مطالب مرتبط:
برگزاری مسابقات دوچرخه سواری لیگ دسته یک جاده مردان کشور در نهاوند
مرگ روزانه 45 نفر در تصادفات جاده ای کشور
مرگ روزانه 45 نفر در تصادفات جاده ای کشور
وزیر کشور: 97 % پناهندگان افغانستانی در ایران زندگی می کنند
وزیر کشور: 97 % پناهندگان افغان در ایران زندگی می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت 08:322017-08-22اقتصادي

جاده ی پر پیچ و خم گسترش بیمه های زندگی در کشور


در مباحث مربوط به گسترش بیمه در ایران، همواره یکی از عوامل مهم و تعیین کننده عدم توسعه این صنعت، توسعه نیافتن بیمه های زندگی عنوان می شود.

- میهن امروز"- مرکز پژوهشی آرا در گزارش " چالش های صنعت بیمه در ایران " که توسط اندیشکده سرآمد گردآوری شده است به بررسی چالش های بیمه در این کشور، می پردازد.

در این گزارش راهبردی آمده است: هم اکنون تعداد 30 شرکت بیمه مستقیم و اتکایی همراه با یک نهاد نظارتی در بازار بیمه (اعم از سرزمین اصلی و مناطق آزاد) فعالیت می کنند.

با نگاهی گذرا به آمار و ارقام مربوط به عملکرد صنعت بیمه مانند میزان حق بیمه تولیدشده، ترکیب پرتفوی و سایر شاخص هایی که بر اساس آن ها سطح پیشرفت صنعت بیمه کشورها، اندازه گیری و با یکدیگر مقایسه می شود، درمی یابیم که صنعت بیمه کشورمان از ظرفیت های موجود، بهره برداری کافی نکرده است و جایگاه مناسبی در بازارهای منطقه ای و بین المللی بیمه ندارد.

بر اساس گزارش های آماری بین المللی در سال 2014 میلادی، حجم حق بیمه تولیدی در جهان، معادل 4778248 میلیون دلار (آمریکا) بوده است که کشور ما با تولید حق بیمه ای معادل 7458 میلیون دلار به اندازه 16/0 درصد در تولید حق بیمه جهانی، نقش داشته و ازاین جهت در رده 45 جهان، بعد از کشورهای سنگاپور با رتبه 26، تایلند با رتبه 31، مالزی با رتبه 34، اندونزی با رتبه 36، ترکیه با رتبه 39، امارات متحده عربی با رتبه 42 و عربستان سعودی با رتبه 43 قرار گرفته است.

کل حق بیمه های زندگیِ جهان نیز معادل 2654549 میلیون دلار (آمریکا) بوده است که ایران با تولید حق بیمه ای معادل 721 میلیون دلار به اندازه 03/0 درصد در تولید حق بیمه های زندگی در جهان نقش داشته و ازاین جهت در رده 57 جهان، بعد از کشورهای سنگاپور با رتبه 25، تایلند با رتبه 26، مالزی با رتبه 30، اندونزی با رتبه 31، امارات متحده عربی با رتبه 43، ترکیه با رتبه 47 و پاکستان با رتبه 51 گرفته است.

ضریب نفوذ بیمه در این سال برای ایران 9/1 برای کل حق بیمه ها و به‎تفکیک،7/1 برای بیمه های غیر زندگی و 2/0 برای بیمه های زندگی بوده است که در میان کشورهای جهان در رتبه 62 قرارگرفته است.

بر اساس آمارهای موجود، حق بیمه تولیدی در کشور ما از رقم 4 تریلیون و 63 میلیارد ریال در سال 1379 که تمام آن توسط بیمه های دولتی حاصل شده، به 59 تریلیون و 135 میلیارد و 947 میلیون ریال در سال 1389 رسیده که این تغییر، مبیّن افزایشی هزار و 400 درصدی است.

این رشد را باید مدیون دو عامل مهم دانست: اول، خصوصی سازی در صنعت بیمه که اگرچه ایرادهایی دارد اما نمی توان از اثرات ساختاری آن به ویژه در حوزه رقابت غافل بود.

به علاوه تعداد بیمه نامه های صادرشده در سال 1379 برابر 7 میلیون و 979 هزار و 814 فقره بوده که تمام آن را بیمه های دولتی صادر کرده بودند اما در سال 1389 این رقم، چهار برابر شده و به 32 میلیون و 556 هزار و 816 فقره رسیده که خوب است بدانید 50 درصد این تعداد را بیمه های خصوصی صادر کرده اند.

موضوع دوم، خسارت هاست.

در بخش خسارت ها نیز بخش خصوصیی بیمه بسیار فعال و تأثیرگذار بوده و است.

آمارها نشان می دهند که رقم خسارت ها در سال 1379 برابر با 2 تریلیون و 463 میلیارد و 800 میلیون ریال بوده که بالطبع تمام آن را بخش دولتی پرداخت کرده است.

این رقم، ده سال بعد به 38 تریلیون و 867 میلیارد و 629 میلیون ریال رسیده که در حدود 50 درصد آن توسط بیمه های خصوصی پرداخت شده است.

به عبارت دیگر، از گذشته تاکنون پوششِ بخشِ قابل توجهی از ریسک های موجود بر دوش بخش خصوصی کشور بوده است.

در میان رشته های بیمه ای، بالاترین سهم به شخص ثالث اختصاص دارد که مجموع سهم آن با دو رشته حوادث راننده و بدنه اتومبیل که هرسه اختصاص به اتومبیل دارند، نزدیک 58 % درصد است و سایر 12 رشته بیمه ای دیگر فقط 42% سهم حق بیمه دریافتیِ صنعت بیمه کشور را در دوره بررسی شده به خود اختصاص داده اند.

یکی از نکات جالب، سهم پایین بیمه های زندگی در ایران است که این امر، شرکت های بیمه را در امور سرمایه گذاری دچار ریسک بالایی نموده است؛ چراکه در بیمه های زندگی، بیمه گر با توجه به تعهداتی که متحمل شده است، می تواند حق بیمه دریافتی بیمه گذار را به سرمایه گذاری در امور مناسب ببرد و برای آن برنامه ریزی کند؛ درحالی که در سایر رشته های بیمه ای که ماهیت غرامتی دارند، بیمه گر به محض وقوع خسارت بر بیمه گذار، بایستی خسارت آن را پرداخت کند و چون احتمال وقوع خسارت از قبل معلوم نیست؛ بنابراین وجوهی که با عنوان حق بیمه در رشته های غیرزندگی توسط بیمه گر دریافت می شود، عموماً در سرمایه گذاری های کوتاه مدت و با بازدهی پایین استفاده می شودد.

یکی دیگر از مواردی که می توان به آن اشاره کرد و آن هم به مثابه مورد قبلی یکی از مشکلات صنعت بیمه کشور تلقی می شود، سهم 42% رشته شخص ثالث است که به صورت اجباری است و تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوریِ زمینی مکلف به خرید بیمه نامه شخص ثالث هستند؛ به طوری که بر اساس ماده یک قانون بیمه اجباری، مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث، مصوب 26/4/1347 و اصلاحیه مترتب بر آن در تاریخ 31/2/1387، کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی اعم از این که اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند، مکلف اند وسایل نقلیه مذکور را- در قبال خسارت بدنی و مالی که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور یا یدک و تریلر متصل به آن ها یا محموله های آن ها به اشخاص ثالث وارد می شود،- نزد یکی از شرکت های بیمه که مجوز فعالیت در این رشته را از بیمه مرکزی ایران داشته باشد، بیمه نمایند.

بالا بودن سهم رشته اجباری شخص ثالث در صنعت بیمه کشور، نشان دهنده نگرش جامعه به بیمه به عنوان یک هزینه شاید اضافی باشد، نگرشی که مانع توسعه و نفوذ بیمه در جامعه ایران، متناسب با متوسط جهانی، شده است.

در چنین شرایطی می توان گفت مادامی که سهم شخص ثالث در صنعت بیمه کشور بالای 40% باشد، موفقیت شرکت های جدید بیمه ای زمانی ایجاد می شود که با معرفی محصولات جدید از ظرفیت بالقوه موجود استفاده کنند و ضمن آن‎که سهم بازاری خود را در کشور افزایش می دهند، شاخص های بیمه ای همانند ضریب نفوذ بیمه را هم ارتقا بخشند.

تا خردادماه 1392 ، تعداد 27 شرکت بیمه بازرگانی با مجوز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بیمه ی کشور فعالیت داشتند که یکی از آن ها شرکت دولتی)بیمه ایران) و بقیه شرکت ها، غیردولتی هستند.

از میان شرکت های ذکرشده،دو شرکت، صرفاً در زمینه بیمه های اتکایی و دو شرکت هم در حوزه پی.

اند.

آی فعالیت می کنند و بقیه آن ها، شرکت های بیمه مستقیم هستند.

در صنعت بیمه، نزدیک به 89 هزار نفر فعالیت داشتند که حدود 17.

6 هزار نفر آن ها کارکنان شرکت ها و بقیه در شبکه فروش و خدمت رسانی شاغل بودند.

علاوه بر این، حدود 31 هزار نفر نماینده بیمه عمومی، بیش از 3.

4 هزار نماینده بیمه عمر، تعداد 415 کارگزار و 175 ارزیاب خسارت بیمه ای در این صنعت مشغول به فعالیت بودند.

غالباً در بررسی وضعیت صنعت بیمه کشور، حق بیمه تولیدی، سرانه حق بیمه، ضریب نفوذ بیمه و میزان انحصار در بازار به عنوان شاخص های کلیدی بررسی می شود.

در سال 1391، طبق آمار منتشرشده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت های بیمه بازرگانی حدود 39 میلیون بیمه نامه صادر کرده اند که به تولید 131 هزار میلیارد ریال حق بیمه منجر شده است.

طبق آماری که بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است، حق بیمه سرانه بیمه های بازرگانی در سال 1391، معادل 1.

7 میلیون ریال بوده است؛ همچنین در سال 1391، ضریب نفوذ بیمه به 1.

9 درصد رسیده است.

میزان انحصار در بازار بیمه در سال 1391، بر مبنای درجه تمرکز هرفیندال- هرشمن نیز به عدد 2324 رسیده است.

طبق آمار، حق بیمه اجباری شخص ثالث در سال 1391 حدود 45 درصد کل بازار بیمه کشور را به خود اختصاص داده است.

به علاوه، سهم حق بیمه زندگی از کل پرتفوی صنعت بیمه دنیا بین 55 الی 60 درصد و در کشورهای منطقه حدود 25 درصد است.

این نسبت در ایران در سال 1391، به 7.

8 درصد رسیده است.

در مباحث مربوط به بیمه ایران، همواره یکی از عوامل مهم و تعیین کننده عدم توسعه این صنعت، توسعه نیافتن بیمه های زندگی عنوان می شود؛ البته بخش مهمی از دلایل توسعه نیافتگی این نوع از بیمه ها علاوه بر وجود سایر سازمان های بیمه گر ازجمله تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی و نبود شبکه فروش تخصصی بیمه های عمر به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور و عواملی چون بی ثباتی سیاست های پولی و مالی، تورم و افزایش مستمر قیمت های دارایی های ثابت، سطح پایین درآمد، بار تکفل و.

برمی گردد که قراردادهای بلندمدت بیمه عمر را متزلزل و نااستوار می سازد.

با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازنشریه سیگما نرخ ضریب نفوذ بیمه ایران در سال 2012 معادل 65/1% تخمین زده شده است؛ همچنین میزان نرخ ضریب نفوذ بیمه در بیمه های زندگی و غیرزندگی در ایران به‎ترتیب 52/1 و 13/0 درصد گزارش شده است که رتبه ایران بر اساس نرخ تخمین‎زده شده در جهان 66 و در قاره آسیا 16 است.

نرخ ضریب نفوذ ایران با میانگین جهانی، تفاوت چشمگیری دارد و بااین‎که همراه با رکود جهانی، متوسط نرخ ضریب نفوذ بیمه در جهان روبه‎کاهش بوده است اما نرخ ضریب نفوذ بیمه کشور روندی صعودی داشته است.

علی رغم کاهش فاصله بین ضریب نفوذ بیمه کشور و جهان، همچنان این اختلاف قابل‎ توجه است و نکته قابل توجه این که این اختلاف در بیمه های زندگی بسیار بیشتر است.

اختلاف ضریب نفوذ بیمه های غیرزندگی ایران و متوسط جهانی از 5/2 در سال 2002 به 3/1 در سال 2012 کاهش یافته است؛ درحالی که طبق نمودار 5، اختلاف ضریب نفوذ بیمه های زندگی ایران و متوسط جهانی از 86/4 در سال 2002 به 65/3 در سال 2012 کاهش یافته است که نشان می دهد تفاوت نرخ ضریب نفوذ بیمه های غیرزندگی بین ایران و جهان بسیار کمتر از تفاوت ضریب نفوذ بیمه های زندگی و کل میانگین جهانی است که علت اصلی این تفاوت را باید در عدم گسترش بیمه های زندگی در کشور جستجو کرد.

به طورکلی می توان گفت که افزایش نرخ ضریب نفوذ بیمه ای کشور از 41/1 در سال 1390 به 93/1 در سال 1391، هرچند نشان دهنده عملکرد روبه‎گسترش این صنعت است و عملکرد صنعت بیمه با توجه به رشد منفی اقتصاد ملی مطلوب بوده است اما عواملی چون افزایش حق دیه (افزایش حق بیمه ثالث) و کاهش رشد اقتصادی کشور به دلیل تحریم های اقتصادی بر افزایش نرخ ضریبِ نفوذ، اثر داشته است.

همان گونه‎که مشاهده دیدیم، اختلاف رشد حق بیمه های دریافتی در سال 1391 نسبت به مدت مشابه آن نسبت به رشد جاری تولید ملی در سال 1391 بسیار بالاست؛ ازاین رو کاهش رشد تولید ملی در مقابل افزایش رشد حق بیمه ها بر نرخ ضریب نفوذ تأثیر چشمگیری داشته است.

از دیگر یافته های این پژوهش آن است که صنعت بیمه نتوانسته از بسیاری از ظرفیت های موجود در بخش های اقتصادی، بهره برداری کند و علی رغم وجود پیشرفت های ساختاری در سال های اخیر که منجر به رفع برخی از موانع توسعه صنعت بیمه شده اما صنعت بیمه در بخش بیمه های زندگی در این سال ها عملکرد موفقیت آمیزی نداشته است.

درواقع این صنعت با بی‎تعادلی در بخش بیمه های زندگی و غیرزندگی مواجه است.

این در حالی است که بیمه های زندگی، سهم بالایی در صنعت بیمه بسیاری از کشورهای جهان دارند و سهم بیمه زندگی در دنیا حدود 58% از کل حق بیمه های دریافتی است.

موضوع دیگری که در اقتصادهای نفتی مثل اقتصاد ایران مطرح است، مسأله درآمدهای نفتی در تولید ناخالص داخلی است که عملاً نتیجه فعالیت های اقتصادی نیست و باید این مقوله در بررسی عملکرد صنعت بیمه مدنظر قرار گیرد.

بر این مبنا نرخ ضریب نفوذ بیمه در بخش غیرنفتی اقتصاد (که رقم 13/2%) است ،نشان دهنده نفوذ بالای صنعت بیمه در بخش غیرنفتی اقتصاد در مقایسه با بخش نفتی است.

این موضوع از یک سو بیانگر استفاده نکردن کافی صنایع نفت و انرژی از پوشش های بیمه ای داخلی است و از سوی دیگر نشان دهنده استفاده نکردن صنعت بیمه کشور به میزان کافی از این ظرفیت است.

نکته دیگری که در این گزارش به آن توجه شده است، بحث بیمه های اجتماعی است.

با توجه به جریان خصوصی سازی بیمه های اجتماعی در بسیاری از کشورها و ورود این بیمه ها به بیمه های زندگی و درمان و همچنین با توجه به اعداد و ارقام استخراج شده بیمه های اجتماعی در گزارش که نشانگر یک ظرفیت بزرگ بیمه ای در داخل کشور است، باید تدابیر لازم برای ورود بخشی از بیمه های اجتماعی به بخش بیمه های خصوصی (بازرگانی) صورت گیرد تا بتوان از این ظرفیت بالا نیز در ارتقای صنعت بیمه بهره جست.

بر مبنای اطلاعات به دست آمده، نرخ ضریب نفوذ خدمات بیمه ایِ ارائه شده در خارج از صنعت با عنوان بیمه های اجتماعی، برابر 65/7 % برآورد شده است که با جمع حق بیمه های اجتماعی و بازرگانی، ضریب نفوذ بیمه بازرگانی و اجتماعی برابر با 58/9 % به دست می آید.

گفتنی است که مبنای انتشار آمار و ارقام جهانی در ارتباط با بیمه های بازرگانی، آماری است که بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر ساخته است.

چنانچه تمام خدمات بیمه ای ارائه شده در کشور از سوی مراجع مختلف، جنبه حمایتی کمتری داشته و بیشتر مبتنی بر اصول بیمه های بازگانی باشند و همچنین بر مبنای قانون، تحت نظارت بیمه مرکزی قرار گیرند، می تواند در جهت حفظ منافع بیمه گذران مؤثر باشد، نظارت بر آن ها را هموارتر سازد و درنهایت ضریب نفوذ واقعی بیمه کشور را نمایان سازد.


کلید واژه ها: بیمه - رتبه - حق بیمه - کشور - تولید - امارات متحده عربی - زندگی - جهان - صنعت - ایران - بین المللی - دلار - گزارش - اندونزی - سنگاپور - میلیارد - عربستان سعودی - امارات - آمار - تایلند - درصد - کشورهای جهان - آمار و ارقام - اندازه گیری - ترکیه - بازار - توسعه - مالزی - خصوصی سازی - هایی

آخرین اخبار سرویس:
اطلاعیه جدید بانک آینده درباره تعاونی اعتبار افضل توس

500 میلیارد ریال در ایجاد آزمایشگاه های استاندارد بوشهر سرمایه گذاری شد

استخدام منشی و اپراتور لیزر الکس باتجربه در شهر تهران

استخدام کارشناس و کارشناس ارشد شیمی دارای تجربه کار

نشست مدیرکل بحران خوزستان با مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر

استخدام کارمند فروش خانم در مجموعه پارت ایران / اصفهان

استخدام مدیر فروش جهت فروش محصولات غذایی در اصفهان

استخدام پزشک عمومی آشنا به طب سنتی در شهر تهران

بیش از 2 میلیارد تومان برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در استان کرمان هزینه شده است

استخدام نیرو جهت مجتمع چاپ دیجیتال آسیا در زنجان

کمپانی هایی با بهترین عملکرد در آسیا (+عکس)

نیلی در گفتاری از ضرورت تغییر پارادایم اقتصاد سیاسی عنوان کرد زشت و زیبای اقتصاد ایران؛ از رشد قابل قبول تا 6 ابر چالش اقتصاد

استخدام سرپرستار اتاق عمل جهت بیمارستان خصوصی شهریار

استخدام کارشناس شیمی جهت کنترل کیفیت مواد پلیمری

استخدام بهیار باتجربه خانم جهت تزریقات در شهر تهران

استخدام کارشناس علوم دامی و تکنسین دامپزشکی  قزوین

بیمه درمان و تکمیلی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

جایگزین تندر 90 از روسیه می آید

نحوه محاسبه رهن و اجاره مسکن چگونه است؟

می گویند اسم سدسازی نیاورید که مافیا است/مدیر تک بعدی نمی خواهیم

تلاش برای صعود در رنکینگ جهانی تولید خودرو

آغاز مرحله اول واکسیناسیون تب برفکی در استان مرکزی

نوبخت:درآمدهای نفتی دولت یازدهم نسبت به دهم 37 درصد کاهش یافته است

وقفه ایجاد شده در تحویل محصولات مشتریان سایپا در حال برطرف شدن است

دریافت مالیات بر ارزش افزوده از بیمه تکمیلی درمان منتفی شد

پارس خودرو محصولات رنو را با گیربکس جدید عرضه می کند

پادرا؛ تبلور قدمت و قدرت

گروه خودرو سازی سایپا شاهد تحولی بزرگ و بی سابقه خواهد بود

ارتباط سایپادیزل با ولوو سوئد در بالاترین سطح همکاری قرار دارد

عدم تحویل پروژه نگهداشت «تونل نیایش» به یک شرکت در هاله ای از ابهام

همایش عاملیت های فروش قطعات سایپایدک برگزار شد

استخدام تراشکار،فرزکار ماهر در مجموعه سازی پارت سازان/مشهد

روزهای خوبی را برای سهام سایپا پیش بینی می کنیم

کاهش سود بانکی باعث گرانی مسکن می شود

زمزمه گرانی بنزین در لایحه بودجه 97

استخدام کارشناس فروش محصولات اپل استوری،کامپیوتر،برق و الکترونیک

تولید زامیاد طی دو ماه از مرز 8000 دستگاه گذشت

استخدام کارشناس منایع انسانی در شرکت صفر تا صد

استخدام طراح گرافیک در یک شرکت معتبر در قزوین

کاهش تمایل خرید موبایل در چین

گرانی مسکن با کاهش سود بانکی در راه است

گوشی های HUAWEI از خدمات VIP بهره مند می شوند

حواله های ساندرو استپ وی قابل فروش نیست + بخش نامه

مهلت تکمیل صورتحساب سهام عدالت تمدید شد + جزییات

تولید خودرو کلاس A در سایپا

تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامک های تبلیغاتی

استخدام جهت تدریس در آموزشگاه معتبر زبان در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی جهت مدرسه دخترانه در تهران

تاثیر قاچاق کالا برسلامت انسان

بارش تگرگ به اندازه گردو و سیب زمینی در اهر +عکس

استخدام نیروی مسلط به فتوشاپ یا اتوکد جهت چاپ آسیا در زنجان

رکوردشکنی نوسان سکه در شهریور ماه

استخدام گرافیست در شرکت معتبر جعبه سازی  شرق تهران

استخدام مدرس زبان های خارجی در شهر تهران

استخدام حسابدار جهت کار در هایپر مارکت در اصفهان

استخدام لیسانس صنایع غذایی یا شیمی در شرق تهران

استخدام کارمند بازرگانی خانم مسلط به ارتباطات خارجی

کاهش نرخ سودهای بانکی تنها یکی از فاکتورهای رونق تولید است

رییس هیأت مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابان در گفت وگو با فارس اعلام کرد توقف 4 ساله آخرین آیین نامه حمایت اجتماعی از کودکان کار در وزارت رفاه/ دپوی کودکان 5ساله در کارگاه های پسماند

صعود نفت در پی تهدید ترکیه برای جلوگیری از صادرات کردستان

کاهش 37 درصدی درآمدهای نفتی/افزایش سهم منابع مالیاتی در درآمدها

بازگشت کارخانه قدیمی کشور و استان به مدار تولید

­رکورد زنی مصرف برق در تابستان

عدم نظارت بر قیمت پروازهای عتبات

دستور دولت برای بررسی علت افزایش قیمت کالاهای اساسی

بازار سیاه بلیت پرواز عتبات عالیات

آخرین تحولات صنعت پتروشیمی ایران؛ از صادرات دوباره اتیلن تا فروش محصولات به روسیه و آفریقا

ایجاد اشتغال و تکمیل پروژه های نیمه تمام در اولویت استانداری کرمانشاه است

قاچاق 500 هزار تن برنج به کشور در سال 95/امسال قاچاق برنج صفر شد

استخدام کارمند اداری آقا مسلط به Office در تهران

19 تن فرآورده های دامی غیربهداشتی در خمین معدوم شد

استخدام گرافیست جهت همکاری در جزیره کیش

استخدام پیک موتوری جهت همکاری در پیتزا پیتزا  زنجان

استخدام مترجم فرم زن حرفه ای انگلیسی جهت دفتر ترجمه رسمی

حضور بنز در ایران نقطه عطف صنعت خودرو است

استخدام مهندس تعمیرات موبایل و مهندس برق و الکترونیک

استخدام کارگرانبار،آبدارچی،CNC کار در شرکت آویتا ایده پرداز

استخدام بازاریاب،باپورسانت بالا،در موسسه آموزشی امیرکبیر/هرمزگان

رییس سازمان برنامه و بودجه: سهم بودجه از نفت به 26 درصد کاهش یافت

360 مایحتاج نذورات هیات های مذهبی استان مرکزی تامین شد

رکوردشکنی نوسان سکه در شهریور ماه

شرایط بد اقتصادی ده هزار نفر از دامداران گیلان

پایانی خشک برای حوضه آبریز خزر/افت 45 درصدی بارش در حوضه های فرعی

کاهش 37 درصدی درآمدهای نفتی/افزایش سهم منابع مالیاتی در درآمدها

درآمد نفتی دولت یازدهم تا 37 درصد کاهش داشت

سامانه وام ازدواج باز شد

افزایش 14 دلاری قیمت طلای جهانی

جنجالی ترین دستمزد بازیگران ایرانی لو رفت /عکس

360 مایحتاج نذورات هیات های مذهبی استان مرکزی تامین شد

هدف اتحادیه کشوری باید رسیدگی به مشکلات نانوایان در حد کلان باشد

افزایش سفید بالک ها در فصل پاییز شیراز و تمهیدات پیشگیرانه

یک هزار و 371 تن گندم خوراکی نیز در قالب طرح قیمت تضمینی در این تالار عرضه می شود.

کاهش بودجه نهاد ریاست جمهوری/ تعدیل 1400 نیروی مازاد

استخدام حسابدار در شرکت صفر تا صد تجارت ایرانیان

اینستاگرام حالا 800 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد

کاهش سود بانکی باعث گرانی مسکن می شود

جزییات عرضه مرغ و گوشت برای هیات های عزاداری محرم

دومین شهر فرودگاهی کشور در اهواز احداث می شود

استخدام کمک حسابدار خانم مقیم کیش

سوزاندن زمین زراعتی مازندران

استخدام نیرو دارای مدرک مرتبط با برق یا الکترونیک  تهران

استخدام حسابدار با حداقل 2 سال سابقه کاری در زنجان

استخدام کارمند اداری آقا مسلط به کامپیوتر در تهران

استخدام تعدادی کارگر جهت جوشکاری در اصفهان

هشدار سالاری درباره پالادیوم

استخدام یک نفر کارمند با روابط عمومی بالا در شهر تهران

استخدام کارمند اداری جهت همکاری در شهر جدید پرند

استخدام تعدادی نیرو جهت پخش تراکت در اصفهان

کرمان موتور تخفیف ویژه النترا اتوماتیک 2018 را اعلام کرد

استخدام کارمند مسلط به زبان انگلیسی با روابط عمومی بالا

استخدام ظرف شوز و سالن کار جهت کار در کیش

ابلاغ ضوابط فعالیت بازارگاه‏ های الکترونیکی در حمل ونقل جاده ای کالا

رکوردشکنی نوسان سکه در شهریور ماه

راه اندازی واحد تولیدی کاغذ در راستای اقتصاد مقاومتی در میبد+فیلم

رشد 6 درصدی تولید جهانی فولاد

برای خرید خودروی سانگ یانگ چقدر سرمایه نیاز است؟+جدول قیمت

راه اندازی سامانه جاده ای رهگیری محموله های دام و فرآورده های دامی

­آغاز اجرای طرح های توسعه اسکله های نفتی در بندر شهید رجایی

نقش واردکنندگان در توقف ثبت سفارش

مهم ترین رویداد بین المللی بازرگانی در دومین مقصد صادراتی ایران برگزار می شود

افغانستان علاقه مند به واردات فناوری های صنعت پلاستیک از ایران است

بیش از یک میلیون گوشی شیائومی در هند طی 48 ساعت به فروش رسید

حضور بنز در ایران نقطه عطف صنعت خودرو است

استخدام تعدادی آشپر و کمک آشپز در جزیره کیش

استخدام همکار آشنا به نرم افزار و سخت افزار به صورت تمام وقت

استخدام مهندس الکترونیک جهت شرکت معتبر خارجی

استخدام کارگر ساده و ماهر جهت کناف کاری در اصفهان

جزییات شیوه جدید بودجه ریزی 97 / درآمد نفتی دولت یازدهم تا 37 درصد کاهش دارد

درآمد نفتی دولت یازدهم تا 37 درصد کاهش داشت

استخدام شاگرد آقا جهت همکاری در میوه فروشی احمدی  زنجان

استخدام تایپیست آقا مسلط به ورد در شهر تهران

استخدام تعدادی نیروی برقکار ماهر و نیمه ماهر در اصفهان

بانک اقتصادنوین با 2 بانک اروپایی قرارداد بست

استخدام صندوقدار مجرب خانم جهت فروشگاه پوشاک در تهران

نقصان تجهیزات ایمنی و اطلاعات پاشنه آشیل مدیریت بحران در استان مرکزی

اقبال عباسی به سمت سرپرستی استانداری اردبیل منصوب شد

استخدام تعدادی خانم منضبط جهت نگهداری از سالمند در تهران

مشارکت بانک ملی در آزادسازی 3زندانی معسر

یکهزار و 140 نفر تحت پوشش سواد آموزی استان مرکزی قرار گرفتند

پرداخت سپرده های افضل توس تا سقف 3 میلیون

پرداخت 110 میلیارد ریال به شهرداری و دهیاری های گچساران

عدم تحویل پروژه نگهداشت «تونل نیایش» به یک شرکت در هاله ای از ابهام

دست خصوصی ها در جیب بانک مرکزی

صادرات فرآورده های نفتی استان اصفهان به خارج از کشور

ساخت و سازهای گسترده در جنوب تهران/تناقض میان بدهی ها، 30 یا 16 هزار میلیارد تومان؟

صعود نفت در پی تهدید ترکیه برای جلوگیری از صادرات کردستان

پرداخت 57 درصد مطالبات گندمکاران استان کرمانشاه

استخدام کارگر جهت نانوایی واقع در اصفهان

استخدام کارشناس ارشد در رشته مهندسی محیط زیست

رکوردشکنی نوسان سکه در شهریور ماه

دعوت به همکاری مکانیک ماهر جهت تعمیرگاهی در قم

مدارس به کپسو ل آتش نشانی مجهز می شوند

استخدام شرکت آیدین بتن

استخدام حسابدار با سابقه در فروشگاه آنلاین چونک در تهران

نرخ بنزین در کدام کشورها زیر 2 دلار است؟

جدیدترین سخت افزار احراز هویت Yubico به بازار می آید

3 راهکار شناسایی اعتبار چک های صیادی اعلام شد

شمارش معکوس برای بازگشت رونق به بازار مسکن

استخدام کارمند تور داخلی و خارجی با سابقه در شهر تهران

استخدام نیرو جهت کار در فست فود در اصفهان

استخدام کارگر ساده جهت همکاری در فست فود  جزیره کیش

فقیرترین های استان تهران را بشناسید

استخدام بازاریاب جهت شرکت پخش مواد غذایی بهداشتی  زنجان

استخدام کارگر ماهر کارواش جهت همکاری در غرب تهران

پیک موتوری ها چقدر درآمد دارند؟

اجرای طرح احسان حسینی برا ی کمک به نیازمندان در ماه محرم و صفر

استخدام صندوقدار خانم کار در رستوران  کیش

استخدام نصاب حرفه ای تمام وقت در شهر تهران

970 میلیارد تومان در بخش شهرک صنعتی استان کرمان سرمایه گذاری شده است

استخدام کارمند امور اداری خانم جهت همکاری در جزیره کیش

استخدام تعدادی پارکبان آقا جهت پارکینگ مجتمع تجاری

نقصان تجهیزات ایمنی و اطلاعات پاشنه آشیل مدیریت بحران در استان مرکزی

پیک موتوری ها چقدر پول درمی آورند؟

یورش گریت وال به دنیای شاسی بلندهای لوکس +تصاویر

تناقض در فیش های حقوقی کارکنان شهرداری/135 هزار فیش حقوقی در ماه صادر می شود

12هزار مترمربع به فضای کتابخانه های خراسان شمالی افزوده می شود

افزایش جرم و جنایت در شهرهای بزرگ آمریکا

چک های برگشتی به ایستگاه آخر رسیدند

استخدام طراح گرافیک،طراح سه بعدی کار،ناظر چاپ در پرداز گرافیک

استخدام نقشه کش تاسیسات مکانیکی جهت همکاری پروژه ای

استخدام کارشناسی ارشد تضمین کیفیت در شرکت تولیدی در مشهد

استخدام اپراتور فرز CNC نیمه ماهر در شهر تهران

استخدام تعدادی بازاریاب جهت شرکت پخش مواد غذایی  زنجان

استخدام عکاس صنعتی مسلط به نرم افزارهای گرافیکی

استخدام فوق دیپلم مکانیک با گرایش ساخت و تولید در مشهد

واژه تقاضای سفته بازی مسکن را دولت دهم ساخت

استخدام تعدادی برقکار ماهر و نیمه ماهر در شهر تهران

ثبت 265 سرمایه گذاری خارجی در خراسان رضوی

استخدام فوق دیپلم متالوژی در یک شرکت معتبر تولیدی در مشهد

ساعت به ساعت با قیمت دلار آمریکا، یورو و درهم

اعتبار 52 میلیارد و 954 میلیون ریالی برای آبیاری تحت فشار در خنداب

استخدام کارشناس فروش جهت شرکت نوین ره آورد پژوهش فعال  زنجان

پیوستن یک پالایشگاه هندی دیگر به جمع خریداران نفت آمریکا

کاهش بودجه نهاد ریاست جمهوری /تعدیل 1400 نیروی مازاد

افزایش 95 درصدی صادرات فرآورده های نفتی استان اصفهان به خارج از کشور

افزایش دلار کاهش پوند و یورو

معجون افزایش دهنده شیر مادران

پرداخت 57 درصد مطالبات گندمکاران استان کرمانشاه

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مر کز فارس 03 / 07 / 96

اقدام خیر خواهانه زن روستایی نیک اندیش سیرجانی

جاده ی پر پیچ و خم گسترش بیمه های زندگی در کشور

جاده ی پر پیچ و خم گسترش بیمه های زندگی در کشور