مطالب مرتبط:
سید یاسر جبراییلی دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها
امام جمعه یزد مطرح کرد لزوم احیای مساجد به عنوان پایگاه های اجتماعی شهرها/ مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیاری از گره های موجود در کشور را بازکرده است
چینش شخصیت ها در دوره جدید مجمع تشخیص نمونه ای برای چینش در دولت است
چینش شخصیت ها در دوره جدید مجمع تشخیص نمونه ای برای چینش در دولت است
چینش شخصیت ها در دوره جدید مجمع تشخیص نمونه ای برای چینش در دولت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مرداد 1396 ساعت 00:162017-08-18سياسي

دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها


مجمع تشخیص مصلحت نظام، ناظر حسن اجرای مهم ترین وظیفه رهبری در قانون اساسی است.

اگر در انجام این وظیفه خود کوتاهی کند، خدای ناکرده ممکن است جمهوری اسلامی مسیر دیگری غیر از مسیر انقلاب اسلامی را طی کند.

- مشهور است که در جریان تدوین یکی از برنامه های 5 ساله توسعه، با فاصله ای حدود یک هفته پس از ابلاغ سیاست های کلی، دولت وقت لایحه برنامه 5ساله را تقدیم مجلس کرد.

وقتی از تدوین کنندگان برنامه سوال شد که چطور در عرض یک هفته پس از ابلاغ سیاست های کلی توانستید برنامه را آماده کنید، پاسخ دادند برنامه قبلا تدوین شده بود و فقط جای سیاست های کلی در ابتدای آن خالی بود؛ وقتی سیاست ها ابلاغ شد، آن را در ابتدای فایل از پیش تهیه شده قرار داده و منتشرش کردیم!  این حقیقت تلخ طنزگونه، یکی از مهم ترین چالش های کشور طی دهه های اخیر در رابطه با عمل دستگاه ها به ویژه قوه مجریه به سیاست های کلی نظام و به عبارت دقیق تر، حرکت آنها در ریل انقلاب اسلامی بوده است.

به موجب اصل 110 قانون اساسی، تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، از اختیارات رهبر انقلاب اسلامی است و تمامی دستگاه ها، موظف به حرکت در چارچوب سیاست های کلی، و برنامه ریزی برای تحقق این سیاست ها هستند.

اساسا این سیاست های کلی را می توان یکی از اصلی ترین وجوه تمایز جمهوری اسلامی با نظامات غیر آن و تجلی رهبری انقلاب در اداره امور کشور دانست؛ به گونه ای که رهبر حکیم انقلاب مهم ترین وظیفه رهبری در قانون اساسی را تنظیم سیاست های کلی می دانند.

در واقع باید گفت نسبتی که دستگاه های کشور با سیاست های کلی برقرار می کنند، نسبت آنها با انقلاب اسلامی را روشن می کند.

اما آیا طی دهه های گذشته، نهادهای مختلف به ویژه دولت به عنوان مهم ترین نهاد کشور، تابع سیاست های کلی بوده اند؟ بلاتردید نمی توان به طور مطلق از تابعیت یا عدم تابعیت دولت ها و سایر دستگاه ها از سیاست های کلی سخن گفت.

اما مسئله اینجاست که مواردی از جنس آنچه در طلیعه نوشتار حاضر آمد، کم نیست و لیست طویلی را از موارد مشابه می توان تهیه کرد که یا به سیاست های کلی بی اعتنایی شده و دستگاه مربوطه، مسیر دلخواه خود را پیش رفته و یا اینکه عملکرد دستگاه، درست در جهت عکس سیاست ها بوده است.

شاید کسانی در بادی امر، این وضعیت را ناشی از وجود اشکال ساختاری در سیستم حاکمیتی و پیش بینی نشدن ساز و کار لازم برای الزام دستگاه ها به اجرای سیاست های کلی بدانند.

اما این اشکال به هیچ وجه وارد نیست.

واقعیت این است که ساختار و ساز و کار لازم در نظام وجود دارد و پیش بینی شده، اما در عرصه اجرا کوتاهی شده است.

از نظر ساختاری و قانونی، قانون اساسی نسبت به نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی رهبر انقلاب بی تفاوت نبوده است.

بر اساس بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام جزو وظایف و اختیار رهبر انقلاب است.

با توجه به نیاز امر نظارت به ساز و کار ویژه خود، رهبر حکیم انقلاب در تاریخ 17 فروردین 1377، مجمع تشخیص مصلحت نظام را به پیش بینی وسیله ای در مجمع برای نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی توصیه کردند.

مع الاسف تدوین مقررات مربوط به امر نظارت بیش از 7 سال طول کشید، نهایتا در خرداد 1384 به تصویب مجمع رسید و پس از ابلاغ مقررات توسط رهبر انقلاب، اولین جلسه کمیسیون نظارت در آبانماه 1384 برگزار شد.

کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از زمان تاسیس تاکنون هرچند برخی اقدامات ارزنده ای انجام داده، اما بدون تعارف باید گفت که در دوره ریاست گذشته، نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی آنگونه که باید اتفاق نیفتاده است.

هرچند از جمله اقدامات ارزنده مجمع در رابطه با نظارت می توان به ارسال موردی نظرات اصلاحی درباره لوایح بودجه یا لوایح برنامه های توسعه به شورای نگهبان اشاره کرد، اما این دست اقدامات، بسیار معدود و محدود بوده است.

در کمیسیون نظارت، از سال 1390، یک سری گزارش های راهبردی منتشر شده که ظاهرا عدد آنها از 30 عبور کرده، اما اکثر این گزارش ها در قالب تحلیل وضعیت تهیه شده است(فی المثل گزارش هایی با عناوینی چون تحلیل وضعیت موجود و چشم انداز آینده سرمایه اجتماعی ایران و رقبای منطقه ای ، تحلیل وضعیت سرمایه انسانی ایران و کشورهای منطقه و& در کارنامه عملکرد کمیسیون به چشم می خورد).

انجام یک سری پروژه های تحقیقاتی، برگزاری چند نشست تخصصی، انتشار یک فصلنامه با عنوان سیاست های راهبردی و کلان و اقداماتی از این دست نیز در کارنامه کمیسیون دیده می شود که اطلاق عنوان اقدام نظارتی بر آنها قدری مشکل است.

انتظار طبیعی از کمیسیونی که وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را بر عهده دارد، یک نظارت موثر است.

نظارت موثر نیز باید یک ورود جامع به مسائل باشد و با مداخله محدود یا انتشار فصلنامه و گزارش راهبردی و حتی انجام نظارت موخر که نگاه کارنامه ای و نمره دهی به اجرای سیاست ها داشته باشد، ممکن نیست.

چه، دوره دولتی به اتمام برسد و ما در انتهای دوره گزارشی منتشر کنیم که در این دولت به چه میزان به سیاست های کلی عمل شد و به چه میزان عمل نشد، هرچند می تواند شان آسیب شناسی داشته باشد، اما گذشته را جبران نخواهد کرد.

کمیسیون نظارت بیش از آنکه درگیر محاسبه عملکرد باشد، باید ناظر بر تصمیمات دستگاه ها باشد و آنها را پیش از اجرایی شدن، با سیاست های کلی نظام تطبیق دهد و نظر خودرا-مثبت، منفی یا اصلاحی- جهت اعمال در تصمیم ها به دستگاه ها ابلاغ کند.

آیا کمیسیون نظارت از تصمیمات کلان دستگاه های کشور مطلع است و نظر خود را جهت اعمال در این تصمیمات به دستگاه ها ابلاغ می کند؟ آیا درباره مسائل مهم سال های گذشته چون برجام، FATF، سند 2030، قراردادهای نفت و خودرو و هواپیما و&، کمیسیون نظارت ورودی برای تطبیق این تصمیمات با سیاست های کلی نظام داشته است؟ متاسفانه پاسخ این پرسش ها  و پرسش های فراوانی از این دست، منفی است.

اردیبهشت ماه 1393 رییس مجلس شورای اسلامی طی نامه ای خطاب به روسای کمیسیون های تخصصی اعلام کرد که مطابق مقررات نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی نظام، باید هنگام بررسی طرح ها و لوایح از حیث انطباق و عدم مغایرت با سیاست های کلی، نظارت کتبی مجمع تشخیص مصلحت نظام اخذ و در بررسی لحاظ شود.

اما متاسفانه، این امر نیز روی زمین مانده است و اجرایی نمی شود.

در رابطه با سایر دستگاه ها، اساسا نامه و ابلاغیه ای مشابه نامه رییس مجلس- تاجایی که راقم این سطور مطلع است- وجود ندارد.

ممکن است این پرسش مطرح شود که کمیسیون نظارت مجمع تا چه حد باید به مسائل ورود کند؟ آیا صرفا مجاز است به مسائل کلان بپردازد یا امور جاری دستگاه ها نیز در حیطه نظارت قرار می گیرد؟ پاسخ این است که هر تصمیم کوچک و بزرگی که در روند اجرای سیاست های کلی نظام موثر است، در حیطه نظارت مجمع قرار می گیرد.

طبیعتا هر تصمیمی نسبت موثرتری با سیاست های کلی نظام دارد، بیشتر در دایره تمرکز کمیسیون نظارت قرار خواهد گرفت.

تحقق امر نظارت، بدون اشراف کامل مجمع تشخیص مصلحت نظام بر روندهای جاری در دستگاه ها ممکن نیست.

لذا اولین گامی که باید در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام برداشته شود، ایجاد سامانه اشراف بر تصمیمات و عملکرد دستگاه هاست.

از این محل است که کمیسیون نظارت خواهد توانست مسائل را شناسایی و درباره تطبیق آنها با سیاست های کلی نظر به موقع و موثر دهد.

بر اساس مقررات نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی نظام، دستگاه ها نیز موظف به ارائه اطلاعات و گزارش های درخواستی مجمع هستند و تحت عنوان محرمانگی، نمی توانند از نظارت مجمع دور بمانند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام، ناظر حسن اجرای مهم ترین وظیفه رهبری در قانون اساسی است.

اگر در انجام این وظیفه خود کوتاهی کند، خدای ناکرده ممکن است جمهوری اسلامی مسیر دیگری غیر از مسیر انقلاب اسلامی را طی کند.

در حکم انتصاب رییس، دبیر و اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از مواردی که رهبر حکیم انقلاب بر آن تاکید دارند، تغییر در ساختار و محتوای مجمع با هدف سامان بخشیدن به مسئله نظارت بر اجرای سیاست ها و ساز و کار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست ها است.

امید است حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی(رییس محترم)، آقای دکتر محسن رضایی(دبیر محترم) و سایر اعضای بزرگوار مجمع، در دوره جدید جایگاه نظارتی این نهاد مهم نظام را احیا کنند.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - اسلامی - جمهوری اسلامی - برنامه - قانون اساسی - مجمع تشخیص مصلحت - رهبر - نظام - جمهوری - رهبر انقلاب اسلامی - کشور - رهبری - قانون - تشخیص - وظیفه - ساختار - دولت - برنامه ریزی - رهبر انقلاب - اختیارات - پیش بینی - واقعیت - رابطه - ایران - نظارت - مشهور - اداره - جدید - لیست - ناظر

آخرین اخبار سرویس:
رییس دیوان محاسبات استیضاح می شود

روحانیت از بروز بدعت ها در هیئات مذهبی جلوگیری کنند

معاون دبیرکل سازمان ملل با ظریف دیدار کرد

همه پرسی در کردستان عراق توطئه است

لحظه لحظه حضور در سرزمین وحی با خاطرات همسرم گذشت

استخدام بازاریابی با پور سانت عالی / ارومیه

ابقای صدرالسادات بعنوان نماینده هیات عالی گزینش در وزارت بهداشت

احیای "امر به معروف و نهی از منکر" عزم جدی تر مسئولان را می طلبد

حرکت کاروان 72 نفره غواصان

اعزام بیش از 10 هزار مُبلغ ویژه ماه محرم به سراسر کشور

کمیته انتخابات و همه‎پرسی کردستان عراق: میزان مشارکت در همه‎پرسی تا بدین لحظه 76 درصد بوده است

بازدید کمیسیون امنیت ملی از مرکز هسته ای کرج/انتقاد از صدا و سیما برای عدم انعکاس دستاوردها

همایش «حماسه سرخ» در شیراز

معاون دبیرکل سازمان ملل با ظریف دیدار کرد

برگزاری طلایه داران معروف در مشهد

فراخوان اولین همایش ملی ژئوتکنیک زیست محیطی

تقویت نهضت امام(ره) از خدمات مرحوم آیت الله غروی بود

همایش بزرگ من انقلابی ام در رامهرمز برگزار شد

آتش به اختیار برای زمانی است که دستگاه ها به درستی عمل نمی کنند

90 درصد فعالیت های ستاد اربعین در دماوند توسط مردم انجام می شود

سهم دولت ها حوادث رانندگی چقدر است؟

پیشنهاد توقف طرح جمع آوری کودکان خیابانی را خواهم داد

رفع مشکلات در دستان فرهیختگان و جوانان برومند کشور

دم خروس بالاخره بیرون زد!

5 توصیه کلیدی برای مدیریتِ مطلوبِ کار و زندگی

آغاز صدور ویزا برای اربعین

ظرفیت رسانه و فضاهای فرهنگی می تواند مدافع مطالبات مردمی باشد

همت جهادی برای خانه دار شدن محرومان آذربایجان شرقی

مشهدالرضا میزبان پیکر شهید حججی

مراسم تشییع پیکر آیت الله غروی فردا برگزار می شود

90 درصد فعالیت های ستاد اربعین در دماوند توسط مردم انجام می شود

صدرالسادات نماینده هیات عالی گزینش در وزارت بهداشت شد

آغاز بکار ربات تلگرام اسپوتنیک ایران

مردم دچار مشکلات اقتصادی و شکاف طبقاتی هستند/ جلوی فساد اداری گرفته شود

پیشنهاد کرباسچی به روحانی(اینستاپست)

سه شنبه ساعت 14 تشییع پیکر شهید حججی در مشهد +عکس

پیکر «شهید حججی» در مشهد تشییع می شود

صدا وسیما برای انعکاس دستاوردهای دانشمندان هسته ای پول می خواهد

شرایط اتوبوس های شهری در شأن مردم رشت نیست

اظهارات ترامپ از یک سیاستمدار تازه کار کاسب کار نامتعادل بعید نبود

خرازی: مخالفت با برنامه موشکی ایران راه به جایی نمی برد

دلایل بی میلی دانش آموزان کردستانی به ادای فریضه نماز

کتاب "خاطرات همسران شهدا" در اردبیل رونمایی شد

مهران نماد استقامت و پایداری+ گزارش

همایش پیاده روی خانوادگی در شیرین سو

جهانگیری: سودآورترین بنگاههای اقتصادی کشور به طرح سهام عدالت اختصاص یافته اند

اولویت نفوذ دشمن از مرزهای جغرافیایی به مرزهای فرهنگی تغییر کرده است

برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان به ضرر مردم است

تمدید یک ساعته اخذ رای در همه پرسی اقلیم کردستان

تقدیر انجمن رمز ایران از علی اکبر صالحی

عزاداری شب سوم محرم هیئت عشاق الحسین(ع) محمودآباد

داعش برای پیاده سازی پروژه بزرگ اسراییلی آمریکایی وارد منطقه شد

رییس جمهور سابق نگران وضعیت پرونده قضایی خود شد؟

گروه های انقلابی جذب حداکثری داشته باشند

سلفی خطرناک یک خلبان در آسمان

مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خبر داد اعزام بیش از 10 هزار مُبلغ ویژه ماه محرم به سراسر کشور

مهم ترین پیام عاشورا احیاء فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر است+ فیلم

از زحمات دکتر قالیباف در 12 سال گذشته تشکر می کنم

پیکر آیت الله غروی فردا در تهران تشییع می شود

صدرالسادات نماینده هیات عالی گزینش در وزارت بهداشت شد

سینماها 5 روز تعطیل شد

ضرورت تقویت نقش مردم در دفاع اقتصادی/ نجات سوریه و عراق با بهره گیری از تجربه ایران در دفاع مقدس

ابتکار به استان سیستان و بلوچستان سفر می کند

تقدیر انجمن رمز ایران از علی اکبر صالحی

مراسم تشییع پیکر آیت الله غروی فردا برگزار می شود

فرماندارعسلویه: اصلی ترین نیاز شهروندان امنیت است

در جلسه مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با معاونین وزارت نیرو چه گذشت؟

ارائه بسته آموزشی «دانشگاه حسینی» ویژه دانشجویان سراسر کشور

روحانی در گفت وگو تلفنی با رییس جمهور روسیه: در مساله سوریه ما جدی هستیم 

جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

300 عنوان طرح آموزشی در قالب برنامه پنج ساله در حوزه های علمیه اجرا می شود

از مراسم عزاداری سیدالشهداء در جهت وحدت امت اسلامی و نه گسترش تفرقه استفاده کنیم

شهرداری تهران: با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم/ قول مولاوردی

همایش سالانه ستاد امر به معروف و نهی از منکر مازندران

تاکید پوتین و روحانی بر اهمیت اجرای کامل توافقنامه هسته یی ایران

عبرت های عاشورا مردم را به جبهه ها کشاند

تقویت نهضت امام(ره) از خدمات مرحوم آیت الله غروی بود

نوزادی شبیه به موجودات فضایی! +تصویر/چهره نگار فروزنده قبل و بعد از به شهرت رسیدن+عکس ( برگزیده )

مسئول توقف طرح جمع آوری کودکان کار «شهرداری و شورا» نیست

با علم به مشکلات، آمدم

زنان کابینه دوازدهم خواستار تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

تداوم حرکت های اجتماعی در رسانه ملی

مقام معظم رهبری، محور اتحاد ملت ایران در پیچهای تاریخی

تمهیدات اورژانس برای مراسم تشییع شهید حججی

رونمایی از سردیس شهدا - باغ موزه دفاع مقدس

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی در شهرستان سامان

تجمع عاشورایی مردم لنده در ایل سوگوار

تقدیر «رمز » از علی اکبر صالحی

نمایندگان پارلمان و سنای افغانستان در رسیدگی به مشکلات ناتوان هستند

روحیه انقلابی اصناف و بازاریان باید به نسل بعدی منتقل شود

همزمان با ورود پیکر شهید «حججی» از قطعه «قهرمان قهرمانان» رونمایی می شود

اختصاصی فارس میرزا بیگی از وزارت بهداشت خداحافظی کرد

پاسخ عضو کمیسیون برنامه به وکیل احمدی نژاد

تشکر نماینده مجلس برای تأمین آب و احداث سدهای مورد نیاز منطقه

دولت نگاه ویژه ای به مرز مهران درایام اربعین دارد

رونمایی از کتاب نقش سازمان بنادر و دریانوردی در جنگ تحمیلی/ تجلیل از ایثارگران حوزه دریایی

بازدید کمیسیون امنیت ملی از مرکز هسته ای کرج/انتقاد از صدا و سیما برای عدم انعکاس دستاوردها

از مراسم عزاداری سیدالشهداء در جهت وحدت امت اسلامی و نه گسترش تفرقه استفاده کنیم

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

فراخوان جذب اعضای هیات علمی تمدید شد

فیلم/ محمود کریمی؛ شب چهارم محرم 96

سرمدی همکاری ایران و اندونزی را برای برقراری صلح در شرق و غرب آسیا ضروری خواند

درخواست ابتکار، جنیدی و مولاوردی جهت تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان کشور

بررسی موضوع نخاله های ساختمانی استان تهران

معاون قوه قضاییه:
 سخنان رییس جمهور نقاب تزویر را از چهره زمامداران آمریکا کنار زد

تمدید یک ماهه مهلت پرداخت بدهی سهامداران عدالت

مذاکره با 5 شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در پارک علم و فناوری

راهبردهای کلان برنامه ملی آمار تصویب شد

تایید حکم زندان امام جمعه شهر ماسالی از سوی دادگاه تجدید نظر جمهوری آذربایجان

اصناف نقش بی بدیلی در تامین ادوات دفاع مقدس داشتند

بیانیه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به مناسبت تشییع شهید حججی

جرایم خشن در شهرستان عسلویه کاهش یافت

ابتکار به استان سیستان و بلوچستان سفر می کند

تمهیدات پلیس در تشییع پیکر شهید حججی در تهران

بازگشت آخرین گروه از حجاج ایرانی به کشور در بامداد فردا

پاسخ نماینده مجلس به نامه وکیل احمدی نژاد: آرای قطعی دیوان محاسبات قبلا به احمدی نژاد ابلاغ شده بود

رونمایی از قطعه «قهرمان قهرمانان» همزمان با ورود پیکر شهید حججی

عضو شورای شهر تهران: مسئول توقف طرح جمع آوری کودکان کار شهرداری و شورا نیست

برگزاری «پنل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم» در شورای حقوق بشر با حضور ایران

بهرام نیا به فارس خبر داد مهلت دو هفته ای به وزارت نفت جهت تعیین تکلیف پرسنل جایگاه های سوخت

اطعام 1000 نفر از سوگواران حسینی از محل موقوفات امامزاده نورمحمد(ع) شیراز

مسائل موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

تحریم همه پرسی توسط حزب کُردی التغییر

نامه زنان کابینه دوازدهم به علی لاریجانی

رییس جمهور درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

هشدار "نجفی" درباره عواقب بی توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام

جهانگیری: دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت به صاحبان این سهام است

سینماها 5 روز تعطیل شد

بقعه شاه داعی الی الله شیراز هر روز میزبان سوگواران حسینی است

برگزاری دادگاه تجدیدنظر روحانی برجسته جمهوری آذربایجان

درخواست ابتکار، جنیدی و مولاوردی جهت تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان کشور

اطعام عزاداران حسینی شیراز از محل موقوفه صدر رضوی

ضرورت تعامل ایران و اندونزی برای برقراری صلح و آرامش

رییس جمهور درگذشت آیت الله سیدمحمدرضا غروی را تسلیت گفت

شهدای مدافع حرم مصداق بارز تداوم فرهنگ ایثار و شهادت هستند

امام حسین(ع) اسوه است نه اسطوره/ اسطوره ها قابل «شدن» نیستند

بودجه نهاد ریاست جمهوری در سال 95 کمتر از سال 91 بود

آیت الله مقتدایی: امام حسین(ع) با قیام خود موجب اصلاح جامعه اسلامی شد

شهید ستاری به روایت فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء

رییس جمهوری درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

پیگیری های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام می دهم

عکس نوشته/شایسته آرزوها...

مولاوردی: با وزیر کار و رییس بهزیستی مشکلات کودکان کار را پیگیری می کنیم

پیام تسلیت رییس جمهور برای درگذشت آیت الله غروی

آملی لاریجانی: آمریکایی ها در جهان مصدر جنایت هستند

ظریف در گفت و گو با CNN: ایران احتیاج دارد توان دفاعی خود را توسعه دهد

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

رییس جمهور درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت است

برگزاری پنل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در شورای حقوق بشر با حضور ایران

مدیریت جهادی فرماندهان جوان در دفاع مقدس

دیدار رییس کمیته مشورت سیاسی ایران و اندونزی با قائم مقام وزیر امور خارجه

احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر فلسفه قیام ابا عبداله الحسین (ع) + فیلم

دیدار وزرای خارجه ایران و الجزایر

زنان کابینه دوازدهم خواستار تسریع در رسیدگی به لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان»

اقتدار نیروی دریایی اقتصاد رژیم بعثی را در جنگ تحمیلی فلج کرد

حسینه های زنانه هرمزگان و ظرفیت های کمتر شناخته شده آنها در تبیین عاشورا

دوران دفاع مقدس پدیده ای بی نظیر در نظام جمهوری اسلامی است

شبکه فرماندهان جنگ نرم در سازمان بسیج اساتید اصفهان فعال شد

نمایشگاه دفاع مقدس در میدان بهارستان

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

آیا زن می تواند مبلغ یارانه را از شوهر خود مطالبه کند؟

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی: نامه ای برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان به مجلس ارائه می شود

مولاوردی: با وزیر کار و رییس بهزیستی مشکلات کودکان کار را پیگیری می کنیم

عاشورا و دفاع مقدس تابلویی بی نظیراز ایثار هستند

صفوی: همه پرسی کردستان توطئه آمریکا پس از شکست داعش است

رییس جمهور درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

آماده سازی نجف برای میزبانی از زائران اربعین

ثبت نام حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان تمدید شد

برگزاری نشست مشترک هیات رییسه و روسای کمیسیون های تخصصی مجلس

بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام ناموس شهرداری است

هشدار "نجفی" درباره عواقب بی توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام

برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات 98 چیست؟

انتخاب سرپرست استانداری اردبیل

یادواره شهدای اصناف در نیر برگزار می شود

نوجوانان شیرازی در «بهشت خاکی» عملیات دفاع از حرم را تمرین می کنند

نشست صمیمی جمعی از وکلای قوه قضاییه با مدیر کل صدا و سیما خوزستان + گزارش

«مکتب خانه حرم یار» در مسجد دانشگاه شریف برگزار می شود

باید محبت اهل بیت (ع) را در عمل نشان دهیم

ایستگاه فرهنگی با موضوع دفاع مقدس و ماه محرم در بیله سوار

ثبت نام مسابقات ملی دفاع سه دقیقه ای پایان نامه های دانشجویی کلید خورد

ثبت نام بیش از 700 نفر برای پیاده روی اربعین حسینی

باید مهمترین شعار جهان اسلام، شعار وحدت باشد

پیگیری های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام می دهم

بانیان همه پرسی اقلیم کردستان دیر یا زود پشیمان می شوند

رییس جمهور درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات: بودجه ای برای ایمن سازی مدارس نداریم

ارتقاء صیانت و معنویت، دو مولفه مهم در سلامت اداری/ نگرش کارشناسی در بستر فرهنگ جهادی راهبرد بهبود ماموریت هاست

علیرضا رحیمی: رویکرد قانون اساسی به اقلیت های دینی و قومی، کامل و بدون تبعیض است

امنیت اجتماعی یکی از ثمرات امر به معروف و نهی از منکر است

دانلود آهنگ جدید امیر حسین صادقیان بنام لب تشنه

بازدید سخنگوی ارتش از مرکز رسانه قوه قضاییه و خبرگزاری میزان+عکس

مؤمن واقعی باید دنباله رو حق و ولی فقیه باشد

کارگروه ویژه برای پیگیری مشکلات صنعت تولید داروتشکیل شد

حضرت آیت الله نوری همدانی درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

توریست فرانسوی در حال عکسبرداری از عزاداران حسینی+عکس

رییس جمهور درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

رهبر لیبرال های آلمان خواستار بازگشت روسیه به گروه هشت شد

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در تهران

پیکر شهید حججی فردا وارد مشهد می شود

دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها

دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها