مطالب مرتبط:
جنجال بر سر رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق؛ واقعیت ماجرا چیست؟
استقلال کردستان عراق؛ از رویا تا واقعیت
نظر معاون سیاسی سپاه درباره رفراندوم استقلال کردستان عراق
نادر انتصار: اسراییل تنها حامی علنی استقلال اقلیم کردستان عراق است
نادر انتصار: اسراییل تنها حامی علنی استقلال اقلیم کردستان عراق است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-19بين الملل

جنجال بر سر رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق؛ واقعیت ماجرا چیست؟


آیا تابحال شنیده اید که کشورهای ایالات متحده، روسیه، ترکیه، ایران، عراق و سوریه جملگی بر سر یک موضوع توافق داشته باشند؟ به نظر می رسد جواب شما مطلقاً نه خواهد بود اما برای یک بار و تنها یک بار همه ی این کشورها در مقابل رخدادی که قرار است 25 سپتامبر (3 .

- آیا تابحال شنیده اید که کشورهای ایالات متحده، روسیه، ترکیه، ایران، عراق و سوریه جملگی بر سر یک موضوع توافق داشته باشند؟ به نظر می رسد جواب شما مطلقاً نه خواهد بود اما برای یک بار و تنها یک بار همه ی این کشورها در مقابل رخدادی که قرار است 25 سپتامبر (3 مهر) در خاورمیانه رخ دهد در یک جبهه قرار گرفته اند.

همه ی این کشورها، حتی با توسل به تهدید، تلاش می کنند که حکومت اقلیم کردستان که یک منطقه ی خودمختار در شمال عراق و مناطق کرد نشین است را به لغو برگزاری رفراندوم در هفته ی آینده یا دستکم عقب انداختن آن مجبور نمایند.

با این وجود حکومت اقلیم کردستان بارها اعلام کرده که این رفراندوم لازم الاجرا و قطعی بوده و در صورتی که حدود 5 میلیون شهروند کرد ساکن این مناطق به رفراندوم رأی مثبت دهند (که البته بسیار محتمل به نظر می رسد) آن ها روند جدایی از دولت مرکزی عراق و استقلال کامل را آغاز خواهند کرد.

دولت حیدر العبادی نیز به وضوح اعلام کرده که در هیچ صورتی نتایج رفراندوم را نپذیرفته و در صورت لزوم از اهرم نظامی استفاده خواهد کرد.

البته به نظر می رسد که این تهدید با توجه به کاهش قدرت ارتش عراق و درگیری آن در نبرد با داعش و به ویژه این که در کردستان عراق هیچ گونه پایگاه و اهرم قدرتی ندارد کمی دور از ذهن باشد اما در صورت حمایت خارجی غیرممکن نخواهد بود.

تمامی مرزهای اقلیم کردستان عراق و امنیت داخل و خارج شهرهای این منطقه توسط نیروهای پیشمرگه کرد که مستقل از دولت مرکزی عراق هستند کنترل می شوند.

بدین ترتیب شاید بتوان گفت که کشورهای همسایه ی عراق نسبت به دولت مرکزی این کشور می توانند فشار بیشتری را بر اقلیم و رهبران آن برای متوقف کردن روند اجرای رفراندوم اعمال کنند.

تمامی این مناقشه ها در حالی است که منطقه ی خودمختار کردستان با مشکلات عدیده ای روبرو بوده و به دلیل نبود زیرساخت های اقتصادی و صنعتی، نبرد فرسایشی با داعش، مشکلات مالی، منازعات داخلی و بدهی های خارجی در شرایط بسیار سختی قرار دارد و وابستگی نسبتاً زیادی به ایران و ترکیه از یک طرف و ایالات متحده از طرف دیگر دارد که هر سه با رفراندوم مخالفت کرده اند.

اما اقلیم کردستان اصلاً کجاست؟ ساکنان شمال عراق که عمدتا کرد هستند از سال های دور برای بدست آوردن استقلال از دولت مرکزی تلاش کرده اند و هر بار توسط دولت مرکزی و بخصوص در زمان صدام سرکوب شده اند.

این منطقه پس از سقوط حکومت صدام به خودمختاری نسبی رسید و شهر اربیل (در زبان کردی هولیر) به عنوان مرکز این منطقه ی خودمختار که نام اقلیم کردستان عراق برای آن در نظر گرفته شد انتخاب گردید و در مبارزات انتخاباتی در استان های تحت کنترل اقلیم دو حزب اصلی دموکرات به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی که رقیبی نداشتند توانستند به ترتیب بیشترین آرا را کسب کرده و قدرت را بین خود تقسیم نمایند.

بدین ترتیب توافق شد که رهبر اقلیم از حزب دموکرات کردستان عراق بوده و رییس جمهور عراق نیز از حزب اتحادیه میهنی انتخاب شود که این توافق نیز عملی شد.

در آن زمان دو شهر عمده ی اقلیم کردستان، یعنی شهرهای اربیل و سلیمانیه به ترتیب توسط حزب دموکرات و اتحادیه میهنی اداره می شدند و تا به امروز نیز شرایط بر همین منوال پیش رفته است.

در مناطق کردنشین همه چیز به سرعت تغییر کرده و این منطقه با تغییری ناگهانی و شدید به یک منطقه ی پر رفت و آمد تبدیل شد و سطح زندگی مردم و کرد منطقه که برای سال ها در سختی و رنج به سر برده بودند رو به بهبودی گذاشت و منطقه در مسیر مدرنیته و دموکراسی پیش می رفت اما با ظهور داعش و مشکلات با دولت مرکزی و بحران های مالی و سیاسی همه چیز رنگ باخت.

شهرهای اقلیم کردستان تقریباً تماماً کردنشین بوده و همه جا به زبان کردی حرف می زنند، لباس کردی می پوشند، آواز کردی می خوانند، به زبان کردی تدریس می شود و همه چیز کردی است.

البته عرب ها و خارجی های زیادی نیز برای کار به این منطقه می آیند که عموماً با اجازه ی دولت مرکزی و پس از کنترل توسط ایست های بازرسی به منطقه ی تحت کنترل دولت اقلیم وارد می شوند.

در حالی که بدنبال اتفاقاتی که پس از فروپاشی دولت صدام رخ داد برای بسیاری از ساکنان کرد این منطقه، استقلال کردستان در آینده، دور یا نزدیک، چیزی مبرهن به نظر می رسید، دولت های همسایه بشدت با چنین ایده ای مخالفت کردند و هرکدام علی رغم اختلافات دیدگاه مشترکی نسبت به موضوع و گاهاً با دلایلی کاملاً یکسان داشتند و البته دارند.

بدون شک مهم ترین دلیل این است که هر یک از کشورهای همسایه ی اقلیم (ایران، ترکیه و سوریه) دارای جمعیتی کرد زبان هستند که با همدیگر اشتراکات فرهنگی، زبانی و سنتی بسیار نزدیکی داشته و عمدتاً نیز از استقلال این منطقه حمایت خواهند کرد، چیزی که این دولت ها از آن رضایت ندارند و می دانند که چنین چیزی باعث بحران در مناطق کردنشین خاک خود خواهد شد.

در سال های اخیر هر یک از این کشورها در مرزهای خود با گروه های کرد درگیری های شدیدی داشته اند؛ به ویژه ترکیه که پس از روی کار آمدن دولت اردوغان و پس از کودتای نافرجام سال گذشته بیش از پیش به سرکوب گروه های کرد می پردازد.

از طرف دیگر کردهای سوریه نیز که ارتباطات نزدیکی با کردهای ترکیه دارند بخش های زیادی از مناطق کردنشین سوریه را در اختیار گرفته و سهم بزرگی در مبارزه با نیروهای داعش در سوریه دارند.

روی هم رفته همه ی کشورهای همسایه از قدرت گرفتن کردها بیم دارند و بدون شک شکل گیری یک دولت تازه تاسیس کردی در خاورمیانه در شرایط بغرنج کنونی که آتش جنگ و اختلاف و جنگ های نیابتی زبانه می کشد بر پیچیدگی اوضاع برای این کشورها خواهد افزود و البته دولت مرکزی عراق را نیز از نظر اعتبار تضعیف خواهد کرد.

اما نباید فراموش کرد که دولت های همسایه و بخصوص ترکیه مراودات تجاری گسترده ای با منطقه ی خودمختار کردستان داشته و علیرغم مخالفت با رفراندوم استقلال دوست ندارند منافع مالی خود را در این منطقه از دست بدهند.

البته مخالفت با رفراندوم استقلال در کردستان عراق تنها مربوط به کشورهای همسایه نیست و احزاب کم قدرت تر درون کردستان عراق یعنی حزب گوران (به معنای تغییر) و احزاب اسلامی نیز که سهم کمتری در حکومت اقلیم داشته و این رفراندوم را دستاویز احزاب حاکم برای افزایش قدرت خود می دانند، خواستار به تعویق افتادن آن هستند.

آن ها بر این باورند که برگزاری رفراندوم در زمان کنونی به نبرد با داعش لطمه زده و در شرایط بحرانی مالی و سیاسی اقلیم به صلاح این منطقه نیست.

اما موضوع از کجا آغاز شد؟ با سقوط حکومت صدام در عراق و در نتیجه ی دخالت نظامی ایالات متحده، نیروهای کرد نیز با قول هایی که از طرف ایالات متحده به آن ها مبنی بر خودمختار شدن مناطق کردنشین شمال عراق و حل مسئله ی کرکوک داده شده بود، در مبارزه با گروه های شورشی و باقیمانده های حزب بعث و بخصوص استقرار دولتی باثبات و جدید در عراق مشارکت کرده و در این پروسه حضور یافتند.

همه چیز خوب پیش می رفت و به نظر می رسید که اقلیم کردستان دولتی نیمه مستقل و متحد ایالات متحده در منطقه باشد اما با خروج نیروهای آمریکایی از عراق و پیدایش داعش و از همه مهم تر درگیری بین رهبران اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی به یک باره ورق برگشت و در این میان صدمات مالی و اعتباری شدیدی به دو طرف وارد شد.

با تصرف موصل و تهدید شدن کرکوک که دولت مرکزی دیگر توان نگه داشتن آن را نداشته و داعش به سمت آن در حال پیشروی بود، نیروهای پیشمرگه وارد عمل شده و کنترل شهر را که بخش اعظمی از ساکنان آن کرد هستند در اختیار گرفت و مانع از پیشروی نیروهای داعش در این منطقه شد.

با این کار رهبران اقلیم به آرزوی دیرینه ی خود برای الحاق این استان مهم و نفت خیز به اقلیم کردستان رسیدند و بدین ترتیب درگیری شدیدی بین این منطقه و دولت مرکزی عراق بر سر صادرات نفت استان کرکوک درگرفت که به قطع شدن بودجه ی ارسالی از بغداد برای اقلیم کردستان منجر شد.

قطع شدن بودجه ی اقلیم کردستان و نبرد طاقت فرسا به طول هزاران کیلومتر با نیروهای داعش فشار زیادی را به اقلیم وارد کرده و این منطقه به سرعت به منطقه ای بحران زده و ورشکسته تبدیل شد که حتی توانایی پرداخت حقوق کارمندان دولتی را نداشت.

از طرف دیگر تنها راه صادرات نفت برای کردستان عراق از طریق ترکیه ممکن بود که البته دولت ترکیه نیز از این موقعیت به عنوان یک اهرم قدرت بهترین استفاده را کرده و نفت را با بهای بسیار کمتری نسبت به قیمت جهانی دریافت می کرد و در مقابل آن بخش زیادی از کالاهای مصرفی اقلیم را به این منطقه صادر می نمود.

دولت ترکیه علاوه بر این که نفت ارزانی را دریافت می کرد و درآمد هنگفتی از محل صادرات کالاهای مصرفی به کردستان عراق داشت، از رهبران اقلیم کردستان عراق خواست که روابط خود را با نیروهای پ ک ک که آن را گروهی تروریستی می دانند، قطع کرده و از پناه دادن به این گروه در خاک خود خودداری نمایند که البته رهبران اقلیم نیز به خاطر مشکلات اقتصادی و ماهیتی که با آن روبرو بودند چاره ای جز قبول این درخواست نداشته و اختلافات بین گروه های کرد حاکم در اقلیم و نیروهای پ ک ک بالا گرفت.

با تصرف سنجار توسط نیروهای داعش و کشتار و ربودن اقلیت ایزدی این منطقه ی کردنشین نزدیک مرز ترکیه، نیروهای پ ک ک وارد عمل شده و پس از اهمال کاری های نیروهای اقلیم توانستند شهر را از تصرف داعش درآورده و خود کنترل شهر را در دست بگیرند و بدین ترتیب محبوبیت زیادی در این منطقه کسب کنند که رهبران اقلیم به هیچ وجه از این موضوع خوشحال نبودند.

بدین ترتیب مقامات اقلیم کردستان عراق علاوه بر منافع حزبی خود، به خاطر فشارهای دولت ترکیه از نیروهای وابسته به پ ک ک خواستند که این منطقه را ترک کنند.

تمام این موضوعات باعث شد که دولت اقلیم کردستان در شرایطی بسیار شکننده و وخیم قرار گرفته و توانایی حل کردن تمامی مشکلات به صورت مستقل و همزمان را نداشته باشد.

مناقشات حزبی داخلی نیز پس از پایان دوره ی دوم ریاست مسعود بارزانی، رییس منطقه ی خودمختار کردستان و رهبر حزب دموکرات، و خودداری او از کنار کشیدن از مقامش بالا گرفت و بدین ترتیب پارلمان این منطقه در دو سال اخیر کاملاً تعطیل بوده و عملاً هیچ نشستی را برگزار نکرده است.

در چنین شرایطی مسعود بارزانی که خود را در بحران می دید و به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود تصمیم گرفت با اعلام برگزاری رفراندوم برای استقلال کمی از تنش ها کاسته و محبوبیت خدشه دار شده خود را افزایش دهد.

اما این موضوع با مخالفت دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران که همسایگان منطقه ای اقلیم بودند و اقلیم شدیداً به آن ها وابسته بود همراه شد.

دولت ایالات متحده نیز با شدتی کمتر مخالفت خود را با برگزاری رفراندوم استقلال در کردستان عراق اعلام کرده و از مقامات این منطقه خواست که دستکم تاریخ برگزاری رفراندوم را به تعویق بیندازند، درخواستی که مقامات اقلیم تاکنون به آن جواب مثبتی نداده اند.

از طرف دیگر اگر چه نیروهای پیشمرگه از یک طرف و ارتش عراق و نیروهای حشد شعبی از طرف دیگر همگی علیه داعش می جنگند اما در مواردی کوچک نیز با هم درگیری های دستکم لفظی داشته و در صورت اعلام استقلال اقلیم درگیری ها بین آن ها شدت خواهد گرفت و بدین ترتیب در شرایطی که هنوز داعش بخش هایی از خاک عراق را در تصرف داشته و در مناطقی از عراق طرفدارانی داشته و البته به حملات تروریستی خود ادامه می دهد، آتش جنگ داخلی در عراق بیشتر خواهد شد.

هر دو دولت اقلیم و دولت مرکزی عراق استان عمدتاً کردنشین و نفت خیز کرکوک را جزیی از خاک خود می دانند و سال هاست که بر سر آن مناقشه دارند.

در واقع می توان گفت که مهم ترین علت درگیری بین اقلیم و بغداد بر سر کنترل همین استان نفت خیز است که هر دو طرف برای اقتصاد متزلزل خود به شدت به چاه های نفت آن نیاز دارند.

در هفته ی اخیر پارلمان عراق برگزاری رفراندوم در منطقه ی خودمختار کردستان عراق را غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی دانسته است و اعلام کرده که در صورت لزوم از هر ابزاری برای متوقف کردن این پروسه استفاده خواهد کرد.

مقامات دیگر همسایه قدرتمند و مخالف استقلال کردستان عراقی یعنی ایران نیز از قبل و در روزهای اخیر مخالفت خود را به صورت صریح با برگزاری رفراندوم اعلام کرده و گفته اند که در صورت برگزاری رفراندوم و مثبت بودن نتایج، تمامی مرزهای خود را با این منطقه بسته و مراودات نظامی و تجاری را یک جانبه ملغی خواهند کرد که بدون شک ضربه ی سختی به ددولت اقلیم کردستان خواهد زد.

از طرف دیگر مسعود بارزانی به عنوان قدرتمندترین شخص در اقلیم کردستان و کسی که بیش از همه برای برگزاری رفراندوم تلاش می کند این اظهارات را رد کرده و اعلام کرده که کشورهای های مخالف برگزاری رفراندوم هیچ گزینه ی جایگزینی برای برگزاری رفراندوم پیشنهاد نکرده اند و تنها خواستار لغو کامل و یا به تعویق افتادن آن شده اند.

در واقع به نظر می رسد که مقامات اقلیم برای لغو کردن این رفراندوم خواستار تضمینی هستند که به کردستان عراق کمک کند در آینده ای نزدیک و با امنیت کامل و به صورت صلح آمیز به سمت استقلال کامل حرکت نماید.

اگر چه مقامات اقلیم اعلام کرده اند که مخالفت های شدید خارجی و بخصوص همسایگان تاثیری در تصمیم آن ها برای برگزاری رفراندوم در تاریخ مقرر نخواهد داشت اما در آخرین صحبت هایشان گفته اند که پیشنهادی را از سوی مقامات آمریکایی به عنوان نقشه ی جایگزین دریافت کرده اند که در آینده ی نزدیک به آن پاسخ خواهند داد.

بارزانی در خصوص تهدیدهای دولت مرکزی مبنی بر توسل به زور و حمله ی نظامی چنین گفته است: اگر کسی می خواهد برای شکستن اراده ی مردم کردستان به زور متوسل شود، میدان برای آن ها باز خواهد بود که بیایند و سعی شان را بکنند .

این در حالی است که وزارت امور خارجه ترکیه این رفراندوم را یک اشتباه تاریخی عنوان کرده و اعلام کرده که کردهای عراق بهای آن را پرداخت خواهند کرد .

آیا کردستان مستقل دوام خواهد آورد؟ اقلیم کردستان سرزمینی است که به دریا راه ندارد و اقتصاد آن شدیداً به نفت وابسته است، بدین ترتیب برای صادر کردن تنها کالای باارزش خود باید به نحوی با یکی از کشورهای همسایه ی خود به توافق برسد تا بتواند از آن طریق نفت خود را به خارج صادر نماید.

اما در حالی که تمامی کشورهای همسایه با این استقلال و حتی رفراندوم ان نیز مخالفند، استراتژی دولت کردستان در این زمینه چه خواهد بود؟ اما مشکلات داخلی اقلیم نیز کم نیست و قدرت عملاً در اختیار دو گروه بارزانی و طالبانی قرار دارد که ریاست احزاب اصلی اقلیم را در دست داشته و بخش زیادی از درآمدهای مالی و اقتصاد این منطقه را در اختیار دارند.

فساد در ادارات این منطقه بیداد می کند و نیروهای پیشمرگه که تا قبل از بازپس گیری موصل عملاً تنها سد مقابل نیروهای داعش برای تصرف بخش های بیشتری از خاک عراق بودند از رهبریت متمرکز و واحدی برخوردار نبوده و جنگ فرسایشی با داعش و کمبود تجهیزات و پرداخت نشدن حقوق ها آن ها را کلافه کرده است هر چند این موضوع باعث نشده که در نبرد با داعش کوتاه بیایند و سستی نشان دهند.

بدین ترتیب در صورت حمله ی احتمالی نظامی یک دولت نمی توان شانس زیادی برای این نیروها قائل شد.

روی هم رفته می توان گفت که اعلام استقلال در شرایط کنونی شاید به نفع هیچ کدام از طرفین نباشد حتی دولت اقلیم که در حال حاضر با مشکلات عدیده ای دست به گریبان است.

در هر صورت باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و آیا مقامات اقلیم کردستان دستکم با تعویق رفراندوم موافقت خواهند کرد یا خیر.


کلید واژه ها: اقلیم کردستان - کردستان - عراق - کردستان عراق - ایالات متحده - کشور - صورت - دولت - ایران - مرکزی - ترکیه - منطقه - استقلال - کشورهای همسایه - مشکلات - حیدر العبادی - توافق - مناطق - صورتی - سوریه - حکومت - خاورمیانه - ارتش عراق - شمال - نبرد - داعش - اقتصادی - العبادی - وابستگی - واقعیت

آخرین اخبار سرویس:
شکل گیری جبهه راست افراطی در شرق اروپا / قاره سبز در مسیر جدایی

ترامپ احتمالاً قرارداد بویینگ و ایران ایر را لغو می کند

روزنامه های ورزشی سه شنبه 2 آبان

روزنامه های اقتصادی سه شنبه دوم آبان 96

10 کشور صلح آمیز و 10 کشور ترورزده جهان+رتبه ایران

بویینگ ها به تهران نمی آیند؟ / ویدیویی درباره روئسای جمهور آمریکا که درباره روئسای جمهور ایران نمی بینید! / تصاویر اتاق فرماندهی مشترک سوریه و روسیه / ویدیوی شوخی با زنبیل بقایی

430میلیون دلار برای کمک به بحران مهاجرتی روهینگیایی ها اختصاص داده شد

کنایه فولکس واگن به تسلا!

تو دهنی عراق به آمریکا!

تشرف 8400 زائر ایرانی به کربلا در 3 روز گذشته از شلمچه

افشای طرح سازمان ملل برای نجات عربستان

نقشه نافرجام بیوه سفید بری ترور ملکه انگلیس

حمله به مردم با "تبر"!

مسلمانان بوشنیاک بین اسلام هراسی و افراط گرایی

رییس کمیسیون اروپا: روسیه نقش مهمی در امنیت اروپا دارد

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی موافقت کردند که تبادل اطلاعاتی در مورد تهدیدات کره شمالی را با یکدیگر افزایش دهند

کلاشینکف بعد از اسلحه، موتورسیکلت پلیس ساخت!

کیم جونگ اون، تولید کننده انبوه آبله و طاعون

افزایش زمزمه ها برای برگزاری همه پرسی مجدد در خصوص برگزیت

روزنامه پیروزی/ فراتر از فاجعه

اسراییل سلاح های پیشرفته به ارتش میانمار فروخت

تقویم روز ارتباطات/ قتل شش روزنامه نگار در یک شهر روسیه

مردم ما فرار از واقعیت را دوست دارند

همه نیروهای خارجی باید از خاورمیانه خارج شوند

حمله با چاقو به خبرنگار شبکه روسی

مقایسه فنی هیوندای جنسیس G70 و کیا استینگر، کره ای های پرمدعا

آمریکا با چه هدفی رقه را با خاک یکسان کرد؟

بازدید گزارشگر ویژه سازمان ملل از لهستان

گوشی های هواوی نیازی به تسخیر بازار آمریکا ندارد!

دستگاه قضایی اقلیم مجری خواسته های دیکتاتور کردستان عراق است

نامه بی سابقه کره شمالی خطاب به غرب

مسجدی با 99 گنبد مزین به اسماءالله، در استرالیا افتتاح می شود

جنگنده های اف-16 اسراییل در نبرد تمام عیار توانایی تقابل با پهپادهای دشمن را ندارند

کیم جونگ اون طاعون و آبله تولید میکند!

پارلمان بریتانیا شرایط اعطای کمک لندن به کردها در عراق و سوریه را بررسی می کند

باکو: رییس جمهور ارمنستان توافق با الهام علی اف را نقض کرد

تویوتا لندکروزر افتخار آفرین، همچنان قدرتمندانه ادامه می دهد

نگرانی پاپ درباره سرنوشت 200 هزار کودک روهینگیا

فیلم:متفاوت ترین میوه فروشی دنیا در ساوه

نگرانی از آغاز جنگ هسته ای/انگشت آمریکا روی ماشه بمب افکن هسته ای

کشته شدن 6 تروریست مسلح در صحرای سینا

ایران به دنبال پیوستن به خط لوله تاپی

آیا پایان کار داعش در رقه به معنای اتمام درگیری های مذهبی در خاورمیانه خواهد بود؟!

تماشاچیان یک معرکه خیابانی

فیلم:لحظه سقوط هواپیما در دریا

شرایط برانکو برای تمدید با پرسپولیس

کاترین دنوو: هیچوقت درباره آزار جنسی حرف نمی زنم

«اقرار علی اف» و اقرار حقیقت

حمله با چاقو به مجری رادیو +تصاویر

فیلم:پسته ناشناخته ای در شمال کشور که جاذبه گردشگری شده است

حیدر العبادی: «حشد شعبی» یک نهاد رسمی و امید عراق و منطقه است

حزب «گوران»، از بارزانی خواست حکومت کردستان را منحل کند

باکو استفاده از موشک های «اسپایک» رژیم صهیونیستی علیه نیروهای ارمنی را تایید کرد

فیلم:پسر مغناطیسی شیرازی را ببینید!

تیلرسون: از پاکستان انتظار داریم حمایت از گروه طالبان را متوقف کند

اردغان: برای حفظ امنیت کشور بدون اجازه عمل میکنم

دفاع العبادی از حشدالشعبی در دیدار با تیلرسون

شکل گیری جبهه راست افراطی در شرق اروپا / قاره سبز در مسیر جدایی

پشت پرده حملات خونین افغانستان چیست؟

رقابت یک میلیاردر جوان با ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

برگزاری انتخابات شهرداری ها در کوزوو

فیلم:جغور بغور؛غذای سنتی زنجانی ها/خیلی بهتر از پیتزا!

میلیاردر جوان آمریکایی که رقیب جدی برای دور دوم ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود

نگاهی به «کوچک ترین هتل جهان» که در یک فولکس قورباغه ای ساخته شده است

تحلیل روزنامه تریبون از مواضع ترامپ در قبال تهران

ترور ملکه انگلیس توسط داعش! + عکس

قبرستان زباله های فضایی در دل اقیانوس آرام

کشته شدن 6 تروریست مسلح در سینای مصر

بازی تیم ملی با اوکراین قطعی شد

تحلیلگر سیا: بحران قره باغ برای درازمدت ادامه خواهد یافت

تصاویر/ ارتش سوریه در دیرالزور

شاهزاده سعودی در همایش صهیونیستی: باید ایران را به چالش کشید/ ریاض با موضع ترامپ علیه ایران موافق است

پایان درگیری ها در فیلیپین

دونالد ترامپ: بدون توییتر رییس جمهور نمی شدم!

تصاویر/ بزرگترین انبار تسلیحاتی داعش را ببینید

«بیوه سفید» داعش قصد داشت ملکه انگلیس را ترور کند

نیرو های ویژه زن ارتش آمریکا به شکار داعش می روند+ تصاویر

مصلحت مردم فلسطینمبنای رابطه حماس با طرف های خارجی

در حمله نیروهای ارمنی به مواضع ارتش آذربایجان یک سرباز این کشور جان باخت

موضع رسمی حیدر العبادی درر مورد حشد شعبی

ابوبکر بغدادی کجاست؟

درجمهوری چک آندره بابیس به پیروزی رسید

احتمال لغو توافق بویینگ با ایران توسط ترامپ

10 کشور صلح آمیز و 10 کشور ترورزده جهان

15 ایده سریع روابط عمومی

تأکید یونکر بر نقش روسیه در امنیت اروپا

مصاحبه دونالد ترامپ با فاکس نیوز

انتخابات اسلوونی؛ بوروت پاخور در آستانه پیروزی

وزیر امور خارجه انگلیس: تردید ندارم که برجام حفظ می شود

نتانیاهو: به رییس جمهور ترامپ برای تأیید نکردن برجام تبریک می گویم

وزیر دفاع اسبق آمریکا: باید با اعراب و اسراییل علیه ایران ائتلاف نظامی ایجاد کنیم

تحلیلگر سیا و مشاور پیشین وزیر امور خارجه آمریکا: بحران قره باغ برای درازمدت ادامه خواهد یافت

روستایی در روسیه در محاصره خرس های قطبی!

باکو مدعی شد: کشته شدن یک سرباز جمهوری آذربایجان از سوی نیروهای ارمنستان

کشف 100 جسد بدون سر در القریتین سوریه

تلاش علنی آمریکا برای از بین بردن حزب الله

حزب میلیاردر اهل چک؛ پیشتاز انتخابات پارلمانی

ظریف سیاست خارجی واشنگتن را شرم آور توصیف کرد

احتمال لغو توافق بویینگ با ایران توسط ترامپ

نظر کارشناس آمریکای از نقش مهم سردار سلیمانی در ایران

بلایی که داعش بر سر ساختمان استانداری رقه آورد +عکس

باصفاترین ایستگاه صلواتی جهان! +عکس

کاتالونیا: از فرمان مادرید پیروی نمی کنیم

ترامپ احتمالا توافق بویینگ برای فروش هواپیما به ایران را لغو می کند

کارشناس امنیتی جمهوری آذربایجان:با اخراج گروه های تروریستی از سوریه و عراق خطر داعش برای جمهوری آذربایجان افزایش می یابد

حیدر العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

اردوغان: اروپا در بوسنی مُرد و در سوریه دفن شد

حمایت ایران از محور مقاومت هیچگاه قطع نشده است

حیدر العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

تمامی جهان شناخته شده در یک تصویر

رژیم صهیونیستی 176 واحد مسکونی جدید در قدس اشغالی احداث می کند

شهردار آنکارا کناره گیری می کند

وزیر خارجه انگلیس: برجام حفظ خواهد شد

مسکو سخنان رییس جمهور افغانستان در خصوص حمایت روسیه از طالبان را رد کرد

عراق اجازه ورود به 50 زائر پاکستانی به خاک این کشور را نداد

شکار کم نظیر کماندوهای ارتش سوریه در غوطه شرقی

جضور ایران در نمایشگاه کتاب بلگراد با 500 عنوان کتاب

سفر رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به آمریکا

تفاوت قائل شدن بین سرمایه گذاری در نهادهای مرتبط با سپاه و شرکت های دیگر

میلیاردر جوان آمریکایی در پی رقابت با ترامپ برای انتخابات سال 2020 آمریکا!

آیا شورای همکاری خلیج فارس به زودی منحل می شود؟

نایب رییس سابق مجلس «دوما» خواستار الحاق جمهوری آذربایجان به روسیه شد

دولت ترامپ احتمالا توافق بویینگ برای فروش هواپیما به ایران را لغو می کند

شهردار آنکارا کناره گیری می کند

کاهش چشمگیر اعتماد شهروندان اتریشی به عرصه سیاسی

اظهارات ضد ایرانی شاهزاده سعودی در همایش "اسراییلی"

هشدار تیلرسون به شرکت های خارجی : تجارت با سپاه ریسک بزرگی است

ائتلاف جدید نظامی علیه ایران

هشدار بیوتروریستی یک فرمانده/ ایران به «ترور» متوسل نمی شود/«اسراییل» پیشگام ترورهای بیولوژیک

گزارش خبرنگار اعزامی فارس به قاره سیاه لجن پراکنی ترامپ نمیتواند ذره ای به استقامت و دفاع مردم ایران خدشه وارد کند/ مثل کشورهای خاشیه خلیج فارس نیستیم که با دیدن اخم آمریکا سراسیمه وارد کمپ دیوید شدند

نامه بی سابقه کره شمالی خطاب به غرب

کنگره و دولت آمریکا بایستی برای افزایش فشار بر ایران همکاری کنند

زنان ارتش آمریکا در حال شکار داعش! +عکس

بهترین بازیکن زن سال 2017/عکس

اسعفاء شهردار آنکارا به علت فشار اردوغان

وزیر امور خارجه آمریکا به عراق رسید

کره شمالی از غرب خواست تا در برابر «دولت گستاخ ترامپ» هشیار باشند

بزرگترین میدان نفتی سوریه از کنترل داعش خارج شد

وزیر امور خارجه آمریکا وارد عراق شد

تشدید جنگ قدرت میان ریولین و نتانیاهو

سناتور ارشد روس: تصمیم ترامپ درباره برجام، فاجعه کامل است

امضای یادداشت همکاری ایران و انگلیس در درمان سرطان

ظریف: اگر کمک ایران نبود، داعش در کردستان عراق دولت ایجاد می کرد

آزمایش توان رزمی سامانه دفاع ضدموشکی جمهوری آذربایجان

نیروهای مردمی عراق امید عراق و منطقه هستند

اظهارات دوگانه وزیر امورخارجه انگلیس درباره برجام

بازداشت فلسطینیان در کرانه باختری به دست نظامیان صهیونیستی

ترفند روسیه برای تحریم آمریکا

العبادی به تیلرسون گفت: نیروهای مردمی عراق امید عراق و منطقه هستند

تیلرسون به عراق رفت

کمک های جمع آوری شده برای آورگان روهینگیا ناکافی است

روحانی به آفریقای جنوبی سفر می کند

هشدار بی سابقه کره شمالی به غرب درباره ترامپ!

روزنامه «ینی مساوات» هدف سفر مقامات جدایی طلبان قره باغ به اروپا را ضربه زدن به روابط (جمهوری) آذربایجان با اتحادیه اروپا دانست

بارزانی: منتظر پاسخ بغداد برای گفتگو هستیم

حیدر العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

چای خوری اردوغان در خانه یک پیرزن +عکس

لفاظی رییس رژیم صهیونیستی درباره «خطرات ایران برای منطقه»

انهدام دو پایگاه مهم تسلیحاتی و آموزشی داعش در صحرای غربی استان الانبار عراق

آمریکا نفعش را در فروش سلاح می بیند

العبادی در دیدار با تیلرسون: بسیج مردمی از نهادهای رسمی دولت است

سلفی امیرحسین آرمان با یک الاغ / عکس

حراج آخرین نقاشی «چرچیل»

نگرانی از آغاز جنگ هسته ای/انگشت آمریکا روی ماشه بمب افکن هسته ای

نگرانی پاپ درباره سرنوشت 200 هزار کودک روهینگیا

دفاع العبادی از حشدالشعبی در دیدار با تیلرسون

کشته شدن 6 تروریست مسلح در صحرای سینا

تمامی جهان شناخته شده در یک تصویر

اسعفاء شهردار آنکارا به علت فشار اردوغان

تشدید جنگ قدرت میان ریولین و نتانیاهو

تأکید یونکر بر نقش روسیه در امنیت اروپا

افزایش زمزمه ها برای برگزاری همه پرسی مجدد در خصوص برگزیت

کاتالونیا: از فرمان مادرید پیروی نمی کنیم

تصاویر/ ارتش سوریه در دیرالزور

نیروهای مردمی عراق امید عراق و منطقه هستند

تصاویر/ بزرگترین انبار تسلیحاتی داعش را ببینید

میلیاردر جوان آمریکایی که رقیب جدی برای دور دوم ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود

گزارش خبرنگار اعزامی فارس به قاره سیاه لجن پراکنی ترامپ نمیتواند ذره ای به استقامت و دفاع مردم ایران خدشه وارد کند/ مثل کشورهای خاشیه خلیج فارس نیستیم که با دیدن اخم آمریکا سراسیمه وارد کمپ دیوید شدند

نیرو های ویژه زن ارتش آمریکا به شکار داعش می روند+ تصاویر

نتانیاهو: به رییس جمهور ترامپ برای تأیید نکردن برجام تبریک می گویم

افشای طرح سازمان ملل برای نجات عربستان

کیم جونگ اون، تولید کننده انبوه آبله و طاعون

حمله با چاقو به خبرنگار شبکه روسی

نامه بی سابقه کره شمالی خطاب به غرب

کاترین دنوو: هیچوقت درباره آزار جنسی حرف نمی زنم

ابوبکر بغدادی کجاست؟

روزنامه پیروزی/ فراتر از فاجعه

حیدر العبادی: «حشد شعبی» یک نهاد رسمی و امید عراق و منطقه است

کشته شدن 6 تروریست مسلح در سینای مصر

تماشاچیان یک معرکه خیابانی

احتمال لغو توافق بویینگ با ایران توسط ترامپ

نیچروان بارزانی از آمادگی اقلیم برای مذاکره با بغداد و احزاب کرد خبر داد

میلیاردر جوان آمریکایی در پی رقابت با ترامپ برای انتخابات سال 2020 آمریکا!

وزیر امور خارجه آمریکا به عراق رسید

تو دهنی عراق به آمریکا!

حمله با چاقو به مجری رادیو +تصاویر

موضع رسمی حیدر العبادی درر مورد حشد شعبی

شهردار آنکارا کناره گیری می کند

کره شمالی از غرب خواست تا در برابر «دولت گستاخ ترامپ» هشیار باشند

وزیر خارجه انگلیس: برجام حفظ خواهد شد

جنجال بر سر رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق؛ واقعیت ماجرا چیست؟

جنجال بر سر رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق؛ واقعیت ماجرا چیست؟