مطالب مرتبط:
تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است
تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع، تحریف این مفهوم مهم است
شرایط ثبت نام در سهام عدالت/ مهلت ثبت نام تا 30 شهریور
روند عادی دریافت و راستی آزمایی کد شبای مسولان سهام عدالت
پرداخت سود سهام عدالت متوفیان منوط به ارایه گواهی حصر وراثت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-13اقتصادي

تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است


بازتوزیع یکی از مفاهیم اقتصادی بوده که قواعد خاص خود را در علم اقتصاد دارد اما اینکه عدالت را به بازتوزیع تقلیل داده و مفهوم آن را به زعم خود تغییر دهیم، - برخلاف اخلاق علمی است.

از دستیار ویژه رییس جمهور تقاضا می شود به جای طرح مفاهیم در سخنرانی های یک طرفه، به درخواست حضور در جلسات مباحثه پاسخ گویند و نظرات خود را در بوته نقد دیگر اساتید و کارشناسان اقتصادی از طیف های مختلف نیز قرار دهند تا در این زمینه علاوه بر شنیدن نظرات دیگران، شرایط بحث و هم اندیشی فراهم شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمقاومتی نیوز مسعود نیلی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، در گردهمایی دانش آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف یک سخنرانی با عنوان چگونگی پیدایش و رشد ابرچالشهای اقتصاد ایران ایراد کرد.

وی در این سخنرانی" به آسیب شناسی اقدامات اقتصادی کشور از سال های گذشته پرداخته و ارائه راهکار را نیازمند آسیب شناسی صحیح دانست.

با این وجود، نکاتی در سخنرانی ایشان وجود داشت که لازم است در خصوص آن شفاف سازی شود.

بی عدالتی گسترده قبل از انقلاب نیازمند توزیع فراگیر بود دکتر نیلی در بخشی از سخنان خود گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، همان ذهنیتی که در سال­های قبل از انقلاب هم وجود داشت که شرط لازم و کافی برای تحولات کشور اراده دولت است، ادامه یافت.

اما تغییری که صورت گرفت اضافه شدن مفهومی بود به رفتار دولت به نام عدالت.

در واقع نقصانی که به درستی عملکرد دولت­های گذشته شناسایی می­شد عدم توجه به عدالت بود.

بدین معنا که تا پیش از انقلاب اسلامی، دولت فاقد کارکردی عادلانه بوده و نیاز بود که عدالت به مبانی رفتاری دولت اضافه شود.

اما نکته اصلی تعریف خاصی بود که از این مفهوم مبنای کار قرار گرفت و بر اساس آن، عدالت نه به معنی بازتوزیع بلکه به معنی فراگیرتر شدن توزیع تعریف شد.

در نتیجه دولتی با رسالت­ها و وظایف بسیار گسترده و هزینه بر ایجاد شد که اساساً توجهی به محدودیت منابع نداشت.

در پاسخ به این قسمت از صحبت های ایشان، اشاره به نکات زیر ضروری است: 1- تعریف عدالت به عنوان بازتوزیع تقلیل دادن این مفهوم گسترده و تحریف آن است؛ مفهومی که یکی از مهمترین اصول دین مبین اسلام و از پایه های قانون اساسی کشور است.

بازتوزیع یکی از مفاهیم اقتصادی بوده که قواعد خاص خود را در علم اقتصاد دارد اما اینکه عدالت را به بازتوزیع تقلیل داده و مفهوم آن را به زعم خود تغییر دهیم، برخلاف اخلاق علمی است.

2- انقلاب اسلامی ایران و تشکیل جمهوری اسلامی در ادامه آن به خواست مردمی شکل گرفت که مهمترین خواسته شان پس از حکومت اسلام، عدالت بود؛ عدالتی که باید همه شئون زندگی آنها را پوشش می داد.

اما چرا مردم از بی عدالتی گلایه مند بودند؟ رجوع به آثاری چون کتاب اقتصاد سیاسی ایران که در آستانه انقلاب به قلم دکتر کاتوزیان در انگلیس نگاشته شد و به اقتصاد ایران تا پیش از سال 1357 پرداخته، نشان می دهد که این بی عدالتی مصادیق مختلفی داشت: تنها شش دهم درصد از شاغلین کشور در بخش نفت و حوزه های وابسته که 30 درصد از اقتصاد ایران را تشکیل می داد فعال بودند؛ به روستاها و حتی شهرها رسیدگی نمی شد و تنها شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و & برای توزیع ثروت ملی مدنظر قرار گرفته بود و امکانات و منابع اصلی تنها در این شهرها مصرف می شد؛ 45 درصد از جمعیت ایران دچار سوء تغذیه و در واقع زیر خطر فقر بود و & مردم برای پایان دادن به این وضعیت انقلاب کردند و بعد از انقلاب، رساندن امکانات به تمامی مناطق به عنوان مصداقی از عدالت که خواسته خود مردم بود صورت گرفت.

هرچند نمی توان نحوه اقدام در این زمینه را بدون نقد دانست اما این مهم از دستاوردهای انقلاب برآمده از عدالتخواهی مردم بود.

دستاوردی که طبق گفته رییس جمهور آقای روحانی باعث شده است امروز میزان فقر از 45 درصد زمان پیش از انقلاب بسیار کاهش یافته و در آستانه ریشه کن شدن قرار بگیرد.

3- اقتصاددانان بایستی سیاستگذاری ها را در راستای تحقق این هدف جمهوری اسلامی و قانون اساسی بهبود داده و از ابزارهای اقتصادی در راستای اهداف کلان کشور استفاده می کردند.

اما این مهم صورت نگرفت و دلیل آن تفاوت نگرش بود.

نگرشی که عدالت را در کنار کارآیی موضوع سیاستگذاری دولت نمی دانست و تنها کارآیی را اصل می شناخت؛ نگراشی که باعث شده است امروز مفهوم عدالت به بازتوزیع تقلیل یابد! بانک ها هیچ گاه در راستای اهداف حاکمیت حرکت نکرده اند دستیار ویژه رییس جمهور در بخشی دیگر از صحبت های خود در خصوص انحراف منابع مالی بیان نمود: از طرفی به بانک­ها نیز تکلیف شد که سپرده ­ها و منابع خود را در جهت تشخیص و مصلحت دولت به مصرف برسانند.

در نتیجه بیماری بودجه ای دولت رفته رفته به بانک نیز سرایت کرد و این نهاد مالی مهم در اقتصاد نیز دچار مشکلات مالی شد.

در این خصوص لازم به ذکر است که همانطور که در آمارهای بانک مرکزی ارائه شده است، تقریبا هیچگاه بانک ها در راستای سیاستگذاری حاکمیت و بانک مرکزی، منابع خود را تخصیص نداده اند.

حتی تسهیلات تکلیفی بانکی نیز در میان کل تسهیلات اعطایی حجم قابل توجهی نداشته است؛ هرچند بعضا به عنوان دلیل اصلی در مشکلات نظام بانکی خوانده می شود.

عدم توجه بانک ها به دستورات حاکمیت در بعضی سال ها در تصویر زیر نشان داده شده است: همانطور که در نمودار مشخص است، بانک ها همواره همانگونه که صلاح دانسته اند تسهیلات ارائه کرده اند و هیچگاه بر اساس قوانین و دستورالعمل های مصوب، به ارائه تسهیلات بانکی نپرداخته اند.

این درحالیست که قدرت خلق پول از جانب حاکمیت در اختیار بانک ها قرار گرفته است تا بر اساس آن، زمینه را برای پیشرفت و حمایت از لوکوموتیوهای اقتصادی فراهم آورند.

اتفاقی که در روند توسعه بسیاری از کشورهای از جمله کره جنوبی مشهود است.

برای اصلاح تعرفه گذاری انرژی اقدام کنید دکتر نیلی در بخشی دیگر از سخنان خود اضافه کرد: افزون بر این، قواعد حاکم بر مبادله حامل­ های انرژی نیز مشمول مفهوم یاد شده از عدالت شد و بر این اساس دولت وظیفه پیدا کرد این کالاها را با قیمت نازل و مستقل از تورم در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

نتیجتا در شرایطی که میزان تولید نفت ثابت بود، مصرف انرژی به میزان قابل توجهی شدت گرفت و بر این اساس خالص صادرات نفت نیز کاهش پیدا کرد.

(اکنون ایران از جمله پرمصرف­ترین ­ها در انرژی به شمار می ­آید و بر اساس گزارش­های موجود، حدود 80 درصد آلودگی در کلان شهرهای کشور، ناشی از این مصرف بی­رویه در انرژی است.

) در این خصوص نیز لازم به ذکر است که بعضی گفته های دستیار ویژه رییس جمهور به نکات درستی اشاره دارد.

بررسی ها نشان می دهد که به دلیل پایین نگه داشتن قیمت انرژی و قیمتگذاری نادرست آن که باعث نفع دهک های بالای جامعه شده است، مشترکین پرمصرف گاز 9 برابر بیشتر از مشترکین کم مصرف یارانه می گیرند؛ همچنین پرمصرف های برق 6 برابر بیشتر از کم مصرف ها یارانه می گیرند.

طبق آماری دیگر دولت سالانه بیش از 80 هزار میلیارد تومان به صورت افزایش هزینه یا کاهش درآمد، صرف یارانه بنزین و گازوییل می کند.

اما نکته مهم اینجاست که چرا اقدامی در این خصوص انجام نمی شود؟ بارها در بررسی های انجام شده در مقاومتی نیوز "راهکارهای روز جهان برای اصلاح قیمتگذاری انرژی ارائه شده است که از جمله آن می توان به افزایش قیمت حامل های انرژی برای پرمصرف ها با استفاده از مدل IBT اشاره کرد که علاوه بر کاهش قابل توجه این یارانه پنهان بدون فشار به دهک های پایین جامعه، منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش قاچاق از طریق واقعی شدن قیمت های انرژی می شود.

بنابراین از آقای نیلی تقاضا می شود با توجه به مسئولیتی که در حال حاضر در دولت دارند، همین یک مورد را به عنوان یک اقدام طی این سال های مسئولیت خود پیگیری نموده و به نتیجه برسانند.

حال که آسیب شناسی انجام شده است، این مهم از ایشان انتظار می رود که تنها به بیان کلیات اکتفا نکرده و از جایگاه فعلی خود در جهت اصلاح قیمت گذاری انرژی استفاده نمایند.

درخواست از دستیار ویژه رییس جمهور برای حضور در جلسات هم اندیشی دکتر نیلی طی سال های اخیر همواره در تریبون های یکطرفه حضور داشته و صحبت های خود را در جمع هایی به صورت متکلم وحده ارائه کرده است؛ حال آنکه شرایط امروز از این شیوه سخنرانی گذشته است و برای بیان مفاهیم و بحث نیاز به تریبون های چندطرفه در جمع های کارشناسی و جلسات و میزگردهای متعدد تخصصی در خصوص مباحث است.

لذا از ایشان تقاضا می شود به جای طرح مفاهیم در سخنرانی های یک طرفه، به درخواست حضور در جلسات مباحثه پاسخ گویند و نظرات خود را در بوته نقد دیگر اساتید و کارشناسان اقتصادی از طیف های مختلف نیز قرار دهند تا در این زمینه علاوه بر شنیدن نظرات دیگران، شرایط بحث و هم اندیشی فراهم شود.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی با همکاری مقاومتی نیوز آماده برگزاری این نشست ها در صورت موافقت و همراهی ایشان خواهد بود.


کلید واژه ها: اقتصاد - توزیع - دستیار ویژه رییس جمهور - انقلاب اسلامی - اقتصادی - سخنرانی - مفاهیم اقتصادی - اسلام - دولت - اسلامی - قبل از انقلاب - رییس جمهور - دانشگاه صنعتی شریف - کارشناسان اقتصادی - جمهوری اسلامی - مدیریت - کشور - مفهومی - اقتصاد ایران - امور اقتصادی - قانون اساسی - ایران - رفتار - مسعود نیلی - علمی - نیلی - دانشگاه - برنامه - راهکار - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
عرضه رسمی Moto G5s موتورولا از 7 مهرماه با قیمت 230 دلار

نرخ تورم در شهریورماه 8.1 درصد شد

دلار و یورو پاییز را کاهشی آغاز کردند

کمتر از نیمی از تعهد اشتغال استان سمنان محقق شد

مقیمی: برای تقویت شوراها نیاز به قوانین جدید داریم

5 برابر شدندن مراکزصدور روادید برای زائران اربعین حسینی در خوزستان

توزیع 12هزارتن گوشت قرمز و مرغ منجمد از اول محرم آغاز شد

شرکت ملی پالایش: بنزین توزیعی در پایتخت، استاندارد یورو4 دارد

اپلیکیشن پرداخت عوارض آزاد راهی در راه است

رژیم صهیونیستی و صادرات «نظامی ـ امنیتی» به اروپا

«اورژانس» کمترین نارضایتی مردم از مجموعه وزارت بهداشت

تبلیغات ماهواره‎ای خودرو غیرقانونی است

چرا ایران خاموش نشد؟

کمتر از نیم ساعت یک ناهار خوشمزه بپزید

آغاز پیش فروش دنا ویژه مهرماه

قیمت های نجومی آیفون 8 در ابتدای ورود به بازار موبایل ایران

رونمایی پورشه از قایق 63.000.000.000 تومانی!/ سفر مافوق لوکس دریایی!

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: مشکلات کارگران هپکو و آذراب هنوز حل نشده است/ مسئولان نمک بر زخم کارگران نپاشند/ استاندار مرکزی به ریاست جمهوری برود و تا مشکل کارگران را حل نکرده به استان باز نگردد

ورود برنج دونوج (رتون) مازندران به بازار

اعمال محدودیت تنوع تایپ هواپیمای ایرلاین های داخلی

سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری غول اینترنتی چین روی خودروهای خودران

مسیر تهران - شمال تا سال آینده به بهره برداری می رسد

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری بنز در آمریکا

کاهش 22 سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه

افزایش 20 درصدی سطح کشت پاییزه جو در خراسان رضوی

قائم مقام وزیر کشور: انتخاب های وزیر کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم درست بوده است

ورود جدیدترین شاسی بلند ولوو به ایران

چین استفاده از بیتکوین را ممنوع کرد/کاهش 5 درصدی ارزش ارز مجازی

گام بلند وزارت نفت برای جلوگیری از خام فروشی

ادامه روند کاهشی نرخ مرغ در بازار

تغییر محل اعتبار پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان مغایر قانون است

قایق لوکس پورشه رونمایی شد! + تصاویر

مراسم امضای قرارداد بانک های ایران با «اوبر بانک» اتریش

استخدام مامور خرید در یک کارخانه در شهرک صنعتی ایوانکی

درخواست گزارش وزیر کار درباره حوادث اراک

گروکشی سازمان تأمین اجتماعی از کارگران آذرآب/ وزارت کار کم کاری کرد

مرغ گران می شود؟

شرایط صادرات گل آسان شد + سند

روند بهای اونس و سکه نقدی

سازش پرونده18 میلیون تومانی دراجرای احکام شورای حل اختلاف تهران

نرخ تورم 8 درصد شد

تأکید قائم مقام وزیر کشور بر نقش شوراها در حل مشکلات شهری

قائم مقام وزیر کشور: انتخاب های وزیر کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم درست بوده است

اعلام شماره شبا برای سهام عدالت محدودیت زمانی ندارد

7 معمای بی پاسخ درباره آیفون 10

340 تن گوشت ماهی در شهرستان آزادشهر تولید شد

همایش عاملیت های فروش قطعات سایپایدک برگزار شد

بازار عراق فرصتی غیرقابل تکرار برای بازرگانان ایرانی است

دستور ربیعی برای پیگیری مشکل کارگران هپکو و آذرآب

282 میلیارد ریال سهام در بورس سمنان معامله شد

ورود برنج دونوج (رتون) مازندران به بازار

قیمت نفت خام سبک ایران از 54 دلار گذشت

سکه طرح جدید 3900 تومان گران شد

آغاز برداشت عسل از 149 هزار کلونی زنبور

کاهش 22 سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه کاهش 36 درصدی نزولات جوی

«مودیز» رتبه اعتباری انگلیس را کاهش داد

بهره برداری خط آهن خواف – هرات در آینده ای نزدیک

بازار گرم اشعار عاشورایی و مداحی در صفحات معارفی رسانه ها

شرایط سختگیرانه برای بلامحل ها

اعلام شماره شبا برای سهام عدالت محدودیت زمانی ندارد

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری بنز در آمریکا

زلزله چشم انداز رشد اقتصادی مکزیک را کاهش داد

گسترش همکاری بانک ملی ایران و وزارت آموزش و پرورش

مسیر تهران - شمال تا سال آینده به بهره برداری می رسد

خسارت میلیاردی آفت چوبخوار به باغات بشرویه

ارزان ترین شاسی بلند ولوو به ایران می آید+عکس

شهرستان محلات قطب تریکوبافی کشور + فیلم

بخشنامه توقف حذف برچسب قیمت ابلاغ نشده است

بازار عراق فرصتی غیرقابل تکرار برای بازرگانان ایرانی است

ورود برنج دونوج (رتون) مازندران به بازار

770 میلیون ریال مشارکت مردمی در شهرستان آزادشهر جمع آوری شد

حضور نیروگاه حرارتی شازند در نمایشگاه HSE اراک

صعود قیمت سکه و دلار در نخستین روز پاییز

لرزه گرانی قیمت بر بازار اقلام اساسی محرم

مراکزصدور روادید برای زائران اربعین حسینی در خوزستان پنج برابر شدند

علت تعطیلی برخی جایگاههای سی ان جی شهر تهران مشخص شد

نرخ تورم در شهریورماه اعلام شد

دانشنامه اصطلاحات اقتصادی؛ نفت برنت چیست؟

جزییات امضای دو قرارداد مهم تأمین مالی بانک های کشور با بانک های اروپایی

فراخوان استخدام در یک شرکت تولیدی

شرکت ملی پالایش: بنزین توزیعی در پایتخت، استاندارد یورو4 دارد

اپلیکیشن پرداخت عوارض آزاد راهی در راه است

ابلاغ نتیجه کارشناسی بخشی از پرونده «ستایش» پس از اعتراض

سکه طرح جدید 3900 تومان گران شد

تصاویر: حیوانات خانگی عجیب و غریب چینی ها

فرق بین اوراق مشارکت و اوراق اجاره چیست؟

10 تیترداغ دنیای آی تی ازجزییات موافقتنامه اچ تی سی با گوگل تا امتیاز 83 برای دوربین گوشی جدید سونی

نفت برنت چیست؟

درخواست گزارش وزیر کار درباره حوادث اراک

قیمت کالاهای اساسی در روز دوم محرم

درخواست وزیر کار برای ارائه گزارش جامع از دلایل اعتراضات کارگری در "هپکو" و " آذرآب "

توزیع 12 هزارتن گوشت قرمز و مرغ منجمد

برگزاری نشست راهکارهای توسعه و گسترش ورزشهای زمستانی

206 تیپ2 و پژو پارس گران شد + جدول

ارزان ترین شاسی بلند ولوو به ایران می آید

11 هزار شغل در استان سمنان ایجاد می شود

بررسی ارز در بازار بین بانکی/ قیمت آپارتمان حوالی سازمان آب/ نرخ دلار ثابت ماند

ورود لباس های مشکی با نماد شیطان پرستی به بازار کشور+عکس

تحقق 100 درصدی فاز اول سند آموزش مدیریت بحران در یزد

جدول/ قیمت پرفروش ترین تلویزیون های LED

خودروی حبابی آینده بین زمین و هوا شناور است

نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان افتتاح شد

ثروت خالص خانوارهای آمریکایی به 96.2 تریلیون دلار افزایش یافت

صف های بنزین در ونزوئلا هرروز طویل تر می شود

فضای شهری تهران در ماه محرم

اعضای شورای کار شرکت هپکو با وزیر صنعت دیدار می کنند

مراکزصدور روادید برای زائران اربعین حسینی در خوزستان پنج برابر شدند

مذاکره یک شرکت نفتی روسیه با ایران برای توسعه میدان نفتی آب تیمور

تصاویری دردناک از کودکان میانماری

سکه طرح جدید 3900 تومان گران شد

اعلام قیمت دو مدل تازه ب ام و

کاهش 22 سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه

نوشته های رایگانی که 30هزار تومان آب می خورد

طرح حذف برچسب قیمت کالا شاید تا وقتی دیگر + صوت

جزییات تورم شهریورماه/ نرخ تورم کل به 8 درصد رسید

برداشت خرما از نخلستان های آبادان

اعلام شماره شبا برای سهام عدالت محدودیت زمانی ندارد

نرخ تورم در شهریورماه 8.1 درصد شد/ رشد قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوار

عکس/ آیا برداشت فندق را دیده اید؟

جزییات الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

استخدام مسئول دفتر،مسلط به مهارت های چهارگانه انگلیسی/تهران

بررسی زمین گردشگری ژوراسیک ایران در یک رویداد علمی

اهداف سرمایه گذاری خارجی بعد از برجام محقق نشد

7 معمای بی پاسخ درباره آیفون 10

ابهام جدید در خصوص کیفیت بنزین

توزیع 12هزارتن گوشت قرمز و مرغ منجمد از اول محرم آغاز شد

خودرویی که مانند حباب بالای سطح زمین حرکت می کند+ عکس

ثبت 3 هزار و 692 تولد در سبزوار

کشت پاییزه گندم در کشور آغاز شد

تبعیت خودروسازان از نرخ مصوب سود بانکی

نوشته های رایگانی که 30هزار تومان آب می خورد

افزایش قیمت سوخت اشتباهی تکراری است

اقتصاد تصمیم گیر واحد می خواهد/ دولت با این چینش به موفقیت نمی‎رسد/ بپذیریم در رکودیم

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در قزوین

کشت آبی محصولات پاییزه ساوه به سبب کاهش منابع آبی کاسته می شود

استخدام کارشناس برق جهت شرکت معتبر تولیدی در قزوین

6 روش رفع سوءاثر از چک برگشتی + جدول

بیش از 16 میلیون سهام در بورس منطقه ای خوزستان مبادله شد

بنز صنعت خودروی ایران را جهانی می کند

سرمایه گذاری برای تفریح در عربستان

395 میلیارد ریال برای مقابله با خشکسالی در کهگیلویه و بویراحمد هزینه شد

آخرین خبردرباره ورود خودروهای بالای 2500 سی سی

مرکز آمار: نرخ تورم در شهریورماه 8.1 درصد شد/ رشد قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوار

برداشت 13 تن زرشک کوهی از رویشگاه های خراسان شمالی

وضعیت بارش های کشور در یک سال آبی

انتقاد از همکاری نکردن دستگاه های گلستان در اجرای طرح کارورزی

پرداخت 49 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید

سه راه بازیابی پس از شکست

نرخ دلار نزولی شد/ کاهش 10 تومانی در هفته گذشته

روسیه بزرگترین خریدار "رسمی" طلا است

سفر بیش از 2 میلیون مسافر به استان اردبیل

برای خرید خودرو ام جی چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

بیمه نامه های شخص ثالث به شرط کد یکتا

درخواست ربیعی برای ارائه گزارش جامع از دلایل اعتراضات کارگری در "هپکو" و " آذرآب "

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان تهران خبر داد ثبت نام 50 هزار نفر فارغ التحیل دانشگاه در سامانه کارورزی تهران

رشد 12.4 درصد بیکاری البرز درمقایسه با کشور

نرخ تورم کل به 8 درصد رسید

آشنایی با رشته های شاخه کاردانش/ 74 معرفی رشته پرورش گل و گیاهان آپارتمانی/ اشتغال زایی این هنرجویان با احداث گلخانه

توزیع 312 تن انواع اقلام غذایی در استان سمنان به مناسبت ماه محرم

لندروور تولید یک رنج روور الکتریکی هیبریدی را تایید کرد

بنزین با استاندارد یورو 4 توزیع می شود

درج کد یکتا بر روی بیمه نامه های شخص ثالث از امروز

کارخانه تویوتا در ایندیانا به تولید 5 میلیون دستگاه خودرو رسید

حمایت دولت مجارستان از همکاری و تولید مشترک اتوبوس های درون شهری ایکاروس در ایران

ابلاغ نتیجه کارشناسی بخشی از پرونده «ستایش» پس از اعتراض

کشت پاییزه گندم به طور رسمی در کشور آغاز شد

سه راه بازیابی پس از شکست

پشت پرده طفره رفتن بانک ها از پرداخت تسهیلات

206 تیپ2 و پژو پارس گران شد + جدول

رشد 12.4 درصد بیکاری البرز درمقایسه با کشور

اعلام شماره شبا برای سهام عدالت محدودیت زمانی ندارد

توزیع 108 تن برنج در میان مساجد، تکایا و حسینیه های خراسان شمالی برای عزاداری ماه محرم

خوش بینی بازار جهانی نسبت به افزایش قیمت طلا

14 واحد کشاورزی در استان قزوین از تسهیلات بانکی بهره مند شدند

افزایش صادرات گاز مایع قطر به پاکستان به 140 هزار متر مکعب در ماه

تغییر محل اعتبار پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان مغایر قانون است

دبیر کارگروه مدو لباس به فارس خبر داد ورود لباس های مشکی با نماد شیطان پرستی به بازار کشور+عکس

مودیز رتبه اعتباری انگلیس را کاهش داد

قیمت کالاهای اساسی در روز دوم محرم

با اعلام خبر احتمال توقف تولید 20 مدل خودرو اعلام شد :استانداردهای جدید دور از دسترس نیست

آخرین مهلت افتتاح و یا تکمیل موجودی سپرده های قرض الحسنه پس انداز بانک پارسیان

بنزین در کلان شهر تهران با استاندارد یورو 4 توزیع می شود

تنوع نوع هواپیما در ایرلاین ها محدود می شود

کشور هندوستان بازار بسیار خوبی برای تولیدات موسسه رازی درآسیا است

طلا در روزهای آینده بار دیگر خواهد درخشید

معاون وزیر: یک و نیم میلیون نفر از آمار بی سوادی کشور کم شده است

انعقاد 35هزار قرارداد سکه برای تحویل 10 ماه آینده/ کاهش 1.8 درصدی قیمت جهانی طلا

قاتل ستایش محکوم به پرداخت دیه شد

مذاکره شرکت نفتی "لوکویل" با وزیر نفت ایران

معاملات بورس خوزستان در هفته پایانی تابستان

حرف منتقدان چربید/ دستور توقف طرح حذف برچسب قیمت

کمک 490 میلیون ریالی خیرین برای احداث مسکن محرومین در اهر

استخدام منشی،کارشناس مارکتینگ،برنامه نویس،سرپرست نرم افزار

افتتاح شرکت نساجی کاشمر مدرس با تسهیلات بانک صنعت و معدن

بسته اخبار اقتصادی ایسنا در اول مهر ماه

میزان مصرف بنزین در شش ماهه نخست سال جاری اعلام شد/ رشد 8.3 درصدی مصرف سوخت نسبت به مدت زمان مشابه

اقتصاد اشتراکی؛ راه حل مؤثر بحران آلودگی هوا و ترافیک

کشور هندوستان بازار بسیار خوبی برای تولیدات موسسه رازی درآسیا است

بنزین یورو 4 با گوگرد کمتر از 50 جزء در میلیون، توزیع می شود

206 تیپ2 و پژو پارس گران شد + جدول

تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است

تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است