مطالب مرتبط:
گزارش مشروح فارس از یکصدمین عصرانه ادبی پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی
کلیپ/ 100 دفتر مشتاقی؛ ویژه صدمین عصرانه ادبی فارس
یکصدمین عصرانه ادبی فارس/2 سعیدی راد: عصرانه های ادبی را به استانها ببرید
حدادعادل: عصرانه های ادبی خبرگزاری فارس جبران نقیصه در عرصه ادبیات بود
فیلم/ حدادعادل: عصرانه های ادبی خبرگزاری فارس جبران نقیصه در عرصه ادبیات بود/ موسوی: روشن نگه داشتن چراغ شعر و ادب مسئولیتی بر عهده همگان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:452017-09-19سياسي

پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی


یکصدمین عصرانه ادبی با عنوان صد دفتر مشتاقی شب گذشته با حضور بسیاری از چهره های ادبی و هنری و برخی مسئولین در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس برگزار شد که احمد بابایی شعری زیبا با مضمون سیاسی در این برنامه خواند.

- * موسوی: روشن نگه داشتن چراغ شعر و ادب مسئولیتی بر عهده همگانسیدنظام الدین موسوی مدیرعامل " یک سؤال را از مسئولین بالای کشور اعلام می کنم و آن اینکه اگر توجه کنید رسالت بانک مرکزی چاپ اسکناس در کشور است، اما اگر این چاپ بدون رویه انجام شود، بدون اعتبار، بدون پشتوانه ارزی، دیر یا زود از درون دچار بحرانی داخلی خواهد شدو ساختارش به هم می ریزد.

والایی گفت: خداوند به حرمت و ارزش قلم قسم یاد کرده، تولید موشک در کشور اگر هزینه زیادی دارد، چه پشتوانه ای برای آن تعریف می شود؟ آیا نباید قلم، حرمت و بهای آن نیز یا حتی برای صاحبان فرهنگ و قلم همانند موشک پشتوانه ای تعیین کرد؟ یا به نحوه دیگر، اگر پشتوانه این موشک ها این افراد نباشند، چه باید کرد؟ وی توضیح داد: اگر این اتفاق در حال وقوع است، هزینه فایده برای حمایت از اهالی قلم و تولید آثار چرا دیده نمی شود؟ چرا اهالی قلم احساس نمی کنند این هزینه ها را؟! یا این هزینه هایی که تحت عنوان بودجه تخصصی صرف می شود، چرا اهالی قلم از آن بی بهره اند؟ چرا آن را حس نمی کنند؟ من پاسخ این را به نحوهای مختلف داده ام.

وی افزود: زمانی که دبیر جایزه قلم زرین بودم، صحبتی کردم که واکنش های بسیاری داشت، ما رژیم صهیونیستی را دشمن می دانیم، اما همان ها با اهالی قلم شان قراردادهایی را منعقد می کنند که برای نویسنده دلچسب است، به او توصیه می کنند یکی از شخصیت های رمانشان را فرد یهودی مثبت معرفی کنند و بر این اساس به نویسنده اهمیت می دهند.

آنها موشک هم تولید می کنند، اما به این نتیجه رسیده اند که باید عقبه موشک حفظ شود، ولی ما در ایران مشاهده می کنیم که ناشر برای کسر 10 یا 12 درصد با نویسنده چانه می زند.

وی در پایان گفت: چرا به این چراها پاسخی داده نمی شود؟ چرا بودجه های تخصیص داده شده صرف عقبه فرهنگ نمی شوند؟ چرا به دست اهل قلم نمی رسد که ناچار نباشد در سن بالا به حرفه ای که اصلاً ارتباطی به او ندارد رجوع کند؟ اینها توان نویسنده را می میراند و او را عقب نگه می دارد.

اگر این اتفاق امروز هم نیفتد خیلی دیر است، ولی امیدوارم به این سؤال و پرسش ها پاسخ داده شود.

* محدثی خراسانی: کار موثر و چشمگیری در عصرانه ادبی فارس انجام شدهدر این مراسم مصطفی محدثی خراسانی ضمن تشکر از این خبرگزاری به خاطر توجه به فرهنگ گفت: کار مؤثر و چشمگیری طی این سال ها به واسطه عصرانه های ادبی فارس انجام شده است.

وی افزود: در این سال ها خبرهای ادبی را یا باید کنگره ادبی عریض و طویلی برگزار شود یا بزرگی از دست برود تا رسانه های ما به آن توجه کنند و متوجه اهمیت آن شوند، اما با این برنامه ها که هوشمندانه بوده توانستند با هزینه کم فضایی سرشار از شور و انگیزش را در فضای رسانه ای فراهم کنند.

محدثی خراسانی گفت: به واقع اگر طی 4 سال گذشته خبرهای ادبی را دنبال کنیم بخشی از اخبار را این عصرانه ها به خود اختصاص می دهند و توانسته در فضای ادبی تأثیرگذار باشد و جو وفاق و همدلی را دامن زده است.

این برنامه ها ارزشمند بوده اما خب هر طرحی اگر بخواهد استمرار داشته باشد با آسیب هایی مثل کلیشه روبرو خواهد شد که این طرح از آن مصون نبوده است و با برنامه ریزی می شود از گزند این آسیب ها دوری کرد.

* اکرامی فر: عصرانه ادبی فارس در باطن تجلیل از دانایی استمحمود اکرامی در ادامه این مراسم با اشاره به عصرانه های ادبی فارس، گفت: کاری را که " دست ما را گرفت و ما را نشان داد.

خلیلی در پایان سخنانش گفت: دوستان من برای پول کار نمی کنند آنها برای موقعیت، مدیریت و حقوق های نجومی کار نکردند آنها از روزهای اول از امام خمینی پیروی کردند چون او فرموده بود که انتظار دارم قلم ها را تبدیل به اسلحه کنید.

* اسرافیلی: باید در ارتباط با معضلات فرهنگی هم حرف بزنیمحسین اسرافیلی در یکصدومین عصرانه ادبی فارس گفت: همواره با اندوه فراوان از دوران گذشته یاد می کنیم که همه دور هم بودیم اما بنابه دلایل مختلف این روزها از هم دور شده ایم و فکر می کنم این محافل و صحبت کردن ها در روزگار ما جایش خالی بود که با برنامه عصرانه ادبی این اتفاق رقم خورد.

سپاسگزارم این اتفاق افتاده اما مسائلی هست که دوستان باید تلاش کنند تا دور هم جمع شدن ها راحت تر شود.

وی افزود: آنهایی که در استان ها هستند حضورشان در تهران سخت است اما می شود با اندیشیدن تدابیری به منزل شان رفت و از آنها تفقد کرد و حتی آنهایی که در تهران هستند اما به دلیل کهولت سن یا مشکلات جسمانی آمدن برای شان مشکل است می شود به منزل شان رفت و از آنها یاد کرد.

مانند استاد سیدعلی موسوی گرمارودی که خوب است به منزلش رفت.

اسرافیلی در پایان گفت: خوب است برنامه هایی که عنوان نکوداشت دارد تنها به نکوداشت اختصاص داده نشود و با دعوت از صاحب نظری در حوزه فرهنگ بخواهیم در ارتباط با معضلات فرهنگی حرف بزند.

اینها نکاتی است که خوب است اهالی رسانه به آنها توجه کند و به مخاطبان خود انتقال دهند.

* قرایی: شرمنده حضرت آقا و شهدا هستمحسین قرایی دبیر عصرانه های ادبی " در پی برگزاری عصرانه ای برای آقای مرتضی سرهنگی به من زنگ زدند و گفتند آقا فرمودند: کار خوبی بود عصرانه آقای سرهنگی ؛ پیش خودم گفتم از این پس باید بیشتر مراقب باشیم چون رهبر انقلاب برنامه های فرهنگی را دقیق رصد می کند.

به گفته قرایی، فکر می کنم باید در این مسیر جدی تر حرکت کنیم چرا که در لبه پرتگاه قرار داریم چه نویسندگان و شاعرانی که با من تماس می گیرند و از مشکلات شان می گویند.

مدتی پیش یعقوب حیدری نویسنده 15 کتاب انقلاب با من تماس گرفت و از اینکه برای فروش کف کفش در میدان آزادی با او برخورد شده و دستگیر شده بود گلایه می کرد.

به سراغ او در پاسگاه میدان آزادی رفتم.

او به من گفت به خاطر فروش در مترو مرا بازداشت کردند.

این یک نمونه بود و کسی حیدری را نمی شناخت و من اعتراض کردم که این فرد نویسنده است اما از این دست مثال ها بسیار داریم آن دیگری برای عروسی دخترش یا فلانی برای دامادی پسرش محتاج است.

وی با بیان اینکه من شرمنده حضرت آقا و شهدا هستم، گفت: امیدوارم به شکلی پیش رویم که بتوانیم سر، بلند کنیم در همین نشست 200 نفر حضور دارند یعنی 200 بمب ادبی که می تواند در 200 نقطه تهران منفجر شود.

اما تمام اینها افراد پای کار می طلبد ما همچنان باید بیاموزیم از تمام افراد و چهره هایی که در عصرانه ادبی حضور داشتند باید از آنها آموخت مسئولین فرهنگی باید دقتی به مانند سیدعلی خامنه ای عزیز داشته باشند.

به نظر من هر شاعر یک لشکر است و هر نویسنده نیز یک لشکر است و باید به هر دو اهمیت داد.

قرایی در پایان سخنان خود با بیان اینکه ما اگر نتوانیم به خودمان انتقاد کنیم باید کجا انتقاد کنیم، گفت: باید صبرمان را بیشتر کنیم.

همین مهم که مدیرعامل خبرگزاری پیشنهادهای اهالی قلم را می پذیرد خودش نعمت است.

با همین رویه و مدیریت از بعد از عید تا به امروز با تنها 3 میلیون تومان توانستیم 20 نشست ادبی برگزار کنیم.

اما باید از آن طرف نیز به کمک شاعران و نویسندگان برویم و حداقل کاری که می توانیم برای آنها بکنیم ضریب دادن به چنین جلساتی است.

* پارسی نژاد: از یک رسانه باید دفاع و صحبت پیرامون حضرت علی(ع) اخراج شدم!در ادامه کامران پارسی نژاد از نویسندگان کشورمان ضمن تقدیر از " نیاز است در بخش ادبیات نشست هایی را با نویسندگان و شاعرانی که در بحث جریان شناسی اطلاعاتی دارند برگزار کند.

* شیبانی اصل: از دست اندرکاران فرهنگی می خواهم به آذربایجان توجه کنندرضا شیبانی اصل شاعر آذربایجانی در این مراسم با اشاره به غفلت های مسئولین در امر فرهنگ گفت: امروز متأسفانه در نتیجه غفلت های ما و مسئولین جریانات مخرب که دشمن ملت هستند به شکل شبکه هایی نظام یافته درآمدند که با رمز و نمادگان حرف شان را می زنند و ریشه ها و کیان کشور را هدف قرار داده اند.

وی افزود: علی الخصوص در دیار آذربایجان جریان پان ترکیسم به صورت یک شبکه درآمده و اقتصاد، ورزش و فرهنگ را تحت تأثیر قرار داده و حس می کنم مورد غفلت قرار گرفته و در حال هدف قراردادن ریشه ها است و گمان من این است هزاران هزاران دفتر مشتاقی لازم است تا به مردم آذربایجان پرداخته شود و از دعوت شدنم به عنوان شاعر آذربایجانی در این مراسم سپاسگزارم.

شیبانی اصل گفت: به نظرم رسید باید اینجا این هشدار را مطرح کنم و از دست اندرکاران فرهنگی می خواهم که آذربایجان را مدنظر قرار دهند و با از انزوا خارج کردن شاعران میهن پرست آذربایجان آنها را ببینند و برای صدور اندیشه انقلاب و شیعی توجه به شعرای آذربایجان به دلیل اثرگذاری فرامرزی بهترین کار است.


کلید واژه ها: نویسنده - موشک - هزینه - ادبی - تولید - رژیم صهیونیستی - خبرگزاری فارس - برگزار - کشور - موسوی - بودجه - ایران - فرهنگ - بانک مرکزی - صهیونیستی - خبرگزاری - فارس - دفتر - هایی - مدیرعامل - رونمایی - سن بالا - موشک ها - برنامه - اسکناس - حمایت - جایزه - اهمیت - احساس - توصیه

آخرین اخبار سرویس:
تظاهرات ژاپنی ها علیه حضور نظامیان امریکا در این کشور

پادشاه اردن: حل نشدن مساله فلسطین ناشی از خشونت ها در جهان است

راهکارهای پیشنهادی روحانی برای حفظ هویت اسلامی قدس

پایان ماجرای یک قتل

ضرغامی: ارتباط نزدیک با دانشجویان خوب است حتی اگر به سوت بلبلی ختم شود

تصاویر/ آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مدرسه علمیه ایروانی تهران

جمله ای تکان دهنده در بالای پیکر یک شهید +عکس

اجرای تصفیه خانه های محلی در کشور

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد لزوم کسب دانش روز برای مقابله با روان گردان های جدید/ اطلاعات غلط شبکه های مجازی موجب بی اعتمادی مردم/ ثبت 700 نوع ماده مخدر و روان گردان تا سال 2017

فرصت 10روزه به شهرداری برای تامین فضای مناسب نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب

دو تفاهم نامه گازی بین ایران و روسیه به امضا رسید

کوتاهی ها و بدعهدی های آمریکا در برجام را در کمیسیون مشترک پیگیری می کنیم

قیافه کواکبیان به چه می خورد؟

علی لاریجانی: میان قوای سه گانه هماهنگی وجود دارد

سرلشکر موسوی از پایگاه وحدتی دزفول بازدید کرد

41 پژوهشگر برتر جشنواره جوان خوارزمی تقدیر می شوند

خواص با منش و رفتار خود در جامعه اثر گذار هستند

نامه 127 نفر از نمایندگان به رییس جمهور برای مناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری

ششمین همایش نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری برگزار می شود

مشاور نخست وزیر قرقیزستان: بیشکک پایگاه ذخیره سازی اطلاعات و داده های دیگر کشورها می شود

تسهیل صدور روادید برای تجار و سرمایه گذاران ایرانی در سنگال

جمالی: پرونده شکایت از نمایندگان سلفی بگیر با موگرینی رد و مختومه شد

تمدید هفدهمین جشنواره پایان نامه سال دانشجویی تا 15 دی ماه

ظرفیت های فضای مجازی را به خدمت ترویج دین درآوریم

محکومیت اقدام ترامپ توسط طلاب و دانشجویان خوزستان

واکنش آیت الله موحدی به اظهارات مصباحی مقدم درباره مذاکره با مجمع روحانیون

لغو شماری از پروازهای فرودگاه ایلام

روحانی از پشت صحنه تصمیم ترامپ علیه فلسطین گفت

اعلام آمادگی همکاری دو جانبه با سازمان تأمین اجتماعی

پوتین لایحه گسترش نیروهای نظامی در سوریه را به دوما فرستاد

توقف جلسه کمیسیون برجام به احترام پرچم ایران

دیوار قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز ریزش کرد

خیرین 63 مدرسه در مناطق زلزله زده کرمانشاه می سازند

وضعیت محیط زیست کشور در لایحه بودجه سال 97

پایان تلویزیون با توسعه ویدئوها در شبکه های اجتماعی

مدیرعامل ملل وارد کرمانشاه شهرستان سر پل ذهاب شد

مذاکره ایران و سنگال در مورد تسهیل صدور ویزا برای تجار و سرمایه گذاران

صبح پنج شنبه، آیین غبارروبی مضجع شریف حضرت جعفربن موسی الکاظم(ع)

ناگفته هایی از قاتل ستایش/معاون قوه قضاییه: قاتل ستایش سیاه مست بود

هیچ گور دسته جمعی در مناطق زلزله زده وجود ندارد/ گزارش دروغی که نمک بر روی زخم مردم کرمانشاه شد+فیلم

روحانی: ایران برای دفاع از قدس آماده همکاری بدون پیش شرط با همه کشورهای اسلامی است

پایان دهمین نشست کمیسیون مشترک برجام/ دیدار جداگانه عراقچی با اشمید و آمانو

رهبر: سران اصولگرا و اصلاح طلب بدون پیش شرط گفتگو کنند

در نهمین روز «10 روز با عکاسان» چه خبر است؟

باند بزرگ جعل اسکناس در کرمانشاه متلاشی شد

کارگاه آموزشی فرقه شناسی در زاهدان برگزار شد

تشکیل دفتر صیانت از حقوق هنرمندان موسیقی

رییس اورژانس کشورخبرهای مربوط به پیش بینی زلزله تهران را تکذیب کرد

تعامل شبکه قرآن و معارف سیما با شبکه کربلا تی وی گسترش می یابد

با همکاری آموزش و پرورش سعی داریم حوزه فرهنگ شهروندی را در شهر قم سامان دهیم

نمایندگان به رییس جمهور برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه 97 نامه نوشتند

وحشت پسر 5 ساله از بابانوئل را ببینید

امنیت در خراسان جنوبی مرهون وجود روستاییان مناطق مرزی استان است

جلسات اداری تا قبل از آغاز برگزاری نماز تعطیل شود/اختصاص مکان مناسب به نمازخانه ادارات

پیکرهای مطهر هفت شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

انتقال آب استان اصفهان به سایر نقاط کشور برای مردم توجیه پذیر نیست

نتایج مهم نظرسنجی سایت اصولگرا؛ عدم حاکمیت قانون در ایران!

زمینه های رونق گردشگری زمستانی در استان اردبیل مهیا می شود

تقدیر رییس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب از رییس قوه قضاییه برای برگزاری نشست صمیمی با تشکل های دانشجویی و سعه صدر در پاسخگویی

غبارروبی و گل افشانی مضجع حضرت علی بن حمزهبن موسی الکاظم(ع) شیراز

حمودی: حضور سردار سلیمانی در عراق، بیانگر محبت ملت ایران به ملت ماست

محمدرضا زمانی سرپرست دانشگاه پیام نور شد

انتقاد بی سابقه نمایندگان به لایحه بودجه دولت؛ از اصلاح طلبان تا اصولگرایان

ظرفیت پذیرش تکمیلی دستیاری فوق تخصصی اعلام شد/مهلت ثبت نام تا جمعه

تهدید و خبرسازی علیه افشاگران آمدنیوز + عکس

امروز انجام گرفت دیدار سردار ریحانی با علمای اهل سنت و خانواده شهدای ثلاث باباجانی

نامه نمایندگان به رییس جمهور برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه 97

502 کلاس آماده برگزاری آزمون تربیت حافظان قرآن کریم در کرمانشاه

توقف جلسه برجام به دلیل پرچم ایران (عکس)

بررسی دستورالعمل جدید واردات خودرو به هفته آینده موکول شد

مهمترین طرح ستاد بازسازی عتبات، ساخت صحن حضرت زینب است

تقدیر رییس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب از رییس قوه قضاییه برای برگزاری نشست صمیمی با تشکل های دانشجویی

اختلاف در جامعه روحانیت بر سر گفت وگو با مجمع روحانیون مبارز

سخنگوی اسبق وزارت خارجه آمریکا: ترامپ قلدر و نادان است

نگران شکستن صفحه نمایش گوشی نباشید

هشدار نسبت به برداشت شن و ماسه از سفید رود

ثبت 110 زمین لرزه خفیف در بافت های فرسوده اصفهان

روزنامه صباح ترکیه: سیاستمداران اسراییلی جهان را نمی شناسند

حمله کم سابقه اردوغان :اگر اسراییل متجاوز و اشغالگر نیست، پس چیست؟

روسیه و چین کشورهای خطرناک برای امنیت ملی آمریکا هستند

ورود سازمان بازرسی به نحوه هزینه کرد بودجه شهرداری تهران

یقه سفیدها در صدر بدهکاران بزرگ بانکی

مدارس شهر های استان اردبیل نیاز به نوسازی جدی دارد

موافقت قطر و انصارالله برای افتتاح دفتر الجزیره در صنعا

همکاری مالیاتی کشورهای اسلامی در جهت هم افزایی و ارتقای توان اقتصاد های ملی

رییس دانشگاه کاشان عضو شورای راهبردی ستاد زلزله وزارت علوم شد

سرزمینی در ایران که مرکز سفال زنانه جهان است

انفجار مرگبار تانکر سوخت در اراک/ عکس

تقلید کورکورانه از غرب ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی امروز است

از کجا بفهمیم صدقه ای که می دهیم درست است؟

والدین نقش تربیتی خود را به مهدهای کودک نسپارند

موثرترین روش یادگیری درس

سرپرست دانشگاه پیام نور منصوب شد

استخدام گرافیست خانم در شرکت چاپ پارس نگار

رقم عوارض خروج از کشور تغییر می کند

همسر شهید حسین پور: وهابی ها باید از اسم فرزندم بترسند

نامه نمایندگان به رییس جمهور برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه 97

داعشی ها به کدام کشورها فرار کرده اند؟

حضور سلیمانی در عراق، بیانگر محبت ملت ایران به ملت ماست

به همت اداره اوقاف پیشوا انجام می شود صبح پنج شنبه، آیین غبارروبی مضجع شریف حضرت جعفربن موسی الکاظم(ع)

پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی

پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی