مطالب مرتبط:
قاضی پرونده کهریزک و احمدی نژاد: احمدی نژاد از شکایت های خصوصی تبرئه شد/ از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود/ بیشترین پیشنهاد رشوه در پرونده بیمه ایران
قاضی پرونده کهریزک و احمدی نژاد: باید دادگاه احمدی نژاد تشکیل می شد/ از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود/پرونده کهریزک «لایه های غیرقابل بیان» زیادی دارد/انفصال دائم یک قاضی یعنی اعدام!
بیشترین پیشنهاد رشوه در پرونده بیمه ایران/از مرتضوی دوری می کردم/رضایت جوادی فر را قبلاً گرفته بودند
ناگفته های قاضی پرونده کهریزک و احمدی نژاد
پرونده احمدی نژاد در دیوان محاسبات و سوالات بزرگ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 شهریور 1396 ساعت 13:522017-09-19سياسي

احمدی نژاد از شکایت های خصوصی تبرئه شد/ از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود /بیشترین پیشنهاد رشوه مربوط به پرونده اختلاس از بیمه ایران بود


از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود.

- تاریخ انتشار: 28شهریور139614:27 کد خبر: 244210 معروف است به صندوقچه ای از ناگفته های پرونده های جنجالی و بزرگی مثل پرونده حادثه بازداشتگاه کهریزک، اختلاس از بیمه ایران، معاون اول رییس دولت دهم و حتی خود رییس جمهور.

مردی که بیشتر از 30 سال بر مسند قضاوت نشسته و حالا در آستانه 60 سالگی و پایان پنجمین دهه زندگی اش، به دور از هیاهوی راهروهای دادگاه ها و جنجال پرونده های پر حاشیه، ایام بازنشستگی را سپری می کند و آن طور که خودش می گوید یک روز در هفته به یک شرکت خصوصی مشاوره می دهد اما بیشتر از حقوق بازنشستگی اش دریافت می کند.

او که پرونده های مهم زیادی را رسیدگی کرده، می گوید بیشترین پیشنهاد رشوه را در پرونده بیمه ایران داشته است و هیچ وقت هم رییس یا مسئولان قوه قضاییه بابت پرونده شخص یا مقام مسئولی به او سفارش و توصیه نکرده اند؛ حتی در پرونده احمدی نژاد.

سیامک مدیرخراسانی که نزدیک به 12 سال ریاست شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران (شعبه 6 فعلی) را بر عهده داشته، وقتی به پرونده قضات کهریزک می رسیم، می گوید این پرونده لایه های غیرقابل بیان زیادی دارد.

می گوید در این پرونده تخلفات محرز بود و حکمی که برای مرتضوی صادر و او را به انفصال دائم از خدمات قضایی محکوم کرده، مانند حکم اعدام است.

مدیرخراسانی که قاضی حکم جنجالی محکومیت مرتضوی به پرداخت 200 هزار تومان جریمه نقدی بود، اعتقاد دارد: همه فقط 200 هزار تومان را بزرگ کردند اما ندیدند کسی که در این شهر دادستان بوده و تقریباً حرف اول را می زده، محاکمه و به انفصال دائم از خدمات قضایی محکوم شده است.

او می گوید به معاونت حیدری فر در قتل فوت شدگان بازداشتگاه کهریزک معقد بوده و حکم هم داده اما نظر سه قاضی دیگر مبنی بر تبرئه حیدری فر از این اتهام بوده و نهایتاً هم حکم به برائت صادر شده است.

این قاضی با سابقه دادگستری که تا همین سال 95 بر مسند قضاوت نشسته بود، در گفت وگویی مفصل ضمن مرور خاطراتی از دوران قضاوت خود به سوالاتی درباره پرونده قضات کهریزک، احمدی نژاد، محمدرضا رحیمی و اختلاس از بیمه ایران پاسخ گفته است.

** چه سالی به دنیا آمدید و از چه سالی وارد دادگستری شدید؟ چهارم دی ماه سال 1337 در تهران به دنیا آمدم.

در سال 1356 با دیپلم به عنوان پلیس قضایی در دادگستری استخدام شدم.

بعد از استخدام، در کنکور سراسری شرکت کردم و در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری قبول شدم.

در جریان تحصیلم، بحث ادغام پیش آمد و من و تعدادی که دانشجوی قضاوت بودیم، به دادگستری منتقل شدیم و قرار هم بود به عنوان قاضی کار کنیم.

اولین ابلاغ قضایی خود را در سال 69 برای شهرستان ایرانشهر در سیستان و بلوچستان گرفتم و بعد از چند سال از آنجا به شهرستان زابل منتقل شدم که در آنجا مدتی جانشین دادستان، معاون دادگستری و رییس شعبه دادگاه بودم.

63 ماه در زابل بودم و نهایتا سال 76 با سمت دادرسی به تهران منتقل شدم.

زمانی که به تهران منتقل شدم، بحث انحلال دادسراها پیش آمد که مدتی دادرس دادگاه بودم و سپس به عنوان رییس شعب 18 و 1008 دادگاه عمومی فعالیت کردم.

بعد از آن، مستشار دادگاه تجدیدنظر شدم و از مستشاری دادگاه تجدیدنظر، رییس شعبه 76 دادگاه کیفری استان شدم و بعد هم همزمان عضو معاون دیوان عالی کشور شدم.

به عبارتی عضو معاون دیوان عالی کشور، مامور به خدمت در شعبه 76 دادگستری استان تهران بودم.

بعد هم که بحث دادگاه های کیفری یک و دو پیش آمد، باز هم به عنوان عضو معاون دیوان عالی کشور، مامور به خدمت در شعبه 6 دادگاه کیفری یک استان تهران (76 سابق) فعالیت کردم.

یک شهریور سال 94 بازنشسته شدم و از دوم شهریور 94 تا هفتم شهریور سال 95 با قرارداد کار کردم و بعد هم دیگر قرارداد تمام شد و از دادگستری خارج شدم.

** می گویند هر کسی را به عنوان قاضی شعبه 76 دادگاه کیفری استان نمی گذاشتند.

شعبه 76 شعبه خاصی بود زیرا به پرونده های کارکنان دولت را رسیدگی می کرد.

تقریباً به اتهام تمام مسئولان عالی رتبه کشور در این شعبه رسیدگی می شد.

یعنی در کجای ایران اگر قضات، نظامیان از درجه سرتیپ دوم به بالا، استانداران، فرمانداران، شهرداران، نمایندگان مجلس، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که رییس جمهور هم یکی از اعضای مجمع است، روسای سه قوه، وزرا، مشاوران و معاونان وزرا و حتی روسای اداره اطلاعات جرمی مرتکب می شدند در شعبه 76 رسیدگی می شد و شمول شعبه 76 بر کل کشور بود.

** فرزندانتان هم شغل شما را دنبال کردند؟ سه دختر دارم.

یکی از دخترهایم فوق لیسانس حقوق دارد و خودش را برای شرکت در آزمون وکالت آماده می کند.

یکی از دخترهایم فوق لیسانس حسابداری دارد و در یک شرکتی به عنوان حسابدار مشغول است و دختر دیگرم هم امسال سال آخر رشته صنایع را در دانشگاه خواجه نصیر می گذراند.

فرزندانم همواره این گله و شکایت را از من داشتند که به رغم داشتن موقعیت های فراوان، هرگز سفارش آنها را برای مشغول شدن در جایی نکردم.

** شما تقریبا از ابتدای انقلاب در قوه قضاییه بودید.

سیاست های کدام یک از روسای دستگاه قضایی را در راستای پشیبرد اهداف این دستگاه، مثبت ارزیابی می کنید؟ به نظر من مرحوم آقای موسوی اردبیلی از همه بهتر بود زیرا یک قاطعیت خاصی داشت و در راستای رفاه کارکنان و قضات دستگاه قضایی قدم های خوبی برداشت.

خیلی آدم روشنی بود و بسیار آدم زحمتکشی بود.

بعد از مرحوم آیت الله اردبیلی، من آقای آملی لاریجانی را نسبت به دو رییس دیگر ترجیح می دهم.

آقای آملی لاریجانی اقداماتی که در قوه قضاییه انجام داد بسیار موثر بود؛ همین که سیستم را به روز و آنلاین کرد و کاغذ و دفتر حذف شد، پیشرفت مهمی در راستای سلامت دستگاه قضایی محسوب می شود و بسیار هم موثر بود.

به عنوان کسی که از صفر تا 100 قوه قضاییه را بوده ام، به نظرم به روز شدن سیستم ها و حذف فرایند کاغذی، بسیار در سلامت قوه قضاییه موثر بود.

قوه قضاییه با وابستگی مالی به دولت نمی تواند رشد کند/چانه زنی بر سر بودجه استقلال قوه را مخدوش می کند یک بحثی که باید در نظر بگیریم این است که دستگاه قضا یک دستگاه وابسته است و به دولت وابستگی مالی دارد و هیچ وقت نمی تواند رشد کند.

کسی که قدرت اقتصادی نداشته باشد، تصمیم صحیح هم نمی تواند بگیرد.

اگر تصمیم صحیح هم بگیرد، مجبور است برخی مواقع تصمیم خود را تغییر دهد.

اگر دستگاه قضایی قوی می خواهیم باید این وابستگی مالی برداشته شود.

همان طور که درصدی از بودجه کشور به مجلس شورای اسلامی اختصاص دارد، باید در قانون پیش بینی شود که مثلا 3 درصد از بودجه کل کشور به دستگاه قضایی اختصاص یابد و این رقم، بودجه ثابت قوه قضاییه باشد و ممکن است از این 3 درصد، دو درصدش محقق شود اما حداقل دستگاه قضا تکلیف خود را می داند.

وقتی دستگاه قضا مجبور است برای بودجه چانه بزند، قطعاً در این چانه زنی ها مجبور است یک جاهایی استقلال خود را از دست بدهد و کوتاه بیاید.

** فکر نمی کنید این موضوع نیازمند وجود رابطه خوب بین دولت و دستگاه قضایی است اما در دولت قبل و دولت های قبلی، رابطه خوب و حسنه ای بین دو قوه مجریه و قضاییه وجود نداشته است.

ذات دولت ها در همه جای دنیا، برتری طلبی است و دوست دارد حاکم باشد زیرا پول و امکانات کشور را در اختیار دارد و نمی پذیرد که وزیر یا وکیلش در دستگاه قضایی بیاید و محاکمه و به تخلفاتش رسیدگی شود.

قطعاً قوه مجریه این را نمی پذیرد اما اگر می خواهیم دستگاه قضا رشد کند، باید یک فکر اساسی شود.

از هر کدام از چهار رییس قبلی دستگاه قضا سوال شود که چرا 100 درصد موفق نبودید، قطعاً می گوید یکی از دلایلش نداشتن بودجه و امکانات است.

وقتی بودجه و امکانات لازم در اختیار رییس قوه قضاییه نباشد و راجع به بودجه و امکانات، دیگری تصمیم بگیرد و روابط با دولت در این تصمیم گیری ها تاثیرگذار باشد، هرگز نمی توان یک رییس موفق بود.

مثلاً رییس قوه قضاییه نمی توان تصمیم بگیرد که امسال 5 هزار نفر به عنوان قاضی استخدام شوند و آموزش ببینند بلکه باید نیاز خود را تهیه کند و به سازمان برنامه بودجه بدهد و در آنجا هم یک کارشناس بررسی کند که آیا موافق باشد یا نباشد.

آنقدر در مسیر ریزش می کند که رییس قوه می بیند از هدف اولیه دور افتاده است.

ماجرای حساب های قوه قضاییه چیز پنهانی نبود/فردی که این موضوع را مطرح کرد نیت خیری نداشت ** شما و سایر قضات قوه قضاییه از حساب هایی که آنقدر سر و صدا به پا کرد، اطلاع داشتید؟ به نظر می رسد در رابطه با این حساب ها، دستگاه قضایی مورد هجمه واقع شد.

خیلی ها در قوه قضاییه خبر داشتند و چیزی نبود که پنهان باشد.

فکر می کنم ماجرای این حساب ها به زمان آقای رازینی و دهه 70 بازمی گردد.

این حساب ها، بحث پول های دادگستری است که در بانک ملی است که قبلاً بانک سودش را می برد و حالا قوه قضاییه سودش را می گیرد.

** می گویند این وجوه، وجوه مردم است نه دادگستری.

بالاخره پول دادگستری است.

پولی است که مردم به هر دلیل در اختیار دادگستری می گذارد تا آزاد باشد.

به عبارتی این پول ها در ید دادگستری است.

از این حساب ها دادگستری خیلی استفاده کرد و اگر بودجه قوه قضاییه کافی بود، هرگز دنبال این حساب ها نمی رفتند چون نیازی نداشتند.

وقتی کسی می تواند تمام احتیاجات مالی خود را برطرف کند چرا باید دنبال بحثی به این پر دردسری برود که خودشان هم می دانستند هر زمانی در سطح جامعه مطرح شود، بازتاب خوبی ندارد.

به هر حال از طریق سود حاصل از وجوه همین حساب ها بسیاری از مشکلات ساختمانی و مشکلات دیگر را برطرف کردند.

** به نظر می رسد با اینکه می فرمایید موضوع مربوط به دهه 70 است اما در این ماجرا مردم قدری به دستگاه قضایی بدبین شدند.

بله.

چون کسی که مطرح کرد، با نیت سیاسی مطرح کرد و هیچ وقت با نیت خیرخواهانه این قضیه مطرح نشد.

اگر نیت خیرخواهانه بود اصلاً مطرح نمی شد.

مسئولان قضایی هیچ گاه توصیه ای برای اعمال سلیقه آنها در احکام نداشتند ** شما نزدیک 40 سال در دستگاه قضایی بودید و حدود 12 سال مسئولیت شعبه ای را در اختیار داشتید که به جرایم مسئولان عالی رتبه کشور رسیدگی می کرد.

در پرونده های شخصیت های معروف و دولتی، چقدر به شما سفارش می شد؟ و چقدر از این سفارش ها را قبول می کردید؟ تقریباً از ناحیه قوه قضاییه، سفارش ها صفر بود.

رییس قوه قضاییه (آملی لاریجانی) که بر پرونده های شعبه 76 نظارت داشت، راجع به هیچ کسی به من توصیه نکرد؛ هیچ کس.

درباره پرونده سوال می کرد و بحث می کردیم که چرا اینطور رأی داده ام و دلیل ام چه بوده است برای صدور برائت یا محکومیت ولی ایشان هرگز به من نگفت که فلانی را محکوم یا آزاد کن.

** حتی در پرونده آقای احمدی نژاد؟ هیچ وقت نگفت؛ حتی در پرونده آقای احمدی نژاد هم ایشان توصیه ای به این کیفیت نداشت.

همیشه وقتی سر قضایایی بحث می کردیم، ایشان می گفت که در روز قیامت خودت باید جواب بدهی.

بینی و بین الله، بین خودت و خدای خودت به هرچه رسیدی، رأی بده.

می گفت که کسی که در روزی قیامت باید جواب بدهد شما هستید نه من.

ممکن بود از یک جای دولتی کسی به عنوان واسطه بیاید ولیکن از ناحیه دستگاه قضایی در 10 الی 12 سالی که پرونده های کارکنان دولت را رسیدگی کردم، سفارش و توصیه ای به من نشد.

آقای آوایی هم که زمانی رییس کل دادگستری استان تهران بود و الان وزیر دادگستری است هم به همین کیفیت بود.

درباره پرونده سوال می کرد و از کم و کیف آخرین وضعیت آن مطلع می شد ولی هرگز به من نگفت که کسی را تبرئه کنم یا نسبت به کسی سخت یا آسان بگیرم.

بنابراین مسئولان قوه قضاییه هیچ وقت درباره شخص یا پرونده ای سفارش و توصیه نمی کردند و شاید هم دلیلش این بود که من به حرف کسی گوش نمی کردم.

** از بیرون از دستگاه قضایی چه طور؟ از بیرون دستگاه قضایی به آن صورت که رسمی باشد، نبود.

ممکن بود کسی را مثلا دوست یا رفیقی را بفرستند که سفارش شان را بکند و بگویید خدمت شان را در نظر بگیرم اما فایده ای نداشت زیرا برایم پرونده و دلایل موجود در آن مهمتر بود.

پیشنهاد رشوه یک امر بسیار طبیعی است/بیشترین پیشنهاد رشوه مربوط به پرونده بیمه ایران بود ** پیشنهاد رشوه هم می دادند؟ یک چیز بسیار طبیعی بود.

موارد بسیاری وجود داشت اما بیشترین پیشنهاد رشوه مربوط به پرونده اختلاس از بیمه ایران بود ولی هیچ وقت حتی گوش هم نمی دادم.

پیشنهادهای رشوه ای که در این پرونده می شد، به انحاء مختلف و از ناحیه متهمان بود.

به دلیل کمبود بودجه به قضات اضافه کاری نمی دهند/نهایتا 13 ساعت در ماه ** بسیاری از مردم معتقدند که حقوق قضات بالاست.

آیا اینگونه است؟ من زمانی که سر کار بودم، با حقوق 9 میلیون و 80 هزار تومان بازنشسته و با 20 هزار تومان هم استخدام شدم.

معمولاً قوه قضاییه اضافه کاریی بسیاری کمی دارد و اصلاً قابل گفتن نیست.

نهایتاً به یک کسی 12 تا 13 ساعت اضافه کار بدهند.

به خاطر نبود بودجه به قضات اضافه کار داده نمی شود.

با اینکه سنگین ترین پرونده ها را رسیدگی کردم، یادم نمی آید بیش تر از 15 ساعت در ماه اضافه کار بگیرم.

زمانی هم که بازنشسته شدم، برای دعوت مجدد به کار، قرارداد بستند که 80 درصد حقوق بازنشستگی را بگیرم که حدود هفت میلیون و 200 هزار تومان می شد.

الان شرایط طوری است که قوه قضاییه بگوید 6 ماه مهلت وجود دارد هر قاضی ای که می خواهد، از دستگاه قضایی خارج شود اعم از بازنشستگی، بازخریدی و هر کیفیت دیگر، قول می دهم یک نفر که این شرایط را داشته باشد، حاضر نیست بماند و می رود.

حاضرم با هر کسی که مخالف این حرف است، شرط ببندم.

(با خنده) طبق قانون افراد بعد از 30 سال کار می توانند بازنشسته شوند؛ چرا یک قاضی این همه دوندگی می کند تا بازنشستگی خود را بگیرد؟ چون سیستم به او نیاز دارد و خودش هم نمی خواهد بگیرد.

اگر یک قاضی حقوق آنچنانی می گرفت که نمی رفت.

اگر قضات در منزل به پرونده ها رسیدگی نکنند، کار دستگاه قضایی مختل می شود یک روز سر یک قضیه ای راجع به قضات با آقای لاریجانی صحبت می کردیم که به ایشان گفتم شما یک روز به صورت ناشناخته وارد محاکم بشوید و ببینید قضاتی که در پایان ساعت اداری از تجدیدنظر و دادگاه های کیفری خارج می شوند، هر کدام چقدر پرونده زیر بغل شان است.

اگر قضات پرونده ها را به خانه نبرند، کار دستگاه قضایی مختل می شود.

آخرین آماری که دیروز شنیدم این است که ماهیانه حدود 150 پرونده به شعب حقوقی تجدیدنظر، 180 تا 190 پرونده به شعب کیفری و بیش از 200 پرونده نیز به شعبه خانواده ارجاع می شود.

اگر روز کاری هر ماه را 22 روز حساب کنیم، هر قاضی در روز باید در دادگاه های تجدیدنظر حدود 8 پرونده به طور معدل و میانگین رسیدگی کند.

آیا این شدنی است؟ من خودم زمانی که در دادگستری بودم، یکی از پرونده هایم بیش از 100 هزار ورق داشت.

پرونده اختلاس از بیمه ایران زمانی که به شعبه ارجاع شد، حدود 3 هزار برگ بود و روزی که من رأی دادم، 36 هزار برگ بود.

روزی که این پرونده به من ارجاع شد، حدود 24 متهم داشت اما روزی که حکم دادم، برای 78 نفر رأی دادم.

روی این پرونده مطالعه شد، جرایم جدید با متهمان جدید پیدا شد و پرونده به دادسرا بازگشت و زمانی که دادسرا برای بار دوم پرونده را برگرداند، 78 متهم داشت.

من برای پرونده بیمه، 405 برگ رأی دست نویس نوشتم که 200 برگ تایپی شد.

خواندن، خلاصه کردن، استخراج موارد اتهامی، استماع دفاعیات وکلا و متهمان چقدر زمان نیاز دارد؟ بعد از آن باید برای هر یک از متهمان رأی صادر کرد و نوشت.

ماجرای بحث سنگین حقوقی با رییس و مسئولان قوه قضاییه/آملی لاریجانی ملّای باهوشی است ** چقدر پرونده ها را مطالعه می کردید؟ یک روزی آقای لاریجانی راجع به حکمی که درباره مدیر مسئول یکی از روزنامه ها( کاوه اشتهاردی، روزنامه ایران) صادر کرده بودم، مرا صدا کرد.

حکمی که داده بودم، جنجالی و پایه ای برای همه دادگاه های مطبوعات شد و نظریه ای که من دادم قالب شد مبنی بر اینکه دادگاه از نظر هیئت منصفه مطبوعات تبعیت نمی کند و اعضای هیئت منصفه مطبوعات در حد کارشناس و مثل کارشناس برای دادگاه هستند.

اوایل دوره ریاست آقای لاریجانی بود و همدیگر را زیاد نمی شناختیم.

در هر حال، مرا صدا کردند و من هم به دفتر ایشان رفتم.

10 رأی من را از سیستم گرفته بود و درباره هر کدام از رأی ها و دلایل صدور آن، سوال کرد.

درباره هر کدام از پرونده ها که سوال می کرد من توضیح می دادم تا اینکه در رأی چهارم، پوشه را بست و به آقای خلفی (رییس حوزه ریاست قوه قضاییه) گفت آقای مدیرخراسانی پرونده هایش را مطالعه می کند و سپس رأی می دهد.

علتش هم این است این رأیی که درباره آن در حال توضیح دادن است، مربوط به یکسال و نیم پیش است وگرنه یادش نمی آمد که توضیح بدهد.

در مدتی که با آقای آملی لاریجانی کار کردم، با ایشان بهترین روابط را داشتم.

به رغم اینکه گاهی اوقات اختلاف نظر داشتیم اما روابط مان حسنه بود.

یک روزی سر یک پرونده ای با یکی از آقایان( عباس جعفری دولت آبادی) دادستان تهران که از مسئولان دستگاه قضایی بود اختلاف پیدا کردم.

موضوع به آقای لاریجانی گزارش شده بود و ایشان ما را خواست.

آقای آوایی رییس وقت دادگستری کل استان تهران، آقای خلفی رییس حوزه ریاست و آقای اژه ای دادستان وقت کل کشور هم در جلسه حاضر بودند.

آقای لاریجانی نظرشان دقیقا نظر همان مسئولی بود که اختلاف داشتیم.

من دلایل خودم را گفتم و در بین بحث آقای خلفی وارد شد و نظر مرا تایید کرد و گفت که با این دلایل، نظر آقای مدیرخراسانی درست است.

آقای اژه ای هم نه به این صراحت ولی گفتند که من نظر آقای مدیرخراسانی را ترجیح می دهم و بیشتر با قانون منطبق است و آقای آوایی هم نظر مرا تایید کرد.

بیش از دو نیم و ساعت بحث مان طول کشید و یک بحث سنگین حقوقی بود.

نهایتاً وقتی به توافق نرسیدیم، آقای لاریجانی به آن مسئول قوه قضاییه گفت که من نظر آقای مدیرخراسانی را قبول ندارم و ایشان هم استدلال مرا نمی پذیرد ولی چون پرونده دست ایشان است، شما تابع نظرات ایشان هستید بنابراین در چارچوبی که به شما گفته باید حرکت کنید.

آن مسئول قوه قضاییه هم مجبور شد نظرات مرا در پرونده اعمال کند و اعمال هم کرد.

همه هدفم از بیان این خاطره این بود که می خواستم بگویم آقای آملی لاریجانی، انسانی ملّایی است و راجع به بحثی که می خواهد با کسی انجام دهد، حتماً مطالعه می کند و بدون مطالعه اصلاً وارد بحث نمی شود.

بحث هایی هم که می کند بحث های قوی ای است.

انسان با مطالعه و فوق العاده باهوشی است و هیچ چیزی هم از یادش نمی رود.

** چرا قضات اینقدر بد اخلاق هستند و مردم از نوع برخورد قضات با آنها ناراضی اند؟ یک زمانی آقای علیزاده رییس وقت دادگستری کل استان تهران می گفت یک ماموریتی به یکی از شهرهای آلمان داشت.

یک خانمی دادستان شهر بوده که از او می پرسد علت انتخاب شما برای دادستانی چه بوده که او هم پاسخ می دهد همه قضات 6 پرونده رسیدگی کردند اما من 7 پرونده رسیدگی کردم.

با این کیفیت در ایران همه باید رییس قوه قضاییه شوند.

ایشان می گفت سفر دیگری هم به سویس داشته که از رییس دادگستری آنجا درخواست می کند در یکی از جلسات دادگاه حضور یابد اما رییس دادگستری می گوید کاش از قبل می گفتید که زمان سفر شما را با زمان برگزاری یکی از جلسات دادگاه ها هماهنگ می کردیم.

یعنی در آن شهر در چهار روزی که آقای علیزاده در سویس بوده، هیچ جلسه دادگاهی برگزار نشده است.

قطعاً این قاضی خوش اخلاق خواهد بود و اصلاً دنبال ارباب رجوع می گردد.

آقای علیزاده می گفت که قضات آنجا 10 صبح آمدند و دو بعدازظهر هم می رفتند و قضات مشغول کار علمی بودند و در اینترنت آخرین یافته ها در پرونده های مهم را بررسی می کردند و یک فرصت مطالعاتی قوی داشتند.

** برخوردتان با شخصیت ها و مسئولانی که در شعبه حاضر می شدند چطور بود؟ هیچ وقت وصل نمی شدم.

چون همه فسادها از همین جا شروع می شد.

این همه سال پرونده شخصیت ها را رسیدگی کردم، یک شماره تلفن از آنها نگرفتم و شماره تلفنم را هم به هیچ کس ندادم.

** نظرتان درباره تشکیل دادگاه های کیفری یک و دو چیست؟ باید قانون تغییر یابد.

با این قانون، دادگاه کیفری یک علناً کارآیی خود را از دست داده است و به پرونده های قتل و مسائل منکراتی رسیدگی می کند.

روزی هم که آقای لاریجانی از دادگاه کیفری یک بازدید کرد، این مسائل را به ایشان گفتم اما احساس کردم اصلا در جریان نیست.

برخی ها به من گفتند که نباید این مسائل را می گفتی اما آقای خلفی استقبال کرد.

پرونده کهریزک لایه های غیرقابل بیان زیادی دارد/انفصال دائم یک قاضی یعنی اعدام! ** یکی از پرونده های بسیار مهمی که در دوره ریاست تان بر شعبه 76 دادگاه کیفری استان رسیدگی کردید، پرونده قضات بازداشتگاه کهریزک بود.

در این پرونده شما همکاران خودتان را محکوم کردید.

آن پرونده لایه های زیادی داشت که اساساً برخی از آنها را نمی شود بیان کرد.

تخلفات در این پرونده محرز بود.

دادستان یک شهر بایستی بر نیروهای زیر دست خود نظارت داشته باشد و نبود و نمی دانم که پذیرفته نیست.

در این پرونده با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته بود برای دادگاه محرز شد که تخلفات صورت گرفته است.

طبق قانون می توانستم مرتضوی را به 20 هزار تومان محکوم کنم/ مرتضوی نظراتش را به قضات منتقل می کرد/از مرتضوی دوری می کردم ** از جمله مسائل جنجالی در این پرونده، محکومیت آقای مرتضوی به 200 هزار تومان جریمه نقدی بود.

در حکم دادگاه، انفصال دائم از خدمات قضایی، 5 سال انفصال از خدمات دولتی و 200 هزار تومان جزای نقدی صادر شده بود که همه فقط 200 هزار تومان را بزرگ کردند اما ندیدند کسی که در این شهر دادستان بوده و تقریباً حرف اول را می زده، محاکمه و به انفصال دائم از خدمات قضایی محکوم شده است.

انفصال دائم از خدمات قضایی برای یک قاضی مانند حکم اعدام است.

هیچ کس این دو مورد انفصال را نگفت و ندید و فقط گفتند چرا به 200 هزار تومان محکوم شده است.

قاضی تابع قانون است.

قانوناً آقای مرتضوی از بابت معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع باید به 20 هزار تومان محکوم می شد و حرف دیوان عالی کشور درست بود اما چون گفتیم سبب اقوی از مباشر است، قانون اجازه می دهد حداکثر را در نظر بگیریم و ما 200 هزار تومان را در نظر گرفتیم وگرنه قانوناً برای معاونت باید 20 هزار تومان در نظر گرفته می شد.

گفتیم چون شخصیت دادستان بر مامور اجرا غالب است و درست است که آنها نوشتند اما به نظر ما دستور دادستان را انجام دادند، 200 هزار تومان را در نظر گرفتیم.

** شما در ایام قضاوت تان با آقای مرتضوی هم به عنوان دادستان تهران کار کرده بودید؟ نه.

اصلاً.

زمانی که دادسراها تشکیل شد، من دادگاه بودم.

** بالاخره آقای مرتضوی به عنوان دادستان تهران برای شما که رییس شعبه 76 بودید، پرونده می فرستاد.

در خلال این پرونده ها با هم ارتباط نداشتید؟ پرونده می فرستاد اما با آقای مرتضوی من هیچ ارتباطی نداشتم.

با توجه به روابطی که در دادسرا با قضات داشت، به این نتیجه رسیده بودم که هیچ ارتباط دوستانه ای با ایشان نداشته باشم.

به نظرم می رسید اگر با آقای مرتضوی ارتباط نداشته باشم هم به نفع خودم است هم به نفع پرونده؛ مگر اینکه یک جاهایی به صورت رسمی یکدیگر را می دیدیم وگرنه هرگز نه من پیش ایشان رفتم و نه ایشان پیش من آمده است.

** گفتید به خاطر روابطی که آقای مرتضوی با قضات داشت تصمیم گرفتید با ایشان رابطه نداشته باشید.

روابط آقای مرتضوی با قضات چگونه بود؟ نظراتی داشت که در پرونده ها به قضات منتقل می کرد.

به همین خاطر ترجیح می دادم هیچ رابطه دوستانه ای با ایشان نداشته باشم و فقط دوری کنم و هیچ رابطه دوستانه ای هم با هم نداشتیم.

به این معنی که اصلاً با هم دوست نبودیم که خدای نکرده بخواهیم با هم رابطه دوستانه یا خصمانه داشته باشیم.

هیچ رابطه ای با هم نداشتیم.

فقط من می دانستم ایشان دادستان تهران است و ایشان هم می دانست من رییس شعبه 76 هستم.

** با این حساب در محاکمه آقای مرتضوی به مشکل برنخوردید.

بله.

خیلی راحت بودم.

ما رأی مان را می دادیم و ایشان هم گاهی اوقات اعتراض می کرد و گاهی اوقات هم اعتراض نمی کرد.

** از ناحیه آقای مرتضوی در رسیدگی به این پرونده سفارشاتی شد یا خیر؟ نه.

به من سفارشی نشد چون اصلاً ارتباطی با هم نداشتیم که ایشان دوستانه از من چیزی بخواهد.

شاید از آقای آوایی (رییس وقت دادگستری کل استان تهران) چیزی بخواهد اما آقای آوایی هرگز به من چیزی نمی گفت.

این احتمال وجود داشته اما با خود من اصلا و ابداً ارتباطی وجود نداشت.

از جوادی فر قبلاً رضایت گرفته بودند/پشیمان بود/معتقد به معاونت حیدری فر در قتل بودم **در پرونده کهریزک یکی از مسائلی که زیاد سروصدا کرد، موضوع رضایت اولیاء دم مرحوم جوادی فر بود.

من شنیدم و از جوادی فر سوال نکردم اما احساس خودم این بود که این رضایت از قبل گرفته شده بود و بعداً در جریان محاکمه ارائه شد.

این برداشت شخصی من است.

جوادی فر کسی بود که بارها در جریان دادگاه از حال می رفت و مجبور می شدیم اورژانس خبر کنیم.

از نحوه نگارش رضایت این طور دستگیرم شد که این رضایت باید قبلاً تنظیم شده باشد.

** بنابراین آقای جوادی فر از دادن رضایت پشیمان بوده است؟ پشیمان بود.

احساس می کردم پشیمانی باعث می شد حالش بد شود.

** شما آقای حیدری فر را هم از معاونت در قتل تبرئه کردید.

من معتقد به معاونت در قتل بودم و در رأی هم نوشته بودیم اما از مجموع هیئت 5 نفره قضایی، دو به سه شدیم.

من و یکی دیگر از همکاران معتقد به معاونت در قتل و 15 سال زندان داشتیم اما سه همکار دیگر چنین اعتقادی نداشتند که دیوان هم برائت از معاونت در قتل را تأیید کرد.

می دانستم احضار احمدی نژاد تبعات و جنجال به دنبال دارد ** از دیگر پرونده هایی که در دست شما بود و بسیار هم جنجالی شد، پرونده آقا احمدی نژاد و احضار پیش از پایان دوره ریاست جمهوری ایشان بود.

من عقیده داشتم و دارم، با تخلفات افراد تا وقتی در رأس قدرت هستند باید برخورد شود.

برخورد با تخلفات افراد آن هم بعد از پایان دوره ریست یا مدیریت شان هیچ سودی ندارد.

مثلاً اگر با یک قاضی متخلف بعد از بازنشستگی برخورد شود، هیچ سود و ارزشی ندارد.

باید همان موقع برخورد شود تا درسی برای سایر قضات باشد.

معتقدم پرونده هایی که فرد متخلف دیگر در مسند ریاست نیست را رسیدگی نکنیم بهتر است.

خیلی از این پرونده ها و تخلفاتی که صورت می گیرد به اعتماد عمومی مردم ضربه می زند.

حالا ما باید اعتماد مردم را به حکومت جلب کنیم و بهترین زمان برای این کار، زمانی است که مثلاً با قاضی متخلف در همان موقع برخورد شود.

پستش را بگیرند و بعد هم محاکمه کنند.

مثل آقای مرتضوی.

وگرنه اگر بخواهیم بعد از بازنشستگی یا برکناری از مسندی که در آن مسند مرتکب تخلف شدند برخورد کنیم، هیچ فایده ای ندارد و شلاق به جنازه زدن است؛ غیر از اینکه اعتماد مردم را خدشه دار می کند هیچ فایده دیگری ندارد.

واقعاً با اعتقاد به اینکه باید به تخلفات افراد مسئول در زمان مسئولیت شان رسیدگی شود، آقای احمدی نژاد را احضار کردم.

خودم هم می دانستم تبعات دارد و حتماً یک جنجالی به پا می شود.

** بعد از احضار احمدی نژاد، با شما از جاهای مختلف تماس نگرفتند؟ پرونده را خواستند و من توضیح دادم.

قبلاً پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده بود و دیوان شعبه 76 را صالح به رسیدگی دانسته بود.

قبلاً همه کارها به صورت قانونی انجام شده بود.

هیچ تخلفی از ناحیه دادگاه در آن پرونده نبود و تمام اقدامات ما قانونی بود.

اظهارات شکات و دلایل را گرفته بودیم و بعد از اینکه همه این کارها را کردیم و دیوان عالی کشور اعلام کرد این جرایم عادی رییس جمهور و در صلاحیت شعبه 76 است، ما وارد رسیدگی شدیم.

زمانی که ما به رییس جمهور ابلاغ کردیم، انتخابات انجام و آقای روحانی انتخاب شده بود که آقای احمدی نژاد احضار را رسانه ای کرد و برگ اخطاریه ما را روی سایت دولت گذاشتند.

تبرئه احمدی نژاد از شکایت های خصوصی/فقط شکایت مجلس باقی مانده/باید دادگاه احمدی نژاد تشکیل می شد ** یک بحث هایی درباره شکایت شکات خصوصی علیه آقای احمدی نژاد مطرح بود مبنی بر اینکه این شکایت ها اصلاً ارتباطی به رییس جمهور ندارد.

همه اینها را رد کردیم و برائت دادیم و اصلاً به ایشان ربطی نداشت.

شکایت هایی که ماند، شکایت های اساسی و با مدرک بود.

** کدام موارد را رد کردید؟ یک مورد مربوط به آسیب دیدن در حین سفر استانی آقای احمدی نژاد بود.

یک مورد مربوط به کسی بود که گفته بود طرح کد رهگیری را من دادم و تیم ایشان برداشته است.

دلیلی برای این موضوع وجود نداشت.

ضمن اینکه بعید است یک رییس جمهور بیاید برای یک کد رهگیری که نهایتاً 40 هزار تومان است، خودش را به دردسر بیاندازد.

ما همه اینها را رد کردیم.

چون اصلاً به ایشان ربطی ندارد.

مثلاً یک نفر در کاشان شکایت کرده بود که سخنرانی رییس جمهور توهین به منزلت مردم کاشان است.

خُب همه اینها رد شد.

شکایت هایی که ماند شکایت هایی بود که اساس داشت.

** مانند کدام شکایت؟ مثل شکایت مجلس شورای اسلامی.

مجلس گفته بود که رییس جمهور در بحث بودجه، تشکیل وزارت و ورزش و جوانان و پول مترو که مجلس یک میلیارد دلار برای تهران و یک میلیارد دلار برای شهرستان ها مصوب کرده بود، ایشان در چارچوب قانون حرکت نکرده و انجام نداده است.

** بنابراین از مجموع شکایت هایی که از آقای احمدی نژاد شده بود، فقط شکایت کمیسیون اصل 90 باقی مانده است؟ تقریباً بله و شکایت کمیسیون اصل 90 باقی مانده است.

** مثل اینکه یک جلسه هم تشکیل دادید اما آقای احمدی نژاد حضور نیافت.

بله.

احضارش کردیم اما نیامد.

** به دنبال این عدم حضور، قانوناً باید چه اقدامی می کردید؟ قانوناً باید بعد از آن جلسه دادگاه تشکیل می شد اما گفتند پرونده نقص دارد که پرونده همان طور ماند و کار ما تمام شد.

از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود ** آقای رحیمی را هم شما محاکمه کردید.

در حکم شما برای آقای رحیمی 15 سال حبس درنظر گرفته شده بود ولی به 5 سال کاهش یافت.

ما در ارتباط با آقای رحیمی معتقد بودیم ایشان رهبری شبکه کلاهبرداری را بر عهده داشته و 15 سال حبس صادر کردیم اما دیوان عالی کشور چنین اعتقادی نداشت و به 5 سال کاهش یافت.

** استدلال شما برای اینکه آقای رحیمی رهبری شبکه کلاهبرداری را بر عهده داشته چه بود؟ اعتقاد دادگاه همان بود که در رأی آمد و آقای رحیمی را هم محکوم کرد اما دیوان عالی کشور چنین اعتقادی نداشت.

بحث این نیست که 15 سال یا 5 سال حبس صادر شود بلکه مهم این است کسی که مسئول دولتی است، بابت تخلفات و جرایم عمدی خود به موقع مجازات شود و همین کار اعتماد مردم را جلب می کند و باعث می شود مسئولان هم هوشیار باشند.

پرونده آقای رحیمی در زمان مسئولیتش در معاونت اول ریاست جمهوری کلید خورد و جلسات دادگاه نیز بعد از پایان دولت برگزار شد.

در مجموع معتقدم در پرونده آقای رحیمی، قوه قضاییه خوب کار کرد.

در این پرونده دلایل و مدارک خوب بود.

** چرا آقای رحیمی جدا از سایر متهمان پرونده بیمه ایران محاکمه شد؟ من ترجیح می دادم که آقای رحیمی با 78 متهم دیگر محاکمه شود.

خیلی دوست داشتم که همه متهمان با هم محاکمه می شدند اما اینطور نشد.

** در پرونده بیمه ایران به نظر می رسید بسیاری از متهمان اغفال شده و از روی بی اطلاعی چک هایی را نقد کرده بودند.

کسانی که یک یا دو چک را نقد کرده بودند را تبرئه کردیم و دادگاه حکم به برائت آنها داد اما برخی بابت این کار درصد می گرفتند.

یکی از تیم هایی که در پرونده بیمه ایران وجود داشت، تیمی بود که چک نقد می کرد.

آن تیمی که چک نقد می کرد، رهبر داشت و باندی را تشکیل داده بودند که کارشان نقد کردن چک ها بود.

این افراد درصد می گرفتند و نمی تواند انجام این کار بدون اطلاع باشد.

** آقای رحیمی در پرونده بیمه ایران با چه کسانی ارتباط داشت؟ با داود سرخوش شهری و جابر ابدالی ارتباط داشت که جابر ابدالی دفاعیات بسیار جالبی داشت.

ما برای آقای ابدالی حبس ابد داده بودیم که دیوان به 15 سال حبس تبدیل کرد.

به پرونده کرسنت نگاه هم نکردم ** اواخر حضورتان در شعبه 76 دادگاه کیفری، پرونده کرسنت هم به شما ارجاع شده بود؟ به پرونده کرسنت دست نزدم و حتی نگاه هم نکردم چون نمی رسیدم.

پرونده بسیار حجیمی بود و باید با دقت مطالعه می شد که من نمی رسیدم بنابراین دست نزدم.

** پرونده ای که در ارتباط با کرسنت به شما ارجاع شده بود، پرونده جدیدی بود یا همان پرونده قبلی بود و حالا به شعبه هم عرض آمده بود؟ خیلی سال بود که این پرونده به شعبه 76 آمده بود.

باید یکسری کارهای دیگر هم انجام می شد که گفتیم همه کارهایش انجام شود تا ابتر نماند چون نمی شود پرونده های بزرگ را بدون انجام یک سری کارهای مقدماتی دست خورده کرد.

فکر می کنم کار کردن روی آن پرونده حداقل یک تا دو سال وقت آزاد می خواهد که من اصلاً وقت آزاد نداشتم و بعد هم دیگر تمایلی به ماندن در دستگاه قضایی نداشتم.

طی 10 سال محاکمه مطبوعاتی فقط 2 مورد حکم توقیف دادم/ مطبوعات در انتقاد باید فضای آزاد داشته باشند ** بسیاری از مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری ها را هم محاکمه کردید.

همیشه در پرونده های مطبوعاتی، رعایت حال افراد را می کردم.

همین الان هم اگر از برخی مدیران مسئول مطبوعات بپرسید، تأسف می خورند که من رفتم.

ترجیح می دادند که من باشم.

** چند مورد حکم به توقیف نشریه دادید؟ در 10 سالی که مدیران مسئول مطبوعات را محاکمه کردم، فکر کنم یک یا دو مورد حکم به توقیف دادم که یک مورد مربوط به روزنامه بهار بود.

چون معتقدم مطبوعات باید یک فضای آزادی داشته باشند در انتقاد و نقد و نشان دادن راه حل و مطبوعات را سلاح جامعه می دانستم، در پرونده های مطبوعاتی سخت گیری نمی کردم.

** غیر از توقیف بهار، کاوه اشتهاردی مدیر مسئول وقت روزنامه ایران را هم به شلاق محکوم کردید.

در آن پرونده حکم تعلیقی صادر کردیم.

آقای اشتهاردی باید در چارچوب قانون حرکت می کرد.

روزنامه دولتی با روزنامه های دیکر مثل شرق و بهار و .

فرق دارد.

روزنامه دولت که نباید به کسی توهین کند.

با این حال روابطم با مطبوعات خیلی خوب بود و سعی می کردم همیشه رعایت حال شان را بکنم.

همیشه با هیئت منصفه مطبوعات بحث می کردم که اگر قرار باشد بر سر منبع خبر به مطبوعات سخت بگیریم شاید یک روزنامه 16 صفحه ای، بیشتر از 8 صفحه نتواند چاپ کند.

در نزدیک به 40 سالی که در قوه قضاییه بودید کدام خاطره بیشتر در ذهن تان مانده است؟ خاطرات تلخ زیاد دارم.

زمانی که در زابل بودم، صبح یکی از روزها گفتند که جسد یک نوزاد چند روزه در داخل سطل آشغال بیمارستان پیدا شده است.

سر بچه را به یک جای سفت و سختی کوبیده بودند.

چشم ها و مغز نوازد بیرون ریخته بود.

چند روز مریض شدم وقتی این صحنه را دیدم.

معلوم بود بچه شب قبل در همان بیمارستان به دنیا آمده است.

بنابراین هر کسی که شب قبلش در آن بیمارستان بچه به دنیا آوردند و نوزادشان پسر هم بوده را خواستیم تا بچه هایشان را نشان دهند.

نیروی انتظامی بررسی کرد و نهایتاً یک نفر بچه اش را نشان نداد که او را آوردند و فوری هم اعتراف کرد.

پدر بچه گفت که همسرش در دوران عقد باردار شده و چون باردار شدن در دوران عقد در اینجا بد دانسته می شود، بعد از وضع حمل همسرش، سر بچه را به دیوار کوبیده و کشته است.

این یکی از بدترین خاطرات من است که هنوز هم فراموشش نکردم.

یک خاطره هم که قدری خنده دار است این است چون در زابل مدت مدیدی بودم، مورد اعتماد مردم قرار داشتم.

یک روز یک خانمی آمده بود و دادخواست طلاق داده بود.

رییس دادگستری به من گفت رییس طایفه شان گفته این زن و شوهر را صلح و سازش بدهم.

زن و شوهر را خواستم.

به زن گفتم آیا همسرت خرجی نمی دهد؟ در آنجا به خرجی، نونی می گفتند.

گفت نه و خیلی هم خوب است.

گفت نه می زند و نه سخت می گیرد اما هر روز ساعت 5 بعدازظهر می رود و 3 یا 4 صبح باز می گردد.

از مرد پرسیدم کجا می رود؟ گفت آقای دادستان من راستش را می گویم اما فقط شما بشنو و علیه ام اقدام نکن.

گفتم قول 100 درصد می دهم.

گفت که ما از افغانستان قاچاق می آوریم.

در آنجا دو نوع قاچاق وجود داشت، قاچاق کالا و قاچاق مواد مخدر.

ما هم ترجیح می دادیم مردم بیشتر سمت قاچاق کالا بروند تا مواد مخدر.

زن گفت که از این موضوع اطلاع دارم و راست می گوید.

گفتم خب مشکلت چیست؟ گفت که سوال من اینجاست که چرا یک بار او را نگرفته اند؟ بالاخره یک بار باید دستگیر شود.

من هم پرسیدم راست می گوید.

چرا دستگیر نشدی؟ گفت ما وقتی برمی گردیم، لیست خودمان را به پاسگاه می دهیم و آنها در جریان هستند.

زن از من پرسید که حاج آقا راست می گوید؟ گفتم راست می گوید و زن و مرد هم رفتند خانه شان.

** شما که در دادگاه کیفری یک دوستان زیادی دارید، باید مراجعین زیادی برای وکالت داشته باشید.

برای اینکه دوستی خود را با قضات دادگاه کیفری استان حفظ کنم، یک پرونده هم که مربوط به دادگاه کیفری یک باشد، قبول نکرده ام به رغم اینکه مراجعین بسیاری داشتم و دارم و کسانی هم که مراجعه می کنند، معمولا رقم های خوبی پیشنهاد می دهند اما برای حفظ دوستی ام با قضات آنجا، هیچ کدام را قبول نکردم.

منبع:تسنیم
کلید واژه ها: بیمه ایران - محمدرضا رحیمی - قضایی - کهریزک - دادگستری - خدمات قضایی - بازداشتگاه - ایران - کلاهبرداری - اختلاس - بازنشستگی - بیمه - پرونده بیمه ایران - رحیمی - احمدی - استخدام - پیشنهاد - مرتضوی - قاضی - دادگاه - کنکور سراسری - استان تهران - تهران - معاون - قوه قضاییه - شبکه - بزرگ - رهبر - رشوه - دولت دهم

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده با اتومبیل در تاکسی سرویس قاصدی

استخدام نیروی جوان آقا جهت یک رستوران واقع در قزوین

آخرین خبرها از پرونده درگیری یک نماینده با مأمور ناجا

استخدام حسابدار جهت شرکت تولیدی سام شیمی در قائم شهر

استخدام منشی خانم با مدرک دیپلم به بالا در کیش

دومین نشست افکار قرآنی اندیشمندان ایران و سنگال

استخدام چند نفر چرخکار مانتو شلوار در مهرشهر کرج

چاه مبارک عسلویه شهر شد

استخدام پنج ردیف شغلی در شرکت پخش سراسری سایه سمن

تفسیر؛ گامی مهم برای فهم و عمل به قرآن

آیت الله جوادی آملی: اختلاس های نجومی مخل اداره کشور است

یکپارچگی در مدیریت بحران حلقه مفقوده امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه / کوتاهی وزارت کشور در تمدید قانون مدیریت بحران از سال 93 تاکنون

عزادرای مردم ورامین در شب و روز شهادت امام رضا(ع) به روایت تصویر

جلسه دادگاه حمیدبقایی، سعیدمرتضوی و محمودرضا خاوری فردا تشکیل می شود

حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده

تصاویر/ حضور دبیر ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه در منطقه زلزله زده ثلاث باباجانی

جایگاه ایران در سبد تولید و مصرف انرژی گازی جهان

ماه ربیع، ماه برکت و رحمت الهی است

اینم مسکن مرگ! +عکس

شرافت ماه ربیع الاول بیش از تمام ماه ها است

تثبیت حقوقی داشته های فرهنگی،هویت وسرمایه اقتصادی خوب یک جامعه است

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

تحکیم بنیان خانواده نیازمند عمل به قرآن و فرامین ائمه اطهار است

برپایی مرحله نهایی جایزه بین المللی قرآن «سید جنید»

رویدادهای خبری روز دوشنبه 29 آبان در خراسان جنوبی

گزارش تصویری از اجرای نقالی رضوی در همدان

وجود 11 «خانه قرآن روستایی» در ابرکوه

ضرورت بازتاب قرآن پژوهی های غربی و لزوم بررسی در مجامع داخلی

ائمه اطهار(ع) الگوی عزتمندی هستند

فردا؛ آغاز مرحله کشوری مسابقات قرآن وزارت جهاد کشاورزی

نامه ای 102 ساله از کویت با ذکر نام خلیج فارس

جلسه فراکسیون امید مجلس درمورد آخرین وضعیت زلزله زدگان غرب کشور

آیا اجنّه هم مانند انسان، مسلمان و غیر مسلمان دارند

عشقی که دلیل راه کتیبه نگاری حرم ائمه(ع) شد/عزلت نشینی مرمتگران مصاحف

رییس بسیج رسانه کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

دعا و اعمال ماه ربیع الاول

عملیات مشترک برای امداد

منفعت وقف دو طرفه است/ وقف های جدید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد

چرا باید در نماز، حتما سوره حمد خوانده شود

وقف در حوزه فضای مجازی می تواند گره گشایی کند

لاریجانی درباره مناطق زلزله زده گزارشی ارائه کرد

ضرورت تقوا در کلام امام علی (ع)

استاندار تهران: حل مشکلات جامعه نیازمند مدیران توانمند است

دنیا همانند خانه عنکبوت، سست و بی اساس است

شب و روز اول ربیع چه آدابی دارد

توانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند

حضور سرزده رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده

روزنامه کیهان دروغ خودش را باور می کند؟!

29 آبان؛ مهم ترین خبر روزنامه های صبح ایران

آشنایی با دارالایتام فدک یکی از بزرگترین موقوفات کشور

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: وزارت نفت از قراردادهای محرمانه دست بردارد/ هیچ وقت به توتال خوش بین نبودیم/ حساب اروپا از آمریکا جدا نیست

کسانیکه به ملاقات مهدی کروبی رفتند/ جزییاتی از دیدار نماینده اصولگرا با کروبی/ پیغامی ردوبدل شده است؟

میردامادی: گفت وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت تر است /روحانی با چهارسال گذشته تفاوتی نکرده است

عکس/ صاحب این «سلفی» دیروز شهید شد

چگونه سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟

این تصاویر مرموز از سِر درون شما می گوید!

گردهمایی کارگران برای گرامی داشت سالگرد قانون کار

مهمترین سؤالاتی که در مصاحبه های استخدامی پرسیده می شود

استخدام ویزیتور تلفنی و حضوری بصورت تک شیفت در بجنورد

استخدام نصاب مسلط به درب اتوماتیک و کرکره برقی در البرز

روزنامه استخدامی استان زنجان | دوشنبه 29 آبان 96

استخدام کادر اداری در آموزشگاه رانندگی حافظی

استخدام منشی نیمه وقت خانم آشنا به کامپیوتر در فردیس

استخدام رستوران و سفره خانه سنتی پارسیان

با این توصیه ها فرزندان معنوی تری داشته باشید

ذکر نام خلیج فارس، صد سال پیش توسط امیر کویت+ سند

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی آغاز شد

استخدام همکار خانم مدرک تحصیلی کاردانی یا بالاتر در یک شرکت ساختمانی

تختی های زمان سربلند در آزمون انسانیت

جالب ترین تصویر از بلوار کشاورز

استخدام همکار خانم یا آقا جهت مدیریت داخلی شرکت در ماهدشت

ریشه های تاریخی صهیونیسم با نگاهی به مستند راز آرماگدون

اوقات شرعی بیرجند

موتلفه از ناطق نوری ناراحت است؟

تصویری از حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

رفت و روب شهرستان ثلاث باباجانی از امروز آغاز شد/ تعبیه 44 چشمه سرویس بهداشتی برای زلزله زدگان

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های بیست ونهم آبان ماه 96

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

روشن کردن شمع در شب اول ربیع الاول در جلوی مساجد، خرافه است

شهادت دو رزمنده گیلانی و خوزستانی در سوریه

ایجاد تجربه زیستی از جنگ، مهم ترین گام در ارتقاء ادبیات دفاع مقدس است/ شهدای مدافع حرم موجب ملموس تر شدن شهدای دفاع مقدس برای نسل جوان شدند

رییس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران: پرداختی 90 درصد هزینه های دندانپزشکی از جیب مردم است

نجواهای نوجوانه با امام زمان (عج) در «هیچکس به من نگفت»

گزیده روزنامه های 29 آبان 1396

رشد 126 درصدی درآمد بقاع متبرکه شهرستان طبس

ربیع الاول، ماه شادی اهل بیت/ اعمال خاصه در بهار ماه ها

اعمال ماه ربیع الاول

رباتی که پشتک می زند + فیلم

دهقان: عارف راه ائتلاف با اعتدال را نبست/ عقب نشینی‎های روحانی تاکتیکی است و چاره ای هم نیست

سیلی محکم پیر مرد زلزله زده بر ضد انقلاب ها!

میردامادی: اصلاح طلبان نگاهی واقع بینانه پیدا کرده اند /گفت وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت تر است /روحانی با چهارسال گذشته تفاوتی نکرده است

ناصری: شفاف سازی به نفع فراکسیون امید است

توضیحات لاریجانی درباره زلزله زدگان کرمانشاه / بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی با حضور نوربخش

ریشه های صلح امام حسن(ع) در سیره پیامبر(ص)

جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی آغاز شد

پویایی در تفکر مسکویه

لزوم تعیین سهمیه اختصاصی کنکور برای زلزله زدگان استان کرمانشاه

امروز صورت گرفت تجمع جمعی از بازنشستگان فولاد کشوری مقابل مجلس/ درخواست کارشناسان بیمه کشاورزی برای استخدام

رییس پارلمان اندونزی به اتهام فساد بازداشت شد

اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعت نفت به آزمون استخدامی/ بی توجهی مسئولان وزارت نفت تا به کجا ادامه دارد؟

اما و اگرهای سواد رسانه ای

حضور سردار سلیمانی در عملیات آزادسازی شهر البوکمال + فیلم

آیین شام غریبان در سالروز شهادت امام رضا (ع) در حرم رضوی

بکارگیری 7 فروند هواپیمای نیروی هوافضای سپاه جهت کمک به مردم زلزله زده

جای خالی تحقیقات پژوهشی و علمی در ساخت نمایشگاه شهر آفتاب

ساماندهی پرونده های مسن در دستور کار دادگستری های گلستان

مؤسسات علمی مشترک با دانشگاه های خارجی تأسیس می شود

رویدادهایی که روز دوشنبه 29 آبان ماه در همدان خبری می شود

انتشار تصاویر سردار سلیمانی در نبرد بوکمال

کشمکش های چند روزه شورای شهر بوشهر بر سر انتخاب شهردار به کجا رسید؟

مردم سرپل ذهاب در انتظار سخنرانی رهبر معظم انقلاب

فایده زلزله

آیا روحانی در دیدار با زلزله زدگان از ماشین پیاده شد ؟

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور

استخدام کارمند جهت یک شرکت در محمد شهر و مشکین دشت

استخدام کارگر ساده و مونتاژکار MDF جهت کارگاه در اهواز

چه کسانی به ملاقات کروبی رفتند؟

حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

از رویکرد یک سویه "صدا و سیما" تا دلایل انفعال "فراکسیون امید" از زبان "محمد رضا عارف"

تصاویر/ نشست مدیر حوزه های علمیه با نماینده ولی فقیه در کرمانشاه

چه کسانی به ملاقات کروبی رفتند

ژست ها و رفتار نمایشی احمدی نژاد و یارانش

تجمع کارشناسان بیمه کشاورزی و بازنشستگان صندوق فولاد مقابل مجلس

حدیث روز/ سخن پیامبر(ص) درباره رفتار مردم آخر زمان

دکتر عروسک ها در پاریس! (+عکس)

معرفی قاریان محافل نفحات در هفته اول ربیع الاول+اسامی

مراسم شام غریبان شهادت امام رضا (ع) (عکس)

مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور منصوب شد

آزمایشگاه آبفای ایلام ایزو 17025 گرفت

همایش ادواری دفاتر نمایندگی نظام مهندسی استان آذربایجان غربی

ابطال ابلاغیه روحانی با شکایت دیوان محاسبات

موتلفه از ناطق نوری ناراحت است؟

مراسم شام غریبان امام رضا (ع) در حرم رضوی

مشارکت قهرمانان جهان برای جمع اوری کمک به زلزله زده گان

چرا مذاکره موشکی و منطقه ای نمی کنیم؟

مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم در قزوین برگزار می شود

نقش «بیت» در تربیت سربازان امام زمان(عج)/راه معقول زمینه سازی برای ظهور

حضور ناگهانی رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

تهذیب نفس مهمترین مقابله با خواسته های نفسانی است

شرافت ماه ربیع الاول بیش از تمام ماه ها است

نقش برجسته پلیس بین الملل در استرداد مجرمان و انتقال محکومان

12 درصد جمعیت معتاد استان مرکزی زنان هستند

خسارت بیمه گذاران مناطق زلزله زده در اسرع وقت پرداخت می شود

عضو موتلفه: طرح مساله بازگشت ناطق نوری بازی اصلاح طلبان است/ چند سال است او برای موتلفه منبر نمی رود

روزی که رییس مجلس «برادر عزیز» احمدی نژاد بود

همایش پیاده روی هفته دیابت در یاسوج

مهلت دو ماهه مدیران شهری برای حل و فصل مشکل زباله در آمل به پایان رسید/ مصوبات رفع مشکل زباله با نظارت دادستان پیگیری می شود

حضور سرزده رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده

استخدام همکار خانم جهت امور اداری و انبار شرکت مهندسی کامپیوتر

استخدام چند نفر کارگر ساده آقا در البرز

استخدام تعدادی تراشکار ماهر جهت کارخانه در شورآبادِ تهران

استخدام چرخکار خانم جهت دوخت تریکو در اصفهان

استخدام تعدادی رنگ کار ماهر چوبی در محدوده رباط کریمِ تهران

استخدام برشکار mdf در کارگاه برشکاری

استخدام نیروی آقا جهت تالاری در خراسان رضوی

استخدام نیروی ساده خانم جهت یک تولیدی کفش در قم

استخدام صندوقدار جهت رستوران محدوده خیابان ارتشِ اصفهان

در اول ماه ربیع الاول برای سلامتی ولی عصر(عج) صدقه دهید

جلسه قرآن اهل بیت(ع) در مشهد برگزار شد +عکس

استخدام منشی خانم جهت شیفت صبح در خراسان رضوی

داستان شراء نفس چیست

امید حاجیلی می تواند یا نمی تواند، مساله این است!

پایان سکوت 3 ساله ایلیا

مرحوم فاطمیان عامل به قرآن بودند

دعوت به همکاری گچکار در رشت

حضرت ادریس در قرآن

استخدام تعدادی جوشکار مخازن آبی در محدوده شهرک عباس آبادِ تهران

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر کناف کار آقا در البرز

ایران اسلامی پرچم دار استکبارستیزی در جهان است

"کشتی نا مریی" فرانسوی در بحیره ی سیاه دیده شد

بسیجان، در راستای نهادینه کردن فرهنگ جهاد و ایثار تلاش نمایند

طلاب استفاده هدفمند از فضای مجازی را وظیفه خود بدانند

استفاده انگلیس از خودروهای "متصل" برای اولین بار

حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

تاکید فراکسیون امید بر فعالتر شدن کمیته ها با محوریت قانونگذاری و نظارت

دعای امام رضا(ع) برای حضرت بقیه الله(عج)

درخواست یک نماینده از دولت برای جلوگیری از بروز فاجعه در دشت میناب

توضیحات «لاریجانی» درباره بازددید از مناطق زلزله زده کرمانشاه در جلسه غیرعلنی

عجیب ترین رکورد های ثبت شده در گینس را بشناسید +عکس

هدف جدید استکبار تسخیر فرهنگی است

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور از سوی رحمانی فضلی

ارجحیت تجارت بر سیاست برای سعد حریری/ وساطت فرانسه برای تأمین امنیت خانواده حریری

سیره عملی خردمندان در قرآن

آموزش 260 قرآن آموز در امام زاده بی بی هاجر(س)

ترویج وقف به آبادانی و رفع محرومیت کمک می کند

شهید عارف کایدخورده به شهدای مدافع حرم پیوست

جریان های نامتعارف اجتماعی در آستانه ورود به عرصه سیاسی عراق

روحانیان مستقر هرمزگان خدمات بیمه ای و رفاهی دریافت می کنند

تجمع جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد مقابل مجلس

جایزه مصطفی(ص) زمینه ای برای شناخت و ارائه ظرفیت های علمی جهان اسلام

لایحه جدیدی برای تغییر ساختار دولت ارائه نشده است

روزی که رییس مجلس «برادر عزیز» احمدی نژاد بود

شکل گیری نیروی دریایی ایران در دوره رضا شاه

شهید علیدادی و دستگیری از محرومان و مستمندان

مراسم شهادت امام رضا(ع) در بقاع متبرکه چهارمحال و بختیاری برگزار شد

مهلت دو ماهه مدیران شهری در خصوص حل و فصل مشکل زباله به پایان رسید/ مصوبات رفع مشکل زباله در آمل با نظارت دادستان پیگیری می شود

مرکز حفظ مجازی قرآن ویژه برادران در خراسان جنوبی راه انداری می‎ شود

وزارت راه و شهرسازی باید همه مجموعه های مسکن مهر را بازبینی کند

احمدی نژاد از شکایت های خصوصی تبرئه شد/ از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود /بیشترین پیشنهاد رشوه مربوط به پرونده اختلاس از بیمه ایران بود

احمدی نژاد از شکایت های خصوصی تبرئه شد/ از نظر ما محمدرضا رحیمی رهبر شبکه کلاهبرداری بود /بیشترین پیشنهاد رشوه مربوط به پرونده اختلاس از بیمه ایران بود