مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد سکان سیاست گذاری پولی ایران در دست بانک های خصوصی/ 25 درصد از پایه پولی اضافه برداشت خصوصی هاست
CNBC: پرداخت یارانه به مردم نقشی مهم در ایجاد رشد اقتصاد اقتصادی دارد
تکرار فرمول سقوط شوروی از اهداف نظام سلطه علیه ماست/مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
تکرار فرمول سقوط شوروی از اهداف نظام سلطه علیه ماست/ مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
مدل نفوذ دشمن، توجه به اقتصاد درهای باز است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:412017-09-19اقتصادي

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟


سیاست تعدیل چیست ؟ سابقه این سیاست در دولت های قبلی به چه نحوی بوده است ؟ مروجین و نظریه پردازان و البته حامیان تعدیل در اقتصاد کشورمان چه کسانی هستند؟ نتایج سیاست تعدیل اقتصادی بر کشورمان چه بوده است ؟ - مسعود نیلی:برنامه ریز و طراح سیاست های تعدیل نیلی را بدون شک باید پرکارترین اقتصاددان لیبرال دانست که از دولت هاشمی تا دولت روحامی همواره و به عناوین مختلف در سیاست گذاری های اقتصادی کشور نقش موثری داشته است و به همین دلیل عده ای از کارشناسان ،اصولاً اقتصاد کنونی کشور را دستپخت وی و تئوری های وی می دانند که االبته نامبرده بیش از آنکه خود دارای تئوری مشخص و منسجمی باشد بیشتر دنبال ایرانی سازی ،نطریه بازار آزاد است که در بسیاری از موارد با حامیان تعدیل اقتصادی ،اشتراک فکری و نظری پیدا می کرد.

کافی است صرفاً نگاهی کوتاه به مسئولیت های پرشمار این اقتصاددان حامی تعدیل از سال 64 تا کنون بیندازیم تا متوجه شویم چرا عده ای وی را مقصر وضعیت کنونی اقتصاد کشور می دانند: 1:مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه از سال 1364 تا 1367 2- معاونت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از سال 1367 تا 1370 3- رییس موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه از سال 1375 تا 1376 4- معاونت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از سال 1376 تا 1379 5- مدیر گروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف از سال 1380 تاکنون 6- رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف از سال 1386 تا 1390 7- مشاور اقتصادی رییس جمهور در دولت یازدهم 8- رییس موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه در دولت یازدهم نیلی سال ها در نخبه پذیر ترین دانشگاه کشور یعنی صنعتی شریف ،ریاست دانشکده مدیریت و اقتصاد را بر عهده داشت و پیش بینی می شود موج بعدی مدیران اقتصاد نظام، متاسفانه باز هم تفکراتی شبیه ایشان دارند.

علاوه بر موارد فوق می توان کل فعالیت های نیلی را در چهار امر مهم و تأثیر گذارخلاصه کرد: اول گزارش تاثیرگذار وی از اقتصاد کشور در زمان جنگ بود که نقش فراوانی در اقناع مقامات نظام در پذیرش توقف جنگ داشت اشکال اصلی گزارش نیلی نگاه تک بعدی به نقش مادیات و اقتصاد و بودجه دولت در تأمین مالی جنگ بود.

دوم طرح ریزی برنامه های اول تا سوم توسعه با همراهی عده ای از لبیرال ترین اقتصاددانان کشور همچون طبیبیان و نجفی بود که البته برنامه اول تماماً قربانی نسخه تجویزی تعدیل شد.

سوم تدوین استراتژی صنعتی کشور در زمان وزارت اسحاق جهانگیری در سال 82 که با اعتراض گسترده بسیاری از اقتصادانان وطنی چون خوش چهره ،سبحانی ،الیاس نادران و پرویز داوودی مواجه شد.

چهارمین کار برجسته وی ،ارائه طرح جنجالی پرداخت ماهانه 50 هزار نفر به تمام مردم به مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم بود که البته پرداخت ماهانه 50 هزار تنها یک روی طرح وی بود و روی دیگرش، آزاد کردن قیمت تمام حامل های انرژی برای تأمین منابع مالی پرداخت ماهانه بود که البته با شکست کروبی موقتاً ،طرح وی به فراموشی سپرده شد .

طرح جنجالی نیلی مجدداً در دولت دهم توسط احمدی نژاد اجرایی شد .

محمد طبیبیان: پدر خوانده تعدیل گرایان هر اندازه که مسعود نیلی در زمینه اجرایی کردن تعدیل اقتصادی نقش اجرایی و مشخص بر عهده داشته است،برخلاف وی طببیان عمدتاً مرد پشت پرده تعدیل گرایان نامیده می شود.

محمد طبیبیان که از مدافعان مشهور اقتصاد بازار آزاد است و از سال 70 تا 74 معاون اقتصادی سازمان برنامه و و از 74 تا 75 رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی بوده است کادر سازی و تربیت اقتصاددانان معتقد به تعدیل نقش بسیار مهم طبیبان در اقتصاد ایران بوده است .

طبیبان از جمله کسانی است که همواره منتقدان تعدیل را بی سواد و دارای اغراض سیاسی معرفی کرده است ،وی در یکی از انتقادهای تندش بیان می کند: (( کسانی که نسبت به سیاست های اقتصادی در دهه 1370 انتقاد می کنند هیچ حرف مشخصی ندارند.

برای آنکه ظرفیت حرفه ای و تخصصی اینگونه افراد را امتحان کنیم کافی است از آن ها مجموعه مشخصی از تحلیل شرایط کنونی و چند راه حل خواسته شود؛ وگرنه با سخنرانی و افاضات مشکلی حل نمی شود و تنها موجب گمراهی افکار عمومی می شود.

این افراد مانند کسانی هستند که مجسمه ای برای خود درست می کنند و سپس شروع به سنگ اندازی به سمت آن می کنند.

این افراد اصلاً اخلاق ندارند.

))[1] وی سال ها و از اواسط دهه هفتاد در موسسه آموزش عالی وابسته به سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقدام به تربیت نیرو و به اصلطلاح کادرسازی برای این جریان کرده است،جریانی که هم اکنون به عنوان حلقه نیاوران شناخته می شود که از لحاظ گرایش سیاسی ،نزدیکی فراوانی با هاشمی رفسنجانی و حزب کارگزاران دارد.

از افراد نسل اول این حلقه هم اکنون روغنی زنجانی،مسعود نیلی و محمد علی نجفی در دولت روحانی حضور مستقیم دارند.

دولت اول و دوم هاشمی رفسنجانی کاملاً در اختیار این حلقه قرار داشت از نوربخش و زنجانی و عادلی گرفته تا نجفی و نیلی که البته ریاست این گروه نیز بر عهده محمد طبیبیان قرار داشت.

دولت اول خاتمی همانند دولت کارگزاران تحت تسلط اندیشه های این گروه قرار داشت که نجفی در سازمان برنامه و نوربخش در بانک مرکزی مصداق های این ادعا هستند اما در دولت دوم با حضور نهادگرایی چون ستاری فر تا حدی از نفوذ این حلقه کاسته شد.

البته در اواخر دولت دوم خاتمی با برکناری ستاری فر ،این بار اقتصاددانی همانند برادران شرکا که وی نیز در ذیل حلقه نیاوران تعریف می شد به ریاست سازمان برنامه و بودجه رسید.

ولی الله سیف:مرد در سایه لیبرال ها رییس بانک مرکزی دولت اعتدال از جمله دیگر افراد حلقه لیبرال ها و معتقدین به سیاست های تعدیل است که سال های سال در سیستم بانکی کشور در سطوح ارشد بانکی فعالیت کرده است .

سابقه طولانی سیف در دهه های 60،70 و 80 نشانه ای واضح از اعتماد کامل مدیران اقتصادی لیبرال مسلک دولت های قبل به وی است .

سوابق ولی الله سیف: عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ عضو هیات مدیره بانک سپه؛ رییس هیات مدیره و مدیر عامل بانک ملت؛ معاون اقتصادی و برنامه ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان؛ معاون بازرگانی و بین الملل بنیاد مستضعفان و جانبازان؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صادرات؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک سپه؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران؛ رییس هیات مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین و عضو هیات مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین سوابق طولانی سیف در اقتصاد ایران است.

سیف همانند بسیاری دیگر از مدیران بانکی کشور ،حلقه میانی لیبرال ها در اقتصاد ایران در دهه هفتاد و هشتاد را تشکیل می دادند که البته با روی کار آمدن دولت یازدهم،سیف این فرصت را پیدا کرد که با حمایت تمام و کمال این حلقه به جایگاه عالی ترین مقام پولی بانکی کشور برسد.

البته انتصاب ولی الله سیف در مقام ریاست کل بانک مرکزی، حتی در میان طیف هایی از خود افراد حلقه نیاوران و لیبرال ها و همچنین کارشناسان برجسته بانکی به دو دلیل با مخالفت های گسترده ای روبرو شد،مخالفت هایی که حتی چند بار در آخرین لحظات منجر به تعویق اعلام رسمی انتصاب وی شد: دلیل اول : سابقه نامناسب ایشان در دوران مدیریت در بانک صادرات در اوایل دهه هفتاد بود که همزمان شد با اختلاس بزرگ 123 میلیارد تومانی فاضل خداداد، که هر چند اتهامی مستقیم به ایشان وارد نبود ولی در هر حال این سو استفاده مالی که تا قبل از اختلاس سه هزار میلیاردی چند سال پیش، بزرگ ترین اختلاس در تاریخ کشور بود در مجموعه تحت مدیریت وی رخ داده بود.

دلیل دوم اما مدرک علمی وی یعنی دکترای حسابداری است ،زیرا بسیاری از کارشناسان پولی بانکی کشور اعتقاد دارند که نفر اول نظام پولی کشور می بایست دارای تحصیلات تخصصی در رشته اقتصاد باشد.

سیف را باید اولین مدیر ارشد دولت یازدهم دانست که علناً تصمیم تیم اقتصادی دولت یازدهم را برای تکرار بندهایی از سیاست تعدیل اعلام کرد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و در فضای سنگین و پرهیاهوی ناشی از توافقات و مذاکرات هسته ای و مانور گسترده تیم رسانه ای دولت بر فواید ازتباط با غرب برای اقتصاد کشور،ارزش دلار که در اواخر دولت دهم سه برابر شده بود شروع به کاهش کرد و از 3500 تومان به زیر 3هزار رسید که به یکباره شخص سیف به این مسئله ورود پیدا کرد و مانع از کاهش ارزش دلار شد.

در حالیکه کارشناسان پیش بینی می کردند که کاهش دلار حتی به قیمت هایی همانند 2500 برسد ،سیف در مصاحبه خود کاهش ارزش دلار را غیر منطقی دانست و در اظهاراتی عجیب و با تعیین رقم اعلام کرد که دلار نباید به زیر 3هزار تومان برسد ودلار ضعیف را باعث خسارت به اقتصاد کشور دانست.

پس از مصاحبه سیف ،ارزش دلار مجدداً به بالای 3 هزار تومان صعود کرد .

در همین زمان بسیاری از کارشناسان و اقتصاددان برجسته کشور با انتقاد شدید آر سیف ،وی را ادامه دهنده سیاست های قبلی ویرانگر دولت سازنگی دانستند.

تعدیل گرایان با توجیهانی همانند تقویت صادرات ،حرکت سرمایه ها به سمت تولید کالاهای صادراتی و ارز آور، افزایش هزینه واردات و مثبت شدن تراز تجاری کشور همواره به کاهش ارزش پول ملی اعتقاد داشته اند که مقام اول پولی دولت یازدهم ،با سخنان صریح خود زنگ اجرایی کردن سیاست های تعدیل را به صدا در آورد.

علاوه بر اسامی فوق که اکثراً اقتصاددان هستند بسیاری از مدیران حامی تعدیل نیز در دولت تدبیر و امید نفوذ کرده اند از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور که بواسطه جایگاهش ریاست بسیاری از کمیته های اقتصادی را بر عهده دارد .

آخوندی وزیر راه و مسکن فعلی که هیچ گونه اعتقادی به مسکن مهر و حضور دولت در بازار مسکن ندارد.

از زمان حضور نامبرده در وزارت مسکن یعنی سال 72سیاست هایی همچون اعطای زمین به کم درآمدهاو ساخت مسکن ارزان به کلی به فراموشی سپرده شد و در اثر واگذاری قیمت زمین و مسکن به بازار،جهش قیمتی در این بخش مهم از اقتصاد کشورمان رخ داد.

تا قبل حضور آخوندی در بخش مسکن کشور،تقاضای باز مسکن صرفاً تقاضای واقعی یا همان مصرفی بود و اصولاً پدیده تقاضای سرمایه ای در بخش مسکن که معلول دلال بازی و سفته بازی در این بخش است حاصل فعالیت های طولانی آخوندی در وزارت مسکن است .

بیژن زنگنه وزیر نفت گاز که قراردادهای پر ابهامی همانند قرارداد کرسنت محصول حضور چندین ساله وی در وزارت نفت است.

زنگنه از جمله مدیرانی است که هیچ گونه اعتقادی به استفاده از توان داخلی و تولید مواد دارای ارزش افزوده ندارد و هنر اصلی وی کشاندن شرکت های معروف گازی و نفتی دنیا به کشورمان برای اکتشاف و صادرات مواد خام و فاقد ارزش افزوده است.

سیاست نگاه به خارج و نگاه به غرب به جای نگاه و تکیه به داخل آنقدر در تفکرات زنگنه مشهود است که به وی لقب وزیر امور خارجه دوم دولت داده اند.

موسی غنی نژاد که فعالیت اجرایی خاصی نداشته ولی از جمله عناصر اصلی و تئوریک این جریان شناخته می شود.

نامبرده دولت یازدهم را نیز دعوت به اتخاذ سیاست های اوایل دهه هفتاد نموده است علاوه بر علاوه بر مدیران اقتصادی ،هستند کسان دیگری که از طریق فعالیت در فضای رسانه ای و مطبوعاتی کشور و همچنین حضور مداوم در شبکه های اجتماعی ،سعی در تطهیر جریان تعدیل دارند.

غلامحسین کرباسچی،محمد قوچانی،سعید لیلاز،شمس الواعظین و بساری دیگر را باید بازوی رسانه ای جریان تعدیل که با فعالیت گسترده نقش آماده سازی افکار عمومی برای اجرای این سیاست ها را بر عهده دارند.

بیان مزایای سیاست های تعدیل،حمله به مخالفین و منتقدین،ربط دادن وضعیت اقتصادی کشور به پرونده هسته ای تنها نمونه هایی از فعالیت جریان رسانه ای مؤثر است که در دولت نیز همگی در حال فعالیت اند.

در انتها اشاره ای کوتاه به مخالفین اصلی جریان تعدیل اقتصادی تعدیل داشته باشیم.

شاید به جرات بتوان اصلی ترین مخالف این طیف را فرشاد مؤمنی دانست .

این اقتصاددان نهادگرا و شاگرد سابق دکتر بهشتی از همان دوران سازندگی بارها با مناظرات و نقدهای صریح خود ،به افشاگری در مورد سیاست های تعدیل اقتصادی پرداخته است.

مؤمنی در اوایل دهه هفتاد که به علت جو سنگین ایجاد شده از سوی دولت هاشمی هزینه مخالفت و انتقاد به شدت بالا رفته بود ، با برگزاری نمایشگاهی در دانشگاه علامه شدیدترین انتقادات را به دولت هاشمی رفسنجانی ابراز کرد که البته جنجال فراوانی نیز به پا کرد و موضع گیری رییس جمهوری وقت را نیز بدنبال داشت.

فرشاد مؤمنی همچنین اخیراً طی سخنانی که انعکاس گسترده ای داشته، هشدار داد که: طرفداران اقتصاد رانتی و شوک درمانی در دولت یازدهم رخنه کرده اند.

[2] مؤمنی بارها ،دولت یازدهم را نیز در مبانی و روش ادامه دهنده سیاست های تعدیل اقتصادی دانسته بود و از رییس جمهور درخواست تجدید نظر در انتخاب مشاورین اقتصادی را کرده بود.

حسین راغفر نیز دیگر نهادگرایی است که همواره مخالفت خود را با سیاست های همراستا با تعدیل اقتصادی به صراحت بیان کرده است.

اوج مخالفت راغفر با تعدیلی ها مناظره او با جمشید پژویان در برنامه مناظره بود ،که پیامک های پرشمار مردمی که در حین جدال این دو نفر به برنامه ارسال می شد نشان دهنده حمایت مردم از حسین راغفر در برابر جمشید پژویان بود.

راغفر در مورد نفوذ تعدیل گرایان در دولت یازدهم بیان می کند: تیم اقتصادی دولت فعلی تقریباً همان تیم اقتصادی دوره آقای هاشمی است که به اقتصاد بازار گرایش دارند.

این ها برای حل مسائل اقتصاد کشور طرحی ندارند.

طرح آن ها همین واگذاری همه چیز به انگیزه های شخصی و مکانیسم عرضه و تقاضا است، در حالی که این دست نامریی از روز اول آرتروز داشته است.

از اقدامات و سیاست های دولت علائمی دیده می شود که موجب تشدید نگرانی ها درباره اجرای دوباره سیاست های تعدیل اقتصادی در دهه 70 می شود.

یکی از این اقدامات، مخالفت رییس کل بانک مرکزی با کاهش قیمت ارز است.

[3] مرحوم حسین عظیمی که بدون شک از برجسته ترین اقتصاددان کشورمان بود، در سال 69 یعنی اولین سال اجرای سیاست تعدیل بود و هنوز آثار و خسارات این طرح روشن نشده بود،به شدت از این طرح انتقاد کرد که به همین علت توسط دولت وقت از محل کارش در سازمان برنامه و بودجه اخراج شد!! و حتی در آن زمان محمد هاشمی برادر رییس جمهور وقت که ریاست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت وی را ممنوع التصویر کرد.

[4] فیروزه خلعتبری اقتصاددان سرشناس ایرانی که با نگارش نامه ای تند و تیز به سیف رییس کل بانک مرکزی وی را ادامه دهنده سیاست های مخرب تعدیلی دانسته بود و اظهار نظر سیف در جلوگیری از کاهش ارزش دلار را باعث خدشه به معیشت مردم دانسته بود.

مسعود نیلی بعد از انتشار این نامه با نگارش نامه ای از خلعتبری انتقاد کرد و سیاست های سیف در بانک مرکزی را امید بخش و رو به جلو خواند.

[5] مسعود درخشان:اقتصاددان برجسته با گرایش اقتصاد اسلامی که هیچ گاه فرصت حضور در مناصب اجرایی را نداشته است.

وی نیز از ناقدان اصلیجریان تعدیل به حساب می آید.

ابراهیم رزاقی دیگر اقتصاددان برجسته کشور نیز در زمره مخالفین جریان تعدیل به حساب می آید وی در تشریح سیاست های تعدیل اقتصادی می گوید: بعد از جنگ و بعد از رحلت حضرت امام (ره) سیاست هایی تحت عنوان سیاست تعدیل اقتصادی را در پیش گرفتیم که آمریکا این سیاست را هم زمان به 150 کشور ارائه کرده بود.

سیاست تعدیل می گوید شما آنچه که دارید صادر کنید و بعد هر چه خواستید از ما وارد کنید؛ این یعنی ادغام در بازار جهانی به گونه ای که ما هیچ گونه اختیاری نخواهیم داشت و از آنجایی که ما برای صادرات، غیر از نفت و مواد خام معدنی، کالای دیگری نداشتیم لذا فقط می توانستیم در این مورد فکر کنیم که مواد معدنی و نفت به چه کشوری بدهیم ولی قیمت را هم آن ها تعیین می کردند که متأسفانه این دیدگاه اجرا شد.

مروری بر وضعیت چینش کابینه و نیز عملکرد اقتصادی این چندماه دولت ،موید رسوخ کامل حامیان سیاست های تعدیل در دولت یازدهم است.

مقایسه ترکیب کابینه های قبل علی الخصوص دولت سازندگی با دولت فعلی ما را به تشابه هفتاد درصدی اعضای اقتصادی می رساند که بدون شک زنگ خطری جدی است که هر چه سریع تر باید برای آن تمهیدی اندیشه شود.

نکته آخر آنکه ،تعدیل اقتصادی حتی در بهترین حالت خود و با نادید گرفتن تمامی آثار محتملش چون بیکاری و تورم وحشتناک ،منجر به هضم کامل اقتصاد کشور در اقتصاد دنیا خواهد شد که در تناقض شدید با اصل استقلال اقتصادی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی چه در قالب نامگذاری سالانه و چه در سخنرانی های خود بارها به تکیه بر توان و تولید داخلی و استفاده از نسخه های وطنی برای اقتصاد کشور تاکید خاصی داشته اند که البته رفتار اقتصادی دولت روحانی همانند دولت های قبل هیچ سنخیتی با خواست رهبری و مردم ندارد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - برنامه - سازمان برنامه - کشور - دانشگاه صنعتی شریف - اقتصاددان - دولت - امور اقتصادی - دانشگاه - برنامه ریزی - دولت یازدهم - نیلی - مدیر - بودجه - توسعه - اسحاق جهانگیری - عالی - مدیریت - اقتصاد ایران - موسسه - گزارش - ایران - رییس جمهور - جهانگیری - نظام - پیش بینی - مدیران - عناوین - قربانی

آخرین اخبار سرویس:
رفع معضل زباله مازندران درسایه تلاش مدیران و همکاری مردم

بیش از 2 میلیارد و 700 میلیون تومان در طرح اکرام و محسنین جمع آوری شد

جشنواره ملی امتنان در استان گلستان برگزار می شود

خدیجه آزاد پور ملی پوش ووشوی بانوان ایران مدال طلای بازی های آسیایی اش را به نفع زلزله زدگان حراج کرد

60 درصد بودجه شهرداری بوشهر محقق نشد

مشکلی برای انتقال پول در مراودات تجاری ایران و ترکیه وجود ندارد

42 درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می شود/ سرانه مصرف آب در ایران معقول نیست

افتتاح منطقه آزاد اقتصادی در مرز ایران و ارمنستان

وام گرفتن شهروندان روسیه برای خرید هدایای سال نو میلادی

اسکلت های پیش ساخته به قصر شیرین ارسال شد

پرداخت 132هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار کشاورزی

انتقاد رییس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت ها

چه کسی در بازار ارز دخالت می کند؟

سالانه 200 هزار واحد مسکونی در کشور بازسازی می شود

معاون وزیر صنعت: هر ایرانی به طورمتوسط 72 درصد بیشتر از سهمش دنیا را آلوده می کند

اسپیکرها چقدر می ارزند؟

ابتکار: نرخ بیکاری زنان تحصیل کرده بیشتر از مردان است

اعلام آمادگی دولت برای متعادل کردن افزایش مالیات، بنزین و حذف یارانه در بودجه 97

دلایل واقعی طلاق و جدایی زنان از همسران خود

رد پای «بیت کوین» در ایران

تکذیب خبر عرضه خرماهای آلوده قاچاق در بازار یزد

کاهش آمار ورود پناهجویان به آلمان

نقدینگی کشور در حال افزایش است

ابهام های ادامه دار در باشگاه نفت؛ تحولات جدید در طبقه سیزدهم وزارت نفت رقم خورد

مشارکت 50 میلیون دلاری انگلیس در صندوق بانک آسیایی

6 سالن تیراندازی چهارمحال و بختیاری نیازمند سرمایه گذاری

طرح جدید فروش پژو 207 اتوماتیک با ظرفیت محدود

آمارهایی از رایج ترین آزارهای خیابانی علیه زنان

حجم آب منتقل شده از خوزستان چند برابر مصرف شرب است

یک هزارو 450هزارمیلیارد تومان بودجه استان در سال 97+ فیلم

معرفی آخرین دستاوردهای حمل و نقل شهری

 بهره مندی 97 درصد خانوارهای روستایی بویین زهرا از گاز طبیعی

پرداخت 24 هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج بانک ملی در خراسان رضوی

دومین نمایشگاه صنعت حمل و نقل و صنایع وابسته

رکورد انتقال گاز کشور شکسته شد

محتوی قراداد های خرید هواپیما نباید فاش شود

خرید هیجان انگیز از پوشاک فرس به مناسبت یلدا

مسئولان برای برطرف کردن مشکلات مردمی در استان مرکزی برنامه داشته باشند

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور: 42 درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می شود/ سرانه مصرف آب در ایران معقول نیست

بازدید وزیر راه و شهرسازی از غرفه سایپادیزل در دومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل و راهسازی

مبازره با پولشویی و تامین مالی تروریسم در بانک صادرات با جدیت دنبال می شود

شاخص فرسایش خاک در غرب مازندران کمتر از میانگین کشوری است

­­فاینانس به معنی سرمایه گذاری نیست

قیمت امروز سکه و طلا در بازار های استان

با «دلبند»، بدون دغدغه لباس خردسالان خود را بخرید

خواب در بازار ارز بین بانکی/ قصد خرید سمند دارید بخوانید/ دلار و سکه نزولی شد

دعوت اتحادیه نفتی نیجریه به اعتصاب سراسری

وضعیت معیشتی دشوار یک چهارم ساکنان لندن

تخم مرغ دولتی هم ارزانی نیاورد/ وزیر به واردات رضایت داد

افزایش 46 درصدی واردات گوشت/ اعلام تکمیل بازار از سوی وزارت کشاورزی

سهام بانک ملت در بیمه آسیا واگذار می شود

گسترش روابط بانکی از اولویت های اساسی میربیزنس بانک است

صورت های مالی بانک توسعه تعاون تصویب شد

ادامه رشد فزاینده شاخص کل/ بازار شاهد معاملاتی با حجم میلیاردی

استفاده از صندوق توسعه ملی برای احیای بافت فرسوده

تصمیمات جدید دولت برای کوله بران/ بازگشایی مرز تمرچین و باشماق از امروز

اعتبار کارهای پژوهشی وزارت نیرو چقدر است؟

احتمال خرید سهام بنز از سوی جیلی قوت گرفت

نکاتی که پیش از خرید خودرو باید در نظر بگیرید [رپورتاژ آگهی]

افتتاح های نافرجام مجتمع فولاد میبد

کلاهبرداری بیت کوینی در روسیه

بدهی 10 هزار میلیارد تومانی به پیمانکاران

دومین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته افتتاح شد

گمرک دوغارون وضعیت تاسف باری دارد

آغاز تولید میدان گازی بزرگ مصر

6 سالن تیراندازی چهارمحال و بختیاری نیازمند سرمایه گذاری

رکورد انتقال گاز کشور شکسته شد

مراسم معارفه مدیرعامل شرکت ایران کاوه برگزار شد

افتتاح های نافرجام مجتمع فولاد میبد

حضور میوه و تره بار در فروشگاه های اینترنتی

پرداخت 24 هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج بانک ملی در خراسان رضوی

حجم آب منتقل شده از خوزستان چند برابر مصرف شرب است

افزایش قیمت میوه شب یلدا قابل قبول نیست/ با متخلفان برخورد می شود

خط کشی های عابر پیاده در اراک سه بعدی می شود

احداث باند دوم محور ریگان - نرماشیر و تکمیل محور ریگان - جاسک

مدال طلای قهرمان ووشوی جهان به ارزش دو میلیارد تومان صرف ساخت یک بیمارستان سرپل ذهاب

ناوگان نفتکش ایران موفق به دریافت گواهینامه MRV اتحادیه اروپا شد

یک مسوول: رشد تقاضا، عامل گرانی گوجه فرنگی زمستانی است

جشنواره جدید بانک ملی ایران با موضوع پیام رسان بله، به زودی

محتوی قرادادهای خرید هواپیما نباید فاش شود

وزیر کشور: 15 بازارچه مرزی رسمی در کشور ایجاد می شود

فروشگاه ایرانیان چه خدماتی ارائه می دهد؟

ترکیه خواهان پایان دادن آمریکا به دادگاه تحریمی ایران شد

قیمت میوه های شب یلدا اعلام شد

برنامه تولید ما را بارفروش ها تعیین می کنند

­امضای تفاهم نامه برای تقویت همکاری اقتصادی ایران و روسیه

ایمیدرو 3.5 میلیارد یورو فاینانس صنایع معدنی در پسابرجام جذب کرد

بیش از 750 فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شاهرود بیکار هستند

در اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و کارآفرینی نوبنیان مطرح است

کاهش هشت درصدی گازهای گم شده نسبت به دولت دهم/ انتقال 119 میلیارد و 276 میلیون متر مکعب گاز تا ابتدای مهر ماه در کل کشور

لزوم پژوهش با رویکرد اقتصادمقاومتی برای رفع مشکلات اقتصادی

وعده 765 میلیارد تومانی دولت برای گردشگری تبریز به 10 میلیارد رسید

مسائل اعضای اتاق بازرگانی ایران در وزارت کشور پیگیری می شود

«بفرمایید دوچرخه در اصفهان» چرخ دوچرخه سازان را به گردش درآورد

مرز پرویزخان به زودی بازگشایی می شود

مهار آتش با پهبادهای آتش نشان در هرمزگان

حضور پررنگ بازی سازان در جشنواره بازی های رایانه ای تهران

تجمع اعتراضی کارگران پروژه 2 خطه کردن راه آهن زنجان به تهران نسبت به عدم پرداخت حقوق

فاینانس هواپیماهای خریداری شده ازسوی هواپیماسازها پیگیری می شود

انتخاب رییس مرکز مطالعات و نوآوری بانک انصار به عنوان پژوهشگر برتر

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟

تیم اقتصادی در دست حامیان تعدیل اقتصادی (2) سیاست های تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذ کرد؟