مطالب مرتبط:
گزارش تصویری/ تحویل رسمی سکان وزارت ارتباطات به وزیر جوان
نماینده اساتید ارتباطات در شورای داوری میثاق اخلاق حرفه ای انتخاب شد
سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به چین
مدیران روابط عمومی در ارتباطات خود به کرامت انسانی توجه کنند
فرهاد معارفی سرپرست شرکت ارتباطات زیرساخت شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت 23:022017-08-22سياسي

ساختار فعلی وزارت ارتباطات مناسب نیست


چارچوب کلی برنامه من توانمندسازی مردم و کشور به کمک بهره برداری از فرصت های دیجیتال است.

- روزنامه ایران - سونیتا سراب پور - جهرمی در یک ماه گذشته با توجه به حاشیه هایی که به دلیل سابقه های امنیتی خود داشت روزهای پرتنش و سختی را پشت سر گذاشت.

حالا اما بعد از تمام اما و اگرها در خصوص کارنامه کاری او، قرار است به عنوان یازدهمین وزیر ارتباطات بعد از انقلاب شروع به کار کند.

جهرمی در برنامه خود که تقدیم مجلس شد اهداف مشخصی را برای انجام در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر گرفته است.

توسعه مهارت و تربیت نیروی متخصص در بخش تکنولوژی، رفع انحصار برای توسعه شبکه دسترسی، شکل گیری بازار رقابتی، شفاف سازی، مقررات زدایی و آزاد سازی رفع انحصار برای توسعه سرویس های نوین، ایجاد اشتغال و حل معضلات شرکت های نوپا و.

از جمله وعده هایی است که او قول انجام آن در وزارت ارتباطات دولت دوازدهم را داده است.

در نخستین مصاحبه ای که با جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم از او در خصوص برنامه های دقیقش برای رسیدن به این اهداف پرسیدیم که در ادامه می خوانید.

■ در حال حاضر نخستین خواسته کاربران اینترنت از جنابعالی به عنوان وزیر ارتباطات رفع محدودیت ها و برداشته شدن فیلترینگ از سرویس هایی مانند توییتر است.

چقدر رفع این محدودیت ها و دسترسی آزاد به اطلاعات جزو اولویت های برنامه شما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود؟مقوله فیلترینگ براساس یک چارچوب و قانون مشخص که مصوب مجلس است در کشور اعمال و مکانیزم انجام فیلترینگ در کارگروهی که در دادستانی کل کشور است مشخص می شود.

ضمن اینکه جدا از تصمیم گیری هایی که در این خصوص توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اتخاذ می شود، براساس قوانین مدنی کشور قضات هم می توانند در این خصوص تصمیم هایی اتخاذ کنند.

کارگروه ناقض اختیارات مرجع قضایی نیست.

البته به لحاظ حقوقی تردید هایی در خصوص اینکه مرجع قضایی یک شهر یا کشور می تواند حکم به مسدود سازی یک سرویس عمومی دهد وجود دارد، اما قوه قضاییه در برخی مواقع به موضوع پیشگیری از انجام یک جرم استناد و بر همین اساس اعلام می کند که من مختار هستم مستقیم وارد و یک شبکه را فیلتر کنم.

در کشور ما برای فیلتر شدن سرویس ها دو نوع مسأله وجود دارد.

یک مسأله حاکمیتی و دیگری هم مسأله فرهنگی و اخلاقی.

شبکه اجتماعی مانند توییتر شبکه ای با مطالب غیراخلاقی و غیرفرهنگی نیست و مقوله فیلترینگ توییتر بواسطه موضوعات حاکمیتی انجام شده است.

■ منظورتان از موضوعات حاکمیتی چیست؟به طور خاص این شبکه به لحاظ حقوقی تردید هایی در خصوص اینکه مرجع قضایی یک شهر یا کشور می تواند حکم به مسدود سازی یک سرویس عمومی دهد وجود دارد در رخداد سال 88 موضعی علیه حکومت ایران داشت.

در آن زمان و براساس اظهاراتی که از سوی مدیر این شبکه مطرح شد دولت ایران این تصور را داشت که آنها در امور داخلی کشور دخالت کرده ‎اند و فیلتر توییتر به این دلیل اتخاذ شد.

■ چگونه می توان موضوعات حاکمیتی که باعث مسدود شدن یک شبکه اجتماعی می شوند را حل کرد؟با اعتماد متقابل قابل حل است.

یعنی توییتر که در یک موقعیت حساس اظهار نظری خلاف شرایط حاکم داشته، باید اعتمادسازی انجام دهد و ما اطمینان خاطر داشته باشیم که این شبکه مجدداً از موقعیت و امکاناتش علیه کشور ما استفاده نمی کند.

فضای توییتر یک فضای کاملاً مناسب است و من از آن بازخورد های بسیار مثبتی گرفته ام و به همین خاطر هم در آن عضو هستم.

■ آیا تصمیم دارید در وزارت ارتباطات شرایطی برای تعامل با سرویس دهندگان اینترنتی خارجی از جمله توییتر داشته باشید؟این سرویس دهنده اعلام آمادگی رسمی خود را مطرح کرده و اعلام داشته که حاضر به گفت و گو برای حل مشکلات است.

فکر می کنم با توجه به شرایط حال حاضر زمینه برای این گفت و گو و تعامل وجود دارد.

فضای توییتر فضایی با محتویات غیراخلاقی نیست که باید مسدود باقی بماند چرا که بیشتر فضای این شبکه معقول است.

بنابراین تنها از راه اعتماد سازی از سوی همین شبکه، امکان رفع فیلترینگ آن وجود دارد.

■ پاسخ ایران به این اعلام آمادگی برای گفت و گو چیست؟تصمیم گیری در این خصوص تنها بر عهده وزارت ارتباطات نیست.

تصمیم گیر اصلی این موضوع مرجعی به نام شورای عالی فضای مجازی است و این مجموعه باید تصمیم نهایی در این خصوص را اتخاذ کند.

در حال حاضر آنها درخواستشان را مطرح کرده اند و شورای مجازی باید بررسی های لازم برای این گفت و گو را انجام دهد در نهایت نیز ما براساس رهنمودها و دستورات این شورا اقدام های لازم را انجام خواهیم داد.

■ در خصوص رفع فیلتر سرویس های محبوب دیگر مانند یوتیوب قرار است چه تصمیمی گرفته شود.

اخیراً خود شما اعلام کردید که دادستان کل کشور با رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات برای نهادهای آموزشی و دانشگاه ها موافقت کرده است چرا فقط دانشگاه ها؟برعکس توییتر که محتویات آن غیراخلاقی نیست، بخشی از مطالب یوتیوب و بلاگ اسپات را محتویات غیراخلاقی تشکیل می دهد البته این مطالب بسته به تعاریف فرهنگی از نظر هر فرد یا هر کشور متفاوت است.

اما در خصوص چنین سرویس هایی ما باید به حاکمیت اطمینان ببخشیم که می توانیم فضایی به وجود آوریم که مطالب غیراخلاقی یک سرویس حذف شود تا در نهایت مطالب مفید و آموزشی آن در اختیار کاربران قرار گیرد.

اعتماد سازی برای دستگاه قضایی و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه سیکلی است که نیاز به گذر زمان دارد.

یک زمان هایی برداشت این بود که رفتار ها و خواسته ها توییتر در رخداد سال 88 موضعی علیه حکومت ایران داشت و براساس اظهاراتی که از سوی مدیر این شبکه مطرح شد دولت ایران این تصور را داشت که آنها در امور داخلی کشور دخالت کرده ‎اند و فیلتر توییتر به این دلیل اتخاذ شد برای ورود به حوزه یوتیوب و سرویس های مشابه تنها رویکرد سیاسی است و اصلاً فضا برای ورود و حل مسأله وجود نداشت اما خوشبختانه رویکردی که امروز دادستان محترم کل کشور دارند کاملاً مثبت است و ایشان به این موضوع از دید سیاسی نگاه نمی کنند بلکه به دنبال حل مسأله هستند.

جلسات مختلفی با دادستان کل کشور داشتیم و در این خصوص چالش جدی وجود دارد.

نخستین چالش این است که از ما خواسته می شود تا حذف مطالب غیراخلاقی یک سرویس دهنده خاص را به صورت پایلوت انجام دهیم تا نتیجه برای آنها قابل مشاهده باشد.

چالش دوم نگرانی کسب وکارهایی است که خدمات مشابه محتوایی مانند یوتیوب می دهند و اینکه رفع فیلتر یوتیوب به کسب و کار آنها ضربه و ضرر وارد می کند.

هرچند تجربه رفع انحصار خدمات نسل سوم همراه که برای سال ها در اختیار اپراتور سوم بود نشان داد زمانی که انحصار در بازار وجود داشته باشد نه اپراتور رشد می کند و نه کاربران خدمات مطلوب دریافت می کنند.

رفع انحصار خدمات نسل سوم کمک کرد تا با ورود اپراتور اول و دوم کاربران اپراتور سوم از 300 هزار کاربر در عرض یک سال به 4 میلیون کاربر برسد.

در هر صورت در خصوص رفع فیلتر سرویس های اینترنتی پر مخاطب در مرحله اعتماد سازی هستیم.

ملاحظات سختی برای رفع فیلتر سرویسی مانند یوتیوب و بلاگ اسپات از طرف دادستانی مطرح شده است اما ما تمام تلاش مان را برای ایجاد اعتمادسازی به کار خواهیم گرفتم.

■ این ملاحظات و شرایط سختی که از آن صحبت می کنید شامل چه مواردی هستند؟در یک کلام و به صورت خلاصه این ملاحظات فرهنگی است.

ما شبکه علمی کشور را پیشنهاد دادیم چون جامعه ای که بیشترین درخواست برای استفاده از یوتیوب و بلاگ اسپات را داشت جامعه دانشگاهی کشور بود و به نظرمان رسید پایلوت حذف مطالب غیراخلاقی و ایجاد دسترسی آزاد به مطالب آموزشی و کاربردی این دو سرویس در این جامعه مؤثر تر است.

■ اما همین تصمیم صدای انتقاد بسیاری از کاربران را بلند کرده است چرا که آنها اعلام می کنند اینکه تنها یوتیوب در اختیار دانشجویان دانشگاه یا مراکز آموزشی قرار گیرد یک نوع تبعیض است.

این نگاه ایجاد شده اصلاً درست نیست.

ما نگاهی به یک کاربر خاص نداشتیم بلکه به دنبال جامعه آماری خاصی بودیم تا طرح پایلوتی که به آن اشاره کردم را برای آنها پیاده کنیم به همین خاطر هم دانشگاه ها را انتخاب کردیم چون شبکه علمی کشور را در اختیار داشتند.

■ یعنی باید این امید را داشت که بعد از دانشگاه ها و مراکز آموزشی، تمامی کاربران هم بدون فیلترینگ به سرویس یوتیوب دسترسی خواهند داشت؟طبیعتاً اگر دغدغه های کمیته تعیین مصادیق و قوه قضاییه با اجرای پایلوت این طرح برطرف شود این اجازه نیز به وجود خواهد آمد تا تمامی کاربران بدون محدودیت به این سرویس دسترسی داشته باشند.

■ در دولت گذشته با توجه به فراهم نبودن زیرساخت های ارتباطی لازم، وزارت ارتباطات دولت یازدهم تنها به توسعه این زیرساخت ها اقدام کرد و کار مشخصی برای بهبود کیفیت اینترنت فضای توییتر فضایی با محتویات غیراخلاقی نیست که باید مسدود باقی بماند چرا که بیشتر فضای این شبکه معقول است نشد تا در نهایت با گذشت چندین سال از ورود اینترنت به کشور دغدغه اصلی کاربران همچنان کیفیت سرویس اینترنتی باشد که تهیه می کنند.

چه برنامه هایی برای بهبود واقعی کیفیت اینترنت در کشور دارید؟کیفیت یک زنجیره است.

در این زنجیره شبکه اپراتور تلفن همراه یا اینترنت ثابت، شبکه مخابرات شهری و استانی، شبکه زیرساخت وجود دارد.

هر اشکالی در یکی از این زنجیره ها می تواند به اختلال در سرویس اینترنت کاربر و در نهایت افت کیفیت سرویسشان بینجامد.

در خصوص شبکه زیرساخت در سه سال اخیر کارهای قابل توجه و بزرگی انجام شد از جمله اینکه مسیر تأمین اینترنت بین الملل خود را از مسیر جنوب که یک مسیر پراختلال و بی کیفیتی بود به مسیر شمال انتقال دادیم.

همین تغییر مسیر باعث شده ضریب دسترسی به شبکه به بالاترین حد خود یعنی 99 درصد برسد.

از طرف دیگر ما چگالی توزیع ترافیک شبکه خود را تصحیح کردیم یعنی ارتباط خود از مرزهای مختلف را افزایش داده ایم.

از سوی دیگر شبکه ارتباطی اپراتورهای تلفن همراه و ثابت نیز با سرمایه گذاری که انجام داده اند بهبود قابل توجهی داشته است.

تمام این مسائل به بهبود کیفیت در چند سال گذشته کمک قابل توجهی کرده است هر چند جای بهبود بیشتر وجود دارد.

امروز localize یا محلی کردن سرویس های اینترنتی و انتقال CDN های سرویس های پرمخاطب به داخل کشور می تواند فاصله شما با محتوا را کمتر کند که در نهایت این کم شدن فاصله به معنی بهبود کیفیت اینترنت کاربران خواهد بود.

اما در این زمینه مشکلات جدی وجود دارد.

مانند تجربه ای که در خصوص تلگرام داشتیم.

تا حرکتی در این خصوص انجام می دهیم سر صدای عجیبی مبنی بر دخالت در حریم خصوصی کاربران بلند می شود.

چنین فضایی جلوی پیشرفت کار را می گیرد.

■ به نظر شما عدم شفاف سازی مناسب از سوی وزارت ارتباطات باعث مطرح شدن چنین حاشیه هایی در خصوص انتقال یک CDN به داخل کشور نمی شود؟وزارت ارتباطات تمام تلاش خود برای شفاف سازی و ارائه اطلاعات دقیق به کاربران خود را انجام می دهد اما یک دیدگاه اشتباه وجود دارد و آن اینکه هر کاری دولت در این زمینه انجام دهد برای دست بردن در اطلاعات شخصی کاربران است و این در حالی است که موضوع اصلی نه حریم خصوصی کاربران که افزایش کیفیت اینترنت است.

از سوی دیگر ما قدم هایی برای انتقال سرور یا CDN سرویس های پرکاربر در ایران برمی داریم اما اعلام می شود که اگر قرار است این سرویس ها به ایران بیایند باید مقررات داخل کشور را رعایت کنند که این کاملاً غیرمنطقی است چرا که یک سرویس دهنده بین المللی دلیلی ندارد به کشور ما بیاید و مقررات ما را هم رعایت کند.

البته که نمی توان به اصول فرهنگی کشور بی تفاوت بود اما 67 مصداق مجرمانه در فضای اینترنت چالش دوم نگرانی کسب وکارهایی است که خدمات مشابه محتوایی مانند یوتیوب می دهند و اینکه رفع فیلتر یوتیوب به کسب و کار آنها ضربه و ضرر وارد می کند کشور تعیین شده است و اگر ما از سرویس دهنده خارجی بخواهیم این 67 مصداق را رعایت کند هرگز این درخواست را قبول نمی کند.

همین اختلافات درونی و به تفاهم نرسیدن داخلی ما در نهایت باعث می شود که مذاکرات پیشروی نداشته باشد و در نهایت کیفیت اینترنت کشور از یک سطحی بیشتر بهبود پیدا نکند.

■ راه حلی که برای این مشکل خواهید داشت چه خواهد بود؟ما باید به یک جمع بندی کلان تر در این خصوص برسیم.

گفت و گو و مذاکرات در این خصوص را با شورای عالی فضای مجازی و دبیرخانه کمیته تعیین مصادیق مجرمانه شروع کرده ایم تا شرایطی فراهم کنیم که کاربران با پرداخت هزینه کمتر، سرویس های اینترنتی خود را با بهترین کیفیت در اختیار داشته باشند.

■ چه برنامه هایی برای سرویس های اینترنتی داخلی در نظر گرفته اید؟در خصوص سرویس های اینترنتی داخلی اتفاق های بزرگی رخ داده است اما بزرگترین مشکل در راه بهبود سرویس های داخلی، عدم توسعه شبکه مخابرات ایران است.

سال های زیادی سرمایه گذاری روی شبکه این شرکت نشده است هرچند با مدیریت جدیدی که به این شرکت آمده قدم های خوبی برای حل مشکلات شبکه مخابرات کشور برداشته شده است.

از جمله این قدم ها می توان به منتشر کردن شاخص های کیفی شبکه این شرکت اشاره کرد.

انحصار ذاتی که در بدنه شرکت مخابرات وجود دارد برداشتن قدم های بزرگ در آن را سخت کرده است به همین خاطر حل مشکلات شرکت مخابرات نیاز به هدفگذاری های دقیق دارد.

تلاش خواهیم کرد سرمایه گذاری های بهتری در این شرکت انجام شود و شاید هم لازم باشد حاکمیت در این حوزه ورود کند.

بخشی از شبکه مخابرات با ایجاد رقابت توسعه پیدا خواهد کرد.

■ از جمله مصوبه اخیر رگولاتور، ارائه اینترنت نامحدود و حذف بسته های حجمی اینترنت پرسرعت بود که در نهایت هم فعلاً متوقف شده است.

از نظر بسیاری از فعالان بازار اینترنت این مصوبه ها بیشتر به جای ایجاد رقابت در بازار باعث ورشکستگی این فعالان می شود و کاربران نیز از این طرح ها منفعتی نخواهند برد.

به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم آیا تصمیم ندارید سیاستگذاری در بازار اینترنت را بر عهده خود فعالان این بازار بگذارید تا در نهایت قیمت و کیفیت اینترنت به شرایط مطلوب و منطقی نزدیک شود؟دنیا به همین سمتی که اشاره کرده اید پیش رفته و اپراتورهای اینترنتی خودشان تعیین کننده سیاست های این بازار هستند اما واقعیت این است که در کشور ما اگر فضا بدون هیچ نظارتی باز گذاشته شود حقوق مصرف کننده رعایت نخواهد شد.

یکی از وظایف اصلی حاکمیت دفاع از حقوق مردم است.

وضع مقررات باعث نمی شود این شرکت ها دچار ورشکستگی یا حذف از بازار شوند بلکه گاهی اوقات نبود قانون باعث می شود که این شرکت ها قیمت ها را بالا برده و در نهایت کاربران متحمل ضرر شوند.

قدرتی که برخی از اپراتورهای اعلام می شود که اگر قرار است این سرویس ها به ایران بیایند باید مقررات داخل کشور را رعایت کنند که این کاملاً غیرمنطقی است چرا که یک سرویس دهنده بین المللی دلیلی ندارد به کشور ما بیاید و مقررات ما را هم رعایت کند.

البته که نمی توان به اصول فرهنگی کشور بی تفاوت بود اما 67 مصداق مجرمانه در فضای اینترنت کشور تعیین شده است و اگر ما از سرویس دهنده خارجی بخواهیم این 67 مصداق را رعایت کند هرگز این درخواست را قبول نمی کند بزرگ اینترنتی و همراه دارند می تواند سبب حذف رقیبان کوچکترشان شود.

در نهایت حذف رقیبان کوچک باعث ایجاد انحصار در بازار و نبود قدرت کافی برای کنترل آنها می شود.

■ به نظر شما وجود 5 اپراتور بزرگ اینترنتی بهتر از این نیست که به 17 شرکت اینترنت پروانه فعالیت در بازار داده شود؟کاهش تعداد پروانه ها از جمله رویکرد های وزارت ارتباطات دولت یازدهم بوده است به طوری که در زمان شروع به کار این وزارتخانه تعداد پروانه های ارتباطی کشور 3 هزارو 500 مجوز بود اما حالا به 17 مجوز رسیده است.

با بسته های حمایتی و تشویقی در تلاش برای فراهم کردن شرایط ادغام برخی شرکت های اینترنتی هستیم اما در کل مسیری که ما باید پیش بگیریم خروج حاکمیت از مسیر تعرفه گذاری است.

در واقع باید به سمت باز گذاشتن تعرفه و پایش کیفیت اینترنت قدم برداریم.

بدنه کمیسیون سازمان تنظیم هم اعتقاد به فضای آزاد برای قیمت گذاری دارد.

اما شرایط فعلی اجازه کاهش دخالت رگولاتوری در بازار اینترنت کشور را نمی دهد.

■ در آخرین ماه های سال 95 آقای واعظی به همراه برخی اعضای کابینه نشست های هم اندیشی با شرکت های نوپا برای حل مشکلات این فعالان برگزار کردند اما در نهایت خروجی این نشست ها مشخص نشد تا جایی که با تمام قول هایی که ایشان و دیگر وزیران کابینه دولت یازدهم دادند همچنان این شرکت ها با محدودیت هایی از جمله مسدود شدن سرویس، مشکلات بیمه ای و مالیاتی روبه رو هستند.

راه حل شما در وزارت ارتباطات دولت دوازدهم برای حل مشکل شرکت های نوپا چیست؟در رأس برنامه هایی که تقدیم مجلس شد به انقلاب دیجیتال که در دنیا اتفاق افتاده است اشاره کرده ام.

انقلاب دیجیتال به دنبال خود یک اقتصاد دیجیتال به همراه دارد یعنی تنها موضوع فناوری نیست بلکه موضوع اقتصاد و رشد اقتصادی هم مطرح است.

چارچوب کلی برنامه من توانمندسازی مردم و کشور به کمک بهره برداری از فرصت های دیجیتال است.

فرصت های استفاده از انقلاب دیجیتال، اشتغال زایی و در نهایت افزایش درآمد است.

اما متأسفانه ساختار ما متناسب با این رویکرد نیست.

ما باید به جای تصدی گری در وزارت ارتباطات به دنبال تعریف بسته های حمایتی مناسب برای رفع موانع پیش روی کسب و کارهای نوپا باشیم.

باید با کمک قانون هایی که وجود دارد مشکلات این شرکت ها را حل کنیم.

■ یعنی تصمیم دارید ساختار وزارت ارتباطات را تغییر دهید؟ساختار فعلی در وزارت ارتباطات متناسب با تغییرات به وجود آمده در دنیای تکنولوژی نیست.

در واقع مکانیزم حاضر در بخش های مختلف وزارت ارتباطات مانند پست، فرودگاه پیام و.

براساس مدل توسعه صنعتی بوده است پیش رفتن با چنین ساختاری ما را در رسیدن به اهداف با مشکل مواجه می کند.

سازمانی مانند فناوری اطلاعات در حال حاضر 600 کارمند دارد.

چون ساختار این سازمان از ابتدا به صورت شرکتی دیده شده به همین خاطر این سازمان باید دنبال درآمد باشد تا بتواند حقوق کارکنانش را پرداخت کند.

در نهایت هم این سازمان برای داشتن درآمد به دنبال اعتبار، بستن قرار داد و.

است و نمی تواند از بخش خصوصی بخوبی حمایت کند.

پس با این شرایط قطعاً باید ساختارها با تغییرات اساسی همراه شود.

ساختاری باید به وجود آید که بتوانیم برخی اختیارات و قوانین ویژه در حوزه را در اختیار بگیریم تا در نهایت از فرصت های فضای مجازی که می تواند به رشد کسب و کارهای نوپا کمک کند استفاده کنیم.

وقتی صحبت از افزایش سرعت اینترنت و رساندن سرویس اینترنت به روستاها می شود تمام این اهداف فرعی برای کمک به کسب و کارهای نوپاست.


کلید واژه ها: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - ارتباطات - وزارت ارتباطات - فناوری اطلاعات - وزیر ارتباطات - فیلترینگ - فیلتر - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اطلاعات - کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه - کشور - هایی - برنامه - سرویس - شبکه - وزارت - فناوری - توییتر - قضایی - توسعه - کاربران اینترنت - روزنامه ایران - نخستین - فرهنگی - وزیر - بعد از انقلاب - شبکه اجتماعی - تصمیم - قوه قضاییه - تصمیم گیری

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ حماسه ای ماندگار به نام «پدِ خندق»

چه کسی «گلپا» را حذف کرد

پخش زنده مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی از حرم حضرت زینب (س)

پاسخ آیت الله خامنه ای به جدیدترین استفتاءها(حتما بخوانید)

آغاز نشست خبری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تا دقایقی دیگر

آغاز مجدد عملیات اجرایی سد «گرین» در نهاوند

تفاوت های نفقه زن و اقارب چیست؟

دانش آموختگان ما کار آفرین هستند

منحنی سقوط نفوذ و اقتدار آمریکا

گلچینی از مداحی های قدیمی در حضور رهبر انقلاب + فیلم

مؤمن نباید ذلّت را قبول کند

در کنار دولت و ملت عراق هستیم

پاسخ مقام معظم رهبری به جدیدترین استفتاءها

رایزنی تلفنی روحانی با رییس جمهور ترکیه و نخست وزیر عراق

باید به برهم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود

روز بعد از رفراندوم کردستان

استخدام آبدارچی در نمایشگاه ماشین

استخدام تایپیست جهت کار تایپ و تکثیر در خراسان شمالی

استخدام سرپرست واحد توزیع در هرمزگان

استخدام فست فود تاکو

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت تجیهزات پزشکی

استخدام سالاد زن و آماده ساز پیش غذا جهت رستورانی در تهران

استخدام چرخکار، وسط کار و اتوکار در البرز

به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید و سخنان رییس جمهور: "لزوم اصلاح سیستم آموزشی کشور"

استخدام حسابدار خانم در محدوده شهرک صنعتی جی اصفهان

خبرورزشی

طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان مصوب شد

کلیه استخدامی های قم - 3 مهر 96

وقایع روز چهارم محرم الحرام سال 61 هجری قمری

خواندن قرآن و زیارات ائمه اطهار(ع) تنها به زمان گرفتاری ها منحصر نشود

سردار کوثری: بعد از مجلس می خواستم بروم سوریه، نگذاشتند/جزییاتی ازدیدار فرماندهان سپاه با روحانی

خبر خوب برای بازنشستگان کشور

از زحمات نیروی انتظامی متشکرم

کلیه استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - 3 مهر 96

ساخت ساختمان های ایمن و جدید در دستور کار مدیران شهری قم باشد

نامه ای که امام حسین(ع) قبل از خواندن پاسخ داد

اتحادی میان کشورهای اسلامی درباره مساله میانمار وجود ندارد

آغاز فعالیت های درمانی در مرز شلمچه از 6 آبان ماه

تشییع پیکر مطهر شهید حججی دوباره مردم ایران را به شور و اخلاص فداکارانه رهنمون ساخت

ایران نقض کننده اول برجام نخواهد بود/در صورت نقض برجام از طرف هر کشوری اقدام متقابل انجام خواهیم داد

تجمع فعالان مقابل دفتر انتخاباتی حزب راست افراطی آلمان به نشانه اعتراض

قوی ترین مردم ایرانی جهان و دخترش در یک فروشگاه

فارس گزارش می دهد تیرگی روابط بیشکک-آستانه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان

ارتش عامل توقف عراق در اول جنگ بود

تذکر کتبی به وزیر کشور؛ اعتراض حق کارگران است

خالص شدن برای خدا، حرکت در مسیر امام حسین(ع) است

عاشورا، اعلاء درجه تجلی جهاد با دشمن و جهاد با نفس بود

با نابرابری ها در کهگیلویه و بویراحمد مبارزه کنید

دستگاه قضا در صف مقدم مبارزه با قاچاق کالا / اقدامات جامع برای جلوگیری از فروش کالای قاچاق

متفکر آمریکایی یک شبه عاشق محرم شد

اوقات شرعی امروز دوشنبه به افق یاسوج

چند خبر از خراسان رضوی به روایت تصویر

فعال سازی لابی های ایران در امریکا ضروری است

آغاز بیش از 200 اجرای نمایش خیابانی در سراسر کشور

پیام تسلیت آیت الله اراکی در پی درگذشت رهبر اخوان المسلمین مصر

مصیبت سازنده و کوبنده

6500 دانشگاهی تاکنون در هفدهمین دوره کربلایی شدند

"نذر خون" را به تاسوعا و عاشورا موکول نکنید/ایام محرم "پلاکت" اهدا کنید

حکم پوشیدن لباس سیاه در ماه محرم

دولت به جای واقع گرایی واقع نمایی می کند

من نگویم که پس از تو چه جفا بر ما رفت

فرق اشک رمضان با اشک محرم چیست؟

خبر خوب برای بازنشستگان کشور!

گزارش تصویری نمایشگاه دفاع مقدس در میدان بهارستان

نامه محمود احمدی نژاد به رییس قوه قضاییه /او نگران وضعیت پرونده قضایی خود شد؟

مشخص شدن تاریخ مراجعه پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی به دانشگاه

پاسخ آیت الله خامنه ای به جدیدترین استفتاءها

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باید حفظ شود/ اصولگرایان در کپی برداری ناموفق بودند

از ابراز تمایل برای همکاری های بیشتر بین تهران و پاریس تا پیشنهاد فرانسوی ها برای احداث تراموا در منطقه12

حربن یزید ریاحی، آزادمردی که انسانیت را بر دنیاطلبی ترجیح داد

ایران، برنده افراط گرایی ترامپ نوشتاری از سخنگوی پیشین وزارت خارجه

نقوی حسینی: همه پرسی کردستان به ضرر کردهاست

رد اعتراض داوطلبان کنکور به نتایج آزمون 96

استخدام نیروی مجرب خانم در سفره خانه سنتی

استخدام کارگر درب و پنجره ساز در خراسان رضوی

استخدام راننده مینی بوس در هرمزگان

بدون عنوان

استخدام صندوقدار جهت یک فست فود واقع در محدوده کرج

اشعار اهل سنت درباره امام حسین(ع)

استخدام دو نفر شاگرد آقا در کارگاه نقاشی روی سفال

حکم شرعی برگزاری مراسم عروسی در ماه محرم و صفر

استخدام چند نفر بازاریاب در هرمزگان

استخدام منشی خانم مسلط به Word در شهرانِ تهران

ترامپ با خوی کابویی خود در سازمان ملل صحبت کرد/ ملت ایران تهدیدها را در نطفه خفه می کند

حضور شمر با دوچرخه در یک مراسم تعزیه خوانی +ویدئو

جملاتی که شما را برای سفر کردن وسوسه می کنند

استخدام مدرس نقاشی خانم،جهت اعزام به مهدهای کودک/تهران

آزمون سالانه حفظ قرآن طلاب آذربایجان شرقی برگزار می شود

ترسیم شبکه سفر ایران در رایزنی با مسئولان هواپیمایی کشور

استخدام منشی با سابقه در یک دفتر وکالت در شرق تهران

چرا بم پس از زلزله به شرایط عادی بازنگشته است؟

قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه خراسان شمالی "حیات" و "تولید" را به 80 روستا باز می گرداند

فیلم/ گفت وگوی متفاوت «آیت الله بهجت» با یک نوجوان

اشعاری که طفلان حضرت زینب(س) در کربلا به عنوان رجز خواندند

تکنیک های حرفه ای برای چیدن میز شام

دشمنان امام حسین(ع)/1 مرد هزار چهره کوفه کیست؟

"نذر خون" را به عاشورا و تاسوعا موکول نکنید/ایام محرم "پلاکت" اهدا کنید

افسرده ترین گربه جهان

مهمترین اخبار جهان (7-19)

تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور

مراسم سوگواری شب سوم محرم در حرم مطهر امام رضا(ع)

ساعت به وقت گردان 144

رویدادهای خبری روز دوشنبه در خراسان جنوبی

اولین موشک تک بخشی جهان آماده تست شد

مبنای انقلابی گری رسیدن و رساندن دیگران به حیات برتر است

اقتدا به امام حسین(ع) راه رسیدن به خیر دنیا و آخرت است

ماه محرم از بهترین زمان ها برای ارتقای سطح اخلاق در جامعه است

اقامه نماز اول وقت؛ مهمترین ویژگی در سبک زندگی عاشوراییان

عزادار حضرت سید الشهدا(ع) نمی تواند در برابر ظلم بی تفاوت باشد

پرواز جنگنده های نیروی هوایی ارتش در رزمایش حیدر کرار

پیشرفت علوم موجب کم رنگ شدن ارزش ها نمی شود

کودکان کار در اینستاگرام!

نامه ای که امام حسین(ع) قبل از خواندن پاسخ داد

یک صورت ، یک ترکش و 58 تیغ + عکس

ماه محرم در بحرین و ظلم آل خلیفه به محبّان حسین (ع)

در اجرای طرح دریابست با نیروی انتظامی هماهنگ هستیم

علم ساز ماسوله و علمی بر دوش تاریخ

گمرک اینچه برون، اداره کل می ماند

امنیت مناطق مرزی ارجحیت پیوسته و توقف ناپذیر استراتژی دفاعی ما است

استخدام راننده مجرب آقا جهت کار با کامیونت در کرج

استخدام برقکار ماهر pvc و فولادی کار در خراسان رضوی

استخدام همکار خانم در ساندویچی

گوش به فرمان خواسته های فرزندتان نباشید

استخدام کمک آشپز جهت یک رستوران واقع در کرج

استخدام رویه کوب بصورت دو شیفت در شرکت تولیدی

صاحب این عکس زنده است

استخدام راننده با اتومبیل در تاکسی آبشار

استخدام منشی در فروشگاه درب ضد سرقت

استخدام دو نفر سالن کار در فست فود تنور

چگونه بین زندگی و کار تعادل برقرار کنیم؟

استخدام کارمند و مدیر تور خارجی در آژانس مسافرتی کامیاران

پرواز جنگنده های ارتش در مرزهای غربی کشور

استخدام نیروی شرکتی در محدوده بلوار سجاد مشهد

بسیاری از رزمندگان برات شهادت را از امام زمان(عج) گرفتند/اعجاز رمز «یا صاحب الزمان(عج) در شب های عملیات!

چگونه یک گردشـــگر متشخص باشیم؟

مهاجری، مبلغ

عاملی که باعث شد حضرت یوسف گناه نکند

نمایشگاه کتاب «عاشورایی» کانون فرهنگی هنری مشفقین افتتاح شد

طرح های پسماند در مازندران اجرا می شود

تلاش دولت ژاپن برای حفظ سالخوردگان درمشاغل

5 مهر رایگان موزه بروید

اطلاعیه مهم برای معلمان

یک صورت ، یک ترکش و 58 تیغ + عکس

برگزاری همایش « احلی من العسل » در بندر آستارا

محرم بستری برای تبلیغ و ترویج اسلام ناب محمدی است

باید از کلیشه کردن فرهنگ ایثار فاصله بگیریم

تقدیم 10 هزار شاخه گل در میهمانی لاله ها

آرامش رمانتیک مهناز افشار در دستان همسرش

جدیدترین استفتاءهای مقام معظم رهبری منتشر شد

یوز، نماد حیات وحش ایران

اعلام نتیجه کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی/جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان

نماینده مجلس: 120هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد می شود

تولیت آستان قدس رضوی وارد اصفهان شد + برنامه ه

پیام عاشورا بصیرت و شناختن دشمن و دوست است

رویدادهای خبری سوم مهرماه در مازندران

امداد گاز شهرهای لاهیجان و انزلی به سامانه یکپارچه مرکز پیام متصل شدند

نخستین وقف امنیت کشور در رفسنجان انجام شد

سیاست ‎های ترامپ آمریکا را منزوی کرده است

تلاوت قرآن برای لحظه ای آرامش زیر شدید ترین آتش توپخانه

مردم باید با تمام ابزارهای مالی بانکداری اسلامی آشنا شوند

آغاز همه پرسی در منطقه کردستان عراق

گشایش نمایشگاه عکس دفاع مقدس در یاسوج

ریشه بخشی از مسائل و مشکلات فرهنگی ما در معیشت است

روی دیگر یک عکس تلخ

در کنار برادران مسلمان خود در روضه شرکت می کنیم

امتدادِ دفاع

استخدام تعدادی مزدی دوز چرخکار و اتوکار ماهر در همدان

استخدام منشی آقا جهت آژانسی در قاسم آباد مشهد

حکم پوشیدن لباس سیاه در ماه محرم

اولین عکس واقعی از امیر کبیر منتشر شد + عکس

استخدام حسابدار خانم جهت امور اداری در البرز

کلیه استخدامی های کرمان - 3 مهر 96

کلیه استخدامی های استان هرمزگان - 3 مهر 96

استخدام مهندس تاسیسات جهت تعمیر و نگهداری در خراسان رضوی

کلیه استخدامی های تهران - 3 مهر 96

حکم پوشیدن لباس سیاه در ماه محرم

چگونه گرامشی به آکادمی رانده شد

ضعف دولت پاکستان در تامین امنیت شیعیان و فعالیت آزادانه تروریست های وهابی در این کشور

همه پرسی مانند خنجر داعش است

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمان آلمان/صدر اعظمی مرکل تمدید شد

توصیه های رییس جمهور به استانداران/ در استفاده زنان برای مسئولیت ها به دنبال تظاهر نیستیم

زنی که رؤیاهایش را به پرواز درآورد

ایجاد امنیت در کنار محرومیت زدایی/ دفاع مقدس در کردستان جایگاه مهمی است

نصب رادار کنترل آتش «ثامن» بر روی ناوهای موشک انداز

دستگاه قضا در صف مقدم مبارزه با قاچاق کالا / از شناسایی فروشگاه‎های اینترنتی غیرمجاز تا فیلترینگ سامانه‎های پیامکی فروش اجناس قاچاق

بازخوانی نقش پزشکان در هشت سال دفاع مقدس

دستگاه قضا در صف مقدم مبارزه با قاچاق کالا / از شناسایی فروشگاه‎های اینترنتی غیرمجاز تا فیلترینگ سامانه‎های پیامکی فروش اجناس قاچاق

جایگاه امام حسین(ع) برای همه ما ایرانیان محفوظ است/ در کنار برادران مسلمان خود در روضه شرکت می کنیم

تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور

سرخط روزنامه های ترکیه / روز دوشنبه سوم مهر ماه 1396

آیت الله حسینی بوشهری: رهبری با تاکید بر تشکیل هیات اندیشه ورزماموریت جدیدی بر عهده مجلس خبرگان گذاشتند

زلزله خفیف سیاسی و چرخش به راست در آلمان

جای خالی هاستل در گردشگری فرهنگی

نصب رادار کنترل آتش «ثامن» بر روی ناوها در آینده نزدیک

همه پرسی جدایی منطقه کردستان عراق آغاز شد

روز حسین (ع) در نیویورک

حربن یزید ریاحی، آزادمردی که انسانیت را بر دنیاطلبی ترجیح داد

اعتراض داوطلبان کنکور 96 رد شد

پیام های رزمایش در غرب کشور

عملیات بزرگ علیه منافع آمریکا

ساختار فعلی وزارت ارتباطات مناسب نیست

ساختار فعلی وزارت ارتباطات مناسب نیست