مطالب مرتبط:
تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است
تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع، تحریف این مفهوم مهم است
شرایط ثبت نام در سهام عدالت/ مهلت ثبت نام تا 30 شهریور
روند عادی دریافت و راستی آزمایی کد شبای مسولان سهام عدالت
پرداخت سود سهام عدالت متوفیان منوط به ارایه گواهی حصر وراثت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-13اقتصادي

تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است


بازتوزیع یکی از مفاهیم اقتصادی بوده که قواعد خاص خود را در علم اقتصاد دارد اما اینکه عدالت را به بازتوزیع تقلیل داده و مفهوم آن را به زعم خود تغییر دهیم، - برخلاف اخلاق علمی است.

از دستیار ویژه رییس جمهور تقاضا می شود به جای طرح مفاهیم در سخنرانی های یک طرفه، به درخواست حضور در جلسات مباحثه پاسخ گویند و نظرات خود را در بوته نقد دیگر اساتید و کارشناسان اقتصادی از طیف های مختلف نیز قرار دهند تا در این زمینه علاوه بر شنیدن نظرات دیگران، شرایط بحث و هم اندیشی فراهم شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمقاومتی نیوز مسعود نیلی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، در گردهمایی دانش آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف یک سخنرانی با عنوان چگونگی پیدایش و رشد ابرچالشهای اقتصاد ایران ایراد کرد.

وی در این سخنرانی" به آسیب شناسی اقدامات اقتصادی کشور از سال های گذشته پرداخته و ارائه راهکار را نیازمند آسیب شناسی صحیح دانست.

با این وجود، نکاتی در سخنرانی ایشان وجود داشت که لازم است در خصوص آن شفاف سازی شود.

بی عدالتی گسترده قبل از انقلاب نیازمند توزیع فراگیر بود دکتر نیلی در بخشی از سخنان خود گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، همان ذهنیتی که در سال­های قبل از انقلاب هم وجود داشت که شرط لازم و کافی برای تحولات کشور اراده دولت است، ادامه یافت.

اما تغییری که صورت گرفت اضافه شدن مفهومی بود به رفتار دولت به نام عدالت.

در واقع نقصانی که به درستی عملکرد دولت­های گذشته شناسایی می­شد عدم توجه به عدالت بود.

بدین معنا که تا پیش از انقلاب اسلامی، دولت فاقد کارکردی عادلانه بوده و نیاز بود که عدالت به مبانی رفتاری دولت اضافه شود.

اما نکته اصلی تعریف خاصی بود که از این مفهوم مبنای کار قرار گرفت و بر اساس آن، عدالت نه به معنی بازتوزیع بلکه به معنی فراگیرتر شدن توزیع تعریف شد.

در نتیجه دولتی با رسالت­ها و وظایف بسیار گسترده و هزینه بر ایجاد شد که اساساً توجهی به محدودیت منابع نداشت.

در پاسخ به این قسمت از صحبت های ایشان، اشاره به نکات زیر ضروری است: 1- تعریف عدالت به عنوان بازتوزیع تقلیل دادن این مفهوم گسترده و تحریف آن است؛ مفهومی که یکی از مهمترین اصول دین مبین اسلام و از پایه های قانون اساسی کشور است.

بازتوزیع یکی از مفاهیم اقتصادی بوده که قواعد خاص خود را در علم اقتصاد دارد اما اینکه عدالت را به بازتوزیع تقلیل داده و مفهوم آن را به زعم خود تغییر دهیم، برخلاف اخلاق علمی است.

2- انقلاب اسلامی ایران و تشکیل جمهوری اسلامی در ادامه آن به خواست مردمی شکل گرفت که مهمترین خواسته شان پس از حکومت اسلام، عدالت بود؛ عدالتی که باید همه شئون زندگی آنها را پوشش می داد.

اما چرا مردم از بی عدالتی گلایه مند بودند؟ رجوع به آثاری چون کتاب اقتصاد سیاسی ایران که در آستانه انقلاب به قلم دکتر کاتوزیان در انگلیس نگاشته شد و به اقتصاد ایران تا پیش از سال 1357 پرداخته، نشان می دهد که این بی عدالتی مصادیق مختلفی داشت: تنها شش دهم درصد از شاغلین کشور در بخش نفت و حوزه های وابسته که 30 درصد از اقتصاد ایران را تشکیل می داد فعال بودند؛ به روستاها و حتی شهرها رسیدگی نمی شد و تنها شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و & برای توزیع ثروت ملی مدنظر قرار گرفته بود و امکانات و منابع اصلی تنها در این شهرها مصرف می شد؛ 45 درصد از جمعیت ایران دچار سوء تغذیه و در واقع زیر خطر فقر بود و & مردم برای پایان دادن به این وضعیت انقلاب کردند و بعد از انقلاب، رساندن امکانات به تمامی مناطق به عنوان مصداقی از عدالت که خواسته خود مردم بود صورت گرفت.

هرچند نمی توان نحوه اقدام در این زمینه را بدون نقد دانست اما این مهم از دستاوردهای انقلاب برآمده از عدالتخواهی مردم بود.

دستاوردی که طبق گفته رییس جمهور آقای روحانی باعث شده است امروز میزان فقر از 45 درصد زمان پیش از انقلاب بسیار کاهش یافته و در آستانه ریشه کن شدن قرار بگیرد.

3- اقتصاددانان بایستی سیاستگذاری ها را در راستای تحقق این هدف جمهوری اسلامی و قانون اساسی بهبود داده و از ابزارهای اقتصادی در راستای اهداف کلان کشور استفاده می کردند.

اما این مهم صورت نگرفت و دلیل آن تفاوت نگرش بود.

نگرشی که عدالت را در کنار کارآیی موضوع سیاستگذاری دولت نمی دانست و تنها کارآیی را اصل می شناخت؛ نگراشی که باعث شده است امروز مفهوم عدالت به بازتوزیع تقلیل یابد! بانک ها هیچ گاه در راستای اهداف حاکمیت حرکت نکرده اند دستیار ویژه رییس جمهور در بخشی دیگر از صحبت های خود در خصوص انحراف منابع مالی بیان نمود: از طرفی به بانک­ها نیز تکلیف شد که سپرده ­ها و منابع خود را در جهت تشخیص و مصلحت دولت به مصرف برسانند.

در نتیجه بیماری بودجه ای دولت رفته رفته به بانک نیز سرایت کرد و این نهاد مالی مهم در اقتصاد نیز دچار مشکلات مالی شد.

در این خصوص لازم به ذکر است که همانطور که در آمارهای بانک مرکزی ارائه شده است، تقریبا هیچگاه بانک ها در راستای سیاستگذاری حاکمیت و بانک مرکزی، منابع خود را تخصیص نداده اند.

حتی تسهیلات تکلیفی بانکی نیز در میان کل تسهیلات اعطایی حجم قابل توجهی نداشته است؛ هرچند بعضا به عنوان دلیل اصلی در مشکلات نظام بانکی خوانده می شود.

عدم توجه بانک ها به دستورات حاکمیت در بعضی سال ها در تصویر زیر نشان داده شده است: همانطور که در نمودار مشخص است، بانک ها همواره همانگونه که صلاح دانسته اند تسهیلات ارائه کرده اند و هیچگاه بر اساس قوانین و دستورالعمل های مصوب، به ارائه تسهیلات بانکی نپرداخته اند.

این درحالیست که قدرت خلق پول از جانب حاکمیت در اختیار بانک ها قرار گرفته است تا بر اساس آن، زمینه را برای پیشرفت و حمایت از لوکوموتیوهای اقتصادی فراهم آورند.

اتفاقی که در روند توسعه بسیاری از کشورهای از جمله کره جنوبی مشهود است.

برای اصلاح تعرفه گذاری انرژی اقدام کنید دکتر نیلی در بخشی دیگر از سخنان خود اضافه کرد: افزون بر این، قواعد حاکم بر مبادله حامل­ های انرژی نیز مشمول مفهوم یاد شده از عدالت شد و بر این اساس دولت وظیفه پیدا کرد این کالاها را با قیمت نازل و مستقل از تورم در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

نتیجتا در شرایطی که میزان تولید نفت ثابت بود، مصرف انرژی به میزان قابل توجهی شدت گرفت و بر این اساس خالص صادرات نفت نیز کاهش پیدا کرد.

(اکنون ایران از جمله پرمصرف­ترین ­ها در انرژی به شمار می ­آید و بر اساس گزارش­های موجود، حدود 80 درصد آلودگی در کلان شهرهای کشور، ناشی از این مصرف بی­رویه در انرژی است.

) در این خصوص نیز لازم به ذکر است که بعضی گفته های دستیار ویژه رییس جمهور به نکات درستی اشاره دارد.

بررسی ها نشان می دهد که به دلیل پایین نگه داشتن قیمت انرژی و قیمتگذاری نادرست آن که باعث نفع دهک های بالای جامعه شده است، مشترکین پرمصرف گاز 9 برابر بیشتر از مشترکین کم مصرف یارانه می گیرند؛ همچنین پرمصرف های برق 6 برابر بیشتر از کم مصرف ها یارانه می گیرند.

طبق آماری دیگر دولت سالانه بیش از 80 هزار میلیارد تومان به صورت افزایش هزینه یا کاهش درآمد، صرف یارانه بنزین و گازوییل می کند.

اما نکته مهم اینجاست که چرا اقدامی در این خصوص انجام نمی شود؟ بارها در بررسی های انجام شده در مقاومتی نیوز "راهکارهای روز جهان برای اصلاح قیمتگذاری انرژی ارائه شده است که از جمله آن می توان به افزایش قیمت حامل های انرژی برای پرمصرف ها با استفاده از مدل IBT اشاره کرد که علاوه بر کاهش قابل توجه این یارانه پنهان بدون فشار به دهک های پایین جامعه، منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش قاچاق از طریق واقعی شدن قیمت های انرژی می شود.

بنابراین از آقای نیلی تقاضا می شود با توجه به مسئولیتی که در حال حاضر در دولت دارند، همین یک مورد را به عنوان یک اقدام طی این سال های مسئولیت خود پیگیری نموده و به نتیجه برسانند.

حال که آسیب شناسی انجام شده است، این مهم از ایشان انتظار می رود که تنها به بیان کلیات اکتفا نکرده و از جایگاه فعلی خود در جهت اصلاح قیمت گذاری انرژی استفاده نمایند.

درخواست از دستیار ویژه رییس جمهور برای حضور در جلسات هم اندیشی دکتر نیلی طی سال های اخیر همواره در تریبون های یکطرفه حضور داشته و صحبت های خود را در جمع هایی به صورت متکلم وحده ارائه کرده است؛ حال آنکه شرایط امروز از این شیوه سخنرانی گذشته است و برای بیان مفاهیم و بحث نیاز به تریبون های چندطرفه در جمع های کارشناسی و جلسات و میزگردهای متعدد تخصصی در خصوص مباحث است.

لذا از ایشان تقاضا می شود به جای طرح مفاهیم در سخنرانی های یک طرفه، به درخواست حضور در جلسات مباحثه پاسخ گویند و نظرات خود را در بوته نقد دیگر اساتید و کارشناسان اقتصادی از طیف های مختلف نیز قرار دهند تا در این زمینه علاوه بر شنیدن نظرات دیگران، شرایط بحث و هم اندیشی فراهم شود.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی با همکاری مقاومتی نیوز آماده برگزاری این نشست ها در صورت موافقت و همراهی ایشان خواهد بود.


کلید واژه ها: اقتصاد - توزیع - دستیار ویژه رییس جمهور - انقلاب اسلامی - اقتصادی - سخنرانی - مفاهیم اقتصادی - اسلام - دولت - اسلامی - قبل از انقلاب - رییس جمهور - دانشگاه صنعتی شریف - کارشناسان اقتصادی - جمهوری اسلامی - مدیریت - کشور - مفهومی - اقتصاد ایران - امور اقتصادی - قانون اساسی - ایران - رفتار - مسعود نیلی - علمی - نیلی - دانشگاه - برنامه - راهکار - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
مظنه خرید تلویزیون های هوشمند در بازار

ساختمان جدید پلاسکو در دو سال ساخته خواهد شد

برنامه های وزیر نیرو برای حل مشکل آب

جزییات استخدام در یک شرکت آموزشی + جدول

تجربه جهانی در ابزار تجارت

از «حسادت غربی ها به تجارت ایران و چین» تا «واردات 38 هزار و 554 خودروی سواری از امارات»

سرمایه گذاری تویوتا در فرانسه 

زره سبک ضدگلوله

گیاهی زیبا که در زمستان هم گل می دهد

هند جایگاه ایران در تولید آهن اسفنجی را گرفت

56000 خودرو وارد کشور شد

طرز تهیه کیک نارگیلی

طرز تهیه سوپ گردو و خامه

نهاد «صدقه خانه» در بانک اسلامی مالزی راه اندازی شد

تحصن مسافران پرواز مشهد- تهران در فرودگاه هاشمی نژاد

ایمن سازی سی وسه پل با طرح قبلی متفاوت است

کاهش آب دریاچه ارومیه

کمد هوشمند یا ربات لباسشویی و تاکُن 16 هزار دلاری ؟ + فیلم و عکس

چشم بند هوشمند خواب

توافق سوریه برای واردات تراکتور از ایران

توافق سوریه برای واردات تراکتور از ایران

میزان "هدررفت" خاک در ایران چقدر است؟

از مست ترین قاره دنیا چه می دانید؟

لیست قیمت محصولات پارس خودرو

بازگشت جهانگیری از سفر استانی البرز با مترو (+عکس)

آیا عشق و عاشقی با ازدواج از بین می رود؟

9 مطالبه صنفی از شهردار پایتخت

عاقبت دستکاری نرخ سود

این گیاه فوق العاده در زمستان هم گل می دهد+عکس

آیا این رشد رفاه می آورد؟

استخدام کارشناس مدیریت پروژه (PMO) در فروشگاه های افق کوروش

رتبه غیرسیاسی کسب وکار ایران

دولت: ارزش سهام عدالت 3 برابر شد

بشار رسن پنالتی خراب کرد و عراق حذف شد

5 میلیون هکتار از استان اصفهان تحت تأثیر خشکسالی است

هیچ گونه بیماری آنفلو انزای حاد پرندگان در گلستان مشاهده نشده است

نزول آرام اوراق تسهیلات

وبلاگ بانک تجارت دورهمی بانک و مشتریان

تاکید نتایج یک پژوهش بر ضرورت توجه بیشتر به مشارکت مشتری در تولید

استخدام کارشناس دفتر فنی در یک شرکت معتبر در ارومیه

استخدام کارشناس برنامه ریزی خانم در یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام اپراتور آقا در یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام کارشناس بازرگانی ترجیحاً خانم در یک شرکت معتبر درتهران

استخدام راننده دارای وانت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی با تجربه در شرکت نویان انرژی برد کیان قشم

تهران؛ تجربه ای سخت و متفاوت برای «ریموت» آلمانی ها

پنج حرکت ورزشی برای افزایش قدرت عضلات پا

تاکید نتایج یک پژوهش بر ضرورت توجه بیشتر به مشارکت مشتری در تولید

کدام یک به تعهداتش عمل نکرد؛ وزارت راه یا ذوب آهن؟

عکس/ اسحاق جهانگیری در لباس متفاوت

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر مدیریت عامل و کارپرداز در ماهدشت البرز

استخدام کارمند تور در آژانس مسافرتی نیل گشت روز در تهران

استخدام BTS  MW engineer در شرکت نیروی غرب در تهران

استخدام تعدادی ویزیتور حضوری در شرکت پخش یک و یک در ارومیه

استخدام کارمند برنامه ریزی در شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در موسسه تخصصی زبان زنگنه در تهران

خریدار اصلح سهام خودروسازان

چرا عمده واردات خودرو از امارات است؟

جهانگیری: ایجاد مانع برای بخش خصوصی در تضاد با منافع ملی کشور است

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 1 بهمن

خط تولید دو داروی «ام.اس» افتتاح شد

شعب بانک ملی در مازندران برای تردد معلولان تسهیل می شوند

فال روزانه یکشنبه 1 بهمن 1396

خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه

عاقبت دستکاری نرخ سود

مظنه خرید گوشی های هواوی چقدر است؟

معلمی که مدیر گورستان شد

90 درصد تخفیفات اصناف غیرواقعی است

طرح مطالبات مردم در امور مالیاتی

سفر گردشگران به ایران کم شد + دلایل

ارتباط استرس، آلودگی محیط زیست و سیگار در ناباروری مردان

واقعیت کشتی قرآنی مطلا

استخدام کارشناس بازرگانی (صادرات ) خانم در سیلیکون ناب بسپار

استخدام کارمند وصول مطالبات در شرکت توسن سیستم شرق در تهران

استخدام کارشناس فروش،کارشناس ارشد فروش در شرکت توسن سیستم شرق

استخدام سرپرست فروشگاه آقا با سابقه در ایزدشهر

محصولات دانش بنیان ارزش هر واحد صادرات کشور را افزایش داده است

وجود 1570 نوع مجوز برای سرمایه گذاری در کشور

طلا به عنوان یک سرمایه گذاری جذاب باقی می ماند

بزرگترین فروپاشی تولید نفت در تاریخ

سبد کالا به زودی بین اقشار حمایتی توزیع می شود

مسمومیت کارگران اپل در چین جنجال به پا کرد

تهران در خدمت خودروها!

نفت سبک ایران به 70 دلار نزدیک شد

در سواری سازان چه می گذرد؟

عرضه جهانی نفت در سال 2018 افزایش می یابد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی،مدیرفروش در تبریز

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت نوآوران تجارت کیان در تهران

استخدام کارمند صدور بلیط،کارمند فروش تور خارجی در شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش و توسعه در شرکت صبا هاست در تهران

اروپایی ها به بازار مسکن ایران می آیند

دومین موزه زنده دنیا تعطیل می شود!

تولید مواد اولیه مورد نیاز پره های توربین های بادی در کشور

ورق سرد چین ارزان می شود

130 هزار میلیارد درآمد مالیاتی به واسطه قاچاق هدر می رود/ کم نمایی و بیش نمایی روش های جدید برای فرار مالیاتی

طرح مطالبات مردم در امور مالیاتی در تیتر امشب

اوپک: عرضه جهانی نفت در سال جدید افزایش می یابد

کنسرت بنیامین در خرم آباد

آزمون و خطای وزیر جهادکشاورزی در بازار برنج

تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است

تقلیل معنای «عدالت» به بازتوزیع تحریف این مفهوم مهم است