مطالب مرتبط:
گرو گذاشتن درآمدهای نفتی در فاینانس های اخیر واقعیت ندارد
مایکروسافت 11 مهرماه رویداد «واقعیت ترکیبی ویندوز» را میزبانی می کند
اجرای احکام اسلامی در جامعه فساد اداری و آمارهای خلاف واقعیت را کاهش می دهد
آمار کاهش تورم و ایجاد اشتغال با واقعیت بیرونی تطابق ندارد
جنجال بر سر رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق؛ واقعیت ماجرا چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 ساعت 02:402017-09-19پزشكي

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟


"21 روز بعد"؛ روایت پسر بچه ایست که برای نجات جان مادرش از شر سرطان باید هر 21 روز، یک میلیون تومان پول گیر بیاورد و آمپول مادرش را از داروخانه بخرد؛ - "21 روز بعد"؛ روایت پسر بچه ایست که برای نجات جان مادرش از شر سرطان باید هر 21 روز، یک میلیون تومان پول گیر بیاورد و آمپول مادرش را از داروخانه بخرد؛ روایتی دراماتیک از غم های پسری که نمی خواهد مادرش را از دست بدهد و اندوهش به حدی است که تا چند دقیقه بعد از پایان فیلم، تماشاگر روی صندلی میخکوب می ماند.

اما باید پرسید آیا واقعا حکایت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج اینچنین است؟ سیستم حمایتی در بیمارستان های کشور برای کمک به این چنین بیمارانی چگونه عمل می کند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اگر خانواری به حدی متحمل فشار مالی شود که هزینه و درآمدش بر هم بخورد، به ناچار از هزینه های آموزش، بهداشت و تفریح خود کاسته و آنها را به هزینه های خوراک و مسکن خود منتقل می کند.

در این صورت یا دریافت خدمت حذف می شود یا فرد به درمان های سطح پایین تر از نیازش و یا حتی خوددرمانی روی می آورد.

این موضوع اتفاقی است که طبق اعلام وزارت بهداشتی ها در سال های 91 و 92 در کشور رخ داد؛ سال هایی که تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و اختلافات تولیت سلامت با رییس دولت، قیمت دارو سرسام آور شد و درمان هم به چالش کشیده شد.

بر اساس آمار رسمی، میزان مراجعه افراد تحت پوشش بیمه به پزشک متخصص در سال 92 نسبت به 91، از 1.

01 به 0.

96 کاهش یافت.

همچنین در سال های 91 و 92 شاهد کاهش معنادار و 15 درصدی هزینه های سلامت نسبت به سال 90 به قیمت ثابت بوده ایم؛ روند کاهشی هزینه های سلامت زمانی آزاردهنده می شوند که بدانیم این کاهش در هزینه ها به معنی آن است که فقرا از خدمات سلامت بهره مند نمی شوند.

این شرایط در حالی بود که طرح تحول نظام سلامت با ندای تغییر در ساختار بهداشت و درمان در سال 93 آغاز شد و شعارهایش با دو کلیدواژه حفاظت مالی از مردم و ایجاد عدالت در دسترسی گره خورد و حالا که چهار سال از شروع این طرح می گذرد، شاهد کاهش فرانشیز سهم بیماران و در مقابل افزایش سهم پرداختی بیمه ها در راستای تحقق این شعارها بوده ایم؛ به طوریکه طبق گفته وزارت بهداشت اکنون میزان پرداخت از جیب مردم به میزان 33 درصد کاهش یافته است و هزینه های کمرشکن سلامت هم کم شده است.

با این تفاسیر باید پرسید مضامینی که در برخی فیلم هایمان درباره شرایط سخت بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان به تصویر کشیده می شوند، چقدر با واقعیت و وضعیت واقعی بهداشت و درمان امروز مطابقت دارد، آیا با وجود تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و توسعه اقدامات مربوط به خیرین سلامت، هنوز هم بیماران برای برخورداری از دارو و درمان با مشکل مواجهند؟.

سوالی که معاون اجتماعی وزیر بهداشت به آن پاسخ داده و معتقد است که مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، آنها اذیت می شوند.

او می گوید: نباید واقعیت های جامعه را نقض کرد و بجای آن باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج را تامین کنیم.

دکتر سیدمحمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت در این باره به ایسنا، می گوید: متاسفانه برخی بیماری های صعب العلاج هستند که هنوز نتوانستیم هزینه های آنها را تامین کنیم و بیماران بعضا با مشکلاتی در این حوزه ها مواجهند.

نمی توانیم واقعیت جامعه را نقض کنیم وی با بیان اینکه بالاخره نمی توانیم واقعیت های جامعه را نقض کنیم، می افزاید: به هر حال مشکلات مربوط به هزینه های درمان و دارو در برخی موارد برای بیماران دیده می شود و اگر هم نتوانیم هزینه هایشان را تامین کنیم، بی تردید آنها اذیت می شوند.

ایازی ادامه می دهد: البته خوشبختانه بخش عمده ای از هزینه های بیماری سرطان در حال حاضر پوشش داده و تامین می شود، اما در موارد خاص که پزشک داروهایی را تجویز می کند که تحت پوشش بیمه قرار ندارند، بیماران با مشکل مواجه می شوند، چراکه نمی توانند آن دسته از داروهایشان را که تحت پوشش بیمه نیست، تامین کنند.

وجود 350هزار بیمار سرطانی در کشور داروهایی که بیمارستان قادر به تامین شان نیست وی با بیان اینکه در مواردی که بیمارستان قادر به تامین داروی بیماران باشد، حتما آنها را تامین می کند، ادامه می دهد: این درحالیست که در برخی موارد هزینه های داروها به گونه ای است که بیمارستان قادر به تامین آن نیست.

از طرفی در کشور 64 موسسه خیریه در حوزه سرطان فعالیت و بخش عمده ای از نیاز این بیماران را تامین می کنند، اما باید توجه کرد که در ایران حدود 350 هزار بیمار سرطانی داریم و سالانه 90 هزار نفر جدید نیز به این بیماری مبتلا می شوند.

حال با توجه به مشکلات اعتباری که وجود دارد در برخی موارد قادر به تامین داروهای این بیماران نیستیم.

ایازی تاکید می کند: برای حل این مشکلات باید هزینه های مربوط به بیماران صعب العلاج تامین شود.

در حال حاضر میزان اعتباراتی که به وزارت بهداشت داده می شود، به گونه ای است که در برخی موارد قادر به تامین این هزینه ها نیستیم و به همین دلیل هم بیماران به زحمت می افتند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت پیشگیری از ابتلا به بیماری های صعب العلاجی چون سرطان، می گوید: البته در وهله اول باید کار پیشگیری را انجام دهیم.

به عنوان مثال غربالگری بانوان برای پیشگیری از سرطان پستان نقش پیشگیرانه بسیار موثری در ابتلا به این بیماری دارد.

بنابراین اگر مردم مقید به این کار باشند و برای انجام معاینات مراجعه کنند، هزینه های درمان اذیت شان نخواهد کرد؛ چراکه اگر زودتر متوجه بیماری شوند، هزینه های بعدی شان کاهش می یابد.

ایازی درباره چگونگی کمک واحدهای مددکاری بیمارستان ها به این بیماران نیز می گوید: باید توجه کرد که عمده هزینه های درمانی مردم را بیمه ها تامین می کنند.

حال مددکاری بیمارستان ها در مواردی وارد می شوند که فرد نمی تواند سهم فرانشیزش را پرداخت کند و لازم است بیمارستان به او کمک کند.

البته این اقدام هم بسیار نادر است؛ چرا که بیمارستان ها اعتبار زیادی ندارند و اگر خیری به بیمارستان کمک کند، آنها هم می توانند به بیماران کمک کنند.

قانونی که 32 سال مغفول ماند دکتر محمد نصیری - مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز در همین باره در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برخی اقدامات معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برای توسعه کمک های خیرین در حوزه سلامت، می گوید: بند 10 قانون تشکیل وزارت بهداشت مصوب سال 1364، وظیفه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت را مشخص کرده است.

این درحالیست که اجرای این قانون 32 سال مورد غفلت قرار گرفت، اما در این دوره با تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت، عملی شد.

بر اساس این قانون باید مجموعه ای در داخل وزارت بهداشت ایجاد شود تا در راستای براندازی بوروکراسی اداری، موضوع کار خیرین، NGO ها و خیریه ها را سامان دهد.

وی با بیان اینکه ممکن است خیرین درمانی، بهداشتی، آموزشی یا پژوهشی باشند و در حوزه های مختلف به ما کمک کنند، می افزاید: بنابراین ما در معاونت اجتماعی به امر درمان بیمار ورود نمی کنیم، بلکه بیمار در اختیار معاونت درمان است و ما خیریه های سلامت را توسعه می دهیم.

به عنوان مثال یکی از اقدامات معاونت اجتماعی این بود که شبکه ملی موسسه های خیریه حوزه سرطان را ایجاد کرد تا ارائه خدمات خیریه ها به بیماران مبتلا به سرطان توسعه یابد و با هم افزایی، موانع چنین خیریه هایی برداشته شود.

خیریه ها به بیمارستان ها می آیند نصیری ادامه می دهد: در حال حاضر یکی از بزرگ ترین برنامه های ما ایجاد خیریه های بیمارستانی است.

بر این اساس ابلاغه ای را ارسال کردیم که طبق آن باید 580 خیریه در 580 بیمارستان دولتی موجود ایجاد شود.

یعنی هر بیمارستان باید یک خیریه در درون خودش داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از این خیریه ها در مسیر ثبت هستند و برخی از آنها هم تشکیل شده اند، می افزاید: ما با این کار می خواهیم هم افزایی و حضور مردم خیر را در بیمارستان هایمان افزایش دهیم، اما ما به صورت مستقیم بیماری را به خیّر معرفی نمی کنیم، بلکه ساختارسازی و شبکه سازی می کنیم تا بیمار بتواند در یک زیرساخت مناسب خدمت دریافت کند.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت همچنین می گوید: البته بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت و توسعه هایی که در زمینه خیریه های سلامت در حوزه های مختلف بویژه سرطان داده ایم، بخش اعظمی از هزینه های دارو و درمان را دولت پرداخت می کند و میزان پرداخت از جیب مردم به شدت کاهش یافته و در عین حال میزان مشارکت خیرین هم افزایش یافته است.

فعالیت 64 خیریه در حوزه سرطان کمک 1500 میلیاردی خیرین سلامت به بهداشت و درمان نصیری ادامه می دهد: به عنوان مثال در حال حاضر 64 خیریه در حوزه سرطان در کشور فعالند.

البته معتقدیم که این اقدامات کافی نیست و کارها باید بیش از این توسعه یابد و لازمه آن گسترش تعاملات بین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و مردم است.

باید توجه کرد که ما هرگاه صادقانه نیازمان را به مردم گفته ایم و مسیر را برایشان باز گذاشته ایم، مردم وارد کار شده و مشارکت کردند.

ما در این یکسال شاهد این موضوع را به صورت ملموس دیده ایم.

وی با اشاره به میزان مشارکت خیرین در حوزه سلامت، می گوید: طبق آماری که داریم در سال گذشته خیرین 1500 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک مستقیم کردند.

حال در بسیاری از قسمت ها کمک های غیرمستقیمی مانند اداره بیمارستان های خیریه و .

هم از سوی خیرین انجام می شود، اما محاسبه نمی شوند و ما فقط کمک های مستقم را حساب می کنیم.

بر این اساس در حال حاضر 875 موسسه خیریه فعال در حوزه سلامت در کشور داریم و نزدیک به 40 بیمارستان خیریه، 360 درمانگاه خیریه نیز مشغول به کار هستند که بار زیادی از حجم کاری در حوزه سلامت را به دوش می کشند.

دو اولویت کاری خیرین سلامت وی دو اولویت کاری خیرین سلامت را در حوزه مساعدت به بیماران و انجام اقدامات عمرانی دانست و می افزاید: می توانم به جرات اعلام کنم که هیچ یک از دانشگاه های علوم پزشکی وجود ندارند که بخشی از اقدامات شان برعهده خیرین نباشد.

البته ما با ایجاد حلقه هایی در حوزه پژوهش، تحقیقات و توسعه علمی می توانیم از مشارکت خیرین استفاده کنیم و هرچند که این اقدامات زمان براست، اما مصداق هایی را در استان هایی مانند فارس، خراسان رضوی و.

داشته ایم که در حوزه های آموزشی و پژوهشی کمک کرده اند.

البته عمده اقدامات خیرین در حوزه های عمرانی و مساعدت به بیماران است.

نصیری با بیان اینکه 40 درصد کل املاک و ساختمان هایی که بیمارستان های تهران در آنجا مستقرند، بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند که وقفی بوده و توسط خیرین تامین شده است، می گوید: باید توجه کرد که از بین 875 موسسه خیریه، 470 موردش مرکز درمانی دارند که خودشان به طور رایگان به بیماران ارائه خدمت می دهند.

برخی از آنها هم مراکزی هستند که خودشان مرکز درمانی ندارند و کار اصلی شان کمک به تامین دارو و درمان بیماران است.

البته بیشتر هم در حوزه های تخصصی مثل سرطان، توان بخشی، تامین دارو و.

و.

چنین موسساتی را می بینیم.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به برخی چالش های این حوزه اشاره و اظهار می کند: در برخی قسمت ها با نقص قانون یا نقص در اجرای قانون مواجهیم.

مثلا در برخی موارد مباحث مالیاتی، بیمه ای و گمرکی به خوبی انجام نمی شود.

بیشترین مشکل ما عدم آموزش به مردم و موسسات و گاهی اعمال سلیقه در اجرای قانون است.

اما و اگرها درباره تخلفات موسسه های خیریه وی درباره برخی اظهارات مبنی بر سوءاستفاده از نام خیریه برای برخورداری از تسهیلات آن، می گوید: اولا باید توجه کرد که معاونت اجتماعی وزارت بهداشت مجوز خیریه نمی دهد که ناظر بر موسسات خیریه باشد، بلکه ما به مراکز درمانی مانند درمانگاه، مرکز جراحی محدود، بیمارستان و.

مجوز می دهیم.

نصیری با بیان اینکه بنابراین نظارتمان بر خیریه های درمانی از بعد درمانی و از این جهت است که آنها از ماهیت خیریه خارج نشوند، ادامه می دهد: بارها شنیده ام که می گویند برخی افراد برای ندادن مالیات یا پولشویی خیریه تاسیس می کنند، اما من بالغ بر 10 سال است که در این حوزه فعالیت می کنم وحداقل در حوزه درمان چنین چیزی را مشاهده نکردم.

متاسفانه بارها این صحبت ها اعلام می شود، اما مردم دارند در این خیریه ها به بیماران خدمت می کنند.

وی تاکید می کند: البته نمی گویم چنین تخلفاتی مطلقا وجود نداشته و وجود هم نخواهد داشت، اما عمومیت ندارد.

من خودم 10 سال است که در این حوزه کار می کنم و با چنین چیزی مواجه نشدم.

وی در پاسخ به اینکه مردم در صورت دیدن تخلفات در خیریه های حوزه سلامت، چه اقدامی باید انجام دهند، می گوید: اگر موضوع انجام قصور درمانی در خیریه ها است، باید به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع داده شود، اما اگر موضوع به ماهیت خیریه بازمی گردد، موضوع را به معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اطلاع دهند.

بازهم به جرات می گویم که بهترین مراکز درمانی کشور، مراکز خیریه هستند؛ چراکه این موسسات بار عظیمی از حوزه درمان را به دوش می کشند و باید توسعه یابند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: هزینه - بهداشت - سلامت - بیماران - درمان - کاهش - وزارت بهداشت - طرح تحول نظام سلامت - داروخانه - سرطان - میزان - وزارت - واقعیت - دارو - بیماری - شرایط - بیمارستان - قیمت دارو - دراماتیک - مالی - درصد - نجات - مردم - کشور - قیمت - فیلم - بیمه - اجتماعی - تماشاگر - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
استفاده از فناوری نانو برای جلوگیری از تشکیل جای زخم

تروما منجر به بیماری های قلبی در زنان می شود

راهکار مقابله با آلرژی های فصلی در کودکان

استفاده از فناوری نانو برای جلوگیری از تشکیل جای زخم

فواید آب سیب زمینی برای سلامتی

مادر عموپورنگ در بیمارستان + عکس

ترفندهای جالب علمی برای افزایش طول عمر!

4 پیشنهاد برای تغذیه سالم دانش آموزان

تصاویر/ گزارش خبرگزاری آلمانی از جراحی بینی در ایران

راهکار اصلی کاهش پوسیدگی های دندانی

با این 7 خوراکی فشار خون را کاهش دهید

شیب تند افسردگی در استان فارس؛ 2 تا 4 درصد کودکان افسرده هستند

این بیماری مرموز مردان چاق را بیشتر درگیر می کند!

هشدار درباره استفاده از لنز چشمی در آرایشگاه ها

تا دو سالگی تغییر رنگ اتاق کودک ممنوع!

چگونه کودکان را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنیم؟

اثر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزادان

شیب تند افسردگی در استان فارس؛ 2 تا 4 درصد کودکان افسرده هستند + فیلم

استرس علت اصلی بیماری های قلبی عروقی

6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

علائم و نشانه های سرطان پروستات

درمان چند بیماری رایج با طب سنتی

وقتی کبد با مشکلی بزرگ مواجه است

علت اصلی بیماری های قلبی عروقی

زانو درد را با این 2 خوراکی ریشه کن کنید

15 دلیل مردانه برای سردی روابط جنسی

حسگری خوراکی برای تشخیص حرکات معده

راه اندازی تکنیک پیشرفت HLA در پژوهشگاه ابن سینا

رژیم غذایی مردان و تاثیر آن بر سلامت نوزاد

توجه به سلامت روان، ضرورتی انکارناپذیر

فال روزانه سه شنبه 25 مهر 1396

وظیفه داریم جامعه را نسبت به اصلاح الگوی تغذیه حساس کنیم

آرژانتین در مبارزه مرگ و زندگی / توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از حملات قلبی!

تاثیر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزاد

10 اختراع مخترع کُش!

عرضه نان های بسته بندی شده بدون تاریخ کاملا غیربهداشتی است/لزوم برخورد جدی با برخی نانوایان

توسعه ربات انعطاف پذیر با توانایی استتار در محیط

وظیفه داریم جامعه را نسبت به اصلاح الگوی تغذیه حساس کنیم

رییس سازمان بهزیستی هشدار داد: اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

9 ترفند برای اینکه هر روز موهایتان را نشویید

زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

دلایل خشکی دهان + معرفی درمان های خانگی

روش های خانگی برای درمان رودل و سوء هاضمه

6 عامل باورنکردنی سرطان

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند!

رازهایی که درون موزهای سیاه و گندیده نهفته است!

فواید شگفت انگیز آب سیب زمینی برای سلامتی

30 هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده اند

خطرناک ترین رژیم های لاغری جهان کدامند؟!

تصاویر/دخترانی که از سوء تغذیه پیر شده اند!

تاثیر ترانسفورماتور بر مسائل زیست محیطی و سلامت انسان

15 ترفند بی نظیر برای رفع سریع خستگی و کوفتگی

این افراد سرکه سیب نخورند!

سلامت آیا رگه های سفید گوجه فرنگی مضر است؟

گول دستگاه های تصفیه آب را نخورید!

به این 7 دلیل در پاییز روزی 30 دقیقه در آفتاب بایستید

پارگی پرده گوش دانش آموز بر اثر سیلی ناظم

توسعه ربات انعطاف پذیر با توانایی استتار در محیط

روش های طبیعی برای درمان سردرد

ارائه خدمات بهداشتی به سالمند 80 ساله در یکی از روستاهای صعب العبور شهرستان لالی

فواید آنتی هیستامین برای مبتلایان به ام.اس

آردسازی کارخانجات با آنزیم/ کیفیت بد آرد مصرف نمک در نانوایی ها را افزایش داده است

کودکانی که در عصر چاقی زندگی می کنند

هر ثانیه یک نفر به خون نیاز دارد / درمان سرطان ها با تزریق خون

نمایشگاه اسپشیالتی فود

راهکاری عجیب و غریب برای کنترل لوازم منزل از طریق ذهن!

نمک نان ایرانی 3برابر حد مجاز

روش های طبیعی برای درمان سردرد

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند!

9 ترفند برای اینکه هر روز موهایتان را نشویید

مرگ وزیر بهداشت تونس بعد از دو ماراتن +عکس

فواید شگفت انگیز آب سیب زمینی برای سلامتی

سلامت آیا رگه های سفید گوجه فرنگی مضر است؟

این افراد سرکه سیب نخورند!

باور می کنید این زن 70 ساله باشد! عکس

کودکانی که در عصر چاقی زندگی می کنند

فواید آنتی هیستامین برای مبتلایان به ام.اس

واژگونی مینی بوس حامل معلمان

رازهایی که درون موزهای سیاه و گندیده نهفته است!

برداشتن مری و معده و غدد لنفاوی از بدن 2 بیمار

تولد نوزاد سالم/ نوای امید در زندگی خانواده مرزنشین گلستانی

برداشتن مری و معده و غدد لنفاوی از بدن 2 بیمار

وقتی نوشیدن آب شما را در برابر این بیماری بیمه می کند

این درخت را زخمی کنید خون گریه می کند! +تصاویر

تظاهرات مجدد پزشکان در مراکش

6 عامل باورنکردنی سرطان

گول دستگاه های تصفیه آب را نخورید!

راهکارهای جالب علمی برای افزایش طول عمر!

هر ثانیه یک نفر به خون نیاز دارد / درمان سرطان ها با تزریق خون

تولد نوزاد سالم نوای امید در زندگی خانواده مرزنشین گلستانی

رواج شهرنشینی، سبک زندگی را ناسالم و به سمت تغذیه نامناسب سوق داده است

پارگی پرده گوش دانش آموز بر اثر سیلی ناظم

این سبزی معجزه میکند!

سبزی معجزه گر برای مقابله با سکته مغزی

مصرف زیاد گوشت قرمز چه خطراتی برای زنان دارد؟

راهکاری عجیب و غریب برای کنترل لوازم منزل از طریق ذهن!

دلایل خشکی دهان + معرفی درمان های خانگی

15 ترفند بی نظیر برای رفع سریع خستگی و کوفتگی

به این 7 دلیل در پاییز روزی 30 دقیقه در آفتاب بایستید

فریب تبلیغات سوء برای فروش دستگاه های تصفیه آب را نخورید

نسخه ی شفا بخش میوه های رنگارنگ

قرص خواب آور قوی و شربت خواب آور قوی گیاهی +عوارض و مضرات

جشنواره غذای سالم در شهر خورموج بوشهر برگزار شد

جشنواره غذای سالم در شهر خورموج بوشهر برگزار شد

70 درصد زنان افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند

استخدام کارشناس فروش،مهندس الکترونیک در تهران

بهترین زمان خوردن نان در شب برای چاق نشدن

دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟

شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان

25 توصیه برای «پیشگیری از آنفلوآنزا»

خوراکی هایی که نباید آنها را بشورید

پایین بودن مصرف ریزمغذیها امنیت غذایی جامعه را به مخاطره انداخته است

رییس سازمان بهزیستی هشدار داد: اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

ماجراجویی با کروکودیل ها در قفس مرگ

پایین بودن مصرف ریزمغذیها امنیت غذایی جامعه را به مخاطره انداخته است

دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟

شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

استان گیلان 240 هزار بیمار دیابتی دارد

مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

مادر و پسری که تغیـیر جنسـیـت دادند! + عکس

6 مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

انار میوه چربی سوز فصل پاییز

یووییت چیست و چه خطراتی دارد؟

افزایش تاب آوری، گام نخست برای پیشگیری از اعتیاد زنان خراسان رضوی

زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

بلایی که نمک بر سر بدن می آورد

6 خاصیت چغندر که از آنها بی خبریم

این خوراکی ها را هرگز نشورید

این 9 غذا شما را مرد آهنی می کند!

دوش اول صبح گرم باشد یا سرد؟

آداب مراقبت از موها در فصول سرد

کدام مکمل ها و ویتامین ها برای ورزشکاران و مردم عادی مناسب اند؟

این موارد را حتما هنگام شستشوی مو رعایت کنید

آیا باید نگران خون دماغ شدن باشیم؟

چراعکس قلیان کشیدن بازیکنان را منتشر می کنیم؟

آیا باید نگران خون دماغ شدن باشیم؟

روش های خانگی برای درمان رودل و سوء هاضمه

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند! + عکس

کارگاه آموزشی ویژه اصناف و اتحادیه های یاسوج

ماست ٬سلاح جدید علیه سرطان!

فواید ویتامین B12 موجود در تخم مرغ

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند! + عکس

با مصرف این خوراکی ها زانو درد به سراغتان نمی آید

6 مشکل دستگاه گوارش را جدی بگیرید!

این موارد را حتما هنگام شستشوی مو رعایت کنید

این خوراکی ها را هرگز نشورید

تکمیل ظرفیت آزمون پذیرش تخصصی دندانپزشکی سال جاری به زودی اعلام می شود

درج نشانگر رنگی با هدف افزایش آگاهی مصرف کنندگان

اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

روش های سالم سازی تغذیه کودکان

خطرناک ترین رژیم های لاغری جهان کدامند؟!

تنهایی برای بدن به اندازه کشیدن 15 سیگار در روز مضر است

دلیل گرفتگی عضلانی یا اسپاسم چیست؟

روش سریع پاک کردن لکه سیاه «گردو» روی دست

کمبود 11 هزار تخت بستری از چالش های مهم حوزه سلامت تهران

این 9 غذا شما را مرد آهنی می کند!

زنگ خطر فقر حرکتی در زنان ایرانی به صدا درآمده است

30 هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده اند

این خوراکی ها را هرگز نشورید

حال مزاجی تان چطور است؟

شستن دستها با صابون موثرترین و مقرون به صرفه ترین اقدام بهداشتی در پیشگیری از بیماری ها

داروی جدید سرماخوردگی

8 عادت سالمی که باید به کودکانتان آموزش دهید

نکته بهداشتی: زوال عقل ناشی از مشکلات عروقی

6 خاصیت چغندر که از آنها بی خبریم

سرطان های دستگاه گوارش و سینه در زنجان شیوع بیشتری دارد

آشنایی با روش تهیه بورک برنج و مرغ

افزایش اختلالات روانی در زنان تهرانی

اعلام رتبه ایران در شاخص های سلامت توسعه پایدار 2016

معجزه موزهای سیاه

نمک چه بلایی بر سر بدن می آورد

70 درصد اختلالات بینایی در استان قزوین بر اثر "ازدواج فامیلی" است

بهداشت و درمان ، مهمترین مشکل جانبازان قطع عضو فارس

بلایی که نمک بر سر بدن می آورد

شایع ترین بیماری قلبی و عروقی در دنیا کدام است؟

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند

هپاتیت C، بیماریِ خاموشی که بسیاری از آن بی خبرند

«نقرس» نتوانست زندگی را از «مهدی» بگیرد

درمان بیماری های التهابی چشم با شیمی درمانی

کشف اوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در ورامین

ابتلا به سرطان به این 6 علت!

دستور تهیه کیک پاییزی: مافین کدو حلوایی

اگر این 6 مورد در شما وجود دارد قطعا فرد باهوشی هستید

ماسک زغال چیست؟ (فواید ماسک زغال)

افرادی که به پاکستان می روند مراقب پشه آئدس باشند

دویدن بهترین ورزش نیست!

6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

افتتاح مرکز شیمی درمانی گامانایف کودکان در انتظار اعطای مجوز وزارت بهداشت

تست بینایی سنجی چیست؟ (انواع تست بینایی)

خواص آب کرفس چیست؟

چرا زنان نباید زیاد گوشت قرمز بخورند؟

ترفندهایی علمی برای افزایش طول عمر!

برای جبران کمبود آب بدنتان این غذاها را بخورید/ فیلم

تصاویر/دخترانی که از سوء تغذیه پیر شده اند!

روش های طبیعی برای درمان سردرد

اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟