مطالب مرتبط:
نخستین نمایشگاه دانش، فن آوری و اقتصاد + فیلم
توجه به فرهنگ رضوی،شهادت و اقتصاد مقاومتی در جشنواره تئاتر خراسان رضوی
سی و دومین جلسه اقتصاد مقاومتی استان تهران
حضور واسطه ها در اقتصاد ایران 3 برابر میانگین جهانی است
توقف خام فروشی در گل گهر سیرجان گامی در راستای اقتصاد مقاومتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:002017-09-13اقتصادي

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان


یک اقتصاددان می گوید برای رسیدن به رشد پایدار اقتصادی و کاهش ضریب جینی، دولت باید توجه ویژه ای به اقتصاد دانش بنیان داشته باشد که متاسفانه الزامات آن در برنامه ششم توسعه لحاظ نشده و به نظر می رسد که به جای اقتصاد دانش بنیان، - نوفئودالیسم در ایران در حال حاکم شدن است.

کمال اطهاری در گفت وگو با ایسنا، درباره سخنان اخیر سخنگوی دولت مبنی بر کاهش ضریب جینی به 0.

34 و بالا آمدن 10 میلیون جمعیت زیر فقر به بالای خط فقر، اظهار کرد: باید در مباحث مربوط به ضریب جینی و خط فقر به این نکته توجه کنیم که اساسا با توجه به شرایط موجود و شرایط گذشته نیازی به این وعده ها نیست، بلکه باید آسیب شناسی شود.

وی ادامه داد: در اقتصاد ایران نوساناتی وجود دارد که عامل آن نیز این است که هنوز نهادسازی های لازم برای رشد پایدار اقتصادی صورت نگرفته و اقتصاد ما به تک محصول نفت وابسته است.

ضمن این که نهادسازی برای سیاست های هم افزای رشد پایدار اقتصادی نیز انجام نشده است.

این اقتصاددان اظهار کرد: اگر می خواهیم به رشد پایدار اقتصادی برسیم و سطح رفاه عمومی افزایش یابد باید برای این منظور نهادسازی های لازم صورت گیرد که سه یا چهار سال زمان لازم است.

به نظر من اگر در شرایط کنونی مسوولان اقتصادی وعده نهادسازی می دادند تا به این وسیله به مشکلات اقتصادی کشور فائق آیند، نشان می داد که گوینده متوجه مسائل مربوط به توسعه و کاستی های مربوط به نهادهای توسعه ای بوده است و آن وقت می توان انتظار داشت در دوره های بعد روند توسعه به صورت پایدار پیگیری شود، ولی متاسفانه اکنون مسوولان به گونه ای صحبت می کنند که نمی توان امید داشت تا چند سال آینده مشکلات کشور را به خوبی شناسایی کرده و برای آنها نهادسازی های لازم را انجام دهند.

این پژوهشگر اقتصاد و توسعه در ادامه درباره مشخصه های لازم نهادسازی در اقتصاد ایران گفت: رسیدن به رشد پایدار اقتصادی یکی از این مشخصه هاست.

برای این که به کاهش ضریب چینی به صورت پایدار دست یابیم باید نهادسازی های لازم در این زمینه صورت گیرد.

در دولت دهم وقتی بدون توجه به سیاست های کارشناسی و بهره گیری از بنیه دستگاه نظری، یارانه ها پرداخت شد، ضریب جینی پایین آمد و ما نیز پیش بینی می کردیم که این ضریب به دلیل توزیع پول در روستاها پایین بیاید، ولی کاهش ضریب جینی همان طور که از قبل پیش بینی می کردیم ناپایدار بود، چرا که به مرور زمان پول ارزش خود را از دست داد و بار دیگر ضریب جینی افزایش یافت.

اطهاری به از بین رفتن درآمد نفتی در دوران وفور نعمت اشاره کرد و افزود: در زمان درآمدهای بالای نفتی که بیش از 600 میلیارد دلار درآمد داشتیم، این درآمد صرف پراکنده کاری ها و برنامه های عمرانی شد که هم افزا نبودند و نهادسازی های لازم انجام نشد.

به همین ترتیب یارانه هم پرداخت شد ولی هدفمند نشد.

از سوی دیگر در آن زمان بخش های تولیدی به ویژه صنایع کوچک و متوسط زیر ضرب رفت چون هزینه ها بالا رفته و یارانه ها نیز به بخش تولید اعطا نشد؛ از سوی دیگر علی رغم وعده ها نظام جامع تامین اجتماعی برپا نشد و در بخش مسکن هم توانمندسازی صورت نگرفت و بانک پذیر کردن سکونتگاه های مردم کم درآمد عملی نشد.

این پژوهشگر اقتصادی با بیان این که فقط 9 درصد سکونتگاه های غیررسمی به نحوی با بانک در ارتباط اند، گفت: بسیاری از آنها وام مسکن نمی توانند بگیرند و در دوران وفور درآمد نفتی نیز نهادسازی های لازم برای تغییر وضعیت آنها انجام نشد.

وی ادامه داد: در چند پژوهش مربوط به بررسی سیاست اقتصادی دولت دهم مشخص شد که در آن دولت سیاست اجتماعی وجود نداشت و آنچه انجام می شد با نهاد سازی صورت نگرفت، بلکه دولت پدرسالارانه پول را در میان مردم توزیع می کرد.

شاید انتظار می رفت که در دولت یازدهم و اولین برنامه ای که این دولت تدوین می کند با برنامه های لازم برای فائق آمدن به مشکلات دولت قبل اقدام شود، ولی برنامه ششم توسعه نیز فاقد قوانین مورد نیاز برای انجام نهادسازی های لازم در جهت ارتقای زندگی در مناطق محروم، روستاها و نظایر آن است.

این اقتصاددان همچنین اشاره کرد: به نظر من اقداماتی از قبیل مصوب کردن تخصیص بودجه برای توسعه روستاها از محل صندوق توسعه ملی اگر با نهاد سازی توامان نباشد، نتیجه چندان مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

چنین تخصیص هایی الزاماتی دارد.

باید برای چنین برنامه هایی تسهیل گر تربیت شود ولی اکنون ما افرادی که بتوانند در قالب تسهیل گر این برنامه ها را انجام دهند، در اختیار نداریم و به نظر من نیز توفیق چنین مصوباتی مستلزم آن است که الزامات آن فراهم شود.

اطهاری با بیان این که دولت باید برنامه های لازم را برای روستاییانی که به یارانه ها نه گفتند در دستور کار داشته باشد، اظهار کرد: روستاییان شغل طلب کردند و به یارانه جواب منفی دادند و دولت هم باید برای آنها شغل ایجاد کرده و در صدد حل مشکلاتی که آنها را تهدید می کند، برآید.

اکنون روستاییان در زمین هایی کار می کنند که برای استفاده از آنها نیاز دارند آب های زیرزمینی را برداشت کنند.

در نظر داشته باشید که در استانی مانند فارس که سومین استان کشاورزی در ایران است، سالانه سطح آب های زیرزمینی یک متر پایین می آید.

باید بهره وری در روستاها افزایش یافته و جلوی پایین رفتن سطح آب گرفته شود.

برای این کار دولت باید به فکر تامین ماشین آلات و فناوری های نوین در بخش کشاورزی باشد و همچنین آموزش های لازم را به کشاورزان ارائه کند تا بتواند از فاجعه کم آبی جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: مشکل نهادسازی در سکونتگاه های غیررسمی هم وجود دارد.

همان طور که گفتم مشکل سکونتگاه های غیررسمی در ایران بانک پذیر نبودن آنهاست.

این گروه نیز نیاز به تسهیل گر دارند که تربیت نشده و در برنامه ششم توسعه و سایر برنامه های دولت نیز برنامه ای برای نهادسازی دیده نمی شود.

این اقتصاددان با اشاره به ضرورت توجه به اقتصاد دانش بنیان در ایران، گفت: در برنامه های دولت کمتر اثری از توجه به بخش های پیشرو اقتصاد و بنگاه های دانش بنیان دیده می شود.

تهران فقط بین سال 1385 تا سال 1395 حدود 300 هزار شغل را از دست داده و از سوی دیگر بر جمعیت آن افزوده شده است، به این دلیل که اقتصاد آن دانش بنیان نیست و این امر به ویژه در شرایطی که بخش بزرگ جمعیت بیکار ما تحصیلکرده هستند، بسیار حائز اهمیت است.

اطهاری توضیح داد: بررسی ها نشان می دهد که تهران و پیرامون آن 1.

5 میلیارد دلار صادرات دارند، ولی ارزبری آن سالانه 15 میلیارد دلار است.

پول ارز به محصولات کم کیفیتی مانند پراید تبدیل شده و به جای توجه به اقتصاد دانش بنیان به بخش ساختمان رانت تخصیص می یابد.

به نظر من اکنون در شرایطی قرار داریم که به جای اقتصاد دانش بنیان به اقتصاد نوفئودالیسم در کلانشهرها رسیده ایم، همان گونه که رانت گزافی به بخش ساختمان داده می شود.

مثلا می بینیم در پیرامون شهر تهران صنایع کوچک و متوسط، کارخانه ها و شهرک های صنعتی حال خوشی ندارند.

اگر سوال این باشد که آیا این صنایع می توانند دوباره فعال باشند، پاسخ این خواهد بود که باید ببینیم چه چیز تغییر کرده است.

او ادامه داد: آیا نظام بانکی تغییر کرده و برنامه ریزی جهت فعال کردن بنگاه های کوچک و متوسط وجود دارد؟ البته این موارد جزو احکام برنامه های ششم توسعه است، ولی سازوکارهای لازم برای آن تعیین نشده است.

این اقتصاددان با اشاره به این که برای خلق نوآوری باید با دموکراتیزه کردن مدیریت اقتصادی به سمت شایسته سالاری پیش رویم، اظهار کرد: ایجاد نهادهای مربوط به این موضوع نیز سه تا چهار سال طول می کشد که البته باید دید چقدر انگیزه و بنیه آن وجود دارد.

موضوع بسیار مهم در این رابطه این است که در بخش نیروی کار باید ببینیم جلوگیری از اقداماتی مانند تشکیل سندیکا چه نتایجی در بر خواهد داشت.

کارگرانی که نتوانند سندیکا تشکیل دهند و قدرت چانه زنی نداشته باشند، بهره وری لازم را هم نخواهند داشت و سرمایه اجتماعی لازم در جهت حل مسائل و مشکلات نیروی کار نیز به وجود نخواهد آمد.

اطهاری به رابطه دموکراتیزه شدن و بهبود اقتصاد دانش بنیان در کشور اشاره کرد و گفت: با این حال روندها به این سو نمی رود.

برنامه ریزی نکردن برای ساماندهی وضعیت قراردادها در همین روند است.

اکنون 90 درصد قراردادها موقتی است.

علاوه بر وضعیت نابه سامان کارگران، موضوع تاثیر این قراردادها بر صندوق های بازنشستگی بسیار حائز اهمیت است.

این قراردادها در صندوق بازنشستگی بحران های بزرگی ایجاد خواهند کرد.

او در ادامه اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه هنوز وضعیت اقتصاد دانش بنیان مشخص نیست و هنوز مشارکت شهرداری ها در چارچوب اقتصاد دانش بنیان تعریف نشده است.

این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که کلانشهرها محل تولید آن هستند و باید دولت و شهرداری با هم برای بهره بردن از آن اقدام کنند.

در اهمیت نقش شهرداری همین بس که اگر شهری در محیط زیست مطلوبی قرار نداشته باشد و وضعیت نامناسبی در رده بندی های دنیا پیدا کند، نمی تواند سرمایه جذب کرده و در نتیجه به سمت اقتصاد دانش بنیان نیز نمی تواند برود.

اکنون ضرورت توجه به شرکت های دانش بنیان بیش از هر زمانی احساس می شود.

اگر دولت می خواهد جلوی فرار مغزهایش را بگیرد باید تجهیز و ساماندهی این شرکت ها را با جدیت در دستور کار قرار دهد.

این اقتصاددان ادامه داد: یکی از بزرگ ترین مشکلات ما اکنون این است که شرکت های دانش بنیان جایی برای فعالیت ندارند و مجبورند در پارک های علم و فناوری باقی بماند، چرا که نظام حقوقی و اقتصادی برای فعالیت آنها خارج از پارک های علم و فناوری وجود ندارد.

اطهاری تصریح کرد: به این موارد اشاره کردم تا یاد آور شوم صحبت هایی از قبیل این که تا چهار سال آینده 10 میلیون نفر از زیر خط فقر خارج خواهند شد یا این که ضریب جینی به 0.

34 خواهد رسید محقق نخواهد شد.

متاسفانه بسیاری از مسوولان علی رغم آنکه اقتصاد خوانده اند، ولی با توسعه آشنایی چندانی ندارند.

حتی همان سرمشقی که بسیاری از مسوولان از آن پیروی می کنند نیازمند نهادسازی هایی برای اقتصاد رقابتی است.

باید نهادهای بازار و برنامه ریزی به وجود آید تا به سمت اقتصاد رقابتی پیش برویم.

متاسفانه همیشه از افکار و رفتار کسانی که ایدئولوژیک فکر می کنند ضربه می خوریم؛ چه کسانی که می خواهند همه چیز را دولتی کنند و چه کسانی که همه چیز را به بازار بسپارند، هر دو اسیر برداشت ناقص خود از اقتصاد هستند.

وی گفت: کسانی که فکر می کنند برای پیشرفت صرفا به برنامه نیاز است و هم کسانی که می خواهند کلا همه چیز را رها کنند تا بازار پیش برود، اسیر توهمات ایدئولوژیک خود هستند.

ایدئولوژی مربوط به بازار باز بعد از بحران جهانی سال 2008 و تلاطم های اروپا و آمریکا با شکست روبه رو شد و دیگر هیچ اقتصاددانی نبود که بعد از آن با قطعیت حکم دهد که فقط باید به بازار بسنده کرد.

این اقتصاددان افزود: البته در ایران فقط بحث ایدلوژی نیست.

عده ای هستند که می خواهند با شعار بازار باز، رانت را آزاد کنند، چون نهادهای رقابتی نه برای سرمایه و نه برای کار وجود ندارد، پس چگونه می توان در چنین فضایی از پیاده سازی ایدئولوژی بازار باز سخن گفت!؟ به نظر من کسانی که این شعارها را می دهند می خواهند به رانت دسترسی یافته و نوفئودالیسم را حاکم کنند.

به نظر من در ایران وضعیت نابه سامان ضریب جینی به دلیل رانت است، همان گونه که هسته سخت رکود تورم به خاطر رانت است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - توسعه - اقتصاد ایران - صورت - اقتصاددان - کاهش - پیش بینی - شرایط - برنامه ششم توسعه - ایران - مشکلات اقتصادی - مشکلات - افزایش - دولت - خط فقر - سخنگوی دولت - درآمد - وعده - بینی - نفتی - کشور - دولت دهم - روستاها - برنامه - انتظار - یارانه - آینده - جمعیت - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
لباس های مشکی با نماد شیطان پرستی +عکس

دلار شهریوری رکورد شکست

استخدام تولیدی تهران تک

استخدام منشی خانم جهت دفتر املاک واقع در قم

فرجام «هپکو» زنگ هشداری برای تولید داخلی

استخدام فروشنده در پاساژ خواجه رشیدِ همدان

پنج شرکت خارجی خواهان خرید محصولات ذوب آهن هستند

پرداخت 3 میلیون وام مسکن در 20 سال اخیر

کلیه استخدامی های استان و شهر اصفهان - 2 مهر 96

تازه ترین قیمت آپارتمانهای100متری در نقاط مختلف تهران

چوب حراج بر تأمین کننده قبلی GPU برای اپل

آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت

امضای قرارداد بانک سامان با 2 بانک اروپایی

توقف پرداخت سود صندوق سرمایه گذاری بانکها

توقف پرداخت سود صندوق سرمایه گذاری بانک ها

پنجه واردات بی رویه و قاچاق بر گلوی کارگر ایرانی

مصوبه مهم کرباسیان و سیف برای پایان غائله بانک ها/ گزارش ها استاندارد شد

اوپک به نیمه راه حذف اشباع عرضه نفت رسید

6 مصوبه دولت روحانی مغایر با قانون!

استخدام نیرو آشنا به PHP و wordprecss جهت شرکت در مشهد

استخدام مدیر تولید چاپ و سرپرست صحافی در کرج

استخدام دستیار دندانپزشک جهت کلینیک دندانپزشکی رسا  کرج

محصول 60 میلیارد تومانی پورشه

کشف نوشابه قاچاق از داخل خودروهای وارداتی

اجاره ملزومات آشپزخانه هییت چقدر تمام می شود؟

با 15 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟

در سه سال گذشته پنج یوزپلنگ توسط سگ ها کشته شدند/ سگ گله جایی در حیات وحش ندارد

تصویر روز 2 مهرماه

سرکشی طلا در شهریورماه/785 تومان دست آورد نوسان قیمت+نمودار قیمت

300 هکتار عرصه های بیابانی آرادان در کانون فرسایش بادی قرار دارد

استخدام تعدادی فروشنده خانم با حقوق عالی در شهر اصفهان

استخدام تعدادی چرخکار ماهر یا ساده خانم در مشهد

استخدام نیروی کارشناس کامپیوتر با سابقه آشنا به انگلیسی در مشهد

استخدام کارشناس عقد قرارداد و مدیر فروش حرفه ای در کرج

افزایش 6 درصدی معاملات مسکن تهران در مرداد ماه

استخدام دستیار دندانپزشک خانم جهت مطب در کرج

استخدام خیاط و چرخکار ماهر و نیمه ماهر و اتوکار در مشهد

استخدام حسابدار پیمانکاری در شرکت آلومینیوم سازه پارس

استخدام تعدادی بازاریاب حضوری جهت فروش مواد غذایی

استخدام کارشناس حسابداری باسابقه جهت همکاری در استان البرز

استخدام تعدادی دستیار جهت مطب دندانپزشکی در کرج

برای افزایش عمر خودرو چه کنیم؟

ایران 400 میلیارد دلار تسلیحات از امریکا نمی خرد، خودش می سازد!

سرکشی طلا در شهریورماه/785 تومان دست آورد نوسان قیمت+نمودار قیمت

انتقال 1800 حساب دولتی به بانک مرکزی

استخدام رستوران شکم الملوک

توقف پرداخت سود صندوق سرمایه گذاری بانکها

استخدام سی و نه نفر کادر پرسنلی در شرکت فرهنگ زعفران

استخدام مدیر تولید چاپ و سرپرست صحافی در البرز

استخدام دو ردیف شغلی در شرکت درب امیر

نرخ لحظه ای و آنلاین ارز/یکشنبه دوم مهرماه 96

رییس البین بانک روسیه خبر داد؛ سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری روس ها در اردبیل

استخدام نیروی آقا جهت امور خدماتی در مشهد

استخدام کارشناس بازرگانی جهت شرکت فنی بازرگانی در مشهد

عکس: امضای قرارداد یک میلیارد یورویی بانک های ایران با «اوبر بانک» اتریش

استخدام تعدادی نیرو جهت پخش تراکت در مشهد

استخدام کمک حسابدار با تجربه در محدوده جاده ملارد و حومه

استخدام مدرس نقاشی خانم،جهت اعزام به مهدهای کودک/تهران

استخدام مکانیک ماهر و نیمه ماهر در مشهد

استخدام حسابدار خانم جهت همکاری در کرج

استخدام کارشناس الکترونیک جهت شرکت تولیدی در اشتهارد

استخدام کارشناس کنترل کیفیت،آشنا با سیستم ایزو در تهران

انتقام عجیب از خودرویی که در جای نامناسب پارک کرده بود + عکس

توزیع سهمیه 13 تنی نذورات ویژه ایام محرم و صفر در خنداب آغاز شد

انتقال 1800 حساب دولتی به بانک مرکزی

استخدام استانداری قزوین سال 96 (خبر جدید)

استخدام جوشکار اسکلت ماهر و نیمه ماهر در مشهد

ایجاد 15 هزار شغل با تکمیل واحدهای نیمه تمام در قزوین

استخدام بازاریاب جهت یک شرکت تبلیغاتی معتبر در کرج

استخدام کارشناش فروش،باحقوق،پورسانت،مزایای بالا در تهران

استخدام تراشکار جهت شهر مشهد

استخدام حسابدار خانم سریعا در شهر مشهد

استخدام تعدادی بازاریاب جهت همکاری در شهر کرج

تصویب پرداخت 25 میلیارد تومان تسهیلات رفع موانع تولید در هرمزگان

ثبات قیمت گوشت گوسفندی در ایام محرم

بازگشت 65 واحد راکد شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد به چرخه تولید

عنوانهای اصلی روزنامه های خراسان رضوی در دوم مهر

13میلیارد و400 میلیون ریال تسهیلات ازدواج در استان مرکزی پرداخت شد

خرید و فروش مسکن چند درصد رشد داشته است

سه هزار و 950 هکتار از مراتع شهرستان کمیجان تحت پوشش بیمه قرار گرفت

رشد اشتغال و توسعه فناوری با ورود سرمایه گذار خارجی در زمینه استارت آپ ها

تصویب پرداخت 25 میلیارد تومان تسهیلات رفع موانع تولید در هرمزگان

بازگشت 65 واحد راکد شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد به چرخه تولید

13میلیارد و400 میلیون ریال تسهیلات ازدواج در استان مرکزی پرداخت شد

استخدام همکار آقا دارای خودرو جهت پیک موادغذایی در اصفهان

استخدام شاگرد نیمه ماهر MDF کار در همدان

بزرگترین هویج دنیا دردست آقای سبز انگشتی +تصاویر

استخدام مسئول فروش خانم مسلط به زبان انگلیسی در اصفهان

آگهی استخدام مدیر - امروز 2 مهر 96

استخدام برنامه نویسAsp.Net MVCدرپیشکامان کسب وکار فرادید

روند تورم معکوس شد

علت ترافیک مهر ماه هنوز هم ناشناخته!

پشت پرده تثبیت تعرفه ها چیست؟

استخدام آشپز آقا جهت رستوران در کرج

دورنمای وضعیت دلار در پاییز+ نمودار

استخدام طراح معماری با سابقه در شرکت آرک زیگورات

معلمان حق التدریس واجد شرایط جذب آموزش و پرورش می شوند

استخدام کارمند در شرکت ترخیص کالای محمدی در هرمزگان

اقتصاد کلان ملاحظه اجاره نشین ها را نمی کند

رنویی برای آینده

نمایشگاه بین المللی رنگ ، رزین و مواد کامپوزیت ، هفته اینده

افشای اطلاعات مشتریان بانک ملی کانادا

ارتباط سایپادیزل با ولوو سوئد در بالاترین سطح همکاری قرار دارد

استخدام 3 ردیف شغلی در توسعه تجارت سریر در تهران

تدوین برنامه تحول نظام تعلیم و تربیت در وزارت آموزش و پرورش

استخدام رزرویشن صبح مسلط به سیستم پارس آرین در تهران

انتقام عجیب از خودرویی که جلوی خانه پارک شد! +تصاویر

استخدام باربری گلدشت بار در محدوده کمالشهر

دوستداران HTC منتظر U11 پلاس و امکانات ویژه اش باشند!

جدیدترین، لوکس ترین و عجیب ترین محصول پورشه ! +عکس

استخدام منشی و کارگر در خدمات فنی مهندسی مبرهن

افت و خیز مقبولیت خودروهای چینی

تجمیع همه خدمات شهری در یک کارت

کلیه استخدامی های تهران - 2 مهر 96

دورنمای وضعیت دلار در پاییز

شرایط پذیرش 120 پزشک عمومی و متخصص در سازمان پزشکی قانونی

ارزانترین شاسی بلند ولوو به ایران خواهد آمد

رونمایی آرنولد از خودروی الکتریکی جدیدش

ترافیک اول مهر امسال چه تفاوتی با اول مهر پارسال داشت؟

استخدام کارشناس QA،کارشناس فروش در شرکت سنگین ماشین ایستا

اختصاص 40 میلیارد تومان تسهیلات برای رفع موانع تولید

استخدام مدیر فروش و بازاریابی با تحصیلات دانشگاهی مرتبط

استخدام سه ده شغلی در شرکت پخش آی تک

استخدام تولیدی مبل پرستیز در رشت

ایران بالاترین تعرفه واردات در دنیا را دارد

دلار شهریوری رکورد شکست

مسیر تهران - شمال تا سال آینده به بهره برداری می رسد

مشکلات واحدهای تولیدی تنها با پرداخت تسهیلات بانکی مرتفع نمی شود

استخدام استان البرز و شهر کرج – 2 مهر 96

رونمایی ولوو از کراس اوور جدید

مردم منطقه 7 شیراز صاحب یکی از زیباترین بوستان های شهر می شوند

کمبود کارگر برای برداشت طلای سفید در فارس

قدرت خرید مردم به اندازه سال 90 هم نیست

اجناس وارداتی در بازار محرم

ادامه روند کاهش رشد اقتصادی سوییس

کَل کَل گوگل با اپل برسر قیمت Pixel

کَل کَل گوگل با اپل برسر قیمت Pixel +عکس

همه آنچه برای سالم نگه داشتن اتومبیلتان نمی دانید!

دلار شهریوری رکورد شکست

مسیر دلار در جاده نرخ جدید سود بانکی

استخدام مشهد و خراسان – 2 مهر 96

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 2 مهر 96

موفق ترین خودروهای دوران طلایی LeMans

قیمت آپارتمان های 100 متری در مناطق مختلف تهران + جدول

آمریکا و اروپا با پیشنهادهای ایران از بحران 2008 نجات پیدا کردند

قیمت طلا، سکه و ارز، یکشنبه 2 مهر

رشد 7درصدی قیمت خانه

وضعیت هوای تهران در نیمه اول سال 96 چگونه بود؟

برداشت پسته در نی ریز

ایران پلاست و نقش روابط عمومی در صنایع پتروشیمی

با 15 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟

ثبات قیمت گوشت گوسفندی در ایام محرم

ضرورت اختصاص مشوق های صادراتی برای مرکبات لزوم ایجاد شبکه های سراسری توزیع مرکبات در شهرها

روز جهانی گردشگری با تِم محرم برگزار می شود

اتحادیه میهنی کردستان: احتمال برگزاری همه پرسی 50 درصد است

حرکت کور برای فرار از رکود

عکس/ نکته ظریف

روز جهانی گردشگری با تِم محرم برگزار می شود

ثبات قیمت گوشت گوسفندی در ایام محرم

طرح واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در خراسان شمالی آغاز شد

سهم 833هزار تومانی هر کاروز برای کسب مهارت/ ورود120 هزار کارورز به بازار کار

عکس/خرمشهر لندن را لرزاند

رشد 7درصدی قیمت خانه

هشدار دولت درباره ویرگول مشهور حقوق و مزایا

توقف پرداخت سود صندوق سرمایه گذاری بانکها

طرح های فاضلاب در 23 شهر استان فارس اجرا می شود

ایجاد 651 هزار و 900 شغل در راستای برنامه اشتغال در بخش های اقتصادی

طرح واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در خراسان شمالی آغاز شد

انتقال آب از سد نمرود به گرمسار دردولت دوازدهم جدی تر پیگیری می شود

40 درصد ماشین آلات واحدهای صنعتی در استان سمنان فرسوده است

روز جهانی گردشگری با تِم محرم برگزار می شود

توقف پرداخت سود صندوق سرمایه گذاری بانکها

روند کُند ادغام اتحادیه ها در اتاق اصناف مشهد

شهرداری کرمانشاه 160میلیارد تومان بدهکار است

دام دلالان برای طلای استهبان

اقلام سهمیه ای در تکایا و هیئت های مذهبی مجوزدار اصفهان توزیع می شود

انتقال آب از سد نمرود به گرمسار دردولت دوازدهم جدی تر پیگیری می شود

ثبات قیمت گوشت گوسفندی در ایام محرم/مشکلی در عرضه نداریم

توقف پرداخت سود صندوق سرمایه گذاری بانکها

سرکشتی طلا در شهریورماه/785 تومان دست آورد نوسان قیمت+نمودار قیمت

40 درصد ماشین آلات واحدهای صنعتی در استان سمنان فرسوده است

رونق اقتصادی در سمنان با توجه به زیرساختها و حمایت ازسرمایه گذاران محقق می شود

سهم 833هزار تومانی هر کاروز برای کسب مهارت/ ورود120 هزار کارورز به بازار کار

رونق اقتصادی در سمنان با توجه به زیرساختها و حمایت ازسرمایه گذاران محقق می شود

طرح های فاضلاب در 23 شهر استان فارس اجرا می شود

سهم 833هزار تومانی هر کاروز برای کسب مهارت/ ورود120 هزار کارورز به بازار کار

رتبه اول جشنواره خوارزمی نشان از ظرفیت بالای استان کرمان است

میانگین رشد 100 درصدی صنایع معدنی در قلعه گنج

احداث و راه اندازی 5 ساختمان جدید دادگستری تا پایان سال در کرمان

5 "گربه وحشی" در لیست جهانی گونه های در معرض خطر

دریافت مجوز برای چاپ روی کالاهای داخلی و خارجی الزامی شد+سند

چینِ ایرانی در شهر ری

اقلام سهمیه ای در تکایا و هیئت های مذهبی مجوزدار اصفهان توزیع می شود

عجیب ترین خودرو جهان که سال 2020 به بازار می آید/تصاویر

جزییات الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

دام دلالان برای طلای استهبان

دریافت مجوز برای چاپ روی کالاهای داخلی و خارجی الزامی شد+سند

ایران بالاترین تعرفه واردات در دنیا را دارد

اسداله نقدی، خاطره ترکمان بررسی تعارض های شغلی زنان شاغل در نظام دیوان سالاری

اقلام سهمیه ای در تکایا و هیئت های مذهبی مجوزدار اصفهان توزیع می شود

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان