاز این بیماران را تامین می کنند، اما باید توجه کرد که در ایران حدود 350 هزار بیمار سرطانی داریم و سالانه 90 هزار نفر جدید نیز به این بیماری مبتلا می شوند.

حال با توجه به مشکلات اعتباری که وجود دارد در برخی موارد قادر به تامین داروهای این بیماران نیستیم.

ایازی تاکید می کند: برای حل این مشکلات باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج تامین شود.

در حال حاضر میزان اعتباراتی که به وزارت بهداشت داده می شود، به گونه ای است که در برخی موارد قادر به تامین این هزینه ها نیستیم و به همین دلیل هم بیماران به زحمت می افتند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت پیشگیری از ابتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان، می گوید: البته در وهله اول باید کار پیشگیری را انجام دهیم.

به عنوان مثال غربالگری بانوان برای پیشگیری از سرطان پستان نقش پیشگیرانه بسیار موثری در ابتلا به این بیماری دارد.

بنابراین اگر مردم مقید به این کار باشند و برای انجام معاینات مراجعه کنند، هزینه های درمان اذیت شان نخواهد کرد؛ چراکه اگر زودتر متوجه بیماری شوند، هزینه های بعدی شان کاهش می یابد.

ایازی درباره چگونگی کمک واحدهای مددکاری بیمارستان ها به این بیماران نیز می گوید: باید توجه کرد که عمده هزینه های درمانی مردم را بیمه ها تامین می کنند.

حال مددکاری بیمارستان ها در مواردی وارد می شوند که فرد نمی تواند سهم فرانشیزش را پرداخت کند و لازم است بیمارستان به او کمک کند.

البته این اقدام هم بسیار نادر است؛ چرا که بیمارستان ها اعتبار زیادی ندارند و اگر خیری به بیمارستان کمک کند، آنها هم می توانند به بیماران کمک کنند.

قانونی که 32 سال مغفول مانددکتر محمد نصیری - مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز در همین باره در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برخی اقدامات معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برای توسعه کمک های خیرین در حوزه سلامت، می گوید: بند 10 قانون تشکیل وزارت بهداشت مصوب سال 1364، وظیفه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت را مشخص کرده است.

این درحالیست که اجرای این قانون 32 سال مورد غفلت قرار گرفت، اما در این دوره با تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت، عملی شد.

بر اساس این قانون باید مجموعه ای در داخل وزارت بهداشت ایجاد شود تا در راستای براندازی بوروکراسی اداری، موضوع کار خیرین، NGO ها و خیریه ها را سامان دهد.

وی با بیان اینکه ممکن است خیرین درمانی، بهداشتی، آموزشی یا پژوهشی باشند و در حوزه های مختلف به ما کمک کنند، می افزاید: بنابراین ما در معاونت اجتماعی به امر درمان بیمار ورود نمی کنیم، بلکه بیمار در اختیار معاونت درمان است و ما خیریه های سلامت را توسعه می دهیم.

به عنوان مثال یکی از اقدامات معاونت اجتماعی این بود که شبکه ملی موسسه های خیریه حوزه سرطان را ایجاد کرد تا ارائه خدمات خیریه ها به بیماران مبتلا به سرطان توسعه یابد و با هم افزایی، موانع چنین خیریه هایی برداشته شود.

خیریه ها به بیمارستان ها می آیندنصیری ادامه می دهد: در حال حاضر یکی از بزرگ ترین برنامه های ما ایجاد خیریه های بیمارستانی است.

بر این اساس ابلاغه ای را ارسال کردیم که طبق آن باید 580 خیریه در 580 بیمارستان دولتی موجود ایجاد شود.

یعنی هر بیمارستان باید یک خیریه در درون خودش داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از این خیریه ها در مسیر ثبت هستند و برخی از آنها هم تشکیل شده اند، می افزاید: ما با این کار می خواهیم هم افزایی و حضور مردم خیر را در بیمارستان هایمان افزایش دهیم، اما ما به صورت مستقیم بیماری را به خیّر معرفی نمی کنیم، بلکه ساختارسازی و شبکه سازی می کنیم تا بیمار بتواند در یک زیرساخت مناسب خدمت دریافت کند.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت همچنین می گوید: البته بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت و توسعه هایی که در زمینه خیریه های سلامت در حوزه های مختلف بویژه سرطان داده ایم، بخش اعظمی از هزینه های دارو و درمان را دولت پرداخت می کند و میزان پرداخت از جیب مردم به شدت کاهش یافته و در عین حال میزان مشارکت خیرین هم افزایش یافته است.

فعالیت 64 خیریه در حوزه سرطانکمک 1500 میلیاردی خیرین سلامت به بهداشت و درماننصیری ادامه می دهد: به عنوان مثال در حال حاضر 64 خیریه در حوزه سرطان در کشور فعالند.

البته معتقدیم که این اقدامات کافی نیست و کارها باید بیش از این توسعه یابد و لازمه آن گسترش تعاملات بین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و مردم است.

باید توجه کرد که ما هرگاه صادقانه نیازمان را به مردم گفته ایم و مسیر را برایشان باز گذاشته ایم، مردم وارد کار شده و مشارکت کردند.

ما در این یکسال شاهد این موضوع را به صورت ملموس دیده ایم.

وی با اشاره به میزان مشارکت خیرین در حوزه سلامت، می گوید: طبق آماری که داریم در سال گذشته خیرین 1500 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک مستقیم کردند.

حال در بسیاری از قسمت ها کمک های غیرمستقیمی مانند اداره بیمارستان های خیریه و .

هم از سوی خیرین انجام می شود، اما محاسبه نمی شوند و ما فقط کمک های مستقم را حساب می کنیم.

بر این اساس در حال حاضر 875 موسسه خیریه فعال در حوزه سلامت در کشور داریم و نزدیک به 40 بیمارستان خیریه، 360 درمانگاه خیریه نیز مشغول به کار هستند که بار زیادی از حجم کاری در حوزه سلامت را به دوش می کشند.

دو اولویت کاری خیرین سلامتوی دو اولویت کاری خیرین سلامت را در حوزه مساعدت به بیماران و انجام اقدامات عمرانی دانست و می افزاید: می توانم به جرات اعلام کنم که هیچ یک از دانشگاه های علوم پزشکی وجود ندارند که بخشی از اقدامات شان برعهده خیرین نباشد.

البته ما با ایجاد حلقه هایی در حوزه پژوهش، تحقیقات و توسعه علمی می توانیم از مشارکت خیرین استفاده کنیم و هرچند که این اقدامات زمان براست، اما مصداق هایی را در استان هایی مانند فارس، خراسان رضوی و.

داشته ایم که در حوزه های آموزشی و پژوهشی کمک کرده اند.

البته عمده اقدامات خیرین در حوزه های عمرانی و مساعدت به بیماران است.

نصیری با بیان اینکه 40 درصد کل املاک و ساختمان هایی که بیمارستان های تهران در آنجا مستقرند، بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند که وقفی بوده و توسط خیرین تامین شده است، می گوید: باید توجه کرد که از بین 875 موسسه خیریه، 470 موردش مرکز درمانی دارند که خودشان به طور رایگان به بیماران ارائه خدمت می دهند.

برخی از آنها هم مراکزی هستند که خودشان مرکز درمانی ندارند و کار اصلی شان کمک به تامین دارو و درمان بیماران است.

البته بیشتر هم در حوزه های تخصصی مثل سرطان، توان بخشی، تامین دارو و.

و.

چنین موسساتی را می بینیم.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به برخی چالش های این حوزه اشاره و اظهار می کند: در برخی قسمت ها با نقص قانون یا نقص در اجرای قانون مواجهیم.

مثلا در برخی موارد مباحث مالیاتی، بیمه ای و گمرکی به خوبی انجام نمی شود.

بیشترین مشکل ما عدم آموزش به مردم و موسسات و گاهی اعمال سلیقه در اجرای قانون است.

اما و اگرها درباره تخلفات موسسه های خیریهوی درباره برخی اظهارات مبنی بر سوءاستفاده از نام خیریه برای برخورداری از تسهیلات آن، می گوید: اولا باید توجه کرد که معاونت اجتماعی وزارت بهداشت مجوز خیریه نمی دهد که ناظر بر موسسات خیریه باشد، بلکه ما به مراکز درمانی مانند درمانگاه، مرکز جراحی محدود، بیمارستان و.

مجوز می دهیم.

نصیری با بیان اینکه بنابراین نظارتمان بر خیریه های درمانی از بعد درمانی و از این جهت است که آنها از ماهیت خیریه خارج نشوند، ادامه می دهد: بارها شنیده ام که می گویند برخی افراد برای ندادن مالیات یا پولشویی خیریه تاسیس می کنند، اما من بالغ بر 10 سال است که در این حوزه فعالیت می کنم وحداقل در حوزه درمان چنین چیزی را مشاهده نکردم.

متاسفانه بارها این صحبت ها اعلام می شود، اما مردم دارند در این خیریه ها به بیماران خدمت می کنند.

وی تاکید می کند: البته نمی گویم چنین تخلفاتی مطلقا وجود نداشته و وجود هم نخواهد داشت، اما عمومیت ندارد.

من خودم 10 سال است که در این حوزه کار می کنم و با چنین چیزی مواجه نشدم.

وی در پاسخ به اینکه مردم در صورت دیدن تخلفات در خیریه های حوزه سلامت، چه اقدامی باید انجام دهند، می گوید: اگر موضوع انجام قصور درمانی در خیریه ها است، باید به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع داده شود، اما اگر موضوع به ماهیت خیریه بازمی گردد، موضوع را به معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اطلاع دهند.

بازهم به جرات می گویم که بهترین مراکز درمانی کشور، مراکز خیریه هستند؛ چراکه این موسسات بار عظیمی از حوزه درمان را به دوش می کشند و باید توسعه یابند.


کلید واژه ها: سلامت - بهداشت - بیماران - هزینه - وزارت بهداشت - درمان - کاهش - طرح تحول نظام سلامت - وزارت - میزان - بیماری - دارو - سرطان - معاون - شرایط - سلامت نیوز - بیمارستان - قیمت دارو - درصد - داروخانه - دراماتیک - فیلم - بیمه - مالی - قیمت - مردم - کشور - تماشاگر - اجتماعی - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
واکنش شهردار تهران به ریش کیارستمی

جولان ریزگردها در ریگان وافزایش شمار بیماران تنفسی به 63نفر

صداهای ناهنجار تهدید جدی برای مادران باردار است

خواص پنیر

بیماری هایی که از دوران جنینی سراغ مان می آیند

علت چاقی زوج‎ها پس از ازدواج چیست؟

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

تاثیر استرس روی بدن

مرگ و میر مادران باردار در مراکز درمانی تامین اجتماعی هرمزگان به صفر رسید

با فواید درمانی عرق بهارنارنج بیشتر آشنا شوید

مرگ و میر مادران باردار در مراکز درمانی تامین اجتماعی هرمزگان به صفر رسید

تهیه نعنا داغ مجلسی عالی برای تزیین آش

شریان های حیات

این نشانه ها به شما می گوید واقعا باهوشید!

تهیه حلوای سنتی در ارومیه

وقتی زوج جـوان عشق را معنی می کنند/تصاویر

16 ماده غذایی فوق العاده که چربی های شکمی را نابود می کنند

راهکارهای خانگی برای درمان زگیل

غربالگری سرطان روده

شرایط نگهداری و بهترین غذای ماهی قرمز چیست؟

مرکز بانک خون بند ناف در بوشهر راه اندازی شد

مرکز بانک خون بند ناف در بوشهر راه اندازی شد

حقایقی درباره مردان که از دیگران پنهان می کنند

16 ماده غذایی فوق العاده که چربی های شکمی را نابود می کنند

رهایی از خستگی با نسخه های طبیعی

ساخت نانوسامانه انتقال دارو به سلول های سرطانی

آیا می دانید کدام مواد غذایی تاریخ انقضا ندارند؟

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می شود

بیمارستان خلیج فارس رتبه نخست کشور/ ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان تامین اجتماعی در 714 مرکز درمانی ملکی و طرف قرارداد

پیام تسلیت «زن شگفت انگیز» جنجال بپا کرد

7 راه پیشگیری از اضافه وزن در تعطیلات نوروز

طرز تهیه ی موساکا / طرز تهیه ی گراتن بادمجان

داشتن اختلال اضطراب عمومی در مبتلایان به ناباروری ثابت شد

ساخت حسگر ایمنی گاز بر اساس فناوری گرافین

تاثیر مصرف سبزیجات پربرگ بر سلامت عقل

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

استان مرکزی در خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در کشور پیشرو است

نشست خبری ریس بیمارستان خلیج فارس با خبرنگاران

این ماهی موجب تشدید بیماریهای قلبی، آسم و آلرژی می شود

رییس سامانه بهداشت 190 وزارت بهداشت: 140 تن مواد غذایی فاسد در سال 96 معدوم شد

مراکزبهداشتی و درمانی ایران استانداردهای بین المللی را دارد

مبتلایان به ناباروری از اضطراب عمومی رنج می برند

غربالگری رایگان بیماری آب سیاه در اسلامشهر

10 برنامه سلامت برای دانش آموزان البرز اجرایی شد

علائم و علل کمبود پتاسیم در بدن

پرورش زالوهای طبی ساماندهی می شود

10 برنامه سلامت برای دانش آموزان البرز اجرایی شد

مومیایی عجیب 3 انگشتی (+عکس)

آجیل عید را چه مقدار مصرف کنیم/تغییرات خوب و بد غذایی به دلیل سفرهای نوروزی

آخرین خبر از وضعیت جسمانی خواننده سرشناس پاپ

چرا نوزادان در بدو تولد زشت هستند؟

توصیه های بهداشتی در ایام نوروز

نشانه های سردی معده چیست؟

140 تن مواد غذایی فاسد در سال 96 معدوم شد

خوراکی هایی برای پاکسازی کلیه ها

راه های پیشگیری از اضافه وزن در تعطیلات نوروز

مصرف ماهی "تیلاپیا" موجب تشدید بیماریهای قلبی می شود؟

20 چیز که لبخندتان را ویران می کند

ماهی قرمز عصبی نخرید

این 10 توصیه دارویی را در سفر جدی بگیرید

ترفندهای خانگی برای رفع بوی بد کفش

سخنگوی غذا ودارو در گفتگو با فارس مطرح کرد توسعه سامانه TTAC از دستاوردهای سازمان غذا ودارو در سال 96

ماهی تیلاپیا باعث تشدید بیماریهای قلبی و آسم می شود

مراقب 1+ 5 مواد غذایی در ایام نوروز باشید

سخاوت سرخ در آستانه فصل سبز

ماجرای نادر و عجیب جنین 50 ساله در شکم مادر

با مشارکت مردم در عرصه فرهنگی و هنری می توان گرایش به اعتیاد را کم کرد

خدمات ویژه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ایام نوروز اعلام شد

نوروز امسال با شیرینی و آجیل شور کمتر

چه ورزشی باعث افزایش میل جنسی می شود؟

واکسن مننژیت برای سفر عتبات اجباری نیست

حال معده شما چطور است؟

آخرین خبر از وضعیت جسمانی خواننده سرشناس پاپ

برای داشتن مو هایی براق چه کار کنیم؟

سخاوت سرخ در آستانه فصل سبز

خواص 7 ماده مورد استفاده در هفت سین از منظر علم تغذیه و طب ایرانی

تعطیلی داروخانه هلال احمر اهواز از 27 تا 29 اسفند ماه

آخرین خبر از وضعیت جسمانی خواننده سرشناس پاپ

خواص هفت ماده مورد استفاده در هفت سین از منظر علم تغذیه و طب ایرانی

طرح آماده باش نوروزی مراکز درمانی تامین اجتماعی در گیلان

خواص هفت ماده مورد استفاده در هفت سین از منظر علم تغذیه و طب ایرانی

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

امحای 3/5 تن کالاهای غذایی، بهداشتی و دارویی قاچاق و غیرمجاز

ساده ترین توصیه ها برای افزایش سلامت دستگاه گوارش

چرا زوج ها پس از ازدواج چاق می شوند؟

کمک های بشردوستانه کانادا به مسلمانان میانمار

تشویقی برای مراجعه داوطلبانه کارمند معتاد دولت

چگونه در نوروز از چاقی پیشگیری کنیم؟

خواص هفت ماده مورد استفاده در هفت سین از منظر علم تغذیه و طب ایرانی

چرا مردها زودتر از زن ها می میرند؟

تزریق واکسن مننژیت برای سفرهای زیارتی ضروری است؟

5 خوراکی برای کاهش تهوع در سفرهای نوروزی

راه های مقابله با گوش درد نوزاد در هواپیما

داروی سرطان مهارت های اجتماعی مبتلایان به اتیسم را بهبود می بخشد

افزایش تعداد عمل های جراحی ، علت کمبود خون در اسفند

7 راه پیشگیری از اضافه وزن در تعطیلات نوروز

بارداری تا چه سنی مناسب است؟

12 علامت باهوش بودن

علائم بیماری سلیاک چیست؟

بی رحمانه های زندگی برای صعب العلاج ها

بی رحمانه های زندگی برای صعب العلاج ها