مطالب مرتبط:
بایدهای وزارت بهداشت برای بیماران فقیر
سهم خواهی از دولت به اسم حمایت از بیماران خاص!
آشنایی با انجمن مردم نهاد حمایت از بیماران ام اس خراسان رضوی
سهم خواهی از دولت به اسم حمایت از بیماران خاص!
زندگی زیرزمینی بیماران هپاتیت c
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 09:532017-09-14پزشكي

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟


روزی خبر می رسد که به دلیل نبود تجهیزات پزشکی و نرسیدن اعتبارات برخی از بیمارستان ها اعمال جراحی غیر ضروری را عقب می اندازند و روزی دیگر همین اتفاق با دلیلی دیگر تکرار می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: این بار ماجرا اعتصاب بخشی از تیم جراحی است.

مدتی است که خبر اعتراض متخصصان بیهوشی از نقاط مختلف کشور به گوش می رسد.

یک بار این اعتراض به شکل تجمع خودش را نشان می دهد؛ بار دیگر در قالب یک بیانیه و درخواست از وزارت بهداشت و انگار این بار نوبت به اعتصاب رسیده است، تا جایی که دیروز برخی رسانه ها نوشتند که خطر توقف جراحی های الکتیو و اعتراض گروهی از ارائه کنندگان خدمات سلامت به ویرایش مجدد یک کتاب به چالش مهم اتاق عمل های بیمارستان ها تبدیل شده و بیم آن می رود که بیماران با وجود نوبت های بعضا طولانی، در انجام جراحی ها هرچند غیرضرور سرگردان بمانند.

کتابی هم که از آن نام برده می شود کتاب تعرفه هاست که اصلاح آن یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت بهداشت در جریان اجرای طرح تحول سلامت بود؛ طرحی که در آن وزارتخانه سعی کرد با اصلاح تعرفه ها و واقعی کردن آنها کاری کند که دیگر مفهومی به نام زیر میزی در مراکز درمانی وجود نداشته باشد.

قرار شد ما به التفاوت این رقم ها هم از محل اعتباری که برای طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده بود، پرداخت شود اما تأمین نشدن بسیاری از منابعی که وزارت بهداشت روی آنها حساب کرده بود و بدقولی طولانی مدت بیمه ها باعث شد که اصلاح تدریجی تعرفه های برخی از گروه های پزشکی تا حد زیادی متوقف شود و از طرفی برخی از گروه ها با کاهش 25 درصدی در تعرفه هایشان مواجه شوند.

همین موضوع کاری کرده که الان آنها در صف اول معترضان به وزارت بهداشت قرار گرفته اند و این نهاد را متهم به بی عدالتی می کنند.

متخصصان بی هوشی از جمله همین گروه های معترض هستند و حالا اعتراضشان رنگ و بوی اعتصاب گرفته است.

آتش این اعتراض را واکنش قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت شعله ور تر کرد وقتی که در شبکه های اجتماعی این طور پیچید که او متخصصان بیهوشی را که سر کارشان حاضر نشوند تهدید به برخورد کرده است اما بلافاصله روابط عمومی این معاونت نه تنها این حرف ها را تکذیب کرد بلکه در واکنش ضمن تشکر از همه متخصصان بیهوشی ای که سال ها به مردم ایران به ویژه در بیمارستان های دولتی باوجود تأخیر در پرداخت مطالبات قانونی خدمت کرده اند، از رؤسای محترم دانشگاه ها درخواست کرد در صورتی که عده معدودی از متخصصان بیهوشی استخدام در خدمات بیهوشی در جراحی های انتخابی و غیراورژانسی همراهی نکنند، برای ادامه روند خدمت رسانی به هموطنان از پزشکان تمام وقت کمک خواسته شود.

آناهیتا کشاورزی، معاون سازمان بیمه سلامت نیز به این اظهارات در فضای مجازی واکنش نشان داد و در توضیحاتی درباره اتفاقی که در مورد تعرفه های متخصصان بیهوشی افتاده، گفت: روند تصمیم سازی درباره تعرفه های سالانه، با بررسی های کارشناسی و ارائه پیشنهادات به دبیرخانه شورای عالی بیمه آغاز می شود که متشکل از نمایندگان سازمان های بیمه گر پایه، نظام پزشکی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و وزارت رفاه است.

از آنجا که منابع حوزه بیمه سلامت محدود است و از سوی دیگر بیش از 95 درصد منابع توسط دولت محترم اختصاص می یابد؛ بنابراین بیمه ها موظف شدند تا متناسب با منابع، مصارف را تعریف کرده و پیشنهادات لازم را در جهت خرید خدمات در راستای ایجاد تعادل منابع- مصارف اعلام کنند.

با توجه به تصویب منابع برای سال 96 معادل هزینه های سال 95 برای سازمان بیمه سلامت، چاره ای به جز پیشنهاد کاهش تعرفه ها از سوی سازمان های بیمه گر نبود زیرا تجربیات سه سال اخیر نشان می دهد اجرای سایر روش های کنترل تقاضای القایی و مدیریت هزینه ها نظیر پیاده سازی راهنماهای بالینی، تغییر نظام پرداخت در بیمارستان ها، پیاده سازی نظام ارجاع و پزشک خانواده و سایر راهکارهای پیش رو، نیاز به بسترسازی و صرف مدت زمانی بیش از یک سال خواهد داشت.

او ادامه داد: در این راستا ویرایش سوم کتاب در چارچوب فرایند مندرج در قانون احکام دائمی توسعه در نهایت در هیأت محترم دولت به تصویب رسید و پس از تصویب جهت اجرا به دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان بیمه سلامت ایران ابلاغ شده است.

البته به دنبال ویرایش کتاب تعرفه ها در سال 93، برخی ها معتقد بودند که رشد تعرفه ای گروه بیهوشی حدود 30 درصد بیشتر از سایر گروه ها بوده؛ مبحثی که متخصصان این رشته آن را قبول ندارند و به کاهش تعرفه شان طی سه سال گذشته انتقاد دارند، تا حدی که عدم اجابت درخواستشان مبنی بر توقف مصوبه شهریور، برخی اعتراض ها و حتی اعتصاب ها در انجام جراحی های الکتیو (غیراورژانسی) در برخی شهرها را به دنبال داشته است.

در این میان به خطر افتادن سلامت مردم مسئله ای است که به اشکال مختلف طی چند روز گذشته مطرح شد، فارغ از اینکه این اقدام متخصصان بیهوشی چقدر منطبق با سوگند پزشکی و پایبندی به آن است و مسئولیت خطرات احتمالی بیماران با کیست، شایسته است سیاست گذاران و ارائه دهندگان خدمات هر چه سریع تر درباره آن به جمع بندی برسند تا سلامت مردم تحت تأثیر مسائل و درخواست های صنفی قرار نگیرد.

درهمین راستا دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت روز گذشته در پاسخ به سؤالی درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه متخصصان بیهوشی در چند بیمارستان خصوصی و دولتی شیراز دست از کار کشیده اند و جراحی های غیر ضرور انجام نمی شود، ابراز امیدواری کرد که این خبرها واقعی نباشند و گفت: بعید می دانم که همکارانمان چنین کاری انجام داده باشند و اگر هم مسئله ای وجود داشته باشدف فکر می کنم به زودی حل می شود؛ البته ما خودمان هم تحت فشار هستیم.

از طرفی وقتی بیماری بستری می شود حتی اگر با یک ساعت تأخیر کارش انجام شود، درست نیست.

وزیر بهداشت نیز با همکاران بیهوشی جلسه ای مبتنی بر تفاهم و همکاری داشتند و مباحثی در این جلسه مطرح شد.

باید توجه کرد طبق بررسی ای که در دبیرخانه شورای عالی بیمه و کمیسیون اجتماعی دولت انجام گرفت و با توجه به مقتضیات مختلف و نظراتی که وجود داشت، کتاب تعرفه های نسبی در شهریور تغییراتی کرد.

حریرچی با بیان اینکه ما حدود هزار بیمارستان داریم که اکثر آنها بدون خدشه کارشان را انجام می دهند، گفت: اگر هم اتفاقی از این دست رخ داده باشد در موارد جزیی بوده است؛ البته ما باید بررسی های لازم را انجام دهیم تا ببینیم قضیه چه بوده و بعد اظهارنظر کنیم.

او با بیان اینکه وزارت بهداشت با واقعی سازی تعرفه ها موافق است، ادامه داد: حال سازمان های بیمه گر چه آنهایی که حق بیمه می گیرند و چه آنهایی که تابع بودجه دولتی هستند، باید بتوانند این تعرفه ها را تأمین کنند؛ بنابراین واقعی سازی قیمت خدمات مورد نظر وزارت بهداشت است.

همان طور که منتخبان جدید سازمان نظام پزشکی هم در موارد مختلف اعلام کردند، قطع رابطه مالی میان بیمار و پزشک مورد نظرمان است و همه پزشکان هم معتقدند که افزایش تعرفه نباید منجر به فشار مالی به بیماران شود؛ لذا تقویت بودجه بیمه ها ضروری است و باید بدانیم که در یک محیط با مفاهمه کارها بهتر پیش می روند.

روابط عمومی این معاونت در اطلاعیه ای به نقل از معاون درمان وزارت بهداشت از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی درخواست کرد در صورتی که عده معدودی از متخصصان بیهوشی استخدامی در ارائه خدمات بیهوشی در جراحی های انتخابی و غیراورژانسی همراهی نکنند، برای ادامه روند ارائه خدمات درمانی به هموطنان از پزشکان تمام وقت کمک خواسته شود.

درهمین راستا دکتر رضا امین نژاد، عضو انجمن بیهوشی در گفت وگو با ایسنا درباره علت ایجاد جریان اعتراضی متخصصان بیهوشی طی چند وقت اخیر توضیح می دهد و می گوید: قرار بود بعد از طرح تحول نظام سلامت کتاب ارزش گذاری خدمات پزشکی هر سال بازنگری شود.

هرچند سال قبل تعرفه های بیهوشی کاهش داشت اما امسال نیز کاهش این تعرفه ها 25 درصد اعلام شد ولی در بررسی های ابتدایی کارشناسی رقم 40 درصد کاهش نیز تأیید شده است.

این مصوبه در خرداد تصویب شد اما ابلاغ آن به دلیل رایزنی هایی که در حال انجام بود، چند ماه به تأخیر افتاد.

در سال 93 و همزمان با آغاز طرح تحول، افزایش تعرفه ها در همه گروه های پزشکی تقریبا برابر با یکدیگر اتفاق افتاد زیرا طرح تحول دو هدف عمده کاهش پرداختی از جیب مردم و برقراری عدالت بین رشته ای را مدنظر قرار داده بود.

قبل از سال 93 دریافتی متخصصان بیهوشی به ازای هر عمل جراحی، یک سوم تا یک پنجم و در مواردی به کمتر از این رقم هم می رسید.

علت آن هم دریافت های نامتعارف همکاران جراح بود.

وزارت بهداشت تأکید داشت در مرحله اول تعرفه گذاری خدمات در سال 93، تعرفه گروه بیهوشی 20 تا 30 درصد بیشتر از دیگران بود اما در ویرایش سال 94 این تعرفه ها کاهش پیدا کرد.

در کتاب سال 95 نیز که امروز مورد اعتراض قرار گرفته است، دوباره کاهش پیدا کرد.

یعنی امروز دریافتی متخصصان بیهوشی در اعمال جراحی یک بیستم جراح است.

در همه دنیا متخصصان رشته بیهوشی به دلیل استرس بالا و حیاتی بودن آن در عمل جراحی، برابر با جراح دستمزد دریافت می کنند، حتی در مواردی بیشتر از جراح است.

او با تأیید اخبار مربوط به خودداری برخی متخصصان بیهوشی از انجام عمل های غیرضروری در برخی شهرها از جمله شیراز، شهرکرد و کرمان، ادامه می دهد: بیش از 6 ماه است که پزشکان بیهوشی با 25 نماینده مجلس، وزرای رفاه و بهداشت و معاون رییس جمهوری رایزنی می کنند.

همه این افراد نیز غیر کارشناسی بودن این تعرفه ها را تأیید کرده و قول همکاری داده اند اما هیچ کس اقدامی انجام نداده است.

به همین دلیل پزشکان بیهوشی با اعلام قبلی در برخی شهرها اقدام به لغو اعمال جراحی الکتیو کردند اما به تعویق افتادن این عمل ها جان بیمار را به مخاطره نمی اندازد.

متأسفانه امروز عمل های جراحی ای انجام می شود که ارزش پایه بیهوشی در آن صفر است و به این متخصصان تنها هزینه پایشی که طی چند ساعت انجام می دهند، تعلق می گیرد.

عضو انجمن بیهوشی درباره منافات این موضوع با سوگند پزشکان در مورد متعهد بودن به حفظ جان بیماران نیز می گوید: این موضوع تیغی دولبه است.

99 درصد همکاران ما با این حرفه است که زندگی خود را می گذرانند.

اینکه بگوییم این اقدام پزشکان منافاتی با قسم آنها دارد برای مدینه فاضله ای است که تصمیم گیری در آن بر مبنای خرد جمعی صورت گیرد، نه تصمیم عده ای خاص.

جامعه بیهوشی درخواست توقف مصوبه کاهش تعرفه های بیهوشی را دارد، تا زمانی که بررسی های کارشناسی انجام شود.


کلید واژه ها: وزارت بهداشت - بهداشت - اعتراض - بیمارستان - طرح تحول سلامت - وزارت - جراحی - سلامت - تعرفه - اعتصاب - بیمارستان های دولتی - اصلاح - شبکه های اجتماعی - بیماران - تجهیزات پزشکی - کتاب - طولانی - وزیر بهداشت - روابط عمومی - درمان - معاون - واکنش - پزشکی - اتاق عمل - زیر میزی - استخدام - اجتماعی - معترضان - دانشگاه - مطالبات

آخرین اخبار سرویس:
نمایشگاه تجهیزات پزشکی، فرصتی برای ارتباط تولیدکنندگان با مدیران بیمارستان ها

با این 6 عادت پوکی استخوان را از خود دور کنید

تاکنون 105 نفر با مشکلات تنفسی به بیمارستان های اهواز

خواص معجزه گر ماست یونانی!

105 نفر در اهواز دچار مشکلات تنفسی شدند

105 نفر در اهواز دچار مشکلات تنفسی شدند

مراجعه تاکنون 105 نفر با مشکلات تنفسی به بیمارستان های اهواز

دشمن بیماری های قلبی را می شناسید؟

از کجا بفهمیم مشکل کلیه داریم؟

قبل از خوردن میوه این موارد را بدانید!

مهمترین علامت وجود مشکل در کلیه

طرز تهیه ماسک روشن کننده پوست

کاهش وزن شگفت انگیز با مصرف 9 میوه خشک شده

راه غلبه بر احساس افسردگی

ویزیت رایگان 431 نفر در زابل

5 درمان گیاهی برای کبد چرب

آیا با انجام کارهای خانه لاغر می شویم؟

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

چگونه استامینوفن باعث مسمومیت می شود؟ + علائم

آیا میوه های خشک می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

بعد خوردن آب نارگیل در بدن چه اتفاقی می افتد؟

با مواد مخدر دیجیتالی آشنا شوید

با این 5 ماده پوستتان را سم زدایی کنید

41 نفر با تنگی تنفس به مراکز درمانی اهواز مراجعه کردند

تفاوت های گوشت حلال با گوشت غیر حلال

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

پیشگویی خواهران مرموز از وقایع احتمالی 2018

این رژیم غذایی از نارسایی قلبی پیشگیری می کند

یک ترفند برای جوان نگه داشتن مغز

استرس را با ماساژ کف پا کم کنید +عکس

7 ادویه لاغر کننده را بشناسید

احتیاط/ فصل جولان مرگِ خاموش در راه است ! +فیلم

نکته بهداشتی: تاثیر متفاوت دیابت بر زنان

بد استفاده کردن از زانو یعنی چه؟

برای کاهش وزن چه بخوریم؟

این نوشیدنی ها طعم مرگ می دهد!

راهکارهایی خانگی برای سفید کردن دندان ها

ویتامین های بدن را تقویت کنید

کاهش خطر نارسایی قلبی با مصرف این رژیم غذایی

روشی جدید برای تشخیص سریعتر سرطان روده

ادویه لاغر کننده را بشناسید

5 ماده برای سم زدایی کامل پوست

7 ادویه لاغر کننده را بشناسید

هشت میوه کم قند را بشناسید

نخستین مرکز پیوند اعضا در دنیا کجاست؟

بیماری شایع در اردبیل

تولد دوقلوی بهم چسبیده عجیب در غزه + تصاویر

نکاتی برای سرخ کردن غذا

6 راهکار برای افزایش بهره وری در دورکاری

خوابیدن زیاد چه بلایی سربدن می آورد؟

علائم خطرناک لخته شدن خون که بیشتر مردم آن را نادیده می گیرند

پوکی استخوان را با این عادت های غذایی از خود دور کنید

چگونه بر احساس افسردگی غلبه کنیم؟

بازسازی مسکن برای مناطق زلزله زده رایگان تمام می شود

خون خود را با این 6 خوراکی تصفیه کنید

راهکار ساده و روزمره برای بهبود بخشیدن سلامت روحی و روانی

ارسال نخستین کمک های مردمی کانون دانشجویی هلال احمر و انجمن اسلامی دانشکده پرستاری رامسر به کرمانشاه+عکس

زنان در معرض خطر بیشتری از دیابت قرار دارند

ایرنا و اخبار سلامت-30 آبان

رستورانی خوفناک که برای خوردن غذا باید در آن زندانی شوید

روغن های گیاهی که مژه هایتان را تقویت می کند

خودداری برخی دستفروشان آبیکی از ارائه مدارک

بهزیستی متولی سلامت اجتماعی در کشور+گزارش

ورزش صبحگاهی چه میزان بر پیشرفت تحصیلی موثر است؟

آلوده ترین مکان جهت انتقال بیماری ها

اگر کم خونی دارید بخوانید

دختر وزیری که جاسوس شد!

چگونه در برابر پوکی استخوان مقاومت کنیم؟

اگر این نشانه ها را دارید یعنی باردار هستید

شیراز میزبان ششمین کنگره آسیایی اندومتریوز و کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی

شایع ترین علل کمردرد در مردان و زنان

چیزهای غیرقابل تصوری که در گذشته عادی بودند+عکس

کاهش خطر نارسایی قلبی با مصرف رژیم غذایی گیاهی

درمان میگرن با دست

شلاق «طناب زنی» بر چربی های اضافه و دیابت!

شش روش استفاده از روغن زیتون برای درمان آکنه

کلیه، عضو خیانتکار بدن

قرار گرفتن در هوای سرد لاغرتان می کند

شیراز میزبان ششمین کنگره آسیایی اندومتریوز و کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی

شاخص توده بدنی چه تاثیری بر جوش غرور جوانی دارد؟

ارتباط بیمار شدن با ماه تولدتان

اشتباه میوه می خورید

چطور موخوره را ریشه کن کنیم؟

جامعه دچار لجام گسیختگی غریزه شده است/ انسان شناسی قرآن بر پایه گمشدگی انسان است

میزان مرگ و میر مبتلایان به دیابت در زنان بیشتر است یا مردان؟

خطرات تپل شدن نوزاد

گروه های خونی آسیب پذیر در برابر آلودگی هوا

هیات بررسی و تطبیق مصوبات با قوانین 66 مصوبه دولت را تایید کرد

اجرای دستورالعمل مراقبت بالینی ، همان اجرای قانون است

سوزاندن چربی ها را چند برابر سریعتر کنید

تولید نانوسیلیکا از ضایعات برنج

کارگاه کمیته اضطراری التور و آنفلوانزا در شهرکرد

استنشاق ذرات روغن در زمان آشپزی خطرناک است

شایع ترین علت ایجاد سینوزیت مزمن

مجله پزشکی و سلامت+گزارش

چگونه از شر جوش های پوستی راحت شویم؟

حیواناتی که زنده زنده خورده می شوند!

اعزام ماما به پایگاه های ارائه خدمات به زلزله زدگان

راهکاری برای موفقیت در زندگی زناشویی

خوراکی های سرطان زایی که شاید هر روز مصرف می کنید

6 کلید رژیم غذایی مدیترانه ای، برای افزایش طول عمر

5 ماده برای سم زدایی کامل پوست

چرا سگ ها به چهره های خندان علاقمند هستند؟ +تصاویر

اعزام ماما به پایگاه های ارائه خدمات به زلزله زدگان

مصرف سالادهای آماده، استقبال از بیماری است

15 مسکن طبیعی شگفت انگیز برای کاهش درد

مصرف دارچین به دیابتی ها کمک می کند؟

قرص استروژن چیست وچه عوارضی داد؟

ویزیت بیش از سه هزار و 200 نفر در مناطق زلزله زده

غربالگری سرطان ریه در پارکینگ سوپرمارکت

صبح ها به 7 دلیل با معده خالی آب زنجبیل بنوشید

راه اندازی کانکس های اهدایی بانک دی در مناطق زلزله زده

گشایش بزرگترین بخش مراقبت های ویژه نوزادان کشور

عکس/ بحران آب خطر شیوع گسترده وبا

چگونه استامینوفن مسموم تان می کند + علائم

شایع ترین علت ایجاد سینوزیت مزمن

شیوع سل در کشور بسیار پایین تر از میانگین جهانی است

استخدام مشاور آرایشی و بهداشتی در یک مرکز مشاوره معتبر

ترفندهایی برای پاک کردن لکه های آرایشی

غذاهای فوق العاده برای کاهش فشار خون

قوی ترین سلاح های گیاهی برای مبارزه با تبخال

دوره دوم آموزش مدیران بیمارستان های دولتی کشور (TOT) آغاز شد

اعزام ماما به مناطق زلزله زده

درمان کبد چرب باگیاهان طبیعی

افراد بخشنده،واقعا به قلب شان گوش می کنند

کارکنان سازمان بیمه سلامت در کل کشور یک روز حقوق خود را به زلزله زدگان اهدا کردند

شیراز نخستین مرکز پیوند اعضا در جهان

عوارض جبران ناپذیر جراحی زیبایی شکم

به جای قرص های مکمل، غذاهای حاوی مکمل را مصرف کنید

معاینه زنان باردار مناطق زلزله زده

طرز تهیه مربای هلو، یک دسر خوشمزه

تاکید استاندار بر ساماندهی کشتارگاه های دام

13 نکته برای جلوگیری از سرماخوردگی

اولین محموله داروی بیماران خاص به بیمارستان صحرایی ارتش در سرپل ذهاب تحویل شد

بهره مندی23هزارراننده چهارمحال وبختیاری ازخدمات بیمه تامین اجتماعی

چطور می توانید با غم ازدست دادن عزیزانتان کنار بیایید؟

بهترین روش کاشت دانه پرتقال در گلدان

چرا برخی افراد هرگز سرما نمی خورند؟

تاکید استاندار بر ساماندهی کشتارگاه های دام در ایلام

به 6 دلیل در زمستان کیوی بخورید

نوشیدنی فوق العاده برای روزهای سرد زمستانی

دلسوزترین گیاه دارویی برای دستگاه گوارش

بزرگترین خطراتی که منجر به مرگ و میر افراد می شود

با این 6 عادت پوکی استخوان را از خود دور کنید

با خون بند ناف چه کارهایی می شود انجام داد؟

چه خطرهایی سلامت زنان مازندرانی را تهدید می کند؟

اعزام ماما به پایگاه های ارائه خدمات به زلزله زدگان

طرز تهیه چند سوپ مقوی مخصوص روزهای سرد

سیرکننده ترین خوراکی ها برای جلوگیری از چاقی

 اعزام ماما به پایگاه های ارائه خدمات به زلزله زدگان

میزان مرگ و میر مردان مبتلا به دیابت بیشتر از زنان است

سکته خفیف را جدی بگیرید

آغاز ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی برای زلزله زدگان

تاثیر شگفت انگیز مصرف قهوه در پیشگیری از حمله قلبی

افسردگی چگونه به مغز آسیب می زند؟

آب مناطق زلزله زده قابل شرب است

بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری و درمان هستند

عدم توجه به ایمنی بیماران بحران ساز می شود

با این 6 عادت پوکی استخوان را از خود دور کنید

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر داد اعزام ماما به پایگاه های ارائه خدمات به زلزله زدگان/اجرای برنامه جهاد سلامت مادران و کودکان

آلوده ترین وسایل زندگی خود را بشناسید !

تشخیص سرطان روده با یک قطره خون

تفاوت گرسنگی احساسی و گرسنگی فیزیکی

ظروف مختلف آشپزخانه را چگونه تمیز کنیم؟

بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری و درمان هستند

سخنگوی سازمان غذا و دارو منصوب شد

چرا سگ ها به چهره های خندان علاقمند هستند؟+تصاویر

گروه های خونی که در برابر آلودگی هوا آسیب پذیرترند

بازیافت پلاستیک ساده تر می شود

این خوراکی ها دشمن درجه یک قلب هستند!

تاثیر عملکرد سلول های نابالغ در سیستم ایمنی بدن

از نظر طب سنتی کدام گوشت را استفاده کنیم بهتر است؟

تحویل اولین محموله داروی بیماران خاص به بیمارستان صحرایی ارتش در سرپل ذهاب

مراجعه ماما و مراقبین سلامت به چادرهای زلزله زدگان/برپایی و تجهیز زایشگاه در کانکس ها

افزایش آمار نگران کننده مجرمان زیر 18 سال به ویژه دختران/خشونت خانوادگی، دومین پرونده قضایی کشور/شیب تند ایدز

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

زنان چاق بیشتر تحت معاینات تشخیصی سرطان پستان قرار گیرند

سیرکننده ترین خوراکی ها برای جلوگیری از چاقی

سیرکننده ترین خوراکی ها برای جلوگیری از چاقی

توجه به ایمنی بیماران بسیار حائز اهمیت است

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

شستشوی هرروزه موهایتان را متوقف کنید!

چهارمین کنگره سلامت نوزادان 24 الی 26 آبان ماه

چه زمانی باید دوباره نمازرا تکرار کنیم

سیب زمینی موجب تقویت ویتامین های بدن می شود

حضور 700 دانش آموز همدانی در همایش سلامت قلب

ضرورت تهیه اطلس اجتماعی برای مناطق مختلف همدان

طرز تهیه ی هویج کاراملی با طعم پرتقال

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

3دلیل اصلی بی خوابی چیست؟+راه حل

تحویل اولین محموله داروی بیماران خاص به زلزله زدگان

استرس تصمیمات خطرناک را در پی دارد

اولین محموله داروی بیماران خاص در مناطق زلزله زده تحویل داده شد

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

خیانت والدین به فرزندان

آیا مصرف قرص لاغری هزال واقعا باعث کاهش وزن می شود؟

پذیرش کودک زلزله زده در بیمارستان امام خمینی کرمانشاه/ شراره سرطان ندارد

کاهش وزن شگفت انگیز با مصرف 9 میوه خشک شده

سیب زمینی موجب تقویت ویتامین های بدن می شود

عدم توجه به ایمنی بیماران بحران ساز می شود

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟

متخصصان، بیماران را بیهوش نمی کنند؟