مطالب مرتبط:
حفظ شعائر اسلامی نیازمند روشنگری متخصصین دینی و حمایت مردم است
معروف: بازی با آمریکا باورکردنی نبود/ پیروزی را به مردم تبریک می گویم
حذف برچسب قیمت ها؛ بازی با حقوق مردم
ارتقای رتبه 33 عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی
سند 2030 از منظر تعلیم و تربیت اسلامی نقد و بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-13پزشكي

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی


اما مسئله ای که وجود دارد، این است که طب سنتی و اسلامی چه ربطی به هم دارند؟ در حالی که در دانشگاه های کشور رشته طب سنتی تدریس می شود، - همین چند ماه پیش بود که ویدئویی از مردی که خود را متخصص طب اسلامی معرفی می کرد، دست به دست می شد و فرزندش را واکسن نزده بود و می خواست با روش های عجیبی مثل گرفتن آب نخاع کودک که ادعا می کرد از دستورات طب اسلامی است، او را درمان کند.

آن فیلم کوتاه واکنش های بسیاری را به همراه داشت و خیلی از افراد، آن فرد را کودک آزار نامیدند.

مدت هاست کسانی با ادعای طب اسلامی بین گروهی از مردم برای خود جایگاهی دست وپا کرده اند و حالا مسئولان وزارت بهداشت به موضوع ورود کرده و صریحا می گویند چیزی به نام طب اسلامی نداریم و اینها همه و همه بازی با اعتقادات مردم است.

دو روز پیش بود که مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، تأکید کرد موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.

دکتر محمود خدادوست، با اشاره به انجام مطالعه ای درباره صحت ادعاهایی درباره طب اسلامی گفت: کارگروه نظام سلامت در اسلام، که مدتی است در دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت تشکیل شده، مدت سه سال روی موضوع طب ایرانی بررسی کارشناسی انجام داده است.

ما برای تعیین تکلیف این موضوع به مراجع تقلید و حدیث شناسان پژوهشکده علوم قرآنی مراجعه کردیم.

نتیجه تمام این بررسی ها این بود که ما موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت بهداشت با تأیید سخنان خدادوست در نشست خبری، در پاسخ به سؤالی درباره موضع وزارت بهداشت درباره طب سنتی اسلامی، با بیان اینکه در این زمینه بررسی های کامل و جامعی انجام شده، به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان در سیاست های ابلاغی چه نامی روی طب سنتی گذاشته اند.

در سیاست های کلی سلامت طب سنتی با عنوان طب سنتی ایرانی آورده شده و کلمه اسلامی وجود ندارد.

ما در این زمینه نظرمان مشخص است.

البته در اینکه ائمه ما قادر به کرامت و شفاعت هستند، شکی نیست.

اینکه ائمه ما می توانستند بیماران را شفا دهند و معجزه داشتند، مسئله جداگانه ای است اما ما با علم بشری و روز دنیا صحبت می کنیم.

در عین حال علمای اسلام درباره احادیث طبی اظهارنظرهای متفاوتی انجام داده اند؛ به طوری که گفته شده برخی از این احادیث سند درستی ندارند یا اکثرشان مربوط به حوزه پیشگیری و سبک زندگی است.

باید بدانیم که ائمه ما در زمان خودشان هم به طبیب مراجعه می کردند و از علم روز آن زمان استفاده می کردند.

باید پرسید آیا اگر بوعلی سینا در زمان کنونی بود، بر اساس کتاب خودش کار می کرد؟ بوعلی سینا از قرون گذشته مواردی را می دانست که بر اساس علم و تجربه تقریبا همه آنها را دگرگون کرد.

تلاش خبرنگار روزنامه شرق برای گفت وگو با متخصصانی که خود را خبره طب اسلامی معرفی می کنند، به جایی نرسید.

آنها به گفته منشیان خود یا به سفر تحقیقاتی رفته بودند، یا باید با روابط عمومی شان صحبت می شد، یا اینکه اصلا وزارت بهداشت را حائز صلاحیت برای سخن گفتن درباره طب اسلامی نمی دانستند.

فردی که او را به نام حکیم میثم می شناسند، در چند کلمه کوتاه به شرق گفت: وزارت بهداشت، شیطانی شده.

طب اسلامی پدر همه علم هاست و برای اینکه وزارت بهداشت به راحتی بتواند کشت وکشتار کند، می خواهد این گونه ما را زیر سؤال ببرد .

اما مسئله ای که وجود دارد، این است که طب سنتی و اسلامی چه ربطی به هم دارند؟ در حالی که در دانشگاه های کشور رشته طب سنتی تدریس می شود، اینکه پزشکان طب اسلامی در معرفی خود از متخصص طب سنتی استفاده می کنند، چطور می تواند توجیه پذیر باشد؟ دکتر محمود خدادوست رییس مرکز طب سنتی وزارت بهداشت در گفت وگو با شرق به تفاوت طب اسلامی و سنتی اشاره کرده و گفت: طب سنتی امروز مصوب شده است و می توانیم به آن طب ایرانی بگوییم.

طب ایرانی یا طب سنتی ایرانی شامل درمان های متعددی است.

قدم اول درمان سنتی ایرانی مطابق کتاب قانون تدبیر است.

تدبیر یعنی اصلاح سبک زندگی.

قدم دوم درمان استفاده از دارو است که منظور داروهای گیاهی است.

قدم سوم درمان یداوی است.

درمان یداوی مثل حجامت، زالو درمانی، ماساژ و .

اینها روش های درمانی سنتی ایرانی هستند.

اینکه عده ای روش های درمانی طب سنتی یا ایرانی را به اسم طب اسلامی به خورد مردم می دهند، در واقع دارند از باورهای اعتقادی و دینی مردم استفاده می کنند.

اینها قبل از اسلام هم بوده است، چون بخش عمده ای از طب ایرانی ما قبل از اسلام تحت عنوان طب یونانی استفاده می شده.

همین الان هم طب سنتی ما تحت عنوان طب یونانی مشهور است .

او در ادامه افزود: واژه ای به نام طب اسلامی با رویکردهای متفاوتی امروزه مطرح است و از این واژه استفاده می شود.

یک عده همان طب سنتی ایرانی را به دلیل اینکه در دوران تمدن اسلامی به اوج شکوفایی رسیده بود، طب اسلامی می خوانند.

در واقع این همان طب سنتی ایرانی است که دوران شکوفایی اش مربوط به دوران تمدن اسلامی است.

خدادوست در ادامه با اشاره به دسته سوم گفت: دسته سوم کسانی هستند که معتقدند از روایات منسوب به ائمه اطهار ما می توانیم یک مکتب و یک نظام طبی ایجاد و از آن برای سلامت مردم استفاده کنیم که البته با توضیحی که در بند دو دادم، اگر نگاه اخباری گری از یک روایت طبی داشته باشیم قطعا، هم به سلامت مردم آسیب می زنیم، هم به دین مردم آسیب می زند؛ به عنوان مثال اگر ما در یک روایتی داشته باشیم که خوردن هفت عدد خرما برای تأمین سلامتی بدن مناسب است یا در روایت دیگر این تعداد به پنج خرما برسد و روایت دیگری بگوید سه عدد خرما کفایت می کند، اینجا در نگاه مثبت با فرض بر اینکه سند این روایت از طریق علم رجال ثابت شده باشد و درست باشد، دوم با علم دلالی، دلالت روایت هم ثابت شده باشد، در اینکه ما چه تعداد خرما و چه نوع خرمایی را استفاده کنیم و اینکه در چه سنی، چه جنسی، چه اقلیمی و خیلی از این متغیرهای دیگر، پس قطعا با فرض بر اینکه سند یک روایت درست باشد، برای تعمیم به زمان و مکان امروز و برای استفاده مردم امروز و چه میزان استفاده شود، قطعا نیازمند کار پژوهشی است؛ یعنی ما نمی توانیم به استنباط شخصی از یک روایت بپردازیم .

رییس مرکز طب سنتی وزارت بهداشت با تکذیب مجدد وجود شاخه طب اسلامی گفت: ما در روایت داریم سیاه دانه برای قوه هاضمه خوب است و قطعا هم خوب است.

چه بسا روایات طبی مستندی هم داشته باشد، اما چه میزان سیاه دانه برای قدرت هضم خوب است؟ آیا در هر فرد میزان آن یکسان است؟ هربار چقدر باید استفاده شود؟ این نیازمند آن است که ما روی روایات کار پژوهشی کنیم که مقدارش دربیاید.

بسیاری از بیماری های نوپدیدی را داریم که برای آنها روایتی نداریم.

حتی با فرض اینکه بپذیریم، آن عده مدعیانی که می گویند ما 11 هزار روایت مستند طبی داریم حرفشان درست باشد، سندش هم درست باشد، برای بسیاری از بیماری های نوپدید سندی نداریم.

پس استفاده ابزاری از روایات طبی نگاه و رویکرد اخباری از روایات طبی دین و سلامت مردم را در خطر قرار می دهد.

از آن مهم تر مگر رسالت اسلام طب بوده است؟ اگر رسالت اسلام این گونه بوده، پس چرا زمانی که حضرت علی (ع) ضربت شمشیر می خورند، سه معصوم حاضر؛ یعنی امام حسن و امام حسین و حضرت علی(ع) برای درمان اقدام نکردند؟ و چرا سراغ طبیبی رفتند که از قضا غیرمسلمان بود؟ روایت معروف دیگری داریم که خدمت پیامبر در مدینه رفته اند و اظهار بیماری کرده اند و پیامبر فرد را به طبیب حارث بن کلده ارجاع دادند که او هم مسلمان نبود.

اگر رسالت اسلام طبابت بود، پس باید آنها همه یک مریض خانه و شفاخانه داشتند و طبابت می کردند .

وی در پایان گفت: نکته سوم اینکه علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در ذیل آیه شریفه یانا لکل شی، می گوید: قرآن همه چیز را گفته است، اما تفسیر آقای طباطبایی زیباست.

ایشان می گوید قرآن همه چیز را برای هدایت انسان گفته است چون وظیفه قرآن و اسلام هدایت انسان است.

بنابراین چیزی از هدایت را فروگذار نکرده است اما معنایش این نیست که قرآن و روایات راجع به انرژی هسته ای و فیزیک و شیمی گفته باشند چون رسالت این نبود.

آیا راجع به انرژی هسته ای روایت داریم؟ آیا انرژی هسته ای اسلامی است یا غیراسلامی است؟ علامه طباطبایی درباره علوم دینی و غیردینی می فرمایند این به فلسفه علم بازمی گردد و جهان بینی.

اگر جهان بینی ما توحیدی باشد همه علوم توحیدی می شود.

آن وقت انرژی هسته ای را بر اساس مبانی شرعی و دینی رهبر انقلاب می فرمایند اگر انرژی هسته ای در خدمت مردم و سلامت مردم و رفاه حال استفاده شود اسلامی است، اگر برای کشت وکشتار استفاده شود حرام می شود .

از طرفی در گوشه وکنار بسیار شده اند افرادی که حتی بدون داشتن سواد کافی خواندن و نوشتن ادعای درمان های معجزه آسا دارند و به نام طب سنتی نسخه های چند صد هزارتومانی و گاه میلیونی به دست مردم می دهند.

برخی دیگر که در سفره های مردم نفوذ کرده و به اسم طب سنتی و طب اسلامی و قرآنی ادعاهای عجیب وغریب مطرح کرده و از طریق فروش محصولات خود به کسب درآمدهای میلیاردی می پردازند.

اینکه چرا هیچ یک از مراجع مسئول به پیگیری این مسائل و این گونه کلاهبرداری ها نمی پردازند موضوع مهمی است و جای سؤال دارد، اما اینکه مردم به راحتی تمام این حرف ها را باور کرده و در آن کلاس ها شرکت می کنند، برای درمان به آن طبیب نماها مراجعه می کنند و بر سر سفره شان محصولات آن شایعه پردازان را می گذارند، جای سؤال بزرگ تری است.


کلید واژه ها: اسلامی - اسلام - وزارت بهداشت - طب سنتی - بهداشت - سنتی - وزارت - ایرانی - مراجع - مقام معظم رهبری - مردم - مراجع تقلید - سلامت - فیلم کوتاه - سبک زندگی - دفتر - کودک - بازی - پژوهشکده - سینا - پیشگیری - بیماران - دانشگاه - مسئولان - علم روز - مطالعه - قرآنی - همراه - درمان - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
آنتی اکسیدان ها چه فوایدی دارند

خارج کردن تومور 13 کیلویی از شکم یک بیمار

علائم هشدار دهنده که نشان می دهند تومور مغزی دارید

با 10 عادت رایجی که باعث بیماری می شوند آشنا شوید

جدیدترین شیوه شناسایی بیماری پارکینسون

خواص آب نارنج در طب سنتی

مجری و کمدین سرشناس از ابتلا به سرطان پرده برداشت

چالش بیمه ای بیماران "ام.اس" با تامین اجتماعی

نوجوانان مراقب دیابت نوع دو باشند

اسفندماه،بهترین زمان برای حجامت

ارتباط افزایش کلسیم در مغز با ابتلا به پارکینسون

مبتلایان به افسردگی شدید، در جذب اسید آمینه آرژینین مشکل دارند

چای مناسب افراد هر گروه خونی چیست؟

ورزش منظم ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می دهد

اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال برای 5600 کودک در فهرج

عوارضی که پشت عسل های خوش رنگ و لعاب نهفته است!

میوه زمستانی با خواص فوق العاده برای سلامتی

9 راهکار مؤثر برای رفع یبوست

چطور سنگ کلیه را دفع کنیم؟

10 علت شایع زردی پوست را بشناسید

مهار سکته های مغزی در زمان طلایی

ورزش احتمال سرماخوردگی را کاهش می دهد

رفع عوارض ناشی از سکته مغزی با بوتاکس!

فعالیت فیزیکی نامناسب در 80 درصد ایرانیان

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی

بلایی که خوردن خودسرانه مکمل کلسیم بر سر مغز می آورد

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟

با این دمنوش ها لاغر نمی شوید

این افراد در معرض "دمانس" هستند

مرگ مردان دو برابر زنان است

نسخه ای برای سحرخیزی

علت نیمی از ناباروری ها در مردان؟

ضرب و شتم پزشک در بیمارستان

مکمل های ضد پیری کدامند

بیماری قلبی در کمین جوانان مبتلا به دیابت نوع 2

رژیم غذایی مناسب برای تسکین کمردرد

زیباسازی پوست با شیرخشک

چگونه ارتباط ذهن، بدن و روح را در زمستان تقویت کنیم؟

از عوارض عجیب خوردن عسل باخبرید؟

غذاهایی که سبب تشدید کمردرد می شود

زنی با سر بریده زنده ماند!

راه حل طبیعی برای رفع سیاهی زانو

زایمان های زودرس سبب افسردگی می شود

تولد روزانه 20نوزاد معتاد!

کم تحرکی تهدیدکننده سلامت مردان

نکاتی ساده و سریع برای خانه تکانی

توصیه های سنتی و خطرناک درباره نوزادان

بهترین زمان برای جراحی لوزه سوم در کودکان

تاثیر بد تنش های والدین بر روی کودکان

خبری خوش برای بیماران مبتلا به سرطان

ارتباط مصرف بیش از حد قرص های ضد بارداری و سکته مغزی

پیری مغز قبل از 25 سالگی آغاز می شود

گذر از التهاب

چرا برخی افراد همیشه گرسنه اند؟

جشن تولد 39 سالگی خانم بازیگر در کنار همسر مشهورش/عکس

پیشگیری و درمان لکه ها و نقطه های سفید روی ناخن

7 عاملی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد

بالاخره خوردن برنج ما را چاق می کند؟

یونیسف: چاد به کمک های بشردوستانه نیاز دارد

خطرات بیشمار اضافه وزن برای زنان باردار

نکته بهداشتی: داروها و سالمندی

سروش فتحی، عذرا آزادیان بررسی تأثیر عوامل دموگرافیک در رضایتمندی از زندگی زناشویی زوجین 55-35 سال

رژیم درمانی در کوری سالمندی

4 علت تهوع در بارداری

علل جفت سر راهی چیست؟

کثافتکاری وحشتناک دختر باردار در سرویس بهداشتی

ضرورت مسواک زدن قبل صبحانه!

3 دلیل مرگ زودهنگام مردان ایرانی را بشناسید

افزایش مصرف سیگار در بین زنان ایران

شیرینی خرمایی، شیرینی نوروزی

3 دلیل مرگ زودهنگام مردان ایرانی را بشناسید

درمان سرطان با جدیدترین فناوری

بهترین زمان ورزش کردن برای چربی سوزی

محافظی در برابر آسیب های استامینوفن

شربت لیمو عمانی و خواص آن + طرز تهیه لیمو عمانی در منزل

5 هشدار زود هنگام بیماری ام اس را بشناسید

استحمام بعد از خوردن غذا ممنوع

قطرات اشک؛ جدیدترین شیوه شناسایی بیماری پارکینسون

خبر خوش برای بیماران سرطانی

مقابله با افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

چطور بچه ها را با طعم های جدید آشنا کنیم؟

خطرات جبران ناپذیر نوشیدن چای داغ!

دلایل شگفت انگیز برای خوردن گردو

نحوه خوابیدن برای کمردرد

سه خوراکی مفید برای داشتن خواب راحت شبانه

خواص بی اندازه زیتون

آشنایی با بیشترین علل مرگ و میر در مردان

آنچه که باید در خصوص مشکل انحراف بینی بدانید

علت احساس بیقراری مردان در شب چیست

چه ماسکی برای صورت شما خوب است

خواص آب نارنج در طب سنتی

وضعیت آب و غذا در کشور مناسب است

خارج کردن غده 13 کیلویی از شکم مرد بیمار در تبریز! +تصاویر

تشخیص پارکینسون از طریق تجزیه و تحلیل اشک های بیمار

رژیم غذایی مناسب برای تسکین کمردرد

کاربردهای جالب جوش شیرین که نمی دانستید!

جدیدترین شیوه شناسایی بیماری پارکینسون

چگونه تا شب عید وزن خود را ثابت نگه داریم؟

چـه ورزش هایی برای مبتـلایان به پـارکینسـون مفیـد اسـت

هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی