مطالب مرتبط:
واگذاری تراکم محدود شد
بخشنامه سراسری نجفی خطاب به مدیران شهرداری:صدور هر گونه مجوز تراکم شناور تا اطلاع ثانوی ممنوع شد/قبلی ها راستی آزمایی شود
تراکم بالای دانش آموزان در مدارس شهرستان قدس سطح کیفی آموزش را کاهش می دهد
سینمای دفاع مقدس تنها محدود به 8 سال دفاع مقدس نیست/ ذائقه تماشاچی را با دست های خودمان به سمت سرگرمی سوق داده ایم
بسیاری از مساجد تنها به یک ساختار فیزیکی محدود شده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 23:012017-09-19اقتصادي

واگذاری تراکم محدود شد


شهردار تهران طی بخشنامه ای مهم صدور هرگونه هولوگرام مربوط به عوارض ساختمانی در مناطق را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.

- محمدعلی نجفی اعلام کرده که این بخشنامه به منظور رفع ابهامات و اشکالات مربوط به صدور و کارسازی هولوگرام ها و همچنین برای مدیریت بهینه درآمدها و منابع نقدی به واحدهای ذیربط ابلاغ می شود.

حال سؤال اینجاست که اساسا هولوگرام های عوارض ساختمانی چرا و طی چه فرایندی صادر می شوند و حالا چرا برای رفع اشکالات مربوط به آنها، تصمیم گرفته شده که صدورشان تا اطلاع ثانوی ممنوع شود؟ معاون مالی و اقتصاد شهری شهردار تهران در گفت وگو با همشهری به این سؤالات پاسخ داد.

دکتر سمیع الله حسینی مکارم ابتدا تأکید کرد که هدف از این تصمیم در راستای شفافیت و انضباط مالی شهرداری تهران است.

وی با بیان اینکه برای اتخاذ چنین تصمیمی ساعت ها از ابتدای شروع به کار دوره جدید مدیریت شهری صرف شده، افزود: شهردار تهران به مردم وعده داده بود که شفافیت و انضباط مالی را در اداره شهر تهران اعمال خواهم کردم و اکنون به عنوان نخستین گام بزرگ، بخشنامه ای را ابلاغ کرده اند که به مانند بسته شدن ورودی یک جریان دارای ابهام است.

بدین ترتیب با حضور کارشناسان خبره مالی و اقتصادی جریانی مالی که تاکنون سرازیر شده است، بررسی می شود و اینگونه هم می توان جلوی فساد را گرفته، هم اشکالات چرخه موجود را شناخت و رفع کرد و هم به سمت یک نظام مالی شفاف و سالم حرکت کرد.

به گفته حسینی مکارم با توقف موقت صدور هولوگرام عوارض ساختمانی یک اتفاق خوب در مسئله دریافت ها و پرداخت های مربوط به شهر تهران رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه فرایند مربوط به هولوگرام ها قابل رصد نبود که شهردار تهران تصمیم به چنین کاری گرفتند، اظهار کرد: این موضوع باید قابلیت استناد و نظارت را برای همه اعم از مردم، مدیران شهری و اعضای شورای شهر داشته باشد.

منابع نقد؛ اول در خزانه طبق بخشنامه صادره از سوی شهردار تهران قرار شده هولوگرام هایی که اکنون دست مردم و کارگزاران است قبل از اینکه به شهرداری های منطقه برود، به کمیته ای تخصصی شکل گرفته در سازمان املاک و مستغلات شهر تهران برود.

این کمیته به راستی آزمایی هولوگرام اقدام می کند تا چنانچه اگر مشکلی وجود داشت، جلوی هرگونه اقدام درخصوص آن هولوگرام گرفته شود.

علاوه بر این، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران از اقدام سوم دیگری در همین ارتباط خبر داد.

حسینی مکارم گفت: قرار شده تا همه منابع نقدی مودیان شهرداری (آنهایی که پروانه ساختمانی می گیرند یا به هر دلیلی باید پولی را به شهرداری پرداخت کنند) دیگر به کارگزاران پرداخت نشده و به خزانه واریز شود.

به گفته وی، اینگونه جلوی یکی از داد و ستدهایی که شبهه انگیز بود گرفته می شود.

به گفته حسینی مکارم در برخی از موارد منابع در نظر گرفته شده برای پرداخت مطالبات پیمانکاران بیشتر از منابع غیرنقد بوده و پول پرداختی در خزانه واریز نمی شد و این می توانست آسیب زا باشد که هم اکنون برای مشخص شدن راهکارهای رفع آسیب، موقتا جلوی آن گرفته شده است.

نقدینگی هولوگرام های غیرنقد فلسفه وجودی هولوگرام های عوارض ساختمانی این است که برای ساخت پروژه های شهری، شهرداری تهران مطالبات پیمانکاران را علاوه بر منابع نقدی از منابع غیرنقد نیز پرداخت کند.

در این میان کارگزاران به کمک شهرداری می آیند.

شهرداری با دادن هولوگرام های عوارض ساختمانی به کارگزاران، سبب می شود تا آنها نیز بتوانند پرداخت مطالبات پیمانکاران از طرق مختلفی ازجمله منابع نقدی، اجناس، ملک و.

را پرداخت کنند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهردار تهران اما معتقد است مشکل از زمانی ایجاد شده که پای مودیان نیز به چرخه دریافت و پرداخت ها با هولوگرام ها باز شد.

به گفته وی، پیش از اینها شهرداری برای گرفتن طلب خود از مودیان می خواسته تا با کارگزاران وارد مذاکره شوند و از املاک و مستغلات خودشان به کارگزاران بدهند اما در عمل به مرور بیشتر پول نقد به کارگزاران داده می شد.

وی اعتقاد دارد که این نیز می توانست منشا سوءاستفاده باشد ضمن اینکه رصد پول های دریافتی به خاطر عدم ورود به خزانه نیز امکانپذیر نبود.

به گفته وی، حالا جلوی این مسئله گرفته شده و انتظامی به دریافت و پرداخت منابع داده می شود تا ورودی و خروجی از خزانه صورت بپذیرد.

اینگونه دیگر مشخص خواهد بود که منابع مالی چگونه تأمین شده و چرا و به چه منظور هزینه خواهد شد.

واکنش جدی به کسب درآمدهای بدون برنامه ریزی رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، درباره دستور جدید شهردار تهران مبنی بر ممنوعیت صدور هولوگرام به همشهری گفت: بخشنامه آقای نجفی واکنش بسیار جدی نسبت به فرایند صدور هولوگرام ها و اقداماتی بود که شهرداری توسط کارگزاری ها در دوره گذشته به منظور کسب درآمد بیشتر بدون برنامه ریزی و تبعیت از الگو و دستورالعمل های خاص کنترل شده انجام می داد.

محمد سالاری افزود: شخصا بارها در شورای شهر چهارم در این باره تذکر داده و از هیأت رییسه خواستار شدم تا با تشکیل کمیته ای به شیوه کارسازی هولوگرام ها درمناطق رسیدگی و انجام آن را ساماندهی کنند، که متأسفانه نه تنها این کمیته تشکیل نشد بلکه آسیب شناسی هم در مورد آن صورت نگرفت.

سالاری در ادامه خواستار ارزیابی رویه حاکم بر سازمان املاک شهرداری و مناطق 22گانه آن شد و گفت: به هرحال بخش قابل توجهی از بودجه شهرداری غیرنقدی است و بعضا ذی نفعان و متولیان ساخت وساز و پیمانکاران در فرایند و گردش مالی و بده بستان هایی که با شهرداری تهران دارند از این منابع اعتباری غیرنقدی در قالب تهاتر و واگذاری یا هولوگرام استفاده می کردند.

به گفته این عضو شورای شهر، شهرداری در گذشته برای تسهیل در انجام امور مبادلات منابع غیرنقدی، کارگزارانی را در مناطق 22گانه تعیین می کرد.

اینها اشخاص حقیقی و حقوقی بودند که منابع اعتباری نقدی داشتند.

اگر ارباب رجوعی یا ذی نفعی به شهرداری منطقه مراجعه می کرد تا عوارض بپردازد آن کارگزار منابع نقد شهرداری را از طرف ذی نفع تأمین و خودش در مواجهه با ارباب رجوع به صورت غیرنقدی ملک و آپارتمان دریافت می کرد.

وی با اشاره به اینکه شهرداری های مناطق در سال های اخیر دو نوع بودجه نقد و غیرنقد تعریف کرده بودند، گفت: بودجه نقد بودجه ای بود که مردم در قبال پرداخت عوارض ساختمانی و.

به حساب خزانه شهرداری واریز می کردند ولی بودجه غیرنقد اینگونه بود که مناطق برای اینکه این بودجه را در اختیار خود نگه دارند و به حساب خزانه نریزند پروژه هایی را تعریف و به کارگزاران معرفی می کردند تا از این طریق پول به شهرداری منطقه برگردانده شود.

از نظر سالاری روش صحیح این است که این پول به حساب خزانه واریز می شد.

وی در این باره گفت: دراین ماجرا درصدی هم سهم کارگزاری می شد روشی که زمینه ساز فساد بود چون معرفی افراد به عنوان کارگزار به نوعی تبدیل به رانت شده بود.

اما اشکال کار ازنظر رییس کمیسیون معماری و شهرسازی این است که هیچ آمار دقیقی از اینکه به چه میزان و با چه مبالغی هولوگرام صادر شده و یا اینکه اساسا شهر تا چند سال جلوتر پیش فروش شده وجود ندارد درحالی که با این بخشنامه قرار است کمیته ای تشکیل شود تا همه اینها احصاء شود.

نخستین گام برای پاکسازی فضای شهرداری زهرا نژادبهرام عضو کمیسیون معماری و شهرسازی هم با استقبال از این بخشنامه گفت: در واقع آقای نجفی با این اقدام شایسته و پاکدستانه در سالم سازی فضای شهرداری نخستین گام بلند خود را برداشت.

وی این اقدام شهردار جدید پایتخت را خروجی رأی مردم به لیست امید و عمل به پیمانی دانست که از سوی لیست امید با مردم بسته شده بود.

نژادبهرام گفت: پیام روشن ما به مردم این است که یقین داشته باشند در راستای احقاق حقوق شهروندان از سوی شورای شهر و شهرداری تهران هرگونه رفتار غیرقانونی که منجر به بروز تخلف شود مورد پیگیری و رسیدگی قرار خواهد گرفت و برای پیشگیری از بروز تخلف و اعمال شفافیت از هیچ اقدامی دریغ نخواهیم کرد.

ازنظر این عضو هیأت رییسه بخشنامه اخیر محمدعلی نجفی با ایجاد شفافیت و راستی آزمایی از بروز فساد احتمالی یا سیستمی در حساب های مالی و دریافت و پرداخت ها جلوگیری می کند.

وی گفت: البته ما تاکنون هیچ دسترسی به اطلاعات این هولوگرام ها نداشتیم اما شائبه هایی درمورد اینکه بعضا این هولوگرام ها مابه ازای خارجی نداشتند یا اینکه براساس روابط خاص و رانتی شکل می گرفت وجود داشت که درهرحال با این بخشنامه تلاش بر رفع این شائبه ها و پاسخگویی افراد خواهد شد و از سوی مدیریت شهری پیام و نوید شفافیت به مردم داده شد.

هولوگرام چیست؟ هولوگرام عوارض ساختمانی به زبان ساده حواله ای با برچسب غیرقابل سوءاستفاده است که قابلیت تبدیل به منابع نقد و غیرنقد در شهر را دارد.

حالا هرکسی با دادن این هولوگرام ها به شهرداری های مناطق می توانست پروانه دریافت کند.

در این بین خرید و فروش و واگذاری این هولوگرام ها با ابهامات فراوانی روبه رو شده بود که طبق بخشنامه شهردار تهران از این امر جلوگیری می شود.

بر اساس بخشنامه5 بندی شهردار تهران، مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات، مدیران کل حسابرسی، تشخیص و وصول درآمد و مالی و اموال و شهرداران مناطق موظفند تا اطلاع ثانوی از صدور هرگونه هولوگرام جدید خودداری کنند.

براساس این بخشنامه شهرداران مناطق نیز موظفند پرداخت نقدی مودیان را به حساب خزانه شهرداری واریز و از هرگونه پرداخت پشت باجه خودداری کنند.


کلید واژه ها: شهردار - شهردار تهران - تهران - شهرداری - ساختمانی - مالی - بخشنامه - شهر تهران - شهرداری تهران - تصمیم - اقتصاد - حسینی - عوارض - مکارم - اعضای شورای شهر - مردم - شفاف - مدیریت - محمدعلی نجفی - معاون - ممنوع - اطلاع - کارگزاران - شورای شهر - نقدی - هایی - اقتصادی - مدیران - نخستین - پروانه

آخرین اخبار سرویس:
رشد 61 درصدی ترانزیت ریلی در سال جاری

رشد 61 درصدی ترانزیت ریلی در سال جاری

وعده خبر خوش برای کاهش سود وام مسکن

نگران افزایش قیمت حامل های انرژی هستیم؛ در سال 97 تورم داریم

شرط دریافت یارانه در سال 97

80 درصد موبایل‎های بازار رجیستری نشده اند

4 میلیون نفر سال 95 به عراق رفتند/ زائران خارجی رکورد زدند

رویه نامناسب بازار کشور عامل افزایش قیمت کالاها

آرامش بازار گوشت در آستانه شب یلدا

جزییات دلایل مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال 97

آوار آنفلوانزا بر سر مرغداران/اقدامات انجام شده رضایت بخش نیست

طبیعت زیبای پاییز لاهیجان/ عکس

کاهش معاملات در بازار ارز

افزایش جریمه تاثیر موقت در کاهش تخلفات رانندگی دارد

خرید Mazda 3 چقدر آب می خورد؟

گرانترین و ارزان ترین شهرهای ایران برای زندگی

اختصاص300 میلیون تومان اعتبار به حرم شهدای گمنام ماهان

رشد 61 درصدی ترانزیت ریلی در سال جاری

80 درصد گوشی های تلفن همراه در انتظار طرح رجیستری

آوار آنفلوانزا بر سر مرغداران/اقدامات انجام شده رضایت بخش نیست

ادورانت چیست؟

میرحسین عابدیان کلخوران, عصمت گلشنی آثار تحریم بر قراردادهای تجاری بین المللی: نتایج عدم رفع تحریم های تجاریِ ناظر بر صادرات، علیرغم انتظار طرفین در زمان انعقاد قرارداد

یادداشت/ عبدالرضا مصری چالش ها و تهدیدات اقتصادی

تردد کامیون ها در تهران ممنوع شد/تعطیلی واحدهای تولید شن وماسه

آبیاری زمین های کشاورزی با فاضلاب/ عکس

مروری بر الزامات پیشرفت درون زا آیا از فرهنگ ما پیشرفت متولد می شود؟

نرخ فروش میلگرد در بازار آهن

نگران افزایش قیمت حامل های انرژی هستیم؛ در سال 97 تورم داریم

نفرین تراکم فروشی ، بلای جان شهرها

افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان و هشدارهای جهانی

کاهش سهم "سلامت" از هدفمندی یارانه ها/ درخواست اصلاح بودجه "پزشک خانواده"

سیاستهای تشویقی در نظام تولید ایران کاربرد ندارد

مسعود اربابی, نوید حاتمی پور مطالعه تطبیقی کارکردها و نقش قراردادی بارنامه دریایی در حقوق ایران و انگلستان

قاچاقچیان کالا و ارز از خدمات مالی و بانکی محروم می شوند/تعیین مجازات سوءاستفاده از کارت بازرگانی

جزییات دلایل مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال 97

مظنه خرید ماشین حساب در بازار چقدر است؟

جدیدترین آمار مصرف بنزین در ایران اعلام شد

حسن بادینی, ابراهیم تقی زاده, ناصر علیدوستی شهرکی, پانته آ پناهی اصانلو خسارات تبعی در بیع بین المللی کالا

کاهش قیمت گوشت گوسفند در بازار/قیمت به 40هزارتومان رسید

قدیمی ترین تایرساز کشور در آستانه تعطیلی/ مالکیت کارخانه های در دست وزارت صنعت تعیین تکلیف شود

اهداف توقف ثبت سفارش واردات خودرو/ آیین نامه واردات خودرو به زودی ابلاغ می شود

بدهی 10 هزار میلیارد تومانی وزارت راه به پیمانکاران

4 میلیون نفر سال 95 به عراق رفتند/ زائران خارجی رکورد زدند

آخرین وضعیت واردات تخم مرغ

سیاستهای تشویقی در نظام تولید ایران کاربرد ندارد

بیت کوین: چند توصیه مهم ایمنی

تفاهم نامه احداث آزادراه کنارگذر شرقی تهران به امضا رسید

بیمارستان عروسک ها/ عکس

جدیدترین آمار مصرف بنزین در ایران اعلام شد

4 میلیون نفر سال 95 به عراق رفتند/ زائران خارجی رکورد زدند

از «افت دلار در مقابل جهش شاخص بورس» تا «دو رقیب جدی بانک ها در سال 2018»

دلار دوباره گران شد/قیمت به 4177 تومان رسید

گوشی هواوی میت 10 پورشه دیزاین ؛ هوشمند و لوکس بودن به سبک هواوی و پورشه

علاقه مندی قطر به سرمایه گذاری در صنعت نفت عراق

طبیعت رنگارنگ پاییزی آستارا/ عکس

عدم سرمایه گذاری کافی طی 40 سال گذشته مهم ترین چالش پژوهشی کشور

جزییات استخدام در یک شرکت پیمانکاری در تهران + جدول

گرانترین و ارزان ترین شهر های ایران کدامند؟

حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟+عکس

اقدامات سازمان بازرسی در حوزه های واردات و خودروسازان داخلی و نرخ سود بانکی

کاشی های هوشمند با فرستنده وای فای و بلوتوث! +عکس

شیوع پدیده "دم درآوردن" انسانها بر اثر مصرف "محصولات تراریخته"

یک شرکت تولیدی صنعتی در 3 ردیف شغلی استخدام می کند + جدول

سیدعلی هنجنی, ابوالفضل استادزاده مفهومسرمایه گذاری خارجی در قوانین داخلی، معاهدات بین المللی سرمایه گذاری و آرای دادگاه های داوری بین المللی

معرفی رشته «مدیریت آشپزی و قنادی»

درخواست پذیره نویسی 20 صندوق سرمایه گذاری جسورانه

رابطه برانکو و ربیع خواه بر می گردد+عکس

بانک جهانی سرمایه گذاری روی سوخت های فسیلی را متوقف می کند

قیمت میوه های شب یلدا؛ انار 7000، هندوانه 1800

بانک جهانی سرمایه گذاری روی سوخت های فسیلی را متوقف می کند

افزایش حملات آسم افراد بیمار در روز های آلوده سال/ کپسول های یک بار مصرف اکسیژن تاثیری در تنفس بهتر ندارد

انتقاد از افزایش نامتعارف قیمت نهاده های دامی/لزوم دخالت ناظران

تبدیل پراید به مازراتی !/ عکس

شیرین شهر در مسیر توسعه!

خرید آپارتمان در پردیس چقدر تمام می شود؟

وعده خبر خوش برای کاهش سود وام مسکن

هشت هواپیمای جدید در راه ایران

آب و برق پردیس تامین است اما فاضلاب مشکل دارد

حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 آذر

واردات 5 هزار خودرودر دست 4 تا 5 نفر است

همه چیز درباره فعالیت های توتال فرانسه در ایران/ از مالیات و بیمه 100 هزار دلاری تا فروش قطعه به خودروسازان

80درصد موبایل‎های بازار رجیستری نشده اند

مرجع رسیدگی به تخلفات فروشگاههای اینترنتی کجاست؟ +سند

اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران استعفا کردند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 آذر

علاقه مندی قطر به سرمایه گذاری در صنعت نفت عراق

با 100میلیون هم می توان خانه خرید؟ +جدول

استخدام کارشناس بازرگانی، کارشناس فروش و کارشناس حسابداری

استخدام کارشناس بازرگانی و کارشناس حسابداری خانم در تهران

استخدام استاد زبان انگلیسی خانم در موسسه ی زبان کیش در تهران

افزایش دوباره قیمت مرغ و تخم مرغ

در گزارش توتال به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مطرح شد همه چیز درباره فعالیت های توتال فرانسه در ایران/ از مالیات و بیمه 100 هزار دلاری تا فروش قطعه به خودروسازان

لایحه افزایش تعرفه واردات خودرو بزودی به مجلس می رود

80درصد موبایل‎های بازار رجیستری نشده اند

مدل لباس های شب یلدا

ایرباس فاینانس خرید هواپیماها را تامین می کند

جنجالی که زن مدل مصری با لباسش به پا کرد/تصاویر

جایگزینی گیاهان درخشان به جای لامپ در آینده نزدیک

استخدام مهندس مکانیک در کارافن پویان سپهر در تهران

واگذاری تراکم محدود شد

واگذاری تراکم محدود شد