مطالب مرتبط:
حفظ شعائر اسلامی نیازمند روشنگری متخصصین دینی و حمایت مردم است
معروف: بازی با آمریکا باورکردنی نبود/ پیروزی را به مردم تبریک می گویم
حذف برچسب قیمت ها؛ بازی با حقوق مردم
ارتقای رتبه 33 عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی
سند 2030 از منظر تعلیم و تربیت اسلامی نقد و بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-13پزشكي

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی


اما مسئله ای که وجود دارد، این است که طب سنتی و اسلامی چه ربطی به هم دارند؟ در حالی که در دانشگاه های کشور رشته طب سنتی تدریس می شود، - همین چند ماه پیش بود که ویدئویی از مردی که خود را متخصص طب اسلامی معرفی می کرد، دست به دست می شد و فرزندش را واکسن نزده بود و می خواست با روش های عجیبی مثل گرفتن آب نخاع کودک که ادعا می کرد از دستورات طب اسلامی است، او را درمان کند.

آن فیلم کوتاه واکنش های بسیاری را به همراه داشت و خیلی از افراد، آن فرد را کودک آزار نامیدند.

مدت هاست کسانی با ادعای طب اسلامی بین گروهی از مردم برای خود جایگاهی دست وپا کرده اند و حالا مسئولان وزارت بهداشت به موضوع ورود کرده و صریحا می گویند چیزی به نام طب اسلامی نداریم و اینها همه و همه بازی با اعتقادات مردم است.

دو روز پیش بود که مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، تأکید کرد موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.

دکتر محمود خدادوست، با اشاره به انجام مطالعه ای درباره صحت ادعاهایی درباره طب اسلامی گفت: کارگروه نظام سلامت در اسلام، که مدتی است در دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت تشکیل شده، مدت سه سال روی موضوع طب ایرانی بررسی کارشناسی انجام داده است.

ما برای تعیین تکلیف این موضوع به مراجع تقلید و حدیث شناسان پژوهشکده علوم قرآنی مراجعه کردیم.

نتیجه تمام این بررسی ها این بود که ما موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت بهداشت با تأیید سخنان خدادوست در نشست خبری، در پاسخ به سؤالی درباره موضع وزارت بهداشت درباره طب سنتی اسلامی، با بیان اینکه در این زمینه بررسی های کامل و جامعی انجام شده، به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان در سیاست های ابلاغی چه نامی روی طب سنتی گذاشته اند.

در سیاست های کلی سلامت طب سنتی با عنوان طب سنتی ایرانی آورده شده و کلمه اسلامی وجود ندارد.

ما در این زمینه نظرمان مشخص است.

البته در اینکه ائمه ما قادر به کرامت و شفاعت هستند، شکی نیست.

اینکه ائمه ما می توانستند بیماران را شفا دهند و معجزه داشتند، مسئله جداگانه ای است اما ما با علم بشری و روز دنیا صحبت می کنیم.

در عین حال علمای اسلام درباره احادیث طبی اظهارنظرهای متفاوتی انجام داده اند؛ به طوری که گفته شده برخی از این احادیث سند درستی ندارند یا اکثرشان مربوط به حوزه پیشگیری و سبک زندگی است.

باید بدانیم که ائمه ما در زمان خودشان هم به طبیب مراجعه می کردند و از علم روز آن زمان استفاده می کردند.

باید پرسید آیا اگر بوعلی سینا در زمان کنونی بود، بر اساس کتاب خودش کار می کرد؟ بوعلی سینا از قرون گذشته مواردی را می دانست که بر اساس علم و تجربه تقریبا همه آنها را دگرگون کرد.

تلاش خبرنگار روزنامه شرق برای گفت وگو با متخصصانی که خود را خبره طب اسلامی معرفی می کنند، به جایی نرسید.

آنها به گفته منشیان خود یا به سفر تحقیقاتی رفته بودند، یا باید با روابط عمومی شان صحبت می شد، یا اینکه اصلا وزارت بهداشت را حائز صلاحیت برای سخن گفتن درباره طب اسلامی نمی دانستند.

فردی که او را به نام حکیم میثم می شناسند، در چند کلمه کوتاه به شرق گفت: وزارت بهداشت، شیطانی شده.

طب اسلامی پدر همه علم هاست و برای اینکه وزارت بهداشت به راحتی بتواند کشت وکشتار کند، می خواهد این گونه ما را زیر سؤال ببرد .

اما مسئله ای که وجود دارد، این است که طب سنتی و اسلامی چه ربطی به هم دارند؟ در حالی که در دانشگاه های کشور رشته طب سنتی تدریس می شود، اینکه پزشکان طب اسلامی در معرفی خود از متخصص طب سنتی استفاده می کنند، چطور می تواند توجیه پذیر باشد؟ دکتر محمود خدادوست رییس مرکز طب سنتی وزارت بهداشت در گفت وگو با شرق به تفاوت طب اسلامی و سنتی اشاره کرده و گفت: طب سنتی امروز مصوب شده است و می توانیم به آن طب ایرانی بگوییم.

طب ایرانی یا طب سنتی ایرانی شامل درمان های متعددی است.

قدم اول درمان سنتی ایرانی مطابق کتاب قانون تدبیر است.

تدبیر یعنی اصلاح سبک زندگی.

قدم دوم درمان استفاده از دارو است که منظور داروهای گیاهی است.

قدم سوم درمان یداوی است.

درمان یداوی مثل حجامت، زالو درمانی، ماساژ و .

اینها روش های درمانی سنتی ایرانی هستند.

اینکه عده ای روش های درمانی طب سنتی یا ایرانی را به اسم طب اسلامی به خورد مردم می دهند، در واقع دارند از باورهای اعتقادی و دینی مردم استفاده می کنند.

اینها قبل از اسلام هم بوده است، چون بخش عمده ای از طب ایرانی ما قبل از اسلام تحت عنوان طب یونانی استفاده می شده.

همین الان هم طب سنتی ما تحت عنوان طب یونانی مشهور است .

او در ادامه افزود: واژه ای به نام طب اسلامی با رویکردهای متفاوتی امروزه مطرح است و از این واژه استفاده می شود.

یک عده همان طب سنتی ایرانی را به دلیل اینکه در دوران تمدن اسلامی به اوج شکوفایی رسیده بود، طب اسلامی می خوانند.

در واقع این همان طب سنتی ایرانی است که دوران شکوفایی اش مربوط به دوران تمدن اسلامی است.

خدادوست در ادامه با اشاره به دسته سوم گفت: دسته سوم کسانی هستند که معتقدند از روایات منسوب به ائمه اطهار ما می توانیم یک مکتب و یک نظام طبی ایجاد و از آن برای سلامت مردم استفاده کنیم که البته با توضیحی که در بند دو دادم، اگر نگاه اخباری گری از یک روایت طبی داشته باشیم قطعا، هم به سلامت مردم آسیب می زنیم، هم به دین مردم آسیب می زند؛ به عنوان مثال اگر ما در یک روایتی داشته باشیم که خوردن هفت عدد خرما برای تأمین سلامتی بدن مناسب است یا در روایت دیگر این تعداد به پنج خرما برسد و روایت دیگری بگوید سه عدد خرما کفایت می کند، اینجا در نگاه مثبت با فرض بر اینکه سند این روایت از طریق علم رجال ثابت شده باشد و درست باشد، دوم با علم دلالی، دلالت روایت هم ثابت شده باشد، در اینکه ما چه تعداد خرما و چه نوع خرمایی را استفاده کنیم و اینکه در چه سنی، چه جنسی، چه اقلیمی و خیلی از این متغیرهای دیگر، پس قطعا با فرض بر اینکه سند یک روایت درست باشد، برای تعمیم به زمان و مکان امروز و برای استفاده مردم امروز و چه میزان استفاده شود، قطعا نیازمند کار پژوهشی است؛ یعنی ما نمی توانیم به استنباط شخصی از یک روایت بپردازیم .

رییس مرکز طب سنتی وزارت بهداشت با تکذیب مجدد وجود شاخه طب اسلامی گفت: ما در روایت داریم سیاه دانه برای قوه هاضمه خوب است و قطعا هم خوب است.

چه بسا روایات طبی مستندی هم داشته باشد، اما چه میزان سیاه دانه برای قدرت هضم خوب است؟ آیا در هر فرد میزان آن یکسان است؟ هربار چقدر باید استفاده شود؟ این نیازمند آن است که ما روی روایات کار پژوهشی کنیم که مقدارش دربیاید.

بسیاری از بیماری های نوپدیدی را داریم که برای آنها روایتی نداریم.

حتی با فرض اینکه بپذیریم، آن عده مدعیانی که می گویند ما 11 هزار روایت مستند طبی داریم حرفشان درست باشد، سندش هم درست باشد، برای بسیاری از بیماری های نوپدید سندی نداریم.

پس استفاده ابزاری از روایات طبی نگاه و رویکرد اخباری از روایات طبی دین و سلامت مردم را در خطر قرار می دهد.

از آن مهم تر مگر رسالت اسلام طب بوده است؟ اگر رسالت اسلام این گونه بوده، پس چرا زمانی که حضرت علی (ع) ضربت شمشیر می خورند، سه معصوم حاضر؛ یعنی امام حسن و امام حسین و حضرت علی(ع) برای درمان اقدام نکردند؟ و چرا سراغ طبیبی رفتند که از قضا غیرمسلمان بود؟ روایت معروف دیگری داریم که خدمت پیامبر در مدینه رفته اند و اظهار بیماری کرده اند و پیامبر فرد را به طبیب حارث بن کلده ارجاع دادند که او هم مسلمان نبود.

اگر رسالت اسلام طبابت بود، پس باید آنها همه یک مریض خانه و شفاخانه داشتند و طبابت می کردند .

وی در پایان گفت: نکته سوم اینکه علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در ذیل آیه شریفه یانا لکل شی، می گوید: قرآن همه چیز را گفته است، اما تفسیر آقای طباطبایی زیباست.

ایشان می گوید قرآن همه چیز را برای هدایت انسان گفته است چون وظیفه قرآن و اسلام هدایت انسان است.

بنابراین چیزی از هدایت را فروگذار نکرده است اما معنایش این نیست که قرآن و روایات راجع به انرژی هسته ای و فیزیک و شیمی گفته باشند چون رسالت این نبود.

آیا راجع به انرژی هسته ای روایت داریم؟ آیا انرژی هسته ای اسلامی است یا غیراسلامی است؟ علامه طباطبایی درباره علوم دینی و غیردینی می فرمایند این به فلسفه علم بازمی گردد و جهان بینی.

اگر جهان بینی ما توحیدی باشد همه علوم توحیدی می شود.

آن وقت انرژی هسته ای را بر اساس مبانی شرعی و دینی رهبر انقلاب می فرمایند اگر انرژی هسته ای در خدمت مردم و سلامت مردم و رفاه حال استفاده شود اسلامی است، اگر برای کشت وکشتار استفاده شود حرام می شود .

از طرفی در گوشه وکنار بسیار شده اند افرادی که حتی بدون داشتن سواد کافی خواندن و نوشتن ادعای درمان های معجزه آسا دارند و به نام طب سنتی نسخه های چند صد هزارتومانی و گاه میلیونی به دست مردم می دهند.

برخی دیگر که در سفره های مردم نفوذ کرده و به اسم طب سنتی و طب اسلامی و قرآنی ادعاهای عجیب وغریب مطرح کرده و از طریق فروش محصولات خود به کسب درآمدهای میلیاردی می پردازند.

اینکه چرا هیچ یک از مراجع مسئول به پیگیری این مسائل و این گونه کلاهبرداری ها نمی پردازند موضوع مهمی است و جای سؤال دارد، اما اینکه مردم به راحتی تمام این حرف ها را باور کرده و در آن کلاس ها شرکت می کنند، برای درمان به آن طبیب نماها مراجعه می کنند و بر سر سفره شان محصولات آن شایعه پردازان را می گذارند، جای سؤال بزرگ تری است.


کلید واژه ها: اسلامی - اسلام - وزارت بهداشت - طب سنتی - بهداشت - سنتی - وزارت - ایرانی - مراجع - مقام معظم رهبری - مردم - مراجع تقلید - سلامت - فیلم کوتاه - سبک زندگی - دفتر - کودک - بازی - پژوهشکده - سینا - پیشگیری - بیماران - دانشگاه - مسئولان - علم روز - مطالعه - قرآنی - همراه - درمان - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
تشخیص ترومای مغزی با واقعیت مجازی توسط محقق ایرانی

با این فرمول ها بیماری را از خود دور کنید

تعداد بیمارستان ها، داروخانه ها و مراکز ترک اعتیاد استان ها+ اینفوگرافی

علل و راههای جلوگیری از ریزش مو در بارداری و پس از زایمان

همه واکسن هایی که زنان باردار باید تزریق کنند

پوست کنده با همسرتان حرف بزنید

داروهای موثر در ناتوانی جنسی

علت کاهش میل جنسی شما یکی از این عوامل است

طرز تهیه خورش قیمه با مرغ و زرشک

ده توصیه بهداشت غذای کودک

اگر فرزندی در راه دارید، بخوانید !

پیشنهادهایی برای کنترل و درمان افسردگی و اضطراب؛ دو اختلال توامان

رژیم مدیترانه ای؛ رژیم بی نظیر

خطرات پیش بینی نشده برای کودکانی که موبایل دارند

زندگی بدون کبد امکان پذیر است

کدام داروها باید سرموقع مصرف شوند؟

مهندسی ویروس ها برای مبارزه با سرطان های کشنده

ابداع دستگاهی برای پیش بینی ایست قلبی

معجون های گیاهی برای کاهش «قند خون»

هر آنچه درباره جوراب باید بدانید

نو کردن لباس مشکی رنگ و رو رفته

روش ساده برای بخارپز کردن غذا

خانه داری باعث لاغری می شود؟

کشف فواید کم خوابی !

9 راز برای در امان ماندن از بیماری ها

برق گرفتگی کودک 7 ساله توسط آبسرد کن!

استرس تاثیری روی افزایش و کاهش وزن ندارد

تابلو خطرهای زناشویی

این علائم نشان می دهند، در یک خانواده ی سمی بزرگ شده اید

بهترین روش های رفع استرس و اضطراب

نکته هایی برای مصرف و نگهداری سبزیجات

روش های طبیعی برای افزایش بینایی

این قرص خوراکی کشنده است

گسترش "سوپر مالاریا" در جهان!

سونا با پوست چه می کند؟

مشکلات چربی خون گریبان گیر 25 درصد افراد جامعه است!

راحت به این مردان بگویید: نه

در سونا چه اتفاقی برای پوستتان می افتد؟

7 خوراکی خطرناک که تعادل باکتری های روده را به هم می ریزد

بعد از ورزش کردن ، چه می خورید؟

افزایش آمار فوتی های انفجار مسافرخانه در قم

خوشمزه روز: پودینگ شیربرنج [تماشا کنید]

اخبار و اطلاعیه های آزمون دستیاری سال 96

رفتارهای دخترانه ای که مردها دوست ندارند

راههای آموزش مسواک زدن به کودکان

چگونه از شر لکه های قرمز صورت خلاص شویم؟!

اعلام نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی تا 3 مهر

بیماری اسکیزوفرنی چیست و درمان آن چگونه است؟

سالمون تنوری

بیماری گال چگونه معالجه می شود؟

قرص سفیکسیم برای چیست و چه عوارضی دارد؟

کم کردن وزن را با آجیل امتحان کنید

آیا رژیم غذایی می تواند به افزایش خلاقیت اشخاص کمک کند؟

مغزیجات آجیلی بخورید تا لاغر بمانید

پیشگیری از کبد چرب با این روش!

خواص روغن ذرت چیست؟

یک مطب عجیب و غریب در قلب پایتخت! + تصاویر

بدن به چه مقدار ویتامین B3 نیاز دارد؟

گوش گیر مطالعه چیست؟

3 تیم سلامت در اروندکنار خدمات درمانی ارائه می کنند

20 تا 25 درصد افراد جامعه درگیر اختلالات چربی خون هستند

ابداع دستگاهی برای پیش بینی ایست قلبی

طرز تهیه حلوا زعفرانی و مجلسی و تزیین آن

شایع ترین علت مرگ بیماران قلبی عروقی چیست؟

چت بات «امیلی» به سوال های مذهبی سالمندان پاسخ می دهد

16 راهکار برای برخورد با نق زدن کودکان

اولین جراحی دندان توسط یک ربات انجام شد

بهزیستی: 63 درصد از معتادان متجاهر تهرانی اوراق هویت ندارند.

قاشق دمنوش سینرژیک تولید شد

با 9 حیوان زال آشنا شوید/عکس

کیفیت؛خمیر مایه فراموش شده در پخت نان/ تنور بی توجهی شعله ور است

در سونا چه اتفاقی برای پوستتان می افتد؟

7 خوراکی خطرناک که تعادل باکتری های روده را به هم می ریزد

رفتارهای دخترانه ای که مردها دوست ندارند

پیشگیری از کبد چرب با این روش!

اخبار و اطلاعیه های آزمون دستیاری سال 96

اعلام نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی تا 3 مهر

فواید وخواص پوست لیموترش

یک مطب عجیب و غریب در قلب پایتخت! + تصاویر

16 راهکار برای برخورد با نق زدن کودکان

روشی خانگی برای از بین بردن تیرگی زیر بغل و زانو

شایع ترین علت مرگ بیماران قلبی عروقی

مغزیجات آجیلی بخورید تا لاغر بمانید

تشخیص غلظت خون با این روش!

14 نشانه سرطان که زنان از آنها چشم پوشی می کنند

درمان فوری تب شدید کودک

20 تا 25 درصد افراد جامعه درگیر اختلالات چربی خون هستند

شایع ترین علت مرگ بیماران قلبی عروقی چیست؟

سلامت جسمی و روانی رانندگان جاده ای بررسی شود

اولین جراحی دندان توسط یک ربات انجام شد

14 نشانه سرطان که زنان از آنها چشم پوشی می کنند

ساخت درمانگاه تامین اجتماعی در اردل، بروجن و سامان در دستورکار است

قاشق دمنوش سینرژیک تولید شد

9 راز سلامتی افرادی که همیشه از بیماری ها در امان هستند

افزایش ابتلا به ام اس با ضربه مغزی

"نزاع"، علت دوم مرگ در عملیات های اورژانسی

علت افزایش ابتلا به آلزایمر چیست؟

پرستاری از سگ، شغل جدید دختر جوان

راهکار خانگی بازگرداندن بینایی به چشم

8 راهکار ساده برای اینکه در پاییز دچار سرماخوردگی نشوید

یک مطب عجیب و غریب در قلب پایتخت+عکس

ادویه جاتی که شما را از مرگ نجات می دهند

تاثیر آلودگی هوا بر کلیه ها!

آرزوی لاغری با خوردن این مغز یجات آجیلی محقق می شود

اینفوگرافیک؛ با این ورزش ها از گردن درد خلاص شوید

این غذا انرژیتان را بالا و وزنتان را کم می کند+ دستورالعمل

فرایند استخدام تعهد خدمت در پزشکی قانونی کشور

ادویه جاتی که شما را از مرگ نجات می دهند

موفقیت دیگری برای حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان

این 7 نوع غذا را در ظروف مسی نپزید

آخرین وضعیت جسمانی کارگردان «یتیم خانه ایران»

این گیاه دارویی سرطان را نابود می کند

واکسن مقابله با پوسیدگی دندان ابداع می شود

روزهای خود را در راه تحصیل صرف کنید

اهدای اعضای بدن سرباز نهاوندی به پنج بیمار زندگی دوباره بخشید

مبارزه با اچ آی وی به کمک یک آنتی بادی قدرتمند

کشف پادتن جدید با توانایی هدف قرار دادن 99 درصد از گونه های HIV

برگزاری کنفرانس علمی "ژنتیک دوقلویی" در پژوهشگاه ابن سینا

پیام پروفسور سمیعی به دانش آموزان و دانشجویان

کیمیاگری برای درمان چاقی!

کدام خوراکی ها در بوفه مدارس ممنوع شد

14 نشانه هشدار دهنده سرطان

راه اندازی مرکز آموزشی زایمان طبیعی در یاسوج

خواننده آمریکایی زنده شد

آلودگی هوا دشمن کلیه ها

بهترین درمان های خانگی برای افراد سرماخورده

کمردرد را از کوله پشتی درآورید!

ارگانیک بودن صبحانه و تاثیر بر روی مغز دانش آموزان

پاهای شما درباره سلامتی تان چه می گویند؟!

یک روز پرخوری با بدن چه می کند؟

نکته بهداشتی: چهار نوع شایع آکنه

ممنوعیت فروش این مواد غذایی در مدارس

نجات بیماری مرگ مغزی با روش نوین درمان در یاسوج

خوشمزه روز: پودینگ شیربرنج [تماشا کنید]

7 معجون گیاهی که باعث کاهش «قند خون» می شوند

آلودگی غارها تهدیدی برای سلامت انسان ها

تخت های اورژانس اشغال است | زمان رسیدن سر صحنه حادثه باید کاهش یابد

شهری که با 27 هزار شهروند فاقد دندانپزشک است

15 درصد مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کشور مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تهران است

نجات بیماری مرگ مغزی با روش نوین درمان در یاسوج

این قرص خوراکی کشنده است

دو برنامه 724 و 247 برای کاهش سکته های قلبی و مغزی

نصب نادرست لمینیت های دندانی چه عواقبی دارد؟

تصاویر: با 9 حیوان زال آشنا شوید

کیفیت و بهداشت آب شرب شهرهای کهگیلویه و بویراحمد کنترل می شود

خاصیت سیب زمینی بنفش

پلمب مرکز غیرمجاز درمان نازایی در البرز

کاهش ابتلا به سرطان روده بزرگ با مصرف سیب زمینی بنفش

راحت به این مردان بگویید: نه

افزایش آمار فوتی های انفجار مسافرخانه در قم

بیماری اسکیزوفرنی چیست و درمان آن چگونه است؟

7 معجون گیاهی که باعث کاهش «قند خون» می شوند

ابداع دستگاهی برای پیش بینی ایست قلبی

کلوچه، سیب یا ماست؟ انتخابی سخت برای کودکان

کیفیت و بهداشت آب شرب شهرهای کهگیلویه و بویراحمد کنترل می شود

نشانه های هشدار دهنده سرطان که زنان از آنها چشم پوشی می کنند

"کبد چرب" ، بیماری خاموش +گزارش

چگونه غلظت خون را تشخیص دهیم؟

افراط در مصرف خوراکی

پلمب یک مرکز غیرمجاز درمان نازایی در منزل

لاغری و دفع سنگ کلیه با این میوه پاییزی

تولید یک آنتی بادی قدرتمند برای مبارزه با اچ آی وی

چه زمانی اضطراب نشانه یک بیماری جسمی است؟

تأثیر سبک زندگی سالم و انجام فعالیت های ذهنی در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

نخستین گروه دانشجویان دندانپزشکی دانش آموخته شدند

دبیر سومین همایش داروسازی نظامی و شرایط اضطراری عنوان کرد تبیین جایگاه علم داروسازی و نقش آن در تحقق اقتصاد مقاومتی/ بررسی درمان در شرایط اضطراری

کلوچه، سیب یا ماست؟ انتخابی سخت برای کودکان

قرص سفیکسیم برای چیست و چه عوارضی دارد؟

یک مطب خوفناک در دل تهران! +تصاویر

3 تیم سلامت در اروندکنار خدمات درمانی ارائه می کنند

افزایش چربی خون در کودکان می تواند زمینه ژنتیک داشته باشد

پیام وزیر بهداشت به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

افراط در مصرف منگنز خوراکی کشنده است

مغزیجات آجیلی بخورید تا لاغر بمانید

هشدار نسبت به خطرات استفاده بیش از حد از سونا

روزهای خود را در راه تحصیل صرف کنید

واکسیناسیون دام های سنگین علیه بیماری تب برفکی

پرورش خلاقیت کودک با شن بازی

رازهای ترغیب همسر برای مشورت کردن

بهترین درمان های خانگی برای افراد سرماخورده

چطور به آنها حالی کنم که بیمارم؟

چگونه از شر لکه های قرمز صورت خلاص شویم؟!

7 دلیل عاقلانه، برای مصرف نکردن «تراریخت»

اجرای مرحله دوم طرح حمایتی سلامت مادران باردار و شیرده روستایی در رامشیر

احتمال افزایش ابتلا به MS پس از ضربه مغزی

پرفسور سمیعی خطاب به دانش آموزان در سال تحصیلی جدید چه گفت؟

افتتاح اولین مرکز پروتون درمانی در روسیه

با 9 حیوان زال آشنا شوید/عکس

سرطان های شایع در کودکان

آلودگی هوا دشمن کلیه ها

افراط در مصرف منگنز خوراکی کشنده است

معلم عزیز، رحم کن!

سونا با پوست چه می کند؟

استخدام بهورز جهت خانه های بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز

چطور روز اول مدرسه را برای کودک جذاب کنیم؟

آب سردکن بلای جان کودک هفت ساله شد

خواص روغن ذرت چیست؟

احتمال افزایش ابتلا به MS پس از ضربه مغزی در نوجوانی

اصول رابطه زناشویی بعد از زایمان

بدون جراحی با طبیعی ترین روش ها بینایی را به چشمانتان بازگردانید

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی