مطالب مرتبط:
افزایش مصرف بنزین درجایگاه های سوخت غرب مازندران
مصرف بنزین در سال جاری رکورد زد
با سیاست های کنونی دولت بیکاری و رکود ادامه خواهد یافت
وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد مدرسه محوری و تمرکز زدایی سیاست های اصلی آموزش و پرورش در دولت دوازدهم
ناچار به واردات روزانه 20 میلیون لیتر بنزین هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 ساعت 09:322017-09-14اقتصادي

تأ ثیر سیاست های غلط دولت بر مصرف بنزین


بزرگترین خطای زنگنه چه در دوران مدیریت بر وزارت نفت دردولت های هفتم وهشتم و چه در دولت یازدهم این بوده که ایشان معتقد است نیازی به احداث پالایشگاه نداریم بلکه بنزین بهتر و با کیفیت تری را واردمی کنیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از فارس، فروردین ماه امسال که سفرهای نوروزی آغاز شد میزان مصرف سوخت نسبت مدت مشابه سال قبل افزایش چشم گیر 8.

6 درصدی داشت.

در همان زمان و قبل از انتخابات ریاست جمهوری، منصور ریاحی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در اظهاری نظری عجیب اظهار داشت که این میزان رشد نشان دهنده رشد اقتصادی کشور است.

از فروردین ماه تا به امروز روند مصرف بنزین افزایش یافته به نحوی که در حال حاضر روزانه به بیش از 85 میلیون لیتر رسیده است.

به این بخش از اظهارات ریاحی پس از انتخابات توجه کنید: در خرداد به علت مصادف بودن با ماه مبارک رمضان این رشد مصرف 4.

7 درصد بود اما مصرف بنزین در تیرماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 12.

6 درصد رشد را نشان می دهد.

این رشد نگران کننده است و دولت و مجلس باید برای افزایش قیمت بنزین تصمیم گیری کنند.

در حالی که پیش از این افزایش مصرف بنزین نشانه رشد اقتصادی بود اما هم اکنون وزارت نفت برای کنترل مصرف از افزایش قیمت سخن می گوید.

با توجه به اهمیت موضوع، میزگردی را با عنوان بررسی علل افزایش مصرف بی رویه بنزین و راهکارهای پیش رو با حضور هدایت الله خادمی نایب رییس کمیسیون انرژی و اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برگزار کرده ایم که در ادامه مشروح گفت وگوی مذکور آمده است.

*بی ارتباط بودن مصرف بنزین با رشد اقتصادی به عنوان سوال اول بفرمایید آیا رابطه دقیقی میان افزایش مصرف بنزین و رشد اقتصادی وجود دارد؟ خادمی: از افزایش مصرف بنزین در شرایط فعلی اقتصاد که دچار رکود است، نمی توان رشد اقتصادی را نتیجه گرفت.

به عنوان مثال اگر قیمت بنزین کاهش پیدا کند، بی شک مصرف افزایش خواهد داشت.

این سوال پیش می آید که آیا این افزایش مصرف، نشانه ای از رشد اقتصادی در بخش های مختلف است؟ مصرف سوخت در صورتی می تواند نشانه ای از رشد اقتصادی باشد که در بخش های مختلف اقتصادی اعم از عمرانی، مسکن، صنایع تولیدی رونق وجود داشته باشد اما رکود، رشد منفی و یا روند یکنواخت از موارد قابل مشاهده در این بخش ها است.

*عوامل کوتاه مدت و بلند مدت مصرف بی رویه بنزین چه عواملی را در افزایش بی رویه مصرف بنزین در سال جاری موثر می دانید؟ خادمی: عوامل افزایش رشد مصرف بنزین را باید به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کنیم.

عوامل بلند مدت عبارتند است از: الگوی غلط مصرف ؛ یکی از مشکلات اساسی جامعه ما که تنها در مصرف سوخت صادق نیست و به طور کلی در همه کالاهای اساسی عمومیت دارد رواج فرهنگ مصرف گرایی است.

عامل دوم تولید خودرهای بی کیفیت است.

خودرو سازان با تولید خودرو بی استاندارد موجب افزایش مصرف بنزین می شوند.

عامل بعدی عدم توسعه حمل ونقل عمومی است.

وجود این همه خودرو تک سر نشین در جاده ها یعنی حمل ونقل عمومی ما نتوانسته به خوبی عمل کند، در صورتی که در کشورهای توسعه یافته اغلب مردم فقط در تعطیلات آخر هفته از خودروهای شخصی استفاده می کنند.

*افزایش مصرف بنزین ناشی از سیاست های غلط دولت عوامل کوتاه مدت افزایش مصرف بنزین را باید ناشی از سیاست های غلط دولت یازدهم دانست.

نبود اختلاف محسوس در قیمت بنزین و سی ان جی موجب شده است که مردم به مصرف سی ان جی روی نیاورند.

سرانجام اجرای این سیاست ها در سالهای اخیر، سبد مصرف سوخت را تنها به بنزین محدود کرده است.

*با حذف کارت سوخت تشخیص مصرف واقعی از غیر واقعی غیر ممکن است همچنین باید به حذف ابزارهای کنترلی نظیر کارت سوخت در دولت یازدهم به عنوان یکی دیگر از دلایل اصلی افزایش مصرف بنزین اشاره کرد.

با حذف کارت سوخت تشخیص مصرف واقعی از غیر واقعی غیر ممکن است.

بی تردید با حذف کارت سوخت یک تانکر حامل بنزین می تواند بدون نظارت توسط ابزارهای کنترلی به جای داخل باک خودروها برای قاچاق به سوی مرزهای پاکستان و افغانستان فرستاده شود.

* مصرف گازوییل ارتباط ملموس تری از مصرف بنزین با رشد اقتصادی دارد آقای قره خانی نظر شما در مورد افزایش مصرف در سال جاری چیست و آیا موافق آقای خادمی هستید که باید اثرات تصمیمات اتخاذ شده در دولت یازدهم را از عوامل اصلی رشد بی رویه مصرف بنزین دانست؟ قره خانی: در ابتدا باید در رابطه با رشد اقتصادی و مصرف بنزین مطلبی عرض کنم.

بنده معتقدم که رشد مصرف بنزین به صورت جزیی می تواند نتیجه رشد اقتصادی باشد اما مصرف گازوییل ارتباط ملموس تری با رشد اقتصادی دارد.

به این دلیل که گازوییل عمدتا در واحدهای تولیدی و صنایع بزرگ مورد مصرف قرار می گیرد.

باید به الگوی غلط مصرف به عنوان یکی از عوامل ریشه ای اشاره کرد.

یکی از پیامدهای این الگوی غلط مصرف به این صورت است که درگذشته تنها شاهد ترافیک در تهران بودیم اما هم اکنون معضل ترافیک مانند یک بیماری همه گیر به تمام کلان شهرها سرایت کرده است.

می توان از افزایش تعطیلات، قرار داشتن در فصل تابستان، گنجایش کم جاده ها، عدم توسعه حمل و نقل عمومی به خصوص در کلان شهرها به عنوان عوامل تاثیرگذار در افزایش مصرف یاد کرد.

همچنین افزایش میزان تولید خودرو در کشور نیز از عوامل مهم رشد مصرف بنزین است.

برای مثال سالانه بالغ بر یک میلیون خودرو در کشور تولید می شود در صورتی که تنها حدود صد و بیست هزار خودرو اسقاط و از چرخه شبکه حمل ونقل خارج می شوند.

متاسفانه تمام تلاش مان معطوف شده به ساخت فرودگاه در استان ها و این را نشانه توسعه شهر خود می دانیم، در صورتیکه اولویت با توسعه حمل و نقل ریلی است.

عدم توسعه حمل و نقل ریلی و استفاده از لوکوموتیوهای پیشرفته را می توان از دیگر دلایل افزایش مصرف بنزین دانست.

* آمریکا با تحریم بنزین به دنبال بر هم زدن امنیت کشور بود در خصوص اهمیت کالای استراتژیک بنزین باید اشاره کنم با توجه به وابستگی کشور به واردات بنزین در اوایل دهه 80، آمریکا با تحریم بنزین درصدد برهم زدن امنیت کشور بود.

با تحریم بنزین علاوه بر مختل شدن فعل و انفعالات اقتصادی باعث به وجودآمدن تنش های اجتماعی و اعتراض های عمومی می شد که این توطئه با تولید بنزین پتروشیمی ها، سامانه هوشمند سوخت و کارت سوخت به خوبی مهار شد.

سامانه هوشمند سوخت با مدیریت خوب و همکاری مردم به نحو احسن اجرا شد به طوری که اگر این سامانه نبود هم اکنون به 185 میلیون لیتر در روز بنزین برای مصرف نیاز داشتیم.

اما به هر حال در شرایط فعلی با کارت سوخت موافق نیستم.

به این دلیل که ما در نبود تحریم و جنگ باید کشور را به سمت و سوی عادی سازی هدایت کنیم.

همچنین مردم دیگر از کارت سوخت استفاده نمی کنند و نباید دوباره مردم را به زحمت بیاندازیم.

آقای خادمی مگر از میزان قاچاق بنزین آمار و ارقام مشخصی وجود دارد که برای مقابله با آن مجبور باشیم تصمیمی در سطح ملی اتخاذ کنیم؟ بررسی ها نشان می دهد با وجود اینکه بین سال های 86 تا 93 تعداد خودروهای کشور حدود 10 میلیون دستگاه افزایش یافته است یعنی تعداد خودروهای کشور که در سال 85 حدود 8 میلیون و 230 هزار دستگاه بود، در سال 93 به حدود 18 میلیون و 155 هزار دستگاه افزایش یافته بود یعنی 2.

2 برابر شده بود.

با این وجود، مصرف بنزین کشور در سال 93 کمتر از مصرف این فرآورده نفتی در سال 85 بود.

خادمی: دقیقا همینطور است.

در سال های قبل با افزایش تولید خودرو مواجه بودیم.

اما با وجود کارت سوخت، نظام دو نرخی، سامانه هوشمند سوخت مانع از افزایش مصرف شدیم.

لازم است بدانیم، در سال های قبل در حوزه مصرف سوخت چه در قیمت بنزین و چه در میزان مصرف مشکلات اساسی وجود داشت.

به دلیل نبود ابزار کنترلی، مصرف غیر واقعی شکل گرفته بود به این معنا که در نبود نظارت، بنزین به آن سوی مرزها قاچاق می شد و برای تامین مصرف داخل کشور به واردات متوسل می شدیم تا مصرف واقعی را تامین کنیم.

راهکارهای موجود برای حل این معضل عبارتند از افزایش قیمت بنزین، به کارگیری نظام چند نرخی و استفاده از ابزارهای کنترلی نظیر کارت سوخت که بهرمندی هم زمان از هرسه راهکار، بهترین سیاست است.

به دلیل تبعات اجتماعی که این راهکارها به همراه داشت، دولت ها قبل از سال 84 ترجیح می دادند که برای حل مشکل تلاش نکنند تا اینکه دولت نهم تصمیم گرفت به دلیل توزیع ناعادلانه یارانه سوخت بین مردم و تخصیص یارانه بیشتر به افرادی که مصرف و تعداد خودرو بیشتری داشتند، ریسک اجرای این راهکارها را به جان بخرد که در نهایت کشور را از وابستگی به واردات بنزین نجات داد.

این کنترل مصرف تا دولت یازدهم ادامه داشت و در مجلس نهم نظام دو نرخی و وجود کارت سوخت تصویب شد.

اما به دلیل عدم اعتقاد وزارت نفت و آقای زنگنه در خصوص به کارگیری راهکارهای موجود، به تدریج با تک نرخی کردن قیمت بنزین، عملا کارت سوخت از کار افتاد.

اما باید اضافه کنم در مورد گازوییل وضع به گونه ای دیگر است که با اجرای طرح تخصیص سوخت براساس پیماش در این بخش از شرایط مطلوبی برخوردار هستیم.

*بزرگترین خطای زنگنه بارها گفته ام و بار دیگر هم عرض می کنم بنده مخالف عملکرد زنگنه هستم به این دلیل که این وزیر به وعده های خود در طول 4 سال عمل نکرده است.

در بخش سوخت قرار بود مصرف را سامان دهد، وضعیت فعلی حاکی از مصرف بیش از 85 میلیون لیتری بنزین است.

قرار بود کشور را در بنزین خودکفا کند اما درحال حاضر روزانه 12 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می شود.

بزرگترین خطای زنگنه چه در دوران مدیریت بر وزارت نفت در دولت های هفتم و هشتم و چه در دولت یازدهم این بوده که ایشان معتقد است نیازی به احداث پالایشگاه نداریم بلکه بنزین بهتر و با کیفیت تری را وارد می کنیم.

قرار بود سال گذشته پالایشگاه خلیج فارس به اتمام برسد.

در حال حاضر از سوی وزارت نفت این مطلب مطرح می شود که از فاز 1 پروژه که خود از 3 بخش تشکیل شده، تنها بخش اول آن راه اندازی شده است.

از یک طرف حالا که از دوستان می پرسیم که چرا پالایشگاه نمی سازید، جواب می دهند که مگر قرار به ساخت پالایشگاه است؟ و از طرف دیگر با سوء مدیریت بلایی بر سر پالایشگاه های موجود آورده اند که برای هر کسی مشکلات را توضیح می دهیم در جواب پاسخ می دهد که همان بهتر که پالایشگاه نسازند.

به عنوان مثال از زمانیکه پالایشگاه آبادان ایجاد شد به دلیل سوخت رسانی به کشتی های انگلیسی مازوت تولید می کرد پس از این همه سال هنوز که هنوز است این پالایشگاه با همان ساختار اولیه، فعالیت خود را ادامه می دهد.

*دور خودمان چرخ می زنیم این همه منابع در کشور وجود دارد اما دور خودمان چرخ می زنیم ، علت هم توسعه فساد است.

برایتان مثال می آورم؛ شش پروژه پالایشی تحت عنوان سیراف قرار بوده که تا پایان سال 96 راه اندازی شود اما تا این لحظه کلنگ نخورده است.

آقای قره خانی درست اشاره کردند که اکثر شهروندان از کارت سوخت استفاده نمی کنند ولی در حال حاضر کارت سوخت در جایگاه های عرضه سوخت به عنوان یک ابزار نظارتی بر عملکرد جایگاه داران استفاده می شود.

همین استفاده نیم بند از کارت سوخت باعث شفافیت در شبکه توزیع شده و در نتیجه امکان قاچاق کاهش پیدا کرده است.

در نبود کارت سوخت محموله ارسالی از شرکت ملی پخش فرآورده های ایران به جای جایگاه های عرضه سوخت از لب مرز سر در میارد.

یادمان نرود در زمان تحریم اگر سامانه هوشمند سوخت نبود نمی توانستیم مصرف بنزین را کنترل کنیم.

بنابراین می توانیم با حفظ راهکارهایی که در گذشته از آنان نتیجه مطلوب حاصل شده، همواره آماده شرایط بحرانی باشیم.

در پاسخ به آقای قره خانی عرض کنم که اولا در نبود سامانه هوشمند سوخت مصرف بنزین در سال 95 به بیش از 185 میلیون لیتر در روز می رسید که ایشان به آن اشاره کرد، ثانیا به دلیل تفاوت قیمت سوخت در داخل با کشورهای همسایه منطق اقتصادی حکم می کند که سوخت قاچاق شود، ثالثا اگر اخبار کشف قاچاق را تنها در سال 96 رصد کنیم، شاهد قاچاق گسترده سوخت هستیم.

آقای قره خانی نظر شما درباره وضعیت پالایشگاه سازی چیست؟ قره خانی: حقیقتا در بخش پالایشگاه سازی اراده قوی وجود نداشته است.

9 پالایشگاه در گذشته راه اندازی شده و اکنون نیز در همان موقعیت قرار گرفته ایم.

از 7 پالایشگاه جدیدی که باید به بهره بردای می رسید، تنها ستاره خلیج فارس است که فاز اول آن تا پایان سالجاری افتتاح می شود.

قرار براین بود که از این پالایشگاه روزانه 16 میلیون لیتر بنزین به شبکه توزیع وارد شود که متاسفانه این امر با تاخیر در حال انجام است.

البته وضعیت بد حمل و نقل عمومی را نیز در افزایش مصرف بنزین نباید از یاد ببریم.

براساس آمارهایی که اخیرا اعلام شده است، تنها برای مترو شهر تهران نزدیک به 3 هزار واگن کمبود وجود دارد که این نشانگر وضعیت نامناسب حمل و نقل عمومی در شهر تهران است که این وضعیت را برای سایر شهرها می توان با ضریب بالاتری در نظر گرفت.

آقای خادمی لطفا جمع بندی خودتان را در مورد بحث مذکور بفرمایید؟ خادمی: افزایش قیمت بنزین شاید یکی از راه های کنترل مصرف سوخت در کوتاه مدت باشد اما جامعه پس از مدتی به دلیل عدم توسعه حمل و نقل عمومی و نبود خودروهای با کیفیت، خود را با قیمت های جدید وفق می دهد.

*آقای زنگنه ژنرال ها را نشان دهید برای حل و فصل خیلی از معضلات کشور باید از لحاظ سلامت مسئولان به دهه 60 بازگشت.

آقای زنگنه کاربلد این حوزه نیست چون از بدنه وزارت نفت نبوده، آشنایی با نفت نداشته و تیمی هم که به همراه ایشان به وزارت نفت آمدند همان تیم جهاد سازندگی و وزارت نیرو هستند که به وزارت نفت آورده شده اند.

بنده از ایشان سوال می کنم قرار بود ژنرال ها را به وزارت نفت بیاورید، یک ژنرال به ما نشان دهید، در وزارت نفت یک فرد را نشان دهید که زنگنه به آنجا آورده و مسئولیتی که به آن داده با تحصیلات و سوابقش مرتبط باشد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران چه فردی با چه تجربیات کاری بوده که در این سمت قرار گرفته است.

او تنها یک حسابدار بود.

شاید یک بخشی از عملکرد دهه هفتاد آقای زنگنه قابل دفاع باشد اما عملکرد وی در دولت یازدهم به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

به عنوان دستاورد اعلام می شود که تولید نفت دو برابر شده است، کارشناسان وزارت نفت به این دستاورد می خندند، جرات ندارند که اعلام کنند.

به دلیل وجود تحریم امکان فروش نفت وجود نداشت حالا این محدودیت ها برای فروش برداشته شده و همان پتانسیل بالقوه را به بالفعل تبدیل شده است.

آمار سال های گذشته را که بررسی می کنیم، سال 89 به تولید 4 میلیون 200 هزار بشکه نفت رسیده بودیم.

*عملکرد موفق دولت یازدهم در مدیریت مصرف سوخت آقای قره خانی جمع بندی شما چیست؟ قره خانی: انحصاری بودن تولید خودرو در کشور که استفاده نادرست خودروسازان از این فرصت داده شده را در پی داشته، باید اصلاح شود.

به منظور برقراری عدالت در تخصیص یارانه های سوخت و برای کنترل مصرف یا باید از خودروها مالیات گرفته شود و یا سیاست افزایش قیمت با درآمد مردم اجرا شود.

به طور کلی عملکرد دولت در زمینه مدیریت مصرف سوخت را موفق می دانم.


کلید واژه ها: مصرف بنزین - رشد اقتصادی - افزایش - بنزین - مصرف - اقتصادی - اقتصاد - افزایش مصرف بنزین - افزایش قیمت - دولت - نشان - قیمت بنزین - مصرف سوخت - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - ماه مبارک رمضان - سفرهای نوروزی - درصد - قیمت - دولت یازدهم - انرژی - وزارت - میزان - تصمیم گیری - پالایشگاه - مدیرعامل - مجلس - رکود - بزرگترین - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
قیمت نفت اوپک افزایش یافت

طلا در بازارهای جهانی چقدر گران شد؟

روبات مهربان و کوچک که دلتنگی سالمندان را رفع می کند

از 11 صبح فردا آغاز می شود عرضه بسته های 20 تایی سکه در بانک کارگشایی

قیمت نفت اوپک افزایش یافت/ هر بشکه نفت اوپک 61.14 دلار

ورود یک میلیون مترمکعب روان آب به شبکه آبیاری تنگستان

بازپرداخت وجوه سپرده گذاران افضل توس و وحدت از فردا

خواب ناکافی، احساسات را به هم می ریزد

آغاز پخت نان جیرجیرک در فنلاند

مجوز پرداخت سپرده­ های بیش از مبلغ 30میلیون تا سقف مبلغ 1میلیارد ریال ابلاغ شد

تاریخ مراجعه به شعب بانک آینده برای تصفیه سپرده گذاران تعاونی اعتبار افضل توس مشخص شد

از اعلام میزان بدهی خارجی تا تغییر مدیر عامل سایپا /افزایش قیمت نان کلید خورد

روسیه پای خود را به عنوان بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین سفت کرد

ورود یک میلیون متر مکعب روان آب به شبکه آبیاری تنگستان

هزینه دو میلیارد ریالی برای تکمیل زیرساخت های مسکن مهر + فیلم

آخرین اخبار از وضعیت گران شدن نان

تهیه شکلات صبحانه خانگی

جریمه گران فروشی فقط 220 هزار تومان

سهم ناچیز 8.3 درصدی بخش تعاون در تولید ناخالص داخلی کشور

سرمایه گذاری در طلا، دلار یا ارز مجازی؟

افسانه پول های مرموز

رییس مجمع واردات در گفت وگو با فارس مطرح کرد: سیاست تجارت خارجی ایران غافلگیر کردن تجار است/ تصمیمات مقطعی رانت زا باید متوقف شوند

آخرین وضعیت ایمن سازی خط 7 مترو تهران تشریح شد

دولت هنوز زمان دقیق باز شدن ثبت سفارش واردات خودرو را اعلام نکرده است

با نصب دکل 94 فتح، عملیات مهار چاه رگ سفید سرعت گرفت

انتشار اولین آمار فروش «قاتل اهلی» کیمیایی

بازپرداخت وجوه سپرده گذاران افضل توس و وحدت از فردا

طلا در بازارهای جهانی چقدر گران شد؟

جزییات کامل شرایط و مبلغ وام بانک مسکن

2 کانال «شارژ» قیمت خودروهای وارداتی

هزینه گران حجامت و زالودرمانی

مهمترین مباحث مطرح شده در سمینار جی یی سی اف

شهردار لاهیجان: از ساخت و سازهای اصولی و قانونی حمایت می کنیم

زمان قرعه کشی وام ضروری بازنشستگی

وامهای سه و پنج میلیون تومانی برای اسکان موقت زلزله زدگان+ فیلم

دومین لامبورگینی گالاردو اسپایدر از بندر خرمشهر وارد کشور شد+عکس

وامهای سه و پنج میلیون تومانی برای اسکان موقت زلزله زدگان

دولت در اقتصاد باید نقش تسهیل گری داشته باشد

ایمنی، مقوله ای مغفول مانده در معادن کشور/ نقش حیاتی معادن در اقتصاد کشور

سهم معادن در آلودگی هوای تهران غیر قابل انکار است

افزایش هشداردهنده آلودگی نوری در جهان و تاثیر منفی آن بر الگوی خواب

حجامت و زالودرمانی بیمه نیستند/ پرداخت از جیب 100 درصدی مردم در حوزه طب ایرانی

سهم معادن در آلودگی هوای تهران غیر قابل انکار است

ما دولتی نیستیم صدای رسای مردم هستیم/کمک های مردمی به زلزله زدگان به 50 میلیارد تومان می رسد

مطالعه جهانی:دخترها در حل مسائل و مشکلات بهتر از پسرها هستند

نسخه های چینی برای موتورهای ایرانی

طراحی داخلی مرسدس بنز A کلاس 2018 را ببینید

انتشار رندرهایی که طراحی مدل 2018 موبایل Galaxy A5 را فاش می کنند

بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه از فردا شروع می شود

پیش نویس بیانیه نشست سران مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز آماده شد

پلاکت و پلاسمای خون تان را اهدا کنید

هندی ها روی سیب ایران 50 درصد تعرفه می بندند

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در گفت وگو با فارس: دولت هنوز زمان دقیق باز شدن ثبت سفارش واردات خودرو را اعلام نکرده است

از سرگیری طرح نوسازی تاکسی های فرسوده در کشور

تمام مطالبات گندم کاران پرداخت شد

پرداخت یارانه برای تولید سیمان به صرفه نیست/رشد قیمت سیمان بازار مسکن را متلاطم نمی کند

قیمت طلا افزایش یافت

بیش از 6 هزار اشتغال در اردبیل به ثبت رسید

افزایش صادرات محصولات فولادی ایران به لطف رقابتی بودن قیمت ها

برنامه آمریکا برای تعرفه 756 درصدی گمرکی فولاد روسیه

ایران با 1400 میلیارد دلار سرمایه معدنی چه می کند؟

صنایع فلزی، متهم ردیف اول آلاینده های معدنی

بیش از 40 میلیارد تومان کمک های مردمی به زلزله زدگان صورت گرفت

ساخت کارخانه کمپوست لنگرود در 18 ماه

سیمای زنی در دور دست ها

صدور کارت ملی برای سالمندان و معلولان بدون مراجعه حضوری به مراکز

آمریکای لاتین جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ایران دارد

پیش بینی: فروش افتتاحیه «جنگ ستارگان 8» بیش از 200 میلیون دلار

ضرورت توجه به تولید لوازم خانگی در داخل کشور

آغاز بازپرداخت سپرده های مردم در 3 تعاونی اعتباری منحله از شنبه

تولید برای رفع نیاز داخلی، بوی توسعه یافتگی نمی دهد

ژیلا سجادی، سعید ضرغامی سنجش و ارزیابی مؤلفه های تأثیرگذار بر تخریب گری (وندالیسم) در فضاهای عمومی

افزایش قیمت خودرو در پی ممنوعیت ثبت سفارش

لزوم بازنگری تعیین نرخ کرایه تاکسی ها در پایتخت

سیمای زنی در دور دست ها

عدم تثبیت مکان استقرار از مشکلات مرتبط با گمرک شهرستان آمل است

افزایش قیمت نهاده ها، تولیدکنندگان مرغ مازندران را نگران کرد

بازپرداخت سپرده های تعاونی های منحله از فردا

آغاز بازپرداخت سپرده های مردم در 3 تعاونی اعتباری منحله از 4 آذر

افزایش صادرات محصولات فولادی ایران به لطف رقابتی بودن قیمت ها

آمار فروش نیسان در نه ماهه نخست سال 2017

قیمت طلا به 1291 دلار رسید

ازبکستان خواستار خرید سهام شرکت های پتروشیمی ایران شد

هجوم آمریکایی ها به فروشگاه ها در جمعه سیاه/تصاویر

آشنایی گام به گام با شیوه های مبارزه با فساد در ایران

آخرین آمار فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام

­ارزش شاخص کل بورس ‏‏اوراق بهادار سوییس کاهش یافت

حیدر باقری اصل واکاوی انتساب نظریه صحت و لزوم بیع معاطاتی به شیخ مفید

هوای تهران در مرز پاک قرار دارد

هشدار جهاد کشاورزی خراسان رضوی به کشاورزان

آغاز بازپرداخت سپرده های مردم در 3 تعاونی اعتباری منحله از شنبه

پوتین پادشاه جدید اوپک

سود پرداختی به مشمولان سهام عدالت تنها 1300میلیارد تومان +جدول

اعزام 10 نانوای ایرانی به فرانسه برای یادگیری روش درست پخت نان

صنعت کشور در چنگال دلالان ماشین آلات خارجی گیرکرده است

اوپک 3 ساعته در مورد تمدید توافق کاهش تولید تصمیم می گیرد

حال و روز بازار قیر صادراتی خوب نیست

سه تعاونی اعتباری این هفته تعیین تکلیف می شوند

قیم مردم برای بازسازی مناطق زلزله زده نیستیم

ورود مسافری گوشی تلفن همراه آیفون X ممنوع نیست

وعده جدید رییس کل بانک مرکزی برای سپرده گذاران غیرمجاز

رکوردشکنی نفت در بازارهای جهانی ادامه دارد

اعزام نانوایان ایرانی برای آموزش پخت صحیح نان به فرانسه

شب ها سالانه 2.2 درصد پرنورتر شده اند!

معامله روزانه 330 هزار سکه در بورس

مراسم تجلیل از واحد های صادراتی نمونه در منطقه آزاد انزلی

آخرین وضعیت ایمن سازی خط 7 مترو تهران تشریح شد

بازار مسواک های قاچاق و تقلبی داغ می شود/ تبعات یک ممنوعیت

نمایشگاه ها باید باعث توسعه صادرات شوند لزوم استفاده اقتصادی از ثبت های جهانی استان

هزینه دو میلیارد ریالی برای تکمیل زیرساخت های مسکن مهر+فیلم

بیکاری 29 درصدی جوانان 15 تا 24 ساله در استان ها

تداوم موج همدلی مردم فارس با زلزله زدگان کرمانشاه

اطلاع رسانی بانک ها در خصوص حساب های راکد

سهم معادن در آلودگی هوای تهران غیر قابل انکار است

مد عجیب عمل های زیبایی در زنان برای مورد پسند مردان قرار گرفتن + تصاویر

اشتغال و سرمایه گذاری با تاسیس دالان بین المللی بین ایران، افغانستان و هند

خرید آتی سکه در بورس رونق گرفت

سود پرداختی به مشمولان سهام عدالت تنها 1300میلیارد تومان +جدول

گمرک: ورود مسافری گوشی تلفن همراه آیفون X ممنوع نیست

4 آذر؛ اجرای تصمیم سران قوا درباره سپرده های مردم

خط لوله 26 اینچ گچساران به گوره مجددا فعال شد

پایان کشت پاییزه غلات درخلیفان

لزوم مشارکت مردم برای اجرای طرح آبیاری در دیشموک

طلای جهانی در مرز 1290 دلار ایستاد

فعالیت خط لوله 26 اینچ گچساران به گوره ازسر گرفته شد

ماجزای کمک 10 میلیاردی فرح پهلوی به زلزله زدگان کرمانشاه چیست ؟

ولادیمیر پوتین؛ پادشاه جدید اوپک

آغاز پرداخت وجه سپرده گذاران تعاونی افضل توس تا 100 میلیون تومان

قیمت طلا افزایش یافت

همایش “بسیج،اندیشه ورزی و نقش صنعت در توسعه پایدار کشور” دربافق برگزار شد.

از سرگیری تولید اتوبوس در ساوه از سال آینده

آغاز همکاری ایران و اتریش در بخش انرژی های تجدیدپذیر

راه اندازی سامانه ثبت درخواست معلولان در روز جهانی معلولان

مدیر نیروگاه های برق آبی کشور از رشد 10 درصد تولید انرژی نیروگاه ها نسبت به سال گذشته خبر داد

پایداری زنجیره سیب در آذربایجان غربی نیازمند برنامه ریزی است

تنها 4 درصد مردم ایران بیمه عمر و زندگی دارند

قیمت نفت به 63 دلار و 48 سنت رسید

رییس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی به فارس خبر داد: مشکلات صادرات سیب به 5 کشور همسایه/هندی ها روی سیب ایران 50 درصد تعرفه می بندند

پیش بینی استحصال بیش از 265 هزارتن شکر طی سال جاری در آذربایجان غربی

نگاهی به افزایش قیمت سکه در هفته گذشته

بسته های سرمایه گذاری فرصت اشتغال مولد را فراهم آورده است

مجموعه تولید نان به سمت تولید انبوه و صنعتی حرکت کند

قیمت طلا به 1291 دلار رسید

قیمت نفت به 63 دلار و 48 سنت رسید

مسافرت به سبک مردم بنگلادش! +عکس

افزایش عمر جاده ها با کمک گرافن

آغاز پیش فروش اینترنتی کوییک از 7 آذر

کاغذ 20 درصد گران شد

نمایشگاه عرضه محصولات اقتصاد مقاومتی در بافق افتتاح شد+عکس

ادامه رکوردشکنی نفت در بازارهای جهانی

تولید انرژی های تجدید پذیر به عنوان یک هدف مهم تقویت شود/ برای خرید تضمینی برق حاصل از این انرژی ها تلاش می کنیم

گشایش رسمی 3 نمایشگاه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک روز

تعیین تکلیف سپرده های یک میلیارد ریالی افضل توس از فردا آغاز می شود

قیمت طلا به 1291 دلار رسید

دومین لامبورگینی گالاردو اسپایدر از بندر خرمشهر وارد کشور شد+تصاویر

تخلف در بانک سرمایه، سو استفاده از منابع بانک مرکزی بود نه از سهام و جیب معلمان

دستگیری 30 متخلف برداشت شن و ماسه در تنکابن

1400 قلم کالا از دریافت ارز مبادله ای حذف شدند

وعده ای برای سپرده گذاران غیرمجازهای واگذار شده

پیامک بانک ها درباره حساب های راکد/تعیین تکلیف 8 هزارمیلیارد ریال

بیانیه شرکت مدیران خودرو: تکذیب خبر وجود خودروهای غیر استاندارد چری در گمرک

افزایش 30 هزار تومانی سکه در هفته اخیر

عمق و نقدشوندگی مناسب بازار قراردادهای آتی سکه طلا

نظام قیمت گذاری، عامل بازدارنده برای ورود به تولید و صادرات

فارس به بهانه انتشار گزارش مالی یک نهاد انقلابی گزارش می دهد 2700 میلیاد تومان سود خالص و مرگ تدریجی 60 شرکت اشتغال زا/ آزاد راه تهران شمال عمده درآمد بنیاد مستضعفان را بلعید

آغاز همکاری ایران واتریش در بخش انرژی های تجدید پذیر

وعده رییس کل برای سپرده گذاران غیرمجازهای واگذار شده/ قفل"البرز ایرانیان" شکست

افزایش نرخ کرایه تاکسی ها نیازمند بازنگری دقیق است

احتمال افزایش قیمت کتاب با گران شدت کاغذ

نرخ فروش ورق سیاه در بازارآهن

لزوم تداوم سیاست های دولت جهت افزایش آمار اسقاط خودروهای فرسوده

وزیر راه خبر داد: آغاز بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه از فردا

بازسازی مسکن های روستایی آغاز شد؛ برای ایمن سازی هم فکری شده؟!

وزیر راه: بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه از فردا

تعطیل شدن نظارت فنی ساختمان خواسته ی سازندگانی که امضافروشی را مطرح کردند

«افتضاح دولت قبل» در سرویس بهداشتی های نیمه کاره!

سامانه ثبت درخواست معلولان دوشنبه 6 آذرماه راه اندازی می شود

قیمت آپارتمان درمنطقه شهرآرا

مجلس گزارش داد: مشمولین سهام عدالت تنها 11 میلیارد تومان به حساب دولت ریختند/ بدهی مشمولین 27 هزار میلیارد تومان

ثبت 13 وقف جدید در شهرستان سردشت

آمار جمعیت شاغل و بیکار در نیمه نخست سال اعلام شد

پایان اجلاس کمیسیون منابع زنده آبی دریای خزر در باکو

ایجاد اشتغال برای 369 نفر در قالب طرح کارورزی کرمان

برگزاری هجدهمین جشنواره هفته پژوهش و فناوری در گیلان

افزایش عمر جاده ها با کمک گرافن

لزو مشارکت مردم برای اجرای طرح آبیاری در دیشموک

اختصاص هزار میلیارد تومان تسهیلات به زلزله زدگان کرمانشاه

دومین لامبورگینی گالاردو وارد کشور شد+تصاویر

افزایش عمر جاده ها با کمک گرافن

فروش یارانه ای گاز برای ورود به بازار LNG/نرخ فروش، کمتر از تولید

تاثیر افت لیر بر سفر ایرانی ها به ترکیه چیست؟

تخلف های 20 هزار متری و بی سابقه ساخت و ساز در منطقه 22

آغاز پخت نان جیرجیرک در فنلاند

صادرات 188 هزار دلار محصولات لبنی از مرز آستارا به روسیه

اجرای طرح حذف دفترچه از خطاهای پزشکی در نسخه نویسی جلوگیری کرده است

فعالیت خط لوله ٢٦ اینچ گچساران به گوره ازسر گرفته شد

مشکلات آماده سازی و خدمات زیربنایی مسکن مهر پردیس ادامه دارد

فارس گزارش می دهد تصویری از روابط اقتصادی ایران و اتریش/ تلاش زیمنس اتریش برای انعقاد قرارداد با ایران علیرغم وجود مشکلات بانکی

وزیر راه: بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه از فردا

پیامک بانک ها درباره حساب های راکد/تعیین تکلیف 8 هزارمیلیارد ریال

تأ ثیر سیاست های غلط دولت بر مصرف بنزین

تأ ثیر سیاست های غلط دولت بر مصرف بنزین