مطالب مرتبط:
انتقاد فعالان حقوق بشر از تشدید نظارت بر کاربران در فضای مجازی توسط دادستانی انگلیس
گزارش «واشنگتن پست» از سرپوش گذاشتن دولت میانمار بر نقض حقوق بشر مسلمانان روهینگیا
دسته عزاداری خادمان حرم حضرت معصومه(س) برپا می شود
هدف ما صعود به مراحل بالای جام حذفی است/ نتایج مان در لیگ دسته اول رضایت بخش نیست
موسوی قهرمان دسته 94 کیلوگرم شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مرداد 1396 ساعت 15:002017-08-21سياسي

دسته بندی بشر به مومن و کافر، دسته بندی نادرستی است


رییس مرکز مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم با بیان اینکه خشونت هایی که امروز در میان پیروان ادیان صورت می گیرد دست های سیاسی پشت آن ها قرار دارد، - گفت: در دنیای امروز تقسیم انسان ها به مومن و کافر دیگر معنایی ندارد بلکه باید جهان بشریت امروز را به محارب و صلح جو تقسیم بندی کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، آیت الله مصطفی محقق داماد روز دوشنبه (30 مردادماه) در نهمین دور گفت وگوی دینی مرکز ادیان و تمدن ها با موضوع نقش تفسیری متون مقدس برای ایجاد جهان عاری از خشونت که با حضور علما و اندیشمندانی از جهان اسلام و مسیحیت در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد با بیان اینکه در تعلیمات ادیان به طور کلی از جمله اسلام و مسیحیت نهادهایی وجود دارد که متأسفانه با برداشت های انحرافی و غیرواقعی موجب خشونت شده اند، اظهار کرد: در حالی که همه آن نهادها در جای خود معنای دیگری دارند و چنانچه عالمان دینی در تدوین و ارائه چهره صحیح آن تلاش کنند، می توانند قدمی در برانداختن خشونت های دینی باشد.

خشونت هایی که امروز در میان پیروان ادیان صورت می گیرد، هرچند دست های سیاسی در پشت آن ها قرار دارد ولی بدون تردید آنان برای تحقق مقاصد خود از سوءبرداشت ها در نهادهای دینی بهره می گیرند.

وی تأکید کرد: در درون تعلیمات ادیان به طور کلی از جمله اسلام و مسیحیت چند نهاد است که متأسفانه با برداشت های انحرافی و غیرواقعی موجب خشونت شده است، در حالی که همه آن نهادها در جای خود معانی دیگری دارند و چنانچه عالمان دینی در تبیین و ارائه چهره صحیح آن تلاش کنند، می توانند قدمی در برانداختن خشونت های دینی باشد.

رییس مرکز مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم با بیان اینکه دسته بندی بشر به مومن و کافر یک دسته بندی نادرست است، اظهار کرد: نهاد کفر و ایمان نباید در بین جوامع بشری وجود داشته باشد، چرا که این گونه پیروان هر یک از ادیان خود را مومن و دیگران را کافر می دانند و به دنبال این دو نهاد است که موضوع تکفیر یعنی کافر شناختن یک فرد یا گروه مطرح می شود.

نهاد کفر و ایمان است که جامعه بشری را از نظر یک شخص دینی به خودی و غیرخودی تقسیم می کند و به جای دوستی تخم عداوت می کارد، عداوتی که مقدمه جمع آوری اسلحه، ارهاب و در نهایت جنگ و خونریزی خواهد بود.

در حالی که معارف دینی چنین اجازه ای به پیروان خود نمی دهند که به استناد کافر دانستن دیگری دست به خشونت بزند.

آیت الله محقق داماد تأکید کرد: ایمان و کفر دو امر قلبی است و به حقوق شهروندی سرایت نمی کند و دلیل این سخن من، آیه 14 سوره حجرات است.

به موجب این آیه افرادی به یقین مومن نیستند.

یعنی ایمان در قلب شان وارد نشده است.

اما همین افراد به موجب این آیه بر مقررات اسلامی و نظم اجتماعی گردن نهاده اند.

همه اعمال شان محترم است و می توانند از حقوق شهروندی برخوردار شوند.

تاریخ تمدن اسلامی شاهد این افراد بوده است.

در همان روزهای آغازین تشکیل جامعه اسلامی عده ای به دین اسلام پیوستند که به اصطلاح منافق بودند و مومن واقعی نشده بودند ولی به عضویت جامعه اسلامی پیوستند و در کنار سایرین از حقوق سیاسی و اجتماعی برخوردار بودند و بعضا برخی در رأس قدرت سیاسی قرار گرفتند.

وی تأکید کرد: به نظر بنده در زمان معاصر تقسیم انسان ها به مومن و کافر دورانش گذشته است و باید به جای این تقسیم بندی جهان بشریت را به محارب و صلح جو تقسیم کنیم.

منظور من از محارب کسی است که سلاح به دست می گیرد و آرامش زندگی افراد را به هم می زند و صلح جو کسی است که برای همزیستی مسالمت آمیز آمادگی دارد.

مراد از کفاری که در قرآن قتالی به آن واجب شده کفار زمان رسول الله بوده که با پیروان او در حال جنگ بوده اند و شامل غیرمسلمانان زمان حاضر نمی شود.

مگر می شود غیرمسلمانی زمان حاضر را که پایبند به اصول حقوق بشر از جمله پایبند به اصول حقوق بشر از جمله آزادی مذهبی است و برای کلیه ادیان از جمله اسلام احترام قائل هستند کافر و واجب القتل دانست؟ رییس مرکز مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم یادآور شد: در زمانی که ملت مسلمان عضو سازمان ملل متحد هستند و عضویت در آن سازمان به معنای تعهد به حفظ صلح و امنیت جهانی است هرگز نمی توانند با دیگران سرجنگ داشته باشند.

مسئله بعدی که باید به آن توجه کنیم این است که چنانچه تقسیم بندی جامعه انسانی را به کافر و مومن بپذیریم، با کمال تأسف نهاد جهاد یعنی اقدام مسلحانه علیه کفار مطرح می شود.

ما باید شکرگذار نظریه فقهای شیعه باشیم که هر چند تقسیم بندی مذبور را پذیرفته اند ولی جهاد ابتدایی را در زمان حاضر که زمان غیبت معصوم (ع) است ممنوع و تعطیل دانستند.

نهاد جهاد در طول تاریخ اسلام همیشه ابزار قدرت های سیاسی بوده و تحت پوشش توسعه اسلام قدرت خود را تثبیت و توسعه داده اند.

چهره خشنی که در آثار غربی از اسلام وجود دارد اکثرا ناشی از عملکرد خشن دوران امپراطوری عثمانی است، چهره ای که هرگز با آیات قرآنی منطبق نیست و کاملا خلاف سیره پیامبر (ص) و دیپلماسی ایشان است چرا که قرآن مجید پیامبر اسلام (ص) را خلق عظیم و مظهر رحمانیت دانسته اند.

آیت الله محقق داماد در ادامه با بیان این مطلب که خداوند چند دستور و خطاب را به پیامبر اسلام (ص) داشته است، گفت: خداوند پیامبر (ص) را به چهار محور اصلی دعوت می کند که اصلی ترین محور آن عبارت است از فاعف عنهم یعنی از گناهان آنان درگذر و عفو و گذشت داشته باش و دستور دوم والستغفرلهم یعنی برای آنان آمرزش بخواه و نکته سوم واشاورهم فی الامر یعنی در امور اجتماعی با آنان مشورت کن و اگر خطاب و گناهی دارند آن ها را مورد عفو قرار بده و از حقوق شهروندی برخوردار ساز و با آنان مشورت کن و نظرات آن ها را محترم بشمار و نکته چهارم فاذا عزمت فتوکل علی الله و پس از انجام این عوامل وقتی تصمیم گرفتید به خداوند توکل کن.

در سیره نبوی که منطبق با قرآن است نشان می دهد که حتی جهاد با کفار زمان رسول الله (ص) هم ابتدایی نبوده و همواره دفاعی بوده است.

او خاطر نشان کرد: نهاد دیگری که در تعلیمات اسلامی وجود دارد و بنده مطلع نیستم که در ادیان مسیحیت هم باشد یا نه امر به معروف و نهی از منکر است که جزو مهمترین نهادهای موثر در تربیت جامعه انسانی است و معنای واقعی آن این است که مومن باید همواره خواهان خوبی ها و از زشتی ها متنفر باشد و دیگران به خوبی ها و اجتناب از بدی توصیه کند و در عمل برای تحقق آن عمل کند.

معروف هم چیزی است که عملی میان انسان ها به نیکی شناخته شده باشد.

خواهان بودن به هیچ وجه به معنای دخالت و سرکشی به زندگی این و آن نیست.

متأسفانه بعضی بدون آگاهی دقیق از معنای این نهادها با برداشت های غلط و خطا به حریم دیگران تجاوز می کنند و آن را عامل افراطی گری قرار می دهند که این امر به یقین خلاف شرع است.

رییس مرکز مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ادامه داد: رشد فکری بشر امروزی به جایی رسیده است که دیگری را در کنار خویش درک کند و برای او این اختیار را قائل شود که هر گونه اعتقاد و اندیشه را برای خویش برگزیند.

حتی اگر به نظر او دیگری بر خطا باشد یعنی همه برای یکدیگر حق به خطا قائل هستند.

جالب آن است که در تعلیمات قرآن مجید خداوند حتی به پیامبر (ص) به جز تذکر دادن اجازه دیگری نداده و به صراحت از اکراه و وادار نمودن به دین را منع کرده است.

آیت الله محقق داماد بیان کرد: نکته جالب آن است که تمام خشونت گران دینی در سایه یک جهل که من آن را جهل مقدس نامیده ام قرار می گیرد.

مقصودم از این تعبیر این است که مرتکبین این گونه خشونت ها به انگیزه رضای خدا و رسیدن به بهشت او خشونت می کنند ولی اینجانب به عنوان یک متخصص در معارف اسلامی اعلام می کنم که خدایی که من براساس تعلیمات اسلامی می شناسم هرگز کسی را که زندگی دنیای دیگران را جهنم می سازد در آخرت به بهشت خود راه نخواهد داد و بوی بهشت به مشامش نخواهد رسید.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خشونت - اسلام - ادیان - فرهنگستان علوم - آیت الله مصطفی محقق داماد - امروز - اسلامی - مسیحیت - برداشت - فرهنگ - آیت الله - هایی - جهان - حقوق شهروندی - سیاسی - چهره - ارتباطات - صورت - علوم - انسان ها - دوشنبه - برگزار - تکفیر - مصطفی - دوستی - جوامع - انسان - گزارش - جامعه - سوره

آخرین اخبار سرویس:
نامه احمدی نژاد به رییس قوه قضاییه

وزیر خارجه ونزوئلا: امریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر است

مراسم وداع با شهید حججی فردا در حرم مطهر رضوی برگزار می شود

فوری / پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد +عکس

حضور پرقدرت جنگنده های نیروی هوایی ارتش در رزمایش ارتش و سپاه

روبات ها بالاخره مثل آدم راه می روند

برای بهبود وضعیت زندگی مردم از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم

لاریجانی درگذشت حجت الاسلام غروی را تسلیت گفت

خطر فراموشی در خرمشهر

خدا قاتلان "امام حسین (ع)" را لعنت کند/سلام کردن بر امام حسین(ع) هنگام نوشیدن آب

دانلود سخنرانی آیت الله عباس تبریزیان پدر طب اسلامی

مراسم وداع با شهید حججی فردا در حرم مطهر رضوی برگزار می شود

دقایقی دیگر مراسم استقبال از پیکر شهید «حججی» آغاز می شود

نتایج رفراندوم کردستان عراق مردود است/ بارزانی بازی خطرناکی را شروع کرده است

12 اولویت شورای پنجم برای بهبود وضعیت شهری قم

افتتاح پایگاه مقاومت بسیج در کاکی بوشهر

پیکر مطهر شهید محسن حججی وارد تهران شد

بازدید امام جمعه ساوجبلاغ از هیئات مذهبی

حاشیه های نشست سیدعباس صالحی با پرسش و پاسخ های پینگ پنگی

خلاصه رویدادهای خبری افغانستان - دوشنبه 3 مهر

دعوت وزارت دفاع از مردم برای حضوری باشکوه در مراسم تشییع شهید حججی

مهلت دو هفته ای مجلس به وزارت نفت

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی البرز

همه‎پرسی کردستان عراق تمدید شد

هنرمندان بزرگ از کار سیاسی به نام امام حسین(ع) ابا دارند

جوانان ما نشان دادند که می توانند انقلابی بمانند و کشورشان را حفظ کنند/ شهید حججی حسینی زندگی کرد و حسینی به شهادت رسید

نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

حجت الاسلام رییسی در جمع جانبازان: نقش همسران جانبازان کمتر از جانبازان نیست

رونمایی از سه طرح در چهارمین روز از هفته دفاع مقدس + فیلم

مراسم وداع با شهید حججی فردا در حرم مطهر رضوی برگزار می شود

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی البرز

پیکر شهید "محسن حججی" وارد تهران شد + تصویر

حرکت ایران در مسیر صحیح موجب عصبانیت و یاوه گویی های ترامپ شده است

پیکر شهید «محسن حججی» وارد تهران شد

بروجردی: نتایج رفراندوم کردستان عراق مردود است/ بارزانی بازی خطرناکی را شروع کرده است

پشت همه پرسی اقلیم کردستان رژیم صهیونیستی است

نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

ورود پیکر شهید حججی به تهران

یا زنگی زنگ، یا رومی روم

فرآیند بازگشت حجاج ایرانی تا ساعاتی دیگر خاتمه می یابد

دیدار معاون دبیرکل سازمان ملل با ظریف

برهنه شدن در مراسم عزاداری اشکال دارد؟

نتایج رفراندوم کردستان عراق مردود است/ بارزانی بازی خطرناکی را شروع کرده است

با سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی مراسم وداع با پیکر شهید حججی در حرم رضوی برگزار می شود

اجرای طرح «احسان حسینی» در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

18 آزمایشگاه همکار با استاندارد تعامل نزدیک دارند

سوگواره بغض واژه

همایون دینارانی شهردار شهر الیگودرز شد

اجرای طرح «احسان حسینی» در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

حرکت ایران در مسیر صحیح موجب عصبانیت و یاوه گویی های ترامپ شده است

انتخابات 2017 آلمان؛ شوک موفقیت «راست های افراطی» آلمان برای اولین بار در کنار چهارمین پیروزی مرکل + تصاویر و فیلم

اهدای تندیس یادمان و لوح تقدیر انجمن رمز ایران به رییس سازمان انرژی اتمی

روایت طراحی عملیات کربلای 5 از شبکه افق

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی البرز

فیفا: نمایندگان پارلمان و سنای افغانستان در حل مشکلات ناتوان هستند

روزنامه استخدامی استان کرمان | سه شنبه 4 مهر 96

اولین موضع وزیر جدید ارشاد درباره کنسرت ها

انتظار احقاق حق مردم در پرونده احمدی نژاد

پنجمین بیمارستان ثابت بسیج جامعه پزشکی در کوهدشت برپا شد+تصاویر

شیرجه فوق حرفه ای

مردم سالاری دینی از دستاوردهای ارزشمند دفاع مقدس است

با توسعه دانش حقوقی و افزایش مهارت های لازم به حل مشکلات کمک کنیم

دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه انقلاب است

دولت از مدیریت بانوان در رسانه های کشور حمایت می کند

دعوت حزب ندا از مردم برای حضور گسترده در تشییع پیکر شهید حججی

توصیه آیت الله ملک حسینی به استاندار کهگیلویه و بویراحمد؛ در تصمیم گیری قاطع باشید

پدر شهید مصطفی احمدی روشن: شهدا راهنما، روشن کننده و ترسیم گر راه هستند

رایزنی وزرای خارجه ایران و اندونزی

پدر شهید مصطفی احمدی روشن: شهدا راهنما، روشن کننده و ترسیم گر راه هستند

انتقاد آیت الله علم الهدی از نماینده ایران در اسکار/وزیر ارشاد:لغو مجوز یک کنسرت هم غلط است

حضور در مراسم عزای حسینی کلید مغفرت الهی است

رایزنی وزرای خارجه ایران و اندونزی

امنیت مناطق مرزی ارجحیت پیوسته و توقف ناپذیر استراتژی دفاعی ما است

حاشیه های نشست سیدعباس صالحی با پرسش و پاسخ های پینگ پنگی

ابتکار خواستار تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان شد

عکس یادگاری یک توریست در بازار اصفهان قدیم

استخدام یکنفر نیروی خانم مهندس متالوژی

استخدام کارشناس بازرگانی در ارتباط صدای گویا

سرلشکر باقری همه پرسی کردستان عراق را توطئه دانست

دست های پشت پرده زیادی مانع ساخت موزه دفاع مقدس گیلان می شدند

سرلشکر باقری: پشت همه پرسی اقلیم کردستان رژیم صهیونیستی است

مداحی شهید حججی

مردم « دامغان» دهه سوم محرم میزبان سه شهید گمنام خواهند بود

کولیوند در گفت وگو با فارس: جلسات مشترک هیأت رییسه و رؤسای کمیسیون ها برای نظارت بر روند اجرای برنامه ششم و بودجه 96 تشکیل می شود

امین زاده با دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت دیدار کرد

دانلود آهنگ هوروش بند بنام لیلی بی عشق

تشییع پیکر شهید حججی توفیق بزرگی است که نصیب مردم مشهد شده است

باید سلامت محصولات تراریخته احراز شود/اگر اثبات شود که تغییر ژنتیک ضرری ندارد، کسی مخالف آن نیست

جلیلی در جلسه نقد و بررسی برنامه وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم باید سلامت محصولات تراریخته احراز شود/اگر اثبات شود که تغییر ژنتیک ضرری ندارد، کسی مخالف آن نیست

پخش زنده مراسم تشییع شهید حججی از شبکه قرآن

بهره گیری از حداکثر امکانات و توانمندی های دانشگاه برای پرورش دانشجویان ولایتمدار و انقلابی

نتایج رفراندوم کردستان عراق مردود است/ بارزانی بازی خطرناکی را شروع کرده است

قاتل ستایش در انتظار تعیین زمان اعدام

وزیر خارجه کوریای شمالی: بمب افکن های امریکایی را هر جا که باشند سرنگون می کنیم

استخدام فرز کار ماهر در یک شرکت معتبر در شهر قدس

استخدام نیروی آبدارچی آقا جهت انجام امورخدماتی،تدارکاتی

جهانگیری: سودآورترین بنگاههای اقتصادی کشور به طرح سهام عدالت اختصاص یافته

پخش زنده مراسم تشییع شهید حججی از شبکه قرآن

مردم سالاری دینی از دستاوردهای ارزشمند دفاع مقدس است

اردوهای جهادی سبب توسعه روستاها و کسب مهارت دانش آموزان می شود

خرازی: برای همه سناریوهای برجامی آمادگی داریم/ اظهارنظر درباره برجام 2025 برای ایران مطلوب نیست

احیای امربه معروف و نهی از منکر

کرکوک آتش زیر خاکستر

بازسازی عملیات والفجر مقدماتی در تبریز + گزارش

نقش قابل توجه منطقه دوم دریایی ارتش در حفاظت از منافع جمهوری اسلامی

رسالت امروز ما دفاع از مرزهای کشور با تنظیم اسناد رسمی است

واکنش مجلس عراق به همه پرسی

بازسازی عملیات والفجر مقدماتی در تبریز

شمارش آراء همه پرسی کردستان آغاز شد

پشت همه پرسی اقلیم کردستان رژیم صهیونیستی است

بروجردی: نتایج رفراندوم کردستان عراق مردود است/ بارزانی بازی خطرناکی را شروع کرده است

فردا ابتکار به سیستان و بلوچستان می رود

توسعه مشکین شهر، حضور موثر جهاددانشگاهی را می طلبد

افزایش تولید محتوا با موضوع نماز ضروری است

آیت الله مظاهری: تولیت آستان قدس رضوی، حساس ترین مسئولیت معنوی در نظام است

برگزاری مراسم گرامیداشت مرحوم آیت الله حاج شیخ علی اصغر معصومی

تلسکوپ فضایی LUVOIR در راه است

حمید معصومی نژاد در جبهه! + عکس

رییس دیوان محاسبات استیضاح می شود

حسن عاقبت، مهمترین دغدغه یک مؤمن است

استخدام کارشناس مالی با حداقل 3 سال سابقه کار

تقوا، رکن اساسی تحصیل در حوزه علمیه است

استخدام مدیر امور اداری در تهران

عظمت شهدای کربلا

انجمن رمز ایران از علی اکبر صالحی تقدیر کرد

سرلشگر باقری به وزارت اطلاعات رفت/ تاکید بر همکاری دوجانبه

بکارگیری کودکان 5 ساله در دپوی زباله شهرداری

برترین محصول صادراتی ما به دنیا فرهنگ ایثار و شهادت طلبی است

معاون سپاه امام رضا(ع): تشییع پیکر شهید حججی توفیق بزرگی است که نصیب مردم مشهد شده است

رییس جمهوری درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

جزییات تشکیل هیئت مشورتی جبهه مردمی

دشمن تلاش می کند آیین های عزاداری را به انحراف بکشاند

زمان برگزاری تشییع پیکر آیت الله غروی

«اقبال عباسی» سرپرست استانداری اردبیل شد

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: همه پرسی در کردستان عراق توطئه است

رفع مشکل تأخیر پروازهای فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد

واگذاری 40 ساله تشریفات فرودگاه امام

صدور آنلاین قبض آب روستایی کهگیلویه و بویراحمد

یادواره شهدا در مناطق مختلف استان

شاه بیت سینه زنان اردبیل اوج ارادت به امام حسین (ع)

دیدار شهردار مشهد با نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی

کمک به ایتام و نیازمندان

احیای امر به معروف و نهی از منکر؛ از وظایف اصلی مدیران جامعه اسلامی

علت شش گوشه بودن قبر امام حسین (ع)

عملیات شناسایی و مانور جنگنده های ارتش

آیت الله مظاهری: تولیت آستان قدس رضوی، حساس ترین مسئولیت معنوی در نظام است

فرمانده سپاه محمدرسول الله: اصناف با روحیه انقلابی در صحنه باشند

تیپ عجیب و حیرت آور علی صادقی! + عکس

دیدار ظریف با معاون دبیرکل سازمان ملل و وزیر امور خارجه اندونزی

همه پرسی در کردستان عراق توطئه است

استخدام مدیر مالی در یک شرکت رتبه یک پیمانکاری در تهران

تصاویر اولین زن جنگلبان در سروآباد

حجت الاسلام رییسی: رویکرد آستان قدس رضوی، سودآوری صرف نیست/ بیگانگان گره ای از کار ما باز نخواهند کرد

مواضع ترامپ منطبق بر عقل و منطق نیست

همه‎پرسی کردستان عراق تمدید شد

دوبله گلوری Arthur`s Missing Pal - انیمیشن گمشده آرتور

مردم دامغان دهه سوم محرم میزبان 3 شهید گمنام خواهند بود

توانمندی سپاه و بسیج در آبادانی و توسعه استان هرمزگان مورد استفاده قرار می گیرد

مشکل امروز مشهد پاساژ سازی نیست/حاضریم برخی پاساژها را به بیمارستان تبدیل کنیم

رییس ستادکل نیروهای مسلح در وزارت اطلاعات: پشت توطئه همه پرسی در کردستان رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی قرار دارد

جمعی از یاران آیت الله راستی کاشانی در پیام تسلیتی مطرح کردند آیت الله راستی کاشانی از زبده ترین و زمان آگاه ترین فقهای شیعه معاصر بود

به تمام افراد موافق و مخالف اجازه اظهار نظر و شرکت در مناظره داده شود

کارکردهای عزاداری سیدالشهدا (ع) در جامعه

شهدا دلیل ولایتمداری مردم ایران

همه پرسی در کردستان عراق توطئه است

تجدید خاطره همسران شهدا در زندگی پشت خط

پشت همه پرسی اقلیم کردستان رژیم صهیونیستی است

در گفت وگو با فارس عنوان شد پخش زنده مراسم تشییع شهید حججی از شبکه قرآن

یادواره شهدای زن در گیلان برگزار می شود

دیدار معاون دبیرکل سازمان ملل و ظریف

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: همه پرسی کردستان عراق توطئه است

منطقه دوم دریایی ارتش در حفاظت منافع جمهوری اسلامی نقش قابل توجهی دارد

فعالیت در فضای مجازی همراه با قانون مداری

چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد

حضور رییس ستاد کل نیروهای مسلح در وزارت اطلاعات

مشهدالرضا میزبان پیکر شهید حججی؛ فردا

همه پرسی در کردستان عراق توطئه است

فرهنگ مقاومت و دفاع از حرم شعار«نیل تا فرات» را زمین گیر کرده است

برخی از اعضای شوراها از جایگاه خود سوء استفاده می کنند

نشست بررسی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان

ضرورت تبیین صحیح مواضع انقلابی

دیدار رییس آکادمی دیپلماسی فرانسه با کمال خرازی

سوگواره ادبی بغض واژه و شب ذفاع مقدس در تبریز

استخدام شرکت آذران پلاستیک

استخدام کارشناس حقوقی خانم در واحد تنظیم دادخواست و لوایح

روایتی از مصونیت خاص احمدی نژاد و دست های پشت پرده تفحص از بنیاد شهید

آیا پرداخت میلیاردی به مداح مشهور صحت دارد؟

مقتل خوانی در شبکه های رادیویی

برترین محصول صادراتی ما به دنیا فرهنگ ایثار و شهادت طلبی است

مداحی "شب چهارم" محرم 95 با صدای سید مجید بنی فاطمه + صوت

دعوت وزارت دفاع از مردم برای حضور باشکوه در مراسم تشییع شهید حججی

ریشه این بیماری ها را در اختلات خواب بیابید!

کهگیلویه و بویراحمد از "فقر مادی" و "نابرابری" رنج می برد

ستاد برنامه ریزی 19مهر و همایش سبک زندگی امام سجاد

سردار صفوی: همه پرسی کردستان توطئه صهیونیست ها و آمریکا پس از شکست داعش است

فراخوان جذب اعضای هیات علمی تمدید شد

تجهیز کتابخانه های البرز به جدیدترین عنوان های کتاب دفاع مقدس

ثبت نام مسابقات ملی دفاع سه دقیقه ای پایان نامه های دانشجویی کلید خورد

اختصاص سودآورترین بنگاه های اقتصادی به طرح سهام عدالت

برگزاری همایش «حماسه سرخ» همراه با تقدیر از یادگاران و فعالان دفاع مقدس در فارس

دسته بندی بشر به مومن و کافر، دسته بندی نادرستی است

دسته بندی بشر به مومن و کافر، دسته بندی نادرستی است