مطالب مرتبط:
تقدیر حسین علیزاده و کیهان کلهر از سفر اعتراض آمیز خانواده مشهدی در لغو کنسرت ها+فیلم و عکس
تقدیر حسین علیزاده و کیهان کلهر از سفر اعتراض آمیز خانواده مشهدی نسبت به لغو کنسرت ها
تقدیر حسین علیزاده و کیهان کلهر از سفر اعتراض آمیز خانواده مشهدی نسبت به لغو کنسرت ها
تجمع اعتراض آمیز علیه سفر ولیعهد سعودی
تجمع اعتراض آمیز علیه سفر ولیعهد سعودی در پاریس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 12:022017-09-13بين الملل

سفر پیاده 60 روزه در اعتراض به کنسرت بندان


همیشه شاگرد اول کلاس بود و وقتی هم که می خواست فارغ التحصیل شود، اشتیاق گذراندن طرح پزشکی در مناطق محروم کشور را داشت و می خواست به زعم خود قدمی برای سرزمینش بردارد.

- سالها گذشت و با مردی پای سفره عقد نشست که چون خود او دغدغه فرهنگ غنی کشورش را داشت.

با این وصلت، همچراغ زندگی اش شد بهترین همراهش، تا بعد آن دست در دست هم باقی راه را طی کنند.

/ گرچه پزشک است اما موسیقی برای خود و همسرش، نه صرفا ً های و هویی برای خوش سری ها و شلنگ اندازی های لحظه ای و مقطعی، بلکه دغدغه ای هماره جدی بوده.

به همین خاطر نیز لغو موسیقی در شهرشان را بر نمی تابند و آن را انکار زندگی و آواهای برخاسته از سرزمین مادری می دانند.

چندی پیش وقتی راهی شهری 150 کیلومتر آن طرف تر شدند تا در کنسرت موسیقی استاد شهرام ناظری و پسرش حافظ ناظری شرکت کنند و بار دیگر دست و بال موسیقی اصیل ایرانی را در بند دیدند، ایده ای تازه به ذهنشان رسید تا به سهم خود اعتراض شان را نسبت به لغو کنسرت های مشهد، به شکلی متفاوت اعلام کنند.

از همین رو و برای حمایت از موسیقی نواحی تصمیم گرفتند همت کنند و خانه و کاشانه را وانهند و پای در راه بگذارند.

زهره براتی و همسرش احمد مهرچیان که به همراه دو فرزندشان قدم در سفری 60 روزه گذاشته اند اکنون پس از 47 روز به استان کرمانشاه رسیده اند و تاکنون با استادان مطرح موسیقی سنتی و نواحی کشور ملاقات های متعددی داشته اند و از حمایت های معنوی آنها بهره مند شده اند.

وی می گوید: من و احمد عاشق موسیقی سنتی کشورمان هستیم و لغو کنسرت های مختلف در مشهد برای ما ناراحت کننده بود، اما وقتی کار به جایی رسید که این موضوع نه تنها شهرمان، بلکه استان مان را نیز دربرگرفت، احساس کردیم وقت آن رسیده است که واکنشی هرچند محدود و در ابعاد خانواده کوچک مان نشان دهیم.

روزهای نخست مرداد ماه بود که متوجه شدیم قرار است کنسرت آواز پارسی استاد ناظری و فرزندش در شهر قوچان برگزار شود.

جای تأسف داشت که شهر ما مشهد، با وجود امکانات فراوانش، نمی توانست میزبان این کنسرت باشد.

پیش از آنکه وقت بگذرد، با تهیه بلیت برای خانواده چهار نفره مان، مسافت چند ساعته مشهد تا قوچان را با اشتیاق طی کردیم تا در کنسرتی که ششم مرداد ماه در این شهر برگزار می شد شرکت کنیم، اما متأسفانه نه تنها خانواده هایی که از مشهد آمده بودند، بلکه خانواده هایی هم که از دیگر استان های همجوار از جمله سیستان و بلوچستان خودشان را به قوچان رسانده بودند با بی مهری مسئولان اجرایی کنسرت مواجه شدند و در نهایت پس از ساعت ها معطلی، با لغو کنسرت راهی شهرهایمان شدیم.

از برخوردی که با ما شده بود بسیار دلخور بودیم و در مسیر بازگشت مدام از بی احترامی ها صحبت می کردیم.

یاد کلاس پنجم ابتدایی افتادم که نخستین اعتراض جدی ام را به زبان آوردم، درست همان لحظه ای که خانم معلم دوستم را که پدر نداشت پای تخته برد و از او خواست تا مسأله ساده تفریق را حل کند ولی او دستپاچه شده بود و نتوانست جواب مسأله را بنویسد و خانم معلم نه تنها با کتابی که در دست داشت برسر او زد، که از بقیه بچه های کلاس خواست او را هو کنند.

به یاد دارم، آن روز به حرف خانم معلم گوش ندادم و حتی اعتراض کردم.

اگرچه رفتارم باعث شد تا خانم معلم مرا هم مورد عنایت قرار دهد.

همین موضوع باعث شد تا هنوز هم نتوانم در مقابل بی عدالتی سکوت کنم.

یکدفعه جرقه ای در ذهنم روشن شد و فکرم را به زبان آوردم.

خوشبختانه در طول سال هایی که زندگی مشترک مان آغاز شده همسرم بهترین همراهم بوده است و این بار هم مثل همیشه با ایده ام موافقت کرد و قرار شد در فرصت کوتاهی که تا برگزاری کنسرت استاد ناظری در تهران باقی مانده بود، مقدمات سفر کوله گردی مان backpackers را آغاز کنیم و راهی تهران شویم.

در مسیر ایران من پزشک هستم اما به هر جهت یک شهروند معمولی ام همان طور که همسرم با وجود موقعیت اجتماعی مناسبی که دارد یک شهروند معمولی است و بالطبع تریبونی برای اعتراض نداریم به همین خاطر می خواستیم راهی را انتخاب کنیم تا صدای اعتراض مان شنیده شود.

زهره براتی پزشک عمومی است و همسرش احمد مهرچیان نیز شغل آزاد دارد که به گفته او هیچ کدام سیاسی نیستند و اگر دست به چنین کاری زده اند، صرفاً باید آن را اعتراضی مدنی به حساب آورد؛ به همین خاطر سفری 60 روزه، آن هم به روشی متفاوت را آغاز کرده اند تا اعتراض شان نسبت به لغو کنسرت ها در مشهد و شهرهای اطرافش و پیام حمایت شان از موسیقی نواحی را به گوش استادان، مردم ایران و مسئولان برسانند.

این زوج جوان و دغدغه مند که آرامشی مثال زدنی در لحن کلام شان وجود دارد و زندگی بی حاشیه و ساده ای دارند، معتقدند هر انسانی در زندگی خود حقوقی دارد که برای دست پیدا کردن به آنها باید تلاش کند و آنها هم که شنیدن آوازهای مادری در زادگاهشان را جزو حقوق خود می دانند، برای توجه هر چه بیشتر به این مهم دست به اقدامی متفاوت زده اند.

مهرچیان در این باره می گوید: خراسان دارای موسیقی های مقامی و سنتی زیبایی است که از کودکی به آنها گوش جان سپرده ایم و در عمق وجودمان خانه دارد.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم سفرمان را از زادگاهمان مشهد و از مقابل حرم رضوی آغاز کنیم و تا پیش از اجرای کنسرت شهرام ناظری و فرزندش خودمان را به تهران برسانیم.

به این ترتیب پس از مقبره حکیم طوسی، به دیدار استاد عثمان خوافی و خانواده هنرمند استاد عبدالله امینی رفتیم و از آنها خواستیم چنانچه از ما بواسطه شعار و حرکت فرهنگی مان ما حق داریم آواهای سرزمین مادری مان را در شهرمان بشنویم حمایت معنوی می کنند، با ما و پلاکاردمان عکس بگیرند.

به این ترتیب پس از سفر به خواف، تایباد، تربت جام و نیشابور به تهران آمدیم.

مسیر سفر ما از پیش تعیین شده نیست به این معنا که بر اساس اتفاقات مرتبطی که در هر کدام از شهرها رقم می خورد بهترین مسیر را برای حضور پیدا کردن در آنجا انتخاب می کنیم به همین خاطر پس از حضور در کنسرت استاد ناظری به سمت قم و بعد از آن کاشان حرکت کردیم تا درکنسرت سالار عقیلی در اصفهان هم شرکت داشته باشیم.

پس از سفر به قزوین، زنجان و ارومیه و دیدار با استاد دهقان، در تبریز به دیدار استاد قره باغی و آقای علیرضا قربانی رفتیم و اکنون هم در نوار غربی کشور حضور داریم تا در کنسرت ها و اجراهای محلی این بخش از ایران نیز شرکت داشته و به منظور جان بخشیدن به هدف مان، با استادان موسیقی کردستان هم دیداری داشته باشیم.

پس از آن هم قصد داریم به استان همدان سفر کنیم.

آشتی دوباره با میهن از آنجا که با کامیون یا تریلی سفر می کنیم، برای حفظ امنیت بیشتر با تاریک شدن آسمان و رسیدن به نخستین شهر بزرگ، چادر می زنیم و استراحت می کنیم تا برای روز بعد انرژی کافی داشته باشیم.

البته در طول این 55 روز گاهی در مدارس ساکن شدیم تا از امکانات بهداشتی آنجا استفاده کنیم اما از 15 روز قبل برای مدیریت هزینه ها، دیگر در مدارس هم مستقر نمی شویم و فقط چادر می زنیم.

زهره براتی با بیان اینکه تاکنون همه مسافرت‏هایشان با هواپیما، اتوبوس یا وسیله شخصی بوده است و تجربه سفر به سبک کوله گردی را نداشته اند، ادامه داد: احساس خجالت عمیق ترین احساسی بود که در ابتدای این سفر احاطه مان کرده بود.

اینکه بخواهیم کنار جاده بایستیم و منتظر باشیم تا یک راننده کامیون یا تریلی به ما اعتماد و جلوی پایمان توقف کند، بشدت برایمان خجالت آور بود، اما این سفر و هدف مهمی که در سر داشتیم جدای از همه رهاوردهای مثبتی که برای ما داشت موجب شد تا نه تنها خجالت فراموش مان شود که یکبار دیگر به همنوعان مان اعتماد کنیم.

چراکه ما یک گروه 4 نفره هستیم و تنها می توانیم سوار تریلی یا کامیونی شویم که تک سرنشین باشد و طبیعی است اگر بیشتر نه که هم اندازه ما راننده هم باید به ما اعتماد کند تا اجازه دهد سوار اتومبیل اوشویم که در غیر اینصورت من و احمد هنوز ایستگاه عوارضی مشهد را هم نگذرانده بودیم.

این سفر برای زهره براتی و همسرش حکم آشتی دوباره با همنوعان را دارد به همین خاطر است که اضافه می کند: طبیعی است در این سفر هم مانند تجربه های مختلفی که هر یک از ما داریم، با افرادی رو به رو شده باشیم که جمله های دلسرد کننده ای به زبان آورده باشند و من و احمد را پدر و مادرهای بی فکری تلقی کنند که باران 6 ساله و کوروش 4 ساله را اسیر جاده و بیابان کرده ایم.

اما واقعیت این است که ما نگاهی فراتر از این داریم.

من و احمد خود را موظف می دانیم فرزندان مان را با فرهنگ غنی کشورشان آشنا کنیم.

آنها باید بدانند وطن شان مانند مادرشان است، همان طور که اگر فرزندی پس از سال ها مادرش را ببیند احساس وابستگی به او ندارد، فرزندان ما هم اگر از همین کودکی به وطن شان خو نگیرند در بزرگسالی وابستگی شان به میهن را از دست خواهند داد.

من و احمد آشنا ساختن فرزندان مان با مفهوم واژه حق را بر خود واجب می دانیم و به جرأت می گویم این یکی از مهم ترین رسالت هایی است که در قبال آنها حس می کنیم و امیدواریم از پس آن بربیاییم.

هدیه ای متفاوت ورزش، طبیعت و سفر سه اولویت مهم زهره و احمد است.

شاید به همین خاطر است که این زوج کوهنورد پس از 55 روز ایران گردی نه تنها خسته نشده اند که نمی خواهند این سفر به پایان برسد اما چه کنند که مهرماه نزدیک است و باران کوچولو باید نخستین روز مهر و آغاز سال تحصیلی را در تقویم ذهنش ثبت کند.

به قول احمد مهرچیان آنها در این سفر باور کردند راننده های ماشین های بزرگ، قلب های بزرگی هم دارند که این در استقبال شان از خانواده 4 نفره مهرچیان و هدف شان به وضوح احساس شده است.

آنها متفاوت ترین و بهترین سفر عمرشان را تجربه کردند و از اینکه بیش از هر کسی مورد توجه و استقبال توریست های اروپایی قرار گرفته اند خوشحال هستند.

شاید آغاز سال تحصیلی مانع سفر 60 روزه آنها شود، اما آنها که تازه شیوه ای متفاوت را در زندگی شان تجربه کرده اند قصد دارند پس از این هم تجربه چنین سفرهایی را به خود هدیه دهند.

/ روزنامه ایران
کلید واژه ها: کنسرت - موسیقی - خانواده - لغو کنسرت - موسیقی سنتی - مشهد - کشور - سیستان و بلوچستان - ناظری - قوچان - استان - استان کرمانشاه - اعتراض - برگزار - فارغ التحصیل - کنسرت موسیقی - موسیقی نواحی - شهرام ناظری - عاشق موسیقی - حمایت - زندگی - همراه - حافظ ناظری - ساعت - کرمانشاه - هایی - بلوچستان - نشان - پزشک - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
پوتین پنجشنبه به آنکارا می رود

ورود پیکر شهید حججی به تهران

عون: جنگ سوریه به پایان خود نزدیک می شود/مکرون: لبنان باید الگوی تسامح و دموکراسی باقی بماند

پیکر شهید محسن حججی با چند داعشی مبادله شد؟

پنتاگون: گزینه هایی را برای برخورد با کره شمالی ارائه می دهیم

دستور نتانیاهو به کابینه درباره همه پرسی اقلیم کردستان عراق

شمارش آرای همه پرسی کردستان آغاز شد

کردستان عراق: از نتانیاهو به دلیل حمایت تشکر می کنیم

اعلام منع آمد و شد در کرکوک تا اطلاع ثانوی

ولید المعلم: خواسته کردهای سوریه قابل گفت وگو است

مهدی مریزاد استقبال از پیکر شهید حججی در تهران

مانور نظامی مشترک ترکیه و عراق

آزادسازی 4 روستای دیگر در استان حمص سوریه

سازمان ملل: همه پرسی کردستان تمامیت عراق را به مخاطره می اندازد

تشکر بارزانی از نتانیاهو به دلیل حمایت ‏های تل‎آویو از اربیل

غربی ها نمی خواهند منطقه آرام باشد؛ رفراندوم کردستان پروژه نوین جهان غرب برای دوران پساداعش/ رژیم صهیونیستی به دنبال خلق بحران های جدید در کل منطقه

سقوط دو پهپاد اسراییلی در «الخلیل و بیت لحم»

تصاویر/ مراسم عزاداری در نزدیکی مرز اسراییل

پارلمان عراق خواستار برکناری رییس جمهور شد

«طرح تنبیهی» نماینده عراقی در واکنش به برگزاری همه پرسی کردستان

نتانیاهو خطاب به کابینه: اظهارنظر درباره همه پرسی جدایی کردستان عراق ممنوع

یک رأی دهنده و 4 برگه رأی در همه پرسی کردستان + عکس

کاخ سفید: اظهارات ترامپ در مجمع عمومی اعلان جنگ به کره شمالی نبود

سفیر اتحادیه اروپا: مرگ برجام ضرری بزرگ خواهد بود/ سفیر فرانسه؛ آماده همکاری برای برخورد با سیاست های منطقه ای ایران هستیم/سفیر آلمان؛ مذاکره مجدد بر سر برجام امکان پذیر نیست/ سفیر انگلیس؛ در نتیجه برجام امن تر هستیم

دستور ویژه نتانیاهو به کابینه درباره همه پرسی کردستان عراق

ترکیه هشدار داد: در صورت حمله به ترکمان های عراق، آنکارا مداخله نظامی خواهد کرد

قدردانی ویژه فرمانده پیشمرگه های کرد از اسراییل

تشکر بارزانی از نتانیاهو به دلیل حمایت ‏های تل‎آویو از اربیل

ابراز نگرانی گوترش از بی ثباتی در پی برگزاری همه پرسی کردستان عراق

ترکیه پخش شبکه تلویزیونی وابسته به بارزانی را متوقف کرد

دستور ویژه «نتانیاهو» به کابینه درباره همه پرسی کردستان عراق

تاجر ایرانی در اعتراض به "بی ام و" ماشین مدل Z3 خود را به آتش کشید /عکس

ابراز نگرانی دبیر کل سازمان ملل از پیامدهای همه پرسی اقلیم کردستان عراق

نهمین روز حضور ظریف در سازمان ملل/ برجام و منطقه، محور مذاکرات

تحرکات کردستان عراق برای سیطره بر نفت کرکوک

ابراز نگرانی دبیر کل سازمان ملل از پیامدهای همه پرسی اقلیم کردستان عراق

نهمین روز حضور ظریف در سازمان ملل/ برجام و منطقه، محور مذاکرات

دستور ویژه نتانیاهو به کابینه درباره همه پرسی کردستان عراق

آموزش خلاقیت در کاریابی

اسپایدر من چینی ها یک زن است

پنتاگون: گزینه هایی را برای برخورد با کره شمالی ارائه می دهیم

سفیر اتحادیه اروپا: مرگ برجام ضرری بزرگ خواهد بود/ سفیر فرانسه؛ آماده همکاری برای برخورد با سیاست های منطقه ای ایران هستیم/سفیر آلمان؛ مذاکره مجدد بر سر برجام امکان پذیر نیست

آمریکا در سوریه ریاکاری می کند

دستور دادگاه عالی آمریکا برای توضیحات بیشتر دولت ترامپ درباره دستور جدید منع مسافرت

ترکیه پخش شبکه تلویزیونی وابسته به بارزانی را متوقف کرد

تصاویری که متجاوزان سعودی ها پس از دزدیدن دختر بچه معروف یمنی منتشر کردند / خشم فعالان یمنی از تصاویر منتشر شده

عون: جنگ سوریه به پایان خود نزدیک می شود/مکرون: لبنان باید الگوی تسامح و دموکراسی باقی بماند

دستور ویژه العبادی برای حمایت از شهروندان عراقی

سرلشکر باقری: " رژیم صهیونیستی پشت همه پرسی کردستان عراق است"

وزارت امور خارجه ونزوئلا: آمریکا ناقض اصلی حقوق بشر در جهان است

ترکیه پخش شبکه تلویزیونی وابسته به بارزانی را متوقف کرد

ماجرای رفراندوم استقلال کردستان عراق؛ هر آن چه که باید در این مورد بدانید

آدولف تولکاچف؛ داستان باورنکردنی موفق ترین جاسوس آمریکا در دوران جنگ سرد [قسمت اول]

پردازنده های نسل هشتمی اینتل Core i معرفی شد؛ قدرت را احساس کنید!

کشته شدن بیش از 17 هزار نفر در آمریکا در سال 2016

جزییات فرمان جدید ترامپ علیه ایرانیان

پارلمان عراق خواستار برکناری رییس جمهور

آزادسازی چهار روستای دیگر در شرق استان حمص سوریه

یک فرد مسلح در نزدیکی کاخ سفید دستگیر شد

آغاز رزمایش مشترک میان ارتش عراق و ترکیه

اعلام منع آمد و شد در کرکوک تا اطلاع ثانوی

آغاز رزمایش مشترک میان ارتش عراق و ترکیه

نتانیاهو مسئولان اسراییلی را اظهارنظر درباره همه پرسی کردستان منع کرده است

آزادسازی چهار روستای دیگر در شرق استان حمص سوریه

رایزنی تلفنی اردوغان و پوتین درباره همه پرسی کردستان عراق

عذرخواهی شرکت تاکسیرانی آمریکایی اوبر از ساکنین لندن

رای گیری برای استقلال کردستان عراق پایان یافت

پاسخ پنتاگون به هشدار وزیر خارجه کره شمالی

ابراز نگرانی گوترش از بی ثباتی در پی برگزاری همه پرسی کردستان عراق

چهره واقعی فرودگاهی که 3 سال در اشغال داعشی ها بود

اجبار آوارگان عراقی برای مشارکت در همه پرسی اقلیم کردستان

نمایی از شهر مسکو (عکس)

گوترش قتل صلحبانان بنگلادشی در مالی را بشدت محکوم کرد

دستور ویژه نتانیاهو به کابینه درباره همه پرسی کردستان عراق

منتظر تغییرات چشمگیر در اوضاع سیاسی "پاکستان" باشید

پایان همه پرسی اقلیم کردستان؛ آغاز رزمایش مشترک میان ارتش عراق و ترکیه/ اردوغان: مرزهای خودمان با شمال عراق را به طور کامل خواهیم بست/ هجوم مردم اقلیم به فروشگاه های مواد غذایی؛ بحران سوخت و افزایش قیمت ها +عکس

کرکوک استان اشغال شده عراق است/ برای آزادسازی کرکوک آماده هستیم

ابراز نگرانی گوترش درباره پیامدهای برگزاری همه پرسی جدایی کردستان عراق

گوترش قتل صلحبانان بنگلادشی در مالی را بشدت محکوم کرد

فرانسه به دنبال یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه است

رقص در تاریکی/ماجرای دو سخنرانی جنجالی در سازمان ملل

روسیه: تصاویر ماهواره ای ثابت کرد که آمریکا با داعش همکاری می کند

پارلمان عراق خواستار برکناری رییس جمهور شد

روسیه: کشته شدن ژنرال ما نتیجه سیاست های دوگانه آمریکاست

حمله جنگنده های سعودی به استان مارب یمن

هفته فرهنگی سوریه در تونس؛سلام به سوریه و محکومیت قطع روابط

سرخط روزنامه های آمریکا/ سوم مهر ماه

تصویری از پیکر پاک شهید حججی در خاک ایران

اعتراض عجیب یک ایرانی به کمپانی بی ام و(عکس)

حمله خمپاره ای «پ ک ک» به شهرستان «شمدینلی» ترکیه با 6 کشته ومجرح

نظر مقام سابق آمریکایی درباره تجزیه عراق / ایران مشکلی با قومیتها ندارد

وزیر کره شمالی سرنگونی جنگنده های آمریکایی را حق مسلم کشورش دانست

آزمایش موشکی کره شمالی در اقیانوس آرام «تکان دهنده» خواهد بود

پارلمان عراق خواستار برکناری رییس جمهور شد

پوتین به آنکارا می رود

پوتین به آنکارا می رود

ترکیه پخش شبکه تلویزیونی وابسته به بارزانی را متوقف کرد

ناوگان پهپادهای «اسکای رایدر» ارتش رژیم صهیونیستی زمین گیر شد

داستان بی پایان فیلترینگ

سفیر آلمان در آمریکا: برجام دستاودی مثبت برای امنیت منطقه و جهان است

واکنش مردم برخی مناطق استان کردستان به برگزاری همه پرسی

یورش شهرک نشینان صهیونیست به مناطق فلسطینی در کرانه غربی رود اردن

گوترش: افزایش خطر محاسباتی در پی اظهارات آتشین درباره کره شمالی

وزارت خارجه روسیه: آمریکا در سوریه ریاکاری می کند

رویدادها و تحولات اقلیم کردستان عراق در یک نگاه/سوم مهر

العامری: به هر قیمتی مقابل همه پرسی می ایستیم

پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد

پایان رای گیری همه پرسی اقلیم کردستان عراق

آزمایش موشکی کره شمالی در اقیانوس آرام «تکان دهنده» خواهد بود

ورود کدام اتباع ایرانی به آمریکا مجاز است؟

پوتین به ترکیه سفر خواهد کرد

مسدود شدن مرز ترکیه با اقلیم کردستان و تردد کامیون های ترک از ایران

کشته شدن فرمانده روس به دلیل سیاستهای مبهم آمریکا بود

صادرات نفت اقلیم کردستان تحریم شد

دستور ویژه نتانیاهو به کابینه درباره همه پرسی کردستان عراق

مسکو: کشته شدن ژنرال روسی نتیجه سیاست های دوگانه آمریکاست

ناوگان پهپادهای اسکای رایدر ارتش رژیم صهیونیستی زمین گیر شد

ابراز نگرانی گوترش از بی ثباتی در پی برگزاری همه پرسی کردستان عراق

اولین واکنش کردها به مصوبه پارلمان عراق

کسب مقام اول تیم دانشگاه امیرکبیر در مسابقات ریزپرنده

گذرگاه مرزی سیلوپی ـ هابور باز یا بسته/ رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/سوم مهر

پیکر مطهر شهید مدافع حرم محسن حججی وارد تهران شد

آغاز رزمایش مشترک میان ارتش عراق و ترکیه

تحویل سامانه موشکی اس – 400 به ترکیه تا دو سال دیگر

پارلمان عراق خواستار برکناری رییس جمهور شد

ابهام در بسته شدن مرزهای ترکیه با اقلیم کردستان

یورش نظامیان صهیونیستی به شمال الخلیل

پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد

پاسخ پنتاگون به هشدار وزیر خارجه کره شمالی

تولید مستندی درباره کره شمالی در شبکه های برون مرزی

برگزاری همه پرسی کردستان عراق به رغم همه مخالفتها

ظریف با وزیر خارجه اندونزی و فلتمن گفتگو کرد

آمریکایی ها معتقدند ترامپ موجب نفاق شدید در کشورشان شده است

تاکید گوترش بر یکپارچگی عراق و ابراز نگرانی از پیامدهای همه پرسی

شرط ترکیه برای عملیات نظامی در اقلیم کردستان

قطر: عربستان ما را به سمت ایران هل می دهد

بانیان همه پرسی اقلیم کردستان دیر یا زود پشیمان می شوند

مرزهای زمینی ایران و کردستان عراق باز است

کره شمالی: آمریکا اعلام جنگ کرده است

دستگیری مردی مسلح که با یکی از مقامات کاخ سفید قرار ملاقات داشت

کرکوک استان اشغال شده عراق است/ برای آزادسازی کرکوک آماده هستیم

سودان از تشدید تلاش برای عادی سازی روابط با آمریکا خبر داد

ابراز نگرانی گوترش از برگزاری همه پرسی جدایی کردستان عراق

تصاویر جالب از سرویس های مدارس ژاپن

سه مزدور آل سعود کشته شدند

ارتش سوریه جاده تدارکات داعش را قطع کرد

گفتگوی ظریف با وزیر خارجه اندونزی و فلتمن

کره شمالی: آمریکا اعلام جنگ کرده است

ساختار جدید دولت آلمان مانعی برای برنامه مکرون برای اصلاح اتحادیه اروپا

پیکر شهید حججی وارد تهران شد

رویترز مدعی بازداشت یک آمریکایی در صنعا شد

تهدید ترکیه برای مداخله نظامی در کردستان عراق

دیدار وزرای امور خارجه ایران و اندونزی

مهمترین عناوین "روزنامه های روسیه" در 3 مهر

رای گیری همه پرسی اقلیم کردستان عراق به پایان رسید

رای گیری همه پرسی اقلیم کردستان عراق به پایان رسید

آخرین خبرها از آزادسازی الحویجه

میزان شرکت در همه پرسی کردستان چند درصد بود؟

اولین واکنش کردها به مصوبه پارلمان عراق

کشته شدن بیش از 17 هزار نفر در آمریکا در سال 2016

اعلام حکومت نظامی در شهر کرکوک

آمادگی دختران کره ای برای جنگ با ترامپ +عکس

بروجردی: نتایج رفراندوم کردستان عراق مردود است

منع تردد خودروها در کرکوک عراق

ترکیه و عراق از آغاز مانور نظامی مشترک در مرزهای خود خبر دادند

ناوگان پهپادهای اسکای رایدر ارتش رژیم صهیونیستی زمین گیر شد

سفیر آلمان در آمریکا: مذاکره مجدد در خصوص برجام غیرممکن است/ طرفداران خروج از برجام جایگزینی صلح آمیز مطرح کنند

آغاز رزمایش مشترک میان ارتش عراق و ترکیه

شمارش آرای همه پرسی کردستان آغاز شد

آغاز مانور نظامی گسترده عراق و ترکیه

بحرین خطبای مساجد را از ایراد سخنرانی ضد صهیونیستی ممنوع کرد

حکومت نظامی مقام های کرد در کرکوک

هشدار جدید پنتاگون به کره شمالی

ترکیه و عراق از آغاز مانور نظامی مشترک در مرزهای خود خبر دادند

ترکیه شبکه کُردی را از «ترک ست» حذف کرد

النجباء : کرکوک استان اشغال شده عراق است/ برای آزادسازی کرکوک آماده هستیم

ابلاغ قانون «مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا»

پارلمان عراق خواستار برکناری رییس جمهور شد

پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد

تاریخچه روابط رژیم صهیونیستی و کردستان عراق

اعتراف کردها به شکست

کشته شدن فرمانده روس به دلیل سیاستهای مبهم آمریکا بود

گروه مقاومت اسلامی «النجباء» عراق، کرکوک را استان «اشغال شده» خواند و برای آزادسازی اراضی مورد مناقشه این کشور اعلام آمادگی کرد.

مرزهای زمینی ایران و کردستان عراق باز است

پایان رأی گیری برای همه پرسی جدایی کردستان از عراق و آغاز شمارش آرا

روسیه قوی ترین کشتی یخ شکن اتمی جهان را به آب انداخت

آغاز رزمایش مشترک میان ارتش عراق و ترکیه

مرز ترکیه با اقلیم کردستان بسته شد/ترددکامیون های ترک ازخاک ایران

طرح تنبیهی نماینده عراقی در واکنش به برگزاری همه پرسی کردستان

فوری پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد

پوتین پنجشنبه به ترکیه می رود

اولین واکنش کردها به مصوبه پارلمان عراق

واکنش مقامات ترکیه به همه پرسی شمال عراق

قانون «مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا» ابلاغ شد

همه پرسی اقلیم کردستان به پایان رسید/ آغاز شمارش آرا

پایان رای گیری همه پرسی اقلیم کردستان عراق

اعلام آمد و شد در کرکوک تا اطلاع ثانوی

آغاز رزمایش مشترک عراق و ترکیه در مرز دو کشور

کارخانه تولید خبرهای جعلی

نیروهای عراقی آماده نقره داغ کردن بارزانی

سفر پیاده 60 روزه در اعتراض به کنسرت بندان

سفر پیاده 60 روزه در اعتراض به کنسرت بندان