مطالب مرتبط:
تولید برق از جریان خون!
والی ولایت قندهار: واردات برق از ایران به نفع افغانستان است
واردات برق از ایران به نفع افغانستان است
استخدام مهندس برق، الکترونیک و مخابرات - 23 شهریور 96
استخدام حسابدار خانم جهت فروشگاه فلکه برق در شهر مشهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 12:002017-09-14پزشكي

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟


شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند .

- شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند سبب بروز سرطان خون به ویژه در کودکان شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه شهروند نوشت: تهرانی های زیادی به دادگاه شکایت برده اند که دکل های فشار قوی برق، زندگی و سلامتی شان را نشانه گرفته است اما مدیران شرکت برق منطقه ای اعلام می کنند که دکل ها مزاحم زندگی شهروندان نشده اند بلکه شهرداری با ساخت وساز غیر مجاز پایش را در حریم دکل ها دراز کرده و برای شهروندان دردسرساز شده است.

مسعود سرپاک، مشاور مدیرعامل برق منطقه ای تهران این جمله را به شهروند می گوید: شهر زمین دکل ها را خورده است و نه دکل ها زمین شهر را و تأکید می کند: تمام طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و اگر این وزارتخانه اجازه نمی داد، تهران هیچ اتوبانی نداشت.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که ساخت وساز غیر اصولی و شهرفروشی در موارد بسیاری تهدید زندگی و رفاه شهروندان تهرانی شده اند و دکل های برق تنها گوشه ای از این مشکل است.

غلامرضا خوش خلق، مدیرعامل برق منطقه ای تهران مدعی است که هیچ تخلفی از سوی این اداره صورت نگرفته و از ساخت وسازهای غیر مجاز در حریم دکل هایش گله می کند.

او با بیان این که تا کنون تجاوزی به حریم مردم نکرده ایم و ساخت وساز در این مناطق به مرور زمان اتفاق افتاده است، گفت: گلایه ما نسبت به کسانی است که مجوز ساخت وساز را در حریم دکل ها صادر و با ساخت وساز غیر مجاز ما را نیز دچار مشکل کرده اند.

خوش خلق گفته است، سابق بر این فردی مدعی تجاوز دکل ها به حریم ملک مسکونی خود شده بود.

پس از حضور در محل مشخص شد این فرد نه تنها با ساخت وساز غیر قانونی به حریم دکل های برق فشار قوی تجاوز کرده بلکه حتی یکی از پایه های این دکل نیز درون حیاط ملک این فرد قرار گرفته است.

متاسفانه بسیاری از متجاوزان به حریم دکل ها امروزه در جایگاه مدعی قرار گرفته اند.

حریم استاندارد دکل های فشار قوی با محل سکونت انسان ها رعایت حریم خطوط فشار قوی یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند خطرات تأثیرگذار را کاهش دهد.

بر اساس اعلام وزارت نیرو، قانون برای خطوط فشار قوی دو حریم، درجه یک و درجه دو را تعریف کرده که این حریم متناسب با ولتاژ برق انتقالی و نوع دکل (تلسکوپی یا شبکه ای) در مناطق مختلف بیابانی یا کوهستانی، شهری یا روستایی، دارای آب و هوای خشک یا مرطوب و ایمنی و مسائل الکترومغناطیسی متفاوت است.

حریمی که اداره برق منطقه ای تهران می گوید، همواره آن را رعایت کرده و با ساخت وسازی غیر قانونی این حریم ها از بین رفته است.

در حالی که هرگونه مجوز ساخت وساز از سوی نهادهای مسئول باید با در نظر گرفتن حریم دکل های انتقال برق صادر شود اما مسئولان برق منطقه ای تهران می گویند که برخی از مدیران شهرداری بی توجه به این مصوبه قانونی مجوزهایی را صادر می کنند که هم سلامت مردم و هم امنیت شبکه برق را به خطر می اندازند که در این تخلفات وزارت نیرو و اداره برق هیچ نقشی ندارد.

حتی یک مورد هم قانون شکنی نداریم به گفته غلامرضا خوش خلق مدیر عامل برق منطقه ای تهران به ایلنا زمانی که این دکل ها جاگذاری می شوند، ملکی در حریم آنها وجود ندارد ولی متاسفانه به مرور زمان ساخت وسازهایی در این مناطق صورت می گیرد که باعث تجاوز به حریم شبکه می شود.

مشاور خوش خلق هم که معتقد است، ایجاد دکل های خطوط انتقال انرژی در ایران بر اساس استانداردهای جهانی انجام می شود، ادامه داد: بر اساس استانداردهای بین المللی حداقل و کمترین حریم از منابع انرژی حدود سه متر و حداکثر حدود 40متر است و شرکت برق همواره این استانداردها را رعایت کرده و حتی یک مورد هم نداریم که قانون نقض شده باشد.

به گفته این مقام مسئول، همیشه و همیشه خطوط انتقال انرژی از مسیرهایی رد می شده که هیچ سازه اساسی یعنی هیچ شهر، ده یا حتی کارخانه ای در آن وجود نداشته باشد.

تنها در برخی موارد محدود به دلیل بالا بودن هزینه تغییر مسیر، خطوط انتقال برق از زمین های کشاورزی رد شده که البته آن هم قوانین خاص خود را دارد.

آن گونه که در قانون قید شده وزارت نیرو (اداره برق منطقه) باید چندین بار در روزنامه های کثیرالانتشار نسبت به درج آگهی خرید یا پرداخت خسارت اقدام کند.

بعد از چاپ این آگهی صاحبان زمین ها می توانند میزان خسارت وارده بر زمینشان را دریافت کنند.

شهر زمین دکل ها را خورد اگر وزارت نیرو اجازه نمی داد، هیچ اتوبانی در تهران نداشتیم.

مشاور شرکت برقی منطقه ای تهران با بیان این مطلب ادامه داد: تمامی طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و ساخت این اتوبان ها بعد از اخذ مجوز از این وزارتخانه صورت گرفته است اما الان بسیاری انتقاد می کنند که چرا وزارت نیرو دکل های خطوط انتقال انرژی را در این مسیرها قرار داده است.

او با بیان این که دوست نداریم مبلمان شهری را بر هم بریزیم، طول عمر بسیاری از دکل های تهران را بیش از 50 سال دانست، خاطرنشان کرد: بر خلاف تصور عموم شهر زمین دکل ها را خورده است.

بسیاری از دکل ها از قبل وجود داشته و تعداد دکل هایی که بعد از ایجاد شهر احداث شده بسیار اندک است.

زیان سنگین قطع برق برای شبکه بر خلاف تصور عموم، قرار گرفتن دکل های خطوط انتقال برق در حریم شهرها برای شبکه برق کشور هم چندان خوشایند نیست و مسئولان از بار مالی آن می گویند.

سرپاک با بیان این که رعایت نشدن حریم دکل ها به ایجاد اتصالی و افزایش خاموشی ها در شبکه برق کشور منجر می شود، توضیح داد: ضرر قطع و دوباره وصل شدن برق بسیار بیشتر از نداشتن برق در شبکه و حتی کاهش قیمت برقی توزیعی است.

به همین علت تمام تلاش خود را می کنیم که خاموشی صورت نگیرد.

او البته در ادامه گفت: محاسبه سرجمع زیان وارده بسیار سخت است و نمی توان آمار دقیقی در این رابطه اعلام کرد.

به عنوان مثال زیان قطع برق در منطقه ظهیرالاسلام به دلیل قرار گرفتن مجلس در آن بسیار بالاست که بخشی به دلیل مسائل سیاسی است که نمی توان آن را در قالب عدد و رقم بیان کرد.

احداث تونل های زیرزمینی برق در تهران اما احداث تونل های زیرزمینی از دیگر راهکارهایی است که به گفته بسیاری از کارشناسان می تواند جایگزین خطوط انتقال برقی هوایی در کشور شود.

طرحی که با اجرایی شدن آن در بزرگراه طبقاتی صدر برای نخستین بار 77 دکل انتقال فشار قوی برق 230کیلوولتی برق از قیطریه تا ازگل جمع آوری شد و کابل های برق در طول بزرگراه به تونلی که طول آن به بیش از 6هزار متر می رسید، منتقل شد.

با وجود این از هزینه های بالای اجرای این طرح می گویند.

مشاور مدیرعامل برقی منطقه ای تهران با بیان این که هزینه انتقال خطوط برقی به زیر زمین، 10 برابر ایجاد کابل های هوایی برای وزارت نیرو هزینه می تراشد، ادامه داد: بر اساس تفاهمنامه ای که بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به امضا رسید، شهرداری حاضر به پرداخت هزینه های جمع آوری دکل های هوایی خطوط انتقال برق در این محدوده شد، در غیر این صورت وزارت نیرو قادر به اجرای آن نبود.

آن گونه که خوش خلق، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران گفته است، بر اساس توافقات صورت گرفته با شهرداری مقرر شده بود تا با کمک این مجموعه بخشی از دکل ها به شکل خطوط زمینی درآید ولی متاسفانه شاهد پیشرفت چندانی در این زمینه هم نبوده ایم.

آیا همجواری با کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است؟ شاید این سوال برای خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار قوی واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار قوی می توانند سبب بروز سرطان خون به ویژه در کودکان شود.

امواج الکترومغناطیسی که از دکل های برق فشار قوی با ولتاژ یک هزار ولت یا بالاتر صادر می شود می تواند بر سلامت ساکنان اطراف دکل که تا شعاع 20 یا 50 متری زندگی می کنند تأثیرگذار باشد و برای آنان مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت به وجود آورد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که تأثیر این امواج بر کودکان و نوجوانان بیش از سایر گروه های سنی است.

از این رو کارشناسان محیط زیست و حوزه سلامت، زیستن در مجاورت و حریم خطوط برق فشار قوی را تأیید نمی کنند.

این در حالی است که گفته می شود که همه وسایل برقی چه با ولتاژ پایین و ولتاژ بالا، دو میدان الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می کنند و هر کدام از این میدان ها حاوی انرژی است که بر بدن هر موجود زنده ای از جمله انسان که در معرض این میدان ها قرار می گیرد، تأثیر می گذارد.

زمانی که وسیله ای مانند لباسشویی به برق متصل است، با این که خاموش است میدان الکتریکی دارد و از نظر بهداشتی این میدان الکتریکی نکته قابل توجهی است اما برای ایجاد میدان مغناطیسی حتما وسیله باید روشن باشد، بنابراین حتی اگر وسیله به برق خاموش هم باشد، بسته به میدانی که ایجاد می کند، حاوی انرژی است و می تواند فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تهران - غیر مجاز - تجاوز - کابل - کودکان - مدیرعامل - زندگی - منطقه - سرطان - شهروندان تهرانی - مجاز - تهرانی - رابطه - وزارت - وزارت نیرو - غیر قانونی - استاندارد - مشکل - زمین - انسان ها - شهرداری - روزنامه - دادگاه - مدیران - انسان - اداره - مشاور - شکایت - گزارش - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
مبتلایان به کبد چرب چه بخورند ؟چه نخورند؟

با سوزاندن چربی مشکل دارید؟

حکایت تلخ داروی خارجی 114 میلیونی

بیماری آلزایمر در مراحل آخر درمان

تاثیر استرس دوران بارداری بر سیستم عصبی نوزادان

باکتری های مقاوم با کاهش مصرف آنتی بیوتیک شکست نمی خورند

حال دهقان فداکار خوب است

برپایی جشنواره بزرگ فروش غذا جهت حمایت از بیماران تالاسمی در ماهشهر

تشخیص بیماری از درون بدن با نانو ربات جلبکی

برپایی جشنواره بزرگ فروش غذا جهت حمایت از بیماران تالاسمی در ماهشهر

جشنواره غذابه نفع کودکان بی سرپرست و مبتلا به سرطان

تشخیص بیماری ها با فناوری انقلابی دیپ استیک

جشنواره غذا به نفع کودکان مبتلا به سرطان در اهواز

دارچین چربی سوز است

وزیر بهداشت پاکستان در راه ایران

زلزله و سلفی با کفش پاشنه بلند!

عاملی که باعث رشد سریعتر نوزاد می شود

3 روغن فوق العاده برای پخت و پز سالم

اگر میخوایید راحت بخوابید این مطلب را بخوانید

با این ژریم غذایی استخوان هایی سالم داشته باشید

چه مقدار ویتامین D از بیماری روماتیسم مفصلی جلوگیری می کند؟

مصرف قند و نمک را اینگونه کاهش دهیم

برای سلامت پوست و مو

شلغم و خواص شگفت انگیز آن

چگونه مصرف نمک و قند را کاهش دهیم؟

مضرات قلیان در یک نگاه! +عکس

دارچین چربی سوز

بیماری های کیسه صفرا را با این روش های طبیعی به زانو در خواهید آورد!

تاثیرات گرمای شدید بر روی باتری خودرو چیست؟

چربی حیوانی خوب است یا بد؟

مجرم اصلی چاق کننده انسان را بشناسید

فواید شگفت انگیز جویدن آدامس

بهترین میوه ها و سبزیجات برای فصل پاییز

تشریح دلایل پلمپ ساختمان غذا و دارو

آشنایی با گیاه خرنوب و خواص آن

برای کاهش وزن این 9 میوه خشک را به رژیم تان اضافه کنید

از فواید لیمو ترش چه می دانید؟

استخدام شرکت صنایع غذایی بهروز در استان کرمان

ورزش های مناسب بانوان کدام است؟

سرطان بیماری گناهکاران

غذاهایی که چین وچروک صورت را از بین میبرند

6 ماده غذایی برای کاهش اضطراب

این غذاها چین و چروک صورت را از بین می برند

فواید شگفت انگیز لیمو ترش برای سلامتی بدن

دمنوشی برای خواب راحت

انتقاد از وضعیت مقبره مرحوم آذر یزدی و توضیحات مسئولان+ فیلم

حد مجاز مصرف قند درکودکان

خانواده های مشهور اما نفرین شده در تاریخ

مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی هایی مصرف کنند؟

درمان خشکی پوست با آب چغندر

فعالیتهای مستمر ده گردشی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

چرا برخی افراد به خوردن مو عادت دارند؟

علائم ابتلا به بیماری التهاب روده

عادات بد آمریکایی ها عامل بیش از 50 درصد سرطان ها

6 جمله ای که نباید به همسر باردارتان بگویید

روشی نوین برای درمان تومورهای هیپوفیز

دیابت در زنان و مردان چه فرقی دارد؟

کودکان را به بالا پرتاب نکنید!

چگونه مانع ابتلا به صرع شویم؟

کدام داروها دندان ها را خراب می کنند؟

کاهش وزن ارزان قیمت با 10 رژیم غذایی مطمئن !

جلوگیری از آموزش مقاومت آنتی بیوتیکی در میان باکتری ها

ابداع تست بزاق دهان برای تشخیص شدت ضربات وارده به سر انسان

لایه برداری از پوست با اسکراب خانگی

افسردگی مقام دوم تهدیدکننده بشر در سال 2020 خواهد بود

بسیاری از افراد جامعه افسرده هستند

اگر نوزاد سالم می خواهید این مطلب را بخوانید

برای سلامت پوست و مو با خود نمک به حمام ببرید!

در مطب دکتر زامبی!

افتاح ساختمان درمانی وقف در زنجان

هفتمین همایش سراسری راهکارهای ارتقای سلامت و چالش ها با محوریت افسردگی

کلم سفید چه ارزش غذایی دارد؟

این غذاها را هرگز در هواپیما نخورید

8 روش شستشوی اصولی میوه ها و سبزیجات

این علائم یعنی به افسردگی فصلی مبتلا شده اید

کدام گروه خونی از آلودگی هوا بیشتر آسیب می بیند؟

9 خوراکی که باعث می شود بهتر بخوابید

15 خواص باورنکردنی آب کرفس

4 علامت هشداردهنده انسداد ریه

11 ترفند آشپزی که هر غذایی را خوشمزه می کند

کاهش وزن ارزان قیمت

اهدای خون، اهدای زندگی

دارچین چربی سوز است

اعزام سومین تیم بهداشتی،درمانی به مناطق زلزله زده+مصاحبه

داروهای دیابت مانع پس زدن اعضای پیوندی می شوند

کدام دارو ها دندان ها را خراب می کنند؟

«بد استفاده کردن» از زانو یعنی چه؟

دشمن بیماری های قلبی را می شناسید؟

10 درمان خانگی موثر برای بدن درد

با این 5 ماده پوستتان را سم زدایی کنید

با این 6 عادت پوکی استخوان را از خود دور کنید

اما و اگرهای مصرف گوشت از دیدگاه طب سنتی

5 هشدار اورژانسی برای مبتلایان به دیابت

کشف راز بیماری هولناک ابولا

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم؟

خواص آناناس برای سلامتی

کاهش وزن ارزان قیمت!

درمان بیماریهای غیر خونی در کشور با استفاده از بند ناف در آینده

85 هزار نمونه سلول بنیادی و بند ناف در کشور ذخیره سازی شد

کارهای که باعث عصبانیت کودکان می شود

فشارخون بارداری حدود 60 درصد به تولد جنین نارس می انجامد

اجرای طرح غربالگری ساختار قامت و اصلاح ناهنجاری های اسکلتی در دختران روستایی شهرستان اشکذر

کاهش وزن ارزان قیمت!

85 هزار نمونه سلول بنیادی و خون بند ناف در کشور ذخیره سازی شد

آیین نکوداشت دکتر البرزی در شیراز

خواص و فواید آناناس برای سلامت و درد بدن

این خوراکی ها برای پوست مفیدند

عامل اصلی چاقی چربی نیست!

سرطان معده؛ خاموش و خطرناک

این دستگاه آب معدنی تولید می کند

علت حیرت پزشکان اروپایی از نوعی درمان در ایران

حیرت پزشکان اروپایی از نوعی درمان در ایران

"ژیگو" را با بهترین روش تهیه کنید

زیباترین لباس های مراسم «دختران شایسته» 2017

«استرس» تصمیمات خطرناک را در پی دارد

دلایل ایست قلبی جنین در رحم مادر

چه مقدار ویتامین D از بیماری روماتیسم مفصلی جلوگیری می کند؟

جلوگیری از آموزش مقاومت آنتی بیوتیکی در میان باکتری ها

چگونه هوای خانه را بدون دستگاه بخور مرطوب کنیم؟

6 فایده نوشیدن آب گرم به جای آب سرد

اثرات بیماری آسم بر بارداری

همه چیز درباره تمرینات بی هوازی یا قدرتی

5 میوه که بهتر است با پوست بخورید

5 عامل افزایش چاقی شکمی

همه چیز درباره تمرینات بی هوازی

ایران و پاکستان زمینه های همکاری در بخش بهداشت و درمان را بررسی کردند

هشدار پزشکی قانونی درباره مسمومیت با گاز

خواص جالب کلم سفید

3 روغن فوق العاده برای پخت و پز سالم افزودن دیدگاه

آغاز ایمن سازی تب برفکی در بندرعباس

3 روغن فوق العاده برای پخت و پز سالم

استخدام پزشک مشاور،پرستار،ماما،مسئول بخش در کلینیک معتبر

علائم مسمومیت با مسکن!

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد روشی نوین برای درمان تومورهای هیپوفیز/ تومور هیپوفیز شایع ترین تومور قاعده جمجمه

اهدای دو دستگاه تشخیصی درمانی به بیمارستان فراشبند

‏6 فایده فوق العاده روغن پونه کوهی که فکرش را هم نمی کنید

ضرورت ارتقای تجهیزات و خدمات کلینیک های سیار دندانپزشکی

مصرف سالادهای آماده، استقبال از بیماری است

علل کبودی دائمی پوست چیست؟

بیش از دو هزار بیمار کلیوی نیازمند خدمات دیالیزی هستند

در پاییز با آب چغندر از خشکی پوستتان جلوگیری کنید

مدرسه ای که به نام بلند دکتر عباس شفیعی ساخته شد

کربوهیدرات هایی که شما را لاغر می کنند

بیماری خاموشی که قبل از 5 سالگی سراغ فرزندتان می آید

آسیب های امواج موبایل به مغز انسان

تشدید بیماری التهاب روده با مصرف فست فود

ترمیم عارضه جراحی هیپوفیز در ایران با تکنیک های جدید

طرز تهیه یک ترشی زمستانه

سوپ گوجه فرنگی و ریحان

این عوامل صرع قابل پیش بینی است

دستاورد بزرگ پزشکی ایران

عوارض خطرناک و جبران ناپذیر امواج موبایل

سیب زمینی موجب تقویت ویتامین های بدن می شود

10 راز نهفته در سلامت

اثربخش ترین راهکارهای خانگی برای رفع شوره سر

اعزام نخستین تیم درمانی هرمزگان به مناطق زلزله زده کرمانشاه

گزینه های طبیعی برای مرطوب نگه داشتن پوست

این ادویه را بخورید و چربی بسوزانید

چروک های صورت را بااین گزینه های غذایی محو کنید!

2200 بیمار کلیوی در مشهد نیازمند خدمات دیالیزی هستند

گزینه های غذایی که چروک های صورت را محو می کنند!

بیماری مرگبار در چنگ گربه های خانگی+عکس

پیوند شبکیه مصنوعی چشم برای نخستین بار در شیراز انجام شد

درمان سرفه خشک به صورت طبیعی

سوپ سیر و زنجبیل، مخصوص سم زدایی بدن

از مصرف خودسرانه و بیش از حد ویتامین ها پرهیز کنید

چاق ترین مرد جهان زیر تیغ جراحی رفت +عکس

مازندران بیشترین خانه های بهداشت کشور را دارد

علت حیرت پزشکان اروپایی از نوعی درمان در ایران

9 مشکلی که با نگه داشتن مدفوع اتفاق می افتد

با تغییرات هورمونی چه اتفاقی برای مردان رخ می دهد؟

تشخیص بیماری از درون بدن با نانو ربات جلبکی

تابه برقی بدون نیاز به روغن

تشخیص بیماری از درون بدن با نانو ربات جلبکی

زایمان با استفاده از روش هیپنوتیزم در ایران

رییس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد گیلان: علائم ابتلا به بیماری التهاب روده/ مصرف انواع فست فود بیماری IBD را تشدید می کند

استخدام اپراتور لیزر،مدیر کلینیک،سرپرست منابع انسانی،کارشناس آموزش

چاق ترین مرد جهان زیر تیغ جراحی رفت +عکس

آیا روی زخم ها بتادین ریخته بریزیم یا خیر؟!

مصرف انواع فست فود بیماری IBD را تشدید می کند

طرز تهیه ناگت سبزیجات

صد در صد مراکز بهداشتی مناطق زلزله زده فعال شدند

دهان شویه نعناع بهتر است یا کلرهگزیدین؟

شما در کدام یک از گروه های عالم برزخ جای می گیرید؟

روش درمانی جدید برای بهبود ناتوانی جسمی ناشی از سکته مغزی

طرح عجیب روی بدن حیوانات+عکس

این بیماری لاغری وپرعرقی را به همراه دارد

رباتی که نقاط دور از دسترس بدن را هدف قرار می دهد

معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی: حیطه کاری دستیاران محدوده دارد

مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی هایی مصرف کنند؟

سر به راه کردن کودکان بی نظم

تیپ های شخصیتی و استرس

طرز تهیه ناگت سبزیجات

کارهای که باعث عصبانیت کودکان می شود

تامین اجتماعی؛ دچار پیری زودرس

راهکارهای موثر برای شناخت بهتر نامزدمان

ریزگرد چیست و از کجا می آید؟

دستور تهیه دسر خوشمزه تارت شیر

دکتر شمسایی: سمینار پیشگیری و درمان وقایع حاد عروقی مغز، تازه های درمانی بیماران استروکی را بررسی می کند

این «سبزی»مانند بوتاکس پوست را زیبا می کند

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟

همجواری با کابل های برق فشار قوی مضر است؟