مطالب مرتبط:
میزگرد اسناد منتشر شده آمریکا درباره کودتای 28 مرداد/1 دهباشی: آیت الله کاشانی با کودتاگران آمریکایی همراه نبود / حقانی: 800 واژه ای که در اسناد آمریکایی حذف شدند
فیلم/ انتشار اسناد دخالت آمریکا در کودتای 28 مرداد ازسوی وزارت خارجه آمریکا
فیلم/ اسناد دخالت آمریکا در کودتای 28 مرداد
سلیمی نمین: آمریکا اسناد کودتای 28مرداد را به دلیل مذاکرات هسته ای منتشر نکرد
آمریکا اسناد کودتای 28مرداد را به دلیل مذاکرات هسته ای منتشر نکرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مرداد 1396 ساعت 17:322017-08-19سياسي

چرا آمریکا اسناد کودتای 28 مرداد را منتشر نکرد؟


مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: وزارت خارجه آمریکا تحت فشار کنگره اعلام کرده بود که انتشار اسناد کودتای 28 مرداد در گفتگوهای هسته ای با ایران تأثیر منفی خواهد گذاشت.

- در انتشار برخی اسناد که گواه دست داشتن این دولت در کودتای 28 مرداد است ،اقدام کنیم.

در ادامه مشروح این گفتگو از نظرتان می گذرد.

به عنوان سوال نخست بفرمایید چرا نهضت ملی شدن جنوب را هم دعوت می کرد.

بنابراین دکتر مصدق هم تا زمانی که قدرت ملی شکل نگرفته بود، وارد فضای مبارزه نشد اما وقتی این وحدت به وجود آمد، مصدق هم محکم ایستاد.

چه نیروهایی که پیشقراول مبارزه با سلطه بیگانه بودند و چه کسانی که تعصب ملی داشتند اما انگیزه جانفشانی نداشتند، وقتی قدرت ملی شکل گرفت انگیزه ای برای آن ها به وجود آمد که می توانند در برابر سلطه بایستند و در برابر دشمن عددی باشند.

گاهی نیروهای جامعه دوست دارند تحولی ایجاد شود، اما حاضر نیستند هزینه سنگین مبارزه را پرداخت کنند، اما وقتی مبارزه راه افتاد و مردم به صفوف مبارزه پیوستند، همه همراه خواهند شد و همکاری می کنند چون حضور یک قدرت در صحنه را به گونه ای ارزیابی می کنند که می تواند کاری انجام دهد.

پس و هم به لحاظ روابط اجتماعی ارتباطات خود را محفوظ کرده بودند.

بختیاری ها را به طور کامل در اختیار گرفته بودند و در مجموع ساختاری حول محدوده ای که تحت اشغال آن ها به لحاظ حوزه نفتی بود ایجاد کرده بودند اما علیه قراردادهای نفتی عمل کرده و به فضایی که در ایران به وجود آمده بود دامن می زدند، چون می خواستند همچنان آمریکایی ها نتوانند از فرصت انعقاد قرارداد استفاده کنند و روس ها هم از این امکان محروم باشند.

انگلیسی ها مایل بودند اطلاعاتی به جامعه داده شود که امضای این قراردادهای نفتی حقارت بار و فاجعه آمیز است.

انگلیسی ها قراردادهای خود را داشتند اما دامن زدن به این فضا باعث می شد قراردادهای جدیدی امضا نشود؛ این باعث شد مجلس تصویب کند که در دوران اشغال هیچ قرارداد نفتی جدیدی منعقد نخواهد شد.

این مسئله علیه روس ها و آمریکایی ها بود، همین باعث شد وقتی مصدق در مجلس در جریان نهضت ملی شدن نفت نطق کند، انگلیسی ها تمام قد از او دفاع کنند.

تصور انگلیسی ها این بود که می توانند با همین روند فضای ایران را کنترل کنند و مطالبه جامعه را در حد منعقد نشدن قرارداد جدید مهار کنند، اما تصور نمی کردند که ائتلافی بین نیروهای غیرهمگون ایرانی حول یک محور مشترک شکل بگیرد.

همین باعث شد که کنترل فضا از اراده انگلیسی ها خارج شود.

انگلیسی ها تصور می کردند ایرانی ها قادر نخواهند بود نفت را اداره کنند و در نهایت تحقیر جدی شده و مجدداً انگلیسی ها کنترل قدرت نفت را ادامه خواهند داد اما این گونه نشد یعنی ایرانی ها توانستند انگلیسی ها را از کشور خارج کنند و زیر بار فشارهای آمریکایی ها هم نروند.

آمریکایی ها می خواستند در این جریان به نوعی واسطه گری کنند تا کنترل نفت از دست انگلستان خارج شود و یک شرکتی که ترکیبی از خارجی ها آن را اداره کنند نه فقط انگلستان در نفت ایران مسلط شود.

این مسئله ناقض روح ملی شدن صنعت نفت بود و باعث شد مصدق این پیشنهاد آمریکایی ها را هم نپذیرد.

به نظر من در این شرایط نکته ای که قابل توجه است و می توان گفت به نوعی جعل تاریخ به حساب می آید، این است که گفته می شود آمریکایی ها به ملی شدن صنعت نفت روی خوش داشتند و بعد از تغییرات در حاکمیت آمریکا و روی کار آمدن آیزن هاور ، آمریکایی ها با انگلستان در مسئله ملی شدن نفت همراه شدند و قبل از آن نسبت به نهضت ملی شدن نفت روی خوش داشتند و در مسیر کودتا قرار نداشتند ولی اسنادی که همین اواخر منتشر شد، نشان می دهد که این مسئله یک جعل تاریخی است و صحت ندارد.

خلاف واقع تاریخی گفته می شود که انگلیسی ها توانستند آمریکایی ها را قانع کنند که اگر نجنبند، جناح چپ ایران را اشغال کرده و قدرت را به دست خواهد گرفت.

این مسئله موجب شد که آمریکایی ها با کودتای طراحی شده توسط انگلیسی ها همراه شوند.

این خلاف واقع است.

اساساً بحث چپ یک بهانه برای توجیه دخالت در مسائل داخلی ایران بود؛ به این معنی که تحلیل آمریکایی ها این نبود که چپ نمی تواند قدرت را در ایران به دست بگیرد.

چون بر اساس شناختی که نسبت به بافت اجتماعی ایران داشتند، می دانستند که هرگز چپ در ایران توفیقی نخواهد داشت.

آمریکایی ها برای اینکه بتوانند افکار عمومی خود و جهانیان را قانع کنند به اینکه جنایت های انجام داده برای نجات بشریت بوده، این گونه بهانه ها را می تراشند.

چنانچه درباره بمباران شیمیایی جهانی را متوقف کنیم و موجب جلوگیری از خسارت های بیشتر به بشریت شویم.

اینها توجیهات بسیار عوام فریبانه ای است که آمریکایی ها درباره جنایات خودشان به کار می برند.

هم انگلیسی ها و هم آمریکایی ها درواقع آمدند در راستای همین هدف علاوه بر چپِ واقعی، یک چپِ ساختگی در ایران به وجود آوردند؛ یعنی عناصر نفوذی را به جناح چپ در ایران تزریق کردند و حرکت های چپ را تقویت نمودند؛ این بسیار مسئله مهمی بود که نشان می داد چپ یک دستاویز شده است.

ویلبر از عناصر تعیین کننده در کودتای 28 مرداد بود که در خاطرات خود نوشته است ما افراد زیادی را در حزب توده نفوذ دادیم که آدم های ما بودند.

آنها درواقع به آشوب های داخلی ایران دامن می زدند .

این ها درواقع تلاش می کردند بی نظمی های ایران را در قالب زد و خورد و آشوب افزایش دهند و این آشوب ها به پای جریان چپ نوشته شود.

پس پروژه نفوذ سابقه عمیقی داشته است؟ بله همین طور است.

در ایران پروژه نفوذ در خصوص یهودیت سابقه بسیار زیادی دارد.

سازمان جهانی یهود در ایران جدیدالاسلام ساخت.

نه در ایران بلکه در ترکیه و کشورهای مختلف چنین چیزی به وجود آورد.

یهودی های نفوذی به نام جدیدالاسلام ایجاد شدند و در یا کمکی نخواهند داد و باید بر اساس توانمندی داخلی کشور را اداره کند.

در این بین دلیل دیگری وجود دارد که استدلال همراهی آمریکایی ها با کودتا را رد می کند و آن تعداد کارمندان سفارت بود؛ به طوری که کارمندان سفارت از مدت ها قبل از کودتا چندین برابر افزایش پیدا کرده بود؛ این امر دلیلی جز رهبری کودتا نداشت.

وقتی کارمندان سفارت در یک بازه زمانی بیشتر از حد معمول می شود، یعنی بسیاری از افسران سیا برای هدایت کودتا در ایران در قالب دیپلمات وارد سفارت شدند؛ به طوری که همین ها زاهدی را از ماه ها قبل از کودتا مدیریت می کردند؛ از مدیریت زاهدی گرفته تا مدیریت ارتش و همه عواملی که در کودتا مؤثر بودند.

ویلبر در خاطرات خود می گوید که ما با تمام افسرانی که آشنا بودیم، ارتباط گرفتیم و آنها را سازمان دادیم .

کودتای 28 مرداد مهم است چون چگونگی شکست اتحاد ملت در آن نهفته است.

ما در کارهای بزرگ حتماً باید ملت را در کنار خود داشته باشیم والا نمی توانیم کاری را از پیش ببریم.

کارهای بزرگ معارض دارد.

در ملی شدن صنعت نفت هم برخی دوستدار بودند و برخی معارض؛ در حالی که برخی امروز معتقدند برای به دست آوردن منافع خود هیچ معارضی نداریم.

برخی هم برای بی معنی کردن واقعیت می گویند مگر قدرت های بزرگ بیکارند که علیه منافع ما کار کنند.

همانطور که ملت از ملی شدن صنعت نفت شادمان شده و با قرار گرفتن کنار هم، وحدت و انسجام را شکل دادند تا بتوانند به آرمان خود برسند، کسانی هم که از شرایط نامطلوب بهره می گیرند، تلاش می کردند این وحدت را از بین ببرند.

یکی از گزینه هایی که به طور جدی آمریکا و انگلیس دنبال کردند، این بود که این اتحاد را از بین ببرند.

وجه مشترک این اتحاد، نفت بود والا نگرش اعتقادی و سیاسی گروه هایی که در این مسئله وحدت کردند، با هم تفاوت داشت.

آمریکایی ها و انگلیسی ها از این تفاوت ها نهایت استفاده را بردند تا وحدت را شکست دهند.

امروز در سالروز حرکت تلخ علیه ملت ایران یعنی کودتای 28 مرداد که عمیقاً باید گفت واقعه تلخی علیه ملت ایران بود و هر عنصر آزاد ایرانی از اینکه عواملی دست به دست هم می دهند تا توفیق بسیار ارزشمند و سرافرازانه ایران را در هم بشکنند، دلش به درد می آید؛ باید این حادثه به طور جدی مورد مطالعه قرار گیرد.

اگر می خواهیم سرفراز زندگی کنیم و عزت داشته باشیم حتماً باید حول موضوعاتی که عزت ما را حفظ می کند، متحد باشیم، چراکه دشمن از همین فضا استفاده کرده و چنددستگی ایجاد می کند.

چرا آمریکایی ها اسناد کودتای 28 مرداد را با تأخیر فراوان منتشر می کنند که شاهد بودیم حدود دو ماه پیش بخشی از این اسناد منتشر شد و البته فیلمی هم ساخته شد که حاشیه های بسیاری را به دنبال داشت.

طبق قانون" آمریکا هر سی سال باید اسناد طبقه بندی شده، رفع طبقه بندی و آزادسازی شود.

بعد از سی سال از کودتای 28 مرداد این اتفاق صورت نگرفت و برای اولین بار در سال 1369 آمریکایی ها اقدام به انتشار بخشی از اسناد محرمانه کودتای 28 مرداد کردند که البته بخش ناچیزی از اسناد منتشر شد که با اعتراضات بسیاری مواجه شد، انجمن تاریخ نگاران آمریکا اعتراض کردند که چرا اسناد منتشر نمی شود؟ حدود یک ماه پیش هم با تأخیر چندین و چندساله برخی از اسناد منتشر شد اما بسیار گزینشی بود.

وقتی به خاطرات ویلبر مراجعه می کنیم که فردی تأثیرگذار در واقعه 28 مرداد است متوجه می شویم که چرا آمریکایی ها در این مسئله بسیار حساب شده عمل می کنند.

وزارت خارجه آمریکا البته بعدها تحت فشار کنگره اعلام کرد که انتشار اسناد در گفتگوهای هسته ای با ایران تأثیر منفی خواهد گذاشت یعنی ملت ایران را هوشیارتر خواهد کرد.

این ها تا این حد دقیق عمل می کنند اما برخی می گویند مگر آمریکا بیکار است که علیه ما کار کند!؟ این ها تا اندازه ای حساس هستند که حتی اجازه نمی دهند آگاهی ملت ایران درباره کودتای 28 مرداد افزایش پیدا کند.

بنابراین درست است تاریخ همیشه عینا تکرار نمی شود اما استفاده از ابزارها تکرار می شود؛ با این تفاوت که ابزار جدیدتر و به روز تر می شوند.

یعنی اسنادی که حدود یک ماه پیش منتشر شد تحت فشار انجمن تاریخ نگاران آمریکا و کنگره بود؟ بله؛ همین طور است.

این ها در حقیقت کار خلاف قانون انجام می دهند و باید طبق قانون اسناد را آزادسازی کنند.

آیا هدفی پشت پرده داشتند تا بعد از انجام مذاکرات به آن برسند؟ آمریکا تحت فشار این اسناد را منتشر کرد چون انجمن تاریخ نگاران آمریکا می تواند علیه اقدام آن ها پرونده حقوقی به جریان بیندازد.

این ها مدعی آزادسازی اطلاعات هستند و می گویند ما علیه آزادی اطلاعات کاری نمی کنیم اما امتناع آن ها از انتشار اسناد محرمانه خلاف قانون آمریکا بوده و حیثیت سیاسی آن ها را زیرسوال می برد، از این رو تحت فشار هستند.

بعد از پایان لطمه می زند.

مطبوعات آن زمان ایران چطور با جریان کودتا همراهی می کردند؟ آمریکا و انگلیس در قبرس ستادی تشکیل داده بودند و اسنادی را علیه مصدق طراحی می کردند و در قالب مقاله هایی اثبات می کردند که نیاکان مصدق بهایی بودند، پس مصدق هم بهایی است.

این مقاله ها به واسطه رابط مشخصی وارد ایران می شد و بعد از رسیدن به دست عوامل مطبوعاتی در نشریات ایران منتشر می شد.

یا علیه مصدق کاریکاتور" طراحی می کردند و به واسطه رابطین خود وارد ایران کرده و در نشریات منتشر می کردند.

حاصل این اقدام این بود که فداییان اسلام نسبت به دکتر مصدق بدبین می شدند.

مصدق هم تصور می کرد این کاریکاتورها را نیروهای مذهبی تولید می کنند یعنی با این اقدامات هر جریانی را نسبت به جریان مقابل تند می کردند.

این گونه اقدامات باعث می شد یک نوجوان مانند عبدخدایی سلاح خود را به جای دشمن به طرف دکتر فاطمی هدف بگیرد در حالی که قبل از آن فداییان اسلام سلاح خود را به طرف عوامل انگلیسی می بردند.

فداییان اسلام توانسته بودند قوی ترین عناصر انگلیسی را که نقطه ثقل قدرت در ایران بودند مورد هدف قرار دهند مثل رزم آرا که با قدرت عمل می کرد.

رزم آرا در مجلس با آن هیبت نظامی می گفت اگر شما نمایندگان به دنبال ملی کردن نفت باشید، من سقف مجلس را بر سر شما خراب می کنم در حقیقت نمایندگان را تهدید می کرد و این تهدید در چارچوب حمایت از انگلیسی ها بود چون عنصر انگلستان بود البته مصدق هم در واکنش رزم آرا در همان جلسه اعلام کرد که اگر من هم اسلحه داشتم همین جا، تو را که آدم مزدوری هستی می کشتم.

مصدق برای دنبال کردن این اراده خود، از فداییان اسلام خواست که رزم آرا را ترور کنند و در نهایت فداییان اسلام، آیت الله کاشانی و چهره هایی مانند دکتر فاطمی در جلسه ای مشترک به این نتیجه رسیدند که افرادی مانند رزم آرا حذف شوند اما بعدها با اختلافاتی که آمریکایی ها بین نیروهای وحدت کننده به وجود آوردند باعث شد که سلاح به جای هدف گرفتن مزدوران انگلیسی به طرف نیروهایی که با هم وحدت کرده بودند، برگردد.

دکتر مصدق فداییان اسلام را زندانی می کرد، فداییان اسلام آیت الله کاشانی را تهدید به ترور می کردند که تو مماشات می کنی و از طرف دیگر دست به ترور دکتر فاطمی می زدند.

همین باعث اختلاف جدی بین نیروهای وحدت کننده بود.

عده ای مقابل خانه آیت الله کاشانی به نام دکتر مصدق تظاهرات کرده و یک نفر را کشتند.

در حقیقت حرکت هایی صورت می گرفت تا وحدت شکل گرفته خدشه دار شود.

امروز اسناد می تواند دست های پشت پرده کودتای 28 مرداد را برملا کند.

البته امروز هم با این مسئله مواجه هستیم که جریانات پشت پرده تلاش می کنند وحدت را در ایران از بین ببرند.

بله مسئله همین است؛ قبل از اینکه اسنادی از کودتای 28 مرداد در یک ماه و نیم گذشته منتشر شود، یک نفر احساس مسئولیت کرده بود! تا یک کلیپی بسازد که آیت الله کاشانی فاتحانه بعد از کودتای 28 مرداد به منزل دکتر مصدق رفته و در حال بازدید آن است.

این یک کلیپ کاملاً جعلی و ساختگی بود.

چرا این کلیپ ساخته شد؟ نکته همین جاست که چرا این کلیپ ساخته شد و آیا کسانی که این کلیپ را ساختند، خبر از انتشار برخی از اسناد کودتای 28 مرداد نداشتند!؟ قطعاً خبر داشتند.

این نکته ای است که باید به خصوص جوانان بر آن تأمل کنند.

باید این تحرک ذهنی در جامعه ایجاد شود که یک جریاناتی همچنان نمی خواهد ملت از تجربه تاریخی خود باخبر شده و از آن استفاده کند و به همین بهانه دعوی کاذبی در جامعه ایجاد می کنند.

در نهضت ملی شدن صنعت نفت، دعوی کاذبی که آمریکایی ها و انگلیسی ها پشت پرده آن بودند باعث شد که ملت ایران هم از هدف مشترک خود فاصله گرفته و هم از دشمن مشترک غفلت کند.

این دعوی کاذب باعث شد که ملت ایران با خود فکر کند که درست است ملی شدن صنعت نفت مسئله خوب و مهمی است اما آیا به این قیمت که ایران مارکسیست شود!؟ یا اینکه با هزینه علیه مقدسات در ایران نفت ملی شود.

پس اگر هزینه ملی شدن صنعت نفت این است ما پای کار نمی مانیم به طوری که امروز هم می گویند اگر هزینه استقلال سنگین است ما استقلال" را نمی خواهیم، برویم سازش کنیم! بسیاری از نیروها وقتی برای مبارزه به میدان می آیند که میدان مسطح باشد و دست انداز در آن وجود نداشته باشد.

اما وقتی صحنه مبارزه پرهزینه شده و راه ناهموار می شود برمی گردند.

آمریکایی ها و انگلیسی ها در دوران مبارزه با ایجاد اختلاف بین عوامل اصلی، هزینه مبارزه را بالا بردند و نگرانی ها زیاد شد، این فضاسازی به گونه ای کاذب بود.

این گونه القا کرده بودند که از این فضای حاکم به دامن مارکسیست خواهید افتاد و شرایط بدتر خواهد شد.

در حقیقت مبهم کردن فضای آتی برای افکار عمومی ایران بسیاری را از مبارزه بازداشت.

همین کار در آستانه انتشار اسناد آمریکایی ها صورت گرفت.

همان عواملی که در کودتای 28 مرداد کار کردند مانند جریان مظفر بقایی که در ایجاد نگرانی و فضاسازی نقش بسیار تعیین کننده ای داشت در آستانه انتشار اسناد اخیر آمریکایی هم نقش آفرینی کرد.

آقای زیباکلام از جمله کسانی بود که در این ماجرا به صحنه آمد و به ماجرا دامن زده بود که علیه آیت الله کاشانی صحبت کرد و گفت که وی در کودتای 28 مرداد نقش داشته است و اسناد این را نشان می دهد در حالی که بعد از مرور اسناد حتی کلامی درباره این مسئله مورد اشاره قرار نگرفته است.

اتفاقاً در اسنادی که در هفته های اخیر منتشر شد آمده بود که آمریکایی ها اذعان داشتند ما با مصدق بهتر می توانستیم کار کنیم.

یعنی از نظر آنها موضع آیت الله کاشانی سرسخت تر بود.

پس چگونه است که برخی مانند زیباکلام دعوی کاذب در جامعه ایجاد می کنند، وقتی آمریکایی ها می گویند هنوز جریان رسانه ای ما در ایران فعال است و انتشار همه اسناد به این جریان و مسائل بین المللی و مذاکرات گام های بلندی برداشته شده زیرا ملت حول یک اشتراکی وحدت کردند.

ما به امثال دکتر فاطمی، دکتر مصدق، آیت الله کاشانی و بسیاری از چهره های دیگر نقد داریم اما معتقدیم آن ها هزینه مبارزه را پرداخت کرده اند، تبعید شدند، زندانی شدند و سختی های بسیاری را متحمل شدند.

نباید کوته نظرانه نگاه کنیم و خدمات هر یک از آن ها را نبینیم.

شما در جریان شکل گیری کودتای 28 مرداد به دو نکته اشاره کردید، نکته اول نداشتن شناخت کافی از پیچیدگی های دشمن و دوم جریان نفوذ که توانست وحدت به وجود آمده را از بین ببرد، به طور مشخص بفرمایید کدامیک از این دو عامل را در شکل گیری کودتا موثرتر می دانید؟ هم نفوذ مهم است و هم نشناختن پیچیدگی دشمن؛ ضمن اینکه این دو رابطه تنگاتنگی با هم دارند.

امروز اگر دچار این خوش باوری شویم که نظام جهانی نظامی است که هر کسی مشغول کار خود بوده و کاری به دیگری ندارد، سخت در اشتباهیم.

بعضی ها تلاش دارند بگویند نظام جهانی یعنی همین.

این نگاه مورد نقد است، باید سوال کرد آیا واقعیت نظام جهانی این گونه است؟! اگر این چنین است پس آمریکا در ام می گیرد که گفت ملت ایران باید واقعیت را بپذیرند که ما باید مسلط باشیم.

ملت ایران زحمات زیادی را متحمل شده اند تا بر نفت خود مسلط شوند.

اسناد زیادی را هم به دست آوردند که نشان داد غربی ها خلافکار هستند.

دزدی های میلیاردی از نفت ایران به دست غربی ها کشف شد اما کودتای 28 مرداد به یکباره تمام تلاش جریانات داخلی ایران را زیر سوال برد و بعد از آن هرگز حادثه ای اینگونه تلخ رقم نخورد.

در جریان مذاکرات هسته ای چطور؟ مذاکرات تجربه تاریخی ما بود و نمی توان آن را به عنوان یک حادثه تلخ نام برد.

ما خودمان وارد میدان شدیم و شناختی بر شناخت های قبلی خود اضافه کردیم.

در مسئله هسته ای ما یک انتخاب آگاهانه انجام دادیم، از ابتدا هم گفتیم ما با آمریکا وارد مذاکره می شویم اما به آنها اعتماد نداریم.

برجام برای ما مزیت هم به دنبال داشت که قابل مقایسه با 28 مرداد سال 32 نیست؛ چراکه در کودتای 28 مرداد دشمن مشت آهنین خود را به دندان های ما زد.

البته نباید این اشتباه را کرد که مذاکرات در دولت آقای روحانی انجام شده، مذاکرات با اذن رهبری و قبل از دولت روحانی انجام شد، چون رهبری هم می خواهد فشار از دوش مردم برداشته شود.

در واقع آمریکایی ها توانسته اند اتحادی ایجاد کنند که فشار جدی بر مردم تحمیل شود و رهبری ایران یک حرکت سیاسی را مدیریت کردند تا فشار از دوش مردم برداشته شود.

البته قبول داریم که آمریکایی ها مشی شان را تغییر نداده و حتی تلاش می کنند فشارهایشان را بیشتر کنند.

فقط اگر در جریان مذاکرات می توانستیم تضمین های بیشتری بگیریم، مطالبات مان را راحت تر دنبال می کردیم والا در اینکه آمریکایی ها و انگلیسی ها در مسائل منطقه کاری نخواهند کرد که پایگاه نژادپرستی لطمه بخورد، تردیدی نداریم.

این ها اجازه نخواهند داد معادلات منطقه به نفع کشورهای اسلامی" تغییر کند، تلاش می کنند همه چیز به نفع صهیونیست ها و نژادپرستی باشد.


کلید واژه ها: قرارداد - انگلیسی - کودتای 28 مرداد - ایران - مبارزه - آمریکا - آمریکایی ها - وزارت خارجه آمریکا - آمریکایی - نفتی - جامعه - اسناد - روابط اجتماعی - جدید - ایرانی - انگیزه - روس ها - وزارت خارجه - گفتگو - ایرانی ها - مجلس - اطلاعاتی - ارتباطات - اجتماعی - بختیاری - هسته ای - روابط - همراه - خارجه - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
شهرداران 16 شهر استان گلستان انتخاب شدند

اجرای طرح احسان حسینی در ماه محرم و صفر برای کمک به نیازمندان

مراسم وداع با پیکر شهید حججی در حرم رضوی برگزار می شود

اعزام بیش از 10 هزار مُبلغ ویژه «ماه محرم» به سراسر کشور

رییس دیوان محاسبات استیضاح می شود

روحانیت از بروز بدعت ها در هیئات مذهبی جلوگیری کنند

معاون دبیرکل سازمان ملل با ظریف دیدار کرد

همه پرسی در کردستان عراق توطئه است

لحظه لحظه حضور در سرزمین وحی با خاطرات همسرم گذشت

استخدام بازاریابی با پور سانت عالی / ارومیه

ابقای صدرالسادات بعنوان نماینده هیات عالی گزینش در وزارت بهداشت

احیای "امر به معروف و نهی از منکر" عزم جدی تر مسئولان را می طلبد

حرکت کاروان 72 نفره غواصان

اعزام بیش از 10 هزار مُبلغ ویژه ماه محرم به سراسر کشور

کمیته انتخابات و همه‎پرسی کردستان عراق: میزان مشارکت در همه‎پرسی تا بدین لحظه 76 درصد بوده است

بازدید کمیسیون امنیت ملی از مرکز هسته ای کرج/انتقاد از صدا و سیما برای عدم انعکاس دستاوردها

همایش «حماسه سرخ» در شیراز

معاون دبیرکل سازمان ملل با ظریف دیدار کرد

برگزاری طلایه داران معروف در مشهد

فراخوان اولین همایش ملی ژئوتکنیک زیست محیطی

تقویت نهضت امام(ره) از خدمات مرحوم آیت الله غروی بود

همایش بزرگ من انقلابی ام در رامهرمز برگزار شد

آتش به اختیار برای زمانی است که دستگاه ها به درستی عمل نمی کنند

90 درصد فعالیت های ستاد اربعین در دماوند توسط مردم انجام می شود

سهم دولت ها حوادث رانندگی چقدر است؟

پیشنهاد توقف طرح جمع آوری کودکان خیابانی را خواهم داد

رفع مشکلات در دستان فرهیختگان و جوانان برومند کشور

دم خروس بالاخره بیرون زد!

5 توصیه کلیدی برای مدیریتِ مطلوبِ کار و زندگی

آغاز صدور ویزا برای اربعین

ظرفیت رسانه و فضاهای فرهنگی می تواند مدافع مطالبات مردمی باشد

همت جهادی برای خانه دار شدن محرومان آذربایجان شرقی

مشهدالرضا میزبان پیکر شهید حججی

مراسم تشییع پیکر آیت الله غروی فردا برگزار می شود

90 درصد فعالیت های ستاد اربعین در دماوند توسط مردم انجام می شود

صدرالسادات نماینده هیات عالی گزینش در وزارت بهداشت شد

آغاز بکار ربات تلگرام اسپوتنیک ایران

مردم دچار مشکلات اقتصادی و شکاف طبقاتی هستند/ جلوی فساد اداری گرفته شود

پیشنهاد کرباسچی به روحانی(اینستاپست)

سه شنبه ساعت 14 تشییع پیکر شهید حججی در مشهد +عکس

پیکر «شهید حججی» در مشهد تشییع می شود

صدا وسیما برای انعکاس دستاوردهای دانشمندان هسته ای پول می خواهد

شرایط اتوبوس های شهری در شأن مردم رشت نیست

اظهارات ترامپ از یک سیاستمدار تازه کار کاسب کار نامتعادل بعید نبود

خرازی: مخالفت با برنامه موشکی ایران راه به جایی نمی برد

دلایل بی میلی دانش آموزان کردستانی به ادای فریضه نماز

کتاب "خاطرات همسران شهدا" در اردبیل رونمایی شد

مهران نماد استقامت و پایداری+ گزارش

همایش پیاده روی خانوادگی در شیرین سو

جهانگیری: سودآورترین بنگاههای اقتصادی کشور به طرح سهام عدالت اختصاص یافته اند

اولویت نفوذ دشمن از مرزهای جغرافیایی به مرزهای فرهنگی تغییر کرده است

برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان به ضرر مردم است

تمدید یک ساعته اخذ رای در همه پرسی اقلیم کردستان

تقدیر انجمن رمز ایران از علی اکبر صالحی

عزاداری شب سوم محرم هیئت عشاق الحسین(ع) محمودآباد

داعش برای پیاده سازی پروژه بزرگ اسراییلی آمریکایی وارد منطقه شد

رییس جمهور سابق نگران وضعیت پرونده قضایی خود شد؟

گروه های انقلابی جذب حداکثری داشته باشند

سلفی خطرناک یک خلبان در آسمان

مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خبر داد اعزام بیش از 10 هزار مُبلغ ویژه ماه محرم به سراسر کشور

مهم ترین پیام عاشورا احیاء فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر است+ فیلم

از زحمات دکتر قالیباف در 12 سال گذشته تشکر می کنم

پیکر آیت الله غروی فردا در تهران تشییع می شود

صدرالسادات نماینده هیات عالی گزینش در وزارت بهداشت شد

سینماها 5 روز تعطیل شد

ضرورت تقویت نقش مردم در دفاع اقتصادی/ نجات سوریه و عراق با بهره گیری از تجربه ایران در دفاع مقدس

ابتکار به استان سیستان و بلوچستان سفر می کند

تقدیر انجمن رمز ایران از علی اکبر صالحی

مراسم تشییع پیکر آیت الله غروی فردا برگزار می شود

فرماندارعسلویه: اصلی ترین نیاز شهروندان امنیت است

در جلسه مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با معاونین وزارت نیرو چه گذشت؟

ارائه بسته آموزشی «دانشگاه حسینی» ویژه دانشجویان سراسر کشور

روحانی در گفت وگو تلفنی با رییس جمهور روسیه: در مساله سوریه ما جدی هستیم 

جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

300 عنوان طرح آموزشی در قالب برنامه پنج ساله در حوزه های علمیه اجرا می شود

از مراسم عزاداری سیدالشهداء در جهت وحدت امت اسلامی و نه گسترش تفرقه استفاده کنیم

شهرداری تهران: با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم/ قول مولاوردی

همایش سالانه ستاد امر به معروف و نهی از منکر مازندران

تاکید پوتین و روحانی بر اهمیت اجرای کامل توافقنامه هسته یی ایران

عبرت های عاشورا مردم را به جبهه ها کشاند

تقویت نهضت امام(ره) از خدمات مرحوم آیت الله غروی بود

نوزادی شبیه به موجودات فضایی! +تصویر/چهره نگار فروزنده قبل و بعد از به شهرت رسیدن+عکس ( برگزیده )

مسئول توقف طرح جمع آوری کودکان کار «شهرداری و شورا» نیست

با علم به مشکلات، آمدم

زنان کابینه دوازدهم خواستار تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

تداوم حرکت های اجتماعی در رسانه ملی

مقام معظم رهبری، محور اتحاد ملت ایران در پیچهای تاریخی

تمهیدات اورژانس برای مراسم تشییع شهید حججی

رونمایی از سردیس شهدا - باغ موزه دفاع مقدس

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی در شهرستان سامان

تجمع عاشورایی مردم لنده در ایل سوگوار

تقدیر «رمز » از علی اکبر صالحی

نمایندگان پارلمان و سنای افغانستان در رسیدگی به مشکلات ناتوان هستند

روحیه انقلابی اصناف و بازاریان باید به نسل بعدی منتقل شود

همزمان با ورود پیکر شهید «حججی» از قطعه «قهرمان قهرمانان» رونمایی می شود

اختصاصی فارس میرزا بیگی از وزارت بهداشت خداحافظی کرد

پاسخ عضو کمیسیون برنامه به وکیل احمدی نژاد

تشکر نماینده مجلس برای تأمین آب و احداث سدهای مورد نیاز منطقه

دولت نگاه ویژه ای به مرز مهران درایام اربعین دارد

رونمایی از کتاب نقش سازمان بنادر و دریانوردی در جنگ تحمیلی/ تجلیل از ایثارگران حوزه دریایی

بازدید کمیسیون امنیت ملی از مرکز هسته ای کرج/انتقاد از صدا و سیما برای عدم انعکاس دستاوردها

از مراسم عزاداری سیدالشهداء در جهت وحدت امت اسلامی و نه گسترش تفرقه استفاده کنیم

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

فراخوان جذب اعضای هیات علمی تمدید شد

فیلم/ محمود کریمی؛ شب چهارم محرم 96

سرمدی همکاری ایران و اندونزی را برای برقراری صلح در شرق و غرب آسیا ضروری خواند

درخواست ابتکار، جنیدی و مولاوردی جهت تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان کشور

بررسی موضوع نخاله های ساختمانی استان تهران

معاون قوه قضاییه:
 سخنان رییس جمهور نقاب تزویر را از چهره زمامداران آمریکا کنار زد

تمدید یک ماهه مهلت پرداخت بدهی سهامداران عدالت

مذاکره با 5 شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در پارک علم و فناوری

راهبردهای کلان برنامه ملی آمار تصویب شد

تایید حکم زندان امام جمعه شهر ماسالی از سوی دادگاه تجدید نظر جمهوری آذربایجان

اصناف نقش بی بدیلی در تامین ادوات دفاع مقدس داشتند

بیانیه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به مناسبت تشییع شهید حججی

جرایم خشن در شهرستان عسلویه کاهش یافت

ابتکار به استان سیستان و بلوچستان سفر می کند

تمهیدات پلیس در تشییع پیکر شهید حججی در تهران

بازگشت آخرین گروه از حجاج ایرانی به کشور در بامداد فردا

پاسخ نماینده مجلس به نامه وکیل احمدی نژاد: آرای قطعی دیوان محاسبات قبلا به احمدی نژاد ابلاغ شده بود

رونمایی از قطعه «قهرمان قهرمانان» همزمان با ورود پیکر شهید حججی

عضو شورای شهر تهران: مسئول توقف طرح جمع آوری کودکان کار شهرداری و شورا نیست

برگزاری «پنل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم» در شورای حقوق بشر با حضور ایران

بهرام نیا به فارس خبر داد مهلت دو هفته ای به وزارت نفت جهت تعیین تکلیف پرسنل جایگاه های سوخت

اطعام 1000 نفر از سوگواران حسینی از محل موقوفات امامزاده نورمحمد(ع) شیراز

مسائل موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

تحریم همه پرسی توسط حزب کُردی التغییر

نامه زنان کابینه دوازدهم به علی لاریجانی

رییس جمهور درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

هشدار "نجفی" درباره عواقب بی توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام

جهانگیری: دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت به صاحبان این سهام است

سینماها 5 روز تعطیل شد

بقعه شاه داعی الی الله شیراز هر روز میزبان سوگواران حسینی است

برگزاری دادگاه تجدیدنظر روحانی برجسته جمهوری آذربایجان

درخواست ابتکار، جنیدی و مولاوردی جهت تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان کشور

اطعام عزاداران حسینی شیراز از محل موقوفه صدر رضوی

ضرورت تعامل ایران و اندونزی برای برقراری صلح و آرامش

رییس جمهور درگذشت آیت الله سیدمحمدرضا غروی را تسلیت گفت

شهدای مدافع حرم مصداق بارز تداوم فرهنگ ایثار و شهادت هستند

امام حسین(ع) اسوه است نه اسطوره/ اسطوره ها قابل «شدن» نیستند

بودجه نهاد ریاست جمهوری در سال 95 کمتر از سال 91 بود

آیت الله مقتدایی: امام حسین(ع) با قیام خود موجب اصلاح جامعه اسلامی شد

شهید ستاری به روایت فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء

رییس جمهوری درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

پیگیری های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام می دهم

عکس نوشته/شایسته آرزوها...

مولاوردی: با وزیر کار و رییس بهزیستی مشکلات کودکان کار را پیگیری می کنیم

پیام تسلیت رییس جمهور برای درگذشت آیت الله غروی

آملی لاریجانی: آمریکایی ها در جهان مصدر جنایت هستند

ظریف در گفت و گو با CNN: ایران احتیاج دارد توان دفاعی خود را توسعه دهد

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

رییس جمهور درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت است

برگزاری پنل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در شورای حقوق بشر با حضور ایران

مدیریت جهادی فرماندهان جوان در دفاع مقدس

دیدار رییس کمیته مشورت سیاسی ایران و اندونزی با قائم مقام وزیر امور خارجه

احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر فلسفه قیام ابا عبداله الحسین (ع) + فیلم

دیدار وزرای خارجه ایران و الجزایر

زنان کابینه دوازدهم خواستار تسریع در رسیدگی به لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان»

اقتدار نیروی دریایی اقتصاد رژیم بعثی را در جنگ تحمیلی فلج کرد

حسینه های زنانه هرمزگان و ظرفیت های کمتر شناخته شده آنها در تبیین عاشورا

دوران دفاع مقدس پدیده ای بی نظیر در نظام جمهوری اسلامی است

شبکه فرماندهان جنگ نرم در سازمان بسیج اساتید اصفهان فعال شد

نمایشگاه دفاع مقدس در میدان بهارستان

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

آیا زن می تواند مبلغ یارانه را از شوهر خود مطالبه کند؟

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی: نامه ای برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان به مجلس ارائه می شود

مولاوردی: با وزیر کار و رییس بهزیستی مشکلات کودکان کار را پیگیری می کنیم

عاشورا و دفاع مقدس تابلویی بی نظیراز ایثار هستند

صفوی: همه پرسی کردستان توطئه آمریکا پس از شکست داعش است

رییس جمهور درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

آماده سازی نجف برای میزبانی از زائران اربعین

ثبت نام حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان تمدید شد

برگزاری نشست مشترک هیات رییسه و روسای کمیسیون های تخصصی مجلس

بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام ناموس شهرداری است

هشدار "نجفی" درباره عواقب بی توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام

برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات 98 چیست؟

انتخاب سرپرست استانداری اردبیل

یادواره شهدای اصناف در نیر برگزار می شود

نوجوانان شیرازی در «بهشت خاکی» عملیات دفاع از حرم را تمرین می کنند

نشست صمیمی جمعی از وکلای قوه قضاییه با مدیر کل صدا و سیما خوزستان + گزارش

«مکتب خانه حرم یار» در مسجد دانشگاه شریف برگزار می شود

باید محبت اهل بیت (ع) را در عمل نشان دهیم

ایستگاه فرهنگی با موضوع دفاع مقدس و ماه محرم در بیله سوار

ثبت نام مسابقات ملی دفاع سه دقیقه ای پایان نامه های دانشجویی کلید خورد

ثبت نام بیش از 700 نفر برای پیاده روی اربعین حسینی

باید مهمترین شعار جهان اسلام، شعار وحدت باشد

پیگیری های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام می دهم

بانیان همه پرسی اقلیم کردستان دیر یا زود پشیمان می شوند

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات: بودجه ای برای ایمن سازی مدارس نداریم

ارتقاء صیانت و معنویت، دو مولفه مهم در سلامت اداری/ نگرش کارشناسی در بستر فرهنگ جهادی راهبرد بهبود ماموریت هاست

علیرضا رحیمی: رویکرد قانون اساسی به اقلیت های دینی و قومی، کامل و بدون تبعیض است

امنیت اجتماعی یکی از ثمرات امر به معروف و نهی از منکر است

دانلود آهنگ جدید امیر حسین صادقیان بنام لب تشنه

بازدید سخنگوی ارتش از مرکز رسانه قوه قضاییه و خبرگزاری میزان+عکس

مؤمن واقعی باید دنباله رو حق و ولی فقیه باشد

کارگروه ویژه برای پیگیری مشکلات صنعت تولید داروتشکیل شد

حضرت آیت الله نوری همدانی درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

توریست فرانسوی در حال عکسبرداری از عزاداران حسینی+عکس

چرا آمریکا اسناد کودتای 28 مرداد را منتشر نکرد؟

چرا آمریکا اسناد کودتای 28 مرداد را منتشر نکرد؟