مطالب مرتبط:
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
ساخت پدر بمب ها توسط ایران با قوانین بین المللی مغایرت ندارد
پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:102017-09-19سياسي

منابع آب ایران گرفتار قوانین فرسوده


روز جهانی نظارت بر منابع آب گویای زنگ خطری برای جهانیان است، مسئله ای که بی توجهی به آن قطعا جنگی را در آینده با عنوان جنگ آب منجر خواهد شد و در این شرایط نمی توان آینده مطلوبی را برای بشریت پیش بینی کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، 18 سپتامبر مصادف با 28 شهریورماه هر سال عنوانی را با خود یدک می کشد که شاید فقط و فقط براساس دغدغه حفظ آب موجود در جهان مورد توجه قرار گرفت.

وضعیت آب در جهان در شرایطی قرار دارد که جهانیان به تکاپو برای حفظ منابع موجود افتاده اند، اما آیا این تکاپو به معنای واقعی در ایران نیز که هر ساله بویژه در فصل تابستان وحشت کم آبی را به چشم می بیند و با تمام وجود احساس می کند، نیز مشهود است؟ هر سال با ادامه روند خشکسالی قطعا منابع آب موجود پسرفت می کنند و البته نیاز آب مصرفی افزایش می یابد، اما در این شرایط چه نوع مدیریتی لازم است؟ چه تدبیری باید اتخاذ کرد که علاوه بر رفع نیاز مصرف کننده منابع آب هر روز از دست نرود و شرایط بحرانی تر نشود؟ یکی از فعالان حوزه آب در استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که فلات ایران و حوضه های آبریز و آبخیز آن سالانه شاهد بارش 430 میلیارد مترمکعبی است، عنوان کرد: مسلما دسترسی و استفاده از تمامی این میزان بارش غیر ممکن است، چراکه بخشی از این آب تبخیر می شود، بخشی از دسترس خارج می شود و بخشی نیز برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی وارد زمین می شود.

احسان آخانی با اشاره به اختلاف نظرها در خصوص میزان آب قابل برداشت و تجدیدپذیر در کشور گفت: اختلاف نظرها در این خصوص از 110 میلیارد مترمکعب تا 90 میلیارد مترمکعب می رسد، اما در شرایط کنونی و طبق آخرین آمار میزان اب تجدیدپذیر کشور 88 میلیارد مترمکعب است که می تواند به پایداری تولید و توسعه پایدار در کشور کمک کند.

وی تصریح کرد: براساس مطالعات جهانی استفاده از 25 درصد از این آب که در امر توسعه صنعت، کشاورزی، شهرها و .

کمک کننده است، امکان توسعه یک کشور تا 70 سال را میسر می کند، اما به میزانی که استفاده از این منابع آبی بیشتر شود عمر توسعه در کشورها کاهش می یابد.

آخانی با تاکید بر این که میزان مصرف آب و توسعه رابطه معکوس دارند، گفت: برای مثال اگر از 40 درصد منابع آب تجدیدپذیر در کشور بهره برداری شود به تبع آن یک کشور تا 50 سال توسعه خواهد داشت و اگر مصرف 75 درصدی انجام شود عمر توسعه 25 سال بیشتر نخواهد بود.

افزایش بهره برداری از منابع آب تجدیدپذیر راهی برای توسعه باز نمی گذارد چراکه آبی در دسترس نخواهد بود که مسیر توسعه کشورها ادامه یابد و امروز ایران در چنین شرایطی قرار دارد.

وی بیان کرد: منابع آبی در ایران محدود بوده اما مصرف این منابع بالاست، هیچ گونه اطلاعات شفاف و روشنی در کشور در خصوص مصرف آب در بخش های مختلف وجود ندارد و تقسیم بندی ها در امر مصرف نیز کارشناسی شده نیست، مصرف آب در بخش کشاورزی 90 درصد عنوان می شود که غیرقابل قبول است، شاید میزان مصرف در این بخش به 70 درصد برسد، اما همواره تمام فشارها به بخش کشاورزی وارد می شود.

این فعال حوزه آب با بیان این که کشاورزی در گذشته 100 درصد منابع آبی را در اختیار داشت اما هیچ گاه با چنین بحرانی مواجه نبودیم، توضیح داد: اتلاف و هدررفت آب در شبکه آبرسانی کشور 20 تا 22 درصد است، اما نبود اطلاعات شفاف باعث شده است که شرایط مبهم و گنگی را شاهد باشیم و طرح مصرف 70 درصدی آب در بخش کشاورزی نیز حاصل نبود اطلاعات و البته نبود مدیریت صحیح است.

وی با اشاره به این که بارش ها تامین کننده بخش اعظمی از منابع آب در ایران است، افزود: آب در ایران به دو صورت منابع آب سطحی و رودخانه که منجر به ساخت سد می شود و هم چنین آب های زیرزمینی و چاه ها استحصال می شود که این دو منبع تامین کننده آب همه بخش های صنعت کشاورزی، شهری، مسکن، فضای سبز و .

است که در واقع مدیریتی در این راستا اعمال نمی شود.

آخانی تصریح کرد: شرایط امروز کشور ارتباطی به دولت ها و حکومت ها ندارد چراکه از دهه 40 فرآیند توسعه در کشور به غلط دنبال شد و حرکت به سمت ایران نوین آغاز شد، البته پس از انقلاب ایران متحمل جنگ شد که پس از جنگ سازندگی در کشور دنبال شد، اما باید این روند سازندگی به نوعی دنبال می شد که منابع خود را از دست ندهیم.

وی با بیان این که حرکت به سمت ایران نوین با بی توجهی به منابع دنبال شد، گفت: توسعه فارغ از نگاه مدیریتی منجر به از دست رفتن منابع شد در صورتی که توسعه باید با مدیریت منابع رقم می خورد.

مسلما جامعه به غذا، مسکن، شغل نیاز دارد اما برای تامین این نیازها تنها به منابع موجود فشار تحمیل شد و در این راستا تمرکز فشارها بر منابع طبیعی بویژه منابع آب وارد شد.

این فعال محیط زیست اظهار کرد: فشارها به نوعی بود که امروز با فعالیت بیش از 760 هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در کشور مواجه هستیم.

بخش اعظمی از مدیریت منابع مالی کشور صرف منابع سطحی می شد در صورتی که باید مدیریت منابع آب زیرزمینی دنبال شود.

وی مشکل اصلی مدیریت منابع آب را به روز نبودن قوانین حوزه آب دانست و با اشاره به قانون توزیع عادلانه آب در دهه 60 گفت: بعد از انقلاب که هنوز کشور در شرایط نرمالی نبود قانون توزیع عادلانه آب در مجلس مطرح شد که البته با توجه به این که کشور در آن سال ها از منابع آبی مناسب و بارش های قابل قبولی برخوردار بود، قانون مناسبی بود که با هدف جلوگیری از هرج و مرج در این حوزه مطرح شد، اما امروز دیگر پاسخگوی شرایط کنونی منابع آبی کشور نیست.

آخانی با تاکید بر این که داشتن قانون بد بهتر از نداشتن قانون است، افزود: تصویب این قانون در دهه 60 اثربخشی خاص خود را داشت، اما امروز با توجه به تغییر رژیم بارش ها، تغییر نوع برداشت ها و توسعه ناپایدار اثربخشی را در این حوزه شاهد نیستیم و باید بازنگری و به روز رسانی با توجه به شرایط موجود در این قانون انجام شود.

وی عنوان کرد: دنیا امروز از منابع آب سطحی، زیر زمینی و پساب خود در سایه قوانین به روز که پایداری منابع آب را بالا ببرد تبعیت می کند، اما ما چنین رویکردی نداریم.

در دهه 80 به جای بروزرسانی قانون موجود، قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه به تصویب رسید.

این قانون به واقع تیشه به ریشه آب ایران زد چراکه با برداشتن واژه غیرمجاز از چاه های غیرمجاز شرکت آب منطقه ای در استان ها امکان بستن بخش عمده ای از چاه های غیرمجاز را به منظور جلوگیری از برداشت بی رویه، از دست داد.

عضو اتاق فکر محیط زیست نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس (سیدمهدی مقدسی) با بیان این که قوانین فرسوده، نداشتن قانون به روز و خلاء قانونی شرایط کنونی را در بحث آب کشور رقم زده است، افزود: در علم محیط زیست بروز و ظهور چهار مولفه اعم از فرونشست زمین، از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری، شوری خاک و فرسایش خاک تهدید اساسی برای تمدن ایران محسوب می شود که درحال خودنمایی در کشور است و علت بروز این شرایط عدم حفظ منابع آب و استفاده نادرست از آن است.

وی اضافه کرد: حفظ منابع آب منجر به حفظ ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی، جلوگیری از شوری و فرسایش خاک می شود و اگر این منابع از دست برود هیچ راه بازگشتی وجود ندارد.

آخانی با تاکید بر اینکه مدیریت منابع آب شامل نوع برداشت و منابع مالی تخصیصی به این حوزه می شود، افزود: امروز بخش اعظمی از منابع مالی در حوزه آب صرف منابع آب سطحی و سد سازی ها می شود، در صورتی که باید منابع آب زیرزمینی مدیریت و تقویت شود.

وی گفت: در سال های اخیر 320 میلیارد تومان برای تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی در کشور در نظر گرفته شد که تنها 130 میلیارد تومان آن تخصیص یافت، اما آیا با این منابع مالی می توان 760 هزار حلقه چاه را تحت کنترل در آورد.

در صورتی هزاران میلیارد تومان صرف سدسازی و آب های سطحی می شود که نتیجه آن سد گتوند، دریاچه ارومیه و رودخانه خشک کارون است.

این فعال حوزه آب با اشاره به نبود متولی و دستگاهی جهت ارائه اطلاعات درست در باره وضعیت آب های سطحی، زیرزمینی و پساب تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که امروز در حال وقوع است، برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی و فرونشست های عمیقی است که در ایران رخ داده است.

وی با تاکید بر این که فرونشست زمین دشمن خاموش به شمار می رود، بیان کرد: در اتحادیه اروپا فرونشست سه میلیمتری زمین را بحران قلمداد می کنند در صورتی امروز در جنوب تهران ما شاهد فرونشست 36 سانتیمتری زمین هستیم، اما هیچ گونه بحرانی اعلام نمی شود.

فرونشست زمین زنگ خطر و تهدیدی برای خطوط راه آهن، ساختمان ها، اماکن و مناطق امنیتی استراتژیک و نظامی است.

آخانی اصلاح قوانین حوزه آب توسط قوه مقننه با توجه به شرایط موجود را یکی از راهکارهای مدیریت وضعیت کنونی و منابع آب دانست و گفت: علاوه بر قوانین باید اعتبارات موجود به سمت مدیریت منابع زیرزمینی هدایت شود.

باید با تکنولوژی روز دنیا آب به آبخوان ها باز گردد.

هم چنین کشاورزی باید با آبیاری نوین و تحت شرایط خاصی دنبال شود و افراد ضمن کاهش مصرف آب و بدون توسعه اراضی، تولید خود را همچون گذشته انجام دهند.

وی تصریح کرد: فرآیند توسعه در کشور باید اصلاح شود و در کنار طبیعت حرکت کنیم.

مدیریت و نگاه سازه ای مسائل را بغرنج کرده است در صورتی که باید با نگاه اکولوژیکی پیش رفت.

اصلاح اطلاعات موجود در حوزه آب نیاز واقعی کشور است و قطعا با سلاح اطلاعات واقعی و به روز می توان سطح آب های زیرزمینی را افزایش داده و مدیریت کرد.

عضو موسسه زیست محیطی سبزگستر اراک با اشاره به این که استان مرکزی همچون دیگر نقاط کشور دچار بحران های آبی است، گفت: توسعه افسارگسیخته دامپروری سنگین در این استان اقدامی کاملا اشتباه بود، چراکه دام سنگین بهره برداری از آب را چند برابر می کند، علاوه بر آن توسعه بی حد و حصر کشاورزی نیز ضربات سنگینی را به منابع آبی این استان وارد کرده است، اما می توان با مدیریت درست و اصلاح روند، چالش های موجود را جبران و حل کرد.

وی تصریح کرد: امروز 624 دشت در کشور وجود دارد که بیش از نیمی از آنها در شرایط بحرانی قرار دارند و باقی نیز جزو دشت های ممنوعه هستند که نمونه آن را می توان در استان مرکزی یافت، اما رفع همه این چالش های موجود شاید در ایجاد وزارت آب به صورت خاص باشد تا بتوان با دیدی جامع موضوع آب را در کشور حل کرد و با برنامه ریزی درست، توسعه را رقم زد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: توسعه - کشور - شرایط - میلیارد - میزان - جهان - ایران - جهانی - مصرف - افزایش - درصد - استان مرکزی - ایسنا - آینده - زیرزمینی - بارش - زمین - پیش بینی - خشکسالی - پایداری - تابستان - خبرنگار - برداشت - قوانین - فرسوده - کم آبی - تولید - گزارش - استان - نظارت

آخرین اخبار سرویس:
عملیات اجرایی پایاب سد گیوی از طریق فاینانس خارجی آغاز شود

قاتل ستایش سحرگاه پنجشنبه اعدام می شود

طرح مبارزه با اعتیاد محله محور در 10 شهرستان خراسان جنوبی اجرا می شود

نرم افزار «آدینه» رونمایی شد

اجرای پروژه راه آهن بوشهر به شیراز در اولویت برنامه های دولت قرار داده شود

باید در مقابل دشمنانی همچون ترامپ با اقتدار عمل کنیم

مدیریت امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) در واقعه کربلا مدیریت الهی بود

­تببین الگوی مطلوب زندگی روستایی و تشویق مهاجرت معکوس

توضیح ضرغامی در مورد آقای دوربینی/عکس

ضرغامی: آقای قرائتی از رفتارش با آقای دوربینی پشیمان است

بسیج امکانات فرهنگی برای احیای سنت امر به معروف و نهی از منکر

استخدام منشی جهت یک دفتر وکالت واقع در مشهد

استخدام منشی مسلط به کامپیوتر و تایپ جهت امور دفتری در تهران

استخدام کارگر ساده آقا جهت یک سوپر مارکت در شیراز

ولایتی:مشروط کردن برجام قابل قبول نیستی

کاریکاتور/ شهر میلان به رنگ آبی و مشکی در آمد

تهران بیش از ده ها پلاسکو دارد/ ایمن سازی از ساختمان شورا شروع کنید

استخدام مشاور حرفه ای جهت دفتر املاک در یوسف آباد تهران

تصاویر/ عزاداری شهادت امام سجاد(ع) در تهران

پایان ماجرای آقای دوربینی در تلویزیون!

استخدام پرسنل پذیرش جهت یک مرکز درمانی در مشهد

کتاب صوتی مرحوم «آیت الله مهدوی کنی» رونمایی شد

استخدام کارشناس فروش با پاداش و بیمه در شرکت پیام آوا پردازش

دفاتر پلیس +10 منطقه 11 تهران (آدرس و تلفن)

استخدام کارشناس تعمیرات بردهای الکترونیکی وکارشناس فنی و نصب

تصاویر/ تجمع اعتراض آمیز طلاب اهوازی در محکومیت سخنان رییس جمهور آمریکا

استخدام نیرو آشنا به امور اداری جهت شرکت راهسازی

فاطمه راکعی مشاور نجفی در امور بانوان شد

نوبخت: تحت تاثیر حرف های پوچ ترامپ قرار نمی گیریم

بررسی «زندگینامه و مبارزات آیت الله سیدمصطفی خمینی»

پای نزدیکان بابک زنجانی به دادسرا باز شد

باید از ظرفیت های منطقه برای بهبود معیشت مردم استفاده کرد

انتخاب رییس مرکز بهداشت غرب اهواز بعنوان عضو شورای راهبردی جمعیت استان

انتصاب رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شوای عالی امنیت ملی

واکنش ضرغامی به برخورد قرائتی با «آقای دوربینی»

دیدگاه های سکولاریستی نسبت به وحی قرآنی نقد و بررسی می شود

درمان زخم آمریکاگزیدگی پماد اروپا نیست

برگزاری دادگاه بقایی/ اعلام3شرکت مجاز اخذ ویزای اربعین/تاکید بر همکاری هسته ای ایران و روسیه...

درمان فرد معتاد نیاز به اراده و خواستن بسیار قوی دارد

سپاه مظهر عزت و عظمت ملت ایران است

فیلم/ کارنامه عملیات «رعد 3» پلیس تهران

تعهد تامین اجتماعی به بیمه کارگران ساختمانی

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خبر داد تأمین اعتبار ساخت پتروشیمی دهدشت در آینده نزدیک

نعمتی: هدف 40 ساله آمریکا براندازی حکومت ایران است

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شوای عالی امنیت ملی منصوب شد

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر شد

سپاه پاسداران، قلب تپنده انقلاب اسلامی است

عضو خبرگان رهبری:بدعهدی آمریکا روز به روز بر وحدت، ائتلاف ملی و عظمت ایران اسلامی می افزاید

منطقه آزاد ارس میزبان دومین دوره مسابقات قرآنی مناطق آزاد کشور است

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟

دانشجویان کردستانی اظهارات سخیف رییس جمهور آمریکا را محکوم کردند

منطقه آزاد ارس میزبان دومین دوره مسابقات قرآنی مناطق آزاد کشور است

ظریفیان یگانه رییس مرکز ارتباطات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی شد

پسر احمد محمود به جایزه ادبی به نام پدرش واکنش نشان داد

عضو خبرگان رهبری:بدعهدی آمریکا روز به روز بر وحدت، ائتلاف ملی و عظمت ایران اسلامی می افزاید

آمریکا با ساخت پایگاه نظامی در سوریه به دنبال تجزیه این کشور است

دانشجویان کردستانی اظهارات سخیف رییس جمهور آمریکا را محکوم کردند

آنچه رضا صادقی در دادگاه گفت

استخدام مدیر داخلی در مهد نمونه تهران

استخدام نیروی خانم در بیرون بر شکمو

بدل ترامپ در مترو تهران!+عکس

استخدام کارشناس مترجمی زبان در شرکت چهره سازان خورشید جنوب

استخدام منشی در بیمارستان چشم پزشکی نور

استخدام چند نفر نیروی برقکار آقا در مشهد

استخدام کارگر ساده آقا در مغازه لوله و اتصالات فروشی

استخدام فروشنده جهت کیف و کفش در محدوده پونکِ تهران

استخدام مدیر خانم جهت باشگاه بدنسازی در تهران

ببینید/حجت الاسلام قرائتی از آقا دوربینی عذرخواهی کرد

سپاه هیج نقشی در عملیات کرکوک ندارد

هیچ برنامه توسعه ای بدون همکاری ائمه جمعه محقق نمی شود

ابلاغ رای پرونده آمران حمله به «علی مطهری»

دختر مدیر نجومی بگیر ایرانی در روسیه! + عکس

استخدام تعدادی کارگر حرفه ای جهت کارواشی در مشهد

طرح نمایندگان مجلس برای مقابله با تهدیدات ترامپ

توضیح حجت الاسلام قرائتی درباره برخورد با آقای دوربینی

فردا؛ اجتماع حوزویان مشهد در محکومیت اقدامات اخیر آمریکا برگزار می شود

تجمع طلاب و فضلاء حوزه علمیه قم در محکومیت اظهارات ترامپ

تجمع بزرگ طلاب قم علیه اظهارات ترامپ

واکنش خواننده «یار دبستانی من» به جعل نام خلیج فارس

برگزاری مجمع عمومی ایران خودرو دیزل

تودیع و معارفه استاندار بوشهر

بیش از 4000 مددجوی زنجانی فاقد مسکن مناسب هستند

1.5 میلیارد دلار برای توانمندسازی جامعه عشایری اختصاص می یابد

عکس: آرمِ خونین

انتصاب جدید در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

ریشه آسیب های اجتماعی از عدم آگاهی و آموزش است

توافق برای احداث چهار هتل پنج ستاره در قم

سفر سردار سلیمانی به اقلیم ، بر اساس مصالح نظام

جلوه هایی ناب از حضور دانشگاهیان کرمان در تشییع پیکر یک شهید گمنام+تصاویر

هشتمین سالگرد شهدای وحدت

من طلبه، مستندساز و مدافع حرم هستم

واکنش خانواده نویسنده به جایزه «احمد محمود»

همایش ملی نکوداشت آیت الله مهدوی کنی

فرصت 6 ماهه شورا به شهرداری تهران برای ارایه لیست برج های ناایمن

دیدار مدیر کل و مدیران صدا و سیمای مرکز کیش با امام جمعه

ترامپ با تحریف نام خلیج فارس نشان داد دشمن همه ملت ایران است

رییس دانشگاه بوعلی سینا همدان جدی ترین گزینه برای وزارت علوم

مواضع ترامپ برجام را تقویت خواهد کرد/ ایران فعلا نباید دست به اقدام عملی بزند

عذر خواهی حجت الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

فاطمه راکعی مشاور شهردار تهران در امور بانوان شد

ترامپ به دنبال وقت کشی برای تحریم های بیشتر علیه ایران است

کتاب صوتی مرحوم «آیت الله مهدوی کنی» رونمایی شد

دانشجویان ورامین و پیشوا در پاسخ به اظهارات ترامپ تجمع کردند

لوایح سند تربیتی اعتقادی آموزش وپرورش نباید مورد بی توجهی قرار گیرد

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟

نماینده ولی فقیه در کردستان: ایجاد اشتغال و استفاده از ظرفیت های استان در اولویت قرار گیرد

«با ستاره ها» میزبان شهید علی زرکشان می شود

تجمع عاشوراییان و گرامیداشت شهید حججی در اراک برگزار شد

مساله امضای طلایی در گسترش فساد اقتصادی دولتمردان

انتشار چهار هزار مجموعه شعر در کشور

مراسم ترحیم همسر اعظم طالقانی برگزار شد + تصاویر

کارفرمایان با جذب مددجویان بهزیستی از ابزارهای تشویقی استفاده کنند

تهدید سپاه ، تهدید کل کشور است

امیر سیاری در ایتالیا : سخنان نابخردانه ترامپ تغییری در نام خلیج همیشه فارس ایجاد نمی کند

فاطمه راکعی مشاور شهردار تهران در امور بانوان شد

دو جمله ی ترامپ که خشم ایرانیان را برانگیخت

استخدام حسابدار در مجتمع بازرگانان

استخدام چهار ردیف شغلی جهت یک شرکت معتبر واقع در شیراز

جلسه ستاد اربعین بانک قوامین برگزار شد

استخدام نگهبان جهت رستوران آبنوس در مشهد

پشیمانی و عذرخواهی آقای قرائتی از برخوردش با «آقا دوربینی»

ناطق نوری: ترامپ هنوز باور نمی کند رییس جمهور یک کشور بزرگ شده

عکس/ قرائتی عذرخواهی کرد

اقتصادمقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است

استخدام منشی جهت کارواشی در غرب تهران

پای نزدیکان بابک زنجانی به دادسرا باز شد

استخدام انباردار آقا در محدوده فردوس غربِ تهران

پسر های خود را مسئولیت پذیر کنیم

خانم نماینده مجلس و رفتار نا متعارفش+عکس

گزارش «تایم» از واکنش ها در ایران به نطق ترامپ / دو جمله ی رییس جمهور آمریکا که خشم ایرانیان را برانگیخت

زنده شدن نوستالژی با چند پیکان ساده +عکس

تاکید جدی رهبر انقلاب بر مبارزه با فساد و بیکاری

استخدام نیروی میکاپ کار جهت سالن زیبایی نونینا در مشهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در البرز

فعال اصلاح طلب مشاور بانوان شهردار تهران شد

عذرخواهی استاد قرائتی از برخوردش با «آقا دوربینی»

استخدام کارمند فروش،کارمند خدمات مشتریان در یک شرکت معتبر

اتهام معاون احمدی نژاد مشخص شد

برگزاری سمینار 25 سال همکاری ایران و روسیه در زمینه بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای

نظر ولایتی در مورد تجزیه عراق و سوریه

عکس : ابراز ناراحتی حاج آقا قرائتی از رفتارش با آقای دوربینی

سخت گیری فیس بوک برای استخدام کارمندان بدون سوء پیشینه

حکم زندان برای 2نفر از رهبران جدایی طلب کاتالونیا

چاه و چاله را به دولت تذکر می دهیم

راه رسیدن به توسعه در خراسان جنوبی توجه به معادن است

یادواره 100 شهید کوثر و 2 شهید گمنام برگزار می شود

افتتاح نخستین مرکز بازتوانی مادر و کودکان

اعلام فراخوان بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز در کردستان

احتمال تعیین شهردار شهرکرد تا دو هفته آینده

سردار غیب پرور: آمریکایی ها می دانند که سپاه چه ارزشی در نظام اسلامی دارد

مهد قرآن خمینی شهر میزبان همایش «آموزش خانواده»

برگزاری جشن امضا و دیدار با سید علی شجاعی

جلسات خانگی قرآن مورد حمایت اداره تبلیغات اسدآباد است

آگاهی بخشی به مردم در همایش «سیره علوی» مدنظر باشد

برزند شهری با تاکستان های وسیع و سه گورستان از دوران اسلامی

هجمه ترامپ نشانگر موفقیت سپاه در حراست از انقلاب اسلامی است

اعلام جزییات و نحوه ثبت نام در دوره تخصصی حفظ قرآن

کمک به مردم مظلوم یمن و مسلمانان میانمار ارتباطی با دولت ندارد

همایش شهرهای هوشمند در استان گلستان برگزار شد

"شهدای مدافع حرم" هیمنه پوشالی استکبار را عیان کردند

صحیفه سجادیه راهنمای جامعی در زمینه مباحث توحیدی و اخلاقی است

سپاه پاسداران قلب تپنده انقلاب اسلامی است

موکب دامغان در کربلای معلی پذیرای 10 هزار زائر اربعین حسینی خواهد بود

40 هزار متر مربع از اراضی کشاورزی ورامین آزاد سازی شد

استاندار البرز:
 
 هیچ وقفه ای سر راه تولید نباشد

حفظ هویت ایرانی و انقلابی سدی در مقابل تهاجم دشمنان است

عربده کشی های آمریکایی ها هیچ فایده ای برایشان ندارد

نشست ارزیابی و تحلیل طرح جامع شناسنامه قرآنی کشور برگزار شد

فلسفه شناخت منتشر شد

هدف گذاری در حوزه فرهنگ و کتابخوانی امری ضروری است

آب چاه قلعه فلک الافلاک خرم آباد هنوز قابل شرب است

چطور اضطراب صبح گاهی را مدیریت کنیم؟

سپاه پاسداران قلب تپنده انقلاب اسلامی ایران است

غرفه های نمایشگاه مطبوعات از فردا جانمایی می شود

یادواره شهدای اطلاعات نیروی زمینی سپاه چهار استان در قم

یادواره شهدای اطلاعات نیروی زمینی سپاه 4 استان در قم

ارتقای فرهنگ صلح و سازش در جامعه از مهمترین رویکردهای برنامه توسعه قضایی است

پشیمانی و عذرخواهی آقای قرائتی از برخوردش با «آقا دوربینی»

مشاور شهردار در امور بانوان منصوب شد

واکنش خواننده «روزگار جوانی» به اظهارات ترامپ

استخدام آژانس هواپیمایی دلفین در تهران

بکاء بر سیدالشهداء(ع) جزء عبادات علنی امام سجاد(ع) بود

توضیح وزیر اقتصاد دولت یازدهم در مورد گازکشی باغچه سنگان

جدیدترین توضیحات شبکه سه درباره «سرزمین کهن» و تعویق پخش آن

استخدام نسخه پیچ جهت داروخانه ای در تهران

اگر این 7 وجه اشتراک را داشتید یعنی نیمه گمشده تان را پیدا کرده اید!

استخدام سالن کار و کارگر جهت یک رستوران در تهران

مراسم سالگرد تدفین شهدای گمنام لاهیجان برگزار می شود

وکیل مدافع بقایی: کیفرخواست دارای ایرادات شکلی است

ولایتی: سپاه هیچ نقشی درعملیات کرکوک ندارد

وقتی خانم های مهماندار، مازیار فلاحی را دوره می کنند! + عکس

رای پرونده آمران حمله به "علی مطهری" در شیراز ابلاغ شد

عبدخدایی: سازمان سیا درصدد تضعیف آیت‎الله کاشانی است

استخدام انباردار،آقا در شرکت معتبر تولیدکننده پوشاک

زمینه حضور مدیران پدافند غیرعامل در شوراهای توسعه استان ها فراهم شود

عذرخواهی قرائتی از "آقا دوربینی : از رفتارم پشیمانم

سادگی و فریب برخی دولت مردان موجب گستاخی ترامپ شد

مستشاران صهیونیستی با مشاوره های غلط، سرابی را برای بارزانی ساختند

توضیحات طیب نیا در مورد گازکشی اختصاصی به باغچه اش در سولقان

خلاء مدیریت فضای مجازی با تولید محتوای مناسب در استان هرمزگان برطرف می شود

منابع آب ایران گرفتار قوانین فرسوده

منابع آب ایران گرفتار قوانین فرسوده