مطالب مرتبط:
تامین اجتماعی در تمامی کشورها از ارکان رشد است
معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه هشدار داد فروش ذخایر ملی برای پرداخت حقوق بازنشستگان
وزیر کار و امنیت اجتماعی قزاقستان خبر داد افزایش جمعیت قزاقستان به 24 میلیون نفر تا سال 2050
نخستین جشنواره "رسانه و رفاه اجتماعی" در اردبیل برگزار می شود
آیت الله یزدی:لزوم کاهش آسیب های اجتماعی درقم/ خواهان رشد معنوی درقم هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:122017-09-19اقتصادي

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد


آمارها از عقب ا فتادگی مازندران باوجود رفاه اجتماعی و درصد مقالات علمی بالا نسبت به بسیاری از استان های دیگر حکایت دارد که به نظر می رسد مسئولان این استان باید رویکرد عملی تازه ای را در این راستا در پیش بگیرند.

- "، نیروی انسانی کارآمد و توانمند امروزه به عنوان یکی از پنج فاکتور مهم برای زمینه سازی رشد و تعالی جوامع مدرن و پیشرفته در جهان به شمار می آید که بر همین اساس بسیاری از کشورهای بزرگ چند سالی است که سیاست جمعیتی خود را بازبینی و به روز کرده اند.

تغییر در روند بهره مندی یک جامعه از نیروی انسانی پابه کار و آماده برای حضور در میادین مختلف علمی، اقتصادی، اجتماعی و سایر مناسبات هر جامعه هرچه می گذرد جای خود را در میان مسئولان و مردم بیش از پیش باز می کند.

چراکه امروزه دیگر بر همگان به خصوص کشورهایی که شاخص های سن کارآمدی آن ها به سمت دوره های سنی بالا رفته است اثبات شده که یکی از مهم ترین عوامل پویایی و طراوت در هر یک از جوامع را باید در کیفیت شاخصه های انسانی آن سنجید.

در همین راستا جمعیت از جمله شاخصه های سنجش نیروی انسانی در جوامع به شمار می آید که رشد با برنامه ریزی صحیح و حساب شده آن براساس منابع و توانایی استعدادهای طبیعی و اجرایی در هر جامعه می تواند نقش به سزایی در بهبود کیفیت این شاخص ها ایفا کند.

رشد جمعیت منطقی افزایش درصد نسل جوان را به همراه دارد که همین امر نیز سبب افزایش کارآمدی و پیشرفت در زمینه های مختلف و ایجاد توازن مثبت در قیاس با سایر گروه های سنی و در نتیجه توسعه بخش های مختلف یک کشور شده که این امر نیز بالا رفتن امید به زندگی و پویایی را به ارمغان می آورد.

اهمیت این موضوع تا جایی است که بیش از 15 سال قبل رهبر معظم انقلاب نسبت به لزوم تغییر سیاست های جمعیتی در کشور هشدار داده و فرمودند: من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم می تواند 150 میلیون نفر جمعیت داشته باشد، من معتقد به کثرت جمعیتم، هر اقدام و تدبیری که می خواهند برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد.

جایگاه مازندران در منظومه جمعیتی کشورالبته توزیع جمعیتی در کشوری مانند ایران اسلامی در نقاط مختلف آن یکسان نبوده و استان های مختلف با در نظر گرفتن شرایط مختلف محیطی، اقلیت های مذهبی و قومیت های گوناگون ترکیب متفاوتی از رشد جمعیت را رقم زده اند.

به گونه ای که در استان های محروم و کم برخورداری مانند سیستان وبلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر باوجود برخورداری کمتر از منابع و شاخصه های رفاه اجتماعی در زندگی برخوردار هستند اما رشد جمعیت بسیار بیشتری نسبت به استان های برخورداری مانند مازندران به ثبت رسانده اند.

مازندرانی ها بنابر آمار موجود ازجمله استان های با رفاه مناسب و حتی بالا در سطح کشور به شمار می آیند که در حالت طبیعی باید در بحث فرزندآوری نیز پیشتازی قابل توجهی داشته باشند اما در عمل ازجمله استان های غیر پیشرو در این زمینه به شمار می آید.

این درحالی است که افزایش سطح سواد در مازندران همراه با بهره مندی از دانشگاه های با کیفیت مناسب در سطح این استان، سطح متوسط رو به بالا در زمینه های بهداشت و درمان و دیگر موارد نیز همگی شرایط مناسب مردم این دیار برای رشد باروری و فرزندآوری را حکایت می کنند.

از سوی دیگر مازندران به عنوان یکی از اصلی ترین استان های متشکل از حداکثر قالب بهره مند از جمعیت با مذهب تشیع اثنی عشری نقش ویژه ای در اکثریت بخشیدن به تشیع در کشور به عنوان مذهب رسمی در قیاس با سایر ادیان و مذاهب داشته و در صورتی که رشد جمعیتی هموطنان سایر مذاهب همچنان ادامه پیدا کند شاید در مدت چند 10 سال آینده با تغییر توازن در این زمینه در کشور مواجه شویم.

افزایش تولید، رونق کسب وکار، رشد امید به آینده و زندگی، کاهش مشکلات روحی و روانی و در نهایت توسعه پویا و امیدبخش در جامعه از دیگر اثرات افزایش نرخ جمعیت در کشور به شمار می آیند که به نظر می رسد مازندرانی ها باید بیش از سایر استان ها چاره ای برای بهبود آن بی اندیشند.

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوانقاسم جان بابایی رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران چندی پیش در جمع کارشناسان بهداشت و درمان، رشد جمعیت جوان این استان را نسبت به سایر استان های کشور عقب تر توصیف و اظهار کرد: مازندران با وجود بیشترین مراکز دانشگاهی در کشور و آمار بالای جوانان تحصیل کرده، رشد جمعیت زیادی ندارد.

وی این موضوع را نشانگر تأثیر اندک آموزش و سطح تحصیلات بر زاد وولد خواند و افزود: بنابر آنچه که مشاهده می شود افراد تحصیل کرده دیر اقدام به ازدواج و بچه دار شدن می کنند که همین امر بر روی رشد جمعیت تأثیر گذاشته است.

معاون فعلی وزیر بهداشت و درمان کشور افزایش امید به زندگی و طول عمر در زنان را 85 سال و در مردان 75 سال بیان و خاطرنشان کرد: افزایش امید به زندگی یکی از دستاوردهای نظام است اما اگر بخواهد قالب جمعیت بالای 60 سال باشد از جمعیت فعال جامعه کاسته می شود.

این مسئول با اعلام اینکه کاهش رشد جمعیت مازندران ایرادی است که باید به لحاظ اجتماعی آن را بررسی کرد، اضافه کرد: وقتی میانگین درآمد و وضعیت اقتصادی مردم استان نسبت به استان هایی مانند کرمان و سیستان وبلوپستان بهتر است و از رفاه بالاتری برخوردار هستند چرا باید به لحاظ رشد جمعیت جوان عقب تر باشد.

نگاه اجتماعی، لازمه بررسی دقیق مقوله جمعیتوی همجنین آسیب شناسی در این بخش را به لحاظ مسائل اجتماعی ضروری دانست و گفت: مقالات پژوهشی که توسط متخصصان و قشر تحصیل کرده استان تهیه شده آمار بالایی در کشور دارد.

جان بابایی ادامه داد: اما این پژوهش ها نتوانست در رفع معضل کاهش فرزندآوری در بین زوجین استان تأثیرگذار باشد زیرا مهم ترین عیب این مقالات این است که معضلات اجتماعی دست مایه تحقیقات نبوده است.

وی مسائل دیگری غیر از مسائل بهداشت و درمان را بر موضوع افزایش فرزندآوری اثرگذار برشمرد و افزود: اگر پژوهش ها و مقالات مبتنی بر معضلات جامعه باشد برای تصمیم گیری، سیاست گذاری و برنامه ریزی تصمیم گیران اثرگذار است.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: بنابراین ما مکلف هستیم با تمام امکانات سهم خود را برای رفع مشکلات و آسیب های جامعه ادا کنیم و این درحالی است که بیان مشکلات باید با ارائه راهکار برای آن همراه شود.

در پایان وی با بیان توانایی جوانان تحصیلکرده جامعه برای تربیت فرزندانی باهوش و تحویل به کشور، تصریح کرد: تمایل اندک زوجین به فرزندآوری یکی از مشکلات جامعه است.

پیش به سوی پیری جمعیتدر همین زمینه جعفر احمدی فرماندار نکا نیز در جمع کارشناسان بخش بهداشت و درمان این شهرستان با اشاره به لزوم تبیین سیاست‎های جمعیتی، اظهار کرد: کمیت و کیفیت جمعیت در هر کشوری از شاخص های توسعه است.

وی افزود: در مقاطع مختلف و ازجمله در دوران جنگ با رشد چهار درصدی جمعیت مواجه بودیم، اما در مقطعی به سمت تعدیل جمعیت رفتیم و در ادامه نرخ رشد منفی جمعیت را به‎دست آوردیم.

فرماندار نکا با بیا حرکت کنونی جمعیت کشور به‎سمت پیری، خاطرنشان کرد: این چالش را در مازندران با نرخ یک ونیم و در شهرستان نکا با نرخ 1.

6 داریم در حالی که باید به دست‎کم 2.

1 نرخ استاندارد جمعیتی دست پیدا کنیم.

این مسئول اضافه کرد: لذا در این شرایط باید با توجه به ابلاغ جمعیتی که از سوی رهبر معظم انقلاب تدوین و اطلاع رسانی شده است، به سمت تعادل جمعیتی حرکت کنیم.

وی افزود: هشداری که رهبری در مورد کاهش جمعیت در آینده و لزوم تدابیر جمعیتی مطرح کردند درست و سنجیده است چراکه جمعیت آینده ایران به‎سمت پیری حرکت می کند و این اجتناب‎ناپذیر است.

زنگ خطری که به صدا درآمده استاحمدی با اعلام عدم موفقیت هیچ کشوری در رساندن جمعیت خود به حد تعادل، تصریح کرد: حتی برخی کشورها باروری خود را بسیار کم کرده و یا برخی دیگر به‎شدت آن را افزایش داده اند که هر دوی آنها، تبعات زیان باری را به همراه داشته و کمکی به تعادل جمعیتی نکرده است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت بالای 65 سال کشور بیش از 9 درصد و ضریب جوانی نیز به زیر 19 درصد رسیده است، این موارد را زنگ خطری برای همه مسئولان و سیاست گذاران عنوان کرده است.

فرماندار نکا بیان کرد: تشویق به ازدواج، رفع مشکلات جوانان، تکریم سالمندان، رفع موانع ازدواج، افزایش سطح سلامت، تحکیم بنیان خانواده، توانمندسازی جوانان در سن کار و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی در جهت اجرای سیاست‎های کلی جمعیتی گام برداریم.

در پایان این مسئول با بیان اینکه براساس سرشماری سال 95، جمعیت نکا 119 هزار و 511 نفر بوده و نسبت به سال 90، 1.

32 درصد رشد داشته است، به میانگین سن ازدواج در استان و شهرستان پرداخت و تصریح کرد: این میزان در سال 95 برای مردان 29 و برای زنان در نکا 24 سال بوده و میانگین استانی سن ازدواج مردان در مازندران 30 و زنان نیز 25 سال بوده است.

همدلی و همزبانی دولت و ملتبه گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"، البته توجه به مقوله جمعیت پیش نیازها و زمینه سازی های مناسبی را نیز می طلبد که ازجمله آن می توان به سهولت در امر ازدواج، چاره اندیشی مسکن جوانان، افزایش اشتغال و کاهش مشکلات اجتماعی اشاره کرد که هر یک از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند.

رسیدگی به این موضوعات برعهده مسئولان کشور است که باتوجه به ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب دیگر خود نباید در قامت یک کارشناس و یا منتقد در مجامع عمومی ظاهر شده و به بیان مشکلات بپردازند.

بلکه انتظار می رود مسئولان به چاره اندیشی پرداخته و با حل مشکلات و موانع افزایش جمعیت در کشور با در نظر گرفتن جوانب مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی عزم خود را برای تحقق سیاست های مد نظر کلان کشور در این زمینه بیش از هر زمان دیگری به مرحله عمل تبدیل سازند.

از سوی دیگر نیز این مردم هستند که باید با توجه به مبانی دینی و در نظر گرفتن مصالح کشور با وجو مشکلات عدیده درونی و بیرونی کمی خوش بینانه تر به مسئله فرزندآوری و رشد جمعیت نظاره کنند تا در کنار تدابیر مسئولان بتوان ایران اسلامی را همچنان کشوری جوان، پویا و پیشرو در سطح جهان نگه داشت.


کلید واژه ها: جمعیت - رشد جمعیت - نیروی انسانی - مازندران - کشور - رفاه اجتماعی - اجتماعی - شاخص - استان - جامعه - رهبر معظم انقلاب - برنامه ریزی صحیح - جوامع - مسئولان - پیشرفت - رفاه - امید به زندگی - افزایش - برنامه ریزی - درصد - جوان - علمی - سیستان - مقالات - برنامه - اسلامی - هشدار - بوشهر - زندگی - همراه

آخرین اخبار سرویس:
ارزش گردش پول

70 شعبه بانک در مشهد اسکناس نو عرضه می کنند

رتبه بانک انصار در میان 500 شرکت برتر ایران

نوروز ، فرصتی برای معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری کردستان است

پرونده دلار مبادله ای در سال 96 با نرخ 3769 تومان بسته شد

صعود ارزش چک به قله جدید

سبز کردن سبزه عید نوروز برای چیست؟

یک شرکت ساختمانی، آخرین میهمان امسال فرابورس شد

چرا کالای ایرانی مظلوم است؟

پرداخت مستقیم یارانه ها به شرکت های دارویی، حذف شد

فهرست مراکز طرف قرارداد در سامانه صدور معرفی نامه تحت وب

زمان واریز سود سهام عدالت کارمندان

ثروت سوزی بندرهای در ایران

آرامش بازار زعفران در آستانه نوروز 97

رونمایی احتمالی از هدست واقعیت مجازی مستقل آکیلس گو در کنفرانس F8 فیسبوک

تغییر زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز

تفکیک وزارت صنعت اشتباه بزرگی است

توقف نوروزی حراج سکه/ آغاز عرضه از 14 فروردین

قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز سال

نفت ملی یعنی تصمیم گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه لندن/ تحرک بزرگ صنعت نفت در سال 97

گرانی آرایشگاه ها از حرف تاعمل

تغییر زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز

پرواز هواپیماهای ATR آسمان از سرگرفته شد

کاهش بهای نفت در بازار آسیا

کاهش نرخ مبادله ای 22 ارز

اُفت قیمت دلار در بازار ارز بین بانکی/ 6 ارز گران شد+ جدول

نظارتی بر فروش ماهی قرمز سفره هفت سین وجود ندارد

نگاهی به 46 سفر استانی روحانی در 5 سال

حوادث طبیعی 500 میلیارد ریال به خلخال خسارت زد

ممنوعیت واردات ماهی تیلاپیا

2 سالن ورزشی در آبسرد شهرستان دماوند به بهره برداری رسید

آهنگ صادرات زعفران کند است

آغاز ارائه خدمات کارگزاری ها از طریق شعب بانکی

آخرین تغییرات قیمت اقلام شب عید 97

مصوبه ای که کام کارگران را تلخ کرد!

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

اولین پرواز هواپیمای ATR آسمان صورت پذیرفت

در گفت و گو با فارس مطرح شد بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد/ حفظ تخفیف بالای بیمه نامه های قبل

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

قوی ترین خودروی تولیدی فورد در راه است

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در تولید نخ اکریلیک

افزایش زمان خدمات رسانی در خط فرودگاه امام خمینی (ره)

میز خدمت در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین راه اندازی شد

تولید روزانه 29 میلیون لیتر بنزین یورو 4

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت خبر داد سرمایه‎گذاری مستقیم 2.4 میلیارد دلاری با هدف تولید 110 هزار بشکه نفت از میدان‎های سپهر و جفیر

میراث جهانی بشر را در یزد به نظاره بنشینید

توافق کارگران و کارفرمایان شاید وقتی دیگر!

بارندگی 60 میلیمتری در برخی از نقاط خراسان جنوبی بی سابقه است

استخدام انباردار در گروه تولیدی یاسی فروت در قزوین

دردسر های سمساری های مجازی برای مردم!

150 مورد جهیزیه نوعروسان نیازمند ایلام در آستانه سال نو تامین شد

150 مورد جهیزیه نوعروسان نیازمند ایلام در آستانه سال نو تامین شد

هدیه نوروزی به سبک دیجی کالا برای مردم کرمانشاه

لزوم تجدید نظر در جایگاه شرکت ملی نفت ایران

خرید شب عید در بازار تبریز

زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز تغییر کرد

آمار چک های برگشتی در بهمن 96

جایگزینی ماش به جای گندم در سبزه عید/ آمار دقیقی از فروش سبزه نداریم

مرغ ارزان شد

رونق بازار دستفروشان در آستانه عید نوروز

2 سالن ورزشی در آبسرد شهرستان دماوند به بهره برداری رسید

150 مورد جهیزیه نوعروسان نیازمند ایلام در آستانه سال نو تامین شد

خشکسالی و حفظ زیبایی سیستان

نشست اعضای شورای عالی کار جهت تعیین دستمزد سال 97

آشنایی با جاذبه های گردشگری یزد میراث جهانی بشر را در یزد به نظاره بنشینید

الحاق به کنوانسیون UPOV؛ کشت بذر وارداتی، برداشت محصول وابستگی!

پروفسور صالحی اصفهانی: عملکرد موسسات مالی یکی از دلایل خیزش مردم بود/ مسئولان یارانه را «صدقه و گداپروری» قلمداد نکنند

مسابقات قرآن خسته کننده شده است

نرخ سکه ، طلا و ارز در بازار رشت

فروش 2450 میلیارد تومانی و واریز 1872 میلیارد تومان خسارت

رییس بانک کارگشایی اعلام کرد: توقف نوروزی حراج سکه بهار آزادی

40 هکتار از باغات زیتون استان قزوین برند ارگانیک دریافت کردند

سازمان هواپیمایی اعلام کرد: از سرگیری پرواز هواپیماهای ATR آسمان

بیمه کوثر خدمات رسان همیشگی مشتریان و مسافران

تب و تاب معاملات مسکن فروکش کرد

کام تلخ کارگران با این مصوبه

مسأله رودل در تعطیلات عید

«اجباری شدن وکالت» سیاستی به نام مردم و به کام وکلا

توصیه های هواشناسی کشاورزی تا سوم فروردین ماه

چوب حراج بانک ها به اموال مازاد

شرط و شروط توتال برای ماندن در ایران

قیمت انواع محصولات سایپا 28 اسفند 96

توقف نوروزی حراج سکه طلا/ آغاز عرضه از 14 فروردین

560 تن گوشت تازه گوسفندی از فرودگاه پیام البرز وارد کشور شد

بهاری که رنگ خزان گرفته است

اذیت و آزار هفت میلیون ایرانی، دستور کار سازمان ثبت احوال در آخرین ماه سال 96

نوروزخوانی در آستانه بهار

بهره مندی بیش از 1 میلیون نفر در سراسر کشور از آموزش های تخصصی جهاددانشگاهی

قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز سال96

تغییر زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز

اجرای طرح نظارت بر عرضه ماهی زینتی در گرمسار

رد پای تسهیلات تکلیفی در بدهی 117 هزار میلیارد تومانی

پرداخت 5 ماه از مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد با تامین اجتماعی

ارزش ذاتی بیت کوین صفر است

دیه در ماه های حرام سال 97 چقدر است؟

مصوبه ای که کام کارگران را تلخ کرد

قیمت بلیت سینما در نوروز افزایش می یابد

گرانی آرایشگاه ها از حرف تاعمل

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در تولید نخ اکریلیک

طرح زرین بیمه نامه جامع منازل مسکونی بیمه آسیا

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد