مطالب مرتبط:
آغاز برداشت پسته در خراسان جنوبی
تحویل بار حجاج خراسان جنوبی به پست، از فردا
مدیران خراسان جنوبی به سیاست های اقتصاد مقاومتی توجه ویژه داشته باشند
گردهمایی بزرگ آزادگان در خراسان جنوبی برگزار می شود
تشریح برنامه های بنیاد خراسان جنوبی برای بزرگداشت آزادگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مرداد 1396 ساعت 02:252017-08-16اجتماعي

سرزمینِ سیاه و سفید در دلِ خراسان جنوبی


طبیعی محوطه های طبیعی خود، قدم بعدی برای حفاظت از این محوطه های ارزشمند در سطح استان را برمی دارد، محوطه هایی که هر کدام به واسطه داشتن خصوصیات منحصربه فرد، - می توانند جاذبه های گردشگری مهمی در کشور تلقی شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، استان خراسان جنوبی یکی از مناطق تاریخی کشور که به واسطه داشتن فضاهای طبیعی زیادی که در خود دارد، پتانسیل تبدیل به مناطق نمونه گردشگری را دارد، مناطقی که نخست پس از معرفی باید حفاظت از ان ها در دستور کار قرار گیرد، محوطه هایی مانند سرزمین سیاه در طبس یا دَق و ریگ ِ اکبر آباد در خوسف که یکی رنگ سیاه را تلقین می کندو دیگری به رنگ سفید مانند برف یا نمک تشبیه می شود.

زهرا رضایی ملکوتی، مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت با اشاره به ثبت طبیعی سرزمین سیاه در طبس در فهرست میراث ملی به خبرنگار ایسنا توضیح می دهد: سرزمین سیاه در منطقه طبس، یک منطقه پوشیده از سنگ های آذرین بیرونی بازالت است که با توجه به سیاه بودن این سنگ ها و توسط محلی ها به سرزمین سیاه طبس معروف است، به همین دلیل در پرونده ی ثبتی نیز به همین نام ثبت شد.

به گفته ی او، سرزمین سیاه در طبس به صورت متراکم 240 کیلومتر مربع و به صورت پراکنده تقریبا 400 کیلومتر مربع مساحت را در بر می گیرد.

این کارشناس ثبت آثار طبیعی خراسان جنوبی در ادامه با تاکید بر متفاوت بودن سرزمین سیاه طبس با صحرای طبس که اردیبهشت 1359 در آن عملیات طبس رخ می دهد، اضافه می کند: این دو، فضاهای مجزایی از یکدیگر با فاصله ی زیاد هستند.

او با بیان این که هر چند شاید مشابه این سرزمین را در جاهای دیگر ایران نیز داشته باشیم، اما باتوجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی این منطقه، برخی از آن ها بسیار منحصربفرد هستند، می گوید: سرزمین سیاه، تقریبا مشابه محوطه ی با گندم بریان شهداد در خراسان جنوبی و در قرار گرفته در بخشی از بیابان لوت است که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

این منطقه می تواند از بُعد گردشگری قطعا رونق بسیار بیشتری داشته باشد.

محوطه سرزمین سیاه طبس در خراسان جنوبی رضایی ملکوتی هدف از ثبت آثار طبیعی استان را حفاظت و نگه داری این محوطه ها می داند و می گوید: با ثبت این محوطه ها در فهرست آثار ملی، وظیفه ی ما در قبال حفاظت از آن ها بسیار بیشتر می شود.

او تاکید می کند: نه فقط میراث فرهنگی که حتی دستگاه های مختلف دولتی و مردم منطقه به نوعی موظف می شوند که این محوطه ها را حفظ و نگه داری کنند تا از تخریب آن ها جلوگیری شود.

این اثر طبیعی می تواند یک درخت کهنسال باشد که شرایط حفاظت آن با محوطه های طبیعی متفاوت است یا جنگل یا یک اثر زمین شناسی باشد، اما قطعا هدف بعد از ثبت اثر یا محوطه، قطعا حفاظت و نگه داری است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت با تاکید بر برنامه ریزی هایی که برای حفاظت از محوطه های طبیعی ثبت شده در فهرست میراث ملی انجام شده است، می گوید: قطعا مکاتبات زیادی با فرماندار طبس خواهیم داشت.

قطعا با ابلاغ ثبت ملی شدن این محوطه های طبیعی به مدیران شهری، همه موظف به حفاظت از این محوطه ها خواهند شد.

او تهیه ی بروشورو کاتالوگ برای معرفی این محوطه های طبیعی را از نخستین قدم ها در این زمینه می داند و ادامه می دهد: زمانی که یک منطقه نمونه گردشگری معرفی می شود، قطعا تخریب و آسیب های انسانی نیز به دنبال آن می آید، این اتفاق با وارد شدن گردشگران به منطقه نیز ادامه دار خواهد بود و تخریب هایی را حتما در پی دارد، بنابراین باید سعی کنیم به نوعی با برنامه ریزی هدفمند، گردشگران از این محوطه های طبیعی بازدید کنند.

وی تاکید می کند: باید برنامه ریزی ها برای منطقه های طبیعی به صورت مدون انجام شوند، همچنین باید برنامه ریزی های خاصی انجام شود تا که کمترین تخریب، آسیب و خدشه به منظر طبیعی آن ها وارد شود، چون معتقدیم آثار طبیعی تجدید ناپذیرند و اگر از بین بروند نمی توان دوباره آن ها را برگرداند.

شاید اگر یک اثر تاریخی تخریب شود، بتوان بر اساس اسناد بخشی از ان را بازسازی کرد، اما با توجه به شواهد قبلی، اگر یک درخت سرو سه هزار ساله از بین رفت، دیگر نمی توان چیزی را جایگزین کرد.

بنابراین حساسیت ما روی آثار طبیعی بسیار زیاد است.

*زمین سفیدِ دَق و ریگ اکبرآباد رضایی ملکوتی در ادامه با اشاره به ثبت ملی محوطه ی دَق اکبرآباد در خراسان جنوبی در فهرست میراث طبیعی نیز می گوید: این منطقه به عنوان یک محوطه ی نمک زار در شهرستان خوسف و در روستای اکبرآباد قرار دارد که به دلیل نامگذاری مردم محلی منطقه، به دَق و ریگ آکبرآباد معروف شده، به همین دلیل پرونده ی ثبتی آن نیز به همین نام است.

این کارشناس ثبت آثار طبیعی استان خراسان جنوبی، با بیان این که اکبرآباد دو بخش ریگ با تپه های ماسه ای و دَق یک زمین شوره زار در کنار یکدیگر دارد، ادامه می دهد: این ظرفیت در مناطق نمونه گردشگری منحصر بفرد است.

در دَق یکسری زمین های شوره زار و کاملا مسطح با پوشش گیاهی و جانوریِ بی نهایت فقیر است که زمین های آن غیرقابل نفوذ برای آب نیز هستند، به همین دلیل در نگاه اول به نظر می رسد سطح منطقه را برف پوشانده و کاملا سفید است.

او ادامه می دهد: محوطه ی ریگ به دلیل برخورداری از تپه های ماسه ای، به تپه های ماسه ای ریگ معروف شده اند، بنابراین با توجه به موقعیت ارزشمند این دو پدیدهه به عنوان دَق و ریگ ِ اکبرآباد در فهرست میراث ملی طبیعی به ثبت رسید.

محوطه دَق در اکبرآباد خوسف در خراسان جنوبی، محوطه ریگ کنار دَق قرار دارد مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت در خراسان جنوبی در ادامه در باره ی برنامه ریزی های انجام شده برای این محوطه تاریخی نیز اظهار می کند: با هماهنگی دستگاه های ذیربط و به خصوص فرمانداری شهرستانداری خوسف، یکسری برنامه های حفاظتی برای این محوطه ابلاغ می شود.

وی ادامه می دهد: این منطقه ی بی نظیر اهمیت بسیار ویژه ای در میان آثار طبیعی استان دارد و اهمیت آن به لحاظ پتانسیل های گردشگری و جذب توریست دلایلی مهم و روشنی برای معرفی و حفاظت از این اثر طبیعی - ملی است.

او همچنین با تاکید بر این که در قدم نخست باید برای حفاظتِ آثار طبیعی یک محدوده ی عرصه و حریم تعیین شود، بیان می کند: عرصه و حریم این محوطه ها نیز در پرونده ی ثبتی اعلام شده است که باید دفتر ثبت آثار تاریخی آن ها را مصوب کند.

بر این اساس در محدوده عرصه این آثار هر گونه ساخت وساز یا فعالیتی که به محوطه خدشه وارد کند، از منظر طبیعی ممنوع است.

این ضوابط عرصه و حریم دستگاه ا را با توجه به تجدیدناپذیر بودن آن ها، موظف به حفظ و حفاظت می کند.

رضایی ملکوتی تاکید می کند: محوطه های طبیعی در خراسان جنوبی، مانند برخی نقاط دیگر در کشور زیادند، اما از این جهت اهمیت دارند که موقعیت آب و هوای خاص و درختان خیلی خشک با قدمت های بالا در بخش های مختلف دیده می شوند.

در منطقه ای مانند نهبندان که میزان بارندگی زیاد است، جنگل وجود دارد، آن منحصربفرد است.

اگر آن ها در جایی مانند مازندران باشند به دلیل وفور بارندگی ها شاید اهمیت چندانی نداشته باشد، اما اما این موارد در چنین منطقه ای در نوع خود می تواند بی نظیر باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دَق اکبرآباد (به دَق گیو) در جنوب روستای گیو در بخش ماژان قرار دارد.

طول این دَق 25 کیلومتر و عرض آن در حدود 6 کیلومتر است و وسعت منطقه 150 کیلومتر مربع است.

دق به سرزمین های نسبتاً همواری گفته می شود که قابلیت نفوذپذیری کمی دارند و جریان آبهای سطحی در آنها باعث رسوبگذاری رسوبات بسیار دانه ریزدانه می شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خراسان جنوبی - سیاه - طبیعی - خراسان - منطقه - گردشگری - میراث جهانی - میراث - بیابان لوت - جاذبه های گردشگری - مناطق - استان - متفاوت - بیابان - میراث فرهنگی - سیاه و سفید - رضایی - ایسنا - جهانی - هایی - صورت - سفید - کشور - کارشناس - خبرنگار - فرهنگی - تاریخی - کهنسال - وظیفه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
فراگیری علم و دانش برای ساختن شهری پویا و پاینده فصل جدید تحصیلی آغازی برای تعلیم و تربیت

طرح نظام جامع ارائه خدمات اجتماعی در سطح کشور اجرا می شود

لزوم تقویت مراکز فرهنگی و هنری سیار در روستاهای استان کرمان

حال و هوای رزمندگان در ماه محرم

بارش پراکنده باران در نوار شمالی کشور

لزوم تقویت مراکز فرهنگی و هنری سیار در روستاهای استان کرمان

رصد مهمترین اخبار شبکه های اجتماعی اصفهان(30 شهریور)

شهرلاهیجان از نظر آموزش و پرورش از شهرهای ممتاز کشور محسوب می شود

نتایج نهایی آزمون دانشگاه علمی کاربردی امروز اعلام می شود

فراگیری علم و دانش برای ساختن شهری پویا و پاینده/ فصل جدید تحصیلی آغازی برای تعلیم و تربیت

شهرلاهیجان از نظر آموزش و پرورش از شهرهای ممتاز کشور محسوب می شود

کارگاه تخصصی ویژه آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای

ارتقای دانش اجتماعی مردم منجر به کاهش آسیب ها می شود

محدودیت های ترافیکی درمحورهای مواصلاتی چهارمحال وبختیاری به خوزستان،اصفهان وکهگیلویه و بویر احمد

میانگین رشد علمی و آموزشی در قروه 61 درصد است

مدارس استان به 149 نمازخانه نیازمند است

پروژه مقاوم سازی ساختمان و گنبد تکیه پهنه کلا ساری آغاز شد

حرکت کند خودروها در محدود آدران تا سد کرج/ سایر مقاطع چالوس باز است+تصاویر

هوای استان اصفهان پایدار می ماند

حرکت کاروان سوگواری آفتاب با فرارسیدن ماه محرم در رشت

داستان فرار خواننده مشهور از مدرسه

استخدام خانم مجرد برای منشی گری / تبریز

تعداد دانش آموزان 30 روستای شهرستان بانه "کمتر از 7 نفر" است

مدیرکل محیط زیست استان تهران در آستانه آغاز به کار مدارس عنوان کرد شهروندان هم پیمایی در مسیرهای شهری را در برنامه خود قرار دهند/ درخواست از پلیس برای تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

نتایج نهایی آزمون دانشگاه علمی کاربردی امروز اعلام می شود

آماده باش اورژانس برای بازگشایی مدارس/ استقرار آمبولانس درمعابر تهران

ارتقای دانش اجتماعی مردم منجر به کاهش آسیب ها می شود

صدای پای کاروان نور می آید// آمادگی مردم لرستان برای عزاداری حسینی

اجرای 81 دوره توانمندسازی الکترونیکی برای معلمان البرزی

رطوبت 88 درصدی هوا در خوزستان آبادان گرمترین شهر استان

یک طرفه شدن جاده های شمالی به سمت تهران از فردا

هشدار درباره خطرات موتور برق در دسته های عزاداری

احتمال یخبندان استان فارس

مدیران آینده، امروز کجا درس می خوانند؟

امروز و فردا اوج بازگشت مسافران

ساخت تابلوی منبت 12 متری زیارت عاشورا _گزارش

اجرای 81 دوره توانمندسازی الکترونیکی برای معلمان البرزی

دونوبته بودن 6 درصد مدارس اردبیل

علی جنتی: هویت فرهنگی مشهد باید حفظ شود

700 هزار دانش آموز سال تحصیلی جدید را جشن می گیرند

ساعت طرح های ترافیکی در نیمه دوم سال تغییر نمی کند

رطوبت 88 درصدی هوا در خوزستان/ آبادان گرمترین شهر استان

داستان فرار خواننده مشهور از مدرسه

* استخدام شرکت طراحان وب تبریز / تبریز

عکس/ شور استقبال عزای حسینی

ساخت تابلوی منبت 12 متری زیارت عاشورا

داستان فرار خواننده مشهور از مدرسه

قطار گردشگری هزار و یک شب از مرز سرخس وارد مشهد می شود

مدارسی برای «ژن های خوبِ» امروز و نخبگان فردا

انتقاد از عدم تخصیص اعتبارات دولتی برای تجهیز مراکز آموزشی بانه

پارکی که تابستان ها تبدیل به دریاچه می شود

خطرات استفاده از موتور برق در دسته های عزاداری/ عزاداران بخشی از معابر را برای تردد خودر وها باز نگاه دارند

164 پایگاه اورژانس هفته اول مهر در 150 نقطه شلوغ پایتخت مستقر می شود

2 خبر از برنامه های شهرداری سنندج در آستانه بازگشایی مدارس

اولیاء از سرویس های مجاز برای حمل ونقل دانش آموزان استفاده کنند

آغاز دور دوم کلاسهای آموزشی مراکز فنی و حرفه ای در هرمزگان

پیشگیری اولویت سازمان بهزیستی کشور

میزگرد ایرنا / آمادگی کردستان برای شروع مهری با نشاط

نتایج نهایی آزمون دانشگاه علمی کاربردی امروز اعلام می شود

غار یخ پوشیده (+عکس)

محدودیت ترافیکی در جاده های اصلی گلستان + فیلم

احتمال یخبندان در استان فارس/ باران در شمال، گردو غبار در جنوب

وزیر آموزش و پرورش: 138 میلیون جلد کتاب درسی در سراسر کشور توزیع شده است

وزش طوفان و گرد و خاک از اواسط هفته آینده در سیستان شدت می گیرد

ممنوعیت اجرای پروژه های عمرانی شهری تا20 مهر/ والدین از سرویس های مدارس مجاز استفاده کنند

اتوبوس ها برای مهر به خط شدند؛ 1000 واگن مترو هم می رسد

تصاویر:جشن های «گودبای پمپرز» و «تعیین جنسیت» که به تازگی مد شده اند!

لوازم التحریر خارجی چه آسیبی به دانش آموزان می رساند؟

پیشگیری اولویت اول سازمان بهزیستی کشور

شهادت سرگرد نیروی انتظامی در خرم‎آباد

کاهش دما در استان زنجان

سفر یک روزه معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش به زنجان

سیاه پوش کردن کوچه و محله های تهران /عکس

محدویت های ترافیکی رژه نیروهای مسلح اعلام شد

جریانات بارشی در هفته آینده کشور را در بر می گیرد

نتایج نهایی آزمون دانشگاه علمی کاربردی امروز اعلام می شود

طنز؛ اول مهر یعنی چی؟

پایان تعطیلات تابستانی و معضل اعتیاد بچه ها به بازی های رایانه ای

بررسی نظام آموزشی در دو کشور مالزی و انگلیس

120 مدرسه برای سال تحصیلی جدید در نمین آماده سازی شد

ساعت طرح های ترافیکی در نیمه دوم سال تغییر نمی کند

پیش بینی کاهش یک تا 2 درجه ای دمای خوزستان در هفته آینده

پیش بینی باد و باران در مناطق غرب

توسعه تاب آوری عامل ارتقا سلامت اجتماعی

کیفیت هوای تهران با شاخص 84 سالم است

تومولوها؛ تاول های گدازه ای زمین (+عکس)

آمادگی پلیس راهو استان مرکزی برای بازگشایی مدارس ساماندهی سرویس های دانش آموزی

ابلاغ دستورالعمل مدیریت بحران برای ایمنی حسینیه ها به استانداران

اهمیت خوراکی های داخل کوله پشتی دانش آموز

آمادگی صددرصدی پلیس راه در جاده های کشور/ یک طرفه شدن جاده های شمالی به سمت تهران از فردا بعدازظهر

سلامت خودرو و سلامت روحی و روانی راننده، از شروط لازم برای انتخاب سرویس مدارس هستند

شهادت سرگرد نیروی انتظامی در خرم‎آباد

اعزام 180روحانی به سراسر استان کرمان

کیفیت هوای تهران با شاخص 84 سالم است

آمادگی پلیس راهو استان مرکزی برای بازگشایی مدارس/ساماندهی سرویس های دانش آموزی

آیت الله سبحانی: هسته فکری دانش آموزان به سوی عمل گرایی تربیت شود

ارسال اقلام ورزشی و بهداشتی به تمام مدارس استان خراسان شمالی

تمهیدات اورژانس تهران برای آغاز سال تحصیلی و ماه محرم

طرح ویژه ترافیکی همزمان با بازگشایی مدارس در کرمانشاه اجرا می شود

در خواست محیط زیست استان تهران از پلیس برای تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

اعمال محدودیت های ترافیکی در روزهای جمعه و شنبه

6 درصد مدارس اردبیل دو نوبته است رشد 65 درصدی اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش اردبیل

حرکت کند خودروها در محدود آدران تا سد کرج/ سایر مقاطع چالوس باز است+تصاویر

آمادگی پلیس در آستانه ماه محرم و بازگشایی مدارس

تاثیر منفی تصاویر خشن انیمیشن های لوازم التحریر بر رفتار اجتماعی کودکان

برخورد با خودروهای آلاینده تشدید شود

درخواست محیط زیست تهران از پلیس برای برخورد با خودروهای آلاینده

اس ام اس هفته دفاع مقدس

تاثیر منفی تصاویر خشن انیمیشن های لوازم التحریر بر رفتار اجتماعی کودکان

تجلیل از بازنشستگان و خانواده های موفق در بندرگز

چالوس و هراز یکطرفه می شوند

رانندگان فاقد کارت سرویس مدارس صلاحیت جابجایی دانش آموزان را ندارند

اعمال محدودیت ترافیکی در 2محور اصلی خوزستان

کنترل میزان آلودگی هوای پایتخت همکاری شهروندان را می طلبد

اجرای طرح "یک قدم مانده تا صبح" ویژه سواد آموزی اولیای دانش آموزان خراسان رضوی

اهتزار پرچم های عزا در شهر مرزی آستارا

ترافیک پرحجم و روان در محورهای مواصلاتی مازندران اعمال محدودیت های ترافیکی تا اول مهر

ممنوعیت تردد خودروهای سنگین، در محور بیرجند- قاین و بالعکس

بازدیداختصاصی از 95 درصد مدارس تحت پوشش مرکز بهداشت غرب اهواز در نیمه دوم شهریور 96

ماجرای پایه گذاری آموزش نوین در ایران

محدودیت های ترافیکی مراسم 31 شهریور در بیرجند اعلام شد

دومین محموله کمک های بشر دوستانه ایران برای مسلمانان میانمار ارسال شد

محدودیت های ترافیکی 30 و 31 شهریور در جاده های گلستان اجرا می شود

توزیع 150 هزار بسته لوازم التحریر میان دانش آموزان نیازمند سیستان و بلوچستان

سخنگوی سازمان آتش نشانی بر لزوم رعایت ایمنی در مدارس تاکید کرد

بهره برداری 9 کیلومتر از باند دوم جاده بیرجند- قاین

استخدام یک نفر آقا / ارومیه

استخدام قناد،کافی من،سالن دار در رستوران فرنگی وفست فود/مشهد

محدودیت ترافیکی جاده ها در روزهای آخر شهریور

داستان فرار خواننده مشهور از مدرسه

ابلاغ دستورالعمل مدیریت بحران درباره ایمنی حسینیه ها به استانداران

جریان زندگی در مهر /280 هزار دانش آموز کردستانی راهی کلاس درس می شوند

هنر می تواند ابزاری برای آگاهی بخشی در راه حفاظت از محیط زیست باشد

رییس پلیس راه در گفت وگو با فارس خبر داد آمادگی صددرصدی پلیس راه در جاده های کشور/ یک طرفه شدن جاده های شمالی به سمت تهران در فردا بعدازظهر

اوقاف متولی ساخت جاده برای اماکن متبرکه نیست

از ساعاتی دیگر موج بازگشت مسافران تابستانی در جاده های کشور آغاز می شود

آخرین وضعیت جوی روزهای آینده

حیوانات عجیب خانگی چینی ها+تصاویر دیدنی

اوقاف متولی ساخت جاده برای اماکن متبرکه نیست

دیدار معاون شهردار تهران با مسئولان شهرهای مرزی برای مراسم اربعین

هنر می تواند ابزاری برای آگاهی بخشی در راه حفاظت از محیط زیست باشد

در آخر هفته کدام استان ها بارانی است؟ /نقشه

تمهیدات ویژه امدادی اورژانس البرز در روزهای پایانی سفرهای تابستانی

جزییات تمهیدات اورژانس تهران برای آغاز سال تحصیلی و دهه اول ماه محرم

برپایی نمایشگاه های نوشت افزار ایرانی اسلامی در تبریز

رطوبت 88 درصدی هوا در خوزستان

استخدام کارمند(کارشناس ارشد در رشته های مرتبط با بازاریابی)/ همدان

استخدام سالن کار حرفه ای / تبریز

استخدام کلینیک تخصصی پوست و مو ایرانیان / تبریز

تصاویر/ زخم های سفید کهنه

ساعت طرح های ترافیکی در نیمه دوم سال تغییر نمی کند

میزگرد ایرنا / آمادگی کردستان برای شروع مهری با نشاط

باز از این چه شورش است که در خلق عالم است...+تصاویر

مهندس کامپیوتری که غاز می چراند!

هزار دانش آموز البرزی در تابستان 96 آموزش مهارت حرفه ای رایگان دیدند

محدودیت های ترافیکی 31 شهریورماه

مهر با باران می آید/وضعیت جوی نسبتاً آرام در واپسین روزهای شهریور

انس دانش آموزان با مفاهیم قرآنی، از سیاست های تدوین کتب دینی است

استخدام کار در تاکسی تلفنی / تبریز

نیازمندی های استخدامی قم 30 شهریور 96

افزایش آلاینده ها 2 روز آینده در البرز

کارگاه تربیت مربی آگاهسازی و پیشگیری از معلولیت ها در استان

آمادگی بانک ملی برای خدمت به معلمان و اساتید

در خواست محیط زیست استان تهران از پلیس برای تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

تمهیدات اورژانس برای آغاز سال تحصیلی و ماه محرم

نیازمندی های استخدامی خراسان جنوبی 30 شهریور 96

طرح های ترافیکی در 6 ماهه دوم سال تغییری نکرده و همانند نیمه اول سال است

نیازمندی های استخدامی خراسان شمالی 30 شهریور 96

اعمال محدودیت های ترافیکی در استان مرکزی

بخش خبری 2045، 29 شهریور 1396

ترافیک در آزادراه تهران-کرج

محدودیت ترافیکی محورهای هراز و چالوس در روز جمعه

هزار دانش آموز البرزی در تابستان 96 آموزش مهارت حرفه ای رایگان دیدند

حال و هوای محرم دراستان البرز

ترافیک پرحجم در آزادراه تهران-کرج/ اعمال محدودیت ترافیکی از جمعه

65 درصد استان چهارمحال وبختیاری با خشکسالی مواجه است

نیازمندی های استخدامی البرز 30 شهریور 96

استخدام نیرو کافه رستوران / تبریز

کلاس های درس از نظر روانشناسی آموزشی سطح پایینی دارند

امروز و فردا اوج بازگشت مسافران/ هراز و چالوس یکطرفه می شوند

حرکت کاروان آفتاب به مناسبت ماه محرم در رشت

جزییات برگزاری آزمون آنلاین آموزشیاران نهضت سوادآموزی اعلام شد

تمهیدات ویژه برای مدارس کنار جاده های البرز اندیشیده شده است

اعمال محدودیت ترافیکی جاده ها در روزهای پایانی شهریور

ویزیت رایگان بیماران به مناسبت هفته دفاع مقدس در ابرکوه

جوی آرام در محورهای مواصلاتی کشور/ اعمال محدودیت های ترافیکی در روزهای جمعه و شنبه

استخدام طراح سایت در یک شرکت معتبر در تهران

مهر با باران می آید

تمهیدات ویژه برای مدارس کنار جاده های البرز اندیشیده شده است

خیمه سوزی ایام محرم در کرمانشاه ممنوع شد

600معلم جدید در مدارس لرستان مشغول به خدمت می شوند

متفاوت ترین باغ وحش دنیا +عکس

درخواست از پلیس برای تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

شهرستان ایذه 300 معلم کم دارد

همایش شیرخوارگان حسینی فردا، در 80 نقطه خراسان جنوبی

برگزاری کارگاه آموزشی داستان نویسی در یاسوج

محدودیت های ترافیکی آخر هفته/ چالوس یک طرفه می شود

برپایی آیین سنتی طشت گذاری در تالش

جزییات نحوه فرزندخواندگی از طریق سامانه الکترونیکی

600معلم جدید در مدارس لرستان مشغول به خدمت می شوند

سرزمینِ سیاه و سفید در دلِ خراسان جنوبی

سرزمینِ سیاه و سفید در دلِ خراسان جنوبی