مطالب مرتبط:
بایدهای وزارت بهداشت برای بیماران فقیر
سهم خواهی از دولت به اسم حمایت از بیماران خاص!
آشنایی با انجمن مردم نهاد حمایت از بیماران ام اس خراسان رضوی
سهم خواهی از دولت به اسم حمایت از بیماران خاص!
زندگی زیرزمینی بیماران هپاتیت c
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 09:532017-09-14پزشكي

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟


روزی خبر می رسد که به دلیل نبود تجهیزات پزشکی و نرسیدن اعتبارات برخی از بیمارستان ها اعمال جراحی غیر ضروری را عقب می اندازند و روزی دیگر همین اتفاق با دلیلی دیگر تکرار می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: این بار ماجرا اعتصاب بخشی از تیم جراحی است.

مدتی است که خبر اعتراض متخصصان بیهوشی از نقاط مختلف کشور به گوش می رسد.

یک بار این اعتراض به شکل تجمع خودش را نشان می دهد؛ بار دیگر در قالب یک بیانیه و درخواست از وزارت بهداشت و انگار این بار نوبت به اعتصاب رسیده است، تا جایی که دیروز برخی رسانه ها نوشتند که خطر توقف جراحی های الکتیو و اعتراض گروهی از ارائه کنندگان خدمات سلامت به ویرایش مجدد یک کتاب به چالش مهم اتاق عمل های بیمارستان ها تبدیل شده و بیم آن می رود که بیماران با وجود نوبت های بعضا طولانی، در انجام جراحی ها هرچند غیرضرور سرگردان بمانند.

کتابی هم که از آن نام برده می شود کتاب تعرفه هاست که اصلاح آن یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت بهداشت در جریان اجرای طرح تحول سلامت بود؛ طرحی که در آن وزارتخانه سعی کرد با اصلاح تعرفه ها و واقعی کردن آنها کاری کند که دیگر مفهومی به نام زیر میزی در مراکز درمانی وجود نداشته باشد.

قرار شد ما به التفاوت این رقم ها هم از محل اعتباری که برای طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده بود، پرداخت شود اما تأمین نشدن بسیاری از منابعی که وزارت بهداشت روی آنها حساب کرده بود و بدقولی طولانی مدت بیمه ها باعث شد که اصلاح تدریجی تعرفه های برخی از گروه های پزشکی تا حد زیادی متوقف شود و از طرفی برخی از گروه ها با کاهش 25 درصدی در تعرفه هایشان مواجه شوند.

همین موضوع کاری کرده که الان آنها در صف اول معترضان به وزارت بهداشت قرار گرفته اند و این نهاد را متهم به بی عدالتی می کنند.

متخصصان بی هوشی از جمله همین گروه های معترض هستند و حالا اعتراضشان رنگ و بوی اعتصاب گرفته است.

آتش این اعتراض را واکنش قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت شعله ور تر کرد وقتی که در شبکه های اجتماعی این طور پیچید که او متخصصان بیهوشی را که سر کارشان حاضر نشوند تهدید به برخورد کرده است اما بلافاصله روابط عمومی این معاونت نه تنها این حرف ها را تکذیب کرد بلکه در واکنش ضمن تشکر از همه متخصصان بیهوشی ای که سال ها به مردم ایران به ویژه در بیمارستان های دولتی باوجود تأخیر در پرداخت مطالبات قانونی خدمت کرده اند، از رؤسای محترم دانشگاه ها درخواست کرد در صورتی که عده معدودی از متخصصان بیهوشی استخدام در خدمات بیهوشی در جراحی های انتخابی و غیراورژانسی همراهی نکنند، برای ادامه روند خدمت رسانی به هموطنان از پزشکان تمام وقت کمک خواسته شود.

آناهیتا کشاورزی، معاون سازمان بیمه سلامت نیز به این اظهارات در فضای مجازی واکنش نشان داد و در توضیحاتی درباره اتفاقی که در مورد تعرفه های متخصصان بیهوشی افتاده، گفت: روند تصمیم سازی درباره تعرفه های سالانه، با بررسی های کارشناسی و ارائه پیشنهادات به دبیرخانه شورای عالی بیمه آغاز می شود که متشکل از نمایندگان سازمان های بیمه گر پایه، نظام پزشکی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و وزارت رفاه است.

از آنجا که منابع حوزه بیمه سلامت محدود است و از سوی دیگر بیش از 95 درصد منابع توسط دولت محترم اختصاص می یابد؛ بنابراین بیمه ها موظف شدند تا متناسب با منابع، مصارف را تعریف کرده و پیشنهادات لازم را در جهت خرید خدمات در راستای ایجاد تعادل منابع- مصارف اعلام کنند.

با توجه به تصویب منابع برای سال 96 معادل هزینه های سال 95 برای سازمان بیمه سلامت، چاره ای به جز پیشنهاد کاهش تعرفه ها از سوی سازمان های بیمه گر نبود زیرا تجربیات سه سال اخیر نشان می دهد اجرای سایر روش های کنترل تقاضای القایی و مدیریت هزینه ها نظیر پیاده سازی راهنماهای بالینی، تغییر نظام پرداخت در بیمارستان ها، پیاده سازی نظام ارجاع و پزشک خانواده و سایر راهکارهای پیش رو، نیاز به بسترسازی و صرف مدت زمانی بیش از یک سال خواهد داشت.

او ادامه داد: در این راستا ویرایش سوم کتاب در چارچوب فرایند مندرج در قانون احکام دائمی توسعه در نهایت در هیأت محترم دولت به تصویب رسید و پس از تصویب جهت اجرا به دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان بیمه سلامت ایران ابلاغ شده است.

البته به دنبال ویرایش کتاب تعرفه ها در سال 93، برخی ها معتقد بودند که رشد تعرفه ای گروه بیهوشی حدود 30 درصد بیشتر از سایر گروه ها بوده؛ مبحثی که متخصصان این رشته آن را قبول ندارند و به کاهش تعرفه شان طی سه سال گذشته انتقاد دارند، تا حدی که عدم اجابت درخواستشان مبنی بر توقف مصوبه شهریور، برخی اعتراض ها و حتی اعتصاب ها در انجام جراحی های الکتیو (غیراورژانسی) در برخی شهرها را به دنبال داشته است.

در این میان به خطر افتادن سلامت مردم مسئله ای است که به اشکال مختلف طی چند روز گذشته مطرح شد، فارغ از اینکه این اقدام متخصصان بیهوشی چقدر منطبق با سوگند پزشکی و پایبندی به آن است و مسئولیت خطرات احتمالی بیماران با کیست، شایسته است سیاست گذاران و ارائه دهندگان خدمات هر چه سریع تر درباره آن به جمع بندی برسند تا سلامت مردم تحت تأثیر مسائل و درخواست های صنفی قرار نگیرد.

درهمین راستا دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت روز گذشته در پاسخ به سؤالی درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه متخصصان بیهوشی در چند بیمارستان خصوصی و دولتی شیراز دست از کار کشیده اند و جراحی های غیر ضرور انجام نمی شود، ابراز امیدواری کرد که این خبرها واقعی نباشند و گفت: بعید می دانم که همکارانمان چنین کاری انجام داده باشند و اگر هم مسئله ای وجود داشته باشدف فکر می کنم به زودی حل می شود؛ البته ما خودمان هم تحت فشار هستیم.

از طرفی وقتی بیماری بستری می شود حتی اگر با یک ساعت تأخیر کارش انجام شود، درست نیست.

وزیر بهداشت نیز با همکاران بیهوشی جلسه ای مبتنی بر تفاهم و همکاری داشتند و مباحثی در این جلسه مطرح شد.

باید توجه کرد طبق بررسی ای که در دبیرخانه شورای عالی بیمه و کمیسیون اجتماعی دولت انجام گرفت و با توجه به مقتضیات مختلف و نظراتی که وجود داشت، کتاب تعرفه های نسبی در شهریور تغییراتی کرد.

حریرچی با بیان اینکه ما حدود هزار بیمارستان داریم که اکثر آنها بدون خدشه کارشان را انجام می دهند، گفت: اگر هم اتفاقی از این دست رخ داده باشد در موارد جزیی بوده است؛ البته ما باید بررسی های لازم را انجام دهیم تا ببینیم قضیه چه بوده و بعد اظهارنظر کنیم.

او با بیان اینکه وزارت بهداشت با واقعی سازی تعرفه ها موافق است، ادامه داد: حال سازمان های بیمه گر چه آنهایی که حق بیمه می گیرند و چه آنهایی که تابع بودجه دولتی هستند، باید بتوانند این تعرفه ها را تأمین کنند؛ بنابراین واقعی سازی قیمت خدمات مورد نظر وزارت بهداشت است.

همان طور که منتخبان جدید سازمان نظام پزشکی هم در موارد مختلف اعلام کردند، قطع رابطه مالی میان بیمار و پزشک مورد نظرمان است و همه پزشکان هم معتقدند که افزایش تعرفه نباید منجر به فشار مالی به بیماران شود؛ لذا تقویت بودجه بیمه ها ضروری است و باید بدانیم که در یک محیط با مفاهمه کارها بهتر پیش می روند.

روابط عمومی این معاونت در اطلاعیه ای به نقل از معاون درمان وزارت بهداشت از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی درخواست کرد در صورتی که عده معدودی از متخصصان بیهوشی استخدامی در ارائه خدمات بیهوشی در جراحی های انتخابی و غیراورژانسی همراهی نکنند، برای ادامه روند ارائه خدمات درمانی به هموطنان از پزشکان تمام وقت کمک خواسته شود.

درهمین راستا دکتر رضا امین نژاد، عضو انجمن بیهوشی در گفت وگو با ایسنا درباره علت ایجاد جریان اعتراضی متخصصان بیهوشی طی چند وقت اخیر توضیح می دهد و می گوید: قرار بود بعد از طرح تحول نظام سلامت کتاب ارزش گذاری خدمات پزشکی هر سال بازنگری شود.

هرچند سال قبل تعرفه های بیهوشی کاهش داشت اما امسال نیز کاهش این تعرفه ها 25 درصد اعلام شد ولی در بررسی های ابتدایی کارشناسی رقم 40 درصد کاهش نیز تأیید شده است.

این مصوبه در خرداد تصویب شد اما ابلاغ آن به دلیل رایزنی هایی که در حال انجام بود، چند ماه به تأخیر افتاد.

در سال 93 و همزمان با آغاز طرح تحول، افزایش تعرفه ها در همه گروه های پزشکی تقریبا برابر با یکدیگر اتفاق افتاد زیرا طرح تحول دو هدف عمده کاهش پرداختی از جیب مردم و برقراری عدالت بین رشته ای را مدنظر قرار داده بود.

قبل از سال 93 دریافتی متخصصان بیهوشی به ازای هر عمل جراحی، یک سوم تا یک پنجم و در مواردی به کمتر از این رقم هم می رسید.

علت آن هم دریافت های نامتعارف همکاران جراح بود.

وزارت بهداشت تأکید داشت در مرحله اول تعرفه گذاری خدمات در سال 93، تعرفه گروه بیهوشی 20 تا 30 درصد بیشتر از دیگران بود اما در ویرایش سال 94 این تعرفه ها کاهش پیدا کرد.

در کتاب سال 95 نیز که امروز مورد اعتراض قرار گرفته است، دوباره کاهش پیدا کرد.

یعنی امروز دریافتی متخصصان بیهوشی در اعمال جراحی یک بیستم جراح است.

در همه دنیا متخصصان رشته بیهوشی به دلیل استرس بالا و حیاتی بودن آن در عمل جراحی، برابر با جراح دستمزد دریافت می کنند، حتی در مواردی بیشتر از جراح است.

او با تأیید اخبار مربوط به خودداری برخی متخصصان بیهوشی از انجام عمل های غیرضروری در برخی شهرها از جمله شیراز، شهرکرد و کرمان، ادامه می دهد: بیش از 6 ماه است که پزشکان بیهوشی با 25 نماینده مجلس، وزرای رفاه و بهداشت و معاون رییس جمهوری رایزنی می کنند.

همه این افراد نیز غیر کارشناسی بودن این تعرفه ها را تأیید کرده و قول همکاری داده اند اما هیچ کس اقدامی انجام نداده است.

به همین دلیل پزشکان بیهوشی با اعلام قبلی در برخی شهرها اقدام به لغو اعمال جراحی الکتیو کردند اما به تعویق افتادن این عمل ها جان بیمار را به مخاطره نمی اندازد.

متأسفانه امروز عمل های جراحی ای انجام می شود که ارزش پایه بیهوشی در آن صفر است و به این متخصصان تنها هزینه پایشی که طی چند ساعت انجام می دهند، تعلق می گیرد.

عضو انجمن بیهوشی درباره منافات این موضوع با سوگند پزشکان در مورد متعهد بودن به حفظ جان بیماران نیز می گوید: این موضوع تیغی دولبه است.

99 درصد همکاران ما با این حرفه است که زندگی خود را می گذرانند.

اینکه بگوییم این اقدام پزشکان منافاتی با قسم آنها دارد برای مدینه فاضله ای است که تصمیم گیری در آن بر مبنای خرد جمعی صورت گیرد، نه تصمیم عده ای خاص.

جامعه بیهوشی درخواست توقف مصوبه کاهش تعرفه های بیهوشی را دارد، تا زمانی که بررسی های کارشناسی انجام شود.


کلید واژه ها: وزارت بهداشت - بهداشت - اعتراض - بیمارستان - طرح تحول سلامت - وزارت - جراحی - سلامت - تعرفه - اعتصاب - بیمارستان های دولتی - اصلاح - شبکه های اجتماعی - بیماران - تجهیزات پزشکی - کتاب - طولانی - وزیر بهداشت - روابط عمومی - درمان - معاون - واکنش - پزشکی - اتاق عمل - زیر میزی - استخدام - اجتماعی - معترضان - دانشگاه - مطالبات

آخرین اخبار سرویس:
باید و نبایدهای پیشگیری از پوکی استخوان

خانم ها خواص ارزشمند مریم گلی را دست کم نگیرید

سکته قلبی در کمین این مردان است

این گیاه دارویی سرطان را نابود می کند

هشدارهای جدی که سردردها به شما می دهند

فواید شگفت انگیز چغندر که تاکنون نمی دانستید!

تأثیر بی نظیر انار در لاغری

راههای موثر در پیشگیری از بیماری کبد چرب

فواید عجیب و غریب چای سیاه

قرص متورال چیست و چه عوارضی دارد؟

12 دلیلی که زنان را به درد شکم مبتلا می کند

با مسواک زدن لب هایتان را قرمز کنید

نعیما محمدی، خان محمد آسکانی بررسی جامعه شناختی تأثیر ساختار خانواده بر سلامت اجتماعی مردان

اگر پوست زیبا و سالم میخواهید این 5 ویتامین را فراموش نکنید

رب خوشمزه ای که چاقتان می کند

5 راهکار پیشگیرانه برای رایج ترین بیماری کبدی در جهان

موثرترین شیوه های کاهش وزن برای سال جدید

موثرترین شیوه های کاهش وزن در سال جدید

درمان کبد چرب با یک تغییر در رژیم غذایی

تاثیر مفید ورزش در سلامتی پس از درمان سرطان

راهکارهای درمان سردرد از زبان امام رضا(ع)

آتش زدن هیزم در شومینه سلامتی را تهدید می کند

انواع قرص درمان زودانزالی + نحوه مصرف و عوارض آن ها

چگونه در سه روز 5 کیلو کم کنیم؟

یک ضد چروک طبیعی و قوی

سکته قلبی در کمین این مردان

آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

افراد بالغ دارای بیماری قلبی مادرزادی در معرض "دمانس" هستند

با ورزش مغز آشنا شوید/تقویت حافظه

پاکسازی ریه از نیکوتین مخصوص قلیانی ها یا سیگاری ها

درآمد بالای توریست درمانی حاصل از پیوندقلب

10 روش برای کاهش درد واکسن کودک

آرامش با یک فنجان گل گاوزبان

اندومتریوز ، بیماری خطرناک زنان

سنبل هندی گیاهی ضداسترس

نکاتی درباره سرطان کبد

پیشگیری از تحلیل عضلات با اضافه کردن 8 گزینه غذایی به رژیم روزانه

سلامتی؛ بزرگترین نعمت پروردگار/لزوم توجه مردان به پیشگیری از بیماری ها

روزه داری برای مبتلایان به افسردگی و اضطراب مشکلی ایجاد نمی کند

چند نکته برای تقویت قدرت اراده

علت نیمی از ناباروری ها در مردان است

شناسایی 150 بیمار اوتیسمی در گیلان

گل و گیاهانی که از چاقی جلوگیری می کنند

ظهور بیماری های جدید در پایتخت

درمان زود انزالی در طب سنتی (با حنا و عسل و دارچین)

8 مخاطره جدی پزشکی که در کمین مردان است

8 علامت که نشان می دهند بیش از حد استرس دارید + عکس

برای تقویت انرژی و خلق وخو چی بخوریم؟

نخستین بقایای جانباختگان نمونه گیری شد

ارسال 150 مقاله تخصصی به دهمین کنگره سکته مغزی ایران

چرا دهان مان خشک می شود؟/ علائم خشکی دهان چیست؟

میوه هایی که زندگی شما را تغییر می دهند

سالم ترین ادویه ها برای کاهش قند خون دیابتی ها

تاثیر خستگی بر پوست

ضارب پزشک اصفهان دستگیر شد

سفر رییس جمهور به ارتفاعات دنا صحت دارد؟

اغلب فرزندان اول کودکیار می شوند

دست و پای مصنوعی به حس لامسه مجهز شد

پوسته های اطراف ناخن نشانه کمبود چه ویتامینی هستند ؟

تقویت سلامت با دستورالعمل های چغندری!

ارتباط محصولات آرایشی و بهداشتی با تشدید آلودگی هوا

تمیز کردن قابلمه سوخته با 3 روش کاربردی

انواع بیماری ها را با قندهای مصنوعی تجربه کنید!

خطر خفگی در بستر برای نوزادان اول بیشتر است

سفر روحانی به ارتفاعات دنا صحت دارد؟

چگونه در سه روز 5 کیلو کم کنیم؟

14 عادت ساده برای داشتن تناسب اندام

متخصصان مغز و اعصاب وارد مرحله درمان حاد بیماران نمی شوند

ناگفته هایی از معجزه آب لیمو

ورود پیوند قلب به توریسم سلامت تبدیل به تجارت می شود

سکته قلبی در کمین این مردان

خواص پیاز / خواص شگفت انگیز پیاز / خواص پیاز برای پوست

بهترین نوشیدنی برای مردان بالای 50 سال

غذاهایی که سلامتی مردان را تضمین می کند

پیش از ازدواج مزاج خود را ارزیابی کنید

نخوردن وعده های غذایی، با بدن چکار می کند؟

آشتی ورزش و مزاج

فواید شگفت انگیز تخم بلدرچین که از آنها بی خبرید

5 رازی که باید درباره مکمل های پوست، مو و ناخن بدانید

8 حقیقتی که باید درباره استخوان هایتان بدانید

این خوراکی خوشمزه را بخورید تا پوست تان پیر نشود

استخوانها می توانند باعث اشتهای شما باشند!

لاغر شدن با معجون زنجبیل و لیمو

چربی هایی که نباید مصرف آنها را فراموش کنید

خاصیت ضد پیری در وعده صبحانه

شب بیداری کودکان را زود پیر می کند

نوجوان 16ساله جان سه بیمار را نجات داد

کدام بهتر است، رژیم چربی یا کربوهیدرات؟

آغار به کار نخستین نمایشگاه طب سنتی و جایگزین و دارو های گیاهی در مجموعه نمایشگاه های شهرآفتاب

پاکسازی ریه از نیکوتین مخصوص قلیانی ها یا سیگاری ها

درآمد بالای توریست درمانی حاصل از پیوندقلب

چربی ها یا کربوهیدرات ها

نخستین بقایای جانباختگان نمونه گیری شد

درمان سرطان روده بزرگ با همکاری متخصصان مختلف محقق می شود

آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

تولید دو داروی جدید با نصف قیمت خارجی

وزیر بهداشت وارد اصفهان شد

تمرینهایی برای کاهش زانو درد

2 داروی تولید داخل در اصفهان رونمایی می شود

سندرم خستگی مزمن چیست؟

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟