مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد سکان سیاست گذاری پولی ایران در دست بانک های خصوصی/ 25 درصد از پایه پولی اضافه برداشت خصوصی هاست
CNBC: پرداخت یارانه به مردم نقشی مهم در ایجاد رشد اقتصاد اقتصادی دارد
تکرار فرمول سقوط شوروی از اهداف نظام سلطه علیه ماست/مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
تکرار فرمول سقوط شوروی از اهداف نظام سلطه علیه ماست/ مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:412017-09-19اقتصادي

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟


سیاست تعدیل چیست ؟ سابقه این سیاست در دولت های قبلی به چه نحوی بوده است ؟ مروجین و نظریه پردازان و البته حامیان تعدیل در اقتصاد کشورمان چه کسانی هستند؟ نتایج سیاست تعدیل اقتصادی بر کشورمان چه بوده است ؟ - مسعود نیلی:برنامه ریز و طراح سیاست های تعدیل نیلی را بدون شک باید پرکارترین اقتصاددان لیبرال دانست که از دولت هاشمی تا دولت روحامی همواره و به عناوین مختلف در سیاست گذاری های اقتصادی کشور نقش موثری داشته است و به همین دلیل عده ای از کارشناسان ،اصولاً اقتصاد کنونی کشور را دستپخت وی و تئوری های وی می دانند که االبته نامبرده بیش از آنکه خود دارای تئوری مشخص و منسجمی باشد بیشتر دنبال ایرانی سازی ،نطریه بازار آزاد است که در بسیاری از موارد با حامیان تعدیل اقتصادی ،اشتراک فکری و نظری پیدا می کرد.

کافی است صرفاً نگاهی کوتاه به مسئولیت های پرشمار این اقتصاددان حامی تعدیل از سال 64 تا کنون بیندازیم تا متوجه شویم چرا عده ای وی را مقصر وضعیت کنونی اقتصاد کشور می دانند: 1:مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه از سال 1364 تا 1367 2- معاونت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از سال 1367 تا 1370 3- رییس موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه از سال 1375 تا 1376 4- معاونت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از سال 1376 تا 1379 5- مدیر گروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف از سال 1380 تاکنون 6- رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف از سال 1386 تا 1390 7- مشاور اقتصادی رییس جمهور در دولت یازدهم 8- رییس موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه در دولت یازدهم نیلی سال ها در نخبه پذیر ترین دانشگاه کشور یعنی صنعتی شریف ،ریاست دانشکده مدیریت و اقتصاد را بر عهده داشت و پیش بینی می شود موج بعدی مدیران اقتصاد نظام، متاسفانه باز هم تفکراتی شبیه ایشان دارند.

علاوه بر موارد فوق می توان کل فعالیت های نیلی را در چهار امر مهم و تأثیر گذارخلاصه کرد: اول گزارش تاثیرگذار وی از اقتصاد کشور در زمان جنگ بود که نقش فراوانی در اقناع مقامات نظام در پذیرش توقف جنگ داشت اشکال اصلی گزارش نیلی نگاه تک بعدی به نقش مادیات و اقتصاد و بودجه دولت در تأمین مالی جنگ بود.

دوم طرح ریزی برنامه های اول تا سوم توسعه با همراهی عده ای از لبیرال ترین اقتصاددانان کشور همچون طبیبیان و نجفی بود که البته برنامه اول تماماً قربانی نسخه تجویزی تعدیل شد.

سوم تدوین استراتژی صنعتی کشور در زمان وزارت اسحاق جهانگیری در سال 82 که با اعتراض گسترده بسیاری از اقتصادانان وطنی چون خوش چهره ،سبحانی ،الیاس نادران و پرویز داوودی مواجه شد.

چهارمین کار برجسته وی ،ارائه طرح جنجالی پرداخت ماهانه 50 هزار نفر به تمام مردم به مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم بود که البته پرداخت ماهانه 50 هزار تنها یک روی طرح وی بود و روی دیگرش، آزاد کردن قیمت تمام حامل های انرژی برای تأمین منابع مالی پرداخت ماهانه بود که البته با شکست کروبی موقتاً ،طرح وی به فراموشی سپرده شد .

طرح جنجالی نیلی مجدداً در دولت دهم توسط احمدی نژاد اجرایی شد .

محمد طبیبیان: پدر خوانده تعدیل گرایان هر اندازه که مسعود نیلی در زمینه اجرایی کردن تعدیل اقتصادی نقش اجرایی و مشخص بر عهده داشته است،برخلاف وی طببیان عمدتاً مرد پشت پرده تعدیل گرایان نامیده می شود.

محمد طبیبیان که از مدافعان مشهور اقتصاد بازار آزاد است و از سال 70 تا 74 معاون اقتصادی سازمان برنامه و و از 74 تا 75 رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی بوده است کادر سازی و تربیت اقتصاددانان معتقد به تعدیل نقش بسیار مهم طبیبان در اقتصاد ایران بوده است .

طبیبان از جمله کسانی است که همواره منتقدان تعدیل را بی سواد و دارای اغراض سیاسی معرفی کرده است ،وی در یکی از انتقادهای تندش بیان می کند: (( کسانی که نسبت به سیاست های اقتصادی در دهه 1370 انتقاد می کنند هیچ حرف مشخصی ندارند.

برای آنکه ظرفیت حرفه ای و تخصصی اینگونه افراد را امتحان کنیم کافی است از آن ها مجموعه مشخصی از تحلیل شرایط کنونی و چند راه حل خواسته شود؛ وگرنه با سخنرانی و افاضات مشکلی حل نمی شود و تنها موجب گمراهی افکار عمومی می شود.

این افراد مانند کسانی هستند که مجسمه ای برای خود درست می کنند و سپس شروع به سنگ اندازی به سمت آن می کنند.

این افراد اصلاً اخلاق ندارند.

))[1] وی سال ها و از اواسط دهه هفتاد در موسسه آموزش عالی وابسته به سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقدام به تربیت نیرو و به اصلطلاح کادرسازی برای این جریان کرده است،جریانی که هم اکنون به عنوان حلقه نیاوران شناخته می شود که از لحاظ گرایش سیاسی ،نزدیکی فراوانی با هاشمی رفسنجانی و حزب کارگزاران دارد.

از افراد نسل اول این حلقه هم اکنون روغنی زنجانی،مسعود نیلی و محمد علی نجفی در دولت روحانی حضور مستقیم دارند.

دولت اول و دوم هاشمی رفسنجانی کاملاً در اختیار این حلقه قرار داشت از نوربخش و زنجانی و عادلی گرفته تا نجفی و نیلی که البته ریاست این گروه نیز بر عهده محمد طبیبیان قرار داشت.

دولت اول خاتمی همانند دولت کارگزاران تحت تسلط اندیشه های این گروه قرار داشت که نجفی در سازمان برنامه و نوربخش در بانک مرکزی مصداق های این ادعا هستند اما در دولت دوم با حضور نهادگرایی چون ستاری فر تا حدی از نفوذ این حلقه کاسته شد.

البته در اواخر دولت دوم خاتمی با برکناری ستاری فر ،این بار اقتصاددانی همانند برادران شرکا که وی نیز در ذیل حلقه نیاوران تعریف می شد به ریاست سازمان برنامه و بودجه رسید.

ولی الله سیف:مرد در سایه لیبرال ها رییس بانک مرکزی دولت اعتدال از جمله دیگر افراد حلقه لیبرال ها و معتقدین به سیاست های تعدیل است که سال های سال در سیستم بانکی کشور در سطوح ارشد بانکی فعالیت کرده است .

سابقه طولانی سیف در دهه های 60،70 و 80 نشانه ای واضح از اعتماد کامل مدیران اقتصادی لیبرال مسلک دولت های قبل به وی است .

سوابق ولی الله سیف: عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ عضو هیات مدیره بانک سپه؛ رییس هیات مدیره و مدیر عامل بانک ملت؛ معاون اقتصادی و برنامه ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان؛ معاون بازرگانی و بین الملل بنیاد مستضعفان و جانبازان؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صادرات؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک سپه؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین و عضو هیات مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین سوابق طولانی سیف در اقتصاد ایران است.

سیف همانند بسیاری دیگر از مدیران بانکی کشور ،حلقه میانی لیبرال ها در اقتصاد ایران در دهه هفتاد و هشتاد را تشکیل می دادند که البته با روی کار آمدن دولت یازدهم،سیف این فرصت را پیدا کرد که با حمایت تمام و کمال این حلقه به جایگاه عالی ترین مقام پولی بانکی کشور برسد.

البته انتصاب ولی الله سیف در مقام ریاست کل بانک مرکزی، حتی در میان طیف هایی از خود افراد حلقه نیاوران و لیبرال ها و همچنین کارشناسان برجسته بانکی به دو دلیل با مخالفت های گسترده ای روبرو شد،مخالفت هایی که حتی چند بار در آخرین لحظات منجر به تعویق اعلام رسمی انتصاب وی شد: دلیل اول : سابقه نامناسب ایشان در دوران مدیریت در بانک صادرات در اوایل دهه هفتاد بود که همزمان شد با اختلاس بزرگ 123 میلیارد تومانی فاضل خداداد، که هر چند اتهامی مستقیم به ایشان وارد نبود ولی در هر حال این سو استفاده مالی که تا قبل از اختلاس سه هزار میلیاردی چند سال پیش، بزرگ ترین اختلاس در تاریخ کشور بود در مجموعه تحت مدیریت وی رخ داده بود.

دلیل دوم اما مدرک علمی وی یعنی دکترای حسابداری است ،زیرا بسیاری از کارشناسان پولی بانکی کشور اعتقاد دارند که نفر اول نظام پولی کشور می بایست دارای تحصیلات تخصصی در رشته اقتصاد باشد.

سیف را باید اولین مدیر ارشد دولت یازدهم دانست که علناً تصمیم تیم اقتصادی دولت یازدهم را برای تکرار بندهایی از سیاست تعدیل اعلام کرد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و در فضای سنگین و پرهیاهوی ناشی از توافقات و مذاکرات هسته ای و مانور گسترده تیم رسانه ای دولت بر فواید ازتباط با غرب برای اقتصاد کشور،ارزش دلار که در اواخر دولت دهم سه برابر شده بود شروع به کاهش کرد و از 3500 تومان به زیر 3هزار رسید که به یکباره شخص سیف به این مسئله ورود پیدا کرد و مانع از کاهش ارزش دلار شد.

در حالیکه کارشناسان پیش بینی می کردند که کاهش دلار حتی به قیمت هایی همانند 2500 برسد ،سیف در مصاحبه خود کاهش ارزش دلار را غیر منطقی دانست و در اظهاراتی عجیب و با تعیین رقم اعلام کرد که دلار نباید به زیر 3هزار تومان برسد ودلار ضعیف را باعث خسارت به اقتصاد کشور دانست.

پس از مصاحبه سیف ،ارزش دلار مجدداً به بالای 3 هزار تومان صعود کرد .

در همین زمان بسیاری از کارشناسان و اقتصاددان برجسته کشور با انتقاد شدید آر سیف ،وی را ادامه دهنده سیاست های قبلی ویرانگر دولت سازنگی دانستند.

تعدیل گرایان با توجیهانی همانند تقویت صادرات ،حرکت سرمایه ها به سمت تولید کالاهای صادراتی و ارز آور، افزایش هزینه واردات و مثبت شدن تراز تجاری کشور همواره به کاهش ارزش پول ملی اعتقاد داشته اند که مقام اول پولی دولت یازدهم ،با سخنان صریح خود زنگ اجرایی کردن سیاست های تعدیل را به صدا در آورد.

علاوه بر اسامی فوق که اکثراً اقتصاددان هستند بسیاری از مدیران حامی تعدیل نیز در دولت تدبیر و امید نفوذ کرده اند از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور که بواسطه جایگاهش ریاست بسیاری از کمیته های اقتصادی را بر عهده دارد .

آخوندی وزیر راه و مسکن فعلی که هیچ گونه اعتقادی به مسکن مهر و حضور دولت در بازار مسکن ندارد.

از زمان حضور نامبرده در وزارت مسکن یعنی سال 72سیاست هایی همچون اعطای زمین به کم درآمدهاو ساخت مسکن ارزان به کلی به فراموشی سپرده شد و در اثر واگذاری قیمت زمین و مسکن به بازار،جهش قیمتی در این بخش مهم از اقتصاد کشورمان رخ داد.

تا قبل حضور آخوندی در بخش مسکن کشور،تقاضای باز مسکن صرفاً تقاضای واقعی یا همان مصرفی بود و اصولاً پدیده تقاضای سرمایه ای در بخش مسکن که معلول دلال بازی و سفته بازی در این بخش است حاصل فعالیت های طولانی آخوندی در وزارت مسکن است .

بیژن زنگنه وزیر نفت گاز که قراردادهای پر ابهامی همانند قرارداد کرسنت محصول حضور چندین ساله وی در وزارت نفت است.

زنگنه از جمله مدیرانی است که هیچ گونه اعتقادی به استفاده از توان داخلی و تولید مواد دارای ارزش افزوده ندارد و هنر اصلی وی کشاندن شرکت های معروف گازی و نفتی دنیا به کشورمان برای اکتشاف و صادرات مواد خام و فاقد ارزش افزوده است.

سیاست نگاه به خارج و نگاه به غرب به جای نگاه و تکیه به داخل آنقدر در تفکرات زنگنه مشهود است که به وی لقب وزیر امور خارجه دوم دولت داده اند.

موسی غنی نژاد که فعالیت اجرایی خاصی نداشته ولی از جمله عناصر اصلی و تئوریک این جریان شناخته می شود.

نامبرده دولت یازدهم را نیز دعوت به اتخاذ سیاست های اوایل دهه هفتاد نموده است علاوه بر علاوه بر مدیران اقتصادی ،هستند کسان دیگری که از طریق فعالیت در فضای رسانه ای و مطبوعاتی کشور و همچنین حضور مداوم در شبکه های اجتماعی ،سعی در تطهیر جریان تعدیل دارند.

غلامحسین کرباسچی،محمد قوچانی،سعید لیلاز،شمس الواعظین و بساری دیگر را باید بازوی رسانه ای جریان تعدیل که با فعالیت گسترده نقش آماده سازی افکار عمومی برای اجرای این سیاست ها را بر عهده دارند.

بیان مزایای سیاست های تعدیل،حمله به مخالفین و منتقدین،ربط دادن وضعیت اقتصادی کشور به پرونده هسته ای تنها نمونه هایی از فعالیت جریان رسانه ای مؤثر است که در دولت نیز همگی در حال فعالیت اند.

در انتها اشاره ای کوتاه به مخالفین اصلی جریان تعدیل اقتصادی تعدیل داشته باشیم.

شاید به جرات بتوان اصلی ترین مخالف این طیف را فرشاد مؤمنی دانست .

این اقتصاددان نهادگرا و شاگرد سابق دکتر بهشتی از همان دوران سازندگی بارها با مناظرات و نقدهای صریح خود ،به افشاگری در مورد سیاست های تعدیل اقتصادی پرداخته است.

مؤمنی در اوایل دهه هفتاد که به علت جو سنگین ایجاد شده از سوی دولت هاشمی هزینه مخالفت و انتقاد به شدت بالا رفته بود ، با برگزاری نمایشگاهی در دانشگاه علامه شدیدترین انتقادات را به دولت هاشمی رفسنجانی ابراز کرد که البته جنجال فراوانی نیز به پا کرد و موضع گیری رییس جمهوری وقت را نیز بدنبال داشت.

فرشاد مؤمنی همچنین اخیراً طی سخنانی که انعکاس گسترده ای داشته، هشدار داد که: طرفداران اقتصاد رانتی و شوک درمانی در دولت یازدهم رخنه کرده اند.

[2] مؤمنی بارها ،دولت یازدهم را نیز در مبانی و روش ادامه دهنده سیاست های تعدیل اقتصادی دانسته بود و از رییس جمهور درخواست تجدید نظر در انتخاب مشاورین اقتصادی را کرده بود.

حسین راغفر نیز دیگر نهادگرایی است که همواره مخالفت خود را با سیاست های همراستا با تعدیل اقتصادی به صراحت بیان کرده است.

اوج مخالفت راغفر با تعدیلی ها مناظره او با جمشید پژویان در برنامه مناظره بود ،که پیامک های پرشمار مردمی که در حین جدال این دو نفر به برنامه ارسال می شد نشان دهنده حمایت مردم از حسین راغفر در برابر جمشید پژویان بود.

راغفر در مورد نفوذ تعدیل گرایان در دولت یازدهم بیان می کند: تیم اقتصادی دولت فعلی تقریباً همان تیم اقتصادی دوره آقای هاشمی است که به اقتصاد بازار گرایش دارند.

این ها برای حل مسائل اقتصاد کشور طرحی ندارند.

طرح آن ها همین واگذاری همه چیز به انگیزه های شخصی و مکانیسم عرضه و تقاضا است، در حالی که این دست نامریی از روز اول آرتروز داشته است.

از اقدامات و سیاست های دولت علائمی دیده می شود که موجب تشدید نگرانی ها درباره اجرای دوباره سیاست های تعدیل اقتصادی در دهه 70 می شود.

یکی از این اقدامات، مخالفت رییس کل بانک مرکزی با کاهش قیمت ارز است.

[3] مرحوم حسین عظیمی که بدون شک از برجسته ترین اقتصاددان کشورمان بود، در سال 69 یعنی اولین سال اجرای سیاست تعدیل بود و هنوز آثار و خسارات این طرح روشن نشده بود،به شدت از این طرح انتقاد کرد که به همین علت توسط دولت وقت از محل کارش در سازمان برنامه و بودجه اخراج شد!! و حتی در آن زمان محمد هاشمی برادر رییس جمهور وقت که ریاست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت وی را ممنوع التصویر کرد.

[4] فیروزه خلعتبری اقتصاددان سرشناس ایرانی که با نگارش نامه ای تند و تیز به سیف رییس کل بانک مرکزی وی را ادامه دهنده سیاست های مخرب تعدیلی دانسته بود و اظهار نظر سیف در جلوگیری از کاهش ارزش دلار را باعث خدشه به معیشت مردم دانسته بود.

مسعود نیلی بعد از انتشار این نامه با نگارش نامه ای از خلعتبری انتقاد کرد و سیاست های سیف در بانک مرکزی را امید بخش و رو به جلو خواند.

[5] مسعود درخشان:اقتصاددان برجسته با گرایش اقتصاد اسلامی که هیچ گاه فرصت حضور در مناصب اجرایی را نداشته است.

وی نیز از ناقدان اصلیجریان تعدیل به حساب می آید.

ابراهیم رزاقی دیگر اقتصاددان برجسته کشور نیز در زمره مخالفین جریان تعدیل به حساب می آید وی در تشریح سیاست های تعدیل اقتصادی می گوید: بعد از جنگ و بعد از رحلت حضرت امام (ره) سیاست هایی تحت عنوان سیاست تعدیل اقتصادی را در پیش گرفتیم که آمریکا این سیاست را هم زمان به 150 کشور ارائه کرده بود.

سیاست تعدیل می گوید شما آنچه که دارید صادر کنید و بعد هر چه خواستید از ما وارد کنید؛ این یعنی ادغام در بازار جهانی به گونه ای که ما هیچ گونه اختیاری نخواهیم داشت و از آنجایی که ما برای صادرات، غیر از نفت و مواد خام معدنی، کالای دیگری نداشتیم لذا فقط می توانستیم در این مورد فکر کنیم که مواد معدنی و نفت به چه کشوری بدهیم ولی قیمت را هم آن ها تعیین می کردند که متأسفانه این دیدگاه اجرا شد.

مروری بر وضعیت چینش کابینه و نیز عملکرد اقتصادی این چندماه دولت ،موید رسوخ کامل حامیان سیاست های تعدیل در دولت یازدهم است.

مقایسه ترکیب کابینه های قبل علی الخصوص دولت سازندگی با دولت فعلی ما را به تشابه هفتاد درصدی اعضای اقتصادی می رساند که بدون شک زنگ خطری جدی است که هر چه سریع تر باید برای آن تمهیدی اندیشه شود.

نکته آخر آنکه ،تعدیل اقتصادی حتی در بهترین حالت خود و با نادید گرفتن تمامی آثار محتملش چون بیکاری و تورم وحشتناک ،منجر به هضم کامل اقتصاد کشور در اقتصاد دنیا خواهد شد که در تناقض شدید با اصل استقلال اقتصادی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی چه در قالب نامگذاری سالانه و چه در سخنرانی های خود بارها به تکیه بر توان و تولید داخلی و استفاده از نسخه های وطنی برای اقتصاد کشور تاکید خاصی داشته اند که البته رفتار اقتصادی دولت روحانی همانند دولت های قبل هیچ سنخیتی با خواست رهبری و مردم ندارد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - برنامه - سازمان برنامه - کشور - دانشگاه صنعتی شریف - اقتصاددان - دولت - امور اقتصادی - دانشگاه - برنامه ریزی - دولت یازدهم - نیلی - مدیر - بودجه - توسعه - اسحاق جهانگیری - عالی - مدیریت - اقتصاد ایران - موسسه - گزارش - ایران - رییس جمهور - جهانگیری - نظام - پیش بینی - مدیران - عناوین - قربانی

آخرین اخبار سرویس:
اذعان معاون زنگنه به بی نظمی در واردات بنزین

بیش از 2میلیون نفر نه شاغل هستند و نه بیکار+جدول

اقدام جدید وزارت نفت برای توزیع سوخت هواپیما

اجرای ناقص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما/ بازار چارتری ها داغ شد

کاهش ٧٥درصدی سطح زیرکشت پنبه در ١٤ سال

سبک ترین و ارزان ترین اجاق خورشیدی به بازار عرضه شد

پالایشگاه ستاره خلیج فارس چشم انتظار تکمیل

واردات تیلاپیا 58 میلیاردی شد / چین بزرگترین صادرکننده+ جدول

رشد اقتصادی چین در نیمه دوم سال نزدیک به 7 درصد هم خواهد رسید

جدول زمان بندی بودجه سال97/آیا بودجه تا نیمه آبان به مجلس می رسد؟

پرداخت 290 میلیارد تومان تسهیلات به 480 واحد تولیدی خراسان جنوبی

رشد اقتصادی چین به شش ممیز 9 درصد رسید

جدیدترین اقدام وزارت نفت برای توزیع سوخت هواپیما

چینی ها و هتل های ایران

ببینید/ریال ایران صاحب برادری جدید شد

دولت چاره ای جز یکسان سازی نرخ دلار ندارد

ضریب نفوذ استاندارد در ایران به 95 درصد می رسد

نخستین واحد تولید ماده بودارکننده گاز در کشور به بهره‎برداری می‎رسد / جزییات بیشتر از برنامه ساخت پالایشگاه نفت ایرانی در سوریه

220 میلیارد تومان از مطالبات گندم کاران همدانی پرداخت نشده است

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

چه کسانی و چگونه سئات اسپانیا را نیامده فراری دادند؟!

بافت 2 مدل ساده دستکش بدون انگشت

گل آذین چیست و انواع آن به چه شکل هستند؟

نخستین وزیر هوش مصنوعی در امارات !

بهای نفت در بازار نیویورک کاهش یافت

آمار فربانیان آتش سوزی جنگل در پرتغال به 43 نفر افزایش یافت

سفیر ایران: سفر روسای اتاقهای بازرگانی استانی در چهارچوب گسترش مناسبات ایران و اتریش است

بهترین گزینه های غذایی برای فصل سرما

شاخص بورس آسیا بار دیگر جهش داشت

استقبال شرکت های نروژی از گشایش درهای بازار ایران

بخش IVF مرکز درمان ناباروری خراسان جنوبی غیر فعال است

ایجاد 700 هزار شغل جدید در فاصله تابستان 95 تا 96 به مدد مشاغل ناقص

عکس/ مردم تهران در صف نفت

از «نهایی شدن سوآپ دوجانبه ریال - لیر» تا «خودروسازی که از آمدن به ایران منصرف شد»

بازدید از خط تولید پژو سیتروئن در فرانسه

رییس انجمن لوازم خانگی در گفت وگو با فارس: واحدهای نمونه هیچ امتیازی جز گرفتن لوح تقدیر و عکس یادگاری ندارند/ تولیدکنندگان رتبه بندی شوند

برای خرید یک اتومبیل خشن و لوکس چقدر باید هزینه کرد؟

چگونگی ایجاد و توسعه اکوسیستم کارآفرینی اسلامی ـ قرآنی بررسی می شود

اذعان معاون زنگنه به بی نظمی در واردات بنزین / زیان 150 میلیارد تومانی از جیب کیست؟

فراخوان برای 1 میلیون خودرو به دلیل نقض فنی

اقتصاددانان رییس جدید فدرال رزرو آمریکا را انتخاب کردند

سفیر ایران: سفر روسای اتاقهای بازرگانی استانی در چهارچوب گسترش مناسبات ایران و اتریش است

عکس/ این روستاهای ایران پول برق نمی دهند

توقف عرضه ارز مبادلاتی به ایرلاین ها/ هزینه ها قابل تحمل نیست

شماره گذاری خودروهای پرمصرف از سر گرفته شد

سرمایه گذارترین کشورهای خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت

چرا بعد از یک روز پر استرس، شب خوابمان نمی برد؟

دولت چاره ای جز یکسان سازی نرخ دلار ندارد

استخدام 7 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک فروشگاه اینترنتی

استخدام فروشنده،جهت فروش لوازم آرایشی بهداشتی در گالری رونا

شماره گذاری خودروهای پرمصرف از سر گرفته شد

سرمایه گذارترین کشورهای خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت

افزایش 4 برابری قیمت خرما از تولید تا بازار

طرح روستا تعاون به زودی اجرایی می شود

شیب سقوط قیمت طلا تندتر شد

بازار 60 هزار میلیارد تومانی صنعت آبفا در انتظار سرمایه گذاری

پایین ترین نرخ آب بهاء در کشور متعلق به خراسان جنوبی است

بیش از 2میلیون نفر نه شاغل هستند و نه بیکار+جدول

پرداخت 60 درصد درآمد مخابرات به پرسنل/ استاندارد جهانی 15 درصد است

استخدام انباردار آقا با سابقه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام آشپزماهر،نقاش ماهر اتومبیل در تبریز

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری،پشتیبانی هاستینگ/گیلان

استخدام مدیر مرکز،کارشناس بازاریابی و نگهداشت در 7 استان کشور

طرح بزرگ آبرسانی غدیر تا 3 سال آینده به پایان می رسد

شرکت خودروسازی «ست» فولکس واگن به ایران نمی آید

هشتمین اجلاس مدیران بنادر کشورهای ساحلی خزر برگزار شد/ دسترسی به آب های آزاد دستورکار اصلی

صادرات 110 هزار تن سنگ آهن از بورس کالای ایران

مردم هشیار باشند؛ کلاهبرداری 18 میلیاردی با تقلید صدا

بقایای کشاورزی در تغذیه دام استفاده می شود

عراق دومین مقصد صادرات کالاهای ایرانی است/ بازار مصرف گرای اندونزی را نباید از دست داد

پتروناس مالزی روی میدان نفتی آزادگان مطالعه می کند

آمریکا این بار از ژاپن برای صادرات LNG به آسیا کمک می گیرد

کلنگ زنی طرح ساختمان آتش نشانی در روستای گوشه شهرستان بویراحمد

استفاده از ظرفیت های آب و خاک باشت منجر به توسعه پایدار می شود

عراق دومین مقصد صادرات کالاهای ایرانی است/ بازار مصرف گرای اندونزی را نباید از دست داد

کلزا محصولی استراتژیک و قابل توسعه در مازندران/ کشتی که نسخه نجات زراعت آبی در ایران است

مسئله بررسی تراکنش های بانکی 5 سال گذشته بخش خصوصی حل شود

میزان افراد شاغل در کشور بالغ بر 23 میلیون نفر است

تاکسی ویژه معلولان به زودی در مشهد مقدس راه اندازی می شود

نظارت کارآمد بر بانک ها برای جلوگیری از بحران نیازمند استقلال بانک مرکزی از شبکه بانکی

پیش فروش پژو207i جدید با گیربکس اتوماتیک

اطلاعیه جدید موسسه ملل درباره تعاونی وحدت

جنگلکاری هم تراز با کاهش استفاده از سوخت فسیلی

آنچه در حوزه تلکام انجام شده قابل ستایش است

کانادا از تولید داخلی لبنیات در برابر واردات گسترده حمایت می کند

توسعه محصولات ایران خودرو در بازار قزاقستان

شماره 141ماهنامه فرهنگی انتظار نوجوان ویژه آبان ماه 1396

نیروگاه 910 مگاواتی دزفول نخستین نیروگاه خوزستان است که با فایناس خارجی ساخته می شود

بعد از انگلیس، یک شرکت نروژی دیگر هم به جمع مشتریان انرژی خورشیدی ایران پیوست

سند پیمان پولی ایران و ترکیه امضا شد/سوآپ دوجانبه "ریال" و "لیر"

چگونگی افزایش فضای سبز شهرستان مهاباد

هر سهم "کاوه" 176 تومان کشف قیمت شد

ایجاد ساختار جدید سازمانی در حفاری شمال/ دلایل تعدیل 220 نفر نیرو / تکذیب فروش دکل دریایی الیما / پیش بینی افزایش سود سهامداران در سال جدید

وام 500 میلیون دلاری بانک اروپایی بازسازی و توسعه به پروژه تاناپ

نمایش محصولات ایران خودرو در قزاقستان

انجام پروژه های بین المللی در حوزه تجهیزات ریلی با ایجاد یک شرکت بزرگ توسط روسیه

خودروی هاچ بک عجیب تویوتا معرفی شد

صنعت آب و فاضلاب آماده جذب 1600 هزار میلیارد ریال سرمایه است

آغاز تحویل خودرو 2008 با موعد مهرماه

احتمال افزایش بازدهی مسکن به بالای 10 درصد

قیمت ارز و سکه، پنجشنبه 27 مهر

ایجاد ساختار جدید سازمانی در حفاری شمال/ دلایل تعدیل 220 نفر نیرو / تکذیب فروش فروش دکل دریایی الیما / پیش بینی افزایش سود سهامداران در سال جدید

اخبار حقوق کارمندان دولت

اعطای تسهیلات بلاعوض 7 میلیون و 500 هزار تومانی به کشاورزان به ازای هر هکتار

تبدیل مسکن از کالای سرمایه ای به مصرفی با دریافت مالیات از عایدی سرمایه

سرانجام از لوگوی جدید نمایشگاه E3 2018 رونمایی شد

تیونینگ سنگین هیوندای الانترا برای همایش بزرگ SEMA

حواله پژو2008 همچنان غیرقابل فروش است

مدیر جهاد کشاورزی سرایان: کشت محصول باید متناسب با وضعیت آب باشد

30 مهرماه؛ آغاز خرید تضمینی سویا در 9 مرکز خرید مازندران +قیمت

ایران از توافق کاهش تولید نفت حمایت می کند

فعال شدن واحد امور بین الملل در روابط عمومی شهرداری ساری

نسخه های تجاری گلکسی S8 و Note 8 در راهند

در انتظار دود سفید

حرکت مشکوک عوامل وزارت مسکن در پروژه مسکن مهر 2000 واحدی نفت اهواز/ زنگنه به آخوندی تذکر دهد

کامیون های جدید 27 تنی مرسدس بنز مخصوص باند فرودگاه

رشد 1050 واحدی شاخص صنعت پس از 5 روز کاریِ بورس

تشکیل بیش از 7 هزار پرونده تخلف طی نیمه نخست سال جاری در مازندران

اطلاعیه شماره 5 موسسه اعتباری ملل در خصوص مشتریان وحدت/ جزییات

10 درصد، حد متوسط میزان افزایش حقوق کارکنان دولت

وزیر اقتصاد پاکستان: به استقراض از صندوق بین المللی پول نیاز نداریم

میزان یارانه هر فرد تا به امروز چقدر بوده؟

نرخ پاییزی آپارتمان در منطقه اکباتان تهران؟ +جدول

چرا قیمت برخی لوازم آرایش ارزان است؟

استقبال نروژی ها از گشایش درهای بازار ایران

آغاز ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی دزفول

🔴 افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده 10 درصد است

کل پروانه علامت استاندارد در کشور کمتر از 35 هزار مورد است

نخستین واحد تولید ماده بودارکننده گاز در کشور به بهره‎برداری می‎رسد / جزییات بیشتر از برنامه ساخت پالایشگاه نفت ایرانی در سوریه

هفته نامه ایران خودرو به همراه هدیه پوستر تندر پلاس منتشر شد

طرح بازیافت نخاله های ساختمانی تبریز

نیسان ایکس تریل 2018 به سیستم خودران مجهز شده

پایان بازسازی بخش اول بند نغلو توسط یک شرکت روسی

مسکن مهر کپی ناقص چه طرحی بود؟

قاچاق موبایل به اندازه بودجه چند وزارتخانه

رونمایی از سیستم فروش مکانیزه سیم کارت

آمار ضد و نقیض مسئولان از بیکاری ادامه دارد

لیست قیمت انواع لاستیک خودروهای پژو

شیب سقوط قیمت طلا تندتر شد

تحقیقات وزارت کشاورزی کیفیت آرد گندم های تولید داخل را تأیید می کند

شایعات حاکی از آنند که تلفن هوشمند تاشو سامسونگ به تعداد محدود عرضه خواهد شد

صادقیان مدیر عامل ارس خودرو دیزل شد

بیکارترین استان‎ها اعلام شدند + جدول

فروش دنا پلاس آغاز شد+ جزییات

افزایش عجیب آمار تلفات رانندگی در آمریکا؛ نبرد تکنولوژی با خطای انسانی

آشفته بازار آموزش کافی شاپ داری /10 میلیون بده، قهوه چـی شو!

یک چهارم گردشگران جمهوری آذربایجان، ایرانی هستند

شکار ترامپچی GS5 در تهران! قوت احتمال ورود به ایران

تولید محصولات پلیمری تا پایان برنامه ششم به 12 میلیون تن می رسد

مسکن مهر کپی ناقص چه طرحی بود؟

تجدیدپذیرها چتر نجات صنعت برق

ایران از توافق کاهش تولید نفت حمایت می کند

بازگشایی بی مصرف ترین فرودگاه دنیا

سرمایه گذاری 5/ 2 میلیارد یورویی نروژ برای ساخت نیروگاه خورشیدی

رتبه نخست بانک ملت در اعطای تسهیلات در استان مرکزی

صنعت سنگ نیازمند ترسیم نقشه راه توسعه

مهریه 200هزار تومانی داماد 50ساله را روانه زندان کرد

زیان 150 میلیارد تومانی ناشی از بی نظمی در واردات بنزین

پریوس, بیست ساله شد

آنتی پاستی گوجه فرنگی و موزارلا

ممنوعیت شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا لغو شد

دیگر نگران میزان کالری دریافتی و سوزانده شده خود نباشید، کالری شمار پاناسونیک در راه است!

ارسال اولین محموله آرد صادراتی مازندران به کشور عراق

نظارت کارآمد بر بانک ها و جلوگیری از بحران نیازمند استقلال بانک مرکزی از شبکه بانکی

نگاهی جامع بر بخش FIFA Ultimate Team بازی فیفا 18

مصوبه بازنشستگی پیش از موعد بحران در صندوق بازنشستگی را تشدید می کند

توجه به کیفیت کالا یکی از نیازهای بازار بین المللی است

سنگ آهن ارزان تر شد

فروش فیروزه ای محصولات ایران خودرو

اختصاص 2 هزار هکتار زمین برای توسعه صنایع میان دستی

25 درصد جوانان جویای کار آران و بیدگل دانش آموختگان دانشگاهی هستند

انتشار داستان هایی برای محمدرضا شجریان

سرانجام طرح تنفس جنگل ها چه خواهد شد؟

تولید 3 میلیون خودرو برقی در چین تا 2020

نان سنتی سالم نیست

10 میلیاردر روسیه و چند نفتی

استفاده از ظرفیت های آب و خاک باشت منجر به توسعه پایدار می شود

پنج گانه های ارزانی قیمت دلار

استقبال شرکت های نروژی از گشایش درهای بازار ایران

توافق کاهش تولید نفت 9 ماه دیگر تمدید شد

بنفشه خودمان را پرورش دهید

قیمت خودروهای کارمانیا در نمایندگی و بازار+جدول

افتتاح دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز در ایران

وعده پرداخت بهای گندم کاران محقق نشد؛ کیسه کشاورزان لرستانی خالی شد

Nervana پردازنده هوش مصنوعی اینتل رونمایی شد

زیان 150 میلیارد تومانی ناشی از بی نظمی در واردات بنزین

تورم نیروی انسانی در شرکت مخابرات ایران

دلیل افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی

استخدام 7 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در یزد

نان، میوه- سبزی و پوشاک؛ در صدر شکایت های مردمی

عکس:گرانترین پنت هاوس جهان

پیمان پولی میان ایران و پاکستان هنوز عملیاتی نشده است

استخدام پشتیبان فنی آقا فوق دیپلم کامپیوتر در ایرانشهر

کیف پول مخابرات تا پایان سال 96 ارایه می شود

سیم کارت های شاتل موبایل با پیش شماره 0998 و کد یک وارد بازار شد

فعالیت دو کتابخانه بخش نابینایان در سطح استان آذربایجان شرقی

4 کشور در اولویت تجارت ترجیحی/آقای بنتون 20 سال پیش به ایران آمد

پشت پرده های جالب از پرونده مسکن مهر

زمانی نیا استقبال کرد!

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟