مطالب مرتبط:
تشریح 5 بحران شهری در بازنگری زندگی مدرن
حمایت از بخش خصوصی در حوزه فرهنگ سازی باید بازنگری شود / پیگیری لایحه مدیریت مساجد در مجلس
مقام معظم رهبری: ممکن است برخی از سیاست های کلی نیازمند بازنگری و بروز شدن باشد/ مجمع باید انقلابی فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند
حمایت از بخش خصوصی در حوزه فرهنگ سازی نیازمند بازنگری است
رهبر معظم انقلاب: ممکن است برخی از سیاست های کلی نیازمند بازنگری باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:002017-09-13سياسي

تشریح 5 بحران شهری در بازنگری زندگی مدرن


وزیر راه و شهرسازی در دومین همایش شهرسازی ریل پایه با اشاره به شناسایی 5 بحران در بازنگری زندگی مدرن گفت: وقتی مدیریت شهری تجارت پیشه باشد ماموریت خود را سازش با سوداگران می بیند و نتیجه آن هم وقوع حوادث تلخی مثل پلاسکو است و متاسفانه رسانه .

- ترابر نیوز: به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در دومین همایش شهرسازی ریل پایه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آتش نشان های حادثه پلاسکو و نیز آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان فردی که پای ریل را به شهر باز کرد، اظهار کرد: نام ایشان را گرامی می داریم و امید است آن راه پر رهرو باشد.

وی با اشاره به قرارگرفتن ایران در مرحله بازنگری و بازاندیشی زندگی مدرن گفت: بیش از 1000 سال از ورود مدرنیته به کشور گذشته و امروز با تنگناهای پیچیده زندگی شهری روبرو هستیم که شهرسازی ریل پایه پاسخی به یکی از پایه های زندگی مدرن در ایران است.

آخوندی با بیان اینکه توسعه سکونتگاه ها فراتر از بحث ریل و حمل و نقل ریلی است تصریح کرد: در بازنگری زندگی مدرن در پنج حوزه، پنج بحران در آستانه زندگی شهری شناسایی شده است که شامل ازهم گسیختگی اجتماعی، کاهش قابلیت زندگی در کلان شهرها، فاصله از مفهوم حمل و نقل و بحران منابع زیستی و ناکارآمدی اقتصادی است.

وی گفت: در مفهوم از هم گسیختگی اجتماعی گسترش فقر و غنا و ناهنجاری های مختلف قابل مشاهده است همچنین کاهش قابلیت زندگی درکلان شهرها نکته بسیار مهمی است که پس از تمام تلاشهای انجام شده از 56 میلیون نفر ساکن در شهرها بیش از یک سوم معادل 19 میلیون نفر در وضعیت بدمسکنی مطلق در حاشیه ها یا بافت های میانی زندگی می کنند.

از طرفی کاهش سرعت تردد به 25 کیلومتر در ساعت و کمتر از هفت کیلومتر در ساعات پیک، نشان دهنده بحران جدی در مفهوم حرکت است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی هوا به عنوان منبع زیستی رایگان در کنار منابع آب در وضعیت بحرانی قرار گرفته است و تقریبا بیشتر کلان شهرها مانند اصفهان و مشهد در تشنگی به سرمی برند.

آخوندی در ادامه از طرحهای مبنی بر انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی و شهر مشهد انتقاد کرد و گفت: اگر این مسائل درجمع فرهیختگان مطرح شود به عنوان یک لطیفه مطرح خواهد شد.

لذا به دلیل داشتن فناوری و توان اجرایی نباید دخل و تصرفی در جابجایی منابع طبیعی کنیم که نتیجه این اقدامات قط موجب گرفتار کردن ملت درچنبره ناکارآمدی مسئولان خواهد بود.

وی با اشاره به پیام این سمینار بیان کرد: پیام ما دراین سمینار بازآفرینی در مورد نحوه زندگی در ایران، چگونگی زندگی در سکونتگاه ها و جابجایی کالا و انسان است.

وزیر راه و شهرسازی توجه مطلق به مظاهر مدرنیته را مورد نقد قرار داد و ضمن تاکید بر اینکه باید چند لایه عقب تر مورد توجه قرار گیرد گفت: آیا کوهپایه البرز توانایی تحمل جمعیت 10 میلیون نفری را دارد؟ از طرفی اینکه ما قدرت داریم تمام آب رودخانه های اطراف را به تهران بیاوریم و امروز برای هوای سالم، زندگی شرافتمندانه و دسترسبی به آب شرب بهداشتی این چنین گرفتار شویم صحیح است؟ آیا اصفهان تحمل این همه صنعت صرف کننده آب و آب بر را دارد؟ درحالیکه می توانست بدون تحمیل آلودگی از منابع تاریخی و گردشگری خود منافع قابل توجهی را کسب کند.

وی تاکید کرد: باید بر ظرفیت زیستگاه ها توجه شود و از منابع طبیعی استفاده نکنیم زیرا نتیجه این اندیشه باطل موجب تداخل درحرکت و سپس فرونشست می شود.

زیرا فرونشست مخاطره خفته ای است و به راحتی دیده نمی شود.

آخوندی با اشاره به پنجمین بحران شناسایی شده از سوی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ناکارآمدی اقتصادی بیان کرد: این نوع توسعه سکونت وحشتناک است به طوری که درسال 1385 تعداد خانه های خالی درشهرهای ایران معادل 650 هزار واحد مسکونی بوده است اما طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران تعداد واحدهای خالی درسال 1390 به یک میلیون و 630 هزار واحد رسیده است.

و درصورتی که به طور میانگین قیمت هرواحد خالی حدود 300 میلیون تومان محاسبه شود میزان عدم بهره وری به 100 میلیارد دلار می رسد.

وی درادامه تصریح کرد: این توسعه شهری بر مبنای سوداگری و عدم توجه به حمل و نقل ریل پایه و سوء استفاده از بهره وری است که ایران را با بحران مواجه کرده است.

هدررفت ده ها هزار میلیارد تومان در کوه و کمر به اسم حمایت از مستضعفان آخوندی با اشاره به سرفصل های تعریف شده برای زندگی مدرن در شهرهای ایران گفت: قراردادن اندیشه بازنگری و بازاندیشی در مفهوم ایران شهری در برابر ازهم گسیختگی شهری، بازآفرینی شهری، شهرسازی ریل پایه به عنوان یک راه حل ترکیبی، مدیریت شهری تجارت محور به عنوان سرفصل های تعریف شده در زندگی مدرن معرفی شده است.

وی در ادامه به اولین سرفصل اشاره کرد و گفت: آنچه ملت ایران متشکل از اقوام مختلف را یکپارچه نگه داشته مفهوم ایران شهری است.

آخوندی افزود: مسئولان شهری شاخصی برای افزایش کیفیت زندگی و همبستگی اجتماعی ندارند اما در برابر آن پروژه های متعدد و شاخص های توزیع اعانه به کرات دیده می شود.

وی با اشاره به بازآفرینی شهری گفت: شهر یک موضوع یک بار مصرف نیست و حاصلی از یک سازمان اجتماعی و اندیشه های مختلف است و نباید رویکرد کالایی به شهر داشت.

آخوندی بیان کرد: آنها که بیش از ده ها هزار میلیارد تومان در کوه و کمر تحت عنوان طرح های کمک به مستضعفان ثروت ملی را هدر می دهند در واقع کاری برای مردم و کشور انجام نمی دهند.

رویکرد محله محوری در شهرسازی ریل پایه وی با طرح ابن سوال که آیا ساخت 100 هزار واحد اضافه و رساندن واحدها به 650 هزار واحد می تواند بحران شهرهای غیرقابل زندگی را رفع کند؟ گفت: اندیشه بازآفرینی شهری بهسازی بافت فرسوده و نوسازی بافت ناکارآمد راه حل های رفع بحران شهرهای غیرقابل زندگی است زیرا ما نمی خواهیم صورت مسئله را پاک کنیم یا دور زده و پروژه هایی را در بخشهای دیگر تعریف و اجرا کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به شهرسازی ریل پایه به عنوان راه حل ترکیبی گفت: به عنوان مثال وقتی که در ورامین ریل وارد زندگی مردم شود در واقع آن شهر مورد بازآفرینی قرار می گیرد و با اجرای طرح tod کیفیت زندگی و هویت به آن شهر بازمی گردد و مردم به عنوان شهروند درجه یک درایران پذیرفته می شوند.

وی افزود: با اجرای tod در ورامین مردمی که در جنوب شهر جزیی از انقلاب مشروطه و نهضت امام خمینی بوده است منزلت اجتماعی از دست رفته خود را به دست می آورند و دیگر فرقی با مردم شمال شهر ندارند.

آخوندی با بیان اینکه با شهرسازی ریل پایه مفهوم محله خلق می شود گفت: بر خلاف شهرنشینی فعلی که باعث دوری ساکنین از یکدیگر شده است بازگشت مفهوم محله موجب آشنایی نگاه ها می شود و ما در شهرسازی ریل پایه محله محور هستیم.

وی با تکیه بر مفهوم مدرن بهره وری یان کرد: در حمل و نقل یکپارچه نمی توان مترو، قطار حومه ای و قطار بین شهری را از یکدیگر تفکیک کرد لذا مفهوم یکپارچگی حمل و نقل در قالب بار و مسافر در شهرسازی یکپارچه دو موضوع بنیادین است.

بودجه 17هزار میلیارد تومانی شهرداری به چه بخش هایی اختصاص می یابد؟ وزیر راه و شهرسازی در ادامه به عملکرد صدا و سیما در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو اشاره کرد و گفت: در حالیکه تلاش ها باید در جهت عدم کاهش موضوع به یک ساختمان باشد، رسانه ملی در حال کاهش آن به یک ساختمان است که در حق مردم جفا می کند.

وی افزود: اگر شهروند، کیفیت زندگی، جابه جایی، محیط زیست در اولویت قرار داشت چنین اتفاقی رخ نمی داد.

آخوندی بودجه بیش از 17 هزار میلیارد تومانی و نحوه تخصیص آن برای توسعه مدیریت شهری تهران را موضوع مهمی عنوان کرد و افزود: باید دید این بودجه شهری به چه بخش هایی اختصاص می یابد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سوداگری بر شهر غلبه کرده و نتیجه آن چیزی جز بحران های تلخی مثل پلاسکو نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم نگاه ریل پایه و نگاهی به زندگی مدرن با آموختن تجارب بین المللی باشد و شهر را ارزان نفروشیم.


کلید واژه ها: زندگی - وزیر راه و شهرسازی - شهرسازی - بحران - وزیر راه - آیت الله هاشمی رفسنجانی - زندگی شهری - آخوندی - حمل و نقل - ایران - اجتماعی - هاشمی رفسنجانی - آیت الله هاشمی - وزیر - سمینار - کاهش - منابع طبیعی - همایش - وزارت راه - امید - نشان - رفسنجانی - مشهد - پیام - آیت الله - اقتصادی - مسئولان - انتقاد - فناوری - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
ابراز همدردی مدیرکل بهزیستی با خانواده یکی از جانباختگان پرواز تهران- یاسوج

دیدار چهره به چهره مسئولان قضایی همدان با مددجویان کانون اصلاح و تربیت

شورای نگهبان؛ امید را به جامعه کارگری بازگرداند ابطال مصوبه بند ز تبصره 7 لایحه بودجه 97 خواسته اصلی کارگران است

واکنش واعظی به عدم استعفای آخوندی

روستاییان 60 ساله با 10 سال بیمه بازنشسته می شوند

کانون وکلا و رسانه ها اهداف مشترک دارند

اهانت و تضعیف حافظان نظم و امنیت جامعه به هیچ وجه نباید تحمل شود/ قدردانی از مدیریت سنجیده نیروی انتظامی

وزیر کشور با انتصاب معاون عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری موافقت کرد

روحانی شهادت ماموران نیروی انتظامی در اغتشاشات اخیر را تسلیت گفت/ تاکید بر برخورد قاطع با قانون شکنان

معماری اسلامی، مظهر ارتباط انسان با خالق است

یک مقام آثار ملی بوسنی:آثار بی نظیر هنری ایران هر بیننده را شگفت زده می کند

مردم و مصداق های عینی عدالت - حسین نوروزیان*

ظریف در گفت و گو با فرانت لاین: مردم ایران می خواستند شخصیت، تاریخ و هویتشان به رسمیت شناخته شود

ولایتی : روابط بسیار خوبی بین ایران و هلند وجود دارد

قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران مذاکره ناپذیر است

18 هنرمند نامزد دریافت جایزه جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر شدند

گران فروشی لبنیات را به124 گزارش کنید

پس از امضا و اجرای توافق هسته ای هیچ دلیلی برای چانه زنی مجدد و مذاکره وجود ندارد

استخدام حسابدار با مدرک لیسانس آشنا به امور دفتری در خراسان رضوی

حق شناس: حال جامعه ما خوب نیست

ظریف: آمریکا در صورت خروج از برجام، در جهان منزوی می شود

استخدام تعدادی راننده جهت کار در مرکز آمبولانس

24 نفر در فهرست بلند رقابت های تنیس روی میز بازی های پاراآسیایی جاکارتا قرار گرفتند

جزییات جلسه وزیر راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس

دستگیری تروریست های وابسته به گروه ابوسیاف در مالزی

استخدام چند نفر پیک موتوری جهت رستورانی در تهران

اولین ویدئو از واژگونی قطار باری در ایستگاه دیزباد شهرستان نیشابور

طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران با امکانات بین المللی دقیق تر می شود

دیدار امیر حاتمی با وزیر دفاع جمهوری آذربایجان

قدردانی استاندار تهران از بانک کشاورزی برای کسب مقام برتر در ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز

استخدام حسابدار در مبلمان دنا

نماینده مجلس: به جای عکس‎های خصوصی سیدامامی، اسناد جاسوسی‎اش را نشان دهید

همایش«پرچمداران بصیرت» درکرمانشاه برگزار می شود

پیکر شهدای نیروی انتظامی غائله خیابان پاسداران فردا تشییع می شود

جسد یکی از سه صیاد مفقود شده جویباری پیدا شد

واکنش طارمی به استوری جنجالی+عکس

وزیر ارتباطات: پیامک های مزاحم برای من آزاردهنده است

نظام جمهوری اسلامی هیچ مشکلی با دراویش ندارد

قدرت دفاعی ایران قابل مذاکره نیست

اهانت و تضعیف حافظان نظم و امنیت جامعه به هیچ وجه نباید تحمل شود/ قدردانی از مدیریت نیروی انتظامی

توسعه مناسبات و همکاریهای تهران-مادرید به نفع دو ملت خواهد بود

مردم مختلف احساسات متفاوتی درباره انقلاب دارند

دیدار وزیر امور خارجه اسپانیا با علی اکبر ولایتی

تماس تلفنی رییس جمهور با فرمانده ناجا/ اهانت به پلیس به هیچ وجه تحمل نخواهد شد

رازقان ، خنجین ، تلخاب و توره میزبان 8 شهید گمنام دفاع مقدس

شورای نگهبان؛ امید را به جامعه کارگری بازگرداند/ ابطال مصوبه بند ز تبصره 7 لایحه بودجه 97 خواسته اصلی کارگران است

اهانت و تضعیف حافظان نظم و امنیت جامعه به هیچ وجه نباید تحمل شود/ قدردانی از مدیریت سنجیده و مقتدرانه نیرو های عملیاتی بویژه نیروی انتظامی/ تسلیت به خانواده شهدای حوادث اخیر

نشست اعضای ستاد بازآفرینی پایدار شهری با اولویت توجه به حاشیه شهر

استیضاح ربیعی با 33 امضا کلید خورد + اسامی استیضاح کنندگان

ایرانسل نمایشگاه ملی کار ایران را برگزار می کند

امیر حاتمی با رییس جمهور آذربایجان دیدار کرد

اعطای تندیس بلورین جایزه ملی مدیریت مالی ایران به بانک آینده

کسب مقام دوم مسابقات قرآن توسط خواهران شاغل سپاه اردبیل

محفل شعر و خاطره شب های مجنون در اردبیل برگزار می شود

وزیران خارجه ایران و اسپانیا دیدار کردند

وزیر کشور با انتصاب معاون عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری موافقت کرد

با مقصران سقوط هواپیما برخورد خواهد شد/ همه با هم نگران هستیم

سرپرست فرمانداری تبریز منصوب شد

فکر آمایشی ، کار جمعی و همکاری به ارتقاء و تقویت نقاط مشترک می انجامد

آیین افتتاح رسمی تبریز 2018 به تعویق افتاد

سخنگوی شورا : در انتصاب های مدیریت شهری کرج دخالت نمی کنیم

توسعه شرکت های دانش بنیان پزشکی اولویت معاونت علمی ریاست جمهوری است

نیروی زمینی ارتش در همه زمینه های دفاعی خودکفا است

حوزه درمان و اشتغال نیاز مبرم به وقف دارد/ شناساندن وقف و ثمرات آن با زبان هنر

خبر استعفای بنده صحت ندارد/ رسانه های مطرح کننده موضوع استعفا باید عذرخواهی کنند

فرماندارگناوه: مسائل فرهنگی در تعطیلات نوروز جدی گرفته شود

برنامه راهبردی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی تدوین می شود

کمک بلاعوض به رانندگان زندانی منوط به معرفی ستاد دیه شد

برپایی کرسی تلاوت قرآن مؤسسه «مهدیون» در مسجد رضویه

پدیده ریزگرد ها در ایران، موضوع دومین مناظره شبکه یک

امیر حاتمی وارد جمهوری آذربایجان شد

فعالیت های جهاددانشگاهی برای ارائه خدمات بیشتر در استان برنامه ریزی شده است

ایجاد 3 هزار شغل در شهرستان راور کرمان تا پایان سال 98

پروژه های سند تدبیر توسعه باید بر مبنای ایجاد اشتغال اجرایی شوند

مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر نمونه شد

وزیران خارجه ایران و اسپانیا دیدار کردند

امیر حاتمی به جمهوری آذربایجان سفر کرد

جسد یکی از سه صیاد مفقود شده جویباری پیدا شد

خروج 100 هزار نفر از پوشش کمیته امداد با تسهیلات بانک ملت

جزییات انتقال پیکرها به سمت سی سخت

استخدام پزشک عمومی با پروانه تهران جهت درمانگاه شبانه روزی

ظرفیت های گسترده برای تقویت همکاری های ایران و هلند وجود دارد

سرفاصله 3 خط مترو به 4 دقیقه در روزهای پایانی سال کاهش می یابد

15 شطرنج باز نابینا و کم بینا در مسابقات بین المللی جام فردوسی شرکت می کنند

ماکرون به دنبال تشدید قوانین مهاجرت در فرانسه است

تدوین سند برآورد نیروی انسانی نظام سلامت

استخدام راسته دوز و سردوز کار جهت محیط زنانه در محدوده طلاب مشهد

وداع خانواده شهدای ناجا با پیکر شهیدشان/ عکس

استخدام تعدادی فروشنده خانم و آقا در محدوده شمیران تهران

استخدام راننده با گواهینامه ب 2 در مرکز آمبولانس

استخدام طراح، گرافیست و ادمین شبکه های اجتماعی در تهران

بیانیه ی نورعلی تابنده درباره ی اتفاقات اخیر

نفوذ عوامل شیعه انگلیسی یا تفکر آمریکایی با عنوان متدینه میان بانوان

جسد یکی از صیادان مفقود شده جویباری پیدا شد

روحانی: اهانت به پلیس را به هیچ وجه تحمل نمی کنیم

رقابت 105 نامزد برای کسب 46 کرسی مجلس سنای پاکستان

اجرای طرح «ختم قرآن در 6 دقیقه» در خراسان شمالی

پوشش بیمه ای هزینه های درمان ناباروری به صورت کامل

جلسه هیات دولت

مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات پیوست

تشریح 5 بحران شهری در بازنگری زندگی مدرن

تشریح 5 بحران شهری در بازنگری زندگی مدرن