مطالب مرتبط:
بورس در 1400 روز نخست روحانی
دیدار امروز روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان
دیدار امروز روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان
دکتر روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان دیدار می کند
نیویورک/ دیدار نخست وزیر ژاپن با روحانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-19اقتصادي

بورس در 1400 روز نخست روحانی


با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چند شعار و وعده بیش از بقیه گفته‎ها در ذهن ها ماند؛ یکی کنترل افزایش هیجانی و لحظه ای قیمت کالاها و گرفتن تابلوی ایست جلوی تورم بود.

- با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چند شعار و وعده بیش از بقیه گفته‎ها در ذهن ها ماند؛ یکی کنترل افزایش هیجانی و لحظه ای قیمت کالاها و گرفتن تابلوی ایست جلوی تورم بود که این اتفاق و وعده ی بجا، تا حدودی هم محقق شد و تورم نه متوقف بلکه تا حدودی کنترل شد و حالا دیگر خبری از نوسان لحظه ای کالا و قیمتها در اقتصاد کشور نیست.

اقتصادی که نبض آن در بورس اوراق بهادار می زند و رونق و روزهای خوب بورس نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی کشورها نشان از شکوفایی اقتصاد دارد و آهستگی نبض بورس و بی رمق آن مساوی است با رکود و بی حالی در اقتصاد؛ که البته این موضوع را نیز تیم اقتصادی رییس جمهور به خوبی می دانست و می داند، چرا که تالارنشینان بازار سرمایه به یاد دارند که در روزگارانی نه چندان دور "بازگشت امید" تیتر مشترک بسیاری از رسانه ها در چند روز مانده به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بود و از طرفی دیگر تنها چند روز مانده به انتخابات 24 خرداد 92، تالار شیشه ای معاملات بورس تهران میزبان رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی بود که وعده های امیدبخشی در رابطه با بازار سرمایه و رونق آن به سهامداران می داد.

بر این اساس نیز پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، رفته رفته با شکل گیری کابینه دولت یازدهم، قطار دولت شروع به حرکت کرد و بازار سرمایه نیز گام های خود را به سوی فتح قله های دست نیافتنی برداشت، تا جایی که در نیمه دوم سال 92 شاخص بورس تا مرز قله 90 هزار واحد هم پیش رفت که برخی دلیل این صعود تاریخی را اقبال سهامداران به نگاه و سیاستهای دولت جدی، کنترل تورم و افزایش لحظه ای قیمتها، بهبود شرایط اقتصادی، پیشرفت در مذاکرات سیاسی و مواردی از این دست عنوان می کنند و برخی هم تورم اقتصادی را که با تاخیر به تالار شیشه ای رسید و بر سودآوری شرکتها اثرگذار بود، دلیل آن برمی شمارند و به عنوان نمونه می گویند افزایش 3 برابری شاخص بورس در سال 92 را باید در کنار افزایش 3 برابری نرخ دلار و تاثیر آن بر بازار سهام تحلیل کرد.

به هر حال با وجود رکوردشکنی های پی درپی، سرانجام از دیماه 92 به بعد شاخص بورس در جاده سرازیری قرار گرفت که موضوعات متفاوتی برای توجیه افت بی منطق قیمت سهام شرکتها و نیز شاخص بورس توسط کارشناسان بر زبان جاری شده است که افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه سنگ آهنی ها، تخلیه حباب و هیجان در بورس، کاهش قیمت نفت، ریسک های سیاسی اقتصاد و بورس متاثر از مذاکرات هسته ای، وضعیت نامناسب جهانی برخی کالاها و صنایع و نیز سیاستهای دولت در کنترل تورم از جمله این موارد است.

اما آغاز سال 93 هم نتوانست توقفی باشد بر ریزش های پیاپی در بازار سرمایه؛ و برخی علت افت شاخص بورس در این سال را به گردن مباحث بودجه ای انداختند.

با این حال در نیمه نخست پاییز سال 93 حال و احوال بازار سرمایه دوباره رو به بهبودی نهاد و شاخص بورس در مدت چند هفته، صعود از کانال 71 به مرز 76 هزار واحد را به خود دید؛ تا این که مذاکرات سیاسی ایران و کشورهای 5+1 به ایستگاه سوم آذر رسید و نگاهها به وین دوخته شد تا شاید حلقه محاصره اقتصادی شکسته شود و محدودیتها برداشته.

در آن شرایط هم نظرات مختلف در خصوص نشست 7 روزه وین منتشر می شد؛ برخی از تمدید چند روزه تا چند ماهه صحبت می کردند و برخی هم رسیدن به توافق هسته ای را نوید می دادند و دم می زدند از آماده شدن برای گرفتن جشن هسته ای.

تا این که سرانجام مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 در وقت اضافه به پایان رسید و پس از 7 روز نشست های پیاپی، فشره و نفس گیر، مذاکرات هسته ای برای 7 ماه و 7 روز دیگر تمدید شد و سهامدارانی که در روزهای اول و دوم آذر 93 در صف های خرید نشسته بودند تا با پذیرش ریسک بیشتر از آب گل آلود مذاکرات سود و بهره صید کنند، با انتشار این خبر در صف فروش قرار گرفتند برای جستن از زیان و ضرر.

بر این اساس نیز اظهارنظرهای گوناگونی توسط کارشناسان بورسی مطرح شد؛ برخی تمدید مذاکرات را به فال نیک گرفتند و گفتند این اتفاق به معنای وجود دلایلی کافی برای رسیدن به توافق نهایی است و اتفاق بدی در این مذاکرات نیفتاده که برای اقتصاد و بازار سرمایه خبری نامیمون باشد.

برخی دیگر هم هیجان و جو روانی کاذب را دلیل تشکیل صف های فروش در تالار شیشه ای عنوان کردند و برخی هم ریزش قیمت سهام را به دلیل خوش بینی بیش از حد سهامداران به نتایج مذاکرات وین ربط دادند که برآورده نشدن آن موجب سر به زیر شدن شاخص بورس شد.

با این حال پس از تخلیه هیجانات مربوط به تمدید مذاکرات، سهامداران بازار باز هم شاهد افت قیمت ها و شاخص در بازار سرمایه بودند که این بار سقوط قیمت جهانی نفت بهانه ای شد برای توجیه این ریزش ها.

البته رفتار کج دار و مریض اقتصاد و بازار سرمایه کشور که به زلف برجام گره خوده بود در سال 94 و 95 هم ادامه پیدا کرد تا این که در نهایت خبر رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای و برجام موجب شد تا این ریسک کهنه بازار سهام رفته رفته کمرنگ شود که البته برجام و مذاکرات هسته ای، تنها دغدغه بازار سرمایه در 1400 روز نخست ریاست جمهوری حسن روحانی نبود.

چرا که هر چند که این روزها قیمت طلای سیاه به مرز 50 دلار رسیده است اما همانگونه که اشاره شد در دو سه سال گذشته کاهش قیمت هر بشکه نفت به کمتر از 30 دلار موجب شد تا نفس اقتصاد نفتی کشور و در پی آن بازار سرمایه به شماره بیفتد و در این مدت نفت ارزان آتش خود را به خِرمن بورس زد و به پایه ثابتی برای تداوم افت فرسایشی بازار سهام تبدیل شد.

همچنین همانطور که اشاره شد یکی از شعارهای اصلی دولت یازدهم کنترل تورم افسار گسیخته در اقتصاد کشور بود که دولتمردان تا حدودی هم توانستند به این مهم دست پیدا کنند، اما نکته مهم و قابل توجه در این زمینه به باور کارشناسان رکود اقتصادی، بخش های مختلف بویژه بخش تولید را با چالش مواجه کرده است و از آن می توان به عنوان یکی از دلایل اصلی بی رمقی بازار سرمایه در نیمه نخست ریاست جمهوری حسن روحانی یاد کرد.

البته فارغ از موضوعاتی که اشاره شد یکی از مشکلات قدیمی و اصلی بازار سرمایه کشور نبود تحلیل و غالب بودن جو روانی و هیجان است که از دیرباز در نوسانات قیمت ها و شاخص بازار سهام تاثیرگذار بوده و نشان داده برخی سهامداران بدون تجربه، تخصص، خبرگی و تحلیل لازم به خرید و فروش سهام آن هم با نگاه کسب سود در کوتاه مدت اقدام می کنند و نتیجه اقدام آنها نیز تشکیل صف های خرید یا فروش بدون هیچ توجیهی است که معادلات بازار سرمایه و تحلیل گران را تحت تاثیر خود قرار داده و فلسفه وجودی برخی موارد از جمله تجزیه و تحلیل و رصد شرایط بنگاهها و صنایع و نیز صندوق های سرمایه گذاری مشترک که توسط افراد حرفه ای در بورس اداره می شود را بی تاثیر کرده است.

همچنین در طول سالهای گذشته همواره از دخالت دولت در اقتصاد به عنوان یکی از آسیب های بازارهای مختلف کشور از جمله بازار سرمایه یاد شده است که ریشه آن را باید در دولتی بودن اقتصاد و عدم خصوصی سازی صحیح جستجو کرد.

اقتصادی که به جای حضور پررنگ بخش خصوصی و مردم، دولت کماکان میدان دار آن است و بجای این که عرضه و تقاضا در محیطی شفاف و رقابتی پیش برنده اقتصاد باشد، سایه سنگین حضور دولت، حرکتش را آهسته و در برخی موارد متوقف کرده است.

از طرفی دیگر وضعیت نامناسب اقتصاد جهانی و رکودی که در چند سال گذشته بر اقتصادهای بزرگ دنیا از جمله کشور چین سایه انداخته است نیز بر وضعیت بسیاری از صنایع کشور تاثیرات نامطلوب گذاشته و این موضوع موجب شده تا اقتصاد و صنایع ما و در پی آن بازار سهام در 1400 روز نخست روحانی از این رکود و بی رونقی در امان نباشد.

افزون بر این از کاهش سود بانکی نیز یکی دیگر از مشکلات بازار سرمایه در چند سال گذشته یاد می شود؛ چرا که نرخ سود بانکی از آن جهت برای بنگاهها و بازار سرمایه مورد توجه است که با کاهش آن، نرخ بهره تسهیلات ارائه شده به بنگاهها نیز کاهش پیدا می کند و با این اتفاق قیمت تمام شده تولیدات کاهش و سودآوری بنگاهها افزایش پیدا کرده که این خبر، می تواند یکی از بهترین اتفاق ها برای بورس باشد.

همچنین موضوع مورد توجه دیگر در این سالها، چند نرخی بودن ارز است که موجب سردرگمی سرمایه گذاران و مدیران بنگاههای واردات و صادرات محور بویژه شرکتهایی شده که مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می کنند و نبض شان با واردات و صادرات محصولات می زند که دولتمردان باید در این زمینه فکری کنند.

بعلاوه این که اهمیت این موضوع زمانی دو چندان می شود که بحث اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها مطرح و چند نرخی بودن ارز به معمای بزرگی برای ورود خارجی ها به اقتصاد و بورس کشور تبدیل می شود.

از سوی دیگر بحث توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی بویژه گروه بانکی در تالار شیشه ای نیز یکی دیگر از خاطرات فعالان بازار سرمایه از چهارسال گذشته است که کماکان ادامه دارد و به حبس نقدینگی معامله گران و بی اعتمادی بیشتر سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به سیستم بانگی منجر شده است.

از نگاهی دیگر بازار سرمایه در 1400 روز نخست ریاست جمهوری حسن روحانی سه رییس را بر صندلی ریاست بورس و اوراق بهادار کشور به خود دید و معامله گران در این مدت شاهد برخواستن علی صالح آبادی از مسند و نشستن محمد فطانت فرد بر صندلی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار بودند و نهمین سکاندار تاریخ بورس در روز 24 آذر سال 93 با نظر موافق شورای عالی بورس به یک دهه حضور علی صالح آبادی بر مسند ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار پایان داد.

بر این اساس در حالی میراث بازار سهام به فطانت 44 ساله رسید که توقف طولانی مدت نماد پالایشگاهی و همگان ترس از ریزش 11 هزار واحدی شاخص در زمان بازگشایی این نمادها در کنار موضوعاتی چون تعویق کیفی و شفاف سازی پالایشگاه ها، قیمتگذاری خوراک پتروشیمی ها و کاهش بهره مالکانه از جمله آزمون های سخت پیش روی وی بود.

اما با آغاز سال 95 و جدای از همه موارد و حاشیه های بازار سرمایه کشور در پنجمین روز مرداد پارسال شاپور محمدی میز ریاست را از محمد فطانت، آن هم در "روزهای متعال و آفتابی بورس" تحویل گرفت.

در مجموع نگاهی کلی به وضعیت بازار سرمایه در 1400 روز نخست حسن روحانی به عنوان رییس جمهور حکایت از سایه رکود اقتصادی بر بازار سرمایه دارد که بسیاری از این مشکلات اقتصادی و نیز موانع رشد بازار سرمایه به دوران ریاست جمهوری او خلاصه نمی شود و علاوه بر موارد یاد شده باید گفت در این مدت بخش های مختلف اقتصاد کشور از جمله تولید، صنعت، بازرگانی و خدمات با مشکلات گوناگونی چون تعیین دستوری قیمت ها، کاهش نیافتن نرخ بهره، افزایش بهای تمام شده کالاهای تولیدی و خدمات ارائه شده، محدودیت نقدینگی در بخش های متعدد واحدهای تولیدی و صنعتی، تاثیرات نامطلوب تحریم ها، قدیمی بودن تکنولوژی و مستهلک بودن دستگاهها، ضعف های مدیریتی و مواردی این چنینی دست به گریبان بوده که به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را بر بازار سرمایه نیز گذاشتند.

بازار سهامی که در این مدت به دلیل چشم اندازی نامشخص، انگیزه ورود نقدینگی را از سرمایه گذاران گرفت و بورس بی انگیزه و بی نقدینگی تبدیل به تنها خاطره به یاد مانده از این دوران است .

مهدی حاجی وند انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد - انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری - حسن روحانی - انتخاب - بورس - افزایش - بازار سرمایه - ریاست جمهوری - شاخص بورس - روحانی - اقتصادی - قیمت کالاها - بازار - قیمت - تورم - رییس جمهور - جمهوری - سرمایه - نرخ خوراک پتروشیمی - وعده - بورس اوراق بهادار - شاخص - سهام - لحظه - ستاد انتخاباتی - خوراک پتروشیمی - شیشه ای - کشور - دولت

آخرین اخبار سرویس:
750 میلیارد ریال به آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص یافت

تعویض 8 هزار کنتور آب آشامیدنی در شهرهای استان زنجان

معاون ارزی بانک مرکزی اعلام کرد: مدیریت بازار ارز هدف کوتاه مدت انتشار اوراق سپرده ارزی/ به سمت بازار متشکل ارزی حرکت می کنیم

آسیب نگاه مدیریتی به صنعت خودرو

لغو پروازهای آبادان به دلیل کاهش دید افقی

صادرات فرش دستباف کاهش یافت/تقلیل فهرست قالیبافان بیمه شده

چاره ای برای مهار بحران ارزی

مقاومت بانک ها در نرخ سود شکست

استخدام شش ردیف شغلی جهت تالار بستنی خاطره در قم

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در خراسان رضوی

استخدام تعدادی پیک موتوری در رستوران گلریز

بررسی مشکلات شهری در شورای شهر مرند

استخدام فروشنده خانم جهت شال و روسری در اصفهان

سید بهاءالدین حسینی هاشمی: قیمت دلار واقعی می شود/ سیاست جدید بانک مرکزی عاقلانه بود

استخدام تعدادی نیروی خانم در کارخانه دمپایی نگاران

کشف رازی قدیمی در زیر شاهکار پیکاسو

فضای سبزشهرزنجان طبق استانداردها احداث نشده

بیشتر کارگران بازنشسته حداقل مستمری را دریافت می کنند

مهلت یک ماهه برای ثبت نام کارت ملی هوشمند

نیروهای امنیت پرواز هواپیمای تهران_یاسوج/ عکس

پول مجازی تلگرام رکورد زد

عمده مشکلات تهران ناشی از نگاه خودرومحوری است

سود سپرده بالاتر از سود تسهیلات!

نگرانی خانواده های سرنشینان هواپیمای سقوط کرده/ عکس

انتشار 9500 میلیارد اسناد خزانه برای کمک به بخش کشاورزی و سلامت

اسامی خدمه پرواز سقوط کرده تهران _ یاسوج/ عکس

اختصاص 2750 میلیارد تومان برای قطار شهری، حمل و نقل شهری و مقابله با آلودگی هوا

تصویر واقعی شیائومی می میکس 2S لو رفت؛ دستگاهی بدون حاشیه نمایشگر!

تدوین آیین نامه معاملات آتی ارز

پرداخت 1300 میلیارد تومان به بخش صادرات

کاهش آلودگی گوشت مرغ به باکتری ها با کشتار صنعتی

حسنی: وزیر اقتصاد با عامل روانی افزایش نرخ ارز مقابله کند

سابقه ایمنی هواپیای ATR سقوط کرده

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل و کارمند؟؟ در شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در شرکت معتبر در تهران

افت ناگهانی قیمت طلا و سکه

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

مردم از یک وب سایت به وب سایت دیگر پاس کاری می شوند

خاصّه خوانی فارس از رسانه های روز کشور نرخ ارز با ارزپاشی کنترل نمی شود/ سفر روحانی به هندوستان خوب است اما...

نمایشگاه خوشنویسی در مشهد

رایزنی های صنعتی و پزشکی سمنان و کره جنوبی + فیلم

دو پیشنهاد کارگران برای جبران دستمزد پایین

آخرین وضعیت پایش بنزین تهران/ گوگرد در برخی جایگاه ها بالاتر از حد استاندارد است

معاون ارزی بانک مرکزی: حرکت به سمت بازار متشکل ارزی تسهیل می شود

ساماندهی بازار ارز با سامانه «نیما»

قیمت انواع حبوبات در بازار+جدول

وضعیت فولاد در بازارهای جهانی

آیا هواپیمای سقوط کرده جزو هواپیماهای جدید است؟

سامانه ثبت نام کارت هوشمند ملی از دسترس خارج شد

چهار میلیارد ریال تسهیلات به بهبود یافتگان اعتیاد در دیواندره پرداخت شد

روحانی در هند؛ دورتازه تعاملات منطقه ای

فلسفه تشکیل شورای گفت وگو، بهبود فضای کسب و کار است

صنعت شیشه و آیینه ایران خودکفا شده است/ قبل از انقلاب به واردات شیشه وابسته بودیم

تحول در صنعت فولاد استان تا ابتدای سال 97

استخدام برنامه نویس جهت وب سایت در شرکت معتبر در تهران

هواپیمای سقوط کرده 60 مسافر و 6 کروی پرواز داشته است

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خبرداد امکان منفی شدن تراز تجاری امسال با وجود رشد صادرات غیرنفتی

96 طرح صنایع دستی و گردشگری در اردبیل جهت دریافت تسهیلات ثبت شد

این هواپیما با گوشی کنترل می شود! + عکس

عرضه بیش از 57 هزار تن فولاد، مس و آلومینیوم

افزایش نرخ سود بانکی تیرخلاص به تولید ملی

قیمت انواع برنج ایرانی در بازار+جدول

سود سپرده بالاتر از سود تسهیلات!

بازدید مدیران بازار سرمایه از قطب سوم فولاد کشور

معاون ارزی بانک مرکزی: حرکت به سمت بازار متشکل ارزی تسهیل می شود

نکات کلیدی که برای خرید اجاق گاز رومیزی باید بدانید

8 میلیارد و 700 میلیون تومان زکات در زنجان جمع آوری شد

استخدام انباردار آقا با تجربه مرتبط جهت پروژه ساختمانی

استخدام پیک موتوری تمام وقت و نیمه وقت بدون ضامن در خراسان رضوی

استخدام فرکار و پیک موتوری در سلف سرویس نمونه

استخدام کارشناس برق و کارشناس مکانیک در شرکت مهندسی

دلار امروز چند؟ / نرخ ارز بانک امروز 29 بهمن 96

استخدام میکاپ کار، کوپ کار و اپیلاسیون کار در سالن ترمه

مرگ تنباکویی در ایران

خلبان پرواز سقوط کرده تهران _ یاسوج/ عکس

تصویب بودجه4.4هزارمیلیارد ریالی برای شهرداری ارومیه

استخدام فست فود کتلت کاکو

اعزام تیم های تشخیص هویت پلیس آگاهی به محل حادثه سقوط هواپیما

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی، تولید محتوا ،مدیر وب سایت

تعامل سه قوه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی وجود ندارد/ وجود اراده سیاسی، رمز موفقیت در فضای کسب وکار است

رانت عجیب در پتروشیمی

ورود نخستین ابزار ارزی به بازار

افزایش قیمت دلار؛علت گران شدن قیمت عتبات است

درآمد 850 میلیون دلاری تلگرام از ارز دیجیتالش

توجه مردم به تفاوت بین آب معدنی و آشامیدنی

پایان پانزدهمین جلسه بررسی بودجه 97

استخدام 6 ردیف شغلی در هتل های زنجیره ای مهر در یزد

استخدام کار آموز تور خارجی،با حقوق در آذر گشت آسمان

توضیحات یک مسئول درباره مشکلات صادرات قلمزنی

خبر خوش برای صادرکنندگان

کشف گور جمعی در جنوب موصل

سفر مقامات با هواپیمای VIP ماهان به محل حادثه

پرداخت تسهیلات ساخت، هوشمندانه خواهد شد

انتظار رشد تقاضای فولاد پس از تعطیلات عید شکوفه ها

موزه مغز درکشور راه اندازی می شود

فناوری اطلاعات حلقه مفقوده مبارزه با قاچاق است

بیش از 4 میلیارد تومان سهم شهرستان خوسف از اعتبارات استانی امسال

استخدام کارشناس فروش (رشته کشاورزی) در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس گرافیک کامپیوتری در شرکت معتبر در اصفهان

بورس در 1400 روز نخست روحانی

بورس در 1400 روز نخست روحانی