مطالب مرتبط:
نخستین نمایشگاه دانش، فن آوری و اقتصاد + فیلم
توجه به فرهنگ رضوی،شهادت و اقتصاد مقاومتی در جشنواره تئاتر خراسان رضوی
سی و دومین جلسه اقتصاد مقاومتی استان تهران
حضور واسطه ها در اقتصاد ایران 3 برابر میانگین جهانی است
توقف خام فروشی در گل گهر سیرجان گامی در راستای اقتصاد مقاومتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 23:002017-09-13اقتصادي

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان


یک اقتصاددان می گوید برای رسیدن به رشد پایدار اقتصادی و کاهش ضریب جینی، دولت باید توجه ویژه ای به اقتصاد دانش بنیان داشته باشد که متاسفانه الزامات آن در برنامه ششم توسعه لحاظ نشده و به نظر می رسد که به جای اقتصاد دانش بنیان، - نوفئودالیسم در ایران در حال حاکم شدن است.

کمال اطهاری در گفت وگو با ایسنا، درباره سخنان اخیر سخنگوی دولت مبنی بر کاهش ضریب جینی به 0.

34 و بالا آمدن 10 میلیون جمعیت زیر فقر به بالای خط فقر، اظهار کرد: باید در مباحث مربوط به ضریب جینی و خط فقر به این نکته توجه کنیم که اساسا با توجه به شرایط موجود و شرایط گذشته نیازی به این وعده ها نیست، بلکه باید آسیب شناسی شود.

وی ادامه داد: در اقتصاد ایران نوساناتی وجود دارد که عامل آن نیز این است که هنوز نهادسازی های لازم برای رشد پایدار اقتصادی صورت نگرفته و اقتصاد ما به تک محصول نفت وابسته است.

ضمن این که نهادسازی برای سیاست های هم افزای رشد پایدار اقتصادی نیز انجام نشده است.

این اقتصاددان اظهار کرد: اگر می خواهیم به رشد پایدار اقتصادی برسیم و سطح رفاه عمومی افزایش یابد باید برای این منظور نهادسازی های لازم صورت گیرد که سه یا چهار سال زمان لازم است.

به نظر من اگر در شرایط کنونی مسوولان اقتصادی وعده نهادسازی می دادند تا به این وسیله به مشکلات اقتصادی کشور فائق آیند، نشان می داد که گوینده متوجه مسائل مربوط به توسعه و کاستی های مربوط به نهادهای توسعه ای بوده است و آن وقت می توان انتظار داشت در دوره های بعد روند توسعه به صورت پایدار پیگیری شود، ولی متاسفانه اکنون مسوولان به گونه ای صحبت می کنند که نمی توان امید داشت تا چند سال آینده مشکلات کشور را به خوبی شناسایی کرده و برای آنها نهادسازی های لازم را انجام دهند.

این پژوهشگر اقتصاد و توسعه در ادامه درباره مشخصه های لازم نهادسازی در اقتصاد ایران گفت: رسیدن به رشد پایدار اقتصادی یکی از این مشخصه هاست.

برای این که به کاهش ضریب چینی به صورت پایدار دست یابیم باید نهادسازی های لازم در این زمینه صورت گیرد.

در دولت دهم وقتی بدون توجه به سیاست های کارشناسی و بهره گیری از بنیه دستگاه نظری، یارانه ها پرداخت شد، ضریب جینی پایین آمد و ما نیز پیش بینی می کردیم که این ضریب به دلیل توزیع پول در روستاها پایین بیاید، ولی کاهش ضریب جینی همان طور که از قبل پیش بینی می کردیم ناپایدار بود، چرا که به مرور زمان پول ارزش خود را از دست داد و بار دیگر ضریب جینی افزایش یافت.

اطهاری به از بین رفتن درآمد نفتی در دوران وفور نعمت اشاره کرد و افزود: در زمان درآمدهای بالای نفتی که بیش از 600 میلیارد دلار درآمد داشتیم، این درآمد صرف پراکنده کاری ها و برنامه های عمرانی شد که هم افزا نبودند و نهادسازی های لازم انجام نشد.

به همین ترتیب یارانه هم پرداخت شد ولی هدفمند نشد.

از سوی دیگر در آن زمان بخش های تولیدی به ویژه صنایع کوچک و متوسط زیر ضرب رفت چون هزینه ها بالا رفته و یارانه ها نیز به بخش تولید اعطا نشد؛ از سوی دیگر علی رغم وعده ها نظام جامع تامین اجتماعی برپا نشد و در بخش مسکن هم توانمندسازی صورت نگرفت و بانک پذیر کردن سکونتگاه های مردم کم درآمد عملی نشد.

این پژوهشگر اقتصادی با بیان این که فقط 9 درصد سکونتگاه های غیررسمی به نحوی با بانک در ارتباط اند، گفت: بسیاری از آنها وام مسکن نمی توانند بگیرند و در دوران وفور درآمد نفتی نیز نهادسازی های لازم برای تغییر وضعیت آنها انجام نشد.

وی ادامه داد: در چند پژوهش مربوط به بررسی سیاست اقتصادی دولت دهم مشخص شد که در آن دولت سیاست اجتماعی وجود نداشت و آنچه انجام می شد با نهاد سازی صورت نگرفت، بلکه دولت پدرسالارانه پول را در میان مردم توزیع می کرد.

شاید انتظار می رفت که در دولت یازدهم و اولین برنامه ای که این دولت تدوین می کند با برنامه های لازم برای فائق آمدن به مشکلات دولت قبل اقدام شود، ولی برنامه ششم توسعه نیز فاقد قوانین مورد نیاز برای انجام نهادسازی های لازم در جهت ارتقای زندگی در مناطق محروم، روستاها و نظایر آن است.

این اقتصاددان همچنین اشاره کرد: به نظر من اقداماتی از قبیل مصوب کردن تخصیص بودجه برای توسعه روستاها از محل صندوق توسعه ملی اگر با نهاد سازی توامان نباشد، نتیجه چندان مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

چنین تخصیص هایی الزاماتی دارد.

باید برای چنین برنامه هایی تسهیل گر تربیت شود ولی اکنون ما افرادی که بتوانند در قالب تسهیل گر این برنامه ها را انجام دهند، در اختیار نداریم و به نظر من نیز توفیق چنین مصوباتی مستلزم آن است که الزامات آن فراهم شود.

اطهاری با بیان این که دولت باید برنامه های لازم را برای روستاییانی که به یارانه ها نه گفتند در دستور کار داشته باشد، اظهار کرد: روستاییان شغل طلب کردند و به یارانه جواب منفی دادند و دولت هم باید برای آنها شغل ایجاد کرده و در صدد حل مشکلاتی که آنها را تهدید می کند، برآید.

اکنون روستاییان در زمین هایی کار می کنند که برای استفاده از آنها نیاز دارند آب های زیرزمینی را برداشت کنند.

در نظر داشته باشید که در استانی مانند فارس که سومین استان کشاورزی در ایران است، سالانه سطح آب های زیرزمینی یک متر پایین می آید.

باید بهره وری در روستاها افزایش یافته و جلوی پایین رفتن سطح آب گرفته شود.

برای این کار دولت باید به فکر تامین ماشین آلات و فناوری های نوین در بخش کشاورزی باشد و همچنین آموزش های لازم را به کشاورزان ارائه کند تا بتواند از فاجعه کم آبی جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: مشکل نهادسازی در سکونتگاه های غیررسمی هم وجود دارد.

همان طور که گفتم مشکل سکونتگاه های غیررسمی در ایران بانک پذیر نبودن آنهاست.

این گروه نیز نیاز به تسهیل گر دارند که تربیت نشده و در برنامه ششم توسعه و سایر برنامه های دولت نیز برنامه ای برای نهادسازی دیده نمی شود.

این اقتصاددان با اشاره به ضرورت توجه به اقتصاد دانش بنیان در ایران، گفت: در برنامه های دولت کمتر اثری از توجه به بخش های پیشرو اقتصاد و بنگاه های دانش بنیان دیده می شود.

تهران فقط بین سال 1385 تا سال 1395 حدود 300 هزار شغل را از دست داده و از سوی دیگر بر جمعیت آن افزوده شده است، به این دلیل که اقتصاد آن دانش بنیان نیست و این امر به ویژه در شرایطی که بخش بزرگ جمعیت بیکار ما تحصیلکرده هستند، بسیار حائز اهمیت است.

اطهاری توضیح داد: بررسی ها نشان می دهد که تهران و پیرامون آن 1.

5 میلیارد دلار صادرات دارند، ولی ارزبری آن سالانه 15 میلیارد دلار است.

پول ارز به محصولات کم کیفیتی مانند پراید تبدیل شده و به جای توجه به اقتصاد دانش بنیان به بخش ساختمان رانت تخصیص می یابد.

به نظر من اکنون در شرایطی قرار داریم که به جای اقتصاد دانش بنیان به اقتصاد نوفئودالیسم در کلانشهرها رسیده ایم، همان گونه که رانت گزافی به بخش ساختمان داده می شود.

مثلا می بینیم در پیرامون شهر تهران صنایع کوچک و متوسط، کارخانه ها و شهرک های صنعتی حال خوشی ندارند.

اگر سوال این باشد که آیا این صنایع می توانند دوباره فعال باشند، پاسخ این خواهد بود که باید ببینیم چه چیز تغییر کرده است.

او ادامه داد: آیا نظام بانکی تغییر کرده و برنامه ریزی جهت فعال کردن بنگاه های کوچک و متوسط وجود دارد؟ البته این موارد جزو احکام برنامه های ششم توسعه است، ولی سازوکارهای لازم برای آن تعیین نشده است.

این اقتصاددان با اشاره به این که برای خلق نوآوری باید با دموکراتیزه کردن مدیریت اقتصادی به سمت شایسته سالاری پیش رویم، اظهار کرد: ایجاد نهادهای مربوط به این موضوع نیز سه تا چهار سال طول می کشد که البته باید دید چقدر انگیزه و بنیه آن وجود دارد.

موضوع بسیار مهم در این رابطه این است که در بخش نیروی کار باید ببینیم جلوگیری از اقداماتی مانند تشکیل سندیکا چه نتایجی در بر خواهد داشت.

کارگرانی که نتوانند سندیکا تشکیل دهند و قدرت چانه زنی نداشته باشند، بهره وری لازم را هم نخواهند داشت و سرمایه اجتماعی لازم در جهت حل مسائل و مشکلات نیروی کار نیز به وجود نخواهد آمد.

اطهاری به رابطه دموکراتیزه شدن و بهبود اقتصاد دانش بنیان در کشور اشاره کرد و گفت: با این حال روندها به این سو نمی رود.

برنامه ریزی نکردن برای ساماندهی وضعیت قراردادها در همین روند است.

اکنون 90 درصد قراردادها موقتی است.

علاوه بر وضعیت نابه سامان کارگران، موضوع تاثیر این قراردادها بر صندوق های بازنشستگی بسیار حائز اهمیت است.

این قراردادها در صندوق بازنشستگی بحران های بزرگی ایجاد خواهند کرد.

او در ادامه اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه هنوز وضعیت اقتصاد دانش بنیان مشخص نیست و هنوز مشارکت شهرداری ها در چارچوب اقتصاد دانش بنیان تعریف نشده است.

این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که کلانشهرها محل تولید آن هستند و باید دولت و شهرداری با هم برای بهره بردن از آن اقدام کنند.

در اهمیت نقش شهرداری همین بس که اگر شهری در محیط زیست مطلوبی قرار نداشته باشد و وضعیت نامناسبی در رده بندی های دنیا پیدا کند، نمی تواند سرمایه جذب کرده و در نتیجه به سمت اقتصاد دانش بنیان نیز نمی تواند برود.

اکنون ضرورت توجه به شرکت های دانش بنیان بیش از هر زمانی احساس می شود.

اگر دولت می خواهد جلوی فرار مغزهایش را بگیرد باید تجهیز و ساماندهی این شرکت ها را با جدیت در دستور کار قرار دهد.

این اقتصاددان ادامه داد: یکی از بزرگ ترین مشکلات ما اکنون این است که شرکت های دانش بنیان جایی برای فعالیت ندارند و مجبورند در پارک های علم و فناوری باقی بماند، چرا که نظام حقوقی و اقتصادی برای فعالیت آنها خارج از پارک های علم و فناوری وجود ندارد.

اطهاری تصریح کرد: به این موارد اشاره کردم تا یاد آور شوم صحبت هایی از قبیل این که تا چهار سال آینده 10 میلیون نفر از زیر خط فقر خارج خواهند شد یا این که ضریب جینی به 0.

34 خواهد رسید محقق نخواهد شد.

متاسفانه بسیاری از مسوولان علی رغم آنکه اقتصاد خوانده اند، ولی با توسعه آشنایی چندانی ندارند.

حتی همان سرمشقی که بسیاری از مسوولان از آن پیروی می کنند نیازمند نهادسازی هایی برای اقتصاد رقابتی است.

باید نهادهای بازار و برنامه ریزی به وجود آید تا به سمت اقتصاد رقابتی پیش برویم.

متاسفانه همیشه از افکار و رفتار کسانی که ایدئولوژیک فکر می کنند ضربه می خوریم؛ چه کسانی که می خواهند همه چیز را دولتی کنند و چه کسانی که همه چیز را به بازار بسپارند، هر دو اسیر برداشت ناقص خود از اقتصاد هستند.

وی گفت: کسانی که فکر می کنند برای پیشرفت صرفا به برنامه نیاز است و هم کسانی که می خواهند کلا همه چیز را رها کنند تا بازار پیش برود، اسیر توهمات ایدئولوژیک خود هستند.

ایدئولوژی مربوط به بازار باز بعد از بحران جهانی سال 2008 و تلاطم های اروپا و آمریکا با شکست روبه رو شد و دیگر هیچ اقتصاددانی نبود که بعد از آن با قطعیت حکم دهد که فقط باید به بازار بسنده کرد.

این اقتصاددان افزود: البته در ایران فقط بحث ایدلوژی نیست.

عده ای هستند که می خواهند با شعار بازار باز، رانت را آزاد کنند، چون نهادهای رقابتی نه برای سرمایه و نه برای کار وجود ندارد، پس چگونه می توان در چنین فضایی از پیاده سازی ایدئولوژی بازار باز سخن گفت!؟ به نظر من کسانی که این شعارها را می دهند می خواهند به رانت دسترسی یافته و نوفئودالیسم را حاکم کنند.

به نظر من در ایران وضعیت نابه سامان ضریب جینی به دلیل رانت است، همان گونه که هسته سخت رکود تورم به خاطر رانت است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - توسعه - اقتصاد ایران - صورت - اقتصاددان - کاهش - پیش بینی - شرایط - برنامه ششم توسعه - ایران - مشکلات اقتصادی - مشکلات - افزایش - دولت - خط فقر - سخنگوی دولت - درآمد - وعده - بینی - نفتی - کشور - دولت دهم - روستاها - برنامه - انتظار - یارانه - آینده - جمعیت - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
پدیده گرد و خاک در آسمان قصرشیرین

آب رفتن طبقه متوسط درایران عامل تضاد شده است

به مرز بحران نزدیک می شویم

استخدام طراح فتوشاپ کار آشنا به طراحی سایت در تهران

استخدام برنامه نویس،کارشناس استقرار،پشتیبان فنی،آرشیو اسناد

استخدام مشاور فروش,صندوقدار,کارشناس کنترل کیفیت و دکوراتور

پرداخت 721 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی البرز در 4 ماه

شادی دلار تمام می شود

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان درشرکت پرداخت الکترونیک سامان

نرخ بیکاری در کدام استان ها بیشتر و در کدام استان ها کمتر است؟

تصفیه خانه دوم و نیروگاه برق آبی در شهرستان پردیس احداث می شود

استخدام کارشناس فروش آقا و خانم در مشهد

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 30 دی 96

استخدام منشی جهت جوابگویی تلفن در تهران

استخدام طراح آقا مسلط به Cad و 3D و Vray در تهران

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا لیسانس مکانیک،برق در تهران

سامسونگ بدنبال افزایش درآمد از آفریقا

کاهش قدرت خرید کارگران نسبت به 10 سال گذشته

30 درصد راه های روستای شهرستان بانه مسدود است

گلایه معاون استاندار از روند کند پیشرفت ساخت نمایشگاه یزد

گردشگری زیارتی کاهش یافته است/ شرایطی برای لغو روادید بین ایران و عراق هست

رشد 21.4درصدی تولید فولاد خام ایران در سال 2017/ایران رتبه دوم تولید آهن اسفنجی در جهان

ترفند رزمندگان فاطمیون علیه تروریست ها

حضور قدرتمند سایپا در چهاردهمین نمایشگاه خودرو اصفهان

توضیحات وزیر نیرو درباره وضعیت جیره بندی آب در سال 97

استخدام کارشناس برنامه ریزی و راننده با وانت در خراسان رضوی

حضور قدرتمند سایپا در چهاردهمین نمایشگاه خودرو اصفهان

استخدام کارگر مبتدی یا نیمه ماهر لوله کش در اصفهان

استخدام منشی خانم در شرکت آبمیوه گلشن در تهران

در سواری سازان چه می گذرد؟

ارتفاع برف در کوهرنگ به 35 سانتی‎متر رسید

پیشرفت 82 درصدی آزاد راه همت- کرج/ 1400 میلیارد ریال برای تکمیل آن نیاز است

وضعیت ذخایر آبی سدهای تهران در پایان دی ماه+جدول

جذب سرمایه برای توسعه میدان های مشترک

ارتفاع برف در کوهرنگ به 35 سانتی‎متر رسید

استخدام 3Dکار حرفه ای رشته معماری جهت طراحی نما در تهران

استخدام مدیر دفتر،کارشناس ارتباط بامشتری در یک شرکت معتبر

استخدام راننده جهت پخش وانت در شهر مشهد

استخدام طراح کابینت خلاق و مجرب جهت همکاری در تهران

استخدام وکیل پایه یک جهت همکاری در موسسه حقوقی در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت نیرو سازه در پرند در تهران

استخدام تعدادی ویزیتور حضوری جهت شرکت تاپیس در قزوین

استخدام کارشناس برنامه ریزی جهت همکاری در مشهد

استخدام فوق دیپلم عمران یا معماری جهت دفتر فنی در تهران

استخدام وکیل پایه یک و کارآموز وکالت جهت کار در موسسه حقوقی

استخدام کارپرداز دارای روابط عمومی بالا در مشهد

استخدام تعدادی بازاریاب جهت شرکت پخش رضوان نو در قزوین

استخدام وکلای دادگستری جهت همکاری با دفتر وکالت در تهران

اختصاص اولین جایزه جهانی شهر پایدار تاریخی به یزد

استخدام نیروی اداری در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام کارشناس خرید و سفارشات آقا رشته(صنایع،عمران)

معاون رییس جمهور: 2 شرط تهران برای لغو ویزا میان ایران و عراق

استخدام تعدادی نیرو جهت پارکبانی در شهر قزوین

استخدام کارشناس با سابقه در حوزه راه و راه آهن در تهران

گرمی بازار اشتغال در سمنان با پخت نان محلی + فیلم

درآمدهای نفتی دولت به بیش از 810 هزار میلیارد تومان رسید

فصل سرد و قاچاق ذغال و چوب تاغ

تعطیلی ادارات و بانک های 11 شهرستان خوزستان

کاهش هشتاد درصدی جرائم خشن

مجازات متخلفین در الگوی نظارت شرعی مالزی

افزایش 11 درصدی اجاره بها در آذر و دی ماه

10 شهر جدید برای اسکان سرریز جمعیت 8 استان احداث می شود

رها شدن آب زاینده رود در هاله ای از ابهام

مرحله دوم طرح استانداردسازی جایگاه های سی ان جی اجرا می شود

ساخت پارکینگ های طبقاتی در شمال تهران به کاهش ترافیک می انجامد

مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو

تحصیلات عالی،نردبانی برای پیشرفت یا اُفتادن در مخصمه بیکاری

استخدام فروشنده جهت غرفه بدلیجات در مرکز خرید تیراژه در تهران

استخدام دو ردیف شغلی جهت کار در شرکت معتبر در قزوین

استخدام حسابدار در کارخانه مواد غذایی در مشهد

استخدام کارشناس بازرگانی مسلط به زبان انگلیسی و کامپیوتر

استخدام مهندس محاسب مسلط به ضوابط شهرداری و نظام

خودرو سواری بنز در ایران تولید می شود

استخدام کارمند مسلط به نرم افزار اتوکد و انجام امور کارگاهی

استخدام کارشناس بازرگانی آقا مسلط به زبان ترکی و انگلیسی

حضور قدرتمند سایپا در چهاردهمین نمایشگاه خودرو اصفهان

استخدام همکار لیسانس یا فوق دیپلم الکترونیک در زنجان

پیش فروش پلکانی محصولات ایران خودرو ویژه بهمن

قیمت نفت کاهش یافت

سوء مدیریت ها باعث مشکلات بخش خصوصی فارس شده است

دولت، یارانه نقدی دی ماه معلولان را واریز نکرد

گرمی بازار اشتغال با پخت نان محلی + فیلم

نصب مخازن غیر ایمن در اتومبیل اصفهانی ها

ایران به هاب انرژی الکتریکی منطقه تبدیل می شود/صادرات برق به کشورهای جنوبی در دستور کار وزارت نیرو

ارزیابی روزنامه «ینی مساوات»جمهوری آذربایجان ار مناسبات تجاری ایران با دو کشور همسایه

هنوز ریالی به کسبه پلاسکو پرداخت نشده است/ محقق نشدن وعده های دستگاه اجرایی

دارنده نشان شوالیه اروپا در صنعت مهمان امروز شبکه 4

وضعیت جیره بندی آب در سال 97

دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96

استخدام حسابدار در شرکت ایده مُد

استخدام شرکت تجهیزات پزشکی معتبر در چهار رده شغلی

کالاهای قاچاق توقیفی خریدار ندارد

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در راستای بهبود معیشت مردم به 582 هزار نفر

واکاوی کاهش بودجه عمرانی در لایحه سال 97

کمک کنید تا آب جیره بندی نشود

استخدام کارشناس فروش و منشی در یک فروشگاه معتبر در تهران

سونی: از نمایشگر OLED با کیفیت 4K نا امید نخواهید شد

استخدام کارشناس فروش شهرستان در شرکت آبمیوه گلشن در تهران

کوکاکولا تا 2030 بطری هایش را بازیافت می کند

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان

ظهور نوفئودالیسم به جای اقتصاد دانش بنیان