مطالب مرتبط:
بایدهای وزارت بهداشت برای بیماران فقیر
سهم خواهی از دولت به اسم حمایت از بیماران خاص!
آشنایی با انجمن مردم نهاد حمایت از بیماران ام اس خراسان رضوی
سهم خواهی از دولت به اسم حمایت از بیماران خاص!
زندگی زیرزمینی بیماران هپاتیت c
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 10:532017-09-14پزشكي

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟


روزی خبر می رسد که به دلیل نبود تجهیزات پزشکی و نرسیدن اعتبارات برخی از بیمارستان ها اعمال جراحی غیر ضروری را عقب می اندازند و روزی دیگر همین اتفاق با دلیلی دیگر تکرار می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: این بار ماجرا اعتصاب بخشی از تیم جراحی است.

مدتی است که خبر اعتراض متخصصان بیهوشی از نقاط مختلف کشور به گوش می رسد.

یک بار این اعتراض به شکل تجمع خودش را نشان می دهد؛ بار دیگر در قالب یک بیانیه و درخواست از وزارت بهداشت و انگار این بار نوبت به اعتصاب رسیده است، تا جایی که دیروز برخی رسانه ها نوشتند که خطر توقف جراحی های الکتیو و اعتراض گروهی از ارائه کنندگان خدمات سلامت به ویرایش مجدد یک کتاب به چالش مهم اتاق عمل های بیمارستان ها تبدیل شده و بیم آن می رود که بیماران با وجود نوبت های بعضا طولانی، در انجام جراحی ها هرچند غیرضرور سرگردان بمانند.

کتابی هم که از آن نام برده می شود کتاب تعرفه هاست که اصلاح آن یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت بهداشت در جریان اجرای طرح تحول سلامت بود؛ طرحی که در آن وزارتخانه سعی کرد با اصلاح تعرفه ها و واقعی کردن آنها کاری کند که دیگر مفهومی به نام زیر میزی در مراکز درمانی وجود نداشته باشد.

قرار شد ما به التفاوت این رقم ها هم از محل اعتباری که برای طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده بود، پرداخت شود اما تأمین نشدن بسیاری از منابعی که وزارت بهداشت روی آنها حساب کرده بود و بدقولی طولانی مدت بیمه ها باعث شد که اصلاح تدریجی تعرفه های برخی از گروه های پزشکی تا حد زیادی متوقف شود و از طرفی برخی از گروه ها با کاهش 25 درصدی در تعرفه هایشان مواجه شوند.

همین موضوع کاری کرده که الان آنها در صف اول معترضان به وزارت بهداشت قرار گرفته اند و این نهاد را متهم به بی عدالتی می کنند.

متخصصان بی هوشی از جمله همین گروه های معترض هستند و حالا اعتراضشان رنگ و بوی اعتصاب گرفته است.

آتش این اعتراض را واکنش قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت شعله ور تر کرد وقتی که در شبکه های اجتماعی این طور پیچید که او متخصصان بیهوشی را که سر کارشان حاضر نشوند تهدید به برخورد کرده است اما بلافاصله روابط عمومی این معاونت نه تنها این حرف ها را تکذیب کرد بلکه در واکنش ضمن تشکر از همه متخصصان بیهوشی ای که سال ها به مردم ایران به ویژه در بیمارستان های دولتی باوجود تأخیر در پرداخت مطالبات قانونی خدمت کرده اند، از رؤسای محترم دانشگاه ها درخواست کرد در صورتی که عده معدودی از متخصصان بیهوشی استخدام در خدمات بیهوشی در جراحی های انتخابی و غیراورژانسی همراهی نکنند، برای ادامه روند خدمت رسانی به هموطنان از پزشکان تمام وقت کمک خواسته شود.

آناهیتا کشاورزی، معاون سازمان بیمه سلامت نیز به این اظهارات در فضای مجازی واکنش نشان داد و در توضیحاتی درباره اتفاقی که در مورد تعرفه های متخصصان بیهوشی افتاده، گفت: روند تصمیم سازی درباره تعرفه های سالانه، با بررسی های کارشناسی و ارائه پیشنهادات به دبیرخانه شورای عالی بیمه آغاز می شود که متشکل از نمایندگان سازمان های بیمه گر پایه، نظام پزشکی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و وزارت رفاه است.

از آنجا که منابع حوزه بیمه سلامت محدود است و از سوی دیگر بیش از 95 درصد منابع توسط دولت محترم اختصاص می یابد؛ بنابراین بیمه ها موظف شدند تا متناسب با منابع، مصارف را تعریف کرده و پیشنهادات لازم را در جهت خرید خدمات در راستای ایجاد تعادل منابع- مصارف اعلام کنند.

با توجه به تصویب منابع برای سال 96 معادل هزینه های سال 95 برای سازمان بیمه سلامت، چاره ای به جز پیشنهاد کاهش تعرفه ها از سوی سازمان های بیمه گر نبود زیرا تجربیات سه سال اخیر نشان می دهد اجرای سایر روش های کنترل تقاضای القایی و مدیریت هزینه ها نظیر پیاده سازی راهنماهای بالینی، تغییر نظام پرداخت در بیمارستان ها، پیاده سازی نظام ارجاع و پزشک خانواده و سایر راهکارهای پیش رو، نیاز به بسترسازی و صرف مدت زمانی بیش از یک سال خواهد داشت.

او ادامه داد: در این راستا ویرایش سوم کتاب در چارچوب فرایند مندرج در قانون احکام دائمی توسعه در نهایت در هیأت محترم دولت به تصویب رسید و پس از تصویب جهت اجرا به دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان بیمه سلامت ایران ابلاغ شده است.

البته به دنبال ویرایش کتاب تعرفه ها در سال 93، برخی ها معتقد بودند که رشد تعرفه ای گروه بیهوشی حدود 30 درصد بیشتر از سایر گروه ها بوده؛ مبحثی که متخصصان این رشته آن را قبول ندارند و به کاهش تعرفه شان طی سه سال گذشته انتقاد دارند، تا حدی که عدم اجابت درخواستشان مبنی بر توقف مصوبه شهریور، برخی اعتراض ها و حتی اعتصاب ها در انجام جراحی های الکتیو (غیراورژانسی) در برخی شهرها را به دنبال داشته است.

در این میان به خطر افتادن سلامت مردم مسئله ای است که به اشکال مختلف طی چند روز گذشته مطرح شد، فارغ از اینکه این اقدام متخصصان بیهوشی چقدر منطبق با سوگند پزشکی و پایبندی به آن است و مسئولیت خطرات احتمالی بیماران با کیست، شایسته است سیاست گذاران و ارائه دهندگان خدمات هر چه سریع تر درباره آن به جمع بندی برسند تا سلامت مردم تحت تأثیر مسائل و درخواست های صنفی قرار نگیرد.

درهمین راستا دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت روز گذشته در پاسخ به سؤالی درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه متخصصان بیهوشی در چند بیمارستان خصوصی و دولتی شیراز دست از کار کشیده اند و جراحی های غیر ضرور انجام نمی شود، ابراز امیدواری کرد که این خبرها واقعی نباشند و گفت: بعید می دانم که همکارانمان چنین کاری انجام داده باشند و اگر هم مسئله ای وجود داشته باشدف فکر می کنم به زودی حل می شود؛ البته ما خودمان هم تحت فشار هستیم.

از طرفی وقتی بیماری بستری می شود حتی اگر با یک ساعت تأخیر کارش انجام شود، درست نیست.

وزیر بهداشت نیز با همکاران بیهوشی جلسه ای مبتنی بر تفاهم و همکاری داشتند و مباحثی در این جلسه مطرح شد.

باید توجه کرد طبق بررسی ای که در دبیرخانه شورای عالی بیمه و کمیسیون اجتماعی دولت انجام گرفت و با توجه به مقتضیات مختلف و نظراتی که وجود داشت، کتاب تعرفه های نسبی در شهریور تغییراتی کرد.

حریرچی با بیان اینکه ما حدود هزار بیمارستان داریم که اکثر آنها بدون خدشه کارشان را انجام می دهند، گفت: اگر هم اتفاقی از این دست رخ داده باشد در موارد جزیی بوده است؛ البته ما باید بررسی های لازم را انجام دهیم تا ببینیم قضیه چه بوده و بعد اظهارنظر کنیم.

او با بیان اینکه وزارت بهداشت با واقعی سازی تعرفه ها موافق است، ادامه داد: حال سازمان های بیمه گر چه آنهایی که حق بیمه می گیرند و چه آنهایی که تابع بودجه دولتی هستند، باید بتوانند این تعرفه ها را تأمین کنند؛ بنابراین واقعی سازی قیمت خدمات مورد نظر وزارت بهداشت است.

همان طور که منتخبان جدید سازمان نظام پزشکی هم در موارد مختلف اعلام کردند، قطع رابطه مالی میان بیمار و پزشک مورد نظرمان است و همه پزشکان هم معتقدند که افزایش تعرفه نباید منجر به فشار مالی به بیماران شود؛ لذا تقویت بودجه بیمه ها ضروری است و باید بدانیم که در یک محیط با مفاهمه کارها بهتر پیش می روند.

روابط عمومی این معاونت در اطلاعیه ای به نقل از معاون درمان وزارت بهداشت از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی درخواست کرد در صورتی که عده معدودی از متخصصان بیهوشی استخدامی در ارائه خدمات بیهوشی در جراحی های انتخابی و غیراورژانسی همراهی نکنند، برای ادامه روند ارائه خدمات درمانی به هموطنان از پزشکان تمام وقت کمک خواسته شود.

درهمین راستا دکتر رضا امین نژاد، عضو انجمن بیهوشی در گفت وگو با ایسنا درباره علت ایجاد جریان اعتراضی متخصصان بیهوشی طی چند وقت اخیر توضیح می دهد و می گوید: قرار بود بعد از طرح تحول نظام سلامت کتاب ارزش گذاری خدمات پزشکی هر سال بازنگری شود.

هرچند سال قبل تعرفه های بیهوشی کاهش داشت اما امسال نیز کاهش این تعرفه ها 25 درصد اعلام شد ولی در بررسی های ابتدایی کارشناسی رقم 40 درصد کاهش نیز تأیید شده است.

این مصوبه در خرداد تصویب شد اما ابلاغ آن به دلیل رایزنی هایی که در حال انجام بود، چند ماه به تأخیر افتاد.

در سال 93 و همزمان با آغاز طرح تحول، افزایش تعرفه ها در همه گروه های پزشکی تقریبا برابر با یکدیگر اتفاق افتاد زیرا طرح تحول دو هدف عمده کاهش پرداختی از جیب مردم و برقراری عدالت بین رشته ای را مدنظر قرار داده بود.

قبل از سال 93 دریافتی متخصصان بیهوشی به ازای هر عمل جراحی، یک سوم تا یک پنجم و در مواردی به کمتر از این رقم هم می رسید.

علت آن هم دریافت های نامتعارف همکاران جراح بود.

وزارت بهداشت تأکید داشت در مرحله اول تعرفه گذاری خدمات در سال 93، تعرفه گروه بیهوشی 20 تا 30 درصد بیشتر از دیگران بود اما در ویرایش سال 94 این تعرفه ها کاهش پیدا کرد.

در کتاب سال 95 نیز که امروز مورد اعتراض قرار گرفته است، دوباره کاهش پیدا کرد.

یعنی امروز دریافتی متخصصان بیهوشی در اعمال جراحی یک بیستم جراح است.

در همه دنیا متخصصان رشته بیهوشی به دلیل استرس بالا و حیاتی بودن آن در عمل جراحی، برابر با جراح دستمزد دریافت می کنند، حتی در مواردی بیشتر از جراح است.

او با تأیید اخبار مربوط به خودداری برخی متخصصان بیهوشی از انجام عمل های غیرضروری در برخی شهرها از جمله شیراز، شهرکرد و کرمان، ادامه می دهد: بیش از 6 ماه است که پزشکان بیهوشی با 25 نماینده مجلس، وزرای رفاه و بهداشت و معاون رییس جمهوری رایزنی می کنند.

همه این افراد نیز غیر کارشناسی بودن این تعرفه ها را تأیید کرده و قول همکاری داده اند اما هیچ کس اقدامی انجام نداده است.

به همین دلیل پزشکان بیهوشی با اعلام قبلی در برخی شهرها اقدام به لغو اعمال جراحی الکتیو کردند اما به تعویق افتادن این عمل ها جان بیمار را به مخاطره نمی اندازد.

متأسفانه امروز عمل های جراحی ای انجام می شود که ارزش پایه بیهوشی در آن صفر است و به این متخصصان تنها هزینه پایشی که طی چند ساعت انجام می دهند، تعلق می گیرد.

عضو انجمن بیهوشی درباره منافات این موضوع با سوگند پزشکان در مورد متعهد بودن به حفظ جان بیماران نیز می گوید: این موضوع تیغی دولبه است.

99 درصد همکاران ما با این حرفه است که زندگی خود را می گذرانند.

اینکه بگوییم این اقدام پزشکان منافاتی با قسم آنها دارد برای مدینه فاضله ای است که تصمیم گیری در آن بر مبنای خرد جمعی صورت گیرد، نه تصمیم عده ای خاص.

جامعه بیهوشی درخواست توقف مصوبه کاهش تعرفه های بیهوشی را دارد، تا زمانی که بررسی های کارشناسی انجام شود.


کلید واژه ها: وزارت بهداشت - بهداشت - اعتراض - بیمارستان - طرح تحول سلامت - وزارت - جراحی - سلامت - تعرفه - اعتصاب - بیمارستان های دولتی - اصلاح - شبکه های اجتماعی - بیماران - تجهیزات پزشکی - کتاب - طولانی - وزیر بهداشت - روابط عمومی - درمان - معاون - واکنش - پزشکی - اتاق عمل - زیر میزی - استخدام - اجتماعی - معترضان - دانشگاه - مطالبات

آخرین اخبار سرویس:
همه فواید مصرف زیتون همراه غذا

اصلی ترین درمان کبد چرب را بشناسید!

قرص برنج به زندگی قاتل خانم وکیل قزوینی پایان داد

توصیه های مهم برای جلوگیری از سرماخوردگی پاییزی!

کیمیاگری برای درمان چاقی!

یک فنجان گزنه برای کسب انرژی

غذاهای مناسب برای تقویت چشمانمان

لاغر شدن با خوابیدن!!

زونا، علائم و درمان آن

درمان رگ به رگ شدن و کبودی ها چگونه است؟

8 روش خانگی برای توقف خونریزی

دلایل و علائم ابتلا به سرطان سر و گردن

قدم تا خاموش کردن ژن های چاقی!

عوارض جدی مصرف داروهای افسردگی بر سلامت مصرف کنندگان

کیمیاگری برای درمان چاقی!

قرص برنج به زندگی قاتل خانم وکیل قزوینی پایان داد

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

طرز تهیه پیتزا فنجانی

قدرت شنوایی پرندگان، کلیدی برای درمان ناشنوایی انسانها

باکتری که شیمی درمانی را بی اثر می کند

یک روش ساده برای شستن گلدان ها و بطری های دهانه باریک

آیا همه زوج ها باید بررسی ژنتیک شوند؟

دل بستن به این مردان اشتباه محض است

اضطراب و افسردگی عامل کیفیت پایین زندگی زنان نابارور

سه نکته ورزشی که برای جلوگیری از آسیب دیدگی باید رعایت شود

مادر بازیگر سرشناس بالاخره درباره پیوند کلیه دخترش سخن گفت

چگونه میوه و سبزیجات بیشتری بخوریم ؟

اثرات زمین خوردن در بارداری روی جنین

مضرات مصرف الکل بر رانندگی/ وجود قوانین بسیار سختگیرانه برای راننده مصرف کننده الکل در دنیا

آموزش تهیه ماسک های خانگی برای شفاف کردن پوست

خواب هنگام تغییر ارتفاع هواپیما ممنوع!

درمان خانگی کمر درد

12 عاملی که باعث سردرد می شود!

اگر اگزما دارید این خوراکی خوشمزه را بخورید

دردسرهای دانش آموزان چاق در مدرسه

فال روزانه پنجشنبه 30 شهریور 1396

خواب هنگام تغییر ارتفاع هواپیما ممنوع

واکسن آنفلوآنزا برای چه کسانی ضرورت دارد؟

10 اشتباه در زندگی که جلوی شاد بودن تان را می گیرد

افسردگی فصلی چگونه روی ما تاثیر می گذارد؟

رنگ های پایین تیوب خمیر دندانها چه مفهومی دارد

آمار افسردگی در دختران نوجوان انگلیسی

نکته های مهم در استفاده از کوله پشتی مدرسه

بهترین خوراکی ها برای سم زدایی بدن

بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز!

خطرات پنهانی که در کمین سلامت ما هستند

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

روند کُند تولید آنتی بیوتیک ها برای مقابله با مقاومت دارویی

موادغذایی مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس اعلام شد

چرا مردان کچل اعتماد به نفس بیشتری دارند؟

خوشمزه روز: سوفله شکلاتی [تماشا کنید]

کشف هشت جهش مرتبط با اوتیسم در یک ژن

10 فایده در آغوش کشیدن همسر

بهزیستی: 63 درصد از معتادان متجاهر تهرانی اوراق هویت ندارند.

آشنایی با راه هایی شگفت انگیز برای کاهش چین و چروک صورت

عوارض زایمان پس از موعد

عصرها کفش بخرید

700 هزار بیمار آلزایمری در ایران

3 نشانه که می گوید رابطه زناشویی تان در خطر است!!

اگر اگزما دارید این خوراکی خوشمزه را بخورید

چاقی کودکان ایرانی نگران کننده است

اثرات ماساژ درمانی در میگرن

وقتی استخوان ها پوک می شود

بیماری آسم در زنان باردار

خوردن فست فــــــود شما را زودرنج می کنــد!

عکس:مردی با 420 عــدد سنگ کلیه!

ده نکته طلایی که یک دانش آموز سالم می بایست رعایت کند

رییس جمعیت هلال احمر جمهوری آذربایجان:به نمایندگی از مردم کشورم از درمان بیماران جمهوری آذربایجان تشکر می کنم

روزیاتو: مصرف چه میزان از مواد غذایی روزانه می تواند منجر به مرگ هر فرد شود؟

ماجرای نان هایی که باعث «سرطان» می شوند!

سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست

خواب هنگام تغییر ارتفاع هواپیما ممنوع

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد پزشکی

کشف غیرمنتظره ای که می تواند درمان سرطان را متحول کند

خوراکی های عالی و مفید برای خانم ها!

بازدید هیات عراقی از ظرفیت های بهداشتی، درمانی و آموزشی استان خوزستان

سرماخوردگی و سینوزیت کودکان را جدی بگیرید

بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز!

افسردگی هم به مضرات نگهداری از حیوانات خانگی اضافه شد

علائم سمی شدن کلیه ها که نباید از آنها سرسری بگذریم!

با 10 گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت اول]

مهندس شریفی: همزمان با فرارسیدن ایام محرم، از کلیه اماکن مذهبی غرب اهواز بازدید می شود

3.6دهم درصد دانش آموزان ایرانی صبحانه نمی خورند

آسیب های کبدی و مغزی در نتیجه استنشاق دود سیگار

4.4درصد کلاس اولی ها مشکل بینایی و شنوایی دارند

معاون فرماندار قشم: ارتقای سواد سلامت برای کاهش بیماری های غیرواگیر ضروری است

روند کُند تولید آنتی بیوتیک ها برای مقابله با مقاومت دارویی

عصرها کفش بخرید

خواب هنگام تغییر ارتفاع هواپیما ممنوع

معاون فرماندار قشم: ارتقای سواد سلامت برای کاهش بیماری های غیرواگیر ضروری است

10 فایده در آغوش کشیدن همسر

ماجرای نان هایی که باعث «سرطان» می شوند!

بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز!

علائم سمی شدن کلیه ها که نباید از آنها سرسری بگذریم!

روند کُند تولید آنتی بیوتیک ها برای مقابله با مقاومت دارویی

نماینده مردم اهواز: رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز بزودی انتخاب می شود

چاقی کودکان ایرانی نگران کننده است

حیوانات؛ شاه کلیدی برای درمان ناشنوایی در انسان ها!

نماینده مردم اهواز: رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز بزودی انتخاب می شود

افسردگی هم به مضرات نگهداری از حیوانات خانگی اضافه شد

3.6دهم درصد دانش آموزان ایرانی صبحانه نمی خورند

4.4درصد کلاس اولی ها مشکل بینایی و شنوایی دارند

رابطه قدرت یادگیری و سن چگونه است؟

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

نخستین جراحی هیپوفیز در کاشمر

نخستین جراحی هیپوفیز در کاشمر

هنگام تغییر ارتفاع هواپیما خوابیدن ممنوع!

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد پزشکی

بهترین خوراکی ها برای سم زدایی بدن

خوردن فست فــــــود شما را زودرنج می کنــد!

عکس:مردی با 420 عــدد سنگ کلیه!

روزیاتو: مصرف چه میزان از مواد غذایی روزانه می تواند منجر به مرگ هر فرد شود؟

زنی که 78 سال آب نخورده است +عکس

5 مکمل طبیعی برای کاهش درد کمر

نوشیدن آب و 5 تاثیر مفید آن برای سلامت مغز

هشدار!/ علائم بیماری کشنده سرطان را جدی بگیرید

گفتگوی 18:30/ جای خالی 20 خوراکی در بوفه مدارس از اول مهرماه

تصویری از 16 سالگی شهریار در سال 1301

«بهنام صفوی» و پدرش در آلمان +عکس

گیاهی که سلول های سرطانی را در کمتر از یک روز از بین می برد!

ارسال دومین محموله ایران برای مسلمانان میانمار

سرماخوردگی در ایام کودکی منجر به آسم در بزرگسالی می شود

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

نوشیدن آب و 5 تاثیر مفید آن برای سلامت مغز

تولید شیر پروبیوتیک برای پیشگیری از عفونت های دستگاه گوارشی

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

چرا مردان کچل اعتماد به نفس بیشتری دارند؟

4 روش برای درمان کم خونی شدید

آغاز فعالیت دفاتر خدمات سلامت در 9 استان کشور

رابطه قدرت یادگیری و سن چگونه است؟

آشنایی با راه هایی شگفت انگیز برای کاهش چین و چروک صورت

اگر اگزما دارید این خوراکی خوشمزه را بخورید

اثرات ماساژ درمانی در میگرن

ده نکته طلایی که یک دانش آموز سالم می بایست رعایت کند

یاسوج - امحای 20 تن مواد غذایی،آرایشی و بهداشتی قاچاق

پیش بینی ابتلا به ام اس با اندازه گیری ویتامین D خون

با مصرف آبغوره بدنتان را بیمه کنید

خوابیدن حین تغییر ارتفاع هواپیما به گوش آسیب می زند

آغاز برداشت انگور ازتاکستان های دیم شهرستان سروآباد

نمی شود

خواب هنگام تغییر ارتفاع هواپیما ممنوع

اتفاقاتی که با یک روز پرخوری در بدن می افتد

اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان استان سمنان

گلپر چه خواصی دارد؟

اجرای طرح توزیع غذای نیم پرس در شیراز + فیلم

زنی که 78 سال آب نخورده است!

بازدید هیات عراقی از ظرفیت های بهداشتی، درمانی و آموزشی استان خوزستان

چرا رنگ 2 چشم برخی از افراد متفاوت است؟

فقط یک روز پر خوری در هفته با بدن چه می کند؟

گلپر چه خواصی دارد؟

خوابیدن در هواپیما خطرناک است

اجرای طرح توزیع غذای نیم پرس در شیراز

14 نکته که در مورد زایمان طبیعی باید بدانید

با این روغن خوشبو زیبایی را به موهایتان برگردانید

بهترین زمان خرید کفش چه موقع از روز است؟

با این نوشیدنی ترش مزه بدنتان را برای یک عمر بیمه کنید

تساوی تیم منتخب فوتبال دانشجویان ایران مقابل تایوان

مادر بیماری ها را بشناسید

خوشمزه روز: سوفله شکلاتی [تماشا کنید]

با این مواد غذایی خستگی تان را رفع کنید

احساس گرسنگی یا سیری چیست؟

علت افسردگی ها در فصل پاییز چیست؟

گیاه دارویی که سرطان را نابود می کند

برای افزایش شور و نشاط میوه و سبزی بخورید

موگرینی: برجام قابل مذاکره دوباره نیست

رژیم غذایی چگونه باعث مرگ می شود

درمان خانگی برای از بین بردن دانه های سیاه روی بینی

روند کُند تولید آنتی بیوتیک ها برای مقابله با مقاومت دارویی

جنس دندان به ژنتیک مرتبط است؟!

مادر بیماری ها را بشناسید

آبغوره چه قدر برای سلامتی مفید است؟

درمان خانگی کمر درد

با خواص و کاربردهای بی نظیر لیموترش آشنا شوید

مادر بیماری ها را بشناسید

مهندس شریفی: همزمان با فرارسیدن ایام محرم، از کلیه اماکن مذهبی غرب اهواز بازدید می شود

اضطراب و افسردگی عامل کیفیت پایین زندگی زنان نابارور

8 خاصیت معجزه آسای آب نارگیل برای سلامت بدن

روزیاتو: با سنگدل ترین مادرانی آشنا شوید که حتی به فرزند خود هم رحم نکردند

علت سر درد چیست؟

مادر بیماری ها را بشناسید

ادعای تازه درباره عوارضِ بلندمدتِ داروهای افسردگی

آشنایی با خواص گیاه گلپر در طب سنتی

بیماری های قلبی و عروقی عامل 37 درصد مرگ ها در پلدختر است

شنوایی پیری ناپذیر پرندگان

موسیقی مناسب سرچشمه انرژی

سرپرست دانشکده علوم پایه و فناوری های نوین علوم پزشکی منصوب شد

این خوراکی ها چربی سوز هستند

آبغوره چه قدر برای سلامتی مفید است؟

72 میلیون پرونده الکترونیک سلامت در کشور تشکیل شد

خوابیدن حین تغییر ارتفاع هواپیما به گوش آسیب می زند

موادغذایی مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس اعلام شد

کشف هشت جهش مرتبط با اوتیسم در یک ژن

سرپرست دانشکده علوم پایه و فناوری های نوین علوم پزشکی منصوب شد

72 میلیون پرونده الکترونیک سلامت در کشور تشکیل شد

استفاده از ازُن در صنایع مختلف کشور

درآمد کدام پزشکان بالاست؟

12 علامت خطرناک در کودکان که نباید آنها را نادیده بگیرید

سرماخوردگی درکودکی سبب آسم در بزرگسالی می شود

محققان موسسه آموزش عالی دانشگاه کالج لندن: 25 درصد دختران 14 ساله انگلیسی افسرده هستند

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟