مطالب مرتبط:
چرا حال زمین خوب نیست؟
زمین لرزه هجدک کرمان را لرزاند
عکس ؛ بازیکن رقیب پرسپولیس زمین گیر شد !
فیلم پدر بنیتا: سارق دخترم 50 متر منو کشید رو زمین...
ترفندی که این بار استقلال را زمین نزد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 مرداد 1396 ساعت 12:122017-08-13پزشكي

چرا حال زمین خوب نیست؟


«کره زمین اصلا وضعیت خوبی ندارد و گرم شدن کره زمین و رشد جمعیت مهم ترین دلایل آن است» این توصیف دکتر طراوتی، فعال محیط زیست، از وضعیت این روزهای زمین است؛ - کره زمین اصلا وضعیت خوبی ندارد و گرم شدن کره زمین و رشد جمعیت مهم ترین دلایل آن است این توصیف دکتر طراوتی، فعال محیط زیست، از وضعیت این روزهای زمین است؛ زمینی که حال خوبی ندارد.

دکتر طراوتی پزشک است و طبابت می کند، اما طبابت او محدود به بیماران نمی شود، وی علاوه بر درمان بیماران تلاش های بسیاری برای درمان زمین کرده است؛ زمینی که به شدت بیمار است.

وی با همراهی همسرش(دکتر فرزانه بهار) تاکنون موفق به ترجمه 14 کتاب محیط زیستی شده است، کتاب هایی مانند وضعیت جهان ، برای چند نفر جا هست؟ ، نجات محیط زیست (پِلن (B4.

0 و گذار بزرگ .

از دیگر فعالیت های محیط زیستی او می توان به راه اندازی موسسه زیست محیطی طراوت بهار در سال 79 اشاره کرد که با هدف ارتقای دانش محیط زیستی فعالیت می کند.

دکتر حمید طراوتی با حضور در تحریریه خبرگزاری دانشجویان ایران، به بررسی آخرین وضعیت زیست محیطی ایران و جهان پرداخت که بخش نخست این گفت وگو در ادامه می آید؛ طراوتی با اشاره به آخرین وضعیت زیست محیطی کره زمین، اظهار کرد: کره زمین اصلا وضعیت خوبی ندارد و علت آن در حال حاضر دو مسئله گرم شدن کره زمین و رشد جمعیت است.

سرمایه داری متهم اصلی بحران محیط زیست وی با بیان علل ایجاد بحران در محیط زیست، ادامه داد: عظمت سرمایه داری که از قرن 18 به وجود آمد و اندیشه هایی که قصد توجیه وضعیت موجود را داشتند از مهم ترین دلایل شروع محیط زیست است.

این فعال زیست محیطی افزود: مهم ترین آن اندیشه های لیبرالیستی و بورژوایی بود که ناشی از تفکرات آدام اسمیت بود و حرف آن ها این بود که بگذار باشد؛ بگذار بگذرد یعنی به فعالیت های مردم کاری نداشته باشیم و بگذاریم آدم ها هریک به دنبال منافع خودشان بروند و معتقد بودند انسان ها برای اینکه به منافع خودشان برسند باید به منافع دیگران هم توجه کند.

وی تصریح کرد: بنابراین سرمایه داران معتقد بودند بهترین کار این است که دولت هیچ دخالتی در اموری مانند اقتصاد نکند و هرکاری که افراد برای توسعه کسب و کار و پیشرفت اقتصادی خود می کنند، درست است، در اینجا تنها در نقش کار و سرمایه تبادل نظر می شد و کسی به منابع طبیعی توجهی نداشت.

طراوتی با اشاره به اینکه سرمایه داران معتقد بودند که منابع طبیعی با توجه به سختی دسترسی و کم یابی قیمتی دارند و نیروی کار هم این منابع را به ارزش تبدیل می کند، خاطرنشان کرد: اما در این میان کسی به اینکه این طبیعتی که با کار بر روی آن را به ارزش تبدیل کرده اند چه می شود فکری نمی کرد.

وی ادامه داد: برای نمونه زغال سنگ تا وقتی در زمین باشد هیچ ارزشی ندارد، اما هنگامی که با کار آن را بیرون می کشید، ارزش پیدا می کند و هنگامی که آن را می فروشید و سود می برید، افرادی که آن را خریداری کرده و آن را می سوزانند، این سوزاندن گرما تولید کرده و کره زمین را نابود می کند و کسی مسئول آن نیست، همچنین کسی به آن طبیعتی که زغال سنگ را از دل آن بیرون آورده اند نیز کار نداشت.

رییس موسسه زیست محیطی طراوت بهار با بیان اینکه از طرف دیگر سوسیالیست ها و سایر اندیشه های سیاسی به سقوط سرمایه داری خوشبین بودند، عنوان کرد: این گروه ها نیز معتقد بودند سرمایه داری به علت اینکه دچار بحران های ادواری است بالاخره سقوط می کند، اما آن ها نیز هیچ توجهی به محیط زیست نداشتند، اما آن طور که آن ها فکر می کردند نشد و سرمایه داری با تعبیه مکانیزم هایی از بحران های به وجود آمده عبور کرد و خودش را از سقوط حفظ کرد.

وی با تاکید بر اینکه آنچه که امروز جهان با آن رو به روست نتیجه رشد سرمایه داری است، گفت: هرچه سرمایه داری رشد کرده است تغییرات بزرگ تری در کره زمین ایجاد کرده است، در دوران سرمایه داری بورژوازی موجب رفاه بسیاری شده است، اما در عین حال تغییرات بزرگی را نیز در کره زمین ایجاد کرده است که مرتبا در طول تاریخ سرعت گرفته است و این سرعت گرفتن تغییرات در طول تاریخ از ظرفیت کره زمین فراتر رفته است.

زمین تحمل این رشد جمعیت را ندارد طراوتی با اشاره به افزایش جمعیت جهان در سال های گذشته، اظهار کرد: در سال 1950 جمعیت جهان 2.

5 میلیارد نفر بود که در 1970به 3.

7 میلیارد نفر رسید و بعد از آن هر 13 سال یک میلیارد به جمعیت جهان اضافه شده است و در حال حاضر به 7.

4 میلیارد نفر رسیده است همچنین در سال 1950 نیجریه 37 میلیون نفر جمعیت داشته است که در سال 2007 به 148 میلیون نفر رسیده، یعنی چهار برابر شده است و در این مدت تعداد دام در آین کشور از 6 میلیون به 302 میلیون راس رسیده است؛ هر طبیعتی باشد طاقت نمی آورد.

وی ادامه داد: رشد جمعیت، قدرت تخریب تکنولوژی و گستردگی آن و افزایش تقاضایی که در بشر ایجاد شده است موجب شده اند که به قدری فشار به محیط زیست کره زمین بیاید که نتواند تحمل کند.

بحران جمعیت مغفول مانده است این فعال محیط زیست مغفول ماندن بحران جمعیت را مسئله اصلی جهان در حال حاضر عنوان کرد و تصریح کرد: در این زمینه در کنفرانس ریو از جمعیت تنها به صورت فرعی صحبت شد، اما بعد از آن در سال 1994 در کنفرانس قاهره مختص جمعیت برگزار شد و قوانینی برای پیشگیری از افزایش بی رویه جمعیت تصویب شد، اما کسی آن را رعایت نکرد و در حال حاضر نیز موضوع جمعیت به کلی فراموش شده و هنگامی که صحبت از بحران های محیط زیستی مانند کمبود آب، کمبود و فرسایش خاک و.

می شود کسی به این مساله توجه نمی کند که بخشی از آن به دلیل افزایش تقاضاست.

انتشار بی رویه کربن تعادل جهان را به هم زده است وی موضوع دیگر در محیط زیست را افزایش انتشار گازهای گلخانه ای برشمرد و خاطرنشان کرد: همچنین میزان انتشار گازهای گلخانه ای آنقدر بالا رفته است که اگر هم اکنون تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه ای 80 درصد کاهش پیدا کند بازهم نمی تواند از اثرات مخرب آن جلوگیری کند.

طراوتی با بیان اینکه رشد میزان انتشار کربن تعادل جهان را به هم زده است، عنوان کرد: با وجود اینکه در حال حاضر کشورهای غربی بسیار به محیط زیست توجه می کنند، اما بخش صنعتی غرب آن اقدامی که باید انجام دهد، انجام نمی دهد.

وی اضافه کرد: با رییس جمهور شدن ترامپ نیز مسائل زیست محیطی به کلی زیر سوال رفته و کسی به آن توجه نمی کند، اما واقعیت آن است که اگر به این مسئله رسیدگی نشود تمام کشورهای جهان دچار بحران می شوند و با توجه به اینکه 60 درصد جمعیت جهان در نواحی ساحلی زندگی می کنند، زندگی جمعیت به زیادی به خطر می افتد.

رییس موسسه زیست محیطی طراوت بهار با اشاره به آب شدن یخ های قطبی و بالا آمدن سطح دریا در اثر گرم شدن زمین، تصریح کرد: 150 هزار سال است که یخ قطب شمال آب نشده است، اما در سال 2007 آنقدر گرما زیاد بود که سطح قطب شمال شکاف برداشت یخ ها شکست و از آن سال شرکت های کشتی رانی به دنبال استفاده از قطب شمال به جای کانال پاناما برای ارسال کالا هستند.

بی توجهی به محیط زیست بحران آفرین است وی با تاکید بر اینکه تغییرات بسیار بزرگی در حال انجام است و آنگونه که باید، به آن رسیدگی نمی شود، خاطرنشان کرد: نتیجه این بی توجهی این خواهد بود که هم جمعیت در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه زیاد می شود و هم گرمای زمین انباشته می شود و این روند دائما بحران ایجاد کرده و خسارت های بسیار سنگین مخصوصا در کشورهای در حال توسعه بر جای می گذارد همچنین در حال حاضر نیز مشکلات زیست محیطی زمینه بسیاری از سختی ها و مشکلاتی مانند جنایات داعش شده است و ما شاهد این هستیم که سیل مهاجران از آفریقا به اروپا می رود.

این فعال زیست محیطی ادامه داد: بنابراین به نفع کشورهای غربی است که با تمام وجود جلوی انتشار کربن در جو را گرفته و به کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه برای کنترل جمعیت کمک کنند.

نقش موثر نهادهای بین المللی در حفاظت از محیط زیست وی با اشاره به میزان موفقیت دولت‎ها و نهادهای بین المللی در جلوگیری از تخریب محیط زیست یا حفظ وضعیت موجود، اظهار کرد: این قضیه دو جنبه دارد که یکی مسئله دولت ها است، در اروپا دولت ها در اثر فشارهایی که بود در حقیقت به صورت شبه سوسیالیستی شدند و در حال حاضر در سوئد، فرانسه و انگلستان تامین اجتماعی بالایی دارند و مردم را حمایت می کنند و اختلاف طبقاتی در این کشورها مانند آمریکا نیست.

طراوتی ادامه داد: این تغییر روند موثر بوده و موجب شد سطح زندگی مردم در یک حدی حفظ شود و خود این از تخریب بیشتر محیط زیست جلوگیری کرد.

وی نهادهای بین المللی به وجود آمده را در جلوگیری از تخریب محیط زیست موثر دانست و تصریح کرد: اولین کنفرانسی که برای محیط زیست برگزار شد در ایران بود که توافق نامه رامسر در آن تصویب شد همچنین کنفرانس بعدی در سوئد برگزار شد و در کنفرانش استکهلم نخست وزیر وقت سوئد بیان کرد که اوضاع عوض شده و باید به چیزی به عنوان محیط زیست توجه کرد و همه این ها تحت تاثیر افرادی همچون راشل کارسون و ارنست فردریک شوماخر بود که تفکر جهان در مورد محیط زیست را تغییر دادند.

این فعال محیط زیست افزود: تحت تاثیر آن برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) به وجود آمد که اولین بخش از سازمان ملل است که مرکز اصلی آن در جهان پیشرفته نبوده و مرکز آن در نایروبی است، برنامه محیط زیست سازمان ملل خیلی کارها کرد و این نهادها برنامه های خوبی اجرا کرده و هرجا که لازم است، ورود می کنند.

بانک ها و شرکت های بزرگ دلیل اصلی تخریب محیط زیست وی با تاکید بر تاثیر مثبت نهادهای بین المللی در جلوگیری از تخریب محیط زیست بر نقش بانک ها و شرکت های بزرگ در جلوگیری از اقدام های بین المللی برای حفظ محیط زیست اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اصل قضیه دست بانک ها، شرکت ها و نهادهای بزرگ است که حکومت ها معمولا تحت تاثیر آن ها هستند و مقابله با آن ها بسیار مشکل است.

طراوتی ادامه داد: با وجود تمام اقداماتی که در جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن در حال انجام است، اما بانک ها و شرکت های بزرگ به این مسائل توجه نمی کنند و شاید هنوز متوجه نشده اند که اگر خطر بالا بگیرد زندگی آنان نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

پایبندی جهان به توافق نامه پاریس نتایج خوبی در پی خواهد داشت وی همچنین با اشاره کنفرانس پاریس و تاثیر آن بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، عنوان کرد: کنفرانس پاریس به دنبال کنفرانس 1992 ریو و 2002 ژوهانسبورگ و با هدف تعیین سهمیه کشورها در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برگزار شد و در صورتی که کشورها به آن پایبند بمانند نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر باید انتشار سه گیگا تن کربن کاهش پیدا کند تا میزان غلظت گاز کربنیک در جو به میزان استاندارد برسد، گفت: 350ppm حداکثر مقدار غلظت گازکربنیکی است که جو می تواند تحمل کند، بنابراین ما اگر نتوانیم از هر چیز جلوگیری کنیم باید از این جلوگیری کنیم.

وی یادآورشد: رشد سالیانه کربن پیش از این پنج درصد بود و بعد از آن به چهار درصد رسید و در حال حاضر به 0.

6 کاهش یافته است، اما حجم پایه اش بالاست و 0.

6 هم رقم پایینی نیست و ما هرچه تاخیر کنیم این مقدار افزایش پیدا می کند و ممکن است از پس کاهش آن بر نیاییم.

طراوتی با بیان اینکه در حال حاضر غلظت گاز کربنیک جو به حدود 400ppm رسیده است، تصریح کرد: طبق پیش بینی کارشناسان اگر غلظت کربن جو از حدود 400ppm بیشتر شود میزان افزایش دمای کره زمین تا 25 سال آینده به حداقل 2.

5 تا 3 درجه افزایش می یابد و اگر این میزان به 500ppm برسد ممکن است دمای زمین تا حدود پنج درجه نیز افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر دمای کره زمین افزایش پیدا کند بسیاری از یخ های کره زمین مانند مناطق قطب شمال و جنوب و جزیره گیرین لند آب می شوند و هنگامی که این حجم از یخ آب شود شهرهای مهم دنیا مانند نیویورک، مسکو یا شانگهای به تدریج زیر آب می روند.

رییس موسسه زیست محیطی طراوت بهار تاثیر دیگر گرمایش زمین را بر مواد غذایی عنوان کرد و گفت: هنگامی که دمای کره زمین یک درصد بالا رود بازدهی محصولات کشاورزی حداقل 10 تا 15 درجه کم می شود همچنین افزایش آتش سوزی ها سبب نابودی منابع غذایی می شود.

جامعه جهانی جلوی ترامپ را بگیرند وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی کاملا این موضوع را درک کرده اند و حاضر هستند کاملا برای آن هزینه کنند، ادامه داد: در این میان اما آمریکا کاری به این حرف ها ندارد و کاری که ترامپ در خروج از توافق نامه پاریس کرد لطمه بزرگی به تلاش های جهانی برای جلوگیری از گرمایش زمین زد و این وظیفه جامعه جهانی است که به صورت همه جانبه با این اقدام مخالفت کرده و از اجرای آن جلوگیری کنند.

منبع: ایرنا
کلید واژه ها: محیط زیست - محیط - زیست - زمین - سرمایه - رشد جمعیت - منابع طبیعی - دکتر - بیمار - جمعیت - بیماران - اقتصاد - اندیشه - بحران - ایران - درمان - طبیعی - دانشجویان - جهان - خبرگزاری - هایی - کتاب - انسان ها - اقتصادی - بهترین - پیشرفت - ترجمه - موسسه - توسعه - انسان

آخرین اخبار سرویس:
4 پیشنهاد برای تغذیه سالم دانش آموزان

تصاویر/ گزارش خبرگزاری آلمانی از جراحی بینی در ایران

راهکار اصلی کاهش پوسیدگی های دندانی

با این 7 خوراکی فشار خون را کاهش دهید

شیب تند افسردگی در استان فارس؛ 2 تا 4 درصد کودکان افسرده هستند

این بیماری مرموز مردان چاق را بیشتر درگیر می کند!

هشدار درباره استفاده از لنز چشمی در آرایشگاه ها

تا دو سالگی تغییر رنگ اتاق کودک ممنوع!

چگونه کودکان را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنیم؟

اثر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزادان

شیب تند افسردگی در استان فارس؛ 2 تا 4 درصد کودکان افسرده هستند + فیلم

استرس علت اصلی بیماری های قلبی عروقی

6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

علائم و نشانه های سرطان پروستات

درمان چند بیماری رایج با طب سنتی

وقتی کبد با مشکلی بزرگ مواجه است

علت اصلی بیماری های قلبی عروقی

زانو درد را با این 2 خوراکی ریشه کن کنید

15 دلیل مردانه برای سردی روابط جنسی

حسگری خوراکی برای تشخیص حرکات معده

راه اندازی تکنیک پیشرفت HLA در پژوهشگاه ابن سینا

رژیم غذایی مردان و تاثیر آن بر سلامت نوزاد

توجه به سلامت روان، ضرورتی انکارناپذیر

فال روزانه سه شنبه 25 مهر 1396

وظیفه داریم جامعه را نسبت به اصلاح الگوی تغذیه حساس کنیم

آرژانتین در مبارزه مرگ و زندگی / توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از حملات قلبی!

تاثیر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزاد

10 اختراع مخترع کُش!

عرضه نان های بسته بندی شده بدون تاریخ کاملا غیربهداشتی است/لزوم برخورد جدی با برخی نانوایان

توسعه ربات انعطاف پذیر با توانایی استتار در محیط

وظیفه داریم جامعه را نسبت به اصلاح الگوی تغذیه حساس کنیم

رییس سازمان بهزیستی هشدار داد: اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

9 ترفند برای اینکه هر روز موهایتان را نشویید

زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

دلایل خشکی دهان + معرفی درمان های خانگی

روش های خانگی برای درمان رودل و سوء هاضمه

6 عامل باورنکردنی سرطان

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند!

رازهایی که درون موزهای سیاه و گندیده نهفته است!

فواید شگفت انگیز آب سیب زمینی برای سلامتی

30 هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده اند

خطرناک ترین رژیم های لاغری جهان کدامند؟!

تصاویر/دخترانی که از سوء تغذیه پیر شده اند!

تاثیر ترانسفورماتور بر مسائل زیست محیطی و سلامت انسان

15 ترفند بی نظیر برای رفع سریع خستگی و کوفتگی

این افراد سرکه سیب نخورند!

سلامت آیا رگه های سفید گوجه فرنگی مضر است؟

گول دستگاه های تصفیه آب را نخورید!

به این 7 دلیل در پاییز روزی 30 دقیقه در آفتاب بایستید

پارگی پرده گوش دانش آموز بر اثر سیلی ناظم

توسعه ربات انعطاف پذیر با توانایی استتار در محیط

روش های طبیعی برای درمان سردرد

ارائه خدمات بهداشتی به سالمند 80 ساله در یکی از روستاهای صعب العبور شهرستان لالی

فواید آنتی هیستامین برای مبتلایان به ام.اس

آردسازی کارخانجات با آنزیم/ کیفیت بد آرد مصرف نمک در نانوایی ها را افزایش داده است

کودکانی که در عصر چاقی زندگی می کنند

هر ثانیه یک نفر به خون نیاز دارد / درمان سرطان ها با تزریق خون

نمایشگاه اسپشیالتی فود

راهکاری عجیب و غریب برای کنترل لوازم منزل از طریق ذهن!

نمک نان ایرانی 3برابر حد مجاز

روش های طبیعی برای درمان سردرد

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند!

9 ترفند برای اینکه هر روز موهایتان را نشویید

مرگ وزیر بهداشت تونس بعد از دو ماراتن +عکس

فواید شگفت انگیز آب سیب زمینی برای سلامتی

سلامت آیا رگه های سفید گوجه فرنگی مضر است؟

این افراد سرکه سیب نخورند!

باور می کنید این زن 70 ساله باشد! عکس

کودکانی که در عصر چاقی زندگی می کنند

فواید آنتی هیستامین برای مبتلایان به ام.اس

واژگونی مینی بوس حامل معلمان

رازهایی که درون موزهای سیاه و گندیده نهفته است!

برداشتن مری و معده و غدد لنفاوی از بدن 2 بیمار

تولد نوزاد سالم/ نوای امید در زندگی خانواده مرزنشین گلستانی

برداشتن مری و معده و غدد لنفاوی از بدن 2 بیمار

وقتی نوشیدن آب شما را در برابر این بیماری بیمه می کند

این درخت را زخمی کنید خون گریه می کند! +تصاویر

تظاهرات مجدد پزشکان در مراکش

6 عامل باورنکردنی سرطان

گول دستگاه های تصفیه آب را نخورید!

راهکارهای جالب علمی برای افزایش طول عمر!

هر ثانیه یک نفر به خون نیاز دارد / درمان سرطان ها با تزریق خون

تولد نوزاد سالم نوای امید در زندگی خانواده مرزنشین گلستانی

رواج شهرنشینی، سبک زندگی را ناسالم و به سمت تغذیه نامناسب سوق داده است

پارگی پرده گوش دانش آموز بر اثر سیلی ناظم

این سبزی معجزه میکند!

سبزی معجزه گر برای مقابله با سکته مغزی

مصرف زیاد گوشت قرمز چه خطراتی برای زنان دارد؟

راهکاری عجیب و غریب برای کنترل لوازم منزل از طریق ذهن!

دلایل خشکی دهان + معرفی درمان های خانگی

15 ترفند بی نظیر برای رفع سریع خستگی و کوفتگی

به این 7 دلیل در پاییز روزی 30 دقیقه در آفتاب بایستید

فریب تبلیغات سوء برای فروش دستگاه های تصفیه آب را نخورید

نسخه ی شفا بخش میوه های رنگارنگ

قرص خواب آور قوی و شربت خواب آور قوی گیاهی +عوارض و مضرات

جشنواره غذای سالم در شهر خورموج بوشهر برگزار شد

جشنواره غذای سالم در شهر خورموج بوشهر برگزار شد

70 درصد زنان افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند

استخدام کارشناس فروش،مهندس الکترونیک در تهران

بهترین زمان خوردن نان در شب برای چاق نشدن

دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟

شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان

25 توصیه برای «پیشگیری از آنفلوآنزا»

خوراکی هایی که نباید آنها را بشورید

پایین بودن مصرف ریزمغذیها امنیت غذایی جامعه را به مخاطره انداخته است

رییس سازمان بهزیستی هشدار داد: اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

ماجراجویی با کروکودیل ها در قفس مرگ

پایین بودن مصرف ریزمغذیها امنیت غذایی جامعه را به مخاطره انداخته است

دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟

شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

استان گیلان 240 هزار بیمار دیابتی دارد

مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

مادر و پسری که تغیـیر جنسـیـت دادند! + عکس

6 مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

انار میوه چربی سوز فصل پاییز

یووییت چیست و چه خطراتی دارد؟

افزایش تاب آوری، گام نخست برای پیشگیری از اعتیاد زنان خراسان رضوی

زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

بلایی که نمک بر سر بدن می آورد

6 خاصیت چغندر که از آنها بی خبریم

این خوراکی ها را هرگز نشورید

این 9 غذا شما را مرد آهنی می کند!

دوش اول صبح گرم باشد یا سرد؟

آداب مراقبت از موها در فصول سرد

کدام مکمل ها و ویتامین ها برای ورزشکاران و مردم عادی مناسب اند؟

این موارد را حتما هنگام شستشوی مو رعایت کنید

آیا باید نگران خون دماغ شدن باشیم؟

چراعکس قلیان کشیدن بازیکنان را منتشر می کنیم؟

آیا باید نگران خون دماغ شدن باشیم؟

روش های خانگی برای درمان رودل و سوء هاضمه

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند! + عکس

کارگاه آموزشی ویژه اصناف و اتحادیه های یاسوج

ماست ٬سلاح جدید علیه سرطان!

فواید ویتامین B12 موجود در تخم مرغ

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند! + عکس

با مصرف این خوراکی ها زانو درد به سراغتان نمی آید

6 مشکل دستگاه گوارش را جدی بگیرید!

این موارد را حتما هنگام شستشوی مو رعایت کنید

این خوراکی ها را هرگز نشورید

تکمیل ظرفیت آزمون پذیرش تخصصی دندانپزشکی سال جاری به زودی اعلام می شود

درج نشانگر رنگی با هدف افزایش آگاهی مصرف کنندگان

اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

روش های سالم سازی تغذیه کودکان

خطرناک ترین رژیم های لاغری جهان کدامند؟!

تنهایی برای بدن به اندازه کشیدن 15 سیگار در روز مضر است

دلیل گرفتگی عضلانی یا اسپاسم چیست؟

روش سریع پاک کردن لکه سیاه «گردو» روی دست

کمبود 11 هزار تخت بستری از چالش های مهم حوزه سلامت تهران

این 9 غذا شما را مرد آهنی می کند!

زنگ خطر فقر حرکتی در زنان ایرانی به صدا درآمده است

30 هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده اند

این خوراکی ها را هرگز نشورید

حال مزاجی تان چطور است؟

شستن دستها با صابون موثرترین و مقرون به صرفه ترین اقدام بهداشتی در پیشگیری از بیماری ها

داروی جدید سرماخوردگی

8 عادت سالمی که باید به کودکانتان آموزش دهید

نکته بهداشتی: زوال عقل ناشی از مشکلات عروقی

6 خاصیت چغندر که از آنها بی خبریم

سرطان های دستگاه گوارش و سینه در زنجان شیوع بیشتری دارد

آشنایی با روش تهیه بورک برنج و مرغ

افزایش اختلالات روانی در زنان تهرانی

اعلام رتبه ایران در شاخص های سلامت توسعه پایدار 2016

معجزه موزهای سیاه

نمک چه بلایی بر سر بدن می آورد

70 درصد اختلالات بینایی در استان قزوین بر اثر "ازدواج فامیلی" است

بهداشت و درمان ، مهمترین مشکل جانبازان قطع عضو فارس

بلایی که نمک بر سر بدن می آورد

شایع ترین بیماری قلبی و عروقی در دنیا کدام است؟

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند

هپاتیت C، بیماریِ خاموشی که بسیاری از آن بی خبرند

«نقرس» نتوانست زندگی را از «مهدی» بگیرد

درمان بیماری های التهابی چشم با شیمی درمانی

کشف اوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در ورامین

ابتلا به سرطان به این 6 علت!

دستور تهیه کیک پاییزی: مافین کدو حلوایی

اگر این 6 مورد در شما وجود دارد قطعا فرد باهوشی هستید

ماسک زغال چیست؟ (فواید ماسک زغال)

افرادی که به پاکستان می روند مراقب پشه آئدس باشند

دویدن بهترین ورزش نیست!

6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

افتتاح مرکز شیمی درمانی گامانایف کودکان در انتظار اعطای مجوز وزارت بهداشت

تست بینایی سنجی چیست؟ (انواع تست بینایی)

خواص آب کرفس چیست؟

چرا زنان نباید زیاد گوشت قرمز بخورند؟

ترفندهایی علمی برای افزایش طول عمر!

برای جبران کمبود آب بدنتان این غذاها را بخورید/ فیلم

تصاویر/دخترانی که از سوء تغذیه پیر شده اند!

روش های طبیعی برای درمان سردرد

اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

نیشخط کارتون/ از هر چهار نفر ایرانی، یک نفر به اختلال روانی دچار است

آیا میدانید چرا میلتان به مصرف نمک زیاد می شود؟

شهروند خبرنگار؛درختی با میوه های ترش و شیرین

افتتاح دو سلامتکده طب ایرانیان در کرمان

دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی تمرین ذهنی و علوم عصب ـ رفتاری خبر داد برگزاری نخستین کنگره بین المللی تمرین ذهنی و علوم عصب ـ رفتاری از 4 تا 6 آبان در مشهد

ژنتیک در تصمیم گیری برای طلاق نقش دارد

نقدی به برنامه های آشپزی از نگاه گلریز/ مراقب مصرف گرایی باشیم!

چرا حال زمین خوب نیست؟

چرا حال زمین خوب نیست؟