مطالب مرتبط:
نخستین نمایشگاه دانش، فن آوری و اقتصاد + فیلم
توجه به فرهنگ رضوی،شهادت و اقتصاد مقاومتی در جشنواره تئاتر خراسان رضوی
سی و دومین جلسه اقتصاد مقاومتی استان تهران
حضور واسطه ها در اقتصاد ایران 3 برابر میانگین جهانی است
توقف خام فروشی در گل گهر سیرجان گامی در راستای اقتصاد مقاومتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:002017-09-13اقتصادي

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان


یک اقتصاددان می گوید برای رسیدن به رشد پایدار اقتصادی و کاهش ضریب جینی، دولت باید توجه ویژه ای به اقتصاد دانش بنیان داشته باشد که متاسفانه الزامات آن در برنامه ششم توسعه لحاظ نشده و به نظر می رسد که به جای اقتصاد دانش بنیان، - نوفئودالیسم در ایران در حال حاکم شدن است.

کمال اطهاری در گفت وگو با ایسنا، درباره سخنان اخیر سخنگوی دولت مبنی بر کاهش ضریب جینی به 0.

34 و بالا آمدن 10 میلیون جمعیت زیر فقر به بالای خط فقر، اظهار کرد: باید در مباحث مربوط به ضریب جینی و خط فقر به این نکته توجه کنیم که اساسا با توجه به شرایط موجود و شرایط گذشته نیازی به این وعده ها نیست، بلکه باید آسیب شناسی شود.

وی ادامه داد: در اقتصاد ایران نوساناتی وجود دارد که عامل آن نیز این است که هنوز نهادسازی های لازم برای رشد پایدار اقتصادی صورت نگرفته و اقتصاد ما به تک محصول نفت وابسته است.

ضمن این که نهادسازی برای سیاست های هم افزای رشد پایدار اقتصادی نیز انجام نشده است.

این اقتصاددان اظهار کرد: اگر می خواهیم به رشد پایدار اقتصادی برسیم و سطح رفاه عمومی افزایش یابد باید برای این منظور نهادسازی های لازم صورت گیرد که سه یا چهار سال زمان لازم است.

به نظر من اگر در شرایط کنونی مسوولان اقتصادی وعده نهادسازی می دادند تا به این وسیله به مشکلات اقتصادی کشور فائق آیند، نشان می داد که گوینده متوجه مسائل مربوط به توسعه و کاستی های مربوط به نهادهای توسعه ای بوده است و آن وقت می توان انتظار داشت در دوره های بعد روند توسعه به صورت پایدار پیگیری شود، ولی متاسفانه اکنون مسوولان به گونه ای صحبت می کنند که نمی توان امید داشت تا چند سال آینده مشکلات کشور را به خوبی شناسایی کرده و برای آنها نهادسازی های لازم را انجام دهند.

این پژوهشگر اقتصاد و توسعه در ادامه درباره مشخصه های لازم نهادسازی در اقتصاد ایران گفت: رسیدن به رشد پایدار اقتصادی یکی از این مشخصه هاست.

برای این که به کاهش ضریب چینی به صورت پایدار دست یابیم باید نهادسازی های لازم در این زمینه صورت گیرد.

در دولت دهم وقتی بدون توجه به سیاست های کارشناسی و بهره گیری از بنیه دستگاه نظری، یارانه ها پرداخت شد، ضریب جینی پایین آمد و ما نیز پیش بینی می کردیم که این ضریب به دلیل توزیع پول در روستاها پایین بیاید، ولی کاهش ضریب جینی همان طور که از قبل پیش بینی می کردیم ناپایدار بود، چرا که به مرور زمان پول ارزش خود را از دست داد و بار دیگر ضریب جینی افزایش یافت.

اطهاری به از بین رفتن درآمد نفتی در دوران وفور نعمت اشاره کرد و افزود: در زمان درآمدهای بالای نفتی که بیش از 600 میلیارد دلار درآمد داشتیم، این درآمد صرف پراکنده کاری ها و برنامه های عمرانی شد که هم افزا نبودند و نهادسازی های لازم انجام نشد.

به همین ترتیب یارانه هم پرداخت شد ولی هدفمند نشد.

از سوی دیگر در آن زمان بخش های تولیدی به ویژه صنایع کوچک و متوسط زیر ضرب رفت چون هزینه ها بالا رفته و یارانه ها نیز به بخش تولید اعطا نشد؛ از سوی دیگر علی رغم وعده ها نظام جامع تامین اجتماعی برپا نشد و در بخش مسکن هم توانمندسازی صورت نگرفت و بانک پذیر کردن سکونتگاه های مردم کم درآمد عملی نشد.

این پژوهشگر اقتصادی با بیان این که فقط 9 درصد سکونتگاه های غیررسمی به نحوی با بانک در ارتباط اند، گفت: بسیاری از آنها وام مسکن نمی توانند بگیرند و در دوران وفور درآمد نفتی نیز نهادسازی های لازم برای تغییر وضعیت آنها انجام نشد.

وی ادامه داد: در چند پژوهش مربوط به بررسی سیاست اقتصادی دولت دهم مشخص شد که در آن دولت سیاست اجتماعی وجود نداشت و آنچه انجام می شد با نهاد سازی صورت نگرفت، بلکه دولت پدرسالارانه پول را در میان مردم توزیع می کرد.

شاید انتظار می رفت که در دولت یازدهم و اولین برنامه ای که این دولت تدوین می کند با برنامه های لازم برای فائق آمدن به مشکلات دولت قبل اقدام شود، ولی برنامه ششم توسعه نیز فاقد قوانین مورد نیاز برای انجام نهادسازی های لازم در جهت ارتقای زندگی در مناطق محروم، روستاها و نظایر آن است.

این اقتصاددان همچنین اشاره کرد: به نظر من اقداماتی از قبیل مصوب کردن تخصیص بودجه برای توسعه روستاها از محل صندوق توسعه ملی اگر با نهاد سازی توامان نباشد، نتیجه چندان مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

چنین تخصیص هایی الزاماتی دارد.

باید برای چنین برنامه هایی تسهیل گر تربیت شود ولی اکنون ما افرادی که بتوانند در قالب تسهیل گر این برنامه ها را انجام دهند، در اختیار نداریم و به نظر من نیز توفیق چنین مصوباتی مستلزم آن است که الزامات آن فراهم شود.

اطهاری با بیان این که دولت باید برنامه های لازم را برای روستاییانی که به یارانه ها نه گفتند در دستور کار داشته باشد، اظهار کرد: روستاییان شغل طلب کردند و به یارانه جواب منفی دادند و دولت هم باید برای آنها شغل ایجاد کرده و در صدد حل مشکلاتی که آنها را تهدید می کند، برآید.

اکنون روستاییان در زمین هایی کار می کنند که برای استفاده از آنها نیاز دارند آب های زیرزمینی را برداشت کنند.

در نظر داشته باشید که در استانی مانند فارس که سومین استان کشاورزی در ایران است، سالانه سطح آب های زیرزمینی یک متر پایین می آید.

باید بهره وری در روستاها افزایش یافته و جلوی پایین رفتن سطح آب گرفته شود.

برای این کار دولت باید به فکر تامین ماشین آلات و فناوری های نوین در بخش کشاورزی باشد و همچنین آموزش های لازم را به کشاورزان ارائه کند تا بتواند از فاجعه کم آبی جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: مشکل نهادسازی در سکونتگاه های غیررسمی هم وجود دارد.

همان طور که گفتم مشکل سکونتگاه های غیررسمی در ایران بانک پذیر نبودن آنهاست.

این گروه نیز نیاز به تسهیل گر دارند که تربیت نشده و در برنامه ششم توسعه و سایر برنامه های دولت نیز برنامه ای برای نهادسازی دیده نمی شود.

این اقتصاددان با اشاره به ضرورت توجه به اقتصاد دانش بنیان در ایران، گفت: در برنامه های دولت کمتر اثری از توجه به بخش های پیشرو اقتصاد و بنگاه های دانش بنیان دیده می شود.

تهران فقط بین سال 1385 تا سال 1395 حدود 300 هزار شغل را از دست داده و از سوی دیگر بر جمعیت آن افزوده شده است، به این دلیل که اقتصاد آن دانش بنیان نیست و این امر به ویژه در شرایطی که بخش بزرگ جمعیت بیکار ما تحصیلکرده هستند، بسیار حائز اهمیت است.

اطهاری توضیح داد: بررسی ها نشان می دهد که تهران و پیرامون آن 1.

5 میلیارد دلار صادرات دارند، ولی ارزبری آن سالانه 15 میلیارد دلار است.

پول ارز به محصولات کم کیفیتی مانند پراید تبدیل شده و به جای توجه به اقتصاد دانش بنیان به بخش ساختمان رانت تخصیص می یابد.

به نظر من اکنون در شرایطی قرار داریم که به جای اقتصاد دانش بنیان به اقتصاد نوفئودالیسم در کلانشهرها رسیده ایم، همان گونه که رانت گزافی به بخش ساختمان داده می شود.

مثلا می بینیم در پیرامون شهر تهران صنایع کوچک و متوسط، کارخانه ها و شهرک های صنعتی حال خوشی ندارند.

اگر سوال این باشد که آیا این صنایع می توانند دوباره فعال باشند، پاسخ این خواهد بود که باید ببینیم چه چیز تغییر کرده است.

او ادامه داد: آیا نظام بانکی تغییر کرده و برنامه ریزی جهت فعال کردن بنگاه های کوچک و متوسط وجود دارد؟ البته این موارد جزو احکام برنامه های ششم توسعه است، ولی سازوکارهای لازم برای آن تعیین نشده است.

این اقتصاددان با اشاره به این که برای خلق نوآوری باید با دموکراتیزه کردن مدیریت اقتصادی به سمت شایسته سالاری پیش رویم، اظهار کرد: ایجاد نهادهای مربوط به این موضوع نیز سه تا چهار سال طول می کشد که البته باید دید چقدر انگیزه و بنیه آن وجود دارد.

موضوع بسیار مهم در این رابطه این است که در بخش نیروی کار باید ببینیم جلوگیری از اقداماتی مانند تشکیل سندیکا چه نتایجی در بر خواهد داشت.

کارگرانی که نتوانند سندیکا تشکیل دهند و قدرت چانه زنی نداشته باشند، بهره وری لازم را هم نخواهند داشت و سرمایه اجتماعی لازم در جهت حل مسائل و مشکلات نیروی کار نیز به وجود نخواهد آمد.

اطهاری به رابطه دموکراتیزه شدن و بهبود اقتصاد دانش بنیان در کشور اشاره کرد و گفت: با این حال روندها به این سو نمی رود.

برنامه ریزی نکردن برای ساماندهی وضعیت قراردادها در همین روند است.

اکنون 90 درصد قراردادها موقتی است.

علاوه بر وضعیت نابه سامان کارگران، موضوع تاثیر این قراردادها بر صندوق های بازنشستگی بسیار حائز اهمیت است.

این قراردادها در صندوق بازنشستگی بحران های بزرگی ایجاد خواهند کرد.

او در ادامه اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه هنوز وضعیت اقتصاد دانش بنیان مشخص نیست و هنوز مشارکت شهرداری ها در چارچوب اقتصاد دانش بنیان تعریف نشده است.

این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که کلانشهرها محل تولید آن هستند و باید دولت و شهرداری با هم برای بهره بردن از آن اقدام کنند.

در اهمیت نقش شهرداری همین بس که اگر شهری در محیط زیست مطلوبی قرار نداشته باشد و وضعیت نامناسبی در رده بندی های دنیا پیدا کند، نمی تواند سرمایه جذب کرده و در نتیجه به سمت اقتصاد دانش بنیان نیز نمی تواند برود.

اکنون ضرورت توجه به شرکت های دانش بنیان بیش از هر زمانی احساس می شود.

اگر دولت می خواهد جلوی فرار مغزهایش را بگیرد باید تجهیز و ساماندهی این شرکت ها را با جدیت در دستور کار قرار دهد.

این اقتصاددان ادامه داد: یکی از بزرگ ترین مشکلات ما اکنون این است که شرکت های دانش بنیان جایی برای فعالیت ندارند و مجبورند در پارک های علم و فناوری باقی بماند، چرا که نظام حقوقی و اقتصادی برای فعالیت آنها خارج از پارک های علم و فناوری وجود ندارد.

اطهاری تصریح کرد: به این موارد اشاره کردم تا یاد آور شوم صحبت هایی از قبیل این که تا چهار سال آینده 10 میلیون نفر از زیر خط فقر خارج خواهند شد یا این که ضریب جینی به 0.

34 خواهد رسید محقق نخواهد شد.

متاسفانه بسیاری از مسوولان علی رغم آنکه اقتصاد خوانده اند، ولی با توسعه آشنایی چندانی ندارند.

حتی همان سرمشقی که بسیاری از مسوولان از آن پیروی می کنند نیازمند نهادسازی هایی برای اقتصاد رقابتی است.

باید نهادهای بازار و برنامه ریزی به وجود آید تا به سمت اقتصاد رقابتی پیش برویم.

متاسفانه همیشه از افکار و رفتار کسانی که ایدئولوژیک فکر می کنند ضربه می خوریم؛ چه کسانی که می خواهند همه چیز را دولتی کنند و چه کسانی که همه چیز را به بازار بسپارند، هر دو اسیر برداشت ناقص خود از اقتصاد هستند.

وی گفت: کسانی که فکر می کنند برای پیشرفت صرفا به برنامه نیاز است و هم کسانی که می خواهند کلا همه چیز را رها کنند تا بازار پیش برود، اسیر توهمات ایدئولوژیک خود هستند.

ایدئولوژی مربوط به بازار باز بعد از بحران جهانی سال 2008 و تلاطم های اروپا و آمریکا با شکست روبه رو شد و دیگر هیچ اقتصاددانی نبود که بعد از آن با قطعیت حکم دهد که فقط باید به بازار بسنده کرد.

این اقتصاددان افزود: البته در ایران فقط بحث ایدلوژی نیست.

عده ای هستند که می خواهند با شعار بازار باز، رانت را آزاد کنند، چون نهادهای رقابتی نه برای سرمایه و نه برای کار وجود ندارد، پس چگونه می توان در چنین فضایی از پیاده سازی ایدئولوژی بازار باز سخن گفت!؟ به نظر من کسانی که این شعارها را می دهند می خواهند به رانت دسترسی یافته و نوفئودالیسم را حاکم کنند.

به نظر من در ایران وضعیت نابه سامان ضریب جینی به دلیل رانت است، همان گونه که هسته سخت رکود تورم به خاطر رانت است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - توسعه - اقتصاد ایران - صورت - اقتصاددان - کاهش - پیش بینی - شرایط - برنامه ششم توسعه - ایران - مشکلات اقتصادی - مشکلات - افزایش - دولت - خط فقر - سخنگوی دولت - درآمد - وعده - بینی - نفتی - کشور - دولت دهم - روستاها - برنامه - انتظار - یارانه - آینده - جمعیت - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
مجادله جدید بر سر خط 7 متروی تهران/ کارنامه پورسید آقایی گویای بسیاری از واقعیات است!

مجله اتوبو س های پر سرعت (بی آر تی) (BRT)

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (29 آبان 96)

مسئولین باید به فکر تقویت بازار باشند

کاهش 53.6 درصدی بارش ها

بهره برداری از شش طرح محرومیت زدایی در دَلگان

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 30 آبان

مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

استخدام شرکت تک ساران پارمیس

تولید و واردات دو نوع سم از سال 97 ممنوع می شود/ ثبت 150 قلم برند سموم

مشکل حساب بانکی ایرانی ها در چین حل شد/ از سرگیری روابط با هالک بانک/ ارتباط کارگزاری با بانک بزرگ ترکیه برقرار می شود

کاهش سهم مسافری ریلی در حمل و نقل 12 سال پس از خصوصی سازی/ سهم عمده شبه دولتی ها در جابجایی مسافر

تولید شارژر قدرتمند برای گوشی های هوشمند

کامیون نیمه خودکاری که با یک بار شارژ 800 کیلومتر می رود

تفاهم نامه تامین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم امضا شد

سهم 8 درصدی راه آهن در جابجایی مسافر/ نارضایتی از ارتقاء کیفی حمل و نقل ریلی مسافری

تازه ترین تغییرات در وزارت صنعت، معدن و تجارت

سوخت کافی در استانهای ایلام و کرمانشاه وجود دارد

ورود تقاضای عمده به بازار سکه/ حباب قیمتی در تاریخ معاملات بی سابقه است

آیا هواپیماهای ایران را به دیگری فروختند؟

احتمال تکرار بحران مالی 2008/سقوط بازارهای مالی از بازار اوراق قرضه آغاز می شود

سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن به 90 میلیون افزایش یافت

بلاتکلیفی 2.5 ساله جمعی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی گل گهر

پذیره نویسی به چه معناست؟

فروش گاز برای تولید ال ان جی کف قیمت گاز پتروشیمی هاست/ مشتری برای گاز نداریم

فعلاً برنامه ای برای افزایش سقف وام مسکن و کاهش اقساط نداریم/ نرخ سود اوراق کاهش نمی یابد

بازارهای نفتی در انتظار نشست اوپک/ قیمت نفت کاهش یافت

قیمت بیت کوین از 8100 دلار گذشت

کارگروه آرد و نان در مورد یکسان سازی نرخ آرد تصمیم می گیرد

گاز 10 هزار مشترک سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی وصل شد

مصوبه افزایش قیمت شکر هنوز اجرا نشده است

کامیون نیمه خودکاری که با یک بار شارژ 800 کیلومتر می رود

گربه رقصانی عراقی ها این بار برای آبمیوه های وارداتی

سنگ اندازی برخی دستگاهها در مسیر تولیدکنندگان آذربایجان شرقی

موتورسیکلت های جدید سوزوکی رنگ و لعاب می گیرند! +تصاویر

صرفه جویی یک میلیارد لیتر نفت کوره با جایگزینی گاز طبیعی در چهار نیروگاه برق خوزستان

سیستم ترمز خودرو چه زمانی نیاز به تعمیر دارد؟

پذیره نویسی چیست؟

نرخ بیکاری در ایران چقدر است؟

نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات/ قیمت به 7700 تومان رسید

استخدام منشی در شرکت ساختمانی و تاسیساتی شهرک

نشست جهانگیری با 3عضو کابینه درباره مسکن

نشست اوپک فردا در وین برگزار می شود

صفر تا صد ایرانی

کمک های مردمی در فرودگاه کرمانشاه + تصاویر

واقعیت هایی درباره تیراژ روزنامه ها

حمایت بنیاد برکت از ایجاد صنایع فرآوری کشاورزی در خراسان جنوبی

استخدام هجده ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی معتبر/اصفهان،تهران

جدول/ قیمت پرفروش ترین تلویزیون ها در بازار

رونق بخش مسکن از برنامه های مهم دولت است

قیمت نان قطعا افزایش می یابد/ آرد و گندم گران نمی شود

استخدام کارشناس فروش،خانم در تجهیزات پزشکی فارمد التیام

استخدام کارآموز وکالت در اردبیل

وضعیت پایاب سدها در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس فروش تمام وقت دارای خودرو در قزوین

استخدام فروشنده و کال سنتر خانم درشرکتی فاخر در تهران

همکاری ایران و اتحادیه اروپا در زمینه انرژی های نو

چه دخترانی در بازار داعش گرانترند؟

امضا 2 تفاهم نامه همکاری پالایشگاهی در بوشهر

کفش های ناصر حجازی 50 میلیون تومان حراج شد

بررسی عملکرد وزارت نفت در مورد تحویل قیر به دستگاه ها در بودجه 96

جشنواره نوروزی تاجیکستان در شیراز

شماره پلاک 400هزار دلاری برای قاری قرآن 12 ساله اماراتی

استخدام جذب مشاور / تبریز

دومین معاون شریعتمداری تغییر کرد/ خسروتاج ابقا شد

مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

تاجر عرب 3 میلیون دلار برای پلاک 2 داد!

3 میلیون دلار برای یک پلاک ماشین!+عکس

مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

تاجر عرب 3 میلیون دلار برای پلاک ماشین داد!+عکس

با رای کمیسیون اقتصادی؛ مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

عدم اعتماد اجتماعی به نهادهای امدادرسان

تفاهم نامه ایران و آلمان برای انتقال فناوری های جدید

استخدام کارگر ساده اول سردرود / تبریز

خسروتاج معاون صادراتی وزیر صنعت شد

مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

بزرگ ترین کارخانه خودروسازی بلاروس افتتاح شد

98 % سپرده گذاران فرشتگان تعیین تکلیف شدند

آغازبرداشت ذرت در شهرستان دره شهر + گزارش

مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

ارجاع 143پرونده تخلف اقتصادی به تعزیرات حکومتی در آستارا

فروش دنا پلاس توربو آغاز شد

استخدام بازار یابی محصولات غذایی و بهداشتی / تبریز

ده دلیل برای کاهش قدرت موتور در طول زمان

استخدام چرخکار ماهر پالتو دوز / تبریز

دومین معاون شریعتمداری تغییر کرد/ خسروتاج ابقا شد

زمان آخرین مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان

شاگرد اول های بهره وری در ایران

قیمت و مشخصات «میتسوبیشی ASX»

دومین معاون شریعتمداری تغییر کرد/ خسروتاج ابقا شد

افزایش 28 درصدی پرونده های قاچاق کالا و ارز

دومین معاون شریعتمداری تغییر کرد/ خسروتاج ابقا شد

رفع مشکلات طرح های اشتغالزای استان سمنان + فیلم

امضا 2 تفاهم نامه در بوشهر

دفن 100میلیون تومان ازعوارض شهروندان در میدان امام رضا

تاکسی آنلاین در شهر ارومیه راه اندازی می شود

چه دخترانی در بازار داعش گرانترند؟

بررسی پرچمداری به نام «وان پلاس 5 تی» +عکس

گفتگوی18:30/ارسال 75 میلیارد تومان اقلام مورد نیاز زلزله زدگان/اعلام تازه ترین اقلام ضروری

خرید جدیدترین خودروی ایرانی چقدر تمام می شود؟

پرداخت وام 35 میلیون تومانی ساخت مسکن به زلزله زدگان

گفتگوی18:30/ارسال 35 میلیارد تومان اقلام مورد نیاز زلزله زدگان/اعلام تازه ترین اقلام ضروری

بهترین اپلیکیشن های گلکسی نوت 8 که بلافاصله پس از خرید دستگاه باید نصب کنید

افزایش مبادلات تجاری ایران و سنگاپور

دومین معاون شریعتمداری تغییر کرد/ خسروتاج ابقا شد

ایده مشترک مدیر کل و رییس گروه راه آهن مسافری جنوب شرق دیپلم افتخار دریافت کردند

بررسی راهکارهای ایجاد و توسعه زیرساخت های گلستان با حضور وزیر راه

کدام دختران در «بازار داعش» قیمت تر استند؟

استخدام به چند نفر چرخکار ماهر نیازمندیم… / تبریز

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش خانم و آقا / تبریز

ردپای بحران های جغرافیایی بر قیمت نفت

حراج اتومبیلی فوق لاکچری با قیمت نجومی! +تصاویر

افزایش تولید گندم تا مرز 8 میلیون تن در کشور

همکاری مسترتیستر و علی دایی

رقابت فروشگاه های آنلاین در روز جهانی خرید

تثبیت قیمت نان در خراسان شمالی

خسروتاج در سمت معاون امور صادراتی وزیر صنعت ابقاء شد

بیست و پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران

قیمت بیت کوین از مرز 8 هزار و 100 دلار گذشت

فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار با حضور رییس جمهوری آذرماه افتتاح می شود

سالانه 1.5 میلیون تن محصولات خارج از فصل در هرمزگان تولید می شود

پیگیری دولت برای احیای 550 هزار هکتار از اراضی دشت خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان

تعداد خودروهای متوقف در گمرک از 10هزار دستگاه گذشت

جزییات پرداخت وام 140 میلیونی خرید مسکن از هفته آینده

نحوه گرم کردن خانه بدون بخاری

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 29 آبان 96

همایش بین المللی نوآوری دانش سیستم های آبی در گرگان + فیلم

انتقال بانک گلدمن ساکس پس از برگزیت به فرانکفورت یا پاریس

قیمت گوشی اپل در بازار+ جدول

آموزش 3 هزار صنعت گر در شهرک های صنعتی

صندوق کارآفرینی امید اردبیل بیش از 13 میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد پرداخت کرد

تقویت 58 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام کم حجم اما متعادل

نشست اوپک فردا در وین برگزار می شود

ادامه محدودیت در عرضه برخی خودروها/ اختلاف قیمت 6 میلیون و 600 هزار تومانی استپ وی

کمالی پور: پرونده های قاچاق کالا و ارز 28 درصد افزایش یافته است

گمرک قاچاق 1128 کانتینری را به تخلف تنزل داد/ بازی با الفاظ برای کاستن از بار اتهام

تولید 8 میلیون و 874 هزار تن گندم در کشور

چگونه لیست مخاطبین جیمیل را به iCload منتقل کنیم؟

قیمت طلا کاهش یافت

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد

ورود تقاضای عمده به بازار سکه/ حباب قیمتی در تاریخ معاملات بی سابقه است

98 درصد سپرده گذاران فرشتگان تعیین تکلیف شدند

استفاده از گیاه دریایی برای کشتن مورچه های مهاجم

تولید 8 میلیون و 874 هزار تن گندم در کشور

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد

قیمت نان قطعا افزایش می یابد

مجتبی خسروتاج معاون صادراتی وزیر صنعت شد

آزادسازی قیمت ها دستور کار دائمی است

کم و پربارش ترین شهرهای کشور با گذشت60 روز از سال آبی

نوبخت: احیای اراضی استان های ایلام و خوزستان از مهمترین پروژه های اقتصاد مقاومتی است

فقط 2 درصد سپرده گذاران تعاونی فرشتگان بلا تکلیفند

مزایای عرضه فولاد در بورس کالا چیست؟

برگزاری همایش تخصصی صادرات خرده فروشی صنایع دستی

مجتبی خسروتاج معاون صادراتی وزیر صنعت شد

آزادسازی قیمت ها دستور کار دائمی است

پروژه آب رسانی خوزستان بسیار حایز اهمیت است

مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

استخدام خانم و آقا جهت همکاری نیازمندیم / تبریز

280 میلیارد تومان کمک بلاعوض برای بازسازی اختصاص می یابد

رونق بخش مسکن از برنامه های مهم دولت است/ضرورت تدوین راهکارهایی برای تامین مالی تولیدکنندگان انبوه مسکن

قیمت به یک میلیون و 440 هزار تومان رسید

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی خانم با مزایای عالی در تهران

تحلیل مقایسه ای بودجه سال 2018 جمهوری آذربایجان و گرجستان از سوی اقتصاددان آذربایجان

سرانه مصرف آرد در اردستان 2 برابر میانگین کشوری است

نوبخت: احیای اراضی استان های ایلام و خوزستان از مهمترین پروژه های اقتصاد مقاومتی است

شرایط جدید برای ارائه تسهیلات دولتی به زلزله زدگان/ آغاز اقدامات لازم از هفته آینده

کمپین صادرات خرده فروشی با محوریت صنایع دستی در اردبیل آغاز بکار کرد

امکان تکثیر بذر هیبرید کلزا در شرکت کشت و صنعت پارس فراهم شد

کمالی پور: پرونده های قاچاق کالا و ارز 28 درصد افزایش یافته است

جزییات کنترل شاخص های کیفی آب در مناطق زلزله زده

رقم صادرات ایران به اتحادیه اروپا چقدر است؟

نشست جهانگیری با 3عضو کابینه درباره مسکن/رونق مسکن در اولویت دولت

بررسی عملکرد وزارت نفت در تامین قیر رایگان

استخدام با درآمد عالی / تبریز

استخدام شاگرد ساده میوه فروشی / تبریز

قیمت نان، قطعا افزایش می یابد

افزایش 50 درصدیِ دستفروشی در تهران

افزایش قابل ملاحظه قیمت سکه در بازار

گازدار بیش از 10 هزار مشترک آسیب دیده در شهرهای سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی وصل شد

سکه طرح جدید 6 هزار تومان گران شد

قیمت گاز صادراتی را مقایسه نکنید

نمایشگاه بین المللی گردشگری پارس پس از پنج سال وقفه آذرماه در شیراز برپا می شود

رونق کسب و کار با ایجاد طرح های اقتصاد مقاومتی در آباده + فیلم

پیگیری دولت برای احیای 550 هزار هکتار از اراضی دشت خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان

خریداری 6 دستگاه ماشین برای حمل زباله شهری

استخدام مدیرفروش / تبریز

رونق بخش مسکن از برنامه های مهم دولت است

استخدام کارمند دفتری فروش / تبریز

راه اندازی بزرگترین کارخانه خودروسازی بلاروس

عکس/دورهمی سیاوش خیرابی و دوستانش در بام تهران

عکس/ خودکشی دسته جمعی نهنگ ها در سواحل اندونزی

شرایط جدید فروش فوری و پیش فروش محصولات پارس خودرو اعلام شد

تمهیدات جدید مجلس برای جلوگیری از قاچاق کالا + جزییات

سیمان لامرد برای پنجمین سال متوالی صادرکننده نمونه استان فارس شد

امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه دانشگاه صدا و سیما با سازمان امور سینمایی و مدرسه ملی سینمای ایران

دولت به بن بست بانک مسکن رسیده است

ورود تقاضای عمده به بازار سکه

درخواست ساکنان یکی از محلات نیشابور از فرمانداری

امضا دو تفاهمنامه برای توسعه فعالیت های پالایشگاه گاز فجر جم

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان