مطالب مرتبط:
بورس در 1400 روز نخست روحانی
دیدار امروز روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان
دیدار امروز روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان
دکتر روحانی با نخست وزیران ژاپن، پاکستان، نروژ و بلژیک و رییس جمهور بلغارستان دیدار می کند
نیویورک/ دیدار نخست وزیر ژاپن با روحانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-19اقتصادي

بورس در 1400 روز نخست روحانی


با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چند شعار و وعده بیش از بقیه گفته‎ها در ذهن ها ماند؛ یکی کنترل افزایش هیجانی و لحظه ای قیمت کالاها و گرفتن تابلوی ایست جلوی تورم بود.

- با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چند شعار و وعده بیش از بقیه گفته‎ها در ذهن ها ماند؛ یکی کنترل افزایش هیجانی و لحظه ای قیمت کالاها و گرفتن تابلوی ایست جلوی تورم بود که این اتفاق و وعده ی بجا، تا حدودی هم محقق شد و تورم نه متوقف بلکه تا حدودی کنترل شد و حالا دیگر خبری از نوسان لحظه ای کالا و قیمتها در اقتصاد کشور نیست.

اقتصادی که نبض آن در بورس اوراق بهادار می زند و رونق و روزهای خوب بورس نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی کشورها نشان از شکوفایی اقتصاد دارد و آهستگی نبض بورس و بی رمق آن مساوی است با رکود و بی حالی در اقتصاد؛ که البته این موضوع را نیز تیم اقتصادی رییس جمهور به خوبی می دانست و می داند، چرا که تالارنشینان بازار سرمایه به یاد دارند که در روزگارانی نه چندان دور "بازگشت امید" تیتر مشترک بسیاری از رسانه ها در چند روز مانده به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بود و از طرفی دیگر تنها چند روز مانده به انتخابات 24 خرداد 92، تالار شیشه ای معاملات بورس تهران میزبان رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی بود که وعده های امیدبخشی در رابطه با بازار سرمایه و رونق آن به سهامداران می داد.

بر این اساس نیز پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، رفته رفته با شکل گیری کابینه دولت یازدهم، قطار دولت شروع به حرکت کرد و بازار سرمایه نیز گام های خود را به سوی فتح قله های دست نیافتنی برداشت، تا جایی که در نیمه دوم سال 92 شاخص بورس تا مرز قله 90 هزار واحد هم پیش رفت که برخی دلیل این صعود تاریخی را اقبال سهامداران به نگاه و سیاستهای دولت جدی، کنترل تورم و افزایش لحظه ای قیمتها، بهبود شرایط اقتصادی، پیشرفت در مذاکرات سیاسی و مواردی از این دست عنوان می کنند و برخی هم تورم اقتصادی را که با تاخیر به تالار شیشه ای رسید و بر سودآوری شرکتها اثرگذار بود، دلیل آن برمی شمارند و به عنوان نمونه می گویند افزایش 3 برابری شاخص بورس در سال 92 را باید در کنار افزایش 3 برابری نرخ دلار و تاثیر آن بر بازار سهام تحلیل کرد.

به هر حال با وجود رکوردشکنی های پی درپی، سرانجام از دیماه 92 به بعد شاخص بورس در جاده سرازیری قرار گرفت که موضوعات متفاوتی برای توجیه افت بی منطق قیمت سهام شرکتها و نیز شاخص بورس توسط کارشناسان بر زبان جاری شده است که افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه سنگ آهنی ها، تخلیه حباب و هیجان در بورس، کاهش قیمت نفت، ریسک های سیاسی اقتصاد و بورس متاثر از مذاکرات هسته ای، وضعیت نامناسب جهانی برخی کالاها و صنایع و نیز سیاستهای دولت در کنترل تورم از جمله این موارد است.

اما آغاز سال 93 هم نتوانست توقفی باشد بر ریزش های پیاپی در بازار سرمایه؛ و برخی علت افت شاخص بورس در این سال را به گردن مباحث بودجه ای انداختند.

با این حال در نیمه نخست پاییز سال 93 حال و احوال بازار سرمایه دوباره رو به بهبودی نهاد و شاخص بورس در مدت چند هفته، صعود از کانال 71 به مرز 76 هزار واحد را به خود دید؛ تا این که مذاکرات سیاسی ایران و کشورهای 5+1 به ایستگاه سوم آذر رسید و نگاهها به وین دوخته شد تا شاید حلقه محاصره اقتصادی شکسته شود و محدودیتها برداشته.

در آن شرایط هم نظرات مختلف در خصوص نشست 7 روزه وین منتشر می شد؛ برخی از تمدید چند روزه تا چند ماهه صحبت می کردند و برخی هم رسیدن به توافق هسته ای را نوید می دادند و دم می زدند از آماده شدن برای گرفتن جشن هسته ای.

تا این که سرانجام مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 در وقت اضافه به پایان رسید و پس از 7 روز نشست های پیاپی، فشره و نفس گیر، مذاکرات هسته ای برای 7 ماه و 7 روز دیگر تمدید شد و سهامدارانی که در روزهای اول و دوم آذر 93 در صف های خرید نشسته بودند تا با پذیرش ریسک بیشتر از آب گل آلود مذاکرات سود و بهره صید کنند، با انتشار این خبر در صف فروش قرار گرفتند برای جستن از زیان و ضرر.

بر این اساس نیز اظهارنظرهای گوناگونی توسط کارشناسان بورسی مطرح شد؛ برخی تمدید مذاکرات را به فال نیک گرفتند و گفتند این اتفاق به معنای وجود دلایلی کافی برای رسیدن به توافق نهایی است و اتفاق بدی در این مذاکرات نیفتاده که برای اقتصاد و بازار سرمایه خبری نامیمون باشد.

برخی دیگر هم هیجان و جو روانی کاذب را دلیل تشکیل صف های فروش در تالار شیشه ای عنوان کردند و برخی هم ریزش قیمت سهام را به دلیل خوش بینی بیش از حد سهامداران به نتایج مذاکرات وین ربط دادند که برآورده نشدن آن موجب سر به زیر شدن شاخص بورس شد.

با این حال پس از تخلیه هیجانات مربوط به تمدید مذاکرات، سهامداران بازار باز هم شاهد افت قیمت ها و شاخص در بازار سرمایه بودند که این بار سقوط قیمت جهانی نفت بهانه ای شد برای توجیه این ریزش ها.

البته رفتار کج دار و مریض اقتصاد و بازار سرمایه کشور که به زلف برجام گره خوده بود در سال 94 و 95 هم ادامه پیدا کرد تا این که در نهایت خبر رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای و برجام موجب شد تا این ریسک کهنه بازار سهام رفته رفته کمرنگ شود که البته برجام و مذاکرات هسته ای، تنها دغدغه بازار سرمایه در 1400 روز نخست ریاست جمهوری حسن روحانی نبود.

چرا که هر چند که این روزها قیمت طلای سیاه به مرز 50 دلار رسیده است اما همانگونه که اشاره شد در دو سه سال گذشته کاهش قیمت هر بشکه نفت به کمتر از 30 دلار موجب شد تا نفس اقتصاد نفتی کشور و در پی آن بازار سرمایه به شماره بیفتد و در این مدت نفت ارزان آتش خود را به خِرمن بورس زد و به پایه ثابتی برای تداوم افت فرسایشی بازار سهام تبدیل شد.

همچنین همانطور که اشاره شد یکی از شعارهای اصلی دولت یازدهم کنترل تورم افسار گسیخته در اقتصاد کشور بود که دولتمردان تا حدودی هم توانستند به این مهم دست پیدا کنند، اما نکته مهم و قابل توجه در این زمینه به باور کارشناسان رکود اقتصادی، بخش های مختلف بویژه بخش تولید را با چالش مواجه کرده است و از آن می توان به عنوان یکی از دلایل اصلی بی رمقی بازار سرمایه در نیمه نخست ریاست جمهوری حسن روحانی یاد کرد.

البته فارغ از موضوعاتی که اشاره شد یکی از مشکلات قدیمی و اصلی بازار سرمایه کشور نبود تحلیل و غالب بودن جو روانی و هیجان است که از دیرباز در نوسانات قیمت ها و شاخص بازار سهام تاثیرگذار بوده و نشان داده برخی سهامداران بدون تجربه، تخصص، خبرگی و تحلیل لازم به خرید و فروش سهام آن هم با نگاه کسب سود در کوتاه مدت اقدام می کنند و نتیجه اقدام آنها نیز تشکیل صف های خرید یا فروش بدون هیچ توجیهی است که معادلات بازار سرمایه و تحلیل گران را تحت تاثیر خود قرار داده و فلسفه وجودی برخی موارد از جمله تجزیه و تحلیل و رصد شرایط بنگاهها و صنایع و نیز صندوق های سرمایه گذاری مشترک که توسط افراد حرفه ای در بورس اداره می شود را بی تاثیر کرده است.

همچنین در طول سالهای گذشته همواره از دخالت دولت در اقتصاد به عنوان یکی از آسیب های بازارهای مختلف کشور از جمله بازار سرمایه یاد شده است که ریشه آن را باید در دولتی بودن اقتصاد و عدم خصوصی سازی صحیح جستجو کرد.

اقتصادی که به جای حضور پررنگ بخش خصوصی و مردم، دولت کماکان میدان دار آن است و بجای این که عرضه و تقاضا در محیطی شفاف و رقابتی پیش برنده اقتصاد باشد، سایه سنگین حضور دولت، حرکتش را آهسته و در برخی موارد متوقف کرده است.

از طرفی دیگر وضعیت نامناسب اقتصاد جهانی و رکودی که در چند سال گذشته بر اقتصادهای بزرگ دنیا از جمله کشور چین سایه انداخته است نیز بر وضعیت بسیاری از صنایع کشور تاثیرات نامطلوب گذاشته و این موضوع موجب شده تا اقتصاد و صنایع ما و در پی آن بازار سهام در 1400 روز نخست روحانی از این رکود و بی رونقی در امان نباشد.

افزون بر این از کاهش سود بانکی نیز یکی دیگر از مشکلات بازار سرمایه در چند سال گذشته یاد می شود؛ چرا که نرخ سود بانکی از آن جهت برای بنگاهها و بازار سرمایه مورد توجه است که با کاهش آن، نرخ بهره تسهیلات ارائه شده به بنگاهها نیز کاهش پیدا می کند و با این اتفاق قیمت تمام شده تولیدات کاهش و سودآوری بنگاهها افزایش پیدا کرده که این خبر، می تواند یکی از بهترین اتفاق ها برای بورس باشد.

همچنین موضوع مورد توجه دیگر در این سالها، چند نرخی بودن ارز است که موجب سردرگمی سرمایه گذاران و مدیران بنگاههای واردات و صادرات محور بویژه شرکتهایی شده که مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می کنند و نبض شان با واردات و صادرات محصولات می زند که دولتمردان باید در این زمینه فکری کنند.

بعلاوه این که اهمیت این موضوع زمانی دو چندان می شود که بحث اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها مطرح و چند نرخی بودن ارز به معمای بزرگی برای ورود خارجی ها به اقتصاد و بورس کشور تبدیل می شود.

از سوی دیگر بحث توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی بویژه گروه بانکی در تالار شیشه ای نیز یکی دیگر از خاطرات فعالان بازار سرمایه از چهارسال گذشته است که کماکان ادامه دارد و به حبس نقدینگی معامله گران و بی اعتمادی بیشتر سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به سیستم بانگی منجر شده است.

از نگاهی دیگر بازار سرمایه در 1400 روز نخست ریاست جمهوری حسن روحانی سه رییس را بر صندلی ریاست بورس و اوراق بهادار کشور به خود دید و معامله گران در این مدت شاهد برخواستن علی صالح آبادی از مسند و نشستن محمد فطانت فرد بر صندلی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار بودند و نهمین سکاندار تاریخ بورس در روز 24 آذر سال 93 با نظر موافق شورای عالی بورس به یک دهه حضور علی صالح آبادی بر مسند ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار پایان داد.

بر این اساس در حالی میراث بازار سهام به فطانت 44 ساله رسید که توقف طولانی مدت نماد پالایشگاهی و همگان ترس از ریزش 11 هزار واحدی شاخص در زمان بازگشایی این نمادها در کنار موضوعاتی چون تعویق کیفی و شفاف سازی پالایشگاه ها، قیمتگذاری خوراک پتروشیمی ها و کاهش بهره مالکانه از جمله آزمون های سخت پیش روی وی بود.

اما با آغاز سال 95 و جدای از همه موارد و حاشیه های بازار سرمایه کشور در پنجمین روز مرداد پارسال شاپور محمدی میز ریاست را از محمد فطانت، آن هم در "روزهای متعال و آفتابی بورس" تحویل گرفت.

در مجموع نگاهی کلی به وضعیت بازار سرمایه در 1400 روز نخست حسن روحانی به عنوان رییس جمهور حکایت از سایه رکود اقتصادی بر بازار سرمایه دارد که بسیاری از این مشکلات اقتصادی و نیز موانع رشد بازار سرمایه به دوران ریاست جمهوری او خلاصه نمی شود و علاوه بر موارد یاد شده باید گفت در این مدت بخش های مختلف اقتصاد کشور از جمله تولید، صنعت، بازرگانی و خدمات با مشکلات گوناگونی چون تعیین دستوری قیمت ها، کاهش نیافتن نرخ بهره، افزایش بهای تمام شده کالاهای تولیدی و خدمات ارائه شده، محدودیت نقدینگی در بخش های متعدد واحدهای تولیدی و صنعتی، تاثیرات نامطلوب تحریم ها، قدیمی بودن تکنولوژی و مستهلک بودن دستگاهها، ضعف های مدیریتی و مواردی این چنینی دست به گریبان بوده که به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را بر بازار سرمایه نیز گذاشتند.

بازار سهامی که در این مدت به دلیل چشم اندازی نامشخص، انگیزه ورود نقدینگی را از سرمایه گذاران گرفت و بورس بی انگیزه و بی نقدینگی تبدیل به تنها خاطره به یاد مانده از این دوران است .

مهدی حاجی وند انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد - انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری - حسن روحانی - انتخاب - بورس - افزایش - بازار سرمایه - ریاست جمهوری - شاخص بورس - روحانی - اقتصادی - قیمت کالاها - بازار - قیمت - تورم - رییس جمهور - جمهوری - سرمایه - نرخ خوراک پتروشیمی - وعده - بورس اوراق بهادار - شاخص - سهام - لحظه - ستاد انتخاباتی - خوراک پتروشیمی - شیشه ای - کشور - دولت

آخرین اخبار سرویس:
ناحیه صنعتی ویژه تولید مبلمان در گلستان راه اندازی می شود

حادثه؛علت افزایش قیمت نفت برنت

افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه 97 دیده شده است/زمان؛ نامعلوم

جی یی سی اف به یک نهاد با اعتبار جهانی

جریمه یک میلیاردی قاچاقچیان لوازم خارنگی در فارس

موتوسیکلت‎های جدیدی که در سال 2018 به بازار می آیند +تصاویر

تابلوهای گردشگری مشگین شهر ساماندهی می شوند

اقدام آمریکا سرآغاز یک «انتفاضه بزرگ» است

استخدام کارشناس طراحی روشنایی آشنا به چراغ روشنایی،LED

ادامه صعود دلار منجر به تورم مسکن می شود

نان کنجدی اجباری است

عکس/ برف پاییزی در لواسان

عکس/ وقتی کامیابی نیا به حد کمال نرسیده بود

بالا رفتن نرخ تورم در انگلیس

عکس/ نابودی نسل پرنده های مهاجر توسط شکارچیان

شرکت اپل shazam را با قیمت 400 میلیون دلار تصاحب کرد

عکس/ پست جالب محسن مسلمان درباره یک راننده کامیون!

باغداران مازندران در حسرت رونق بازار مرکبات

آبیاری 3 میلیون هکتار اراضی کشاورزی با شبکه آبیاری مدرن

تشکیل فدراسیون سایت های تجارت الکترونیک صنایع دستی بررسی شد

حراج کیلویی شمش طلا آغاز شد

آماری تاسف بار از دور ریز غذای ایرانی ها

حدود 71 هزار میلیارد ریال طرح و پروژه در شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بهره برداری شد

حضور بیمه آسیا در نمایشگاه پژوهش ،فنآوری و فن بازار

افزایش 10 درصدی کشف جرایم کلان اقتصادی

برگزار نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات در بوشهر

نقش آفرینی تسهیلات 2850 میلیارد ریالی بانک صادرات در لرستان

رکوردشکنی 64 میلیون تومانی بیت کوین در ایران

عکس/ میوه فروش خوش ذوق قزوینی

قیمت امروز تور پاییزی ارمنستان+جدول

اسامی مصدومان زمین لرزه هجدک کرمان مشخص شد

عکس/ پست اکبرپور پس از قرارداد با سیاه جامگان

عکس/ پست انصاری فرد به یاد نوروزی و اولادی

عکس/ بزرگترین استخر دنیا

جهانگیری: مدیران بی انگیزه آویزان کشور شده اند

اعتبار 3500 میلیاردی برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته در سال

بالا رفتن چشم گیرنرخ تورم در انگلیس

استخدام رییس فروش،کارشناس فروش،کارشناس CRM در تهران

عکس/ پست مهدی طارمی برای رامین رضاییان

سرمایه گذاری ایالت ماساچوست برای پروژه های ذخیره سازی انرژی

عکس/ شتاب به سوی مرگ

ایرانیان چند ساعت تلویزیون نگاه می کنند؟

فروش بیش از 500 هزار نسخه کتاب در پاییزه کتاب

باغداران مازندران در حسرت رونق بازار مرکبات

تخصیص 4 میلیارد تومان اعتبار برای متقاضیان طرح های اقتصاد مقاومتی در کرمانشاه

نیروگاه برق با سوخت زباله در نمین احداث می شود

کمک های بلاعوض به یک هزارواحد زلزله زده استان کرمانشاه پرداخت شده است

نیروگاه برق با سوخت زباله در نمین احداث می شود

پیش بینی 60 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال روستایی در استان تهران

کمک های بلاعوض به یک هزارواحد زلزله زده استان کرمانشاه پرداخت شده است

نیروگاه خورشیدی 20 مگاواتی در شهرستان سلسله احداث می شود

فعالیت 143 کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در لرستان

کاهش 27 درصدی پرونده قصور پزشکی / 16 پزشک خاطی کرمانشاهی محکوم شدند

زمان افزایش قیمت بنزین هنوز مشخص نیست

ثبت رکورد تازه برای دلار در بازار/ قیمت سکه 5 هزار تومان افت کرد+جدول

سهم قابل توجه شرکت سرمایه گذاری مسکن از ساخت و ساز

جلسه هماهنگی روابط عمومی های زیرمجموعه وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی

ورود میهمان شیک پوش و 150 میلیونی به بازار خودرو

تقدیر از پژوهشگر برتر بانک گردشگری در هفتمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش

بختیار رسما شاگرد قلعه نویی شد+عکس

ایرانیان چند ساعت تلویزیون نگاه می کنند؟

خط قرمز مجلس در بودجه 97

استخدام کارشناس فروش در شرکت تکین پایا ویژن در تهران

کمک 200 میلیون تومانی خیران آذربایجان شرقی برای مسکن زلزله زدگان کرمانشاه

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: فزایش قیمت بنزین خط قرمز نمایندگان است

نرخ بیکاری کرمان 11.4 درصد و کمتر از متوسط کشور است

داشتن مجوز فعالیت برای پایگاه های تغذیه سالم درمدارس البرز الزامی شد

اسپوتنیک اعلام کرد مجرمین طرفداران اصلی بیت کوین/ردیابی و ثبت معاملات بیت کوین دشوار است

رنگ سال 2018 اعلام شد

فارس گزارش می شود ثبت رکورد تازه برای دلار در بازار/ قیمت سکه 5 هزار تومان افت کرد+جدول

شما نظر دهید/ برای شناسایی دقیق یارانه بگیران غیرنیازمند چه پیشنهادی دارید؟

دستمزدهای 40 تا 70 میلیونی برای هر گزارش معاونت امور زنان دولت

کاهش قیمت سکه در بازار آزاد/ دلار 4220 تومان شد

10 هزار خانوارروستایی و عشایری عضو صندوق بیمه دراستان البرز هستند

واحدهای نمونه برتر استاندارد در استان البرز تجلیل شدند

کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان افتتاح شد

آمار "یارانه نگیران 97" در یک نگاه +عکس

روستای ابیانه در فصل خزان (عکس)

نرخ بیکاری کرمان 11.4 درصد و کمتر از متوسط کشور است

پذیره نویسی اوراق مرابحه سلامت در فرابورس ایران

10 هزار خانوارروستایی و عشایری عضو صندوق بیمه دراستان البرز هستند

8 مسکن بسیار قوی خانگی و گیاهی

پورابراهیمی : یارانه 30 میلیون نفر قطع می شود

به جای هیبرید، خودروی برقی تولید شود

فزایش قیمت بنزین خط قرمز نمایندگان است

استاندار خراسان رضوی اعلام کرد ایجاد 23.1 درصد اشتغال کشور طی امسال در خراسان رضوی/ 50 میلیارد تومان تسهیلات توسعه روستایی به استان اختصاص یافت

ایرانیان چند ساعت تلویزیون نگاه می کنند؟

آبیاری 3 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی با شبکه های آبیاری مدرن در دستور کار وزارت نیرو

9 حامل انرژی گران می شود

ثبات نسبی در بازار سکه و ارز

60 میلیارد تومان اعتبار اشتغال روستایی در استان تهران

یکسان سازی نرخ ارز ، شاید وقتی دیگر/دلار از معاملات جاری بانک مرکزی حذف شد/در نظام بانکی فعالیت مخرب نداریم

بهترین خودروهای آفرود جهان را بشناسید+تصاویر

قصد اجاره واحد 50 متری دارید بخوانید/شاخص بیش از هزار واحد رشد کرد/ دلار به 4219 تومان رسید

بلندترین سازه چوبی هیبریدی جهان در ونکوور + تصاویر

96 هزار فرصت شغلی با اجرای طرح تکاپو در استان تهران ایجاد می شود

بهترین جایگزین ها برای گوشت قرمز

استاندار مازندران :کارخانه کمپوست تنکابن سال آینده وارد مدار می شود

مونسان: ای کاش نظر ما را جویا می شدند

ایجاد 1432 شغل توسط صندوق کارآفرینی امید در کرمان

بورس در 1400 روز نخست روحانی

بورس در 1400 روز نخست روحانی