مطالب مرتبط:
رییس هیات مدیره موسسه اعتباری ملل:ربا در تسهیلات خرد بیشتر است
سخنان رییس جمهوری در جلسه هیات دولت
لغو سخنرانی رییس دولت میانمار در سازمان ملل
لغو سخنرانی رییس دولت میانمار در سازمان ملل
واکنش وزیر ورزش و جوانان به استعفای رییس هیأت مدیره باشگاه استقلال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-13اقتصادي

رییس هیات مدیره موسسه اعتباری ملل:ربا در تسهیلات خرد بیشتر است


بانک ها یکی از نهادهای بسیار مهم اقتصاد هر کشور است و توسعه و پیشرفت اقتصادی هر کشور بستگی مستقیم با عملکرد آنها دارد، از این رو این نهاد اقتصادی باید در جهتی گام بر دارد که همواره منافع جامعه حفظ شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری اخبار بانک، از ویژگی های مهم دین اسلام که آن را جاودانه کرده، این است که در کنار احکام ثابتی که از مصالح ذاتی، فطری و ابدی حکایت می کند، عرصه را برای طراحی شیوه ها و مدل های کاربردی نو، در اختیار مجریان و سیاستگذاران قرار می دهد تا متناسب با پیشرفت جوامع و تحولات اجتماعی و با وضعیت زمان و مکان، مدل سازی کنند.

در عرصه معاملات، از جمله معاملات پولی و بانکی نیز یک سری احکام ثابت فقهی وجود دارد که جز در مواقع اضطرار و تزاحم، قابل تخفیف نیست و در برخی از عرصه ها متغیرهای کارشناسی وجود دارد که بر حسب اقتضای موقعیت تغییر می کند.

شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی در حوزه مسائل اقتصادی و بانکی، تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا در سال 1362 بوده است.

چند سالی است که برخی از اقتصاددانان، مراجع و مسئولان نظام بانکی بر اصلاح و بازنگری در قانون عملیات بانکداری بدون ربا تاکید دارند و معتقدند که عملیات بانکداری بدون ربا در کشور اجرا نمی شود اما قائم مقام موسسه اعتباری ملل نظر دیگری دارد و معتقد است: قانون اشکالی ندارد و در حال حاضر بانکداری بدون ربا در کشور به درستی اجرا و عملیاتی می شود.

اما ممکن است در اجرا فردی یا افرادی اشتباه کنند و قانون را درست اجرا نکنند که برای ترویج درست این نوع بانکداری فرهنگ سازی و آموزش میان مردم و کارمندان بانک امری ضروری است.

او درباره اصلاح و بازنگری قانون بانکداری اسلامی می گوید: شاید برای تسهیل در امور بانکداری اسلامی مسئولان و دست اندرکاران نظام بانکی بخواهند قانونی را برای بررسی و تصویب به مجلس ارائه کنند.

این به معنای مشکل دار بودن قانون بانکداری اسلامی نیست.

با محمدرضا مروجی ـ قائم مقام موسسه اعتباری ملل ـ درباره نحوه اجرای قانون عملیات بانکداری بدون ربا و نگرانی مراجع در این باره گفت وگو کرده ایم که مشروح آن را می خوانید: سیستم بانکداری ایران بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا سیستمی کاملا مشروع است و این در حالی است که همچنان از لزوم اسلامی کردن بانکداری کشور سخن به میان می آید، به نظر شما در حال حاضر نظام بانکداری کشور، تا چه میزان براساس اسلامی بودن عملیاتی می شود؟ آنچه در قانون به آن اشاره شده بانکداری اسلامی نیست، بانکداری بدون رباست.

باید توجه داشت بانکداری بدون ربا و بانکداری اسلامی با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

این قانون در سال 1362 مصوب شد و از تایید فقهای شورای نگهبان گذشت و به عنوان گام اول نهاده شد که ما باید آن را در کشور پیاده کنیم.

به نظر می رسد با تلاش بانک ها در کشور این قانون عملیاتی و اجرایی می شود و مردم عزیز هستند که در اجرا بی دقتی و بی توجهی می کنند.

بنابراین در قانون بانکداری بدون ربا هیچ مشکلی دیده نمی شود اما در اجرا مشکلاتی وجود دارد.

پس معتقد هستید باید فرهنگ سازی در زمینه بانکداری بدون ربا صورت گیرد؟ سیستم بانکی کشور براساس بانکداری بدون ربا فعالیت می کند.

اما چیزی که وجود دارد مردم باید توجه کنند و کارمندان بانکی هم باید راهنمایی مناسب را انجام دهند.

باید فرهنگ سازی در بین مردم و کارمندان بانک صورت گرفته تا از عقود به درستی استفاده شود.

شما می فرمایید مردم مقصر هستند و بانک ها بانکداری بدون ربا را اجرا می کنند اگر اینگونه است چرا چند سالی است که شاهد اعتراض مراجع و علما هستیم؟ ورود مراجع عظام به این موضوع ناشی از نگرانی ها و دغدغه های آنهاست و نظام بانکی کشور باید پاسخگوی این نگرانی ها و دغدغه ها باشد.

اما مخالفت و اعتراض مراجع تقلید درباره جریمه دیرکرد است و در بحث سود نظر خاصی نداشتند.

هر چند در مورد دیرکرد جرایم برخی علما آن را حرام می دانند و برخی حرام نمی دانند.

باید توجه داشت زمانی که برای پرداخت تسهیلات بین بانک و مشتری عقدی بسته می شود براساس توافقی که بین طرفین انجام گرفته جریمه از مشتریان یا به بیان بهتر دریافت وجه التزام انجام می شود اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که در تسهیلاتی که به صورت قرض الحسنه و مضاربه پرداخت می شود نمی توان شرط جریمه دیرکرد یا وجه التزام در نظر گرفت چرا که در قرض الحسنه فرد مالک پول است و اگر در انجام کاری که برای آن تسهیلاتی به صورت قرض الحسنه دریافت شده اتفاقی رخ دهد که از عمد نبوده نمی توان جریمه ای برای آن درنظر گرفت .

در بحث مضاربه نیز فقط و فقط بانک است که در پروژه مورد نظر سرمایه گذاری کرده و دریافت کننده تسهیلات فقط مجری است و سرمایه ای از خود ندارد اگر مشکلی پیش آید و مجری مقصر شناخته نشود از او خسارت دریافت نخواهد شد.

اما در مشارکت اینگونه نیست بلکه هر دو طرف برای پروژه مورد نظر سرمایه گذاری می کنند و چون هر دو شریک هستند براساس توافق صورت گرفته بانک اعلام می کند چه عمدا و چه سهوا اگر مشکلی در پروژه به وجود آمد مشتری از سهم خود برای جبران خسارت به بانک هبه کند که این اشکال شرعی ندارد و در قرارداد نوشته می شود.

سوال این است آیا علما در این اشکال می بینند که فردی به فرد دیگر هبه کند؟ حالا ممکن است گفته شود چون اجباری است، اما اینگونه نیست و مشتری می تواند تسهیلات با این شرایط را دریافت نکند.

اینکه در جامعه افرادی هستند که نیاز به دریافت تسهیلات دارند، شکی نیست؛ اما نباید کار حرام انجام داد.

بانک اعلام می کند تسهیلات در اختیار مشتریان قرار می دهد اما در نهایت از حق خود به بانک حتی اگر سودی هم نکرد هبه کند، در عقوداسلامی غیر از مضاربه و قرض الحسنه در بقیه عقود هیچ کدام از آقایان علما شرطی که مغایر با خود عقد و مغایر شرع نباشد، اشکالی در آن نمی بینند.

از منظر شما ربا بیشتر در چه نوع تسهیلاتی رخ می دهد؟ در سیستم بانکی کشور ربا انجام نمی شود، اما اگر ربایی هم صورت گیرد، در تسهیلات خرد امکان ربا خیلی زیاد است و در تسهیلات درشت مشکل ربا وجود ندارد.

باید توجه داشت در حجم انبوه وام های خرد بخشی از آنها به صورت صوری بوده و فعالیت اقتصادی شکل نمی گیرد؛ اما در تسهیلات درشت موسسات اعتبارتی طرح توجیهی از سرمایه گذار می خواهند.

پروژه تعریف می شود و بر آن پروژه نظارت می شود تا به نتیجه برسد و این نمی تواند صوری باشد.

همانطور که می دانید چند سالی است که بحث اصلاح قانون بانکداری اسلامی مطرح است و کارهای کارشناسی بسیاری در این زمینه انجام گرفته اگر قانون مشکلی ندارد چرا قرار است اصلاحیه بر این قانون انجام شود ؟ اصلاح نظام بانکی یک ضرورت است چرا که به این موضوع نیز باید توجه داشت که خیلی از قوانین بانکداری در کشور مربوط به سال های دهه 50 و قانون بانکداری بدون ربا مربوطه به سال های اول دهه60 بوده که زمان زیادی از آن گذشته است، ضمن اینکه نواقص زیادی در اجرای قانون وجود دارد که باید حل شود، در قانون بانکداری بدون ربا برخی از عقود که امروزه برای پرداخت تسهیلات استفاده می شود، دیده نشده است که لازم است به آن توجه بیشتری شود .

هرچند شورای فقهی بانک مرکزی در چند سال اخیر توانسته است برخی از مسائل و تنگناهای بانکی را از جمله بحث کارمزدها در بانکداری الکترونیکی و کارت های اعتباری رااز طریق بحث مرابحه سهل و آسان کند، اما متاسفانه برای این موارد و بسیاری دیگر از موضوعات هنوز مصوبه قانونی نداریم و باید در مجلس برای آنها قانون وضع شود.

همچنین با توجه به نیازهای روز اقتصادی جامعه که بانک ها در آن نقش اساسی داشته و هدایت وجوه از سپرده گذاران به سمت بنگاه های اقتصادی را بر عهده دارند، باعث شده که مشکلاتی را در ایفای این نقش در پیش روی بانک ها قرار دهد، حتی در مقاطعی شبکه بانکی متهم به تخصیص نامناسب منابع خود شده اند بنابراین ضرورت بازنگری قوانین حس می شود.

از سوی دیگر با توجه به اینکه یکی از راهکارهای شکوفایی اقتصاد ایران، تقویت شبکه بانکی و رقابت با بانک های بزرگ است لزوم داشتن قوانین منطبق با استانداردهای جهانی ضروری به نظر می رسد البته این قوانین باید با حفظ احکام اسلامی باشد.

بنابراین ورود بانک ها به شبکه جهانی بانکی خود نیز دلیل دیگری می تواند بر لزوم بازنگری قانون بانکداری با حفظ احکام اسلامی باشد تا بتوان هم شفافیت اطلاعات مالی و هم رعایت استانداردهای بین المللی بانکی به منظور رقابت پذیری شبکه بانک های ایرانی را مدنظر قرار داد.

از مشکلاتی که مردم با آن رو به رو هستند ثابت بودن سود تسهیلات است این نرخ چگونه محاسبه می شود؟ در حال حاضر در بانک ها پولی که از مردم گرفته می شود دو نوع است؛ یکی به صورت قرض الحسنه و نوع دیگر به صورت سپرده؛ در قرض الحسنه ها وقتی سپرده گذاران پول خود را نزد بانک می گذارند، بانک مالک محسوب می شود اما اشتباهی که عامه مردم می کنند این است که این پول امانت است اما باید توجه داشت اگر پول امانت باشد فقط باید حفظش کرد و هیچ کاری با آن نمی توان انجام داد، در صورتی که اگر به صورت قرض داده شده باشد می توان از آن استفاده کرد و در پایان قرض خود را پس داد .

اما درحالی که پول به صورت سپرده نزد بانک گذاشته شود، مردم موکل و بانک ها وکیل می شوند.

وکیل مردم که همان بانک ها هستند این پول را در پروژه ها و سایر موارد تسهیلات پرداخت می کنند و به سپرده گذاران خود سود علی الحساب پرداخت کرده و سود قطعی را بعد از محاسبه در پایان سال پرداخت می کند.

این روال در سال های گذشته انجام می گرفت اما متاسفانه به دلیل نوسانات بالای سود ، سود قطعی بسیاری از بانک ها منفی بوده است بدان معنا که سود علی الحساب پرداختی بیشتر از سودی است که کسب کرده اند.

اخیرا بانک مرکزی بخشنامه ای را به بانک ها ابلاغ کرده است مبنی براینکه سود ها می توانند سه یا هر شش ماه محاسبه و سود قطعی به مردم پرداخت شود .

بنابراین اشتباه مردم این نباید باشد که پولی که نزد بانک سپرده می گذارند و اعلام می کند چه میزان سود می دهد، سود قطعی است بلکه علی الحساب است.

بانک مرکزی نیز در چند سال اخیر بر سود قطعی، نحوه محاسبه و پرداخت آن نظارت دقیق دارد.

در پایان تقاضای من از مردم بزرگوار این است که وقتی برای دریافت تسهیلات به موسسات اعتباری مراجعه می کنند لازم است قرارداد را به طور کامل مطالعه کنند و از آن اطلاع داشته باشند و تسهیلات را برای هر منظور در قالب عقدی دریافت کرده اند برای همان استفاده کنند تا خدای نکرده دچار ربا که از گناهان کبیره است، نشویم.


کلید واژه ها: بانک - بانکداری اسلامی - قانون - اسلامی - اسلام - بانکی - اقتصاد - بانکداری کشور - کشور - اقتصادی - نظام بانکی - موسسه - معاملات - مسئولان - درست - پیشرفت - نظام - مراجع - اصلاح - کارمندان - اجتماعی - تسهیلات - کاربردی - اشتباه - تخفیف - ایران - فرهنگ - جامعه - جوامع - اخبار

آخرین اخبار سرویس:
متعهدیم مسکن مهر تا پایان امسال تکمیل شود/ برخی اشکالات دوران تحریم مثل ارتباطات بانکی به طور کامل رفع نشده/ باید مسائل حقوقی حادثه نفتکش سانچی پیگیری شود/نوسانات ارز بلندمدت نیست

پیش بینی کاهش قیمت ارز طی روزهای آینده

نقش نوسازی صنعتی بر بهره وری تولید

قول روحانی برای حل مشکل سپرده گذاران موسسات اعتباری/می توانستیم بگوییم به ما ربطی ندارد اما.../5/

بازگشایی نمادها چیست؟

یک توییت ضد ایرانی دیگر از طرف آمریکا

سوال مهم رشیدپور: دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟ /روحانی: خیال مردم از بابت نرخ ارز راحت! /4

تصاویر/ مصاحبه زنده تلویزیونی رییس جمهور

استخدام گرافیست،کارشناس بازاریابی و فروش غرفه های نمایشگاهی

دولت برای تامین مخارجش ارز را گران نمی کند

برخی اشکالات دوران تحریم مثل ارتباطات بانکی هنوز به طور کامل رفع نشده/به نفع دولت و اقتصاد نیست نرخ دلار برای تامین مخارج بالا رود/دستور دادم برای هیچ بانک خصوصی جدید مجوز صادر نشود

سکه چقدر حباب دارد؟

لامبورگینی شاه زیر پای بازیگر سرشناس هالیوودی + عکس

توضیحات روحانی درباره سانچی، مناطق زلزله زده، آلودگی هوا، نرخ ارز، فضای مجازی و ...+فیلم

«تقریبا هیچ»؛ از سیف تا آخوندی

بسیاری از مردم جهان از بهبود اقتصادی محروم هستند

بیت کوین توهمی است که می تواند دنیا را فتح کند

روحانی: نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ قیمت ارز باید پایین می‎آید/3/

تصاویر/ مصاحبه زنده تلویزیونی حسن روحانی

پیشنهاد تشکیل مرکز جذب سرمایه،فناوری و مدیریت توسعه در صنعت نفت

علت ممنوعیت ماهی تیلا پیا

بیت کوین در معرض خطر سقوطی 90 درصدی

روحانی: به اضطرار دستمان روی فیلترینگ رفت/ قیمت ارز بلند مدت نخواهد بود/ پرونده مسکن مهر تا پایان سال بسته می شود/ بودجه مهار ریزگردهای خوزستان حذف نخواهد شد

نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ مردم را فراموش نمی کنیم

باید مسائل حقوقی حادثه نفتکش سانچی پیگیری شود/نوسانات ارز بلندمدت نیست

زمزمه یک کلاهبرداری نجومی در تلگرام

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (2 بهمن 96)

دانشگاه ها و مراکز علمی استان از مسابقات فناوری های نوین استقبال کنند

شهردار اهواز:اولویت شهرداری تکمیل پروژه های نیمه تمام است

زیان سالانه 103 هزار میلیارد ریالی کمبود آب در کشور

استفاده از بندر صادراتی ماهشهر متناسب با فعالیت پالایشگاه آبادان 

پرداخت14میلیارد ریال به طرحهای اشتغالزایی روستاهای منطقه آزاد انزلی

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی نفت و انرژی در کیش گشایش یافت

پرداخت14میلیارد ریال به طرحهای اشتغالزایی روستاهای منطقه آزاد انزلی

جنگ دلال‎ها در سالن حراج سکه بالا گرفت

جهانگیری: دستاورد کشور در میزان برداشت از میادین مشترک نفت و گاز چشمگیر است

خبر مهم برای مشمولان دریافت سود سهام عدالت

متعهدیم مسکن مهر تا پایان امسال تکمیل شود/ بودجه 97 آغاز احیای بافت های فرسوده در سراسر کشور است/زمین مجانی به سازندگان و مسکن مجانی به ساکنان منازل فرسوده خواهیم داد/ کمبود ارز نداریم، نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود

روحانی: دست مان روی دکمه فیلترینگ رفت، اما نگذاشتیم دائم شود؛ برای اینکه فضا باز بماند، دولت خیلی زجر کشید / کلید دولت یازدهم نتوانست برخی فضاهای مجازی را باز کند / توضیح در مورد شایعات در مورد حضور او در میان زلزله زدگان در حلقه محافظان / مسکن مهر، امکانات مسکونی ندارد؛ نه آب دارد، ن

رگ مصنوعی رونمایی شد + عکس

این ما بودیم که بدون کارشناسی منابع آبی کشور را به هدر دادیم

تعامل بانک ها و فعالان بخش خصوصی بسترساز توسعه است

روحانی: دولت برای تامین مخارج قیمت دلار را بالا نمی برد

دانشگاه ها و مراکز علمی استان از مسابقات فناوری های نوین استقبال کنند

فروش نقدی و اقساطی محصولات سایپا آغاز شد +جدول

معلمی در روستاهای محروم با 500 هزار تومان

روحانی: قیمت ارز بلند مدت نخواهد بود/ پرونده مسکن مهر تا پایان سال بسته می شود/ بودجه مهار ریزگردهای خوزستان حذف نخواهد شد

برخی اشکالات دوران تحریم مثل ارتباطات بانکی هنوز به طور کامل رفع نشده/به نفع دولت و اقتصاد نیست نرخ دلار برای تامین مخارج بالا رود/دستور دادم برای هیچ بانک خصوصی جدید مجوز صادر نشود

بنزین 1500 تومانی فشار اقتصادی مضاعف بر مردم وارد می کند

نوسانات ارز هم بلند مدت نخواهد بود/ امیدوارم نهادهای عمومی از بنگاه داری دست بردارند

طرح ویژه دولت برای حل مشکل مسکن و نوسازی بافت های فرسوده /فیلم

با اصول درست دویدن آشنا شوید

پاسخ رییس جمهوری به سوال درباره گرانی ارز و موسسات اعتباری

استخدام مشاور آقا با پورسانت عالی در شعبات املاک کاج در البرز

استخدام طراح گرافیک در مجموعه Flatmode در تهران

بزرگترین بدهکار بانکی با بیش از هزار میلیارد تومان بدهی/ بدهکار بانکی آیا هم نام یکی از مسئولان کشور است؟

پرداخت14میلیارد ریال به طرحهای اشتغالزایی روستاهای منطقه آزاد انزلی

شهردار اهواز:اولویت شهرداری تکمیل پروژه های نیمه تمام است

روحانی:کمبود منابع ارزی در کشور نداریم/ نوسانات ارزی مقطعی خواهد بود

تورم دی ماه به 8.2 درصد سید

طرح دولت برای نوسازی 240 هزار کامیون فرسوده

نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ امیدوارم نهادهای عمومی از بنگاه داری دست بردارند

چرا تلگرام در خارج از ایران محبوب نیست؟

واکنش رییس سابق بانک مرکزی به نوسانات بازار ارز

پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس به اخذ قیمت آزاد از مشترکین پرمصرف بنزین

روحانی: دولت برای اینکه فضای آزاد ایجاد کند خیلی زجر کشید

صادرات 5 هزار و 300 تنی محصولات کشاورزی از منطقه آزاد ارس

شکننده ؛ استینگ

دیوار تاریخی گرگان و همسایه های ناراضی

انعقاد تفاهم نامه برای رفع مشکل بی آبی 3 دهستان+فیلم

نوسانات ارز هم بلند مدت نخواهد بود/ امیدوارم نهادهای عمومی از بنگاه داری دست بردارند

معاون استاندارگلستان: ایجاد 19هزارشغل در سال 96 نرخ بیکاری را تثبیت می کند

معاون استاندارگلستان: ایجاد 19هزارشغل در سال 96 نرخ بیکاری را تثبیت می کند

یک بطری آب معدنی فرانسوی چند؟

ارایه بودجه 97 شهرداری رشت به شورای اسلامی این کلانشهر

فعال شدن اورژانس اجتماعی در سراسر گیلان تا پایان برنامه ششم توسعه

بیش از17 هزارخانوار درمناطق زلزله زده کرمانشاه اسکان موقت داده شده اند

پیشرفت های فناوری موجب شتاب گرفتن توسعه و تجاری شدن انرژی های تجدیدپذیر شده است

ارایه بودجه 97 شهرداری رشت به شورای اسلامی این کلانشهر

احتمال افزایش قیمت دارو با گرانی دلار

بهترین اپلیکیشن های لجستیک جهان کدامند؟

سود نجومی گرانی دلار در جیب «وحید.م» و «محمد.س» 2 دلال بزرگ

یک واقعیت تلخ درباره سانچی که حالا فاش شد!

مدیران میانی کشور دغدغه بهبود کسب و کار ندارند

اجرای3پروژه پرورش ماهیان خاویاری در قفس در صومعه سرا

چگونه تربچه را در گلدان بکاریم؟ (روش کاشت تربچه در خانه)

روحانی: به نفع دولت نیست قیمت دلار را بالاببر

رویکرد تازه شرکت توسعه نفت عمان؛ انرژی های تجدیدپذیر

روحانی: دولت پای قولهایی که به مردم داده ایستاده/ نوسان قیمت ارز بلند مدت نخواهد بود/ بودجه مهار ریزگردهای خوزستان حذف نخواهد شد

توضیحات روحانی درباره حادثه سانچی، مناطق زلزله زده، آلودگی هوا، نرخ ارز و ...+فیلم

ارایه بودجه 97 شهرداری رشت به شورای اسلامی این کلانشهر

قیمت دلار از تابلو صرافی ها پاک شد +تصاویر

سران سه قوه برای رفع مشکلات اعتباری فاز باقیمانده پارس جنوبی تدبیر کنند

لزوم اجرای ماده 47 برنامه ششم توسعه در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

کمبود اتوبوس در کلانشهر رشت فاجعه است ضرورت افزایش اتوبوس ها

توضیحات روحانی درباره حادثه سانچی، مناطق زلزله زده، آلودگی هوا، نرخ ارز و ...

تسویه با سپرده گذاران موسسات غیرمجاز تا پایان بهمن

لزوم اصلاح قانون تجارت

کمبود اتوبوس در کلانشهر رشت فاجعه است/ ضرورت افزایش اتوبوس ها

شایعات فعال سازی فله ای گوشی ها قاچاق

رییس هیات مدیره موسسه اعتباری ملل:ربا در تسهیلات خرد بیشتر است

رییس هیات مدیره موسسه اعتباری ملل:ربا در تسهیلات خرد بیشتر است