مطالب مرتبط:
نگاهی متفاوت به حادثه اتوبوس دختران دانش آموز
ثبت نام 141 هزار دانش آموز در 1400 مدرسه استان قم
ثبت نام 141 هزار دانش آموز در 1400 مدرسه استان قم
رتبه زیر هزار 183 دانش آموز استان بوشهر در کنکور سراسری
کشته شدن 25 دانش آموز در آتش سوزی مدرسه مذهبی مالزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 12:402017-09-14حوادث

نگاهی متفاوت به حادثه اتوبوس دختران دانش آموز


داستان غمبار حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان فرزانه استان هرمزگان چنان تلخ و دردناک بود که اگر ما به عمق فاجعه و مصیبت وارده خوب بنگریم می بایست تا ابد در برابر اولیا و بازماندگان این حادثه جگرسوز شرمسار باشیم.

- رویداد24"-داستان غمبار حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان فرزانه استان هرمزگان چنان تلخ و دردناک بود که اگر ما به عمق فاجعه و مصیبت وارده خوب بنگریم می بایست تا ابد در برابر اولیا و بازماندگان این حادثه جگرسوز شرمسار باشیم.

برای جبران گوشه ای از این سهل انگاری بزرگ که منجر به داغدار شدن دل پدران و مادران با ایمان این مرز و بوم شد به جای تأسف خوردن مسئولان، چاره اندیشی کرده و برای شادی روح پاک و معصوم این نو شکوفه های بهاری، با اقدامات عالمانه و اساسی از تکرار دوباره این حوادث جلوگیری کنیم.

براستی آیا تا به حال به این موضوع بطور دقیق و بنیادی اندیشیده ایم که معضل تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن کی و چه موقع به پایان خواهد رسید؟چرا واقعاً به شکل علمی و کاربردی به علل بروز تصادفات رانندگی و سوانح جاده ای فکر نمی کنیم؟ در شرایطی که کشور هر ازگاهی با یک حادثه جاده ای جدید مواجه می شود به نظر می رسد وقت آن رسیده یک برنامه منسجم و الگو گرفته از فناوری روز دنیا برای کاهش تصادفات جاده ای از سوی دولت تهیه شود.

بنا به آمار روزانه 50 نفر از هموطنان در جاده های کشور قربانی حوادث جاده ای می شوند علاوه بر این روزانه هزینه 100 نفر معلول و از کار افتاده دائمی و 600 نفر مجروح نیز به اقتصاد ضعیف کشور تحمیل و این تراژدی غمبار فردا روز نیز دوباره تکرار می شود.

هیچ جنگی تا کنون توانسته است جان این همه نخبه و قشر پویا و جوان مملکت را از ما بگیرد اما متأسفانه هنوز به خودمان نیامده ایم و برای حل این معضل چاره درستی نیندیشیده ایم.

از بین بردن این مشکل و حل این مسأله به عزمی ملی و حرکتی جهادی نیاز دارد.

مسئولان باید عمیقاً باور کنند که این کشتار و معلولیت و از کار افتادگی دائمی انبوهی از جوانان و استعداد های کشور نیاز به حرکتی ضربتی دارد و نباید گذاشت به امری عادی و روزمره بدل شود.

اما گاهی می بینیم به جای چاره اندیشی عاجل برای حل چنین مشکل سترگی، به نشست های مقطعی و همایش های فرمایشی رو می آوریم و از گفتن حقیقت اجتناب می کنیم.

آیا اندیشیده ایم با این کار اقتدار و عظمت میهن عزیز اسلامی مان را به مخاطره می اندازیم؟!شاید وقت آن رسیده باشد که مسئولان از خود بپرسند نتیجه کدام همایش غیرعلمی و غیرکارشناسی در کاهش تصادفات و معضل ترافیک تأثیر حداکثری را داشته است!وجه دیگر این ماجرا این است که در برابر هر حادثه ای انگشت اتهام را به سوی پلیس نشانه می رویم.

چرا همه از پلیس و پرسنل زحمتکش راهور ناجا انتظار معجزه دارند؟ آیا به نظر شما می توان برای هر پنج خودرو یک پلیس استخدام کرد تا در تمام ساعات رانندگی ناظر بر اعمال افراد باشند و اصولاً آیا جامعه ای که با نظارت نظامی و انتظامی اصلاح شود می تواند جامعه ای پویا و اندیشه گر باشد؟!پاسخ پرسش های بی شمار در این زمینه فقط یک کلمه است؛ آموزش .

مگر نه این که تمام مسئولان در همه جایگاه های خویش از طریق آموزش به این رتبه و مقام دست یافته اند! مگر راز تمام علوم که امروزه بشر را از مرگ حتمی نجات می دهد یا در نهایت به رستگاری رهنمون می سازد آموزش نیست؟! پس چرا در این مورد که با جان عزیزان مان در ایران اسلامی سر و کار دارد آموزش را جدی نمی گیریم.

ضمن عرض تسلیت و طلب مغفرت برای جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس استان هرمزگان و آرزوی صبر و شکیبایی برای بازماندگان، هدف از طرح این موضوع این بود که به احترام پرواز ناگهانی این نوگلان عزیز این بار سکوت نکنیم و با همّت و پشتکار جدی به آسیب شناسی چنین حوادث تلخ بپردازیم تا به یاری خداوند از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری بنماییم.

اما آنچه بیش از پیش ما را در رسیدن به هدف مقابله با تصادفات رانندگی یاری خواهد کرد، بررسی علل وقوع چنین وقایعی است که اکثریت قریب به اتفاق نیز در این روزها به آن معترفند.

طبق نظر همه صاحبنظران، کارشناسان و پلیس راهور ناجا، خطای عامل انسانی حداقل در این اتفاق دلیل اصلی رخداد حادثه است.

حال تردیدی نیست که اگر ما از عامل انسانی (راننده) صحبت می کنیم بر این باوریم که این عامل و سرنشینان وسیله نقلیه قبلاً آموزش ها و مهارت های لازم را برای رانندگی و یا در جایگاه یک مسافر دیده اند؟!اکنون که شما خواننده گرامی این یادداشت را می خوانید و یا راقم این سطور کی و کجا بطور متوالی آموزش های فرهنگ ترافیک و رانندگی را فرا گرفته ایم؟!اگر پاسخ تان گذراندن کتاب گواهینامه است که شکی نیست منظور ما این کتاب نیست.

چرا که خواندن این کتاب تا قبل از 18 سالگی ضرورت نداشته و اغلب مردم نیز برای رفع نیاز و اخذ گواهینامه آن را در یک فرصت و مجال کوتاه مرور می کنند و پس از قبولی در آزمون نیز حتی یکبار هم از آن استفاده نمی کنند.

بلکه منظور آموزش فرهنگ جامع ترافیک از دوران کودکی تا بزرگسالی است که متأسفانه هنوز در کشور ما اتفاق نیفتاده است.

یعنی آموزش همگانی! بنابراین وقتی بحث آموزش می شود قطعاً ذهن آدمی به سازمان ها و ارگان های آموزشی از جمله آموزش و پرورش، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت و درمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و جراید و مطبوعات و امروز نیز فضای مجازی معطوف می گردد، نه پلیس!ما بر این باوریم که زمانی پلیس می تواند راننده و عابر پیاده را مورد مؤاخذه قرار بدهد که پیشاپیش آموزش فرهنگ ترافیک توسط آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، وزارت علوم و تحقیقات و رسانه های جمعی در یک برنامه بلند مدت به مردم داده شده باشد و سپس پلیس به عنوان ناظر بر اعمال مردم در حوزه ترافیک باشد تا در صورت تخلف و عدول از آموزه ها با حداکثر جرایم و برخورد محکم قانون را اجرا نماید.

اما متأسفانه آنچه امروزه ما درگیر آن هستیم این است که سازمان های آموزشی هیچ کدام وظیفه آموزشی خود را انجام نمی دهند و همواره در صورت بروز حادثه پلیس را مسئول صددرصدی تصادفات می دانند.

شاید در این راستا دولت بر این عقیده باشد که آموزش هزینه ای مضاعف می خواهد که در مقابل چنین ادعایی باید اذعان کرد:آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است! ما نباید به این موضوع بیندیشیم که چقدر برای آموزش خود هزینه کرده ایم بلکه باید بر این باور باشیم که برای ارزشمندی و رشد و اعتلای فرهنگ خود و مقابله با خسارت های اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی خویش چه میزان سرمایه گذاری نموده ایم! به سخن دیگر اگر ما این نظر متخصصان و کارشناسان حوزه ترافیک را قبول کنیم که 70 الی 90 درصد تصادفات رانندگی به دلیل خطای عامل انسانی اتفاق می افتد فلذا پرداختن به مسائل دیگر فرصت سوزی و اتلاف وقت است.

عامل انسانی یعنی فرهنگ! یعنی آموزش! حال اگر این آموزش از دوران کودکی اتفاق بیفتد مثل تمام آموزه های دیگر در ذهن آدمی ملکه می شود و نا خودآگاه تمامی قوانین و مقررات را رعایت می کند، علاوه بر آن با رفتار صحیح ترافیکی اطرافیان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

این واقعیت مهم را نمی توان انکار کرد که اگر ما بهترین جاده ها و مطمئن ترین خودروها را هم داشته باشیم اما از فرهنگ صحیح رانندگی و ترافیکی برخوردار نباشیم همچنان شاهد تلفات مرگبار و خسارات غیر قابل جبرانی خواهیم بود.

باید بپذیریم که رانندگی و رفتار ترافیکی یک هنر است، یک هنر مانند: خوشنویسی، طراحی، نقاشی، نویسندگی، خیاطی، دوچرخه سواری، نوازندگی و.

یعنی تعادل و هماهنگی اساس و شاکله اصلی آن را تشکیل می دهد.

این تعادل و هماهنگی بدون آموزش امکانپذیر نیست.

این هنر الزاماً می بایست در مدت زمان طولانی تحت نظر استادان فن آموخته شود، سپس متربی باید بطور مستمر آن را تکرار کند تا در پایان یک راننده و یا یک هنرمند کار آزموده تربیت شود.

نکته قابل تأمل آنکه اگر ما بتوانیم فرهنگ را در رانندگی اصلاح کنیم به تبع آن می توانیم به اصلاح دیگر رفتارهای ناهنجار دست یابیم.

اصلاح این رفتار فقط و فقط از طریق سازمان های آموزشی امکانپذیر است.

رییس جمهوری محترم در هفته های اخیر در توصیه ای به وزیر محترم آموزش و پرورش تأکید داشتند که دانش آموز باید پس از اتمام دوره متوسطه یک فن و حرفه را بیاموزد، سؤال اینجاست: چه هنری می تواند ارزشمند تر از هنر بهتر زندگی کردن باشد؟! آیا اگر دانش آموزان در طول کلاس های درس فرهنگ خوب زیستن و رعایت قوانین انسانی را بیاموزند از جمله در دنیای ماشینی، فرهنگ صحیح ترافیکی را بیاموزند، جامعه به سعادت رهنمون نخواهد شد؟! کوتاه سخن اینکه آموزش رکن اساسی و ستون اصلی ساختار هر فرهنگی است و جوامعی که به پیشرفت هایی نائل آمده اند، آموزش را در اولویت برنامه های مدیریتی خویش قرار داده اند، ما نیز به جهت کاستن از حوادث ناگوار رانندگی و حفظ صلابت و اقتدار جامعه الزاماً می باید از پرداختن به مسائل حاشیه ای و مقصر قلمداد کردن همدیگر به صورت ضرب الاجل آموزش را آغاز کنیم و پس از آن دست یاری به پلیس راهور ناجا دراز کنیم.

امید است دولت محترم، متولیان فرهنگی، مسئولان گرامی، سازمان صدا و سیما، مطبوعات و نشریات ارجمند ترتیبی اتخاذ نمایند تا زمینه های آموزش فرهنگ ترافیک با یک حرکت جهادی و عزمی ملی آغاز شده و برای جلوگیری از تکرار حوادث این چنینی گام های جدی برداشته شود.

در نوشتاری دیگر به ضرورت تشکیل آژانس راهبری که به وظایف تمامی سازمان ها و نهاد های مرتبط با موضوع کاهش تصادفات رانندگی می پردازد خواهیم پرداخت.


کلید واژه ها: حادثه - تصادفات رانندگی - تصادفات - دانش آموز - دانش آموزان - مسئولان - جاده - استان - اتوبوس - کشور - واژگونی - رانندگی - هرمزگان - داستان - معضل - جاده های کشور - حوادث جاده ای - دردناک - همایش - فاجعه - حوادث - جوان - علمی - کاهش - مشکل - کاربردی - برنامه - تراژدی - ترافیک - جوانان

آخرین اخبار سرویس:
نفی نسب در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی چگونه است؟

بازداشت عامل کشتار چهارمین پلنگ ایرانی در ایلام

جایی که کلیه اعضای یک خانواده دفن شدند(عکس)

اعتراف مرد جوان به جنایت 45 میلیون تومانی

صدای خشم و غرّش زمین از تبت شنیده شد

بازداشت عامل کشتار چهارمین پلنگ ایرانی در ایلام

اوقات شرعی امروز شنبه به افق یاسوج

فعالیت مدارس مناطق زلزله زده از شنبه آینده/آغاز اسکان مردم در خانه های تعمیری

آمار تلفات افراد زیر 18 سال در حوادث رانندگی (95-90)

شب های سرد بی سرپناهی در سرپل ذهاب

جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی برای زلزله زدگان کرمانشاه

خانه ام ویران و خانواده ام آواره اند

تصادف مرگبار پژو 405 در بلوار بویراحمد یاسوج

زلزله 6.3 ریشتری، چین را لرزاند

آتش سوزی مهیب یک ساختمان در نیویورک

برخورد شدید پژو با پایه برق +عکس

زن جوان راز 11 ساله قتل هوو را لو داد

سه ضلع مثلث حادثه ساز در بروز حوادث جاده ای

دستگیری عامل تیراندازی در خیابان اصلی پلدختر

نجات نوجوان قمی از چنگ آدم ربایان

5 کشته در تصادف پیکان با اتوبوس

لنج تجاری بر اثر آتش سوزی غرق شد

دستگیری 3مامور قلابی در پیشوا

6 کشته و زخمی در حادثه واژگونی تیبا

تیراندازی در عروسی با قصد نمایش شادی

عکاسی که زلزله کرمانشاه را ثبت کرد

راز سر به مهر قتل زن آرایشگر

تیراندازی در عروسی با قصد نمایش شادی

فارس لرزید

روایت لحظات تلخ کودکی که مادر زیر آوار روی اوخیمه زد تا زنده بماند/خاله علی:مادرش را می خواهد،چه کنم

مردی با ضربات چاقو همسرش را کشت

اشد مجازات برای پدر سنگدل

زنم به بهانه اضافه کاری به خانه نمی آمد! / او ارتباط های شیطانی داشت و..!

ناسا تصاویر تحقیقات بیست ساله اش را منتشر کرد

زن و شوهر سارق در محدوده خیابان دماوند

زلزله کرمانشاه؛ هشداری برای تهران

آتش سوزی مهیب یک ساختمان در نیویورک

زلزله 6.4 ریشتری شمال شرق هند را لرزاند

زن و شوهر سارق در محدوده خیابان دماوند

زلزله 6.3 ریشتری جنوب غرب چین را لرزاند

منطقه اسیر فارس لرزید

راز سر به مهر قتل زن آرایشگر

تخریب ساختمان مسکونی در خیابان کمیل / جان باختن یک پیرزن 70 ساله

تخریب ساختمان مسکونی در خیابان کمیل / جان باختن یک پیرزن 70 ساله

زنده ماندن دخترکرمانشاهی پس از 5 روز

تصادف اتوبوس با کامیون

زنده ماندن دخترکرمانشاهی پس از 5 روز

داور دربی در حال مداوای زلزله زده ها

شهادت افسر هوانیروز ارتش در حین امداد رسانی به زلزله زدگان+ تصاویر

زمین لرزه در شهداد و سیرچ کرمان

4 کشته در سانحه برخورد هواپیما و بالگرد در انگلیس

آتش سوزی در پارلمان کامرون

زمین لرزه ای به قدرت 6.3 ریشتر مرز چین و هند را لرزاند

ازخود گذشتگی مادر کرمانشاهی

سقوط بالابر یک فروشگاه مواد غذایی در میدان محمدیه تهران

سقوط بالابر یک فروشگاه مواد غذایی در میدان محمدیه تهران

زلزله ای به بزرگی 6.3 در مقیاس ریشتر جنوب غرب چین را لرزاند

روزنما: پسری به نام معجزه متولد ساعت زلزله

سرنوشت لباس های دست دوم اهدایی به زلزله زدگان

پارلمان کامرون دچار آتش سوزی شد

دستگیری یکی از اعضای باند 6 نفره سارقان زورگیر

آتش گرفتن ساختمانی 6 طبقه در نیویورک

درگیری خانوادگی منجر به قتل

آتش سوزی بزرگ در منهتن نیویورک+عکس و فیلم

درگیری خانوادگی منجر به قتل

ریزش بهمن جان 10 تن را گرفت

تصادف خونین پیکان و ولوو در محور فسا

وقوع زمین لرزه 3.7 ریشتری در استان کرمان

زمین لرزه استان فارس را لرزاند

بذر زندگی در میان آوارها

کمک های مردمی سرپل ذهاب را قفل کرد

زلزله جمهوری آذربایجان دوباره اردبیل را لرزاند

اسیر لرزید

تصادف خونین پیکان و ولوو در محور فسا

زمین لرزه ای دیگر این بار در کرمان

پایان آدم ربایی 45 میلیونی

6 کشته و زخمی در حادثه واژگونی تیبا

دستگیری مردی که با چاقو همسرش را کشت

علی دایی در کنار دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه +عکس

اجرای شبانه حکم قلع و قمع در آمل یک کشته بر جای گذاشت

راننده کاروان کمک های مردمی به زلزله زدگان بر اثر تصادف جان باخت

تشییع پیکر راننده بوکانی در کامیاران

حسگرهای زنده برای زلزله

کمک های مردم گیلان به زلزله زدگان سر پل ذهاب

عملیات امداد و نجات به پایان رسیده است

زمین لرزه استان فارس را لرزاند

تولد یک نوزاد در صحنه تصادف گچساران

تلخ ترین تصویر زلزله غرب کشور ! + عکس

فرماندهی که مرگ را در آغوش کشید

پاساژهای ناایمن در نوبت پلمب

بادیدن بادکنک های تولد، نفسم بند آمد

نجات معجزه آسای دختر خردسال پس از سقوط هواپیما!+عکس

اسیر لرزید

سرقت چمدان پر از جواهرات در قطار +تصاویر

امداد رسانی هلال احمر در مناطق زلزله زده+عکس

الکساندر اسپایسوثسف؛ فرزند ابلیس+عکس

نجات باور نکردنی دختر بچه از زیر آوار بعد از 5 روز+ عکس

مرگ دردناک مرد زیر چرخ های لودر

کشف 6 نفر زنده و 15 جسد توسط تیم سگ های زنده یاب

نبض/ استقرار همه تجهیزات تا تثبیت شرایط در مناطق زلزله زده

لامبورگینی یک میلیاردی با رنگ خاص در پایتخت +عکس

عملیات اسکان اضطراری زلزله زدگان پایان یافت

نجات دختربچه 2 ساله بعد از 5 روز از زیر آوار! +عکس

12 مصدوم حاصل واژگونی اتوبوس در گچساران

مرگ دردناک مرد زیر چرخ های لودر

عکس/ امیر تتلو در کنار امدادگران زلزله کرمانشاه

واکنش استاندار به گورهای دسته جمعی در روستاهای زلزله زده

ویدئو/ انتقادات شدید جواد خیابانی از پیمانکاران مسکن مهر کرمانشاه

دستگیری مردی که با چاقو همسرش را کشت

انفجار کوره ذوب در کارخانه فولاد شهرستان عجب شیر

انفجار کوره ذوب در کارخانه فولاد شهرستان عجب شیر

واکنش استاندار به گورهای دسته جمعی در روستاهای زلزله زده

انفجار کوره ذوب در کارخانه فولاد شهرستان عجب شیر

خارج کردن کودک 3 ساله از آغوش مُرده مادر

زلزله دوباره اردبیل را لرزاند

جزییات دستگیری باند 6 نفره سارقان زورگیر

مرگ مرد مخوفی که دستور قتل 150 نفر را صادر کرد!

توقیف خودرو سواری کیا با 50میلیون خلافی

انفجار کوره ذوب در کارخانه فولاد شهرستان عجب شیر

زندگی مردم مناطق زلزله زده پس از پنج روز از وقوع زلزله

این زن فداکارترن مادر در زلزله کرمانشاه است + عکس

زلزله کردستان را لرزاند

از آغاز سال جاری تا پایان مهرماه صورت گرفت کاهش 23 درصدی آمار جان باختگان تصادف در زنجان/ حوادث رانندگی در زنجان جان 124 نفر را گرفت

توقیف خودرو سواری کیا با 50میلیون خلافی

پدرخوانده مافیا درگذشت +عکس

زمین لرزه پنج و دو دهم ریشتری اکوادور را لرزاند

توزیع روزانه 2هزار پرس غذای گرم بین زلزله زدگان از سوی موکب شوش

توزیع روزانه 2هزار پرس غذای گرم بین زلزله زدگان از سوی موکب شوش

نجات یک کودک دیگر از زیر آوار

همدردی مردم جزیره کیش با مردم زلزله زده کرمانشاه

آخرین جزییات از زلزله پارس آباد اردبیل

گفت و گو با زنی که 16 ساعت زیر آوار بود

اهواز- جمع آوری کمک های مردمی برای آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه

مناطق زلزله زده کرمانشاه

ازدواج با مادربزرگ 80 ساله برای فرار از سربازی

زلزله کردستان را لرزاند

زلزله 3.8 ریشتری کانی سور و بانه را لرزاند

زلزله کردستان را لرزاند

‍بازگشایی محور پاطاق با دست خالی فرمانده پلیس راه سرپل ذهاب را راهی بیمارستان کرد

زلزله کردستان را لرزاند

بهمن و برف جان 10 شهروند افغان را گرفت

کودک زلزله زده در گفتگو با یک امدادرسان: دوست دارم 3 پتو دور خودم بپیچم

زلزله کردستان را لرزاند

زمین لرزه 4.7ریشتری شهرهای استان اردبیل را لرزاند

زلزله کردستان را لرزاند

زلزله کردستان را لرزاند

نمازخانه در شهر زلزله زده وجود ندارد

برای اولین بار این سگ ناجی مدال افتخار بریتانیا را می گیرد

دستگیری مردی که همسرش را با چاقو کشت

مرگ مرد مخوفی که دستور قتل 150 نفر را صادر کرد

زلزله دوم جمهوری آذربایجان دوباره اردبیل را لرزاند

روایت خبرنگار جماران از نجات و نگهداری دختر خردسال توسط دو نظامی سپاه در زلزله کرمانشاه + تصویر

فرماندار:تمام زلزله زدگان شهرستان دالاهو اسکان یافته اند

دستگیری مردی که همسرش را با چاقو کشت

زلزله پارس آباد، مردم را به خیابان ها کشاند

زلزله در جمهوری آذربایجان دوباره اردبیل را لرزاند

محسن هاشمی: بیش از 70 نفر در مسکن مهر سرپل ذهاب جان باختند

زلزله دوباره اردبیل را لرزاند

جزییات وقوع زلزله در شهرهای شمالی استان اردبیل

دستگیری مردی که همسرش را با چاقو کشت

فرماندار:تمام زلزله زدگان شهرستان دالاهو اسکان یافته اند

آخرین وضعیت ترافیکی محورهای منتهی به مناطق زلزله زده

وداع باشکوه با پیکر مرد کمک رسان زلزله زدگان+ تصویر

تصادف در نیشابور هفت مصدوم برجا گذاشت

تصادف در نیشابور هفت مصدوم برجا گذاشت

کشف 20 تن کود شیمیایی قاچاق در کرمان

کشف 20 تن کود شیمیایی قاچاق در کرمان

مهمان نوازی لرستان با پهن کردن سفره مهربانی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

پدیده «نور زلزله» چیست؟ / چرا برخی زلزله زدگان می گویند یک دقیقه پیش از زمین لرزه، نوری شبیه رعدوبرق دیده اند؟

زلزله پارس آباد، مردم را به خیابان ها کشاند

زلزله پارس آباد خسارتی نداشته است

برخورد وحشتناک هواپیما با بالگرد در انگلیس

کشف 20 تن کود شیمیایی قاچاق در کرمان

لحظه دردناک زنده بیرون کشیدن دو کودک از زیر آوار/فیلم18+

وقوع زمین لرزه در جمهوری آذربایجان

موکب رضوی جوانان منطقه باغزندان شاهرود مستقر در پلیس راه شاهرود - میامی

پس لرزه 3.8 ریشتری در سرپل ذهاب

زلزله 4.7 ریشتری شهرهای شمالی استان اردبیل را لرزاند

پارس آباد مغان باز هم لرزید/زلزله 4.7 ریشتری در آذربایجان

جمع آوری کمک های مردمی روستای محمدآباد بخش مرکزی میامی به زلزله زدگان

زمین لرزه 4/7 ریشتری در اردبیل

دستگیری قاتل چاقو به دست در خیابان /اعتراف به قتل همسر

زلزله در جمهوری آذربایجان دوباره اردبیل را لرزاند

زلزله استان اردبیل را لرزاند

انجام بیش از 500پرواز فوق العاده به مناطق زلزله زده

انفجار واحد مسکونی و مصدومیت یک نفر در سبزوار

هشدار پلیس فتای خراسان رضوی به زائران در خصوص تهیه بلیت

اسکان مرزنشینان زلزله زده قصرشیرین در ششمین شب از وقوع زلزله 7 و سه دهم ریشتری در پارک ها و فضای باز

هشدار پلیس فتای خراسان رضوی به زائران در خصوص تهیه بلیت

تشییع پیکر راننده بوکانی در کامیاران

زلزله در جمهوری آذربایجان دوباره اردبیل را لرزاند

چرا فیلم خودکشی دو دختر نوجوان در فضای مجازی تا این حد پربازدید شد؟

رونمایی از کامیون الکتریکی و خودروی اسپرت حیرت انگیز تسلا ! + فیلم و عکس ها

زلزله 4.7 پارس آباد اردبیل را لرزاند

تشییع و بدرقه پیکر راننده بوکانی در کامیاران

بارگیری دومین محموله کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

تشکیل پرونده برای منازل خسارت دیده از زلزله اخیر

زلزله 4.7 ریشتری در اردبیل

حضور اورژانس هوایی تا شرایط سفید در مناطق زلزله زده/ 4 نیاز کنونی

با وقوع زلزله 4.7 ریشتری در جمهوری آذربایجان

نگاهی متفاوت به حادثه اتوبوس دختران دانش آموز

نگاهی متفاوت به حادثه اتوبوس دختران دانش آموز