مطالب مرتبط:
تامین اجتماعی در تمامی کشورها از ارکان رشد است
معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه هشدار داد فروش ذخایر ملی برای پرداخت حقوق بازنشستگان
وزیر کار و امنیت اجتماعی قزاقستان خبر داد افزایش جمعیت قزاقستان به 24 میلیون نفر تا سال 2050
نخستین جشنواره "رسانه و رفاه اجتماعی" در اردبیل برگزار می شود
آیت الله یزدی:لزوم کاهش آسیب های اجتماعی درقم/ خواهان رشد معنوی درقم هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:122017-09-19اقتصادي

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد


آمارها از عقب ا فتادگی مازندران باوجود رفاه اجتماعی و درصد مقالات علمی بالا نسبت به بسیاری از استان های دیگر حکایت دارد که به نظر می رسد مسئولان این استان باید رویکرد عملی تازه ای را در این راستا در پیش بگیرند.

- "، نیروی انسانی کارآمد و توانمند امروزه به عنوان یکی از پنج فاکتور مهم برای زمینه سازی رشد و تعالی جوامع مدرن و پیشرفته در جهان به شمار می آید که بر همین اساس بسیاری از کشورهای بزرگ چند سالی است که سیاست جمعیتی خود را بازبینی و به روز کرده اند.

تغییر در روند بهره مندی یک جامعه از نیروی انسانی پابه کار و آماده برای حضور در میادین مختلف علمی، اقتصادی، اجتماعی و سایر مناسبات هر جامعه هرچه می گذرد جای خود را در میان مسئولان و مردم بیش از پیش باز می کند.

چراکه امروزه دیگر بر همگان به خصوص کشورهایی که شاخص های سن کارآمدی آن ها به سمت دوره های سنی بالا رفته است اثبات شده که یکی از مهم ترین عوامل پویایی و طراوت در هر یک از جوامع را باید در کیفیت شاخصه های انسانی آن سنجید.

در همین راستا جمعیت از جمله شاخصه های سنجش نیروی انسانی در جوامع به شمار می آید که رشد با برنامه ریزی صحیح و حساب شده آن براساس منابع و توانایی استعدادهای طبیعی و اجرایی در هر جامعه می تواند نقش به سزایی در بهبود کیفیت این شاخص ها ایفا کند.

رشد جمعیت منطقی افزایش درصد نسل جوان را به همراه دارد که همین امر نیز سبب افزایش کارآمدی و پیشرفت در زمینه های مختلف و ایجاد توازن مثبت در قیاس با سایر گروه های سنی و در نتیجه توسعه بخش های مختلف یک کشور شده که این امر نیز بالا رفتن امید به زندگی و پویایی را به ارمغان می آورد.

اهمیت این موضوع تا جایی است که بیش از 15 سال قبل رهبر معظم انقلاب نسبت به لزوم تغییر سیاست های جمعیتی در کشور هشدار داده و فرمودند: من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم می تواند 150 میلیون نفر جمعیت داشته باشد، من معتقد به کثرت جمعیتم، هر اقدام و تدبیری که می خواهند برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد.

جایگاه مازندران در منظومه جمعیتی کشورالبته توزیع جمعیتی در کشوری مانند ایران اسلامی در نقاط مختلف آن یکسان نبوده و استان های مختلف با در نظر گرفتن شرایط مختلف محیطی، اقلیت های مذهبی و قومیت های گوناگون ترکیب متفاوتی از رشد جمعیت را رقم زده اند.

به گونه ای که در استان های محروم و کم برخورداری مانند سیستان وبلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر باوجود برخورداری کمتر از منابع و شاخصه های رفاه اجتماعی در زندگی برخوردار هستند اما رشد جمعیت بسیار بیشتری نسبت به استان های برخورداری مانند مازندران به ثبت رسانده اند.

مازندرانی ها بنابر آمار موجود ازجمله استان های با رفاه مناسب و حتی بالا در سطح کشور به شمار می آیند که در حالت طبیعی باید در بحث فرزندآوری نیز پیشتازی قابل توجهی داشته باشند اما در عمل ازجمله استان های غیر پیشرو در این زمینه به شمار می آید.

این درحالی است که افزایش سطح سواد در مازندران همراه با بهره مندی از دانشگاه های با کیفیت مناسب در سطح این استان، سطح متوسط رو به بالا در زمینه های بهداشت و درمان و دیگر موارد نیز همگی شرایط مناسب مردم این دیار برای رشد باروری و فرزندآوری را حکایت می کنند.

از سوی دیگر مازندران به عنوان یکی از اصلی ترین استان های متشکل از حداکثر قالب بهره مند از جمعیت با مذهب تشیع اثنی عشری نقش ویژه ای در اکثریت بخشیدن به تشیع در کشور به عنوان مذهب رسمی در قیاس با سایر ادیان و مذاهب داشته و در صورتی که رشد جمعیتی هموطنان سایر مذاهب همچنان ادامه پیدا کند شاید در مدت چند 10 سال آینده با تغییر توازن در این زمینه در کشور مواجه شویم.

افزایش تولید، رونق کسب وکار، رشد امید به آینده و زندگی، کاهش مشکلات روحی و روانی و در نهایت توسعه پویا و امیدبخش در جامعه از دیگر اثرات افزایش نرخ جمعیت در کشور به شمار می آیند که به نظر می رسد مازندرانی ها باید بیش از سایر استان ها چاره ای برای بهبود آن بی اندیشند.

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوانقاسم جان بابایی رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران چندی پیش در جمع کارشناسان بهداشت و درمان، رشد جمعیت جوان این استان را نسبت به سایر استان های کشور عقب تر توصیف و اظهار کرد: مازندران با وجود بیشترین مراکز دانشگاهی در کشور و آمار بالای جوانان تحصیل کرده، رشد جمعیت زیادی ندارد.

وی این موضوع را نشانگر تأثیر اندک آموزش و سطح تحصیلات بر زاد وولد خواند و افزود: بنابر آنچه که مشاهده می شود افراد تحصیل کرده دیر اقدام به ازدواج و بچه دار شدن می کنند که همین امر بر روی رشد جمعیت تأثیر گذاشته است.

معاون فعلی وزیر بهداشت و درمان کشور افزایش امید به زندگی و طول عمر در زنان را 85 سال و در مردان 75 سال بیان و خاطرنشان کرد: افزایش امید به زندگی یکی از دستاوردهای نظام است اما اگر بخواهد قالب جمعیت بالای 60 سال باشد از جمعیت فعال جامعه کاسته می شود.

این مسئول با اعلام اینکه کاهش رشد جمعیت مازندران ایرادی است که باید به لحاظ اجتماعی آن را بررسی کرد، اضافه کرد: وقتی میانگین درآمد و وضعیت اقتصادی مردم استان نسبت به استان هایی مانند کرمان و سیستان وبلوپستان بهتر است و از رفاه بالاتری برخوردار هستند چرا باید به لحاظ رشد جمعیت جوان عقب تر باشد.

نگاه اجتماعی، لازمه بررسی دقیق مقوله جمعیتوی همجنین آسیب شناسی در این بخش را به لحاظ مسائل اجتماعی ضروری دانست و گفت: مقالات پژوهشی که توسط متخصصان و قشر تحصیل کرده استان تهیه شده آمار بالایی در کشور دارد.

جان بابایی ادامه داد: اما این پژوهش ها نتوانست در رفع معضل کاهش فرزندآوری در بین زوجین استان تأثیرگذار باشد زیرا مهم ترین عیب این مقالات این است که معضلات اجتماعی دست مایه تحقیقات نبوده است.

وی مسائل دیگری غیر از مسائل بهداشت و درمان را بر موضوع افزایش فرزندآوری اثرگذار برشمرد و افزود: اگر پژوهش ها و مقالات مبتنی بر معضلات جامعه باشد برای تصمیم گیری، سیاست گذاری و برنامه ریزی تصمیم گیران اثرگذار است.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: بنابراین ما مکلف هستیم با تمام امکانات سهم خود را برای رفع مشکلات و آسیب های جامعه ادا کنیم و این درحالی است که بیان مشکلات باید با ارائه راهکار برای آن همراه شود.

در پایان وی با بیان توانایی جوانان تحصیلکرده جامعه برای تربیت فرزندانی باهوش و تحویل به کشور، تصریح کرد: تمایل اندک زوجین به فرزندآوری یکی از مشکلات جامعه است.

پیش به سوی پیری جمعیتدر همین زمینه جعفر احمدی فرماندار نکا نیز در جمع کارشناسان بخش بهداشت و درمان این شهرستان با اشاره به لزوم تبیین سیاست‎های جمعیتی، اظهار کرد: کمیت و کیفیت جمعیت در هر کشوری از شاخص های توسعه است.

وی افزود: در مقاطع مختلف و ازجمله در دوران جنگ با رشد چهار درصدی جمعیت مواجه بودیم، اما در مقطعی به سمت تعدیل جمعیت رفتیم و در ادامه نرخ رشد منفی جمعیت را به‎دست آوردیم.

فرماندار نکا با بیا حرکت کنونی جمعیت کشور به‎سمت پیری، خاطرنشان کرد: این چالش را در مازندران با نرخ یک ونیم و در شهرستان نکا با نرخ 1.

6 داریم در حالی که باید به دست‎کم 2.

1 نرخ استاندارد جمعیتی دست پیدا کنیم.

این مسئول اضافه کرد: لذا در این شرایط باید با توجه به ابلاغ جمعیتی که از سوی رهبر معظم انقلاب تدوین و اطلاع رسانی شده است، به سمت تعادل جمعیتی حرکت کنیم.

وی افزود: هشداری که رهبری در مورد کاهش جمعیت در آینده و لزوم تدابیر جمعیتی مطرح کردند درست و سنجیده است چراکه جمعیت آینده ایران به‎سمت پیری حرکت می کند و این اجتناب‎ناپذیر است.

زنگ خطری که به صدا درآمده استاحمدی با اعلام عدم موفقیت هیچ کشوری در رساندن جمعیت خود به حد تعادل، تصریح کرد: حتی برخی کشورها باروری خود را بسیار کم کرده و یا برخی دیگر به‎شدت آن را افزایش داده اند که هر دوی آنها، تبعات زیان باری را به همراه داشته و کمکی به تعادل جمعیتی نکرده است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت بالای 65 سال کشور بیش از 9 درصد و ضریب جوانی نیز به زیر 19 درصد رسیده است، این موارد را زنگ خطری برای همه مسئولان و سیاست گذاران عنوان کرده است.

فرماندار نکا بیان کرد: تشویق به ازدواج، رفع مشکلات جوانان، تکریم سالمندان، رفع موانع ازدواج، افزایش سطح سلامت، تحکیم بنیان خانواده، توانمندسازی جوانان در سن کار و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی در جهت اجرای سیاست‎های کلی جمعیتی گام برداریم.

در پایان این مسئول با بیان اینکه براساس سرشماری سال 95، جمعیت نکا 119 هزار و 511 نفر بوده و نسبت به سال 90، 1.

32 درصد رشد داشته است، به میانگین سن ازدواج در استان و شهرستان پرداخت و تصریح کرد: این میزان در سال 95 برای مردان 29 و برای زنان در نکا 24 سال بوده و میانگین استانی سن ازدواج مردان در مازندران 30 و زنان نیز 25 سال بوده است.

همدلی و همزبانی دولت و ملتبه گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"، البته توجه به مقوله جمعیت پیش نیازها و زمینه سازی های مناسبی را نیز می طلبد که ازجمله آن می توان به سهولت در امر ازدواج، چاره اندیشی مسکن جوانان، افزایش اشتغال و کاهش مشکلات اجتماعی اشاره کرد که هر یک از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند.

رسیدگی به این موضوعات برعهده مسئولان کشور است که باتوجه به ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب دیگر خود نباید در قامت یک کارشناس و یا منتقد در مجامع عمومی ظاهر شده و به بیان مشکلات بپردازند.

بلکه انتظار می رود مسئولان به چاره اندیشی پرداخته و با حل مشکلات و موانع افزایش جمعیت در کشور با در نظر گرفتن جوانب مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی عزم خود را برای تحقق سیاست های مد نظر کلان کشور در این زمینه بیش از هر زمان دیگری به مرحله عمل تبدیل سازند.

از سوی دیگر نیز این مردم هستند که باید با توجه به مبانی دینی و در نظر گرفتن مصالح کشور با وجو مشکلات عدیده درونی و بیرونی کمی خوش بینانه تر به مسئله فرزندآوری و رشد جمعیت نظاره کنند تا در کنار تدابیر مسئولان بتوان ایران اسلامی را همچنان کشوری جوان، پویا و پیشرو در سطح جهان نگه داشت.


کلید واژه ها: جمعیت - رشد جمعیت - نیروی انسانی - مازندران - کشور - رفاه اجتماعی - اجتماعی - شاخص - استان - جامعه - رهبر معظم انقلاب - برنامه ریزی صحیح - جوامع - مسئولان - پیشرفت - رفاه - امید به زندگی - افزایش - برنامه ریزی - درصد - جوان - علمی - سیستان - مقالات - برنامه - اسلامی - هشدار - بوشهر - زندگی - همراه

آخرین اخبار سرویس:
بررسی کامل سانگ یانگ رکستون جدید قبل از ورود به بازار ایران

سفر هیئت تجاری و مهندسی اردبیل به باکو سبب تقویت تعاملات دوجانبه می شود

بانک صادرات خبر جنجالی را تکذیب کرد

صادرات ارمنستان به ایران 11 درصد رشد کرد

پروژه خط انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب کشور تا 2 سال آینده به بهره برداری می رسد

ادعای عجیب مرکز آمار: در نیمه اول امسال 1.5 میلیون شغل ایجاد شد!

واحدهای نمونه هیچ امتیازی جز گرفتن لوح تقدیر و عکس یادگاری ندارند/ تولیدکنندگان رتبه بندی شوند

رشد 38 درصدی واردات روغن پالم در نیمه نخست امسال + جدول

پیش بینی رشد 7 برابری تولید برق تجدیدپذیر در ایران طی 5 سال آینده

تصویب بخشودگی بدهی 240 میلیون دلاری قرقیزستان به روسیه

ایجاد یک معاونت جدید در فرمانداری ویژه ملایر دولت فضای فعالیت اقتصادی را هموارتر کرد

گام مهم برای «حذف دلار»

دوچرخه سواری روی تاریخ! +تصاویر

همه بیماران مبتلا به سرطان استان زنجان خدمات دریافت می کنند

ایجاد یک معاونت جدید در فرمانداری ویژه ملایر/دولت فضای فعالیت اقتصادی را هموارتر کرد

تفاهم نامه خرید450 واگن ریل باس از کره جنوبی

عکس:یک نمای زیبا از گرجستان

دستاوردهای دولت یازدهم در زمینه اقتصادی/اینفوگرافی

سقوط رونالدو از فهرست پردرآمد ها

مهریه 200 هزارتومانی مرد را پشت میله های زندان انداخت

آماده باش مرز خسروی برای ایمنی 500 هزار زائر

بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در بخش صنعت و معدن +اینفوگرافیک

افزایش چشمگیر معاملات مسکن در تهران

هفتمین همایش تجار آسیا و اروپا در قزاقستان آغاز به کار کرد

تامین آب 18 استان از دریای عمان

اشتغال زایی صنایع معدنی برای بیش از 13هزار نفر در استان سمنان

وضعیت نامطلوب صادرات خدمات فنی مهندسی در آذربایجان شرقی

برای خرید اپتیما چقدر باید هزینه کرد؟

تجاری سازی سامانه ضدسرقت ساخت محققان کشور

تصاویر:زیور آلات خمیری!

«پویایی جدید» برای رشد اقتصادی، دستور کار نشست وزیران دارایی اَپِک 2017

گوشی های آیفون هم رجیستر می شوند

طب سوزنی و یا ایمپلنتی؛ کدام استراتژی درمانگر آلام تهران است؟

امضای سند پیمان پولی ایران و ترکیه / سوآپ دو جانبه "ریال" و "لیر"

واکنش اتحادیه نانوایان به اظهار نظر وزیر بهداشت

نقشه برداری کاداستر زمین های کشاورزی استان سمنان

رونمایی از کشتی پیشرفته آرام در جزیره قشم

ایران و رزنفت روسیه زنجیره عرضه نفت ایجاد می کنند

بازارچه خیریه به نفع کودکان کار در قزوین برپا شد

شهردار اهواز: مشخص نشدن سهم دولت در بافتهای فرسوده مهمترین چالش ماست

تقاضای بالای کره ای ها برای گلکسی نوت 8 همچنان ادامه دارد

نیسان تمامی تولیدات خودروهای خود را متوقف کرد

تقاضای بالای کره ای ها برای گلکسی نوت 8 همچنان ادامه دارد

تقاضای نفت به 100میلیون بشکه در روز می رسد/احتمال تمدید توافق اوپک

گام مهم برای «حذف دلار»

بیت کوین طلای جدید نیست

خرید قالپاق چقدر آب می خورد؟

خرید یک ساندویچ ساز چقدر تمام می شود؟

لیست گران ترین دوربین های عکاسی

لیست گوشی های هوشمند کمتر از 500 هزار تومان

سند پیمان پولی ایران و ترکیه امضا شد/ سوآپ دوجانبه ریال و لیر

«پویایی جدید» برای رشد اقتصادی، دستور کار نشست وزیران دارایی اَپِک 2017

توان ایران برای صدور گاز به اروپا از طریق خط لوله و ال.ان.جی

واردات تیلاپیا 58 میلیاردی شد / چین بزرگترین صادرکننده+ جدول

اجرای ناقص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما

بار روانی قیمت ارز بر دوش مردم

جمع آوری 47 میلیون تومان در جشن عاطفه ها در دیشموک

رشد چشمگیر مرگ های خاموش در خراسان رضوی

پرورش برنج 2 متری در چین +عکس

دانش آموزی که در زنگ های تفریح میلیونر شد +عکس

همکاری‎های جهاد دانشگاهی قم با منطقه اقتصادی سلفچگان گسترش می یابد

ویدئو / شیوه ساخت یک صفحه نمایش باکیفیت

وجود 220 طرح نیمه تمام در کهگیلویه

چیدمان مدرن یا کلاسیک؟ کدام بهتر است؟

خانه ای به اندازه جای پارک خودرو در فنلاند+عکس

زن چینی که یک کاخ شخصی برای خود ساخت+عکس

مخوف ترین جزیره متروک جهان+عکس

ماموریت پیروز حناچی و هیولایی به نام تهران

دلایل افت بهره وری در کشور چیست؟

راه اندازی سامانه جامع الکترونیکی ثبت معاملات املاک / اختصاص شعب ویژه برای رسیدگی به تخلفات مشاورین خودرو

اشتغالزایی صنایع معدنی برای بیش از 13 هزار نفر در استان سمنان

نقش پیشگیری اجتماعی در کاهش قاچاق کالا و ارز

اجرای ناقص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما

«مینی تاکسی» در پاکستان +تصاویر

تاکید سران اتحادیه اروپا بر پایبندی خود به برجام

پرچمدار زیبا، قدرتمند و گران قیمت چینی

چه امکاناتی بوگاتی شیرون 2.7 میلیون دلاری دارد؟ +تصاویر

تمدید خودکفایی گندم و گلایه گندمکاران از تاخیر در پرداخت مطالبات

راه اندازی سامانه جامع الکترونیکی ثبت معاملات املاک / اختصاص شعب ویژه برای رسیدگی به تخلفات مشاورین خودرو

ایران در آستانه تولید واکسن هاری

اجرای ناقص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما

یک ماه پس از طوفان ماریا برق بیشتر مناطق پورتوریکو قطع است

واکنش اتحادیه نانوایان به اظهار نظر وزیر بهداشت

وجود 220 طرح نیمه تمام در کهگیلویه

اخبار 8 تا 8 پنجشنبه، 27 مهر در آذربایجان غربی

اخبار 8 تا 8 پنجشنبه، 27 مهر در آذربایجان غربی

چرا بعد از یک روز پر استرس، شب خوابمان نمی برد؟

سوء استفاده از فقرا درسایت های همسفر یابی

گام مهم برای "حذف دلار"/سوآپ دوجانبه ریال - لیر نهایی شد

معطلی تریلی های حامل تجهیزات مواکب در مرز مهران

بخش خبری 20:30 / 27 مهر 96

برداشت زعفران در خراسان شمالی‎

اجرای ناقص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما/ بازار چارتری ها داغ شد

بانک صادرات حذف "فارس" از "خلیج فارس" را تکذیب کرد

آخرین قیمت دنا پلاس در بازار و نمایندگی

تجاری سازی سامانه ضدسرقت ساخت محققان کشور

گام مهم برای حذف دلار /سوآپ دوجانبه ریال - لیر نهایی شد

کاهش درآمد اپراتورهای موبایل

کردستان دارای 800 هزار بهره بردار در حوزه تولید گندم است

گام مهم برای "حذف دلار"/سوآپ دوجانبه ریال - لیر نهایی شد

متروگردی در ابرشهر 30 میلیونی توکیو

فروش بهتر آیفون 7 نسبت به آیفون 8

مهمترین استخدامی های زنجان - هفته 30 ام سال 94

نوبخت: رییس جمهور برج سازی در بافت فرسوده را ابلاغ کرد

درآمد تمام شهرداری های خوزستان کمتر از نصف درآمد شهرداری شیراز بوده است

رییس جمهور برج سازی در بافت فرسوده را ابلاغ کرد

بانک صادرات حذف "فارس" از "خلیج فارس" را تکذیب کرد

آیا روغن سویا مانند روغن زیتون سالم هست؟

آزادراه تهران-شمال کِی جای جاده چالوس را می گیرد؟

مهمترین استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - هفته 30 ام سال 95

مهمترین استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - هفته 30 ام سال 95

واحد گاز نیروگاه برق حرارتی در اواخر سال 98 متصل می شود

رشد 13.5 درصدی معاملات مسکن در تهران

خرید یک خودروی هوشمند در ایران چقدر آب می خورد؟

تمدید خودکفایی گندم و گلایه گندمکاران از تاخیر در پرداخت مطالبات

تامین آب 18 استان از دریای عمان

طرح ریجستری تلفن همراه از امروز

آزادراه تهران-شمال کِی جای جاده چالوس را می گیرد؟

نوبخت: رییس جمهور برج سازی در بافت فرسوده را ابلاغ کرد

نوبخت: رییس جمهور برج سازی در بافت فرسوده را ابلاغ کرد

اذعان معاون زنگنه به بی نظمی در واردات بنزین /زیان 150 میلیارد تومانی از جیب کیست؟

آزادراه تهران-شمال کِی جای جاده چالوس را می گیرد؟

اذعان معاون زنگنه به بی نظمی در واردات بنزین / زیان 150 میلیارد تومانی از جیب کیست؟

ایجاد 700 هزار شغل جدید به مدد مشاغل ناقص

جدیدترین اقدام وزارت نفت برای توزیع سوخت هواپیما

2میلیون ایرانی نه شاغل هستند، نه بیکار+جدول

رشد 13.5 درصدی معاملات مسکن در تهران

رشد 13.5 درصدی معاملات مسکن در تهران

آشنایی با تیگو 5 + تصاویر

"طب سوزنی" و یا "ایمپلنتی"، کدام استراتژی درمانگر آلام تهران است؟

10 انتخاب مناسب برای خودرو اولی ها!

انگلیس به دنبال توسعه فناوری تازه برای ردیابی مواد منفجره در فرودگاه

سوآپ دوجانبه ریال ـ لیر

رانندگی در هوای مه آلود چگونه است؟

قیمت خودروهای ولوو در بازار و نمایندگی+جدول

برای خرید اپتیما چقدر باید هزینه کرد؟

ریشه بحران در صندوق های بازنشستگی/ راه حل اصلی افزایش سن بازنشستگی است یا...؟

اذعان معاون زنگنه به بی نظمی در واردات بنزین

بیش از 2میلیون نفر نه شاغل هستند و نه بیکار+جدول

اقدام جدید وزارت نفت برای توزیع سوخت هواپیما

اجرای ناقص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما/ بازار چارتری ها داغ شد

کاهش ٧٥درصدی سطح زیرکشت پنبه در ١٤ سال

سبک ترین و ارزان ترین اجاق خورشیدی به بازار عرضه شد

پالایشگاه ستاره خلیج فارس چشم انتظار تکمیل

واردات تیلاپیا 58 میلیاردی شد / چین بزرگترین صادرکننده+ جدول

رشد اقتصادی چین در نیمه دوم سال نزدیک به 7 درصد هم خواهد رسید

جدول زمان بندی بودجه سال97/آیا بودجه تا نیمه آبان به مجلس می رسد؟

پرداخت 290 میلیارد تومان تسهیلات به 480 واحد تولیدی خراسان جنوبی

رشد اقتصادی چین به شش ممیز 9 درصد رسید

جدیدترین اقدام وزارت نفت برای توزیع سوخت هواپیما

چینی ها و هتل های ایران

ببینید/ریال ایران صاحب برادری جدید شد

دولت چاره ای جز یکسان سازی نرخ دلار ندارد

ضریب نفوذ استاندارد در ایران به 95 درصد می رسد

نخستین واحد تولید ماده بودارکننده گاز در کشور به بهره‎برداری می‎رسد / جزییات بیشتر از برنامه ساخت پالایشگاه نفت ایرانی در سوریه

220 میلیارد تومان از مطالبات گندم کاران همدانی پرداخت نشده است

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

چه کسانی و چگونه سئات اسپانیا را نیامده فراری دادند؟!

بافت 2 مدل ساده دستکش بدون انگشت

گل آذین چیست و انواع آن به چه شکل هستند؟

نخستین وزیر هوش مصنوعی در امارات !

بهای نفت در بازار نیویورک کاهش یافت

آمار فربانیان آتش سوزی جنگل در پرتغال به 43 نفر افزایش یافت

سفیر ایران: سفر روسای اتاقهای بازرگانی استانی در چهارچوب گسترش مناسبات ایران و اتریش است

بهترین گزینه های غذایی برای فصل سرما

شاخص بورس آسیا بار دیگر جهش داشت

استقبال شرکت های نروژی از گشایش درهای بازار ایران

بخش IVF مرکز درمان ناباروری خراسان جنوبی غیر فعال است

ایجاد 700 هزار شغل جدید در فاصله تابستان 95 تا 96 به مدد مشاغل ناقص

عکس/ مردم تهران در صف نفت

از «نهایی شدن سوآپ دوجانبه ریال - لیر» تا «خودروسازی که از آمدن به ایران منصرف شد»

بازدید از خط تولید پژو سیتروئن در فرانسه

رییس انجمن لوازم خانگی در گفت وگو با فارس: واحدهای نمونه هیچ امتیازی جز گرفتن لوح تقدیر و عکس یادگاری ندارند/ تولیدکنندگان رتبه بندی شوند

برای خرید یک اتومبیل خشن و لوکس چقدر باید هزینه کرد؟

چگونگی ایجاد و توسعه اکوسیستم کارآفرینی اسلامی ـ قرآنی بررسی می شود

اذعان معاون زنگنه به بی نظمی در واردات بنزین / زیان 150 میلیارد تومانی از جیب کیست؟

فراخوان برای 1 میلیون خودرو به دلیل نقض فنی

اقتصاددانان رییس جدید فدرال رزرو آمریکا را انتخاب کردند

سفیر ایران: سفر روسای اتاقهای بازرگانی استانی در چهارچوب گسترش مناسبات ایران و اتریش است

عکس/ این روستاهای ایران پول برق نمی دهند

توقف عرضه ارز مبادلاتی به ایرلاین ها/ هزینه ها قابل تحمل نیست

شماره گذاری خودروهای پرمصرف از سر گرفته شد

سرمایه گذارترین کشورهای خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت

چرا بعد از یک روز پر استرس، شب خوابمان نمی برد؟

دولت چاره ای جز یکسان سازی نرخ دلار ندارد

استخدام 7 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک فروشگاه اینترنتی

استخدام فروشنده،جهت فروش لوازم آرایشی بهداشتی در گالری رونا

شماره گذاری خودروهای پرمصرف از سر گرفته شد

سرمایه گذارترین کشورهای خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت

افزایش 4 برابری قیمت خرما از تولید تا بازار

طرح روستا تعاون به زودی اجرایی می شود

شیب سقوط قیمت طلا تندتر شد

بازار 60 هزار میلیارد تومانی صنعت آبفا در انتظار سرمایه گذاری

پایین ترین نرخ آب بهاء در کشور متعلق به خراسان جنوبی است

بیش از 2میلیون نفر نه شاغل هستند و نه بیکار+جدول

پرداخت 60 درصد درآمد مخابرات به پرسنل/ استاندارد جهانی 15 درصد است

استخدام انباردار آقا با سابقه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام آشپزماهر،نقاش ماهر اتومبیل در تبریز

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری،پشتیبانی هاستینگ/گیلان

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد