مطالب مرتبط:
حفظ شعائر اسلامی نیازمند روشنگری متخصصین دینی و حمایت مردم است
معروف: بازی با آمریکا باورکردنی نبود/ پیروزی را به مردم تبریک می گویم
حذف برچسب قیمت ها؛ بازی با حقوق مردم
ارتقای رتبه 33 عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی
سند 2030 از منظر تعلیم و تربیت اسلامی نقد و بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:022017-09-13پزشكي

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی


اما مسئله ای که وجود دارد، این است که طب سنتی و اسلامی چه ربطی به هم دارند؟ در حالی که در دانشگاه های کشور رشته طب سنتی تدریس می شود، - همین چند ماه پیش بود که ویدئویی از مردی که خود را متخصص طب اسلامی معرفی می کرد، دست به دست می شد و فرزندش را واکسن نزده بود و می خواست با روش های عجیبی مثل گرفتن آب نخاع کودک که ادعا می کرد از دستورات طب اسلامی است، او را درمان کند.

آن فیلم کوتاه واکنش های بسیاری را به همراه داشت و خیلی از افراد، آن فرد را کودک آزار نامیدند.

مدت هاست کسانی با ادعای طب اسلامی بین گروهی از مردم برای خود جایگاهی دست وپا کرده اند و حالا مسئولان وزارت بهداشت به موضوع ورود کرده و صریحا می گویند چیزی به نام طب اسلامی نداریم و اینها همه و همه بازی با اعتقادات مردم است.

دو روز پیش بود که مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، تأکید کرد موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.

دکتر محمود خدادوست، با اشاره به انجام مطالعه ای درباره صحت ادعاهایی درباره طب اسلامی گفت: کارگروه نظام سلامت در اسلام، که مدتی است در دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت تشکیل شده، مدت سه سال روی موضوع طب ایرانی بررسی کارشناسی انجام داده است.

ما برای تعیین تکلیف این موضوع به مراجع تقلید و حدیث شناسان پژوهشکده علوم قرآنی مراجعه کردیم.

نتیجه تمام این بررسی ها این بود که ما موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت بهداشت با تأیید سخنان خدادوست در نشست خبری، در پاسخ به سؤالی درباره موضع وزارت بهداشت درباره طب سنتی اسلامی، با بیان اینکه در این زمینه بررسی های کامل و جامعی انجام شده، به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان در سیاست های ابلاغی چه نامی روی طب سنتی گذاشته اند.

در سیاست های کلی سلامت طب سنتی با عنوان طب سنتی ایرانی آورده شده و کلمه اسلامی وجود ندارد.

ما در این زمینه نظرمان مشخص است.

البته در اینکه ائمه ما قادر به کرامت و شفاعت هستند، شکی نیست.

اینکه ائمه ما می توانستند بیماران را شفا دهند و معجزه داشتند، مسئله جداگانه ای است اما ما با علم بشری و روز دنیا صحبت می کنیم.

در عین حال علمای اسلام درباره احادیث طبی اظهارنظرهای متفاوتی انجام داده اند؛ به طوری که گفته شده برخی از این احادیث سند درستی ندارند یا اکثرشان مربوط به حوزه پیشگیری و سبک زندگی است.

باید بدانیم که ائمه ما در زمان خودشان هم به طبیب مراجعه می کردند و از علم روز آن زمان استفاده می کردند.

باید پرسید آیا اگر بوعلی سینا در زمان کنونی بود، بر اساس کتاب خودش کار می کرد؟ بوعلی سینا از قرون گذشته مواردی را می دانست که بر اساس علم و تجربه تقریبا همه آنها را دگرگون کرد.

تلاش خبرنگار روزنامه شرق برای گفت وگو با متخصصانی که خود را خبره طب اسلامی معرفی می کنند، به جایی نرسید.

آنها به گفته منشیان خود یا به سفر تحقیقاتی رفته بودند، یا باید با روابط عمومی شان صحبت می شد، یا اینکه اصلا وزارت بهداشت را حائز صلاحیت برای سخن گفتن درباره طب اسلامی نمی دانستند.

فردی که او را به نام حکیم میثم می شناسند، در چند کلمه کوتاه به شرق گفت: وزارت بهداشت، شیطانی شده.

طب اسلامی پدر همه علم هاست و برای اینکه وزارت بهداشت به راحتی بتواند کشت وکشتار کند، می خواهد این گونه ما را زیر سؤال ببرد .

اما مسئله ای که وجود دارد، این است که طب سنتی و اسلامی چه ربطی به هم دارند؟ در حالی که در دانشگاه های کشور رشته طب سنتی تدریس می شود، اینکه پزشکان طب اسلامی در معرفی خود از متخصص طب سنتی استفاده می کنند، چطور می تواند توجیه پذیر باشد؟ دکتر محمود خدادوست رییس مرکز طب سنتی وزارت بهداشت در گفت وگو با شرق به تفاوت طب اسلامی و سنتی اشاره کرده و گفت: طب سنتی امروز مصوب شده است و می توانیم به آن طب ایرانی بگوییم.

طب ایرانی یا طب سنتی ایرانی شامل درمان های متعددی است.

قدم اول درمان سنتی ایرانی مطابق کتاب قانون تدبیر است.

تدبیر یعنی اصلاح سبک زندگی.

قدم دوم درمان استفاده از دارو است که منظور داروهای گیاهی است.

قدم سوم درمان یداوی است.

درمان یداوی مثل حجامت، زالو درمانی، ماساژ و .

اینها روش های درمانی سنتی ایرانی هستند.

اینکه عده ای روش های درمانی طب سنتی یا ایرانی را به اسم طب اسلامی به خورد مردم می دهند، در واقع دارند از باورهای اعتقادی و دینی مردم استفاده می کنند.

اینها قبل از اسلام هم بوده است، چون بخش عمده ای از طب ایرانی ما قبل از اسلام تحت عنوان طب یونانی استفاده می شده.

همین الان هم طب سنتی ما تحت عنوان طب یونانی مشهور است .

او در ادامه افزود: واژه ای به نام طب اسلامی با رویکردهای متفاوتی امروزه مطرح است و از این واژه استفاده می شود.

یک عده همان طب سنتی ایرانی را به دلیل اینکه در دوران تمدن اسلامی به اوج شکوفایی رسیده بود، طب اسلامی می خوانند.

در واقع این همان طب سنتی ایرانی است که دوران شکوفایی اش مربوط به دوران تمدن اسلامی است.

خدادوست در ادامه با اشاره به دسته سوم گفت: دسته سوم کسانی هستند که معتقدند از روایات منسوب به ائمه اطهار ما می توانیم یک مکتب و یک نظام طبی ایجاد و از آن برای سلامت مردم استفاده کنیم که البته با توضیحی که در بند دو دادم، اگر نگاه اخباری گری از یک روایت طبی داشته باشیم قطعا، هم به سلامت مردم آسیب می زنیم، هم به دین مردم آسیب می زند؛ به عنوان مثال اگر ما در یک روایتی داشته باشیم که خوردن هفت عدد خرما برای تأمین سلامتی بدن مناسب است یا در روایت دیگر این تعداد به پنج خرما برسد و روایت دیگری بگوید سه عدد خرما کفایت می کند، اینجا در نگاه مثبت با فرض بر اینکه سند این روایت از طریق علم رجال ثابت شده باشد و درست باشد، دوم با علم دلالی، دلالت روایت هم ثابت شده باشد، در اینکه ما چه تعداد خرما و چه نوع خرمایی را استفاده کنیم و اینکه در چه سنی، چه جنسی، چه اقلیمی و خیلی از این متغیرهای دیگر، پس قطعا با فرض بر اینکه سند یک روایت درست باشد، برای تعمیم به زمان و مکان امروز و برای استفاده مردم امروز و چه میزان استفاده شود، قطعا نیازمند کار پژوهشی است؛ یعنی ما نمی توانیم به استنباط شخصی از یک روایت بپردازیم .

رییس مرکز طب سنتی وزارت بهداشت با تکذیب مجدد وجود شاخه طب اسلامی گفت: ما در روایت داریم سیاه دانه برای قوه هاضمه خوب است و قطعا هم خوب است.

چه بسا روایات طبی مستندی هم داشته باشد، اما چه میزان سیاه دانه برای قدرت هضم خوب است؟ آیا در هر فرد میزان آن یکسان است؟ هربار چقدر باید استفاده شود؟ این نیازمند آن است که ما روی روایات کار پژوهشی کنیم که مقدارش دربیاید.

بسیاری از بیماری های نوپدیدی را داریم که برای آنها روایتی نداریم.

حتی با فرض اینکه بپذیریم، آن عده مدعیانی که می گویند ما 11 هزار روایت مستند طبی داریم حرفشان درست باشد، سندش هم درست باشد، برای بسیاری از بیماری های نوپدید سندی نداریم.

پس استفاده ابزاری از روایات طبی نگاه و رویکرد اخباری از روایات طبی دین و سلامت مردم را در خطر قرار می دهد.

از آن مهم تر مگر رسالت اسلام طب بوده است؟ اگر رسالت اسلام این گونه بوده، پس چرا زمانی که حضرت علی (ع) ضربت شمشیر می خورند، سه معصوم حاضر؛ یعنی امام حسن و امام حسین و حضرت علی(ع) برای درمان اقدام نکردند؟ و چرا سراغ طبیبی رفتند که از قضا غیرمسلمان بود؟ روایت معروف دیگری داریم که خدمت پیامبر در مدینه رفته اند و اظهار بیماری کرده اند و پیامبر فرد را به طبیب حارث بن کلده ارجاع دادند که او هم مسلمان نبود.

اگر رسالت اسلام طبابت بود، پس باید آنها همه یک مریض خانه و شفاخانه داشتند و طبابت می کردند .

وی در پایان گفت: نکته سوم اینکه علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در ذیل آیه شریفه یانا لکل شی، می گوید: قرآن همه چیز را گفته است، اما تفسیر آقای طباطبایی زیباست.

ایشان می گوید قرآن همه چیز را برای هدایت انسان گفته است چون وظیفه قرآن و اسلام هدایت انسان است.

بنابراین چیزی از هدایت را فروگذار نکرده است اما معنایش این نیست که قرآن و روایات راجع به انرژی هسته ای و فیزیک و شیمی گفته باشند چون رسالت این نبود.

آیا راجع به انرژی هسته ای روایت داریم؟ آیا انرژی هسته ای اسلامی است یا غیراسلامی است؟ علامه طباطبایی درباره علوم دینی و غیردینی می فرمایند این به فلسفه علم بازمی گردد و جهان بینی.

اگر جهان بینی ما توحیدی باشد همه علوم توحیدی می شود.

آن وقت انرژی هسته ای را بر اساس مبانی شرعی و دینی رهبر انقلاب می فرمایند اگر انرژی هسته ای در خدمت مردم و سلامت مردم و رفاه حال استفاده شود اسلامی است، اگر برای کشت وکشتار استفاده شود حرام می شود .

از طرفی در گوشه وکنار بسیار شده اند افرادی که حتی بدون داشتن سواد کافی خواندن و نوشتن ادعای درمان های معجزه آسا دارند و به نام طب سنتی نسخه های چند صد هزارتومانی و گاه میلیونی به دست مردم می دهند.

برخی دیگر که در سفره های مردم نفوذ کرده و به اسم طب سنتی و طب اسلامی و قرآنی ادعاهای عجیب وغریب مطرح کرده و از طریق فروش محصولات خود به کسب درآمدهای میلیاردی می پردازند.

اینکه چرا هیچ یک از مراجع مسئول به پیگیری این مسائل و این گونه کلاهبرداری ها نمی پردازند موضوع مهمی است و جای سؤال دارد، اما اینکه مردم به راحتی تمام این حرف ها را باور کرده و در آن کلاس ها شرکت می کنند، برای درمان به آن طبیب نماها مراجعه می کنند و بر سر سفره شان محصولات آن شایعه پردازان را می گذارند، جای سؤال بزرگ تری است.


کلید واژه ها: اسلامی - اسلام - وزارت بهداشت - طب سنتی - بهداشت - سنتی - وزارت - ایرانی - مراجع - مقام معظم رهبری - مردم - مراجع تقلید - سلامت - فیلم کوتاه - سبک زندگی - دفتر - کودک - بازی - پژوهشکده - سینا - پیشگیری - بیماران - دانشگاه - مسئولان - علم روز - مطالعه - قرآنی - همراه - درمان - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
حصار هایی از جنس سرنگ های آلوده به "ایدز"

استفاده طولانی مدت از وسائل الکترونیک عامل چاقی کودکان

نکاتی در مورد به ترین میوه

قبل از آزمایش بخوانید!

5 روش برای بندآوردن سریع آبریزش بینی

کاهش خطر نارسایی قلبی با مصرف رژیم غذایی گیاهی

حرارت درمانی چیست وچه دردهایی را درمان می کند؟

لطفا این بیماران شلغم نخورند!

این نوشیدنی بهتر از هر داروی سرماخوردگی است

چرا دوران کودکی خود را به یاد نمی آوریم؟

آشنایی با بیماری سرخجه

ویزیت رایگان 2 هزار نفر در مناطق محروم خوی + فیلم

چرا دوران کودکی خود را به یاد نمی آوریم؟

درد سیاتیک ؛ تشخیص و روش های درمانی ـ بخش اول

زنگ خطرهایی که نشان می دهد دچار استرس شدید هستید

خواب ناکافی، احساسات را به هم می ریزد

هشدار؛مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

روزیاتو: رنگ جرم گوش نشان دهنده چه بیماری هایی در بدن است؟

علت فراموشی دوران کودکی چیست؟

جهیزیه یک زوج بعد از 60 سال زندگی

مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

ویزیت رایگان 2 هزار نفر در مناطق محروم خوی

چرا دوران کودکی خود را به یاد نمی آوریم؟

تولیدات 11 هزار تنی در گلخانه های استان

چرا دوران کودکی خود را به یاد نمی آوریم؟

گزینه های غذایی که چروک های صورت را محو می کنند!

مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

زنان از دیابت زودتر می میرند یا مردان؟!

آخرین آرزوی یک زن پیش پیش از مرگ

زنگ خطرهایی که نشان می دهد دچار استرس شدید هستید

چرابرخی افراد به خوردن موعادت دارند؟

افزایش سطح چاقی در کودکان سبب بروز چاقی می شود

کاروان امید سلامت در فیروزآباد بویراحمد

برداشت گیاه آلوئه ورا درفومن

بسته سلامت 3 آذر 1396

این بیماری لاغری و پرعرقی را به همراه دارد!

دیابت یزد اول شد

مراقب باشید! جراحی های زیبایی می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد

درمان فشار خون بالا با این ماده غذایی پرطرفدار

این غذا بیماری التهاب روده را تشدید می کند

مواد غذایی مفید برای کلیه ها

توصیه های درمانی امام رضا(ع) برای ماه آذر

غذاها،خوابتان راتعبیر می کنند!/دمنوشی برای خواب راحت

سفر موتورسواران بی احتیاط به سوی مرگ

اعزام 171 نفر از تیم های بهداشتی و درمانی تبریز به مناطق زلزله زده

نکوداشت دکتر عبدالوهاب البرزی در شیراز

بیماری که در زنان متفاوت تر از مردان است!

اعزام 171 نفر از تیم های بهداشتی و درمانی تبریز به مناطق زلزله زده

بسته سلامت 3 آذز 1396

بسته های تحول آموزش پزشکی بدنه هیات علمی را فعال کرده است

نخستین جراحی پیوند شبکیه مصنوعی کشور در شیراز

داروهای بدن سازی و خطر سیاه شدن سر استخوان ران

محاصره جان 13400 یمنی را گرفت

خواب ناکافی، احساسات را به هم می ریزد

افزایش خودآزاری در میان دانش آموزان دختر آمریکایی

متخصصان استرالیایی آخرین آرزوی یک زن را پیش از مرگ برآورده کردند

استفاده طولانی مدت از وسائل الکترونیک عامل چاقی کودکان

خواب کم و ناکافی باعث اضطراب و پریشانی می شود

علت مرگ زیاد بیماران مبتلا به سرطان در ایران

فاکتورهای پرخطر «بی اشتهایی عصبی» شناسایی شدند

استفاده طولانی مدت از وسائل الکترونیک عامل چاقی کودکان

آلودگی هوا؛ افزایش ناباروری مردان و به خطر افتادن نسل بشر

محاصره جان 13400 یمنی را گرفت

ایران ظرفیت های خود را برای مقابله با چالش های بهداشتی درمنطقه اثبات کرده است

با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

علت مرگ زیاد بیماران مبتلا به سرطان در ایران

این گروه های خونی در آلودگی هوا بیشتر در خطر هستند

خوردن یک قطعه کیک شکلاتی در وعده صبحانه به کاهش وزن کمک می کند

مواد غذایی مفید برای کلیه ها

مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

معضلات نظام بهداشت و درمان ایران در «ترخیص» واکاوی شد

مواد غذایی مفید برای کلیه ها

یاسوج - همایش پیاده روی سلامت به مناسبت روز جهانی دیابت

خواص پروبیوتیک بر کودکان را بشناسید

علت مرگ زیاد بیماران مبتلا به سرطان در ایران

وقتی دارچین چربی سوز می شود!

6 علت مهم احساس گرسنگی همیشگی که چاقتان می کند+ اینفوگرافی

با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

حجامت و زالودرمانی بیمه نیستند

این گروه های خونی های در آلودگی هوا بیشتر در خطر هستند

خواص پروبیوتیک بر کودکان را بشناسید

ویزیت رایگان بیماران به مناسبت دهه وقف در شیراز + عکس

این گروه از افراد شلغم نخورند

نگاهی نو به پروبیوتیک ها در سلامت کودکان

پیتزای فلافل، لذیذ و متفاوت+عکس

این علائم نشان می دهند که شما کم خواب هستید

چه بخوریم که کلیه هایی سالم داشته باشیم؟/ اصلی ترین نشانه های بیماری کلیه

علت مرگ زیاد بیماران مبتلا به سرطان در ایران

انجام نخستین عمل پیوند شبکیه مصنوعی برای نخستین بار در ایران

عوارض چشمی جراحی زیبایی، به شدت تکان دهنده!

رفع زردی دندان با جرم گیری و رعایت بهداشت دهان و دندان

خواب ناکافی، احساسات را به هم می ریزد

2 کارگاه بین المللی توسط آزمایشگاه نقشه برداری مغز برگزار می شود

سونوگرافی دوقلوها در حال بوسیدن یکدیگر

هشدار دبیر علمی انجمن جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم ایران: مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

سوختگی 200 هزار نفری در سال با 3 هزار مرگ

خواب ناکافی، احساسات را به هم می ریزد

کودکان را نباید وادار به تغذیه اجباری کرد

اعزام پزشکان بسیجی به روستای حسن آباد دامغان

اجرای طرح حذف دفترچه از خطاهای پزشکی در نسخه نویسی جلوگیری کرده است

عفونت در پیوندها؛بیشترین روده باریک و پانکراس کمترین کلیه

سالاد پاستا یه خوشمزه هیجان انگیز

رییس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد ایران: راه هایی برای کاهش علائم رفلاکس/ آدامس جویدن به چه بیمارانی کمک می کند؟

کاهش وزن ارزان قیمت!

سوختگی 200 هزار نفری در سال با 3 هزار مرگ

راه های جلوگیری از زردی دندان ها

تاثیر استرس دوران بارداری بر سیستم عصبی نوزادان

علت حیرت پزشکان اروپایی از نوعی درمان در ایران

مجرم اصلی چاق کننده انسان را بشناسید

دشمنان کبد خود را بشناسید

افزایش خودآزاری در میان دانش آموزان دختر آمریکایی

نکاتی که درمورد خون دماغ باید بدانیم

پیوند سر انسان بر روی بدن جسد !!

افزایش خودآزاری در میان دانش آموزان دختر آمریکایی

مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

خطر سیاه شدن سر استخوان ران با مصرف داروهای بدن سازی

باکتری های مقاوم با کاهش مصرف آنتی بیوتیک شکست نمی خورند

متخصص تغذیه در گفت وگو با فارس: به تنوع تغذیه ای دانش آموزان توجه کنید/ کودکان را نباید وادار به تغذیه اجباری کرد

7 نوع سردرد مختلف و علل آن ها

حکایت تلخ داروی خارجی 114 میلیونی

فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف چند است؟

صد در صد مراکز بهداشتی مناطق زلزله زده فعال شدند

خون خود را با این 6 خوراکی تصفیه کنید

عوارض جراحی های زیبایی روی چشم

عمل پیوند پوست بر روی بیماری با 95 درصد سوختگی در فرانسه

7 روش ساده برای حفظ سلامت مثانه

4 آسیب ناشی از زندگی مجردی

آیا 5 دقیقه ورزش روزانه مفید است؟

13 توصیه برای کاهش اضافه وزن بعد از زایمان

علائم هشداردهنده بی اشتهایی عصبی

آیا ستون فقرات هم پیر می شود؟

آیا ستون فقرات هم پیر می شود؟

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 96 / 9/ 02

با کدام ورزش ها بدن مان خوش فرم می شود؟

بعد از عمل تیرویید، مراقب کلسیم خود باشید!

9 توصیه برای کنترل استرس

سرما سبب چربی سوزی می شود!

مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

دوقلوهای به هم چسبیده فلیپینی شبیه به لاله و لادن! +عکس

استرس دوران بارداری بر سیستم عصبی نوزادان تاثیر می گذارد

اعزام تیم پزشکی استان به باشت

سوزاندن چربی ها را چند برابر سریعتر کنید

علائم استرس در کودکان را بشناسید

دویدن، مفصل زانو را ملتهب نمی کند

چگونه تخم مرغ وزن شما را کاهش می دهد؟

با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

چرا برخی افراد هرگز سرما نمی خورند؟

مصرف دارچین به دیابتی ها کمک می کند؟

چگونه غذا بخوریم و لاغر شویم؟

احتمال وجود تجهیزات پزشکی قاچاق در برخی از مراکز درمانی

حال دهقان فداکار خوب است

چگونه زردی دندان هایمان را رفع کنیم؟

چگونه با کودک پرخاشگر رفتار کنیم؟

سیب زمینی موجب تقویت ویتامین های بدن می شود

دلسوزترین گیاه دارویی برای دستگاه گوارش

تکنیکی جدید جلوی گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی را می گیرد

یک دندان پزشک مطرح کرد رفع زردی دندان با جرم گیری و رعایت بهداشت دهان و دندان

اعزام گروه های جهادی مددکار به مناطق زلزله زده

دهقان فداکار بستری شد

درمان خشکی پوست با آب چغندر

آلزایمر هم درمان شود

چرا سفر برای انسان یک ضرورت است؟!

حال دهقان فداکار خوب است

دهقان فداکار بستری شد

تاثیر استرس دوران بارداری بر سیستم عصبی نوزادان

مصرف کنندگان مکمل های بدنسازی این هشدار را جدی بگیرند!

با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

همایش ورزش همگانی و دیابت برگزار شد

مجموعه ای از تصادف های باور نکردنی و وحشتناک جهان+ فیلم

درمان فشار خون بالا با این ماده لبنی خوشمزه

6 علت مهم احساس گرسنگی همیشگی که چاقتان می کند+ اینفوگرافیک

چه بخوریم که کلیه هایی سالم داشته باشیم؟/ اصلی ترین نشانه های بیماری کلیه

بی اشتهایی عصبی و علائم هشدار دهنده آن

پیری ستون فقرات و علل بروز آن

اعزام گروه های جهادی روانشناس و مددکار به مناطق زلزله زده

آسیب های وابستگی به شبکه های اجتماعی

تاثیرات مصرف زنجبیل بر بدن

برای خستگی پاییزه چه بخوریم؟

مراقب عوارض چشمی جراحی زیبایی صورت باشید

کاهش وزن ارزان قیمت!

مراکز دانشگاهی در زمینه آسیب های اجتماعی نقش پیشگیرانه داشته باشند

7 درمان خانگی برای موهای آسیب دیده

این «سبزی»مانند بوتاکس پوست را زیبا می کند

10 دردی که با مصرف منظم آناناس می توان درمان کرد

چگونه مصرف نمک و قند را کاهش دهیم؟

بیماری رنج آوری که خوردن «فست فود» آن را تشدید می کند

5 دردی که باید جدی بگیرید

باکتری های مقاوم شکست نمی خورند

مصرف داروهای بدن سازی و خطر سیاه شدگی سر استخوان ران

تاثیر استرس دوران بارداری بر سیستم عصبی نوزادان

این گروه از افراد شلغم نخورند

بهترین درمان پاچنبری کودکان

مبتلایان به کبد چرب چه بخورند ؟چه نخورند؟

با سوزاندن چربی مشکل دارید؟

حکایت تلخ داروی خارجی 114 میلیونی

بیماری آلزایمر در مراحل آخر درمان

تاثیر استرس دوران بارداری بر سیستم عصبی نوزادان

باکتری های مقاوم با کاهش مصرف آنتی بیوتیک شکست نمی خورند

حال دهقان فداکار خوب است

برپایی جشنواره بزرگ فروش غذا جهت حمایت از بیماران تالاسمی در ماهشهر

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی

بازی با جان مردم با نام طب اسلامی