مطالب مرتبط:
پیگیری طرح بازیافت پساب های شهری و کشاورزی در شورای عالی عتف/ تامین 50 درصد اعتبار از سوی وزارت نیرو
پیگیری طرح بازیافت پساب های شهری و کشاورزی در شورای عالی عتف
پیگیری طرح بازیافت پساب های شهری و کشاورزی در شورای عالی عتف
اعضاء شورای شهر تهران نیامده به تعطیلات رفتند/ مهرماه و مرخصی تابستانه شورای شهری ها!
محله قلعه شیخ میزبان طرح جهادی خدمات شهری شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-13اقتصادي

پیگیری طرح بازیافت پساب های شهری و کشاورزی در شورای عالی عتف


رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق و عضو شورای عالی عتف از طرح دانش و فناوری بازیافت پساب های شهری، صنعتی و کشاورزی خبر داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل اززیست آنلاین، دکتر "حمیدرضا تشیعی" رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) با اشاره به اینکه هدف اولیه از تشکیل شورای عالی عتف این بوده تا برخی از نیازهای استراتژیک کشور را مرتفع کند، گفت: طرح استفاده از پساب قرار است در حوضه معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، حوزهٔ آب جهاد کشاورزی و وزارت صنایع اجرایی شود تا ضمن استفاده از نتایج آن، در صورت تأمین اعتبار پروژه های با اولویت مهم تر نیز در برنامه قرار گیرد.

وی که به تازگی برای دومین بار به عنوان رییس کمیته راهبری طرح کلان دانش و فن آوری بازیافت پساب های شهری صنعتی و کشاورزی در شورای عالی عتف انتخاب شده است، در خصوص ماموریت های شورای عالی "عتف " گفت: بر اساس مواد 3 و 4 قانون تشکیل وزارت علوم، شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با هدف ایجاد، هماهنگی و یکپارچگی در سیاست گذاری کلان اجرایی در حوزه علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شده است.

وی اظهار داشت: اولویت بندی و انتخاب طرح های اجرایی بلند مدت سرمایه گذاری کلان در بخش های آموزشی، پژوهشی و فناوری بر عهده شورای عالی عتف است.

رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو ادامه داد: دبیرخانه این شورا در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مستقر است و مصوبات آن پس از ابلاغ ریاست جمهوری برای تمام سازمان های اجرایی لازم الاجرا است.

وی با بیان اینکه رییس جمهور در ساختار شورای عالی عتف به عنوان رییس شورا، وزیر علوم و تحقیقات و فناوری نایب رییس و معاون پژوهشی وزارت علوم دبیرکل شورای عتف هستند، افزود: این شورا دو کمیسیون دائمی و تخصصی دارد که رییس کمیسیون دائمی وزیر علوم و معاونین پژوهشی وزارتخانه های منتخب از جمله بهداشت، آموزش و پرورش و معاونت های پژوهشی وزارتخانه های منتخب و معاون تحقیقات منابع انسانی وزارت نیرو و سایر سازمان های اجرایی نیز در آن حضور دارند.

تشیعی ادامه داد: کمیسیون تخصصی نیز شامل یازده کمیسیون در حوزه های انرژی، حمل و نقل و عمران، کشاورزی، آب و منابع طبیعی، صنایع و معادن، فناوری اطلاعات و ارتباطات، دفاع، امنیت ملی، سیاست خارجی، فرهنگ و تمدن، مدیریت اقتصاد و بازرگانی، سلامت، امنیت غذایی و رفاه اجتماعی، علوم انسانی، معارف اسلامی و هنر، علوم پایه و حقوق قضایی بوده که یکی از مهم ترین کمیسیون های آن، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه کمیسیون تخصصی دارای اعضای حقوقی نظیر وزارت نیرو است، افزود: اعضای حقوقی، نماینده سازمان های اجرایی هستند و اعضای حقیقی نیز از میان دانشمندان، صاحب نظران و متخصصان برجسته کشور مرتبط با موضوع تخصصی انتخاب می شوند که خود وی نیز از سال 88 به عنوان عضو حقیقی کمیسیون در حال همکاری است.

رییس کمیته راهبری طرح کلان دانش و فن آوری بازیافت پساب های شهری صنعتی و کشاورزی در شورای عالی عتف با اشاره به اینکه بجز وزارت نیرو، وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، علوم و تحقیقات و فناوری، سازمان حفاظت از محیط زیست، مرکز فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و سازمان هواشناسی، نیز از اعضای حقوقی این کمیسیون محسوب می شوند، افزود: از سال 90 براساس چارچوب سیاست های تحقیقاتی و پژوهشی کشور، مقرر شد در شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری، یکسری طرح های کلان با توجه به نیازهای کشور تعریف و به صورت پروژه های کلان ملی با مدیریت کمیسیون های تخصصی راهبری شود تا نیازهای کشور مرتفع شود.

وی با اشاره به موضوعات مطروحه 5 طرح کلان در کمیسیون تخصصی آب و منابع طبیعی که 4 طرح آن مرتبط با آب است، افزود: طرح های دانش و فناوری بازیافت پساب های شهری صنعتی و کشاورزی و بررسی اثرات تغییر اقلیم و مدیریت خشکسالی دو طرحی بودند که به سفارش وزارت نیرو ارائه شدند.

* مدیریت جامع حوضه های آبخیز حمیدرضا تشیعی آنگاه به طرح سوم که مدیریت جامع حوضه های آبخیز بوده و به سفارش وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها و مراتع کشور و همچنین طرح دانش استفاده از آب دریا و آب های شور برای استفاده در کشاورزی و شرب و صنعت که به سفارش وزارت جهاد کشاورزی ارائه شده اشاره کرد و ادامه داد: پنجمین طرح نیز مربوط به مدیریت ذخایر ژنتیکی گیاهی دامی و آبزیان بود که از مجموع این 5 طرح، 4 طرح آن مرتبط با حوزه های مسئولیت وزارت نیرو بوده است.

وی در ادامه به طرح دانش و فناوری بازیافت پساب های شهری صنعتی و کشاورزی به عنوان یکی از مهم ترین این طرح ها اشاره کرد و اذعان داشت: هدف اصلی از این طرح، استفاده اصولی و پایدار از پساب به عنوان یکی از منابع آب غیر متعارف در راستای کاهش بحران آب در کشور است که با لحاظ کردن جنبه های زیست محیطی بهداشتی و اقتصادی که فعالیت های مختلفی در آن تعریف شده است، می تواند به شناخت مشخصات و تغییرات کمی و کیفی پساب ها در سطح کشور، نحوه استفاده و مدیریت فعلی این منابع و برنامه ریزی برای نقاط ضعف استفاده از پساب ها، شناسایی و دستیابی به فناوری های نوین در ارتباط با بازیافت و استفاده از پساب به عنوان راهکار مقابله با کم آبی معرفی شود.

رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو، حفاظت کمی و کیفی منابع و کاهش آلودگی های زیست محیطی، تعیین محدودیت های کیفی استفاده از پساب برای مصارف مختلف، تدوین ضوابط بهداشتی و زیست محیطی استفاده از پساب، تدوین و ارائه برنامه های آموزشی برای استفاده اصولی از پساب و ارائه برنامه مدیریت و پایش زیست محیطی برای استفاده اصولی و پایدار را از دیگر مزایای این طرح دانست.

*تامین 50 درصد اعتبار از سوی وزارت نیرو وی از این طرح به عنوان طرح کلان ملی که از سال 91 مصوب شده و اعتباری معادل 200 میلیارد ریال از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای آن پیش بینی شده است یاد کرد و درادامه افزود: مقرر شد تا 50 درصد این اعتبار از سوی وزارت نیرو تأمین شود و مجری محوری نیز دانشگاه تهران به همراه تعدادی از دانشگاه های کشور باشند و ناظر این طرح نیز موسسه تحقیقات آب تعیین شد.

تشیعی در ادامه گفت: برای هر یک از طرح های 5 گانه مذکور کمیته راهبری تعیین شد که نماینده کمیسیون نیز به عنوان رییس کمیته و اعضای آن نیز از داخل و یا بیرون کمیسیون به عنوان اعضای کمیته راهبری انتخاب شدند که بنده نیز همکاری با این کمیته را طی دو دوره از ابتدای آغاز به کار طرح داشته ام، اما به دلیل عدم اعتبارات لازم از مجموع 20 میلیارد تومان اعتبار مصوب فقط 10 درصد برای این طرح تخصیص یافت ولی نسبت به 4 طرح دیگر کمیسیون پیشرفت نسبی خوبی داشته است.

او با اشاره به اینکه طرح کلان استفاده از پساب به عنوان یکی از اولویت های شورای عالی عتف، در کمیته راهبری در 18 قلم تعریف شده است، افزود: از پروژه های مهم آن می توان به شناسایی الگوی های جهانی بازیافت پساب برای استفاده های شهری، تدوین ضوابط بهداشتی و زیست محیطی بازیافت پساب ها برای مصارف شهری و کشاورزی، ارائه راهکارهای ارتقای کیفیت پساب تصفیه خانه های فاضلاب موجود در کشور، شناسایی الگوی های جهانی بازیافت پساب برای استفاده های روستایی، فناوری های نوین بازچرخانی پساب، استانداردهای بازیافت پساب، بومی سازی فناوری های نوین بازچرخانی پساب، تولید مواد باارزش و انرژی از پساب، مباحث اقتصادی و فرهنگی و آموزشی استفاده از پساب اشاره کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس مصوبات آخرین جلسه کمیته راهبری مقرر شد خروجی های این طرح تا یک ماه آینده در اختیار وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و وزارت صنایع قرار گیرد.

رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو با بیان اینکه تا کنون دو مرحله کمیته راهبری تشکیل شده که مرحله دوم با ساختار جدید، پنج عضو و یک رییس خواهد داشت، اظهار امیدواری کرد، با استفاده از تجربیات سال های گذشته بتوان در راستای تدوین اسناد فناورانه برای استفاده مجدد از پساب در کشور سود برد.

وی با اشاره به اینکه دربرخی کشورها که میزان بارندگی آن ها بیش از 2 هزار میلیمتر درسال است نیز پساب تصفیه شده در حد آب شرب تصفیه و بازچرخانی می شود، افزود: در ایران به رغم اینکه شدیداً با محدودیت منابع آب و خشکسالی مواجه هستیم، هنوز بخش زیادی از پساب ها قابلیت استفاده در مصارف مختلف را ندارند که امیدواریم این طرح به ما کمک کند تا گامی به سمت جلو برداریم.


کلید واژه ها: وزارت - شورا - شورای - فناوری - وزارت نیرو - علوم - کشاورزی - توسعه صادرات - عالی - وزارت علوم - معاون - صادرات - پایگاه اطلاع رسانی - وزیر علوم - نیرو - توسعه - فناوری اطلاعات - آموزش و پرورش - انتخاب - دانش و فناوری - ریاست جمهوری - سرمایه گذاری - وزارت صنایع - اطلاع رسانی - امنیت - اطلاع - آموزش - رییس جمهور - حمل و نقل - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
تصفیه خانه دوم و نیروگاه برق آبی در شهرستان پردیس احداث می شود

ورود پلیس ایتالیا به پرونده خرید سهام اینترمیلان

پدیده گرد و خاک در آسمان قصرشیرین

آب رفتن طبقه متوسط درایران عامل تضاد شده است

به مرز بحران نزدیک می شویم

استخدام طراح فتوشاپ کار آشنا به طراحی سایت در تهران

استخدام برنامه نویس،کارشناس استقرار،پشتیبان فنی،آرشیو اسناد

استخدام مشاور فروش,صندوقدار,کارشناس کنترل کیفیت و دکوراتور

پرداخت 721 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی البرز در 4 ماه

شادی دلار تمام می شود

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان درشرکت پرداخت الکترونیک سامان

نرخ بیکاری در کدام استان ها بیشتر و در کدام استان ها کمتر است؟

تصفیه خانه دوم و نیروگاه برق آبی در شهرستان پردیس احداث می شود

استخدام کارشناس فروش آقا و خانم در مشهد

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 30 دی 96

استخدام منشی جهت جوابگویی تلفن در تهران

استخدام طراح آقا مسلط به Cad و 3D و Vray در تهران

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا لیسانس مکانیک،برق در تهران

سامسونگ بدنبال افزایش درآمد از آفریقا

کاهش قدرت خرید کارگران نسبت به 10 سال گذشته

30 درصد راه های روستای شهرستان بانه مسدود است

گلایه معاون استاندار از روند کند پیشرفت ساخت نمایشگاه یزد

گردشگری زیارتی کاهش یافته است/ شرایطی برای لغو روادید بین ایران و عراق هست

رشد 21.4درصدی تولید فولاد خام ایران در سال 2017/ایران رتبه دوم تولید آهن اسفنجی در جهان

ترفند رزمندگان فاطمیون علیه تروریست ها

حضور قدرتمند سایپا در چهاردهمین نمایشگاه خودرو اصفهان

توضیحات وزیر نیرو درباره وضعیت جیره بندی آب در سال 97

استخدام کارشناس برنامه ریزی و راننده با وانت در خراسان رضوی

حضور قدرتمند سایپا در چهاردهمین نمایشگاه خودرو اصفهان

استخدام کارگر مبتدی یا نیمه ماهر لوله کش در اصفهان

استخدام منشی خانم در شرکت آبمیوه گلشن در تهران

در سواری سازان چه می گذرد؟

ارتفاع برف در کوهرنگ به 35 سانتی‎متر رسید

پیشرفت 82 درصدی آزاد راه همت- کرج/ 1400 میلیارد ریال برای تکمیل آن نیاز است

وضعیت ذخایر آبی سدهای تهران در پایان دی ماه+جدول

جذب سرمایه برای توسعه میدان های مشترک

ارتفاع برف در کوهرنگ به 35 سانتی‎متر رسید

استخدام 3Dکار حرفه ای رشته معماری جهت طراحی نما در تهران

استخدام مدیر دفتر،کارشناس ارتباط بامشتری در یک شرکت معتبر

استخدام راننده جهت پخش وانت در شهر مشهد

استخدام طراح کابینت خلاق و مجرب جهت همکاری در تهران

استخدام وکیل پایه یک جهت همکاری در موسسه حقوقی در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت نیرو سازه در پرند در تهران

استخدام تعدادی ویزیتور حضوری جهت شرکت تاپیس در قزوین

استخدام کارشناس برنامه ریزی جهت همکاری در مشهد

استخدام فوق دیپلم عمران یا معماری جهت دفتر فنی در تهران

استخدام وکیل پایه یک و کارآموز وکالت جهت کار در موسسه حقوقی

استخدام کارپرداز دارای روابط عمومی بالا در مشهد

استخدام تعدادی بازاریاب جهت شرکت پخش رضوان نو در قزوین

استخدام وکلای دادگستری جهت همکاری با دفتر وکالت در تهران

اختصاص اولین جایزه جهانی شهر پایدار تاریخی به یزد

استخدام نیروی اداری در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام کارشناس خرید و سفارشات آقا رشته(صنایع،عمران)

معاون رییس جمهور: 2 شرط تهران برای لغو ویزا میان ایران و عراق

استخدام تعدادی نیرو جهت پارکبانی در شهر قزوین

استخدام کارشناس با سابقه در حوزه راه و راه آهن در تهران

گرمی بازار اشتغال در سمنان با پخت نان محلی + فیلم

درآمدهای نفتی دولت به بیش از 810 هزار میلیارد تومان رسید

فصل سرد و قاچاق ذغال و چوب تاغ

تعطیلی ادارات و بانک های 11 شهرستان خوزستان

کاهش هشتاد درصدی جرائم خشن

مجازات متخلفین در الگوی نظارت شرعی مالزی

افزایش 11 درصدی اجاره بها در آذر و دی ماه

10 شهر جدید برای اسکان سرریز جمعیت 8 استان احداث می شود

رها شدن آب زاینده رود در هاله ای از ابهام

مرحله دوم طرح استانداردسازی جایگاه های سی ان جی اجرا می شود

ساخت پارکینگ های طبقاتی در شمال تهران به کاهش ترافیک می انجامد

مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو

تحصیلات عالی،نردبانی برای پیشرفت یا اُفتادن در مخصمه بیکاری

استخدام فروشنده جهت غرفه بدلیجات در مرکز خرید تیراژه در تهران

استخدام دو ردیف شغلی جهت کار در شرکت معتبر در قزوین

استخدام حسابدار در کارخانه مواد غذایی در مشهد

استخدام کارشناس بازرگانی مسلط به زبان انگلیسی و کامپیوتر

استخدام مهندس محاسب مسلط به ضوابط شهرداری و نظام

خودرو سواری بنز در ایران تولید می شود

استخدام کارمند مسلط به نرم افزار اتوکد و انجام امور کارگاهی

استخدام کارشناس بازرگانی آقا مسلط به زبان ترکی و انگلیسی

حضور قدرتمند سایپا در چهاردهمین نمایشگاه خودرو اصفهان

استخدام همکار لیسانس یا فوق دیپلم الکترونیک در زنجان

پیش فروش پلکانی محصولات ایران خودرو ویژه بهمن

قیمت نفت کاهش یافت

سوء مدیریت ها باعث مشکلات بخش خصوصی فارس شده است

دولت، یارانه نقدی دی ماه معلولان را واریز نکرد

گرمی بازار اشتغال با پخت نان محلی + فیلم

نصب مخازن غیر ایمن در اتومبیل اصفهانی ها

ایران به هاب انرژی الکتریکی منطقه تبدیل می شود/صادرات برق به کشورهای جنوبی در دستور کار وزارت نیرو

ارزیابی روزنامه «ینی مساوات»جمهوری آذربایجان ار مناسبات تجاری ایران با دو کشور همسایه

هنوز ریالی به کسبه پلاسکو پرداخت نشده است/ محقق نشدن وعده های دستگاه اجرایی

دارنده نشان شوالیه اروپا در صنعت مهمان امروز شبکه 4

وضعیت جیره بندی آب در سال 97

دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96

استخدام حسابدار در شرکت ایده مُد

استخدام شرکت تجهیزات پزشکی معتبر در چهار رده شغلی

کالاهای قاچاق توقیفی خریدار ندارد

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در راستای بهبود معیشت مردم به 582 هزار نفر

واکاوی کاهش بودجه عمرانی در لایحه سال 97

کمک کنید تا آب جیره بندی نشود

استخدام کارشناس فروش و منشی در یک فروشگاه معتبر در تهران

سونی: از نمایشگر OLED با کیفیت 4K نا امید نخواهید شد

پیگیری طرح بازیافت پساب های شهری و کشاورزی در شورای عالی عتف

پیگیری طرح بازیافت پساب های شهری و کشاورزی در شورای عالی عتف