مطالب مرتبط:
نظر آذری جهرمی درباره رفع فیلتر برخی سرویس ها
جانشین قائم مقام وزیر کشور: مسدود سازی ورودی سواحل کشور راه حل نیست
نظر وزیر جدید درباره رفع فیلتر توییتر
نظر وزیر جدید درباره رفع فیلتر توییتر
نظر وزیر جدید درباره رفع فیلتر توییتر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت 09:322017-08-22سياسي

تعامل، تنها راه رفع فیلتر سرویس های مسدود شده است


یکشنبه 29 مرداد محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای پست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم با 152 رأی توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

- / جهرمی در یک ماه گذشته با توجه به حاشیه هایی که به دلیل سابقه های امنیتی خود داشت روزهای پرتنش و سختی را پشت سر گذاشت.

حالا اما بعد از تمام اما و اگرها در خصوص کارنامه کاری او، قرار است به عنوان یازدهمین وزیر ارتباطات بعد از انقلاب شروع به کار کند.

جهرمی در برنامه خود که تقدیم مجلس شد اهداف مشخصی را برای انجام در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر گرفته است.

توسعه مهارت و تربیت نیروی متخصص در بخش تکنولوژی، رفع انحصار برای توسعه شبکه دسترسی، شکل گیری بازار رقابتی، شفاف سازی، مقررات زدایی و آزاد سازی رفع انحصار برای توسعه سرویس های نوین، ایجاد اشتغال و حل معضلات شرکت های نوپا و.

از جمله وعده هایی است که او قول انجام آن در وزارت ارتباطات دولت دوازدهم را داده است.

در نخستین مصاحبه ای که با جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم از او در خصوص برنامه های دقیقش برای رسیدن به این اهداف پرسیدیم که در ادامه می خوانید.

در حال حاضر نخستین خواسته کاربران اینترنت از جنابعالی به عنوان وزیر ارتباطات رفع محدودیت ها و برداشته شدن فیلترینگ از سرویس هایی مانند توییتر است.

چقدر رفع این محدودیت ها و دسترسی آزاد به اطلاعات جزو اولویت های برنامه شما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود؟ مقوله فیلترینگ براساس یک چارچوب و قانون مشخص که مصوب مجلس است در کشور اعمال و مکانیزم انجام فیلترینگ در کارگروهی که در دادستانی کل کشور است مشخص می شود.

ضمن اینکه جدا از تصمیم گیری هایی که در این خصوص توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اتخاذ می شود، براساس قوانین مدنی کشور قضات هم می توانند در این خصوص تصمیم هایی اتخاذ کنند.

کارگروه ناقض اختیارات مرجع قضایی نیست.

البته به لحاظ حقوقی تردید هایی در خصوص اینکه مرجع قضایی یک شهر یا کشور می تواند حکم به مسدود سازی یک سرویس عمومی دهد وجود دارد، اما قوه قضاییه در برخی مواقع به موضوع پیشگیری از انجام یک جرم استناد و بر همین اساس اعلام می کند که من مختار هستم مستقیم وارد و یک شبکه را فیلتر کنم.

در کشور ما برای فیلتر شدن سرویس ها دو نوع مسأله وجود دارد.

یک مسأله حاکمیتی و دیگری هم مسأله فرهنگی و اخلاقی.

شبکه اجتماعی مانند توییتر شبکه ای با مطالب غیراخلاقی وغیر فرهنگی نیست و مقوله فیلترینگ توییتر بواسطه موضوعات حاکمیتی انجام شده است.

منظورتان از موضوعات حاکمیتی چیست؟ به طور خاص این شبکه در رخداد سال 88 موضعی علیه حکومت ایران داشت.

در آن زمان و براساس اظهاراتی که از سوی مدیر این شبکه مطرح شد دولت ایران این تصور را داشت که آنها در امور داخلی کشور دخالت کرده ‎اندو فیلتر توییتر به این دلیل اتخاذ شد.

چگونه می توان موضوعات حاکمیتی که باعث مسدود شدن یک شبکه اجتماعی می شوند را حل کرد؟ با اعتماد متقابل قابل حل است.

یعنی توییتر که در یک موقعیت حساس اظهار نظری خلاف شرایط حاکم داشته، باید اعتمادسازی انجام دهد و ما اطمینان خاطر داشته باشیم که این شبکه مجدداً از موقعیت و امکاناتش علیه کشور ما استفاده نمی کند.

فضای توییتر یک فضای کاملاً مناسب است و من از آن بازخورد های بسیار مثبتی گرفته ام و به همین خاطر هم در آن عضو هستم.

آیا تصمیم دارید در وزارت ارتباطات شرایطی برای تعامل با سرویس دهندگان اینترنتی خارجی از جمله توییتر داشته باشید؟ این سرویس دهنده اعلام آمادگی رسمی خود را مطرح کرده و اعلام داشته که حاضر به گفت و گو برای حل مشکلات است.

فکر می کنم با توجه به شرایط حال حاضر زمینه برای این گفت و گو و تعامل وجود دارد.

فضای توییتر فضایی با محتویات غیر اخلاقی نیست که باید مسدود باقی بماند چرا که بیشتر فضای این شبکه معقول است.

بنابراین تنها از راه اعتماد سازی از سوی همین شبکه، امکان رفع فیلترینگ آن وجود دارد.

پاسخ ایران به این اعلام آمادگی برای گفت و گو چیست؟ تصمیم گیری در این خصوص تنها بر عهده وزارت ارتباطات نیست.

تصمیم گیر اصلی این موضوع مرجعی به نام شورای عالی فضای مجازی است و این مجموعه باید تصمیم نهایی در این خصوص را اتخاذ کند.

در حال حاضر آنها درخواستشان را مطرح کرده اند و شورای مجازی باید بررسی های لازم برای این گفت و گو را انجام دهد در نهایت نیز ما براساس رهنمودها و دستورات این شورا اقدام های لازم را انجام خواهیم داد.

در خصوص رفع فیلتر سرویس های محبوب دیگر مانند یوتیوب قرار است چه تصمیمی گرفته شود.

اخیراً خود شما اعلام کردید که دادستان کل کشور با رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات برای نهادهای آموزشی و دانشگاه ها موافقت کرده است چرا فقط دانشگاه ها؟ برعکس توییتر که محتویات آن غیر اخلاقی نیست، بخشی از مطالب یوتیوب و بلاگ اسپات را محتویات غیر اخلاقی تشکیل می دهد البته این مطالب بسته به تعاریف فرهنگی از نظر هر فرد یا هر کشور متفاوت است.

اما در خصوص چنین سرویس هایی ما باید به حاکمیت اطمینان ببخشیم که می توانیم فضایی به وجود آوریم که مطالب غیر اخلاقی یک سرویس حذف شود تا در نهایت مطالب مفید و آموزشی آن در اختیار کاربران قرار گیرد.

اعتماد سازی برای دستگاه قضایی و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه سیکلی است که نیاز به گذر زمان دارد.

یک زمان هایی برداشت این بود که رفتار ها و خواسته ها برای ورود به حوزه یوتیوب و سرویس های مشابه تنها رویکرد سیاسی است و اصلاً فضا برای ورود و حل مسأله وجود نداشت اما خوشبختانه رویکردی که امروز دادستان محترم کل کشور دارند کاملاً مثبت است و ایشان به این موضوع از دید سیاسی نگاه نمی کنند بلکه به دنبال حل مسأله هستند.

جلسات مختلفی با دادستان کل کشور داشتیم و در این خصوص چالش جدی وجود دارد.

نخستین چالش این است که از ما خواسته می شود تا حذف مطالب غیر اخلاقی یک سرویس دهنده خاص را به صورت پایلوت انجام دهیم تا نتیجه برای آنها قابل مشاهده باشد.

چالش دوم نگرانی کسب وکارهایی است که خدمات مشابه محتوایی مانند یوتیوب می دهند و اینکه رفع فیلتر یوتیوب به کسب و کار آنها ضربه و ضرر وارد می کند.

هرچند تجربه رفع انحصار خدمات نسل سوم همراه که برای سال ها در اختیار اپراتور سوم بود نشان داد زمانی که انحصار در بازار وجود داشته باشد نه اپراتور رشد می کند و نه کاربران خدمات مطلوب دریافت می کنند.

رفع انحصار خدمات نسل سوم کمک کرد تا با ورود اپراتور اول و دوم کاربران اپراتور سوم از 300 هزار کاربر در عرض یک سال به 4 میلیون کاربر برسد.

در هر صورت در خصوص رفع فیلتر سرویس های اینترنتی پر مخاطب در مرحله اعتماد سازی هستیم.

ملاحظات سختی برای رفع فیلتر سرویسی مانند یوتیوب و بلاگ اسپات از طرف دادستانی مطرح شده است اما ما تمام تلاش مان را برای ایجاد اعتمادسازی به کار خواهیم گرفتم.

این ملاحظات و شرایط سختی که از آن صحبت می کنید شامل چه مواردی هستند؟ در یک کلام و به صورت خلاصه این ملاحظات فرهنگی است.

ما شبکه علمی کشور را پیشنهاد دادیم چون جامعه ای که بیشترین درخواست برای استفاده از یوتیوب و بلاگ اسپات را داشت جامعه دانشگاهی کشور بود و به نظرمان رسید پایلوت حذف مطالب غیر اخلاقی و ایجاد دسترسی آزاد به مطالب آموزشی و کاربردی این دو سرویس در این جامعه مؤثر تر است.

اما همین تصمیم صدای انتقاد بسیاری از کاربران را بلند کرده است چرا که آنها اعلام می کنند اینکه تنها یوتیوب در اختیار دانشجویان دانشگاه یا مراکز آموزشی قرار گیرد یک نوع تبعیض است.

این نگاه ایجاد شده اصلاً درست نیست.

ما نگاهی به یک کاربر خاص نداشتیم بلکه به دنبال جامعه آماری خاصی بودیم تا طرح پایلوتی که به آن اشاره کردم را برای آنها پیاده کنیم به همین خاطر هم دانشگاه ها را انتخاب کردیم چون شبکه علمی کشور را در اختیار داشتند.

یعنی باید این امید را داشت که بعد از دانشگاه ها و مراکز آموزشی، تمامی کاربران هم بدون فیلترینگ به سرویس یوتیوب دسترسی خواهند داشت؟ طبیعتاً اگر دغدغه های کمیته تعیین مصادیق و قوه قضاییه با اجرای پایلوت این طرح برطرف شود این اجازه نیز به وجود خواهد آمد تا تمامی کاربران بدون محدودیت به این سرویس دسترسی داشته باشند.

در دولت گذشته با توجه به فراهم نبودن زیرساخت های ارتباطی لازم، وزارت ارتباطات دولت یازدهم تنها به توسعه این زیرساخت ها اقدام کرد و کار مشخصی برای بهبود کیفیت اینترنت نشد تا در نهایت با گذشت چندین سال از ورود اینترنت به کشور دغدغه اصلی کاربران همچنان کیفیت سرویس اینترنتی باشد که تهیه می کنند.

چه برنامه هایی برای بهبود واقعی کیفیت اینترنت در کشور دارید؟ کیفیت یک زنجیره است.

در این زنجیره شبکه اپراتور تلفن همراه یا اینترنت ثابت، شبکه مخابرات شهری و استانی، شبکه زیرساخت وجود دارد.

هر اشکالی در یکی از این زنجیره ها می تواند به اختلال در سرویس اینترنت کاربر و در نهایت افت کیفیت سرویسشان بینجامد.

در خصوص شبکه زیرساخت در سه سال اخیر کارهای قابل توجه و بزرگی انجام شد از جمله اینکه مسیر تأمین اینترنت بین الملل خود را از مسیر جنوب که یک مسیر پر اختلال و بی کیفیتی بود به مسیر شمال انتقال دادیم.

همین تغییر مسیر باعث شده ضریب دسترسی به شبکه به بالاترین حد خود یعنی 99 درصد برسد.

از طرف دیگر ما چگالی توزیع ترافیک شبکه خود را تصحیح کردیم یعنی ارتباط خود از مرزهای مختلف را افزایش داده ایم.

از سوی دیگر شبکه ارتباطی اپراتورهای تلفن همراه و ثابت نیز با سرمایه گذاری که انجام داده اند بهبود قابل توجهی داشته است.

تمام این مسائل به بهبود کیفیت در چند سال گذشته کمک قابل توجهی کرده است هر چند جای بهبود بیشتر وجود دارد.

امروز localize یا محلی کردن سرویس های اینترنتی و انتقال CDN های سرویس های پرمخاطب به داخل کشور می تواند فاصله شما با محتوا را کمتر کند که در نهایت این کم شدن فاصله به معنی بهبود کیفیت اینترنت کاربران خواهد بود.

اما در این زمینه مشکلات جدی وجود دارد.

مانند تجربه ای که در خصوص تلگرام داشتیم.

تا حرکتی در این خصوص انجام می دهیم سر صدای عجیبی مبنی بر دخالت در حریم خصوصی کاربران بلند می شود.

چنین فضایی جلوی پیشرفت کار را می گیرد.

به نظر شما عدم شفاف سازی مناسب از سوی وزارت ارتباطات باعث مطرح شدن چنین حاشیه هایی در خصوص انتقال یک CDN به داخل کشور نمی شود؟ وزارت ارتباطات تمام تلاش خود برای شفاف سازی و ارائه اطلاعات دقیق به کاربران خود را انجام می دهد اما یک دیدگاه اشتباه وجود دارد و آن اینکه هر کاری دولت در این زمینه انجام دهد برای دست بردن در اطلاعات شخصی کاربران است و این در حالی است که موضوع اصلی نه حریم خصوصی کاربران که افزایش کیفیت اینترنت است.

از سوی دیگر ما قدم هایی برای انتقال سرور یا CDN سرویس های پرکاربر در ایران برمی داریم اما اعلام می شود که اگر قرار است این سرویس ها به ایران بیایند باید مقررات داخل کشور را رعایت کنند که این کاملاً غیر منطقی است چرا که یک سرویس دهنده بین المللی دلیلی ندارد به کشور ما بیاید و مقررات ما را هم رعایت کند.

البته که نمی توان به اصول فرهنگی کشور بی تفاوت بود اما 67 مصداق مجرمانه در فضای اینترنت کشور تعیین شده است و اگر ما از سرویس دهنده خارجی بخواهیم این 67 مصداق را رعایت کند هرگز این درخواست را قبول نمی کند.

همین اختلافات درونی و به تفاهم نرسیدن داخلی ما در نهایت باعث می شود که مذاکرات پیشروی نداشته باشد و در نهایت کیفیت اینترنت کشور از یک سطحی بیشتر بهبود پیدا نکند.

راه حلی که برای این مشکل خواهید داشت چه خواهد بود؟ ما باید به یک جمع بندی کلان تر در این خصوص برسیم.

گفت و گو و مذاکرات در این خصوص را با شورای عالی فضای مجازی و دبیرخانه کمیته تعیین مصادیق مجرمانه شروع کرده ایم تا شرایطی فراهم کنیم که کاربران با پرداخت هزینه کمتر، سرویس های اینترنتی خود را با بهترین کیفیت در اختیار داشته باشند.

چه برنامه هایی برای سرویس های اینترنتی داخلی در نظر گرفته اید؟ در خصوص سرویس های اینترنتی داخلی اتفاق های بزرگی رخ داده است اما بزرگترین مشکل در راه بهبود سرویس های داخلی، عدم توسعه شبکه مخابرات ایران است.

سال های زیادی سرمایه گذاری روی شبکه این شرکت نشده است هرچند با مدیریت جدیدی که به این شرکت آمده قدم های خوبی برای حل مشکلات شبکه مخابرات کشور برداشته شده است.

از جمله این قدم ها می توان به منتشر کردن شاخص های کیفی شبکه این شرکت اشاره کرد.

انحصار ذاتی که در بدنه شرکت مخابرات وجود دارد برداشتن قدم های بزرگ در آن را سخت کرده است به همین خاطر حل مشکلات شرکت مخابرات نیاز به هدفگذاری های دقیق دارد.

تلاش خواهیم کرد سرمایه گذاری های بهتری در این شرکت انجام شود و شاید هم لازم باشد حاکمیت در این حوزه ورود کند.

بخشی از شبکه مخابرات با ایجاد رقابت توسعه پیدا خواهد کرد.

از جمله مصوبه اخیر رگولاتور، ارائه اینترنت نامحدود و حذف بسته های حجمی اینترنت پرسرعت بود که در نهایت هم فعلاً متوقف شده است.

از نظر بسیاری از فعالان بازار اینترنت این مصوبه ها بیشتر به جای ایجاد رقابت در بازار باعث ورشکستگی این فعالان می شود و کاربران نیز از این طرح ها منفعتی نخواهند برد.

به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم آیا تصمیم ندارید سیاستگذاری در بازار اینترنت را بر عهده خود فعالان این بازار بگذارید تا در نهایت قیمت و کیفیت اینترنت به شرایط مطلوب و منطقی نزدیک شود؟ دنیا به همین سمتی که اشاره کرده اید پیش رفته و اپراتورهای اینترنتی خودشان تعیین کننده سیاست های این بازار هستند اما واقعیت این است که در کشور ما اگر فضا بدون هیچ نظارتی باز گذاشته شود حقوق مصرف کننده رعایت نخواهد شد.

یکی از وظایف اصلی حاکمیت دفاع از حقوق مردم است.

وضع مقررات باعث نمی شود این شرکت ها دچار ورشکستگی یا حذف از بازار شوند بلکه گاهی اوقات نبود قانون باعث می شود که این شرکت ها قیمت ها را بالا برده و در نهایت کاربران متحمل ضرر شوند.

قدرتی که برخی از اپراتورهای بزرگ اینترنتی و همراه دارند می تواند سبب حذف رقیبان کوچکترشان شود.

در نهایت حذف رقیبان کوچک باعث ایجاد انحصار در بازار و نبود قدرت کافی برای کنترل آنها می شود.

به نظر شما وجود 5 اپراتور بزرگ اینترنتی بهتر از این نیست که به 17 شرکت اینترنت پروانه فعالیت در بازار داده شود؟ کاهش تعداد پروانه ها از جمله رویکرد های وزارت ارتباطات دولت یازدهم بوده است به طوری که در زمان شروع به کار این وزارتخانه تعداد پروانه های ارتباطی کشور 3 هزارو 500 مجوز بود اما حالا به 17 مجوز رسیده است.

با بسته های حمایتی و تشویقی در تلاش برای فراهم کردن شرایط ادغام برخی شرکت های اینترنتی هستیم اما در کل مسیری که ما باید پیش بگیریم خروج حاکمیت از مسیر تعرفه گذاری است.

در واقع باید به سمت باز گذاشتن تعرفه و پایش کیفیت اینترنت قدم برداریم.

بدنه کمیسیون سازمان تنظیم هم اعتقاد به فضای آزاد برای قیمت گذاری دارد.

اما شرایط فعلی اجازه کاهش دخالت رگولاتوری در بازار اینترنت کشور را نمی دهد.

در آخرین ماه های سال 95 آقای واعظی به همراه برخی اعضای کابینه نشست های هم اندیشی با شرکت های نوپا برای حل مشکلات این فعالان برگزار کردند اما در نهایت خروجی این نشست ها مشخص نشد تا جایی که با تمام قول هایی که ایشان و دیگر وزیران کابینه دولت یازدهم دادند همچنان این شرکت ها با محدودیت هایی از جمله مسدود شدن سرویس، مشکلات بیمه ای و مالیاتی روبه رو هستند.

راه حل شما در وزارت ارتباطات دولت دوازدهم برای حل مشکل شرکت های نوپا چیست؟ در رأس برنامه هایی که تقدیم مجلس شد به انقلاب دیجیتال که در دنیا اتفاق افتاده است اشاره کرده ام.

انقلاب دیجیتال به دنبال خود یک اقتصاد دیجیتال به همراه دارد یعنی تنها موضوع فناوری نیست بلکه موضوع اقتصاد و رشد اقتصادی هم مطرح است.

چارچوب کلی برنامه من توانمندسازی مردم و کشور به کمک بهره برداری از فرصت های دیجیتال است.

فرصت های استفاده از انقلاب دیجیتال، اشتغال زایی و در نهایت افزایش درآمد است.

اما متأسفانه ساختار ما متناسب با این رویکرد نیست.

ما باید به جای تصدی گری در وزارت ارتباطات به دنبال تعریف بسته های حمایتی مناسب برای رفع موانع پیش روی کسب و کارهای نوپا باشیم.

باید با کمک قانون هایی که وجود دارد مشکلات این شرکت ها را حل کنیم.

یعنی تصمیم دارید ساختار وزارت ارتباطات را تغییر دهید؟ ساختار فعلی در وزارت ارتباطات متناسب با تغییرات به وجود آمده در دنیای تکنولوژی نیست.

در واقع مکانیزم حاضر در بخش های مختلف وزارت ارتباطات مانند پست، فرودگاه پیام و.

براساس مدل توسعه صنعتی بوده است پیش رفتن با چنین ساختاری ما را در رسیدن به اهداف با مشکل مواجه می کند.

سازمانی مانند فناوری اطلاعات در حال حاضر 600 کارمند دارد.

چون ساختار این سازمان از ابتدا به صورت شرکتی دیده شده به همین خاطر این سازمان باید دنبال درآمد باشد تا بتواند حقوق کارکنانش را پرداخت کند.

در نهایت هم این سازمان برای داشتن درآمد به دنبال اعتبار، بستن قرار داد و.

است و نمی تواند از بخش خصوصی بخوبی حمایت کند.

پس با این شرایط قطعاً باید ساختارها با تغییرات اساسی همراه شود.

ساختاری باید به وجود آید که بتوانیم برخی اختیارات و قوانین ویژه در حوزه را در اختیار بگیریم تا در نهایت از فرصت های فضای مجازی که می تواند به رشد کسب و کارهای نوپا کمک کند استفاده کنیم.

وقتی صحبت از افزایش سرعت اینترنت و رساندن سرویس اینترنت به روستاها می شود تمام این اهداف فرعی برای کمک به کسب و کارهای نوپاست.

/ روزنامه ایران
کلید واژه ها: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - ارتباطات - فناوری اطلاعات - وزارت ارتباطات - وزیر ارتباطات - فیلتر - اطلاعات - فیلترینگ - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه - سرویس - فناوری - هایی - کشور - وزارت - برنامه - توییتر - شبکه - وزیر - توسعه - قضایی - کاربران اینترنت - وزیر پیشنهادی - بعد از انقلاب - فرهنگی - نخستین - مجلس - شبکه اجتماعی - تصمیم - تصمیم گیری

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه کرمان: سپاه همواره کشور را از خطرات نجات داده است

رفع مشکلات اقتصادی بااجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی اولویت کاری سپاه است

آیین تکریم و معارفه شهردار منطقه 7 برگزار شد

برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در همدان

قتل خانم وکیل در دفتر وکالت!

1.5 میلیارد تومان زکات و فطریه در خراسان جنوبی جمع آوری شد

میز ما برای مذاکره با دشمن، «شلمچه» و «خرمشهر» است

واکنش سرلشکر فیروزآبادی به اظهارات رییس جمهور آمریکا: مرگ بر دونالد ترامپ/ او از خدا روی برگردانده است

جدیدترین خبرها از جشنواره تئاتر مقاومت و گروه نمایشی روایت فتح

مرگ بر دونالد ترامپ/ او از خدا روی برگردانده است

تجدید میثاق فرماندهان و بسیجیان سپاه تهران بزرگ با آرمان های امام راحل

مبلغی: حوزه نباید به فقه تنها یا بخشی از آن اکتفا کند

استخدام کارشناس منایع انسانی مسلط به انگلیسی

استخدام پیک موتوری بدون ضامن در خراسان رضوی

استخدام صندوقدار مسلط به برنامه سپیدز و انبارداری در البرز

استخدام فروشنده آقا بصورت تمام وقت در قم

استخدام چرخکار ماهر خانم در محدوده دروازه تهران

فقرا را نردبان ترقی قرار ندهیم

استخدام کارمند آقا یا خانم در شرکت بازرگانی معتبر

استخدام حسابدار در شرکت مواد غذایی امین پخش آزادی

استخدام تعدادی مترجم فارسی به انگلیسی در موسسه حقوقی

استخدام تکنسین برق-الکترونیک / تبریز

شمخانی: مواضع ترامپ و نتانیاهو نمایانگر روحیه ضدصلح است

80 مبلغ در طرح بصیرت عاشورایی فعالیت خواهند کرد

جمعه نتایج آزمون ارشدپزشکی اعلام می شود

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکتی معتبر/تهران

گزارش تصویری : مانور تمرینی نیروی هوایی ارتش

تصویری دیدنی از رامبد جوان و همسرش

واکنش سردار جزایری به سخنان ترامپ در سازمان ملل: میدان مبارزه را با کابویی بازی ترامپ ترک نمی کنیم/با بلوف عدم پایبندی به برجام نمیتوانند امتیازگیری کنند

تصویب افزایش اعضای 2 کمیسیون مجلس خبرگان

5 هزار دست لباس ویژه همایش شیرخوارگان حسینی کاشان تهیه شده است

تعویض پرچم گنبد مسجد جمکران با شعار «یا لثارات الحسین»

تصاویر/ بازدید دکتر«رضا طیبی» از خبرگزاری دفاع مقدس

هفتادویکمین محفل قرآنی هفتگی در شادگان برگزار شد + عکس

پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

برگزاری جشن شکوفه ها در البرز

تمرین رژه هوایی نیروهای مسلح دربندرعباس

نمایش موشک شهاب سه در رژه نیروهای مسلح در کهگیلویه وبویراحمد

باید مشکلات مردم حل شود که شرمندگی ما در مقابل مردم کمتر باشد

رابطه تنگاتنگ بین کتاب و توسعه یافتگی

فراخوان کشوری رقص شمشیر جاهلی برگزیدگان خود را شناخت

امام جمعه کرمان: سپاه همواره کشور را از خطرات نجات داده است

برپایی مراسم عزاداری دهه اول محرم توسط 14 هیئت مذهبی دانشگاه علوم پزشکی قم

یاری بیماران صعب العلاج در طرح پنجره های امید

وزیر صنعت برای رفع مشکلات هپکو و آذراب جلسه فوق العاده تشکیل دهد

تاسف پرویز پرستویی از سکوت دانا نمایان عالم در مقابل کشتار مسلمانان میانمار

تعدادی از کارگران هپکو و آذرآب در محل کارشان حاضر شدند/حضور عوامل انتظامی در اطراف کارخانه ها

راه اندازی سیستم برودتی و تهویه مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشک قانونی تهران

مداحان با غلوگویی تصویری غیر واقعی از امام حسین(ع) ارائه ندهند

جمع آوری زکات در تاکستان 40 درصد رشد داشته است

سخنان ترامپ شرم آورترین خطابه در سازمان ملل بود

رفع مشکلات اقتصادی بااجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی اولویت کاری سپاه است

سرلشکر فیروز آبادی: ترامپ حقایق را وارونه جلوه داد

سرویس های مدارس در استان خراسان جنوبی ساماندهی می شوند

پیکرهای شهدای حادثه تروریستی ناصریه عراق در چهار شهر فارس تشییع شدند

شب شعر دفاع مقدس از سوی بسیج هنرمندان خراسان رضوی برگزار می شود

عقب نشینی در قاموس جمهوری اسلامی معنی ندارد

عارف: سخنرانی ترامپ نفرت انگیز بود

واکنش سرلشکر فیروزآبادی به اظهارات ترامپ

بروجردی: سازمان های بین المللی برای پایان حوادث تلخ کشتار مسلمانان میانمار ورود کنند

نمایش تولیدات هنری و توانمندیهای بانوان مازندران در نمایشگاه مهر و ماه

دریادار سیاری: هرگز تسلیم نخواهیم شد

شمخانی: هیچ یک از طرف های برجام حق ندارند از ساز وکارهای این توافق سرباز زنند

جذب سرمایه گذار و توسعه صادرات دو اولویت مهم مناطق آزاد است

وزرای پیشنهادی علوم و نیرو تا مهر معرفی می شوند/دولت تلاش دارد نظرات رهبری را محقق کند

برگزاری250برنامه محوری در ایام گرامی داشت هفته دفاع مقدس در شیروان

دولت تلاش دارد نظرات رهبری را محقق کند

یگان های زرهی قدرت رزمی فرماندهان هستند

تشریح جزییات تیراندازی در خیابان نوروزیان قزوین

حسن بیگی: سخنرانی روحانی در سازمان ملل باید دندان شکن باشد

استخدام خیاط سراجی دوز و کارگر ساده با بیمه در فردیس

استخدام رستوران خلیج

استخدام ادیتور و عکاس خانم مسلط به فتوشاپ در آتلیه عکاسی

استخدام غذای تلفنی آزار در تبریز

درک ترامپ از توافقات بین المللی ضعیف است

استخدام چند نفر جوشکار فنی در کارگاه صنعتی

استخدام مشاور جهت کار در املاک ایران

استخدام ادیتور و عکاس مسلط به فتوشاپ جهت آتلیه عکاسی

«قوه تخیل» جوانان ایران در اختیار چه کسانی است؟

انقلاب جنسی فیلتر شد

توضیحات امانی در خصوص تبلت و خودروی حاشیه ساز شورا

دیدار رییس جمهور با رهبران مسلمان آمریکا

توسعه تعرض نیرو های دموکراتیک در رقه

60 هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی در شهرهای جدید داریم

استخدام مترجم زبان انگلیسی محدوده پاکدشت

سخنرانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

وزیر کشور به عنوان رییس کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلان شهرهای دولت منصوب شد

روحانی:راه اصلی مبارزه با تروریسم، اقدامات فرهنگی و معرفی اسلام واقعی به نسل جوان است

استخدام کارشناس شبکه مسلط به پسیو اکتیو در کرج

برگزاری جشن روز بهورز و روز پزشک در شبکه بهداشت و درمان رامشیر

آموزش 130 مهارت به زندانیان در زندان های کشور

ضرورت اعتمادسازی در راستای استفاده از ظرفیت های جوانان در دستگاه های اجرایی

"بیژن رنجبر" به عنوان معاون پژوهشی دانشگاه آزاد معارفه شد

عارف: سخنرانی ترامپ نفرت انگیز بود

فرهنگ ارزشی خود را نتوانستیم به درستی وارد فضای مجازی کنیم/ دفاع مقدس الگوی درستی برای رفع مشکلات امروز جامعه است

پیام رییس کمیسیون امنیت به همتایان خود درباره حوادث میانمار شورای امنیت سازمان ملل و پارلمان های جهان برای پایان دادن به حادثه تلخ میانمار اقدامات موثر خود را به عمل آورند

ثبت ملی 9 اثر میراث ناملموس در استان اصفهان

اجرای بیش از 450 برنامه طی هفته دفاع مقدس در هرمزگان/رزه ملی با رویکرد دریایی در بندرعباس برگزار می شود

اجرای 500برنامه فرهنگی و هنری در هفته دفاع مقدس

افتتاح ساختمان گمرک منطقه آزاد اروند

وقتی ترامپ سخنرانی می کرد رهبران جهان چه می کردند (+فیلم)

واکنش محسن رضایی به سخنان ترامپ در سازمان ملل

بازدید مشاور رییس جمهوری از منطقه آزاد اروند

پایان نامه های مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر حمایت می شوند

استاندار همدان در دولت دوازدهم ابقاء می شود؟ پاسخ او را ببینید

نمایش موشک شهاب 3 و بازسازی عملیات بدر در یاسوج

نقش مردم ایلام در دفاع مقدس همانند حلقه ای مفقوده باقیمانده است

معاون وزیر دفاع:نگرش در خصوص اطلاعات جغرافیایی نیازمند تغییر است

ظاهرا پیش نویس نطق ترامپ را نتانیاهو نوشته است!

نسل کشی در میانمار ضربه اساسی بر پیکره انسانیت است/ وظایف قوای سه گانه، نخبگان و دانشجویان

شیشه عمر اسراییل و آمریکا در همین گزافه گویی و یاوه گویی های ترامپ است/ روحانی در نیویورک صدای مظلومیت جهان اسلام را به گوش دنیا برساند

برگزاری جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو باحضور 150 نهاد فعال این حوزه

حسینیه آقا سید جمال در آستانه ماه محرم

نمایش تولیدات هنری و توانمندیهای بانوان مازندران در نمایشگاه مهر و ماه

"نمایشگاه بازی و دانایی آستان قدس" بزرگترین سرمایه فرهنگی در حوزه بازی و شهربازی است

کشور 400 هزار مبلغ کمبود دارد

صنعت چاپ گیلان نیازمند حمایت و همراهی مسئولان

نخستین جلسه رسمی مجمع تشخیص در دوره جدید اول مهرماه برگزار می شود

یک میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت هرمزگان واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند هستند

استاندار، رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قزوین شد

واکنش سرلشکر فیروزآبادی به اظهارات ترامپ

دانشگاه آزاد اسلامی از ارزنده ترین دستاوردهای علمی و فرهنگی نظام است

امام جمعه قرچک: آموزش و یادگیری به امانت به دست انسان سپرده شده است

پیکرهای شهدای حادثه تروریستی ناصریه عراق در چهار شهر فارس تشییع شدند

مسئولیت آمادگی و قداست می خواهد

اظهارات تند و عجیب شهربانو امانی درباره واگذاری خودرو و تبلت به اعضای شورای شهر

ثبت نام وام ویژه دکتری ازاول مهر آغاز می شود

تشییع شهدای حادثه تروریستی ناصریه عراق در شهرستان کوار

صنعت چاپ گیلان نیازمند حمایت و همراهی مسئولان

استاندار، رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قزوین شد

استخدام برنامه نویس زبان های کامپیوتری در یک شرکت تولیدی

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر جهت یک صحافی در قم

استخدام برقکار ماهر و نیمه ماهر ساختمان

استخدام اپراتور کامپیوتر مسلط به ICDL در تهران

استخدام صافکار ماهر سنگین کار در نمایندگی بهمن دیزل

استخدام نیرو جهت نظافت خوابگاه در تبریز

تشریح عملکرد بنیاد شهید در دولت یازدهم

ترمز حقوق های نجومی شهرداری کرج کشیده شد

دفاع اعضای اتحادیه اروپا از برجام در کنفرانس اتمی وین

سردار حاجی زاده: نیروی هوافضای سپاه از روزهای نخست حمله داعش، در کنار نیروی هوایی عراق بوده است

150 عنوان برنامه ویژه هفته امر به معروف خراسان رضوی تدوین شد

«احمد شیبانی» رییس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران شد

مهرماه؛نخستین جلسه رسمی مجمع تشخیص با اعضای جدید

کارت دعوت برای عزاداران «وی آی پی»

یادواره شهدای روحانی و مدافع حرم برگزار می شود/ رونمایی از شش عنوان کتاب در هفته دفاع مقدس

تصاویر/ نشست خبری دکتر «رضا طیبی»

بیش از 150 مسجد شهری و روستایی صومعه سرا میزبان عزاداران حسینی

برگزاری همایش بین المللی محمد زکریا ی رازی در کرمانشاه

قربانی شدن صدها نفر در زلزله مکزیک (+فیلم)

تدارک 600 برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس

تمرین رژه هوایی - بندرعباس

ارتقای شاخص کتابخوانی در جامعه از برنامه های دولت است

حمایت از پایان نامه های مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر

سپاه استان کرمان در قالب «قرارگاه پیشرفت و آبادانی» به محرومیت زدایی از روستاها اقدام کرد

استقبال در حوزه کتاب کودک بیشتر است

اولویت اصلی سپاه در خدمت به نظام اسلامی "مسائل اقتصادی" است

واکنش شهربانو امانی به ماجرای دریافت تبلت و خودرو

طی پیامی امیر حاتمی درگذشت والده وزیر آموزش و پرورش را تسلیت گفت

نمایشگاه بزرگ کتاب لرستان افتتاح شد

رییس جمهوری پیوست حکم وزیر جهاد کشاورزی را ابلاغ کرد

اجرای 500 عنوان برنامه در گرامیداشت هفته دفاع مقدس/ باغ موزه دفاع مقدس در کردستان کلنگ زنی می شود

عملیات غرورآفرین " بدر" در شهرستان یاسوج بازسازی می شود

فیلم/ نشست خبری رییس سازمان نشر معارف و تجارب انتظامی و دفاع مقدس ناجا

روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب: تمامی درآمدهای دولتی شرکت آب و فاضلاب از اسفندماه سال گذشته به حساب خزانه کشور واریز شده است

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

فراهم سازی بستر فرهنگی و ایجاد نشاط اجتماعی اولویت پیشگیری از مصرف مواد مخدر است

آغاز سال تحصیلی جدید در دبستان دخترانه ی شهید عیسی بهرامی

نشست مشترک دادستان کل کشور با مسئولان سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد

سبحانی فر: سخنان سخیف ترامپ تاثیری بر برجام ندارد

تعریف برنامه جدید برای جمنا /احتمال برگزاری مجمع عمومی در اسفند امسال/ نقاط ضعف جبهه مردمی برطرف می شود

مراسم شیرخوارگان حسینی در کرمانشاه برگزار می شود

آخرین اخبار از زمان معرفی وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

فرمانده اسبق سپاه: ظاهرا پیش نویس نطق ترامپ را نتانیاهو نوشته است!

تاکید بر همکاری های دارویی ایران و روسیه

استخدام صندوقدار در کارواش اتوماتیک

ساکنان شهرهای جدید از اجتماع دور افتادند/60 هزار واحد بدون متقاضی

استخدام تجهیزات پزشکی و بهداشتی قائم

امام حسین(ع) به عنوان الگوی قرآنی فرا شیعی معرفی شود

سردار حاجی زاده:
 نیروی هوافضای سپاه از روزهای نخست حمله داعش، در کنار نیروی هوایی عراق بوده است

مقابله با حاشیه نشینی تحت اورژانس اجتماعی امکان پذیر نیست

برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی با شعار کرامتنا شهاده

استخدام کمک حسابدار با مدرک کارشناسی در تهران

یک توصیه مهم به هیات های مذهبی پایتخت در آستانه محرم

استخدام کارشناس آموزش آقا در یک شرکت معتبر

توصیه های آیت الله العظمی وحید خراسانی به مبلغان

15 پروژه یادمان شهدای گمنام در اردبیل احداث می شود

استخدام تعمیرکار تخصصی خودروهای چینی در کرج

استخدام صافکار ماهر آقا جهت همکاری در کرج

دعوت روحانی به بروکسل

تشریح برنامه های شبکه بهداشت و درمان هفتکل در هفته دفاع مقدس

وزرای پیشنهادی علوم و نیرو تا مهر معرفی می شوند

کپی برداری تلگرام از یک پیام رسان ایرانی/ حمایت از پیام رسان های بومی

ششمین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان هندیجان برگزار شد.

آیین های عزاداری در اردبیل+تصاویر

لایحه نظام انتخاباتی به زودی در دستورکار هیات دولت قرار می گیرد

آخوندی با شهرداری تهران آشتی کرد!

علیرضا زاکانی: نسل کشی در میانمار ضربه اساسی بر پیکره انسانیت است/ وظایف قوای سه گانه، نخبگان و دانشجویان

برنامه 4 ساله دولت برای بخش مسکن چیست؟

حسن بیگی در گفت وگو با فارس: شیشه عمر اسراییل و آمریکا در همین گزافه گویی و یاوه گویی های ترامپ است/ روحانی در نیویورک صدای مظلومیت جهان اسلام را به گوش دنیا برساند

مدیرکل تأمین تجهیزات سازمان بنادر خبر داد ورود دومین کشتی حامل تجهیزات بندری به بندر چابهار

تعامل، تنها راه رفع فیلتر سرویس های مسدود شده است

تعامل، تنها راه رفع فیلتر سرویس های مسدود شده است