مطالب مرتبط:
روحانی:بیکاری، معضل بزرگ در جامعه است/ رفع بیکاری، اولویت اول/ اولین خواسته ام از همه وزرا اشتغال آفرینی است/ کشف معادن به میزان 80 سال قبل در دولت یازدهم
رویکرد نشاط آفرینی دولت تدبیر فضای فرهنگی جامعه را باز کرده است
مسئولین مرفه و ثروت اندوز مانع اصلی تشکیل دولت اسلامی هستند
رشد 5 درصدی تولیدات بخش کشاورزی در دولت یازدهم
توفیق دولت یازدهم در کاهش نرخ بیکاری در استان ایلام به 11 درصد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 9 شهریور 1396 ساعت 07:152017-08-31اقتصادي

دولت یازدهم و کاشت نهال ثروت آفرینی از علم و پژوهش


ایرنا-ایجاد مناطق علم و فناوری، پیوند دانشگاه ها و صنعت، اعطای جایزه تجاری سازی نتایج پژوهش‎های دانشگاهی به منظور افزایش سهم دانشگاه ها در اقتصاد دانش و عدم وابستگی مالی آنها به بودجه دولتی در کنار ایجاد شبکه آزمایشگاهی منسجم فناوری های راهبردی، - از جمله اقدامات پایه ای دولت یازدهم برای تبدیل علم به ثروت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپنجشنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، یکی از دستاوردهای دولت یازدهم در طول چهار سال گذشته علاوه بر پیگیری ارتقای جایگاه بین المللی کشورمان در تولید علم، به طور حتم حرکت در جهت کاربردی کردن علم و دانش در راستای تولید فناوری، ثروت و بهره وری هرچه بیشتر و همچنین توجه به فرهنگ کارآفرینی در کشور بوده است.

دولت یازدهم که در طول چهار سال گذشته یک محور تلاش خود را برای آبادانی کشور به بسترسازی و اقدامات اساسی در بخش های مختلف معطوف کرد، در حوزه علم، پژوهش و فناوری نیز تنها راه پیشرفت را توجه به ایجاد و توسعه هرچه بیشتر زیرساخت ها از جمله ایجاد مناطق علم و فناوری می داند.

این موضوع در طول سال های گذشته همواره به عنوان یک سیاست اصلی از سوی وزارت علوم پیگیری شده است، به طوری که در چهار سال اخیر در پنج استان خراسان رضوی، اصفهان، یزد، بوشهر و آذربایجان شرقی مناطق علم و فناوری شکل گرفته و برای آنها سازمان عامل ایجاد و مقررات مربوطه برای فعالیت وضع شده است.

در حالی که پیشتر هیچ منطقه علم و فناوری در کشور فعال نبود، امروز با راه اندازی این پنج مرکز در کشور فعالیت های قابل توجهی در راستای توسعه علمی و فناوری این مناطق آغاز شده است.

**رشد تعداد واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشدتوسعه و گسترش واحدهای فناور در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری و حمایت از آنها در مسیر رفع مشکلات و نیل به اهدافشان از ملزومات اصلی توسعه علم و فناوری کشورها است.

خوشبختانه امروز در ایران نیز سرمایه گذاری های قابل توجهی برای توسعه و گسترش واحدهای فناور صورت گرفته است، به طوری که در طول سه سال اخیر حدود 4 هزار و 400 واحد فناور در پارک ها و مراکز رشد مستقر شده اند.

ضمن این که در سال های اخیر تعداد قابل توجهی از این واحدهای فناور توانسته اند با موفقیت از مراکز رشد و پارک های علم و فناوری خارج شوند.

**جایزه تجاری سازی فناوری به دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشیعدم وابستگی مالی دانشگاه ‎ها به بودجه دولتی از اصلی‎ترین مولفه‎های زیست‎بوم کارآفرینی است، لذا یکی از برنامه های دولت یازدهم در حوزه علم و فناوری کمک به دانشگاه ها برای تجاری سازی نتایج پژوهش‎های آنها بوده است که این امر علاوه ‎بر ایجاد اشتغال برای دانش‎آموختگان، منبع درآمدی برای پوشش هزینه‎های پژوهش و سایر هزینه‎های دانشگاه ها خواهد بود، ضمن آن که دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می توانند از این طریق سهم موثری در اقتصاد دانش‎بنیان داشته باشند.

در راستای این رویکرد و با هدف ترویج، شبکه سازی و حمایت از فعالیت های فناورانه، اعطای جایزه تجاری سازی فناوری به دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی بر اساس آیین نامه تجاری سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی طرح‎ریزی و اجرا شد.

این جایزه با هدف تقویت کارآفرینی دانشگاهی و گسترش پژوهش‎های کاربردی شکل گرفته است به طوری که بر اساس این آیین نامه اگر دانش فنی حاصل شده توسط اساتید دانشگاهی در قالب یک شرکت دانش بنیان به محصول تبدیل شود و به بازار هدف عرضه گردد، معادل 5 درصد فروش شرکت های دانش بنیان مذکور به دانشگاه های متبوع به‎عنوان جایزه تجاری سازی پرداخت می شود.

بر اساس موافقت نامه های همکاری بین معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و رؤسای 20 دانشگاه، از ابتدای سال 1393 تاکنون 6 دانشگاه از حمایت های این جایزه بهره مند شده اند و در مجموع تا پایان شهریورماه سال جاری، قریب به 20 میلیارد ریال اعتبار به این امر اختصاص داده شده است.

**ایجاد ارتباط بین بخش صنعت و دانشگاه هادولت یازدهم در ارتباط با تقویت صنعت و دانشگاه هم اقدامات مناسبی داشته است که تفاهمنامه یکهزار میلیاردتومانی بین 9 دانشگاه و پژوهشگاه مهم کشور با وزارت نفت در حوزه بالادستی برای نخستین بار در کشور به منظور افزایش ضریب ازدیاد نفتی از میادین، قرارداد 700 میلیارد تومانی بین 12 دانشگاه و پژوهشگاه کشور با شرکت های ملی نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و پخش در حوزه صنایع پایین دستی و پتروشیمی برای انجام امور پژوهش های کاربردی و همچنین انجام حدود 1400 طرح مشترک پژوهش و فناوری با اعتباری بالغ بر 205 میلیارد تومان با وزارت دفاع از مهمترین این اقدامات است.

انجام تفاهمنامه وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن وتجارت در خصوص فراهم کردن فرصت مطالعاتی و پسادکترای صنعتی داخل کشور با معرفی 200هیات علمی برای استفاده از فرصت های مطالعاتی داخل کشور و معرفی 100 نفر عضو هیات علمی برای گذراندن پسادکترای صنعتی، انعقاد 17 تفاهم نامه همکاری بین شورای عتف با سایر وزارتخانه ها و نهادهای دولتی، تشکیل شورای توسعه علوم انسانی و هنر به منظور کاربردی سازی علوم انسانی و هنر از دیگر اقدامات مهم وزارت علوم در حوزه تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه به شمار می رود.

**شکل‎دهی به شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی پایه و اساس پیشرفت و دستیابی به فناوری های جدید، انجام پژوهش های کاربردی، منظم و دارای برنامه است که دسترسی محققین به تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و استاندارد از الزامات کلیدی این برنامه است.

با وجود سرمایه گذاری قابل توجه در خرید تجهیزات پیشرفته و ایجاد آزمایشگاه های مختلف در کشور، همواره به دلیل ناکارآمدی سیستم خدمات دهی، محققین با مشکل دسترسی به سرویس آزمایشگاهی مناسب مواجه بوده اند و تقاضا برای خرید تجهیزات جدید وجود داشته است.

یکی از راهکارهای اجرایی مدیریت این موضوع، ایجاد شبکه ای منسجم و یکپارچه از توانمندی های آزمایشگاهی کشور در حوزه فناوری های پیشرفته و راهبردی است.

با درک این مشکل در کشور و تجربه 10 ساله ای که از شبکه آزمایشگاهی حوزه فناوری نانو ایجاد شده بود، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شکل گیری شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران با هدف هم افزایی توانمندی های آزمایشگاهی کشور در حوزه های مختلف فناوری های پیشرفته و راهبردی را از تیرماه 1393 آغاز نمود.

دامنه پوشش این شبکه شامل آزمایشگاه های خدماتی است و آزمایشگاه های پژوهشی و آموزشی را شامل نمی شود.

شبکه آزمایشگاهی علاوه بر مراکز آزمایشگاهی زیرمجموعه سازمان های دولتی و وزارتخانه های مختلف، مراکز آزمایشگاهی بخش خصوصی را نیز در برمی گیرد.

بخش های آزمایشگاهی وابسته به انواع مؤسسات تحقیقاتی و آموزش عالی اعم از دانشگاه، پژوهشگاه، مرکز تحقیقاتی و مواردی از این قبیل، می توانند در این شبکه عضو شده، فعالیت نمایند.

در سال 93 حدود 50 آزمایشگاه به صورت عضو قطعی به ارائه خدمت به مشتریان پرداختند که درآمد حاصل از خدمات مورد تأیید شبکه آزمایشگاهی بالغ بر 115 میلیارد ریال بوده است.

تا تیرماه 1395، حدود بالغ بر 600 آزمایشگاه برای عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی درخواست داده‎اند که تاکنون 180 آزمایشگاه به صورت قطعی و 179 آزمایشگاه به صورت آزمایشی در 30 استان و 56 شهر کشور به شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی پیوسته اند، ضمن آنکه 210 آزمایشگاه به دلیل نداشتن شرایط عضویت رد و 76 آزمایشگاه در دست بررسی هستند.

در حال حاضر، اطلاعات حدود 359 مرکز آزمایشگاهی (180 عضو قطعی، 88 عضو آزمایشی و 91 آزمایشگاه غیرعضو) و بیش از 6620 دستگاه (3738 دستگاه آزمایشگاه های عضو قطعی، 1791 دستگاه آزمایشگاه های عضو آزمایشی و 1091 دستگاه آزمایشگاه های غیرعضو) از طریق وبگاه شبکه در دسترس است.

بیشترین سهم حوزه فعالیت اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی بر اساس وزارتخانه‎های متولی به وزارت علوم، بهداشت و جهاد کشاورزی تعلق دارد.

آزمایشگاه‎های بخش خصوصی نیز 21 درصد از آزمایشگاه‎ها را به خود اختصاص داده‎اند که در نوع خود درصد قابل توجهی را تشکیل می دهند.


کلید واژه ها: فناوری - دولت یازدهم - دانشگاه - دولت - توسعه - کشور - مناطق - کارآفرینی - پارک - وابستگی - آذربایجان شرقی - سرمایه گذاری - بودجه - جایزه - امروز - تولید - وزارت علوم - بین المللی - آذربایجان - علمی - مالی - بهره وری - خبرنگار - کاربردی - آبادانی - برنامه - موفقیت - سرمایه - پیشرفت - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
مظنه خرید تلویزیون های هوشمند در بازار

ساختمان جدید پلاسکو در دو سال ساخته خواهد شد

برنامه های وزیر نیرو برای حل مشکل آب

جزییات استخدام در یک شرکت آموزشی + جدول

تجربه جهانی در ابزار تجارت

از «حسادت غربی ها به تجارت ایران و چین» تا «واردات 38 هزار و 554 خودروی سواری از امارات»

سرمایه گذاری تویوتا در فرانسه 

زره سبک ضدگلوله

گیاهی زیبا که در زمستان هم گل می دهد

هند جایگاه ایران در تولید آهن اسفنجی را گرفت

56000 خودرو وارد کشور شد

طرز تهیه کیک نارگیلی

طرز تهیه سوپ گردو و خامه

نهاد «صدقه خانه» در بانک اسلامی مالزی راه اندازی شد

تحصن مسافران پرواز مشهد- تهران در فرودگاه هاشمی نژاد

ایمن سازی سی وسه پل با طرح قبلی متفاوت است

کاهش آب دریاچه ارومیه

کمد هوشمند یا ربات لباسشویی و تاکُن 16 هزار دلاری ؟ + فیلم و عکس

چشم بند هوشمند خواب

توافق سوریه برای واردات تراکتور از ایران

توافق سوریه برای واردات تراکتور از ایران

میزان "هدررفت" خاک در ایران چقدر است؟

از مست ترین قاره دنیا چه می دانید؟

لیست قیمت محصولات پارس خودرو

بازگشت جهانگیری از سفر استانی البرز با مترو (+عکس)

آیا عشق و عاشقی با ازدواج از بین می رود؟

9 مطالبه صنفی از شهردار پایتخت

عاقبت دستکاری نرخ سود

این گیاه فوق العاده در زمستان هم گل می دهد+عکس

آیا این رشد رفاه می آورد؟

استخدام کارشناس مدیریت پروژه (PMO) در فروشگاه های افق کوروش

رتبه غیرسیاسی کسب وکار ایران

دولت: ارزش سهام عدالت 3 برابر شد

بشار رسن پنالتی خراب کرد و عراق حذف شد

5 میلیون هکتار از استان اصفهان تحت تأثیر خشکسالی است

هیچ گونه بیماری آنفلو انزای حاد پرندگان در گلستان مشاهده نشده است

نزول آرام اوراق تسهیلات

وبلاگ بانک تجارت دورهمی بانک و مشتریان

تاکید نتایج یک پژوهش بر ضرورت توجه بیشتر به مشارکت مشتری در تولید

استخدام کارشناس دفتر فنی در یک شرکت معتبر در ارومیه

استخدام کارشناس برنامه ریزی خانم در یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام اپراتور آقا در یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام کارشناس بازرگانی ترجیحاً خانم در یک شرکت معتبر درتهران

استخدام راننده دارای وانت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی با تجربه در شرکت نویان انرژی برد کیان قشم

تهران؛ تجربه ای سخت و متفاوت برای «ریموت» آلمانی ها

پنج حرکت ورزشی برای افزایش قدرت عضلات پا

تاکید نتایج یک پژوهش بر ضرورت توجه بیشتر به مشارکت مشتری در تولید

کدام یک به تعهداتش عمل نکرد؛ وزارت راه یا ذوب آهن؟

عکس/ اسحاق جهانگیری در لباس متفاوت

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر مدیریت عامل و کارپرداز در ماهدشت البرز

استخدام کارمند تور در آژانس مسافرتی نیل گشت روز در تهران

استخدام BTS  MW engineer در شرکت نیروی غرب در تهران

استخدام تعدادی ویزیتور حضوری در شرکت پخش یک و یک در ارومیه

استخدام کارمند برنامه ریزی در شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در موسسه تخصصی زبان زنگنه در تهران

خریدار اصلح سهام خودروسازان

چرا عمده واردات خودرو از امارات است؟

جهانگیری: ایجاد مانع برای بخش خصوصی در تضاد با منافع ملی کشور است

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 1 بهمن

خط تولید دو داروی «ام.اس» افتتاح شد

شعب بانک ملی در مازندران برای تردد معلولان تسهیل می شوند

فال روزانه یکشنبه 1 بهمن 1396

خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه

عاقبت دستکاری نرخ سود

مظنه خرید گوشی های هواوی چقدر است؟

معلمی که مدیر گورستان شد

90 درصد تخفیفات اصناف غیرواقعی است

طرح مطالبات مردم در امور مالیاتی

سفر گردشگران به ایران کم شد + دلایل

ارتباط استرس، آلودگی محیط زیست و سیگار در ناباروری مردان

واقعیت کشتی قرآنی مطلا

استخدام کارشناس بازرگانی (صادرات ) خانم در سیلیکون ناب بسپار

استخدام کارمند وصول مطالبات در شرکت توسن سیستم شرق در تهران

استخدام کارشناس فروش،کارشناس ارشد فروش در شرکت توسن سیستم شرق

استخدام سرپرست فروشگاه آقا با سابقه در ایزدشهر

محصولات دانش بنیان ارزش هر واحد صادرات کشور را افزایش داده است

وجود 1570 نوع مجوز برای سرمایه گذاری در کشور

طلا به عنوان یک سرمایه گذاری جذاب باقی می ماند

بزرگترین فروپاشی تولید نفت در تاریخ

سبد کالا به زودی بین اقشار حمایتی توزیع می شود

مسمومیت کارگران اپل در چین جنجال به پا کرد

تهران در خدمت خودروها!

نفت سبک ایران به 70 دلار نزدیک شد

در سواری سازان چه می گذرد؟

عرضه جهانی نفت در سال 2018 افزایش می یابد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی،مدیرفروش در تبریز

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت نوآوران تجارت کیان در تهران

استخدام کارمند صدور بلیط،کارمند فروش تور خارجی در شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش و توسعه در شرکت صبا هاست در تهران

اروپایی ها به بازار مسکن ایران می آیند

دومین موزه زنده دنیا تعطیل می شود!

تولید مواد اولیه مورد نیاز پره های توربین های بادی در کشور

ورق سرد چین ارزان می شود

130 هزار میلیارد درآمد مالیاتی به واسطه قاچاق هدر می رود/ کم نمایی و بیش نمایی روش های جدید برای فرار مالیاتی

طرح مطالبات مردم در امور مالیاتی در تیتر امشب

اوپک: عرضه جهانی نفت در سال جدید افزایش می یابد

کنسرت بنیامین در خرم آباد

آزمون و خطای وزیر جهادکشاورزی در بازار برنج

دولت یازدهم و کاشت نهال ثروت آفرینی از علم و پژوهش

دولت یازدهم و کاشت نهال ثروت آفرینی از علم و پژوهش