مطالب مرتبط:
تامین اجتماعی در تمامی کشورها از ارکان رشد است
معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه هشدار داد فروش ذخایر ملی برای پرداخت حقوق بازنشستگان
وزیر کار و امنیت اجتماعی قزاقستان خبر داد افزایش جمعیت قزاقستان به 24 میلیون نفر تا سال 2050
نخستین جشنواره "رسانه و رفاه اجتماعی" در اردبیل برگزار می شود
آیت الله یزدی:لزوم کاهش آسیب های اجتماعی درقم/ خواهان رشد معنوی درقم هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:122017-09-19اقتصادي

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد


آمارها از عقب ا فتادگی مازندران باوجود رفاه اجتماعی و درصد مقالات علمی بالا نسبت به بسیاری از استان های دیگر حکایت دارد که به نظر می رسد مسئولان این استان باید رویکرد عملی تازه ای را در این راستا در پیش بگیرند.

- "، نیروی انسانی کارآمد و توانمند امروزه به عنوان یکی از پنج فاکتور مهم برای زمینه سازی رشد و تعالی جوامع مدرن و پیشرفته در جهان به شمار می آید که بر همین اساس بسیاری از کشورهای بزرگ چند سالی است که سیاست جمعیتی خود را بازبینی و به روز کرده اند.

تغییر در روند بهره مندی یک جامعه از نیروی انسانی پابه کار و آماده برای حضور در میادین مختلف علمی، اقتصادی، اجتماعی و سایر مناسبات هر جامعه هرچه می گذرد جای خود را در میان مسئولان و مردم بیش از پیش باز می کند.

چراکه امروزه دیگر بر همگان به خصوص کشورهایی که شاخص های سن کارآمدی آن ها به سمت دوره های سنی بالا رفته است اثبات شده که یکی از مهم ترین عوامل پویایی و طراوت در هر یک از جوامع را باید در کیفیت شاخصه های انسانی آن سنجید.

در همین راستا جمعیت از جمله شاخصه های سنجش نیروی انسانی در جوامع به شمار می آید که رشد با برنامه ریزی صحیح و حساب شده آن براساس منابع و توانایی استعدادهای طبیعی و اجرایی در هر جامعه می تواند نقش به سزایی در بهبود کیفیت این شاخص ها ایفا کند.

رشد جمعیت منطقی افزایش درصد نسل جوان را به همراه دارد که همین امر نیز سبب افزایش کارآمدی و پیشرفت در زمینه های مختلف و ایجاد توازن مثبت در قیاس با سایر گروه های سنی و در نتیجه توسعه بخش های مختلف یک کشور شده که این امر نیز بالا رفتن امید به زندگی و پویایی را به ارمغان می آورد.

اهمیت این موضوع تا جایی است که بیش از 15 سال قبل رهبر معظم انقلاب نسبت به لزوم تغییر سیاست های جمعیتی در کشور هشدار داده و فرمودند: من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم می تواند 150 میلیون نفر جمعیت داشته باشد، من معتقد به کثرت جمعیتم، هر اقدام و تدبیری که می خواهند برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد.

جایگاه مازندران در منظومه جمعیتی کشورالبته توزیع جمعیتی در کشوری مانند ایران اسلامی در نقاط مختلف آن یکسان نبوده و استان های مختلف با در نظر گرفتن شرایط مختلف محیطی، اقلیت های مذهبی و قومیت های گوناگون ترکیب متفاوتی از رشد جمعیت را رقم زده اند.

به گونه ای که در استان های محروم و کم برخورداری مانند سیستان وبلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر باوجود برخورداری کمتر از منابع و شاخصه های رفاه اجتماعی در زندگی برخوردار هستند اما رشد جمعیت بسیار بیشتری نسبت به استان های برخورداری مانند مازندران به ثبت رسانده اند.

مازندرانی ها بنابر آمار موجود ازجمله استان های با رفاه مناسب و حتی بالا در سطح کشور به شمار می آیند که در حالت طبیعی باید در بحث فرزندآوری نیز پیشتازی قابل توجهی داشته باشند اما در عمل ازجمله استان های غیر پیشرو در این زمینه به شمار می آید.

این درحالی است که افزایش سطح سواد در مازندران همراه با بهره مندی از دانشگاه های با کیفیت مناسب در سطح این استان، سطح متوسط رو به بالا در زمینه های بهداشت و درمان و دیگر موارد نیز همگی شرایط مناسب مردم این دیار برای رشد باروری و فرزندآوری را حکایت می کنند.

از سوی دیگر مازندران به عنوان یکی از اصلی ترین استان های متشکل از حداکثر قالب بهره مند از جمعیت با مذهب تشیع اثنی عشری نقش ویژه ای در اکثریت بخشیدن به تشیع در کشور به عنوان مذهب رسمی در قیاس با سایر ادیان و مذاهب داشته و در صورتی که رشد جمعیتی هموطنان سایر مذاهب همچنان ادامه پیدا کند شاید در مدت چند 10 سال آینده با تغییر توازن در این زمینه در کشور مواجه شویم.

افزایش تولید، رونق کسب وکار، رشد امید به آینده و زندگی، کاهش مشکلات روحی و روانی و در نهایت توسعه پویا و امیدبخش در جامعه از دیگر اثرات افزایش نرخ جمعیت در کشور به شمار می آیند که به نظر می رسد مازندرانی ها باید بیش از سایر استان ها چاره ای برای بهبود آن بی اندیشند.

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوانقاسم جان بابایی رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران چندی پیش در جمع کارشناسان بهداشت و درمان، رشد جمعیت جوان این استان را نسبت به سایر استان های کشور عقب تر توصیف و اظهار کرد: مازندران با وجود بیشترین مراکز دانشگاهی در کشور و آمار بالای جوانان تحصیل کرده، رشد جمعیت زیادی ندارد.

وی این موضوع را نشانگر تأثیر اندک آموزش و سطح تحصیلات بر زاد وولد خواند و افزود: بنابر آنچه که مشاهده می شود افراد تحصیل کرده دیر اقدام به ازدواج و بچه دار شدن می کنند که همین امر بر روی رشد جمعیت تأثیر گذاشته است.

معاون فعلی وزیر بهداشت و درمان کشور افزایش امید به زندگی و طول عمر در زنان را 85 سال و در مردان 75 سال بیان و خاطرنشان کرد: افزایش امید به زندگی یکی از دستاوردهای نظام است اما اگر بخواهد قالب جمعیت بالای 60 سال باشد از جمعیت فعال جامعه کاسته می شود.

این مسئول با اعلام اینکه کاهش رشد جمعیت مازندران ایرادی است که باید به لحاظ اجتماعی آن را بررسی کرد، اضافه کرد: وقتی میانگین درآمد و وضعیت اقتصادی مردم استان نسبت به استان هایی مانند کرمان و سیستان وبلوپستان بهتر است و از رفاه بالاتری برخوردار هستند چرا باید به لحاظ رشد جمعیت جوان عقب تر باشد.

نگاه اجتماعی، لازمه بررسی دقیق مقوله جمعیتوی همجنین آسیب شناسی در این بخش را به لحاظ مسائل اجتماعی ضروری دانست و گفت: مقالات پژوهشی که توسط متخصصان و قشر تحصیل کرده استان تهیه شده آمار بالایی در کشور دارد.

جان بابایی ادامه داد: اما این پژوهش ها نتوانست در رفع معضل کاهش فرزندآوری در بین زوجین استان تأثیرگذار باشد زیرا مهم ترین عیب این مقالات این است که معضلات اجتماعی دست مایه تحقیقات نبوده است.

وی مسائل دیگری غیر از مسائل بهداشت و درمان را بر موضوع افزایش فرزندآوری اثرگذار برشمرد و افزود: اگر پژوهش ها و مقالات مبتنی بر معضلات جامعه باشد برای تصمیم گیری، سیاست گذاری و برنامه ریزی تصمیم گیران اثرگذار است.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: بنابراین ما مکلف هستیم با تمام امکانات سهم خود را برای رفع مشکلات و آسیب های جامعه ادا کنیم و این درحالی است که بیان مشکلات باید با ارائه راهکار برای آن همراه شود.

در پایان وی با بیان توانایی جوانان تحصیلکرده جامعه برای تربیت فرزندانی باهوش و تحویل به کشور، تصریح کرد: تمایل اندک زوجین به فرزندآوری یکی از مشکلات جامعه است.

پیش به سوی پیری جمعیتدر همین زمینه جعفر احمدی فرماندار نکا نیز در جمع کارشناسان بخش بهداشت و درمان این شهرستان با اشاره به لزوم تبیین سیاست‎های جمعیتی، اظهار کرد: کمیت و کیفیت جمعیت در هر کشوری از شاخص های توسعه است.

وی افزود: در مقاطع مختلف و ازجمله در دوران جنگ با رشد چهار درصدی جمعیت مواجه بودیم، اما در مقطعی به سمت تعدیل جمعیت رفتیم و در ادامه نرخ رشد منفی جمعیت را به‎دست آوردیم.

فرماندار نکا با بیا حرکت کنونی جمعیت کشور به‎سمت پیری، خاطرنشان کرد: این چالش را در مازندران با نرخ یک ونیم و در شهرستان نکا با نرخ 1.

6 داریم در حالی که باید به دست‎کم 2.

1 نرخ استاندارد جمعیتی دست پیدا کنیم.

این مسئول اضافه کرد: لذا در این شرایط باید با توجه به ابلاغ جمعیتی که از سوی رهبر معظم انقلاب تدوین و اطلاع رسانی شده است، به سمت تعادل جمعیتی حرکت کنیم.

وی افزود: هشداری که رهبری در مورد کاهش جمعیت در آینده و لزوم تدابیر جمعیتی مطرح کردند درست و سنجیده است چراکه جمعیت آینده ایران به‎سمت پیری حرکت می کند و این اجتناب‎ناپذیر است.

زنگ خطری که به صدا درآمده استاحمدی با اعلام عدم موفقیت هیچ کشوری در رساندن جمعیت خود به حد تعادل، تصریح کرد: حتی برخی کشورها باروری خود را بسیار کم کرده و یا برخی دیگر به‎شدت آن را افزایش داده اند که هر دوی آنها، تبعات زیان باری را به همراه داشته و کمکی به تعادل جمعیتی نکرده است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت بالای 65 سال کشور بیش از 9 درصد و ضریب جوانی نیز به زیر 19 درصد رسیده است، این موارد را زنگ خطری برای همه مسئولان و سیاست گذاران عنوان کرده است.

فرماندار نکا بیان کرد: تشویق به ازدواج، رفع مشکلات جوانان، تکریم سالمندان، رفع موانع ازدواج، افزایش سطح سلامت، تحکیم بنیان خانواده، توانمندسازی جوانان در سن کار و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی در جهت اجرای سیاست‎های کلی جمعیتی گام برداریم.

در پایان این مسئول با بیان اینکه براساس سرشماری سال 95، جمعیت نکا 119 هزار و 511 نفر بوده و نسبت به سال 90، 1.

32 درصد رشد داشته است، به میانگین سن ازدواج در استان و شهرستان پرداخت و تصریح کرد: این میزان در سال 95 برای مردان 29 و برای زنان در نکا 24 سال بوده و میانگین استانی سن ازدواج مردان در مازندران 30 و زنان نیز 25 سال بوده است.

همدلی و همزبانی دولت و ملتبه گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"، البته توجه به مقوله جمعیت پیش نیازها و زمینه سازی های مناسبی را نیز می طلبد که ازجمله آن می توان به سهولت در امر ازدواج، چاره اندیشی مسکن جوانان، افزایش اشتغال و کاهش مشکلات اجتماعی اشاره کرد که هر یک از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند.

رسیدگی به این موضوعات برعهده مسئولان کشور است که باتوجه به ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب دیگر خود نباید در قامت یک کارشناس و یا منتقد در مجامع عمومی ظاهر شده و به بیان مشکلات بپردازند.

بلکه انتظار می رود مسئولان به چاره اندیشی پرداخته و با حل مشکلات و موانع افزایش جمعیت در کشور با در نظر گرفتن جوانب مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی عزم خود را برای تحقق سیاست های مد نظر کلان کشور در این زمینه بیش از هر زمان دیگری به مرحله عمل تبدیل سازند.

از سوی دیگر نیز این مردم هستند که باید با توجه به مبانی دینی و در نظر گرفتن مصالح کشور با وجو مشکلات عدیده درونی و بیرونی کمی خوش بینانه تر به مسئله فرزندآوری و رشد جمعیت نظاره کنند تا در کنار تدابیر مسئولان بتوان ایران اسلامی را همچنان کشوری جوان، پویا و پیشرو در سطح جهان نگه داشت.


کلید واژه ها: جمعیت - رشد جمعیت - نیروی انسانی - مازندران - کشور - رفاه اجتماعی - اجتماعی - شاخص - استان - جامعه - رهبر معظم انقلاب - برنامه ریزی صحیح - جوامع - مسئولان - پیشرفت - رفاه - امید به زندگی - افزایش - برنامه ریزی - درصد - جوان - علمی - سیستان - مقالات - برنامه - اسلامی - هشدار - بوشهر - زندگی - همراه

آخرین اخبار سرویس:
سهم تولید از درآمدهای هدفمندی در بودجه 97 حذف شد/ افزایش درآمدهای مالیاتی از محل 36 درصد فرار مالیاتی انجام شود

دخالت وزارت بازرگانی تنظیم بازار برنج را بر هم زد

دولت برای ادامه هدفمندی یارانه ها لایحه بدهد/ برداشت از صندوق توسعه ملی نقض اساسنامه، برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی است

کمپانی ایرباس فاینانس هواپیماهای جدید را پذیرفت/ تصمیمات کنگره تاثیری بر قرارداد بویینگ ندارد

شاخص کل بورس به میانه کانال 95 هزار واحدی رسید/ ردپای نقدینگی در بازار سرمایه

شارژ بی سیم خودروهای برقی عملیاتی می شود

در ملاقات هیات بانکی ایران و قطر بررسی شد: چشم انداز گسترش تعاملات بانکی ایران و قطر

بانک ملت سهم 20 درصدی خود در بیمه آسیا را واگذار می کند

معرفی مدیرعامل بانک پاسارگاد، به عنوان کار آفرین نمونه

تلاش بانک رفاه کمک به دولت برای اجرای برنامه های اقتصادی

انتقاد شدید از افزایش نامتعارف قیمت ذرت و کنجاله سویا/ ضرورت نظارت بر قیمت نهاده ها

ایرباس، بویینگ و اِی تی آر فاینانسر هواپیماهای نو هما می شوند/ فراموش کنید پرواز تأخیر نداشته باشد

نوبخت: منابع حاصل از صرفه جویی در یارانه ها صرف حمایت از نیازمندان می شود

شکست بازار آلبوم های موسیقی نزدیک است؟

حراج سکه را متوقف کنید

ثبت سفارش واردات برنج متوقف است/ بخشنامه جدیدی ابلاغ نشده است

فروش سراتو با قیمت قبلی

تب بیت کوین به ایران رسید/ بازار ارز دیجیتال در ایران چگونه کار می کند؟

هوآوی برگزار می کند؛ جشنواره تعمیر رایگان تلفن های همراه

قیمت سکه و ارز در بازار نزولی شد/ دلار 4181 تومان+جدول

تقدیر معاون رییس جمهور از اجرای عملیات خرید تضمینی گندم

برگزاری جشنواره تعمیرات مجانی تجهیزات هواوی

تحولات جدید در طبقه سیزدهم وزارت نفت رقم خورد

رفع معضل زباله مازندران درسایه تلاش مدیران و همکاری مردم

ضرورت تسریع در اتصال راه آهن سراسری به سلفچگان

سرمایه گذاری خارجی در پاکستان 57 درصد رشد کرد

نوسازی 107 تاکسی فرسوده طی سال جاری در تکاب

بیش از 10 هزار شغل در گلستان ایجاد شد/ 11 هزار نفر درسامانه کارورزی ثبت نام کردند

استاندار قم تأکید کرد ضرورت تسریع در اتصال راه آهن سراسری به سلفچگان

بلاتکلیفی 7 ساله پرونده کلاهبرداری از هشت بانک

بدهی 10 هزار میلیارد تومانی وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران

56 درصد تعهد اشتغال استان محقق شد

کاهش نرخ بهره بانکی در روسیه

بیت کوین به حباب اقتصادی گل لاله رسید!

بهره برداری از پایگاه امداد ونجات جاده ای میبد تاپایان سال +البوم

مشکلی برای انتقال پول در مراودات تجاری ایران و ترکیه وجود ندارد

آوار برداری 70 درصد از واحد های مسکونی روستا های زلزله زده قصرشیرین انجام شده است

معاون وزیر صنعت: هر ایرانی به طورمتوسط 72 درصد بیشتر از سهمش دنیا را آلوده می کند

نوسازی 107 تاکسی فرسوده طی سال جاری در تکاب

آخوندی: هدف هوشمندسازی حمل و نقل، مدیریت یکپارچه و افزایش بهره وری است

رفع معضل زباله مازندران درسایه تلاش مدیران و همکاری مردم

بیش از 2 میلیارد و 700 میلیون تومان در طرح اکرام و محسنین جمع آوری شد

جشنواره ملی امتنان در استان گلستان برگزار می شود

خدیجه آزاد پور ملی پوش ووشوی بانوان ایران مدال طلای بازی های آسیایی اش را به نفع زلزله زدگان حراج کرد

60 درصد بودجه شهرداری بوشهر محقق نشد

مشکلی برای انتقال پول در مراودات تجاری ایران و ترکیه وجود ندارد

42 درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می شود/ سرانه مصرف آب در ایران معقول نیست

افتتاح منطقه آزاد اقتصادی در مرز ایران و ارمنستان

وام گرفتن شهروندان روسیه برای خرید هدایای سال نو میلادی

اسکلت های پیش ساخته به قصر شیرین ارسال شد

پرداخت 132هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار کشاورزی

انتقاد رییس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت ها

چه کسی در بازار ارز دخالت می کند؟

سالانه 200 هزار واحد مسکونی در کشور بازسازی می شود

معاون وزیر صنعت: هر ایرانی به طورمتوسط 72 درصد بیشتر از سهمش دنیا را آلوده می کند

اسپیکرها چقدر می ارزند؟

ابتکار: نرخ بیکاری زنان تحصیل کرده بیشتر از مردان است

اعلام آمادگی دولت برای متعادل کردن افزایش مالیات، بنزین و حذف یارانه در بودجه 97

دلایل واقعی طلاق و جدایی زنان از همسران خود

رد پای «بیت کوین» در ایران

تکذیب خبر عرضه خرماهای آلوده قاچاق در بازار یزد

کاهش آمار ورود پناهجویان به آلمان

نقدینگی کشور در حال افزایش است

ابهام های ادامه دار در باشگاه نفت؛ تحولات جدید در طبقه سیزدهم وزارت نفت رقم خورد

مشارکت 50 میلیون دلاری انگلیس در صندوق بانک آسیایی

6 سالن تیراندازی چهارمحال و بختیاری نیازمند سرمایه گذاری

طرح جدید فروش پژو 207 اتوماتیک با ظرفیت محدود

آمارهایی از رایج ترین آزارهای خیابانی علیه زنان

حجم آب منتقل شده از خوزستان چند برابر مصرف شرب است

یک هزارو 450هزارمیلیارد تومان بودجه استان در سال 97+ فیلم

معرفی آخرین دستاوردهای حمل و نقل شهری

 بهره مندی 97 درصد خانوارهای روستایی بویین زهرا از گاز طبیعی

پرداخت 24 هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج بانک ملی در خراسان رضوی

دومین نمایشگاه صنعت حمل و نقل و صنایع وابسته

رکورد انتقال گاز کشور شکسته شد

محتوی قراداد های خرید هواپیما نباید فاش شود

خرید هیجان انگیز از پوشاک فرس به مناسبت یلدا

مسئولان برای برطرف کردن مشکلات مردمی در استان مرکزی برنامه داشته باشند

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور: 42 درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می شود/ سرانه مصرف آب در ایران معقول نیست

بازدید وزیر راه و شهرسازی از غرفه سایپادیزل در دومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل و راهسازی

مبازره با پولشویی و تامین مالی تروریسم در بانک صادرات با جدیت دنبال می شود

شاخص فرسایش خاک در غرب مازندران کمتر از میانگین کشوری است

­­فاینانس به معنی سرمایه گذاری نیست

قیمت امروز سکه و طلا در بازار های استان

با «دلبند»، بدون دغدغه لباس خردسالان خود را بخرید

خواب در بازار ارز بین بانکی/ قصد خرید سمند دارید بخوانید/ دلار و سکه نزولی شد

دعوت اتحادیه نفتی نیجریه به اعتصاب سراسری

وضعیت معیشتی دشوار یک چهارم ساکنان لندن

تخم مرغ دولتی هم ارزانی نیاورد/ وزیر به واردات رضایت داد

افزایش 46 درصدی واردات گوشت/ اعلام تکمیل بازار از سوی وزارت کشاورزی

سهام بانک ملت در بیمه آسیا واگذار می شود

گسترش روابط بانکی از اولویت های اساسی میربیزنس بانک است

صورت های مالی بانک توسعه تعاون تصویب شد

ادامه رشد فزاینده شاخص کل/ بازار شاهد معاملاتی با حجم میلیاردی

استفاده از صندوق توسعه ملی برای احیای بافت فرسوده

تصمیمات جدید دولت برای کوله بران/ بازگشایی مرز تمرچین و باشماق از امروز

اعتبار کارهای پژوهشی وزارت نیرو چقدر است؟

احتمال خرید سهام بنز از سوی جیلی قوت گرفت

نکاتی که پیش از خرید خودرو باید در نظر بگیرید [رپورتاژ آگهی]

افتتاح های نافرجام مجتمع فولاد میبد

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد

عقب افتادگی مازندران در رشد جمعیت جوان/ وقتی نرخ رشد جمعیت و رفاه اجتماعی در مازندران تناسب ندارد