مطالب مرتبط:
بورس در 1400 روز نخست روحانی
دیدار امروز روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان
دیدار امروز روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان
دکتر روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان دیدار می کند
نیویورک/ دیدار نخست وزیر ژاپن با روحانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-19اقتصادي

بورس در 1400 روز نخست روحانی


با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چند شعار و وعده بیش از بقیه گفته‎ها در ذهن ها ماند؛ یکی کنترل افزایش هیجانی و لحظه ای قیمت کالاها و گرفتن تابلوی ایست جلوی تورم بود.

- با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چند شعار و وعده بیش از بقیه گفته‎ها در ذهن ها ماند؛ یکی کنترل افزایش هیجانی و لحظه ای قیمت کالاها و گرفتن تابلوی ایست جلوی تورم بود که این اتفاق و وعده ی بجا، تا حدودی هم محقق شد و تورم نه متوقف بلکه تا حدودی کنترل شد و حالا دیگر خبری از نوسان لحظه ای کالا و قیمتها در اقتصاد کشور نیست.

اقتصادی که نبض آن در بورس اوراق بهادار می زند و رونق و روزهای خوب بورس نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی کشورها نشان از شکوفایی اقتصاد دارد و آهستگی نبض بورس و بی رمق آن مساوی است با رکود و بی حالی در اقتصاد؛ که البته این موضوع را نیز تیم اقتصادی رییس جمهور به خوبی می دانست و می داند، چرا که تالارنشینان بازار سرمایه به یاد دارند که در روزگارانی نه چندان دور "بازگشت امید" تیتر مشترک بسیاری از رسانه ها در چند روز مانده به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بود و از طرفی دیگر تنها چند روز مانده به انتخابات 24 خرداد 92، تالار شیشه ای معاملات بورس تهران میزبان رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی بود که وعده های امیدبخشی در رابطه با بازار سرمایه و رونق آن به سهامداران می داد.

بر این اساس نیز پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، رفته رفته با شکل گیری کابینه دولت یازدهم، قطار دولت شروع به حرکت کرد و بازار سرمایه نیز گام های خود را به سوی فتح قله های دست نیافتنی برداشت، تا جایی که در نیمه دوم سال 92 شاخص بورس تا مرز قله 90 هزار واحد هم پیش رفت که برخی دلیل این صعود تاریخی را اقبال سهامداران به نگاه و سیاستهای دولت جدی، کنترل تورم و افزایش لحظه ای قیمتها، بهبود شرایط اقتصادی، پیشرفت در مذاکرات سیاسی و مواردی از این دست عنوان می کنند و برخی هم تورم اقتصادی را که با تاخیر به تالار شیشه ای رسید و بر سودآوری شرکتها اثرگذار بود، دلیل آن برمی شمارند و به عنوان نمونه می گویند افزایش 3 برابری شاخص بورس در سال 92 را باید در کنار افزایش 3 برابری نرخ دلار و تاثیر آن بر بازار سهام تحلیل کرد.

به هر حال با وجود رکوردشکنی های پی درپی، سرانجام از دیماه 92 به بعد شاخص بورس در جاده سرازیری قرار گرفت که موضوعات متفاوتی برای توجیه افت بی منطق قیمت سهام شرکتها و نیز شاخص بورس توسط کارشناسان بر زبان جاری شده است که افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه سنگ آهنی ها، تخلیه حباب و هیجان در بورس، کاهش قیمت نفت، ریسک های سیاسی اقتصاد و بورس متاثر از مذاکرات هسته ای، وضعیت نامناسب جهانی برخی کالاها و صنایع و نیز سیاستهای دولت در کنترل تورم از جمله این موارد است.

اما آغاز سال 93 هم نتوانست توقفی باشد بر ریزش های پیاپی در بازار سرمایه؛ و برخی علت افت شاخص بورس در این سال را به گردن مباحث بودجه ای انداختند.

با این حال در نیمه نخست پاییز سال 93 حال و احوال بازار سرمایه دوباره رو به بهبودی نهاد و شاخص بورس در مدت چند هفته، صعود از کانال 71 به مرز 76 هزار واحد را به خود دید؛ تا این که مذاکرات سیاسی ایران و کشورهای 5+1 به ایستگاه سوم آذر رسید و نگاهها به وین دوخته شد تا شاید حلقه محاصره اقتصادی شکسته شود و محدودیتها برداشته.

در آن شرایط هم نظرات مختلف در خصوص نشست 7 روزه وین منتشر می شد؛ برخی از تمدید چند روزه تا چند ماهه صحبت می کردند و برخی هم رسیدن به توافق هسته ای را نوید می دادند و دم می زدند از آماده شدن برای گرفتن جشن هسته ای.

تا این که سرانجام مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 در وقت اضافه به پایان رسید و پس از 7 روز نشست های پیاپی، فشره و نفس گیر، مذاکرات هسته ای برای 7 ماه و 7 روز دیگر تمدید شد و سهامدارانی که در روزهای اول و دوم آذر 93 در صف های خرید نشسته بودند تا با پذیرش ریسک بیشتر از آب گل آلود مذاکرات سود و بهره صید کنند، با انتشار این خبر در صف فروش قرار گرفتند برای جستن از زیان و ضرر.

بر این اساس نیز اظهارنظرهای گوناگونی توسط کارشناسان بورسی مطرح شد؛ برخی تمدید مذاکرات را به فال نیک گرفتند و گفتند این اتفاق به معنای وجود دلایلی کافی برای رسیدن به توافق نهایی است و اتفاق بدی در این مذاکرات نیفتاده که برای اقتصاد و بازار سرمایه خبری نامیمون باشد.

برخی دیگر هم هیجان و جو روانی کاذب را دلیل تشکیل صف های فروش در تالار شیشه ای عنوان کردند و برخی هم ریزش قیمت سهام را به دلیل خوش بینی بیش از حد سهامداران به نتایج مذاکرات وین ربط دادند که برآورده نشدن آن موجب سر به زیر شدن شاخص بورس شد.

با این حال پس از تخلیه هیجانات مربوط به تمدید مذاکرات، سهامداران بازار باز هم شاهد افت قیمت ها و شاخص در بازار سرمایه بودند که این بار سقوط قیمت جهانی نفت بهانه ای شد برای توجیه این ریزش ها.

البته رفتار کج دار و مریض اقتصاد و بازار سرمایه کشور که به زلف برجام گره خوده بود در سال 94 و 95 هم ادامه پیدا کرد تا این که در نهایت خبر رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای و برجام موجب شد تا این ریسک کهنه بازار سهام رفته رفته کمرنگ شود که البته برجام و مذاکرات هسته ای، تنها دغدغه بازار سرمایه در 1400 روز نخست ریاست جمهوری حسن روحانی نبود.

چرا که هر چند که این روزها قیمت طلای سیاه به مرز 50 دلار رسیده است اما همانگونه که اشاره شد در دو سه سال گذشته کاهش قیمت هر بشکه نفت به کمتر از 30 دلار موجب شد تا نفس اقتصاد نفتی کشور و در پی آن بازار سرمایه به شماره بیفتد و در این مدت نفت ارزان آتش خود را به خِرمن بورس زد و به پایه ثابتی برای تداوم افت فرسایشی بازار سهام تبدیل شد.

همچنین همانطور که اشاره شد یکی از شعارهای اصلی دولت یازدهم کنترل تورم افسار گسیخته در اقتصاد کشور بود که دولتمردان تا حدودی هم توانستند به این مهم دست پیدا کنند، اما نکته مهم و قابل توجه در این زمینه به باور کارشناسان رکود اقتصادی، بخش های مختلف بویژه بخش تولید را با چالش مواجه کرده است و از آن می توان به عنوان یکی از دلایل اصلی بی رمقی بازار سرمایه در نیمه نخست ریاست جمهوری حسن روحانی یاد کرد.

البته فارغ از موضوعاتی که اشاره شد یکی از مشکلات قدیمی و اصلی بازار سرمایه کشور نبود تحلیل و غالب بودن جو روانی و هیجان است که از دیرباز در نوسانات قیمت ها و شاخص بازار سهام تاثیرگذار بوده و نشان داده برخی سهامداران بدون تجربه، تخصص، خبرگی و تحلیل لازم به خرید و فروش سهام آن هم با نگاه کسب سود در کوتاه مدت اقدام می کنند و نتیجه اقدام آنها نیز تشکیل صف های خرید یا فروش بدون هیچ توجیهی است که معادلات بازار سرمایه و تحلیل گران را تحت تاثیر خود قرار داده و فلسفه وجودی برخی موارد از جمله تجزیه و تحلیل و رصد شرایط بنگاهها و صنایع و نیز صندوق های سرمایه گذاری مشترک که توسط افراد حرفه ای در بورس اداره می شود را بی تاثیر کرده است.

همچنین در طول سالهای گذشته همواره از دخالت دولت در اقتصاد به عنوان یکی از آسیب های بازارهای مختلف کشور از جمله بازار سرمایه یاد شده است که ریشه آن را باید در دولتی بودن اقتصاد و عدم خصوصی سازی صحیح جستجو کرد.

اقتصادی که به جای حضور پررنگ بخش خصوصی و مردم، دولت کماکان میدان دار آن است و بجای این که عرضه و تقاضا در محیطی شفاف و رقابتی پیش برنده اقتصاد باشد، سایه سنگین حضور دولت، حرکتش را آهسته و در برخی موارد متوقف کرده است.

از طرفی دیگر وضعیت نامناسب اقتصاد جهانی و رکودی که در چند سال گذشته بر اقتصادهای بزرگ دنیا از جمله کشور چین سایه انداخته است نیز بر وضعیت بسیاری از صنایع کشور تاثیرات نامطلوب گذاشته و این موضوع موجب شده تا اقتصاد و صنایع ما و در پی آن بازار سهام در 1400 روز نخست روحانی از این رکود و بی رونقی در امان نباشد.

افزون بر این از کاهش سود بانکی نیز یکی دیگر از مشکلات بازار سرمایه در چند سال گذشته یاد می شود؛ چرا که نرخ سود بانکی از آن جهت برای بنگاهها و بازار سرمایه مورد توجه است که با کاهش آن، نرخ بهره تسهیلات ارائه شده به بنگاهها نیز کاهش پیدا می کند و با این اتفاق قیمت تمام شده تولیدات کاهش و سودآوری بنگاهها افزایش پیدا کرده که این خبر، می تواند یکی از بهترین اتفاق ها برای بورس باشد.

همچنین موضوع مورد توجه دیگر در این سالها، چند نرخی بودن ارز است که موجب سردرگمی سرمایه گذاران و مدیران بنگاههای واردات و صادرات محور بویژه شرکتهایی شده که مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می کنند و نبض شان با واردات و صادرات محصولات می زند که دولتمردان باید در این زمینه فکری کنند.

بعلاوه این که اهمیت این موضوع زمانی دو چندان می شود که بحث اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها مطرح و چند نرخی بودن ارز به معمای بزرگی برای ورود خارجی ها به اقتصاد و بورس کشور تبدیل می شود.

از سوی دیگر بحث توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی بویژه گروه بانکی در تالار شیشه ای نیز یکی دیگر از خاطرات فعالان بازار سرمایه از چهارسال گذشته است که کماکان ادامه دارد و به حبس نقدینگی معامله گران و بی اعتمادی بیشتر سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به سیستم بانگی منجر شده است.

از نگاهی دیگر بازار سرمایه در 1400 روز نخست ریاست جمهوری حسن روحانی سه رییس را بر صندلی ریاست بورس و اوراق بهادار کشور به خود دید و معامله گران در این مدت شاهد برخواستن علی صالح آبادی از مسند و نشستن محمد فطانت فرد بر صندلی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار بودند و نهمین سکاندار تاریخ بورس در روز 24 آذر سال 93 با نظر موافق شورای عالی بورس به یک دهه حضور علی صالح آبادی بر مسند ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار پایان داد.

بر این اساس در حالی میراث بازار سهام به فطانت 44 ساله رسید که توقف طولانی مدت نماد پالایشگاهی و همگان ترس از ریزش 11 هزار واحدی شاخص در زمان بازگشایی این نمادها در کنار موضوعاتی چون تعویق کیفی و شفاف سازی پالایشگاه ها، قیمتگذاری خوراک پتروشیمی ها و کاهش بهره مالکانه از جمله آزمون های سخت پیش روی وی بود.

اما با آغاز سال 95 و جدای از همه موارد و حاشیه های بازار سرمایه کشور در پنجمین روز مرداد پارسال شاپور محمدی میز ریاست را از محمد فطانت، آن هم در "روزهای متعال و آفتابی بورس" تحویل گرفت.

در مجموع نگاهی کلی به وضعیت بازار سرمایه در 1400 روز نخست حسن روحانی به عنوان رییس جمهور حکایت از سایه رکود اقتصادی بر بازار سرمایه دارد که بسیاری از این مشکلات اقتصادی و نیز موانع رشد بازار سرمایه به دوران ریاست جمهوری او خلاصه نمی شود و علاوه بر موارد یاد شده باید گفت در این مدت بخش های مختلف اقتصاد کشور از جمله تولید، صنعت، بازرگانی و خدمات با مشکلات گوناگونی چون تعیین دستوری قیمت ها، کاهش نیافتن نرخ بهره، افزایش بهای تمام شده کالاهای تولیدی و خدمات ارائه شده، محدودیت نقدینگی در بخش های متعدد واحدهای تولیدی و صنعتی، تاثیرات نامطلوب تحریم ها، قدیمی بودن تکنولوژی و مستهلک بودن دستگاهها، ضعف های مدیریتی و مواردی این چنینی دست به گریبان بوده که به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را بر بازار سرمایه نیز گذاشتند.

بازار سهامی که در این مدت به دلیل چشم اندازی نامشخص، انگیزه ورود نقدینگی را از سرمایه گذاران گرفت و بورس بی انگیزه و بی نقدینگی تبدیل به تنها خاطره به یاد مانده از این دوران است .

مهدی حاجی وند انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد - انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری - حسن روحانی - انتخاب - بورس - افزایش - بازار سرمایه - ریاست جمهوری - شاخص بورس - روحانی - اقتصادی - قیمت کالاها - بازار - قیمت - تورم - رییس جمهور - جمهوری - سرمایه - نرخ خوراک پتروشیمی - وعده - بورس اوراق بهادار - شاخص - سهام - لحظه - ستاد انتخاباتی - خوراک پتروشیمی - شیشه ای - کشور - دولت

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی فرانسه برای تولید گیربکس های اتومات در ایران

مدیر عامل سازمان آب و برق استان:آب غدیر تا پایان سال به شادگان می رسد

پست اینستاگرامی آذری جهرمی درباره طرح رجیستری

ماجرای خط ویژه گازرسانی به ویلای طیب نیا

نشانه های خرابی دینام چیست؟

توضیحات وزیرارتباطات درباره طرح رجیستری و کنایه به صداوسیما: اگر قاچاق بد است و قاچاقچی دزد، باید همه با هم در برابر آنها یکپارچه عمل کنیم/این طرح نباید باعث افزایش قیمت شود

12 هزار طرح عمرانی در استان اصفهان به بهره برداری رسیده است

اجرای طرح رجیستری نباید باعث افزایش قیمت برای مصرف کننده شود

با معروف ترین پدربزرگ هوندا آشنا شوید! +عکس

پست اینستاگرامی آذری جهرمی درباره طرح رجیستری

اطلاعیه وزارت نفت درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق دارایی

عکس/ رونمایی از آخرین نسخه مرسدس جی 65

پست اینستاگرامی آذری جهرمی درباره طرح رجیستری

افزایش سرمایه گذاری شرکت کوالکام در فناوری های پوشیدنی

طرح گازرسانی به روستاهای بخش بهرام بیگی دنا بهره برداری شد

گردوغبار نمکی در کمین خوزستانی ها

سهم ایران از روز جهانی باستان شناسی

پست اینستاگرامی آذری جهرمی درباره طرح رجیستری

آزموده را آزمودن خطاست

دلار از روند صدور روادید اربعین حذف شد

اقتصاد سبز، محور برنامه های مناطق آزاد

پایگاه اورژانس جاده ای در منطقه سادات محمودی دنا راه اندازی می شود

خبر 20، شنبه 29 مهر 96

پست اینستاگرامی آذری جهرمی درباره طرح رجیستری

استخدام کارمند خانم در آژانس مسافرتی یزدان گشت سفیران

تلاش بنیاد مستضعفان برای افزایش سرانه مصرف آبزیان

2کارخانه شالی خشک کن در اهواز به بهره برداری رسید

استخدام شرکت صنایع تک نان جنوب

مفهوم اقتصادی تولید چیست؟

ثبت نام زائران اربعین در سامانه سماح در خوزستان از سرگرفته شد

آغاز شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا

تأمین اجتماعی و صندوق ها برای مردم اعتماد آفرینند

حمایت اتاق بازرگانی تهران از استارت آپ ها

الجزایر، همگام با توافق کاهش تولید نفت

16 تن محصول تاریخ مصرف گذشته در اردستان ضبط شد

یک نفر از هر 4 موتورسوار تهرانی گواهینامه دارد

تعطیلی مراکز غیرقانونی عرضه گاز «ال پی جی» در البرز

آذربایجان غربی، رتبه نخست تولید سیب در کشور

دلار از روند صدور روادید اربعین حذف شد

نشانه های خرابی دینام چیست؟(2)

توضیحات آموزش و پرورش درباره تاخیر در پرداخت اقساط وام فرهنگیان

جرم انگاری مالیات عملیاتی شد/عزم جدی برای مبارزه با فرار مالیاتی

آمادگی فرانسه برای تولید گیربکس های اتومات در ایران

فاجعه؛ فاصله درآمدی عجیب یک سلبریتی و یک دانشمند

توضیحات آموزش و پرورش درباره وام فرهنگیان

منظور از تولید چیست؟

نشست کمیسیون همکاری های روسیه و ترکیه برگزار شد/ حذف دلار از معاملات مالی در دستور کار

فروش سامسونگ در آمریکا هنوز بیشتر از اپل است!

آشنایی با مطرح ترین بازی های سال 2017 | شیطان درون 2

نرخ بیکاری در شهرستان اردستان کاهش یافته است

کلنگ گازرسانی به روستاهای شهرستان دنا به زمین زده شد

کارگران شهرداری با وعده نمی توانند امرار معاش کنند

پرداخت وام اشتغالزایی به روستاییان با شرایط آسان

اجرای طرح ممنوعیت عرضه قلیان در البرز

داروهای وارداتی گران نشده است

پرداخت تسهیلات اشتغال جایگزین به صاحبان قلیان سراها در البرز

قیمت دقیق ویزای عراق اعلام شد/ایرانی ها به ریال ویزا می خرند

استخدام آبدارچی،منشی،فروشنده در راشین تجارت رادمهر

تالار شهرداری اشتهارد فروخته می شود

مهلت 10 روزه برای جمع آوری قلیان ها

هشدار وزیر ارتباطات در مورد فرصت طلبان طرح رجیستری

فال روزانه یکشنبه 29 مهر ماه 96

دلار از روند صدور روادید اربعین حذف شد

جزییات و نحوه تشخیص اصالت کالاهای وارداتی

رشد قیمت نفت با تمدید توافق کاهش تولید

اعتراض ترکمن ها به واردات اسب

دیپلماسی به کمک صادرات می آید

الزام بانک ها به نظارت درونی

کرایه بین شهری گنبدکاووس به آزادشهر افزایش نیافته است

صادرات غیرنفتی؛ دستیابی به رشد پایدار و توسعه اقتصادی

پیوستن سازمان استاندارد ایران به عضویت هیات مدیره فنی سازمان بین المللی استاندارد

یکی از مسئولان کنفرانس بازنگری ان پی تی: تغییر در برجام، بر ان پی تی تاثیر می گذارد

این بازی را بخرید و یک دستگاه Mazda mx5 تحویل بگیرید! +عکس

خودرو منحصر به فرد ب ام و X3 M 2017+عکس

تولید تجمعی میدان یادآوران از مرز 100 میلیون بشکه گذشت

تداوم گازرسانی به روستاها/جلوگیری از مهاجرت با تامین رفاه اهالی

الجزایر، همگام با توافق کاهش تولید نفت

تاخیر در پرداخت اقساط وام فرهنگیان/ آموزش و پرورش: دیگر رخ نخواهد داد

رییس پژوهشگاه صنعت نفت تغییر کرد/کاتوزیان، مشاور وزیر نفت شد

جرم انگاری مالیات عملیاتی شد/عزم جدی برای مبارزه با فرار مالیاتی

دلار از روند صدور روادید اربعین حذف شد

اسباب بازی هایی که برای اقتصاد کشور گران تمام میشود

آلودگی4.6 تریلیون دلار به اقتصاد جهان ضرر می زند

آمادگی فرانسه برای تولید گیربکس های اتومات در ایران

واگذاری بلبرینگ سازی تبریز هیچ ارتباطی به سازمان خصوصی ندارد

85 میلیارد تومان تسهیلات بهین یاب در استان قزوین پرداخت شد

ورود شورای رقابت به افزایش قیمت خودرو

آماری غم انگیز از دختران ایرانی

جزییات و نحوه تشخیص اصالت کالاهای وارداتی

تسهیلات مصوب مجلس برای اشتغالزایی در مناطق محروم

کلیه پروزه های شهرداری اراک دارای روز شمار می شوند

استخدام ام دی اف کار و دانشجوی کار آموز فضای مجازی / تبریز

320 میلیارد ریال مستمری به بیمه شدگان شیروان پرداخت شد

چرا پرداخت اقساط وام فرهنگیان به تاخیر افتاد؟

اخراج مادران شاغل با لغو دستورالعمل وزارت کار

غرضی : بازار موبایل در دست قاچاقچیان است

راهکارهایی طلایی که باعث زیاد شدن عمر لاستیک خودرو می شود

رکورد کاهشی قیمت طلا در بازار کامکس آمریکا

گزارش تصویری : آزموده را آزمودن خطاست

دلار از روند صدور روادید اربعین حذف شد

دلار از روند صدور روادید اربعین حذف شد

کارگزاری بانک دی گزارش مالی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر را منتشر کرد

خط تولید لامبورگینی های قد بلند یوروس+فیلم

فیلم/ مشکلات صادرات بعد از برجام

پارساگزارش «مهر» را تایید و آمار جهانگیری را تکذیب کرد

حذف دلار از روند صدور روادید اربعین

بررسی مزدا BT-50 پیکاپ دوکابین ناآشنا ژاپنی

استخدام مدیر فروش جهت شرکت معتبر معماری در تهران

خط و نشان سوئدی ها برای ژرمن ها؛ پولستار 1 با پیشرانه هیبریدی 600 اسب بخاری معرفی شد

مدیر عامل سازمان آب و برق استان:آب غدیر تا پایان سال به شادگان می رسد

پارسانیا گزارش «مهر» را تایید و آمار جهانگیری را تکذیب کرد

استقبال کم نظیر مردم چهارمحال وبختیاری از دوازدهمین نمایشگاه کتاب در شهرکرد

مدیر عامل سازمان آب و برق استان:آب غدیر تا پایان سال به شادگان می رسد

4 هزار طرح نیمه تمام ورزشی روی دست دولت دوازدهم مانده است

روایت فالگیر مشهور از استیصال زنان ایرانی!

دلار از روند صدور روادید اربعین حذف شد

صادرات محصولات لبنی استان کرمانشاه به قطر

استخدام پیک موتوری در شرکت معتبر در قزوین

1105 راس آهوی نادر در زنجان سرشماری شد

توضیحات آموزش و پرورش درباره تاخیر در پرداخت اقساط وام فرهنگیان

فعالیت 18 مددسرای شهرداری تهران در فصل زمستان

واکنش وزارت نفت درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق اقتصاد

گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان مشوقی برای تولید با کیفیت کالای ایرانی

کشف محموله 90میلیون تومانی کالای قاچاق در سمنان

هزار میلیارد ریال از اموال بیت المال در دست زمین خواران + مصاحبه

مدیرعامل بانک سپه از کشف و شناسایی صدور تعدادی ضمانتنامه واهی در یکی از شعب بانک خبر داد

بانک قرض الحسنه مهر ایران، رشد 45 درصدی منابع قرض الحسنه مدیریت شعب اردبیل در 6 ماه نخست سال

آخرین نسخه مرسدس جی 65 رونمایی شد +تصاویر

افزایش سرمایه گذاری روس نفت در کردستان عراق

اطلاعیه وزارت نفت درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق دارایی

گفتگوی 18:30/ شاخص ترین چالش ها و موانع پیش روی صادرات

استادیوم 15 هزار نفری چهارمحال و بختیاری در 3 فاز احداث شود

وزیر ورزش و جوانان مطرح کرد 4 هزار پروژه ناتمام ورزشی در کشور/ به جز چند کشور قبیله ای، سایر کشورها از ایران حمایت کردند

اعتبارات وام ازدواج افزایش یافت

پیام ملک سلمان برای رییس جمهور عراق

احداث دهکده گردشگری در شهرستان دنا

تنبل ها هم روز جهانی دارند؟!

تغییرات در نیسان ماکسیما مدل 2018+عکس

سرهای بریده نخل های خوزستان+عکس

حواله خریدبذربه جای طلب گندمکاران/مراجعه کشاورزان به بانک کشاورزی

بیت کوین برای اولین بار از 6100 دلار فراتر رفت

استخدام مدیر رستوران ،پیک موتوری ،کادر آشپزخانه،سالن کار / تبریز

انداختن سکه در موتور هواپیما برای داشتن سفری بی خطر در چین +عکس

مرغ گران می شود

اطلاعیه وزارت نفت درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق دارایی

واکنش وزارت نفت به خبر «خط ویژه گازرسانی به ویلای طیب نیا»

عکس/ رونمایی از آخرین نسخه مرسدس جی 65

ایمن سازی شریان های حیاتی تهران

سکه 14 هزار تومان ارزان شد

افزایش ارزش بیت کوین در سال جاری

تولید و اشتغال در کارگاه کوچک

دلیل افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی

آیا پاستیل برای استخوان سازی خوب است؟

ماراتن سودآوری در 4 بازار سرمایه گذاری

شریعتمداری: کیک اقتصاد کوچک مانده است

جهانگیری: وزارت خارجه دیپلماسی اقتصادی را فعال می کند

زور مجلسی ها به بانک ها نمی رسد

کهنه زخم حاشیه نشینی بر دل مشهد

کیا سورنتو 2018 چه تغییراتی کرده است؟

اطلاعیه وزارت نفت درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق دارایی

گردوغبار نمکی در کمین خوزستانی ها

طلاق های عاطفی و نقش شبکه های اجتماعی در شکل گیری آن

داروهای وارداتی گران می شوند؟

حذف برخی مراکز مجاز فروش بلیت پروازهای اربعین

رشد چشمگیر تولید پسته در قم

برای خرید پاوربانک چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

اعطای 716 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان مرکزی

کارگزاری بانک دی گزارش مالی سالیانه شرکت مفاخر را منتشر کرد

28 درصد واحدهای تولیدی استان گلستان فعال نیست

1.5 میلیارد تومان پوشش بیمه‎ای نمایشگاه سراسری کتاب گلستان

یادداشت اقتصادی/ ساماندهی بازار ارز در گرو شناسنامه دار شدن همه بازیگران بازار

تصویری از گران قیمت ترین کیف الماس نشان

صادرات محصولات جدید سایپا به شبکه جهانی همزمان با عرضه در بازار داخل

قیمت های امروز دلار و سکه در بازار

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت مهندسی آلتون رای/تهران

اطلاعیه وزارت نفت درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق دارایی

افت بهای سکه و ارز/ حباب سکه بیشتر شد + جدول

گرانفروشی به شیوه دولت

7 میلیون و 500 هزار تومان به کشاورزان و باغداران پرداخت می شود

تایید 40 پتنت برای ثبت بین المللی از سوی کانون پتنت معاونت علمی

اطلاعیه وزارت نفت درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق دارایی

کشف محموله 90 میلیون تومانی کالای قاچاق در سمنان

جدول/ قیمت روز انواع پکیج گرمایشی

نیسان، تولیدش را به تعلیق در آورد

رشد 13 برابری اعتبارات امور روستایی و دهیاری ها

کشورهای صادرکننده کره به ایران

ذخیره 85 هزار نمونه سلول های بنیادی در بانک خون بند ناف رویان

عرضه فقط 3 میلیون آیفون ایکس در بازار + قیمت

تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر حذف قوانین دست و پاگیر تولید

زور مجلسی ها به بانک ها نمی رسد

لزوم حفاظت و صیانت از باغ های شیراز

جدول/ قیمت موبایل های آیفون در بازار

روس ها در اندیشه کنترل خط لوله کردستان

بهسازی اماکن ورزشی فرسوده کاشمر

واکنش وزارت نفت به شبهه افکنی ها درباره گازرسانی به ملک وزیر سابق

استخدام کارشناس فروش در شرکت مبنا سرشت پارسیان

در دولت احمدی نژاد فاصله پولدار و فقیر به کمترین حد و در دولت روحانی به بالاترین حد 10 سال اخیر رسید + جدول

پرداخت وام اشتغالزایی به روستاییان با شرایط آسان

ظرافت و مهندسی؛ ماکت 9300 دلاری موتور و گیربکس بوگاتی شیرون

فولکس واگن سوپراسپرت برقی می سازد

بورس در 1400 روز نخست روحانی

بورس در 1400 روز نخست روحانی