مطالب مرتبط:
امام جمعه یزد مطرح کرد لزوم احیای مساجد به عنوان پایگاه های اجتماعی شهرها/ مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیاری از گره های موجود در کشور را بازکرده است
چینش شخصیت ها در دوره جدید مجمع تشخیص نمونه ای برای چینش در دولت است
چینش شخصیت ها در دوره جدید مجمع تشخیص نمونه ای برای چینش در دولت است
چینش شخصیت ها در دوره جدید مجمع تشخیص نمونه ای برای چینش در دولت است
چینش شخصیت ها در دوره جدید مجمع تشخیص نمونه ای برای چینش در دولت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مرداد 1396 ساعت 23:112017-08-18سياسي

سید یاسر جبراییلی دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها


مجمع تشخیص مصلحت نظام، ناظر حسن اجرای مهم ترین وظیفه رهبری در قانون اساسی است.

اگر در انجام این وظیفه خود کوتاهی کند، خدای ناکرده ممکن است جمهوری اسلامی مسیر دیگری غیر از مسیر انقلاب اسلامی را طی کند.

- دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها مجمع تشخیص مصلحت نظام، ناظر حسن اجرای مهم ترین وظیفه رهبری در قانون اساسی است.

اگر در انجام این وظیفه خود کوتاهی کند، خدای ناکرده ممکن است جمهوری اسلامی مسیر دیگری غیر از مسیر انقلاب اسلامی را طی کند.

مشهور است که در جریان تدوین یکی از برنامه های 5 ساله توسعه، با فاصله ای حدود یک هفته پس از ابلاغ سیاست های کلی، دولت وقت لایحه برنامه 5ساله را تقدیم مجلس کرد.

وقتی از تدوین کنندگان برنامه سوال شد که چطور در عرض یک هفته پس از ابلاغ سیاست های کلی توانستید برنامه را آماده کنید، پاسخ دادند برنامه قبلا تدوین شده بود و فقط جای سیاست های کلی در ابتدای آن خالی بود؛ وقتی سیاست ها ابلاغ شد، آن را در ابتدای فایل از پیش تهیه شده قرار داده و منتشرش کردیم! این حقیقت تلخ طنزگونه، یکی از مهم ترین چالش های کشور طی دهه های اخیر در رابطه با عمل دستگاه ها به ویژه قوه مجریه به سیاست های کلی نظام و به عبارت دقیق تر، حرکت آنها در ریل انقلاب اسلامی بوده است.

به موجب اصل 110 قانون اساسی، تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، از اختیارات رهبر انقلاب اسلامی است و تمامی دستگاه ها، موظف به حرکت در چارچوب سیاست های کلی، و برنامه ریزی برای تحقق این سیاست ها هستند.

اساسا این سیاست های کلی را می توان یکی از اصلی ترین وجوه تمایز جمهوری اسلامی با نظامات غیر آن و تجلی رهبری انقلاب در اداره امور کشور دانست؛ به گونه ای که رهبر حکیم انقلاب مهم ترین وظیفه رهبری در قانون اساسی را تنظیم سیاست های کلی می دانند.

در واقع باید گفت نسبتی که دستگاه های کشور با سیاست های کلی برقرار می کنند، نسبت آنها با انقلاب اسلامی را روشن می کند.

اما آیا طی دهه های گذشته، نهادهای مختلف به ویژه دولت به عنوان مهم ترین نهاد کشور، تابع سیاست های کلی بوده اند؟ بلاتردید نمی توان به طور مطلق از تابعیت یا عدم تابعیت دولت ها و سایر دستگاه ها از سیاست های کلی سخن گفت.

اما مسئله اینجاست که مواردی از جنس آنچه در طلیعه نوشتار حاضر آمد، کم نیست و لیست طویلی را از موارد مشابه می توان تهیه کرد که یا به سیاست های کلی بی اعتنایی شده و دستگاه مربوطه، مسیر دلخواه خود را پیش رفته و یا اینکه عملکرد دستگاه، درست در جهت عکس سیاست ها بوده است.

شاید کسانی در بادی امر، این وضعیت را ناشی از وجود اشکال ساختاری در سیستم حاکمیتی و پیش بینی نشدن ساز و کار لازم برای الزام دستگاه ها به اجرای سیاست های کلی بدانند.

اما این اشکال به هیچ وجه وارد نیست.

واقعیت این است که ساختار و ساز و کار لازم در نظام وجود دارد و پیش بینی شده، اما در عرصه اجرا کوتاهی شده است.

از نظر ساختاری و قانونی، قانون اساسی نسبت به نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی رهبر انقلاب بی تفاوت نبوده است.

بر اساس بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام جزو وظایف و اختیار رهبر انقلاب است.

با توجه به نیاز امر نظارت به ساز و کار ویژه خود، رهبر حکیم انقلاب در تاریخ 17 فروردین 1377، مجمع تشخیص مصلحت نظام را به پیش بینی وسیله ای در مجمع برای نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی توصیه کردند.

مع الاسف تدوین مقررات مربوط به امر نظارت بیش از 7 سال طول کشید، نهایتا در خرداد 1384 به تصویب مجمع رسید و پس از ابلاغ مقررات توسط رهبر انقلاب، اولین جلسه کمیسیون نظارت در آبانماه 1384 برگزار شد.

کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از زمان تاسیس تاکنون هرچند برخی اقدامات ارزنده ای انجام داده، اما بدون تعارف باید گفت که در دوره ریاست گذشته، نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی آنگونه که باید اتفاق نیفتاده است.

هرچند از جمله اقدامات ارزنده مجمع در رابطه با نظارت می توان به ارسال موردی نظرات اصلاحی درباره لوایح بودجه یا لوایح برنامه های توسعه به شورای نگهبان اشاره کرد، اما این دست اقدامات، بسیار معدود و محدود بوده است.

در کمیسیون نظارت، از سال 1390، یک سری گزارش های راهبردی منتشر شده که ظاهرا عدد آنها از 30 عبور کرده، اما اکثر این گزارش ها در قالب تحلیل وضعیت تهیه شده است(فی المثل گزارش هایی با عناوینی چون تحلیل وضعیت موجود و چشم انداز آینده سرمایه اجتماعی ایران و رقبای منطقه ای ، تحلیل وضعیت سرمایه انسانی ایران و کشورهای منطقه و.

در کارنامه عملکرد کمیسیون به چشم می خورد).

انجام یک سری پروژه های تحقیقاتی، برگزاری چند نشست تخصصی، انتشار یک فصلنامه با عنوان سیاست های راهبردی و کلان و اقداماتی از این دست نیز در کارنامه کمیسیون دیده می شود که اطلاق عنوان اقدام نظارتی بر آنها قدری مشکل است.

انتظار طبیعی از کمیسیونی که وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را بر عهده دارد، یک نظارت موثر است.

نظارت موثر نیز باید یک ورود جامع به مسائل باشد و با مداخله محدود یا انتشار فصلنامه و گزارش راهبردی و حتی انجام نظارت موخر که نگاه کارنامه ای و نمره دهی به اجرای سیاست ها داشته باشد، ممکن نیست.

چه، دوره دولتی به اتمام برسد و ما در انتهای دوره گزارشی منتشر کنیم که در این دولت به چه میزان به سیاست های کلی عمل شد و به چه میزان عمل نشد، هرچند می تواند شان آسیب شناسی داشته باشد، اما گذشته را جبران نخواهد کرد.

کمیسیون نظارت بیش از آنکه درگیر محاسبه عملکرد باشد، باید ناظر بر تصمیمات دستگاه ها باشد و آنها را پیش از اجرایی شدن، با سیاست های کلی نظام تطبیق دهد و نظر خودرا-مثبت، منفی یا اصلاحی- جهت اعمال در تصمیم ها به دستگاه ها ابلاغ کند.

آیا کمیسیون نظارت از تصمیمات کلان دستگاه های کشور مطلع است و نظر خود را جهت اعمال در این تصمیمات به دستگاه ها ابلاغ می کند؟ آیا درباره مسائل مهم سال های گذشته چون برجام، FATF، سند 2030، قراردادهای نفت و خودرو و هواپیما و.

، کمیسیون نظارت ورودی برای تطبیق این تصمیمات با سیاست های کلی نظام داشته است؟ متاسفانه پاسخ این پرسش ها و پرسش های فراوانی از این دست، منفی است.

اردیبهشت ماه 1393 رییس مجلس شورای اسلامی طی نامه ای خطاب به روسای کمیسیون های تخصصی اعلام کرد که مطابق مقررات نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی نظام، باید هنگام بررسی طرح ها و لوایح از حیث انطباق و عدم مغایرت با سیاست های کلی، نظارت کتبی مجمع تشخیص مصلحت نظام اخذ و در بررسی لحاظ شود.

اما متاسفانه، این امر نیز روی زمین مانده است و اجرایی نمی شود.

در رابطه با سایر دستگاه ها، اساسا نامه و ابلاغیه ای مشابه نامه رییس مجلس- تاجایی که راقم این سطور مطلع است- وجود ندارد.

ممکن است این پرسش مطرح شود که کمیسیون نظارت مجمع تا چه حد باید به مسائل ورود کند؟ آیا صرفا مجاز است به مسائل کلان بپردازد یا امور جاری دستگاه ها نیز در حیطه نظارت قرار می گیرد؟ پاسخ این است که هر تصمیم کوچک و بزرگی که در روند اجرای سیاست های کلی نظام موثر است، در حیطه نظارت مجمع قرار می گیرد.

طبیعتا هر تصمیمی نسبت موثرتری با سیاست های کلی نظام دارد، بیشتر در دایره تمرکز کمیسیون نظارت قرار خواهد گرفت.

تحقق امر نظارت، بدون اشراف کامل مجمع تشخیص مصلحت نظام بر روندهای جاری در دستگاه ها ممکن نیست.

لذا اولین گامی که باید در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام برداشته شود، ایجاد سامانه اشراف بر تصمیمات و عملکرد دستگاه هاست.

از این محل است که کمیسیون نظارت خواهد توانست مسائل را شناسایی و درباره تطبیق آنها با سیاست های کلی نظر به موقع و موثر دهد.

بر اساس مقررات نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی نظام، دستگاه ها نیز موظف به ارائه اطلاعات و گزارش های درخواستی مجمع هستند و تحت عنوان محرمانگی، نمی توانند از نظارت مجمع دور بمانند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام، ناظر حسن اجرای مهم ترین وظیفه رهبری در قانون اساسی است.

اگر در انجام این وظیفه خود کوتاهی کند، خدای ناکرده ممکن است جمهوری اسلامی مسیر دیگری غیر از مسیر انقلاب اسلامی را طی کند.

در حکم انتصاب رییس، دبیر و اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از مواردی که رهبر حکیم انقلاب بر آن تاکید دارند، تغییر در ساختار و محتوای مجمع با هدف سامان بخشیدن به مسئله نظارت بر اجرای سیاست ها و ساز و کار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست ها است.

امید است حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی(رییس محترم)، آقای دکتر محسن رضایی(دبیر محترم) و سایر اعضای بزرگوار مجمع، در دوره جدید جایگاه نظارتی این نهاد مهم نظام را احیا کنند.

سرمقاله روزنامه قدس؛ 28 مرداد 96 انتهای پیام/ http://fna.

ir/I36331 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - اسلامی - جمهوری اسلامی - مجمع تشخیص مصلحت - قانون اساسی - برنامه - وظیفه - تشخیص - رهبر - نظام - جمهوری - قانون - رهبری - رهبر انقلاب اسلامی - کشور - دولت - برنامه ریزی - رهبر انقلاب - نظارت - ناظر - جدید - اختیارات - اداره - رابطه - مشهور - ایران - لیست - مجلس - یاسر

آخرین اخبار سرویس:
انتصاب سرپرست استانداری بوشهر با حکم وزیر کشور

«وارثان لینکلن» وارد بازار کتاب شد

گزارش کیهان از حضور لاریجانی و رییس جمهور اصلاحات در کنار هم در جماران / رییس صداوسیما به اصرار سیدحسن خمینی آنجا نشست / حداقل کار رییس جمهور اصلاحات، عذرخواهی و ابراز ندامت است

قاضی پور: آقای لاریجانی شما به خاطر تعامل با دولت خودکشی سیاسی هم می کنید

افشاگری امام سجاد(ع) در مسجد شام

آخرین خبرها درباره برگزاری حج عمره

عکس/ پیکر شهید حججی در پاویون فرودگاه مشهد

: ورود پیکر شهید محسن حججی به ایران/عکس

هیئت ریحانه النبی

استقبال شاعران از پیکر پاک سردار سربلند: «یک کربلا شکوه به چشمت نهفته است»

ازریابی 2 ماهه عملکرد مدیران شهرداری کرج

جلسه با رییس ستاد کل نیروهای مسلح برای حل مشکل سربازان

ازریابی 2 ماهه عملکرد مدیران شهرداری کرج

انتقاد عضو شورای شهر از نامشخص بودن تعداد حقوق بگیران شهرداری

سهم کوفته تبریزی از تبریز 2018 چیست؟

گسترش فرهنگ مکتب عاشورا جانمایه احیای امر به معروف و نهی از منکر است

در هیأت انگلیسی زبانان مقیم تهران چه خبر است؟

جاده یک طرفه به سمت غرب باید برگشت پیدا کند

در دولت دوازدهم پرچم مبارزه با فساد را برافراشته نگه خواهیم داشت

باز این چه نوحه و چه فغان و چه ماتم است

تنها 25 درصد از آمریکایی ها درباره سیاست آمریکا می دانند

جزییات برنامه تشییع شهید حججی در نجف آباد

لاریجانی سخنران اصلی مراسم تشییع پیکر شهید حججی

اگر مداح نبودم «علمدار» هیات می شدم / مداح باید «سیاسی» باشد

ورود سران سه قوه به پرونده سپرده گذاران کاسپین و موسسات مالی

بابک زنجانی درون ما!

اعلام وصول طرح اصلاح قانون تخلفات رانندگی

احساس و عقل باید باهم عزادار امام حسین(ع)باشند

تحقیقات برای تجهیز ناوهای ارتش به «سوخت هسته ای» در جریان است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

گسترش فرهنگ مکتب عاشورا جانمایه احیای امر به معروف و نهی از منکر است

بازرسی سازمان های دولتی خوزستان به منظور صیانت از حقوق مردم

یادواره شهدای 8سال دفاع مقدس در گلزار شهدای کرمانشاه برگزار میشود

مهم ترین استراتژی دفاعی ایران در آینده در گفت وگوی شفقنا با دریادار سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش: در حال ساخت پیشرفته ترین ناوهای موشک انداز هستیم

پیکر حجت الاسلام و المسلمین غروی تشییع شد

شهدا با نثار خون خود درس عزت و آزادگی به جامعه دادند

پیام تسلیت آیت الله شاه آبادی در پی درگذشت آیت الله غروی

تعزیه رکعت به رکعت عاشقی

پتروشیمی را دادیم فردا صنایع دیگر مطرح می شود!

عکس/ پیکر مطهر شهید حججی در حرم رضوی

استخدام راننده جوان پایه دو جهت باربری در اصفهان

بررسی مشکل سپرده گذاران کاسپین با حضور سیف و کرباسیان

نصیحت سردار سلیمانی به بارزانی

تبدیل مجتمع های مسکونی منطقه 2 به مال های تجاری/ تخریب سریع واحدهای مسکونی در بلوار دریا

استخدام کارگر نقاش ساختمانی در البرز

گزارش بطحایی درباره وضعیت آموزش و پرورش در جلسه غیرعلنی مجلس

"نجفی"، آمار کارکنان شهرداری و میزان حقوق آنها را اعلام کند/صدور 135هزار فیش در شهرداری

واکنش نجباء به همه پرسی جدایی اقلیم کردستان

اعزام اکیپ پزشکی به مناطق صعب العبور به مناسبت هفته دفاع مقدس در مسجدسلیمان

طی تذکری شفاهی از سوی حاجی دلیگانی عنوان شد برشماری موارد متعددی از دستورات پیگیری نشده رییس مجلس

تشدید فشار بر دولت برای اخذ مجوز تجارت تراریخته

آغاز جنگ سرد در بهشت با لایحه کاهش اختیارات نجفی

از شروع محرم تا اربعین زمان نذر خون

مراســم عـــزاداری شــب پنجم محرّم

ترکی در تشریح جزییات نشست شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مطرح کرد تصمیم اعضا برای ترسیم استراژی چند ساله برای حل مشکلات اساسی کشور

آمریکایی ها دوست داشتند با ایران "روابط محرمانه" ایجاد کنند

با صدور پیامی حزب موتلفه اسلامی از مردم برای شرکت در تشییع شهید حججی دعوت کرد

مراسم رونمایی از آلبوم سربلندان برگزار شد نوربخش: خلاء آلبوم هایی مانند سربلندان احساس می شود/ شهبازیان: موسیقی آیینی برگرفته از موسیقی اصیل ایران است

سرعت بالای تبدیل ساختمان های مسکونی منطقه 2 به تجاری

سخنگوی فراکسیون امید: ورود سران سه قوه به پرونده سپرده گذاران کاسپین

همه پرسی استقلال کردستان عراق توطئه رژیم صهیونیستی است

حضور موفق دانشگاه امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی

یادداشت/ حسین کچویان به دنبال دوستی دشمن

لاریجانی سخنران مراسم تشییع شهید حججی است/ احتمال تعطیلی مجلس

برگزاری جلسات آموزشی مدیریت پسماند برای هیئت های مذهبی

پس از عمل جراحی عکاس پیشکسوت جنگ عکاسان به عیادت محمود ظهیرالدینی رفتند

ماموریت یکماهه جهانگیری به وزیر اقتصاد

برگزاری صبحگاه مشترک بسیج صدا و سیما خراسان رضوی

محدودیت های تردد و توقف تشییع پیکر شهید حججی

احداث 25 هزار پروژه مدرسه، مسجد، خانه عالم و بیمارستان در کشور

عزاداری سید وسالار شهیدان در یزد

سنگرسازان بی سنگر در مسابقه« فرمانده»

تصاویر/ دوره چتر بازی یگان ویژه صابرین

بررسی وضعیت موسسات مالی و اعتباری در فراکسیون امید

آموزش نظامی نیروهای بسیج

آیین سنتی زنجیرزنی در ابرکوه

شورای شهر تهران رکورد زد/پایان جلسه یک ساعت پس از شروع

فرهنگ ایثار و شهادت صادرات قابل افتخار ماست

بروجردی: نتیجه خروج آمریکا از برجام افزایش توانمندی غنی سازی ایران است

مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات تا سال 98 تمدید شد

اقدامات عام المنفعه جایگزین محکومیت های کوتاه مدت می شود

مسجد جامعی خواستار احیای موزه پرواز تهران شد

عاشورا و شهادت، باطن سیاست و حکومت اسلامی است

لاریجانی: لایحه اصلاح قانون انتخابات با همکاری مجلس در حال نهایی شدن است

آغاز جلسه رسیدگی به پرونده پزشک تبریزی

مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات تمدید شد

پنجمین سوگواره استانی داستان نویسی و شعر عاشورایی با عنوان «حدیث عشق» برگزار می شود

بی توجهی به نقض حقوق مسلمانان میانمار به تشویق افراطی گری در منطقه می انجامد

می توانیم عمق اربیل را هدف قرار دهیم

با رای نمایندگان طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات تصویب شد

علت گریه های طولانی امام سجاد (ع) چه بود؟

افزایش آمار صدور احکام جایگزین حبس از سوی قضات/ استفاده از مجازات‎های جایگزین حبس با هدف اصلاح مجرم

احتمال تعطیلی مجلس برای حضور نمایندگان در مراسم تشییع شهید حججبی

برخی آمارهای کهگیلویه و بویراحمد آزار دهنده است

جزییات شیوه جدید بودجه ریزی 97

سرعت تبدیل مجتمع های مسکونی به تجاری در منطقه 2

مافی:مواضع ترامپ به نفع ایران تمام شد

واگذار نشدن امور به برنده مناقصه نگهداشت تونل نیایش/ مبلغ اعلامی برنده جدید نصف دریافتی شرکت قبلی بوده است

شهادت اوج بندگی انسان در برابر خداوند است

معتمدین معین تاثیر زیادی در رفع مشکلات جامعه ایثارگری دارند

تعطیلات تابستانی اصلاح طلبان و اصولگرایان، احزابی که تنها در انتخابات ها فعال هستند

تصاویر/ یاد باد آن روزگاران، یاد باد...

استخدام کارمند دفتری و بازاریاب حضوری در اصفهان

استخدام نیروی زیگزال دوز، میان دوز کار و وسط کار در قم

استخدام سالن دار با روابط عمومی بالا در خراسان رضوی

استخدام حسابدار خانم با سابقه کار مرتبط در زنجان

انتقاد از آمار متناقض کارکنان شهرداری

یزیدهای امروزی مدرن شده اند

استخدام پنج رده شغلی در رستوران شبنم

دولت برای تغییر استاندار مشورتی از نمایندگان مازندران نگرفته است/ دولت دغدغه نمایندگان را لحاظ کند

پرداخت 540 میلیارد تومان حقوق ماهیانه به کارکنان شهرداری/ اطلاعات ضد و نقیض در رابطه با فیش های حقوقی

استخدام منشی در دفتر مرکزی یک شرکت تولیدی صنعتی

استخدام کارگر جهت هایپرمارکتی در محدوده محمد شهر

استخدام بازاریاب نمایشگاه و کنفرانس در گروه آریانا

برنامه شورا برای رفع مشکلات تردد سالمندان در شهر

بهترین پدربزرگ جهان کیست+ویدیو

مهلت تسویه باقیمانده بدهی اقساط مشمولان سهام عدالت تمدید شد

وقایع روز پنجم محرم الحرام سال 61 هجری قمری

برگزاری نخستین دور مذاکرات الصخیرات لیبی

استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت معتبر در مازندران

سامسونگ با توسعه چیپ هوش مصنوعی با هواوی رقابت خواهد کرد

جهاد بالاتر است یا امر به معروف؟

اصرار جمنا برای همکاری با جبهه پایداری/ افزایش اعضای هیات مشورتی

محسن چاوشی همکاری با سیما را تکذیب کرد

شهرداری اجازه ندارد به طرح جمع آوری کودکان کار کمک کند

یاران کوچک حسین (ع) تجدید چاپ شد

برطرف کردن محرومیت در استان خراسان جنوبی در اولویت برنامه های آستان قدس رضوی است

حکم شرایط صحت قرض چیست

لاریجانی سخنران مراسم تشییع پیکر شهید حججی است

اعمال محدودیت های بیشتر هدف آمریکا از مذاکره مجدد با ایران است

«آمریکا»؛ پشت پرده همه پرسی در اقلیم کردستان/ زمان تصمیم گیری ابرقدرت ها به پایان رسیده است

ورود پیکر شهید حججی به مشهد

پرچم مبارزه با فساد را همچنان برافراشته نگه می داریم/ نباید اجازه دهیم مبارزه با فساد به موضوعی سیاسی تبدیل شود

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، ری و تجریش تخلفات مجتمع تجاری پالادیوم در منطقه یک

دوسال چشم انتظار بودم اما مزار فرزندم را لمس نکردم/ فقدان فؤاد را هیچ چیز برایم پر نمی کند

آغاز ثبت نام طرح ملی تلاوت در اراک

مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در حرم مطهر امام راحل برگزار می شود + اسامی سخنرانان

هیئت رییسه مجلس درباره حضور نمایندگان در تشییع پیکر شهید حججی تصمیم گیری می کند

احتمال حضور بهارستانی ها در مراسم تشییع پیکر شهید حججی

مؤسسه «ثقلین راه زندگی» نماینده فعال از شهرستا ن ها می پذیرد

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت

اعزام بیش از 4100 مبلغ به روستاها و مناطق محروم خراسان رضوی

ورود سران سه قوه به پرونده سپرده گذاران کاسپین و موسسات ملی

میزان بدهی های شهرداری 30 هزار میلیارد تومان است/ وضعیت تراز مالی شهرداری مشخص شود

مسابقه قرآنی «حفظ سوره واقعه» برگزار می شود

جهانگیری: در دولت دوازدهم پرچم مبارزه با فساد را برافراشته نگه خواهیم داشت

تذکر سالاری در خصوص ساخت مجتمع پالادیوم و حواشی آن در شمال شهر تهران

نهمین جلسه شورای شهر تهران به اتمام رسید

ایمان و علم آیت الله راستی کاشانی زبان زد عام و خاص بود

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش ساختمان های مسکونی در منطقه 2 در حال تبدیل به مجتمع های تجاری هستند

تفاوت اعتقاد به امام حسین(ع) با کسب ثواب در مسیرش

سران سه قوه به پرونده سپرده گذاران موسسات مالی ورود پیدا می کنند

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش خواستار شد توقف هرگونه همکاری شهرداری تهران در جمع آوری کودکان کار

غرفه های متنوع برای سلایق مختلف درنمایشگاه یادیاران برپاشده است

نعمتی در جمع خبرنگاران: جلسه علنی فردای مجلس ساعت 10 صبح به پایان می رسد/درباره عدم معرفی وزرای علوم و نیرو در جلسه امروز هیأت رییسه تصمیم گیری می کنیم

واکنش نجباء به همه پرسی جدایی اقلیم کردستان

130 مدرسه برکت در سراسر کشور افتتاح شد

روشنگری در برابر انحرافات مهمترین وظیفه مبلغین در ماه محرم است

بزرگ ترین امتیاز امام حسین(ع)

برگزاری همایش «العطش» در 5 نقطه شهرستان آران و بیدگل

اولین اثر مناسبتی دفاع مقدس منتشر شد

تقویت «مرزبانی» رویکرد اولویت دار ستاد کل نیروهای مسلح

«شورای عالی معیشت ارتش» تشکیل شد

آغاز ­مراسم روز جهانی گردشگری در سالن اجلاس سران

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در خلازیر/ بدهی شهرداری تهران 30 هزار میلیارد تومان است

طرح بیمه موسسان و مدیران آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد به کمیسیون مشترک ارجاع شد

ضرورت ورود جوانان به ترکیب هیأت های امنای مساجد در زنجان

نگاهی به 6 اثر عاشورایی انتشارات انقلاب اسلامی همزمان با ماه محرم

تمام همراهی مان را صرف توسعه استان کرمانشاه کنیم

برنامه های سیمای مرکز فارس سه شنبه چهارم مهر

بزرگداشت شهدای مدافع حرم تیپ فاطمیون در سمنان + فیلم

قاچاق کالاهای سلامت محور تأثیرات مخربی بر سلامت انسان ها دارد

ارجاع طرح بیمه مؤسسان و مدیران آموزشگاه های فنی و حرفه ای به کمیسیون تخصصی

احتمال اتمام جلسه علنی فردا در ساعت 10 صبح / لاریجانی سخنران اصلی مراسم تشییع شهیدحججی/ بی اطلاعی از زمان معرفی گزینه های وزارت علوم و نیرو

ورود پیکر سردار بی سر به مشهد

نگرانی "خداکرمی" از سرعت گرفتن مال سازی در منطقه 2

خدمت به خانواده های شهدا اقدامی فرهنگی و ارزشمند است

شورای امنیت برای بررسی اوضاع میانمار تشکیل جلسه می دهد

تکریم خانواده شهدا یکی از مهمترین برنامه های بنیاد است

غباررروبی مزار شهدای کن

ساخت زیردریایی های هسته ای در مرحله تحقیقات است/ پاسخ ناو نیروی دریایی ایران به دلسوزی ناو آمریکایی

استخدام نیروی خانم جهت پذیرش آشنا به رزر در خراسان رضوی

استخدام رستوران حیدر بابا

استخدام کارگر فنی زیر 35 سال در اصفهان

آنگلا مرکل با چه مشکلاتی در دوره چهارم صدراعظمی روبه روست؟

محمد هاشمی :ائتلاف با اعتدالگرایان برگ برنده اصلاح طلبان است/ اصلاح طلبان به تنهایی وارد 1400 نشوند/ اصلاح طلبان انتظار بیشتری از روحانی داشتند

استخدام مربی جهت مهد کودکی در محدوده میدان شهدا کرج

علی لاریجانی؛ سخنران مراسم تشییع پیکر شهید حججی

استخدام منشی و سر آشپز جهت پیتزا فروشی در خراسان رضوی

مراسم روز جهانی گردشگری با پیام دبیر کل سازمان گردشگری آغاز شد

استخدام نظافتچی آقا جهت مهمانپذیر واقع در البرز

استخدام نقشه کش جهت شرکت مهندسی در تهران

احصاء بیش از 30هزار میلیارد از بدهی های شهرداری/هشدار نسبت به ساخت و سازهای"پاسگاه نعمت آباد"

استخدام مشاور ارزیابی بازار در یک سازمان معتبر بین المللی

مشهد، خانه اول استقبال از شهید حججی

طرح بیمه موسسان و مدیران آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد 2شوری شد

سنگر سازان بی سنگر در مسابقه« فرمانده»

خداحافظی پایتخت با خودروهای فرسوده با اجرای طرح کاهش آلایندگی هوا

ادعاهای جهانگیری در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی

زنجان، آماده میزبانی از عزاداران حسینی

سید یاسر جبراییلی دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها

سید یاسر جبراییلی دوره جدید مجمع تشخیص و ضرورت احیای امر نظارت بر دستگاه ها