مطالب مرتبط:
یارانه چیست؟
یارانه چیست؟
نشست اخلاق جنگ و صلح/ سعید حجاریان: با عربستان در وضعیت صلح مسلح قرار داریم؛ وظیفه اخلاقی در این مواقع چیست؟
دلیل توقف سریال کیانوش عیاری چیست؟
مسجد؛ رسانه اسلام/ کارکردهای رسانه ای مسجد چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت 00:422017-08-21اقتصادي

یارانه چیست؟


یارانه یا سوبسید شکلی از کمک مالی است که به یک تجارت یا بخش اقتصادی پرداخت می شود.

و یا به عبارت دیگر اعطاء کمک مالی به روی یک کالا یا خدمتی که به مردم داده می شود جهت افزایش رفاه عمومی جامعه.

- ، هزینهٔ زندگی برای برخی خوردنی ها، و یا برای افزایش تولید مزارع و رسیدن به خودکفایی در تولید غذا پرداخت می شوند.

اگرچه از دیدگاه اولیه خرج کردن دولت از مبالغ بودجه عمومی کشور جهت افزایش قدرت خرید جامعه، نوعی عمل غیراقتصادی است (زیرا علاوه بر اینکه سودی برای دولت ندارد بلکه ضرر اقتصادی هم دارد)، اما در کل این فرایند دارای نکات بسیار مثبتی است که مهمترین آن افزایش رفاه عمومی جامعه است.

یارانه ها می توانند با رقابتی ساختن مصنوعی کالاها و خدمات داخلی در مقابل واردات، به عنوان شکلی از حمایت گرایی یا محدودیت تجاری باشند.

همچنین یارانه ها می توانند در بازارها خلل ایجاد کنند و هزینه های اقتصادی بزرگی را تحمیل کنند.

تاریخچه یارانه در جهان تا قبل از جنگ ها ی جهانی به دلیل سیطره اندیشه اقتصادی کلاسیک ها که مخالف جدی دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی بودندچیزی به نام یارانه در مفهوم کنونی ان وجود نداشت در واقع آدام اسمیت بنیان گذار مکتب کلاسیک ها که از مخالفان جدی دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی بود.

تا پیش از جنگ های جهانی دیدگاه او بر اقتصاد غرب حاکم بود تا اینکه بعد ازجنگ جهانی دوم و ایجاد تورم ورکود شدید اقتصادی در کشورهای غربی مکتب های جدیدی در عرصهٔ اقتصاد ظهور پیدا کردند از جمله اندیشه های اقتصادی کینز بود به اعتقاد این مکتب دخالت دولت درتنظیم و تعادل بخشیدن به اقتصاد یکی از وظایف مهم دولت در رشد اقتصادی است.

در حقیقت سر اغاز یارانه به مفهوم کنونی آن شروع جنگ جهانی دوم می باشد که در آن محدودیت شدید منابع با توجه دولت به بخش های خاص موجب شد تا دولت به صورت عملی وارد بازار شود، و کالاهایی را به قیمت بالاتر از قیمت بازار از تولید کننده خریداری کند.

در دوران پس از جنگ نیز کشورها به دنبال رشد و تئوسعهٔ اقتصادی بودند از این رو ناگزیر به حمایت گسترده از تولیدها و تجارت محصولات خود دست زدند.

این مسئله تا به امروز گسترش چشمگیری داشته است.

در اغلب کشورهای صنعتی در مورد محصولات کشاورزی، یارانه فقط به تولید کنندگان تخصیص می یابد و نحوه پرداخت سوبسید به این شکل است که دولت با اعلام نرخ تضمینی برای محصولات کشاورزی که غالبا بالاتر از قیمت بازار است این محصولات را خریداری می کند با به کارگیری این سیاست و بهبود در اقتصاد غرب، رفته رفته کنترل بخش سیاست گذاری مالی و پولی و ادارهٔ بخش عمومی اقتصاد به دولت واگذار شد و از همان دوران که همزمان با جنگ جهانی دوم بود، پرداخت یارانه به شکل امروزی شکل گرفت.

حتی در دوران پس از جنگ هم که کشورها به اقتصاد روی آورده بودند و جنگ در قالب جنگ سرد ادامه داشت، با رشد و توسعهٔ اقتصادی، ناچار به پشتیبانی گسترده از تولید و تجارت محصولاتشان بودند که تا امروز نیز ادامه داشته است.

تاریخچه یارانه در ایران یارانه به مفهوم کنونی ان ازدهه چهل وارد اقتصاد ایران شد اما تا پیش از ان نیز برخی قوانین و دستور العمل ها، مصداق هایی جزیی از یارانه بودند هرچند که ماهیتا تفاوت های اشکاری با یارانه کنونی داشته است.

در زیر اشاره مختصربه این فعالیت ها می شود.

دوران صفویان:نوعی تخفیف مالیاتی وجود داشته است.

دوران قاجار :سیاست هایی در جهت توسعه زراعت که در ان دادن بذر و مساعده به مستاجر پیش بینی شده بود.

سال 1311:دخالت مستقیم دولت در عرضه و تقاضا (تولید): تصویب قانون جهت تاسیس سیلو در تهران به منظور خرید و ذخیرهٔ گندم توسط سازمان غله، برای مقابله با کمبود احتمالی.

سال 1315: بارندگی خوب باعث افزایش عرضه و در نتیجه باعث کاهش قیمت گندم شد.

سازمان غله نیز خرید گندم باقیمتی بالاتر ازقیمت بازار برای حمایت از کشاورزان را در دستور کار خود قرار داد و تا سال 1321 نیز دولت دو هدف حمایت از کشاورزان، تهیه و ذخیره گندم و تهیهٔ نان ارزان برای مصرف کنندگان کم در امد را در دستور کار قرار داد که این امر موجب شد تا مالکین بد ترین نوع گندم را به دولت بفروشند و نوع خوب ان را در بازار ازاد عرضه کنند.

جنگ جهانی اول: اولین نظام سهمیه بندی یارانه در ایران نان مهمترین کالای آن دوران بود که در نظام سهمیه بندی قرار گرفت.

گوشت وگندم یارانه اندکی رابه دلیل رشد اقتصادی متعادل به خود اختصاص دادند.

میزان سوبسید تا سال 1315 بسیار پایین بود به طوری که کل یارانهٔ پرداختی دولت تا سال 1351 (پایان برنامهٔ پنجم)، 1668 میلیون ریال بود که این میزان تنها نزدیک به 4٫1 درصد یارانه در سال 1354 بود.

همزمان با افزایش قیمت نفت در 1354حجم عملیات های عمرانی افزایش پیدا کرد و درامد افراد زیاد شد، که به موجب این افزایش تقاضا برای کالاهای مصرفی زیاد شد در نتیجه به علت نداشتن صنایع زیر بنایی برای پاسخگویی به تقاضا دولت واردات کالاها را تسریع کرد.

یارانه ها را می توان به شکل های مختلفی طبقه بندی کرد: دسته بندی یارانه در حساب های مالی از نظر دسته بندی در حساب های مالی یارانه در دو دستهٔ مستقیم و غیر مستقیم طبقه بندی می شود.

الف: یارانه مستقیم یارانه مستقیم مقدار هزینه هایی است که به طور کلی دولت برای حفظ منافع اقشار با درامد پایین جامعه برای خرید کالاها و خدمات می پردازد.

این نوع هزینه کرد عمدتا دریافت کنندگان کاملا مشخص و برخوردار از شخصیت حقوقی دارد، موسسات و شرکت های تولید کننده و ارائه دهندهٔ کالاها و خدمات زیر بنایی که تولید و ارهائه خدمت شان در جهت منافع عمومی، سبب زیان مالی انها می شود، از این دسته اند.

همانند شرکت های تولید کننده اب و برق و شرکت های ارائه دهنده خدمات حمل و نقل عمومی.

یارانه مستقیم خود به دو نوع یارانه تولیدی و یارانهٔ مصرفی تقسیم می شود.

ب: یارانهٔ غیر مستقیم: یارانهٔ غیر مستقیم یارانه ای است که بابت ثابت نگه داشتن قیمت مصرف کننده یا تضمین قیمت تولید کننده اختصاص می یابد.

این نوع یارانه جنبهٔ کالایی دارد و گیرندگان ان متعدد هستند.

دسته بندی یارانه از منظر مرحله ای که کالا و خدمت مشمول یارانه می شود 1) یارانهٔ تولیدی: یارانهٔ تولیدی به هر نوع مداخلهٔ دولت در اقتصاد که منجر به کاهش هزینه های تولید برای تولید کننده و یا افزایش قیمت دریافتی توسط تولید کننده گردد، گفته می شود.

به عنوان مثال کمک های دولت به صنایع و کشاورزان از این دسته اند.

2)یارانهٔ مصرفی: یارانهٔ مصرفی همانند یارانهٔ تولیدی به هر نوع تاثیر دولت که باعث می شود مصرف کننده قیمتی کمتر از قیمت بازار را پرداخت نمایداطلاق می شود.

3)یارانهٔ خدماتی: یارانهٔ خدماتی عبارت است از برخی کمک های دولت به موسسات و شرکت های خدمات عمومی که خدمات خود را با قیمتی کمتر از هزینهٔ تمام شده به مصرف کنندگان عرضه می نمایند.

به بیان دیگر یارانهٔ خدماتی یارانه ای است که دولت به منظور کاهش برخی از هزینه های خدماتی برای مصرف کنندگان، به پاره ای از خدمات عمومی پرداخت می کنند.

این قبیل خدمات بیشتر در بر گیرنده یخدمات عمومی شهری است.

یارانه هابر اساس اینکه در قانون بودجهٔ کشور به طور مشخص ذگر شده یا به طور ضمنی لحاظ می شوند، به دو دستهٔ آشکار و پنهان تقسیم می شوند.

دسته بندی یارانه از نظر چگونگی توزیع در جامعه یارانه ها از نظر اینکه چگونه در جامعه توزیع می شوند به سه گروه تقسیم می شوند: 1) یارانهٔ باز (مثل یارانهٔ بنزین قبل از سهمیه بندی که بدون محدودیت، به میزان متفاوت و بسته به اینکه هر کس چه مقدار مصرف کند در اختیار همه قرار می گرفت .

) 2) یارانهٔ سرانه (یارانهٔ سرانه :مثل یارانه کالاهای کالابرگی که به شکل محدود و مشخص وبه طور مساوی و برابر در میان همهٔ افراد جامعه توزیع می شود .

) 3)یارانهٔ هدفمند (مثل یارانه به شکل بن ها و کالا برگی هایی که به گروه های مشخصی از افراد جامعه مانند کارگران، کارمندان، ازکار افتادگان و مستمری بگیران پرداخت می شود) یکی از عمده ترین موارد یارانه باز یا یارانه بر بازار را دولت از طریق تعیین قیمت کمتر از قیمت واقعی انجام می دهد.

از انجا که خود دولت عرضه کننده چنین کالاها و خدمات عمومی وخصوصی است، وکنترل عرضه در دست دولت است، تعادل در بازار مربوطه به وجود آمده و منجر به ایجاد بازار غیر رسمی نخواهد شد.

به عبارات دیگردولت در حد تقاضای موجود در قیمت های تعیین شده مبادرت به عرضهٔ کالا یا خدمت مورد نظر می نماید.

بدیهی است که در چنین بازاری مقدار مصرف و تولید بیشتر از حد واندازهٔ بهینه در بازار صورت گرفته و اولین تاثیر آن مشابه یارانه بر واحد و یا قیمت در بازار کالاهای خصوصی عدم کارایی در تخصیص منابع است، ولی یارانه از خزانه پرداخت نمی شود، بلکه درامد دولت که باید به خزانه واریز شود به مقدار یارانه پنهان کاهش می یابد.

اهداف یارانه سوبسید از نظر دولتها نوعی مالیات منفی محسوب شده، در رده مالیات ها در بودجه دولتی لحاظ می گردد.

به این دلیل یارانه را مالیات منفی به حساب می آورند که این مالیات از طرف دولتها، پرداخت می شود، نه دریافت.

پرداخت یارانه از دیدگاه دولت ها به علت اهداف: اقتصادی، توسعه ای، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی پرداخت می گردند.

این اهداف می تواند در پرداخت یارانه به مصرف کننده، تولیدکننده، ادارات خدماتی، صادرکننده و یا واردکننده تحقق یابد.

و به طور کلی اهداف یارانه را می توان در سه مورد زیر خلاصه کرد: 1)هدف مند نمودن بکارگیری منابع کمیاب 2)تثبیت قیمت ها 3)توزیع در امد نحوه پرداخت یارانه امروزه در جهان یارانه ها بیشتر به تولیدکنندگان و یا محصولات کشاورزی پرداخت می شود؛ به گونه ای که باعث صیانت وضعیت معیشتی تولیدکنندگان و زارعان در مقابل نوسانات قیمت شده و ادامه تولید در کشورها با مشکلی مواجه نمی گردد.

اگر اعطاء این نوع یارانه ها با حمایت های دولتی در مقابل نوسانات قیمت وجود نداشته باشد، ممکن است باعث ورشکستگی شدید در بازار تولید صنعتی و کشاورزی گردد.

مدلهای دیگری از نحوه پرداخت یارانه در کشورهای مختلف وجود دارد که از جمله آنها می توان به یارانه مستقیم اشاره کرد که به صورت نقدی به اقشار آسیب پذیر پرداخت می شود؛ هم اکنون یارانه مستقیم در رأس برنامه های دولت ایران است.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - یارانه - دولت - تولید - افزایش - جنگ جهانی دوم - جهان - بازار - جهانی - کشور - جامعه - کشاورزی - تولید کنندگان - مالی - قیمت - کلاسیک - اندیشه - خرید - رشد اقتصادی - افزایش قدرت - هزینه - حمایت - رفاه - مخالفان - خوردنی - مصنوعی - امروز - زندگی - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
درگذشت ثرتمندترین زن جهان

شهرداران اختیارات خود را به شوراها واگذارکنند/ فضاهای عینی شهری سرمایه اجتماعی را کاهش می دهد

نمایشگاه اختصاصی ایران در پایتخت ارمنستان گشایش یافت

پلمب و لغو امتیاز بیش از 100 دفتر مسافرتی

درگذشت ثرتمندترین زن جهان

افزایش نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/ برنت 56.5 دلار

آخرین جلسه کنسرسیوم/ عکس

تعاونی نفتی ها٬ 46 سال پیش / عکس

نخستین هنرستان نفتی ایران/ عکس

چه کسی از دستکاری قیمت طلا در جهان سود می برد

کمک 800 میلیارد تومانی خیرین برای ساخت و تجهیز مدارس کشور

نمایشگاه اختصاصی ایران در پایتخت ارمنستان گشایش یافت

قیمت های ارائه شده برای آیفون 10 مصداق بارز سوئ استفاده ی مالی است

سیستم تشخیص چهره در بانک های چین

8 تغییر بدن بعد از ازدواج!

کمک 800 میلیارد تومانی خیرین برای ساخت و تجهیز مدارس کشور

نشست اوپک و غیراوپک در وین بدون توصیه خاصی برای تمدید توافق کاهش تولید نفت پایان یافت

چرا اسراییل از استقلال کردستان حمایت می کند؟

نفت برنت 56.5 دلار شد

آخرین قیمت تخم مرغ در میادین میوه و تره بار

افزایش نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/ برنت 56.5 دلار

وحشت بازار سهام از تهدیدات کره شمالی کمرنگ شد

نشست اوپک و غیراوپک در وین بدون توصیه خاصی برای تمدید توافق کاهش تولید نفت پایان یافت

سه چرخه های هیجان انگیز

فتح قله دماوند توسط مدیر بانک مشهور اروپایی + عکس

قیمت فروش قالپاق خودروهای داخلی

قیمت برخی از جدیدترین ساعت های دیواری موجود در بازار

آخرین قیمت پرچمداران Apple در بازار ایران

طلای جهانی 2.5 دلار گران شد

نرخ فروش مرغ پاک شده در بازار چقدر است؟

قیمت فروش انواع قارچ درجه یک در میادین میوه و تره بار

اقتصاد ایران ظرفیت جذب 3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری را دارد

ثروتمندترین زن دنیا درگذشت/ عکس

واقعیت تبلیغات دولتی ها؛ دستاورد جدید برجامی/ دولت هر ایرانی را 2 میلیون تومان بدهکار خارجی ها کرد

پایان بخش دوم از مرحله اول آزادسازی الحویجه

نشست بانکی قبل از سفر اردوغان به ایران/ روابط ایران و ترکیه تقویت می شود

گوشت مورد نیاز برای محرم تامین است/افزایش قیمت نداریم

250 مرکز توانبخشی در اصفهان توسط خیران و با یارانه دولتی اداره می شود

افزایش نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/ برنت 56.5 دلار

سهم 30 درصدی مدیریت زنان تا پایان برنامه ششم توسعه پیگیری می شود

افزایش 50 درصدی جرائم نژادی یا دینی علیه پلیس لندن

مدرسه 10 کلاسه در روستای کمب چابهار افتتاح شد

نشست فوری نمایندگان 5 بانک ایرانی و 3 بانک ترکیه

جذب3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری تا 2 دهه آینده

اقتصاد ایران ظرفیت جذب 3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری را دارد

افزایش 2.5 دلاری بهای طلا/ اونس 1293دلار

عدم تمایل فراری و لامبورگینی به ساخت خودروهای الکتریکی

اجرای طرح های توسعه حمل ونقل 28 میلیارد دلار می خواهد

جذب3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری تا 2 هفته آینده

مدرسه 10 کلاسه در روستای کمب چابهار افتتاح شد

عدم تمایل فراری و لامبورگینی به ساخت خودروهای الکتریکی

افزایش کشف 32 درصدی قاچاق در سال جاری

میلیاردها دلار فاینانس برای پیاده سازی پروژه های عمرانی و تولیدی در ایران

گشایش دبیرستان خیرساز در مرودشت

انتظار برای پیداشدن برنده نیم میلیون یورویی در جزیره ای با 180 نفر جمعیت

اقتصاد ایران ظرفیت جذب 3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری را دارد

سهم 30 درصدی مدیریت زنان تا پایان برنامه ششم توسعه پیگیری می شود

با 10 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟/ جدول قیمت

نشست بانکی قبل از سفر اردوغان به ایران/ روابط ایران و ترکیه تقویت می شود

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: با جریمه نمی توان با قاچاق مقابله کرد

رنو کولئوس در برابر هیوندای سانتافه و کیا سورنتو!

سود سهام عدالت با اولویت بندی دهک ها پرداخت می شود

سیف از بانکداری اسلامی گفت

سایت سهام عدالت از دسترس خارج شد!

چه کسی از دستکاری قیمت طلا در جهان سود می برد

افزایش 2.5 دلاری بهای طلا/ اونس 1293دلار

تعداد خودروهای تهران 6 برابر ظرفیت خیابان هاست

اقبال بلند خانه های نقلی در بازار مسکن

معاون شهردار تهران: اجازه ساخت «مال» مزاحم در پایتخت را نمی دهیم

تبلت های هواوی رسما وارد بازار ایران شد!

اقبال بلند خانه های نقلی در بازار مسکن

ایران 900 میلیون دلار به در شش اول سال ترکیه صادرات غیرنفتی داشته است

از ارتباط ضعیف علم و عمل در بحران تا تعیین نهادی برای رصد تحقیقات بحران

برای جابجایی 100 میلیون نفر؛ سریع ترین قطار دنیا در چین به حرکت درآمد

بالاخره صادرات پیاز زعفران ممنوع می شود؟

ثبت بازدهی 9 درصدی در فرابورس

جذب3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری تا 2 هفته آینده

کشف 14 هزار میلیارد ریال کالای قاچاق از ابتدای امسال

مردم تهران از آمبولانس موتوری اورژانس رضایت دارند

تغییر در اندازه فاق لاستیک چه تاثیری بر خشکی و نرمی حالت رانندگی خودرو می گذارد؟

استفاده ازپساب واحدهای صنعتی ساوجبلاغ در کاربری های مجاز

استاندار: سیستان و بلوچستان رتبه سوم جذب سرمایه گذاری خارجی کشور را دارد

کاهش سن بازنشستگی بانوان

رونمایی از تلویزیون های QLED سامسونگ در ایران +تصاویر

همسر سابق و فعلی رامبد جوان در کنار هم + عکس

بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز جمعه

استاندار: سیستان و بلوچستان رتبه سوم جذب سرمایه گذاری خارجی کشور را دارد

گرانی حمل و نقل؛ سد راه توسعه گردشگری چابهار

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران پرداخت حقوق خود را مطالبه می کنند

هزینه هر شب غذای نذری؛ 25میلیون تومان

همایش ملی تاب آوری زیست محیطی شهرهای ایران آبان برگزار می شود

امضاهای دهها میلیارد دلاری از شرق آسیا تا قلب اروپا

جزییات فاینانس یک میلیارد یورویی اتریش برای ایران

روند رو به رشد جابجایی کالا در بنادر هرمزگان

آمادگی دانمارک برای همکاری با بانک های ایرانی

نظر سیف درباره بانکداری بدون ربا

ترامپ و اقتصاد ایران - مرتضی ایمانی راد*

ثبات در بازار گوشت

قیمت نفت اندکی افزایش یافت

آمادگی دانمارکی ها برای همکاری با بانک های ایران

تعریض11کیلومتر از جاده هراز تا پایان سال

امکان استفاده ی شرکت‎های خصوصی از فاینانس‎های جدید

همایش ملی تاب آوری زیست محیطی شهرهای ایران

سیف اعلام کرد؛ اهم اقدامات ایران در حوزه پولی و بانکی

انجمن واردکنندگان خودرو از وجود مصوبه جدید واردات بی اطلاع است

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران پرداخت حقوق خود را مطالبه می کنند

سیستم بدون ربا تسهیل کننده مبادلات مالی است

اقتصاد ایران ظرفیت جذب 3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری را دارد

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: کشفیات کالای قاچاق 32 درصد افزایش یافت

"دولت افغانستان" در تخصیص بودجه عمرانی هرات تعلل می ورزد

تلاش های نافرجام دولت برای حل مشکل آب مردم بیله سوار!

تعریض11کیلومتر از جاده هراز تا پایان سال

شکستن طلسم 15 ساله تامین فاینانس در اروپا

آزادی واردات خودروهای 2500 سی سی؟! + سند

آخرین قیمت نفت و طلا در بازار جهانی

آمادگی مقامات دانمارکی برای همکاری با بانک های ایران

ثروتمندترین زن جهان درگذشت + تصاویر

روزهای نزولی دلار در آخرین هفته شهریورماه /پیش بینی هایی که درست از آب درنیامد!

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

سیف: بانکداری بدون ربا می تواند از بروز ریسک های شدید جلوگیری کند

با 400 دلار ساخت خودروی پرنده را بیاموزید!

قیمت تمام شده بنزین وارداتی 1600 و تولید داخل 1400 تومان است

اهم اقدامات ایران در حوزه پولی و بانکی

محمدی: قیمت تمام شده بنزین وارداتی 1600 و تولید داخل 1400 تومان است/ نیاز به فرهنگ سازی برای مصرف

سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود

ثبات بازار گوشت قرمز در آستانه محرم

بازی محبوب فلپی برد در iOS 11 اجرا نمی شود

آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت/ سامانه از فردا بسته می شود

بهرامنیا: با افزایش منطقی قیمت سوخت موافقم

کاهش اقساط وام مسکن در راه است؟

تغییر فصل به بازار مسکن رسید

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 5 سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود

کمبود فضای کافی برای دفن زباله های رادیو اکتیو در چرنوبیل

قیمت نفت اندکی افزایش یافت

هکرها از داده های سرقت کرده وال استریت درآمدزایی کردند

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: کشفیات کالای قاچاق 32 درصد افزایش یافت

تغییر فصل به بازار مسکن رسید

بازی محبوب فلپی برد در iOS 11 اجرا نمی شود

امشب، آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت

فرشاد مومنی:
 خام فروشی در نظام تصمیم گیری ایران قبیح نیست/ دریافت فاینانس اقدام قهرمانانه نیست

تلاش برای اتصال 2 میلیون خانه خالی به افراد فاقد مسکن

لغو ممنوعیت واردات خودروهای لوکس و میلیاردی

خبر داغ وزیر راه در روز جهانی بدون خودرو

وضعیت نرخ گوشت قرمز در آستانه محرم

باچقدر در منطقه مجیدیه آپارتمان بخریم؟ +جدول

آخرین وضعیت موجودی صندوق توسعه ملی

تعریض11کیلومتر از جاده هراز تا پایان سال

برای هر شب غذای نذری در محرم چقدر باید هزینه کنید؟

36 درصد کودکان کار در تهران ایرانی هستند

برای خرید یک اتومبیل با قابلیت اتوپارک چقدر باید هزینه کرد؟

قیمت فروش قالپاق خودروهای داخلی

استاندار خوزستان: هیات دولت با ساخت شهرک صنعتی پتروشیمی در امیدیه موافقت کرد

قرارداد تامین مالی نقش مهمی در تحول روابط اقتصادی تهران - وین دارد

جزییات تعرفه 3 بسته ترکیبی اینترنت و مکالمه نامحدود مخابرات/ اجرای آزمایشی از اول مهر در قم و مازندران

ثبات بازار گوشت قرمز در آستانه محرم

ثروتمندترین زن جهان در 94 سالگی فوت کرد

جزییات تعرفه 3 بسته ترکیبی «اینترنت و مکالمه نامحدود» مخابرات

تست موتورهای بزرگ ترین هواپیمای جهان +تصاویر

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 4 محمدی: قیمت تمام شده بنزین وارداتی 1600 و تولید داخل 1400 تومان است/ نیاز به فرهنگ سازی برای مصرف

تعداد فوت شدگان حج امسال نسبت به سال 94 افزایش نداشته است + اسامی جان باختگان

روند صعودی جابجایی کالا در بنادر هرمزگان/8.6 میلیون نفر سفر در مسیرهای دریایی ترابری شدند

اعلام آمادگی مقامات دانمارکی برای همکاری موسسات مالی آن کشور با بانک های ایران

تست موتورهای بزرگ ترین هواپیمای جهان +عکس

آخرین فرصت برای افزایش حساب سهام عدالت

افزایش 23 درصدی کشف کالای قاچاق

کاهش 40 درصدی مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

ثبات بازار گوشت قرمز در آستانه محرم

استاندار خوزستان: هیات دولت با ساخت شهرک صنعتی پتروشیمی در امیدیه موافقت کرد

ثبات بازار گوشت قرمز در آستانه محرم

ثبات بازار گوشت قرمز در آستانه محرم

اجرای طرح های توسعه حمل ونقل 28 میلیارد دلار می خواهد

کشف کالای قاچاق در کشور 32 درصد افزایش یافت

اقساط وام مسکن کاهش می یابد

نکو: قیمت بنزین باید واقعی شود

الماس های ژاپنی در تست خریداران همه را شگفت زده کردند

ثروتمندترین زن جهان درگذشت/ عکس

کشف کالای قاچاق در کشور 32 درصد افزایش یافت

معاون شهردار: جازه ساخت «مال» مزاحم در پایتخت را نمی دهیم

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/3 بهرامنیا: با افزایش منطقی قیمت سوخت موافقم/ عدالت اجتماعی باید در دستور کار دولت باشد

ثروتمندترین زن جهان فوت کرد

تلاش برای اتصال 2 میلیون خانه خالی به افراد فاقد مسکن

ثبات بازار گوشت قرمز در آستانه محرم

آخوندی: 98 درصد با خودروی شخصی تردد می کنند

مهلت افزایش صورت حساب سهام عدالت تا سقف یک میلیون تومان ، 24 امشب

تخلیه هزاران نفر از جزیره بالی

سریع ترین قطار جهان راه اندازی شد

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

شماره شبای چه بانک هایی جهت واریز سهام عدالت مورد تایید است؟

آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/2 رییسی فرد:گرمای هوا علت افزایش مصرف بنزین/ مصرف کنترل شده است

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 1 نکو: قیمت بنزین باید واقعی شود/ احیای کارت سوخت اشتباه است

مردم نیوزیلند فردا به پای صندوق های رای می روند

روزی 300 نفر در روسیه مفقود می شوند

کهگیلویه و بویراحمد رتبه دوم کشور در معاینات نزاع

آمادگی مقامات دانمارکی برای همکاری با بانک های ایران

کیفیت بنزین تهران کم شد

مردم نیوزیلند فردا به پای صندوق های رای می روند

پلمب و لغو مجوز 112 دفتر مسافرتی

امضای دانمارکی ها پای قرارداد فاینانس با بانک های ایران

یارانه چیست؟

یارانه چیست؟