مطالب مرتبط:
تیراندازی از خاک مصر به طرف نظامیان صهیونیست
تیراندازی از خاک مصر به سوی نظامیان صهیونیست
تیراندازی از خاک مصر به سوی نظامیان صهیونیست
تیراندازی از خاک مصر به سوی نظامیان صهیونیست
تیراندازی از خاک مصر به طرف نظامیان صهیونیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مرداد 1396 ساعت 13:222017-08-21اجتماعي

توفان های گردو خاک ؛ پدیده ای که دوباره باید شناخت


آنچه در پی آمده است نگاهی دارد به علل و عوامل پدیده توفان ها و ریزگردها به خصوص در غرب و جنوب غرب کشور که بخش اول آن را پریروز ملا حظه کردید و اینک بخش دوم را می خوانید: - دستکم از یک دهه پیش چهار تغییر اساسی در روند رویداد توفان های گردوخاک در کشور رخداده است که عبارتند از: الف) افزایش فراوانی توفان های گردوخاک، ب) افزایش غلظت، ج) افزایش مدت زمان ماندگاری و د)افزایش فاصله انتقال از ناحیه منشأ الف) افزایش فراوانی توفان ها بررسی آمار روزهای توأم با توفان های گردوخاک نشان میدهد که فراوانی رخداد توفان های گردوخاک در دهه های گذشته همواره با نوسان همراه بوده است و روند افزایشی ثابتی را نشان نمی دهد.

در سال های 2004 تا 2014 بالغ بر 781 روز توأم با توفان گردوخاک ثبت شده است که 658 روز آن توفان با منشأ خارجی، 74 روز با منشأ داخلی و 49 روز هم با منشأ مشترک بوده است.

بیشترین روزهای گردوخاک در سال 2008 با تعداد 123 روز در سال و کمترین میزان، مربوط به سال 2014 با تعداد 27 روز در سال بوده است.

متوسط بیشترین روزهای گردوخاک در ماه هم به میزان 14 روز مربوط به ماه خرداد و متوسط کمترین روزهای گردوخاک در ماه، به میزان 4 / 1 روز مربوط به ماه آبان است .

همچنین حداکثر روزهای گردوخاک در ماه مربوط به ماه تیر 2009 با تعداد 25 روز بوده است.

فراوانی توفان های گردوخاک به تفکیک منشأ در دوره زمانی یاد شده نشان می دهد: توفان های گردوخاک از سال 2006 تا 2008 با یک شیب قابل ملاحظه روند افزایشی داشته و پس از آن تا سال 2014 با یک شیب ملایم روند کاهشی دارد.

به نظر میرسد آنچه که در دهه اخیر سبب تشدید توفان های گردوخاک شده است، افزایش در سایر ویژگی های این توفان ها نظیر غلظت، ماندگاری و فاصله انتقال است.

ب) افزایش غلظت غلظت گردوخاک ازجمله شاخص هایی است که در یک دهه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بررسی آمارهای منتشر شده ازسوی اداره کل هواشناسی استان خوزستان نشان می دهد که در فاصله سال های 1380تا 1387 میزان حداکثر غلظت گردوخاک از 2200 میکروگرم بر مترمکعب به 8860 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است با توجه به اینکه میزان غلظت مجاز گردوخاک 150 میکروگرم بر مترمکعب است، بدیهی است که این میزان آلودگی با چه خطرات زیست محیطی همراه است .

مقایسه ویژگی توفان های گردوخاک در سال های مختلف نشان می دهد که در سالهای اخیر میزان ماندگاری و پایداری گردوخاک در استان خوزستان حدود چهار برابر افزایش یافته و میزان آلودگی هم تا مرز 10000 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

طی 10 سال اخیر ( 2005 تا 2014) تعداد 385 مورد توفان گردوخاک با ماندگاری کمتر از 12 ساعت، 41 مورد با ماندگاری بین 12 تا 24 ساعت، 66 مورد با ماندگاری بین 24 تا 48 ساعت، 21 مورد با ماندگاری بین 48 تا 72 ساعت و 14مورد هم با ماندگاری بیش از 72 ساعت در ایستگاه اهواز مشاهده شده است.

این میزان فقط برای ساعات متوالی و بدون هیچ وقفه ای است، در حالیکه با احتساب وقفه های چندساعته، این آمار به بیش از 500 ساعت در همان سال رسیده است.

توفان های گردوخاک با منشأ داخلی بیشتر ماندگاری زیر 12 راساعت دارند.

علل اصلی این امر را می توان در اندازه قطر ذرات گردوخاک، وزن مخصوص آنها و همچنین شرایط آب وهوایی(رطوبت هوا، دمای هوا و چگالی هوا) جستجو کرد.

هرچه قطر ذرات بیشتر و وزن مخصوص آنها هم بیشتر باشد، وزن آنها بیشتر بوده و در نتیجه زودتر ته نشین شده و ماندگاری کمتری خواهند داشت.

لازم به ذکر است که توفان های گردوخاک با ماندگاری چندروزه با منشأ خارج از کشور بوده و از نظر رسوبی بسیار ریزدانه تر هستند.

ریزدانه بودن این ذرات به آنها این امکان را می دهد که مسافت های طولانی جابه جا شوند و به علت سبکی ساعت های طولانی در هوا معلق بمانند و درنهایت با تغییر شرایط آب وهوایی ته نشین شوند.

د) افزایش فاصله انتقال از ناحیه منشأ در توفان های گردوخاک به دلیل ریز بودن ذرات نسبت به توفان های ماسه ای، جریان های رو به بالا می تواند این ذرات را به صورت معلق در هوا نگه داشته و تا مسافت های بسیار دور حمل کند.

ازاین رو در سالهای اخیر که بیابان های حاصل از خشک شدن تالاب ها به کانون های تولید توفان های گردوخاک تبدیل شده اند، رسوبات ریزدانه رسی در بستر این کانون ها قابلیت انتقال تا مسافت های بسیار دور را دارند و علیرغم وجود موانع طبیعی نظیر رشته کوههای مرتفع زاگرس، به طور مکرر بخش های مرکزی و گاه شرقی کشور را تحت تأثیر قرار داده اند، به گونه ای که در مواردی از مجموع 31 استان کشور، 23 استان درگیر توفان های گردوخاک شده اند.

علل تشدید توفان ها اگرچه فراوانی توفان های گردوخاک روند افزایش ثابتی را نشان نمی دهد، اما افزایش قابل ملاحظه شاخص هایی مانند غلظت، ماندگاری و فاصله حمل به روشنی گویای تشدید توفان های گردوخاک در دهه اخیر است.

این تغییر تا حد زیادی ناشی از تغییر در مناطق منشأ این توفان ها بوده است.

کانون بسیاری از توفان های گردوخاک در گذشته، صحراهای عربستان و شمال آفریقا بوده است.

توفان های برخاسته از این مناطق به دلیل درشتی ذرات و نشست سریع، ماندگاری و قدرت انتقال کمتری داشته اند.

اما بیش از یک دهه پیش به دلیل تشدید تغییرات آب وهوایی و خشکسالی ها از یک سو و توسعه طرح های عمرانی وبرداشت بی رویه از منابع آب ازسوی دیگر، بسیاری از تالاب ها و نواحی مرطوب موجود در بین النهرین رو به خشکی نهاده و بیابان های کوچکی را ایجاد کرده است که منشأ بسیاری از توفان های گردوخاک در سال های اخیر کرده است.

جنس رسوبات این مناطق از رسوبات رسی ریزدانه است که تا ارتفاع زیادی در جو بالا رفته و علاوه بر ماندگاری و غلظت زیاد، مسافت های بسیار زیادی انتقال می یابند.

در عرصه داخلی هم تشدید تغییرات آب وهوایی در قالب خشکسالی های پی درپی، سبب افزایش دماو کاهش رطوبت سطح زمین شده است.

این تغییرات در کنار بهره برداری از طرح های کلان آبی نظیر تونل های انتقال آب، احداث سدها و شبکه های آبیاری که به برداشت بی رویه و غیراصولی از منابع آب منجر شده، باعث کاهش سطوح آبی و مرطوب و از بین رفتن پوشش گیاهی در بسیاری از مناطق شده است که شکل گیری کانون های داخلی تولید گردوخاک را به دنبال داشته است.

صرفنظر از اینکه هر یک از عوامل تغییر اقلیم یا طرح های عمرانی در تشدید توفان های گردوخاک چه سهمی دارند، این عوامل سبب تغییر در سه پارامتر مؤثر در پیدایش کانون های تولید گردوخاک شده ان که عبارتند از: دما، رطوبت و پوشش گیاهی.

افزایش دمای سطح به طور کلی افزایش دمای زمین که به طور عمده ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای بوده، امری شناخته شده است.

میزان این افزایش دما در مناطق مختلف، متفاوت و در نقاطی که با خشکسالی توأم شده بیشتر نمایان شده است.

این افزایش دما که اغلب با کاهش رطوبت به ویژه در نواحی خشک همراه است، سبب از بین رفتن تدریجی پوشش گیاهی و در نهایت شکل گیری کانون های تولید گردوخاک می شود.

بررسی آماری میانگین حداکثر دمای روزانه درایستگاه اهواز در دوره 30 ساله 1980 تا 2010 نشان میدهد که از سال 1996 افزایش محسوسی در میانگین حداکثر دمای روزانه رخ داده است.

کاهش رطوبت سطح بررسی آماری میانگین رطوبت نسبی در ایستگاه اهواز در دوره 30 ساله 1980 تا 2010 نشان می دهدکه میزان رطوبت از سال 1996 به شکل محسوسی کاهش یافته است .

این کاهش رطوبت که در غالب کاهش سطوح آبی و خشک شدن پهنه های مرطوب نمایان شده است، نقش مهمی در گسترش بیابان ها و شکل گیری کانون های تولید گردوخاک دارد.

بخش زیادی از کانون های داخلی که در سال های اخیر شکل گرفته اند، شامل بخش های خشک شده تالاب هورالعظیم، شادگان و سایر آبگیرها و عرصه های مرطوب در جنوب و جنوب شرق استان است.

تخریب پوشش گیاهی افزایش دما و کاهش رطوبت در هر ناحیه به طور طبیعی با از بین رفتن پوشش گیاهی همراه خواهد بود.

با توجه به اینکه پوشش گیاهی نقش مهمی در تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش دارد، از بین رفتن این پوشش نقش قابل ملاحظه ای در بیابانزایی و تشکیل کانون های گردوخاک دارد.

از بین رفتن پوشش گیاهی در حاشیه و بخش های خشک شده تالاب هایی چون هورالعظیم، شادگان و سایر آبگیرها و مناطق مرطوب از مهمترین دلایل گسترش کانون های داخلی در سالهای اخیر است.

ترکیب شیمیایی گردوخاک ها با مطالعه ترکیب شیمیایی گردوخاک ها علاوه بر تشخیص اثر آنها بر سلامتی انسان ها، تاحدی می توان در مورد منشأ آنها اطلاعات کسب کرد.

برای نیل به این امر نتایج بررسی ترکیب شیمیایی توفان گردوخاک 3 بهمن 1393 ارائه می شود.

توفان گردوخاک مذکور یکی ازشدیدترین توفان ها بوده است که طی آن غلظت گردوخاک در شهرهای اهواز و ماهشهر به ترتیب به 54 و 66 برابر حد استاندارد رسیده است.

فراوانی عناصر اصلی در گردوخاک ها در مطالعه مذکور برای کلسیم، آهن، آلومینیوم، منیزیم، سدیم و پتاسیم به ترتیب برابر 7 / 22 ، 71 / 4 ، 08 / 4 ، 42 / 2 ، 37 / 2 و 79 / 0 درصد به دست آمده است.

نکته مهم اینجاست که غلظت فلزات سنگین کادمیوم، سلنیوم، نیکل و کرم دارای غلظتی بسیار فراتر از حد مجاز برای سلامت انسان ها است.

از بین عناصر نیکل و کادمیوم، نشان از آلودگی شدید خاک های مناطق برخاستگاه به آلودگی های نفتی دارد.

همچنین با افزایش سرعت باد در توفان های گردوخاک، ترکیب آن هرچه بیشتر به عناصر فلزی سمی آلوده تر شده و آلودگی های نفتی بیشتری به آن اضافه می شود.

خاک های اراضی جنوب عراق، کویت و شمال عربستان و تا اندازه ای خاک های غرب استان خوزستان به ویژه در جنگ های ایران-عراق و عراق-کویت بین سال های 1981 تا 1989 به مواد نفتی آغشته شده اند.

غلظت بیش از اندازه عنصر سلنیوم هم می تواند حاصل از پالایش مواد نفتی و پتروشیمی و احتراق مواد سوختی مثل نفت و زغال باشد.

این عنصر به راحتی در اثر باران، از خاک های آلوده به مواد نفتی زهکش شده و در تالاب ها تجمع می یابد.

با توجه به مطالب ذکر شده در مورد ترکیب شیمیایی گردوخاک ها، به خصوص فلزات سنگین موجود در آنها، انتظار میرود که مخاطرات آنها در مورد تأثیر بر سلامتی انسان ها، جانوران و گیاهان چشمگیر باشد.

اورژانسی شدن بسیاری از شهروندان هنگام وقوع توفان های گردوخاک مصداق تأیید این موضوع است.

از جنبه دیگر بررسی آثار بلندمدت گردوخاک های مذکور بر سلامت انسان ها، جانوران و گیاهان هم قابل بررسی است.

روند شدت توفان ها در غرب کشور با وجود پرآب ترین رودخانه های کشور در استان خوزستان که باعث رونق گرفتن کشاورزی در مناطق مجاور این رودخانه ها شده است، شرایط خشکسالی دهه اخیر و کاهش نزولات آسمانی، سدسازی روی رودخانه ها و مهار آب آنها و کاهش حقابه مناطق پایین دست باعث خشک و کم آب شدن تالاب های طبیعی استان، تبدیل زمین های کشاورزی به زمین های خشک و بیابانی و در نتیجه ایجاد و توسعه کانون های تولید گردوخاک در استان خوزستان شده است.

منبع: روزنامه اطلاعات
کلید واژه ها: گردو - توفان - افزایش - میزان - ماندگاری - نشان - خوزستان - انتقال - آلودگی - سال 2014 - پدیده - استان - همراه - هواشناسی - ریزگردها - کشور - آمار - پایداری - اداره - خرداد - منتشر - مجاز - شاخص - زیست - جنوب - هایی

آخرین اخبار سرویس:
ندا پریشانی، سید ابراهیم میرشاه جعفری، فریدون شریفیان، مهرداد فرهادیان بررسی تطبیقی اهداف آموزش محیط زیست و فعالیت های مرتبط با آن در کشورهای منتخب و ایران

بلاتکلیفی مردم در پروژه شهید انصاری قزوین

امکان خارج شدن از مرز تنها با گذرنامه و ویزا

شیما برهانی، مرضیه دهقانی، پروین صمدی بررسی تأثیر هوش معنوی و خودکارآمدی معلمان بر سبک های تدریس آنان با ویژگی های جمعیت شناختی مختلف

مهناز علی اکبری دهکردی، فرهاد شقاقی، زهرا مردانی ولندانی، مرضیه عزیزیان ساخت و بررسی ویژگی های روان سنجی مقیاس هویت اخلاقی ـ اسلامی نوجوانان

مهناز زمانی، سیاوش طالع پسند تأثیر مداخلات چند بعدی انگیزشی- رفتاری برانگیزه پیشرفت، عملکرد و انگیزه تحصیلی دانش آموزان دختر پایه هفتم

محیط زیست و سونامی بازیگران

درد دل های رانندگان تاکسی با «شهردار تهران»

محیط زیست و سونامی بازیگران

عادل زاهد بابلان، غفار کریمیان پور، ادریس دشتی نقش کیفیت زندگی در مدرسه و خودپنداره تحصیلی در اشتیاق تحصیلی در دانش ‏آموزان پایه پنجم و ششم ابتدایی

پل معلق کانادایی ها در عکس روز نشنال جئوگرافیک

درد دل های رانندگان تاکسی با «شهردار تهران»

مهدی نامداری پژمان، پروین قنبریان، سیروس قنبری، ایرج بصیری اثربخشی برنامه درس پژوهی بر مهارت های حرفه ای معلمان شاغل در آموزش و پرورش استثنایی

عکس دردسرساز پادشاه سابق عربستان با موجود فضایی!

آزمون مقدماتی طرح تربیت مربیان حافظ قرآن کریم مازندران برگزار می شود

شرط ازدواج پایدار

شب های عاشقی

معلم فداکار تالشی

آمار تکان دهنده از کودک آزاری در کشور

دردسر عروس خوش لباس برای دانش آموزان یک مدرسه! +عکس

ترفندهای ایمن کردن خانه در برابر سرماخوردگی

حمید حبشی و سبک زندگی اسلامی

عکس خاطره انگیز رامبد جوان از دوران دبستان

نگاهی به کیف و کفشی که با پوسته آبنبات دوخته شده اند

اقدام پژوهی چگونه توانستم کاربرد و تجلی اخلاق را که از مباحث مهم ادبیات تعلیمی است به دانش آموزان پایه … آموزشگاه ….. بیاموزم؟

ماجرای سربریدن گوسفندان در برابر چشمان دانش آموزان دبستانی چیست؟ +عکس

باران و سرما در راه است

نتایج آزمون استخدامی سازمان انتقال خون

نتایج آزمون استخدامی سازمان سنجش آموزش کشور

هوای بارانی با کاهش دما در راه است

وریزیا بروملیاد!

اختیارات مدارس افزایش می یابد/توسعه مدارس غیردولتی نباید منجر به افزایش نابرابری شود

نتایج آزمون استخدام موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق

خوشمزه روز: چیزکیک رنگین کمانی [تماشا کنید]

وزیر آموزش و پرورش خبر داد پرداخت پاداش بازنشستگان، به زودی/ تصویب و اعلام دستورالعمل جدید «اردو»ها طی روزهای آتی

ادامه بارش باران در شمال کشور

برگزاری روز ببر در روسیه + تصاویر

ارزش های دفاع مقدس را از فرهنگ ناب عاشورا گرفتیم

عزاداری شب سوم ماه محرم در روستای ولمازو

برگزاری روز ببر در روسیه+تصاویر

تهرانی ها در تابستان، 88 روز هوای سالم تنفس کردند

عکس/ قلعه ای تماشایی با برج و باروی 1500 متری

برگزاری جلسات آموزشی مدیریت پسماند برای هیئت های مذهبی

تامین معلم در مدارس استثنایی کشور

گوگرد بنزین مصرفی در حد استاندارد است/ دستگاههای اجرایی به قانون هوای پاک عمل کنند

فعالیت تبلیغی 700 بانوی طلبه لرستانی در ماه محرم

معدنکاری نفس کرکس را به شماره انداخته است

عکس/ عزاداری شب سوم محرم در کربلا معلی

نتایج آزمون استخدامی سازمان ثبت اسناد و املاک

ضعف های نظام آموزشی /هدفمند نبودن آموزش ها، سردرگمی دانش آموزان

​ماجرای سربریدن گوسفند مقابل چشمان دبستانی ها

توزیع 300 مخزن پسماند خشک در مدارس جنوب تهران

قتل یک دانش آموز توسط همکلاسی خود

نتایج آزمون استخدامی سازمان اداری و استخدامی

«نقص فنی مینی بوس» عامل تصادف امروز سرویس مدرسه در کرمان

نصب زباله سوز راه حل رفع معضل زباله در گیلان است

روزنما: مهم ترین وسیله نقلیه در بنگلادش

بانک پارسیان، 2000 دستگاه تجهیزات رایانه ای به مدارس کشور اهدا کرد

محمدعلی نجفی در دوران حضور در آموزش و پرورش + تصویر

گذرنامه و ویزا تنها مجوز خروج زائران اربعین حسینی از مرز

مترو تهران روزانه پذیرای 3 میلیون مسافر است

کودکان ما، اقیانوسی از اطلاعات به عمق یک بند انگشت

سفر به دور ایران برای آوازهای سرزمین مادری

عکس یادگاری نوید محمدزاده و دوستانش در 17سال قبل

کاسبی به بهای جان + تصاویر

6 هزار و 500 دانشگاهی به عتبات عالیات اعزام می شوند

باران و سرما در راه است

عزاداری شبهای محرم

کمبود 1.65 مترمربعی سرانه آموزشی در البرز

اعزام 1400 روحانی به مناطق مختلف مازندران

عزاداری شب سوم ماه محرم در روستای ولمازو

عکس/ قلعه ای تماشایی با برج و باروی 1500 متری

روزنما: مهم ترین وسیله نقلیه در بنگلادش

ارزش های دفاع مقدس را از فرهنگ ناب عاشورا گرفتیم

محمدعلی نجفی در دوران حضور در آموزش و پرورش + تصویر

گذرنامه و ویزا تنها مجوز خروج زائران اربعین حسینی از مرز

کاسبی به بهای جان + تصاویر

پایان بازگشت حجاج خوزستانی از خانه وحی

1000 دانش آموخته دانشگاه فرهنگیان، جذب آموزش و پرورش خوزستان شدند

خروج از مرز تنها با گذرنامه و ویزا امکان پذیر است

هوای بارانی با کاهش دما در راه است

باران و سرما در راه است

قتل یک دانش آموز توسط همکلاسی خود

تصویربرداری از یک یوزپلنگ در پناهگاه میاندشت جاجرم

6 هزار و 500 دانشگاهی به عتبات عالیات اعزام می شوند

سفر به دور ایران برای آوازهای سرزمین مادری

اعزام 1400 روحانی به مناطق مختلف مازندران

سند مالکیت 234 هکتار از پنج مزرعه موقوفه در ابرکوه اخذ شد

نتایج آزمون استخدامی سازمان انتقال خون

عزاداری شبهای محرم

نتایج آزمون استخدامی سازمان سنجش آموزش کشور

نتایج آزمون استخدام موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق

نتایج آزمون استخدامی سازمان ثبت اسناد و املاک

نتایج آزمون استخدامی سازمان اداری و استخدامی

نتایج آزمون استخدامی سازمان بنادر ودریانوردی

هوای بارانی با کاهش دما در راه است

بازدید رایگان از موزه ها و مکان های تاریخی یزد

اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 96

نتایج آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی استان البرز

نتایج آزمون استخدامی سازمان پزشکی قانونی کشور

نتایج آزمون استخدامی سازمان دامپزشکی

کاهش 6 درجه ای هوا در سواحل دریای خزر

شرایط تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی آموزش و پرورش

انتخاب روش مناسب و علمی برای مقابله با آسیب های اجتماعی ضروری است

سعدی شعر کردی کیست؟

خطر انقراض یوزپلنگ ایرانی

تصویربرداری از یک یوزپلنگ در پناهگاه میاندشت جاجرم

بازدید رایگان از موزه ها و مکان های تاریخی یزد

فعالیت تبلیغی 700 بانوی طلبه لرستانی در ماه محرم

تصویربرداری از یک یوزپلنگ در پناهگاه میاندشت جاجرم

محله گردی آیین سنتی عزاداری در مهریز

سایه سنگین خانه های عظیم در کوچه های تهران

تحول در نگهداری شهر با سامانه جامع معابر شهری

هوای بارانی با کاهش دما در راه است

هشدار وقوع رواناب در دو روز آینده

سی ونهمین شماره ماهنامه قلک منتشر شد

روزنامه دیده بان: حواسمان به کلاس اولی ها باشد

تمهیدات انتظامی و ترافیکی پلیس تهران بزرگ برای تشییع پیکر شهید حججی

امکان خارج شدن از مرز تنها با گذرنامه و ویزا

روزنامه دیده بان: حواسمان به کلاس اولی ها باشد

دمشق- آغاز سال تحصیلی جدید مدارس ایرانی

کاهش خروج گردشگران از پایانه های مرزی آذربایجان غربی در اولویت قرار دارد

استخدام سازمان حفاظت محیط زیست (زمان اعلام نتایج)

کاهش 6 درجه ای هوا در سواحل دریای خزر

پست اینستاگرامی رامبد جوان به مناسبت بازگشایی مدارس

باران سیلابی مازندران را فرامی گیرد

توضیح آموزش و پرورش درباره ذبح گوسفند در یک مدرسه

موزه ها 5 مهر رایگان شد

بیش از 60 درصد مدارس نظرآباد نیاز به تخریب و بازسازی دارد

کاهش خروج گردشگران از پایانه های مرزی آذربایجان غربی در اولویت قرار دارد

استخدام موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق (زمان اعلام نتایج)

امکان خارج شدن از مرز تنها با گذرنامه و ویزا

13 میلیون دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی وارد مدارس کشور شدند

امکان خارج شدن از مرز تنها با گذرنامه و ویزا

بانوان جانباز الگوی به تمام معنا برای زنان و دختران هستند

امکان خروج از مرز تنها با گذرنامه و ویزا ممکن است

دستورات مدیریت بحران کشور به استانداران برای آمادگی در فصول سرد

اولویت های شهرداری تبریز در 4 سال آینده/"تبریز 2018" مهم ترین اولویت است

تحصیل 6 درصد دانش آموزان در مقطع ابتدایی

توضیح آموزش و پرورش درباره ذبح گوسفند در یک مدرسه

امکان خارج شدن از مرز تنها با گذرنامه و ویزا

باران سیلابی مازندران را فرا می گیرد

اشتغال زایی به سبک تپسی و اسنپ !! + تصاویر

استخدام سازمان دامپزشکی (زمان اعلام نتایج)

استخدام سرپرست تعمیرات مکانیکی در یک شرکت معتبر صنعتی

دمای هوا در استان گلستان 10 درجه کاهش می یابد

عزاداری محرم در استان

اختصاص 4 میلیار ریال اعتبار برای توانمند سازی بانوان تحت پوشش بهزیستی

درخواست کارگروه کاهش آلودگی هوا از پلیس برای برخورد با خودروهای دودزا

اعلام کلاس های آموزش قرآن مؤسسه امام رضا(ع)

800 بازمانده از تحصیل آذربایجان غربی به مدرسه رفتند

طرح توانمندسازی و آموزش سیار بانوان عشایر در آذربایجان غربی اجرا می شود

تحصیل 6 درصد دانش آموزان در مقطع ابتدایی

ندای «لبیک یا حسین(ع)» در امامزاده ابراهیم دودج طنین انداز شد

آمادگی پلیس در مراسم تشییع پیکر شهید حججی

هواشناسی از شدت بارشها در 4 استان کشور خبر داد

تاکسی هایی که پایتخت را تسخیر کردند

باران و سرما در راه است

باران و کاهش دما در راه است

گشایش نمایشگاه دفاع مقدس و واقعه عاشورا در آبیک

معاونت آموزشی وزارت علوم: وضعیت دانشجویان ستاره دار در حال بررسی است

هوای بارانی با کاهش دما در راه است/ شدت بارشها در 4 استان کشور

استخدام اشپز و کمک اشپز / تبریز

شهرداران 6 کلانشهر احکام شان را از وزیر کشور گرفتند

کیفیت بنزین مصرفی در تهران استاندارد است

هوای بارانی با کاهش دما در راه است

وقوع تصادفات در گنبدکاووس افزایش یافته است

محور کرج – چالوس در تاسوعا و عاشورای حسینی یکطرفه می شود

آماده نبودن فرم مدارس در کرمان

38درصد از دانش آموزان دوره دوم متوسطه وارد هنرستان های کشور می شوند

محرم در قاب تصویر شما

38درصد از دانش آموزان دوره دوم متوسطه وارد هنرستان های کشور می شوند

نتایج آزمون استخدامی چهارم مهر منتشر می شود

طولانی ترین ماز جهان که با شمشاد ساخته شده است +تصاویر

18 هزار زائر از مرز مهران به کربلای معلی مشرف شدند

هوای بارانی با کاهش دما در راه است/ شدت بارشها در 4 استان کشور

هوای بارانی با کاهش دما در راه است/ شدت بارشها در 4 استان کشور

چند پایه بودن 37 درصد از مدارس مازندران

برداشت 13 تن زرشک کوهی از رویشگاه های خراسان شمالی

تصادف مینی بوس مدرسه در کرمان

میانگین سن خدمتی معلمان اهری 25.5 است

هفتمین فصل کاوش در «تپه سفالین پیشوا» چه داشت؟

آلودگی هوا موجب نارسایی کلیه ها می شود

هواشناسی خراسان شمالی به وقوع سیلاب در استان هشدار داد

آرزوی بزرگِ آرزوی کوچک

100 درصد دانش آموزان ابتدایی مناطق محروم مازندران تحصیل می کنند

حال و هوای محرم در مترو تهران

"زائر" از امسال همراه زائرین اربعین حسینی

برخورد قاطع پلیس پایتخت با مزاحمان دانش آموزان در اطراف مدرسه ها

هواشناسی خراسان شمالی به وقوع سیلاب هشدار داد

ساخت ساختمان های ایمن و جدید در دستور کار مدیران شهری قم باشد

محور کرج – چالوس یکطرفه می شود

هواشناسی خراسان شمالی به وقوع سیلاب هشدار داد

برخورد قاطع پلیس پایتخت با مزاحمان دانش آموزان در اطراف مدرسه ها

شور حسینی محرم در متروی تهران

5 جاذبه پاییزی طبیعت ایران که باید به آن سفر کنید

وریزیا بروملیاد!

روزیاتو: با پاسخ به سوالات زیر سن احساسی خود را پیدا کنید

خوشمزه روز: چیزکیک رنگین کمانی [تماشا کنید]

امکان ساخت کتابخانه جدید در گنبدکاووس وجود ندارد

توفان های گردو خاک ؛ پدیده ای که دوباره باید شناخت

توفان های گردو خاک ؛ پدیده ای که دوباره باید شناخت