مطالب مرتبط:
گرو گذاشتن درآمدهای نفتی در فاینانس های اخیر واقعیت ندارد
مایکروسافت 11 مهرماه رویداد «واقعیت ترکیبی ویندوز» را میزبانی می کند
اجرای احکام اسلامی در جامعه فساد اداری و آمارهای خلاف واقعیت را کاهش می دهد
آمار کاهش تورم و ایجاد اشتغال با واقعیت بیرونی تطابق ندارد
جنجال بر سر رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق؛ واقعیت ماجرا چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 02:402017-09-19پزشكي

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟


"21 روز بعد"؛ روایت پسر بچه ایست که برای نجات جان مادرش از شر سرطان باید هر 21 روز، یک میلیون تومان پول گیر بیاورد و آمپول مادرش را از داروخانه بخرد؛ - "21 روز بعد"؛ روایت پسر بچه ایست که برای نجات جان مادرش از شر سرطان باید هر 21 روز، یک میلیون تومان پول گیر بیاورد و آمپول مادرش را از داروخانه بخرد؛ روایتی دراماتیک از غم های پسری که نمی خواهد مادرش را از دست بدهد و اندوهش به حدی است که تا چند دقیقه بعد از پایان فیلم، تماشاگر روی صندلی میخکوب می ماند.

اما باید پرسید آیا واقعا حکایت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج اینچنین است؟ سیستم حمایتی در بیمارستان های کشور برای کمک به این چنین بیمارانی چگونه عمل می کند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اگر خانواری به حدی متحمل فشار مالی شود که هزینه و درآمدش بر هم بخورد، به ناچار از هزینه های آموزش، بهداشت و تفریح خود کاسته و آنها را به هزینه های خوراک و مسکن خود منتقل می کند.

در این صورت یا دریافت خدمت حذف می شود یا فرد به درمان های سطح پایین تر از نیازش و یا حتی خوددرمانی روی می آورد.

این موضوع اتفاقی است که طبق اعلام وزارت بهداشتی ها در سال های 91 و 92 در کشور رخ داد؛ سال هایی که تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و اختلافات تولیت سلامت با رییس دولت، قیمت دارو سرسام آور شد و درمان هم به چالش کشیده شد.

بر اساس آمار رسمی، میزان مراجعه افراد تحت پوشش بیمه به پزشک متخصص در سال 92 نسبت به 91، از 1.

01 به 0.

96 کاهش یافت.

همچنین در سال های 91 و 92 شاهد کاهش معنادار و 15 درصدی هزینه های سلامت نسبت به سال 90 به قیمت ثابت بوده ایم؛ روند کاهشی هزینه های سلامت زمانی آزاردهنده می شوند که بدانیم این کاهش در هزینه ها به معنی آن است که فقرا از خدمات سلامت بهره مند نمی شوند.

این شرایط در حالی بود که طرح تحول نظام سلامت با ندای تغییر در ساختار بهداشت و درمان در سال 93 آغاز شد و شعارهایش با دو کلیدواژه حفاظت مالی از مردم و ایجاد عدالت در دسترسی گره خورد و حالا که چهار سال از شروع این طرح می گذرد، شاهد کاهش فرانشیز سهم بیماران و در مقابل افزایش سهم پرداختی بیمه ها در راستای تحقق این شعارها بوده ایم؛ به طوریکه طبق گفته وزارت بهداشت اکنون میزان پرداخت از جیب مردم به میزان 33 درصد کاهش یافته است و هزینه های کمرشکن سلامت هم کم شده است.

با این تفاسیر باید پرسید مضامینی که در برخی فیلم هایمان درباره شرایط سخت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان به تصویر کشیده می شوند، چقدر با واقعیت و وضعیت واقعی بهداشت و درمان امروز مطابقت دارد، آیا با وجود تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و توسعه اقدامات مربوط به خیرین سلامت، هنوز هم بیماران برای برخورداری از دارو و درمان با مشکل مواجهند؟.

سوالی که معاون اجتماعی وزیر بهداشت به آن پاسخ داده و معتقد است که مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، آنها اذیت می شوند.

او می گوید: نباید واقعیت های جامعه را نقض کرد و بجای آن باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج را تامین کنیم.

دکتر سیدمحمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت در این باره به ایسنا، می گوید: متاسفانه برخی بیماری های صعب العلاج هستند که هنوز نتوانستیم هزینه های آنها را تامین کنیم و بیماران بعضا با مشکلاتی در این حوزه ها مواجهند.

نمی توانیم واقعیت جامعه را نقض کنیم وی با بیان اینکه بالاخره نمی توانیم واقعیت های جامعه را نقض کنیم، می افزاید: به هر حال مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر هم نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، بی تردید آنها اذیت می شوند.

ایازی ادامه می دهد: البته خوشبختانه بخش عمده ای از هزینه های بیماری سرطان در حال حاضر پوشش داده و تامین می شود، اما در موارد خاص که پزشک داروهایی را تجویز می کند که تحت پوشش بیمه قرار ندارند، بیماران با مشکل مواجه می شوند، چراکه نمی توانند آن دسته از داروهایشان را که تحت پوشش بیمه نیست، تامین کنند.

وجود 350هزار بیمار سرطانی در کشور داروهایی که بیمارستان قادر به تامین شان نیست وی با بیان اینکه در مواردی که بیمارستان قادر به تامین داروی بیماران باشد، حتما آنها را تامین می کند، ادامه می دهد: این درحالیست که در برخی موارد هزینه های داروها به گونه ای است که بیمارستان قادر به تامین آن نیست.

از طرفی در کشور 64 موسسه خیریه در حوزه سرطان فعالیت و بخش عمده ای از نیاز این بیماران را تامین می کنند، اما باید توجه کرد که در ایران حدود 350 هزار بیمار سرطانی داریم و سالانه 90 هزار نفر جدید نیز به این بیماری مبتلا می شوند.

حال با توجه به مشکلات اعتباری که وجود دارد در برخی موارد قادر به تامین داروهای این بیماران نیستیم.

ایازی تاکید می کند: برای حل این مشکلات باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج تامین شود.

در حال حاضر میزان اعتباراتی که به وزارت بهداشت داده می شود، به گونه ای است که در برخی موارد قادر به تامین این هزینه ها نیستیم و به همین دلیل هم بیماران به زحمت می افتند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت پیشگیری از ابتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان، می گوید: البته در وهله اول باید کار پیشگیری را انجام دهیم.

به عنوان مثال غربالگری بانوان برای پیشگیری از سرطان پستان نقش پیشگیرانه بسیار موثری در ابتلا به این بیماری دارد.

بنابراین اگر مردم مقید به این کار باشند و برای انجام معاینات مراجعه کنند، هزینه های درمان اذیت شان نخواهد کرد؛ چراکه اگر زودتر متوجه بیماری شوند، هزینه های بعدی شان کاهش می یابد.

ایازی درباره چگونگی کمک واحدهای مددکاری بیمارستان ها به این بیماران نیز می گوید: باید توجه کرد که عمده هزینه های درمانی مردم را بیمه ها تامین می کنند.

حال مددکاری بیمارستان ها در مواردی وارد می شوند که فرد نمی تواند سهم فرانشیزش را پرداخت کند و لازم است بیمارستان به او کمک کند.

البته این اقدام هم بسیار نادر است؛ چرا که بیمارستان ها اعتبار زیادی ندارند و اگر خیری به بیمارستان کمک کند، آنها هم می توانند به بیماران کمک کنند.

قانونی که 32 سال مغفول ماند دکتر محمد نصیری - مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز در همین باره در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برخی اقدامات معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برای توسعه کمک های خیرین در حوزه سلامت، می گوید: بند 10 قانون تشکیل وزارت بهداشت مصوب سال 1364، وظیفه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت را مشخص کرده است.

این درحالیست که اجرای این قانون 32 سال مورد غفلت قرار گرفت، اما در این دوره با تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت، عملی شد.

بر اساس این قانون باید مجموعه ای در داخل وزارت بهداشت ایجاد شود تا در راستای براندازی بوروکراسی اداری، موضوع کار خیرین، NGO ها و خیریه ها را سامان دهد.

وی با بیان اینکه ممکن است خیرین درمانی، بهداشتی، آموزشی یا پژوهشی باشند و در حوزه های مختلف به ما کمک کنند، می افزاید: بنابراین ما در معاونت اجتماعی به امر درمان بیمار ورود نمی کنیم، بلکه بیمار در اختیار معاونت درمان است و ما خیریه های سلامت را توسعه می دهیم.

به عنوان مثال یکی از اقدامات معاونت اجتماعی این بود که شبکه ملی موسسه های خیریه حوزه سرطان را ایجاد کرد تا ارائه خدمات خیریه ها به بیماران مبتلا به سرطان توسعه یابد و با هم افزایی، موانع چنین خیریه هایی برداشته شود.

خیریه ها به بیمارستان ها می آیند نصیری ادامه می دهد: در حال حاضر یکی از بزرگ ترین برنامه های ما ایجاد خیریه های بیمارستانی است.

بر این اساس ابلاغه ای را ارسال کردیم که طبق آن باید 580 خیریه در 580 بیمارستان دولتی موجود ایجاد شود.

یعنی هر بیمارستان باید یک خیریه در درون خودش داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از این خیریه ها در مسیر ثبت هستند و برخی از آنها هم تشکیل شده اند، می افزاید: ما با این کار می خواهیم هم افزایی و حضور مردم خیر را در بیمارستان هایمان افزایش دهیم، اما ما به صورت مستقیم بیماری را به خیّر معرفی نمی کنیم، بلکه ساختارسازی و شبکه سازی می کنیم تا بیمار بتواند در یک زیرساخت مناسب خدمت دریافت کند.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت همچنین می گوید: البته بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت و توسعه هایی که در زمینه خیریه های سلامت در حوزه های مختلف بویژه سرطان داده ایم، بخش اعظمی از هزینه های دارو و درمان را دولت پرداخت می کند و میزان پرداخت از جیب مردم به شدت کاهش یافته و در عین حال میزان مشارکت خیرین هم افزایش یافته است.

فعالیت 64 خیریه در حوزه سرطان کمک 1500 میلیاردی خیرین سلامت به بهداشت و درمان نصیری ادامه می دهد: به عنوان مثال در حال حاضر 64 خیریه در حوزه سرطان در کشور فعالند.

البته معتقدیم که این اقدامات کافی نیست و کارها باید بیش از این توسعه یابد و لازمه آن گسترش تعاملات بین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و مردم است.

باید توجه کرد که ما هرگاه صادقانه نیازمان را به مردم گفته ایم و مسیر را برایشان باز گذاشته ایم، مردم وارد کار شده و مشارکت کردند.

ما در این یکسال شاهد این موضوع را به صورت ملموس دیده ایم.

وی با اشاره به میزان مشارکت خیرین در حوزه سلامت، می گوید: طبق آماری که داریم در سال گذشته خیرین 1500 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک مستقیم کردند.

حال در بسیاری از قسمت ها کمک های غیرمستقیمی مانند اداره بیمارستان های خیریه و .

هم از سوی خیرین انجام می شود، اما محاسبه نمی شوند و ما فقط کمک های مستقم را حساب می کنیم.

بر این اساس در حال حاضر 875 موسسه خیریه فعال در حوزه سلامت در کشور داریم و نزدیک به 40 بیمارستان خیریه، 360 درمانگاه خیریه نیز مشغول به کار هستند که بار زیادی از حجم کاری در حوزه سلامت را به دوش می کشند.

دو اولویت کاری خیرین سلامت وی دو اولویت کاری خیرین سلامت را در حوزه مساعدت به بیماران و انجام اقدامات عمرانی دانست و می افزاید: می توانم به جرات اعلام کنم که هیچ یک از دانشگاه های علوم پزشکی وجود ندارند که بخشی از اقدامات شان برعهده خیرین نباشد.

البته ما با ایجاد حلقه هایی در حوزه پژوهش، تحقیقات و توسعه علمی می توانیم از مشارکت خیرین استفاده کنیم و هرچند که این اقدامات زمان براست، اما مصداق هایی را در استان هایی مانند فارس، خراسان رضوی و.

داشته ایم که در حوزه های آموزشی و پژوهشی کمک کرده اند.

البته عمده اقدامات خیرین در حوزه های عمرانی و مساعدت به بیماران است.

نصیری با بیان اینکه 40 درصد کل املاک و ساختمان هایی که بیمارستان های تهران در آنجا مستقرند، بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند که وقفی بوده و توسط خیرین تامین شده است، می گوید: باید توجه کرد که از بین 875 موسسه خیریه، 470 موردش مرکز درمانی دارند که خودشان به طور رایگان به بیماران ارائه خدمت می دهند.

برخی از آنها هم مراکزی هستند که خودشان مرکز درمانی ندارند و کار اصلی شان کمک به تامین دارو و درمان بیماران است.

البته بیشتر هم در حوزه های تخصصی مثل سرطان، توان بخشی، تامین دارو و.

و.

چنین موسساتی را می بینیم.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به برخی چالش های این حوزه اشاره و اظهار می کند: در برخی قسمت ها با نقص قانون یا نقص در اجرای قانون مواجهیم.

مثلا در برخی موارد مباحث مالیاتی، بیمه ای و گمرکی به خوبی انجام نمی شود.

بیشترین مشکل ما عدم آموزش به مردم و موسسات و گاهی اعمال سلیقه در اجرای قانون است.

اما و اگرها درباره تخلفات موسسه های خیریه وی درباره برخی اظهارات مبنی بر سوءاستفاده از نام خیریه برای برخورداری از تسهیلات آن، می گوید: اولا باید توجه کرد که معاونت اجتماعی وزارت بهداشت مجوز خیریه نمی دهد که ناظر بر موسسات خیریه باشد، بلکه ما به مراکز درمانی مانند درمانگاه، مرکز جراحی محدود، بیمارستان و.

مجوز می دهیم.

نصیری با بیان اینکه بنابراین نظارتمان بر خیریه های درمانی از بعد درمانی و از این جهت است که آنها از ماهیت خیریه خارج نشوند، ادامه می دهد: بارها شنیده ام که می گویند برخی افراد برای ندادن مالیات یا پولشویی خیریه تاسیس می کنند، اما من بالغ بر 10 سال است که در این حوزه فعالیت می کنم وحداقل در حوزه درمان چنین چیزی را مشاهده نکردم.

متاسفانه بارها این صحبت ها اعلام می شود، اما مردم دارند در این خیریه ها به بیماران خدمت می کنند.

وی تاکید می کند: البته نمی گویم چنین تخلفاتی مطلقا وجود نداشته و وجود هم نخواهد داشت، اما عمومیت ندارد.

من خودم 10 سال است که در این حوزه کار می کنم و با چنین چیزی مواجه نشدم.

وی در پاسخ به اینکه مردم در صورت دیدن تخلفات در خیریه های حوزه سلامت، چه اقدامی باید انجام دهند، می گوید: اگر موضوع انجام قصور درمانی در خیریه ها است، باید به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع داده شود، اما اگر موضوع به ماهیت خیریه بازمی گردد، موضوع را به معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اطلاع دهند.

بازهم به جرات می گویم که بهترین مراکز درمانی کشور، مراکز خیریه هستند؛ چراکه این موسسات بار عظیمی از حوزه درمان را به دوش می کشند و باید توسعه یابند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: هزینه - بهداشت - سلامت - بیماران - درمان - کاهش - وزارت بهداشت - طرح تحول نظام سلامت - داروخانه - سرطان - میزان - وزارت - واقعیت - دارو - بیماری - شرایط - بیمارستان - قیمت دارو - دراماتیک - مالی - درصد - نجات - مردم - کشور - قیمت - فیلم - بیمه - اجتماعی - تماشاگر - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
گرفتن سلفی های پی درپی یک مشکل رفتاری است

بهترین راه مبارزه با ریفلاکس معده را بشناسید

تأثیرآلودگی هوا بر تشدید بیماری های قلبی و ریوی

مصرف زیاد مکمل های ویتامین منجر به سوزش معده می شود

(تصاویر) تولد نوزاد سنگین وزن در انگلیس

پاکسازی رگهای بدن با این خوراکی ها

پژوهشگران عرصه سلامت در بوشهر تجلیل شدند

از خواص باورنکردنی این میوه یلدایی غافل نشوید

با این 8 ماده غذایی با درد خداحافظی کنید

پژوهشگران عرصه سلامت در بوشهر تجلیل شدند

بانک اطلاعاتی سمن های سلامت تشکیل می شود

چرا ماندن در خانه بهترین گزینه برای سپری کردن تعطیلات است؟‎

مهم ترین نشانه اولیه حمله قلبی چیست؟

زنان در چه سنی شادتر هستند؟

آیا شکر برای سلامتی مضر است؟

پاکسازی رگهای بدن با این خوراکی ها

برچسبی که جایگزین واکسن می شود!

درمان پوکی استخوان با کمک نانوذرات

گروه های حساس تا رفع آلودگی هوا از منزل خارج نشوند

نوعی سبزی ضد رماتیسم

تفاوت آرتریت با آرتروز چیست؟

رژیم غذایی سالم موجب افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود

آلودگی هوا خون را آلوده نمی کند

افزایش احتمال سرطان و ناباروری با استفاده شبانه از تلفن همراه

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران هشدار داد خطر دو برابری ابتلا به آنفلوآنزا در شهرهای آلوده

عرق شدید از نشانه های حملات قلبی در مراحل اولیه است

قطره آهن سبب پوسیدگی دندان کودک می شود؟

تفاوت اختلال حواس و آلزایمر چیست؟

تعریق شدید اولین نشانه این عارضه مرگبار است!

دلایلی که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شوند

مصرف زیاد مکمل های ویتامین منجر به سوزش معده می شود

طرز تهیه صبحانه خوشمزه هندی

مهم ترین علائم ریفلاکس معده/ بهترین راه مبارزه با این بیماری را بشناسید

11 عادت مضر برای سلامتی

70 درصد آرتروزهای زانو در زنان / دلایل اصلی آرتروز

آیا دست و پاهایتان زیاد عرق می کند؟

آیا موز روند لاغری را کند می کند؟

در مورد تست سلامت جنین بیشتر بدانید

کتابی با عنوان تغذیه و رژیم درمانی در مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) به چاپ رسید

متخصص قلب و عروق عنوان کرد تأثیرآلودگی هوا بر تشدید بیماری های قلبی و ریوی

علل شایع ِ مشکلات بارداری در مردان

بیماری آنتروتوکسمی، بیماری فصل سرما

ظرفیت رشته های علوم پزشکی بازنگری می شود

ویزیت روزانه 400 بیمار در کلینیک ویژه بیمارستان شهدای سرپل ذهاب/ استقرار 10 دستگاه آمبولانس در سرپل ذهاب برای انتقال بیماران به کرمانشاه

مجازات تخلف پزشکی بر عهده وزارت بهداشت نیست

5 توصیه برای داشتن پوستی سالم

مادران باردار غیردیابتی قندخون بالا را جدی بگیرند

خوردنی هایی که هنگام آلودگی هوا باید مصرف کرد

هفت هزار بیمار بلاتکلیفند

بهترین راه های کنترل استرس در دوران بارداری

از موبایل دوری کنید !

هشدار؛ شب یلدا این دو خوراکی را با هم نخورید

زنده باد زندگی

دندان های خراب چه تاثیری در بروز معده درد دارند؟

سهم11 درصدی خیران در خریدتخت های بیمارستانی استان

استقرار روانشناسان بالینی در مراکز بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی + گزارش

متخصص ریه: گروه های حساس تا رفع آلودگی هوا از منزل خارج نشوند

31خاصیت باورنکردنی لبوی شب یلدا

بیماری آنتروتوکسمی عامل تلفات دام در درمیان

بیماری آنتروتوکسمی عامل تلفات دام در فصل پاییز

عرق شدید نشانه اولیه حمله قلبی است

ضرورت ورود بخش خصوصی برای تامین کمبود 8 هزار تخت در بیمارستان های خراسان رضوی

با خواص اعجاب انگیز انار آشنا شوید +اینفوگرافی

چرا کودکم این قدر لاغر است؟

زمانتان را با این 30 قدم مدیریت کنید

آیا بوی خودروهای صفرکیلومتر سمی است؟

بلایی که فقر آهن سرتان می آورد

والدین چگونه فرزند خود را به یک بیمار روانی تبدیل می کنند ؟

در مورد تست سلامت جنین بیشتر بدانید

درمان و پیشگیری از پوکی استخوان با فناوری نانو

انواع کمر درد در جوانان ایرانی!

آیا شکر برای سلامتی مضر است؟

چرا زوج ها بعد از مدتی شبیه هم می شوند؟

افزایش خطر سقط جنین از تشعشعات وای فای و موبایل

حیوان خانگی عجیب و ترسناک نگین معتضدی! +عکس

صنعت دارو بدترین دوران را تجربه می کند

رییس انجمن جراحان زانو، آرتروسکوپی و آسیب ورزشی: زنان دو برابر مردان گرفتار آرتروز زانو می شوند/ کمبود ویتامین D را جدی بگیرید

دلایلی که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شوند

4 تاثیر عمده ادویه ها بر سلامت

دندان های خراب چه تاثیری در بروز معده درد دارند؟

واردات داروهای مشابه باید متوقف شود

آخرین مهلت تکمیل ظرفیت دستیاری فوق تخصصی

8 خوراکی که رگ های بدنتان را پاکسازی می کند

با مصرف روزانه این خوراکی 100 سال عمر کنید!

هشدار قندخون بالا در مادران باردار غیردیابتی

کنار تلفن همراه تان نخوابید

حذف مالاریا تا سال 1404 از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت

عوارض مصرف نوشابه های انرژی زا

ویزیت روزانه 400 بیمار در کلینیک ویژه بیمارستان شهدای سرپل ذهاب

با خواص اعجاب انگیز انار آشنا شوید +اینفوگرافی

5 توصیه برای داشتن پوستی سالم

وزیر بهداشت از بیمارستان پکن بازدید کرد

دلایل ایجاد روند منفی سلامت در بین زنان جوان و در مقابل سلامت مردان بهبود یافته است

امروز آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دستیاری فوق تخصصی

آیا شکر برای سلامتی مضر است؟

هر دانه یاقوت کلی می ارزد

5 توصیه مهم برای داشتن پوست سالم

شایع ترین نوع سردرد را بشناسید/ خطرات مصرف زیاد مُسکن

اطلاعیه کارت و زمان برگزاری آزمون استخدامی دانشگاه­های علوم پزشکی

شیوه ای موثر برای درمان عفونت های کُشنده مجاری تنفسی

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟