مطالب مرتبط:
مسعود امیری کلیایی کودتای 28 مرداد ؛درسی برای پرهیز از دو قطبی سازی
کودتاگران/1 سپهبد ارتشی طرفدار کودتای 28 مرداد
امام جمعه موقت یاسوج مطرح کرد اعتماد بیش از حد مصدق به آمریکا دلیل اول کودتای 28 مرداد/ دولت دوازدهم به وعده ها عمل کند
امام جمعه بوشهر: کودتای 28 مرداد هیچ وقت در ایران تکرار نخواهد شد
کودتای 28 مرداد سند مهمی برای غیراعتمادبودن آمریکاست/شهادت شهید "حججی" ترسیمی از عاشورا بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مرداد 1396 ساعت 01:162017-08-18سياسي

کودتای 28 مرداد ؛درسی برای پرهیز از دو قطبی سازی


مسیری که کودتای 28 مرداد طی کرد و نحوه دخالت و تاثیر گذاری امریکا و انگلیس خود نشانه ی بارزی است برای سیاستمداران ما که اگر به جای توجه به مشکلات اصلی ، - درگیر حاشیه ها شده و جامعه را به سوی دوقطبی شدن پیش ببرند نتیجه ای جز شکست و واگذاری منافع و منابع ملی به دشمن نصیب آنها نخواهد شد.

  یکی از مقاطع زمانی که در بین تاریخ نگاران و پژوهشگران ایران معاصر از لحاظ پیچیدگی و اسرار فاش نشده در درجه اهمیت بالایی قرار دارد، مقطع ملی شدن نفت و کودتای 28 مرداد است.

از دلایل مهم بودن این مقطع تاریخی می توان به باز شدن راه نفوذ امریکایی ها اشاره کرد.

 امریکایی ها تا قبل از کودتای 28 مرداد در مقابل انگلستان نفوذ چندانی بر اقتصاد و سیاست ایران نداشته و از این وضعیت ناراضی بودند.

شاه نیز که به سلطنت رسیدنش و همچنین حفظ تاج و تخت پهلوی پس از اخراج و تبعید پدرش را بیشتر مدیون انگلیسی ها می دانست تا امریکایی ها، دست آنها را در بهره مندی از منابع اقتصادی ایران باز گذاشته بود، انگلستان توانسته بود به وسیله لابی های خود و همچنین به وسیله قراردادهای شرکت نفت بر تمام شئون مسائل سیاسی و اقتصادی ایران نفوذ کرده و به چپاول منابع ملی ایران بپردازد.

امریکا پس از جنگ جهانی دوم به دنبال افزایش حوزه نفوذ و تاثیر گذاری خود بود تا از این طریق بتواند به منافع بیشتری دست پیدا کند که در این میان ایران از لحاظ جایگاه منطقه ای در غرب آسیا و منابع بی شمار مورد توجه آنها قرار گرفت.

به همین دلیل،  امریکایی ها وارد یک بازی پنهان با انگلستان شدند تا حداقل بتوانند سهمی برابر با آنها از ایران دریافت کنند.

حمایت ظاهری از ملی شدن نفت زمانی که ملی شدن نفت توسط دکتر مصدق و آیت الله کاشانی مطرح شد، امریکایی ها به ظاهر از ملی شدن نفت استقبال کرده و حتی بارسانه های خود از آن اعلام حمایت کردند.

واشنگتن پست در این باره نوشت: ایرانی ها کمپانی نفت را به چشم یک کشور در شکم یک کشور مصیبت زده و بلادیده و مظهر مجسم فقر خود می بینند.

بنابراین آنان تنها راه نجات را ملی کردن منافع نفت می دانند.

روزنامه ی نیویورک تایمز در این زمان نوشت: اگر ایالات متحده از مصدق پشتیبانی نکند، حیثیت آمریکا در ایران و سراسر خاورمیانه به خطر می افتد.

[1] اما این حمایتها فقط ظاهری بوده و دلیل آن چیزی جز قطع کردن دست انگلیسی ها در راستای باز شدن جای پایی برای خودشان نبود.

این حمایت  نیز تا وقتی ادامه پیدا می کرد که انگلستان کنار زده شده و امریکایی ها به جای آنها مدیریت میادین نفتی و فروش آن را در دست بگیرند، در واقع آنها اصلا به دنبال ملی شدن واقعی نفت نبودند، آنها دنبال ملی شدنی بودند که منافع ملی آنها را تامین کند؛ نه منافع ملی ایران را.

بالاخره ملی شدن نفت با تلاشهای آیت الله کاشانی در حمایت از مصدق به ثمر نشسته و در مجلس و سنا به تصویب میرسد، در این بین آیت الله کاشانی به دنبال اجرای همه جانبه و حقیقی ملی شدن نفت برمی آید و اجرای واقعی آن یعنی به خطر افتادن منافع امریکا، به همین دلیل آنها درصدد مقابله با ملی شدن حقیقی نفت برمی آیند.

امریکایی ها به دنبال ملی شدن ظاهری نفت بودند، در ادامه و پس از پیگیری آیت الله کاشانی در اجرای حقیقی آن و همچنین شروع دخالتهای روسیه در جهت بهره مندی از منافع ایران از طریق نفوذ در حلقه اطرافیان مصدق توسط حزب توده، آنها حمایت ظاهری خود را از ایران قطع کردند، چون هدفی که آنها در حمایت از ملی شدن نفت دنبال می کردند به نوعی محقق شده بود، دست انگلستان از منافع صنعت نفت ایران کوتاه شده بود و انگلیسی ها راضی به مصالحه با امریکا شده بودند.

مصدق که با خوش بینی تمام روی حمایت های امریکا حساب کرده و خود را از صف مردم و روحانیت جدا کرده بود پس از قطع حمایتهای امریکا در تنگنا قرار گرفت.

در حالی که ایران به دلیل فشارهای انگلستان از لحاظ بودجه ای و اقتصادی دچار مشکلات عدیده ای شده بود، از امریکا درخواست وام نمود، اما امریکا برخلاف وعده ای که داده بود از دادن وام سرباز زد و از این طریق با انگلستان در افزایش فشارهای اقتصادی بر دولت ایران همراه شد.

همراهی دو رقیب سابق برای کودتا با اقدامات وحدت شکن دکتر مصدق، نفوذ اعضای حزب توده در دولت وی، مقابله و ضدیت با روحانیت و همچنین خوش بینی نسبت به امریکایی ها، به محقق شدن شرایطِ کودتا سرعت بخشید.

انگلیس و امریکا دو رقیب سابق بر سر کسب منافع به توافق رسیدند و طرح ریزی کودتا را به صورت مشترک آغاز نمودند و رهبری آن بر عهده کرمیت روزولت گذاشته شد.

اسنادی که جدیدا توسط موسسه غیرانتفاعی آرشیو امنیت ملی امریکا منتشر شد به خوبی  نشان دهنده همراهی انگلیس و امریکا در موضوع سرنگونی دولت مصدق است.

یادداشت های وزارت خارجه آمریکا نشان می دهند مقام های انگلیسی و آمریکا از مهرماه سال 1331 دست کم سه بار برای بحث درباره سرنگون کردن دولت مصدق دیدار کرده اند.

کریستوفر استیل ، دومین مقام عالی رتبه سفارت انگلیس در واشنگتن این ایده را با مقام های آمریکایی در میان گذاشته است.

[2] مبانی طرح کودتا براساس تفرقه اندازی و ایجاد دوقطبی در بین مردم استوار شده بود، آنها ابتدا با نفوذ در حلقه اطرافیان مصدق و همچنین جبهه ملی مسیر تحریک نیروهای مصدق در تخریب وجهه آیت الله کاشانی را پیش گرفته و در ادامه با برنامه ریزی حمله به منزل آیت الله کاشانی و همچنین تحریک مردمان مذهبی حامی آیت الله کاشانی با القای این خبر که حمله به آیت الله کاشانی به دستور مصدق بوده ، توانستند دو دستگی و انشقاق در نیروهای مردمی را ایجاد کنند.

بعد از پیگیری موفق ایجاد دوقطبی در صفوف مردم و ارسال اخبار موفقیت آن توسط عوامل کودتا از واشنگتن خواسته می شود که برای حمایت بیشتر از این طرح و همچنین پشتیبانی مالی از دولت کودتا مبلغ 5 میلیون دلار اختصاص داده شده و تحویل نیروها و عوامل کودتا گردد.

[3]  عکس 286 در این بین ، شاه نیز تمام و کمال با عوامل کودتا همراه شده و تبدیل به اجرا کننده دستوراتی می شود که از واشنگتن و توسط سفیر امریکا به او ابلاغ شده است.

وظیفه ای که برای شاه مشخص شده بود امضای فرمان برکناری نخست وزیری مصدق و گماشتن سپهبد زاهدی به جایگاه او بود و پس از این فرمان بنا بر آن بود تا پیامی از طرف شاه در رادیو مبنی بر کناری مصدق و لزوم پیروی از زاهدی پخش گردد که حتی محتویات این پیام نیز توسط سفیر امریکا به شاه دیکته میشود.

عکس شماره 287 مرحله اصلی کودتا در شب 25 مرداد کلید می خورد، سرلشکر نصیری رییس گارد سلطنتی شبانه فرمان عزل مصدق را به وی ابلاغ می کند، در این میان فرماندهان تیپ های رزمی تهران که طرفدار مصدق بوده وبه حزب توده گرایش داشتند و از اخبار درز کرده کودتا با خبر بودند مصدق را همراهی و حمایت کرده و موفق به خنثی کردن کودتای 25 مرداد می شوند، فرمان دستگیری اعضای گارد سلطنتی صادر و سرلشکر نصیری بازداشت می شود.

شاه با اطلاع از خبر شکست کودتا ابتدا به رامسر رفته و سپس با هواپیما راهی بغداد می شود و در بغداد تنها فردی که به استقبال او می رود سفیر امریکا در بغداد است.

متن خبر عزیمت محمدرضا پهلوی و ثریا اسفندیاری از رامسر به بغداد از بدو ورود شاه به بغداد دستورات و توصیه های واشنگتن مستقیما از سوی سفیر امریکا به وی ابلاغ شده و در کل زمان اقامت شاه در بغداد سفیر امریکا دائما در کنار او حضور دارد.

در یکی از پیامهای ارسالی به واشنگتن سفیر امریکا ضمن شرح وضعیت روحی شاه می نویسد: شاه مدت 3 شب است که نخوابیده و به علت شکست کودتا سردرگم و پریشان است، با این حال هیچگونه ناراحتی از او در مورد این که ما برنامه کودتا را طراحی کردیم، ندیدم.

عکس 271 شکست نهضت در سایه دو قطبی سازی در حالی که پس از شکست کودتای 25 مرداد، عوامل کودتا در حال پی ریزی عملیات دیگری هستند، مصدق و اطرافیان او به جای کنترل صحنه و مدیریت کشور و پیگیری دستگیری دیگر عوامل کودتا در باد پیروزی بر کودتا 25 مرداد خوابیده و درگیر حاشیه ها شده و از موضوع اصلی منحرف می شوند.

در این بین ،تنها آیت الله کاشانی است که با درک درست از صحنه سیاسی کشور و اتفاقات رخ داده خطر کودتایی دیگر را حس کرده و در نامه ای به تاریخ 27 مرداد به مصدق هشدار می دهد.

اما مصدق در جواب این نامه می نویسد مرقومه حضرت آقا به وسیله آقای حسن زیارت شد.

این جانب مستظهر به پشتیبانی ملت ایران هستم.

در حالی که آیت الله کاشانی با از خود گذشتی و با درک درست صحنه و با همه تخریب هایی که علیه او توسط طرفدارن مصدق انجام شده، دست وحدت و یاری به سوی مصدق دراز می کند، نخست وزیر متکبرانه همراهی ایشان را رد کرده و به دست خود مهر ابطال بر دولت خود می زند.

پس از شکست کودتا و غفلت دولتمردان در کنترل کشور ، عوامل کودتا صحنه را برای کودتایی دیگر مناسب دیده و طی یک جلسه مشترک رای به ادامه طرح کودتا می دهند، آنها می دانند که پس از کودتای 25 مرداد خوش بینی مصدق به امریکا از دست خواهد رفت و در نتیجه توده ای ها بیش از پیش به او نزدیکتر خواهند شد و منافع امریکا و انگلیس به خطر خواهد افتاد.

نتیجه این جلسه که شرح وضعیت و رای به ادامه کودتا است طی پیامی به واشنگتن ارسال می گردد.

در این پیام آمده است: مصدق توان بیشتری یافته، مجلس را منحل کرده و اعضای حزب توده مشاغل مهمتری را در دولت تصاحب خواهند کرد و دیگر کشاندن مصدق به سمت امریکا شدنی نیست.

عکس 284 کودتای دوم برنامه ریزی شده و در روز 28 مرداد آغاز می شود.

امریکایی ها با عبرت گرفتن از کودتای 25 مرداد این کودتا را با نیروهای نظامی آغاز نمی کنند، به جای استفاده از نیروهای نظامی، بنا را بر استفاده از اراذل و اوباش و نیروهای عادی قرار می دهند.

در ابتدا تظاهرات هواداران شاه از بازار آغاز شده و به خیابانهای اطراف کشیده می شود.

بر اساس اسناد تازه منتشر شده ،انتخاب مسیر، مراکز تجمع و نوع واکنش عوامل کودتا کاملا توسط عوامل سیا طرح ریزی شده و اجرای آن توسط عوامل امریکایی کنترل می شود.


کلید واژه ها: کودتای 28 مرداد - امریکایی - امریکا - ایران - انگلستان - حمایت - اقتصاد - انگلیس - اقتصادی - انگلیسی - نیویورک تایمز - جنگ جهانی دوم - ایالات متحده - سیاستمداران - سیاست ایران - واشنگتن پست - تاریخ - خاورمیانه - ایرانی ها - قطبی - کشور - آیت الله - شرکت نفت - روزنامه - واشنگتن - نیویورک - مشکلات - آمریکا - تاریخی - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
کاهش فقر معیشتی را در دستور کار داریم

کاظم جلالی: خیابان شهید قرنی جان مردم را تهدید می کند

مراسم ترفیع درجه فرمانده ناوگان شمال - بندر انزلی

تغییر چهره آنتون گریزمان از کودکی تا 26 سالگی

اقتدار امروز ایران ثمره خون شهدا و نقش برجسته رهبر انقلاب است

 ضرورت توجه کشور به "مریم "های ایران/تشکیل "بنیاد نیکوکاری مریم" برای حمایت از نخبگان کشور

شهردار قم: افزایش ماندگاری زائر در قم اقتصاد شهر را دگرگون می کند

واکنش وزارت کشور به بحث بومی گزینی

سپاه بهارستان 180 برنامه هفته دفاع مقدس اجرا می کند

آماده سازی مسجد امام رضا(ع) برای سوگواری حسینی + تصاویر

اجرای احکام اسلامی در جامعه فساد اداری و آمارهای خلاف واقعیت را کاهش می دهد

ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس در مترو تهران

رعایت اخلاق اسلامی لازمه برگزاری مراسم های سوگواری حسینی است

احساس امنیت برای گردشگران خارجی را باید تقویت کرد

تندیس مریم میرزاخانی رونمایی شد

تعدد نهادهای نظارتی درقوه قضاییه/ آخرین وضعیت پرونده تصادف جاجرود/ هشت کیفرخواست در جرایم امنیتی صادر شد

اساتید قرآن یک مرتبه هم به جلسه ام نیامدند

آغاز سخنرانی گوترش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

می توان از پتانسیل مساجد در اداره بهتر شهر استفاده های فراوانی کرد

سخنگوی شورای نگهبان: خروج از برجام به ضرر آمریکا خواهد بود

تلاش برای ارتقای رعایت حقوق شهروندی/تضمین حقوق کودکان/ فعال تر کردن سازمان های مردم نهاد

استاندار: تقدیم 699 زن شهیده نقش مهم بانوان آذربایجان غربی در دفاع مقدس را نشان می دهد

آخرین تغییرات مربوط به کسر خدمت در سهمیه ایثارگری و عضویت در بسیج

برافراشتن خیمه های حسینی در شهر زرقان

دولت باید بدعهدی آمریکا را با جدیت پیگیری کند

هیات نظارت بر برجام پاسخی درخور به امریکا بدهد

یاری بیماران صعب العلاج در طرح پنجره های امید

فهرست کامل اسم پسر که با حرف ج شروع می شود

واکنش توییتری عضو شورای شهر به ماجرای خودروهای شهرداری: همچنان از خودروی قدیمی شورا استفاده می کنم

عکس/ نمایی خیره کننده از طلوع خورشید در ونیز

صدور 8 کیفرخواست جدید در ارتباط با جرایم امنیتی

حدادعادل: در آموزش زبان های خارجی غفلت کرده ایم

عبرت های عاشورا امروز «حججی ها» را تربیت می کند

وزیر کشور: استاندار جدید قزوین از کارنامه درخشانی برخوردار است

واردات برنج های آلوده ادامه دارد

صدور هشت کیفرخواست برای جرایم امنیتی/ آخرین وضعیت پرونده تصادف جاجرود/ رسیدگی به پرونده یک متهم ضد انقلاب

کدخدایی: اگر آمریکا از برجام خارج شود بازنده اصلی خودش خواهد بود

کارنامه عملکرد قضات تهیه و ابلاغ شود

درگیری روحانیون بروجردی با حامیان امام جمعه شهر

حضور 17 هزار کلاس اولی فردا در جشن شکوفه ها

تجدید مذاکره درباره برجام؛ به هیچ وجه

امر به معروف و نهی از منکر در واحدهای قضایی همگانی شود

پخت 4 تن آش نذری در زرقان

دانلود آموزش برنامه نویسی اندروید برای اندروید O (فیلم آموزشی) - Udemy The Complete Android O App Development

آخرین وضعیت پرونده حادثه تصادف جاجرود/ صدور کیفرخواست برای مدیر «مرکز مطالعات ایران و عرب»

دانلود آهنگ جدید اروین بنام قشنگترین حس زندگی

800 برنامه هفته امر به معروف و نهی از منکر در بوشهر اجرا می شود

توصیه عبدالله ناصری در مورد تبلت های جنجالی اعضای شورای شهر

دولت برای حل مشکلات مناطق مرزی تلاش بیشتری داشته باشد

توضیحات دری نجف آبادی درباره اجلاسیه سوم مجلس خبرگان

یکصدمین عصرانه ادبی فارس/3 اسرافیلی:باید در ارتباط با معضلات فرهنگی هم حرف بزنیم/ خلیلی: مراکز فرهنگی می خواهند مطیع آنها باشیم

آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی گوترش

برگزاری همایش پیشکسوتان جهاد و مقاومت +فیلم

برگزاری یادواره شهدای عشایری کهگیلویه

نامه رییس مرکز پژوهش های مجلس به شهردار تهران: احتمال بروز یک فاجعه در خیابان سپهبد قرنی

معیارهای وزارت کشور برای تعیین گزینه های استاندار ی

تلاش برای ارتقای رعایت حقوق شهروندی/تضمین حقوق کودکان/ فعال تر کردن سازمان های مردم نهاد

نوبخت: درخصوص گزینه تصدی وزارت علوم کمی تحمل کنید

احساس امنیت برای گردشگران خارجی را باید تقویت کرد

100 درصد بودجه آموزش عالی در سال 96 تحقق می یابد

اختتامیه نخستین جشنواره شعر مدافعان حرم در برج میلاد تهران

بنیاد شهید و امور ایثارگران از مراکز اصلی راهبردی تولید قدرت نرم است

ملت های منطقه بویژه عراق و سوریه، در حال شکست تروریزم هستند

سخنگوی شورای نگهبان: خروج از برجام به ضرر آمریکا خواهد بود

به فرزندش گفت سعی کردم تو را از جهنم نجات بدهم، خودت نخواستی!

استقرار 5000 تیم اجتماع محور بهزیستی برای کاهش آسیب های اجتماعی

فراتر از توافق پادمان، پروتکل الحاقی و برجام التزامی نداریم

کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی بسیج همه ارکان نظام را می طلبد

استخدام مونتاژکار برق ماهر و نیمه ماهر در مهندسی صدر علم و فن/البرز

اقتدار ایران محصول تدابیر رهبر انقلاب و خون شهداست

عبرت های عاشورا امروز "حججی ها" را تربیت می کند

آقای زیباکلام! برای کدام آزادی رسانه ای در امریکا سینه چاک می کنید

طاهری و عبوری؛ گزینه های نهایی تصدی استانداری ماندران

قدردانی کمیته منطقه ای حزب کنگره بمبیی از مواضع ایران در قبال مسلمانان روهینگیا

ماموستا رستمی در نطق پیش از دستور اجلاسیه مجلس خبرگان: اقتدار امروز ایران ثمره خون شهدا و نقش برجسته رهبر انقلاب است

کانون های فرهنگی دانشجویان پلی برای ترویج فرهنگ مصرف کالای داخلی

کدخدایی: اگر آمریکا از برجام خارج شود بازنده اصلی خودش خواهد بود

جبهه های اصلاح طلبی و اصولگرایی به بن بست خورد!

چرا «سوروس» ازخود به عنوان «خبیث ترین صهیونیست» تاریخ یاد می کند؟

لزوم حمایت همه جانبه مسئولان برای برداشتن گام های بزرگتر در قزوین

جعفری دولت آبادی: تعدد نهادهای نظارتی در سیستم قضایی قابل توجیه است

رحمانی فضلی: قزوین از استان های پرظرفیت کشور است

همایش ملی ادبیات مقاومت در دانشگاه کوثر بجنورد برگزار می شود

تلاش برای رفع مشکلات مردم عامل افزایش عشق و علاقه آنها به نظام

مراسم تشییع پیکر آیت الله معصومی در مشهد

جوانان ایرانی زیادی بهتر از مریم داریم

ربیعی خبرداد: محو «فقرشدید» و کاهش «فقرمعیشتی» در دستور کار دولت

گردهمایی برای ساماندهی گروه های حامی گردشگری و حافظ میراث

مدیرکل بنیاد شهید خوزستان خواستار تنوع و نوآوری در برنامه های هفته دفاع مقدس شد

آمادگی برای برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی +فیلم

تحویل نامه اصحاب رسانه های بین المللی درباره میانمار به دبیرخانه شورای حقوق بشر

برجام درس عبرتی برای آینده است

هیات الرضا(ع)، محرم امسال برنامه نخواهد داشت

تمام عشقم نان خریدن از او بود

اصلاح ساختار مالی صندوق بازنشسگی نیروهای مسلح/ واگذاری بنگاه های اقتصادی به بخش خصوصی

امروز کمیسیون برجام در سطح کارشناسان برگزار خواهد شد

استخدام مشاوره فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در ایلام

جعفری دولت آبادی:
 صدور 8 فقره کیفرخواست برای جرایم امنیتی/ آمار کیفرخواست های صادره علیه قضات/ تعدد نهادهای نظارتی در سیستم قضایی قابل توجیه است

اجتماع دانشجویان و طلاب یاسوج در اعتراض به کشتار مسلمانان مظلوم میانمار+تصاویر

دولت در پرداخت هزینه های جاری با مشکل مواجه است

واکنش توییتری عضو شورای شهر به ماجرای خودروهای شهرداری: همچنان از خودروی قدیمی شورا استفاده می کنم

آخرین وضعیت پرونده حادثه تصادف جاجرود/ صدور کیفرخواست برای مدیر «مرکز مطالعات ایران و عرب»

آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه خواهران

نوبخت: هنوز به گزینه قطعی برای تصدی وزارت علوم نرسیده ایم

رییس دانشگاه آزاد اسلامی: ماموریت ما تولید بیکار نیست

**رحمانی فضلی: قزوین جزو استان های پرظرفیت کشور است

تصویب راهکار تامین امنیت مراکز دینی در شورای امنیت ملی افغانستان

صدور 8 کیفرخواست جدید در ارتباط با جرایم امنیتی

مدیرکل بنیاد شهید خوزستان خواستار تنوع و نوآوری در برنامه های هفته دفاع مقدس شد

اختتامیه گردهمایی فعالان قرآنی دانشجویی/ معرفی هیات موسس اتحادیه

برگزاری یادواره شهید «اصغر دهقان» در مازندران

کدخدایی: اگر آمریکا از برجام خارج شود بازنده اصلی خودش خواهد بود

درگیری روحانیون بروجردی با حامیان امام جمعه شهر

آغاز مراسم تودیع و معارفه استاندار قزوین

برگزاری یادواره «سرداران و 17 شهید نماز جمعه» بابل

ویژه برنامه های رادیو قرآن برای محرم اعلام شد

وزیر کشور: از بالاترین ضریب امنیت در منطقه برخورداریم

همایش شیرخوارگان حسینی در 41 کشور جهان برگزار می شود

توضیحات دری نجف آبادی درباره اجلاسیه سوم مجلس خبرگان

تیپ نیوشا ضیغمی به همراه بهاره رهنما و همسرش در یک مراسم +عکس

لزوم ارتقای سطح رفاهی دانشجویان

استخدام مشاوره فروش محصولات آرایشی و بهداشتی

از انتصاب دو شهردار زن تا رییس سازمان بازرسی شهرداری تهران

تحصیل در حوزه حرکت در مسیر قرآن و اهل بیت(ع) است

عبرت های عاشورا امروز "حججی ها" را تربیت می کند

حکم تخریب 12 منزل روستایی در سوادکوه شمالی اجرا شد

اختتامیه نخستین جشنواره شعر مدافعان حرم در برج میلاد

تخریب انسانی منابع طبیعی در استان گلستان نگران کننده است

رعایت و حفظ قانون در جامعه بسیاری از معروف ها را محقق می کند

کاندیداهای انتخابات اهر با دیوارنویسی مدارس خسارت جبان ناپذیری وارد کرده اند

پشتوانه اقتدار امروز ایران اسلامی قدرت ایمان جوانان است

با حکمی از سوی عیسی کلانتری انجام شد انتصاب رضا جزینی زاده به مدیرکلی حفاظت محیط زیست استان کرمان با حفظ سمت

صدور 8 کیفرخواست جدید در ارتباط با جرایم امنیتی

چرا اسپند دود می کنیم؟

دیدار فرستاده سازمان ملل در یمن با وزیر خارجه کویت

ثبت بیش از 6000 هیات مذهبی در حرم رضوی

برگزاری همایش طلایه داران تبلیغ در لرستان

نتیجه نظارت قاضی باید سلامت و افزایش کارآمدی دستگاه قضایی باشد

فداکاری یک معلم دختر 8 ساله را نجات داد

دشمن در مقابل روحیه شهادت طلبی ملت ایران کاری از پیش نمی برد

نگاهی به هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل

معاون قوه قضاییه: جرم بیشتر زندانیان استان گلستان سرقت است

رییس روابط عمومی انجمن روزنامه نگاران مسلمان مشخص شد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی: ماموریت ما تولید بیکار نیست

بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری درباره روز جهانی صلح

بازدید مسئولان روابط عمومی دفاتر استانی شورای نگهبان از ایرنا

واردات برنج های آلوده ادامه دارد

معامله برخی از نمایندگان برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی "دولت افغانستان"

تجمع دانش آموزان مقابل سازمان ملل

بازخوانی واقعه بزرگ کربلا در یاسوج

اعلام اسامی نامزدهای کسب عنوان «پسر طلایی» اروپا

انتخاب شهرداران زن امید و انگیزه را بین کارکنان زن شهرداری افزایش داد

اشرار و ضدانقلاب ضربه های شدیدی از نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی خورده اند

«برهم صالح» نامزد ریاست اقلیم کردستان عراق می شود

حوزه های خواهران تقویت شوند/ بنیان خانواده مورد تهدید است

رونمایی از دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش همزمان با هفته دفاع مقدس

استخدام مدیر دفتر خانم (حسابداری،مدیریت بازرگانی)در قم

پیروزی ملت عراف بر داعش محصول مرجعیت شیعه است

وزارت کشور: معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری کاملاً شفاف است

زن خیانتکار در زنجان اعدام شد

سرگردانی 360 مسافر ایرانی در روسیه +عکس

حسینی خبر داد: اضافه شدن پایداری ها به جبهه مردمی

یک عضو شورای شهر تهران خودروی" نو" را تحویل نگرفت

هشدارهایی مهم درباره کشتار دام خیابانی

احتمال بررسی طرح اصلاح آیین نامه انتخابات خبرگان رهبری

ظرفیت خیران ساوه ای در بخش های مختلف آموزش و پرورش و حوزه های علمیه به کار گرفته شود

توییت آشنا در مورد مصاحبه روحانی با سی ان ان

2 زن به عنوان شهرداران مناطق 7 و 10 منصوب شدند

دادستان تهران خبر داد کارگزاران و مسئولین باید تحت نظارت باشند/تعدد نهادهای نظارتی در قوه قضاییه

با ارسال پیامی انجام شد تسلیت رییس کمیته ملی المپیک به وزیر آموزش و پرورش

لاریجانی: ارتقای امنیت مرزها یک هشدار به عناصر ضدانقلاب است

مبانی انقلاب اسلامی برگرفته از حرکت انقلابی امام حسین(ع) است

ضرورت توجه کشور به "مریم "های ایران

دشمن سر سوزنی از آرمان هایش عقب نشینی نکرده است/تکرار فرمول سقوط شوروی و استحاله انقلاب چین از اهداف نظام سلطه است

غروی: اصولگرایان نیازمند بازنگری هستند

مقداد ذکی زاده رییس روابط عمومی انجمن روزنامه نگاران مسلمان شد

صدور 8 فقره کیفرخواست برای جرایم امنیتی/ آمار کیفرخواست های صادره علیه قضات/ تعدد نهادهای نظارتی در سیستم قضایی قابل توجیه است

شهروند محوری در اداره امور شهر از نیاز تا الزام

ایران مذاکره مجدد را درباره برجام نمی پذیرد

عراق کنونی برای شکست طرح تجزیه قدرتمندتر از هر زمان دیگریست

یکصدمین عصرانه ادبی با حضور چهر ه های ادبی آغاز شد

صدور هشت کیفرخواست برای جرایم امنیتی/ آخرین وضعیت پرونده تصادف جاجرود/ رسیدگی به پرونده یک متهم ضد انقلاب خارج نشین در دادگاه انقلاب

سرپرست واحد رفسنجان منصوب شد

ثبت بیش از 6000 هیات مذهبی در حرم رضوی

جهانگیری:نمی توانیم با شیوه های خشن و قضایی با آسیب های اجتماعی مقابله کنیم

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی: تکرار فرمول سقوط شوروی از اهداف نظام سلطه علیه ماست

استاندار: در اتاقم به روی همه باز است

اسکورت 4200 فروند کشتی تجاری در خلیج عدن توسط نداجا

پایگاه خدمات اجتماعی در کامیاران راه اندازی می شود

ولایتی: مذاکره دوباره درباره برجام پذیرفتنی نیست

رییس کل دادگستری استان تهران: مجامع حقوقی بین المللی با سکوت در قبال فاجعه میانمار حیثیت خود را از دست داده اند

دیدار وزیر کشور با نماینده ولی فقیه در استان قزوین

ثبت بیش از 6000 هیات مذهبی در حرم رضوی

خرید برق از خانواده های نیازمند در قم

معاون قوه قضاییه: جرم بیشتر زندانیان استان گلستان سرقت است

لحظاتی با فرمانده ی شهید حججی

ولایتی: مذاکره دوباره درباره برجام پذیرفتنی نیست

تدوین اساسنامه مجمع 51 نفره تهران در جلسه اتاق فکر مشترک

آگهی استخدام جنجالی یک بیمارستان برای جذب نیروی خانم + عکس

تشریح برنامه های نیروی زمینی ارتش در هفته دفاع مقدس

کودتای 28 مرداد ؛درسی برای پرهیز از دو قطبی سازی

کودتای 28 مرداد ؛درسی برای پرهیز از دو قطبی سازی