مطالب مرتبط:
تولید برق از جریان خون!
والی ولایت قندهار: واردات برق از ایران به نفع افغانستان است
واردات برق از ایران به نفع افغانستان است
استخدام مهندس برق، الکترونیک و مخابرات - 23 شهریور 96
استخدام حسابدار خانم جهت فروشگاه فلکه برق در شهر مشهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 12:002017-09-14پزشكي

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟


شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند .

- شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند سبب بروز سرطان خون به ویژه در کودکان شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه شهروند نوشت: تهرانی های زیادی به دادگاه شکایت برده اند که دکل های فشار قوی برق، زندگی و سلامتی شان را نشانه گرفته است اما مدیران شرکت برق منطقه ای اعلام می کنند که دکل ها مزاحم زندگی شهروندان نشده اند بلکه شهرداری با ساخت وساز غیر مجاز پایش را در حریم دکل ها دراز کرده و برای شهروندان دردسرساز شده است.

مسعود سرپاک، مشاور مدیرعامل برق منطقه ای تهران این جمله را به شهروند می گوید: شهر زمین دکل ها را خورده است و نه دکل ها زمین شهر را و تأکید می کند: تمام طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و اگر این وزارتخانه اجازه نمی داد، تهران هیچ اتوبانی نداشت.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که ساخت وساز غیر اصولی و شهرفروشی در موارد بسیاری تهدید زندگی و رفاه شهروندان تهرانی شده اند و دکل های برق تنها گوشه ای از این مشکل است.

غلامرضا خوش خلق، مدیرعامل برق منطقه ای تهران مدعی است که هیچ تخلفی از سوی این اداره صورت نگرفته و از ساخت وسازهای غیر مجاز در حریم دکل هایش گله می کند.

او با بیان این که تا کنون تجاوزی به حریم مردم نکرده ایم و ساخت وساز در این مناطق به مرور زمان اتفاق افتاده است، گفت: گلایه ما نسبت به کسانی است که مجوز ساخت وساز را در حریم دکل ها صادر و با ساخت وساز غیر مجاز ما را نیز دچار مشکل کرده اند.

خوش خلق گفته است، سابق بر این فردی مدعی تجاوز دکل ها به حریم ملک مسکونی خود شده بود.

پس از حضور در محل مشخص شد این فرد نه تنها با ساخت وساز غیر قانونی به حریم دکل های برق فشار قوی تجاوز کرده بلکه حتی یکی از پایه های این دکل نیز درون حیاط ملک این فرد قرار گرفته است.

متاسفانه بسیاری از متجاوزان به حریم دکل ها امروزه در جایگاه مدعی قرار گرفته اند.

حریم استاندارد دکل های فشار قوی با محل سکونت انسان ها رعایت حریم خطوط فشار قوی یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند خطرات تأثیرگذار را کاهش دهد.

بر اساس اعلام وزارت نیرو، قانون برای خطوط فشار قوی دو حریم، درجه یک و درجه دو را تعریف کرده که این حریم متناسب با ولتاژ برق انتقالی و نوع دکل (تلسکوپی یا شبکه ای) در مناطق مختلف بیابانی یا کوهستانی، شهری یا روستایی، دارای آب و هوای خشک یا مرطوب و ایمنی و مسائل الکترومغناطیسی متفاوت است.

حریمی که اداره برق منطقه ای تهران می گوید، همواره آن را رعایت کرده و با ساخت وسازی غیر قانونی این حریم ها از بین رفته است.

در حالی که هرگونه مجوز ساخت وساز از سوی نهادهای مسئول باید با در نظر گرفتن حریم دکل های انتقال برق صادر شود اما مسئولان برق منطقه ای تهران می گویند که برخی از مدیران شهرداری بی توجه به این مصوبه قانونی مجوزهایی را صادر می کنند که هم سلامت مردم و هم امنیت شبکه برق را به خطر می اندازند که در این تخلفات وزارت نیرو و اداره برق هیچ نقشی ندارد.

حتی یک مورد هم قانون شکنی نداریم به گفته غلامرضا خوش خلق مدیر عامل برق منطقه ای تهران به ایلنا زمانی که این دکل ها جاگذاری می شوند، ملکی در حریم آنها وجود ندارد ولی متاسفانه به مرور زمان ساخت وسازهایی در این مناطق صورت می گیرد که باعث تجاوز به حریم شبکه می شود.

مشاور خوش خلق هم که معتقد است، ایجاد دکل های خطوط انتقال انرژی در ایران بر اساس استانداردهای جهانی انجام می شود، ادامه داد: بر اساس استانداردهای بین المللی حداقل و کمترین حریم از منابع انرژی حدود سه متر و حداکثر حدود 40متر است و شرکت برق همواره این استانداردها را رعایت کرده و حتی یک مورد هم نداریم که قانون نقض شده باشد.

به گفته این مقام مسئول، همیشه و همیشه خطوط انتقال انرژی از مسیرهایی رد می شده که هیچ سازه اساسی یعنی هیچ شهر، ده یا حتی کارخانه ای در آن وجود نداشته باشد.

تنها در برخی موارد محدود به دلیل بالا بودن هزینه تغییر مسیر، خطوط انتقال برق از زمین های کشاورزی رد شده که البته آن هم قوانین خاص خود را دارد.

آن گونه که در قانون قید شده وزارت نیرو (اداره برق منطقه) باید چندین بار در روزنامه های کثیرالانتشار نسبت به درج آگهی خرید یا پرداخت خسارت اقدام کند.

بعد از چاپ این آگهی صاحبان زمین ها می توانند میزان خسارت وارده بر زمینشان را دریافت کنند.

شهر زمین دکل ها را خورد اگر وزارت نیرو اجازه نمی داد، هیچ اتوبانی در تهران نداشتیم.

مشاور شرکت برقی منطقه ای تهران با بیان این مطلب ادامه داد: تمامی طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و ساخت این اتوبان ها بعد از اخذ مجوز از این وزارتخانه صورت گرفته است اما الان بسیاری انتقاد می کنند که چرا وزارت نیرو دکل های خطوط انتقال انرژی را در این مسیرها قرار داده است.

او با بیان این که دوست نداریم مبلمان شهری را بر هم بریزیم، طول عمر بسیاری از دکل های تهران را بیش از 50 سال دانست، خاطرنشان کرد: بر خلاف تصور عموم شهر زمین دکل ها را خورده است.

بسیاری از دکل ها از قبل وجود داشته و تعداد دکل هایی که بعد از ایجاد شهر احداث شده بسیار اندک است.

زیان سنگین قطع برق برای شبکه بر خلاف تصور عموم، قرار گرفتن دکل های خطوط انتقال برق در حریم شهرها برای شبکه برق کشور هم چندان خوشایند نیست و مسئولان از بار مالی آن می گویند.

سرپاک با بیان این که رعایت نشدن حریم دکل ها به ایجاد اتصالی و افزایش خاموشی ها در شبکه برق کشور منجر می شود، توضیح داد: ضرر قطع و دوباره وصل شدن برق بسیار بیشتر از نداشتن برق در شبکه و حتی کاهش قیمت برقی توزیعی است.

به همین علت تمام تلاش خود را می کنیم که خاموشی صورت نگیرد.

او البته در ادامه گفت: محاسبه سرجمع زیان وارده بسیار سخت است و نمی توان آمار دقیقی در این رابطه اعلام کرد.

به عنوان مثال زیان قطع برق در منطقه ظهیرالاسلام به دلیل قرار گرفتن مجلس در آن بسیار بالاست که بخشی به دلیل مسائل سیاسی است که نمی توان آن را در قالب عدد و رقم بیان کرد.

احداث تونل های زیرزمینی برق در تهران اما احداث تونل های زیرزمینی از دیگر راهکارهایی است که به گفته بسیاری از کارشناسان می تواند جایگزین خطوط انتقال برقی هوایی در کشور شود.

طرحی که با اجرایی شدن آن در بزرگراه طبقاتی صدر برای نخستین بار 77 دکل انتقال فشار قوی برق 230کیلوولتی برق از قیطریه تا ازگل جمع آوری شد و کابل های برق در طول بزرگراه به تونلی که طول آن به بیش از 6هزار متر می رسید، منتقل شد.

با وجود این از هزینه های بالای اجرای این طرح می گویند.

مشاور مدیرعامل برقی منطقه ای تهران با بیان این که هزینه انتقال خطوط برقی به زیر زمین، 10 برابر ایجاد کابل های هوایی برای وزارت نیرو هزینه می تراشد، ادامه داد: بر اساس تفاهمنامه ای که بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به امضا رسید، شهرداری حاضر به پرداخت هزینه های جمع آوری دکل های هوایی خطوط انتقال برق در این محدوده شد، در غیر این صورت وزارت نیرو قادر به اجرای آن نبود.

آن گونه که خوش خلق، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران گفته است، بر اساس توافقات صورت گرفته با شهرداری مقرر شده بود تا با کمک این مجموعه بخشی از دکل ها به شکل خطوط زمینی درآید ولی متاسفانه شاهد پیشرفت چندانی در این زمینه هم نبوده ایم.

آیا همجواری با کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است؟ شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند سبب بروز سرطان خون به ویژه در کودکان شود.

امواج الکترومغناطیسی که از دکل های برق فشار قوی با ولتاژ یک هزار ولت یا بالاتر صادر می شود می تواند بر سلامت ساکنان اطراف دکل که تا شعاع 20 یا 50 متری زندگی می کنند تأثیرگذار باشد و برای آنان مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت به وجود آورد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که تأثیر این امواج بر کودکان و نوجوانان بیش از سایر گروه های سنی است.

از این رو کارشناسان محیط زیست و حوزه سلامت، زیستن در مجاورت و حریم خطوط برق فشار قوی را تأیید نمی کنند.

این در حالی است که گفته می شود که همه وسایل برقی چه با ولتاژ پایین و ولتاژ بالا، دو میدان الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می کنند و هر کدام از این میدان ها حاوی انرژی است که بر بدن هر موجود زنده ای از جمله انسان که در معرض این میدان ها قرار می گیرد، تأثیر می گذارد.

زمانی که وسیله ای مانند لباسشویی به برق متصل است، با این که خاموش است میدان الکتریکی دارد و از نظر بهداشتی این میدان الکتریکی نکته قابل توجهی است اما برای ایجاد میدان مغناطیسی حتما وسیله باید روشن باشد، بنابراین حتی اگر وسیله به برق خاموش هم باشد، بسته به میدانی که ایجاد می کند، حاوی انرژی است و می تواند فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تهران - غیر مجاز - تجاوز - کابل - کودکان - مدیرعامل - زندگی - منطقه - سرطان - شهروندان تهرانی - مجاز - تهرانی - رابطه - وزارت - وزارت نیرو - غیر قانونی - استاندارد - مشکل - زمین - انسان ها - شهرداری - روزنامه - دادگاه - مدیران - انسان - اداره - مشاور - شکایت - گزارش - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
تاثیر مفید ورزش در سلامتی پس از درمان سرطان

راهکارهای درمان سردرد از زبان امام رضا(ع)

آتش زدن هیزم در شومینه سلامتی را تهدید می کند

انواع قرص درمان زودانزالی + نحوه مصرف و عوارض آن ها

چگونه در سه روز 5 کیلو کم کنیم؟

یک ضد چروک طبیعی و قوی

سکته قلبی در کمین این مردان

آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

افراد بالغ دارای بیماری قلبی مادرزادی در معرض "دمانس" هستند

با ورزش مغز آشنا شوید/تقویت حافظه

پاکسازی ریه از نیکوتین مخصوص قلیانی ها یا سیگاری ها

درآمد بالای توریست درمانی حاصل از پیوندقلب

10 روش برای کاهش درد واکسن کودک

آرامش با یک فنجان گل گاوزبان

اندومتریوز ، بیماری خطرناک زنان

سنبل هندی گیاهی ضداسترس

نکاتی درباره سرطان کبد

پیشگیری از تحلیل عضلات با اضافه کردن 8 گزینه غذایی به رژیم روزانه

سلامتی؛ بزرگترین نعمت پروردگار/لزوم توجه مردان به پیشگیری از بیماری ها

روزه داری برای مبتلایان به افسردگی و اضطراب مشکلی ایجاد نمی کند

چند نکته برای تقویت قدرت اراده

علت نیمی از ناباروری ها در مردان است

شناسایی 150 بیمار اوتیسمی در گیلان

گل و گیاهانی که از چاقی جلوگیری می کنند

ظهور بیماری های جدید در پایتخت

درمان زود انزالی در طب سنتی (با حنا و عسل و دارچین)

8 مخاطره جدی پزشکی که در کمین مردان است

8 علامت که نشان می دهند بیش از حد استرس دارید + عکس

برای تقویت انرژی و خلق وخو چی بخوریم؟

نخستین بقایای جانباختگان نمونه گیری شد

ارسال 150 مقاله تخصصی به دهمین کنگره سکته مغزی ایران

چرا دهان مان خشک می شود؟/ علائم خشکی دهان چیست؟

میوه هایی که زندگی شما را تغییر می دهند

سالم ترین ادویه ها برای کاهش قند خون دیابتی ها

تاثیر خستگی بر پوست

ضارب پزشک اصفهان دستگیر شد

سفر رییس جمهور به ارتفاعات دنا صحت دارد؟

اغلب فرزندان اول کودکیار می شوند

دست و پای مصنوعی به حس لامسه مجهز شد

پوسته های اطراف ناخن نشانه کمبود چه ویتامینی هستند ؟

تقویت سلامت با دستورالعمل های چغندری!

ارتباط محصولات آرایشی و بهداشتی با تشدید آلودگی هوا

تمیز کردن قابلمه سوخته با 3 روش کاربردی

انواع بیماری ها را با قندهای مصنوعی تجربه کنید!

خطر خفگی در بستر برای نوزادان اول بیشتر است

سفر روحانی به ارتفاعات دنا صحت دارد؟

چگونه در سه روز 5 کیلو کم کنیم؟

14 عادت ساده برای داشتن تناسب اندام

متخصصان مغز و اعصاب وارد مرحله درمان حاد بیماران نمی شوند

ناگفته هایی از معجزه آب لیمو

ورود پیوند قلب به توریسم سلامت تبدیل به تجارت می شود

سکته قلبی در کمین این مردان

خواص پیاز / خواص شگفت انگیز پیاز / خواص پیاز برای پوست

بهترین نوشیدنی برای مردان بالای 50 سال

غذاهایی که سلامتی مردان را تضمین می کند

پیش از ازدواج مزاج خود را ارزیابی کنید

نخوردن وعده های غذایی، با بدن چکار می کند؟

آشتی ورزش و مزاج

فواید شگفت انگیز تخم بلدرچین که از آنها بی خبرید

5 رازی که باید درباره مکمل های پوست، مو و ناخن بدانید

8 حقیقتی که باید درباره استخوان هایتان بدانید

این خوراکی خوشمزه را بخورید تا پوست تان پیر نشود

استخوانها می توانند باعث اشتهای شما باشند!

لاغر شدن با معجون زنجبیل و لیمو

چربی هایی که نباید مصرف آنها را فراموش کنید

خاصیت ضد پیری در وعده صبحانه

شب بیداری کودکان را زود پیر می کند

نوجوان 16ساله جان سه بیمار را نجات داد

کدام بهتر است، رژیم چربی یا کربوهیدرات؟

آغار به کار نخستین نمایشگاه طب سنتی و جایگزین و دارو های گیاهی در مجموعه نمایشگاه های شهرآفتاب

پاکسازی ریه از نیکوتین مخصوص قلیانی ها یا سیگاری ها

درآمد بالای توریست درمانی حاصل از پیوندقلب

چربی ها یا کربوهیدرات ها

نخستین بقایای جانباختگان نمونه گیری شد

درمان سرطان روده بزرگ با همکاری متخصصان مختلف محقق می شود

آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

تولید دو داروی جدید با نصف قیمت خارجی

وزیر بهداشت وارد اصفهان شد

تمرینهایی برای کاهش زانو درد

2 داروی تولید داخل در اصفهان رونمایی می شود

سندرم خستگی مزمن چیست؟

نیمی از مردان یزدی، اضافه وزن دارند سلامت مردان در گروی مدیریت زنان

تشخیص سریع اوتیسم با روشی جدید

وزیر بهداشت وارد اصفهان شد

درمان سرطان روده بزرگ با همکاری متخصصان مختلف محقق می شود

بازیگر جنجالی و پرحاشیه با حجاب اسلامی

نیمی از مردان یزدی، اضافه وزن دارند/ سلامت مردان در گروی مدیریت زنان

ضارب پزشک و پرستار بیمارستان فارابی اصفهان بازداشت شد

روش های طبیعی مبارزه با بی خوابی در سالمندان

تقدیر وزیر بهداشت از نیروی انتظامی

همایش سلامت مردان

فرد مهاجم به پزشک و پرستار بیمارستان فارابی اصفهان بازداشت شد

تقدیر وزیر بهداشت از نیروی انتظامی

فرد مهاجم به پزشک و پرستار بیمارستان فارابی اصفهان بازداشت شد

به کودکان قرص سرماخوردگی ندهید

مراقب قندهای پنهان باشید

آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

همایش بین المللی سلامت مردان

زبان کوچک دو شاخه چیست

درمان سرطان روده بزرگ با همکاری متخصصان مختلف محقق می شود

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟