مطالب مرتبط:
روایت اولین اسیر فراری
روایت اولین اسیر فراری
روایت اولین اسیر فراری
خاطره سوزاندن کف پای اسیر ایرانی با اتو هنوز آزارم می دهد/ مقاومت اسیر 11 ساله در مقابل شکنجه های بعثی ها شگفت انگیز بود
خاطره اسیر 11 ساله و مقاومتش در برابر بعثی ها /تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مرداد 1396 ساعت 00:012017-08-17سياسي

روایت اولین اسیر فراری


سوز سرما از لای نرده ها تو می آمد، ساعت از نیمه های شب گذشته بود، نگهبان ها این موقع شب خواب بودند، حالا وقتش بود، باید دل به دریا می زدیم.

- .

بچه ها را بیدار کردیم و گفتیم، ما داریم می رویم، می آیید یا می مانید همین جا؟، خندیدند و مسخره کردند و همین باعث شد مصمصم تر شویم و به "پرویز" و "سید رضا" گفتم: ولشان کنید، برویم.

سَرِمان را که از لای نرده ها رد کردیم بدن نحیفمان هم راحت رد شد، 20 روزی می شد که سه نفری نرده ها را از هم باز می کردیم که بشود از لایشان رد شد، اول سیدرضا رفت، بعد من و بعد هم پرویز.

توی حیاط سوز سرمای اسفندماه را حالا می شد به خوبی حس کرد، خودمان را به دیوار انتهای حیاط رساندیم و از دیوار بالا رفتیم، روی دیوار که رسیدیم تیرباری که روی سقف اتاقمان گذاشته بودند را برای اولین بار دیدیم، دلشوره به جانمان افتاد، اما باید ادامه می دادیم، تحمل اینجا ماندن واقعا سخت شده بود.

از دیوار پایین پریدیم و وارد حیاط مدرسه شدیم، در مدرسه را باز کردیم و رفتیم داخل کوچه، حساب همه جا را کرده بودیم الا نگهبان سر کوچه.

روی صندلی اش آرام نشسته بود و درحالی که اسلحه را به صندلی اش تکیه داده بود دست هایش را روی علاءالدینی که جلویش روشن بود به هم می مالید و زیر لب چیزی را زمزمه می کرد.

چاره ای نبود باید از مقابلش رد می شدیم، شروع کردیم به دویدن و مثل باد از مقابلش گذشتیم و او هم مثل برق از سرجایش بلند شد و به عربی فریاد می زد: "اوگِف، اوگِف.

" و ما فقط می دویدیم و شانس آوردیم که همین که خواست دنبالمان بیاید و دست به اسلحه شود پایش گیر کرد و علاءالدین چپ شد و تا خواست آن را جمع و جور کند ما دور شده بودیم.

خیلی دویدیم .

خسته به کوچه ای رسیدیم که ماشینی در آن پارک شده بود، سه نفری با هیکل های نحیفمان رفتیم زیرفولکس و پنهان شدیم، نفس نفس زدن هامان لحظه ای قطع نمی شد چند دقیقه ای منتظر ماندیم خبری نشد! کسی دنبالمان نیامده بود!.

از زیرفولکس بیرون آمدیم و پیراهن های راه راهمان را درآوردیم و در آن سوز اسفند با زیرپوش سفید شروع به دویدن در کوچه ها کردیم تا اگر کسی دید فکر کند داریم ورزش می کنیم!.

دو سه ساعتی که دویدیم سیاهی هایی از دور نمایان شدند که نیم متری و یک متری روی زمین ثابت ایستاده اند! هرچه نگاه می کردیم چیزی نمی دیدم، وقتی که نزدیک شدیم دیدیم رسیدم قبرستان! و این سنگ نوشته روی قبرهای هستند که عمودی روی زمین قرار داده شدند.

داخل قبرستان که شدیم یکهو صدایی آمد، هر سه لای سنگ قبرها خم شدیم، چند نفری که چیزهایی روی دوششان داشتند از کنارمان رد شدند و از حرف هایشان هیچ چیز نمی فهمیدم، آنها که رفتند خواستیم بلند شویم که گروه بعدی آمدند دوباره منتظر ماندیم تا آنها هم رد شوند.

هوا حالا تقریبا گرگ و میش شده بود که از قبرستان فاصله گرفتیم مدتی نرفتیم که دوباره گروهی را مقابل خود دیدیم این بار که هوا روشن تر شده بود متوجه شدیم اینها روستاییانی هستند که لبنیات می آورند شهر بفروشند و به هم که رسیدیم دست بلند کردند و گفتند "صباح النور" و ما سه نفر هم که هول شده بودیم گفتیم "صبح بخیر!".

نمیدانم نشنیدند، متوجه نشدند یا بی خیال بودند هرچه که بود برای ما خیر بود چرا که از کنارشان بی دردسر گذشتیم و راهی بیابان شدیم.

ساعت حدود 6 صبح بود که به روستایی رسیدیم، کم کم داشت خیالمان راحت می شد که یکهو صدای هلی کوپتر هر سه نفرمان را سر جایمان میخکوب کرد، مطمئن بودیم دنبال ما آمده برای همین با سرعت هرچه تمام به طرف باغی در روستا که پرچینی از درخت شاتوت داشت دویدیم.

رفتیم لابلای شاخه های تیز درخت شاتوت، شاخه ها بدنمان را خراش می دادند، اما چاره ای نبود همان جا ایستاده لای شاخه ها روزمان را شب کردیم .

هوا که تاریک شد از لابلای شاخه ها بیرون آمدیم و دوباره شروع به حرکت کردیم و به کوه رسیدیم، هوا رو به روشنی می رفت که دوباره صدای هلیکوپتر بلند شد و ما باز لابلای صخره ها پناه گرفتیم، روز سوم اما دیگر خبری از هلیکوپتر نبود، اما اینبار دیگر رمقی برای رفتن هم نبود.

حالا سه روزی می شد چیزی جز آبی که در سر راهمان در چشمه و جوی آب بود نخورده بودیم، من سینه پهلو کرده بودم و نایی برای رفتن نداشتم.

سید رضا که این وضعیت را دید من را کول گرفت و از ساعت 2 ظهر تا 10 شب یک سره حرکت کردیم که به کوه دیگری رسیدیم، نایی برای هیچ کداممان نمانده بود و اوضاع من از همه بدتر بود.

آرام آرام از کوه بالا می رفتیم که کوه یکباره مثل روز روشن شد! منور زده بودند و دلهره به جانمان افتاد که برای پیدا کردن ما آمده اند.

سید رضا گفت من جلو جلو می روم و من را زمین گذاشت، ساعت 10 شب بود که سید رضا رفت بالای کوه، پرویز زیربغل هایم را گرفت تا بتوانم از کوه بالا بروم.

دو ساعت با پرویز آرام آرام از کوه بالا رفتیم و هرچه جلو می رفتم سید رضا را صدا می زدم، اما جوابی نمی شنیدم که یکباره پرویز گفت: سید رضا رفت، گفت نمی تواند منتظر تو بماند، خودش تنهایی رفت! باور کردنی نبود هر سه نفر قول داده بودیم همدیگر را تنها نگذاریم و با هم بمانیم، در این فکرها بودم که پرویز هم که حسابی خسته شده بود، گفت: من هم باید بروم! متعجب فقط نگاهش کردم و چیزی نگفتم.

پرویز هم مرا در آن تاریکی های شب در دل کوه تنها گذاشت و رفت.

باورش برایم سخت بود اما به خودم قبولاندم که آنها از من بچه تر و کم سن و سالترند و بعد از این همه سختی کم آورده اند و حق دارند و نمی توانند پاسوز منِ مریض احوال شوند.

در دل کوه سرپناهی پیدا کردم و همانجا خوابم بُرد .

نزدیکی های ظهر صدای گله گوسفندان از خواب بیدارم کرد.

به هر مشقتی بود از کوه پایین آمدم و خودم را به چوپان گله رساندم، اوضاع آشفته ام را که دید به کُردی عراقی از اسم و کارم جویا شد.

کردی کرمانشاه با کُردی عراق متفاوت است و دست و پا شکسته حالیش کردم که یکی از بستگانم به عراق پناهنده شده و دنبال او آمدم و راه را گُم کردم و به این سرو وضع افتادم .

با حالت شک و تردید با دیدن وضع بیماری ام دلش به رحم آمد و مرا به خانه شان در آبادی برد، تازه ازدواج کرده بود و با مادر پیرش زندگی می کرد، صدای جر و بحث مادر و پسر را می شنیدم که مدام می گفت چرا من را به خانه آورده؟! چوپان برایم لباس آورد و بعد از استحمام و عوض کردن لباس هایم یک کاسه ترخینه داغ جلویم گذاشت، ترخینه را که خوردم به خواب عمیقی رفتم، صبح که بیدار شدم حالم کمی بهتر شده بود.

با بهتر شدن حالم با چوپان رفتیم بیرون و گشتی در روستا زدیم، نزدیکی های مدرسه روستا که رسیدیم مردی به استقبالمان آمد و چوپان گفت که این "ماموستا" روستا است.

من معنی ماموستا را نمی دانستم و به گمانم رسید که معلم روستا باشد، فارسی خوب صحبت می کرد و از اوضاع و احوالم پرسید و همان حرف ها را زدم که به دنبال پیدا کردن یکی از بستگان راهی عراق شده ام و حالا که پیدایش نکرده ام می خواهم به ایران برگردم.

بعد از مدتی حرف زدن، گفت: بیا بازی کنیم! و برای بازی جایزه تعیین کرد و بیشتر بازی ها را من می بردم و جایزه که پول بود به من می رسید.

متوجه شدم که برای کمک به من طوری که خجالت نکشم بازی راه انداخته که پول به من بدهد تا بتوانم مسیرم را ادامه دهم.

روز بعد ماموستا نامه ای به من داد که وقتی در راه به روستای بعدی رسیدم نامه را به فلان شخص روستا نشان دهم تا از من پذیرایی کند، یازده روستا به همین شیوه طی مسیر کردم و در هر روستا فردی که میزبان من بود نامه می داد تا به روستای بعدی بروم.

روستای آخر که رسیدم صاحبخانه برایم قاطری کرایه کرد و مقداری دینار به من داد که هنوز همه آنها را دارم.

ساعت 6 غروب بود که با کاروانی راهی شدم که با قاطر بار سمت مرز می بردند.

از مسیر کوهستان و رودخانه گذشتیم و دم دمای صبح بود که گفتند: رسیدیم، اینجا ایران است! و هیچ کس از اهالی کاروان از تب و تاب درونم با شنیدن اسم ایران خبر نداشت، نباید هیجان زدگی ام را آشکار می کردم تا به جای مطمئنی می رسیدم.

رسیدیم به آبادی ای در ایران و اُتراق کردیم که صدای راننده نیسانی در روستا را شنیدم که مسافر می خواست و می گفت: "مریوان، مریوان".

با شنیدن اسم مریوان بی تاب شده بودم و از فردی که مرا به او سپرده بودند تشکر کردم و گفتم من با این نیسان می روم که گفت: نه! میزبان تو در آن روستای عراقی گفته که باید بدهمت تحویل "کوموله"! که تو را برای رسیدن به کرمانشاه کمک کنند! از من اصرار و از او انکار، راضی نشد، برای همین منتظر فرصت شدم و زمانی که برای دست به آب بیرون رفتم دویدم سمت نیسان و بدون خداحافظی با نیسان راهی مریوان شدم.

به مریوان که رسیدم دنبال مخابرات می گشتم که در مسیرم فردی را پیدا کردم که فارسی صحبت می کند خوشحال نزدیک شدم و متوجه شدم که کرمانشاهی است و انگار خدا به من دنیا را داده باشد گفتم می خواهم بروم کرمانشاه، با تعجب گفت: مگر خبر نداری جنگ است راه ها بسته!.

حالم دگرگون شد و حسابی ناامید شدم کمی آن طرف تر که رفتم مینی بوسی دیدم که برای سنندج مسافر می زند، سوار شدم بلکه با رسیدن به سنندج راهی برای رسیدن به کرمانشاه و خانواده ام پیدا کنم.

مینی بوس راه افتاد و به خاطر بسته بودن راه ها از بیراهه رفت و من از شدت خستگی بر اثر تکان های ماشین به خواب عمیقی فرو رفتم.

مدتی که گذشت، چشم که باز کردم دیدم دو نفر مسلح روی سرم هستند و گفتند" "بیا پایین"! بدبخت شده بودم و از شانس و اقبال بد من مینی بوس در مسیر بیراهه جلوی دفتر حزب "کوموله و دموکرات" پنچر کرده بود و همه مسافران پیاده شده بودند و من که در خواب عمیق بودم اصلا متوجه نشده بودم.

از مینی بوس پیاده شدم و از اسم و نشانم و سوابقم و کارم جویا شدند و همه ترسی که داشتم دل به دریا زدم و راستش را به فرمانده شان گفتم که سرباز بودم و اسیر شدم و همراه دو نفر دیگر از زندان عراق فرار کردم و حالا می خواهم پیش خانواده ام برگردم و نمیدانم.

خدا چطور برایم خواست که صداقتم دلش را گرفت و مرا رها کرد! سوار یک کمپرسی شدیم تا سنندج و از آنجا به خواست خدا راهی کرمانشاه شدم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، عبدالمجید خزایی آزاده کرمانشاهی از اولین اسرای ایرانی در عراق است که ماجرای فرار شیرینش را برایم تعریف می کند.

از نحوه اسیرشدنش که می پرسم می گوید: حدود 20 سال داشتم و تازه ازدواج کرده بودم، هنوز جنگ شروع نشده بود که مهرماه سال 1358 در پی درگیریهای کوموله و دموکرات با نیروهای انقلاب، راهی پاوه و نوسود شدیم.

در آن منطقه بود که همراه سه نفر دیگر به دست کوموله و دموکرات اسیر شدیم و توسط آنها به ارتش عراق تحویل داده شدیم.

آن زمان اردوگاه نبود و ما را به استخبارات سلیمانیه دادند، آنجا ما چهار نفر را به اتاقی بردند که گفتند دو نفر اسراییلی آنجا هستند که ما نباید با آنها حرف بزنیم! وارد اتاق که شدیم زیرچشمی حواسمان به آن دو نفر بود اما قیافه شان به ایرانی بیشتر شباهت داشت و برای همین بعد از مدتی این پا و آن پا کردن دل به دریا زدیم و گفتیم شما ایرانی هستند؟ آن دو باتعجب به هم نگاه کردند و گفتند: مگر شما ایرانی هستید؟! ما هم متعجب گفتیم: پس اسراییلی نیستید؟ گفتند: "نه! اما به ما گفتند شما چهار نفر اسراییلی هستید و نباید با شما حرف بزنیم" کلی از آشنایی هم خوشحال شدیم، دونفرشان بچه کرمانشاه بودند و اولین اسرای ایرانی قبل از شروع جنگ بودند.

شش نفر بودیم در اتاق که بعد از مدتی شش نفر دیگر که سیدرضا و پرویز هم در میان آنها بودند به جمع مان اضافه شدند و با آمدن آنها بود که نقشه فرار را کشیدیم.

خزایی می گوید از آنهایی که آن شب با تیم سه نفره آنها فرار نکردند خبر دارد که 10 سال بعد از اسارت آزاد شدند! .

از اوضاع و احوال آن دو دوست فراری و بی وفا "سید رضا" و "پرویز" که می پرسم لبخندی می زند و می گوید: بعدها سیدرضا را پیدا کردم و گله کردم و او هم حلال خواهی کرد که بچگی کرده و طاقت نیاورده است.

اما از پرویز که می پرسم سکوت می کند و بعد از مدتی می گوید: دنبال پرویز که رفتم باخبر شدم بعد از مدتی راهی جبهه شده و در همان منطقه که با هم بودیم شهید شده است.

ماجرای فرار بزرگ و هیجان انگیز "عبدالمجید خزایی" و خاطرات تلخ و شیرین هزاران آزاده کشور در این گزارش های چند سطری نمی گنجد و باید برای نگهداشت یاد آن دوران کتاب ها نوشت.


کلید واژه ها: دیوار - قبرستان - نگهبان - مدرسه - اولین - اسلحه - سرما - شروع - هایی - ساعت - زمین - پیراهن - فراری - پارک - ورزش - عربی - دریا - لحظه - اسیر - سفید - خواب

آخرین اخبار سرویس:
سیدحسین صفایی، عارف عبدالهی لاشکی تضامن طلبکاران و آثار آن میان طلبکاران با بدهکار و با یکدیگر

ولایت؛ نمایشگاهی به رنگ و بوی سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی

تبیین بیانات رهبر انقلاب ایران باید دست به سیاست های بازدارنده بزند

تولید نماهنگ برای پاسداشت شهید حججی+عکس

دور همی پایتختی ها در یک رستوران/عکس

2200 مبلغ محرم به نقاط مختلف آذربایجان شرقی اعزام می شوند

دور همی پایتختی ها در یک رستوران/عکس

برگزاری همایش "فرصت ها و چالش های دولت دوازدهم" با حضور اصلاح طلبان

1.5 درصد درآمد شهرداری های کشورمان به کتاب اختصاص می یابد

ایران جزو دو کشور اول جهان در مقابله با بیماری های غیرواگیر

قربان علمی، مجید نائمی مقایسه رجاء در قرآن و مزامیر

واکنش حدادعادل به اظهارات ضدایرانی ترامپ +عکس

سپاه برای امنیت ایران و مبارزه با تروریسم نقش بسیار مهمی ایفاکرده و می کند

بهترین اتومبیل برای برگزاری تشریفات عروسی

دعوت از اساتید جهت تدریس در حوزه های شهرستان ها

تغییر طرح بال پروانه ها با اصلاح ژنتیکی+تصاویر

از حادثه کهریزک تا پرونده احمدی نژاد/این دادگاه بی قانون! /تهیه لیست بی معرفت های فراکسیون امید/نفوذ «مداحان جدیدالاختراع» در عرصه عزاداری ها/اصول طلب ها پیشتاز سیاست

جوانی 18 ساله تلخ ترین روز آریل شارون را رقم زد

تجمع دانش آموزان مقابل دفتر سازمان ملل+تصاویر

زمینه ها برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران – صوفیه گسترده است

احمد حاجی ده آبادی شرکت در جرم در قانون مجازات اسلامی1392

چگونه کودکان منطقی تربیت کنیم؟

با نق زدن کودکان چگونه برخورد کنیم؟

آیا ترامپ سرنوشت برجام را به دستان کنگره می سپارد؟ + عکس

نظام قیمت گذاری و استانداردسازی کالاها در کشور مشکلات عمده دارد

1.5 درصد درآمد شهرداری های کشورمان به کتاب اختصاص می یابد

واکنش جالب توییتری وزیر امور خارجه به سخنان ترامپ!

تمام عشقم نان خریدن از او بود

عکس شهریار به اتفاق فرزندانش

عکس/ مراسم رونمایی از کتاب شراره های خورشید

واکنش حدادعادل به اظهارات ضدایرانی ترامپ +عکس

حجت الاسلام والمسلمین حسینی: آسیب های اجتماعی بسیاری جوانان ما را تهدید می کند

ظریف: سخنان وقیحانه و جاهلانه ترامپ نشانگر عمق بی اطلاعی و رفتار و گفتار عوام فریبانه اوست

آشنا: فردا روز پاسخ رسمی ایران است

ماجرای پادرمیانی ناطق نوری برای شهردار شدن احمدی نژاد/ آیا مجازاتی کارسازتر از اعدام وجود ندارد؟/ نظرفیلسوف ایرانی راجع به پوشیدن شلوار لی پاره

چشم انتظارم از حسن محمودزاده

ترفندهای کم هزینه برای تغییر دکوراسیون منزل

ریاست جمهوری: بی توجهی به نقض گسترده حقوق اولیه مسلمانان روهینگیا به تشویق افراطی گری می انجامد

توفیق مداح به جمعیت زیاد نیست؛ به میزان بندگی خدا و نوکری کردن است

نظام قیمت گذاری و استانداردسازی کالاها در کشور مشکلات عمده دارد

محمدعلی مهدوی راد، مهدی حبیب اللّهی، سعید آخوندی یزدی نقد پژوهش فاج درکتاب هرمنوتیک قرآنی، طبرسی و مهارت تفسیر قرآن

علم و تقوی زمانی موثر است که شخص وجود پربرکت داشته باشد

ویدئو / پشت صحنه دوبلاژ «من شرور 3»

تجاوز در یمن باید متوقف و گفت وگوهای یمنی – یمنی آغاز شود/ تولید تسلیحات دفاعی یک ضرورت برای امنیت ملی ما است/ اخلال مجلس نمایندگان آمریکا در معامله بویینگ با ایران تکرار سیاست های شکست خورده است

هر اتفاقی برای برجام روی دهد، ایران پیروز است

تجاوز در یمن باید متوقف و گفت وگوهای یمنی – یمنی آغاز شود/ تولید تسلیحات دفاعی یک ضرورت برای امنیت ملی ما است/ اخلال مجلس نمایندگان آمریکا در معامله بویینگ با ایران تکرار سیاست های شکست خورده است

اعمال نفوذ برخی از دست اندرکاران آموزشگاه ها مانع از حذف کنکور

آیا ترامپ سرنوشت برجام را به دستان کنگره می سپارد؟

اولین تصاویر از خسارات زلزله مهیب مکزیک

دولت مسئله حجاب را از کارمندانش اغاز کند

دکتر روحانی: در بحث برجام هر اتفاقی روی دهد، ایران پیروز است

دکتر روحانی: زمینه ها برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران – صوفیه گسترده است

مسعود غفاری, مهدی امینیان درآمدی بر نسبت آرای سیاسی افلاطون با دولت مدرن

جلسه اعضای مجلس خبرگان رهبری (عکس)

زمینه ها برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران – صوفیه گسترده است/ شرکت های فنی – مهندسی و بخش های خصوصی بلغارستان می توانند در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری کنند

معضل «مداحان جدیدالاختراع»

انتشار کارنامه علمی نتایج داوطلبان کنکور

عده ای با ولایت فقیه مشکل دارند و به سپاه حمله می کنند/ پشتیبانی ایران نبود داعش در سوریه و عراق شکست نمی خورد

سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار بدهند

مرتب کردن مولکول ها در خون توسط ربات های DNA

دکتر روحانی: سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار بدهند

سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار بدهند/ دولت میانمار باید بداند اخراج و آواره کردن مردم ، راه حل این بحران ریشه دار نیست/ ایران آماده ارایه کمکهای خود به این مردم مظلوم است

مراد از زنده بودن شهدا چیست؟

حکم تلفظ اشتباه در نماز چیست؟

پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 29 شهریور 96

تنها شخصیت ایرانی حاضر در سخنرانی ترامپ که بود؟

حمایت قاطع ژاپن از برجام در تحکیم صلح و ثبات منطقه موثر است/ مخالف سلاح های هسته ای و خواهان ثبات و صلح در شبه جزیره کره هستیم

سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار بدهند

دولت میانمار باید بداند اخراج و آواره کردن مردم ، راه حل این بحران ریشه دار نیست/ ایران آماده ارایه کمکهای خود به این مردم مظلوم است

سال تحصیلی جدید در جامعه المرتضی (ع) آغاز شد

کاریکاتور/نه به همه پرسی استقلال کردستان عراق

حمایت قاطع ژاپن از برجام در تحکیم صلح و ثبات منطقه موثر است/ از توسعه روابط همه جانبه تهران و توکیو استقبال می کنیم

علایق و روحیات جنسی - روانی زن متولد بهمن ماه

راه های مواجهه با اضطراب جدایی کودکان

حمایت قاطع ژاپن از برجام در تحکیم صلح و ثبات منطقه موثر است/ از توسعه روابط همه جانبه تهران و توکیو استقبال می کنیم

رونمایی از مجموعه اشعار «یوسف های شهر» در گیلان

برگزاری سوگواره أحلی من العسل توسط هیئت رزمندگان اسلام آستانه

دستاوردهای جنگ را برای نسل جوان هنرمندانه بازگو نکرده ایم

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (84)

تست هوش تصویری: تفاوت ها را بیابید

فاجعه حجاب

امروزه نحوه اعزام مبلغ و تبلیغ در کشورهای دنیا، پیچیده تر شده است/برای هر منطقه باید محتوای مخصوص به خودش آماده کرد

حمله کنندگان به سپاه با ولایت فقیه مشکل دارند/ اگر ایران نبود داعش سوریه و عراق را خورده بود/ کاستی ها و کم کاری ها توجیه نشود

رونمایی از تجهیزات جدید نزاجا در رژه 31 شهریور

همه پرسی اقلیم را به رسمیت نخواهیم شناخت

نشست نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با آیت الله جنتی

گزارش مشروح فارس از یکصدمین عصرانه ادبی پای قدرت موشکی ایران به عصرانه ادبی باز شد/ کدخدا هراسی و ظریف کاری سوژه یک شاعر/ رونمایی از تمبر صد دفتر مشتاقی

برنامه های رییس جمهور در سومین روز سفر به نیویورک/سخنرانی قرون وسطایی ترامپ در سازمان ملل/ حاشیه های نشست خبرگان/ مصاحبه رییس جمهور با سی ان ان

هیچ کودک خارجی بدون خانواده از کشور طرد نخواهد شد

مطالبه مهم کارگران ساختمانی ایران، جلوگیری از فعالیت غیرقانونی اتباع خارجی است/ 1200 کشته و 1500 قطع نخاعی در بین کارگران ساختمانی ایران در هر سال

نشست نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با آیت الله جنتی

مستند آتنای ایران

واکنش ظریف به سخنان ترامپ

شریعتمداری: برجام چه سودی داشت که امروز صحبت از مکمل برجام است

کارگران ساختمانی در معرض بیشترین بیکاری هستند/ قشر کارگر تحمل تکانه های اقتصادی را ندارد

آوارگان مسلمان میانماری در مرز بنگلادش

دیدار روحانی با نخست وزیر ژاپن/ حمایت قاطع ژاپن از برجام

جنتی:اگر ایران نبود داعش سوریه و عراق را تسخیر می کرد

دپوی روزانه زباله بابلسر به 170 تن رسید/ نیاز 15 میلیارد تومانی برای ساخت کارخانه کمپوست

شال سیاه سردار سلیمانی + عکس

دخالت رادیو اسپوتنیک در انتخابات آمریکا

حمایت پنگوئن ها از اسراییل!

حمایت قاطع ژاپن از برجام در تحکیم صلح و ثبات منطقه موثر است

قدیمی ترین لیست جهیزیه +عکس

37 هزار عنوان کتاب در نمایشگاه سراسری کتاب ارومیه عرضه می شود

نزدیکان اسراییل و منافقین بیشترین نقش را در تدوین متن ترامپ داشتند

منابع آب ایران گرفتار قوانین فرسوده

مراسم ضیافت شام مجلس خبرگان رهبری

چه کسی بر صندلی آیت الله هاشمی نشست؟ + عکس

باید با معلمی که سخنان ضد اسلام و انقلاب زد برخورد کنیم

روحانی به ماکرون: رفتار آمریکا در قبال برجام نگران کننده است

حسام الدین آشنا: چهارشنبه روز پاسخ رسمی ایران است

گزارش تصویری؛ جلسه هفتگی مؤسسه آینده روشن با سخنان استاد حسینیان

محرم بهترین فرصت برای انجام امور فرهنگی است / بهترین خاطره یک افسر آمریکایی از حضور در عراق

واکنش توییتری وزیر امور خارجه به سخنان ترامپ(عکس)

مصطفی معین:رشد اصلاح طلبان بدلی، نگران کننده است/در 84هدفم این نبود که حتما باید رییس جمهور شوم!

سردار اشتری به دیدار فرمانده کل ارتش رفت

آیت الله جنتی: می خواهند اسراییل جدیدی در منطقه بوجود آورند/برجام مصداق تیر زهر آگین است

فیلم/ عقب نشینی در قاموس جمهوری اسلامی معنی ندارد

رییس روابط عمومی انجمن روزنامه نگاران مسلمان منصوب شد

رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت الاسلام معصومی را تسلیت گفتند

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 29 شهریور 96

دفاع مقدس یعنی زنده نگه داشتن نهضت حسینی

سیاه پوش شدن حرم امام علی (ع) در آستانه محرم+ تصاویر

محمود صادقی:/عدم انسجام در نهادهای امنیتی تاثیر شکننده ای در کشور دارد

وزیر خارجه ارمنستان در دیدار با اجماع لابی ارامنه؛بازگرداندن شهرستان های اطراف قره باغ به جمهوری آذربایجان ممکن است

واکنش آشنا به اظهارات رییس جمهور آمریکا در سازمان ملل

بهزاد نبوی:توافق برجام دستاورد خوب دولت اول روحانی بود/افراد را بت نکنید

زمان معرفی وزیر پیشنهادی علوم

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد: این توافق چه گلی به سر ملت ایران زده؟

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 29 شهریور 96

جبهه پایداری به ترکیب جمنا اضافه شد

روحانی: مذاکره با آمریکا معنا ندارد

خدمت رسانی به عزاداران حسینی در ماه محرم به خوبی انجام می شود

تابش:/تشکیل شورایی بالاتر از شورای عالی اصلاح طلبان معنا و مفهومی ندارد

مرگ مشکوک آیت‎الله طالقانی، کار روس ها بود یا انگلیس‎ها؟

همایش روز جهانی صلح

آیا ترامپ سرنوشت برجام را به دستان کنگره می سپارد؟

واکنش توییتری ظریف به سخنان ترامپ + عکس

استخدام دولتی سال 96

روحانی: وقتی ترامپ از تغییر رژیم می گوید و تعهدات مهم دولت آمریکا را زیر پا می گذارد، «دیدار» و «مذاکره» معنا ندارد

پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی

انتقاد شدید طراح سابق بی ام و در نمایشگاه فرانکفورت

چیزهایی که فرزندتان می ترسد به شما بگوید

مدیرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی منصوب شد

هدف شهرداری خدمت به زائران و مجاوران حرم بانوی کرامت است

آشنا: فردا روز پاسخ رسمی ایران است

33 سال پیش در چنین روزی تهدید کشورهای عربی توسط آمریکا

نکاتی برای داشتن موهای سالم و پرپشت

سلامت اجتماعی با انتخاب شهرداران زن

تازه ترین شماره هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

80برنامه هفته دفاع مقدس در شهرری اجرا می شود

احداث سه نیروگاه بادی در سیستان و بلوچستان با سرمایه گذاری خارجی

سیدحسن رسولی مطرح کرد؛/آغاز فصل همگرایی و تشریک مساعی دولت و شهرداری پایتخت

رحمانی فضلی به استانداران؛ باید با جریانات سیاسی تعامل داشته باشید /مسئول صیانت از افراد سیاسی هستیم

نفوذی که نظریه امنیتی جمهوری اسلامی را ارائه داد

نجفی دو زن را به عنوان شهردار انتخاب کرد

واکنش ظریف به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل

توسعه در استان قزوین باید در همه ابعاد مورد توجه قرار گیرد

اعمال نفوذ برخی از دست اندرکاران آموزشگاه ها مانع از حذف کنکور

رکورد گینس دور دنیا شکسته شد

ترامپ در سازمان ملل: برجام بدترین توافق یک طرفه ای است که امضا شده/ زمان آن رسیده که مقابل کشوری که شعار «مرگ بر آمریکا» می دهد بایستیم

انتخاب اعضا هیات رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی های استان یزد

تربیت «کادر رسانه ای» در حوزه لرستان

نشست اضطراری هیأت رییسه کمیسیون انرژی درباره انتصابات اخیر زنگنه/ می خواهند با فروپاشی شرکت ملی حفاری دلالان را به سود برسانند

تایید حکم انحلال«سازمان لابی» جمهوری آذربایجان از سوی دادگاه عالی روسیه

قوانین، آیین نامه ها و اجرا در حوزه ایمنی ساختمان دارای نقص هستند

«تراریخت» ریشه «حیات» را در این سرزمین می زند

یادداشتی ار زهرا صدراعظم نوری؛/به بانوان اعتماد کنیم

اقدام شهید ستاری که موجب تعجب جهان شد

پیام تسلیت رهبر به درگذشت حجت الاسلام والمسلمین معصومی

شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران اوّل شد

درگیری لفظی صالحی با وزیر انرژی آمریکا

مجلس خبرگان باید درباره مسئله فتنه و نفوذ به رییس جمهور تذکر دهد/ اعتماد به آمریکا مستوجب عذاب دنیوی و اخروی است

بودجه شهرداری وسیله ای برای معرفی افراد نیست/ تدوین برنامه برای محرم

زیباکلام: به اعتراف ترامپ و نتانیاهو برجام بدترین توافق برای امریکا بود

سیروس عیدی پور سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش شد

پیشرفت قابل ملاحظه بانک ملی ایران در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی

لاریجانی با تخلف وزیر نفت برخورد کند

واکنش توییتری ظریف به سخنان ترامپ/همدردی فریبکارانه برای ایرانیان کسی را گول نمی زند

ربیعی: ضربتی جمع آوری کودکان کار و خیابان مشکل دارد/سوءاستفاده کنندگان از کودکان به قوه قضاییه معر

سخن همکار:"نیروی های جوان و با تجربه از سیستم حذف می شوند"

مسجد ها، تکیه ها و هیات های مذهبی بیمه می شوند

مدیریت شهری نیازمند ابتکار و خلاقیت است

ترامپ در حال شکستن شیشه های سازمان ملل+ کاریکاتور

تاثیر بلند مدت پتروشیمی بر بازار بورس و سرمایه

روزنامه استخدامی استان کرمان | چهارشنبه 29 شهریور 96

آمریکایی ها از عقلانیت تهی شده اند/ برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان به زیان مردم است/ دشمنان مردم عراق به دنبال توطئه تجزیه هستند

واکنش وزارت نفت به انتقادهای یک نماینده/وزارت نفت "آبرسانی" می کند اما "برداشت بی رویه" ندارد

آیت الله جنتی در ضیافت شام اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری: عده ای با ولایت فقیه مشکل دارند و به سپاه حمله می کنند/ پشتیبانی ایران نبود داعش در سوریه و عراق شکست نمی خورد

لاریجانی با تخلف وزیر نفت برحورد کند

ریپورت:در ایام محرم، مسجد دولتی حیدر در باکو هر شب برنامه خواهد داشت!!

حوزه علمیه قم آبرویی برای شیعه و نظام است/ با افرادی که قوانین شهری را دور می زنند برخورد شود

دکتر روحانی: مخالف سلاح های هسته ای و تهدید هسته ای؛ و خواهان ثبات و صلح در شبه جزیره کره هستیم

حمایت قاطع ژاپن از برجام در تحکیم صلح و ثبات منطقه موثر است/ از توسعه روابط و همکاری های همه جانبه تهران و توکیو استقبال می کنیم

«ترامپ مظهر ولنگاری سیاسی در دنیا»

تصاویر/ دیدار شهردار قم با آیت الله العظمی مکارم

استخدام گرافیست حرفه ای،مسلط بهPhotoshop,InDesign,illustrator

واکنش مرسلیم به اظهارات ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

روایت اولین اسیر فراری

روایت اولین اسیر فراری