مطالب مرتبط:
عامل 50 درصد مرگ و میر در کشور
در سال 2016 رخ داد مرگ بیش از 71 هزار آمریکایی در اثر سوء مصرف مواد مخدر
زوج های خوش شانس خراسانی و تهرانی/در چه استانی، آسان تر وام ازدواج بگیریم؟
عکس/ تیپ جدید هدیه تهرانی
وسایل مخصوص سارقان تهرانی برای سرقت ماشین ها/ عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 10:202017-09-14اقتصادي

مرگ بیش از 40 درصد تهرانی ها در کمتر از 65 سال


گزارش ها و آمار بهشت زهرای تهران بیانگر این است که رقمی حدود 41 درصد از مرگ های اتفاق افتاده در سال 95 مربوط به تهران افراد کمتر از 65 سال بوده اند - ": بیش از 22 هزار نفر از مردم شهر تهران دچار مرگ زودهنگام در سال گذشته شده اند؛ یعنی در سنی کمتر از 65 سال و درحالی که هنوز دوران میان سالی خود را به پایان نرساندند تا طعم دوران سالمندی را تجربه کنند، با زندگی خداحافظی کردند.

این موج زودرس مرگ ها تنها شهروندان عادی شهر تهران را در بر نگرفته است؛ بلکه موجی است که مردم ایران را مدتی عزادار هنرمندان و بسیاری از افراد برجسته کشور کرد؛ چراکه نام آنان نیز در کنار دیگر مردم شهر در آمار مرگ هایی براساس تعاریف مرگ غیرطبیعی بهشت زهرا ثبت شده است.

  روابط عمومی بهشت زهرا با ارائه آمار بیشترین دلیل مرگ های گزارش شده به این مرکز در 10 سال اخیر را ایست قلبی عنوان کرده است.

اگر از مجموع فوت شدگان سال 95 که تعداد آنها برابر با 54 هزار و 769 نفر است، تعداد فوت شدگان بالای 65 سال و فوت شدگان کمتر از 9 سال را کم کنیم، عددی برابر با 22 هزار و 764 نفر فوت شده درسن نامتعارف برای مرگ به دست می آید.

  گزارش ها و آمار بهشت زهرای تهران بیانگر این است که رقمی حدود 41 درصد از مرگ های اتفاق افتاده در سال 95 مربوط به تهران افراد کمتر از 65 سال بوده اند که با توجه به تعاریف بین المللی سن این افراد میان سال و حتی جوان به حساب می آیند و هنوز حتی وارد دوران پیری و کهنسالی نشده اند.

  این آمار همچنان نشان می دهد ایست قلبی با بیش از 15 درصد مرگ ومیرها و پس از آن سکته قلبی و نارسایی قلبی همچنان بیشترین دلایل مرگ ومیر در کشور هستند.

میزان مرگ بر اثر ایست قلبی در سال 95 حدود پنج هزار و 300 نفر بود و این در حالی است که کهولت سن با آماری کمتر از پنج درصد مرگ ومیرها در جایگاه نسبتا مناسبی در چارت آماری مرگ ومیر بهشت زهرای تهران نشسته است.

  رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز هفته گذشته به این موضوع اشاره کرد و با اشاره به بیشترین علل مرگ های زودرس گفت: حدود 40 درصد از علل این مرگ ها مربوط به بیماری های قلبی و عروقی، 20 درصد مربوط به سرطان ها و 15 درصد نیز مربوط به حوادث و سوانح ترافیکی و غیرترافیکی است.

  علی معلم، مسن ترین هنرمند جوان فوت شده تنها 54 سال داشت مرگ عارف لرستانی بر اثر سکته قلبی به صورت عمومی روز یکشنبه 27/1/96 منتشر شد.

با اعلام این خبر، از سوی سخنگوی قوه قضاییه گمانه زنی ها برای قصور پزشکی در مرگ وی منتفی شده است؛ اما این اعلام از اهمیت غیرطبیعی بودن مرگ این هنرمند نمی کاهد.

  او نیز مانند همه هنرمندان دیگر کشور که در مدت کوتاهی بر اثر اتفاقی مشابه جان خود را از دست دادند، با توجه به آمار و اخبار دچار مرگ زودرس شده است.

  علی جعفریان، پزشک و رییس دانشگاه علوم پزشکی مرگ زودرس را چنین تعریف می کند: امروزه مرگ پیش از 70 سالگی را مرگ زودرس می دانند یعنی مرگی که عارف لرستانی ها و علی معلم ها گرفتار آن شده اند؛ اگرچه آمار رسمی تر و آگاهانه تری از این تعداد به صورت رسمی به دلیل رعایت شرایط و تشویش ایجاد نکردن در اذهان عمومی از سوی وزارت بهداشت و پزشکی قانونی یا مراجع رسمی اعلام نمی شود؛ اما نگاهی به اطراف و بررسی آمار نشان می دهد مرگ های غیرطبیعی و زودرس چندان از شهروندان ایرانی به دور نیستند.

  با توجه به غیرطبیعی اعلام شدن مرگ هنرمندان و گاه داشتن شاکی عمدتا این مرگ ها به پزشکی قانونی اعلام شده اند؛ اما این مرکز به صورت رسمی دلیل این مرگ ها را از مرجع خود منتشر نمی کند.

  وزارت بهداشت وظیفه خود را انتشار آمار و تعداد دقیق مرگ شهروندان نمی داند؛ اما برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره علت بیماری های قلبی و عروقی، ایست قلبی یا تغذیه ناسالم مشاوره های پزشکی را در اختیار شهروندان قرار می دهد؛ اگرچه آن نیز در حد هشدار و نگرانی برای شهروندان نیست.

  درحالی که با توجه به آنچه رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران آن را تأیید کرد؛ یعنی افزایش سرطان و علل قلبی و عروقی در مرگ هایی که به تعداد آنها در بهشت زهرای شهر تهران اضافه می شود، نمی توان از این آمار به سادگی عبور کرد.

  علی جعفریان در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر علل این امر را مصرف فست فود، نمک، چربی و شیرینی زیاد و همچنین نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب، به عنوان عوامل خطر بیماری های غیرواگیر اعلام کرد و گفت: متأسفانه ما با مصرف این مواد غذایی قلب و بدن خود را بیمار می کنیم؛ اما از آن لذت می بریم و خودمان زمینه های جامعه ناسالم را فراهم می کنیم.

  روایت مرگ های غیرطبیعی و ناگهانی شهروندان ایران به ویژه شهر تهران برای اولین بار از فوت عباس کیارستمی در روزهای آغازین سال 95 شروع شد.

مرد سینمای ایران که مرگش روایت عجیبی داشت که هنوز نیز پایان نیافته.

مرگ او یک مورد از مرگ های غیرطبیعی اما با پرونده قصور پزشکی و آغاز مرگ های ناگهانی و غیرطبیعی سال 95 بود.

  مؤذن زاده اردبیلی، اذان گوی محبوب مردم در ماه های مبارک رمضان را شاید بتوان یکی از خوش شانس ترین فوت شدگان سال 95 دانست.

او در زادگاه خود شهر اردبیل در 80سالگی و بر اثر کهولت سن مردم ایران را ترک کرد و مرگش هیچ گاه در آمار مرگ های غیرطبیعی دوست داشتنی های سال 95 قرار نگرفت.

بعد از او پرویز شاهین خو، بازیگر کهنه کار تئاتر و سینمای ایران است که بعد از گذراندن جشن صدسالگی خود در 101 سالگی درگذشت و البته اصغر بیچاره که در حدود 90 سالگی در کشور آمریکا دار فانی را وداع گفت.

  از سال 95 حدود 26 نفر از افراد برجسته و معروف کشور به مرگ طبیعی و همچنین مرگ غیرطبیعی جان خود را از دست دادند.

بیش از پنج نفر از این تعداد در حدود 50 سالگی و عمدتا با دلایل غیرطبیعی، جان خود را از دست داده اند.

  علی معلم در این میان مسن ترین بود که تنها 54 سال داشت و بقیه مانند حسن جوهرچی، دنیا فنی زاده، نیما طباطبایی و افشین یداللهی، در مرز 50 سالگی و حتی کمتر، به طور ناگهانی از میان مردم ایران رفتند و البته ثریا حکمت که با داشتن تنها 62 سال همچنان در آمار مرگ ومیر زودرس و کمتر از 65 سال محسوب می شود.

  حتی دلایل مرگ این افراد نیز هیچ کدام طبیعی نبوده و عامل ایست قلبی، سکته مغزی و سرطان به دنبال علت مرگ تمامی فوت شدگان هنرمند یا افراد برجسته سال 95 ثبت شده است.

روندی که از ابتدای سال 96 هم ادامه داشت و موجب از دست دادن محمد خرمشاهی، محمد حسن غمخوار، محمد حیدری، عباس خسروی، ابراهیم نائم و عارف لرستانی - جوان ترین آنان - شد.

  مصرف الکل در ایران شیوع بالایی ندارد در حقیقت اگر فاکتورهایی که روی آنها صحبت زیاد شده است، مانند پارازیت ها، آب وهوای نامناسب، آلودگی شدید هوا، آلودگی و بیماری های ناشی از مصرف میوه ها و سبزی ها و صدها خبر ناراحت کننده دیگر را با این مضمون در سطح جامعه و خبرگزاری های نادیده بگیریم، بخشی از این مرگ های زودرس که گریبانگیر مردم ایران، به ویژه شهر تهران شده است، می تواند به دلیل اطلاع رسانی نادرست در مورد نوع تغذیه و روش های زندگی ناسالم باشد؛ به طوری که رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تأکید بر اهمیت پیشگیری از بروز بیماری های غیرواگیر، گفته بود: دولت نمی تواند اقداماتی انجام دهد که مردم لاغر شوند یا در غذای خود از نمک کمتری استفاده کنند، بلکه وظیفه اصلی دولت، ارائه اطلاعات و ایجاد حساسیت در جامعه نسبت به وضعیت سلامت و وظیفه اصلی مردم، پیشگیری از بروز بیماری های مختلف است .

  دکتر سیدمحمدعلی صدرعاملی، پزشک بیمارستان قلب شهیدرجایی، متخصص قلب و عروق و دارای فوق تخصص در زمینه جراحی های قلب، یکی از عوامل تنگی رگ قلب را چربی عنوان می کند: چربی زیاد داخل خون می شود که این چربی یا بر اثر آن است که شخص چربی زیادی مصرف کرده یا چربی هایی است که در بدن تولید می شود و فرد نمی تواند آن را بسوزاند.

یک عامل نیز سیگار است، عامل دیگر فشار خون و قند است که در بیمارانی که قند دارند، تمام عروق گرفتار می شود.

فاکتور ژنتیکی هم مؤثر است.

یکسری هم عوامل نامشخص است، اما مشخص ها همین هاست .

  وی معتقد است: تغذیه نامناسب عامل مهمی در بروز سکته های قلبی است؛ به ویژه که روغن های مصرفی در کشور، عمدتا ناسالم هستند و حتی روغن هایی که به عنوان کم کسترول تبلیغ می شوند نیز خالی از عیب نیستند.

فست فودها و مصرف شیرینی زیاد در بین مردم بسیار رایج است که اصلا مناسب نیست .

  رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران شایع ترین عوامل بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های مرتبط با قلب و عروق در دنیا را رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل دانست؛ اگرچه به گفته او در ایران مصرف الکل شیوع بالایی ندارد، اما رژیم غذایی نامناسب، فوق العاده شایع است.

  به سختی می توان یک علت را به همه هنرمندان کشور یا حتی به بسیاری از مردم کشور تسری داد؛ چراکه عارف لرستانی مربیگری تیم فوتبال هنرمندان را برعهده داشت یا نمی توان میزان قد و وزن یا برآمدگی شکم علی معلم، حسن جوهرچی، هنرمندان و شهروندانی را که درحال حاضر فوت شده اند مورد بازخواست یا اندازه گیری قرار داد، اما نباید فراموش کرد که درعین حال نمی توان چشم بر افزایش فوت تعداد هنرمندان و شهروندان در آمارهای مرگ غیرطبیعی و گاه زودرس فرو بست.

سرطان، مرگ بر اثر دلایل قلبی و عروقی و تصادفات که علی جعفریان، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز به آن اشاره کرده است، بیشترین دلایل مرگ هنرمندان و روشنفکران کشور در این دو سال اخیر بوده و می توان فوت افرادی مانند دنیا فنی زاده، افشین یداللهی، جعفر والی، ثریا حکمت، حسن جوهرچی، علی معلم، عارف لرستانی و حبیب محبیان در سن کمتر از 65 سال را در کنار کهنسال ترهای جمعیت هنرمندان کشور قرار داد.

البته به جز عباس کیارستمی که همچنان قصور پزشکی درباره پرونده او مطرح است.

  به نظر می رسد فاکتور آلودگی هوا را نیز نمی توان کتمان کرد؛ زیرا تعداد فوت شدگی ها در منطقه آلوده شهر تهران، منطقه چهار، با منطقه کم جمعیت و کم آلودگی دیگر شهر، منطقه 22 بسیار متفاوت است و منطقه چهار شهر تهران با تعداد بیش از سه هزار نفر بیشترین تعداد فوت شده ها را به خود اختصاص داده است.

اگرچه همیشه عنوان می شود آلودگی هوا به تنهایی دلیل مرگ نیست، بلکه عاملی است در تسریع مرگ برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی، ریوری یا عروقی هستند که در صورت عدم مراقبت یا در معرض آلودگی قرارگرفتن ممکن است مرگ آنان زودتر فرا رسد؛ به همین دلیل عمدتا از کودکان، بیماران قلبی و ریوی و مادران باردار خواسته می شود از خود در برابر آلودگی هوا محافظت کنند.

دکتر صدرعاملی، متخصص بیمارهای قلبی در این باره می گوید: آلودگی هوا، کمبود اکسیژن و زیادشدن گازکربنیک در سکته قلبی و همچنین ایست قلبی بی تأثیر نیست یا پارازیت ها؛ مدتی است در مریض هایی که برایشان آنژیو انجام می دهیم، گاهی می بینیم عروق کرونری تنگی ندارند، اما جریان خون آهسته در رگ ها بسیار کند است که در زیادی این عامل پارازیت ها بی تأثیر نیستند .

  عدم توجه به بهبود روش های تغذیه و آلودگی هوا در ایران دکتر سیدمحمدعلی صدرعاملی، پزشک بیمارستان قلب شهیدرجایی، متخصص قلب و عروق و دارای فوق تخصص در زمینه جراحی های قلب، در گفت وگو با شرق توضیح می دهد: شایع ترین علت مرگ در جهان و ازجمله ایران، بیمارهای عروق کرونری؛ یعنی عروقی است که خون را به قلب می رسانند؛ زمانی که این عروق قطع می شود و از بین می روند، سکته اتفاق می افتد؛ این سکته می تواند سکته قلبی، سکته مغزی یا سکته گوارشی باشد که سکته قلبی در دنیا شایع تر است .

به گفته این متخصص قلب، سکته قلبی زودرس برای پزشکان این حوزه در حقیقت در زیر سن 50 سال تفاق می افتد.

در مواردی نیز فرد دچار ایست قلبی می شود؛ مثلا می شنویم یک نفر خوابیده بود ولی دیگر بیدار نشد؛ این فرد ممکن است زمینه بیماری های خاصی را داشته باشد که تشخیص داده نشده و یک دفعه این وضعیت پیش می آید؛ مثلا ورزش سنگین انجام داده است، مانند پولادی بازیکن تیم پرسپولیس که به یکباره جانش را از دست داد.

این افراد زمینه هایی دارند که مهم ترین عامل، زمینه ژنتیکی است.

  فردی که سکته قلبی می کند، وقتی تنگی عروق کرونر دارد، سینه اش درد می گیرد، اما در مواردی می شنویم فرد هیچ دردی احساس نمی کند، هیچ چیزی را متوجه نمی شود و یکباره جانش را از دست می دهد؛ این فرد دچار ایست قلبی شده است یعنی یکدفعه خون به قلبش نرسیده، بدون آنکه از ناراحتی آگاهی داشته باشد .

این پزشک متخصص معتقد است: واقعیت این است که در همه جای دنیا زمینه های بیماری های قلبی براساس آمار در حال کم شدن هستند؛ زیرا در همه جا برای مقابله با مسائل آلودگی هوا و تغذیه، برنامه ریزی هایی دارند، اما این امر در ایران برخلاف جاهای دیگر دنیا دارد اتفاق می افتد .

به گفته وی، مصرف غیرسیگار نیز در کشور بیشتر شده مصرف مخدر ها در کشور کم نیستند که می توانند یکدفعه ایجاد اسپاسم کنند؛ یعنی جریان خون به قلب به یکباره قطع شود و با توجه به آنچه می بینیم، این امر در میان جوانان بیشتر است .

اینها در حالی است که تعداد فوت شده های بر اثر سکته مغزی نیز در مرز هشدار بهشت زهراست و به مرز پنج درصد نزدیک می شود و تنها کمی از دلایلی که هنوز بهشت زهرا علت آنان را ذکر نکرده و به احتمال زیاد آن را به بعد از روشن شدن و اعلام دقیق از سوی پزشکی قانونی موکول کرده است، فاصله دارد.

نباید فراموش کرد که آمارهای بهشت زهرا و هنرمندان فوت شده که ناگهان از میانمان رفته اند، اگرچه قابل تحلیل و تفسیر در یک گزارش رسانه ای نیستند؛ اما می توان آن را به صورت هشدار نگاه کرد که نیاز به اطلاع رسانی یا در مواردی آگاهی بیشتر مسئولان مربوطه به خبرهای هرچند شایعه و همچنین توجه بیشتر مردم به زندگی خودشان و اطرافیانشان دارد تا شاید دیگر شاهد مرگ های زودهنگام - چه نزدیکانمان، چه دور و چه در میان افراد محبوبمان - نباشیم.


کلید واژه ها: تهران - بهشت زهرا - درصد - آمار - ایست قلبی - هنرمند - دانشگاه علوم پزشکی تهران - شهر تهران - دانشگاه علوم پزشکی - سخنگوی قوه قضاییه - هنرمندان - گزارش - بیماری های قلبی - تعاریف - مردم - کشور - عارف لرستانی - روابط عمومی - پزشکی - بین المللی - قوه قضاییه - جوان - عارف - سکته - مسن ترین - دانشگاه - بیماری - یکشنبه - تهرانی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
تظاهرات دو هزار نفر از کارکنان زیمنس آلمان

تغییر دوباره مسیر نقدینگی به سمت پارکینگ پول

میزان خسارت زلزله ی غرب کشور در بخش کشاورزی اعلام شد

جروزالم پست مدعی شد آلمان بانک سپه را تحریم کرد

اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر است/ لزوم تقویت صنایع فرهنگی

کانال شکنی بورس پس از 46 ماه با حمایت تمام قد «فولاد»

بازار اوراق مسکن؛ رکود هفتگی «تسه» ها

از «سرمایه گذاری تازه خودروساز ژاپنی در چین» تا «تحلیل رییس کل بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار»

طلا بهترین ابزار سرمایه گذاری است ولی ...

استخدام 6ردیف شغلی در یک شرکت کاشی و سرامیک در اصفهان + جدول

افزایش بیش از یک دلاری بهای نفت ‏شاخص ‏نیویورک

آماری از تعداد مسکن های تخریب شده در زلزله غرب کشور

دولت نباید نان را گران می کرد

اعزام اکیپ دوم ماشین آلات سنگین به مناطق زلزله زده

توضیح وزارت نیرو در مورد خاموشی محله فولادی سرپل ذهاب

توضیح وزارت نیرو در مورد خاموشی محله فولادی سرپل ذهاب

قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی افزایش یافت/ نفت برنت در مرز 62دلار

امکان کاهش خرید نفت از ایران وجود دارد

آماری از تعداد مسکن های تخریب شده در زلزله غرب کشور

لزوم بازنگری در مکان یابی و نیازسنجی ورفع نقص تابلوهای راهنمایی ورانندگی

قرارداد رنو به آخر خط نرسید؟

لیست قیمت انواع کفپوش صندوق اتومبیل 3 بعدی

پیلوتان افغانستان تا سال دیگر آماده استفاده از بلک‎هاوک می شند

پیشنهاد تهاتر سه جانبه بدهی میان دولت بانک ها و بخش خصوصی

یکی از هر 5 خودروی پلاک ایران تهرانی است

انتقال دانش فنی ژاپنی به شرکت صنایع چراغ خودرو ایران

ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

عرضه خودروهای برقی داخلی تا 4 سال آینده

پشت صحنه حمایت گرایی

اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه های اجرایی

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت/ تهاتر سه جانبه بدهی

سواری های ارزان قیمت داخلی همچنان تک ستاره اند

کارشناسی بازسازی خانه ها‏‏‍، در حال اجراست

کمک صنف میوه و تره بار ساری به زلزله زدگان کرمانشاه +تصاویر

کسب روزی حلال موتورسواران با طعم ماهی در گلوگاه +تصاویر

امیدهایی که یخ می زنند/ نابودی زحمات کشاورزان بر اثر سرمای زودهنگام/ کشاورز لاریجانی در انتظار حمایت مسئولان

رشد سرانه وام صنعتی

دو رفتار تورمی خوراکی ها

تنفس دوساله وام اشتغال زایی

زلزله 200 هزار دام را در کرمانشاه تلف کرد

صادرات شیرینی ایرانی به 66 کشور

ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

ثبت نام برای دریافت وام زلزله زدگان از فردا

شاهکار هنری لئوناردو داوینچی رکورد زد +عکس

آخرین قیمت سکه و دلار در در بازار آزاد

گران ترین خودروهای جهان در سال 2017+عکس

پرونده کرسنت در مرحله ارزیابی خسارت است

نگرانی روس نفت درباره چالش خروج از توافق نفتی

عامل افزایش کدورت آب در مناطق زلزله زده چیست؟

قیمت گوشت شکسته می شود؟

سکه طرح قدیم ارزان شد +جدول

حرکت پر سرعت خودرویی ها در جاده تالار +نمودار

قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار +جدول

اقلام مصرفی، صدرنشین واردات در سال96 + جدول

یک میلیارد تومان از خسارات زلزله زدگان سرپل ذهاب پرداخت شد

خزان درختان همیشه سبز

یک میلیارد تومان از خسارات زلزله زدگان سرپل ذهاب پرداخت شد

سواستفاده دلالان مسکن از آوارگی زلزله زدگان

تنها راهکار کنترل قیمت مسکن

سیف: کمبود ارز نداریم

فال روزانه شنبه 27 آبان ماه 96

شاهکار هنری لئوناردو داوینچی رکورد زد +عکس

نیاز قطعی زلزله زدگان در روزهای آینده

قیمت خودروهای خارجی دست دوم + جدول

فرماندار هریس: 550 میلیارد ریال به بزرگراه تبریز ـ هریس ـ اهر تخصیص یافت/ پرداخت 510 میلیارد ریال اوراق به پیمانکاران

مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

نیاز قطعی زلزله زدگان در روزهای آینده

سفر شهردار تهران به وین/تجارت ایران و اتریش به سطح گذشته بر می گردد

پیشنهاد وزیر اقتصاد برای تهاتر بدهی دولت، بانک ها و پیمانکاران در بودجه 97

سعید الله بداشتی: مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

سن خودروهای فرسوده هنوز اعلام نشده است

سواستفاده دلالان سودجو در بازار مسکن از آوارگی زلزله زدگان

شهر بدون مردان در برزیل

قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت

نصب 6 عدد استینگر ، آماده نصب بر دهانه چاه 147 رگ سفید

هاب لجستیکی چیست؟

تحصن گسترده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه نفت

حمام نفت برای ثروتمندان + فیلم

مهم ترین عامل خودکشی دانش آموزان آمریکایی مشخص شد

عدم استمرارافزایش نرخ ارز/ تقاضای فصلی، متهم بالا رفتن نرخ دلار

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت/ تهاتر سه جانبه بدهی

میزان رضایت ازعملکردترامپ ؛درپایین ترین سطح ممکن

مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

کشاورزان از فرصت ویژه طرح های آبیاری دولت استفاده کنند

کشاورزان از فرصت ویژه طرح های آبیاری دولت استفاده کنند

افزایش قیمت دلار ادامه نمی یابد/ تقاضای فصلی عامل گرانی دلار

استاندار کرمانشاه: 12 میلیون تومان به تمامی خسارت دیدگان زلزله در استان کرمانشاه پرداخت می شود

12 میلیون تومان به تمامی خسارت دیدگان زلزله کرمانشاه پرداخت می شود/ شنبه همه ادارات باز هستند

12 میلیون تومان به تمامی خسارت دیدگان زلزله در استان کرمانشاه پرداخت می شود

سیف: کمبود ارز نداریم

استاندار اردبیل : دولت سرمایه گذاری بزرگی در زمنیه آبیاری نوین در مغان کرده است

مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

همکاری جهانی پژو و هوآوری برای ساخت اتومبیل های هوشمند

اظهارات سیف درباره افزایش قیمت دلار

قیمت آپارتمان دوخوابه در شهر تهران +جدول

هشتصد هزار لیتر آلودگی نفتی در آمریکا وارد محیط زیست شد

هاب لجستیکی چیست؟

قیمت آپارتمان دوخوابه در شهر تهران +جدول

طراحی سازه جدید ضد زلزله با ساخت ارزان و سریع ویژه روستا

با توجه به سرد شدن هوا؛ راه های جلوگیری از مسمومیت با کربن مونوکسید

استاندار اردبیل : دولت سرمایه گذاری بزرگی در زمنیه آبیاری نوین در مغان کرده است

افزایش 15 درصدی قیمت نان برای همه نان ها و همه نقاط کشور نیست

سواستفاده دلالان مسکن از آوارگی زلزله زدگان

لباس های تقلبی پرسپولیس جمع آوری شد

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با کفپوش لمینت پارکت و کاغذ دیواری

اطلاعیه سرکنسولگری ایران در دوبی درباره نحوه کمک به زلزله زدگان

یارانه نقدی هشتاد و یکم واریز شد

چراغ جلوی خودرو شما برای رانندگی در شب آماده است؟

اطلاعیه سرکنسولگری ایران در دوبی درباره نحوه جمع آوری کمک های غیرنقدی برای زلزله زدگان

تحصن گسترده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه نفت

تابلوی حضرت مسیح (ع) گرانترین تابلوی جهان شد! +عکس

ماجرای مسدود شدن کمک به زلزله زدگان در فیسبوک

خشونت فزاینده علیه زنان در کشورهای ثروتمند

نحوه جمع آوری کمک های غیرنقدی ایرانیان مقیم امارات به زلزله زدگان

تیر خلاص کلانتر محیط زیست به کارون نیمه جان

توصیه آخوندی به انبوه سازان مسکن

افزایش بهای طلا در بازار لندن

62 درصد تسهیلات بانکی به سرمایه در گردش اختصاص یافته است

مشکلات سوخت رسانی در مناطق زلزله زده برطرف شد

اطلاعیه درباره نحوه جمع آوری کمک های ایرانیان مقیم امارات برای زلزله زدگان

جراحی بزرگ نظام تعرفه ای برای 554 قلم کالا

سیف: کمبود ارز نداریم

فروش 3.9 میلیون اپل واچ در سه ماهه سوم 2017

اعلام قیمت و شرایط فروش کوییک اتوماتیک پلاس

شناسایی و رفع پارگی منجید اگزوز

اطلاعیه سرکنسولگری ایران در دوبی درباره نحوه جمع آوری کمک های غیرنقدی برای زلزله زدگان

رایتل به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی برای تزریق مالی است

قیمت جدید 54 میوه و صیفی در میادین مرکزی میوه و تره بار+ جدول

توزیع 55 میلیارد تومان چادر از سوی هلال احمر

هرکاسه حلیم و شله زرد نذری چقدر هزینه دارد؟

کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب تری داشته است

گاز رسانی به منازل در مناطق زلزله ‎زده سرعت گرفت

سوخت ‎رسانی در مناطق زلزله‎ زده به روال عادی بازگشت

استخدام سایت دارکوب

سیف: دلار امسال منظم تر از پارسال گران شد

گزارش تصویری ارسال کمک های کارکنان گروه خودروسازی سایپا به مردم زلزله زده روستای کوییک

سیف:امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب تری داشته است

پرونده کرسنت در مرحله ارزیابی خسارت است

ادامه جمع آوری کمک های مردمی توسط هلال احمر/ اولویت کمک ها گرمایشی باشد

فعالیت بیمارستان صحرایی بانک پاسارگاد درکرمانشاه

مکاتبات 3000 میلیاردی شهردار رشت با معاون رییس جمهور

عدم استمرار افزایش نرخ ارز/تقاضای فصلی، متهم بالا رفتن نرخ دلار

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت/تهاتر سه جانبه بدهی

تشکر نوید محمدزاده از فرستانندگان یک جفت جوراب تا فرش 12 متری

پیلوتان افغانستان تا سال دیگر آماده استفاده از بلک‎هاک می شند

8 قابلیت مهمی که وان پلاس 5T از آن بی بهره است ! + فیلم

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت برای بدهی دولت/تهاتر سه جانبه بدهی

برای خرید سرخ کن چقدر باید هزینه کرد؟

سفر به جزیره زیبای کیمن چقدر آب می خورد ؟ + فیلم و عکس ها

قیمت طلا 5 دلار افزایش یافت

بازگشت نیم میلیون بازنشسته به کار!

11 راس گوسفند در حمله گرگی به یک دامداری در بادرود تلف شد

روستاهای سرخس، نشسته بر مخازن گاز و محروم از آن

روستاهای سرخس، نشسته بر مخازن گاز و محروم از آن

گاز 1300 واحدمسکونی شهرستانهای ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب وصل شد

گاز 1300 واحدمسکونی شهرستانهای ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب وصل شد

11 راس گوسفند در حمله گرگی به یک دامداری در بادرود تلف شد

عجیب ولی واقعی ... / ارسال موفق یک پیام از طرف دانشمندان به موجودات فرازمینی !

ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

لکسوس های RX جدید سه ردیفه می شوند

لکسوس های RX جدید سه ردیفه می شوند

ب ام و M5 جدید با قابلیت محرک چرخ های عقب (+عکس)

نرخ بیکاری فرانسه به 9.7 درصد افزایش یافت

محاکمه مجدد پرونده خاوری توسط قضات معروف

با فلش درایو جالب کانن با ظاهر یک دوربین کلاسیک آشنا شوید

یارانه آبان در حساب هاست

نظربایف توسعه میادین نفت قزاقستان در دریای خزر را مهم و سودآور خواند

گزارش ایسنا از زون "صنایع خلاق و فرهنگی" پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی

آخرین وضعیت گازرسانی به مناطق زلزله زده

اشتغال به کار دوباره نیم میلیون بازنشسته

قیمت انواع برنج در بازار مازندران/ طارم 9360 تومان

انعقاد 11 قرارداد نیروگاه برق با مقیاس کوچک در شهرک های صنعتی مازندران

تبدیل 630 هکتار از اراضی شیب دار ساری به باغ

اتمام طرح آمارگیری زنبورستان های کلاردشت/ تولید 42 تن عسل

سن خودروهای فرسوده هنوز اعلام نشده است

کمبود ارز نداریم

جلسه ویژه سیستم بانکی برای حمایت از زلزله زدگان ؛ فردا

قیمت نفت افزایش یافت

معاون اقتصادی استاندار : پرداخت تسهیلات برای رونق اشتغال

لیست قیمت محصولات در بازار ایران

هشت قابلیتی که جای آنها در وان پلاس 5T خالی است

قیمت طلا افزایش یافت

برنامه بزرگ چین برای مقابله با آلودگی هوا

هشدار مؤسسه های جهانی درباره احتمال ورشکستگی ونزوئلا

آغاز برداشت زعفران در فیروزآباد

اظهارات سیف درباره افزایش قیمت دلار

رایزنی اتحادیه اوراسیا و هند برای ایجاد منطقه آزاد تجاری

سیف: دلار امسال منظم تر از پارسال گران شد

رییس بانک مرکزی: دلار امسال منظم تر از پارسال گران شد

قیمت امروز سکه و طلا در بازار های استان

غرفه بورگوارد در نمایشگاه خودرو دبی 2017 + فیلم

فوری ... / گاز همه روستاهای زلزله زده کرمانشاه وصل شد !

کمک 495 میلیون تومانی مردم استان به زلزله زدگان

رییس شوراهای حل اختلاف کشور: مختومه شدن بیش از سه میلیون و 400 هزار پرونده در سال 95

همکاری جهانی پژو و هوآوری برای ساخت اتومبیل های هوشمند

سیف:کمبود ارز نداریم

خودرویی که با 1 دقیقه شارژ، 800 کیلومتر می‎پیماید

ارسال کمک های غیرنقدی اتاق بازرگانی به منطقه زلزله زده کرمانشاه

کمبود ارز نداریم

اسکان روستاییان زلزله زده به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار شد

مرگ بیش از 40 درصد تهرانی ها در کمتر از 65 سال

مرگ بیش از 40 درصد تهرانی ها در کمتر از 65 سال