مطالب مرتبط:
استراتژی آمریکا در شمال سوریه؛ روس ها بازی کُردیِ آمریکایی ها را بهم زدند/ تقسیم کار آمریکا و روسیه برای تسلط بر شمال سوریه +نقشه
ارتش روسیه از تغییرات اساسی در نقشه جنگ سوریه خبر داد
دیدار نمایندگان آمریکا و روسیه در بلاروس
جنایت دیگر آمریکا در رقه سوریه
برخورد دو قطار در شمال شرق آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت 18:222017-08-22بين الملل

روس ها بازی کُردیِ آمریکایی ها را بهم زدند/ تقسیم کار آمریکا و روسیه برای تسلط بر شمال سوریه +نقشه


مسکو و تهران تفاهم های پیچیده و مثمرثمری را با ترکیه داشته اند.

آنها به دمشق برای افزایش سطح تمامیت ارضی دولت سوریه در شمال کمک کردند و تمامی این موارد شاخک های تهدید واشنگتن را جنبانده است.

- : پایگاه خبری شبکه المیادین در مقاله ای به قلم عقیل سعید محفوض دکترای روابط بین الملل و کارشناس مسائل منطقه ای در مقاله ای به بررسی استراتژی آمریکا در شمال سوریه پرداخته و نوشت: آمریکا پیش از آن چه که نشان می دهد در تحولات شمال سوریه دست دارد ، چرا که تکیه بیشتری بر شمال دارد و پایگاه های نظامی در این منطقه ایجاد کرده و به سازماندهی و حمایت نیروهای تحت امر خود شامل کردها و عرب ها می پردازد.

این کشور همچنین اتاق عملیات و دفاتر تماس و هماهنگی بین ترکیه و اردن و لبنان و کردستان عراق و سرزمین های اشغالی در این منطقه به راه انداخته و شبکه های پشتیبانی و لجستیک از گروه های مسلح از تمامی گوشه و کنار جهان را راه اندازی کرده و به گونه ای خود را آماده می کند که گویا در آستانه جنگ بزرگی قرار دارد.

آمریکا تمامی این کارها را در شرایطی انجام می دهد که هیچ طرفی وجود ندارد که دشمنی خود را به صورت آشکار نسبت به آن نشان دهد یا آن را به صورت جدی تهدید کند.

تمامی جریان های تأثیرگذار در شمال سوریه به دنبال هماهنگی با واشنگتن هستند یا لااقل اصرار دارند وارد درگیری های مستقیم با این کشور نشوند.

حتی گروه تروریستی داعش نیز تلاشی برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی که در نزدیکی مناطق تحت سلطه خود قرار دارد، نمی کند.

در سایه این تحولات باید دید که هدف اقدامات آمریکا در شمال سوریه و استراتژی این کشور در قبال عملیاتی که انجام می دهد، چیست؟ واشنگتن به دنبال مهار تلاش های دمشق و متحدانش برای باز پس گیری تمامیت ارضی کشور در شمال سوریه است، آمریکا بیش از این موضوع به دنبال مهار نقش روسیه و ایران در این منطقه است.

روس ها و ایرانی ها توجه ویژه ای به کردهای سوریه دارند و می خواهند تأثیرگذاری جدی روی آنها داشته و هرگونه توطئه آنها به همراه آمریکا ضد دمشق و ضد منافع خود را تحت تأثیر قرار دهند.

مسکو و تهران همچنین تفاهم های پیچیده و مثمرثمری را با ترکیه داشته اند.

آنها به دمشق برای افزایش سطح تمامیت ارضی دولت سوریه در شمال کمک کردند و تمامی این موارد شاخک های تهدید واشنگتن را جنبانده است.

این تحولات باعث شده واشنگتن به دنبال اجرای استراتژی فعال و مرکبی برآید که بر اساس آن سرنخ های متعددی را برای خود حفظ کرده و تفاهم ها و تعاملات مختلف را با دوستان و دشمنان مدیریت نموده و بین پرونده ها و مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی ارتباط ایجاد کند.

در این رابطه ارتباطی بین بحران سوریه با اوکراین و نقش ایران و حزب الله با نگرانی های اسراییل نه تنها در جنوب سوریه ، بلکه در تمامی عرصه این کشور و تمامی تحولات منطقه ای به وجود آورده است.

همچنین سازش در پرونده های داخلی سوریه از کلی به جزیی و بخش های مختلف و بر عکس نیز بخشی از این استراتژی است.

بر این اساس آمریکا در موارد زیر وارد فعالیت شده است: مدیریت تناقض ها در شمال سوریه بین مطالبات واشنگتن و مطالبات متحدان این کشور.

چرا که برنامه های کاری طرف های درگیری مشابه نیست و با چالش های متعددی مواجه است.

مهار درگیری ها بین دشمنان سرسخت یعنی ترکیه و نیروهای کرد با مدیریت نگرانی هر یک از طرف ها.

آمریکا در این رابطه حمایت بیشتری از کردها در روند مبارزه با داعش و آرمان گرایی های موجودیتی آنها در قبال دمشق انجام می دهد.

همان طور که از امنیت و منافع آنکارا نیز حمایت کرده و این کشور را متحد تاریخی واشنگتن توصیف می کند.

ایجاد موازنه بین آرمان های واشنگتن و موضوعات نامطلوب در میان دشمنان این کشور از جمله مسکو که به نظر می رسد مناسبات بسیار پیچیده ای با این کشور دارد.

درست است که آمریکا تفاهم هایی با روسیه در زمینه نقشه های نفوذ در شمال سوریه امضا کرده ، اما در عین حال به دنبال بهبود شرایط خود است، البته به صورتی که این کشور را وارد خطرات ناشی از ورود در درگیری های مستقیم نکند.

برنامه های آمریکا در محور دیرالزور الرقه نوعی تقسیم کار و تلاش برای تسلط بر شمال سوریه میان دو کشور آمریکا و روسیه وجود دارد.

آمریکا شرق فرات را تحت تسلط خود گرفته و روسیه غرب فرات را محل نفوذ خود قرار داده است.

ارزیابی ها نشان می دهد که الرقه تحت کنترل آمریکا در خواهد آمد و دیرالزور نیز به تسلط نیروهای روسیه و حامیان آنها خواهد رسید.

البته دو طرف در برخی موارد سیاست هایی دارند که ارزیابی های مذکور را نادیده می گیرد.

در حال حاضر واشنگتن اهتمام روزافزونی به دیر الزور از خود نشان می دهد و تلاش گسترده ای برای انتقال گروه های مسلح مورد حمایت خود از جنوب و در نزدیکی مرزهای سوریه و اردن و عراق به سمت پایگاه های خود در جنوب الحسکه و شرق دیرالزور انجام می دهد.

این کشور تیپ آزادسازی دیرالزور را تشکیل داده و در بیانیه خود اعلام کرده است هدف از تشکیل این تیپ آزادسازی استان دیرالزور و جلوگیری از حضور هر نوع نیروهای متخاصم دیگر برای ورود به استان و تسلط بر آن است.

طبعا مقصود از نیروهای متخاصم همان ارتش سوریه و متحدانش است.

این در حالی است که روسیه از پیشروی ارتش سوریه به سمت شهر الرقه حمایت کرده و ملاحظات گذشته واشنگتن در زمینه پیشروی به سمت مناطق تحت کنترل نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا را نادیده گرفته است.

طرح و برنامه آمریکا در عفرین هنگامی که تنش بین ترکیه و کردهای سوریه در زمینه عفرین به عنوان منطقه ای تحت نفوذ روسیه افزایش پیدا کرد، آمریکا توجه بیشتری به این شهر از خود نشان داد.

آمریکا اعلام کرد که به دنبال همکاری با ترکیه و روسیه برای جلوگیری از بروز درگیری در این شهر است.

این موضوع باعث ایجاد تزلزل جدی در استراتژی واشنگتن در شمال سوریه بود ، به ویژه که کردها متوجه شدند که واشنگتن در کنار آن ها نیست و نمی تواند در تقابل با ترکیه به عنوان متحد تاریخی خود اقدامی انجام دهد.

علاوه بر این که نمی تواند در این رابطه بی طرف باقی بماند.

واشنگتن اهمیت به شمال غربی را همزمان با اعلام تصمیم روسیه مبنی بر توسعه برنامه های خود برای آتش بس در منطقه عفرین و مناطقی از حومه شمالی لاذقیه را افزایش داده است.

توطئه های آمریکا در استان ادلب جبهه النصره متحد موضوعی واشنگتن است.

البته فراموش نکنیم که این ائتلاف بخشی از ائتلاف قدیمی میان دو طرف از زمان جهادگران افغان است.

بعید نیست که واشنگتن و آنکارا و دیگر طرف های منطقه ای به دنبال آماده سازی جبهه النصره باشند تا بتوانند برای ادامه جنگ سوریه بعد از داعش روی آن حساب کنند.

درست است که تحولات به سرعت به سمت نقطه پایانی حرکت نمی کند ، اما این روند قطع نمی شود و قاعده ای به وجود می آورد که می توان کار را از آن آغاز کرد.

پیش از این سرگی لاورف وزیر خارجه آمریکا به واشنگتن هشدار داد که این کشور همچنان از جبهه النصره حمایت می کند و مواضع آن در قبال این جبهه معمایی پیچیده و نگران کننده است.

با این وجود تسلط جبهه النصره بر شهر ادلب و بخش بزرگی از حومه آن واکنش متناسبی از سوی آنکارا و واشنگتن به دنبال نداشت.

آمریکا و ترکیه اصرار داشتند که امارت ادلب نیز بخشی از برنامه مناطق کاهش تنش در توافق اخیر باشد.

این موضوع نشان می دهد که دو طرف تکیه عمیقی دارند تا از جبهه النصره و منطقه تحت امر آن در درگیری ها و رقابت های جنگی در سوریه استفاده کنند.

طبعاً این موضوع از چشم روسیه و متحدانش پنهان نمانده است.

سرگیی لاورف وزیر خارجه روسیه بعد از مناقشه های طولانی در رابطه با سوریه با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود در مانیل گفت که توافق مناطق کاهش تنش در ادلب موضوع ساده ای نیست.

وی همچنین در کنفرانس مربوط به جوانان در استان ولادیمیر روسیه تأکید کرد که آمریکا همچنان در برابر بازیگران خارجی که جبهه تروریستی النصره را مورد حمایت خود قرار می دهند، ساکت است و چه بسا که آنها را به ادامه حمایت تشویق می کند.

وی ادامه داد: ما تصور می کنیم که آنها از جبهه النصره حمایت می کنند تا بتوانند بعد از شکست داعش از آن به عنوان یک جریان دارای آمادگی مبارزاتی بالا برای مبارزه با دولت سوریه و تغییرات لازم در نظام سوریه استفاده کنند.

این اظهارات هم زمان با اظهارات رجب طیب أردوغان رییس جمهور ترکیه بود که تأکید کرد سرویس اطلاعاتی این کشور مذاکرات خود با سرویس اطلاعاتی ایران و روسیه در رابطه با ادلب را دنبال می کند.

وی در عین حال تأکید کرد که کشورش تمایل دارد اختلافات موجود در رابطه با این شهر در سریع ترین زمان ممکن به پایان برسد.

در اینجا شاید نیاز نیست که ماهیت اختلافاتی که اردوغان از آن ها صحبت می کند ، توضیح داده شود.

چرا که پاسخ این موضوع را می توان در اظهارات لاوروف که به آن اشاره کردیم، دید.

استراتژی واشنگتن در شمال سوریه چالش های چند وجهی دارد و اطمینان بالایی در آینده آن نیست.

افزایش تنش با مسکو به تعطیلی کشاندن تفاهم های سوریه را به دنبال خواهد داشت و این روند می تواند اوضاع شمال سوریه را به مخاطره بیندازد.

این موضوع خطر بزرگی برای نیروهای آمریکا و پایگاه های این کشور دارد.

واشنگتن احتمالاً در مدیریت چالش بین متحدان اصلی خود یعنی آنکارا و نیروهای کرد شکست خورده است، چرا که آنها گزینه هایی با انسجام کمتر با واشنگتن و نزدیک تر به مسکو و تهران را دنبال می کنند.

با افزایش مخالفت های داخلی در آمریکا با دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور و افزایش اتهام زنی های آمریکایی به روسیه مبنی بر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ، به نظر می رسد مهم ترین چالش استراتژی واشنگتن در شمال سوریه اختلاف با مسکو نباشد ، بلکه توافق با این کشور باشد.


کلید واژه ها: آمریکا - سوریه - شمال - واشنگتن - منطقه - دمشق - آمریکایی - سرزمین های اشغالی - کشور - ترکیه - گروه تروریستی - افزایش - کردهای سوریه - کردستان عراق - روس ها - آمریکایی ها - تهران - کردها - ایران - مقاله - روسیه - ایرانی ها - مسکو - صورت - دولت - شبکه - نشان - کردستان - کارشناس - درگیری

آخرین اخبار سرویس:
زندگی عشایر عرب جرقویه اصفهان

وزیر خارجه آمریکا در حمایت از سخنان ترامپ بیانیه صادر کرد

مسلح شدن غیرنظامیان افغان برای تامین امنیت مساجد

90 درصد رقه در دست کردهای سوریه

ملاقات بی مصافحه وزیران خارجه قطر و عربستان در نیویورک

ابراز همدردی سخنگوی وزارت امور خارجه با خانواده قربانیان زلزله مکزیک

تقسیم به سه منطقه اصلی؛ محتمل ترین سناریو برای آینده سوریه/ تحلیلی از نشریه «Geopolitical Futures»

جنبش اعتراضی در سالروز اشغال کامل عربستان توسط آل سعود

یادداشت: همه پرسی اقلیم کردستان، یک فریب دموکراتیک است

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: ترامپ با بلوف نمی تواند از ایران امتیاز بگیرد

پرچم اسراییل در خیابان های اربیل کردستان عراق بالا رفت + عکس

سیدحسن نصرالله از سوی اسراییل به ترور تهدید شد

مرحله نوین خریدهای تسلیحاتی جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی

اعتراض خیابانی جمعی از اهالی بی خانمان باکو

وزیر خارجه آمریکا: ترامپ واقعا دنبال مذاکره دوباره و تغییر برجام است/ باید مذاکره درخصوص فعالیت های ایران در یمن و سوریه را آغاز کنیم

واکنش حزب ندای ایرانیان به سخنان «ترامپ» در سازمان ملل

العبادی: بغداد خواستار لغو همه پرسی است نه تعلیق آن

رییس جمهور ونزوئلا، ترامپ را هیتلر جدید خواند

جشن شکوفه ها

نماینده روسیه در سازمان ملل: برجام باید حفظ شود

سخنگوی وزارتخارجه به مکزیک تسلیت گفت

ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با زلزله زدگان مکزیک

اذعان رسمی تل آویو به شکست در مانور بی سابقه خود/ همه چیز برای هیچ

آغاز دور تازه مذاکرات واشنگتن-اسلام آباد؛ هیأت سیاسی آمریکا به پاکستان می آید

مشاور اسد: رسانه های معاند در پی کمرنگ جلوه دادن دستاوردهای دمشق و همپیمانانش هستند

سوئد: سخنرانی ترامپ در تضاد با منشور ملل متحد بود

یک میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت اقلیم کردستان مخالف همه پرسی هستند

نوزاد 2 ماهه؛ کوچکترین اسیر دنیا در زندان رژیم صهیونیستی +عکس

نماینده روسیه در سازمان ملل: برجام باید حفظ شود

ترامپ با بلوف نمی تواند از ایران امتیاز بگیرد

نتانیاهو: نمی گذاریم ایران در نزدیکی مرزهای ما پایگاه نظامی مستقر کند/ برجام یا عوض شود، یا لغو

آمانو: شایعات توطئه های هسته ای میان ایران و کره شمالی بی اساس است

روند شکل گیری مثلث ایران، روسیه و ترکیه در سوریه

پافشاری چین بر اجرای برجام

هشدار رییس جمهور ایران به امریکا در مورد امنتاع از توافق هسته ای

واکنش سخنگوی ارشد نیروهای مسلح به سخنان سخیف رییس جمهور آمریکا در سازمان ملل

تلاش تایوان برای گسترش روابط با کشورهای اسلامی

انگلستان مبلغ هنگفتی از اقدامات سعودی ها به جیب می زند

170نفر ازکارکنان نیروگاه اتمی دیمونای رژیم صهیونیستی به سرطان مبتلا شده اند

آمانو: شایعات توطئه های هسته ای میان ایران و کره شمالی بی اساس است

لبخند شکوفه ها به مهر

هلاکت 61 تروریست در افغانستان

حماس: فرصت تاریخی برای پشت سر گذاشتن اختلافات در اختیار داریم

فرانسه: ایران جزو قدرت های صاحب نفوذ در سوریه است / آماده میانجی گری بین تهران و واشنگتن هستیم

قوانین صدور ویزای آمریکا سخت تر می گردد

«جان بس» با تایید سنای آمریکا سفیر واشنگتن در کابل شد

درخواست امیر قطر برای گفتگوی با ایران

شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟

در ضیافت شام سازمان ملل کدام همسایه ایران سر میز دونالد ترامپ نشست؟ + عکس

تولد 35 سالگی "اموتیکون" یا شکلک های اینترنتی

تهدید دوباره سید حسن نصرالله به ترور

پاسخ کوبنده نماینده ایران در سازمان ملل به اظهارات ضدایرانی نتانیاهو

صحبت های ترامپ یادآور نظریه ننگین محور شرارت جرج بوش بود

جنبلاط: بدون بررسی های لازم اجازه ازسرگیری روابط لبنان-سوریه را نمی دهیم

موافقت مشروط مخالفان سوری با تحویل گذرگاه "نصیب" به ارتش سوریه

پرویز پرستویی: اخبار مسلمانان مظلوم میانمار گلوی هر انسانی را می فشرد

هشدار اردوغان به مقامات اقلیم کردستان عراق درباره همه پرسی

طرح های اساسی رژیم صهیونیستی برای حمله به ایران!

ماکرون: برنامه موشکی ایران منطقه را تهدید می کند

آن ها مهمانان ناخوانده هستند

سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان زلزله مکزیک ابراز همدردی کرد

اردوغان در مصاحبه با رسانه آمریکایی: همه پرسی اقلیم کردستان نباید برگزار شود

لاوروف از توافق با تیلرسون درباره همکاری نظامی در سوریه خبر داد

وزیر خارجه اندونزی خواستار حمایت جنبش عدم تعهد از روند استقلال فلسطین شد

آنکارا: بارزانی با آتش بازی می کند

هیلاری کلینتون سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی را تاریک و خطرناک خواند

اختلاف نظر عمیق سران غربی درباره توافق هسته ای ایران در سازمان ملل

واکنش آمانو به شایعه همکاری هسته ای ایران و کره شمالی چه بود؟

آمانو: همکاری هسته ای ایران و کره شمالی چیزی بیش از «شایعه» نیست

واکنش های تند بین المللی به سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

روزنامه لبنانی تشریح کرد سه دولتی که از جدایی کردستان از عراق حمایت می کنند، کدامند؟

غنی در سازمان ملل: آماده مذاکره با طالبان و پاکستان هستیم/ اجماع سیاسی تنها راه ثبات افغانستان

ادامه خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا

اردوغان، کردستان عراق را به تحریم تهدید کرد

به آب انداختن بزرگترین کشتی باری جهان در چین

حمله نیروهای نظامی اسپانیا به دفاتر مقامات دولت محلی کاتالونیا/ وزیر اقتصاد بازداشت شد

آمانو: شایعات توطئه های هسته ای میان ایران و کره شمالی بی اساس است

اطلاعاتی بیشتر از فوت سه محصل مدرسه دینی در سرباز

ایرانی ها با «خفه شو نتانیاهو» به سخنرانی نخست وزیر اسراییل پاسخ دادند

العبادی مخالفت تام خود با همه پرسی در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد

سلطه دلار در بنادر روسیه به پایان می رسد/ مبادله فقط با روبل

حساسیت تیلرسون روی بندی خاص از برجام

سقوط طیاره شکاری می-29 باعث کشته شدن دگرمن امریکایی گردید

کنایه سنگین حدادعادل به ترامپ + عکس

نیروی هوافضای سپاه از روزهای نخست حمله داعش، در کنار نیروی هوایی عراق بوده است

شمخانی: مواضع ترامپ و نتانیاهو نمایانگر روحیه ضدصلح است

ضرب الاجل 3 روزه بارزانی به بغداد: پیشنهاد جایگزین بدهید تا همه پرسی برگزار نکنیم

آزادسازی دو شهرک در کرانه «فرات»/شکست حمله گسترده جبهه النصره در «حماه»

«جان بس» با تایید سنای آمریکا سفیر واشنگتن در کابل شد

مخالفت عراق با بین المللی شدن اختلافات بغداد و اربیل/ حیدر العبادی : حل اختلافات تا ساعات آینده

عکسی که تلسکوپ هابل از کهکشان مارپیچی با ستاره های فعال گرفت

پیشرفت در احداث کارخانه خودروسازی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان

همدردی قاسمی با خانواده قربانیان زلزله در مکزیک

لو رفتن اطلاعات 100 هزار کانادایی

قاسمی با خانواده قربانیان زلزله در مکزیک ابراز همدردی کرد

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

نخست وزیر پیشین کردستان عراق: مذاکره با بغداد و همسایگان بهترین گزینه درباره همه پرسی است

کره جنوبی: هشدار ترامپ به کره شمالی درست و قاطع بود

واکنش شمخانی به اظهارات ضدایرانی ترامپ

کره شمالی مخفیانه زیردریایی هسته ای می سازد

معارضان سوری گذرگاه مرزی نصیب را به دمشق تحویل می دهند

اردوغان: ترامپ از من عذرخواهی کرد

ایران محبوب سایکل توریست ها است

ایرانی ها با هشتگ «ترامپ دهانت را ببند» طوفان توییتری راه انداختند

طرح هایی تهاجمی برای حزب الله لبنان داریم

انتقال نخستین گروه از پناهجویان در استرالیا به آمریکا/ حضور چند ایرانی در جمع مهاجران

پلیس اسپانیا دفاتر دولتی کاتالونیا را تفتیش کرد

چرا همه پرسی کردستان برای بازارهای نفت مهم است؟

استفراغ نهنگ گرانترین ماده صنعت عطر سازی! +عکس

بازداشت معترضان به تخریب نمادهای عاشورایی در بحرین ادامه دارد

تکرار تهدید ترور سید حسن نصرالله از زبان مسئولان اسراییلی

بازدید عمرالبشیر از دارفور برای مجاب کردن آمریکا به رفع تحریم ها

اطهاری کارشناس مسائل بین المللی: ترامپ نوکر سرمایه است/ او یک نظریه مشروع حداقلی هم ندارد

ماکرون:برنامه موشکی ایران منطقه را تهدید می کند

رییس جمهوری ونزوئلا ترامپ را `هیتلر جدید` خواند

دفاع اعضای اتحادیه اروپا از برجام در کنفرانس اتمی وین

آمانو: همکاری هسته ای ایران و کره شمالی شایعه ای بیش نیست

ارتش ملی لیبی کنترل بیشتر مناطق شهر صبراته را در دست گرفت

سفر هیئت پارلمانی موریتانی به دمشق

پرونده صلاح الدین دمیرتاش به جریان افتاد

مسؤول کرد عراق: ترکیه به دنبال جایگزین برای همه پرسی است

از ملکه ی سکوت تا برنده ی نوبل کشتار: «آنگ سان سو چی» در قاب کاریکاتور

تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی

رییس جمهور ترکیه، کردستان عراق را به تحریم تهدید کرد

یورش صهیونیستها به کرانه باختری

الجبیر با وزیر خارجه قطر دست نداد

سلفی "نیوشا ضیغمی" با "بهاره رهنما" و شوهرش + عکس

دو خواهر بازیگر مشهور مدل تبلیغات شدند!

بازیگر مشهور در آغوش الناز شاکردوست+عکس

تکرار حرف های ضد ایرانی ترامپ از زبان شاهزاده سعودی

عراق مذاکره برای استقلال اقلیم کردستان را رد کرد / آخرین ضرب الاجل بارزانی

بیانیه ای چین درباره اهمیت برجام

جلوگیری ترامپ از حمله سعودی و امارات به قطر

سلفی مونا فرجاد به همراه مادرش وسط خیابان (عکس)

روند شکل گیری مثلث ایران، روسیه و ترکیه در سوریه

برخی از جزییات کشته شدن سرهنگ دوم نیروی هوایی آمریکا در نتیجه سقوط جنگنده روسی

حمله توییتری دموکرات ها به سخنرانی ترامپ

میانمار فلسطین جدید شده است

اتباع کره شمالی دیگر نمیتوانند به قطر سفر کنن

بازیگر مشهور در آغوش الناز شاکردوست+عکس

مرگ دلخراش ستاره آینده دار یوونتوس

«مرد موشکی» در حال تماشای پرتاب موشک بالستیک + عکس

دعوت از شرکت های آمریکایی برای حضور در پروژه های انرژی ایران

راه تفاهم تازه حماس و فتح هموار شد

کشف مخفیگاه تسلیحاتی داعش در سامرا+تصاویر

آغاز پرواز مستقیم بین پایتخت های ایران و پاکستان

لولا داسیلوا به راحتی می تواند در انتخابات ریاست جمهوری برزیل پیروز شود

ادامه خشونتهای علیه مسلمانان روهینگیا

رییس جمهور ترکیه، کردستان عراق را به تحریم تهدید کرد

افتخارآفرینی تیم نوجوانان مسلمان آمریکا در رقابت های رباتیک «نیومکزیکو»

روسیه: آماده کمک به مخالفان میانه رو سوری علیه تروریست ها هستیم

اردوغان: ترکیه تحریم ها علیه کردستان عراق را بررسی می کند

شکست جبهه النصره و تحریر الشام در حماه/ پیشروی ارتش و مقاومت اسلامی در شرق رود فرات

کارگروه مصادیق مجرمانه جلوی مستند انقلاب جنسی را گرفت

توصیه کاربران ایرانی توییتر به ترامپ و نتانیاهو؛ ShutUpTrump و ShutupNetanyahu

تاکید دوباره تیلرسون بر عهدشکنی آمریکا

پلیس اسپانیا یکی از مقامات منطقه کاتالونیا را بازداشت کرد

ایران توانمندی تعمیر و ساخت هواپیماهای جنگی را دارد

نیویورک تایمز: ترامپ، همچنان عقده پیروز شدن دارد

تسلط «نیروهای سوریه دمکراتیک» بر 90 درصد رقه

لاوروف: امریکا در سوریه" مهمان ناخوانده" است

سوءاستفاده حامیان اسراییل از وضعیت اقلیم کردستان +عکس

Su-57 در90 ثانیه: حقایق جالب در مورد جدید ترین طیاره جنگی روسیه+ویدیو

استخدام کارشناس فروش منطقه در مهندسی تدبیرپرداز دلسا

ترکیه تحریم اقلیم کردستان را مدنظر قرار می دهد

تکرار حرف های ضد ایرانی ترامپ از زبان شاهزاده سعودی

انگلیس روابط نظامی اش را با میانمار تعلیق می کند

خودرویی که پس از مرگ آوازه اش در دنیا پیچید! +عکس

روسیه: آماده کمک به مخالفان میانه رو سوری علیه تروریست ها هستیم

چین: دولت و مردم ونزوئلا قادرند با مذاکره مشکلاتشان را حل کنند

ماکرون: برنامه موشکی ایران منطقه را تهدید می کند/ پس از 2025 مذاکره کنیم

برنامه کره شمالی برای ساخت زیردریایی هسته ای تا سه سال دیگر

مکزیک - زلزله7/1 ریشتری با صدها کشته

مخفی کاری 5 ماه اکوییفاکس برای اعلام زمان حمله هکرها

دفاع اعضای اتحادیه اروپا از برجام در کنفرانس اتمی وین

صفحه فروش مستند انقلاب جنسی مسدود شد

رییس جمهوری ونزوئلا ترامپ را هیلتر جدید خواند

نیروی هوافضای سپاه با کمک های مستشاری در کنار نیروی هوایی عراق بوده/ همکاری ها وارد مرحله جدیدی شده است

تاکید اشرف غنی بر مذاکره با پاکستان

سومین عامل حمله تروریستی متروی لندن، دستگیر شد

واکنش ادامه دار ایرانیان در فضای مجازی به سخنان نتانیاهو و ترامپ

رییس ارتش اسراییل: حزب الله بیش از همه ما را نگران می کند/نصرالله در روستاهای نزدیک اسراییل است

امیر قطر خطاب به ترامپ: مداخله شما قطعا به حل مشکل کمک می کند

حکمتیار دستش به خون مردم بیگناه آلوده است

4 کشته در حمله جنگنده های متجاوزان سعودی در استان حجه یمن

آزادسازی دو شهر در امتداد ساحل شرقی رود فرات/کشف کارگاه ساخت بمب متعلق به داعش در دیرالزور

تاکید دبیر کل اتحادیه عرب بر ضرورت حفظ وحدت و یکپارچگی عراق

انتقاد دموکرات ها از سخنان جنگ طلبانه ترامپ در سازمان ملل

استقبال سئول از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی درباره کره شمالی

سرخط روزنامه های اسپانیا - چهارشنبه 29 شهریور

دلواپسان ایرانی راست می گویند یا ترامپ و نتانیاهو؟

روسیه: ترامپ اشتباه اوباما را در افغانستان تکرار می کند

استخدام مدرس زبان های خارجی در موسسه فردوسی

لاوروف: آمریکا "مهمانان ناخوانده" در سوریه است

اشرف غنی در مجمع عمومی سازمان ملل از پاکستان خواستار مذاکره در مورد صلح شد

رایزنی های مسعود بارزانی با بغداد

آمانو: همکاری هسته ای ایران و کره شمالی چیزی بیش از شایعه نیست

تمدید حکم بازداشت روزنامه نگاران ترکیه

اظهارات گستاخانه ترامپ درباره ایران

قدرت بدنی عجیب یک مرد کونگ فو کار

روس ها بازی کُردیِ آمریکایی ها را بهم زدند/ تقسیم کار آمریکا و روسیه برای تسلط بر شمال سوریه +نقشه

روس ها بازی کُردیِ آمریکایی ها را بهم زدند/ تقسیم کار آمریکا و روسیه برای تسلط بر شمال سوریه +نقشه