مطالب مرتبط:
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
ساخت پدر بمب ها توسط ایران با قوانین بین المللی مغایرت ندارد
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:102017-09-19سياسي

منابع آب ایران گرفتار قوانین فرسوده


روز جهانی نظارت بر منابع آب گویای زنگ خطری برای جهانیان است، مسئله ای که بی توجهی به آن قطعا جنگی را در آینده با عنوان جنگ آب منجر خواهد شد و در این شرایط نمی توان آینده مطلوبی را برای بشریت پیش بینی کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، 18 سپتامبر مصادف با 28 شهریورماه هر سال عنوانی را با خود یدک می کشد که شاید فقط و فقط براساس دغدغه حفظ آب موجود در جهان مورد توجه قرار گرفت.

وضعیت آب در جهان در شرایطی قرار دارد که جهانیان به تکاپو برای حفظ منابع موجود افتاده اند، اما آیا این تکاپو به معنای واقعی در ایران نیز که هر ساله بویژه در فصل تابستان وحشت کم آبی را به چشم می بیند و با تمام وجود احساس می کند، نیز مشهود است؟ هر سال با ادامه روند خشکسالی قطعا منابع آب موجود پسرفت می کنند و البته نیاز آب مصرفی افزایش می یابد، اما در این شرایط چه نوع مدیریتی لازم است؟ چه تدبیری باید اتخاذ کرد که علاوه بر رفع نیاز مصرف کننده منابع آب هر روز از دست نرود و شرایط بحرانی تر نشود؟ یکی از فعالان حوزه آب در استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که فلات ایران و حوضه های آبریز و آبخیز آن سالانه شاهد بارش 430 میلیارد مترمکعبی است، عنوان کرد: مسلما دسترسی و استفاده از تمامی این میزان بارش غیر ممکن است، چراکه بخشی از این آب تبخیر می شود، بخشی از دسترس خارج می شود و بخشی نیز برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی وارد زمین می شود.

احسان آخانی با اشاره به اختلاف نظرها در خصوص میزان آب قابل برداشت و تجدیدپذیر در کشور گفت: اختلاف نظرها در این خصوص از 110 میلیارد مترمکعب تا 90 میلیارد مترمکعب می رسد، اما در شرایط کنونی و طبق آخرین آمار میزان اب تجدیدپذیر کشور 88 میلیارد مترمکعب است که می تواند به پایداری تولید و توسعه پایدار در کشور کمک کند.

وی تصریح کرد: براساس مطالعات جهانی استفاده از 25 درصد از این آب که در امر توسعه صنعت، کشاورزی، شهرها و .

کمک کننده است، امکان توسعه یک کشور تا 70 سال را میسر می کند، اما به میزانی که استفاده از این منابع آبی بیشتر شود عمر توسعه در کشورها کاهش می یابد.

آخانی با تاکید بر این که میزان مصرف آب و توسعه رابطه معکوس دارند، گفت: برای مثال اگر از 40 درصد منابع آب تجدیدپذیر در کشور بهره برداری شود به تبع آن یک کشور تا 50 سال توسعه خواهد داشت و اگر مصرف 75 درصدی انجام شود عمر توسعه 25 سال بیشتر نخواهد بود.

افزایش بهره برداری از منابع آب تجدیدپذیر راهی برای توسعه باز نمی گذارد چراکه آبی در دسترس نخواهد بود که مسیر توسعه کشورها ادامه یابد و امروز ایران در چنین شرایطی قرار دارد.

وی بیان کرد: منابع آبی در ایران محدود بوده اما مصرف این منابع بالاست، هیچ گونه اطلاعات شفاف و روشنی در کشور در خصوص مصرف آب در بخش های مختلف وجود ندارد و تقسیم بندی ها در امر مصرف نیز کارشناسی شده نیست، مصرف آب در بخش کشاورزی 90 درصد عنوان می شود که غیرقابل قبول است، شاید میزان مصرف در این بخش به 70 درصد برسد، اما همواره تمام فشارها به بخش کشاورزی وارد می شود.

این فعال حوزه آب با بیان این که کشاورزی در گذشته 100 درصد منابع آبی را در اختیار داشت اما هیچ گاه با چنین بحرانی مواجه نبودیم، توضیح داد: اتلاف و هدررفت آب در شبکه آبرسانی کشور 20 تا 22 درصد است، اما نبود اطلاعات شفاف باعث شده است که شرایط مبهم و گنگی را شاهد باشیم و طرح مصرف 70 درصدی آب در بخش کشاورزی نیز حاصل نبود اطلاعات و البته نبود مدیریت صحیح است.

وی با اشاره به این که بارش ها تامین کننده بخش اعظمی از منابع آب در ایران است، افزود: آب در ایران به دو صورت منابع آب سطحی و رودخانه که منجر به ساخت سد می شود و هم چنین آب های زیرزمینی و چاه ها استحصال می شود که این دو منبع تامین کننده آب همه بخش های صنعت کشاورزی، شهری، مسکن، فضای سبز و .

است که در واقع مدیریتی در این راستا اعمال نمی شود.

آخانی تصریح کرد: شرایط امروز کشور ارتباطی به دولت ها و حکومت ها ندارد چراکه از دهه 40 فرآیند توسعه در کشور به غلط دنبال شد و حرکت به سمت ایران نوین آغاز شد، البته پس از انقلاب ایران متحمل جنگ شد که پس از جنگ سازندگی در کشور دنبال شد، اما باید این روند سازندگی به نوعی دنبال می شد که منابع خود را از دست ندهیم.

وی با بیان این که حرکت به سمت ایران نوین با بی توجهی به منابع دنبال شد، گفت: توسعه فارغ از نگاه مدیریتی منجر به از دست رفتن منابع شد در صورتی که توسعه باید با مدیریت منابع رقم می خورد.

مسلما جامعه به غذا، مسکن، شغل نیاز دارد اما برای تامین این نیازها تنها به منابع موجود فشار تحمیل شد و در این راستا تمرکز فشارها بر منابع طبیعی بویژه منابع آب وارد شد.

این فعال محیط زیست اظهار کرد: فشارها به نوعی بود که امروز با فعالیت بیش از 760 هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در کشور مواجه هستیم.

بخش اعظمی از مدیریت منابع مالی کشور صرف منابع سطحی می شد در صورتی که باید مدیریت منابع آب زیرزمینی دنبال شود.

وی مشکل اصلی مدیریت منابع آب را به روز نبودن قوانین حوزه آب دانست و با اشاره به قانون توزیع عادلانه آب در دهه 60 گفت: بعد از انقلاب که هنوز کشور در شرایط نرمالی نبود قانون توزیع عادلانه آب در مجلس مطرح شد که البته با توجه به این که کشور در آن سال ها از منابع آبی مناسب و بارش های قابل قبولی برخوردار بود، قانون مناسبی بود که با هدف جلوگیری از هرج و مرج در این حوزه مطرح شد، اما امروز دیگر پاسخگوی شرایط کنونی منابع آبی کشور نیست.

آخانی با تاکید بر این که داشتن قانون بد بهتر از نداشتن قانون است، افزود: تصویب این قانون در دهه 60 اثربخشی خاص خود را داشت، اما امروز با توجه به تغییر رژیم بارش ها، تغییر نوع برداشت ها و توسعه ناپایدار اثربخشی را در این حوزه شاهد نیستیم و باید بازنگری و به روز رسانی با توجه به شرایط موجود در این قانون انجام شود.

وی عنوان کرد: دنیا امروز از منابع آب سطحی، زیر زمینی و پساب خود در سایه قوانین به روز که پایداری منابع آب را بالا ببرد تبعیت می کند، اما ما چنین رویکردی نداریم.

در دهه 80 به جای بروزرسانی قانون موجود، قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه به تصویب رسید.

این قانون به واقع تیشه به ریشه آب ایران زد چراکه با برداشتن واژه غیرمجاز از چاه های غیرمجاز شرکت آب منطقه ای در استان ها امکان بستن بخش عمده ای از چاه های غیرمجاز را به منظور جلوگیری از برداشت بی رویه، از دست داد.

عضو اتاق فکر محیط زیست نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس (سیدمهدی مقدسی) با بیان این که قوانین فرسوده، نداشتن قانون به روز و خلاء قانونی شرایط کنونی را در بحث آب کشور رقم زده است، افزود: در علم محیط زیست بروز و ظهور چهار مولفه اعم از فرونشست زمین، از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری، شوری خاک و فرسایش خاک تهدید اساسی برای تمدن ایران محسوب می شود که درحال خودنمایی در کشور است و علت بروز این شرایط عدم حفظ منابع آب و استفاده نادرست از آن است.

وی اضافه کرد: حفظ منابع آب منجر به حفظ ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی، جلوگیری از شوری و فرسایش خاک می شود و اگر این منابع از دست برود هیچ راه بازگشتی وجود ندارد.

آخانی با تاکید بر اینکه مدیریت منابع آب شامل نوع برداشت و منابع مالی تخصیصی به این حوزه می شود، افزود: امروز بخش اعظمی از منابع مالی در حوزه آب صرف منابع آب سطحی و سد سازی ها می شود، در صورتی که باید منابع آب زیرزمینی مدیریت و تقویت شود.

وی گفت: در سال های اخیر 320 میلیارد تومان برای تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی در کشور در نظر گرفته شد که تنها 130 میلیارد تومان آن تخصیص یافت، اما آیا با این منابع مالی می توان 760 هزار حلقه چاه را تحت کنترل در آورد.

در صورتی هزاران میلیارد تومان صرف سدسازی و آب های سطحی می شود که نتیجه آن سد گتوند، دریاچه ارومیه و رودخانه خشک کارون است.

این فعال حوزه آب با اشاره به نبود متولی و دستگاهی جهت ارائه اطلاعات درست در باره وضعیت آب های سطحی، زیرزمینی و پساب تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که امروز در حال وقوع است، برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی و فرونشست های عمیقی است که در ایران رخ داده است.

وی با تاکید بر این که فرونشست زمین دشمن خاموش به شمار می رود، بیان کرد: در اتحادیه اروپا فرونشست سه میلیمتری زمین را بحران قلمداد می کنند در صورتی امروز در جنوب تهران ما شاهد فرونشست 36 سانتیمتری زمین هستیم، اما هیچ گونه بحرانی اعلام نمی شود.

فرونشست زمین زنگ خطر و تهدیدی برای خطوط راه آهن، ساختمان ها، اماکن و مناطق امنیتی استراتژیک و نظامی است.

آخانی اصلاح قوانین حوزه آب توسط قوه مقننه با توجه به شرایط موجود را یکی از راهکارهای مدیریت وضعیت کنونی و منابع آب دانست و گفت: علاوه بر قوانین باید اعتبارات موجود به سمت مدیریت منابع زیرزمینی هدایت شود.

باید با تکنولوژی روز دنیا آب به آبخوان ها باز گردد.

هم چنین کشاورزی باید با آبیاری نوین و تحت شرایط خاصی دنبال شود و افراد ضمن کاهش مصرف آب و بدون توسعه اراضی، تولید خود را همچون گذشته انجام دهند.

وی تصریح کرد: فرآیند توسعه در کشور باید اصلاح شود و در کنار طبیعت حرکت کنیم.

مدیریت و نگاه سازه ای مسائل را بغرنج کرده است در صورتی که باید با نگاه اکولوژیکی پیش رفت.

اصلاح اطلاعات موجود در حوزه آب نیاز واقعی کشور است و قطعا با سلاح اطلاعات واقعی و به روز می توان سطح آب های زیرزمینی را افزایش داده و مدیریت کرد.

عضو موسسه زیست محیطی سبزگستر اراک با اشاره به این که استان مرکزی همچون دیگر نقاط کشور دچار بحران های آبی است، گفت: توسعه افسارگسیخته دامپروری سنگین در این استان اقدامی کاملا اشتباه بود، چراکه دام سنگین بهره برداری از آب را چند برابر می کند، علاوه بر آن توسعه بی حد و حصر کشاورزی نیز ضربات سنگینی را به منابع آبی این استان وارد کرده است، اما می توان با مدیریت درست و اصلاح روند، چالش های موجود را جبران و حل کرد.

وی تصریح کرد: امروز 624 دشت در کشور وجود دارد که بیش از نیمی از آنها در شرایط بحرانی قرار دارند و باقی نیز جزو دشت های ممنوعه هستند که نمونه آن را می توان در استان مرکزی یافت، اما رفع همه این چالش های موجود شاید در ایجاد وزارت آب به صورت خاص باشد تا بتوان با دیدی جامع موضوع آب را در کشور حل کرد و با برنامه ریزی درست، توسعه را رقم زد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: توسعه - کشور - شرایط - میلیارد - میزان - جهان - ایران - جهانی - مصرف - افزایش - درصد - استان مرکزی - ایسنا - آینده - زیرزمینی - بارش - زمین - پیش بینی - خشکسالی - پایداری - تابستان - خبرنگار - برداشت - قوانین - فرسوده - کم آبی - تولید - گزارش - استان - نظارت

آخرین اخبار سرویس:
فاطمه لاجوردی جایگاه امشاسپندان در جهان شناسی مزدایی و نقش آن ها در سلوک فردی

برگزاری همایش نقش آفرینی و مسئولیت پذیری در خرم آباد

«اسم»، تاثیری در شکل گیری شخصیت و سرنوشت افراد دارد؟

درخواستی که اعضای بدن از زبان دارند

جدول/ برای خرید موبایل مناسب عکاسی چقدر باید هزینه کرد؟

استاندار کرمانشاه عملیات بازسازی را به زمستان موکول کرد

رییس فراکسیون زنان مجلس: بیش از 980 هزار دختر در تجرد قطعی هستند

حسن بشیر، سیدباقر حسینی زنانگی و مردانگی در جامعه افغانستان: تحلیل گفتمان فیلم سنگ صبور

بیانیه ریاض 2 مسیر مذاکرات ژنو را مین گذاری کرده است

وزیر کشور جدید دولت نجات ملی یمن منصوب شد

تأثیر افزایش عوارض خروج از کشور بر مرادوات علمی ایران

مردم از سفر داخلی می زنند تا عوارضِ خروج جبران شود

واکنش بهنوش بختیاری به حضورش در منطقه آزاد اروند و هزینه های بر جا مانده+عکس

استانی شدن بودجه آموزش وپرورش و بنیادشهید مشکلات جدی ایجاد می کند

اعزام گروه جهادی «شهید حججی» سپاه گرگان به کرمانشاه

بررسی طرح صدور چک در مجلس/ کرباسیان سه شنبه در کمیسیون اقتصادی

مردم از سفر داخلی می زنند تا عوارضِ خروج جبران شود

واکنش مقامات ایرانی به ادعاهای نیکی هیلی

رشد 30 درصدی بودجه وزارت بهداشت در لایحه 97

بیانیه هیئت داوران دوازدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

دانشگاه؛ پرچم دار گفتمان انقلاب اسلامی

نشست علمی «قاعده نفی حرج و مسئله سقط جنین از نگاه فقه و حقوق» برگزار می شود

سازمان ملل اظهارت نیکی هیلی علیه ایران را تکذیب کرد

پایان بدون نتیجه هشتمین دور از مذاکرات ژنو درباره سوریه

تلگرام سرانجام صاحب دفتر کار شد!

همایش بسیج اساتید

مردم قم باید قدردان بارگاه حضرت معصومه(س) باشند

هسته های حزب الله در حال تشکیل است/ پیروزی های بزرگتری به دست خواهد آمد

پوستر | امام خمینی(س): رسیدگی به صلاحیت کارمندان... بدون مسامحه و بدون اشکال تراشیهای جاهلانه که گاهی از تندروها نقل می شود، صورت گیرد

دومین مصدوم گازگرفتگی خلخال درگذشت

تشییع پیکر قدیمی ترین نقاره زن حرم رضوی‎/تصاویر

محمودرضا اکرامی فر اسطوره جن و پری در ادبیات شفاهی منظوم خراسان

برای جذابیت بیشتر قرآن باید تلاش مضاعف کنیم

مبانی حقوقی مردودبودن تصمیم ترامپ درباره قدس/ نوع واکنش جهان اسلام تعیین کننده است

نمایندگان مجلس آمریکا به دنبال اخلال در فروش هواپیما به ایران

رفتار منطقه ای ایران خیلی نگران کننده است/ باید شک و شبهه خود نسبت به برجام را اعلام کنیم

سازمان ملل اظهارت نیکی هیلی علیه ایران را تکذیب کرد

به روحانی و دولت فرصت توضیح داده شود

تصاویر/ پیدا شدن پیکر آخرین کوهنورد حادثه اشترانکوه

جای چندانی برای مانور بر روی بودجه وجود ندارد

تقدیر از ایکنای همدان در اولین اجلاس نماز و فضای مجازی

نمایندگان مجلس آمریکا به دنبال اخلال در فروش هواپیما به ایران

"بزرگترین دغدغه ما معیشت مردم است"

جنتی: در 8 سال احمدی نژاد 890 هزار نیرو به دولت اضافه شد/ بسیاری از این استخدام ها غیر قانونی بود

آغاز ثبت نام دوره آموزشی سیری در نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

دبیر حزب اعتدال و توسعه اصفهان: برخی ها فراموش کرده اند که مجلس بودجه دو یا سه دوازدهم تصویب می کرد

سردار حاجی زاده: آمادگی بارورسازی ابرها را داریم/همه باید به کمک دولت بیایند تا مشکلات حل شود

لادن صالحین رویکرد عرفانی شیخ محمود شبستری در تحلیل نظریه تناسخ

جوابی که نگهبان عراقی را ناراحت کرد

دبیر حزب اعتدال و توسعه اصفهان: برخی ها فراموش کرده اند که مجلس بودجه دو یا سه دوازدهم تصویب می کرد

تصاویر/ پانزدهمین کارگاه تلبس طلاب حوزه علمیه تهران

تجلیل از کهنسال ترین خبرنگار آزاد صداوسیمای بوشهر با40 سال خبرنگاری

تصاویر/ آلودگی هوای امروز تهران

توضیحات حجت الاسلام جوادی راد درباره زمین های محدوده حرم امام (س) و شهر آفتاب

مسابقات مدهامتان منشاء طراوت فعالیت های قرآنی می شود

سردار حاجی زاده: دغدغه ما، معیشت مردم است

یک میلیون نفر از دختران مجرد هستند

ماجرای خواندنی تعیین محل دفن امام

صلح امام حسن (ع)؛ قهرمانان ترین نرمش تاریخ

3 شرط مهم مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش !

گروه جهادی «شهید حججی» به کرمانشاه اعزام شدند

واکنش مشاور رییس جمهور به ادعای نیکی هیلی

توضیحات حجت الاسلام جوادی راد درباره زمین های خریداری شده در محدوده حرم امام (س) و شهر آفتاب

گزارش ایسنا از نشست خبری استانداران ادوار هرمزگان

قرائتی: اوضاع فعلی اقامه نماز در شأن نظام نیست

خروجی های دانشگاه و حوزه باید حل کننده مشکلات جامعه باشد

گیاهانی که نور می دهند؛ دستاورد جدید محققین در مهندسی ژنتیک [تماشا کنید]

درباره حضرت زهرا سلام الله علیها کوتاهی کردیم

تصاویر/ نشست خبری پوتین با 1600خبرنگار

حکم پرونده سقوط جرثقیل در مسجد الحرام اعلام شد

استانی شدن بودجه آموزش وپرورش و بنیادشهید مشکلات جدی ایجاد می کند

«بانو قدس ایران» بالاخره دیده شد/ فیلمی که سانسور نشد

33 سال پیش در چنین روزی عقب نشینی آمریکا از ادعای خود درباره ایران

جانشین معاون آموزش ستادکل نیروهای مسلح: هسته های حزب الله در حال تشکیل است/ پیروزی های بزرگتری به دست خواهد آمد

واکنش ظریف به نمایش تبلیغاتی نماینده آمریکا در سازمان ملل

گیاهانی که نور می دهند؛ دستاورد جدید محققین در مهندسی ژنتیک [تماشا کنید]

دانلود آهنگ جدید علیرضا قربانی بنام دیوونه برگرد

دانلود آلبوم جدید محمد مقصودی بنام آرومم میکنی

واکنش خوشرو به اتهامات نماینده دائم آمریکا علیه ایران

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس نشانه درماندگی جبهه استکبار در برابر جبهه مقاومت است

انس و توسل به قرآن تنها راه برون رفت جوامع بشری از مشکلات است

آغاز به کار کارگاه تخصصی امر به معروف و گفتمان دینی ویژه روحانیون در کردستان

تداوم راه شهدا راه توطئه افکنی دشمنان را می بندد

بازدید فرمانده کل ارتش از پایگاه شکاری وحدتی و پدافند هوایی دزفول

نباید مردم را برای گرفتن یارانه به سازمان های حمایتی بفرستیم

لایجه منطقه آزاد تجاری بوشهر هفته آینده وارد صحن علنی مجلس می شود

سرداری که عادت نداشت از لباس نظامی و درجه استفاده کند + عکس

اولین کنفرانس ملی نقش حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی برگزار شد

چند خبر از شهرستان های یزد، مهریز و میبد

کامیون های تهران مجهز به فیلتر دوده گیر می شوند

صفارهرندی: برخی از مؤمنان امروزه به مسجد و حسینیه نمی روند/در تعریف آتش به اختیار، نباید منتظر بودجه دولت باشید

حرکت به سمت تعالیم قرآن مشکلات را حل خواهد کرد

رسانه ها نقش به سزایی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند

خانواده ها شناخت درستی نسبت به جامعه ندارند

راه مدافعان حرم تا پیروزی قدس شریف ادامه دارد

همایش مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم برگزار شد

فناوری فوق پیشرفته برای ردیابی فضانوردان در فضا

غلطی از دشمن سر بزند با مشت های محکم ما روبرو می شود

تصاویر/ تشییع پیکر هفت شهید مدافع حرم در قم

تصویب طرح اخلال در فروش هواپیما به ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

منابع آب ایران گرفتار قوانین فرسوده

منابع آب ایران گرفتار قوانین فرسوده