مطالب مرتبط:
گزارش مشروح فارس از یکصدمین عصرانه ادبی پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی
کلیپ/ 100 دفتر مشتاقی؛ ویژه صدمین عصرانه ادبی فارس
یکصدمین عصرانه ادبی فارس/2 سعیدی راد: عصرانه های ادبی را به استانها ببرید
حدادعادل: عصرانه های ادبی خبرگزاری فارس جبران نقیصه در عرصه ادبیات بود
فیلم/ حدادعادل: عصرانه های ادبی خبرگزاری فارس جبران نقیصه در عرصه ادبیات بود/ موسوی: روشن نگه داشتن چراغ شعر و ادب مسئولیتی بر عهده همگان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:452017-09-19سياسي

پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی


یکصدمین عصرانه ادبی با عنوان صد دفتر مشتاقی شب گذشته با حضور بسیاری از چهره های ادبی و هنری و برخی مسئولین در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس برگزار شد که احمد بابایی شعری زیبا با مضمون سیاسی در این برنامه خواند.

- * موسوی: روشن نگه داشتن چراغ شعر و ادب مسئولیتی بر عهده همگانسیدنظام الدین موسوی مدیرعامل " یک سؤال را از مسئولین بالای کشور اعلام می کنم و آن اینکه اگر توجه کنید رسالت بانک مرکزی چاپ اسکناس در کشور است، اما اگر این چاپ بدون رویه انجام شود، بدون اعتبار، بدون پشتوانه ارزی، دیر یا زود از درون دچار بحرانی داخلی خواهد شدو ساختارش به هم می ریزد.

والایی گفت: خداوند به حرمت و ارزش قلم قسم یاد کرده، تولید موشک در کشور اگر هزینه زیادی دارد، چه پشتوانه ای برای آن تعریف می شود؟ آیا نباید قلم، حرمت و بهای آن نیز یا حتی برای صاحبان فرهنگ و قلم همانند موشک پشتوانه ای تعیین کرد؟ یا به نحوه دیگر، اگر پشتوانه این موشک ها این افراد نباشند، چه باید کرد؟ وی توضیح داد: اگر این اتفاق در حال وقوع است، هزینه فایده برای حمایت از اهالی قلم و تولید آثار چرا دیده نمی شود؟ چرا اهالی قلم احساس نمی کنند این هزینه ها را؟! یا این هزینه هایی که تحت عنوان بودجه تخصصی صرف می شود، چرا اهالی قلم از آن بی بهره اند؟ چرا آن را حس نمی کنند؟ من پاسخ این را به نحوهای مختلف داده ام.

وی افزود: زمانی که دبیر جایزه قلم زرین بودم، صحبتی کردم که واکنش های بسیاری داشت، ما رژیم صهیونیستی را دشمن می دانیم، اما همان ها با اهالی قلم شان قراردادهایی را منعقد می کنند که برای نویسنده دلچسب است، به او توصیه می کنند یکی از شخصیت های رمانشان را فرد یهودی مثبت معرفی کنند و بر این اساس به نویسنده اهمیت می دهند.

آنها موشک هم تولید می کنند، اما به این نتیجه رسیده اند که باید عقبه موشک حفظ شود، ولی ما در ایران مشاهده می کنیم که ناشر برای کسر 10 یا 12 درصد با نویسنده چانه می زند.

وی در پایان گفت: چرا به این چراها پاسخی داده نمی شود؟ چرا بودجه های تخصیص داده شده صرف عقبه فرهنگ نمی شوند؟ چرا به دست اهل قلم نمی رسد که ناچار نباشد در سن بالا به حرفه ای که اصلاً ارتباطی به او ندارد رجوع کند؟ اینها توان نویسنده را می میراند و او را عقب نگه می دارد.

اگر این اتفاق امروز هم نیفتد خیلی دیر است، ولی امیدوارم به این سؤال و پرسش ها پاسخ داده شود.

* محدثی خراسانی: کار موثر و چشمگیری در عصرانه ادبی فارس انجام شدهدر این مراسم مصطفی محدثی خراسانی ضمن تشکر از این خبرگزاری به خاطر توجه به فرهنگ گفت: کار مؤثر و چشمگیری طی این سال ها به واسطه عصرانه های ادبی فارس انجام شده است.

وی افزود: در این سال ها خبرهای ادبی را یا باید کنگره ادبی عریض و طویلی برگزار شود یا بزرگی از دست برود تا رسانه های ما به آن توجه کنند و متوجه اهمیت آن شوند، اما با این برنامه ها که هوشمندانه بوده توانستند با هزینه کم فضایی سرشار از شور و انگیزش را در فضای رسانه ای فراهم کنند.

محدثی خراسانی گفت: به واقع اگر طی 4 سال گذشته خبرهای ادبی را دنبال کنیم بخشی از اخبار را این عصرانه ها به خود اختصاص می دهند و توانسته در فضای ادبی تأثیرگذار باشد و جو وفاق و همدلی را دامن زده است.

این برنامه ها ارزشمند بوده اما خب هر طرحی اگر بخواهد استمرار داشته باشد با آسیب هایی مثل کلیشه روبرو خواهد شد که این طرح از آن مصون نبوده است و با برنامه ریزی می شود از گزند این آسیب ها دوری کرد.

* اکرامی فر: عصرانه ادبی فارس در باطن تجلیل از دانایی استمحمود اکرامی در ادامه این مراسم با اشاره به عصرانه های ادبی فارس، گفت: کاری را که " دست ما را گرفت و ما را نشان داد.

خلیلی در پایان سخنانش گفت: دوستان من برای پول کار نمی کنند آنها برای موقعیت، مدیریت و حقوق های نجومی کار نکردند آنها از روزهای اول از امام خمینی پیروی کردند چون او فرموده بود که انتظار دارم قلم ها را تبدیل به اسلحه کنید.

* اسرافیلی: باید در ارتباط با معضلات فرهنگی هم حرف بزنیمحسین اسرافیلی در یکصدومین عصرانه ادبی فارس گفت: همواره با اندوه فراوان از دوران گذشته یاد می کنیم که همه دور هم بودیم اما بنابه دلایل مختلف این روزها از هم دور شده ایم و فکر می کنم این محافل و صحبت کردن ها در روزگار ما جایش خالی بود که با برنامه عصرانه ادبی این اتفاق رقم خورد.

سپاسگزارم این اتفاق افتاده اما مسائلی هست که دوستان باید تلاش کنند تا دور هم جمع شدن ها راحت تر شود.

وی افزود: آنهایی که در استان ها هستند حضورشان در تهران سخت است اما می شود با اندیشیدن تدابیری به منزل شان رفت و از آنها تفقد کرد و حتی آنهایی که در تهران هستند اما به دلیل کهولت سن یا مشکلات جسمانی آمدن برای شان مشکل است می شود به منزل شان رفت و از آنها یاد کرد.

مانند استاد سیدعلی موسوی گرمارودی که خوب است به منزلش رفت.

اسرافیلی در پایان گفت: خوب است برنامه هایی که عنوان نکوداشت دارد تنها به نکوداشت اختصاص داده نشود و با دعوت از صاحب نظری در حوزه فرهنگ بخواهیم در ارتباط با معضلات فرهنگی حرف بزند.

اینها نکاتی است که خوب است اهالی رسانه به آنها توجه کند و به مخاطبان خود انتقال دهند.

* قرایی: شرمنده حضرت آقا و شهدا هستمحسین قرایی دبیر عصرانه های ادبی " در پی برگزاری عصرانه ای برای آقای مرتضی سرهنگی به من زنگ زدند و گفتند آقا فرمودند: کار خوبی بود عصرانه آقای سرهنگی ؛ پیش خودم گفتم از این پس باید بیشتر مراقب باشیم چون رهبر انقلاب برنامه های فرهنگی را دقیق رصد می کند.

به گفته قرایی، فکر می کنم باید در این مسیر جدی تر حرکت کنیم چرا که در لبه پرتگاه قرار داریم چه نویسندگان و شاعرانی که با من تماس می گیرند و از مشکلات شان می گویند.

مدتی پیش یعقوب حیدری نویسنده 15 کتاب انقلاب با من تماس گرفت و از اینکه برای فروش کف کفش در میدان آزادی با او برخورد شده و دستگیر شده بود گلایه می کرد.

به سراغ او در پاسگاه میدان آزادی رفتم.

او به من گفت به خاطر فروش در مترو مرا بازداشت کردند.

این یک نمونه بود و کسی حیدری را نمی شناخت و من اعتراض کردم که این فرد نویسنده است اما از این دست مثال ها بسیار داریم آن دیگری برای عروسی دخترش یا فلانی برای دامادی پسرش محتاج است.

وی با بیان اینکه من شرمنده حضرت آقا و شهدا هستم، گفت: امیدوارم به شکلی پیش رویم که بتوانیم سر، بلند کنیم در همین نشست 200 نفر حضور دارند یعنی 200 بمب ادبی که می تواند در 200 نقطه تهران منفجر شود.

اما تمام اینها افراد پای کار می طلبد ما همچنان باید بیاموزیم از تمام افراد و چهره هایی که در عصرانه ادبی حضور داشتند باید از آنها آموخت مسئولین فرهنگی باید دقتی به مانند سیدعلی خامنه ای عزیز داشته باشند.

به نظر من هر شاعر یک لشکر است و هر نویسنده نیز یک لشکر است و باید به هر دو اهمیت داد.

قرایی در پایان سخنان خود با بیان اینکه ما اگر نتوانیم به خودمان انتقاد کنیم باید کجا انتقاد کنیم، گفت: باید صبرمان را بیشتر کنیم.

همین مهم که مدیرعامل خبرگزاری پیشنهادهای اهالی قلم را می پذیرد خودش نعمت است.

با همین رویه و مدیریت از بعد از عید تا به امروز با تنها 3 میلیون تومان توانستیم 20 نشست ادبی برگزار کنیم.

اما باید از آن طرف نیز به کمک شاعران و نویسندگان برویم و حداقل کاری که می توانیم برای آنها بکنیم ضریب دادن به چنین جلساتی است.

* پارسی نژاد: از یک رسانه باید دفاع و صحبت پیرامون حضرت علی(ع) اخراج شدم!در ادامه کامران پارسی نژاد از نویسندگان کشورمان ضمن تقدیر از " نیاز است در بخش ادبیات نشست هایی را با نویسندگان و شاعرانی که در بحث جریان شناسی اطلاعاتی دارند برگزار کند.

* شیبانی اصل: از دست اندرکاران فرهنگی می خواهم به آذربایجان توجه کنندرضا شیبانی اصل شاعر آذربایجانی در این مراسم با اشاره به غفلت های مسئولین در امر فرهنگ گفت: امروز متأسفانه در نتیجه غفلت های ما و مسئولین جریانات مخرب که دشمن ملت هستند به شکل شبکه هایی نظام یافته درآمدند که با رمز و نمادگان حرف شان را می زنند و ریشه ها و کیان کشور را هدف قرار داده اند.

وی افزود: علی الخصوص در دیار آذربایجان جریان پان ترکیسم به صورت یک شبکه درآمده و اقتصاد، ورزش و فرهنگ را تحت تأثیر قرار داده و حس می کنم مورد غفلت قرار گرفته و در حال هدف قراردادن ریشه ها است و گمان من این است هزاران هزاران دفتر مشتاقی لازم است تا به مردم آذربایجان پرداخته شود و از دعوت شدنم به عنوان شاعر آذربایجانی در این مراسم سپاسگزارم.

شیبانی اصل گفت: به نظرم رسید باید اینجا این هشدار را مطرح کنم و از دست اندرکاران فرهنگی می خواهم که آذربایجان را مدنظر قرار دهند و با از انزوا خارج کردن شاعران میهن پرست آذربایجان آنها را ببینند و برای صدور اندیشه انقلاب و شیعی توجه به شعرای آذربایجان به دلیل اثرگذاری فرامرزی بهترین کار است.


کلید واژه ها: نویسنده - موشک - هزینه - ادبی - تولید - رژیم صهیونیستی - خبرگزاری فارس - برگزار - کشور - موسوی - بودجه - ایران - فرهنگ - بانک مرکزی - صهیونیستی - خبرگزاری - فارس - دفتر - هایی - مدیرعامل - رونمایی - سن بالا - موشک ها - برنامه - اسکناس - حمایت - جایزه - اهمیت - احساس - توصیه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش در موسسه فرهنگی سکوی پرتاب در تهران

دیدار لاریجانی با خانواده شهیدان «عبوری» / عکس

محورهای مهم بودجه 97

آغاز رالی گردشگری خانوادگی حرم تا حرم از مشهد

ارتش سوریه پاسخ حملات ترکیه را داد

هواپیماهای ATR آسمان از پرواز منع شدند

با صدور اطلاعیه ای صورت گرفت تقدیر وزارت علوم از اقدام مجلس در مستثنی کردن استادان دانشگاه از ممنوعیت افزایش حقوق

صبوری در پیش خطبه های نمازجمعه تهران: دولت همتی برای حل مسئله حقوق های نجومی ندارد/ به اسم توسعه، عدالت را ذبح نکنیم

لزوم تسریع در جایگزین کردن عکس های جدید شهدا در شیراز

رقابت نفس گیر داوطلبان آزمون دکترا

تفاهم نامه حذف صدور روادید بین هند و ایران

2 هزار عنوان در بخش «من و کتاب»

نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی را بررسی می کنند

نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی را بررسی می کنند

ساز کوک زندگی با آواز قناری

رأی آمریکا که مصونیت الواح هخامنشی را تایید کرد

طبیعت زیبای بنارویه لارستان

تقویم عملیاتی ستاد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تهیه شود

هیچ قسمتی از آن (برجام) را نمی توان عوض کرد/ تقابل ترامپ با برجام، تقابل با جامعه بین الملل است

تلاش برای محرومیت زدایی در شهرستان شوط

ابوترابی فرد: در دوران 40 سالگی انقلاب نباید تجربه های غلط را تکرار کنیم

ملت شریف ایران، حساب و کتاب کنیم

شش ایرادی که به طرح ترافیک جدید گرفته شد، چیست؟

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

تذکرکتبی به شهرداری/پرونده قالیباف به دادسرا رفت

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند/ وی با اطلاعات چوپان محدوده سقوط را مشخص کرد!

سفرهای پیشنهادی اسفندگان

تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیک جدید

سازمان برنامه و بودجه:سرک کشیدن به حساب های مردم با سیاست های دولت مغایر است

تعیین اعضای تیم حقیقت یاب برای شناسایی اموال موسسات

انهدام باند سارقان مسلح طلا

برزای هم دربی را از دست داد

تبصره مزاحم مانع از کنترل ما بر موسسات غیرمجاز می شود

شرکت هوندا مسابقه اتومبیلرانی در فلسطین اشغالی را تحریم کرد

وضعیت نامناسب جوی عملیات انتقال پیکرها را متوقف کرد

همراه اول به کمپین وزیر ارتباطات پیوست

معاون نخست وزیر استرالیا به دلیل رسوایی اخلاقی مجبور به کناره گیری از قدرت شد

بدون استقلال نهاد وکالت، حکومت قانون غیرممکن است

شش ایرادی که به طرح ترافیک جدید گرفته شد، چیست؟

هشتمین نمایشگاه صنعت ساختمان در اردبیل گشایش یافت

تذکر قاضی سراج به شهرداری تهران درباره سازمان بازرسی شهری/ ارسال پرونده قالیباف به دادسرا

قوه قضاییه از دریافت سود سپرده‎هایش منع می شود؟

پیام تسلیت شورای هماهنگی اصلاح طلبان کاشان در پی درگذشت مادر زهرا رهنورد

نیاز به تعریف مسیرهای جدید گردشگری در کشور

پرتره شهید؛ راه مؤثر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در عرصه تجسمی

تعامل عالمان شیعه و سنی در ثبت عکس های تبلیغاتی خلاصه شده و بی فایده است/ مسجد و حسینیه داشتن حق اهل سنت است؛ مولوی عبدالحلیم قاضی در گفت وگو با شفقنا

درخواست شورای عالی استان ها از هاشمی شاهرودی برای رفع مشکل سپنتا نیکنام

افزایش 23 هزار میلیاردی سقف بودجه در سال 97

سرلشکر باقری: اجازه تکرار نمایش هایی شبیه حوادث خیابان پاسداران را به آشوبگران نخواهیم داد

نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد/ پاشنه آشیل کشور، اقتصاد است

نوبخت: دولت با هماهنگی بین اصلاحات و اعتدال تشکیل شد/ خوشبختانه در مجلس یک کانون اعتدالی به دولت کمک می کند

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

انتقاد عفو بین الملل از اصلاحات نمایشی محمد بن سلمان در عربستان

بدون استقلال نهاد وکالت، حکومت قانون غیرممکن است

یادواره شهدا در برخی شهرهای استان کرمان

بارورسازی ابرها و محدودیت های فرارو برای گذر از خشکسالی

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند/ وی با اطلاعات چوپان محدوده سقوط را مشخص کرد!

آرمان های انقلاب نباید در میان تبلیغات دشمن کم رنگ شود/ جوانان تشنه معارف دفاع مقدس هستند

آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 97

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند!

بارورسازی ابرها و محدودیت های فرارو برای گذر از خشکسالی

بدون مردم برپا کردن حکومت کار دشواری است/همه در این نظام باید پاسخگو باشند

رسوایی جنگ یمن در اروپا دامن وزیر خارجه عربستان را گرفت

رقابت بیش از 3هزار نفر در استان یزد برای ورود به مقطع دکترا

برگزاری یادواره شهدای پایگاه امام حسین(ع) کوهدشت + عکس

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه: زندگی اشرافی مسئولان باعث توقف در مسیر انقلاب می شود/ حضرت زهرا (س) برای دفاع از ولایت از همه چیز گذشت

آیت الله خوشوقت از مشاهیر آرمیده در بارگاه مطهر حضرت عبدالعظیم (ع)

مذاکره و مماشات با اغتشاش گران و فرقه سازان قلدر مفهومی ندارد

چشم انتظاری فارس برای بارورسازی ابرها و گذر از خشکسالی

راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در استان کرمان

شرایط آب و هوایی دنا برای غیر حرفه ای ها خطرآفرین

متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

ماجراهایی دلگرم کننده از انسانیت و نیکوکاری

اختلافات مرحوم احمد خمینی و مرحوم هاشمی رفسنجانی

پوردستان: آمریکا جنگ ترکیبی علیه ملت ایران را در پیش گرفته است/نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد  

توصیه زاکانی به مسئولان برای حل مشکلات

راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در استان کرمان

آیا دندان عقل را باید کشید یا خیر؟

آغاز عملیات وسیع نظامی ضد ترور در مصر

نیروهای مسلح ایران هیچگاه غافل نمی شوند/مسئولین به فکر اقتصاد باشند

طرح ترافیک جدید چه ایراداتی دارد ؟

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه چهارم اسفند ماه 96

امروز ترامپ بزرگترین بسته تحریم های امریکا علیه کره شمالی را اعلام می کند

وزرات خارجه پیگیر سهم ایران از دریاچه خزر است/ آتش نشانی هنوز علت حادثه ساختمان برق حرارتی را اعلام نکرده است/ اسناد آسیب جدی ندیده اند

توجه به ظرفیت داخلی در توسعه اقتصاد دیجیتال

وزیر اسبق ارشاد: مذاکره و مماشات با اغتشاش گران و فرقه سازان قلدر مفهومی ندارد

چشم انتظاری فارس برای بارورسازی ابرها و گذر از خشکسالی

تشیع نمادین حضرت زهرا (س) در امامزاده جعفر(ع) پیشوا/ برپایی و فعالیت خیمه معرفت به همت اوقاف ورامین

هواپیما مشکل فنی نداشت / به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند

معرفی برگزیدگان مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)+اسامی

آمایش سرزمینی به زودی انجام می شود

پوردستان: پاشنه آشیل کشور، اقتصاد است /دشمن روی جنگ نرم سرمایه گذاری بسیار کرده است

طرح سؤال از رییس جمهوری به معنی شفاف سازی عملکرد دولت است/ مجلس وظیفه گوشزد کردن ضعف های دولت را به رییس جمهوری دارد

از رها کردن نترسید

کشورهای مختلف با «فرقه»های مُخلّ نظم و قانون چگونه رفتار می کنند

تعارض توضیحات هواپیمایی آسمان با صحبت های سازمان هواپیمایی کشور درباره سانحه سقوط

امام جمعه شهرستان طبس درگذشت

منع دریافت سود سپرده قوای سه گانه بدون اذن رهبری

ناتو؛ از قول های اجرا نشده تا جنگ سرد دوم

سوال معنادار حسام الدین آشنا از احمدی نژاد

پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی

پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی