مطالب مرتبط:
مرتضی حاجی:/برخی برای خراب کردن شورای عالی سیاستگذاری با هم مسابقه می گذارند/دولت در انتخاب ریاست مجلس تک روی کرد
مدیر دفتر تهران دبیرخانه ستاد همکاری آموزش و پرورش و حوزه های علمیه: آیین نامه طرح امین حدود یک سال پیش به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه شد
مسائل فرهنگی در اولویت مصوبات شورای چهارم سبزوار
طرح ترافیک موتورسیکلت ها باید در شورای عالی ترافیک تصویب شود
آخرین نطق قالیباف در شورای چهارم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت 23:022017-08-22سياسي

مرتضی مبلغ:/برخی انتقادها به شورای عالی به خاطر مسائل شخصی است


شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که از سال 92 تشکیل شد، باتوجه به دستاوردهایی که کسب کرد، اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است.

- "مرتضی مبلغ پیروزی در 4 انتخابات گذشته که حاصل تصمیم گیری های این شورا بود، باعث شده است توجه بسیاری از فعالان سیاسی را به خود جلب کند.

در سال 92 این شورا توسط احزاب اصلاح طلبان و برخی چهره های موثر تشکیل شد و تلاش کرد برای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برنامه ریزی کند.

نتیجه آن نیز حمایت از روحانی و پیروزی او در انتخابات بود.

شاید بتوان گفت مهم ترین دستاورد آنها در انتخابات هفتم اسفند 94 رقم خورد.

جایی که لیست های بسته شده در شورای عالی سیاستگذاری در بسیاری از شهرها به پیروزی قاطعی رسید.

همین موضوع باعث تغییر چهره مجلس دهم نسبت به مجلس نهم شد.

نتایج حاصل از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت 96 آخرین دستاوردها آنها بود.

اکنون این مجمع احزاب و چهره های اصلاح طلب باید خود را برای کارزارهای دیگر آماده و همچنین نحوه تعامل خود را با منتخبان ملت مشخص کند.

برای بررسی این موضوع، مرتضی مبلغ، عضو هیات رییسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت وگویی کرده است که متن آن را در ادامه می خوانید.

کابینه دوازدهم معرفی شد و دور دوم ریاست جمهوری حسن روحانی رسما کلید خورد.

البته انتقاداتی به نحوه چینش هیات وزیران و افرادی که در کابینه پیشنهادی حضور داشتند وارد شده است.

باتوجه به این انتقادات ارزیابی شما از کابینه جدید چیست؟ برای قضاوت در مورد کابینه باید همه جوانب را در نظر گرفت و ممکن نیست تنها باتوجه به یک جنبه از کار، نقدی منصفانه صورت داد.

فضایی که آقای روحانی در آن تصمیم گیری می کند را در نظر بگیرید و فشارهایی که بر او از همه طرف وارد می شود را مورد توجه قرار دهید.

از یک سو، سپهر عمومی سیاسی کشور که فضایی ناهموار است و از سوی دیگر، عملیات روانی جریانات افراطی و تندرو در کنار توقعات متفاوتی که جریانات مختلف از آقای روحانی دارند، باید همزمان ملاحظه شده و پس از آن موضوع را نقد کرد.

باتوجه به این نکات حتی اگر با این دید هم به کابینه بنگریم، واقع قضیه این است که با توجه به مواضع رییس جمهور و پیشینه او در 4 سال گذشته توقع بیشتری برای چگونگی چینش کابینه دولت دوازدهم وجود داشت.

وعده ها و برنامه هایی که آقای روحانی در ایام انتخابات مطرح کردند نیز بر این انتظار افزود.

با فرض اینکه همه ملاحظاتی که به آن اشاره کردم در نظر گرفته شود، به نظر می رسد میانگین توقعی که از آقای روحانی وجود داشت، بسیار بیشتر از چیزی است که در کابینه لحاظ شده است.

در عین حال، منتقدان نیز باید توجه داشته باشند که رییس جمهور در چه فضایی تصمیم گیری می کند و باید به آینده سیاست نگاه کرد.

بارها گفته شده است که هرچه از تنش ها پرهیز شود فرصت بهتری برای فعالیت سیاسی وجود خواهد داشت.

اما در این میان توجه به یک نکته می تواند راهبرد مشخصی را در مواجهه با کابینه پیش روی جامعه، فعالان سیاسی و اصلاح طلبان قرار دهد و آن اینکه برخی افراد در کابینه پیشنهادی که انتقادات زیادی به آنها وارد می شود به طور همزمان مورد تایید بسیاری دیگر هستند.

به این معنا که کمتر کسی در کابینه پیشنهادی وجود دارد که در مورد ناتوانی یا توانایی آنها اجماع وجود داشته باشد.

بنابراین، آنچه اهمیت پیدا می کند این است که عملکرد دولت دوازدهم باید ملاک اصلی قضاوت قرار گیرد.

چیزی که امروز باید از آقای رییس جمهور خواست، این است که صادقانه، قاطعانه و مستمر بر عهد و پیمانی که با مردم بسته پایبند باشد و شجاعانه طبق وعده هایی که به مردم داده عمل کند.

اگر این کابینه رأی اعتماد گرفت و سپس موفق شد عملکردی مناسب از خود به جای بگذارد همه انتقادات را پاسخ داده است، اما اگر غفلت، تسامح و کوتاهی هایی به وجود آمد و ناکارآمدی هایی ظهور و بروز کرد، طبیعی است که موج انتقاد و فشارها نسبت به رییس جمهور افزایش پیدا خواهد کرد.

به همین دلیل رویکرد راهبردی این است که آقای روحانی و همکاران او به نحوی مدیریت کنند که کارنامه ای روشن و موفق از خود به جای بگذارند که قابل دفاع باشد.

برخی گمانه زنی ها حاکی از این است که اگر آقای روحانی در آینده دولت خود، از اصلاح طلبی و شعارهایی که در انتخابات 96 داد، فاصله بگیرد، اصلاح طلبان نیز در نحوه تعامل خود با او تجدید نظر می کنند.

شما چه توضیحی نسبت به این مسائل دارید؟ اصلاح طلبان و اصلاح طلبی یک فرایند سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که تئوری ها، استراتژی ها و اهداف خاص خود را دارد.

در واقع افراد هستند که با اصلاح طلبی تعریف شده و اصلاح طلبی با افراد تعریف نمی شود.

هر شخصیتی که اصلاح طلبانه تر عمل کند تبعا مظهر اصلا ح طلبی خواهد شد.

بنابراین اصلاح طلبان اصولا برای شخص خاصی کار نکرده، بلکه به خاطر مصالح عمومی، منافع ملی و برای تقویت جامعه، نظام و کشور کار کرده اند.

با توجه به شرایط نیز تصمیم گیری کرده و عمل می کنند.

در طول 4 سال گذشته نیز به همین صورت بوده و بسیار مفتخر هستند که مدیریت کشور را از مدار سراشیبی و دشواری به شرایط طبیعی تغییر دادند.

همه اینها نیز بر اساس خرد جمعی، نیاز جامعه و ملاحظات ملی صورت گرفته است.

در آینده نیز به همین صورت خواهد بود و آن چیزی که اقتضای زمانه، متضمن مصالح و منافع ملی و مبتنی بر خرد جمعی است، در نظر گرفته خواهد شد.

از نظر شما آقای روحانی در این ابتدای کار باید به چه نکته ای توجه ویژه ای داشته باشد و با رعایت کدام ملاحظات می تواند عملکرد مناسب تری داشته باشد؟ فضای سیاسی کشور، بسیار پیچیده و پرچالش است.

گاهی عملیات روانی در آن بسیار شدید می شود.

جریانات تندرو در آن حضور دارند و در بسیاری از موارد، میدانداری می کنند.

محصول این شرایط این است که اگر مسئولان ما آب دیده، مجرب و توانا نباشند، منفعل یا دچار واهمه می شوند.

به همین دلیل بسیار مهم است که به این موضوع توجه ویژه ای مبذول شود.

به قول آقای روحانی هر کس در این شرایط پاشنه های خود را وربکشد ، محکم در صحنه حضور داشته باشد و با عقلانیت، تدبیر و منطق برنامه های دولت را اجرا کرده و حق اعتماد مردم را ادا کند، شایسته مسئولیت خود بوده است.

آقای روحانی در دولت دوازدهم باید مراقبه کرده تا همه کابینه پاشنه های خود را وربکشند .

آنچه اهمیت دارد این است که انفعال و ترس از همه اعضای کابینه دور شده، شجاعانه و باجسارت، در کنار رییس جمهور پیگیر مطالبات مردم شوند.

هرگونه غفلت از این موضوع، به سرعت می تواند مشکلات جدی ای را برای جامعه و دولت فراهم کند.

از بحث کابنیه که عبور کنیم به انتقاداتی می رسیم که به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان وارد می شود.

برخی معتقدند سازوکار شورای عالی غیر دموکراتیک است و همچنین انتقادات دیگری را نیز به این شورا وارد می کنند.

از نظر شما تاچه اندازه این انتقادات مورد پذیرش است؟ انتقادات به شورای عالی به سه دسته تقسیم می شود.

یک دسته انتقادات منصفانه و واقع بینانه است که نقدهای پیش برنده و سازنده دارند.

برخی از اعضای شورای عالی نیز در این دسته قرار می گیرند.

بنده نیز جزو همین دسته هستم و معتقدیم متناسب با شرایط و زمانه باید آسیب شناسی کرد، نقاط ضعف و کاستی ها را یافت و آن را بهبود داد.

دسته دوم، در اثر کم اطلاعی، بی اطلاعی و دور بودن از صحنه انتقاد می کنند و باتوجه به مشهودات خود انتقاد می کنند.

اگر اطلاعات لازم را به دست آورند شاید متقاعد شده وانتقاد خود را پس بگیرند اما دسته سوم منتقدان افرادی هستند که صدای آنها بسیار بلند است و نقدهای خود را در تریبون های مختلف تکرار می کنند.

این گروه شامل افرادی هستند که توقعاتی عمدتا شخصی از شورای عالی به ویژه در بسته شدن لیست نامزدها داشتند که محقق نشد و لذا سروصدا راه انداختند و حتی دست به کارهای زشت و غیراخلاقی زدند و با نام لیست امید لیست های بدلی درست کردند تا مردم را سرگردان کنند.

این درحالی است که تعداد بسیار زیادی از افرادی که در شورای شهر ثبت نام کرده بودند اما در لیست قرار نگرفته بودند، صادقانه و جوانمردانه برعهد خود باقی ماندند و ضمن انصراف، از لیست پشتیبانی کردند.

آنها فرهیختگی، اخلاقمداری و مدنیت خود را نشان دادند اما این افراد اندک، تلاش کردند به قول معروف کافه را به هم بریزند.

بعد از انتشار لیست شورا شاهد انتقادات بسیار سختی از جانب این گروه بودیم و پیمان شکنی آنها قابل رویت بود.

مطمئنا اگر نام آنها یا نام گزینه های آنها در لیست بود هیچ انتقادی به سازوکار شورای عالی مطرح نمی کردند و حتی کاملا همدلانه و مدافعانه عمل می کردند.

حساب دسته سوم باید از منتقدان منصف و با وجدان جدا شود.

مسلما انتقادات فارغ از سهم خواهی ها که باعث رشد شورای عالی می شود باید شنیده شود و امید می رود در ساختار آینده شورای عالی همه این انتقادات سازنده لحاظ شود تا شاهد سازوکار کارآمدتر، بهینه تر و با مشکلات کمتر باشیم.

بنابراین شورای عالی در حال تغییر ساختار است؟ بله، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کارگروهی را انتخاب کرده است تا اقدام به آسیب شناسی اقدامات و روند شورا کند.

در همه زمینه ها از سازوکار تصمیم سازی، تصمیم گیری و سیاستگذاری گرفته تا بسته شدن لیست های انتخاباتی و همچنین امورمدیریتی، ساختاری، اطلاع رسانی و.

مورد بررسی انتقادی قرار خواهد گرفت تا شرایطی برای بهبود شورای عالی فراهم شود.

مناسبات و ساختارهای استانی نیز در این این کارگروه بررسی خواهد شد.

نقطه نظر و مشورت طیف های مختلف گرفته خواهد شد و به طور جدی به دیدگاه های منتقدان پرداخته خواهد شد تا در مجموع، آسیب شناسی دقیقی به دست آید.

اکنون این موضوع پی گرفته شده و برخی صاحبنظران نیز مشغول مطالعه در این زمینه هستند تا در آینده روند مطلوب تری به ویژه در بحث انتخابات، اجرا شود.

آقای عارف هفته گذشته درباره بدعهدی بعضی لیست امیدی ها صحبت کرد و گفت که این افراد لیست امید را تا دم در مجلس می خواستند و پس از آن به فراکسیون های دیگر وارد شدند.

پس از آن این انتقاد مطرح شد که آقای عارف شخصا ناظر بر بسته شدن لیست ها بود، اما اکنون چنین بحثی را مطرح می کند.

نظر شما درباره این موضوع چیست؟ من فکر می کنم این حرف بیشتر معطوف به بحث مجلس دهم است.

در این موضوع باید به سه نکته توجه داشت.

نکته اول اینکه در انتخابات مجلس صلاحیت برخی چهره ها و نیروهای اصلاح طلب تایید نشد، طوری که تعداد بسیار اندکی باقی ماندند و شورای عالی نیز مجبور به فراخوان شد.

به همین دلیل بسیاری از افراد که برای شورای عالی شناخته شده نبودند، ثبت نام کردند.

بررسی افراد و انتخاب آنها کار بسیار دشواری بود و شورا نهایت تلاش خود را به کار گرفت که لیست مناسبی انتخاب کند.

در بعضی شهرها آن قدر با کمبود نیرو مواجه بودند که برای بهبود وضعیت مجلس از میان اصولگرایان معتدل دست به انتخاب زدند.

در چنین شرایطی بخشی از افرادی که در لیست ها وارد شدند، در سپهر سیاسی چندان فعال نبودند و تجربه سیاسی آن چنانی نداشته و همچنین ارتباطی با احزاب نداشتند.

به همین علت نمی شد توقع چندانی از این افراد داشت.

بحث دوم اینکه تعدادی از افراد که در لیست وارد شده بودند پس از ورود به مجلس به رغم تعهدی که امضا کرده بودند، بر سر پیمان و میثاق خود باقی نماندند، به همین جهت کار غیر اخلاقی انجام دادند.

پس انتقادی جدی به آن گروه وارد است.

نکته سوم اما درباره خود شورای عالی سیاستگذاری است.

یکی از وظایف شورای عالی این بوده که برنامه برای منتخبان اصلاح طلب تدوین کرده باشد که چگونه و با چه سازوکاری با این افراد تعامل داشته باشد.

این یکی از نقاط ضعف شورای عالی بوده است.

بنابراین یک بخش از این قصور متوجه خود شوراست که به هرحال باید به گونه ای عمل شده و تمهیداتی فراهم می شد که پس از انتخابات با آنها تعامل موثر و سازنده داشته باشد.

هفته گذشته شورای شهر پنجم، شهردار جدید تهران را انتخاب کرد.

ارزیابی شما از این انتخاب چیست؟ بعد از پیروزی لیست امید در کلانشهرها به ویژه تهران، نکته مهمی که خود نمایی می کرد، این بود که مردم در این کلانشهرها به وضع موجود اعتراض دارند و از آن رضایت خاطر ندارند.

البته بعضی رسانه ها تمام قد از وضع موجود دفاع می کنند، اما مردم به وضع موجود در حوزه مدیریت شهری مخالفت خود را ابراز کردند.

نکته دیگر اینکه مردم به یک جریان جدید رأی دادند، اعتماد کردند و آن را انتخاب کردند.

با یک رأی بی سابقه و منحصربه فرد در انتخابات کلانشهرها به ویژه پایتخت روبه رو شدیم و مردم با این رأی بی سابقه خود پیام مهمی به اعضای جدید دادند و آن اینکه توقع دارند مشکلات شهرها حل و فصل شود.

به نظر من مهم ترین پیام انتخابات شورا این بود که مردم خواهان وضعیتی بهتر، شفاف تر و کارآمدتر در مدیریت شهری هستند.

در کنار آن نیز به جریان اصلاح طلب اعتماد کردند و احساس کردند آنان قادرند پاسخگوی این نیازها باشند.

در این شرایط، وظیفه شورا بسیار مهم بود که در بحث انتخاب شهردار، به مسائل فرعی و جزیی نپرداخته و سراغ چهره های ملی، مجرب و توانمند بروند تا شهردار جدید از عهده این ماموریت مهم برآید.

شرایط پایتخت طوری است که مردم در لحظه لحظه زندگی خود ارتباط تنگاتنگی با بحث مدیریت شهری دارند و نحوه عمل ومدیریت شهر، آثار مهمی در زندگی شهروندان دارد، به همین دلیل ماموریت بسیار مهمی بر دوش شورا و شهرداری جدید است.

شهرداری تهران با انواعی از مشکلات، بدهی ها، معضلات شهری و کاستی های مالی مواجه است.

جز چهره های توانمند که بتوانند این بار عظیم را به دوش بکشند، نیازمند شاخصه پاکدستی در افراد هستیم تا در برابر وسوسه های فسادانگیز موجود در شهرداری مقاوت کنند.

همچنین به نحوی سیستم را بازتعریف کنند که جلوی فسادها گرفته شود.

خوشبختانه شورای شهر به این نکات توجه خوبی داشت.

در مشورت هایی که با بسیاری از صاحبنظران انجام دادند به این نتیجه رسیدند که باید به این سمت وسو حرکت کنند.

از نظر من در مجموع در بحث شهرداری، شورای شهر پنجم عملکرد خوبی داشت و شورا در اولین گام و مهم ترین گام خود سربلند بیرون آمد.

به رغم همه مشکلات وکاستی هایی که وجود داشت، نشان داده شد که کار جبهه ای، خرد جمعی، وفاق و همدلی چقدر موثر وکارآمد است.

منتقدانی که به شدت از لیست انتقاد می کردند اگر انصاف داشته باشند اکنون باید متقاعد شده باشند که شورای قابل قبولی شکل گرفته است.

امیداست آقای نجفی که سابقه خوبی دارد، تیم مناسب و قوی ای را برای شهرداری انتخاب کند که شاهد موفقیت او باشیم.

یکی از نقدهایی که به لیست شورای شهر وارد می شد، این بود که شورای عالی سهمیه هایی را به احزاب داده و لیست بسته شده طبق این سهمیه ها بوده است.

این موضوع تاچه اندازه صحت داشت؟ چنین موضوعی اتفاق نیفتاده است و در نهایی شدن لیست ها به هیچ وجه نگاه سهمی وجود نداشت.

توجه کنید که شورای عالی مجمع احزاب است.

حتی چهره های حقیقی شورا نیز یا از اعضای احزاب هستند یا ارتباط وثیقی با احزاب دارند.

به همین دلیل وقتی لیست انتخاب می شود، مشاهده می شود که گزینه ها از میان احزاب مختلف انتخاب شده اند اما به هیچ وجه سهمیه حزبی وجود نداشته است.

از ابتدا نیز چه به صورت نوشته و چه به صورت نانوشته چنین چیزی وجود نداشته است.


کلید واژه ها: انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری - روحانی - کابینه - ریاست جمهوری - اصلاح طلب - اصلاح طلبان - شورا - دستاورد - شورای - اصلاح - تصمیم گیری - جمهوری - عالی - مرتضی - برنامه - چهره - هایی - مبلغ - فعالان سیاسی - هیات وزیران - کابینه دولت - برنامه ریزی - سیاسی - تصمیم - فضایی - رییس جمهور - حسن روحانی - مجلس - مجلس نهم

آخرین اخبار سرویس:
رادیو محرم راه اندازی شد

مراســم عـــزاداری شــب دوم محرّم

کشورهای مدعی ابرقدرتی به اقتدار ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز معترفند

یگان های ارتش هر لحظه آمادگی مقابله با دشمنان را دارند

جدیدترین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش فردا رونمایی می شود

برگزاری مراسم تعزیه خوانی در فرهنگسرای خاوران

اعزام امیر لعل اول به هجدهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم روسیه

1089 اثر به جایزه «داستان تهران» رسید

افتتاح نمایشگاه عکس 180 شهید دانش آموز در موزه شهدا

برخی به اشتباه به نگارگری، مینیاتور می گویند/«تابلوی عرش بر زمین» به موزه آستان قدس رضوی منتقل می شود

معاون اول رییس جمهور رحلت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

ترامپ به ملت های عضو سازمان ملل و حتی به شعور و شان ملت خود اهانت کرد

نمایشگاه عکس از رزمندگان دوران دفاع مقدس برپا شد

قائم مقام وزیر نیرو: سخنان سخیف ترامپ در عمر سازمان ملل سابقه نداشت

آمران حمله به علی مطهری محکوم شدند

مسئول بسیج اصناف: مراسم گرامیداشت شهدای گمنام بازار برگزار می شود

نماینده ولی فقیه در لرستان: گذشت زمان عظمت دفاع مقدس را بیشتر می کند

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل: وزیر علوم، با رویکرد علمی و از بین افراد غیرسیاسی و بدون حاشیه انتخاب شود/ اعتراض به برخورد تند با دانشجویان فعال در حوزه صنفی

دشمن شناسی لازمه انقلابی ماندن است

ارسال پیامک های تبلیغاتی با شماره شخصی ساماندهی می شود

فرمانده سپاه بیجار: نیروهای مسلح برای دفاع از کیان نظام اسلامی آمادگی کامل دارند

نماینده ولی فقیه در لرستان: گذشت زمان عظمت دفاع مقدس را بیشتر می کند

فریبا کوثری؛ بدون شرح

پیام وزیر جهاد کشاورزی به مناسبت آغاز سال تحصیلی

اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره جدید

اعتدال زدایی در هلال و ساختمان صلح رقم می خورد؟!

فرمانده سپاه بیجار: نیروهای مسلح برای دفاع از کیان نظام اسلامی آمادگی کامل دارند

واکنش جانسون به آزمایش موشک بالستیک «خرمشهر» + تصویر

معاون اول رییس جمهوری رحلت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

اظهارات فائزه هاشمی درباره ازدواج موقت

مدیرکل امور مجلس آموزش و پرورش منصوب شد

پخش فیلم های حماسی دفاع مقدس و غبارروبی مزار لاله های گمنام

سرپرست وزارت علوم:دیگر نمی توان گفت فضای دانشگاه امنیتی است

مشاور وزیر کشور در امور برنامه ریزی منصوب شد

جنجال درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد

وزیر خارجه انگلیس: آزمایش موشکی ایران خلاف قطعنامه 2231 است

امنیت امروز حاصل جانفشانی های دوران دفاع مقدس است

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکتی معتبر/اصفهان

نبض فرهنگی تهران در اختیار «معدل احمدی نژاد و قالیباف»!/ نیاز سازمان فرهنگی – هنری به خون تازه؛ انتظار مردم از دکتر نجفی

عکس/ جنجال دوباره سلفی بگیران مجلس

امروز نیازمندنیروی های مؤمن و مخلص نظامی هستیم

انگلیس، آزمایش موشک «خرمشهر» را در تناقض با قطعنامه 2231 خواند

آزمایش موشکی اخیر ایران خلاف قطعنامه 2231 است

نماهنگ/ به رهبری حسین (ع)

لاله اسکندری در دوران مدرسه رفتن+ عکس

عکس/ حرم حضرت رقیه(س) در ایام ماه محرم

آیت الله راستی کاشانی + تصاویر

شیران: کودکان کار با تصمیمات مقطعی از سختی ها نجات نخواهند یافت

جلوه سوگ در میدان امام حسین(ع) برپا شد

دهمین همایش سالیانه ادیان جهان در کانادا برگزار می شود

هاشمی در پیام آغاز سال تحصیلی: ایده دانشگاه به مثابه کانون گفت وگوی ملی و ائتلاف اجتماعی باید نهادینه شود

فضای مجازی نه سیاه مطلق و نه سفید مطلق است

سه هزار و 25 سایت مجرمانه در لرستان شناسایی شده است

ساکنین مجتمع 384 واحدی مسکن مهر بندرعباس همچنان در بلاتکلیفی

«به زودی لشکر شهدا» وارد بازار نشر می شود

اعتراض به «جمع آوری کودکان خیابانی»!

جزییات حمایت بانک مسکن از ایده های مالی و ساختمانی

سواد مجازی و فضای مجازی سالم، مفید و ایمن شعار همایش سواد رسانه ای

حفظ عزت، استقلال، هویت، امنیت و رفاه کشور با دستیابی به علم میسر می شود

حرکت نمادین ورود کاروان امام حسین(ع) به کربلا

جزییات حکم متهمان پرونده قتل «بنیتا»

اردوهای جهادی در مناطق محروم استان فارس اجرا می شود

نماینده ولی فقیه در کردستان: نوع انعکاس خبر از سوی رسانه ها تاثیر قابل توجهی در امنیت و آرامش جامعه دارد

گوش بُر از بریده شدن گوش هایش فرار کرد!

تصویرگر چهره امام خمینی(ره): نذر کردم 100 تصویر از امام خمینی(ره) نقاشی کنم

گزارش تصویری رزمایش اقتدار نیروهای مسلح بابلسر

صدور بیانیه ای برای محکوم کردن کشتار مردم میانمار

تجمع بزرگ مردمی «لبیک یا حسین(ع)» در ملایر

رمان خوانی دفاع مقدس/ دستچینی از بهترین رمان های دفاع مقدس را بخوانید

1089 اثر به جایزه «داستان تهران» رسید

معاون اول رییس جمهور رحلت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

بازتاب رونمایی از موشک خرمشهر در رسانه های خارجی

آیت الله شاهرودی: اظهارات روحانی در آمریکا قاطع و مناسب بود

معرفی سیر مطالعاتی کتب دفاع مقدس در کتابخانه شهید سید مرتضی شفیعی اهواز

«سیدمیلاد تاجزاده» نفر اول جشنواره نوای نور شد

برکناری مبلّغ سعودی پس از اظهارات توهین آمیز علیه بانوان

توسل انبیاء به سیدالشهدا

حاجیه خانم روحانی دارفانی را وداع گفت

شرایط پذیرش 120 پزشک عمومی و متخصص در سازمان پزشکی قانونی فراهم شد

زنگ آغاز سال تحصیلی توسط میرلوحی نواخته شد

فتوای حضرت آیت الله سیستانی پوشیدن لباس مشکی و هروله کردن

استخدام دانشگاه تهران (جذب سرباز امریه)

توصیه های آیت الله مکارم به خطباء، مداحان و عزاداران

مبلغان محرم به 70 نقطه از مشهد مقدس اعزام می شوند

سرنوشت مبهم عوامل ترور دانشمندان هسته ای

نشانه های کودک آزاری که والدین باید جدی بگیرند

سفره رو پهن کن الان اعدامی رو می آرن! +عکس

چگونه برای رفتن به موزه ها برنامه ریزی کنیم

مرزهای خراسان شمالی جزو امن ترین مرزهای کشور است

استانداری خراسان شمالی شرکت سهامی نیست

10 نقطه پر حادثه در استان البرز شناسایی شد

چگونه از سربازی معاف شویم؟

«داعشی ها» به کجا می روند؟!

واکنش وزیر خارجه انگلیس به آزمایش موشکی ایران

شکر خدا در همه حال و به بهترین شکل

شورای اداری استان

تصاویر/ آغاز سال تحصیلی کودکان شهدای مدافع حرم

مسئولان برای برطرف کردن مشکل بیکاری در خمین برنامه ریزی کنند

تجمع بزرگ عزاداران حسینی ششم محرم در شهرستان گرمی برگزار می شود

فرماندار ورامین: تاکسی داران ورامین از تسهیلات قرض الحسنه برخوردار شدند

فرمانده پدافند هوایی شمال غرب کشور منصوب شد

وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد تلاش برای کاربردی کردن آموزش و پرورش/ تحول باید با سرعت بیشتری انجام شود

استاندارد ملی «گلیچ بافی» در استان سمنان تدوین می شود

144 کلاس درس در گیلانغرب به سامانه نوین آموزشی تجهیز شده است

در پیامی معاون اول رییس جمهور رحلت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

بهره گیری از توان و ظرفیت علمی نخبگان حقوقی در تدوین لوایح و اصلاح قوانین/در بحث اقتصاد مقاومتی تکالیفی درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی و قاچاق کالا و ارز به عهده دستگاه قضایی است

سخنان ترامپ باعث انزوای دولتمردان جدید آمریکا شده است

نمایش «به خاطر خواب من» به مناسبت هفته دفاع مقدس

با تمام توان از سرمایه گذاری و تولید حمایت می کنیم

افتتاح باغ بانوان شهر منظریه شهرضا

ترامپ، نعل را وارونه می زند

رحمانی فضلی رییس کمیسیون «سیاسی_دفاعی» دولت شد

گزارش تصویری حضور محمدرضا عارف در خبرگزاری کار ایران

رییس اسبق از دو برادری که حق بزرگی بر گردن مان دارند نوشت؛ صاحبان اذان معروف

مهم ترین برنامه قیام امام حسین(ع)

هفت تیرکشی در سازمان ملل!

عکس/ کتاب فارسی در سال 1329

طرز تهیه شربت بیدمشک / طرز تهیه شربت خوشمزه و خوش عطر به دو روش کاملا ساده

سردارفدوی: ترامپ به هذیان گویی افتاده است

توضیح کدخدایی درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد

استخدام مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) در تهران

«جایگاه زن و خانواده در حیات طیبه» بررسی می شود

شهرستان آباده آماده کسب عنوان "شهر جهانی منبت" می شود

آموزش نظامی گردان های کوثر

حرکت نمادین ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا - همدان

سربازان، سازندگان آینده کشور هستند

«مسجد فیلسوف الدوله» عزادار شهادت امام حسین (ع)

حضور مستقیم در مجالس حسینی باعث تقویت روابط اجتماعی می شود

ما ، نسل ها و تاریخ در برابر عظمت جانبازان دفاع مقدس سر تعظیم فرو خواهیم آورد

نماینده ولی فقیه در کردستان: نوع انعکاس خبر از سوی رسانه ها تاثیر قابل توجهی در امنیت و آرامش جامعه دارد

وزیر خارجه انگلیس: آزمایش موشکی ایران خلاف قطعنامه 2231 است

ارتقای فضاهای آموزشی بدون همکاری دستگاه های مختلف ممکن نیست

اجرای طرح نظام اجتماعی مراقبت دانش آموزان در کشور

وزیر خارجه انگلیس: آزمایش موشکی ایران خلاف قطعنامه 2231 است

مدیرکل امور مجلس آموزش و پرورش منصوب شد

زنگ بازگشایی مدارس مازندران در مدرسه ای به نام سردار سازندگی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی نواخته شد

144 کلاس درس در گیلانغرب به سامانه نوین آموزشی تجهیز شده است

حضور وزیر دفاع در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در مدرسه شهید رحمانی

فرماندار ورامین: تاکسی داران ورامین از تسهیلات قرض الحسنه برخوردار شدند

حکم آمران حمله به علی مطهری صادر شد

احتمال بازگشایی دو مرز جدید برای اربعین

تحریف گزارش موشکی تسنیم توسط بی بی سی فارسی

آیت‎الله مکارم‎شیرازی: مداحان از آلوده شدن مجالس حسینی به مسائل جناحی بپرهیزند

نمایش خاکیان افلاک - اصفهان

سردار نجات: در صورت برداشتن حصر از سوی شورایعالی امنیت، محاکمه حق قوه قضاییه است

عطریانفر:اظهار نظر عارف درباره ائتلاف نکردن با معتدلین در انتخابات 98 شخصی است

سخنان روحانی علیه اظهارات «ترامپ» جسورانه بود

مدیر شبکه هیسپان تی وی در دانشگاه باخا کالیفرنیای مکزیک: هیسپان تی وی مروج ادبیات ضد امپریالیستی در فضای رسانه ای اسپانیایی زبان است

روایت متفکر آمریکایی از واقعه عاشورا/ فرهنگ عاشورا باعث پیروزی ایران در جنگ با رژیم بعث بود

ادعای دیگر شهربانو امانی هم تکذیب شد

مروری بر زندگینامه و فعالیت های سیاسی آیت الله راستی کاشانی ماجرای استعفای آیت الله راستی کاشانی از سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

تقویت اعتماد به نفس دانش آموزان از مهمترین وظایف نظام آموزشی است

7 خدمه لنج صیادی در کیش بازداشت شدند

رفتار امام حسین(ع) در کاهش عذاب اخروی دشمنان

نهنگ آبی یا نیسان آبی؟

انتقاد فعال اصلاح طلب از مواضع عارف

مشت فراکسیون امید برای مردم باز شد؟

دوگانه نفرت و جنگ با حکمت و صلح در مجمع عمومی سازمان ملل

آگهی استخدام درجه دار در نیروی انتظامی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:
 آیت الله هاشمی منشا خدمات بسیار مؤثر و مفید برای کشور بود/ اظهارات روحانی در آمریکا قاطع و مناسب بود

سخنان رییس جمهور علیه اظهارات ترامپ جسورانه و قاطع بود

ریاست دوباره رحمانی فضلی بر کمیسیون «سیاسی – دفاعی» دولت

حوزه مسئول تولید علم و فکر دینی است

عضو خبرگان رهبری: سخنان ترامپ نشانگر ناکامی یزیدیان زمان است

دلتنگی این روزهای «نفیسه روشن»/ عکس

جزییات محکومیت متهمان پرونده قتل بنیتا

جزییات حکم آمران حمله به علی مطهری صادر شد

تبلت قانونی است ولی کمک به هیأت های مذهبی غیر قانونی

بیش از 50 هزار خودرو در ساعات اوج تردد از محورهای مواصلاتی شهرضا عبور می کند

تداوم فرهنگ ایثار و شهادت مرهون مجاهدت شاعران است

واکنش وزیر خارجه انگلیس به آزمایش موشک «خرمشهر»

منابر حسینی باید انتقال دهنده پیام های سیاسی عاشورا باشند

وزیر کشور رییس کمیسیون سیاسی - دفاعی دولت شد

بخش عظیمی از توجه دولت در حوزه آموزش و پرورش متمرکز شده است

گیل آبادی: هزینه 28 میلیاردی برای چاپ گزارش عملکرد شهردار کذب است ادعای دیگر شهربانو امانی هم تکذیب شد

قیام امام حسین(ع) الگوی رزمندگان اسلام در دوران هشت ساله دفاع مقدس بود

آموزش و پرورش با بودجه دولتی نمی تواند پاسخگوی نیاز روزافزون جامعه باشد

چشم انتظاری پاسخی نداشت

حضور وزیر دفاع در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در مدرسه شهید رحمانی

مسجد کوفه سیاه پوش شد + تصاویر

پرداخت مطالبات خانواده شهدا و ایثارگران تا سال گذشته

 هیچ چیز نمی تواند جای خالی خانه را برای سالمندان پر کند

بازدید محمدرضا عارف از خبرگزاری ایلنا

کارگاه دانش افزایی مبلغین دانش آموزی برگزار می شود

کردهای سوریه انتخابات محلی برگزار کردند

بررسی گزارش ملی پلاسکو در صحن علنی شورا

خبرگزاری آناتولی ترکیه در خراسان شمالی

با تمام توان از سرمایه گذاری و تولید حمایت می کنیم

خودسازی دانشجویان یکی از آثار اردوهای جهادی است

عوامل نزاع جمعی در خوزستان چیست؟

آیت الله شاهرودی: سخنان رییس جمهور علیه اظهارات ترامپ جسورانه و قاطع بود

مشاور فرمانده سپاه کردستان: دشمنان بدنبال شبه افکنی علیه ایران اسلامی هستند

چشم به راه از امروز در شبکه یک سیما/ قصه ناگفته مادران شهدای مفقودالاثر

اعزام مبلغ به 70 نقطه از مشهد مقدس جهت تبلیغ محرم

دریاچه ارومیه به مرگ نزدیک شد

پس از رفع نقص فنی هواپیما پرواز عتبات دانشجویی همدان به سلامت در فرودگاه نجف فرود آمد

لزوم پذیرش پایان دوره مسؤولیت از جانب نسل اول و دوم انقلاب

5 درصد کودکان کار با باندها همکاری دارند

درخواست ایوب آقاخانی از یک نماینده مجلس

پست اینستاگرامی جواد رضویان همزمان با فرارسیدن ماه محرم و یادی از شهید مدافع حرم

مرتضی مبلغ:/برخی انتقادها به شورای عالی به خاطر مسائل شخصی است

مرتضی مبلغ:/برخی انتقادها به شورای عالی به خاطر مسائل شخصی است