مطالب مرتبط:
تقدیر حسین علیزاده و کیهان کلهر از سفر اعتراض آمیز خانواده مشهدی در لغو کنسرت ها+فیلم و عکس
تقدیر حسین علیزاده و کیهان کلهر از سفر اعتراض آمیز خانواده مشهدی نسبت به لغو کنسرت ها
تقدیر حسین علیزاده و کیهان کلهر از سفر اعتراض آمیز خانواده مشهدی نسبت به لغو کنسرت ها
تجمع اعتراض آمیز علیه سفر ولیعهد سعودی
تجمع اعتراض آمیز علیه سفر ولیعهد سعودی در پاریس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 شهریور 1396 ساعت 12:022017-09-13بين الملل

سفر پیاده 60 روزه در اعتراض به کنسرت بندان


همیشه شاگرد اول کلاس بود و وقتی هم که می خواست فارغ التحصیل شود، اشتیاق گذراندن طرح پزشکی در مناطق محروم کشور را داشت و می خواست به زعم خود قدمی برای سرزمینش بردارد.

- سالها گذشت و با مردی پای سفره عقد نشست که چون خود او دغدغه فرهنگ غنی کشورش را داشت.

با این وصلت، همچراغ زندگی اش شد بهترین همراهش، تا بعد آن دست در دست هم باقی راه را طی کنند.

/ گرچه پزشک است اما موسیقی برای خود و همسرش، نه صرفا ً های و هویی برای خوش سری ها و شلنگ اندازی های لحظه ای و مقطعی، بلکه دغدغه ای هماره جدی بوده.

به همین خاطر نیز لغو موسیقی در شهرشان را بر نمی تابند و آن را انکار زندگی و آواهای برخاسته از سرزمین مادری می دانند.

چندی پیش وقتی راهی شهری 150 کیلومتر آن طرف تر شدند تا در کنسرت موسیقی استاد شهرام ناظری و پسرش حافظ ناظری شرکت کنند و بار دیگر دست و بال موسیقی اصیل ایرانی را در بند دیدند، ایده ای تازه به ذهنشان رسید تا به سهم خود اعتراض شان را نسبت به لغو کنسرت های مشهد، به شکلی متفاوت اعلام کنند.

از همین رو و برای حمایت از موسیقی نواحی تصمیم گرفتند همت کنند و خانه و کاشانه را وانهند و پای در راه بگذارند.

زهره براتی و همسرش احمد مهرچیان که به همراه دو فرزندشان قدم در سفری 60 روزه گذاشته اند اکنون پس از 47 روز به استان کرمانشاه رسیده اند و تاکنون با استادان مطرح موسیقی سنتی و نواحی کشور ملاقات های متعددی داشته اند و از حمایت های معنوی آنها بهره مند شده اند.

وی می گوید: من و احمد عاشق موسیقی سنتی کشورمان هستیم و لغو کنسرت های مختلف در مشهد برای ما ناراحت کننده بود، اما وقتی کار به جایی رسید که این موضوع نه تنها شهرمان، بلکه استان مان را نیز دربرگرفت، احساس کردیم وقت آن رسیده است که واکنشی هرچند محدود و در ابعاد خانواده کوچک مان نشان دهیم.

روزهای نخست مرداد ماه بود که متوجه شدیم قرار است کنسرت آواز پارسی استاد ناظری و فرزندش در شهر قوچان برگزار شود.

جای تأسف داشت که شهر ما مشهد، با وجود امکانات فراوانش، نمی توانست میزبان این کنسرت باشد.

پیش از آنکه وقت بگذرد، با تهیه بلیت برای خانواده چهار نفره مان، مسافت چند ساعته مشهد تا قوچان را با اشتیاق طی کردیم تا در کنسرتی که ششم مرداد ماه در این شهر برگزار می شد شرکت کنیم، اما متأسفانه نه تنها خانواده هایی که از مشهد آمده بودند، بلکه خانواده هایی هم که از دیگر استان های همجوار از جمله سیستان و بلوچستان خودشان را به قوچان رسانده بودند با بی مهری مسئولان اجرایی کنسرت مواجه شدند و در نهایت پس از ساعت ها معطلی، با لغو کنسرت راهی شهرهایمان شدیم.

از برخوردی که با ما شده بود بسیار دلخور بودیم و در مسیر بازگشت مدام از بی احترامی ها صحبت می کردیم.

یاد کلاس پنجم ابتدایی افتادم که نخستین اعتراض جدی ام را به زبان آوردم، درست همان لحظه ای که خانم معلم دوستم را که پدر نداشت پای تخته برد و از او خواست تا مسأله ساده تفریق را حل کند ولی او دستپاچه شده بود و نتوانست جواب مسأله را بنویسد و خانم معلم نه تنها با کتابی که در دست داشت برسر او زد، که از بقیه بچه های کلاس خواست او را هو کنند.

به یاد دارم، آن روز به حرف خانم معلم گوش ندادم و حتی اعتراض کردم.

اگرچه رفتارم باعث شد تا خانم معلم مرا هم مورد عنایت قرار دهد.

همین موضوع باعث شد تا هنوز هم نتوانم در مقابل بی عدالتی سکوت کنم.

یکدفعه جرقه ای در ذهنم روشن شد و فکرم را به زبان آوردم.

خوشبختانه در طول سال هایی که زندگی مشترک مان آغاز شده همسرم بهترین همراهم بوده است و این بار هم مثل همیشه با ایده ام موافقت کرد و قرار شد در فرصت کوتاهی که تا برگزاری کنسرت استاد ناظری در تهران باقی مانده بود، مقدمات سفر کوله گردی مان backpackers را آغاز کنیم و راهی تهران شویم.

در مسیر ایران من پزشک هستم اما به هر جهت یک شهروند معمولی ام همان طور که همسرم با وجود موقعیت اجتماعی مناسبی که دارد یک شهروند معمولی است و بالطبع تریبونی برای اعتراض نداریم به همین خاطر می خواستیم راهی را انتخاب کنیم تا صدای اعتراض مان شنیده شود.

زهره براتی پزشک عمومی است و همسرش احمد مهرچیان نیز شغل آزاد دارد که به گفته او هیچ کدام سیاسی نیستند و اگر دست به چنین کاری زده اند، صرفاً باید آن را اعتراضی مدنی به حساب آورد؛ به همین خاطر سفری 60 روزه، آن هم به روشی متفاوت را آغاز کرده اند تا اعتراض شان نسبت به لغو کنسرت ها در مشهد و شهرهای اطرافش و پیام حمایت شان از موسیقی نواحی را به گوش استادان، مردم ایران و مسئولان برسانند.

این زوج جوان و دغدغه مند که آرامشی مثال زدنی در لحن کلام شان وجود دارد و زندگی بی حاشیه و ساده ای دارند، معتقدند هر انسانی در زندگی خود حقوقی دارد که برای دست پیدا کردن به آنها باید تلاش کند و آنها هم که شنیدن آوازهای مادری در زادگاهشان را جزو حقوق خود می دانند، برای توجه هر چه بیشتر به این مهم دست به اقدامی متفاوت زده اند.

مهرچیان در این باره می گوید: خراسان دارای موسیقی های مقامی و سنتی زیبایی است که از کودکی به آنها گوش جان سپرده ایم و در عمق وجودمان خانه دارد.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم سفرمان را از زادگاهمان مشهد و از مقابل حرم رضوی آغاز کنیم و تا پیش از اجرای کنسرت شهرام ناظری و فرزندش خودمان را به تهران برسانیم.

به این ترتیب پس از مقبره حکیم طوسی، به دیدار استاد عثمان خوافی و خانواده هنرمند استاد عبدالله امینی رفتیم و از آنها خواستیم چنانچه از ما بواسطه شعار و حرکت فرهنگی مان ما حق داریم آواهای سرزمین مادری مان را در شهرمان بشنویم حمایت معنوی می کنند، با ما و پلاکاردمان عکس بگیرند.

به این ترتیب پس از سفر به خواف، تایباد، تربت جام و نیشابور به تهران آمدیم.

مسیر سفر ما از پیش تعیین شده نیست به این معنا که بر اساس اتفاقات مرتبطی که در هر کدام از شهرها رقم می خورد بهترین مسیر را برای حضور پیدا کردن در آنجا انتخاب می کنیم به همین خاطر پس از حضور در کنسرت استاد ناظری به سمت قم و بعد از آن کاشان حرکت کردیم تا درکنسرت سالار عقیلی در اصفهان هم شرکت داشته باشیم.

پس از سفر به قزوین، زنجان و ارومیه و دیدار با استاد دهقان، در تبریز به دیدار استاد قره باغی و آقای علیرضا قربانی رفتیم و اکنون هم در نوار غربی کشور حضور داریم تا در کنسرت ها و اجراهای محلی این بخش از ایران نیز شرکت داشته و به منظور جان بخشیدن به هدف مان، با استادان موسیقی کردستان هم دیداری داشته باشیم.

پس از آن هم قصد داریم به استان همدان سفر کنیم.

آشتی دوباره با میهن از آنجا که با کامیون یا تریلی سفر می کنیم، برای حفظ امنیت بیشتر با تاریک شدن آسمان و رسیدن به نخستین شهر بزرگ، چادر می زنیم و استراحت می کنیم تا برای روز بعد انرژی کافی داشته باشیم.

البته در طول این 55 روز گاهی در مدارس ساکن شدیم تا از امکانات بهداشتی آنجا استفاده کنیم اما از 15 روز قبل برای مدیریت هزینه ها، دیگر در مدارس هم مستقر نمی شویم و فقط چادر می زنیم.

زهره براتی با بیان اینکه تاکنون همه مسافرت‏هایشان با هواپیما، اتوبوس یا وسیله شخصی بوده است و تجربه سفر به سبک کوله گردی را نداشته اند، ادامه داد: احساس خجالت عمیق ترین احساسی بود که در ابتدای این سفر احاطه مان کرده بود.

اینکه بخواهیم کنار جاده بایستیم و منتظر باشیم تا یک راننده کامیون یا تریلی به ما اعتماد و جلوی پایمان توقف کند، بشدت برایمان خجالت آور بود، اما این سفر و هدف مهمی که در سر داشتیم جدای از همه رهاوردهای مثبتی که برای ما داشت موجب شد تا نه تنها خجالت فراموش مان شود که یکبار دیگر به همنوعان مان اعتماد کنیم.

چراکه ما یک گروه 4 نفره هستیم و تنها می توانیم سوار تریلی یا کامیونی شویم که تک سرنشین باشد و طبیعی است اگر بیشتر نه که هم اندازه ما راننده هم باید به ما اعتماد کند تا اجازه دهد سوار اتومبیل اوشویم که در غیر اینصورت من و احمد هنوز ایستگاه عوارضی مشهد را هم نگذرانده بودیم.

این سفر برای زهره براتی و همسرش حکم آشتی دوباره با همنوعان را دارد به همین خاطر است که اضافه می کند: طبیعی است در این سفر هم مانند تجربه های مختلفی که هر یک از ما داریم، با افرادی رو به رو شده باشیم که جمله های دلسرد کننده ای به زبان آورده باشند و من و احمد را پدر و مادرهای بی فکری تلقی کنند که باران 6 ساله و کوروش 4 ساله را اسیر جاده و بیابان کرده ایم.

اما واقعیت این است که ما نگاهی فراتر از این داریم.

من و احمد خود را موظف می دانیم فرزندان مان را با فرهنگ غنی کشورشان آشنا کنیم.

آنها باید بدانند وطن شان مانند مادرشان است، همان طور که اگر فرزندی پس از سال ها مادرش را ببیند احساس وابستگی به او ندارد، فرزندان ما هم اگر از همین کودکی به وطن شان خو نگیرند در بزرگسالی وابستگی شان به میهن را از دست خواهند داد.

من و احمد آشنا ساختن فرزندان مان با مفهوم واژه حق را بر خود واجب می دانیم و به جرأت می گویم این یکی از مهم ترین رسالت هایی است که در قبال آنها حس می کنیم و امیدواریم از پس آن بربیاییم.

هدیه ای متفاوت ورزش، طبیعت و سفر سه اولویت مهم زهره و احمد است.

شاید به همین خاطر است که این زوج کوهنورد پس از 55 روز ایران گردی نه تنها خسته نشده اند که نمی خواهند این سفر به پایان برسد اما چه کنند که مهرماه نزدیک است و باران کوچولو باید نخستین روز مهر و آغاز سال تحصیلی را در تقویم ذهنش ثبت کند.

به قول احمد مهرچیان آنها در این سفر باور کردند راننده های ماشین های بزرگ، قلب های بزرگی هم دارند که این در استقبال شان از خانواده 4 نفره مهرچیان و هدف شان به وضوح احساس شده است.

آنها متفاوت ترین و بهترین سفر عمرشان را تجربه کردند و از اینکه بیش از هر کسی مورد توجه و استقبال توریست های اروپایی قرار گرفته اند خوشحال هستند.

شاید آغاز سال تحصیلی مانع سفر 60 روزه آنها شود، اما آنها که تازه شیوه ای متفاوت را در زندگی شان تجربه کرده اند قصد دارند پس از این هم تجربه چنین سفرهایی را به خود هدیه دهند.

/ روزنامه ایران
کلید واژه ها: کنسرت - موسیقی - خانواده - لغو کنسرت - موسیقی سنتی - مشهد - کشور - سیستان و بلوچستان - ناظری - قوچان - استان - استان کرمانشاه - اعتراض - برگزار - فارغ التحصیل - کنسرت موسیقی - موسیقی نواحی - شهرام ناظری - عاشق موسیقی - حمایت - زندگی - همراه - حافظ ناظری - ساعت - کرمانشاه - هایی - بلوچستان - نشان - پزشک - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
پاتک روسیه به قطعنامه ضدایرانی انگلیس

اعتراض گواردیولا به زندانی شدن مقامات کاتالونیا

استارت عربستان برای ترمیم روابط با لبنان

آمریکا کره شمالی را محاصره دریایی کرد

اسپوتنیک: امپراطوری آمریکا در حال فروپاشی است

روزنامه های دوشنبه 7 اسفند 96

پرندگان خلیج فارس

نیویورک تایمز: نشانه هایی درباره تمایل عربستان به ساخت سلاح هسته ای وجود دارد

صفحه اول روزنامه های دوشنبه 7 اسفند

درگیری نظامی میان نیروهای هند و پاکستان در کشمیر

نگرانی صهیونیست ها از حضور سو-57 در سوریه

دعوت به خیزش جهان اسلام علیه تصمیم آمریکا در مورد بیت المقدس

لس انجلس تایمز :بیش از پنجاه و هفت هزار نفر در شهر لس آنجلس آمریکا بی خانمان هستند

وقوع انفجاری مهیب در شهر لستر انگلیس / 4 مجروح به دنبال این انفجار شدید

وقوع انفجاری مهیب در شهر لستر انگلیس / 4 مجروح به دنبال این انفجار شدید

وضعیت اضطراری پس از بارش شدید باران در ایالت اوهایو آمریکا

وضعیت اضطراری پس از بارش شدید باران در ایالت اوهایو آمریکا

بررسی رفتار امریکا در قبال برجام

ناکامی اقدامات آمریکا برای براندازی در ایران

سفر پادشاه اسپانیا به بارسلون موجب تظاهرات مردم بارسلون شد

سفر پادشاه اسپانیا به بارسلون موجب تظاهرات مردم بارسلون شد

2 گروه تروریستی از اطراف حلب سوریه با یکدیگر درگیر شدند

2 گروه تروریستی از اطراف حلب سوریه با یکدیگر درگیر شدند

کره شمالی آمریکا را تهدید اتمی کرد

ابراز نگرانی اسراییل در خصوص منتقل شدن جنگنده های سوخو به سوریه

هلاکت دهها عضو داعش در استان نینوای عراق

ابراز نگرانی اسراییل در خصوص منتقل شدن جنگنده های سوخو به سوریه

صائب عریقات: آمریکا خطری واقعی برای امنیت منطقه است

توقیف اموال رییس حزب «مصر قوی»

روزنامه های اقتصادی دوشنبه 7 اسفند 96

به هلاکت رسیدن 30 تن از تروریست های داعش در موصل عراق

به هلاکت رسیدن 30 تن از تروریست های داعش در موصل عراق

اعلام وضع اضطراری در ایالت اوهایو آمریکا

شلیک موشک « ارتش یمن به تجمع نظامیان سعودی

یادداشت/ سیدجعفر قنادباشی راهبرد سوریه در غوطه شرقی

کشته شدن 8 نظامی ترکیه به دنبال درگیری در عفرین

کشته شدن 8 نظامی ترکیه به دنبال درگیری در عفرین

امپراطوری آمریکا درحال فروپاشی است

قطر: گفت وگو با ایران ضرورت دارد

اردوغان: 2021 نفر را در عفرین کشتیم

آمریکا و متحدانش برای محاصره دریایی کره شمالی آماده می شوند

سرانجام سلطان جلال‎الدین خوارزمشاه

الجبیر جنگ یمن را مشروع خواند

روزنامه های ورزشی دوشنبه 7 اسفند 96

داعش چگونه کسب درآمد می کرد؟

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

تجمع برای بزرگداشت رهبر مقتول یک گروه مخالف دولت در مسکو

نخست وزیرترکیه: هرگونه تهدیدی را بشدت جواب خواهیم داد

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

بزرگترین کشور های دارنده ذخایر طلای جهان

تصاویر/ مسجد جنجالی تهران کجاست؟!

اتحاد ریاض و تل آویو در سفر ترامپ به خاور میانه

عکس/ دختر ترامپ در کنار مقام ارشد کره شمالی

هلاکت 30 داعشی در غرب موصل عراق

درخواست پاپ برای پایان جنگ در سوریه

نگرانی رژیم صهیونیستی از انتقال جنگنده های سوخو به سوریه

تظاهرات اعتراضی به سفر پادشاه اسپانیا به بارسلون

کشته شدن 29 غیرنظامی در حمله جنگنده های آمریکا به دیرالزور سوریه

آتش بس در سوریه شامل گروه های تروریستی نمی شود

نخست وزیر کانادا به همراه خانواده در مسجد جامع دهلی

گارد ساحلی آرژانتین به طرف یک کشتی ماهیگیری چین آتش گشود

سفیر جدید رژیم اشغالگر در اردن تعیین شد

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 7 اسفند

هشت نظامی ترکیه در نزدیکی عفرین کشته شدند

درگیری دو گروه مسلح تروریستی مناطقی از اطراف حلب سوریه

شبح موسولینی بر فراز رم

ادعای عجیب «ای فوپ» / از هر 8 زن فرانسوی به یک نفر تعرض شده است

خواص آووکادو

روسیه افزایش حضور نظامی آمریکا در دریای سیاه را تحریک آمیز خواند

نتانیاهو بار دیگر مورد بازجویی قرار می گیرد

صائب عریقات: دولت آمریکا خطری واقعی برای امنیت منطقه است

انفجار مهیب در شهر «لستر» انگلیس

آنکارا: صالح مسلم باید به ترکیه تحویل داده شود

ورود و خروج کرانه غربی و نوار غزه ممنوع شد

ده راه برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

ترامپ باز هم در عدم محبوبیت رکورد جابجا کرد

رویدادهای شگفت انگیز سال 2018 که ارزش دیدن دارند

وحدت 5 گروه تروریستی در سوریه

تمام اسب های وحشیِ جهان منقرض شده اند

آتش بس در سوریه شامل منطقه عفرین نمی شود

ورود و خروج کرانه غربی و نوار غزه ممنوع شد

روسیه افزایش حضور نظامی آمریکا در دریای سیاه را تحریک آمیز خواند

سفر غیر منتظره هیأت رسمی عربستان سعودی به لبنان

روسیه افزایش حضور نظامی آمریکا در دریای سیاه را تحریک آمیز خواند

سفر غیر منتظره هیأت رسمی عربستان سعودی به لبنان

فساد جنسی، این بار گریبانگیر «صلیب سرخ جهانی» شد

نبرد غوطه و منطقه ی جهنمی که هیچ یک از طرفین این دوزخ از مواضع خود کوتاه نمی آیند!

حضور ناوهای جنگی انگلیس در آبهای ساحلی قطر

ممانعت ورود و خروج در کرانه غربی و نوار غزه

کشته شدن 29 غیر نظامی در پی حملات هوایی ائتلاف آمریکایی به دیرالزور

کشته شدن 29 غیر نظامی در پی حملات هوایی ائتلاف آمریکایی به دیرالزور

روسیه: جنگجویان در تدارک حمل شیمیایی در غوطه شرقی هستند

داعش چگونه کسب درآمد می کرد؟

تلفن های هوشمند اپل صدها تماس اضطراری ناخواسته برقرار کردند!

خلبانی که صدام دستور داد به دو نیمش کنند

صفحه اول روزنامه های دو شنبه 7 اسفند

سوراخ شدن سقف ماشین ها بر اثر بارش شدید تگرگ! +عکس

روسیه: دخالت در امور کشورها، عادت آمریکایی ها است

معاون نخست وزیر ترکیه: باید صالح مسلم به ترکیه تحویل داده شود

سفر پیاده 60 روزه در اعتراض به کنسرت بندان

سفر پیاده 60 روزه در اعتراض به کنسرت بندان