مطالب مرتبط:
بازتاب سخنان رییس جمهور روحانی در مورد بدعهدی آمریکا در رسانه های بین المللی
فرصت طلایی کره شمالی به آمریکا؛حمله به گوام به تأخیر افتاد
احتمال نشست ایران و 1+5 برای جلوگیری از کارشکنی های آمریکا در برجام
فعال شدن گسل های اجتماعی در آمریکا
روسیه خواستار نشست مشترک برای جلوگیری از کارشکنی های آمریکا در اجرای برجام شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مرداد 1396 ساعت 23:012017-08-15بين الملل

عبدالحمید بیاتی آمریکا و دُمل چرکین نژادپرستی


قتل سیاه پوستان از سوی نیروهای پلیس و عدم محکومیت قاتلین در مراجع قضایی آمریکا، حمله به مساجد و دیگر امکان مذهبی متعلق به اقلیت های دینی در ایالت متحده نمونه هایی بارز از نژادپرستی در این کشور هستند.

- آمریکا سابقه ای طولانی با نژادپرستی دارد و تار و پود تاریخ این کشور با این پدیده تنیده شده و به همین دلیل همواره شاهد برخوردهای خشن و سرکوبگرانه از سوی سفیدپوستانی بوده که خود را مالک بی چون و چرای آمریکا می دانند.

قتل سیاه پوستان از سوی نیروهای پلیس و عدم محکومیت قاتلین در مراجع قضایی آمریکا، حمله به مساجد و دیگر امکان مذهبی متعلق به اقلیت های دینی در ایالت متحده نمونه هایی بارز از نژادپرستی در این کشور هستند.

در چنین سرزمینی و با چنین سابقه‎ای روی کارآمدن فردی که هرلحظه به آتش نژادپرستی می‎ دمد موجب شده که شاهد افزایش 20 درصدی جنایات ناشی از تنفر در آمریکا باشیم.

در همین راستا چند شب پیش شهر شارلوتسویل در ایالت ویرجنیا صحنه برخورد سفیدپوستان خودبرتربین با معترضان به نژادپرستی در آمریکا بود و فقط در یک صحنه یک سفیدپوست خودبرتربین با اتوموبیل اقدام به زیرگرفتن معترضین کرد که در نتیجه آن یک نفر کشته و دست کم 20 نفر دیگر زخمی شدند.

به واسطه جوی که در زمان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال گذشته میلادی به وجود آمده بود و مردم این کشور به صورت مرتب شاهد جنگ لفظی میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بودند و اقلیت های دینی نیز مورد انتقادات گسترده قرار می گرفتند، جرایم ناشی از تنفر در دست کم در9 منطقه ایالات متحده به میزان 20 درصد افزایش یافت.

بر همین اساس، بعد از انتخابات هشتم نوامبر جنایات ناشی از تنفر به تدریج افزایش پیدا کرد که در سال جاری میلادی نیز شاهد وقوع آنها هستیم.

مواردی همچون تهدید به بمب گذاری و هتک حرمت به اماکن مذهبی ادیان مختلف از جمله این جرایم است.

ترامپ مسئول اقدامات نژادپرستانه در میان شهرهای آمریکا هر چند نیویورک با ثبت 380 مورد جرم ناشی از تنفر بالاترین رتبه را در میان شهرهای دیگر کسب کرده است، اما این میزان در مقایسه با جرایم ناشی از نفرت در سال 2015 در این شهر 24 درصد رشد را نشان می دهد.

اما با این وجود در واشنگتن نیز 108 مورد جرم به ثبت رسیده که در مقایسه با آمارهای سال گذشته 62 درصد رشد نشان می دهد.

بر همین اساس در نیویورک، واشنگتن، شیکاگو، فیلادلفیا، مریلند، کلمبیا، اوهایو، سیاتل، لانگ بیچ، کالیفرنیا، سین سیناتی و مونتگومری یک هزار و 37 مورد جرم ناشی از تنفر رخ داده که در مقایسه با سال قبل 23.

3 درصد افزایش داشته است.

در همین رابطه بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اظهارات وی علیه مسلمانان چند مورد حمله و به آتش کشیده شدن مساجد در ایالات مختلف آمریکا گزارش شد.

نژادپرستان آمریکا گویا با روی کار آمدن ترامپ به یک پیروزی بزرگ دست یافته اند و اکنون بدون هیچ واهمه ای اقدامات خود را انجام می دهند و اظهارات و عملکرد شخص ترامپ نیز موجب شده تا نژادپرستی در آمریکا بغرنج تر از قبل شود به گونه ای که بعد از حوادث "شارلوتسویل "دادستانی ویرجینیا در بیانیه ای اعلام کرد: ترامپ مسئول اقدامات نژادپرستانه در آمریکاست زیرا رییس جمهوری آمریکا مستقیما و به صراحت اقدامات نژادپرستان را محکوم نکرد.

انتقاد سینگر از سیاست های نژادپرستانه علاوه بر آن مایکل سینگر شهردار شارلوتسویل ایالت ویرجینیا نیز اگرچه در پیامی توییتری از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بابت محکوم کردن خشونت های نژادپرستانه قدردانی کرد اما نتوانست از بازگو کردن این حقیقت خودداری کند که در واقع رفتارهای آقای رییس جمهور از جمله علل دامن زدن به این معضل انسانی است.

سینگر از درگیری که ملی گرایان سفید پوست عامل آن بودند و دامن شهر وی را گرفت، ابراز ناامیدی کرد و مسئولیت دامن زدن به پیش داوری نژادی را به دوش ترامپ انداخت که در کارزار انتخاباتی خود بارها و بارها اظهاراتی تند علیه مسلمانان و لاتین تبارها ایراد کرده بود.

وی در این باره گفت: قصد ندارم از موقعیت فعلی سوء استفاده کنم.

اما من کاخ سفید و اطرافیان رییس جمهور را مسئول بخش بزرگی از آنچه که امروز در آمریکا اتفاق می افتد، می دانم.

سابقه ای طولانی تر از جمهوریت استفان لندمن از تحلیلگران مسائل آمریکا و دانش آموخته دانشگاه هاروارد در مورد نژاد پرستی در آمریکا می گوید: نژادپرستی در آمریکا سابقه ای طولانی تر از جمهوریت آن دارد.

در نیم کره غربی زمین برده داری سابقه ای طولانی داشته و برای قرن ها تدوام داشته است حتی بعد از آنکه جریان برده داری در آمریکا توسط جیم کرو پایان یافت، برده داری و نژادپرستی در ایالات متحده ادامه داشت و حتی در مزارع جنوبی شاهد برده داری کلاسیک هستیم.

در اغلب فرشگاه ها و رستوران ها این جریان وجود دارد و علاوه بر آن شاهد هستیم که اغلب دختران جوانی که به تن فروشی در آمریکا مشغول هستند به زور دیگران (برده داری جنسی) وارد این کار شده اند.

افسران پلیس در آمریکا با مصونیت آدم می کشند و تقریبا هیچگاه موردی نداشته ایم که پلیسی در آمریکا در این رابطه محکوم شده باشد و این امر اصلا مهم نیست که اقدام و جنایات پلیس تا چه حد شنیع است.

با توجه به قدمت زیاد فرهنگ خشونت در آمریکا شاهد بروز این وضعیت در ایالات متحده هستیم.

رنگین پوستان در آمریکا به طور وحشتناکی مورد سوءاستفاده قرار می گیرند و نه تنها در سطح فدرال ، بلکه در سطح ایالت و یا موارد محلی نیز اقدامی برای پایان این وضعیت انجام نمی شود.

آمریکا بیشترین جمعیت زندانی جهان را دارد که دو سوم آنها را سیاه پوستان و لاتین تباران تشکیل می دهند و بیش از 50 درصد آنها نیز بواسطه جرایم غیر خشن زندانی شده اند که در برخی از موارد امکان زندانی نشدن آنها وجود داشت.

لندمن معتقد است: در آمریکا دموکراسی وجود ندارد چون این کشور بر اساس دموکراسی بنا نشده است.

بنیانگذاران اصلی آمریکا معتقد به این امر بودند که کشور باید بوسیله مردمی که صاحب آن هستند یعنی گروه های خاص ثروتمند اداره شود.

در این بین زندگی اغلب مردم را نیز می توان برای کسب ثروت بیشتر به هم زد.

تاریخ نژادپرستی در آمریکا پروفسور استوارت سیم استاد دانشگاه نورث آمبریا انگلستان نیز درباره نژادپرستی در آمریکا می گوید: نژاد پرستی در آمریکا به زمان برده داری در این کشور در قرن های 18 و 19 بر می گردد و اگر چه امروز نژادپرستی در ظاهر در آمریکا ممنوع است اما در حقیقت به عنوان یک اصل مهم در زندگی آمریکایی ها مطرح است و به همین دلیل است که شاهد بروز مشکلاتی در فرگوسن میسوری و نیویورک هستیم.

در ایالت های جنوبی جایی که برده داری تا زمان وقوع جنگ های داخلی رونق داشت هنوز این موضوع که سیاه پوستان دارای حقوق برابر با دیگران هستند به طور کامل به رسمیت شناخته نشده و نژاد پرستی هنوز جریان دارد البته این جریان به صورت غیر رسمی در آمریکا وجود دارد.

ساه پوستان( بویژه سیاهان افریقایی- آمریکایی) در ساختار سلسه مراتبی و یا هرم جامعه آمریکا در پایین ترین رده جای می گیرند، غلبه بر چنین تاریخ و فرهنگی مشکل است.

بصورت کلی امریکایی-افریقایی تبارها در مقایسه با سایر هموطنان خود از سطح آموزشی و تحصیلی پایین تری برخوردار هستند و فرصت های شغلی پایین تری نیز به آنها اختصاص داده می شود.

وجود چنین شرایطی باعث شده تا از لحاظ فرهنگی امیدواری کمی در میان سیاه پوستان وجود داشته باشد و آنها در برابر هر تغییری از خود مقاومت نشان دهند.

نژادپرستان قویتر از روسای جمهور در میان روسای جمهور آمریکا باراک اوباما رییس جمهور سابق ایالت متحده به دلیل آنکه خود یک سیاه پوست بود و رفتار تبعیض آمیز سفیدپوستان آمریکایی را از نزدیک لمس کرده بود تلاش هایی را برای کاهش این پدیده انجام داد اما نتوانست بر نژادپرستان پیروز شود .

بطوریکه در یک اظهار نظر تاریخی گفت: نژادپرستی هنوز در حکم یک آفَت به حیات خود ادامه می دهد و آمریکا باید با آن مبارزه کند.

وی همچنین در مصاحبه ای با انتقاد از وجود تبعیض نژادی در این کشور عنوان داشت که نژاد پرستی در دی.

ان.

ای (ژن) آمریکایی هاست.

باراک اوباما در تبلیغات انتخاباتی خود در دور اول ریاست جمهوری اش مدعی شده بود که در صورت انتخاب او و نشستن بر کرسی ریاست جمهوری، رفتارهای خشن و نژادپرستانه پلیس آمریکا علیه اقلیت ها و رنگین پوستان خاتمه می یابد اما با وجود سیاه پوست بودن وی، نه تنها رفتارهای خشن و نژادپرستانه پلیس آمریکا علیه سیاه پوستان کمتر نشد، بلکه آمارها نشان می دهد که برخوردهای خشن و تبعیض آمیز نیروهای پلیس فدرال آمریکا علیه سیاه پوستان، مسلمانان، لاتین تبارها و شرقی تبارها در برخی از ایالت های آمریکا در پایان دوران ریاست جمهوری وی 8 الی 20 درصد افزایش یافته است.

کاخ سفید مرکز ترویج نژادپرستی همانطور که اشاره شد عملکرد ترامپ و اظهارات نژاد پرستانه وی موجب افزایش نژادپرستی در آمریکا شده است.

بسیاری ترامپ را عامل وقوع چنین حوادثی می دانند و می گویند او و مشاورانش، به طور مستقیم و غیرمستقیم از تحرکات نژادپرستانه حمایت کرده و در اظهارات خود به صراحت عبارت های نژادپرستانه به کار برده که نتیجه اش، حوادثی از قبیل حادثه پیش آمده در شارلوتسویل ویرجینیاست.

عصبانیت ها از ترامپ بر سر این حادثه زمانی افزایش می یابد که اکثریت کسانی که در این تجمع شرکت کرده بودند، طرفداران او بودند.

یکی از ایرادهایی که منتقدان می گیرند، این است که می گویند او با وجود اینکه از چنین تجمعی خبر داشته اما از طرفدارانش نخواسته است که در آن شرکت نکنند یا حداقل دست به کارهای خشونت آمیز نزنند.

ترامپ در پیام های خود نیز حاضر نشد راست گرایان افراطی را عامل این حادثه بداند و آنها را محکوم کند.

وی تنها گفته است که بسیاری از طرف ها را به خاطر این درگیری های خشونت آمیز سرزنش می کند.

آتش زیر خاکستر جمعیت آمریکا بنا بر آخرین داده ها در سال 2015 تقریباً 319 میلیون نفر است که از این میان حدود 25 درصد را اقلیت ها تشکیل می دهند و البته در این میان نباید نقش بومیان اصیل آمریکا را نیز نادیده گرفت.

آمریکا کشوری است که مهاجرین زیادی در آن زندگی می کنند و بسیاری از مشاغل مهم این کشور نیز در اختیار مهاجرین است از همین رو تشدید اقدامات نژادپرستی و حمایت های پیدا و پنهان رییس جمهور آمریکا از این روند می تواند ایالت متحده را وارد بحران کند و این در حالی است که آمریکا در هشت ماه گذشته یعنی از زمان روی کار آمدن ترامپ صحنه اعتراضات گسترده ای در خصوص فرمان مهاجرتی ترامپ و ممنوع شدن سفر شهروندان کشورهای عمدتا مسلمان به ایالات متحده بوده است.

سیاه پوستان آمریکایی در سال های اخیر نشان داده اند که قابلیت برگزاری اعتراضات گسترده و مداوم را دارند و در این میان اقداماتی از قبیل آنچه در شارلوتسویل رخ داد می تواند سایر اقلیت های حاضر در آمریکا را نیز با سیاه پوستان همراه کرده و ایالات متحده را به دیگ جوشانی از برخوردهای میان نژادپرستان و مخالفان آن تبدیل کند.

نویسنده: عبدالحمید بیاتی: کارشناس مسائل اروپا و آمریکا انتهای متن/ http://fna.

ir/8MPGPM نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: آمریکا - انتخابات ریاست جمهوری - اقلیت های دینی - نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - انتخابات - افزایش - ریاست جمهوری - درصد - نامزدهای انتخابات - کشور - اقلیت - جرایم - واشنگتن - نیویورک - شهرهای آمریکا - جمهوری - ایالات متحده - نژادپرستانه - مراجع - مساجد - میزان - قضایی - بمب گذاری - بالاترین - حمله - نشان - سیاه - هایی - پلیس

آخرین اخبار سرویس:
نشریه آمریکایی: ترامپ به طور خطرناکی درباره برجام سردرگم شده است

پوشش و میکاپ مژگان بیات در اکران پری ناز (عکس)

جاده ارتباطی مرکز اقلیم کردستان به موصل مسدود شد

ترامپ با لحنی کم سابقه کره شمالی را تهدید به نابودی کرد

رییس جمهور لبنان: دخالت ایران در امور داخلی لبنان صحت ندارد

یلدریم: هیچ تغییری را در وضعیت مرزهای جنوبی ترکیه نخواهیم پذیرفت

جاده موصل - اربیل تا پایان همه پرسی بسته شد

تکذیب ادعای احضار سرکنسول ایران در اربیل

مانور سپاه در مرز اقلیم کردستان عراق

حمله هکرهای ایرانی به صنایع آمریکا

لاوروف: واشنگتن به کره شمالی حمله نمی کند چون می داند بمب هسته ای دارد

پیوستن 900 شهروند جمهوری آذربایجان به داعش

آمریکا خواستار محرومیت روسیه از بازیهای المپیک زمستانی 2018 شد

غارنشینی مردم یمن

حمله انتحاری به نیروهای خارجی در کابل

نشریه آمریکایی: ترامپ به طور خطرناکی درباره برجام سردرگم شده است

تکذیب ادعای احضار سرکنسول ایران در اربیل

تمدید مأموریت ارتش ترکیه در سوریه و عراق

بررسی موشک خرمشهر در نشست کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی

تشدید تنش در روابط هند و پاکستان

خبرگزاری فرانسه: برگزیت دامن رستوران های انگلیسی را گرفت/مهاجرت کارگران با کاهش ارزش پوند

مسدود شدن جاده موصل - اربیل تا پایان همه پرسی

آیهالله نوری همدانی:جریمه دیرکرد بانک ها رباست

پیوستن حدود 900 شهروند جمهوری آذربایجان به گروه تروریستی داعش

واکنش روسیه به مصادره اموالش در آمریکا

آمریکا به دنبال دفن پروژه خط لوله گاز روسیه-اروپا است

کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی برای بررسی برنامه موشکی ایران تشکیل جلسه می دهد

کشته شدن سه صلحبان سازمان ملل در شمال مالی

موافقت مسؤولان کشوری با راه اندازی قطار قم ـ کربلا

عقب نشینی از توافق هسته ای یکی از گزینه های ایران است

نخست وزیر ترکیه : برگزارکنندگان همه پرسی کردستان عراق را مجازات خواهیم کرد

ییلدیریم:هر کسی را که بر برگزاری همه پرسی اصرار کند، مجازات خواهیم کرد

سه حزب اصلی کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی تأکید کردند

عراق در تمام خاک خود یکپارچه خواهد ماند/ مجامع بین المللی بر یکی بودن عراق تأکید می کنند

میشل عون: باور کنید یا نه، ایران در امور لبنان دخالت نمی کند

الجریده گزارش داد درخواست کویت از 3 عالم شیعی برای ترک این کشور

ترکیه مرز هوایی خود را به روی کردستان عراق بست

نیروهای پیشمرگه جاده موصل-اربیل را بستند

کاخ سفید خلوت تر می شود

اعلام موضع 3حزب بزرگ کردستان درباره رفراندوم

آمریکا ماهواره فوق محرمانه جاسوسی به فضا فرستاد

وزیر خارجه الجزایر: روابط ما با ایران تاثیری بر روابط مان با کشورهای عربی نمی گذارد

یوسف بن علوی: روابط دوستانه ایران و منطقه برای عمان اهمیت دارد/ گاز ایران محور مذاکرات سه جانبه

تداوم پیشروی های ارتش سوریه در حومه حمص

کرکوک؛ گره کور همه پرسی جدایی کردستان عراق

پزشکان سازمان ملل شواهد آزار و اذیت جنسی مسلمانان روهینگیا را تایید کردند

اختلاف میان گروه های کُرد و احتمال تنها ماندن بارزانی

کاخ سفید خلوت تر می شود

ترامپ با خروج از برجام اعتماد جهان به آمریکا را از بین می برد

افول سلطه ارزی آمریکا در جهان

آنتونی بلینکن: ایران به برجام عمل می کند/اگر درباره همه چیز گفت وگو می کردیم به جایی نمی رسیدیم

عربستان سعودی: اولین ورود زنان به استادیوم (+عکس)

مسدود شدن جاده موصل به اربیل توسط پیشمرگ ها

شهروند خبرنگار پیگیر مشکلات مردم

تعلیق پروازهای «ترکیش ایرلاین» به اربیل/ جلسه بارزانی با نمایندگان احزاب کردی کرکوک

انتشار یک میلیون برگه رای برای همه پرسی کاتالونیا

نمایندگان حزب کارگر انگلیس خواستار باقی ماندن لندن در بازار مشترک اروپا شدند

تشدید تنش در روابط هند و پاکستان

واکنش تند مسلمیار به اظهارات نخست وزیر پاکستان

تحریم های نفتی ایران برگشت پذیر خواهد بود؟

پرویز پرستویی در آغوش محمدرضا شجریان + عکس

جهان در هفته ای که گذشت به روایت تصویر

سیاستمدار جنگ طلب آمریکایی از همه پرسی جدایی کردستان عراق حمایت کرد

عربستان با دوران سخت و فضای سرکوبگری روبرو است/بازداشت ها هیچ توجیه واقعی ندارد

نیروهای پیشمرگه جاده موصل-اربیل را بستند

رویدادهای مهم روز یکشنبه افغانستان در یک نگاه

اعتراض به دستور جدید دولت ترامپ در منع مسلمانان

تلاش آمریکا برای ایجاد تغییرات ژئوپلتیک در جهان/ در کشورهای پیرامونی ما کانون هایی از بحران شکل گرفته است

همه پرسی اقلیم کردستان «غیرقانونی و فاقد اعتبار» است

انتقاد نماینده تغییر کرد از احزاب بزرگ عراق به خاطر اعطای مشروعیت به بارزانی

خبرگزاری فرانسه: کردها در جوی متشنج منتظر همه پرسی در اقلیم هستند

بررسی بحران های منطقه در دیدار ابوالغیط با گوترش

استفاده از ذخایر معدنی تاکتیک ترامپ است؛ مردم افغانستان سودی نخواهند برد

تصویری از حضور زنان عربستانی در ورزشگاه

در دیدار با وزیر خارجه کره شمالی دبیرکل سازمان ملل: تنش شبه جزیره را باید با روش سیاسی و دیپلماتیک حل کرد

فرانسه از آزمایش موشک «خرمشهر» دلواپس شد

در آستانه برگزاری همه ‏پرسی کردستان عراق جاده موصل-اربیل توسط پیشمرگه بسته شد

اولین دادگاه ساکاشویلی در اوکراین

حضور نیروهای ویژه آمریکا در دیرالزور

نقشه مناطق باقیمانده تحت اشغال داعش

منابع مطلع در فلسطین اشغالی:موارد اتهامات رشوه خواری علیه نتانیاهو افزایش یافته است

خرید با اثر انگشت از سوپرمارکت

در آستانه همه پرسی؛ پیشمرگ ها جاده اربیل-موصل را بستند

کرزی: امریکا خواستار تدوام جنگ در افغانستان است

مخوف ترین و رعب آورترین زندان های صدام + تصاویر

تایید تجاوز گروهی ارتش میانمار به زنان روهینگیا

255 حمله هوایی عربستان به یمن تنها در 3 روز

دو سوم آمریکایی ها با حمله پیشگیرانه به کره شمالی مخالفند

کاهش تولید اوپک، نفت سنگین را گران کرد

سه حزب عمده کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی تاکید کردند

نوری المالکی: توطئه علیه عراق، در ادامه طرح تجزیه سودان است

نخست وزیر ترکیه: نتیجه همه پرسی اقلیم کردستان عراق قابل قبول نیست

جاده موصل-اربیل بسته شد

شاهزاده بریتانیا توسط تروریست سنگاپوری داعش تهدید شد

ترامپ اعتبار آمریکا در جهان را بر باد می دهد

جشن و پایکوبی سعودی ها همزمان با آغاز ماه محرم! + فیلم

آیا یک کشور جدید در اروپا متولد خواهد شد؟

تکذیب ادعای احضار سرکنسول ایران در اربیل

مهم ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان

سفر تاریخی پادشاه سعودی به روسیه

افشاگری درباره توطئه وزیران کلیدی کابینه ترزا می علیه وی

مسدود شدن جاده موصل به اربیل توسط پیشمرگ ها

ییلدیریم: همه پرسی استقلال کردستان "غیرمشروع، بی ارزش و باطل" است

بسته شدن جاده موصل - اربیل تا پایان همه پرسی کردستان عراق

پیشروی ارتش سوریه در شرق استان حمص

استقلال کردستان و خط و نشان صهیونیست ها برای منطقه

گزینه ایران در صورت خروج احتمالی آمریکا از برجام

هتک حرمت زنان مسلمان در زمان حمله ارتش میانمار

سفر تنهایی همسر "ترامپ" برای دیدن نخست وزیر جوان کانادا + تصاویر

انتقاد "هیلاری کلینتون" به نگاه جنسیت گرایانه "دونالد ترامپ"

ماجرای شکستن سد و آواره شدن هزاران آمریکایی + تصاویر

تصمیم جدید کُردها: رفراندوم در کرکوک برگزار می شود

درخواست الجزایر برای پایان تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب

ایلدیریم: برگزاری همه پرسی در شمال عراق راه حل نیست

سه حزب عمده کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی تاکید کردند

نیت واقعی آمریکا درباره سوریه را نمی دانیم

اختلاف میان گروه های کُرد و احتمال تنها ماندن بارزانی

رییس اورژانس هوایی پایگاه های تهران خبر داد اختصاص 7 فروند بالگرد اورژانس به استان تهران

وزیر دفاع روسیه عازم فلسطین اشغالی می شود/ ایران محور گفت وگوها

وزیر دفاع روسیه به تل آویو سفر می کند

کشفیاتی درباره ی «سفر در زمان»

مسکو علیه مصادره اموالش در آمریکا پرونده قضایی تشکیل می دهد

ازسرگیری خروج اتباع فاقد مجوز افغانستانی از مرز دوغارون

دخالت بیشتر آمریکا در افغانستان به معنای افزایش تلفات است

تکذیب ادعای احضار سرکنسول ایران در اربیل

جاده اربیل به موصل بسته شد

هندوستان تایمز: آژانس اطلاعات هند با تحریک طالبان پاکستان ارتباط نزدیک دارد

واکنش ها به اظهارات الجبیر در سازمان ملل/رابطه عربستان با اسراییل فراتر از عادی سازی است

قصرشیرین- رزمایش تیپ 35 نیروی زمینی ارتش در مرز پرویزخان

نخست وزیر ترکیه: دولت اقلیم کردستان مسئول پیامدهای برگزاری همه پرسی است

تاکید احزاب اصلی اقلیم کردستان بر برگزاری همه پرسی در اقلیم و کرکوک

کره شمالی حمله به ناوها و بمب افکن های آمریکایی را شبیه سازی کرد

آیا پاکستان پایگاه جدید داعش می شود؟

پیشروی ارتش سوریه تا معدان العتیق آخرین مقر داعش در رقه

واکنش ها به اظهارات الجبیر در سازمان ملل

بسته شدن جاده موصل - اربیل تا پایان همه پرسی کردستان عراق

افشاگری یک تحلیلگر هندی درباره حمایت دهلی از طالبان پاکستان

اردوغان 10 روز دیگر در تهران

میشل عون: دخالت ایران در امور لبنان صحت ندارد

تسلط نیروهای عراقی بر منطقه «الزاب»

اقدام عجولانه رسانه های کرد در انتشار اخبار غیرواقع درباره رزمایش سپاه

اسناد سازمان ملل تجاوز جنسی علیه زنان روهینجایی را تأیید می کند

لاوروف: آمریکا به کره شمالی حمله نمی کند

مردم می گفتند چرا چادری هستی!

در گفت وگو با مجله ای فرانسوی میشل عون: بر خلاف گفته ها، ایران در امور داخلی لبنان مداخله نمی کند

قطر از اتهامات عربستان و بحرین علیه دوحه ابراز شگفتی کرد

کره شمالی حمله به ناوها و بمب افکن های آمریکایی را شبیه سازی کرد

بیانیه شدید اللحن رییس سازمان اطلاعات اتحادیه میهنی علیه مسعود بارزانی و پسرش

سه حزب عمده کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی تاکید کردند

تکذیب ادعای احضار سرکنسول ایران در اربیل

پایان حضور داعش در حومه غربی دیرالزور

افشاگری درباره توطئه وزیران کلیدی کابینه ترزا می علیه وی

تصاویر حضور نیروهای ویژه آمریکا در دیرالزور

منابع ابی کرمان برلب تیغ+گزارش مکتوب

کردستان عراق فردا دوشنبه را تعطیل رسمی اعلام کرد

مادرید اعمال تدابیر محدود کننده در زمینه استقلال کاتالونیا را تشدید کرد

کاریکاتور/ رفراندوم مرگ !!!

قصرشیرین- رزمایش تیپ 35 نیروی زمینی ارتش در مرز پرویزخان

ایران، ترکیه و روسیه دوستان طبیعی نیستند؟

روزنامه ترکیه: اسراییل با استقلال کردستان به دنبال سرزمین موعود است

ترکیه و عراق کمیته بحران تشکیل دادند

مسکو: همدسی نیروهای آمریکایی با داعش در دیرالزور

اقدام عجولانه رسانه های کرد در انتشار اخبار غیرواقع درباره رزمایش "محرم"

حقایق ناگفته درباره ی ثروتمندترین همسران دنیا+تصاویر

کاریکاتور/ کبوتر صلح، قربانی جنگی!!!

تصاویر هوایی روسیه از تجهیزات آمریکایی ها داخل مواضع داعش در دیرالزور

چالش های شاهزاده جوان خاندان سعودی

رویکرد شورای امنیت نسبت به نقض حقوق بشر در عراق گزینشی است

صهیونیست ها در ظلم به مسلمانان میانمار نقش اصلی را دارند

14.3 تریلیون دلار آسیب های جنگ در سال 2016

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان: دولت موفق به جلب حمایت جهان شده است

نشست کابینه امنیتی اسراییل برای بحث درباره آزمایش موشک «خرمشهر»

دستگیری 36 نفر در ترکیه به اتهام ارتباط با داعش

طرز تهیه چیز کیک گیلاس

بدون حمایت خانواده ها جنگ به پیروزی نمی رسید

مانور ایران در مرز کردستان عراق/ادعای حمله ایران به روستاهای اقلیم کرد عراق

اتهامات شدید وزیر امور خارجه بحرین به ایران / طرح شکایت از قطر در دادگاه کیفری بین الملل / ایران درخواست میانجیگری داد

نیویورک تایمز: آسیبی که تصمیمات ترامپ به اعتبار آمریکا وارد می کند به راحتی قابل ترمیم نخواهد بود

سازمان ملل: بنگلادش برای رسیدگی به وضعیت مسلمانان روهینگیا به کمک فوری نیاز دارد

علاقمندی روسیه به حضور در دو میدان نفتی خوزستان

هشدار آمریکا به اتباعش در عراق درباره ناآرامی درجریان همه پرسی

نرمش بی سابقه داعش؛ تقلا برای جلب حمایت مردمی با رد فتاوای سابق

اعلام موضع نهایی 3 حزب بزرگ منطقه کردستان درباره همه پرسی

افشاگری درباره دسیسه چینی وزیران کلیدی کابینه ترزا می علیه وی

ادعای حمله ایران به روستاهای اقلیم کرد عراق/احضار سرکنسول ایران در اربیل

احضار سرکنسول ایران در اربیل

با حمایت زنان، جنگ به پیروزی رسید

ناتو مرکز توانبخشی برای "نظامیان افغانستان" در کابل احداث می کند

آیا پاکستان تبدیل به کانون جدید داعش خواهد شد؟

واکنش ها به اظهارات الجبیر در سازمان ملل/رابطه عربستان با اسراییل فراتر از عادی سازی است

کاریکاتور/ تماشای خانوادگی اعدام ها در ایران!

لغو پروازها به اقلیم کردستان عراق توسط دو شرکت هواپیمایی ترکیه

اقدام عجولانه رسانه های کرد در انتشار اخبار غیرواقع درباره رزمایش "محرم"

اصابت بمب هیدروژنی کره شمالی در اقیانوس آرام چگونه زمین را تهدید می کند؟

آیا استقلال کردستان بدون حمایت جهانی امکانپذیر است؟

پایان حضور داعش در غرب دیرالزور

پزشکان سازمان ملل شواهد آزار و اذیت جنسی مسلمانان روهینگیا را تایید کردند

دست اسراییل در پشت پرده رفراندوم کردستان نمایان شد

همزمان با نشست سران کرد در اربیل محمود عثمان: همچنان احتمال لغو یا تعلیق همه پرسی وجود دارد

ادعای احضار سرکنسول ایران در اربیل تکذیب شد

عبدالحمید بیاتی آمریکا و دُمل چرکین نژادپرستی

عبدالحمید بیاتی آمریکا و دُمل چرکین نژادپرستی