مطالب مرتبط:
افزایش مصرف بنزین درجایگاه های سوخت غرب مازندران
مصرف بنزین در سال جاری رکورد زد
با سیاست های کنونی دولت بیکاری و رکود ادامه خواهد یافت
وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد مدرسه محوری و تمرکز زدایی سیاست های اصلی آموزش و پرورش در دولت دوازدهم
ناچار به واردات روزانه 20 میلیون لیتر بنزین هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 10:322017-09-14اقتصادي

تأ ثیر سیاست های غلط دولت بر مصرف بنزین


بزرگترین خطای زنگنه چه در دوران مدیریت بر وزارت نفت دردولت های هفتم وهشتم و چه در دولت یازدهم این بوده که ایشان معتقد است نیازی به احداث پالایشگاه نداریم بلکه بنزین بهتر و با کیفیت تری را واردمی کنیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از فارس، فروردین ماه امسال که سفرهای نوروزی آغاز شد میزان مصرف سوخت نسبت مدت مشابه سال قبل افزایش چشم گیر 8.

6 درصدی داشت.

در همان زمان و قبل از انتخابات ریاست جمهوری، منصور ریاحی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در اظهاری نظری عجیب اظهار داشت که این میزان رشد نشان دهنده رشد اقتصادی کشور است.

از فروردین ماه تا به امروز روند مصرف بنزین افزایش یافته به نحوی که در حال حاضر روزانه به بیش از 85 میلیون لیتر رسیده است.

به این بخش از اظهارات ریاحی پس از انتخابات توجه کنید: در خرداد به علت مصادف بودن با ماه مبارک رمضان این رشد مصرف 4.

7 درصد بود اما مصرف بنزین در تیرماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 12.

6 درصد رشد را نشان می دهد.

این رشد نگران کننده است و دولت و مجلس باید برای افزایش قیمت بنزین تصمیم گیری کنند.

در حالی که پیش از این افزایش مصرف بنزین نشانه رشد اقتصادی بود اما هم اکنون وزارت نفت برای کنترل مصرف از افزایش قیمت سخن می گوید.

با توجه به اهمیت موضوع، میزگردی را با عنوان بررسی علل افزایش مصرف بی رویه بنزین و راهکارهای پیش رو با حضور هدایت الله خادمی نایب رییس کمیسیون انرژی و اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برگزار کرده ایم که در ادامه مشروح گفت وگوی مذکور آمده است.

*بی ارتباط بودن مصرف بنزین با رشد اقتصادی به عنوان سوال اول بفرمایید آیا رابطه دقیقی میان افزایش مصرف بنزین و رشد اقتصادی وجود دارد؟ خادمی: از افزایش مصرف بنزین در شرایط فعلی اقتصاد که دچار رکود است، نمی توان رشد اقتصادی را نتیجه گرفت.

به عنوان مثال اگر قیمت بنزین کاهش پیدا کند، بی شک مصرف افزایش خواهد داشت.

این سوال پیش می آید که آیا این افزایش مصرف، نشانه ای از رشد اقتصادی در بخش های مختلف است؟ مصرف سوخت در صورتی می تواند نشانه ای از رشد اقتصادی باشد که در بخش های مختلف اقتصادی اعم از عمرانی، مسکن، صنایع تولیدی رونق وجود داشته باشد اما رکود، رشد منفی و یا روند یکنواخت از موارد قابل مشاهده در این بخش ها است.

*عوامل کوتاه مدت و بلند مدت مصرف بی رویه بنزین چه عواملی را در افزایش بی رویه مصرف بنزین در سال جاری موثر می دانید؟ خادمی: عوامل افزایش رشد مصرف بنزین را باید به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کنیم.

عوامل بلند مدت عبارتند است از: الگوی غلط مصرف ؛ یکی از مشکلات اساسی جامعه ما که تنها در مصرف سوخت صادق نیست و به طور کلی در همه کالاهای اساسی عمومیت دارد رواج فرهنگ مصرف گرایی است.

عامل دوم تولید خودرهای بی کیفیت است.

خودرو سازان با تولید خودرو بی استاندارد موجب افزایش مصرف بنزین می شوند.

عامل بعدی عدم توسعه حمل ونقل عمومی است.

وجود این همه خودرو تک سر نشین در جاده ها یعنی حمل ونقل عمومی ما نتوانسته به خوبی عمل کند، در صورتی که در کشورهای توسعه یافته اغلب مردم فقط در تعطیلات آخر هفته از خودروهای شخصی استفاده می کنند.

*افزایش مصرف بنزین ناشی از سیاست های غلط دولت عوامل کوتاه مدت افزایش مصرف بنزین را باید ناشی از سیاست های غلط دولت یازدهم دانست.

نبود اختلاف محسوس در قیمت بنزین و سی ان جی موجب شده است که مردم به مصرف سی ان جی روی نیاورند.

سرانجام اجرای این سیاست ها در سالهای اخیر، سبد مصرف سوخت را تنها به بنزین محدود کرده است.

*با حذف کارت سوخت تشخیص مصرف واقعی از غیر واقعی غیر ممکن است همچنین باید به حذف ابزارهای کنترلی نظیر کارت سوخت در دولت یازدهم به عنوان یکی دیگر از دلایل اصلی افزایش مصرف بنزین اشاره کرد.

با حذف کارت سوخت تشخیص مصرف واقعی از غیر واقعی غیر ممکن است.

بی تردید با حذف کارت سوخت یک تانکر حامل بنزین می تواند بدون نظارت توسط ابزارهای کنترلی به جای داخل باک خودروها برای قاچاق به سوی مرزهای پاکستان و افغانستان فرستاده شود.

* مصرف گازوییل ارتباط ملموس تری از مصرف بنزین با رشد اقتصادی دارد آقای قره خانی نظر شما در مورد افزایش مصرف در سال جاری چیست و آیا موافق آقای خادمی هستید که باید اثرات تصمیمات اتخاذ شده در دولت یازدهم را از عوامل اصلی رشد بی رویه مصرف بنزین دانست؟ قره خانی: در ابتدا باید در رابطه با رشد اقتصادی و مصرف بنزین مطلبی عرض کنم.

بنده معتقدم که رشد مصرف بنزین به صورت جزیی می تواند نتیجه رشد اقتصادی باشد اما مصرف گازوییل ارتباط ملموس تری با رشد اقتصادی دارد.

به این دلیل که گازوییل عمدتا در واحدهای تولیدی و صنایع بزرگ مورد مصرف قرار می گیرد.

باید به الگوی غلط مصرف به عنوان یکی از عوامل ریشه ای اشاره کرد.

یکی از پیامدهای این الگوی غلط مصرف به این صورت است که درگذشته تنها شاهد ترافیک در تهران بودیم اما هم اکنون معضل ترافیک مانند یک بیماری همه گیر به تمام کلان شهرها سرایت کرده است.

می توان از افزایش تعطیلات، قرار داشتن در فصل تابستان، گنجایش کم جاده ها، عدم توسعه حمل و نقل عمومی به خصوص در کلان شهرها به عنوان عوامل تاثیرگذار در افزایش مصرف یاد کرد.

همچنین افزایش میزان تولید خودرو در کشور نیز از عوامل مهم رشد مصرف بنزین است.

برای مثال سالانه بالغ بر یک میلیون خودرو در کشور تولید می شود در صورتی که تنها حدود صد و بیست هزار خودرو اسقاط و از چرخه شبکه حمل ونقل خارج می شوند.

متاسفانه تمام تلاش مان معطوف شده به ساخت فرودگاه در استان ها و این را نشانه توسعه شهر خود می دانیم، در صورتیکه اولویت با توسعه حمل و نقل ریلی است.

عدم توسعه حمل و نقل ریلی و استفاده از لوکوموتیوهای پیشرفته را می توان از دیگر دلایل افزایش مصرف بنزین دانست.

* آمریکا با تحریم بنزین به دنبال بر هم زدن امنیت کشور بود در خصوص اهمیت کالای استراتژیک بنزین باید اشاره کنم با توجه به وابستگی کشور به واردات بنزین در اوایل دهه 80، آمریکا با تحریم بنزین درصدد برهم زدن امنیت کشور بود.

با تحریم بنزین علاوه بر مختل شدن فعل و انفعالات اقتصادی باعث به وجودآمدن تنش های اجتماعی و اعتراض های عمومی می شد که این توطئه با تولید بنزین پتروشیمی ها، سامانه هوشمند سوخت و کارت سوخت به خوبی مهار شد.

سامانه هوشمند سوخت با مدیریت خوب و همکاری مردم به نحو احسن اجرا شد به طوری که اگر این سامانه نبود هم اکنون به 185 میلیون لیتر در روز بنزین برای مصرف نیاز داشتیم.

اما به هر حال در شرایط فعلی با کارت سوخت موافق نیستم.

به این دلیل که ما در نبود تحریم و جنگ باید کشور را به سمت و سوی عادی سازی هدایت کنیم.

همچنین مردم دیگر از کارت سوخت استفاده نمی کنند و نباید دوباره مردم را به زحمت بیاندازیم.

آقای خادمی مگر از میزان قاچاق بنزین آمار و ارقام مشخصی وجود دارد که برای مقابله با آن مجبور باشیم تصمیمی در سطح ملی اتخاذ کنیم؟ بررسی ها نشان می دهد با وجود اینکه بین سال های 86 تا 93 تعداد خودروهای کشور حدود 10 میلیون دستگاه افزایش یافته است یعنی تعداد خودروهای کشور که در سال 85 حدود 8 میلیون و 230 هزار دستگاه بود، در سال 93 به حدود 18 میلیون و 155 هزار دستگاه افزایش یافته بود یعنی 2.

2 برابر شده بود.

با این وجود، مصرف بنزین کشور در سال 93 کمتر از مصرف این فرآورده نفتی در سال 85 بود.

خادمی: دقیقا همینطور است.

در سال های قبل با افزایش تولید خودرو مواجه بودیم.

اما با وجود کارت سوخت، نظام دو نرخی، سامانه هوشمند سوخت مانع از افزایش مصرف شدیم.

لازم است بدانیم، در سال های قبل در حوزه مصرف سوخت چه در قیمت بنزین و چه در میزان مصرف مشکلات اساسی وجود داشت.

به دلیل نبود ابزار کنترلی، مصرف غیر واقعی شکل گرفته بود به این معنا که در نبود نظارت، بنزین به آن سوی مرزها قاچاق می شد و برای تامین مصرف داخل کشور به واردات متوسل می شدیم تا مصرف واقعی را تامین کنیم.

راهکارهای موجود برای حل این معضل عبارتند از افزایش قیمت بنزین، به کارگیری نظام چند نرخی و استفاده از ابزارهای کنترلی نظیر کارت سوخت که بهرمندی هم زمان از هرسه راهکار، بهترین سیاست است.

به دلیل تبعات اجتماعی که این راهکارها به همراه داشت، دولت ها قبل از سال 84 ترجیح می دادند که برای حل مشکل تلاش نکنند تا اینکه دولت نهم تصمیم گرفت به دلیل توزیع ناعادلانه یارانه سوخت بین مردم و تخصیص یارانه بیشتر به افرادی که مصرف و تعداد خودرو بیشتری داشتند، ریسک اجرای این راهکارها را به جان بخرد که در نهایت کشور را از وابستگی به واردات بنزین نجات داد.

این کنترل مصرف تا دولت یازدهم ادامه داشت و در مجلس نهم نظام دو نرخی و وجود کارت سوخت تصویب شد.

اما به دلیل عدم اعتقاد وزارت نفت و آقای زنگنه در خصوص به کارگیری راهکارهای موجود، به تدریج با تک نرخی کردن قیمت بنزین، عملا کارت سوخت از کار افتاد.

اما باید اضافه کنم در مورد گازوییل وضع به گونه ای دیگر است که با اجرای طرح تخصیص سوخت براساس پیماش در این بخش از شرایط مطلوبی برخوردار هستیم.

*بزرگترین خطای زنگنه بارها گفته ام و بار دیگر هم عرض می کنم بنده مخالف عملکرد زنگنه هستم به این دلیل که این وزیر به وعده های خود در طول 4 سال عمل نکرده است.

در بخش سوخت قرار بود مصرف را سامان دهد، وضعیت فعلی حاکی از مصرف بیش از 85 میلیون لیتری بنزین است.

قرار بود کشور را در بنزین خودکفا کند اما درحال حاضر روزانه 12 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می شود.

بزرگترین خطای زنگنه چه در دوران مدیریت بر وزارت نفت در دولت های هفتم و هشتم و چه در دولت یازدهم این بوده که ایشان معتقد است نیازی به احداث پالایشگاه نداریم بلکه بنزین بهتر و با کیفیت تری را وارد می کنیم.

قرار بود سال گذشته پالایشگاه خلیج فارس به اتمام برسد.

در حال حاضر از سوی وزارت نفت این مطلب مطرح می شود که از فاز 1 پروژه که خود از 3 بخش تشکیل شده، تنها بخش اول آن راه اندازی شده است.

از یک طرف حالا که از دوستان می پرسیم که چرا پالایشگاه نمی سازید، جواب می دهند که مگر قرار به ساخت پالایشگاه است؟ و از طرف دیگر با سوء مدیریت بلایی بر سر پالایشگاه های موجود آورده اند که برای هر کسی مشکلات را توضیح می دهیم در جواب پاسخ می دهد که همان بهتر که پالایشگاه نسازند.

به عنوان مثال از زمانیکه پالایشگاه آبادان ایجاد شد به دلیل سوخت رسانی به کشتی های انگلیسی مازوت تولید می کرد پس از این همه سال هنوز که هنوز است این پالایشگاه با همان ساختار اولیه، فعالیت خود را ادامه می دهد.

*دور خودمان چرخ می زنیم این همه منابع در کشور وجود دارد اما دور خودمان چرخ می زنیم ، علت هم توسعه فساد است.

برایتان مثال می آورم؛ شش پروژه پالایشی تحت عنوان سیراف قرار بوده که تا پایان سال 96 راه اندازی شود اما تا این لحظه کلنگ نخورده است.

آقای قره خانی درست اشاره کردند که اکثر شهروندان از کارت سوخت استفاده نمی کنند ولی در حال حاضر کارت سوخت در جایگاه های عرضه سوخت به عنوان یک ابزار نظارتی بر عملکرد جایگاه داران استفاده می شود.

همین استفاده نیم بند از کارت سوخت باعث شفافیت در شبکه توزیع شده و در نتیجه امکان قاچاق کاهش پیدا کرده است.

در نبود کارت سوخت محموله ارسالی از شرکت ملی پخش فرآورده های ایران به جای جایگاه های عرضه سوخت از لب مرز سر در میارد.

یادمان نرود در زمان تحریم اگر سامانه هوشمند سوخت نبود نمی توانستیم مصرف بنزین را کنترل کنیم.

بنابراین می توانیم با حفظ راهکارهایی که در گذشته از آنان نتیجه مطلوب حاصل شده، همواره آماده شرایط بحرانی باشیم.

در پاسخ به آقای قره خانی عرض کنم که اولا در نبود سامانه هوشمند سوخت مصرف بنزین در سال 95 به بیش از 185 میلیون لیتر در روز می رسید که ایشان به آن اشاره کرد، ثانیا به دلیل تفاوت قیمت سوخت در داخل با کشورهای همسایه منطق اقتصادی حکم می کند که سوخت قاچاق شود، ثالثا اگر اخبار کشف قاچاق را تنها در سال 96 رصد کنیم، شاهد قاچاق گسترده سوخت هستیم.

آقای قره خانی نظر شما درباره وضعیت پالایشگاه سازی چیست؟ قره خانی: حقیقتا در بخش پالایشگاه سازی اراده قوی وجود نداشته است.

9 پالایشگاه در گذشته راه اندازی شده و اکنون نیز در همان موقعیت قرار گرفته ایم.

از 7 پالایشگاه جدیدی که باید به بهره بردای می رسید، تنها ستاره خلیج فارس است که فاز اول آن تا پایان سالجاری افتتاح می شود.

قرار براین بود که از این پالایشگاه روزانه 16 میلیون لیتر بنزین به شبکه توزیع وارد شود که متاسفانه این امر با تاخیر در حال انجام است.

البته وضعیت بد حمل و نقل عمومی را نیز در افزایش مصرف بنزین نباید از یاد ببریم.

براساس آمارهایی که اخیرا اعلام شده است، تنها برای مترو شهر تهران نزدیک به 3 هزار واگن کمبود وجود دارد که این نشانگر وضعیت نامناسب حمل و نقل عمومی در شهر تهران است که این وضعیت را برای سایر شهرها می توان با ضریب بالاتری در نظر گرفت.

آقای خادمی لطفا جمع بندی خودتان را در مورد بحث مذکور بفرمایید؟ خادمی: افزایش قیمت بنزین شاید یکی از راه های کنترل مصرف سوخت در کوتاه مدت باشد اما جامعه پس از مدتی به دلیل عدم توسعه حمل و نقل عمومی و نبود خودروهای با کیفیت، خود را با قیمت های جدید وفق می دهد.

*آقای زنگنه ژنرال ها را نشان دهید برای حل و فصل خیلی از معضلات کشور باید از لحاظ سلامت مسئولان به دهه 60 بازگشت.

آقای زنگنه کاربلد این حوزه نیست چون از بدنه وزارت نفت نبوده، آشنایی با نفت نداشته و تیمی هم که به همراه ایشان به وزارت نفت آمدند همان تیم جهاد سازندگی و وزارت نیرو هستند که به وزارت نفت آورده شده اند.

بنده از ایشان سوال می کنم قرار بود ژنرال ها را به وزارت نفت بیاورید، یک ژنرال به ما نشان دهید، در وزارت نفت یک فرد را نشان دهید که زنگنه به آنجا آورده و مسئولیتی که به آن داده با تحصیلات و سوابقش مرتبط باشد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران چه فردی با چه تجربیات کاری بوده که در این سمت قرار گرفته است.

او تنها یک حسابدار بود.

شاید یک بخشی از عملکرد دهه هفتاد آقای زنگنه قابل دفاع باشد اما عملکرد وی در دولت یازدهم به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

به عنوان دستاورد اعلام می شود که تولید نفت دو برابر شده است، کارشناسان وزارت نفت به این دستاورد می خندند، جرات ندارند که اعلام کنند.

به دلیل وجود تحریم امکان فروش نفت وجود نداشت حالا این محدودیت ها برای فروش برداشته شده و همان پتانسیل بالقوه را به بالفعل تبدیل شده است.

آمار سال های گذشته را که بررسی می کنیم، سال 89 به تولید 4 میلیون 200 هزار بشکه نفت رسیده بودیم.

*عملکرد موفق دولت یازدهم در مدیریت مصرف سوخت آقای قره خانی جمع بندی شما چیست؟ قره خانی: انحصاری بودن تولید خودرو در کشور که استفاده نادرست خودروسازان از این فرصت داده شده را در پی داشته، باید اصلاح شود.

به منظور برقراری عدالت در تخصیص یارانه های سوخت و برای کنترل مصرف یا باید از خودروها مالیات گرفته شود و یا سیاست افزایش قیمت با درآمد مردم اجرا شود.

به طور کلی عملکرد دولت در زمینه مدیریت مصرف سوخت را موفق می دانم.


کلید واژه ها: مصرف بنزین - رشد اقتصادی - افزایش - بنزین - مصرف - اقتصادی - اقتصاد - افزایش مصرف بنزین - افزایش قیمت - دولت - نشان - قیمت بنزین - مصرف سوخت - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - ماه مبارک رمضان - سفرهای نوروزی - درصد - قیمت - دولت یازدهم - انرژی - وزارت - میزان - تصمیم گیری - پالایشگاه - مدیرعامل - مجلس - رکود - بزرگترین - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
معاون شهردار: جازه ساخت «مال» مزاحم در پایتخت را نمی دهیم

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/3 بهرامنیا: با افزایش منطقی قیمت سوخت موافقم/ عدالت اجتماعی باید در دستور کار دولت باشد

ثروتمندترین زن جهان فوت کرد

تلاش برای اتصال 2 میلیون خانه خالی به افراد فاقد مسکن

ثبات بازار گوشت قرمز در آستانه محرم

آخوندی: 98 درصد با خودروی شخصی تردد می کنند

مهلت افزایش صورت حساب سهام عدالت تا سقف یک میلیون تومان ، 24 امشب

تخلیه هزاران نفر از جزیره بالی

سریع ترین قطار جهان راه اندازی شد

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

شماره شبای چه بانک هایی جهت واریز سهام عدالت مورد تایید است؟

آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/2 رییسی فرد:گرمای هوا علت افزایش مصرف بنزین/ مصرف کنترل شده است

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 1 نکو: قیمت بنزین باید واقعی شود/ احیای کارت سوخت اشتباه است

مردم نیوزیلند فردا به پای صندوق های رای می روند

روزی 300 نفر در روسیه مفقود می شوند

کهگیلویه و بویراحمد رتبه دوم کشور در معاینات نزاع

آمادگی مقامات دانمارکی برای همکاری با بانک های ایران

کیفیت بنزین تهران کم شد

مردم نیوزیلند فردا به پای صندوق های رای می روند

پلمب و لغو مجوز 112 دفتر مسافرتی

امضای دانمارکی ها پای قرارداد فاینانس با بانک های ایران

معاون وزیر اقتصاد خبر داد آمادگی مقامات دانمارکی برای همکاری با بانک های ایران

شکستن طلسم 15 ساله در قلب اروپا

افتتاح حساب بانک مرکزی نزد بانکهای اتریش

بانک صنعت و معدن اولین قرارداد فاینانس اروپایی را امضاء نمود

کنایه تند مدیر هیوندای به دو غول خودروسازی آلمان

شکستن طلسم 15 ساله در قلب اروپا

بیش از 7 میلیارد ریال برای تأمین آب عشایر توگبری کهگیلویه هزینه شد

سامانه سهام عدالت بسته می شود

بررسی عرضه های قوی و ضعیف بورس

کهگیلویه و بویراحمد رتبه دوم کشور در معاینات نزاع

لزوم ریشه یابی بی اعتمادی کشاورزان به بیمه محصولات

تغییر شرایط وام مسکن عطف بماسبق می شود

اجرای طرح های توسعه حمل ونقل 28 میلیارد دلار می خواهد

هشدار به خریداران آیفون های 10 میلیونی در بازار

سیستم تشخیص چهره در بانک های چین

کاهش 40 درصدی مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

رییس کل بانک مرکزی اتریش از ارتقای همکاری بانکی با ایران استقبال کرد

واریز سود سهام عدالت مشتریان مشمول موسسه نور

روزی 300 نفر در روسیه مفقود می شوند

عرضه های قوی و و ضعیف بورسی

تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلاری شد

بورس تهران از کجا شارژ شد؟

تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلاری شد

13 هزار طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد

خلاقیت در عین سادگی / تولید بلوک ساختمانی از زباله + فیلم

لزوم احتیاط در مصرف شیر

نفت بشکه ای 56 دلار/هر اونس طلا 1298 دلاری معامله شد

راه اندازی سوییفت پستی در ایران تا آذرماه/ تجارت الکترونیک ایران با 170 کشور برقرار می شود

اعزام نیروی کار به خارج فرصت است یا تهدید؟

ریزش کیک در معدن انگوران استان زنجان

ثروتمندترین زن جهان در 94 سالگی فوت کرد

اقتصاد ایران برای اتریش، اروپا و جهان جذابیت دارد

درگذشت ثروتمندترین زن جهان +تصاویر

توقیف 23 کانتینر پارچه قاچاق در گمرک/ 678 کیلومتر پارچه ضبط شد

توسعه بانکداری الکترومکانیک در ایران

افزایش نگران کننده گوگرد در بنزین عرضه شده در تهران

رییس کل بانک مرکزی اتریش از ارتقای همکاری بانکی با ایران استقبال کرد

نماینده مردم شوش: خوزستان در بخش جاده و راه آهن مشکل دارد

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

تخلیه تعداد زیادی از ساکنان جزیره بالی

بایدو 1.52 میلیارد دلار روی تکنولوژی اتومبیل های خودران سرمایه گذاری می کند

مهندس کامپیوتری که غاز می چراند

بازار اجاره بها پاییزی شد

خام فروشی در نظام تصمیم گیری ایران قبیح نیست

2100 انقراض ششم حیات در زمین

استفاده از چمن مصنوعی روند افزایشی دارد

ایران 900 میلیون دلار به در شش اول سال ترکیه صادرات غیرنفتی داشته است

در خوردن شیر زیاده روی نکنید

استفاده از چمن مصنوعی روند افزایشی دارد

گوگرد موجود در بنزین تهران بیش از استاندارد است

نگار به مرز 1 میلیاردو 500 میلیون رسید

شرایط فروش نقدی ایران خودرو در مهرماه 96+ جدول

ریزر توسعه موبایلی مخصوص برای گیمرها را رسماً تایید کرد

آخرین فرصت تکمیل صورت حساب سهام عدالت / سایت سهام عدالت مسدود می شود

ثروتمند ترین زن دنیا درگذشت

تسهیلات جدید دانشگاه پیام نور اعلام شد

کیفیت بنزین تهران کم شد/ افزایش نگران کننده گوگرد در بنزین عرضه شده

ثروتمندترین زن جهان درگذشت + تصاویر

1000 نفر جزیره بالی را ترک کردند

ریزر توسعه موبایلی مخصوص برای گیمرها را رسماً تایید کرد

احداث دهکده تایسیز سبلان توسط سرمایه گذار روسی

واریز 3 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی در 3 ماهه نخست سال

صنعت پوشاک چگونه به قهقرا رفت؟

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری گوگل در لیفت

اولین قرارداد بانکی پسابرجام به امضا رسید

قیمت نفت افزایش یافت

تخلیه تعداد زیادی از ساکنان جزیره بالی

تلاش برای اتصال 2 میلیون خانه خالی به افراد فاقد مسکن

مدیرعامل جدید شرکت شهرک های صنعتی فارس معرفی شد

تخلیه شمار عظیمی از ساکنان جزیره بالی

جزییات طرح نذر خون در محرم/قمه نزنید

تلاش برای اتصال 2 میلیون خانه خالی به افراد فاقد مسکن

آخرین آمار فروش فیلم ها نگار به مرز 1 میلیاردو 500 میلیون رسید

خام فروشی در نظام تصمیم گیری ایران قبیح نیست/ دریافت فاینانس اقدام قهرمانانه نیست

رنگ های پایین خمیر دندان ها چه مفهومی دارد؟

واریز 3 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی در سه ماهه نخست سال/ 33 میلیارد دلار برای طرح ها مسدود شد

انتظار 3000 کارگزار گمرک برای حذف کارت های بازرگانی اجاره ای و شرکت های کاغذی

انتظار 3000 کارگزار گمرک برای حذف کارت های بازرگانی اجاره ای و شرکت های کاغذی

قبول فرهنگ ترجیح ریل به خودرو

مبلغ درخواستی جانشین جدید منصوریان لو رفت!

بزرگترین گیم بوی جهانی

احیای معادن متروکه و اشتغالزایی/ ایجاد 25 هزار شغل

رونمایی از کانسپت اسپورت جدید مزدا در نمایشگاه خودرو توکیو!

با محبوب ترین غذاهای خیابانی در سراسر دنیا آشنا شوید

توسعه حضور بانک ملی ایران در آسیا و همکاری آموزشی با اروپا در اخبار این هفته

مدیرعامل جدید شرکت شهرک های صنعتی فارس معرفی شد

13 هزار طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد

امشب؛آخرین فرصت افزایش صورتحساب سهام عدالت/خروج سامانه از دسترس

مدیر اوبربانک: اقتصاد ایران برای اتریش، اروپا و جهان جذابیت دارد

امضاهای دهها میلیارد دلاری از شرق آسیا تا قلب اروپا

فضای جرم خیز تجارت خارجی/ریشه های فاصله گرفتن از شفافیت

لزوم احتیاط در مصرف شیر

آخرین وضعیت تعاونی های واگذار شده

جزییات 1.5 میلیارد یورو قرارداد ایران با اتریش و دانمارک

جزییات طرح نذر خون در محرم/قمه نزنید

اشتغال پایدار با اجرای سه طرح اشتغالی

تصاویر:پیشنهادهایی ویژه/خنک ترین خوردنی ها و نوشیدنی ها

بازار اجاره بها پاییزی شد

فولکس واگن هم بدون ساخت داخل به ایران آمد

فارس از بی توجهی یک کارفرما به قانون گزارش می دهد انتظار نابجای کارفرما از کارگر دیه 300 میلیون تومانی را رقم زد/ محسن چشم انتظار کمک خیّرین

یک کارشناس اقتصادی در گفت وگو با فارس: اما و اگرهای پیوستن به سازمان تجارت جهانی/ پیمان های منطقه ای فعال شود

نفت 56 دلاری شد/ بازگشت طلا به کانال 1200 دلاری

بازار اجاره بها پاییزی شد

اختصاص 110میلیارد ریال تسهیلات دولت برای ایجاد اشتغال درشهرستان آمل

قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد

سریع ترین قطار دنیا در چین به حرکت درآمد

تشریح جزییاتی از روند توافقات جدید مالی با اتریش

پایان جدال گمرک با منطقه آزاد اروند

گیشه ی تابستانی سینما به روایت آمار + جدول

توقیف 23 کانتینر پارچه قاچاق در گمرک/ 678 کیلومتر پارچه ضبط شد

صلح سبز: شرکت های بزرگ غربی آلوده کننده اصلی اقیانوس ها هستند

چه خبر از شرکت حامی سرخابی ها؟!

عکس: کار سخت و عجیب کودکان کار در هند

بازدید معاون وزیر صنعت از مرز مشترک ایران و ترکیه

ساخت ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان در ایران توسط انگلیس

توقیف 23 کانتینر پارچه قاچاق در گمرک/ 678 کیلومتر پارچه ضبط شد

مدیرعامل شرکت ملی پست به فارس خبر داد راه اندازی سوییفت پستی در ایران تا آذرماه/ تجارت الکترونیک ایران با 170 کشور برقرار می شود

اصلی ترین بحث برای تهران بحث حمل و نقل عمومی است

جزییات 1.5 میلیارد یورو قرارداد ایران با اتریش و دانمارک

واریز 3 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی در 3 ماهه نخست سال

تلاش برای آوار برداری درمعدن انگوران زنجان+صوت

توسعه اورژانسی طرحی که در فاز نخست اجرا ناکام بوده!

احیای معادن متروکه و اشتغالزایی/ ایجاد 25 هزار شغل

اختصاص 110میلیارد ریال تسهیلات دولت برای ایجاد اشتغال درشهرستان آمل

قیمت انواع لاستیک خارجی پژو در بازار؟ +جدول

تغییر فصل به بازار مسکن رسید

موسسه اس اند پی، رتبه اعتباری چین و هنگ کنگ را کاهش داد

پیش بینی برداشت هفت میلیون تن چغندرقند در کشور

کوله پشتی های کمر شکن

کشف 14 هزار میلیارد ریال کالای قاچاق از ابتدای امسال + فیلم

زرین سلولز پیشگام در رسیدگی به شکایات مردمی

بدهی ناخواسته بازنشسته70 ساله را روانه زندان کرد

قاضی پرونده اپل و کوالکام، دو رای به نفع ساکنین کوپرتینو صادر کرد

300 هکتار از زمین های کشاورزی گلوگاه یک پارچه سازی شد

قاضی پرونده اپل و کوالکام، دو رای به نفع ساکنین کوپرتینو صادر کرد

ویندوز با ثبات تر و سریع تر می شود

اگزیم بانک هند اعلام کرد انتظار هندی ها برای اختصاص خط اعتباری 150 میلیون دلاری و آغاز توسعه بندر چابهار

آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت/ سامانه از فردا بسته می شود

بارگیری 500 هزار بشکه نفت از لایه های نفتی پارس جنوبی

پیش بینی برداشت هفت میلیون تن چغندرقند در کشور

نفت 56 دلاری شد/ بازگشت طلا به کانال 1200 دلاری

حاشیه های بازدید آخوندی از منطقه 12/ خاطره بازی با محله قدیمی

بازار اجاره بها پاییزی شد

بازار اجاره بها پاییزی شد

عطش پولدارها برای نفت زنده می شود

مدیر اوبربانک:ایران شرایط رسیدن به رشد سریع اقتصادی را دارد

هشدار اتحادیه مخابرات به خرید آیفونهای 10 میلیونی

"زیرساخت های گردشگری" خراسان جنوبی مشکل عمده پیش روی توسعه این صنعت است

یک کارشناس در گفت وگو با فارس خبر داد انتظار 3000 کارگزار گمرک برای حذف کارت های بازرگانی اجاره ای و شرکت های کاغذی

از واریز یارانه تا رونمایی از سامانه صیاد/بازار گرم ملزومات محرم در بازار

شیشه نویسی ایام محرم چقدر هزینه دارد؟ + تصویر

کیفیت بنزین تهران کم شد/ افزایش نگران کننده گوگرد در بنزین عرضه شده

برداشت 35 هزار تن سیب در شهرستان بروجرد

تهدید به تست بمب هیدروژنی باعث سقوط سهام آسیایی شد

زرین سلولز پیشگام در رسیدگی به شکایات مردمی

158موتورلانس در تهران روزانه 550ماموریت انجام می دهند

کیفیت بنزین تهران کم شد

اسامی 32 جانباخته ایرانی در مراسم حج امسال/ تعداد زائران 25 درصد رشد داشت

از واریز یارانه تا رونمایی از سامانه صیاد/بازار گرم ملزومات محرم در بازار

واریز 3 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی در سه ماهه نخست سال/ 33 میلیارد دلار برای طرح ها مسدود شد

لوازم التحریر ایرانی؛ طفل نوپایی که نیازمند حمایت است

تهران چند کودک کار دارد؟

آمادگی اتریش برای توسعه مبادلات مالی با ایران

برداشت 35 هزار تن سیب در شهرستان بروجرد

سردار مومنی: با جریمه نمی توان با قاچاق مقابله کرد

فوت 32 زائر ایرانی در حج امسال+ اسامی

گوشی های موبایلی که با ورودشان معادلات بازار را به هم می زنند!

آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت

بورس تهران از کجا شارژ شد؟

4 دلیل رشد تابستانی بورس

کدام آزادراه ها پرترددترین راه های کشور در شبانه روز گذشته بودند؟

آخرین وضعیت تعاونی های واگذار شده/تعیین تکلیف سپرده گذاران افضل توس از فردا

تعداد فوت شدگان حج امسال نسبت به سال94 افزایش نداشته است + اسامی جان باختگان

گزارش فارس لوازم التحریر ایرانی؛ طفل نوپایی که نیازمند حمایت است

آخوندی: شهرسازی ریل پایه را در دستور کار داریم

خودروسازان باید در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کنند

اختصاص بیش از 22 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای چهار طرح عمرانی جدید در میاندوآب

تأ ثیر سیاست های غلط دولت بر مصرف بنزین

تأ ثیر سیاست های غلط دولت بر مصرف بنزین