مطالب مرتبط:
واگذاری تراکم محدود شد
بخشنامه سراسری نجفی خطاب به مدیران شهرداری:صدور هر گونه مجوز تراکم شناور تا اطلاع ثانوی ممنوع شد/قبلی ها راستی آزمایی شود
تراکم بالای دانش آموزان در مدارس شهرستان قدس سطح کیفی آموزش را کاهش می دهد
سینمای دفاع مقدس تنها محدود به 8 سال دفاع مقدس نیست/ ذائقه تماشاچی را با دست های خودمان به سمت سرگرمی سوق داده ایم
بسیاری از مساجد تنها به یک ساختار فیزیکی محدود شده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:012017-09-19اقتصادي

واگذاری تراکم محدود شد


شهردار تهران طی بخشنامه ای مهم صدور هرگونه هولوگرام مربوط به عوارض ساختمانی در مناطق را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.

- محمدعلی نجفی اعلام کرده که این بخشنامه به منظور رفع ابهامات و اشکالات مربوط به صدور و کارسازی هولوگرام ها و همچنین برای مدیریت بهینه درآمدها و منابع نقدی به واحدهای ذیربط ابلاغ می شود.

حال سؤال اینجاست که اساسا هولوگرام های عوارض ساختمانی چرا و طی چه فرایندی صادر می شوند و حالا چرا برای رفع اشکالات مربوط به آنها، تصمیم گرفته شده که صدورشان تا اطلاع ثانوی ممنوع شود؟ معاون مالی و اقتصاد شهری شهردار تهران در گفت وگو با همشهری به این سؤالات پاسخ داد.

دکتر سمیع الله حسینی مکارم ابتدا تأکید کرد که هدف از این تصمیم در راستای شفافیت و انضباط مالی شهرداری تهران است.

وی با بیان اینکه برای اتخاذ چنین تصمیمی ساعت ها از ابتدای شروع به کار دوره جدید مدیریت شهری صرف شده، افزود: شهردار تهران به مردم وعده داده بود که شفافیت و انضباط مالی را در اداره شهر تهران اعمال خواهم کردم و اکنون به عنوان نخستین گام بزرگ، بخشنامه ای را ابلاغ کرده اند که به مانند بسته شدن ورودی یک جریان دارای ابهام است.

بدین ترتیب با حضور کارشناسان خبره مالی و اقتصادی جریانی مالی که تاکنون سرازیر شده است، بررسی می شود و اینگونه هم می توان جلوی فساد را گرفته، هم اشکالات چرخه موجود را شناخت و رفع کرد و هم به سمت یک نظام مالی شفاف و سالم حرکت کرد.

به گفته حسینی مکارم با توقف موقت صدور هولوگرام عوارض ساختمانی یک اتفاق خوب در مسئله دریافت ها و پرداخت های مربوط به شهر تهران رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه فرایند مربوط به هولوگرام ها قابل رصد نبود که شهردار تهران تصمیم به چنین کاری گرفتند، اظهار کرد: این موضوع باید قابلیت استناد و نظارت را برای همه اعم از مردم، مدیران شهری و اعضای شورای شهر داشته باشد.

منابع نقد؛ اول در خزانه طبق بخشنامه صادره از سوی شهردار تهران قرار شده هولوگرام هایی که اکنون دست مردم و کارگزاران است قبل از اینکه به شهرداری های منطقه برود، به کمیته ای تخصصی شکل گرفته در سازمان املاک و مستغلات شهر تهران برود.

این کمیته به راستی آزمایی هولوگرام اقدام می کند تا چنانچه اگر مشکلی وجود داشت، جلوی هرگونه اقدام درخصوص آن هولوگرام گرفته شود.

علاوه بر این، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران از اقدام سوم دیگری در همین ارتباط خبر داد.

حسینی مکارم گفت: قرار شده تا همه منابع نقدی مودیان شهرداری (آنهایی که پروانه ساختمانی می گیرند یا به هر دلیلی باید پولی را به شهرداری پرداخت کنند) دیگر به کارگزاران پرداخت نشده و به خزانه واریز شود.

به گفته وی، اینگونه جلوی یکی از داد و ستدهایی که شبهه انگیز بود گرفته می شود.

به گفته حسینی مکارم در برخی از موارد منابع در نظر گرفته شده برای پرداخت مطالبات پیمانکاران بیشتر از منابع غیرنقد بوده و پول پرداختی در خزانه واریز نمی شد و این می توانست آسیب زا باشد که هم اکنون برای مشخص شدن راهکارهای رفع آسیب، موقتا جلوی آن گرفته شده است.

نقدینگی هولوگرام های غیرنقد فلسفه وجودی هولوگرام های عوارض ساختمانی این است که برای ساخت پروژه های شهری، شهرداری تهران مطالبات پیمانکاران را علاوه بر منابع نقدی از منابع غیرنقد نیز پرداخت کند.

در این میان کارگزاران به کمک شهرداری می آیند.

شهرداری با دادن هولوگرام های عوارض ساختمانی به کارگزاران، سبب می شود تا آنها نیز بتوانند پرداخت مطالبات پیمانکاران از طرق مختلفی ازجمله منابع نقدی، اجناس، ملک و.

را پرداخت کنند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهردار تهران اما معتقد است مشکل از زمانی ایجاد شده که پای مودیان نیز به چرخه دریافت و پرداخت ها با هولوگرام ها باز شد.

به گفته وی، پیش از اینها شهرداری برای گرفتن طلب خود از مودیان می خواسته تا با کارگزاران وارد مذاکره شوند و از املاک و مستغلات خودشان به کارگزاران بدهند اما در عمل به مرور بیشتر پول نقد به کارگزاران داده می شد.

وی اعتقاد دارد که این نیز می توانست منشا سوءاستفاده باشد ضمن اینکه رصد پول های دریافتی به خاطر عدم ورود به خزانه نیز امکانپذیر نبود.

به گفته وی، حالا جلوی این مسئله گرفته شده و انتظامی به دریافت و پرداخت منابع داده می شود تا ورودی و خروجی از خزانه صورت بپذیرد.

اینگونه دیگر مشخص خواهد بود که منابع مالی چگونه تأمین شده و چرا و به چه منظور هزینه خواهد شد.

واکنش جدی به کسب درآمدهای بدون برنامه ریزی رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، درباره دستور جدید شهردار تهران مبنی بر ممنوعیت صدور هولوگرام به همشهری گفت: بخشنامه آقای نجفی واکنش بسیار جدی نسبت به فرایند صدور هولوگرام ها و اقداماتی بود که شهرداری توسط کارگزاری ها در دوره گذشته به منظور کسب درآمد بیشتر بدون برنامه ریزی و تبعیت از الگو و دستورالعمل های خاص کنترل شده انجام می داد.

محمد سالاری افزود: شخصا بارها در شورای شهر چهارم در این باره تذکر داده و از هیأت رییسه خواستار شدم تا با تشکیل کمیته ای به شیوه کارسازی هولوگرام ها درمناطق رسیدگی و انجام آن را ساماندهی کنند، که متأسفانه نه تنها این کمیته تشکیل نشد بلکه آسیب شناسی هم در مورد آن صورت نگرفت.

سالاری در ادامه خواستار ارزیابی رویه حاکم بر سازمان املاک شهرداری و مناطق 22گانه آن شد و گفت: به هرحال بخش قابل توجهی از بودجه شهرداری غیرنقدی است و بعضا ذی نفعان و متولیان ساخت وساز و پیمانکاران در فرایند و گردش مالی و بده بستان هایی که با شهرداری تهران دارند از این منابع اعتباری غیرنقدی در قالب تهاتر و واگذاری یا هولوگرام استفاده می کردند.

به گفته این عضو شورای شهر، شهرداری در گذشته برای تسهیل در انجام امور مبادلات منابع غیرنقدی، کارگزارانی را در مناطق 22گانه تعیین می کرد.

اینها اشخاص حقیقی و حقوقی بودند که منابع اعتباری نقدی داشتند.

اگر ارباب رجوعی یا ذی نفعی به شهرداری منطقه مراجعه می کرد تا عوارض بپردازد آن کارگزار منابع نقد شهرداری را از طرف ذی نفع تأمین و خودش در مواجهه با ارباب رجوع به صورت غیرنقدی ملک و آپارتمان دریافت می کرد.

وی با اشاره به اینکه شهرداری های مناطق در سال های اخیر دو نوع بودجه نقد و غیرنقد تعریف کرده بودند، گفت: بودجه نقد بودجه ای بود که مردم در قبال پرداخت عوارض ساختمانی و.

به حساب خزانه شهرداری واریز می کردند ولی بودجه غیرنقد اینگونه بود که مناطق برای اینکه این بودجه را در اختیار خود نگه دارند و به حساب خزانه نریزند پروژه هایی را تعریف و به کارگزاران معرفی می کردند تا از این طریق پول به شهرداری منطقه برگردانده شود.

از نظر سالاری روش صحیح این است که این پول به حساب خزانه واریز می شد.

وی در این باره گفت: دراین ماجرا درصدی هم سهم کارگزاری می شد روشی که زمینه ساز فساد بود چون معرفی افراد به عنوان کارگزار به نوعی تبدیل به رانت شده بود.

اما اشکال کار ازنظر رییس کمیسیون معماری و شهرسازی این است که هیچ آمار دقیقی از اینکه به چه میزان و با چه مبالغی هولوگرام صادر شده و یا اینکه اساسا شهر تا چند سال جلوتر پیش فروش شده وجود ندارد درحالی که با این بخشنامه قرار است کمیته ای تشکیل شود تا همه اینها احصاء شود.

نخستین گام برای پاکسازی فضای شهرداری زهرا نژادبهرام عضو کمیسیون معماری و شهرسازی هم با استقبال از این بخشنامه گفت: در واقع آقای نجفی با این اقدام شایسته و پاکدستانه در سالم سازی فضای شهرداری نخستین گام بلند خود را برداشت.

وی این اقدام شهردار جدید پایتخت را خروجی رأی مردم به لیست امید و عمل به پیمانی دانست که از سوی لیست امید با مردم بسته شده بود.

نژادبهرام گفت: پیام روشن ما به مردم این است که یقین داشته باشند در راستای احقاق حقوق شهروندان از سوی شورای شهر و شهرداری تهران هرگونه رفتار غیرقانونی که منجر به بروز تخلف شود مورد پیگیری و رسیدگی قرار خواهد گرفت و برای پیشگیری از بروز تخلف و اعمال شفافیت از هیچ اقدامی دریغ نخواهیم کرد.

ازنظر این عضو هیأت رییسه بخشنامه اخیر محمدعلی نجفی با ایجاد شفافیت و راستی آزمایی از بروز فساد احتمالی یا سیستمی در حساب های مالی و دریافت و پرداخت ها جلوگیری می کند.

وی گفت: البته ما تاکنون هیچ دسترسی به اطلاعات این هولوگرام ها نداشتیم اما شائبه هایی درمورد اینکه بعضا این هولوگرام ها مابه ازای خارجی نداشتند یا اینکه براساس روابط خاص و رانتی شکل می گرفت وجود داشت که درهرحال با این بخشنامه تلاش بر رفع این شائبه ها و پاسخگویی افراد خواهد شد و از سوی مدیریت شهری پیام و نوید شفافیت به مردم داده شد.

هولوگرام چیست؟ هولوگرام عوارض ساختمانی به زبان ساده حواله ای با برچسب غیرقابل سوءاستفاده است که قابلیت تبدیل به منابع نقد و غیرنقد در شهر را دارد.

حالا هرکسی با دادن این هولوگرام ها به شهرداری های مناطق می توانست پروانه دریافت کند.

در این بین خرید و فروش و واگذاری این هولوگرام ها با ابهامات فراوانی روبه رو شده بود که طبق بخشنامه شهردار تهران از این امر جلوگیری می شود.

بر اساس بخشنامه5 بندی شهردار تهران، مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات، مدیران کل حسابرسی، تشخیص و وصول درآمد و مالی و اموال و شهرداران مناطق موظفند تا اطلاع ثانوی از صدور هرگونه هولوگرام جدید خودداری کنند.

براساس این بخشنامه شهرداران مناطق نیز موظفند پرداخت نقدی مودیان را به حساب خزانه شهرداری واریز و از هرگونه پرداخت پشت باجه خودداری کنند.


کلید واژه ها: شهردار - شهردار تهران - تهران - شهرداری - ساختمانی - مالی - بخشنامه - شهر تهران - شهرداری تهران - تصمیم - اقتصاد - حسینی - عوارض - مکارم - اعضای شورای شهر - مردم - شفاف - مدیریت - محمدعلی نجفی - معاون - ممنوع - اطلاع - کارگزاران - شورای شهر - نقدی - هایی - اقتصادی - مدیران - نخستین - پروانه

آخرین اخبار سرویس:
آخرین تلاش های آمریکا برای جلوگیری از تضعیف دلار

عدم سرمایه گذاری مانعی برای رشد اقتصادی کشور

تجربه نوروزی متفاوت به رنگ عبادت های رجبیه

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی

سخنگوی وزارت کشور: حمایت از کالای ایرانی بهترین هدف برای کشور است

از «روند افزایشی مبادلات بازرگانی ایران و قطر» تا «چهار عامل مؤثر در کاهش قیمت طلا»

واردات پنبه 310 میلیاردی شد

پیش بینی بازدهی بازار سکه در سال 97

چگونه نفت در مرز 42 سالگی ملی شد؟

آوارگی 143 میلیون نفر تا سال 2050

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

شعب منتخب بیمه سرمد در ایام نوروز دایر هستند

مصرف بنزین در کشور رکورد زد

مراقب کلاهبرداری های مجازی در نوروز باشید

چهار کیلومتر از باند دوم جاده بیرجند - قاین به بهره برداری رسید

ماراتن مزد

نوروز در قزاقستان؛ از بازار گرم جارچی ها و «نوروز کاژه» تا رقابت های دو نفره

پشت پرده تصمیم کاهش تعرفه واردات خودرو

رضایت فیفا از میزان فروش بلیت های جام جهانی 2018

فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مرحله راه اندازی رسید

افزایش سالیانه 25 درصدی درآمدهای ناشی از قراردادهای پژوهشی دانشگاه امیرکبیر

نخستین جشنواره گل و گیاه در شهرستان حمیدیه گشایش یافت

گزارش تصویری آریا از بازار ماهی شب عید

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

چرا نباید خودرو را با باک خالی برانید؟

نخستین جشنواره گل و گیاه در شهرستان حمیدیه گشایش یافت

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

استون مارتین لاگوندا با کراس اووری جدید تاریخ ساز می شود!

هوای تهران سالم است

از اقدامات تسکینی تا درمانی قطعی

اختلال در شبکه بانکی در روزهای پایان سال/ چه کسی از اختلال ها سود می برد؟

وقتی کاهش قیمت طلا دور از انتظار می شود/ تدابیر بانک مرکزی بی نتیجه بود؟

رضا سیمبر امنیت منطقه ای و افق پیشرفت ایران در سال 1397

یک شب اقامت در تبریز چقدر هزینه دارد؟

استخدام کارمند فروشگاه در فروشگاههای زنجیره ای افق کورش یزد

فال روزانه چهارشنبه 1 فروردین ماه 97

نرخ ارز در سال 97 اوج می گیرد

329 فیلم سینمایی که با 83 میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی ساخته شد + اسناد

آزادی 186 زندانی جرایم غیرعمد با بدهی 221 میلیاردی از زندان های هرمزگان

نسل جدید قطارهای فوق سریع ژاپنی در راه هستند [تماشا کنید]

نفت گران شد

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ چادر مشکی در دست مافیای داخلی/ تعویض چادرهای نو با کهنه با کمترین قیمت!

یک بام و دو هوای بیمه ایران

سخنگوی وزارت کشور: حمایت از کالای ایرانی بهترین هدف برای کشور است

در این شرایط تقاضای افزایش حقوق نکنید

آمار رسمی استفاده از فیلترشکن

مصوبه برج باغ ها نتیجه ای جز ویرانی نداشت/ تشریح آخرین وضعیت ساخت پلاسکو

برای تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری با ترکیه مصمم هستیم

تب و تاب آخرین خرید های نوروزی قبل از سال تحویل‎-اصفهان

با فیوژا، سیستم عامل جدید گوگل آشنا شوید

عید ایرانی، کالای ایرانی 

تسعیر نرخ ارز چیست؟

سه خبر از استان یزد

حال و هوای بازار همدان در آخرین روز سال 96

تصمیم اسکاتلند برای تبدیل شدن به بزرگ ترین تولیدکننده انرژی های تجدیدپذیر جهان

تحویل سال نو در سکوی نفتی سروش

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست

طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار

نقدها و بررسی های اولیه از عنوان Sea of Thieves منتشر شد

انتقاد دامداران از نرخ کنونی شیر خام

مصرف این جوجه کباب ها ممنوع

موزه بانک ملی روایت یک قرن بانکداری در قلب تاریخی ایران

روز بد بورس های جهان

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست

فرم درخواست کار استیو جابز به قیمت 174757 دلار به فروش رفت

حمایت تولید و ایجاد اشتغال پایدار اولویت برنامه های سال آینده است

پیام طبیعت را سرلوحه کار خود قرار دهیم

حمایت تولید و ایجاد اشتغال پایدار اولویت برنامه های سال آینده است

با ایرانیان موفق در سیلیکون ولی آشنا شوید

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

بسته های حمایتی جهت ارزان سازی سفر در آذربایجان غربی توزیع می شود

خدمات راه آهن قم ارتقا می یابد

فرم درخواست کار استیو جابز به قیمت 174757 دلار به فروش رفت

بی خواب ترین مردم جهان مشخص شدند!

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می گیرند؟

قیمت نفت به بشکه ای 67 دلار افزایش یافت

دریافت وام جعاله 20میلیون تومانی مسکن تمدید شد

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست

قدیمی ‎ترین هتل ایران برای نوروز آماده شد + عکس

وعده نوبخت برای پرداخت مطالبات معلمان حق التدریسی

احیای دریاچه ارومیه و رونق اقتصادی تمهید مهم مسئولان آذربایجان غربی در سال جدید است

نوروز نویدبخش همبستگی ملی است

استاندار: 2578 طرح پارسال در فارس به بهره برداری رسید

احیای دریاچه ارومیه و رونق اقتصادی تمهید مهم مسئولان آذربایجان غربی در سال جدید است

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

تماس تلفنی ترامپ با پوتین

راه آهن کرمانشاه افتتاح شد

احیای دریاچه ارومیه و رونق اقتصادی تمهید مهم مسئولان آذربایجان غربی در سال جدید است

آغاز سال 1397

نیم نگاهی به مهمترین مصوبات پاستورنشینان در 6 ماهه دوم سال 96

کاهش بیکاری وجهش اقتصادی موفقیت های البرز در سال 96 بود

راه آهن کرمانشاه افتتاح شد

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

جذب سرمایه و احیاء دریاچه ارومیه اهم برنامه های دولت در آذربایجان غربی در سال 97

کاهش بیکاری وجهش اقتصادی موفقیت های البرز در سال 96 بود

استاندار: 2578 طرح پارسال در فارس به بهره برداری رسید

41 درصد ابلاغ ها به صورت الکترونیکی انجام شده است/ لزوم توجه به پیشگیری از وقوع جرم در جهت کاهش پرونده های قضایی

ترانه بهاری بهار هستی با صدای علیرضا قربانی + صوت

گذر از شمالغرب؛ تجربه سفر 2000 کیلومتری با MVM X33 و MVM X22

واگذاری تراکم محدود شد

واگذاری تراکم محدود شد