مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد سکان سیاست گذاری پولی ایران در دست بانک های خصوصی/ 25 درصد از پایه پولی اضافه برداشت خصوصی هاست
CNBC: پرداخت یارانه به مردم نقشی مهم در ایجاد رشد اقتصاد اقتصادی دارد
تکرار فرمول سقوط شوروی از اهداف نظام سلطه علیه ماست/مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
تکرار فرمول سقوط شوروی از اهداف نظام سلطه علیه ماست/ مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:412017-09-19اقتصادي

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟


سیاست تعدیل چیست ؟ سابقه این سیاست در دولت های قبلی به چه نحوی بوده است ؟ مروجین و نظریه پردازان و البته حامیان تعدیل در اقتصاد کشورمان چه کسانی هستند؟ نتایج سیاست تعدیل اقتصادی بر کشورمان چه بوده است ؟ - مسعود نیلی:برنامه ریز و طراح سیاست های تعدیل نیلی را بدون شک باید پرکارترین اقتصاددان لیبرال دانست که از دولت هاشمی تا دولت روحامی همواره و به عناوین مختلف در سیاست گذاری های اقتصادی کشور نقش موثری داشته است و به همین دلیل عده ای از کارشناسان ،اصولاً اقتصاد کنونی کشور را دستپخت وی و تئوری های وی می دانند که االبته نامبرده بیش از آنکه خود دارای تئوری مشخص و منسجمی باشد بیشتر دنبال ایرانی سازی ،نطریه بازار آزاد است که در بسیاری از موارد با حامیان تعدیل اقتصادی ،اشتراک فکری و نظری پیدا می کرد.

کافی است صرفاً نگاهی کوتاه به مسئولیت های پرشمار این اقتصاددان حامی تعدیل از سال 64 تا کنون بیندازیم تا متوجه شویم چرا عده ای وی را مقصر وضعیت کنونی اقتصاد کشور می دانند: 1:مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه از سال 1364 تا 1367 2- معاونت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از سال 1367 تا 1370 3- رییس موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه از سال 1375 تا 1376 4- معاونت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از سال 1376 تا 1379 5- مدیر گروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف از سال 1380 تاکنون 6- رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف از سال 1386 تا 1390 7- مشاور اقتصادی رییس جمهور در دولت یازدهم 8- رییس موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه در دولت یازدهم نیلی سال ها در نخبه پذیر ترین دانشگاه کشور یعنی صنعتی شریف ،ریاست دانشکده مدیریت و اقتصاد را بر عهده داشت و پیش بینی می شود موج بعدی مدیران اقتصاد نظام، متاسفانه باز هم تفکراتی شبیه ایشان دارند.

علاوه بر موارد فوق می توان کل فعالیت های نیلی را در چهار امر مهم و تأثیر گذارخلاصه کرد: اول گزارش تاثیرگذار وی از اقتصاد کشور در زمان جنگ بود که نقش فراوانی در اقناع مقامات نظام در پذیرش توقف جنگ داشت اشکال اصلی گزارش نیلی نگاه تک بعدی به نقش مادیات و اقتصاد و بودجه دولت در تأمین مالی جنگ بود.

دوم طرح ریزی برنامه های اول تا سوم توسعه با همراهی عده ای از لبیرال ترین اقتصاددانان کشور همچون طبیبیان و نجفی بود که البته برنامه اول تماماً قربانی نسخه تجویزی تعدیل شد.

سوم تدوین استراتژی صنعتی کشور در زمان وزارت اسحاق جهانگیری در سال 82 که با اعتراض گسترده بسیاری از اقتصادانان وطنی چون خوش چهره ،سبحانی ،الیاس نادران و پرویز داوودی مواجه شد.

چهارمین کار برجسته وی ،ارائه طرح جنجالی پرداخت ماهانه 50 هزار نفر به تمام مردم به مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم بود که البته پرداخت ماهانه 50 هزار تنها یک روی طرح وی بود و روی دیگرش، آزاد کردن قیمت تمام حامل های انرژی برای تأمین منابع مالی پرداخت ماهانه بود که البته با شکست کروبی موقتاً ،طرح وی به فراموشی سپرده شد .

طرح جنجالی نیلی مجدداً در دولت دهم توسط احمدی نژاد اجرایی شد .

محمد طبیبیان: پدر خوانده تعدیل گرایان هر اندازه که مسعود نیلی در زمینه اجرایی کردن تعدیل اقتصادی نقش اجرایی و مشخص بر عهده داشته است،برخلاف وی طببیان عمدتاً مرد پشت پرده تعدیل گرایان نامیده می شود.

محمد طبیبیان که از مدافعان مشهور اقتصاد بازار آزاد است و از سال 70 تا 74 معاون اقتصادی سازمان برنامه و و از 74 تا 75 رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی بوده است کادر سازی و تربیت اقتصاددانان معتقد به تعدیل نقش بسیار مهم طبیبان در اقتصاد ایران بوده است .

طبیبان از جمله کسانی است که همواره منتقدان تعدیل را بی سواد و دارای اغراض سیاسی معرفی کرده است ،وی در یکی از انتقادهای تندش بیان می کند: (( کسانی که نسبت به سیاست های اقتصادی در دهه 1370 انتقاد می کنند هیچ حرف مشخصی ندارند.

برای آنکه ظرفیت حرفه ای و تخصصی اینگونه افراد را امتحان کنیم کافی است از آن ها مجموعه مشخصی از تحلیل شرایط کنونی و چند راه حل خواسته شود؛ وگرنه با سخنرانی و افاضات مشکلی حل نمی شود و تنها موجب گمراهی افکار عمومی می شود.

این افراد مانند کسانی هستند که مجسمه ای برای خود درست می کنند و سپس شروع به سنگ اندازی به سمت آن می کنند.

این افراد اصلاً اخلاق ندارند.

))[1] وی سال ها و از اواسط دهه هفتاد در موسسه آموزش عالی وابسته به سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقدام به تربیت نیرو و به اصلطلاح کادرسازی برای این جریان کرده است،جریانی که هم اکنون به عنوان حلقه نیاوران شناخته می شود که از لحاظ گرایش سیاسی ،نزدیکی فراوانی با هاشمی رفسنجانی و حزب کارگزاران دارد.

از افراد نسل اول این حلقه هم اکنون روغنی زنجانی،مسعود نیلی و محمد علی نجفی در دولت روحانی حضور مستقیم دارند.

دولت اول و دوم هاشمی رفسنجانی کاملاً در اختیار این حلقه قرار داشت از نوربخش و زنجانی و عادلی گرفته تا نجفی و نیلی که البته ریاست این گروه نیز بر عهده محمد طبیبیان قرار داشت.

دولت اول خاتمی همانند دولت کارگزاران تحت تسلط اندیشه های این گروه قرار داشت که نجفی در سازمان برنامه و نوربخش در بانک مرکزی مصداق های این ادعا هستند اما در دولت دوم با حضور نهادگرایی چون ستاری فر تا حدی از نفوذ این حلقه کاسته شد.

البته در اواخر دولت دوم خاتمی با برکناری ستاری فر ،این بار اقتصاددانی همانند برادران شرکا که وی نیز در ذیل حلقه نیاوران تعریف می شد به ریاست سازمان برنامه و بودجه رسید.

ولی الله سیف:مرد در سایه لیبرال ها رییس بانک مرکزی دولت اعتدال از جمله دیگر افراد حلقه لیبرال ها و معتقدین به سیاست های تعدیل است که سال های سال در سیستم بانکی کشور در سطوح ارشد بانکی فعالیت کرده است .

سابقه طولانی سیف در دهه های 60،70 و 80 نشانه ای واضح از اعتماد کامل مدیران اقتصادی لیبرال مسلک دولت های قبل به وی است .

سوابق ولی الله سیف: عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ عضو هیات مدیره بانک سپه؛ رییس هیات مدیره و مدیر عامل بانک ملت؛ معاون اقتصادی و برنامه ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان؛ معاون بازرگانی و بین الملل بنیاد مستضعفان و جانبازان؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صادرات؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک سپه؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین و عضو هیات مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین سوابق طولانی سیف در اقتصاد ایران است.

سیف همانند بسیاری دیگر از مدیران بانکی کشور ،حلقه میانی لیبرال ها در اقتصاد ایران در دهه هفتاد و هشتاد را تشکیل می دادند که البته با روی کار آمدن دولت یازدهم،سیف این فرصت را پیدا کرد که با حمایت تمام و کمال این حلقه به جایگاه عالی ترین مقام پولی بانکی کشور برسد.

البته انتصاب ولی الله سیف در مقام ریاست کل بانک مرکزی، حتی در میان طیف هایی از خود افراد حلقه نیاوران و لیبرال ها و همچنین کارشناسان برجسته بانکی به دو دلیل با مخالفت های گسترده ای روبرو شد،مخالفت هایی که حتی چند بار در آخرین لحظات منجر به تعویق اعلام رسمی انتصاب وی شد: دلیل اول : سابقه نامناسب ایشان در دوران مدیریت در بانک صادرات در اوایل دهه هفتاد بود که همزمان شد با اختلاس بزرگ 123 میلیارد تومانی فاضل خداداد، که هر چند اتهامی مستقیم به ایشان وارد نبود ولی در هر حال این سو استفاده مالی که تا قبل از اختلاس سه هزار میلیاردی چند سال پیش، بزرگ ترین اختلاس در تاریخ کشور بود در مجموعه تحت مدیریت وی رخ داده بود.

دلیل دوم اما مدرک علمی وی یعنی دکترای حسابداری است ،زیرا بسیاری از کارشناسان پولی بانکی کشور اعتقاد دارند که نفر اول نظام پولی کشور می بایست دارای تحصیلات تخصصی در رشته اقتصاد باشد.

سیف را باید اولین مدیر ارشد دولت یازدهم دانست که علناً تصمیم تیم اقتصادی دولت یازدهم را برای تکرار بندهایی از سیاست تعدیل اعلام کرد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و در فضای سنگین و پرهیاهوی ناشی از توافقات و مذاکرات هسته ای و مانور گسترده تیم رسانه ای دولت بر فواید ازتباط با غرب برای اقتصاد کشور،ارزش دلار که در اواخر دولت دهم سه برابر شده بود شروع به کاهش کرد و از 3500 تومان به زیر 3هزار رسید که به یکباره شخص سیف به این مسئله ورود پیدا کرد و مانع از کاهش ارزش دلار شد.

در حالیکه کارشناسان پیش بینی می کردند که کاهش دلار حتی به قیمت هایی همانند 2500 برسد ،سیف در مصاحبه خود کاهش ارزش دلار را غیر منطقی دانست و در اظهاراتی عجیب و با تعیین رقم اعلام کرد که دلار نباید به زیر 3هزار تومان برسد ودلار ضعیف را باعث خسارت به اقتصاد کشور دانست.

پس از مصاحبه سیف ،ارزش دلار مجدداً به بالای 3 هزار تومان صعود کرد .

در همین زمان بسیاری از کارشناسان و اقتصاددان برجسته کشور با انتقاد شدید آر سیف ،وی را ادامه دهنده سیاست های قبلی ویرانگر دولت سازنگی دانستند.

تعدیل گرایان با توجیهانی همانند تقویت صادرات ،حرکت سرمایه ها به سمت تولید کالاهای صادراتی و ارز آور، افزایش هزینه واردات و مثبت شدن تراز تجاری کشور همواره به کاهش ارزش پول ملی اعتقاد داشته اند که مقام اول پولی دولت یازدهم ،با سخنان صریح خود زنگ اجرایی کردن سیاست های تعدیل را به صدا در آورد.

علاوه بر اسامی فوق که اکثراً اقتصاددان هستند بسیاری از مدیران حامی تعدیل نیز در دولت تدبیر و امید نفوذ کرده اند از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور که بواسطه جایگاهش ریاست بسیاری از کمیته های اقتصادی را بر عهده دارد .

آخوندی وزیر راه و مسکن فعلی که هیچ گونه اعتقادی به مسکن مهر و حضور دولت در بازار مسکن ندارد.

از زمان حضور نامبرده در وزارت مسکن یعنی سال 72سیاست هایی همچون اعطای زمین به کم درآمدهاو ساخت مسکن ارزان به کلی به فراموشی سپرده شد و در اثر واگذاری قیمت زمین و مسکن به بازار،جهش قیمتی در این بخش مهم از اقتصاد کشورمان رخ داد.

تا قبل حضور آخوندی در بخش مسکن کشور،تقاضای باز مسکن صرفاً تقاضای واقعی یا همان مصرفی بود و اصولاً پدیده تقاضای سرمایه ای در بخش مسکن که معلول دلال بازی و سفته بازی در این بخش است حاصل فعالیت های طولانی آخوندی در وزارت مسکن است .

بیژن زنگنه وزیر نفت گاز که قراردادهای پر ابهامی همانند قرارداد کرسنت محصول حضور چندین ساله وی در وزارت نفت است.

زنگنه از جمله مدیرانی است که هیچ گونه اعتقادی به استفاده از توان داخلی و تولید مواد دارای ارزش افزوده ندارد و هنر اصلی وی کشاندن شرکت های معروف گازی و نفتی دنیا به کشورمان برای اکتشاف و صادرات مواد خام و فاقد ارزش افزوده است.

سیاست نگاه به خارج و نگاه به غرب به جای نگاه و تکیه به داخل آنقدر در تفکرات زنگنه مشهود است که به وی لقب وزیر امور خارجه دوم دولت داده اند.

موسی غنی نژاد که فعالیت اجرایی خاصی نداشته ولی از جمله عناصر اصلی و تئوریک این جریان شناخته می شود.

نامبرده دولت یازدهم را نیز دعوت به اتخاذ سیاست های اوایل دهه هفتاد نموده است علاوه بر علاوه بر مدیران اقتصادی ،هستند کسان دیگری که از طریق فعالیت در فضای رسانه ای و مطبوعاتی کشور و همچنین حضور مداوم در شبکه های اجتماعی ،سعی در تطهیر جریان تعدیل دارند.

غلامحسین کرباسچی،محمد قوچانی،سعید لیلاز،شمس الواعظین و بساری دیگر را باید بازوی رسانه ای جریان تعدیل که با فعالیت گسترده نقش آماده سازی افکار عمومی برای اجرای این سیاست ها را بر عهده دارند.

بیان مزایای سیاست های تعدیل،حمله به مخالفین و منتقدین،ربط دادن وضعیت اقتصادی کشور به پرونده هسته ای تنها نمونه هایی از فعالیت جریان رسانه ای مؤثر است که در دولت نیز همگی در حال فعالیت اند.

در انتها اشاره ای کوتاه به مخالفین اصلی جریان تعدیل اقتصادی تعدیل داشته باشیم.

شاید به جرات بتوان اصلی ترین مخالف این طیف را فرشاد مؤمنی دانست .

این اقتصاددان نهادگرا و شاگرد سابق دکتر بهشتی از همان دوران سازندگی بارها با مناظرات و نقدهای صریح خود ،به افشاگری در مورد سیاست های تعدیل اقتصادی پرداخته است.

مؤمنی در اوایل دهه هفتاد که به علت جو سنگین ایجاد شده از سوی دولت هاشمی هزینه مخالفت و انتقاد به شدت بالا رفته بود ، با برگزاری نمایشگاهی در دانشگاه علامه شدیدترین انتقادات را به دولت هاشمی رفسنجانی ابراز کرد که البته جنجال فراوانی نیز به پا کرد و موضع گیری رییس جمهوری وقت را نیز بدنبال داشت.

فرشاد مؤمنی همچنین اخیراً طی سخنانی که انعکاس گسترده ای داشته، هشدار داد که: طرفداران اقتصاد رانتی و شوک درمانی در دولت یازدهم رخنه کرده اند.

[2] مؤمنی بارها ،دولت یازدهم را نیز در مبانی و روش ادامه دهنده سیاست های تعدیل اقتصادی دانسته بود و از رییس جمهور درخواست تجدید نظر در انتخاب مشاورین اقتصادی را کرده بود.

حسین راغفر نیز دیگر نهادگرایی است که همواره مخالفت خود را با سیاست های همراستا با تعدیل اقتصادی به صراحت بیان کرده است.

اوج مخالفت راغفر با تعدیلی ها مناظره او با جمشید پژویان در برنامه مناظره بود ،که پیامک های پرشمار مردمی که در حین جدال این دو نفر به برنامه ارسال می شد نشان دهنده حمایت مردم از حسین راغفر در برابر جمشید پژویان بود.

راغفر در مورد نفوذ تعدیل گرایان در دولت یازدهم بیان می کند: تیم اقتصادی دولت فعلی تقریباً همان تیم اقتصادی دوره آقای هاشمی است که به اقتصاد بازار گرایش دارند.

این ها برای حل مسائل اقتصاد کشور طرحی ندارند.

طرح آن ها همین واگذاری همه چیز به انگیزه های شخصی و مکانیسم عرضه و تقاضا است، در حالی که این دست نامریی از روز اول آرتروز داشته است.

از اقدامات و سیاست های دولت علائمی دیده می شود که موجب تشدید نگرانی ها درباره اجرای دوباره سیاست های تعدیل اقتصادی در دهه 70 می شود.

یکی از این اقدامات، مخالفت رییس کل بانک مرکزی با کاهش قیمت ارز است.

[3] مرحوم حسین عظیمی که بدون شک از برجسته ترین اقتصاددان کشورمان بود، در سال 69 یعنی اولین سال اجرای سیاست تعدیل بود و هنوز آثار و خسارات این طرح روشن نشده بود،به شدت از این طرح انتقاد کرد که به همین علت توسط دولت وقت از محل کارش در سازمان برنامه و بودجه اخراج شد!! و حتی در آن زمان محمد هاشمی برادر رییس جمهور وقت که ریاست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت وی را ممنوع التصویر کرد.

[4] فیروزه خلعتبری اقتصاددان سرشناس ایرانی که با نگارش نامه ای تند و تیز به سیف رییس کل بانک مرکزی وی را ادامه دهنده سیاست های مخرب تعدیلی دانسته بود و اظهار نظر سیف در جلوگیری از کاهش ارزش دلار را باعث خدشه به معیشت مردم دانسته بود.

مسعود نیلی بعد از انتشار این نامه با نگارش نامه ای از خلعتبری انتقاد کرد و سیاست های سیف در بانک مرکزی را امید بخش و رو به جلو خواند.

[5] مسعود درخشان:اقتصاددان برجسته با گرایش اقتصاد اسلامی که هیچ گاه فرصت حضور در مناصب اجرایی را نداشته است.

وی نیز از ناقدان اصلیجریان تعدیل به حساب می آید.

ابراهیم رزاقی دیگر اقتصاددان برجسته کشور نیز در زمره مخالفین جریان تعدیل به حساب می آید وی در تشریح سیاست های تعدیل اقتصادی می گوید: بعد از جنگ و بعد از رحلت حضرت امام (ره) سیاست هایی تحت عنوان سیاست تعدیل اقتصادی را در پیش گرفتیم که آمریکا این سیاست را هم زمان به 150 کشور ارائه کرده بود.

سیاست تعدیل می گوید شما آنچه که دارید صادر کنید و بعد هر چه خواستید از ما وارد کنید؛ این یعنی ادغام در بازار جهانی به گونه ای که ما هیچ گونه اختیاری نخواهیم داشت و از آنجایی که ما برای صادرات، غیر از نفت و مواد خام معدنی، کالای دیگری نداشتیم لذا فقط می توانستیم در این مورد فکر کنیم که مواد معدنی و نفت به چه کشوری بدهیم ولی قیمت را هم آن ها تعیین می کردند که متأسفانه این دیدگاه اجرا شد.

مروری بر وضعیت چینش کابینه و نیز عملکرد اقتصادی این چندماه دولت ،موید رسوخ کامل حامیان سیاست های تعدیل در دولت یازدهم است.

مقایسه ترکیب کابینه های قبل علی الخصوص دولت سازندگی با دولت فعلی ما را به تشابه هفتاد درصدی اعضای اقتصادی می رساند که بدون شک زنگ خطری جدی است که هر چه سریع تر باید برای آن تمهیدی اندیشه شود.

نکته آخر آنکه ،تعدیل اقتصادی حتی در بهترین حالت خود و با نادید گرفتن تمامی آثار محتملش چون بیکاری و تورم وحشتناک ،منجر به هضم کامل اقتصاد کشور در اقتصاد دنیا خواهد شد که در تناقض شدید با اصل استقلال اقتصادی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی چه در قالب نامگذاری سالانه و چه در سخنرانی های خود بارها به تکیه بر توان و تولید داخلی و استفاده از نسخه های وطنی برای اقتصاد کشور تاکید خاصی داشته اند که البته رفتار اقتصادی دولت روحانی همانند دولت های قبل هیچ سنخیتی با خواست رهبری و مردم ندارد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - برنامه - سازمان برنامه - کشور - دانشگاه صنعتی شریف - اقتصاددان - دولت - امور اقتصادی - دانشگاه - برنامه ریزی - دولت یازدهم - نیلی - مدیر - بودجه - توسعه - اسحاق جهانگیری - عالی - مدیریت - اقتصاد ایران - موسسه - گزارش - ایران - رییس جمهور - جهانگیری - نظام - پیش بینی - مدیران - عناوین - قربانی

آخرین اخبار سرویس:
منهای ورزش/ میزان افزایش حقوق کارگران تصویب شد

بحران ریزگردها؛ از اقدامات تسکینی تا درمانی قطعی

روزنما: خریدهای دقیقه نودی شب عید

حاجی فیروز و عمو نوروز در بازار شیراز

پرداختهای عمرانی42درصد افزایش یافت/ 70درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

پیام تبریک گروه اقتصادی بانک و بیمه

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

بالاخره دستمزد سال 97 اعلام شد

زلزله خاموش/ عکس

پرداختهای عمرانی42درصد افزایش یافت/70درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

قیمت سکه و ارز در آخرین روز کاری سال 96+ جدول

افزایش حقوق کارگران نهایی شد اما تصویب نه!

حقوق معوق و عیدی 3500 کارگر گروه ملی فولاد سرانجام پرداخت شد

وزیر اقتصاد: پرداخت سال 96 کسری ندارد

تا ساعاتی دیگر، از همراه اول تا 500 هزار ریال عیدی بگیرید

تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

علت بالارفتن آمپر آب خودرو و راه های حل آن چیست؟

ابلاغ بخشنامه افزایش دستمزد 97 از نیمه دوم فروردین

مستندهای منتخب تلویزیون برای نوروز کدامند؟/ از «ایرانگرد3» تا آثاری درباره محمدعلی بهمنی و پوراحمد

پرداختهای عمرانی42درصد افزایش یافت/70درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

حقوق ورودی و گمرکی 1025 تعرفه برای سال 97 تصویب شد + جزییات

افزایش 19.8 درصدی مزد حداقل بگیران و 12 درصدی سایر سطوح

استخدام برنامه نویس ARM در شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا

استخدام کارشناس کارآفرینی در شرکت کارآفرینی نگین حاتم کویر

استخدام مامور پخش و راننده درشرکت برگ سیب سبز(پخش سان استار)

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت ماداکتو در خراسان رضوی

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت برگ سیب سبز/کرج و تهران

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

مدیرعامل شرکت امین اعتماد انتخاب شد

نفت ملی یعنی تصمیم گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه در لندن/ شیطنت رسانه های خارجی درباره سهم ایران در قرارداد آبان و پایدار غرب

سرمایه‎گذاری مستقیم 2.4 میلیارد دلاری با هدف تولید 110 هزار بشکه نفت از میدان‎های سپهر و جفیر

امیدی به گره گشایی مسئولان نیست

عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

نمره انطباق برنامه های دولت با اقتصاد مقاومتی 18 از 100 است/ نتوانستیم ارتباط منظمی با قوه قضاییه برقرارکنیم

غلبه امید سهامدار بر دشواری های سال 1397/ چشم انداز خاکستری اقتصاد ایران و «تحدید» سرمایه

تقویت 470 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام با «عرضه» به استقبال بهار 97 رفت

صدور مجوز برای سایت های فروش بلیت هواپیما/ چارترکنندگان برای رعایت نرخ تعهد می دهند

قیمت نفت کاهش یافت/پیش بینی افزایش قیمت در صورت خروج ترامپ از برجام

سال تمام شد؛ نرخ خریدتضمینی اعلام نشد

تجریش، یک روز مانده به آخر سال

محدودیت های ورود مسافران به کیش برای صیانت از گردشگران است

قیمت سکه و ارز در آخرین روز کاری سال 96+ جدول

افزایش سقف برداشت ازخودپرداز های بانک ایران زمین

فعالیت کارگزاران قطعه ساز بزرگ برای خرید سهام خُرد شرکت ها در ایران خودرو/احتمال تغییر مالکیت ایران خودرو در سال 97

31 درصد مخازن سدهای تهران پر است

حقوق ورودی و گمرکی 1025 تعرفه برای سال 97 تصویب شد + جزییات

گسترش همکاری بانک تجارت با شرکت پخش فرآورده های نفتی

اعلام زمان ابلاغ بخشنامه افزایش دستمزد97

تجهیز 3 شعبه دیگر در بانک آینده به خدمات بانکی ویژه روشندلان

توصیه گروه بانکداران بین المللی به G20 بیت کوین را هزار دلار بالا برد

همراه بانک متفاوت را با ایران زمین تجربه کنید

پدیده سرمازدگی کشاورزی در دو هفته آینده نداریم/ امضای قرارداد 3.8 میلیون یورویی هواشناسی با فرانسه

مجوز فرابورس به کارگزاری گنجینه برای ارائه خدمات بازار سرمایه از طریق شعب یک بانک

تعیین نرخ حق الوکاله بانک ملت برای سال 97

تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

بازدید اعضای هیات مدیره از شعب بانک ملی ایران

افزایش 19.8 درصدی مزد حداقل بگیران و 12 درصدی سایر سطوح

افزایش سقف برداشت از خودپردازهای بانک خاورمیانه

وزیرصنعت به پویش «هم عهد» پیوست

بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301

جشنواره خدمات نوروزی ایران خودرو آغاز شد

کاهش 71 درصدی زمان تعمیرات در شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو

سال آینده رشد کیفی 2.5 درصدی صنعت خودرو باید بهبود یابد

وزیرصنعت به پویش «هم عهد» پیوست

بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301

جشنواره خدمات نوروزی ایران خودرو آغاز شد

کاهش 71 درصدی زمان تعمیرات در شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو

سال آینده رشد کیفی 2.5 درصدی صنعت خودرو باید بهبود یابد

عرضه دومین خودرو پسابرجامی در سال 97

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد+جرییات

بخشنامه جدید گمرک درباره معافیت های مالیاتی کاغذ وارداتی

افزایش 8 درصدی سفرهای نوروزی با خودروی شخصی/مردم کمتر از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنند

بازدید وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور

عرضه دومین خودرو پسابرجامی در سال 97

کاهش قیمت سکه طرح جدید/ دلار چهار هزار و 875 تومان + جدول

اشتغالزایی یک هزار و 400 نفری در تولید نخ اکریلیک فرش ماشینی

پرواز هواپیماهای ATR آسمان از سر گرفته شد

نوسان جزیی قیمت قزل آلا در شب عید

پیش بینی افزایش قیمت مسکن در سال 97

فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مرحله راه اندازی رسید/به واردات بنزین بی نیاز می شویم

رشد 300 درصدی معاملات مسکن خانه اولی ها

بررسی افت و خیز بازار سرمایه در سال 96

بخشنامه جدید گمرک درباره معافیت های مالیاتی کاغذ وارداتی

پایه حقوق کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

حذف دلار از ثبت سفارش اقدامی سمبلیک است

احتمال افزایش 19/5 درصدی حداقل دستمزد کارگران

دمای کشور 2 درجه افزایش یافته است /کاهش 44 درصدی بارندگی در سال زراعی 96-97

900 هزار صندلی اتوبوس در اختیار مسافران نوروزی/ قیمت بلیت افزایش نمی یابد

افزایش 8 درصدی سفرهای نوروزی با خودروی شخصی/مردم کمتر از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنند

کارآفرینی زمینه ساز اشتغال پایدار در کشور است

تشخیص غیرواقعی میزان مالیات، دغدغه صنعتگران در سال 97

اقدام سایپا در نوسازی ناوگان تجاری، با ارزش و ستودنی است

تشخیص غیرواقعی میزان مالیات، دغدغه صنعتگران در سال 97

ایرانی ها چه زمانی به خودروهای برقی اطمینان می کنند؟

ارائه خدمات به تمام خودروهای غیر سایپایی، در دستور کار امداد خودرو سایپا

نخستین محموله از وانت ریچ زامیاد وارد شبکه توزیع شد

استقبال از پیش فروش کوییک سایپا

سایپا هدف تولید امسال خود را محقق می کند

آخرین کوییک تولید سال 96 به مزایده گذاشته شد

سایپا به هدف تولید خود رسید

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟