مطالب مرتبط:
دعا می کردیم کاش صبح نشود
روحانی عربستانی به خاطر چند ثانیه دعا به سه سال زندان محکوم شد
خطر جدی برای پرسپولیس؛ مشکلی که اگر برطرف نشود، پرسپولیس از تمامی بازی ها محروم خواهد شد!
امکانات و پتانسیل های دانشگاه آزاد ویژه تمامی داوطلبان/ وزارت علوم باعث ایجاد شکاف در بین دانشگا ه ها نشود
سلطانی فر:تلاش کردیم ورزشکاران ما سفیران ملت در عرصه جهانی معرفی شوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مرداد 1396 ساعت 16:402017-08-20سياسي

شب ها دعا می کردیم کاش صبح نشود


سید جعفر دعوتی گفت: شرایط سختی را در اسارت گذراندیم طوری که برخی شب ها دعا می کردیم کاش صبح نشود و یا دیرتر صبح شود تا بچه ها فرصتی برای استراحت پیدا کنند.

- این روزها که یادآور بازگشت پرستوهای عاشق به وطن است به سراغ یکی از آزادگان همدانی رفته ایم؛ فردی که در 17 سالگی و در جریان عملیات کربلای چهار به اسارت دشمن در آمد و سابقه اسارت در زندان مخوف الرشید بغداد و اردوگاه تکریت 11 را دارد.

متن ذیل شرح گفت وگو با سیدجعفر دعوتی یکی از 1030 آزاده ی همدانی به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی است.

در چه سالی عازم جبهه شده و به اسارت دشمن در آمدید؟ در تاریخ 19 مهرماه سال 1365 و در سن 17 سالگی در قالب یک کاروان مردمی به عنوان نیروی بسیجی به منطقه اعزام و در گردان رزمی 155 و گروهان 3 مشغول فعالیت شدم.

در این مدت بعد از گذراندن یک دوره آموزشی در منطقه گتوند شهر دزفول به عنوان گروهان ویژه در گروهان یک سازماندهی و پس از آن نیز برای گذراندن دوره های تکمیلی غواصی در همان منطقه آماده شدیم.

در ادامه حضور خود در جبهه و گذراندن دوره های آموزشی برای آشنایی با اروند کنار مدتی نیز در این منطقه آموزش دیدیم و پس از آن به عنوان نیروی خط شکن عملیات کربلای چهار در سوم دی ماه سال 65 به منطقه عمومی خرمشهر رو به روی منطقه ام الرصاص به آب زدیم و در نهایت به واسطه لو رفتن عملیات، مجروح شدن دوستان و شهادت بسیاری از رزمندگان صبح روز عملیات یعنی چهارم دی ماه با تنی زخمی در محاصره دشمن قرار گرفته و به اسارت آنها در آمدیم.

روزهای اولیه اسارت چگونه بود و چگونه گذشت؟ همان طور که گفتم هنگام اسارت 17 ساله بودم و آن روز با سایر دوستان عزیزی که در آن محور عملیاتی شرکت داشتند اسیر شدیم و این گونه روزهای آغازین اسارت را شروع کردیم.

آن موقع خاطرات و وقایعی که برای اسرای کربلا اتفاق افتاده بوده با گرداندن ما به صورت نمایشی در شهر بصره و خطاب قراردادنمان به عنوان بیگانه و مجوس از سوی مردم آنجا تداعی شد.

13 روز در بصره بودیم و پس ازآن نیز به استخبارات عراق و بعد از سه روز نیز به سلول های زندان مخوف سازمان اطلاعات امنیت عراق به نام الرشید منتقل شدیم.

بعد از گذشت 75 روز ما را به اردوگاه تکریت 11 در شهر تکریت منتقل کردند.

اردوگاه تکریت 11 در اصل محل نگهداری افرادی بودکه به صورت مفقود نگهداری می شدند.

در همان ایامی که وارد استخبارات عراق شدیم از صداها و مارش هایی که از بلندگوهای زندان الرشید پخش می شد متوجه شدیم ایرانی ها مجدد به خط زدند و در شلمچه درست 15 روز بعد از عملیات کربلای چهار عملیات کربلای پنج را اجرا کرده اند.

از روزهای اسارت در تکریت 11 بگویید؟ طبیعتا یاد گرفته بودیم تا زمانیکه فرصتی برای فرار یا اتفاقی که سبب آزادی ما ایجاد نشود باید این شرایط را بپذیریم.

پس قبول کردیم که در دست دشمن اسیریم به همین دلیل در همان اوایل شروع به آشنایی با هم و پرسیدن سوالاتی درباره اینکه کی هستیم؟ کدام یگان بودیم؟ و غیره کردیم تا اینکه شرایط انطباق با اردوگاه فراهم شد.

درباره شرایطتان بگویید؟ در آن 75 روزی که در استخبارات به سر بردیم در واقع هیچ نوع ارتباطی با آب و مواد شوینده نداشتیم طوری که حتی به صورتمان هم آب نخورده بود به همین دلیل و به خاطر شرایط سلول هایی که اسرا در آن نگهداری می شدند آرام آرام موجودات جدیدی به نام شپش هم به جمع ما اضافه شدند و سر و تن دوستان را آلوده کردند و بعد از آن نیز به دلیل نبود امکانات بهداشتی موجودات سفید رنگی به نام کرم در بدن ما و زیر پوست ما مهمان شد.

وضع به گونه ای شد که وقتی دوستان حرکت می کردند از گوشه های لباسشان شپش می ریخت با این وجود این روز ها را به همراه مراقبت از مجروحین سپری کردیم تا اینکه با رعایت یکی از سلسله مراتب امنیتی چشمان و دستان بسته و گرسنه و تشنه به دومین اردوگاه زرهی عراق در تکریت برده شدیم.

زندگی در تکریت 11 چگونه گذشت؟ این اردوگاه متشکل از ساختمان هایی بود که در زمان اشغال عراق توسط انگلیسی ها ساخته شده بودند و روز به روی آن نیز یک پایگاه هوایی قرار داشت.

آنجا در بدو ورود پذیرایی خوبی از ما کردند و ما را از دیوار مرگ معروفی که تدارک دیده بودند عبور دادند و بچه ها نیز هر کس به فراخور وضعیتی که داشت از آن عبور کرد.

در این اردوگاه ما را در بند سه و در آسایگاه معروف هفت زندانی کردند اینکه می گویم معروف به این دلیل است که اسرای این آسایشگاه همگی بسیجی بودند و به همین دلیل نیز به آسایشگاه ما آسایشگاه جادو گران و غیره نیز می گفتند.

پس از ورود به این اردوگاه اسم هایمان را خواندند و بعد از آنها با کتک بچه ها را در گروه های پنج یا شش نفری داخل سلول های حمام کردند تا در عرضه پنج دقیقه با آب سرد خودمان را بشوییم.

پس از آن با ضرب کابل ما را بیرون کشیده و یک دست لباس و دمپایی به ما دادند و باز با کتک و غیره ما را وارد آسایشگاه کردند.

از این جا به بعد رسما روزهای اسارت ما آغاز شد.

در طول این مدت در سلول های آسایشگاه می چرخیدیم تا اینکه به آسایشگاه شماره 10 که در اصل محلی برای تبعید برخی افراد بود منتقل شده و تا پایان اسارت آنجا ماندیم.

چگونه با این وضعیت کنار آمدید؟ هر روز روزهای اسارت برای ما سخت بود اما بالاخره تبدیل به زندگی روزمره شده بود و خودمان را با آن وفق داده بودیم و وجود اتفاقاتی که می افتاد با همه سختی‎ها، کتک ها، شکنجه ها و غیره همه چیز برایمان عادی شده بود مگر اینکه اتفاقی دیگری می افتاد.

خوب است بدانید ما شش ماه اول حق نداشتیم آسمان را نگاه کنیم یا با بیشتر از 2 نفر قدم بزنیم، هر بار که بعثی ها برای آمارگیری می آمدند در بیرون و داخل آسایشگاه کتک می خوردیم شرایط سختی را گذراندیم طوریکه برخی شب ها دعا می کردیم کاش صبح نشود و یا دیرتر صبح شود تا بچه ها فرصتی برای استراحت پیدا کنند اما خب این روزها سپری شد تا اینکه فرایند روزهای اول اسارت شکل عادی به خود گرفت.

چه درسی از روزهای اسارت گرفتید؟ بزرگترین درس ایستادگی و مقاومت دربرابر مشکلات و سختی بود اینکه ظرفیت درونی خودمان را برای رویارویی با اتفاقاتی که هر لحظه ممکن بود بیفتد افزایش دهیم.

هر روز اسارت یک درس به ما می داد مردم شناسی، ارتباط گیری، تبادل اطلاعات، چگونه حرف زدن، تدبیر و درایت در ارتباط با افراد غریبه و تازه وارد و غیره دیگر درس هایی بودند که ما سعی کردیم در اجتماع خود که از جوان 16 ساله شروع می شد و تا مرد 50 ساله ادامه داشت بیاموزیم.

در چه سالی به وطن بازگشتید؟ 26 مرداد ماه نخستین گروه از آزادگانی که صلیب سرخ آنها را دیده بود ویا اسرای 10 ساله ما به وطن بازگشتند.

بعد از این اتفاق و پایان یافتن تبادل این دسته از اسرا بود که تبادل اسرای مفقودالجسد نیز کلید خورد و از آنجا که اردوگاه تکریت اولین اردوگاه اسرای مفقودین بود اول از همه خبر آزادی را به ما دادند.

آن روزها بچه ها خود را برای برخورد با خبرنگاران، مردم، انعکاس وقایع، نحوه شکنجه و برخورد نیروهای بعثی با اسرا، انتقال اسامی شهدا و اسرا و غیره آماده می کردند تا اینکه صبح یکی از روزهای شهریورماه به ما گفتند قرار است امروز آزاد شوید با ورود صلیب سرخ به اردوگاه و ثبت آمار و غیره راهی شدیم و ساعت 12:30 شب با همان شرایط روزهای اول اسارت با چشم و دستان بسته به مرز خسروی رسیدیم.

به نظر شما مهمترین رسالت آزادگان در فضای کنونی جامعه چیست؟ مهمترین وظیفه و رسالت ما انتقال حقایقی است که در دوران دفاع مقدس رخ داده است، انتقال فرهنگ ایثار، شهادت، ایستادگی و سیره والای شهدا به جوانان و نسل فعلی است که البته کار بسیاری سختی است چرا که ارتباط با جوانان شرایط خاصی دارد و تسلط بالایی را می طلبد.

به نظرم بچه های همدان به ویژه اسرای اردوگاه تکریت 11 به این مسئله خوب ورود کرده اند کما اینکه ما موفق شدیم موسسه ای بنام شهید اکبر قاسمی را نیز به ثبت برسانیم.

در این مؤسسه چه برنامه هایی را دنبال می کنید؟ در این مکان در صدد هستیم فعالیتی از جنسی دیگر را در عرصه فرهنگ ایثار و شهادت رقم بزنیم و بتوانیم با همراه کردن دیگر آزادگان وقایعی که بر شهدا گذشت، غربت اسارت و افرادی که در این فضا به شهادت رسیدند و غیره را به تصویر بکشیم و یا به رشته تحریر در آورده و خاطرات هر آزاده شهیدی را چاپ و در اختیار مردم بگذاریم.

به همین منظور از همه دوستان آزاده دعوت می کنم بعد از گذران ایام رسمی خدمت در نهادها و ارگان ها، فرایند انتقال تجربیات دوران اسارت را با همدلی و همراهی خود تا حدی رونق بخشیده و قوت دهند تا بتوانیم گام های وسیع و بزرگتری برداریم.

و نظر پایانی شما؟ اخیرا در فضای مجازی تصویر به اسارت در آمدن شهدای مدافع حرم مانند شهید حججی را نشان می دهند که با ایستادگی خود به تاریخ دفاعی ما رنگ و بوی دیگری بخشید هر چند اگر در زمان دفاع مقدس و روزهای اسارت نیز امکانات صوتی و تصویری امروز وجود داشت چه بسا می توانستیم اتفاقات بسیاری مانند شهادت 175 شهید غواص دست بسته کربلای چهار یا شهدایی که در زمان اسارت توسط بعثی ها در کانتینرها حبس می شدند تا به شهادت برسند و یا تزریق مواد شیمیایی به بدن بچه ها و غیره را به تصویر بکشیم تا مردم بدانند در دوران اسارت چه رخ داد و بچه ها چگونه با ایستادگی و مقاومت این دوران را سپری کردند.

همه با استقامت آن دوران را سپری کردیم چرا که آرمان و هدف مشترکی داشتیم و خود را مدیون افرادی می دانیم که در کنار ما مظلومانه از جان خود گذشتند و خود را سپر بلای دیگران کردند تا نظام به قوت خود باقی بماند.


کلید واژه ها: منطقه - کربلا - تکریت - آموزش - زندان - آزادگان - عراق - همدانی - سالگی - ایرانی ها - جبهه - صورت - بصره - مخوف - مردم - استراحت - اطلاعات - ایرانی - خرمشهر - اسلامی - محاصره - شهادت - دزفول - مجروح - بغداد - شرایط - امنیت - تاریخ - اروند - اعزام

آخرین اخبار سرویس:
بکارگیری کودکان 5 ساله در دپوی زباله شهرداری

واگذاری 40 ساله تشریفات فرودگاه امام با قیمت نازل

عضویت 8 هزار فرهنگی در مرکز علمی تحقیقاتی فرهنگیان قم

توزیع سود سهام عدالت فعلا منتفی شد

جاری شدن سیل خسارت بار در مشگین شهر

رونمایی از 20 عنوان کتاب دفاع مقدس در شیراز

اجرایی نشدن مصوبه مجلس در رابطه با گردشگری معلولان/ نبود حتی یک اتاق ویژه معلولان در مدرن ترین هتل های کشور

رانت زیادی در موضوع تخصیص قیر در کشور وجود دارد/ تقاضای اعمال ماده 236

جمع بندی روز: دوشنبه، 03 مهر 1396

جمع بندی روز: دوشنبه، 03 مهر 1396

جزییات مراسم تشییع و تدفین پیکر شهید محسن حججی اعلام شد

طرح احسان حسینی در خراسان جنوبی اجرا می شود

در 8 سال دفاع مقدس لیبرال ها چه کردند؟!

برخورد جدی با پزشکان متخلف/طرح تحول به کلاف سردرگمی تبدیل شده است

شب های محرم در هیئت سوگواری ناشنوایان

عیادت جمعی از فرماندهان نظامی و اقشار مردم از جانبازان دفاع مقدس

بروجردی: بارزانی بازی خطرناکی را شروع کرده است

جزییات تماس دریایی آمریکا با ایران

تقریبا هیچ شرکتی ازقانون شفافیت مالی تمکین نکرده است

پولدارهای ایران چه شغل هایی دارند؟

آخرین خبرها درباره برگزاری عمره

قدرت روزافزون اروپاستیزان درآلمان

همه پرسی و نتایج آن هیچ ارزشی ندارد

تکمیل پروژه های مدرسه سازی خیرساز در اردبیل

امروز آخرین روز نمایشگاه کتاب فروش کتاب های انتشارات پراکنده با 50 درصد تخفیف

برای بیش از 50 درصد مهندسین حوزه ساختمان سازی فارس کاری وجود ندارد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 4 مهر 96

ده نکته در خصوص سفر رییس جمهور به نیویورک

انتظار از راهبانان امین

نقش دفاع مقدس در امنیت پایدار ایران

طاهر روشندل اربطانی، سید محمد مقیمی، حسن بشیر، محمد حسین ظریفیان یگانه طراحی مدل سیاستگذاری رسانه ای اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی مبتنی بر رویکرد همگرایی ‏محتوایی

حسنی سعدی: مخالف جنگ کلاسیکم

گردشگاه توریستی قلعه رودخان+عکس

نصیحت سردار سلیمانی به بارزانی چه بود؟

ثبت نام بیش از 4000 نیروی قراردادی دانشگاه فنی و حرفه ای برای تبدیل وضعیت

رمز ماندگاری مرکل

همه پرسی اقلیم کردستان عراق فاقد رسمیت بین المللی است

ثبت نام بیش از 4000 نیروی قراردادی دانشگاه فنی حرفه ای برای تبدیل وضعیت

نامه بهارستانی ها به وزارت کار برای تعیین تکلیف نیروهای ستاره خلیج فارس

جعل پروفایل فرماندار کرمانشاه و انتشار مطالب کذب در فضای مجازی

علی اصغر پور عزت، مینا سادات هاشمی کاسوایی بازشناسی هویت مدیریت دولتی و دانش اداره

آخرین خبرها درباره برگزاری عمره

آغاز ثبت نام مسابقه بزرگ قرآنی واقعه در کرمان

کوثری: باید ناوهای آمریکا را می زدیم

بهره برداری از کارخانه گندله سازی کرمان تا یک ماه آینده

برگزاری همایش سبک زندگی اسلامی در کوهبنان

استیذان قاتل ستایش بیاید، حکم را سریع اجرا می کنیم

روایتی از خاطرات شیرین سال های دفاع تا تلاش برای آشنایی نسل امروز دوران جنگ تحمیلی

تاریخ برگزاری انتخابات اتحادیه املاک مشخص شد

قطار تغییرات در شورای شهر بجنورد؛ از انحلال مرکز مشاوران جوان تا عزل کارمند شورا

بانک سرمایه ادغام نمی شود

شهید حججی رویش انقلاب است/ اسراییل حامی تجزیه عراق است

بزرگ ترین امتیاز امام حسین(ع)

مجوز احداث پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب اخذ شد

حمامی 412 ساله وقفی با 13 لایه نقاشی + تصاویر

تدوین گزارش جامع علل تصادفات جاده ای در کمیسیون عمران مجلس

بزرگ ترین امتیاز امام حسین(ع)

تدوین گزارش جامع علل تصادفات جاده ای در کمیسیون عمران مجلس

طرح احسان حسینی در خراسان جنوبی اجرا می شود

زمینه سازی برای اجرای تصمیات 16 بندی هییت نظارت بر برجام

‎آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزشی ایران در اندونزی

بصیرت و طی کردن مسیر درست از شاخص های اصلی شهدا بود

‎آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزشی ایران در اندونزی

درخشش نیروی دریایی با «مروارید»

شهردار تهران: شهرداری تهران بیش از 1.7 برابر بودجه سال جاری اش بدهی دارد

بزرگ ترین امتیاز امام حسین(ع)

مجوز احداث پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب اخذ شد

سید محمد مهدی زاده، محبوبه علی محمدی بازنمایی سبک زندگی جوانان مبارز قبل از انقلاب به روایت مجموعه نمایشی کیمیا

لحظه تقلب در همه پرسی کردستان

54 هزار واحد مسکونی روستایی در استان گلستان نوسازی و مقاوم سازی شد

تدوین گزارش جامع علل تصادفات جاده ای در کمیسیون عمران مجلس

علی لهراسبی: هنرمندان باید آیین های مذهبی را زنده نگه دارند

روح الله صالحی تأثیر اندیشه های دفاع مقدس بر افزایش بازدارندگی نظامی ایران

ماشاالله عابدی در گفت وگو با فارس: نقش مداحان در فرهنگ سازی حمایت از مدافعان حرم/ چهار ویژگی ذاکر تأثیرگذار

محمد قاسمی پیربلوطی، نوشین قمی، مهدی نصر اصفهانی، مهدی بقایی حسین آبادی پیش بینی سلامت عمومی کارکنان با استفاده از نظام تشویق و تنبیه

54 هزار واحد مسکونی روستایی در استان گلستان نوسازی و مقاوم سازی شد

شورای امنیت بمنظور بررسی اوضاع مسلمانان میانمار تشکیل جلسه می دهد

جزییات جلسه اخیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات

«یار قلی» مسن ترین یوز ایرانی دیده شد + عکس

حسین سبحانی ,امین امیرحسینی‎ ‎ مسئولیت مدنی سرپرست در قبال بزهکاری اطفال در نظام حقوقی ایران

حمامی 412ساله وقفی با 13 لایه نقاشی + تصاویر

مداح باید شعر و مرثیه را بفهمد/ فقط گریاندن مردم که فایده ای ندارد

مجید مختاریان پور، فهیمه صمدی خط مشی گذاری سازمان صداوسیما در حوزه برنامه سازی کودک و نوجوان

باز این چه نوحه و چه فغان و چه ماتم است

اقتصاد آلمان در انتظار ائتلاف مرکل

جزییات جلسه اخیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات

وزارت بهداشت نسبت به واردات «تراریخته» بی تفاوت است

پرونده حج 96 بسته شد

موسیقی زیر پرچم امام حسین(ع) از گزندها محفوظ ماند

جزییات آخرین رزمایش های ارتش و سپاه در غرب و شمالغرب کشور

آیت الله حسینی شاهرودی: جنگ با برادران مسلمان ایرانی حرام است

تا لحظه مرگ جنگ ادامه دارد

باز این چه نوحه و چه فغان و چه ماتم است

چرا صهیونیست ها حامی همه پرسی شدند؟

مهم ترین مسائل پیشِ روی مرکل در دور چهارم صدراعظمی

شهرداری تهران بیش از 1.7 برابر بودجه سال جاری اش بدهی دارد

دیدگاه جالب یک پروانه شناس درباره تراریخته ها

رییس دیوان محاسبات پاسخ گوی تبرئه نجومی بگیران باشد

وزارت بهداشت نسبت به واردات «تراریخته» بی تفاوت است

مجری معروف در هیئت ریحانه النبی(ص) + عکس

جواد کامور بخشایش: کتاب «زندان موصل» دائره المعارف اسارت است

سفر 100 گردشگر اسپانیایی برای حضور در آیین عزاداری

سید محمدرضا صمصام شریعت، مهرداد کلانتری، سیدحمیدرضا عریضی سامانی حمیدطاهر نشاط دوست الگوی بومی آسیب پذیری روانی-اجتماعی افسردگی مزمن

همه پرسی اقلیم کردستان عراق فاقد رسمیت بین المللی است

بازگشت پیکر مطهر شهید محسن حججی به میهن

امید به وقت جوانی

قطار تغییرات در شورای شهر بجنورد؛ از انحلال مرکز مشاوران جوان تا عزل کارمند شورا

مهم ترین مسائل پیشِ روی مرکل در دور چهارم صدراعظمی

محمدعلی حاجی ده آبادی ,فاطمه باقری‎ ‎ سازوکارهای حمایتی تقنینی و اجرایی از زنان در پرتو علت شناسی بزه دیدگی آنان در سیاست جنایی افتراقی

66 گلزار شهدای شفت ساماندهی شده است

ایثار، فداکاری و گذشت بالاترین درس عاشورا به جوامع بشری است

تاریخ برگزاری انتخابات اتحادیه املاک مشخص شد

رییس دیوان محاسبات پاسخ گوی تبرئه نجومی بگیران باشد

مهرزاد بهمنی بازنمایی رسانه ای از مردانگی در نظام پدر سالار با رویکرد نشانه شناسی گفتمانی؛ مطالعه موردی: سریال ستایش

رییس جمهور پیشین یمن: عربستان دشمن تاریخی ملت یمن است

استیذان قاتل ستایش بیاید، حکم را سریع اجرا می کنیم

مراسم استقبال از پیکر شهید «حججی» تا دقایقی دیگر آغاز می شود

زمان برگزاری انتخابات اتحادیه املاک مشخص شد

«بانک سرمایه» ادغام نمی شود

اولین نشست خبری جشنواره روایت برگزار می شود

قطار تغییرات در شورای شهر بجنورد؛ از انحلال مرکز مشاوران جوان تا عزل کارمند شورا

آخرین خبرها درباره برگزاری عمره

بازگشت پیکر مطهر شهید «محسن حججی» به ایران

فخرالدین اسدی ده نکته در خصوص سفر رییس جمهور به نیویورک

آیت الله محقق داماد: مداحان باید شعر و مرثیه را بفهمند

آخرین وضعیت پرونده قاتل ستایش/ در انتظار اذن اجرای حکم

دفع فاضلاب دومین شهر نفتخیز خاورمیانه در کانال های روباز + تصاویر

مرز جغرافیایی ضامن استقلال است؟ /آیا احمدی نژاد مصونیت دارد؟ / لابی عارف؟ /همه پرسی و پیروزی محکوم به شکست/ روایت کشاورزان تلگرامی و چوپان اینستاگرامی از اینترنت/موضع جمنا درباره همنشینی لاریجانی و رییس دولت اصلاحات

تاریخ برگزاری انتخابات اتحادیه املاک مشخص شد

دلیل تاخیر ورود پیکر شهید حججی به ایران

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس منتفی شد

سقوط؛ نتیجه تکیه به عصای دیگران

تجهیز ناوهای ارتش به "سوخت هسته ای" در مرحله تحقیقات است

تیپ و ظاهر ساره بیات در یک مراسم

سپاه حججی های بسیاری دارد

ضرب و شست یک شبیخون

سفر 100 گردشگر اسپانیایی به انگیزه مراسم تاسوعا و عاشورا

استیذان قاتل ستایش بیاید، حکم را سریع اجرا می کنیم

تقارن ماه محرم با هفته دفاع مقدس فرصت مناسبی برای گسترش فرهنگ ایثار و مقاومت است

نقدی بر عملکرد نظامی بنی صدر بنی صدر در جنگ ایران و عراق؛ قصور یا خیانت

علی اصغر کیا، رضا بهنام راد نظام درجه‏ بندی برنامه های تلویزیونی در امریکا، فرانسه، مالزی و ترکیه

گندمزار

«محمد اصفهانی» به همراه پسر و دو دخترش

آخرین خبرها درباره برگزاری عمره

نقش تبلیغی و دفاعی روحانیت در هشت سال جنگ تحمیلی

نوزادی شبیه به موجودات فضایی! +تصاویر

استاندار همدان در حوزه مسائل اقتصادی بیشتر کار کند

حمایت کامل قطر از آرمان ملت فلسطین و برقراری آشتی ملی

فارس منتشر کرد نوحه ای کمیاب از مرحوم سلیم مؤذن زاده + صوت

زهرا طاهری فر، سیما فردوسی، فرشته موتابی، محمدعلی مظاهری تهرانی، لادن فتی ارزیابی فاصله گرفتن : روایی، پایایی و ساختار عاملی پرسشنامه تجربه ها در دانشجویان

درآمد سالانه «باب اسفنجی»، یک سوم درآمد نفتی ایران!/ اعتراض کارگران غیرقانونی سرکوب شد/ برنامه ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای جلوگیری از قاچاق کالا در فضای مجازی چیست؟

واکنش علم الهدی به معرفی نفس برای اسکار

تجهیز ناوهای ارتش به "سوخت هسته ای" در مرحله تحقیقات است/ نظام هر تصمیمی درباره یمن بگیرد، اقدام می کنیم

تصاویر/ استقبال از پیکر شهید محسن حججی در تهران

سفر 100 گردشگر اسپانیایی به انگیزه مراسم تاسوعا و عاشورا

حضور مجری معروف در مراسم عزاداری/عکس

مجری سرشناس بعد از سال ها دوری در قاب تلویزیون | عکس

استاندار همدان در حوزه مسائل اقتصادی بیشتر کار کند

چهارشنبه، تشییع پیکر شهید حججی در تهران

با مثبت اندیشی، چگونه به زندگی ایده آل برسیم؟

اسلام ما را از انزوا نهی و به تعامل تشویق می کند ورود فعال و تهاجمی به تعاملات جهانی

حضور پرسنل بسیجی بانک صادرات در صبحگاه مشترک بسیجیان وزارت اقتصاد

نگاه فرزند حججی به تابوت پدر+ویدیو

پیوستن رشت به شبکه شهرهای تالابی دنیا

درس های فرهنگ ساز عاشورایی (1) امربه معروف و نهی ازمنکر، اصلی مترقی برای پیشرفت جامعه ی اسلامی

سومین روز محرم، روز حضرت رقیه

حبیب بن مظاهر که بود؟

شهید حججی رویش انقلاب است/ اسراییل حامی تجزیه عراق است

اظهارات ترامپ از یک سیاستمدار تازه کار کاسب کار نامتعادل بعید نبود

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان را به شرکت در فعالیت های اجتماعی مدرسه ترغیب نمایم؟

روزنامه های سه شنبه 4 مهر 1396

تزیین سفره برای کودکان

لحظه خروج پیکر شهید حججی از هواپیما و ورود به خاک ایران +عکس

لحظه خروج پیکر شهید حججی از هواپیما و ورود به خاک ایران +عکس

پیکر شهید حججی در تهران +عکس

چوب خدا به روایت تصویر

ورود پیکر شهید محسن حججی به کشور / دیدار فرزند شهید حججی با پدر

یادداشت/ سعدالله زارعی انتظار از راهبانان امین

دیدار با خانواده شهدای سوادکوه در هفته دفاع مقدس

شهرداری تهران بیش از 1.7 برابر بودجه سال جاری اش بدهی دارد

روداو به نقل از کمیسیون انتخابات خبر داد میزان مشارکت در همه پرسی کردستان عراق 72 درصد

امیر دریادار سیاری در گفتگو تلویزیونی مطرح کرد: ساخت زیردریایی های هسته ای در مرحله تحقیقات است/پاسخ ناو نیروی دریایی ایران به دلسوزی ناو آمریکایی/ دیگران کمک نمی کردند، عراق بیش از 6 ماه توان جنگ نداشت

روی پنهان حضور خارجی ها با اظهارات ضدبرجامی

جای خالی وطن دوستی در آثار دفاع مقدس

مشارکت 72٫16 درصدی در همه پرسی اقلیم کردستان

مسؤولان نظام به فرهنگ کم توجهی کرده اند/ دشمن دنبال به انحراف کشیدن هیئت ها است/ فعالیت 3800 مداح در مازندران

تحمیل و زورگویی روی ملت ایران جواب نمی دهد/ ایرانی جان می دهد اما زور را نمی پذیرد

جزییات 5خبر امروز سه شنبه چهارم مهرماه 1396

توزیع سود سهام عدالت فعلا منتفی شد

نامه بهارستانی ها به وزارت کار برای تعیین تکلیف نیروهای ستاره خلیج فارس

موسیقی زیر پرچم امام حسین(ع) از گزندها محفوظ ماند

جزییات مراسم تشییع پیکر شهید حججی در مشهد/ سخنرانی رییسی مراسم وداع با شهید

برخورد جدی با پزشکان متخلف/طرح تحول به کلاف سردرگمی تبدیل شده است

تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق به هیچ وجه نباید مورد خدشه قرار گیرد

دکتر عارف:/رسانه های اصلاح طلب در جهت تقویت شورای عالی تلاش کنند

ورشکستگی در انتظار تصدی گری دولتی

روزنامه استخدامی استان قم | سه شنبه 4 مهر 96

دشمنان به دنبال تجزیه عراق و تخریب اعتقادات مردم هستند

شماره 478 هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

طرح سامان دهی کودکان کار و متکدی فقط آنها آزار و اذیت می کند

شب ها دعا می کردیم کاش صبح نشود

شب ها دعا می کردیم کاش صبح نشود