مطالب مرتبط:
لایحه «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» اصلاح شد
باید مهدویت به گفتمان اجتماعی تبدیل شود/آثار دنیایی ظهور را با زندگی روزمره پیوند دهیم
نمایندگان لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی را اصلاح کردند
درگذشت «پیرمرد بزرگ» آثار علمی تخیلی
شرح افکار سینوی در انجمن آثار مفاخر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت 15:122017-08-22اقتصادي

بررسی آثار مخرب امواج الکترومغناطیس روی باروری


طی چند سال گذشته به دلیل ورود ابزارهای الکترونیکی به زندگی روزمره ی انسان ها و کاربردهای گسترده ای که در ارتباطات، انتقال داده ها، صنعت و سیستم های وایرلس دارند، - منابع جدیدی از امواج الکترومغناطیسی (ELF-EMF) و تابش های مایکروویو رادیوفرکانسی (RFR) بوجود آمده اند که دسته ی جدیدی از الاینده ها و افزایش نگرانی ها در مورد اثرات تابش های الکترومغناطیسی بر روی سیستم های بیولوژیکی را بوجود آورده اند.

میدان های الکترومغناطیسی و تابش های با فرکانس رادیویی با بافتهای بدن انسان برهمکنش دارند و می توانند اث زمانی که یک جسم بیولوژیک با رسانایی محدود در معرض EMF قرار می گیرد این امواج باعث القای میدان های الکتریکی و جریانهای الکتریکی حلقه ای می شوند که با جریانها و ولتاژهای درونزا رقابت میکنند.

که این امر باعث به هم خوردن تعادل فیزیولوژیکی درون بدن می شود.

عمق نفوذ به فرکانس و خاصیت الکتریکی آن قسمت از بدن که در مقابل این میدان ها قرار گرفته است، بستگی دارد.

اگر چگالی جریان از یک حدی بیشتر شود تحریک ماهیچه ها و اعصاب اتفاق می افتد.

مد برهمکنشی تابشهای غیریونیزه کننده ( تابش هایی که منجر به یونیزه شدن ماده ی هدف نمی شوند) با سیستم های بیولوژیکی به دو بخش تقسیم می شوند: ELF یا فرکانس های بسیار پایین و رادیو فرکانسی/ مایکروویو.

عوارض امواج الکترومغناطیس تا زمانی که مولفه ی مغناطیسی میدان های الکترومغناطیس مد نظر باشد تراوایی مغناطیسی بسیاری از مواد بیولوژیکی تقریبا برابر با تراوایی مغناطیسی فضای آزاد می باشد که نشان می دهد میدان داخلی می تواند با میدان خارجی برابر باشد تنها استثنا آن مواد بیولوژیکی هستند که در داخل خود ذرات مغناطیسی دارند.

یک میدان مغناطیسی متغیر با زمان می-تواند باعث القای جریان های الکتریکی در داخل اجسام رسانا شود بنابراین همه ی مدهای برهمکنشی میدان های الکتریکی متغیر با مواد زنده، می توانند با اعمال میدان های متغییر مغناطیسی اتفاق بیافتند.

مطابق قانون الکترومغناطیسی فارادی، شار مغناطیسی متغیر با زمان منجر به القای میدان الکتریکی می شود که باعث ایجاد اختلاف پتانسیل و شارش جریان ادی (Eddy Current) در مسیرهای رسانای در دسترس می شود.

بنابراین منابعی که میدان-های الکتریکی و مغناطیسی فرکانس پایین تولید می کنند منجر به تولید میدان الکتریکی قابل توجهی با استفاده از مکانیسم القای مغناطیسی در داخل بافت ها می شوند.

اسپرم مردان حتی با تابش امواج تلفن همراه با شدت کم، در گستره ی 20.

07 µw/m2 تا 0.

00034 تخریب می شوند.

سیل گسترده ای از مطالعات جدید در مورد امواج الکترومغناطیس، تخریب اسپرم در انسان ها و حیوانات را گزارش کرده اند که نگرانی-های زیادی را در مورد ناباروری، تولید مثل و سلامت فرزند (نوجهش های غیر قابل ترمیم) بوجود آورده اند.

استفاده از تلفن همراه با کاهش تعداد، تحرک و زیست پذیری اسپرم و القای تغییرات پاتولوژی در اسپرم و مورفولوژی بیضه ها، نازایی را در مردان به شدت افزایش می دهند.

فرایند تشکیل نطفه یک فرایند پیچیده و تحت تاثیر ژن ها و هورمون های زیادی می باشد که در بیضه اتفاق می افتد و ممکن است در معرض فرکانس های میکروموج خاصی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند باشد.

سطح تابش امواج در این آزمایشات، مشابه استفاده معمول از تلفن همراه بسته شده در کمربند یا قرار گرفته در جیب شلوار یا استفاده از لپ تاپ وایرلس است.

اثر امواج تلفن همراه روی اسپرم و دستگاه تولید مثل مردان و زنان، هم گرمایی و هم غیر گرمایی است.

انتقال انرژی توسط میدان الکترومغناطیس در فرکانس رادیویی سبب ایجاد گرمای موضعی و شدید روی دستگاه تناسلی می شود که اثر غیر قابل جبرانی بر کیفیت اسپرم می گذارد.

تنش اکسنده (Oxidative Stress) و فعالیت رادیکال آزاد تولید شده توسط امواج الکترومغناطیس، مسئول مستقیم آسیب به باروری و تولید مثل هستند.

قرارگیری در معرض امواج تلفن همراه یا دستگاه وایرلس با القای رادیکال آزاد و آنزیم های آبکافتی توسط یک فعل و انفعال بیوشیمی، تغییرات و اثرات جانبی ناگواری را در هورمون حیاتی دستگاه تولید مثل مردان و زنان ایجاد می کنند که باعث تخریب کلی DNA می شود.

این اثرات به طور کلی باعث کاهش تحرک اسپرم، آسیب به مورفولوژی و قابلیت زنده ماندن اسپرم می شوند و نقش مهمی را در ناباروری مردان ایفا می کنند.

بیشتر مطالعات در مورد ناباروری و تولید مثل روی مردان صورت گرفته است.

اما امواج الکترومغناطیس روی باروری زنان نیز اثرات نامطلوبی را بر جای می گذارد.

انقباض، نازک شدن غشای پلاسما و مرگ سلولی تخمک، همچنین افزایش تعداد ماکروفاژها (گلبول های سفید بیگانه ستیز) در یاخته های اتوفاژی در سلول های گرانولی و تخمدانی باعث مرگ سلولی بافت های بنیادی در غشاهای رحمی و مجرایی نتیجه تحقیقات محققان در مورد امواج الکترومغناطیس روی زنان است.

از سوی دیگر قرارگیری در معرض امواج الکترومغناطیس باعث افزایش استرس و در نتیجه دو برابر شدن افزایش ریسک باروری و طولانی تر شدن آغاز زمان باروری می شود.

محققان دریافتند که زنانی با سطح آلفا-آمیلاز (آنزیم بزاقی در دهان که به هضم کربوهیدرات کمک می کند و با سیستم استرس بدن در ارتباط است) بالاتر، 29% احتمال باروری کمتری نسبت به زنانی با سطح آنزیم کمتر دارند.

قابل ذکر است که این آنزیم بزاقی در زنانی که در معرض امواج الکترومغناطیس هستند تا 2 برابر بیشتر ترشح می شود.

AMARA و همکارانش در سال 2006 نشان دادند که موشهای نر بالغ که در معرض این میدانها قرار گرفته اند (یک ساعت در روز و به مدت 30 روز، mT 128) کاهشی در سطح تستسترون و القای اکسیداسیون DNA آنها دیده شده است البته قرارگیری در معرض این میدان ها نتوانست نطفه زایی در بیضه ی موشها را تغییر دهد.

یک آزمایش مشابه توسط HONG و همکارانش (2005) نشان داد که امواج الکترومغناطیسی با فرکانس Hz 50 (به مدت 4هفته، mT 0.

2 یا 6.

4 mT)ممکن است شکستن رشته ی DNA در سلولهای بیضه و تراکم کروماتین(رنگینه) اسپرم را در موشها القا کند.

Nakamura و همکارانش در سال 2000 نشان دادند که قرارگرفتن در معرض امواج مایکروویو پیوسته با طول موج GHz 2.

45 با چگالی انرژی mW/cm2 2 و به مدت 90 دقیقه جریان خونی رحمی وابسته به جفت را کاهش و پروژسترون را در موش های باردار افزایش داد.

Gutschi و همکارانش بر روری اسپرم های انسانی که از 2110 بیماری که از سال 1993 تا 2007 به کلینیک او مراجعه کرده بودند مطالعاتی انجام دادند.

آنالیز نطفه بر روی تمام بیماران صورت گرفت و تستسترون سرم (T) هورمون محرک فولیکول (FSH) هورمون Luteinising(LH) و پرولاکتین(PRL) از همه ی بیماران گرفته شد و همچنین اطلاعات لازم برای میزان استفاده ی هرکدام از بیماران از تلفن همراهشان جمع آوری شد و به دو گروه کسانی که از تلفن همراه استفاده می کردد و کسانی که استفاده نمی کردند تقسیم بندی شدند .

مشاهده شد که گروهی که از تلفن همراه استفاده می کردند میزان T بسیار بالا و میزان LH پایین تری نسبت به گروهی که از تلفن همراه استفاده نمی کردند داشتند.

ولی تاثیر بخصوصی بر روی PRL و FSH آنها دیده نشد این گروه تحقیقاتی نتیجه گرفتند که استفاده از تلفن همراه تاثیر بدی بر روی کیفیت اسپرم ها در مردان دارد.

همچنین Yan و همکارانش نیز در سال 2007 تاثیر تابش های ناشی از تلفن همراه را بر روی تحرک اسپرم ها در موش ها یی مطالعه کردند که 18 ماه بطور روزانه و در دو نوبت به مدت 3 ساعت در معرض این امواج قرار گرفته بودند.

این محققان نهایتا نتیجه گرفتند که مرگ سلولی اسپرم در این موشها بسیار بیشتر شده است.

با توجه به اینکه در سال های اخیر سوالات زیادی در مورد عواقب استفاده از تلفن همراه و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض امواج آن مطرح می شود گروه های متعددی بررسی این عوامل را در دستور کار خود قرار داده اند.

نگرانی ها در مورد اثرات مخرب امواج الکترومغناطیس بر روی قدرت باروری انسان بسیاری از محققین را بر آن داشته است تا بدنبال راهکارهای مناسبی برای کاهش اثرات این امواج باشند.

در همین راستا، در مقاله حاضر با بهره گیری از فناوری نانو سعی در کاهش برخورد این امواج با بافت های بدن داشته ایم تا از برهمکنش این امواج با اندام و بافت های بدن خصوصا اندام تولید مثل جلوگیری نماییم.

نتایج حاکی از آن بودند که با بکارگیری این محصولات نانو که شامل لباس بارداری، لباس زیر مردان برای پوشش اندام تولید مثل است توانستیم تا 99 درصد از برخورد امواج الکترومغناطیس با بدن جلوگیری نماییم.

منبع: Jitendra Behari, Paulraj Rajamani, Electromagnetic Field Exposure Effects (ELF-EMF and RFR) on Fertility and Reproduction, BioInitiative Working Group, 2012.


کلید واژه ها: الکتریکی - تابش - رادیو - انتقال داده - تولید - انسان - تلفن همراه - بدن انسان - بافت - انسان ها - وایرلس - افزایش - انتقال - خوردن - اعصاب - قانون - عوارض - زندگی - اسپرم - همراه - مردان - تخریب - نشان - صنعت - تلفن - آزاد - ماده - هایی

آخرین اخبار سرویس:
اجرای طرح "کاداستر" در اراضی مرند موجب استفاده صحیح از منابع آبی می شود

اولویت استخدام با نیروهای بومی است

قیمت نفت در بالاترین نرخ

10 کار مهم برای آماده سازی خانه در فصل پاییز

استخدام کارشناس فروش،کارمند اداری در شرکت میلان رادنقش

بانک مرکزی: سامانه وام ازدواج مجدداً فعال شد

تشکیل دبیرخانه کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس برای پیگیری 12 مسئله مهم

معرفی پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری نیمه اول 1396

سپرده گذاران «افضل توس» بخوانند

دلایل گسترش نیافتن کارت های شهروندی در ایران

راه اندازی کارگاه تولیدی در کازرون

صادرات نفت ایران موقتا محدود می شود/توقف واردات بنزین تا سال آینده

مجوز احداث شهر فرودگاهی اهواز صادر شد

بازگشت آخرین گروه از حجاج ایرانی به کشور

میزان مشارکت در همه پرسی کردستان به 76 درصد رسید

بی اطلاعی اصناف از تصمیم دقیقه 90 شریعتمداری!

تشریح روبط اقتصادی ایران و قزاقستان/ قزاق ها برای توسعه تجارت به ایران می آیند

توسعه بازار فناوری اطلاعات، جبهه مقابل اقتصاد نفتی

صدور مجوز دومین شهر فرودگاهی کشور

افزایش قیمت 35 ارز بانکی در سوم مهر

جزییات کشف جدیدترین محموله ارز قاچاق/109 هزار دلار استرالیا

آرین موتور، رتبه اول رضایت مندی مشتریان را کسب کرد

گزارش تصویری؛ درگاه امن پرداخت

کاهش برداشت لیمو در گچساران

تقلای دلار در مرز روانی 3900تومان/تقاضاهایی که نگاه افزایشی دربازارارز را تقویت می کند

آغاز برداشت نارنگی ژاپنی در بابلسر

پرداخت 70 درصدی مطالبات گندم کاران

روسیه سیبری را از دست خواهد داد

استخدام مدیر تحقیق و توسعه(رشته صنایع غذایی)در شرکت تولیدی/البرز

هدایت سرمایه های بخش خصوصی به سمت پروژه های عمرانی در آلمان

امکان پرداخت فرد به فرد در پیام رسان "بله "

برگه فروشی برخی آزمایشگاه های تایید بتن

رشد 15 درصدی معاملات مسکن در مرداد امسال نسبت به سال گذشته

توزیع 1650 تن برنج در میان 10 هزار هیئت مذهبی استان تهران

عرضه سهام کرمان خودرو در روزهای آتی بیشتر می شود

مرز ترکیه با اقلیم کردستان بسته شد/ترددکامیون های ترک ازخاک ایران

مهلت تسویه باقیمانده بدهی اقساط سهام عدالت تمدید شد

4800 گردشگر خارجی از جاذبه های طبیعی چهارمحال وبختیاری دیدن کردند

فقیرترین شهرستان های استان تهران کدامند؟

وزارت رفاه: کودکان کار و خیابان باید از شمول طرح فعلی جمع آوری متکدیان خارج شوند

استخدام کارشناس نرم افزار،کارمند فروش در شرکت حوزه نفت و گاز

سری نخست چری تیگو 7 در سرتاسر کشور به مشتریان تحویل داده شد

بیمه نامه شخص ثالث باید کد یکتا داشته باشد

انتقال مبلغ چک با نرم افزارهای موبایلی

پلمپ چاه های غیرمجاز در تهران

داتیس خودرو، به عرصه تولیدکنندگان خودرو می پیوندد

اجرای طرح آمایش اتباع خارجی

راه اندازی واحد تولیدی کاغذ در راستای اقتصاد مقاومتی در میبد

آغاز به کار نخستین نیروگاه اتمی امارات در سال 2018

انسداد 451 حلقه چاه غیرمجاز استان تهران در نیمه نخست امسال/ 16 میلیون مترمکعب صرفه جویی آب با انسداد چاه های متخلف

کاهش 4،3 درصدی نرخ بیکاری در خراسان رضوی

­معامله بیش از80 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

تولید بیش از 2 هزار تن عسل در استان همدان +گزارش

کاهش 4،3 درصدی نرخ بیکاری در خراسان رضوی

آگهی های استخدام استان تهران | دوشنبه 3 مهر 96

قایق لوکس 60 میلیارد تومانی پورشه چه امکاناتی دارد؟

"فناوری بلاک چین" به کمک مبادلات بین المللی می آید

استخدام بازاریاب حقوق ثابت،پورسانت،بیمه درشرکت دایا در کرمانشاه

چرا به سامانه صراف الکترونیک نیاز داریم؟

کارخانه کنستانتره آهن با سرمایه گذاری مشترک ایران و چین در استان هرمزگان احداث می شود

بالاترین میزان اجاره بهای جهان در ایران

حضور 16 واحد تولیدی قزوین در نمایشگاه ایران پلاست

اقلام مورد نیاز هیئت های مذهبی استان تأمین می شود

قیمت نفت به بالاترین نرخ در 8 ماه گذشته رسید

آغاز کشت پاییزه محصولات کشاورزی در لرستان

بازار با ارز مداخله ای مدیریت می شود

پرداخت تسهیلات تا سقف 200 میلیون تومان +فیلم

ناوگان نفتکش ایران 2 گواهینامه جدید بین المللی دریافت کرد

حضور 16 واحد تولیدی قزوین در نمایشگاه ایران پلاست

قیمت دلار صعودی شد/ ریزش قیمت طلا در بازار

گفت و گوی خودروپلاس با زبده ترین مالخر لاستیک / رمز و راز لاستیک های سرقتی

نظارتی بر فعالیت تعمیرکاران نیست

قیمت گذاری34 درصد بنگاه های دولتی در دولت یازدهم

استفاده از خودروهای برقی در نیویورک آسان تر می شود

نماینده سازمان خدمات شهری شهرداری تهران: جمع آوری 352 کودک کار تا روز گذشته/ با پدیده زباله دزدی در شهر مواجه هستیم

مناسب ترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

دبیر کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری: حق مدارانه با کودکان رفتار نمی شود

برگزاری چهارمین کنفرانس ملی مهندسی برق در اسفندماه

مدار بازار طلا و ارز صعودی شد

بهره برداری از بزرگترین کارگاه تولیدی پوشاک شمالغرب کشور با حضور مشاور رییس جمهوری

استخدام ویزیتور،باحقوق ثابت،پورسانت در شرکت پخش ارمین

1000 تومانی جدید اول شد

بهترین اسکناس معرفی شد

اختصاص 100 میلیارد تومان برای گندمکاران

اصول ایمنی در تونل چری کوهرنگ رعایت نشده است

خودروی خورشیدی با مصرفی برابر با دستگاه توستر

در هیچ دوره ای محصولات ما صرفاً تنقلات محسوب نشده است

صندوق کارآفرینی ایثارگران تا سقف 200 میلیون تومان وام می دهد+فیلم

سفارش 20 میلیون یورویی صنعت پوشاک کشور از برندهای خارجی

احیا بام کاروانسرای تاریخی وزیر

ضرورت حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی/منافع حذف صفر از اسکناس ها

مذاکره رو در روی فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا در اتاق بازرگانی تهران

لحظه به لحظه با همه پرسی اقلیم کردستان؛ اردوغان: مرزهای خودمان با شمال عراق را به طور کامل خواهیم بست/ توزیع برگه های تقلبی در همه پرسی/ هجوم مردم به فروشگاه های مواد غذایی؛ بحران سوخت و افزایش قیمت ها +عکس

معاملات ­بورس ؛ فلزات اساسی، خودرو و شیمیایی ها در صدر

یک مقام علمی: سالیانه حدود 90میلیون مترمکعب بتن در کشور مصرف می شود

پایان مرمت بام بازار تاریخی قیصریه قزوین

یک میلیارد ریال کالای قاچاق در قزوین

توزیع سود سهام عدالت در دستور کار امروز شورای اصل 44 نبود/ صدور مجوز توزیع سود در اسفند ماه پارسال

تخم مرغ در صدر گرانی/ برنج ایرانی گران و خارجی ارزان شد

راهنمای کامل خرید سیستم صوتی متناسب با هر بودجه ای

جمع آوری352کودک کار وخیابان تادیروز/اجرای طرح بادستورشخص فرماندار

70 درصد مطالبات گندم کاران پرداخت شد

قطعی شدن کاهش نرخ سود بانکی در سال 96

تاکید ایران و اندونزی بر توسعه روابط با توجه به پتانسیل ها

مهلت پرداخت بدهی مشمولان سهام عدالت یک ماه دیگر تمدید شد

مشوق کارفرمایی برای شغل اولی ها/ارائه تسهیلات اشتغال با نرخ15درصد

تکلیف بیمه ای کارفرما در قبال کارگر

بازدید از موزه های تهران پنجم مهر رایگان است

مدار بازار طلا و ارز صعودی شد/ بازگشت دلار به کانال 3900 تومان

ضرورت حذف صفر ها و تغییر واحد پول ملی

دلار گران شد/خریداران خودرو برلیانس بخوانند/ثبات قیمت سکه در بازار

سپرده گذاران «افضل توس» بخوانند

ماندگاری فرآورده های نفتی در گمرکات صفر شد

عامل گرانی برنج معرفی شد

افتتاح چهار طرح عمرانی در شهرستان میانه

تحقق اهداف معدنی برنامه ششم توسعه، نیازمند رشد 15 درصدی سرمایه گذاری

شرایط جدید وام مسکن برای خانه دار شدن

صبحگاه مشترک در شهرستان های ملایر ، رزن و تویسرکان

بازدید از موزه های تهران پنجم مهر رایگان است

داتیس خودرو، به عرصه تولید کنندگان خودرو می پیوندد

آغاز پرداخت سپرده های تعاونی منحله افضل توس

451 چاه آب غیرمجاز مسدود شد

64 میلیون تومان به مددجویان کمیته امداد کاشان اختصاص یافت

باغ قاجاری منشی باشی شیراز در دست مرمت

معاون وزیر علوم: به لحاظ سرعت رشد علمی، رتبه اول دنیا را داریم

احتمال گران شدن بنزین قوت گرفت

بهره برداری از 8 طرح مرمت قنوات در نهبندان

تصفیه خانه اضطراری 10 هزار متر مکعبی اروند کنار وارد مدار شد

افتتاح چهار طرح عمرانی در شهرستان میانه

سامانه وام ازدواج باز شد

باغ قاجاری منشی باشی شیراز در دست مرمت

بهره برداری از 8 طرح مرمت قنوات در نهبندان

گودبرداری های عمیق مگامال ها عاملی برای فرونشست زمین

جمع آوری امضا برای رفع ممنوعیت فعالیت اوبر در لندن

علت «ارزی» توقف ثبت سفارش خودرو اعلام شد

توزیع سود سهام عدالت فعلا منتفی شد

چگونه «محصولات ارگانیک» را بشناسیم

طرح "احسان حسینی" ویژه محرم و صفر در چهارمحال و بختیاری اجرا می شود

1000 تومانی جدید اول شد

تجهیز 140 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان به سیستم آبیاری نوین

8000 تومان افزایش برای هر گرم طلا

رییس انجمن بتن ایران در پاسخ به فارس مطرح کرد کیفیت پایین ساخت وساز و بتن برخی پروژه های مسکن مهر

بیش از 186 هزار تن شیرخام در استان همدان تولید شده است

تشریح روبط اقتصادی ایران و قزاقستان/ قزاق ها برای توسعه تجارت به ایران می آیند

تولید سالانه بیش از هزارو 960تن عسل در استان

ترامپ، جمهوری خواهان را پایین کشید (+فیلم)

سنگ آهن به تعطیلات رفت

آغاز ساماندهی وآسفالت ورودی میبد از کنارگذرغربی

آغاز تولید BP در میدان گازی خزای عمان

توافق خانه معدن و وزارت کشور برای توسعه معدن

تخم مرغ در صدر گرانی/ برنج ایرانی گران و خارجی ارزان شد

81 درصد از اراضی کشاورزی استان همدان تحت سیستم نوین آبیاری است

سازمان نظام مهندسی در حوزه تولید بتن کوتاهی می کند

نرخ کرایه اتوبوس در ورامین 15 درصد افزایش یافت

پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در استان بوشهر تا 200 میلیون ریال افزایش می یابد

سازماندهی امکانات سوخت رسانی به زائران اربعین حسینی در مسیرهای منتهی به پایانه چذابه

سپرده گذاران افضل توس بخوانند

بافت تاریخی طهران قدیم در محدوده حصار ناصری احیاء می شود

دلالان در کمین سپرده های مردم

شاخص بورس 71 واحد افت کرد

کشف 11 تن چوب جنگلی قاچاق در هرمزگان

دلار گران شد/خریداران خودرو برلیانس بخوانند/ثبات قیمت سکه در بازار

کارخانه کنستانتره آهن با سرمایه گذاری مشترک ایران و چین احداث می شود

قیمت بلیت پرواز "تهران ـ یاسوج" گران شد

70 درصد ادارات بیرجند ایمنی مطلوب ندارند

سپرده گذاران «افضل توس» بخوانند

راشاتودی: گازپروم روسیه جای اگزون موبیل آمریکا را به عنوان بزرگترین شرکت انرژی جهان گرفت

خطوط اعتباری تبدیل به بدهی خارجی نشوند

بالا رفتن نرخ خودروهای داخلی

اختصاص یک میلیارد تومان برای ثبت و تعیین عرصه و حریم آثار تاریخی خوزستان

از مردم استان به خاطر مصرف بهینه آب و برق در فصل تابستان تقدیر می کنم

مشاور رییس جمهوری کلنگ آشیانه هواپیمای تجاری فرودگاه ماکو را برزمین زد

ای بی سی نیوز: ترامپ به دنبال افزایش قدرت خود با به وجود آوردن شکاف است

غیرمجازهای تهران پلمپ شدند

کمک یک میلیارد تومانی بانوی سیرجانی به مجمع خیران سلامت

افزایش داد و ستد کودک در مشهد

آیا زن می تواند مبلغ یارانه را از شوهر خود مطالبه کند؟

خودروی جدید سوزوکی(+عکس)

افزایش کشیدن سگرت در میان دختران ایرانی

آمار مصرف بنزین در نیمه نخست امسال اعلام شد

استخدام بازاریاب بهداشتی کار / تبریز

6 هزار فرآورده خونی پلاسما از استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

چه چیزی کارگران آذر آب و هپکو را به اعتراض خیابانی واداشت

امضای قرارداد 1 میلیون یورویی تولید پوشاک ایرانی با یک شرکت ترکیه ای

حمایت 1066 میلیاردریالی دولت از شهرداری های استان/ دولت بدهی های خود به شهرداری ها را تسویه کرد

فعالیت های مرمتی بازار تبریز با مشارکت بازاریان انجام می شود

گوشت، برنج و لبنیات چقدر گران شد؟

بانک آینده اعلام کرد پرداخت سپرده های تعاونی منحله افصل توس تا سقف 30 میلیون ریال

36 هزار واحد مسکن مهر در استان مرکزی تحویل داده شد

تازه ترین خبر از پژو 2008

وزارت راه شهرسازی مجوز شهر فرودگاهی اهواز را صادر کرد

افتتاح مینی پالایشگاه منطقه ویژه اسلام آبادغرب

جلوگیری از برداشت 16 میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی

شرکت ملی نفت و شرکت انرژی دانا تفاهمنامه همکاری امضا کردند

هوشمند سازی واردات با فرآیندهای فعلی امکان پذیر نیست

تکمیل پروژه های راهسازی بدون اعتبار با مشکل جدی مواجه می شود

سازماندهی امکانات سوخت رسانی به زائران اربعین حسینی در مسیرهای منتهی به پایانه چذابه

مهلت پرداخت بدهی مشمولان سهام عدالت یک ماه دیگر تمدید شد

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل،مهندس فروش،مهندس پروژه

سد معبر در گرمی مغان مشکل ساز شده است

بررسی آثار مخرب امواج الکترومغناطیس روی باروری

بررسی آثار مخرب امواج الکترومغناطیس روی باروری