مطالب مرتبط:
صالحی: از تسری ابراز احساسات به حوزه های سیاسی جلوگیری کنیم/جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است
صالحی: از تسری ابراز احساسات به حوزه های سیاسی جلوگیری کنیم/ جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است
صالحی: از تسری ابراز احساسات به حوزه های سیاسی جلوگیری کنیم/ جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است
صالحی: از تسری ابراز احساسات به حوزه های سیاسی جلوگیری کنیم/جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است
صالحی: از تسری ابراز احساسات به حوزه های سیاسی جلوگیری کنیم/ جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 شهریور 1396 ساعت 21:022017-08-23سياسي

جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است


رییس سازمان انرژی اتمی در یادداشتی تاکید کرد: اگر با تدبیر از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را به عمل آوریم، یقینا تقدیر یکی از بهترین دوران های پس از پیروزی انقلاب را برای ما رقم خواهد زد.

- متن یادداشت علی اکبر صالحی با عنوان عبور از ترامپیسم بدین شرح است: اَللّهُمَّ اَخْرِجْنی مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَکْرِمْنی بِنُورِ الْفَهْمِ پروردگارا مرا از تاریکی های وهم بیرون آور و به نور فهم گرامی ام بدار در فاصله سالهای 1618 تا 1648 میلادی جنگ های سی ساله در اروپا به وقوع پیوست.

این جنگ ها واکنشی قومی در برابر هژمونی پادشاهی مقدس رومی-آلمانی بود که در ظاهر به شکل یک نبرد مذهبی میان پروتستانها و کاتولیکها رخ نمود و به تدریج و با فرسایشی شدن درگیری ها و تثبیت قدرت طرف های درگیر مقدمات شکل گیری نظریه جامع دولت- ملت را به وجود آورد.

در واقع آنچه در پایان این دوره سی ساله رخ نمود این واقعیت بود که هیچ یک از دولت های اروپایی نمی توانست همچون امپراتوری شارلمانی نقش قدرت برتر را در عرصه سیاست این قاره بازی کند.

در نتیجه طرف های درگیر رفته رفته پذیرفتند که از نظر قدرت کمابیش با یکدیگر برابر هستند و برای خاتمه دادن به این جنگ بی حاصل و ویرانگر چاره ای جز انعقاد یک پیمان نامه صلح از موضعی برابر ندارند.

در نتیجه، پیمان نامه صلح وستفالیا در سال 1648 منعقد و بر جنگهای سی ساله پایان داده شد.

روابط بین الملل نوین نیز بر اساس نظریه دولت- ملت که در آن حاکمیت ملتها برابر و مداخله غیر قانونی اعلام گردید، حاصل شد.

بنا به تعریف، دولت-ملت ها از چهار عنصر برخوردارند که عبارتند از: حاکمیت، مردم، سرزمین، حکومت.

از این رو پیمان نامه صلح وستفالیا با قرار دادن کشورها در عرض یکدیگر، زمینه ایجاد صلحی نسبتاً پایدار را میان ملت های اروپایی ایجاد نمود.

اما به تدریج جان مایه نظم سابق که در آن کشورها در نظمی عمودی طبقه بندی می شدند از نو پدیدار شد و با وقوع انقلاب فرانسه و جهانگشایی ناپلئون، رفته رفته قدرت و سازوکارهای تنظیم آن به عنصری کلیدی در روابط بین الملل نوین تبدیل شد.

در این دوران گروهی از اندیشمندان و نظریه پردازان موسوم به رئالیست ها یا واقعگرایان ظهور کردند و مدعی شدند که برای تداوم صلح باید میان کشورهایی که با یکدیگر تضاد منافع دارند، در قدم اول ساز و کاری برای تنظیم و توزیع قدرت ایجاد نمود.

تجلی اعمال چنین روشی نیز از کنگره وین آغاز و با کنسرت اروپا ادامه یافت که در تاریخ نهادهای بین المللی از نخستین گردهمایی های بزرگ سران دولت ها به شمار می آید.

با فراز و نشیب های متعدد، رعایت اصل توازن قوا به عنوان راهکار این گروه توانست به مدت نزدیک به چهار دهه صلحی نسبتا پایدار، شامل دوران صلح مسلح ، در میان ملتهای اروپایی ایجاد نماید که تا شروع جنگ جهانی اول تداوم داشت.

در این نظم غالبا، انگلستان نقش موازنه گر را به عهده داشت و توازن میان قطب های اصلی را برقرار می نمود.

البته مثال و نمونه کلاسیک چنین توازنی در تاریخ روابط بین الملل به توازن قدرت بین دولت-شهرهای اسپارت و یونان بر می گردد که جنگ های پلوپونزی در نتیجه بر هم خوردن این توازن توصیف می شود.

به طریق مشابه، جنگ جهانی اول نیز با به هم خوردن توازن قدرت میان کشورهای اروپایی به وقوع پیوست و در پی آن پرسش های گوناگونی پیش روی طرفداران نظریه واقع گرایی قدرت محور قرار داد که پاسخ روشنی برای آن نداشتند.

از این رو رفته رفته نظریات آرمانگرایانه صلح نیز وارد ادبیات روابط بین الملل شد تا با ارائه یک نظم جایگزین، نواقص نظری موجود در ادبیات واقع گرایی را برطرف سازد.

تاکید بر مفاهیم صلح دموکراتیک و وابستگی متقابل از جمله محورهای اصلی در ادبیات آرمانگرایی این دوره به شمار می رود.

از این رو برای تحقق این صلح، پی ریزی نهادی به نام جامعه ملل (1946-1920م) بر اساس نظریات صلح جهانی فیلسوف مشهور، امانوئل کانت مطرح شد و قدرت سلطه جوی دنیای معاصر، ایالات متحده آمریکا نیز در همان بدو امر جزو حامیان این ایده و سازمان بین المللی بود.

اما به دلیل اعتقاد سیاستمداران این کشور به رئالیسم قدرت محور طولی نگذشت که حمایت خود را پس گرفت و همین امر بتدریج انحلال جامعه ملل را موجب شد.

در پیچ و تاب رقابت بی نتیجه نظریه پردازان ایده آلیستی و رئالیستی و با بر هم خوردن توازن قوا به نفع آلمان در جنگ جهانی دوم مجدداً زمینه حمایت از نظریات ایدآلیستی فراهم آمد که موجب شد در فاصله سالهای 1946-1945 نهاد تازه تأسیس سازمان ملل کنونی جانشین جامعه ملل گردد و برای رفع نواقص پیشین، جایگاه کشورها بطور همزمان در طول و عرض یکدیگر یعنی لحاظ نمودن حاکمیت برابر برای همه در مجمع عمومی و جایگاه برتر برای دارندگان سلاح های هسته ای با اعطای حق وتو در شورای امنیت، تعریف شود.

جنگ سرد نیز متاثر از نظریات تحول یافته رئالیستی، با محوریت توازن وحشت به جای توازن قوا مانع از برخورد نظامی ابرقدرتها شد و همزمان که نظریات ایده آلیستی در صحنه بین المللی جلوه ای پر رنگتر به خود می گرفت ایده صلح جهانی در قالب نظریات وابستگی متقابل ظاهر گردید.

در حقیقت این روند بود که موجب شد موج تشکیل همگراییهای منطقه ای ریز و درشت و در راس آنها اتحادیه اروپا به همه مناطق جهان تسری پیدا کند.

با این تفاسیر مشاهده می شود که تقریبا از زمان جنگ جهانی دوم به بعد رئالیسم و ایده آلیسم در نزاعی برابر و دائمی بسر برده و بصورت مکمل پدیده ای بین المللی را توجیه و یا هدایت نموده اند.

البته نباید این نکته را نیز فراموش کرد که به تدریج این نظریه ها دچار تحول شده اند و در روندی اجتناب ناپذیر در بعضی از حوزه ها به وحدتی ضمنی رسیده اند.

به عنوان نمونه وابستگی متقابل کشورها در دوران معاصر به عنوان عنصری واقع بینانه مد نظر قرار می گیرد و بگونه ای ظاهر می شود که گویا کشورها ناگزیر از پذیرش آن هستند و برای ادامه بقا همانند قدرت نظامی بدان محتاجند.

انتخاب دونالد ترامپ بعنوان رییس جمهور جدید در آمریکا زمینه تقابل نظری مذکور را یک بار دیگر فراهم نمود.

بگونه ای که انگار آمریکا در دوران جدید، در صدد بازگشت به رویه رئالیسم با محوریت قدرت سخت در عرصه بین المللی است.

چراکه باز از نو همانند دوران نبردهای سی ساله از اعمال قدرت و سلطه جویی یاد می شود که در صورت بندی جدید آن، در بستن مرزها به روی مهاجران و انتقال فعالیت شرکتهای آمریکایی از خارج به داخل و تقویت قوای نظامی جلوه گر شده است.

غافل از آنکه این نوع برداشت از رئالیسم خود ذاتا به دور از واقعیت است و انتقادات زیادی را با خود به همراه دارد و پایان آسان و خوشایندی برای آن قابل تصور نیست.

آنچه که این روزها در آمریکا از آن به عنوان رئالیسم قدرت یاد می شود درواقع برداشتی عوامانه از ملی گرایی افراطی است که حتی اعتراض جدی صاحب نظران رئالسیتی را نیز در پی داشته و پر مخاطره و پر هزینه توصیف می شود.

شاید بتوان برای سادگی درک مطلب، جامعه آمریکا را به دو بخش خردگرا و یا فرهیخته که تمرکزشان بیشتر در غرب و شرق این کشور است و بخش توده گرا که عمدتا در مرکز و جنوب آمریکا هستند تقسیم کرد.

طیف توده گرا شامل ملی گرایان مذهبی با گرایشات آخرالزمانی هستند که در دوران بوش پسر حضور پر رنگی در سیاست داشتند و تشکیل حکومت اسراییل را زمینه ساز رجعت مسیح می دانستند.

اما پدیده جدیدتر، ملی گرایی التقاطی[12] متشکل از متعصبین مذهبی و ناسیونالیستهای نژادپرست می باشد که عوام گرایی افراطی و آنچه که در آمریکا از آن به عنوان دموکراسی جکسونیستی نام برده می شود را نمایندگی می کند.

آزادی های فردی و احترام و عزت آمریکایی سرلوحه سیاست های این گروهها است.

این در حالی است که تا قبل از انتخاب ترامپ، نظام غالب در آمریکا همواره در اختیار فرهیختگان و خردگراها معتقد به حفظ وضع موجود بوده که در صدد هضم بخش ناهمگون یا همان توده های متمایل به قدرت سخت در نظام سیاسی بوده اند.

در این نظام غالب، تفاوت بین دموکراتها و جمهوری خواهان جزیی و حول مسائلی از قبیل بیمه، حقوق کارگر و کارفرما، سقط جنین، آزادی و حقوق اقلیتها قرار دارد که با مفاهیم و ارزشهای مشخصی تعریف شده و دارای چارچوبی کلی هستند.

اما حاکمیت جدید به نوعی در قامت اپوزیسیون نظام غالب ظاهر گردیده و جمعیتهای ناهمگون با خواسته های متفاوت را نمایندگی می نماید.

لذا شاهد حضور طیفی از مشاوران در اطراف رییس جمهور هستیم که از افراد ضد یهود تا طرفداران پر و پا قرص صهیونیسم را در بر می گیرد.

نتیجه اینکه جامعه آمریکا بشدت در حال قطبی شدن است و این می تواند بر روی سیاست خارجی این کشور نیز اثر گذار باشد.

اگر جمهوری خواهان بطور سنتی در صدد ایجاد روابط با متحدان جهانی و منطقه ای بر اساس اصول ژئوپولیتیک بوده اند و دموکراتها نیز روابط خود با دیگران را بر اساس اصول ارزشی تعریف می کنند، دولت جدید در آمریکا احتمالا به رویکردی التقاطی و غیر قابل پیش بینی روی خواهد آورد.

با توجه به تجارب و موارد مشابه در گذشته، امکان تسری وضعیت پیش آمده در آمریکا به اروپا نیز وجود دارد و شواهدی از آنرا می توان بسادگی در رقابتهای انتخاباتی در کشورهای اروپایی مشاهده کرد.

اگر چنین شود شدت سردرگمی و پیچیدگی در تعاملات بین المللی برای همه کشورها افزایش خواهد یافت.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای بدون شک تحت تاثیر تحولات بین المللی است و در شرایط جدید از فرصتها و تهدیدات تازه مبرا نمی باشد و تسری گفتمان های لجام گسیخته، افراطی و التقاطی همانند آنچه که در آمریکا ظاهر شده به محیط سیاسی کشورهای منطقه می تواند بیشترین تهدید را برای ما در پی داشته باشد.

در عین حال، مدیریت محیط پیرامونی با استفاده از سردرگمی استراتژیک غرب در نتیجه تحولات اخیر می تواند بهترین فرصت را برای بهره برداری در اختیار ما بگذارد.

از این رو نباید اجازه رسوخ اندیشه های نا سالم به حوزه سیاست داخلی و ایجاد شکاف در حاکمیت را داد.

در واقع گفتمان انقلاب اسلامی بیش از گذشته فرصت گسترش و عرضه به ملتهای اسلامی را یافته و اتحاد و همبستگی ملی و سیاسی ما می تواند در رسیدن به اهداف انقلاب بیش از هر زمان دیگری ما را یاری نماید.

یکی از راهکارهای دشمن در چنین شرائطی ایجاد یاس و سردرگمی برای ملت است که در نتیجه القای ناامنی، فساد گسترده و القای حس رواج بی عدالتی در اکثر شئونات زندگی به وجود می آید و می بایست بطور جدی و واقع بینانه با آن مقابله نمود.

متقابلا باید از تسری ابراز احساسات مان به حوزه های سیاسی نیز جلوگیری کنیم.

ذوق زدگی و انتظار فروپاشی سریع آمریکا در نتیجه تحولات اخیر یکی از این موارد است.

به جای آن بایستی به فکر تقویت بیش از پیش انسجام داخلی حول محور رهبری و دقت در اظهارات و شعارها بود.

توجه به شرایط حساس انتخابات پیش رو و تعدیل رفتارها از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که موضع گیریهای سیاسی داخلی بیشتر حول محور منافع ملی باشد تا منافع حزبی.

در صحنه بین المللی فرصتی فراهم آمده تا آنچه مدت هاست بدان معترض بودیم مورد اجماع جهانی واقع گردد.

لذا می بایست هماهنگ با ملتهای معترض جهان پیش برویم و از اختلاف نظر موجود میان کشورها به خصوص کشورهای غربی، برای مثال درخصوص برجام، بهره مند گردیم.

در ارزیابی سیر تحول انقلاب اسلامی دو عنصر مهم باید به طور هم زمان در نظر گرفته شود: یکی تدبیر و دیگری تقدیر است.

تقدیر همواره به کمک کشور عزیزمان ایران آمده است.

به عبارت بهتر، اگر با تدبیر از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را به عمل آوریم، یقینا تقدیر یکی از بهترین دوران های پس از پیروزی انقلاب را برای ما رقم خواهد زد.

چرا که موضوع هسته ای در قالب برجام سر و سامان گرفته، توان نظام و امنیت ملی کشورمان تقویت یافته و محیط پیرامونی ما مستعد تعامل فراگیر خواهد شد.

فَلَمَّا تَرَاءَی الْجَمْعَانِ قَالَ أَصْحَابُ مُوسَی إِنَّا لَمُدْرَکُونَ ﴿61﴾ قَالَ کَلَّا إِنَّ مَعِیَ رَبِّی سَیَهْدِینِ ﴿62﴾ چون دو گروه همدیگر را دیدند یاران موسی گفتند ما قطعا گرفتار خواهیم شد (61) گفت چنین نیست زیرا پروردگارم با من است و به زودی مرا راهنمایی خواهد کرد (62) (سوره شعراء، آیات 62-61)
کلید واژه ها: رییس سازمان انرژی اتمی - دولت - اروپا - سازمان انرژی اتمی - درگیر - اروپایی - علی اکبر صالحی - انقلاب فرانسه - نامه - روابط - بین المللی - غیر قانونی - انرژی اتمی - نوین - علی اکبر - درگیری - آمریکا - بهترین - واقعیت - نخستین - فرانسه - کنگره - انرژی - کنسرت - تاریخ - صالحی - توزیع - نبرد - قطبی - سران

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ تشییع پیکر 4 شهید دفاع مقدس و 1 شهید مدافع حرم

تشییع و خاکسپاری پیکر مطهر شهید بارانی بیرانوند در خرآباد

فیلم/ سخنرانی «سرلشکر باقری» در مراسم نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت

وزیر اطلاعت: خون عاشورایی،جاری در رگ های ملت ایران

وابستگی به ملت تنها برگ برنده نظام جمهوری اسلامی است

ایران اسلامی؛ الگوی الهام بخش هسته های ظلم ستیز و عدالتخواه جهان

دفاع مقدس اتکای جامعه ما به ولایت فقیه را ثابت کرد

اهتزاز پرچم سیاه عزای حسینی بر فراز گنبد حرم امام رضا(ع)

تا 2 ماه دیگر نابودی داعش را جشن می گیریم/ مدافعان حرم داوطلبانه و ملتمسانه در جبهه ها حضور پیدا کردند

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

تثبیت جایگاه قدرتمند ایران در جهان به پشتوانه رشادت های دوران دفاع مقدس است

ماجرای گفته نشده از بمباران مواضع داعش توسط جنگنده های ارتش/ شخصاً وارد خاک عراق شدم

پیکر مطهر شهیدان «رضایی» و «براتی» در شهرستان دماوند تشییع شد

انسانیت فدای ماشینی شدن؟!

عکس/ پرچم عزای حسینی بر فراز گنبد حرم امام رضا(ع)

چه اقداماتی باعث کربلا شد؟

مراسم اربعین سردار شهید مرتضی حسین پور شلمانی

پیام عارف به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

دانلود دکلمه جدید مجتبی تاج بنام حرف درد

افتتاح طرح بهسازی گلزار شهدای علی آباد اردبیل

سرلشکر سلیمانی: تا 2 ماه دیگر نابودی داعش را جشن می گیریم

مادر شهیدان "آجرلو " درگذشت

رییس جمهور فیلیپین پسرش را تهدید به قتل کرد

روزنامه اطلاعات:منتقد ولنتاین و شب یلدا هم باشید

شهادت سرگرد نیروی انتظامی در خرم‎آباد

سردار سلامی: سخنان ترامپ «افترا» و «تهمت» به ملت ایران بود

اهتزاز پرچم عزای سیدالشهدا(ع) در دزفول و اندیمشک

پیکر مطهر شهیدان «رضایی» و «براتی» در شهرستان دماوند تشییع شد

جانشین فرمانده سپاه: آمریکا توان توقف رشد صلح آمیز هسته ای ایران را ندارد

باید به ترامپ جایزه داد تا بیشتر حرف بزند/احتمال معرفی وزیر زن برای وزارت علوم بسیار کم است

توصیه رهبر انقلاب به مداحان در آستانه ماه محرم/احمدی نژاد خطاب به ترامپ: بی ادب، بی‎فرهنگ!/چرا روحانی وعده حضور زنان در کابینه را مطرح کرد؟/فرزند کروبی: ضرغامی با ادامه حصر موافق نیست

در سخنرانی ترامپ عصبانیت ویژه ای مشهود است

جزییات جمع بندی موگرینی از نشست اعضای 1+5 درباره برجام

دومین محموله کمک های بشر دوستانه ایران برای مسلمانان میانمار ارسال شد

واکنش رهبر انقلاب به نطق رییس جمهور آمریکا

روحانی وارد تهران شد

"حرف های ترامپ پشیزی ارزشی ندارد/تهاجم به ایران سرنوشتی مانند صدام را به همراه دارد"

رضایی: پولی از ایران به سوریه و عراق نمی رود

اعزام برخی مداحان به خارج از کشور

گروه های مقاومت عراقی تحت فرمان امام خامنه ای

جانشین فرمانده سپاه: آمریکا نمی تواند رشد صلح آمیز هسته ای ایران را متوقف کند

امواج به پا خاسته از طوفان مجاهدان راه حق، موانع پیش روی امت اسلامی را برمی دارد

آیین سنتی علم بندان

رژه نیروهای مسلح شهرستان بشرویه

مدیرعامل بانک دی: تثبت جایگاه قدرتمند ایران در جهان به پشتوانه رشادت های دوران دفاع مقدس است

احمدی نژاد خطاب به ترامپ: بی ادب، بی‎فرهنگ!

امیرعبدالهیان: نفوذمان را در منطقه با قدرت حفظ می کنیم

دانلود آلبوم جدید محسن قمی بنام موهام سفید میشن

زمان دومین پرواز بازگشت حجاج سیستان و بلوچستان تغییر کرد

تعویض پرچم حرم امام رضا (ع) در آستانه محرم

سخنان سخیف رییس جمهور آمریکا از سبک مغزی است

سردار سلیمانی: تا 2 ماه دیگر نابودی داعش را جشن می گیریم

محدودیت ترافیکی رژه یگان های مسلح در اردبیل اعلام شد

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

بررسی Destiny 2؛ گامی بلند به سوی سرنوشتی بهتر

تا 2 ماه دیگر نابودی داعش را جشن می گیریم/ مدافعان حرم داوطلبانه و ملتمسانه در جبهه ها حضور پیدا کردند/ آیا می توانستیم نگاه کنیم عراق و سوریه کی سقوط می کنند و داعش کی به ما می رسد؟

پرسش و پاسخ شورای سردبیری نیویورک تایمز با ظریف

یادداشت اینستاگرامی عارف به مناسبت هفته دفاع مقدس + تصویر

ولایتی در گذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

آیین سنج زنی - روستای ماسوله

هاشمی شاهرودی درگذشت معصومی شاهرودی را تسلیت گفت

زمان دومین پرواز بازگشت حجاج سیستان و بلوچستان تغییر کرد

فرودگاه های بندرعباس و قشم فردا 3 ساعت بسته خواهد بود

بخشی از سهام شرکت های وزارت جهاد کشاورزی به جهادگران دفاع مقدس واگذار شد

دفاع مقدس نمایشی از عظمت ملت ایران در برابر متجاوزان بود

نمایش ستارگان درخشان در رشت

تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه(س)

مایک پنس: ترامپ تصمیم خود را درباره برجام گرفته است

19 سال پیش خاتمی از «گفت وگوی تمدن ها» سخن گفت و امروز روحانی از «جهان عاری از خشونت» می گوید

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند

مراسم اربعین شهادت فرمانده گیلانی مدافع حرم با حضور سردار سلیمانی در لنگرود

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند

سبحانی فر: اولویت ایران، ارتقای روابط با کشورهای همسایه است

فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد متوقف شد

سردار سلامی: آمریکا بداند برجام تکیه گاه ملت ایران نیست

معاون ترامپ: رییس جمهور عمیقا نگران توافق برجام است

نمایش چهره واقعی آمریکا در سیمای ترامپ + فیلم

زمان پرواز حج تمتع جمعه ، تغییرکرد

مراسم تعویض پرچم گنبد حرم رضوی در آغاز ماه محرم

رونمایی از تندیس فرشته نگهبان

مراسم اربعین شهید مدافع حرم مرتضی حسین پور

نظر آیت الله العظمی راستی کاشانی در مورد جایگاه فقهی یادگار امام چه بود؟

فرماندار قم مسئول رسیدگی به حادثه انفجار در قم شد

درمانگاه تامین اجتماعی مشگین شهر ، پلی کلینیک تخصصی می شود

چرا رییس جمهور با ادبیات تند و تیز با ترامپ مقابله به مثل نکرد؟/ روحانی چگونه حساب تهران را از پیونگ یانگ جدا کرد؟/ چهار ویژگی سخنرانی «شیخ دیپلمات»

بطحایی: دانش آموزان با نیازهای فردی و اجتماعی خود بیشتر آشنا می شوند

دانلود آهنگ جدید آراد بنام هوای عشقمه

واکنش احمدی نژاد به لفاظی های ترامپ در سازمان ملل

رفع مشکلات جاده ای مناطق عشایری اولویت دولت تدبیر و امید است

وجود امیرالمومنین(ع)؛ سرآمد ذکر عینی در قرآن کریم

آیت الله اراکی: شهدای مدافع حرم، نماد یاری دین خدا در عصر حاضر هستند

برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در خوزستان

جامعه ایران حیاتش را از خون شهدا گرفته است

بار کج تاجر عوام فریب

شهید حججی نماد رویش های نسل چهارم انقلاب است

وجود شهید حججی نشان می دهد که انقلاب، میراث دار دارد

لزوم انتقال حماسه های هشت سال دفاع مقدس با مجاهدت هنرمندان

هزینه نقض برجام باید بالا برود

دیدارهای دیپلماتیک ظریف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل

بندرها و فرودگاه های بندرعباس، قشم و هرمز 31 شهریور ماه تعطیل است

ترامپ : امکان مذاکره با کوریای شمالی موجود است + ویدئو

انتشار بیانات سال92 رهبرانقلاب برای اولین بار

تصاویر/ تشییع پیکر 5 شهید در مشهد

ماجرای جدال با بنی صدر برای مقابله با دشمن

بعیدی نژاد: اروپا متعهد به اجرا و تداوم برجام است

برانکو: فضا در بازی امروز عالی بود

Poweramp Music Player 2.0.10 b582 دانلود موزیک پلیر اندروید + پچ

بنای تاریخی عمارت وکیل سنندج‎

دانلود آهنگ جدید دانیال خواجویی بنام پاییز خوب

فرماندار قم مسئول رسیدگی به حادثه انفجار در قم شد

محورهای اصلی جمع بندی جلسه وزیران کشورهای 5+1

برگزاری نشست مسئولیت اجتماعی و سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت

خبرگان از دستگاه های مسؤول مطالبه گری کنند/بررسی پیشرفت یا عقب گرد کشور در شأن مجلس خبرگان است/شرم نخبگان آمریکا از داشتن رییس جمهوری مانند ترامپ

آیت الله سبحانی: برخی کشورها یک سال مرخصی می دهند تا دانش آموز حافظ قرآن شود؛ باید از این الگو استفاده شود

رونمایی از تندیس فرشته نگهبان

رییسی: باید هزینه نقض برجام را بالا برد

بیانات رهبر انقلاب در دیدار با خبرگان رهبری

بعیدی نژاد: نتایج ارزیابی آمریکا در مورد ایران ربطی به برجام ندارد/ هیچ کس جز آژانس نباید درباره پایبندی ایران قضاوت کند

جزییات جمع بندی موگرینی از نشست 1+5

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله حاج شیخ حسین راستی کاشانی

اقامه نمازجمعه، فردا در سراسر استان

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت حاج شیخ علی اصغر معصومی شاهرودی

سفیر ارمنستان: برخورد متوازن ایران در حل مناقشه قره باغ برای ما بسیار ارزشمند است/ تعمیق و توسعه همکاری های دو جانبه

محدودیت ترافیکی رژه یگان های مسلح در اردبیل اعلام شد

آمریکا رویکردش را در قبال ایران تغییر دهد

راهپیمایی مردم سیستان و بلوچستان درمحکومیت سخنان ترامپ برگزار می شود

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیت االله حاج شیخ حسین راستی کاشانی

محورهای اصلی جمع بندی جلسه وزیران کشورهای 5+1

سفیر ارمنستان: برخورد متوازن ایران در حل مناقشه قره باغ برای ما بسیار ارزشمند است/ تعمیق و توسعه همکاری های دو جانبه

به یاد بهترین های این سرزمین

مؤسسه امام علی (ع) اولین دوره تخصصی پژوهش قرآنی و معارف نهج البلاغه را به پایان برد

یادداشت حمید بقایی درباره اتهام اصلی/ اساسا تسویه بخشی از اقساط وام وزرای دولت سابق صورت نگرفته است

برگزاری نشست مسئولیت اجتماعی و سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت

سخنان ترامپ افترا و تهمت به ملت ایران بود/آمریکا بداند برجام تکیه گاه ملت ایران نیست

دیدار وزرای خارجه ایران و هلند در نیویورک

هشدار معاون سیاسی - امنیتی استانداری زنجان درباره قطع آب، برق و گاز مدارس

اربعین شهید مرتضی حسین پور شلمانی با حضور سردار سلیمانی

شخصیت های کلیدی استان زنجان معرفی شوند

جزییات جمع بندی موگرینی از نشست اعضای 1+5 درباره برجام

کارگاه مدل کسب و کار خلاقانه و ترویج ارزش های قرآنی برگزار شد

حرف های ترامپ پشیزی ارزشی ندارد

راهپیمایی مردم سیستان و بلوچستان درمحکومیت سخنان ترامپ برگزار می شود

بی منت کار کنیم

خطر اجتناب ناپذیر زمین را تهدید میکند

خرقه یا چتر+عکس

استخدام شرکت پخش پرسیس در استان اصفهان

استخدام شرکت لبنیات رامک در استان اصفهان

استخدام شرکت پویا پخش سپتنا در استان اصفهان

قطع یک ساعته خدمات بانکی در ساعت 24 امشب

تصاویر/ مراسم تعویض پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب اول محرم

توریسم اصلی ترین برنامه توسعه استان گیلان است

دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء عراق: تربیت جوانان مکتبی در وضعیت کنونی جهان اسلام کار آسانی نیست/ خطر فروپاشی امت اسلامی از سوی افراد منتسب شده دروغین به اسلام

تعویض پرچم گنبد شاهچراغ (عکس)

سردار نظری: دفاع مقدس در امتداد نهضت عاشورا بود

سخنان سخیفانه ترامپ مواضع آمریکا با ملت ایران را آشکار کرد

حضور رییس دفتر رییس جمهور در مراسم ترحیم والده وزیر آموزش و پرورش

مراسم تعویض پرچم حرم حضرت معصومه (س)

برنامه آیین عزاداری در دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سخنان سخیفانه ترامپ مواضع آمریکا با ملت ایران را آشکار کرد

استخدام شرکت معتبر تبلیغات در استان اصفهان

استخدام شرکت تولیدی شیرین وطن در استان اصفهان

استخدام کلینیک چشم ابان در استان اصفهان

استخدام شرکت چای دبش در استان فارس

یادداشت دکتر احمدی نژاد درباره اظهارات سخت دونالد ترامپ/ این رفتارها تنها مسیر اضمحلال امپراتوری خشن و خودخواه آمریکا را کوتاه تر خواهد کرد

بیش از 13 میلیون دانش آموز اول مهر به مدرسه می روند

نظر رییس جمهور کره جنوبی درمورد بحران کره شمالی

طی سخنرانی در مراسم گرامی داشت شهید مدافع حرم «مرتضی حسین پور»؛ دبیرکل نجباء در حضور سردار سلیمانی بر تبعیت مجاهدان عراقی از رهبر انقلاب تأکید کرد

جزییات جلسه کمیسیون مشترک ایران و 1+5 به روایت ظریف

دبیرکل نجباء در حضور سردار سلیمانی بر تبعیت مجاهدان عراقی از رهبر انقلاب تأکید کرد

تعویض پرچم گنبد شاهچراغ

مراسم ترحیم والده وزیر آموزش و پرورش

هاشمی شاهرودی درگذشت معصومی شاهرودی را تسلیت گفت

انتصاب امام جمعه جیرفت

انتشار بیانات سال92 رهبرانقلاب برای اولین بار

روشن تر از این نمی شد انزوای آمریکا را دید

سردار سلیمانی: تا 2 ماه دیگر نابودی داعش را جشن می گیریم

مراسم تعویض پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب اول ماه محرم + تصاویر

بعیدی نژاد: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود

روشن تر از این نمی شد انزوای آمریکا را دید/ مقام های اروپایی بر غیرقابل مذاکره بودن برجام تاکید کردند

صحبت های جنجالی وزیر ارتباطات در برنامه زیر ذره بین رادیو تهران

یادواره 117 شهید بخش «صیدون» و «دیشموک»

استاندار فارس: خضوع در مقابل شهدا در هر مقام و جایگاهی ضروری است

سردار سلیمانی: کمتر از سه ماه دیگر جشن پیروزی پایان عمر داعش را اعلام می کنیم

ویژگی های قرآنی اصحاب امام حسین(ع)

تفسیرهای غـلط و آمـیختن حـقایق با خرافات

اعمال شب و روز اول محرم

سردار سلیمانی: تا 2 ماه دیگر نابودی داعش را جشن می گیریم

سادگی را از قرآن نگیریم

عبرتی که از ماجرای شهادت مسلم باید گرفت

بعیدی نژاد: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد

حضرت آیت الله خامنده ای:سخنان ابلهانه رییس جمهور آمریکا ناشی از عصبانیت، درماندگی وسبک مغزی است

تبادل نظر وزیر خارجه ایران و دانمارک حول محور مسائل بین المللی

رحیمیان: باید 16 میلیون رای خود را حفظ کنیم

استخدام شرکت ارپا نوش در خراسان رضوی

استخدام شرکت ماداکتو در خراسان رضوی

نمایندگی آب و فاضلاب روستایی هندیجان به اداره ارتقاء یافت

متن کامل بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری

تصویری بی نظیر از جاده ی لامرد در استان فارس به عسلویه

مراسم تعویض پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب اول ماه محرم

امنیت کشور را مدیون روحیه انقلابی و ایثارگری مردم هستیم

جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است

جامعه آمریکا در حال قطبی شدن است