مطالب مرتبط:
تولید برق از جریان خون!
والی ولایت قندهار: واردات برق از ایران به نفع افغانستان است
واردات برق از ایران به نفع افغانستان است
استخدام مهندس برق، الکترونیک و مخابرات - 23 شهریور 96
استخدام حسابدار خانم جهت فروشگاه فلکه برق در شهر مشهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 13:002017-09-14پزشكي

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟


شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند .

- شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند سبب بروز سرطان خون به ویژه در کودکان شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه شهروند نوشت: تهرانی های زیادی به دادگاه شکایت برده اند که دکل های فشار قوی برق، زندگی و سلامتی شان را نشانه گرفته است اما مدیران شرکت برق منطقه ای اعلام می کنند که دکل ها مزاحم زندگی شهروندان نشده اند بلکه شهرداری با ساخت وساز غیر مجاز پایش را در حریم دکل ها دراز کرده و برای شهروندان دردسرساز شده است.

مسعود سرپاک، مشاور مدیرعامل برق منطقه ای تهران این جمله را به شهروند می گوید: شهر زمین دکل ها را خورده است و نه دکل ها زمین شهر را و تأکید می کند: تمام طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و اگر این وزارتخانه اجازه نمی داد، تهران هیچ اتوبانی نداشت.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که ساخت وساز غیر اصولی و شهرفروشی در موارد بسیاری تهدید زندگی و رفاه شهروندان تهرانی شده اند و دکل های برق تنها گوشه ای از این مشکل است.

غلامرضا خوش خلق، مدیرعامل برق منطقه ای تهران مدعی است که هیچ تخلفی از سوی این اداره صورت نگرفته و از ساخت وسازهای غیر مجاز در حریم دکل هایش گله می کند.

او با بیان این که تا کنون تجاوزی به حریم مردم نکرده ایم و ساخت وساز در این مناطق به مرور زمان اتفاق افتاده است، گفت: گلایه ما نسبت به کسانی است که مجوز ساخت وساز را در حریم دکل ها صادر و با ساخت وساز غیر مجاز ما را نیز دچار مشکل کرده اند.

خوش خلق گفته است، سابق بر این فردی مدعی تجاوز دکل ها به حریم ملک مسکونی خود شده بود.

پس از حضور در محل مشخص شد این فرد نه تنها با ساخت وساز غیر قانونی به حریم دکل های برق فشار قوی تجاوز کرده بلکه حتی یکی از پایه های این دکل نیز درون حیاط ملک این فرد قرار گرفته است.

متاسفانه بسیاری از متجاوزان به حریم دکل ها امروزه در جایگاه مدعی قرار گرفته اند.

حریم استاندارد دکل های فشار قوی با محل سکونت انسان ها رعایت حریم خطوط فشار قوی یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند خطرات تأثیرگذار را کاهش دهد.

بر اساس اعلام وزارت نیرو، قانون برای خطوط فشار قوی دو حریم، درجه یک و درجه دو را تعریف کرده که این حریم متناسب با ولتاژ برق انتقالی و نوع دکل (تلسکوپی یا شبکه ای) در مناطق مختلف بیابانی یا کوهستانی، شهری یا روستایی، دارای آب و هوای خشک یا مرطوب و ایمنی و مسائل الکترومغناطیسی متفاوت است.

حریمی که اداره برق منطقه ای تهران می گوید، همواره آن را رعایت کرده و با ساخت وسازی غیر قانونی این حریم ها از بین رفته است.

در حالی که هرگونه مجوز ساخت وساز از سوی نهادهای مسئول باید با در نظر گرفتن حریم دکل های انتقال برق صادر شود اما مسئولان برق منطقه ای تهران می گویند که برخی از مدیران شهرداری بی توجه به این مصوبه قانونی مجوزهایی را صادر می کنند که هم سلامت مردم و هم امنیت شبکه برق را به خطر می اندازند که در این تخلفات وزارت نیرو و اداره برق هیچ نقشی ندارد.

حتی یک مورد هم قانون شکنی نداریم به گفته غلامرضا خوش خلق مدیر عامل برق منطقه ای تهران به ایلنا زمانی که این دکل ها جاگذاری می شوند، ملکی در حریم آنها وجود ندارد ولی متاسفانه به مرور زمان ساخت وسازهایی در این مناطق صورت می گیرد که باعث تجاوز به حریم شبکه می شود.

مشاور خوش خلق هم که معتقد است، ایجاد دکل های خطوط انتقال انرژی در ایران بر اساس استانداردهای جهانی انجام می شود، ادامه داد: بر اساس استانداردهای بین المللی حداقل و کمترین حریم از منابع انرژی حدود سه متر و حداکثر حدود 40متر است و شرکت برق همواره این استانداردها را رعایت کرده و حتی یک مورد هم نداریم که قانون نقض شده باشد.

به گفته این مقام مسئول، همیشه و همیشه خطوط انتقال انرژی از مسیرهایی رد می شده که هیچ سازه اساسی یعنی هیچ شهر، ده یا حتی کارخانه ای در آن وجود نداشته باشد.

تنها در برخی موارد محدود به دلیل بالا بودن هزینه تغییر مسیر، خطوط انتقال برق از زمین های کشاورزی رد شده که البته آن هم قوانین خاص خود را دارد.

آن گونه که در قانون قید شده وزارت نیرو (اداره برق منطقه) باید چندین بار در روزنامه های کثیرالانتشار نسبت به درج آگهی خرید یا پرداخت خسارت اقدام کند.

بعد از چاپ این آگهی صاحبان زمین ها می توانند میزان خسارت وارده بر زمینشان را دریافت کنند.

شهر زمین دکل ها را خورد اگر وزارت نیرو اجازه نمی داد، هیچ اتوبانی در تهران نداشتیم.

مشاور شرکت برقی منطقه ای تهران با بیان این مطلب ادامه داد: تمامی طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و ساخت این اتوبان ها بعد از اخذ مجوز از این وزارتخانه صورت گرفته است اما الان بسیاری انتقاد می کنند که چرا وزارت نیرو دکل های خطوط انتقال انرژی را در این مسیرها قرار داده است.

او با بیان این که دوست نداریم مبلمان شهری را بر هم بریزیم، طول عمر بسیاری از دکل های تهران را بیش از 50 سال دانست، خاطرنشان کرد: بر خلاف تصور عموم شهر زمین دکل ها را خورده است.

بسیاری از دکل ها از قبل وجود داشته و تعداد دکل هایی که بعد از ایجاد شهر احداث شده بسیار اندک است.

زیان سنگین قطع برق برای شبکه بر خلاف تصور عموم، قرار گرفتن دکل های خطوط انتقال برق در حریم شهرها برای شبکه برق کشور هم چندان خوشایند نیست و مسئولان از بار مالی آن می گویند.

سرپاک با بیان این که رعایت نشدن حریم دکل ها به ایجاد اتصالی و افزایش خاموشی ها در شبکه برق کشور منجر می شود، توضیح داد: ضرر قطع و دوباره وصل شدن برق بسیار بیشتر از نداشتن برق در شبکه و حتی کاهش قیمت برقی توزیعی است.

به همین علت تمام تلاش خود را می کنیم که خاموشی صورت نگیرد.

او البته در ادامه گفت: محاسبه سرجمع زیان وارده بسیار سخت است و نمی توان آمار دقیقی در این رابطه اعلام کرد.

به عنوان مثال زیان قطع برق در منطقه ظهیرالاسلام به دلیل قرار گرفتن مجلس در آن بسیار بالاست که بخشی به دلیل مسائل سیاسی است که نمی توان آن را در قالب عدد و رقم بیان کرد.

احداث تونل های زیرزمینی برق در تهران اما احداث تونل های زیرزمینی از دیگر راهکارهایی است که به گفته بسیاری از کارشناسان می تواند جایگزین خطوط انتقال برقی هوایی در کشور شود.

طرحی که با اجرایی شدن آن در بزرگراه طبقاتی صدر برای نخستین بار 77 دکل انتقال فشار قوی برق 230کیلوولتی برق از قیطریه تا ازگل جمع آوری شد و کابل های برق در طول بزرگراه به تونلی که طول آن به بیش از 6هزار متر می رسید، منتقل شد.

با وجود این از هزینه های بالای اجرای این طرح می گویند.

مشاور مدیرعامل برقی منطقه ای تهران با بیان این که هزینه انتقال خطوط برقی به زیر زمین، 10 برابر ایجاد کابل های هوایی برای وزارت نیرو هزینه می تراشد، ادامه داد: بر اساس تفاهمنامه ای که بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به امضا رسید، شهرداری حاضر به پرداخت هزینه های جمع آوری دکل های هوایی خطوط انتقال برق در این محدوده شد، در غیر این صورت وزارت نیرو قادر به اجرای آن نبود.

آن گونه که خوش خلق، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران گفته است، بر اساس توافقات صورت گرفته با شهرداری مقرر شده بود تا با کمک این مجموعه بخشی از دکل ها به شکل خطوط زمینی درآید ولی متاسفانه شاهد پیشرفت چندانی در این زمینه هم نبوده ایم.

آیا همجواری با کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است؟ شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند سبب بروز سرطان خون به ویژه در کودکان شود.

امواج الکترومغناطیسی که از دکل های برق فشار قوی با ولتاژ یک هزار ولت یا بالاتر صادر می شود می تواند بر سلامت ساکنان اطراف دکل که تا شعاع 20 یا 50 متری زندگی می کنند تأثیرگذار باشد و برای آنان مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت به وجود آورد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که تأثیر این امواج بر کودکان و نوجوانان بیش از سایر گروه های سنی است.

از این رو کارشناسان محیط زیست و حوزه سلامت، زیستن در مجاورت و حریم خطوط برق فشار قوی را تأیید نمی کنند.

این در حالی است که گفته می شود که همه وسایل برقی چه با ولتاژ پایین و ولتاژ بالا، دو میدان الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می کنند و هر کدام از این میدان ها حاوی انرژی است که بر بدن هر موجود زنده ای از جمله انسان که در معرض این میدان ها قرار می گیرد، تأثیر می گذارد.

زمانی که وسیله ای مانند لباسشویی به برق متصل است، با این که خاموش است میدان الکتریکی دارد و از نظر بهداشتی این میدان الکتریکی نکته قابل توجهی است اما برای ایجاد میدان مغناطیسی حتما وسیله باید روشن باشد، بنابراین حتی اگر وسیله به برق خاموش هم باشد، بسته به میدانی که ایجاد می کند، حاوی انرژی است و می تواند فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تهران - غیر مجاز - تجاوز - کابل - کودکان - مدیرعامل - زندگی - منطقه - سرطان - شهروندان تهرانی - مجاز - تهرانی - رابطه - وزارت - وزارت نیرو - غیر قانونی - استاندارد - مشکل - زمین - انسان ها - شهرداری - روزنامه - دادگاه - مدیران - انسان - اداره - مشاور - شکایت - گزارش - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
رییس انجمن فیزیوتراپی ایران: بی حرکتی سلامت ایرانیان را تهدید می کند/ 25 درصد جمعیت کشور تا 30 سال دیگر سالمند هستند

بهترین راه برای جلوگیری از فشار خون بالا چیست؟

حیوانات؛ شاه کلیدی برای درمان ناشنوایی در انسان ها!

مفهوم رنگ های پایین تیوب خمیر دندانها چیست؟

این ماده شاید بهره هوشی نوزادتان را پایین بیاورد

آشنایی با نشانه های هشداردهنده خودکشی

میزان این ماده در ابتلا به آلزایمر تاثیر زیادی دارد!

ویدئویی که خوردن سوسک در فستیوال حشره خواری نیویورک را نشان می دهد [تماشا کنید]

این عادت های بد را چگونه ترک کنیم؟

آغاز بکار بیمارستان صحرایی دربخش لوندیل آستارا

آشنایی با سه نوع پنیر و موارد مصرف آنها درغذا

برای کنترل فشار خون چه کاری باید انجام داد؟

انتشار آخرین یافته ها از خطر آلودگی هوا برای کلیه ها

تولد نوزادی عجیب الخلقه در اوتار پرادش هندوستان +عکس

آشنایی با نشانه های هشداردهنده خودکشی

استخدام نماینده علمی در یک آزمایشگاه معتبر در آذربایجان شرقی

اجرای طرح دره سفیدرود به عنوان کریدور علم و فناوری در گیلان

فلفل سیاه؛ ادویه ای که گنج سلامتی را با آن بدست می آورید+ اینفوگرافی

چگونه دهن بین نباشیم؟

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم

بازدیدهای وزارت بهداشت از هیات های عزاداری/ اعلام تخلفات بهداشتی به شماره 190

عرضه خوراکی ناسالم در بوفه های مدارس ممنوع شد/ دانش آموزان از خانه تغذیه بیاورند

نگرانی از مقاومت میکروبی ناشی از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

چگونه دهن بین نباشیم؟

فعلا نگران تشعشعات موبایلی نباشید

سه فنجان قهوه در روز بنوشید!

داروهایی که باید سر موقع مصرف شوند

ضررهای نان لواش را بدانید

علت مرگ 74 % ایرانی ها چیست؟

نرخ حق بیمه و جزییات قرارداد جدید «بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری»

مزایا و معایب پخت و پز در ظروف «مسی»/ غذاهایی که نباید در این ظروف نگهداری شوند؟

نرگس محمدی پس از بازگشت از اسپانیا + عکس

تاثیر تغییر ارتفاع هواپیما بر سلامت انسان

مهمترین عامل چرب شدن کبد و افزایش قند خون

کم خوابی می تواند این عوارض مرگبار را داشته باشد

10 درصد موارد درد قفسه سینه کودکان مربوط به مسائل قلبی است

می توان بدون کبد زنده ماند؟

دستور غذایی شفابخش!

خوردن صبحانه مانع سکته می شود

اقدام عجیب زن جوان برای زیباتر شدن دخترش! +عکس

سطوح بالا و یا پایین منیزیم احتمال آلزایمر را افزایش می دهد

نخستین عمل جراحی تومور مغزی هیپوفیز به روش آندوسکوپی

علت مرگ 74 % ایرانی ها چیست؟

سه فنجان قهوه در روز بنوشید!

10 علامت هشدار دهنده آلزایمر/اینفوگرافیک

مهم ترین تبعات کم آبی بدن

مزایا و معایب پخت و پز در ظروف «مسی»

عامل نیمی از سوانح رانندگی

توصیه های یک ارتوپد به دانش آموزان

10 درصد موارد درد قفسه سینه کودکان مربوط به مسائل قلبی است

علل شیوع بیماری های مزمن و غیرعفونی در دانش آموزان

چیزهایی که تاکنون درباره ناف خود نمی دانستید

عوارض جراحی لاغری

کاهش وزن بیشتر با این روش

این ماده شاید بهره هوشی نوزادتان را پایین بیاورد

عوارض جراحی لاغری

می خواهید پاهای لاغری داشته باشید؟ بخوانید

شیرین کنندهایی که زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع دوم است!

شش دوست پوستتان را دراینجا بشناسید

یک روز پرخوری با بدن چه می کند؟

آنچه دندان پزشکان درباره روکش های دندانی به شما نمی گویند

حرکت ورزشی شگفت انگیز برای کاهش وزن+جزییات

کاهش وزن سریع به کمک زیتون

عاملی که سلامت ایرانی ها را تهدید می کند!

بی حرکتی سلامت ایرانی ها را تهدید می کند

راز تناسب اندام کدبانوها کشف شد!

برای کنترل فشار خون چه کاری باید انجام داد؟

کسانی که آسم دارند بخوانند

ابزار جدید برای سنجش عقل

توصیه های ارتوپدی برای سلامت دانش آموزان

اقدامات حمایتی از بیماران سرطان پستان در کشور مغفول مانده است

اقدامات حمایتی از بیماران سرطان پستان در کشور مغفول مانده است/سرطان پستان ترسناک نیست

واکسن مقابله با پوسیدگی دندان ابداع می شود

دستورالعمل بهداشت محیط ایام محرم و صفر ابلاغ شد

بازدیدهای وزارت بهداشت از هیات های عزاداری/ اعلام تخلفات بهداشتی به شماره 190

وزارت بهداشت با احداث بیمارستان 32 تختخوابی لنده موافقت کرد

آمادگی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه جهت تامین داروی زائران اربعین

بازدیدهای وزارت بهداشت از هیات های عزاداری/ اعلام تخلفات بهداشتی به شماره 190

کارهایی که فقط از پس بانوان بر می آید +ویدئو

وزارت بهداشت با احداث بیمارستان 32 تختخوابی لنده موافقت کرد

آمادگی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه جهت تامین داروی زائران اربعین

ویژگی های یک کفش مناسب را می دانید؟

نوشابه مشکی مضرتر است یا زرد؟!

پیشگیری و درمان سرطان روده با ماست و شیر!

دلیل کاهش پلاکت خون چیست؟+راههای درمان

6 ترفند طلایی برای مقابله با آثار پیری

توضیحات رییس بیمارستان رازی اهواز درباره ریزش بخشی از سقف یکی از اتاق های بیمارستان

نکته بهداشتی: کودک و حیوان خانگی

هشدار به زنان باردار! فلوراید شاید بهره هوشی نوزادتان را پایین بیاورد

توضیحات رییس بیمارستان رازی اهواز درباره ریزش بخشی از سقف یکی از اتاق های بیمارستان

به این دلیل دام ها را در هیئت های عزداری ذبح نکنید!

مواد غذایی ممنوعه در بوفه مدارس

ایرانی ها به چه دلیل می میرند؟

بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز!

چرا گردن درد می گیریم؟

داروهایی که باید سرموقع مصرف شوند/میکروب مقاوم به جه معناست؟

نتایج ارشد علوم پزشکی اعلام شد

در این شرایط آب ننوشید!

نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

معرفی گیاهان دارویی ضد اشتها

5 راهکار برای زیر نظر گرفتن پیشرفت کاهش وزن

سالاد بخورید تا سکته قلبی نکنید

تولد نوزادی شبیه موجودات بیگانه +تصویر

آسیبی که لوازم التحریر خارجی به دانش آموزان وارد می کند!

آیا همه زوج ها باید بررسی ژنتیک شوند؟

همیشه نوشیدن آب مفید نیست!

خوشمزه روز: سالاد اسفناج و گردو پاییزی [تماشا کنید]

افسردگی فصلی را چگونه درمان کنیم؟

مافین کدوحلوایی

رازخوب شنیدن در سالمندی

توصیه های ارتوپدی برای سلامت دانش آموزان

عادت های خوب خانواده موفق

افراد سیگاری مبتلا به HIV در معرض ریسک بالای سرطان ریه

نتایج کنکور ارشد علوم پزشکی اعلام شد

آیا خرابی دندان ها ارثی است؟

ابزار جدید برای سنجش عقل

7 خوراکی برای کسانی که دچار رفلاکس معده هستند

مهمترین خواص تخم مرغ برای سلامتی

با 10 مقصر اصلی پرخوری و روش های غلبه بر آن ها آشنا شوید

ضرر نیکوتین موجود در سیگارهای الکتریکی بیش از چیزی است که تصور می کنید

این گیاه دارویی سرطان را نابود می کند

از عوارض و ویژگی های قرص متفورمین بیشتر بدانید

توصیه های تغذیه ای برای ماه محرم

ناچو فلفلی

آنچه باید درباره گوشت های فرآوری شده بدانید!

چند روش برای داشتن پایین تنه و پاهای لاغر تر و بدنی سالم تر

مزایا و معایب پخت و پز در ظروف مسی

چرا مردان کچل اعتماد به نفس بیشتری دارند؟

نتایج کنکور کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

کسانی که آسم دارند بخوانند

پرهزینه ترین سونامی در انتظار دنیا

بهزیستی: 63 درصد از معتادان متجاهر تهرانی اوراق هویت ندارند.

نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

علت مرگ 74 % ایرانی ها چیست؟

تجلیل اینستاگرامی وزیر بهداشت از «بهترین های این سرزمین»

آسیب های کبدی و مغزی در نتیجه استنشاق دود سیگار

آیا خرابی دندان ها ارثی است؟

افراد سیگاری مبتلا به HIV در معرض ریسک بالای سرطان ریه

تولد نوزادی شبیه موجودات بیگانه +تصویر

توصیه های ارتوپدی برای سلامت دانش آموزان

ابزار جدید برای سنجش عقل

همیشه نوشیدن آب مفید نیست!

کسانی که آسم دارند بخوانند

عادت های خوب خانواده موفق

برای کنترل فشار خون چه کاری باید انجام داد؟

توصیه های تغذیه ای برای ماه محرم

نوشیدن قهوه خطر مرگ را 12 درصد کاهش می دهد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

علت مرگ 74 % ایرانی ها چیست؟

معرفی گیاهان دارویی ضد اشتها

فرمول غذایی شفابخش!

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم

پزشک جاعل دستگیر شد

کیمیاگری برای درمان چاقی!

اعضای بدن بیمار مرگ مغزی 43 ساله در تبریز اهدا شد

چند روش برای داشتن پایین تنه و پاهای لاغر تر و بدنی سالم تر

کمبود جهانی آنتی بیوتیک بر گزینه های درمانی تاثیر می گذارد

درمانگاه تامین اجتماعی مشگین شهر ، پلی کلینیک تخصصی می شود

در این شرایط آب ننوشید!

تجلیل اینستاگرامی وزیر بهداشت از «بهترین های این سرزمین»

نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

شیرین کننده موجود در نوشابه ، زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع دوم

نیاز روزانه بدن به ویتامین B3 چقدر است؟

تجلیل اینستاگرامی وزیر بهداشت از «بهترین های این سرزمین»

5 راهکار برای زیر نظر گرفتن پیشرفت کاهش وزن

با این کارها فشار خون خود را کنترل کنید!

این گیاه دارویی سرطان را نابود می کند

درمان سرطان روده با ماست و شیر!

سالاد بخورید تا سکته قلبی نکنید

پرهزینه ترین سونامی در انتظار دنیا

درمان سرطان روده با ماست و شیر!

بخور و نخور های محرم

این سرطان در کمین زنان چاق است

6 ترفند برای جوان ماندن

کدام افراد در خطر ابتلا به هپاتیت B هستند؟

نیاز روزانه بدن به ویتامین B3 چقدر است؟

بهترین راه کاهش فشار خون چیست؟

افراد سیگاری مبتلا به HIV در معرض ریسک بالای سرطان ریه

چند ترفند برای کاهش دادن علائم آسم

علائم نشان دهنده سرطان گلو می باشد

آسیبی که لوازم التحریر خارجی به دانش آموزان وارد می کند!

رازخوب شنیدن در سالمندی

مهمترین خواص تخم مرغ برای سلامتی

در چه شرایطی نباید آب بنوشیم

نتایج کنکور کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

تغدیه/ خوراکی هایی که نفخ آور هستند

حفظ وزن سالم بهترین روش پیشگیری از فشارخون بالا

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم

افسردگی فصلی را چگونه درمان کنیم؟

دو قلو های به هم چسپیده هندی اندام تناسلی مشترک دارند+عکس

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

اعلام نتایج کنکور ارشد علوم پزشکی

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

از عوارض و ویژگی های قرص متفورمین بیشتر بدانید

آنچه باید درباره گوشت های فرآوری شده بدانید!

بخور و نخور های محرم

هشدارجدی به زنان باردار

بخور و نخور های محرم

نتایج ارشد علوم پزشکی اعلام شد

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟